לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בבקשה לא לפרסם לינקים לאתרים מיסיונריים של דתות כלשהן בפורום - - הפורום נועד לדיונים ענייניים, ולא להפצת חומר מסיונרי חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > אמונות ודעות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-04-2010, 00:09
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hwarang שמתחילה ב "טוב למות בעד ארצנו?"

אני מפקפק ברעיון שאלו שטבעו את האמרה האמינו בחיים אחר המוות או משהו כזה. האמרה באה בעיקר מהאידאל. מהרעיון להקריב את הגוף כדי שאחרים יוכלו לחיות כאן. הוא מאמין שמותו יעניק לאחרים מדינה, מקום לחיות בו בלי לפחד וללחום כמו שהוא עושה.
אגב, האמרה איבדה הרבה מכוחה בדורות האחרונים. אנו יותר ויותר רואים כאלו שמשתמשים באמרה קלה יותר לאוזן; "טוב לחיות בעד ארצנו", מה שמשפיע ישירות על החלטות מפקדים במערכות האחרונות שלא ללחום פנים אל פנים, לא להכנס למצבי לחימה בגלל הסכנה במות חיילים וכדומה. קטונתי מלהעריך מה טוב יותר (יותר נכון, מה גרוע יותר) מוות של חיילים במלחמה, או מוות של אזרחים בפעולות טרור. כך או כך, לא שמעתי מישהו שאומר "טוב למות בעד ארצנו" על הרוגים בפיגוע.

חזרה לפורום
ישן 19-04-2010, 14:04
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Au79 שמתחילה ב "הסעיף השני שלך דווקא מאד לא..."

אשמח לקבל הפניות שמאששות את הטענות שלך.

זה נכון שקצת שיקרתי, כי רוב האנשים נעקצים על-ידי הפועלות, ולהן ממילא אין צאצאים,
כך שזה שקול לדוגמת העדר. אבל המטרה של הדוגמה הייתה רק להדגים מה המנגנון
ההתנהגותי שבגללו "אלטרואיזם" נחשב ללא-יעיל אבולוציונית.
(ואם המלכה עוקצת, היא לא מתה)

במקרה של הדבורים, לא ברור לי שבכלל יש מקום לדבר על ברירה טבעית בהקשר של
ההתנהגות הזו. אילו זה היה אפשרי, הייתי אומר שהדרך שבה זה יכול לעבוד היא אם
בשושלת גנטית מסוימת המלכה "אגואיסטית" והפועלות "אלטרואיסטיות" (טוב כי זה מגן
על הכוורת). הזכרים לא עוקצים, אז לא באמת אכפת לנו מהם.
אבל לא נראה לי שיש היתכנות ביולוגית לדבר כזה.
חזרה לפורום
ישן 19-04-2010, 15:22
צלמית המשתמש של Au79
  משתמש זכר Au79 Au79 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.04
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אשמח לקבל הפניות שמאששות את..."

לא רוצה לעבור עבירות של זכויות יוצרים, אבל תוכל למצוא את החלק המלא ב:
דוקינס, ריצ'רד\הגן האנוכי, עמוד 187. (הוצאת דביר).

עיקרי הדברים:
ציטוט:
הדברים מתחילים להסתבך כשאנו מגיעים לפרשת האחיות. אחיות מלאות אינן שותפות סתם לאב אחד:
תאי הזרע שהולידו אותן היו זהים לכל פרטיהם ודקדוקיהם. האחיות חשובות איפוא כתאומות זהות, עד כמה שהדבר
נוגע לגנים האבהיים שבגופן...
...
לכן, מדד השארות בין אחיות מלאות בסדרת הדבוראים איננו 0.5, כמו אצל בעלי-חיים זוויגיים אחרים, אלא 0.75.
מכאן נובע שנקבת הדבוראים קרובה לאחיותיה המלאות יותר מכפי שהיא קרובה לצאצאיה בני שני הזוויגים.

אני מנסה לחפש מקור אינטרנטי לרווחת הגולשים, אבל כרגע ללא הצלחה.
חזרה לפורום
ישן 19-04-2010, 13:32
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי נור שמתחילה ב "כי אלו היו האידיאלים והערכים..."

אבל למה אלו הם הערכים והאידאלים שלו?
מה הרציו של זה שהוא מוכן לבטל את עצמו בפני הכלל והמטרה במקרה הזה?

בדרך-כלל אדם מוכן להקריב קצת למען המטרה כדי לקבל משהו בחזרה:
מצייתים לחוק כדי לקבל את הגנת לחוק; משקיעים בעבודה כדי לקבל קידום ואוטו-חברה.
לעומת זאת, מי שיודע שלא רק שלא יקבל קידום, אלא גם לא יקבל כסף, מציג קצת פחות
מוטיבציה בעבודה. רוב האנשים לא עוסקים בפעילות התנדבותית ופילנתרופיה מבוקר ועד
ערב.

במקרה הזה, הוא לא יקבל כלום מביטול עצמו למען המטרה. אז למה הוא עושה את זה בעצם?
התשובה "כי אלה הערכים שלו" היא התחמקות מהשאלה, כי אתה בעצם אומר "כי הוא מעדיף
למות למען המטרה", ואפשר להביא את התשובה הזו לכל דבר: למה מישהו התאבד? כי אלה
הערכים שלו. זה גם הסבר טוב למזוכיזם: "מה זאת אומרת למה הוא מכאיב לעצמו? כי זה כיף
לו"...
חזרה לפורום
ישן 19-04-2010, 13:57
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Au79 שמתחילה ב "אתה מפריז בהבדל האיכותי בין..."

זה נכון לגבי ההתנהגויות הבסיסיות של חברות אנושיות, אבל עדיין המין האנושי שונה מהותית מכל
שאר בעלי-החיים על כדור-הארץ - כולל ה"נבונים" ביותר, כולל ה"חברתיים" ביותר וכולל הקרובים
אליו ביותר גנטית - מבחינת מגוון ההתנהגויות ה"מוזרות" שהוא מציג: אף בעל-חיים אחר לא פיתח
תרבות (במובן של אומנות וכו') בסדר גודל הדומה לזה שיצרו בני-האדם, ובמקום לתת עוד אינספור
דוגמות אני אלך לקיצונית שביותר - לא ידוע לנו על אף בעל חיים אחר שעסק ב"משמעות החיים" או
בפיתוח אידאולוגיות שונות ומשונות. זו התנהגות חברתית שייחודית לאדם.

כשמגיעים להתנהגויות יסודיות, האדם הוא באמת "רק עוד בעל חיים" (הנה דוגמה לספר שטוען
שהאלימות של הזכר האנושי בסופו של דבר נובעת מסיבות אבולוציונית ומטרתה להפיץ את מאגר
הגנים שלו - http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=36568; אונס בוודאי מפיץ את
מאגר הגנים, ורצח והשמדה המונית מקטינים את התחרות), אבל במובן הרחב גם זו הפרזה.

(תודה לאל שיש תצוגה מקדימה: מצאתי את הספר אונליין: http://www.questia.com/PM.qst?a=o&d=6821558)
חזרה לפורום
ישן 21-04-2010, 04:08
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
כמה הערות ביחס לטרומפלדור
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "מי שהכניס את האמרה לתודעה..."

טרומפלדור היה רחוק מלהיות אנרכיסט אבל הוא בהחלט היה סוציאליסט ורחוק מלהיות דתי.
טרומפלדור דווקא דיבר עיברית טובה, וניתן למצוא מכתבים רבים שכתב בעיברית, למשל מכתב ניחומים שכתב להוריו של פיקודו בגדוד נהגי הפרידות.
טרומפלדור לא התכוון שצריך למות בשביל הארץ. כמי שלחם גם בצבא הרוסי הוא בוודאי האמין שצריך להלחם ולקחת את הסיכון ההכרחי. לא מעבר לזה. באמירה שלו הוא בעיקר ניסה לנחם את פקודיו ואולי גם את עצמו שמותו לא יהיה לשווא. חשוב לזכור שבניגוד לשימשון (למשל) האמירה באה בדיעבד, אחרי שהוא כבר נפגע וידע שמצבו קשה.
מותו של טרומפלדור היה די סתמי. הוא נפגע בתחילת הקרב ולא הספיק לעשות הרבה והקרב בסופו של דבר הסתיים בתבוסה. טרומפלדור בלט יותר בחייו-לוחם, מפקד ומנהיג צבאי וציוני בעל שיעור קומה יוצא דופן.
חזרה לפורום
ישן 23-04-2010, 17:14
  משתמש זכר כל אדם הוא פילוסוף כל אדם הוא פילוסוף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.07

לדעתי אין קשר הכרחי בין הקרבה עצמית לבין אמונה לחיים לאחר המוות. רבים המקרים של אנשים שהקריבו את עצמם והיו ידועים כלא מאמינים, בעצם כל חייל שמסתער בשדה הקרב מודע לאפשרות הסבירה שהוא ימות. בנוסף איני רואה סיבה לשלול את הרצון להיזכר כגיבור, זו סיבה לגיטימית כמו כל אחת אחרת; בין אם היא קבלה חברתית(קמיקזה של היפנים במלחמת העולם השנייה) או האינסטינקט להציל מישהו באותה סיטואציה.

בנוגע לאבולוציה והישרדות, אני רואה שני אלמנטים המבטיחים הישרדות, האחד הוא שיתוף פעולה חברתי, והשני הוא איסטינקטים/מאפיינים הישרדותיים שיש לכל פרט. בלי החברה הפרט לא ישרוד(כשמדובר על חיות חברתיות) ובלי הפרט החברה לא תשרוד, לכן שני האלמנטים חשובים באותה המידה; ומכאן, אלטרואיזם זה כן יעיל אבלוציונית.
חזרה לפורום
ישן 29-04-2010, 21:47
צלמית המשתמש של hanamer
  hanamer hanamer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.10

בא נאמר כך, אם אין אמונה כלל ביהדות, לא שווה למות בעד ארצנו.
והסיבה היא שהיהדות היא המקור היחיד להוכיח שארצנו היא שלנו . ללא התנ"ך ארצנו היתה סתם ארץ כבושה, שהנלחם עליה מאבד עצמו לדעת. מכיוון שלא חסרות מדינות אחרות שמוכנות לקבל את היהודים בזרועות פתוחות , שיחיו שם בשלום ללא מלחמות.

אז למה כאן דווקא?
למה דווקא בארץ שכל האויבים הכי מושבעים שלנו מקיפים אותנו עם שינים חדות ומחכים להזדמנות בה יוכלו ללעוס אותנו? הרי, יש אלטרנטיבה!

התשובה היא אחת: התנ"ך. וממילא מוכרחת האלוהות שהיא עיקר התנ"ך. אלוקים נתן לאברהם את הארץ, ולכן היא של היהודים. יש לנו טאבו על הארץ שלנו מאלוקים בעצמו.

לכן האמרה "טוב למות בעד ארצנו" נכונה רק על הצד שבאמת שווה למות, כי הארץ באמת שלנו, ויש לנו זכות להילחם עליה עם כל המערערים על היותנו כאן.

חזרה לפורום
ישן 30-04-2010, 08:09
צלמית המשתמש של boris2k4
  boris2k4 boris2k4 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.04
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי כל אדם הוא פילוסוף שמתחילה ב ""זה מה שאני מכיר"- אמרה זו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי כל אדם הוא פילוסוף
"זה מה שאני מכיר"- אמרה זו נשמעת לי כאומרת: אני מרגיש בנוח כאן מתוך הרגל, ובאותה מידה אני יכול להתרגל לארץ אחרת.

אולי זה מה שהיא אומרת. אבל כמות הזמן שגרתי בארצות אחרות היא זניחה. לכן קשה לי לענות על השאלה הזאת.

ציטוט:
"אני אוהב אותה"- למה אתה מתכוון בזה? האם אתה מוכן למות בעד ארצך?

שאלה קצת קשה, אבל הקרבתי את החיים שלי למען ארצי בעבר, ואני מניח שגם יצא לי עד גיל 45 לעשות את זה לפחות עוד פעם או פעמיים. אז אפשר לומר שכן. באופן כללי, אני מעדיף לא למות אם אפשר.

ציטוט:
אני חושב שהיהדות היא אחת הסיבות המרכזיות לקשר החזק בין העם היהודי לארץ ישראל, הרי היא מרכז התרבות, והיא מה שהחזיק את הלאום חי במשך ההיסטוריה; משמע היא המקור לגאווה ולהזדהות של כל יהודי.
אולי אינך אדם דתי, אך התנ"ך הוא אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על כולנו.
לדעתי אילו לא היה לנו קשר היסטורי עם ארץ ישראל לא היינו מקימים כאן מדינה.

אני מסכים שחלק מהסיבות להקמת המדינה דווקא כאן היא הזיקה לתנ"ך, אבל לא רק שאין לי אותה. זה גם לא משנה לי למה דווקא כאן הוקמה מדינת ישראל. היא כאן, היא שלי, ואני אוהב אותה לפחות כמו שכל בנאדם אחר שלא גר במדינת ישראל אוהב את המדינה שלו.

חזרה לפורום
ישן 30-04-2010, 08:39
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי boris2k4 שמתחילה ב "אני דווקא אוהב את הארץ שלי..."

אענה לך, ספרדי אוהב את ספרד כי זו היא ארצו, ואף אחד לא ניסה לערער עליה, ספרד קיימת מאות אם לא אלפי שנים, ולכן ספרדי שמת על ארצו, הוא לא מת לשווא.

אבל יהודיים בישראל, ללא התנ"ך, הסיפור היה כך: היה כאן שטח לא ריבוני, שחיו בו כל מיני דתות ועדות, ופתאום קמו כמה אנשים, והחליטו לכבוש את השטח ולהעיף את כל הבריטים מכאן, ללא שום טענה של - "זו הארץ שלנו". אלא השגה של השטח במושג של "כל דאלים גבר" ובמקרה שלנו, היינו יותר חזקים מהם.
ועד היום צאצאיהם של אותם אנשים, ועוד אנשים שעלו לכאן לאחר שנים, נלחמו על השטח הכבוש ומתו וחרפו את נפשם עשרות אלפי חיילים לשימור וכיבוש עוד שטחים.*
ללא התנ"ך אשאל אותך: לא חבל על החיילים? היו יכולים לחיות בשלום ובשלווה במדינה אחרת! על מה הם מתו? על פשע של כמה אנשים חזקים שהחליטו לכבוש את השטח בחזקה?

זה לא דומה לספרד, ולא לארה"ב ולא לשום מדינה אחרת. ללא התנ"ך אין לנו זכות על ארצנו.

חזרה לפורום
ישן 30-04-2010, 09:50
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "אענה לך, ספרדי אוהב את ספרד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hanamer
זה לא דומה לספרד, ולא לארה"ב ולא לשום מדינה אחרת. ללא התנ"ך אין לנו זכות על ארצנו.
מדינת ישראל היא המדינה היחידה שנכבשה לדעתך? למדת אי-פעם היסטוריה?
האדם הלבן לא היה תמיד באמריקה, גם היא כבושה
ומה עם ארצנו? היא לא הייתה כבושה בידי הבריטים וכו'?
ומה עם כל אימפריה שקמה במרוצת הזמן בעולם?
וכו' וכו'

כמעט כל מלחמה שאי-פעם הייתה (והיו הרבה..) נבעה מסכסוכי שטחים ולשם כבישתם
זה לא מנע מאנשים בכל אחד מהמקרים להילחם ולסכן את חייהם למען המטרה

חזרה לפורום
ישן 30-04-2010, 12:51
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "הבריטים לא כבשו את הארץ, הם..."

הבריטים כבשו את הארץ מהעות'מנים..
לפניהם היו פה מספר שלטונות מאז החורבן, רק לא יהודיות, היו בחסות קיסרות רומי, קיסרות ביזנטיון (רומא המזרחית), הצלבנים, הממלוכים..

האינדיאנים נלחמו כל הזמן על ארצם, אפילו במאה ה-19 המשיכו לעשות טרנספר של אינדיאנים לשמורות, מה שהוביל למלחמות כמו אלו של בני שבט סמינולה בפלורידה
אבל מה זה משנה מה התרחש אח"כ, למה מלכתחילה האדם הלבן סיכן את חייו במלחמה איתם?

אתה מסיח את הדעת בדיבור על תקופות ארוכות, אבל לכל תקופה יש התחלה, כל שלטון כיבושי התחיל מתישהו
מה נתן להם את המוטיבציה להילחם לפני שהתיישבו במקום?

אני לא חולק על כך שהזכות שלנו נובעת מהתנ"ך, אני רק מסביר לך למה טענתך מוטעית כשאתה אומר שהתנ"ך היא הסיבה היחידה לצאת למלחמה
לשאר העמים לא היתה זכות תנ"כית להילחם על השטחים שכבשו

חזרה לפורום
ישן 30-04-2010, 13:00
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "הבריטים כבשו את הארץ..."

תודה על האינפורמציה.

אני כנראה אשנה את דעתי ואומר שכנראה כל עם שנלחם על ארצו בלי טענה דתית [שהאל נתן להם את אותה ארץ] הוא נלחם רק מחוסר ברירה, כלומר - הוא חייב לחיות איפשהו במקום מסויים בבטחה ולכן צריך לשמו על מיקומו. וזה יתבטא בכוח הצבאי של כל מדינה ומדינה.
אבל עם ישראל שנלחם על ארצו, [מכוח טענה דתית] נלחם בצדק רב. ואכן שווה למות.

נכון, התנ"ך הוא לא הסיבה היחידה לצאת למלחמה, אבל הוא מורה לנו שכשחייל מת על הגנת המדינה, אלוקים בכבודו יקבל אותו בחיבוק, על מסירותו לארץ. וזה כמובן היתרון היהודי המשתלם במלחמותיו.*

חזרה לפורום
ישן 13-09-2011, 09:39
  אריק11112 אריק11112 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.11
עוד נקודה שלא הייתה מדינה אחרת
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "אענה לך, ספרדי אוהב את ספרד..."

איזו מדינה בדיוק הייתה מוכנה לקבל את היהודים בזרועות פתוחות.
על השואה שמעת?
על הפוגרומים שמעת(שמעתי פעם על מחקר שאומר שבין מלחמת העולם הראשונה לשנייה היו כמיליון הרוגים)?
על החוקים שמגבילים את ההגירה בארה"ב שמעת?
על הגבלת המספר של סטודנטים יהודים במוסדות הלימוד של הרבה מדינות אירופאיות שמעת?
סה"כ בדר"כ מי שהגיע לארץ עשה זאת גם בגלל שהיה לו קשה/ בלתי אפשרי לחיות בביטחון בארץ אחרת.

חוץ מזה מלחמות היו בכל מקום. במלחמת העולם הראשונה מתו הרבה יהודים בצבא גרמניה.
נכון שמאז סוף מלחמת העולם השנייה נוצרה יציבות יחסית באירופה ובארה"ב אבל זאת אפיזודה חריגה ולא הנורמה של האנושות. מי שלא עלה היה צריך להילחם במלחמות אחרות, מה עדיף?

חוץ מזה לאנשים יש צורך נפשי לחיות במדינה של עמם ולא לחיות כאורחים במדינה אחרת.
לכן מי שהרגיש כיהודי אפילו מבחינה לאומית בלבד או מי שהגויים מסביבו נתנו לו תחושה שהוא לא חלק מהם (אפילו אם לא הרגו אותו והיכו אותו) יכל להידחף מזה לעלות לארץ.
חזרה לפורום
ישן 15-09-2011, 15:09
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hwarang

האם האמרה הנ"ל אמורה להתייחס ולגעת רק באנשים המאמינים בשכר/גמול (טוב או רע) בעולם הבא?

מאחר ואף אחד לא הביא את מה שכנראה היה המקור לאמירתו של טרומפלדור, אתייחס אליו אני.
Dolce et decorum est pro patria mori

משפט בלטינית המיוחס למשורר הוראציוס ופירושו :"מתוק ונאה למות למען המולדת". אנשים בעלי השכלה קלאסית בסוף המאה ה-19 הכירו את המשפט הנ"ל וממש לא מן הנמנע שגם טרומפלדור.

לשאלתך - מאחר ואת המשפט כתב רומאי עובד אלילים, ללא אמונה ב"עולם הבא"/ "שכר ועונש" מובן המקובל כיום, כנראה שאין בעיה לאנשים חסרי אמונה להסתדר עם העיקרון המוצג במשפט.

http://www.baking.co.il

חזרה לפורום
ישן 15-09-2011, 17:47
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE=hwarang] האם האמרה..."

dulce עם u זה "מתוק" בלטינית, dolce זה באיטלקית.

ואם כבר:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ShoobyD
  • הורטיוס, אגב, הוא זה שטבע את האמרה "קארפה דיאם"="תפוס את היום"="seize the day".
    באופן מלא במקור: "carpe diem, quam minimum crēdula posterō", ובעברית: "תפוס את היום, עם כמה שפחות אמון ביום המחרת".

• הוא גם אמר: "dulce et decorum est pro patria mori", מילולית: "מתוק ויאה הוא המוות בעד ארץ אבות" (המקור ל־"טוב למות בעד ארצנו").

זה תרגום יותר מילולי, patria בא מ־pater = אבא.
מתוך חלק ההערות בשיעור הלטינית הראשון.
(הקורס סובב סביב חיי הוראטיוס=הוראציוס)

[/פרסום]

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:42

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר