לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-12-2010, 15:13
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "טייסת הכיבוי - אשכול 2"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amirsgv
לאור העומס באשכולות הקודמים ולאור הערכה ראשונית (YNET) של תג המחיר, פתחתי אשכול חדש בנושא.
כאמור, התיחסות ראשונית של צה"ל/ח"א לעלות הטייסת.

אגב, אם ניקח 26 מ' דולר כפול 6 זה 561 מ' ש"ח (שער דולר 3.6). בהתחשב בעובדה שיש להקים מערך אחזקה, תשתיות (חלקיות, בהתבסס על תשתיות קיימות) וצוותי אויר וקרקע, אני לא בטוח שהעלות מופרזת. כמובן, זו רק התיחסות לכתבה ולא בחינה אמיתית.

לא בטוח? אם זה מה שעולה מטוס אז הנתונים כלל לא מופרזים. זה ממש לא מסובך, זה לא מערך אוירי ראשון שמוקם בעולם ואם עלות המטוסים היא 130 מיליון דולר אז להעריך שכלל הפרויקט יעלה 200 מיליון דולר זה סביר לחלוטין.
הכותרת הנ"ל של הכתבה היא לא פחות משקר. צה"ל לא הגדיר כמה הוא רוצה, זה היה רק ציטוט של הערכה ראשונית.
העיתונאי הנ"ל הוא גם טיפש וגם שקרן.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-12-2010, 15:29

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ארנבתול שמתחילה ב "בוא לא נשכח כאשר מדינות קונות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ארנבתול
בוא לא נשכח כאשר מדינות קונות ציוד כזה בכמות גדולה המחיר פר יחידה יורד, חוץ מזה לעיתים מחיר המטוס מגלם בתוכו את חלקי החילוף. לגבי מערך אחזקה לא צריך להמציא כלום, אנחנו לא הראשונים שעושים את זה בעולם, שולחים מתלמדים לטייסות מקבילות בחו"ל ופשוט מעתיקים. בנוסף לחיל האוויר גם ככה יש נסיון עם מנועי בוכנה/ טורבו פרופ, אז כך שלא ממש צריך ללמוד יש מאין.

אולי זה רק אני, אבל מיליארד שקלים לטייסת של שישה מטוסים פשוט נשמע מופרך לחלוטין בלשון המעטה.

מחירם של מטוסים לרוב לא קטן פר יחידה כשקונים 4-6 יחידות, ואם כן, אני בטוח שהתייחסו לכך בהערכת המחיר.
כל שאר המשפטים לא נכונים, כל הדברים הללו עולים המון כסף. "לא צריך להמציא כלום"...בעולם התפעופה בלי להמציא כלום הכל עולה המון.
לך תנסה להוציא רשיון טייס פרטי, שם לא המציאו כלום כבר 30 שנה...ועדיין זה יעלה לך כמה עשרות אלפי שקלים במקרה הטוב.
כמה מערכים כאלה בדיוק הקמת?
כמו שכתבנו לפניך, מיליארד שקל (וכתוב בפירוש שזו הערכה בלבד) הינו מספר הגיוני בהחלט, אכן בחלק הגבוה של המספר הגיוני אבל כאמור, זו הערכה ראשונית בלבד.

ישן 21-12-2010, 15:29
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ארנבתול שמתחילה ב "בוא לא נשכח כאשר מדינות קונות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ארנבתול
בוא לא נשכח כאשר מדינות קונות ציוד כזה בכמות גדולה המחיר פר יחידה יורד, חוץ מזה לעיתים מחיר המטוס מגלם בתוכו את חלקי החילוף. לגבי מערך אחזקה לא צריך להמציא כלום, אנחנו לא הראשונים שעושים את זה בעולם, שולחים מתלמדים לטייסות מקבילות בחו"ל ופשוט מעתיקים. בנוסף לחיל האוויר גם ככה יש נסיון עם מנועי בוכנה/ טורבו פרופ, אז כך שלא ממש צריך ללמוד יש מאין.

אולי זה רק אני, אבל מיליארד שקלים לטייסת של שישה מטוסים פשוט נשמע מופרך לחלוטין בלשון המעטה.

א. מחיר מטוס לא כולל חלקי חילוף כפי שמחיר המזדה שלך לא כולל טיפול שנתי
ב. גם לשליחת "מתלמדים" יש מחיר, מישהו צריך לנסוע לחו"ל. קרא על המשלחות שיצאו להביא מטוסים מארה"ב בעבר ותראה כמה אנשים ובכמה זמן מדובר.
ג. לח"א יש נסיון עם כל סוגי המנועים. זה לא אומר שלא צריך ללמוד על המנוע הזה.

בשורה התחתונה אין משפט אחד שלך שמחובר למציאות

בעריכה: טייסת "הנחשבון" מכילה מספר דומה של מטוסים. בלי לדעת מחיר מדויק אני חותם לך שעלותה הרבה, אבל הרבה יותר ממיליארד ש"ח.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 21-12-2010, 15:40
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור מחובר עכשיו  

חבר מתאריך: 11.09.06

הייתי לוקח את ההערכה הזו מאוד בזהירות. עם כל הכבוד לבקשות של ראש הממשלה, אני מניח שעבודת מטה בין-ארגונית כזו לוקחת יותר משלושה שבועות. הרי כאן בפורום עלו שיקולים רבים שחה"א פשוט אינו יכול לשקול לבדו:
- מהו זמן הכוננות הנדרש?
- מהו המטען שיש לשחרר בכל גיחה? טון וחצי של מטוס ריסוס מזיזים משהו לשריפת ענק?
- האם נדרשת יכולת פעולה בלילה? זה נחשב בונוס גדול של הסופרטנקר אך להבנתי לא נעשה בכך שימוש
- מהי התפוקה הכוללת הנדרשת? (מטען מועיל\זמן סבבX מס' מטוסים שמישים). מכאן נובע מספר המטוסים הנדרשים (למרות שנחמד ונוח לומר "בטייסת יהיו 4-6 מטוסים"). אולי אפשר לחסוך מטוסים ע"י הכשרת מנחתים עם מאגרי חומרי כיבוי ומשאבות מילוי בלחץ גבוה? אולי מטוסי הקנדאייר שממלאים מים בשניות מהים פחות אטרקטיביים לכיבוי שריפות ביער יתיר ובהרי ירושלים?
- מהו מספר גיחות הכיבוי הצפוי? יכריע אם כלכלי לקנות ביוקר מטוס חדש וזול לאחזקה או להסב מטוס תובלה מיושן, כפי שמקובל בארה"ב.

בקיצור, קשה לי להאמין שחה"א באמת הצליח לכנס את קק"ל, רט"ג, פקע"ר, נציבות הכבאות (לפחות. לחלק מהגורמים גם אין את חלקם בנתונים הנ"ל מוכנים), לאפיין צורך מבצעי ולערוך לו בדיקת היתכנות. נאמר, האם נשקלה אפשרות לקנות C-130 משומשים/מאוחסנים מארה"ב ולהסב אותם לכיבוי?

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 21-12-2010 בשעה 15:59.
ישן 21-12-2010, 18:39
צלמית המשתמש של amirsgv

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]הייתי לוקח את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
הייתי לוקח את ההערכה הזו מאוד בזהירות. עם כל הכבוד לבקשות של ראש הממשלה, אני מניח שעבודת מטה בין-ארגונית כזו לוקחת יותר משלושה שבועות. הרי כאן בפורום עלו שיקולים רבים שחה"א פשוט אינו יכול לשקול לבדו:
- מהו זמן הכוננות הנדרש?
- מהו המטען שיש לשחרר בכל גיחה? טון וחצי של מטוס ריסוס מזיזים משהו לשריפת ענק?
- האם נדרשת יכולת פעולה בלילה? זה נחשב בונוס גדול של הסופרטנקר אך להבנתי לא נעשה בכך שימוש
עשו מהלילה סיפור מאוד גדול. לא הבנתי שיכולת הפעולה של הסופר טנקר מוחלטת כזו שיש לשים עליה דגש, ובכל מקרה מדובר במטוס יחיד בעולם
- מהי התפוקה הכוללת הנדרשת? (מטען מועיל\זמן סבבX מס' מטוסים שמישים). מכאן נובע מספר המטוסים הנדרשים (למרות שנחמד ונוח לומר "בטייסת יהיו 4-6 מטוסים"). אולי אפשר לחסוך מטוסים ע"י הכשרת מנחתים עם מאגרי חומרי כיבוי ומשאבות מילוי בלחץ גבוה? אולי מטוסי הקנדאייר שממלאים מים בשניות מהים פחות אטרקטיביים לכיבוי שריפות ביער יתיר ובהרי ירושלים?
- מהו מספר גיחות הכיבוי הצפוי? יכריע אם כלכלי לקנות ביוקר מטוס חדש וזול לאחזקה או להסב מטוס תובלה מיושן, כפי שמקובל בארה"ב.

בקיצור, קשה לי להאמין שחה"א באמת הצליח לכנס את קק"ל, רט"ג, פקע"ר, נציבות הכבאות (לפחות. לחלק מהגורמים גם אין את חלקם בנתונים הנ"ל מוכנים), לאפיין צורך מבצעי ולערוך לו בדיקת היתכנות. נאמר, האם נשקלה אפשרות לקנות C-130 משומשים/מאוחסנים מארה"ב ולהסב אותם לכיבוי?

לגבי קרנפים:
מכרזי סיב"ט, מעת לעת, מראים בצורה ברורה שח"א מוציא קרנפים משימוש. אלו קרנפים ישנים יחסית. אני מניח, בזהירות הראויה, שאם היו קרנפים ראויים לשימוש (ואני לא מדבר על דגם J) ח"א היה שמח לקבלם לצרכיו מזמן (ראה יסעורים וקוברות בעבר).

ישן 24-12-2010, 02:32
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "..."

באשר לקרנפים - ח"א מוציא משרות את הדגמים המוקדמים יותר של מטוסי הקרנף.

יש כאן מצג שווא לגבי הוצאת מטוסי הקרנף מהשרות או זמינותם לרכש.

כל מטוס בכל מערך נמצא בתהליך גריעה מתמיד מהסד"כ. כך לגבי מטוסי קרנף, מסוקי יסעור, מסוקי צפע, בזים ונצים.

זה לא סוד - זה פשוט נובע משיקולי זמינות רכש מול עלות וכדאיות כלכלית.

חברת לוקהיד הציעה לח"א לשפץ חלק ממטוסי ההרקולס, ואף הציגה נתונים שבחנו רכש מטוסים מול שיפוץ מטוסים קיימים.

ניתן לרכוש מטוסי הרקולס. יש לא מעט חברות אזרחיות שעושות זאת (אחת מהן אפילו טסה לארץ מידי פעם בטיסות תובלה אזרחיות) ומצד שני - גם ח"א מכר ומוכר (מנסה לפחות) מטוסים משלו למדינות אחרות.

השיקול המכריע כאן הוא עלות מול תועלת ועלות מול זמינות התחליף ומול הצורך הכללי בתכנון הרב שנתי של ח"א וצה"ל.

ראוי לציין כי ח"א קיבל ללא עלות מטוסים שונים וגרט אותם לחלפים. חלקם יועדו לטוס (מטוסי הבז כמשל) - אחרים הועברו לאחסנה (יסעורים וצפעים) או פורקו לחלפים על מנת לשפר\לשפץ\לתחזק מטוסים קיימים ולאו דווקא לשם הגדלת המערך או הסד"כ.

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 24-12-2010 בשעה 02:42.
ישן 21-12-2010, 19:02
צלמית המשתמש של amirsgv

אולי המשכורות דומות
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=סמוראי]מעניין כמה..."

אבל עלות השכר עדיין גבוהה יותר בצה"ל:
א. לחלק מהאנשים (ותיקים יותר) יש פנסיה תקציבית (שעלות ה"עובד" בה היא על המדינה) ולא פנסיה צוברת (שה"עובד" משלם את עלותו).
ב. לאנשי קבע (לאו דווקא טייסים) יש עלויות שחלקן פחות מקובלות בשוק האזרחי, כמו ביטוחים שונים, נופשונים נלווים, וכו'.

גם אם עלויות השכר זהות, אין שום הגיון (ועל זה הסכמנו בעבר) להקים את המערך הזה בצה"ל, או להקים מערך יעודי נפרד. בשני המקרים מדובר על כוח שיתאמן (נניח) 50 יום בשנה, יפעל עוד 30 יום בשנה (במקרה הרע) ובשאר הזמן יגרבץ (בצבא או באזרחות). זה בזבוז משווע.
חברה אזרחית שתתבסס על טייסי הריסוס שלה יכולה לעשות זאת בעלות פחותה, שכן טייסי הריסוס שלה יהיו מעין "הצ"ח", מאוד דומה למה שהם היום (רק בצורה מוסדרת יותר, מן הסתם).
כל יחידה יעודית תהייה תשובה לפופוליזם זול ולהיסטריה בעקבות השריפה ותוצאותיה האיומות, ותו לא.

ישן 21-12-2010, 23:18
צלמית המשתמש של amirsgv

רק בכדי להעמיד דברים על דיוקם
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "מסכים שאין שום סיבה שזה יהיה..."

אתה מבין במטוסים בכלל ובמטוסי קרב יותר ממני, אבל בפנסיות ובחישובים כלכליים כנראה שאני מבין יותר ...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
מסכים שאין שום סיבה שזה יהיה בח"א.
הטיעון של פנסיה תקציבית אינו רלוונטי כי כאמור אין יותר, לא מדוייק - מ-1/1/2004 אין למצטרפים חדשים, אבל כל מי שנכנס לקבע לפני כן, וזה כולל נגדים וקצינים מעל גיל 27 יש למי שעדיין יש זה לא ישתנה עם יוסיפו או לא טייסת כיבוי, מה גם שבאופן תאורטי הטיעון הזה יכול לעבוד גם באזרחות, מאיפה אני יודע איזה ביטוח מנהלים יש לטייס בכימניר או בארקיע שיביאו להטיס את המטוס הזה?... אין באזרחות פנסיה תקציבית. זו הטבה לעובדי מדינה בלבד, ע"ח תקציב המדינה (ולכן היא נקראת תקציבית).
עלות איש קבע מול אזרי- אין לי מושג, בהחלט יתכן שאיש קבע יותר יקר, אבל שוב, לא ציינת את המקומות שזה חוסך כשמוסיפים טייסת לארגון שיש בו כבר הרבה טייסות..
ברוב המקומות בח"א, דרג א' הוא לרמת הטייסת בלבד. יש מקומות בודדים (לדוגמה מערך הקרנף) שדרג א' משותף לשתי הטייסות, ויש לכך סיבות. תיאורטית אם מחר מקימים טייסת כיבוי אש היא תצטרך לפחות דרג א' משלה (ואולי גם צוות טכני בדרג ב'). באזרחות הנושא הזה יותר מצומצם, ותחת מכון בדק אחד יש הרבה הסמכות, כך שנראה לי שיש עדיין חסכון.
לסיכום, לא באמת קריטי כי אני מסכים שאין שום הגיון שזה יהיה בחיל האויר

ישן 22-12-2010, 00:01

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "רק בכדי להעמיד דברים על דיוקם"

ציטוט:
אתה מבין במטוסים בכלל ובמטוסי קרב יותר ממני, אבל בפנסיות ובחישובים כלכליים כנראה שאני מבין יותר ...

אני בטוח שאת מבין יותר אבל לא הבנתי איפה תיקנת אותי?
מי שיש לו כבר פנסיה תקציבית ישאר כנראה עם פנסיה תקציבית, כמה אנשים כאלה יהיו כבר בטייסת שתקום בעוד שנתיים ושהיו פורשים לפני גיל הפנסיה אם לא היתה מוקמת טייסת כזו? כמובן שיש כמה כי טייסת כזו גוזרת תפקידים גם לאנשים יותר ותיקים אבל באמת, זה הרי בטל בשישים בסכומי הכסף שאנו מדברים עליהם, לזה התכוונתי.
הערה שניה, בוודאי שפנסיה תקציבית יש רק לעובדי מדינה אבל בחברות אזרחיות יש סידורים כספיים יקרים באותה מידה ואם לא יותר, מה את היודע בדיוק על החוזה של הטייס הראשי של כימ ניר או ארקיע שיהיה אחראי על הפרויקט הזה? הוא עולה יותר או פחות מפנסיה תקציבית? לזה התכוונתי.
דרג' א י שלכל טייסת, דרגים אחרים לא ובמטה בוודאי שיש אחריות רוחבית על נושאים רבים. האם זה יותר כלכלי או פחות כלכלי מלתת לחברה אזרחית בגודל בינוני או קטן להקים מערך חדש? נראה לי שאין לנו את הנתונים...

ישן 22-12-2010, 00:35
צלמית המשתמש של amirsgv

תשובה
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]אתה מבין..."

ציטוט:
אני בטוח שאת מבין יותר אבל לא הבנתי איפה תיקנת אותי?
מי שיש לו כבר פנסיה תקציבית ישאר כנראה עם פנסיה תקציבית, כמה אנשים כאלה יהיו כבר בטייסת שתקום בעוד שנתיים ושהיו פורשים לפני גיל הפנסיה אם לא היתה מוקמת טייסת כזו? כמובן שיש כמה כי טייסת כזו גוזרת תפקידים גם לאנשים יותר ותיקים זה בדיוק העניין ! יותר תקנים כולל ותיקים שהם "יקרים" יותר במונחי פנסיה - מפ"ט, סמ"טים (לפחות אחד), ק.טכני, נגדים בכירים אבל באמת, זה הרי בטל בשישים בסכומי הכסף שאנו מדברים עליהם, לזה התכוונתי. נכון
הערה שניה, בוודאי שפנסיה תקציבית יש רק לעובדי מדינה אבל בחברות אזרחיות יש סידורים כספיים יקרים באותה מידה ואם לא יותר, עלות השכר, ב"אזרחות" נחשבת כ-35% לערך מעל השכר. אני לא יודע בדיוק על החוזה של אף אחד, אבל אני יודע איך נראים חוזים באזרחות, כתבתי כמה בחיים וגם חתמתי על כמה. העלויות הנלווות בצבא גבוהות יותר (כפי שנתתי דוגמאות קודם - נופשונים, ביטוח רפואי, שיכון בחלק מהמקרים, ועוד), ואני לא אומר שלא בצדק. לא סתם הצבא הולך בהרבה מקרים לאאוטסורסינג, כי יותר זול לו לקנות בחוץ מאשר לייצר בבית.
מה את היודע בדיוק על החוזה של הטייס הראשי של כימ ניר או ארקיע שיהיה אחראי על הפרויקט הזה? הוא עולה יותר או פחות מפנסיה תקציבית? לזה התכוונתי. אני לא יודע על החוזה כלום.

דרג' א י שלכל טייסת, דרגים אחרים לא ובמטה בוודאי שיש אחריות רוחבית על נושאים רבים. האם זה יותר כלכלי או פחות כלכלי מלתת לחברה אזרחית בגודל בינוני או קטן להקים מערך חדש? נראה לי שאין לנו את הנתונים..לא, אין לנו את כל הנתונים,ובכ"ז, אפשר לנסות ולבצע ניחוש מושכל ודיון כלשהו אמנם תיאורטי אבל מעניין לטעמי. .

ישן 22-12-2010, 09:05
  עצמאי בשטח עצמאי בשטח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.12.10
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "תשובה"

אתם באמת מאמינים שבמדינה כמו שלנו עם התרבות הארגונית של המגזר הציבורי שנהוגה אצלנו, יש גוף (ציבורי, לא מסחרי, לא יפריטו את זה) בודד חוץ מצה"ל (או משהב"ט לצורך העניין) שמסוגל לקיים ולהפעיל טייסת כיבוי אווירי על כל ההיבטים שכרוכים בכך ?

אפילו כשהיו צריכים להשמיד כמה לולים נגועים תוך זמן קצר כל הגופים הציבוריים הרימו ידיים וקראו לויקטור ברגיל ומשה"בט שיבואו לעשות את העבודה המלוכלכת. או כשהיו צריכים לעשות קצת עבודות עפר ולהציב כמה קרוואנים למפונים, שום דבר לא זז עד ששוב קראו לויקטור להזיז עניינים.

תראו איך שרותי הכיבוי הקרקעיים שלנו נראו, על כל הרקב שנחשף בהם בכתבות שלאחר האסון.

אני בכלל לא מבין איך מישהו מעלה על דעתו שאפשר להקים את הארגון הזה ושישמור על רמה טכנית ראויה, כשירות מבצעית אמיתית ותרבות ארגונית שלא תיתן לו להסתאב ולהירקב, מבלי שיהיה בח"א. והרי כבר נאמר כאן בהודעות קודמות שבח"א כבר ידעו כמיטב המסורת למצוא למטוסים תפקידים נוספים כדי שיצדיקו את העלויות וכדי שלא יתבטלו.

הרעיון שזה יקום מחוץ לצה"ל נשמע לי הזוי.
ישן 22-12-2010, 10:53

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "בוא נרגע קצת"

ציטוט:
הנחרצות שלך קצת מוגזמת. אין ספק שהמגזר הציבורי סובל מתחלואים רבים, אבל בוא לא נהפוך אותו לאימפוטנט לחלוטין.
אין לי ספק שצה"ל יוכל לעשות זאת נהדר, אבל גם אין לי ספק בכך שזה יהיה יקר. מאוד יקר.
עם זאת, טייסת כיבוי יעודית היא תגובה להיסטריה ותו לא, לא משנה אם בצה"ל או בחוץ.

לגבי המשימות הנוספות, אני חולק עליך, ובכל מקרה שיטת העבודה לא צריכה להיות "בוא נקנה ואז נראה מה עוד אפשר לעשות עם האוירון הזה". ככה לא עובדים במדינה מתוקנת.

לא מסכים איתך שהוא כל כך יקר וזאת בתנאי שמדברים כמובן בהיבט העלות/ תועלת.
יש חברות שיכולות לעשות זאת בצורה טובה (אלביט, תעשיה אוירית ואני בטוח שעוד כמה) הן כנראה יעלו קצת פחות מצהל וכנראה יתנו קצת פחות הגנה מפני שריפות מאשר אם זה היה בחיל האויר..מאותן סיבות בדיוק שהן יותר כלכליות.

ישן 22-12-2010, 12:07
צלמית המשתמש של amirsgv

back to square one
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]הנחרצות שלך..."

ציטוט:
לא מסכים איתך שהוא כל כך יקר וזאת בתנאי שמדברים כמובן בהיבט העלות/ תועלת.
יש חברות שיכולות לעשות זאת בצורה טובה (אלביט, תעשיה אוירית ואני בטוח שעוד כמה) הן כנראה יעלו קצת פחות מצהל וכנראה יתנו קצת פחות הגנה מפני שריפות מאשר אם זה היה בחיל האויר..מאותן סיבות בדיוק שהן יותר כלכליות.

שאלת הגדרת הצרכים: האם צריך זמינות 7/24/365, הכי טובה שאפשר ושח"א יודע לתת ? אולי צריך קצת פחות כי האיום הוא לא כזה גדול ותוחלת העלות גדולה מתוחלת הנזק ?
אני חושב שבנקודה הזו הסכמנו שלא צריך יחידה יעודית, אלא משהו שהוא נ.ע.ת.

ישן 22-12-2010, 18:29

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "back to square one"

ציטוט:
שאלת הגדרת הצרכים: האם צריך זמינות 7/24/365, הכי טובה שאפשר ושח"א יודע לתת ? אולי צריך קצת פחות כי האיום הוא לא כזה גדול ותוחלת העלות גדולה מתוחלת הנזק ?
אני חושב שבנקודה הזו הסכמנו שלא צריך יחידה יעודית, אלא משהו שהוא נ.ע.ת.

הסכמנו ספציפית, אבל גם אני לא באמת יודע מה יהיה בסוף...אני מעריך שאתה צודק.
כיוונתי לנקודה אחרת, מאותה הסיבה שצה"ל הוא בהגדרה פחות יעיל כלכלית מחברות אזרחיות (רווח כלכלי אינו ראשון בסדר העדיפויות שלו) החברות האזרחיות בעייתיות בלתת תפוקה במקומות שאין בהן מדד כלכלי (ולא חסרות דוגמאות להפרטה בתחומי ביטחון שכשלו במבחן... רק בשל השאיפה לחסוך בכסף).
למטבע הזו יש שני צדדים.
חברה אזרחית שתיקח תנסה לצמצם תקנים שאולי חשובים, לקנות חומר כיבוי יותר זול וכו' כי בחברה אזרחית יעשו הכל כדי שהיה רווח בסוף הרבעון.
בצה"ל זה הפוך ולכן הבזבוז היחסי. כל זה כמובן על רגל אחת ואתה מכיר את התאוריה טוב בדיוק כמוני רק שנוח להתעלם מהתוצאות האפשריות של הפרטה.
ספציפית לענייננו, כן, אני חושב שיש בארץ כמה חברות מספיק רציניות ואחראיות להרים את הפרויקט בצורה מכובדת.

ישן 22-12-2010, 19:37
צלמית המשתמש של amirsgv

אני רואה זאת אחרת
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]שאלת הגדרת..."

יכול להיות שחברה אזרחית תנסה לצמצם תקנים שאולי חשובים - ואולי להפך, הצבא נוטה לנפח תקנים פשוט כי הוא יכול ואין לו ביקורת כלכלית (לפחות מספקת לטעמי) ?
ברמה העקרונית, כאשר בוחנים אפשרות ורוצים להתגונן בפניה, בוחנים מה תוחלת הנזק למול תוחלת ההשקעה. אין גבול להוצאה במניעת נזק (או בנצחון במלחמה), אבל מצד שני אי אפשר ללכת לכל הסתברות קלושה עד אפסית ולהתגונן בפניה. יכול להיות שצה"ל, כמו שאמרת, בשל היותו "פטור" מרווח כלכלי, נותן משקל יתר להסתברויות זניחות ? אולי חומר הכיבוי הזול יותר נותן מענה ל-99% מהמקרים ? (שוב, דוגמת הכיבוי, אבל אפשר גם לתת אותה לנושאים רבים בצה"ל).
מעבר לכך, אין ספק שרווח הוא פרמטר חשוב וראשוני, ולמעשה הכי בסיסי, בחברה אזרחית - אבל הגישה ש"יעשו הכל כדי שיהיה רווח בסוף הרבעון" היא פשטנית וחד מימדית, ובמידה מסוימת אף מזלזלת באזרחים - בדיוק כמו שאזרחים יגיעו על אנשי קבע ש"כולם אוכלי חינם". גם באזרחות חושבים (כמו שציינת, יש גופים רציניים גם אם לא תחת צה"ל), וגם שם יודעים לתת משקל לרווח ארוך טווח גם אם נמוך יותר ע"פ קצר וגבוה.

ישן 23-12-2010, 23:38

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אני רואה זאת אחרת"

ציטוט:
מעבר לכך, אין ספק שרווח הוא פרמטר חשוב וראשוני, ולמעשה הכי בסיסי, בחברה אזרחית - אבל הגישה ש"יעשו הכל כדי שיהיה רווח בסוף הרבעון" היא פשטנית וחד מימדית, ובמידה מסוימת אף מזלזלת באזרחים - בדיוק כמו שאזרחים יגיעו על אנשי קבע ש"כולם אוכלי חינם". גם באזרחות חושבים (כמו שציינת, יש גופים רציניים גם אם לא תחת צה"ל), וגם שם יודעים לתת משקל לרווח ארוך טווח גם אם נמוך יותר ע"פ קצר וגבוה.

פשטני בדיוק כמו ההנחות שבאזרחות יודעים לעשות זאת יותר טוב ויותר יעיל.
אתה לא ממציא כאן כלום, כולם יודעים שצריך להחליט לאיזה תרחיש מתכוננים, ואחרי שעושים זאת המטרה של החברה האזרחית תהיה להקטין הוצאות ולהגדיל רווחים והמטרה של טייסת של חיל האוויר זה להיות מוכנים הכי טוב שאפשר (גם עם זה עולה יותר).
זה נטיות טבעיות של הארגונים. כמו שאפשר להגיד שחברה אזרחית יכולה בכל זאת לעשות את המשימה מבלי לתת לסטנדרטים להתדרדר עם הזמן לטובת חסכון , אפשר גם להגיד שצה"ל יכול להביא הצעה חסכונית יחסית.
ראינו כבר דוגמאות לשני הצדיים, יחידות צה"ליות רזות ויעילות וחברות אזרחויות שלקחו משימות מצה"ל והביאו לסטנדרטים ירודים ומסוכנים.

ישן 24-12-2010, 00:16
צלמית המשתמש של amirsgv

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv] מעבר לכך, אין..."

ציטוט:
פשטני בדיוק כמו ההנחות שבאזרחות יודעים לעשות זאת יותר טוב ויותר יעיל.
אני לא אמרתי את זה על האזרחות, אל תכניס לי מלים לפה ...
אתה לא ממציא כאן כלום, כולם יודעים שצריך להחליט לאיזה תרחיש מתכוננים, ואחרי שעושים זאת המטרה של החברה האזרחית תהיה להקטין הוצאות ולהגדיל רווחים והמטרה של טייסת של חיל האוויר זה להיות מוכנים הכי טוב שאפשר (גם עם זה עולה יותר). קטונתי מלהמציא, ניסיתי לתאר את הבעיה. כשאחליט להמציא אלך לעשות את הדוקטורט ....
זה נטיות טבעיות של הארגונים. כמו שאפשר להגיד שחברה אזרחית יכולה בכל זאת לעשות את המשימה מבלי לתת לסטנדרטים להתדרדר עם הזמן לטובת חסכון , אפשר גם להגיד שצה"ל יכול להביא הצעה חסכונית יחסית. שניהם יכולים, ובכ"ז הנטייה האזרחית הטבעית היא מוטת רווח והנטייה הצה"לית הטבעית היא לתת מקסימום בטחון ללא חשבון לעלות.
ראינו כבר דוגמאות לשני הצדיים, יחידות צה"ליות רזות ויעילות וחברות אזרחויות שלקחו משימות מצה"ל והביאו לסטנדרטים ירודים ומסוכנים בוודאי.

ישן 21-12-2010, 21:06

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "כאמור גם לי אין הנתונים ולכן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סמוראי
כאמור גם לי אין הנתונים ולכן הודתי שאני מנחש, אבל ההרגשה שלי שמעבר למשכורת עלות ההעסקה של איש צ"א בצבא גבוהה יותר בגלל שהיא כוללת תנאים שלא קיימים באזרחות (שיכון משפחות קופץ לראש, אני בטוח שיש עוד).

ולמרות שאין מושג אם זה שוכלל לתוך המיליארד שדיברו עליו, גם עניין גיל הפרישה משחק תפקיד, במיוחד כשאני מנחש שהטייסים שיאיישו את מערך הכיבוי לא יהיו צעירים היישר מקורס טיס, אלא טייסים ותיקים שיעברו הסבה.

לא, אף אחת מההנחות הללו לא נכונה, וכמובן חסרה ההתייחסות לכך שהטייסים ממשיכים לטוס בטייסת הרבה אחרי גיל הפרישה שלהם מקבע.

ישן 07-03-2011, 18:59
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי SPYKER שמתחילה ב "טייסת הכיבוי ממריאה: נבחרו..."

הרבה רסיסי ידיעות בתקשורת בנושא הזה.
מלבד הציון AT-802 לא ראיתי ציון דגם המטוס, קיימות שתי אופציות:
- דגם A המיועד לריסוס חקלאי + אפשרות להוספת שני מצופים אותם ניתן למלא במים/חומר מעכב בעירה
- דגם F המיועד לכיבוי שריפות עם מיכלים פנימיים + אפשרות להוספת שני מצופים כאמור בדגם A

סביר שזה יהיה מדגם F, בתקשורת נכתב שכעת מחפשים מדינה שתמכור/תחכיר 7-10 מטוסים
אגב, וואלה ברוב טובם צירפו לכתבה תמונה של דגם U הצבאי המשמש למשימות COIN..

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 07-03-2011 בשעה 19:21.
ישן 08-03-2011, 01:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "אז אתה בעצם טוען שהסיכוי..."

איפה? איפה יש מספיק שטחים בלתי מופרעים שיכולים לגרום נזק בדומה לשריפה? האם אין צרכים יותר חשובים מאשר ליצור טייסת שתעבוד פעם-פעמיים בשנה (בנדיבות)?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 08-03-2011, 06:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב ""רוב" זה לא "כל"..."

אני גם מציע שתפעל להקמתה של של יחידה צוללות מיוחדת לפיטרול חופים בשביל למנוע טביעות. למרות שרוב הנפגעים נמשים בזמן, עדיין כמות המיתות מטביעה עולה על כמות ההורגים משריפות בשנה. אני גם מציע להחזיק בכל תחנות מד"א נסיוב נגד ארס של צפעים, בשביל האדם-שניים בשנה שמתים לפני שהם מגיעים לבית החולים. אפשר להמשיך בכל מיני אירועים נדירים ואיזוטריים כרצונך, רק מעניין אותי איפה הפרופורציות שלך.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 09-03-2011, 14:10
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור מחובר עכשיו  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "זה לא עניין של הצבעתם של..."

ציטוט:
ההחלטה על הקמת טייסת כיבוי התקבלה תוך כדי האירועים, ולדעתי מקוצר זמן לא נעשה מחקר רציני של צרכים וחלופות. אבל מאחר וכבר הוחלט על הקמתה ואפילו נקבע שתיקרא ע"ש אלעד ריבן ז"ל, ביטול ההחלטה יראה רע פוליטית ויכול לשמש לניגוח מקבלי ההחלטה בעת בחירות.
עד כאן פוליטיקה (נשבע לכם שהשתדלתי להיות עדין).
האם מקבלי ההחלטות האלו נולדו אתמול? אפשר היה בקלות להורות על הקמת ועדה לבחינת הנושא (אפשר אפילו לקרוא לה "הצוות הבינמשרדי המיוחד לזירוז הקמת טייסת הכיבוי ע"ש אלעד ריבן" אם רוצים להיראות החלטיים וביצועיסטיים) ולתת לעיניין להתמסמס בלי נזק יחצ"ני. כאן באמת יש בסיס לוועדה כזו, כי באמת לא ברור
איך היא צריכה להיות בנויה, אילו אמצעים היא תפעיל, למי היא תהיה כפופה, אחזקה צבאית/אזרחית, מי יתקצב אותה וכו'.
בכלל, לא נדיר להכריז על משהו ואז למרוח אותו בביצוע. דומני שמקבלי ההחלטות באמת מאמינים שהטייסת היא הפיתרון המיטבי.
ישן 01-04-2011, 14:07
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "כן,גם אני. ההר הוליד עכבר..."

ההר הוליד עכבר לצערי.
חכה עם העכברים
כניראה שכן ירכשו את מטוסי הבומברדייר CL-415, אבל אם כן אז ניראה אותם אצלנו רק בעוד כמה שנים בגלל שתור ההזמנות אצל הקנדים ארוך מאד - רוה"מ רצה יחידת כיבוי אווירית כבר עכשיו!

ע"פ אתר חיה"א, צפויים להגיע עוד כ 4 מטוסים אשר לחלקם יכולת "סקופינג" .
מבחינה טכנית ומבחינת חישובי עלות/תועלת לטרקטור האווירי יש יתרון - הוא נושא כ 1/2 מכמות המים של הבומברדייר אבל עולה הרבה פחות ממנו.
בנוסף יש לו יתרון ביכולת איסוף מים ממאגרי מים קטנים ולא רק מהים התיכון שבמקרים רבים הוא גלי ומקשה על איסוף המים.
סה"כ אלו שתי רמות שמשלימות אחת ת'שניה.

ווואלה שוב שמו תמונה של דגם U שכניראה לתפיסתם מתוכנן לירות רקטות על האש בכדי לכבות אותה

ישן 01-04-2011, 17:12
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
כמה זמן לוקח למטוס שנרכש לעות בומברדייר לסבב חדש?
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אלה מטוסים זמניים. הגדלת מלאי..."

לי נראה שיש עדיפות מכרעת למטוס הנוחת ע"פ האגם/ים לעומת זה שצריך לנחות בש"ת/מנחת ולהתחיל במלוי בנוזל/מים. גם הכמות נראת לי חשובה ביותר.

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 01-04-2011, 17:20
צלמית המשתמש של האזרח

השוואה בין השניים
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "יש אנשים שלא טורחים לקרוא......"

הAIR TRACTOR מסוגל לשאת כמעט 1000 ליטר (יעני טונה) לעות בומברדייר 6.14 טון.
הראשון צריך לנחות על המסלול וזמן שהוא קריטי למילוי נוסף לעומת בומברדייר שתוך דקות יכול לבצע גיחה נוספת. מה זה משנה כמה עולה האחד, אם תהיה שריפה בסדר גודל של כרמל "הטרקטורים" רק יעשו רעש
הם לא יעצרו את חומת האש. אז יהיו לנו כמה מליוני דולרים בבנק האם הם יכבו את השריפה הגדולה?

http://www.airtractor.com/at-802f

ישן 01-04-2011, 20:29
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "השוואה בין השניים"

הAIR TRACTOR מסוגל לשאת כמעט 1000 ליטר (יעני טונה) לעות בומברדייר 6.14 טון.
הראשון צריך לנחות על המסלול וזמן שהוא קריטי למילוי נוסף לעומת בומברדייר שתוך דקות יכול לבצע גיחה נוספת. מה זה משנה כמה עולה האחד, אם תהיה שריפה בסדר גודל של כרמל "הטרקטורים" רק יעשו רעש
הם לא יעצרו את חומת האש. אז יהיו לנו כמה מליוני דולרים בבנק האם הם יכבו את השריפה הגדולה?

שעת השטויות הגיעה?
כל נתון שכתבת ממש לא נכון.
1. ה AT יכול לשאת כ 3.1 טון מים (כבר כתבתי שחצי מכמות ה CL).
2. ישנם גירסאות שמסוגלות לבצע "סקופינג" (איסוף מים מהים ומאגמים בדיוק כמו ה CL)
3. מאד משנה כמה כל אחד עולה (במחיר CL אחד אפשר לקנות כמה AT)
4. ה AT יעשו הרבה יותר מרעש, הם יכבו את השריפה אז תן להם קרדיט - כרגע הם עובדה!

ישן 27-04-2011, 23:17
צלמית המשתמש של amirsgv

לטעמי
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "כתבות מהארץ"

הקטע הכי מעניין הוא זה:

לא ברור מה הוא הידע המצוי במשרד הביטחון בנושא כיבוי שריפות. אמנם חיל האוויר מונה כיועץ למשרד הביטחון, אך גם לאנשי החיל אין כל ידע וניסיון בהפעלת מטוסי כיבוי. הגדילו לעשות כשמינו למפקד טייסת הכיבוי קצין מחיל האוויר. כאן כבר נוצר בלבול גמור. מה הסמכות של קצין מחיל האוויר על טייסים ומטוסים אזרחיים, שיוצבו ככל הנראה במנחתים אזרחיים? האם הוא זה שיקבע את כשירותם של הטייסים והמטוסים? האם חיל האוויר יהיה אחראי על הצד המבצעי של הפעלת המטוסים?

זו בדיוק טענתי ! מה הקשר של ח"א, למעט העובדה שהוא מסודר, וגדול, ועובד טוב ?

ישן 28-04-2011, 00:08
צלמית המשתמש של amirsgv

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "על "תפירת המכרז": בדרך כלל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
על "תפירת המכרז":
בדרך כלל כשמכרז נתפר, המפסיד עותר לבית משפט.

יש לי חידוש עבורך - במדינת ישראל כיום, כמעט כל מפסיד במכרז עותר לבימ"ש. לא משנה אם יש צדק, אין צדק, (כמעט) כולם עותרים. במקרה הטוב - יזכה, במקרה הרע, יפסיד, ללא חיוב בהוצאות מהותיות על בזבוז זמן. בחלק מהמקרים זה אמצעי לחץ על הזוכה לחלק את העבודה (כמובן, לא רלוונטי במקרה הזה, רק כדי לסבר את אוזנך).

לגבי נושא הסמכויות:
אין ספק שבנושא הזה ראוי לתת קרדיט למשהב"ט וחיל האוויר. לא סביר שביצעו כאלה החלטות בלי להגדיר סמכויות בצורה חד משמעית...
לניסיון יש משמעות, אבל מרגע שהוחלט שזה יהיה תחת חיל האוויר, המפקד חייב להיות מחיל האוויר.

אולי סביר ואולי לא, ואולי הגדירו ואולי לא (ואני מניח שהגדירו) ובכל זאת, זה צורם לאוזן שקצין צה"ל מפקד על אזרחים במסגרת אזרחית, ואני לא בטוח כמה זה יחזיק בזמן אמת, ממיליון ואחת סיבות.

ישן 28-04-2011, 00:32
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
צורם?
בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]על "תפירת..."

ומה עם קצינים שמפקדים על אזרחים עובדי צה"ל או אחראים על עובדי קבלן ומפעילים אותם, לדוגמא אנשי אלביט שעובדים על הטמעת צי"ד מזה למעלה מחצי עשור בכפיפות לאנשי אגף התקשוב? ומה עם קבלנים אזרחים שעובדים תחת אנשי בינוי צה"ל? ומה עם הקבלנים שעובדים על מטוסי הביס"ט בחצרים? ומה עם קציני צה"ל כולל ח"א שמושאלים למסגרות אזרחיות או סמי צבאיות כמו מל"ל, שב"כ, מוסד, מפא"ת, רפא"ל, מג"ב, רת"א ועוד וגם שם אחראים על אזרחים הכפופים אליהם? ומה עם קצינים המשרתים כנספחים בשגרירויות ואחראים בין היתר על אזרחים העובדים תחתם? ומה עם רופאים בר"מ 2? יש תקדימים לרוב וגם אם לא היה אפילו אחד, תודה לאל לא חסרים ביחידת היועץ המשפטי במשרדי ראש הממשלה והבטחון עורכי דין מיומנים שיודעים להכשיר כל מה שצריך במסגרת החוק והתקנות הרלוונטיים.

המסגרת התעופתית הממשלתית היחידה שאינה בחיל האויר היא יחידת המסוקים של המשטרה ובין שתי המסגרות המקצועיות הללו והחלופה השלישית (להקים רשות נפרדת לגמרי אך ורק לטובת היחידה הנ"ל), דווקא נראה הגיוני וחסכוני מאד להקים את היחידה הנ"ל בכפיפות מקצועית לחיל האויר ובפיקוד קצין מחיל האויר עם נסיון בפיקוד על יחידות טיסה כאלו. גם ההחלטה למקם את גפי הטייסת החדשה במנחתים אזרחים, בהם קיימת תשתית לוגיסטית של מטוסים אזרחיים דומים לריסוס וכיבוי, ולא בבסיסי ח"א כמו רמת דוד והטכני, היא סבירה ואף ממזערת את ההפרעה לרוטינה היומית של ח"א.

קיצר לא צריך לחפש בכוח פאקים בכל מקום ולא צריך להתרגש מניסיונו השקוף למדי של פדהצור להרחיק עצמו מבזיונות כיפת הברזל שלו על ידי הטפלות קטנונית לנושא אחר.
ישן 28-04-2011, 15:12
צלמית המשתמש של amirsgv

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "צורם?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
ומה עם קצינים שמפקדים על אזרחים עובדי צה"ל אע"צ אמנם הוא אזרח, אך הוא מקבל משכורת מצה"ל ולא גורם אזרחי, זה שונה או אחראים על עובדי קבלן ומפעילים אותם אל תשווה קיטרינג או שקלית למשימה מבצעית , לדוגמא אנשי אלביט שעובדים על הטמעת צי"ד מזה למעלה מחצי עשור בכפיפות לאנשי אגף התקשוב? משימה זמנית של הטמעה, לא כפיפות מבצעית ארוכת טווח ומה עם קבלנים אזרחים שעובדים תחת אנשי בינוי צה"ל? כנ"ל, משימה זמנית ומנהלתית, לא מבצעית ומה עם הקבלנים שעובדים על מטוסי הביס"ט בחצרים? משימה הדרכתית, לא מבצעית, ואני לא נכנס לנושא העייט ומה עם קציני צה"ל כולל ח"א שמושאלים למסגרות אזרחיות או סמי צבאיות כמו מל"ל, שב"כ, מוסד, מפא"ת, רפא"ל, מג"ב, רת"א ועוד וגם שם אחראים על אזרחים הכפופים אליהם? אם הם מושאלים ולא במדים זה אחרת, בטח כשהם פועלים בתוך גוף אזרחי ולא תחת דרגתם, כך היה עם בני פלד כשהושאל לתע"א ומה עם קצינים המשרתים כנספחים בשגרירויות ואחראים בין היתר על אזרחים העובדים תחתם? ומה עם רופאים בר"מ 2? יש תקדימים לרוב וגם אם לא היה אפילו אחד, תודה לאל לא חסרים ביחידת היועץ המשפטי במשרדי ראש הממשלה והבטחון עורכי דין מיומנים שיודעים להכשיר כל מה שצריך במסגרת החוק והתקנות הרלוונטיים. כן, נו, זה עו"ד. אלופים בהכשרת שרצים.

המסגרת התעופתית הממשלתית היחידה שאינה בחיל האויר היא יחידת המסוקים של המשטרה ובין שתי המסגרות המקצועיות הללו והחלופה השלישית (להקים רשות נפרדת לגמרי אך ורק לטובת היחידה הנ"ל), דווקא נראה הגיוני וחסכוני מאד להקים את היחידה הנ"ל בכפיפות מקצועית לחיל האויר ובפיקוד קצין מחיל האויר עם נסיון בפיקוד על יחידות טיסה כאלו. גם את יחידת המסוקים הקימו קציני ח"א עם נסיון בפיקוד על טייסת (ביקו), אפשר לקחת קצין מיל' ולא סדיר מה גם ההחלטה למקם את גפי הטייסת החדשה במנחתים אזרחים, בהם קיימת תשתית לוגיסטית של מטוסים אזרחיים דומים לריסוס וכיבוי, ולא בבסיסי ח"א כמו רמת דוד והטכני, היא סבירה ואף ממזערת את ההפרעה לרוטינה היומית של ח"א. הוא שאמרתי, אין קשר לח"א מלבד הפיקוד

קיצר לא צריך לחפש בכוח פאקים בכל מקום ולא צריך להתרגש מניסיונו השקוף למדי של פדהצור להרחיק עצמו מבזיונות כיפת הברזל שלו על ידי הטפלות קטנונית לנושא אחר.אתה עונה לגופו של אדם ולא לגופו של עניין. אם פדהצור טעה בנושא זה או אחר אינו אומר שהוא טועה לעד

ישן 27-05-2011, 10:31
צלמית המשתמש של האזרח

תודה..
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מהירות ההזדקרות של ה-Air..."

עשיתי חשבון פשוט. במהירות 146 קמ"ש הוא יעבור בדקה אחת כ-2.5 ק"מ ופיזור 70 גלון (כ-280 ליטר)
מבלי לקחת בחשבון את הרוח ע"פ הקרקע יוצא כ-9 ליטר לכל מטר (דלי סטנדרטי הוא 10 ליטר)
ועם זה רוצים לכבות שריפה?

נ.ב.
אני לא כ"כ חזק בחשבון אולי יש כאן למישהו חישוב אחר...

ישן 27-05-2011, 18:33
צלמית המשתמש של האזרח

תודה, לזה רציתי להגיע.
בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "מטוסי כיבוי לא מפזרים במשך דקה"

ועכשיו נעשה חשבון קטן. הסופרטנקר לוקח 24K גלונים שהם 96K ליטר ואם הוא טס במהירות 600 קמ"ש
הוא מוריד במשך 10 שניות (לפי הסרט ההדגמה) על השטח במשך כל שניה כ-2300 ליטר מים.
זאת מכת מים משמעותית ומכריעה לעומת המטוסים הקטנים - אשר רק משקים ומרטיבים את הסביבה אך לא גורמים להפסקת הבעירה.

הדוגמה הייתה השבוע בחבל לכיש עם שריפת הקוצים הגדולה. האם המטוסים גרמו להפסקת האש?
דוגמה נוספת אפשר לקחת מהרוסים אשר לפני שנה כמדומני הייתה שריפת יערות ענקית והם לא הצליחו במשך ימים להשתלט עליה ולהם יש ציוד מתאים ומטוסים גדולים והרבה כ"א.

מה שאני מנסה כאן להגיד כי המטוסים שלנו הם אולי יכולים לתת מענה לשריפה מקומית עדיין קטנה,
שריפת הקוצים אשר מתפתחת במהירות הם כנראה אינם מספיקים

ישן 27-05-2011, 19:29
צלמית המשתמש של האזרח

לא מבין מה זה...
בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "א. הסופר טנקר זאת דוגמה..."

OVERKILL. אני מכיר OVERQUALIFIED ואת זה שמעתי יותר מדי לצערי.
אם ראית את הסרטון של EVERGREEN ולדעתי הוא מציג נכון את בעיית השריפות הגדולות.
אבדן עיצה, אובדן של איזורי תיירות ולפעמים גם אובדן חיי אדם.
מה שעניין אותי זה היתה האפשרות להתמודד גם עם "כתמי שמן" אשר דלפו ממיכליות או מבארות הנפט.
גם ישראל הקטנה מצטרפת למועדון של מפיקי הנפט וגז לא רחוק מחוף הים. אולי כדאי גם לחשוב מה יכול לקרות אם איזה מיכלית ענקית תתנפץ או איזה אסדת קידוח תתחיל לדלוף.
אז נצטרך להגיד שלום לחופים היפים שלנו (ראה חוף האלמוגים באילת, שם כבר היתה איזו דליפה קטנה)

ישן 28-05-2011, 08:56
צלמית המשתמש של האזרח

דוגמה טובה מאתמול ברוסיה...
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "הרשה לי להזכיר לך שתפקידם של..."

לדעתי אתה לא יכול להחזיק טייסת קלה על מנת לעצור שריפה קטנה במזבלה בעוספיה.
אתה צריך משהו גדול יותר בנוסף. ברור גם שאין להשתמש במטוס גדול לכל שריפת קוצים שפורצת ואנו מתקרבים לקיץ.

כאן מצורף לינק של דליקה במחסן התחמושת רוסי אשר היו מאוחסנים פגזים 120/152 מ"מ המטוסים שהשתתפו בכיבוי היו IL-76 המסוגל לשאת 42 טון מים ו-BE-200 המסוגל לנחות ע"פ המים.
לאחר עבודה מאומצת של יום כובתה השריפה ע"י המטוסים בלבד!

במקום היו מאוחסנים 100,000 טון תחמושת!!!! הרסיסים הגיעו עד למרחק של 3 ק"מ ממקום השריפה.

http://www.altair.com.pl/start-6337

אם חס וחלילה מקרה דומה יהיה אצלנו, נראה לך שמטוסים הקלים יצליחו לכבות...??? אשרי המאמין

ישן 03-06-2011, 10:59
צלמית המשתמש של האזרח

עוד שריפת מחסני תחמושת ברוסיה מאתמול...
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי האזרח שמתחילה ב "דוגמה טובה מאתמול ברוסיה..."

נשרפו רק 58,000 טון תחמושת ישנה אשר של פגזים וטילים אשר פג התוקף , אבל...

http://www.youtube.com/watch?featur...d&v=AGo6TgwCDtA

מה קורה שם אצל הרוסים, מעדיפים לשרוף במקום למכור לאפריקה...

ישן 29-06-2011, 00:25
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "דוח מבקר המדינה"

ציטוט:
לפי הדו"ח, רק ארבעה מבין שבעת המטוסים בטייסת הכיבוי "אלעד" (על שמו של הנער אלעד ריבן, שנהרג באסון הכרמל) פעילים, והם נרכשו ללא התייעצות יסודית עם הגורמים המקצועיים. במסמך, שנכתב לקראת הדיון מחר בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, נכתב שבטייסת חמישה מטוסים רגילים ושני מטוסים בעלי יכולת שאיבה ממקורות מים, אולם השניים האחרונים מושבתים מאחר שטרם הסתיימה הכשרת טייסים לתפעולם.

זה לא אמת לאמיתה, אם להתבטא בזהירות.
המטוסים הקיימים לא נרכשו, אלא נחכרו.
כן נעשתה עבודה מאוד יסודית לפני שהחליטו על איזה מטוסים צריכים.
המטוסים האחרונים לא מושבתים, הם לא מופעלים מהמים (ואולי גם זה כבר השתנה).

ציטוט:
עוד נכתב בדו"ח ש"מטוסים אלה מסוגלים לנחות בים שקט או באגמים בלבד (עד גובה גלים של כשליש מטר), ומידת התאמתם לישראל מוטלת בספק". הדו"ח הזהיר כי אם הים יהיה גבוה בעת שריפה, כפי שצפוי בחודשי הקיץ, המטוסים האלו לא יוכלו למלא את ייעודם.

יש מטוסים כבדים יותר ופולריים שגם לא מסוגלים לנחות בים סוער או גבה-גלי.
מידת ההתאמה של מטוסי כיבוי ימיים לישראל אולי מוטלת בספק, אבל יש בישראל אגם שקט למדי שנקרא הכנרת.

ציטוט:
הדו"ח חושף עוד שרכישת המטוסים נעשתה ללא התייעצות עם שירותי הכיבוי הארצי, מה שמסביר אולי מדוע הם לא בהכרח מתאימים לתנאים בישראל.

הידע של שירותי הכיבוי בישראל בתחום הכיבוי האווירי הוא המקצועי ביותר בתחום בארץ.... נכון? אההה, לא.

ציטוט:
מהדו"ח עולה כי לפי גורמים מקצועיים, אמנם הטייסת טובה, אך אינה נותנת מענה מלא לצורכי הכיבוי האווירי הנדרשים. יועד פאר, טייס ראשי בחברת "תלם תעופה", ציין כי מדובר בהתמודדות טובה יותר לשריפות רגילות, ולא בהכרח לשריפות ענק מהסוג שהיה בכרמל. "לדברי גורמי מקצוע שעמם שוחחנו, יש צורך להוסיף לטייסת הכיבוי אמצעי כיבוי אווירי נוספים, מסוקים למשל, כדי שהיא תוכל להתמודד עם שריפות יער גדולות", נכתב בדו"ח.

שריפת הענק צמחה משריפה רגילה לחלוטין, בגלל שלא תפסו בישראל כוננות כיבוי אווירי...

מסוקים אולי מתאימים יותר ללילה, אבל מוגבלים בהרבה בחינות אחרות.

בקיצור, כשרוצים לתקוף, זה קל מאוד.

וכל זה מבלי לדבר על האם באמת צריך בישראל שירותי כיבוי אוויריים צבאיים או לא.

ישן 29-06-2011, 00:50

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "צחי, המטוסים לא נרכשו. גם אם..."

נחמיה - המטוסים נרכשו על ידי אלביט ומופעלים בחוזה PFI באמצעות כים-ניר.

לפי דוברי אלביט:

ציטוט:
לאלביט אין מערך מטוסי כיבוי. החברה התמודדה ביחד עם כים-ניר על מכרז משרד הבטחון לאספקת המטוסים וזכו במכרז.

על פי הודעת משרד הבטחון, אלביט תרכוש ותתחזק את המטוסים.

בשלב הראשון הם יוטסו על ידי טייסי כים-ניר עד להכשרת טייסי חיל האויר לנושא.

להזכירך, אלביט מפעילה פתרון דומה בבית הספר לטיסה של חיל האויר במסגרתו רכשה אלביט מטוסי אימון, היא מתחזקת אותם וחיל האויר רוכש שעות טיסה עבור פרחי הטיס.

באשר למערך הכבאות - אומנם אין להם ידע בהפעלת כלי טייס לכיבוי, אבל בחיל האוויר גם אין את הניסיון הדרוש בנושא לחימה באש או בשריפות יער כמו בקק"ל.

מאחר שלכל גורם יש את היכולת לתרום את שני הסנט שלו, להגדיר את הצורך (קק"ל), לאפיין את השיטה (כיבוי) ואת יכולת התפעול (ח"א) - ניתן לגבש פתרון.

חשוב לציין שמדובר בכתבה שמתייחסת לדו"ח המבקר ולא "לדברים בשם אומרים" - הייתי לוקח את הכל בעירבון מוגבל מאד.

ועוד אחד:

ציטוט:
הודעת דובר צה"ל

קליטת מטוסי הכיבוי הראשונים בחיל-האוויר

שלושה מטוסי כיבוי ראשונים נחתו היום (ה'), כ"ה באדר ב', תשע"א, 31 במרץ 2011, בבסיס חיל-האוויר בשדה דב, במסגרת הקמת היחידה לכיבוי אש מהאוויר בחיל-האוויר. ארבעה מטוסים נוספים צפויים להגיע בשבועות הבאים.

המטוסים המריאו מספרד ונחתו הבוקר בישראל כשהם מוטסים בידי טייסים ספרדים. את כניסת המטוסים החדשים לשטח האווירי של ישראל ליוו זוג מטוסי תובלה וביון מסוג "צופית" של חיל-האוויר הישראלי.

מטוסי ה"Air Tractor F-802" נרכשו על ידי חברת "אלביט מערכות" ויוטסו על ידי טייסי חברת "כימניר".

מדברי ראש מטה חיל-האוויר, תת-אלוף נמרוד שפר, בטקס: "ראשוני המטוסים שנחתו לפני מספר דקות מהווים את ניצני היכולת. יחידת הכיבוי האווירית ומטוסי הכיבוי ישפרו משמעותית את כשירות מערך הכיבוי של מדינת ישראל, ואת יכולתנו להתמודד עם מקרים דומים בעתיד. ברצוני לאחל החלמה מהירה לכל פצועי השריפה בכרמל, ולהביע הערכה רבה על מאמצי השיקום הנמשכים גם ברגעים אלה. כולי תקווה שמטוסים אלה ימריאו למשימות אימון והדרכה בלבד, וכי לא נזדקק להם למשימות מבצעיות".

נערך לאחרונה ע"י Soloavia בתאריך 29-06-2011 בשעה 00:55.
ישן 29-06-2011, 09:53
צלמית המשתמש של האזרח

ללא מילים מיותרות...דיון עכשיו בכנסת...
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "קרוב לזה (קצת יותר). לגבי..."

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4088656,00.html

ועדת הפנים דנה בדו"ח שחשף כי המטוסים נרכשו ללא התייעצות עם שירותי הכיבוי, ושהם אינם מתאימים לתנאים בישראל. הדו"ח, שפורסם לראשונה ב-ynet, מציג שורת בעיות נוספות בטייסת הכיבוי החדשה. צפו בשידור החי
מורן אזולאי, כתבתנו בכנסת

פחות מיממה לאחר חשיפת ynet את "בלוף טייסת הכיבוי", התכנסה הבוקר (יום ד') ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לדון במצב שירותי הכיבוי שלאחר האסון בכרמל והטיפול בנפגעי השריפה. צפו בשידור החי ב-ynet.

ישן 22-07-2011, 09:35

במהלך חודשיים: טייסת הכיבוי כיבתה כ-60 שריפות - כתבה מבמחנה

http://www.idf.il/1133-12458-he/Dover.aspx

יחידת הכיבוי האווירית של חיל האוויר, פועלת ללא הפסקה. בכוננות של 15 דקות בצפון ובדרום, סייעה הטייסת בלמעלה מ-450 גיחות ו-250 שעות באוויר

השבועיים האחרונים היו מאתגרים ליחידת הכיבוי, שריפה גדולה ברמת הגולן עם מוקדי אש רבים ושריפה גדולה בירושלים צמוד למוזיאון 'יד ושם', בין לבין הם סייעו בכיבוי של עוד 4 שריפות ובאופן כללי מאז שהקיץ פרץ לארצנו הם כיבו יותר משישים שריפות. יעוד היחידה שנוסח בחודשים האחרונים הוא 'יחידה מבצעית הלוחמת באש מן האוויר בשם הגנה על חיי אדם, סביבה וטבע. היעוד הזה מקבל ביטוי יומיומי בארץ שיש בה שריפות כל יום בתקופת הקיץ.

כמו כל יחידה בתחילת דרכה עדיין לומדים ומתחקרים את הביצועים ובעיקר את המודל של הפעלת טייסים ומטוסים אזרחיים. "הזנקת מטוסי כיבוי מתבצעת כמו הזנקת כל מטוס בחיל למשימה", מספר סא"ל רמי, מפקד יחידת הכיבוי ומתכוון לכך שהשליטה בכח הכיבוי מן האוויר נכנסה למשימות השליטה של החיל כמו כל המשימות. "בסופו של יום מדובר ביחידה מבצעית שפועלת 24 שעות ביממה באחת מהכוננויות הקצרות שיש כיום בחיל", מספר מפקד היחידה.

בכל הזנקה לכיבוי שריפות מוזנק צוות של היחידה לשטח שם בוחנים במהירות את הפרמטרים ליעילות הכח האווירי. מהירות הרוח, דרכי הגישה, חומרי הבעירה שבאזור וכמובן סיכון חיי אדם הם הגורמים הנלקחים בחשבון תוך כדי תכנון המשימה וההגעה למקום. חיל-האוויר אף מקצה מטוסי חוזי בהתאם ליכולת כדי לסייע בהכוונה מהאוויר ולתת תמונת מצב לשולט במשימה.

"שיתוף הפעולה שלנו עם כלל הגורמים הוא מצוין", אומר בסיפוק סא"ל רמי, "ערכנו מספר ימי עיון משותפים עם כוחות כיבוי קרקעיים בנושא הפעלת כח אווירי בכיבוי שריפות, אנחנו מכירים היטב את האנשים בשטח עד רמת קציני המשמרת בתחנות הכיבוי, אנשי קק"ל הם שותפים פעילים וביחד ההגעה למקום, הכרת תנאי השטח והתאום מביא לתוצאות טובות בשטח".

מאז שהוקמה היחידה היא מוזנקת רבות לכל שריפה גם לשריפות קטנות, אך אין ספק שתרומתה בשריפות הגדולות שפרצו היא משמעותית. "הכיבוי מהאוויר יעיל מאוד, מהיר מאוד ומשפיע לרוב בטווחי זמן קצרים על התפשטות האש. ברוב השריפות אנחנו מבצעים בין 4-10 גיחות עד לכיבוי האש בשריפה שפרצה בסמוך ל'יד ושם' טסנו 21 גיחות", מסכם סא"ל רמי את השריפה של אמש.

הסכנה בטיסה באזורים הרריים כשעשן סמיך ולהבות אש מתחת ובשטח שטסים בו כמה מטוסים בו זמנית מחייבת את היחידה לבטיחות מרבית ותכנון מדויק של הכוחות. מפקד היחידה מדגיש כי רמת המודעות לבטיחות גבוהה מאוד הטייסים ותיקים ומנוסים וההקפדה על לימוד תנאי השטח והכוונה מדויקת של הכוחות האוויריים והקרקעיים היא מפתח חשוב להצלחה ולבטיחות כאחד
ישן 21-10-2011, 12:04
צלמית המשתמש של האזרח

הזדמנות אולי חד פעמית

לפי האתר הרוסי פורטוגל ויוון הזמינו מעל ל-10 מטוסים לכיבוי אש מסוג BE-200. בגלל בעיות תקציביות הן ביטלו את הרכישה. עתה רוסים מחפשים קונים למטוס. אולי מדינה קטנה במזה"ת תקנה משהו במחיר טוב במקום מה יש לה עתה. המטוס ביעף אחד יכול לכבות שריפה בינונית במקום כמה פייפרים שיש לנו

http://sdelanounas.ru/blogs/7263/#cut

For a long time, orders from the state on the aircraft did not have them produced for aviaklubov, private owners and for export. Now the factory fills the order for 60 Yak-18 for flight schools. In the year comes to 30 Yak-18 to all customers. No longer can. At the SM-92T Order of the border guards, besides aircraft have been exported. In the year of release 4-5. Beriev. Beriev Taganrog with Irkut transferred to the production of Be-200. Emergency after fires ordered 8 machines. The plant can produce 3.4 aircraft per year. There was an order from Portugal and from Greece to 10 aircraft. But where is Greece, where is Portugal? Now the factory is involved in the competition for seaplanes in France, is trying to sell the Be-200 in Indonesia and Vietnam. But, regardless of the export orders, a different perspective. Flying boats in principle yield to land aircraft. Redan creates resistance, and the fuselage of the boat is heavy. There are projects of the Be-250 and Be-300, which involve the use of successful e-wing aircraft for reconnaissance. There is a need for such aircraft in the Navy after the cancellation of the Be-12. In addition, the plant conducts repairs and reequipping IL-76 AWACS aircraft A-50. Will be made ​​from A-100 on the basis of the Il-476 with the ability to track not only the situation in the air, but also on the ground.

נערך לאחרונה ע"י האזרח בתאריך 21-10-2011 בשעה 12:11.
ישן 04-12-2011, 20:58

במלאת שנה לאסון הכרמל: יחידת הכיבוי האווירית התאמנה בדרום הארץ

http://www.idf.il/1133-14011-he/Dover.aspx

מטרתו המרכזית של התרגיל הייתה יצירתה של שפה משותפת בין כלל כוחות הכיבוי. תיעוד מיוחד

יחידת הכיבוי האווירית קיימה השבוע אימון בדרום הארץ שמטרתו לתרגל את הכוונת כוחות הכיבוי הנמצאים בשטח בעת שריפה, זאת במלאת שנה לאסון הכרמל, שהביא להקמת היחידה. האימון כלל יום עיון ותרגול בשטח של מטוסים מהיחידה בעת שריפה.

בתרגיל, שארך יומיים, השתתפו צוותים מחיל האוויר בליווי צוותי שטח מהקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים, מערך הכבאות הארצי וטייסים אזרחיים מחברת "כים-ניר" העובדים בשיתוף פעולה עם יחידת הכיבוי.

סגן מפקד היחידה, רס"ן ניסים, סיפר לאתר צה"ל כי מטרתו המרכזית של התרגיל היא יצירתה של שפה משותפת בין כלל הכוחות הפועלים בשטח. "אנו שואפים להגיע למצב שבו כל אדם המהווה חלק מהיחידה, יוכל להסתכל על המצב בשטח דרך נקודת מבטו של הגורמים הנוספים הפועלים ביחידה. רק כך נוכל לעבוד בשיתוף פעולה הדוק יותר", הוא ציין.

היום השני לתרגיל עסק בפעילותם של מטוסי הכיבוי, לרבות הסבר מקיף על תפעולם בזמן אמת. לאחר מכן השתתפו הצוותים בתרגיל של המטוסים לכיבוי שריפה בחורשה בדרום הארץ. המטוסים הצהובים אשר חגו מעל עצי האורן הגבוהים ורססו מטר של מים צוננים לעבר מטרות, עוררו התפעלות מצד המשתתפים.

יחידת הכיבוי ממוקמת בבסיס שדה דב ומטוסיה פרוסים בשני מנחתים, בדרום ובצפון הארץ. כיום קיימים 7 מטוסי כיבוי מסוג "אייר טרקטור AT-802F", ולפי דבריו של רס"ן ניסים, הטייסת עתידה לקבל מטוס כיבוי נוסף בחודשיים הקרובים. הטייסת, אשר הוכרזה כמבצעית בחודש מאי האחרון, מהווה חלק מהותי בפעילות הכיבוי בארץ.

קצין השטח הראשי של היחידה, סרן אורן, סיפר כי "מאז שהיחידה הוקמה הוזנקנו ל-150 שריפות ובסך הכל כ-1,200 גיחות אוויריות וכ-500 שעות טיסה". בשיחת הסיכום של התרגיל, הביעו הקצינים תקווה כי הטייסת תצליח להצדיק את פעילותה, בכיבוי שריפות ובמניעת אסונות.
ישן 01-04-2012, 14:49
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
הארץ: טייסת הכיבוי קורקעה בעקבות התרסקות מטוס

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1676809
הטייס נפגע באורח קל אך למטוס נגרם נזק כבד מאוד; מבקר המדינה יפרסם בקרוב דו"ח חריף על תהליך קבלת ההחלטות שהביא להקמת הטייסת

אמיר אורן

טייסת הכיבוי של חיל האוויר קורקעה בשבוע שעבר בעקבות תקלה חמורה באחד המטוסים, שגרמה להתרסקותו לאחר ההמראה ולפציעת הטייס באורח קל. רשות התעופה האזרחית הורתה לקרקע, עד גמר חקירת התאונה, את כל שבעת מטוסי הטייסת – מסוג אייר טרקטור של "אלביט" - שנרכשו לאחר אסון השריפה הכרמל בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו.
ביום רביעי שעבר המריא אריה חורב - טייס ותיק עם למעלה מ-15,000 שעות טיסה במערך התובלה של חיל-האוויר ובטיסות ריסוס וכיבוי – מהמסלול הדרומי קדמה, ליד קריית גת. כשהגיע לגובה של שני מטרים מעל המסלול, נכנסה לפתע מצערת המטוס להילוך אחורי (היפוך סחב", במונח המקצועי). המטוס התרסק בקצה המסלול וחורב נחבל. לאחר בדיקה רפואית הורשה לשוב לטוס, אך למטוס נגרם נזק כבד מאוד.
בעקבות התאונה מינתה רשות התעופה האזרחית ועדת חקירה בראשות החוקר הראשי של תאונות האוויר, יצחק רז. לפי ממצאי הביניים של החקירה, תקלה באבטחת המעצור של מערכת היפוך הסחב היא שגרמה ככל הנראה לתאונה. מערכת זו אמורה לפעול בעת הסעה על המסלול, אך לא באוויר. באוסטרליה וביפאן גרמה תקלה זו לתאונות קטלניות: מטוסים שהיו בגובה של עשרות מטרים ומעלה התרסקו וטייסיהם נספו.
בהודעת הקרקוע, שנמסרה בשבוע שעבר בעל-פה והיום גם רשמית ובכתב, מתירה רשות התעופה האזרחית להפעיל את מטוסי הכיבוי רק במקרה חירום של דליקה מסוכנת, כדוגמת אסון הכרמל.
לפי דרישת נתניהו, השליטה המבצעית בטייסת הכיבוי נמצאת בידי חיל-האוויר, אך מבחינת רשות התעופה האזרחית האחריות מוטלת על המפעיל - חברת "כימניר". מטוסי הכיבוי אינם מופעלים במשימות ריסוס וטייסיהם אמורים לשמור על כשירות באימונים בלבד. חיל-האוויר, שאינו מרוצה ממצב זה, ביקש גם מטייסי הריסוס והכיבוי של חברה אחרת, "תלם", להימצא בכוננות כיבוי.
חטיבת ביקורת הביטחון במשרד מבקר המדינה תפרסם בקרוב דו"ח חריף על תהליך קבלת ההחלטות שהביא להקמת טייסת הכיבוי ולהפעלתה, בעלות של עשרות מיליוני שקלים. התהליך היה רצוף החלטות תמוהות, ביניהן רכישת שני מטוסים שנועדו לנחות בים התיכון או בכנרת, אך לא הורשו לפעול בישראל והוחזרו לבסוף ליצרן תמורת מטוסים אחרים.

ישן 29-06-2012, 22:10
צלמית המשתמש של Fang
מנהל בפורום צבא וביטחון

Facebook profile

חיל אוויר לוחם בשריפות לא רק אצלנו.
בקולורדו ספרינגס בארה"ב שריפות ענק אשר כילו כבר שטחי חורש גדולים מאד ופגעו גם ביישובים סמוכים (ע"פ הערכות כ 350 בתים עלו באש).
מטוסי הרקולס של חיהא"א המצויידים במערכת MAFFS II נוטלים חלק בפעילות הכיבוי.

בתים עולים באש, עוד תמונות כאן
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הרקולס של כנף 302 מבסיס פטרסון עם ערכת MAFFS II בפעולה

האש קרובה מאד לאקדמיה לטיס של חיהא"א, הרשויות במקום נערכו לפינוי כללי, החניכים עוזרים בכיבוי האש

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 29-06-2012 בשעה 22:25.
ישן 30-06-2012, 09:47
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי zorg שמתחילה ב "ומדוע לא להשתמש בערכות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי zorg
ומדוע לא להשתמש בערכות MAFFSII במטוסי הרקולס קיימים ולחסוך את קניית המטוסים החדשים ?

אנחנו לא אוסטרליה (יבשת אי מבודדת) ולא שוויץ (אי ניטרלי באירופה)

אנחנו מדינה שסביבה הכל רוחש ובוחש, הצבא שלה עשוי מעכשיו לעכשיו למצוא את עצמו במעבר משגרה ללחימה...
להרקולסים בצבא יש יעוד (לא נכנס לכמויות והאם זה מספיק) והוא לא כיבוי אש.

כאשר אתה מפנה מטוס לכיבוי אש אם וכאשר תצטרך אותו למשימה אחרת, יידרש זמן להכשירו (פרוק והרכבה של ציוד). ואו שהוא יידרש לכיבוי וייחסר למשימות אליהן תוכנן.

נראה לי משאלתך שלקח מלחמת יוה"כ לא הופנם (אני מתכוון להכנת המטוסים לתקיפת מנע ובעקבותיה המאמץ האדיר שנדרש לפרוק החימוש והחלפתו באחר לצורך הבלימה).

מטוסי כיבוי טוב להם שיהיו מיועדים לכיבוי ! (אם נרכש המטוס המתאים בכמות הדרושה - קטונתי)

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 25-04-2014, 18:51
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
בתגובה להודעה מספר 180 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "שיפורים משמעותיים בטייסת הכיבוי: "נגיב לשריפה במהירות גדולה בהרבה""

אני מקווה שלגיטימי להאיר המציאות לא רק מתוך אתר צה"לי, או אתר מוכר אחר,
ועם תקווה זו אספר איך עובד [או לא עובד] מערך הכיבוי ע"פ מה שראיתי,
לפני חודשים ספורים עבדתי בישוב על הכרמל, ביום חם ,יבש עם רוח חזקה,
בשלב מסוים הרחתי ריח אופייני של שריפת יער, גם שכנה הריחה, ושאלה אותי אם ראיתי משהו,
אני חיפשתי בעיניי ,ולא ראיתי דבר,
אחרי שעתיים, כשסיימתי העבודה,חיפשתי את מקור הריח, וגליתי עשן בסמוך לדליית אל כרמל,
התקשרתי למקומות הרלוונטים,כבאות משטרה.....
אחרי כרבע שעה הופיע למקום שהייתי בו איש בטחון של המועצה,
אחרי עוד רבע שעה קיבלתי טלפונים מהמשטרה, ובהם בקשה לעוד נתונים,
המשטרה אישרה לי את מה שחשבתי, כי אני פתחתי אירוע,
היות וניסיתי למקסם את מה שניתן ללמוד מהקורה,דיברתי גם עם כתב של 'ידיעות' שזה תחום כתיבתו, וזה הסביר לי כי לדעתו במערך הכיבוי הכל בסדר, וזה על סמך מה שראה בכיבוי שריפה באותו יום,
למי שנכשלתי להעביר לו מה שרציתי ,ארחיב:
ביום מועד לשריפות,שבו הכיבוי אמור להתאים עצמו לסיכונים,
יש אירוע שריפה, ולא יודעים מזה,
פירושו,כישלון בדבר שאולי הכי חשוב, מהירות תגובה,
מי נכשל בתגובה ? האזרחים? הרשות האחראית לשלומנו ? לוחמי האש ?
......בתקשורת מעדכנים אותנו בקורה, ועוזרים ליצור בראשנו תמונה מעוותת של מוכנות.
ישן 02-12-2016, 15:18

בתגובה להודעה מספר 193 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "לא אמרתי שזאת לא תוספת..."

נדירים המקרים שבהם הסד"כ נמצא במלואו באוויר.

הקצאת שני מטוסים לכיבוי שריפות היא לא פעולה שאמורה לפגוע ביכולת המבצעית של מערך או טייסת למעט מקרי קיצון.

קשה לי לתאר תרחיש שבו ישראל נזקקת לקרנפים\שמשונים ללחימה ובמקביל - מבצעת פעולות כיבוי אווירי של כוחות זרים...

כשאין לחימה - בהיבט של סדרי עדיפויות לאומיים - לא צריכה להיות בעייה להפריש לכך מטוסים, ומאחר שמדובר בסדרי עדיפויות לאומיים - ח"א יצטרך לעול בהתאם לאינטרסים הלאומיים.

אגב - הערכות האלה מתאימות גם למטוסים קטנים יותר כמו הספארטן והקאסה 235 למשל...

ישן 24-11-2016, 19:39
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.06.06
בתגובה להודעה מספר 186 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "האם בסוף קונים מטוסים מדגם אחר לטייסת הכיבוי ?"

ע"פ הודעת משרד הבטחון מחודש יוני 2015 - "הקמת טייסת הכיבוי הושלמה"
http://www.mod.gov.il/Defence-and-S...es/30.6.15.aspx

ע"פ דוח מבקר המדינה שהוגש לאחר השריפות ההן בכרמל, שעסק בנושא הכיבוי האווירי נטען שלמרות שתחילה תוכנן /נדרש רכש של מטוסי בומברדייר (השגיאה במקור), לבסוף ירדו מהעניין עקב מחסור במטוסים זמינים והעלויות הגבוההות של רכש מטוסים מהדגם הנ"ל.
הפרק העוסק בנושא, כאן: http://www.mevaker.gov.il/he/Report...CookieSupport=1

לכן, על פניו נראה שלא מתוכנן רכש נוסף כלשהו של מטוסי כיבוי.

ישן 25-11-2016, 01:04
  double_o double_o אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.07
בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "ציפיתי לפחות שיקנו מטוסי..."

זולים? קרא את דוח המבקר מלמעלה, עלות CL-415 היא 35 מיליון דולר, עלות איר-טרקטור אחד היא 2 מיליון דולר. כל טייסת הכיבוי (14 מטוסים) עולה פחות מCL-415 בודד! שלא לדבר על אחזקה מורכבת יותר ודרישה של יותר אנשי צוות למטוס בודד.
לרוב השריפות בארץ אין צורך בקיבולת גדולה, מספיק מטוס קטן ואם יש צורך אז פשוט מזניקים כמה לאותה שריפה. לעומת זאת עם יותר מטוסים קטנים אפשר לטפל ביותר שריפות בו זמנית. נחיתה על המים היא רעיון שנראה טוב בתיאוריה, אבל בפועל מוגבל. מי ים יעילים הרבה פחות מהחומרים מעקבי בערה שנעשה בהם שימוש, אי אפשר לנחות בים התיכון בחלק גדול מהזמן עקב גלים גבוהים מדי, מצריך הכשרה ורישוי מורכבים ובמרחקים של מדינת ישראל היא לא נותנת חיסכון משמעותי בזמן.
ישן 25-11-2016, 13:16
  iaf-man iaf-man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.07.04
בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "זולים? קרא את דוח המבקר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי double_o
זולים? קרא את דוח המבקר מלמעלה, עלות CL-415 היא 35 מיליון דולר, עלות איר-טרקטור אחד היא 2 מיליון דולר. כל טייסת הכיבוי (14 מטוסים) עולה פחות מCL-415 בודד! שלא לדבר על אחזקה מורכבת יותר ודרישה של יותר אנשי צוות למטוס בודד.
לרוב השריפות בארץ אין צורך בקיבולת גדולה, מספיק מטוס קטן ואם יש צורך אז פשוט מזניקים כמה לאותה שריפה. לעומת זאת עם יותר מטוסים קטנים אפשר לטפל ביותר שריפות בו זמנית. נחיתה על המים היא רעיון שנראה טוב בתיאוריה, אבל בפועל מוגבל. מי ים יעילים הרבה פחות מהחומרים מעקבי בערה שנעשה בהם שימוש, אי אפשר לנחות בים התיכון בחלק גדול מהזמן עקב גלים גבוהים מדי, מצריך הכשרה ורישוי מורכבים ובמרחקים של מדינת ישראל היא לא נותנת חיסכון משמעותי בזמן.

מענין שלקרואטיה העשירה בהרבה מאיתנו יש 6 מטוסים כאלה))))))
כנראה הכל ענין של רצון ורצינות

ישן 25-11-2016, 23:01
  oferet oferet אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.01.10
בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי double_o שמתחילה ב "זולים? קרא את דוח המבקר..."

קראתי את דו"ח המבקר והופתעתי מפרטים מסוימים.
למשל מצוין שם שביצוע סקופינג עם מטוסי אייר טרקטור אינו כדאי משום שיכולת נשיאת המים של המטוס שהיא קטנה גם ככה, קטנה בהרבה כשהערכה מותקנת.
לכאורה זה שיקול מהותי לטובת רכישת בומברדיר אך לא, המבקר העדיף להתיחס לרכישת אייר טרקטור כעובדה מוגמרת ואל הקשיים המהותיים הנובעים מקוטנו כאל רע הכרחי.
כמו כן ציון העובדה שיש גלים גבוהים בים התיכון נראית כמו תרוץ עלוב כשיש מאגרי מים כמו אגם דלתון או הכנרת. עוד יותר מוזר זה הציטוט של אחד העדים שהבומברדיר מיועד לשימוש באגמים מסוג שונה כשבשום מקום אין מילה לגבי מהו אותו השוני שהופך את האגם ללא מתאים. זה נשמע כתרוץ ותו לו.
ישן 10-07-2017, 11:53
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 216 שנכתבה על ידי oferet שמתחילה ב "קראתי את דו"ח המבקר והופתעתי..."

מה לגבי אורך האגם, עומק לאורכו ונתיב בטיחותי להנמכה וטיפוס בכניסה ויציאה מיעף שאיבת מים?
הכינרת היא המועמדת היחידה בצפון, מפרץ אילת היחיד בדרום.
במרכז יש רק ים תיכון, ואם יש בו גלים, אז חבל על תאונות הטיס.
לגבי שאיבה ממאחורי השובר- כל כך קרוב לחוף, רדוד, קהל, סקרנים חסרי אחריות (עיין ערך רחפנים ונושאת המטוסים האמריקאית בחיפה...)
נראה לי קשה.
בסוף השאלה היא כמה מים לשעה כל מטוס מוריד בנקודה, אם אני מבין נכון. לכן מטוס גדול עם מיכל גדול שזמן סבב קרקע שלו ארוך, אולי יוצא פחות יעיל?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 10-07-2017, 15:21
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 219 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מה לגבי אורך האגם, עומק..."

רק להכניס קצת לפרופורציה - מטוס איירטרקטור נושא 3 קוב נוזל כיבוי (יותר מזה בגרסה הימית).
רכב הכיבוי הנפוץ ביותר שהוא גם רכב התגובה הראשונית העיקרי של שירותי הכבאות הוא "סער" שנושא 3 קוב נוזל כיבוי.
רכב הכיבוי הייעודי לשריפות יער ושרפות בשטחים פתוחים, "אלון" הוא בעל קיבולת של 3.7 קוב.
חוץ משני אלו, יש גם רכבים קטנים יותר וכ-15 רכבי כיבוי תעשייתי "אשד" הנושאים 12 קוב מים, ומן הסתם גם כלי כיבוי של פקע"ר שמגוייסים לשריפות גדולות במיוחד אבל עיקר המענה הוא (עד כמה שידוע לי) כבאיות שקיבולן דומה לזה של האיירטרקטור, ומן הסתם סבב מילוי שלהם יכול לקחת לא מעט זמן זמן אם מדובר בשריפה בשטח פתוח שאינו סמוך לאיזור מיושב שיש בו ברזי כיבוי זמינים.
ישן 06-06-2018, 10:47
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
צה"ל שוקל את רכישת מערכת MAFFS II

ציטוט:
חשיפה: למרות שמדינת ישראל לא ערוכה לטיפול בשריפות ענק, כבר שנה שהיא מסרבת להצעה לרכוש בזול מערכת מיני סופר-טנקר שאפשר להתקין במהירות על מטוסי תובלה של חיל האוויר. המשמעות: במקרה של שריפת ענק בעוטף עזה, שוב נזדקק לעזרת מדינות אחרות
איתמר אייכנר

...
אלא שמתברר כי כבר זמן רב קיים פתרון שיאפשר לישראל להחזיק כמה מערכות מיני סופר-טנקר בעלות לא גבוהה, אולם הוא לא מיושם. ככל הנראה הסיבה לכך היא התנגדות חיל-האוויר, שלא רוצה לקבל בחזרה אחריות על כיבוי שריפות.
...
מדובר במערכת "MAFFS 2" שפותחה בארה"ב וניתנת להתקנה בתוך ארבע שעות על מטוסי התובלה של חיל האוויר "קרנף" ו"שמשון". ניתן למלא אותה בתוך רבע שעה, והיא מסוגלת לשאת כ־12־13 אלף ליטר של נוזל כיבוי - קצת יותר מהקיבולת של ארבעה מטוסים של טייסת הכיבוי הקיימת, וכשישית מהקיבולת של הסופר־טנקר. שווי המערכת כ־5 מיליון דולר סיוע - מחיר זול יחסית בהשוואה לעלות שכירת סופר־טנקר והבאתו מארה"ב במקרה הצורך. כיום מותקנת המערכת הזו בהצלחה על כ־20 מטוסים בחמש מדינות, ביניהן ארה"ב.
...
ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בוצעה עבודת מטה משותפת של המשרד לבטחון הפנים, חיל האוויר והמל"ל לבחינת אפשרות להתבסס על מערכות אלה. במהלך עבודת המטה הסתבר כי, המערכות אינן נותנות מענה לכל התרחישים עימם אנו צפויים להתמודד באמצעים העומדים לרשותנו. מערכת זו, כמו גם יכולות נוספות, עדיין נבחנת על-ידי הגורמים המקצועיים, תוך חידוד ואישור תרחישי הייחוס להם הן אמורות לספק מענה. השלמת הניסויים צפויה להימשך עד סוף שנת 2018, ואז יוחלט, בהתחשב בתרחישי הייחוס, איזה מערכת תועדף על-ידי ישראל".

https://www.ynet.co.il/articles/0,7...5279559,00.html

על פניו נראה שהכתבה הזאת רחוקה מניקיון כפיים. אין לי מושג מי עומד מאחוריה (ובכלל לא בטוח שזה רק הכתב, וגם לא העורך) אך נראה שמדובר בניסיון להשפיע דרך הציבור על מקבלי ההחלטות. היצרנית המקורית של המערכת היתה חברת Aero Union - היא פשטה את הרגל בשנת 2011. היצרנית הנוכחית היא חברת Maffs, שותפות של החברות United Aeronautical ו-Blue Aerospace שבבעלות HEICO - שתיהן חברות ענק בתחומן.

ישן 24-05-2019, 12:01
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.06.06

"והנה עברה לה שנה" ושום דבר לא השתנה

ציטוט:
זאב צוק-רם (וובה), סגן ראש המל"ל, גילה באותו דיון ב-2018 כי המטה לביטחון לאומי היה בקשר עם חיל האוויר בכדי לבחון הסבת יכולות של מטוסי תובלה מסוג "קרנף" ו"שמשון" (הרקולס וסופר-הרקולס) לכיבוי שריפות. "זה תהליך שכבר מתבצע. כחלק מתהליכי בניית מערך הכבאות נבחן שילובם של מסוקי כיבוי לצד המטוסים שמסגלים למלא את מיכלי המים במאגרי מים מבלי צורך לנחות או במסלול נחיתה קרוב", אמר - אך מאז לא חל שינוי.

מקור:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7...0.html#autoplay

שימו לב לסמנטיקה, כמו בנושאי רכש ביטחיוני. גם בנושא "ביטחון המולדת" עוד החלטה של רכש נדחית ללא קץ בתירוץ לא מקורי - והכל בסדר.

ישן 24-05-2019, 13:50
  dbe3 dbe3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.02.18
בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב ""והנה עברה לה שנה" ושום דבר..."

כמו כל דבר הכל עניין של סדרי עדיפויות.
לפני מספר שנים התרוץ הראשי לקניית האיר טרקטור היה שהבומבדיר שכולם הסכימו שהוא מתאים יותר לא היה נמצא במלאי.
מאז יכלו להזמין את הבומבדיר ולקבל אותו אותו מזמן, אל בנתיים לא היו שרפות גדולות (עד 2016) שהאיר טרקטור לא יכל לכבות בזמן והנושא הפך להיות "משעמם".
מקווה מאוד שלא יחפשו פתרונות עם מטוסי חיל האוויר , כמות השעות שלהם גם ככה מוגבלת והרי אף אחד לא ייתן תקציב נוסף למנועים חלופיים. צריך לקבל החלטה לקנות את המטוסים המתאמים (כמות מסויימת לצד המטוסים הקיימים) . גם עכשיו נראה לי שיהיו כמה כתבות בטלווזיה , השרים ימלמלו משהו על ועדות בדיקה ועבודת מטה לקניית מטוסים/הסבת מטוסים צבאיים עד שהנושא ירגע עד השרפה הגדולה הבאה (מי ייתן שלא תבוא בקרוב).
ישן 17-08-2021, 10:20
צלמית המשתמש של winner
  winner winner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.03
שימוש ראשון (מזה 3000 שנה ?) בשמשון לכיבוי

https://www.ynet.co.il/news/article/rjmf5holk#autoplay
מסתבר שהיכולת והציוד כנראה קיימים (ממתי?) והיום יתבצע ניסיון ראשון בשימוש במטוסי שמשון להטלת חומר מעכב בערה.

שמשון המקראי דווקא הצליח בהבערת שריפות

ועוד דברים שצפים עקב השריפה האחרונה:

תלונות שמטוסי כיבוי לא הוזנקו בזמן (מטעמי חיסכון?), היו טענות כאלו גם לגבי שריפות בצפון. חשבתי שטייסת הכיבוי הוקמה כדי למנוע מקרים כאלו.

הפעלה של מטוסי כים-ניר בשעת חירום - מסתבר שכנראה יש אופציה כזו והיא הופעלה רק היום - לאחר יומים של שריפות ענק , מדובר כנראה על מטוסי טורבו תראש בעלי קיבולת קטנה בהרבה מהאייר טרקטור של טייסת הכיבוי, כמה זה בכלל יעיל ?

רכש מטוסי כיבוי ייעודיים של בומברדיה - שוב, מטוסים הרבה יותר גדולים ויקרים, אפשרי אולי לרכוש בשיתוף עם מדינות שכנות או שהצפי לריבוי שריפות בגלל משבר האקלים מצדיק רכישה ותפעול של מטוסים כאלו ?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:40

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר