לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-01-2011, 21:29
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
מהו העם היהודי?

אם הבנתי נכון הרי שע"פ התורה ההגדרה לעם ישראל היא: כל מי שהוא צאצא ליהודי/או גר, לעם ישראל לא צריכים להיות סממנים לאומיים - חילוניים כל שהם וקיומם הוא רק תוצאת לוואי של מצוות התורה.
ונה לכם דוגמא:
בואו ניקח שני אנשים, אחד מהם הוא דוב בער, ת"ח עצום, נרצח בפרעות ת"ח ת"ט על קידוש ה', התפלל כל ימיו לגאולה ותיכנן לעלות לארץ. בעייה קטנה: אמא של אמא של אמא שלו היתה גיורת שלא בטלה במקווה = דוב בער לא יהודי

אברהם בן אברהם (לשעבר: פטר גורבצ'וב), בגיל 20 החליט(בכינות!) שבא לו להתגייר, כעבור שנה נמאס לו והוא חזר לרוסיה שם הוא חי כגוי לכל דבר, התגייס לק.ג.ב. ורצח עשרות יהודים,רחמנא ליצלן = יהודי.
אם כך, האם ע"פ היהדות עם ישראל הוא בכלל עם, במובן הפשוט של המילה?
ואם לא, הרי מדינת ישראל הוקמה עבור העם היהודי בהגדרתו החילונית (הקבוצה האתנית שנקראת יהודים) ולא מתוך הכרה בקדושת ישראל, מה שאולי מעמיד בסימן שאלה את הגדרתה כמדינה יהודית ומטיל שאלה על דרך הציונות הדתית.
*אני בעצמי דתי לאומי אבל רציתי לברר את הסוגייה הזו.
חזרה לפורום
ישן 23-01-2011, 06:27
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "מהו העם היהודי?"

ת'אמת, השאלה הזו מאתגרת אותי.

אני חושב שיש פקטורים שלא לקחת בחשבון וזה שאנחנו בני אדם ולא רו"ח של הקב"ה. אני חושב שאחרי 120 שנה כל אדם באשר הוא אדם מקבל את הגמול (או העונש) שמגיע לו ע"פ מעשיו ולכן טבילה או אי טבילה של סבתא-רבה של מאן דהו איננה רלוונטית לגמול של הצאצא.

אומרים שישראל שחטא ישראל הוא. גר שחטא ישראל הוא?
ומה עם אותם עשרות אלפי צאצאי האנוסים שע"פ ההלכה יהודים כשרים אך הם בעצמם אינם יודעים זאת? הם יענשו על כך שלא קיימו מצוות?

ומה עם בני נוח? אותם גויים גמורים שמקיימים 7 מצוות מתוך הערצה לעם היהודי אך אינם מתגיירים(תתפלא אך יש כאלה)
ואל תשכח לזרוק לתוך המשוואה גם את תורת הגלגול. לך תדע מה היה מטרת גלגולו של אותו גר שהתחרט. אולי היה חסר לו מצווה אחת כדי להשלים את גלךגולו הקודם ולאחר שקיים אותה כגר הוא יכל לחזור להתנהג כגוי לכל דבר...

אל תשכח את הגמול של עשיו על בכי והורדת 2 דמעות אע"פ שהיה רשע גמור קיבל את הגמול הטוב.

וכו.
חזרה לפורום
ישן 23-01-2011, 20:35
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אז לאחר מחשבה בנושא העלתי..."

שאלת שאלה נכונה, אבל למה לצמצם את התשובה שוב לתוך המשוואה עם - מדינה. עם כל הכבוד מדינת ישראל קיימת בסה"כ קצת למעלה מששים שנה, ביחס להיסטוריה העשירה של עם ישראל מדובר בפסיק קטן. אני מניח שגם אתה מבין שעם כל חשיבותה של המדינה, המציאות בה לא מגשימה את חזונם של נביאי ישראל או את תכלית הבריאה וזאת בלשון המעטה. כלומר כאשר אתה בא לדון במיהו יהודי או במילים אחרות ב-מי ממלא את תפקידו של העם יהודי, במובן המורשתי ההיסטורי והאלוקי, מדינת ישראל אינה פרמטר.

בנוגע לשאלה עצמה התשובה הרבה יותר מורכבת, הייתי מציע קודם להגדיר את תפקידו של עם ישראל, ואת מערכת היחסים שלו עם האומות, לאחר שנגדיר את התפקיד והמטרה נוכל לדון בספיחים שנספחו ובתפקידם.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-01-2011 בשעה 20:37.
חזרה לפורום
ישן 23-01-2011, 20:44
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "שאלת שאלה נכונה, אבל למה..."

אני נסיתי לענות בתגובה שלי על שתי שאלות במכה אחת:
1. צורת הסתכלות על העם היהודי - האם יש מקום לתחושה לאומית פשוטה ורגילה של יהודי כלפי העם שלו או שכל הגדרה אתנית של העם היהודי היא שקר?
2. מה מעמדה של מדינת ישראל שהיא מדינה חילונית שאיננה מושתתת על קדושת עם ישראל אלא על מבט אתני תרבותי כלפיו - האם היא אכן ראוייה להיקרא "מדינת העם היהודי"?
על כך עניתי שהקבוצה האתנית שנקראת כיום יהודים מהווה את ההמשך של עם ישראל על כל דורותיו ולכן יש מקום למבט לאומי - אתני על עם ישראל וממילא - מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי.
"מדינת ישראל קיימת רק שישים שנה" - וכמו שזה נראה, ב"ה היא לא עומדת להעלם מעל המפה כ"כ מהר והיא מהווה אירוע מהפכני וחשוב בתולדות עם ישראל.
חזרה לפורום
ישן 23-01-2011, 22:29
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אני נסיתי לענות בתגובה שלי על..."

אתייחס לנקודה אחת שהעלת מכל המכלול.

ציטוט:
מדינת ישראל קיימת רק שישים שנה" - וכמו שזה נראה, ב"ה היא לא עומדת להעלם מעל המפה כ"כ מהר והיא מהווה אירוע מהפכני וחשוב בתולדות עם ישראל

מאיזו בחינה מהווה תקומתה של מדינת ישראל אירוע מהפכני בתולדות עם ישראל (בפרספקטיבה היסטורית וערכית וכדוגמת מלכות בית דוד למשל). אני מסכים שהרבה זמן לא חיינו בנוחות יחסית כל כך גדולה אך זה נכון גם לגבי המגורים בארה"ב למשל. מעבר לכך במה וכיצד מגשימה מדינת ישראל את תפקידו ההיסטורי והערכי של עם ישראל.

שמא במערכת חוקים מודרנית הסותרת את חוקי התורה. (אני מודע לכך שמרביתו של העם הנמצא בארץ לא מעוניין במערכת חוקים תורנית, ואני לא שואף לכפות זאת על איש, אך יחד עם זאת לא אוכל להתייחס למדינה בתור הגשמה של החזון היהודי ההיסטורי בטרם תאמץ מערכת חוקים תורנית).
שמא באיזרוח מאות אלפי גוים שאף אינם מעוניינים להתגייר.
שמא בהעברתם של עשרות אלפים (אם לא יותר) מעולי צפון אפריקה על דתם.
שמא בהכרה בנישואין חד מיניים (מה עוד לא עשו זאת?)
שמא באמוץ מערכת ערכים שנוגדת לגמרי את ערכי התורה והיהדות (למשל חופש הביטוי לעומת איסור לשון הרע).
הרשימה עוד ארוכה אך די בזאת לעת עתה.

למען הסר ספק אני נהנה מאוד מקיומה של המדינה בהווה ואני מעוניין מאוד שהיא גם תמשיך להתקיים בעתיד, אני משלם מיסים, ואני מוכן גם לשאת בנטל כשצריך, אך ישנו מרחק רב בין האופרטוניזם הפרקטי והאוהד שאותו אני מביע כעת, ובין ההתייחסות למדינה בתור אירוע היסטורי מכונן (בפרספקטיבה הרחבה של אלפי שנות קיומו של עם ישראל) וכדוגמת מלכות בית דוד למשל. אני הייתי מתייחס למדינה בתור אירוע היסטורי נקודתי שעדיין אי אפשר לאמוד את תוצאותיו. בכל מקרה אני לא חושב שיש מקום למדוד את הווית העם היהודי ביחס לקיומה של מדינת ישראל ההשתלבות בה והתרומה לשגשוגה.

לגבי הסוף לצערי אני לא שותף לאופטימיות שלך ודי מודאג בקשר למציאות שבה אנו נמצאים אך זה נושא לדיון נפרד.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 23-01-2011 בשעה 22:35.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:47

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר