לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-02-2011, 11:24
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
רעיון נפלא!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "הסטוריה קצת שונה ומשונה-תחנות דלק בארץ"

בתור ילד קטן, אי שם בראשית שנות השבעים, אהבתי לבהות במספרים המתחלפים בקול טירטור - כמובן הם לא היו דיגיטליים. במיוחד היפנטה אותי בועת הזכוכית שבה הסתחררו להבי טורבינה קטנה, אני מניח שתפקידו של הרכיב הזה במשאבה היה להראות לנהגים שמה שזורם בצינורות הוא אכן דלק ושלא מתחמנים אותם.

באדיבות ארכיון VIA הבלתי נלאה, הנה כמה תחנות ישראליות מראשית שנות ה-60 ועד לסוף שנות ה-70. למרבה הצער, באחרונה VIA ביטלו את האפשרות להוריד קבצי צילומים באיכות טובה, ונותרה רק אפשרות להוריד צילומים קטנים.

1960, בדרך לאילת
אין יותר מדי פרטים על סדרת הצילומים היפה שצילם ישראל הרמתי.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

1963, מקום לא מזוהה
מעניין שתחנות דלק נוטות להיות מעבדת מחקר מעשי לנסיונות בעיצוב ובחומר. במקרה הזה, התכנון נחשב כנראה חדשני ובכיתוב רשם מי שרשם "גג פוליאסטר". שימו לב למשאית של יצרנית העוגיות "פרומין".

1964, קיבוץ מסדה
האמת, תחנות דלק בקיבוצים ובבסיסי צה"ל נראות כך גם היום.

1967, מקום לא מזוהה
סניף של רשת ההמבורגרים "ווימפי" בתחנה של סונול. לא ידעתי שהרשת הבריטית, שכשלה בארץ, הגיעה כה מוקדם.

1978, ליד מוזיאון ישראל
הכנסת מציצה מימין. סובארו פשע-סטיישן ורום כרמל מתדלקות.

1978, נווה אילן, תחנה של "דלק"
הייתי רוצה להיכנס ל"פונדק ההרים" ולאכול חומוס קוליפורמים, סטייק בפיתה ולקינוח קרם בוואריה מתוך קופסת פלסטיק שקופה!

דצמבר 1978, תחנה של סונול
השלט "כרמל מזרחי", ליד השלט שקורא לעם לאכול דג בקלה (בררר), מעטר את המבנה הכה מוכר של מסעדת "לויקו מושיקו". הצילום, איפוא, מתעד את התחנה בצומת גלילות. היום בכניסה למתחם הסינמה סיטי.

1978, שוב תחנה של סונול
חלק מאוסף תמונות שצולם עבור חברת הפרסום "בינג לינאל", כנראה למטרת קמפיין. התחנה כבר לובשת צורה מוכרת יותר. נדמה לי שגם זו התחנה בגלילות.

1979, חיפה
בכיתוב נאמר: "יפו, חיפה". יש רחוב בשם כזה? אני לא חיפאי...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-02-2011, 12:34
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
אני די בטוח שלא היו מחירים
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "בשילוט הישן של פז (עם הכתר על המשולש) שזה היה שנות ה80 בערך, נדמה לי שהיה"

כילד אהבתי לשים לב לפרטים האלה, או להתבונן במשאבות... אני עדיין זוכר שעל המשאבות הייתה מין מדבקה עליה היה רשום "שקל לליטר" ותמיד עניין אותי איך זה שליטר עולה שקל, אבל השלושים ליטר שמילאנו עולה כמה עשרות אלפים... (כמובן שהמדבקה נועדה לבאר שהמספרים (בגלגלת המכאנית) מראים את העלות בשקלים, בעוד הגלגלת העליונה יותר ספרה את מספר הליטרים... ידידותיות למשתמש עדיין לא הייתה נפוצה אז...).

אני כן זוכר עוד כמה פרטים הקשורים בתחנות דלק:

1. מישהו זוכר את המכשיר המוזר שהיה מוהל דלק/שמן עבור אופנועים/קטנועים? מין מיכל מתכת שעל ראשו מבחנת ענק שקופה. לעיתים מאוד נדירות באמת ראית א תהמתדלק מפעיל את המשכיר הזה...

2. בקצה כל תחנה הייתה משאבה - לרוב מדור מאוד ישן - שסיפקה נפט, בין השאר לתנורים ביתיים...

3. בקרבת התחנה המטואורולוגית היו צמד תחנות פז, משני צידי הכביש, שכונו "תאומי פז". אחת ננטשה עוד בתחית שנות השמונים ועמדה נטושה שנים רבות, ממש לצד הכביש.

4. תחנת הסיירים היא ככל הנראה אחת התחנות ששמרו לאורך הזמן הארוך ביותר (באזור המרכז) על אותו מראה ומיקום. גם המזנון, על תכולתו, היה נראה שלא השתנה שנים רבות מאוד מאוד.

5. מתדלקים (עד סביבות אמצע שנות התשעים אני חושב) היו בין הצרכנים הראשיים של מדי וחרמוניות צה"ל "מושאלים".

6. לפחות בסביבת ראשון לציון הייתה "פירמת" תחנות דלק שכונתה "עוז". בתחילת שנות השמונים "פז" קנו אותם והחליפו את השילוט (כיום תחנת פז בתחילת רחוב הרצל בראשון לציון, מספר 7, 9 או 11 אני מניח...).

ישן 24-02-2011, 14:38
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
מיקסר לדלק מהול בשמן
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אני די בטוח שלא היו מחירים"

1. בעוונותי רכבתי על אופנוע דו-פעימתי וגם על ווספה עתיקה. המכשיר הוא מיקסר שביצע מהילה מיטבית של שמן בדלק למנועי שתי-פעימות. בד"כ הרוכב היה מפמפם בעצמו - וגם רצוי, כי דלק מהול שעומד הרבה זמן ללא עירבול נוטה להיפרד - ה"מבחנה" הכילה חמישה ליטרים, כמות מספקת לשבוע רכיבה ממוצע על וספה. תמיד היה צורך לוודא שיש מיקס במיכל התחתון, אחרת היינו מפמפמים עד בוש, בתחנות עם מחזוריות נמוכה המתדלקים שתפקידם היה למלא דלק ושמן בבוקר במיקסר, היו מתעצלים. הבעיה שאופנועים עם מנועים חזקים דרשו מהילה של 2% ומנועי וספות למשל דרשו 4% והשמן שנמהל היה כמובן הזול ביותר. יודעי ח"ן נהגו לקנות דלק בנפרד ושמן איכותי, להחזיק ג'ריקן ופיפטה גדולה למהילה. באופנוע שלי היתה כוסית מידה לשמן בצידו השני של מכסה מיכל הדלק והבעיה היתה קטנה יותר. המיקסרים נעלמו בגלל שיצרני האופנועים/קטנועים התחילו להתקין מיקסרים אוטומטיים בכלי שתי-פעימות לקראת סוף שנות השמונים (היה לי גם קטנוע כזה, עם מיקסר ופתח מילוי מיוחד לשמן, לידו היה מקום לבקבוק שמן) וכעשר שנים מאוחר יותר בא הקץ על מנועי שתי-פעימות (תחבורתיים) כמעט לחלוטין, בגלל תקנות זיהום אוויר.

2. משאבות נפט נעלמו כמעט לחלוטין מתחנות הדלק וחבל, כי יש חזרה ודרישה לנפט בקנה מידה מסחרי קטן, לתנורי חימום עם מיכל עצמאי. בימי כסטדנט לתואר ראשון חיממתי עם תנור נפט את הדירה השכורה (גם כמעט שרפתי אותה בגללו) ונאלצתי להטלטל בעיר בחיפוש אחרי תחנה עם משאבת נפט.

6. "עוז" חברת בת של פז אבל עדיין יש תחנות אוטונומיות של עוז.

אני גם זוכר את הבהייה האינסופית כילד בפרפר המתערבל לו בכוסית הזכוכית שהיתה בצד המשאבה. בצד המשאבה היתה ידית איפוס מכאנית; היתה תכנית "כלבוטק" נזעמת במיוחד בה גילו מתדלקים שעשו קומבינה וכביכול "שכחו" לאפס את המשאבה בתום כל מילוי. התשלום על מילוי ללא איפוס היה כמובן כבד במיוחד. זו היתה נקודת המפנה בה התחילו להתקין משאבות אלקטרוניות בהן לא ניתן היה להתחיל במילוי לפני איפוס.

לגבי הג'יפ בתחנה הקיבוצית - לא רוצה להתקטנן, אבל זה לא מודל 42'. מכסה מנוע גבוה ופנסים גדולים מעידים על מודל מעט מאוחר יותר, 48-52'.

תחנת פז מרכז הכרמל שבגלויה קיימת עד היום באותו מיקום. בתחנה זו חנה ג'יפ-מיכלית נפט בצבעי החברה במשך הרבה מאד שנים.
ישן 24-02-2011, 14:52
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי broadaxe שמתחילה ב "מיקסר לדלק מהול בשמן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי broadaxe
1.
אני גם זוכר את הבהייה האינסופית כילד בפרפר המתערבל לו בכוסית הזכוכית שהיתה בצד המשאבה. בצד המשאבה היתה ידית איפוס מכאנית; היתה תכנית "כלבוטק" נזעמת במיוחד בה גילו מתדלקים שעשו קומבינה וכביכול "שכחו" לאפס את המשאבה בתום כל מילוי. התשלום על מילוי ללא איפוס היה כמובן כבד במיוחד. זו היתה נקודת המפנה בה התחילו להתקין משאבות אלקטרוניות בהן לא ניתן היה להתחיל במילוי לפני איפוס.

.

מתדלקים עדיין, אם אפשר כמובן, מגלגלים קומבינות על בסיס כזה, בדיוק כפי שילדים "עדיין" רואים פורנו במחשב ומשחקים ב"צעצועים" שהם בעצם כלי נשק קרים/נפיצים מסוכנים למחצה. גם החומוס במסעדות הטובות ביותר "עדיין" מלא קוליפורמים, אגב. ההבדל הוא שבשנות השמונים היה רק ערוץ 1, עם רק כולבוטק אחד (פעם בשבוע), "תצפית" אחת ויומן חדשות שישי אחד. זה אומר שבזמן ובמקום שהיה נוח לתחקירן והעורך הוא "הדהים" את המדינה באחת בחדשות מזעזעות - כמו העובדה שילדים שקיהלו לבר מצווה "תואם אפל" מריצים מין משחק ברמה גרפית שמזכירה כספומטים של היום, שבו הוא "מפשיט" איזו בחורה מפוקסלת ב"פוקר סטריפטיז".

אגב תחנות דלק: עד לשנות התשעים, לפחות, אלה נחשבו לסוג של חצי פלא טבע - כמו תחנת כיבוי אש, לדוגמא. שני הקומפלקסים האלה "כיכבו" על מדפי חנויות הצעצועים: לגו, פליימוביל וכמובן צעצועים לא ממותגים. בעידן שבו תחנת דלק הייתה לא פעם גג בטון+עמודים+משאבות+חדרון מתדלק+תא שירותים, חברת לגו יכלה בקלות לייצר רפליקה מעוררת הערצה גם בלי להזדקק לאריזת ענק.

ישן 11-02-2011, 00:42
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
פרסומות מהעיתונות על הפלא: תחנות דלק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "הסטוריה קצת שונה ומשונה-תחנות דלק בארץ"

1961. היום שירות אדיב פירושו: בוא, בוא חתכ'ת פראייר, אמכור לך במחיר מופקע מים כחולים לשפריצר ו-4 קילו שמן מסוג לא נכון, שבכלל לא היית צריך

1963. אוהב את העובדה שאפילו פרסומת חסרת חשיבות כזאת היתה יצירה קטנה של רישום פחם

1964. משום מה, הם התעקשו להמשיך להעניק שירות. כנראה לא ראו את התדלוק העצמי בא.

1966. תחנת דלק ליד מלון הילטון. ניחוח הבנזין באווירה קוסמופוליטית, במרחק יריקה מהמערה החשמלית.

1964. סיבה מצוינת לנסוע לעכו. נדמה לי שהאמן צפה קצת יותר מדי במד-מאן. פה זה עכו, לא route 66תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

1958. נהג ונוסע, ירוחם זה החור הזה שאליו זרקנו את העולים מדרג ב' בלי שהם הרגישו. אם אתה ממש צריך, עצור שם למלא דלק, אך הישמר מהמקומיים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:26

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר