לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-02-2011, 14:35
  s27 s27 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.05.10
מצרים: נפטר שאזלי, רמטכ"ל מצרים במלחמת יום הכיפורים

סעד א-דין א-שאזלי הלך לעולמו בגיל 88. הוא תכנן את מהלכי המלחמה ב-73' והפך ליריב מר של סאדאת ומתנגד להסכם השלום.

בעוד המתח במצרים הגיע לשיאו, והנשיא חוסני מובארק ניסה להזכיר להמונים את פעילותו רבת השנים למען המדינה, נפרדה אמש (ה') מצרים מאחד מגיבורי הצבא הידועים שלה – סעד א-דין א-שאזלי, שהיה הרמטכ"ל במלחמת יום הכיפורים ב-1973 והפך לאחד המתנגדים הבולטים לשלום עם ישראל.

להמשך הכתבה: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/211/001.html

ולעוד מידע על האיש עצמו, אחד מדמויות המפתח של "הצד השני" במלחמה העקובה מדם ההיא:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1...%96%D7%9C%D7%99
--------
אני זוכרת שלפני כ-7.5 שנים (ב-2003), כאשר מלאו 30 שנה למלחמה, כאשר העיתונים התמלאו בתחקירים ומידע רטרוספקטיבי אודות המלחמה ההיא, אני הייתי מלאה התעניינות כי זמן לא רב לפני גיליתי שדוד שלי נפצע באותה מלחמה, ובלעתי את כל המידע בשקיקה, ורציתי לדעת עוד ועוד...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-02-2011, 15:03
  משתמש זכר פלמינג פלמינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי s27 שמתחילה ב "מצרים: נפטר שאזלי, רמטכ"ל מצרים במלחמת יום הכיפורים"

שימי לב לשני הנוסחים השונים בין זה של הוויקי לבין הדיווח בעתונות. במאמר מתואר כמי שזה להצלחה במהלך מלחמת ששת הימים בעת שהשיג את כוחותיו בהצלחה.
בעוד שבוויקי:" לאחר שצה"ל הבקיע את מתחמי אום-כתף ואבו עגילה והתקדם עד ביר חסנה, נלכד הכוח של שאזלי במזרח סיני וניסה לסגת במהירות לעבר מעבר המיתלה תוך שהוא סופג אבידות כבדות בקרב שריון בא-נח'ל ובדרכו למיתלה. שאזלי הקדים להמלט מערבה".

על פי הידוע על אופיו השחצני, תבוסה הפכה אצלו ל"מהלך טקטי" והעובדה שהארמיה נלכדה ואלמלא המלחמה נפסקה ספק אם לא היו כותשים אותה לחלוטין.
אבל אצל הערבים, כמו אצל הערבים -בתחום הרטוריקה הם אכן נצחו את מלחמת אוקטובר.
(אולי הם צודקים, אי אחר השבר של מלחמת יום כיפור, ישראל לא שבה להיות אותה מדינה ואת פרות הבאושים אנו אוכלים עד היום).
ישן 11-02-2011, 15:29
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
סעד אל-דין שאזלי היה איש צבא מקצועי, וטקטיקן לא רע בכלל
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי פלמינג שמתחילה ב "שימי לב לשני הנוסחים השונים..."

אלמלא התעלם סאדאת מדרישתו להגביל את הפעילות המצרית לשטח שבכיסוי הנ"מ, סביר להניח
שהמלחמה הייתה מסתיימת רע בהרבה עבורנו וטוב בהרבה עבורם.
סאדאת היה שיכור נצחון מהצלחת הצליחה, ובור מוחלט בכל מה שנגע לתלות המצרית הטוטאלית
בחשיבות הכיסוי האווירי - ברגע שהורה על החדרת השיריון המצרי אל מעבר לטווח הכיסוי, ב-14 באוקטובר,
הם חטפו באבי אביהם, ונפתח הנתיב אל אותה נקודת תפר בין הארמיות, בדוור סואר, שם צלחו כוחותינו
את התעלה והביאו להכרעה.

שאזלי תכנן מבצע צבאי למופת, כאשר בתכנון הוא ניצל את כל חולשות אוייביו - והצליח לצמצם למינימום
את השפעת החולשות המובנות שלו (חיל אוויר חלש בהרבה, העדר יכולת לפעול בלי חיפוי נ"מ, ונחיתות
בסיסית בלחימה בתנאים שווים בין כוחותיו לכוחות אוייביו) על הלחימה בפועל, עד לרגע שבו סאדאת התערב.

ספרו של שאזלי על מלחמת יוה"כ תורגם ע"י הוצאת מערכות מסיבה טובה - למרות ההפרזות הרבות שלו,
הוא עדיין מדייק בפרטים החשובים - ומזכיר לנו שאסור לנו לזלזל בצד השני.

המזל שלנו הוא שלאוייב אין הרבה גנרלים ברמה של שאזלי.
ישן 12-02-2011, 13:31
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
נכון, אבל כאן מדובר רק בשיקול הצבאי, ולא המדיני...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מצד שני, הוא רצה להסיג את הצבא המצרי מסיני אחרי חציית התעלה הישראלית"

אין לי מושג מה הוא ידע לגבי מגעי סאדאת עם האמריקנים ולגבי הסיכויים לכפות על ישראל הפסקת אש,
בטרם תשלים את השמדת הארמיה השלישית, ותפנה צפונה לכתר את הארמיה השנייה.

שבוע לחימה נוסף בחזית הדרומית, לו התקיים - היה מחסל את הישגי הצבא המצרי - ואת הצבא המצרי יחד
עימם...

שאזלי היה איש צבא. הוא ידע מתי הקרב אבוד. הצעתו לסגת מסיני הייתה נכונה מבחינה צבאית טהורה.
באותה מידה שהושגה הפסקת האש שהצילה אותם, היה יכול להיווצר מצב שבמסגרתו קיסינג'ר החלאה
היה מחליט שהאינטרס האמריקני הוא לגבות את ישראל כאמצעי להפעיל לחץ נוסף על הסובייטים, והלחימה
הייתה נמשכת עד סוף אוקטובר. במצב כזה - אין כוח בעולם שהיה מציל את המצרים - למרות החשש
הדייני האופייני ממעורבות רוסית ישירה בלחימה...
ישן 16-02-2011, 12:31
צלמית המשתמש של hayal pashot
  hayal pashot hayal pashot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.09
וגם שאזאלי ז"ל, מאשר את מחשבותייך, בנוגע לחיסול הארמייה ה-3.
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא, אני חושב שהיא הייתה מחסלת את הארמיה השלישית ומשלימה את כיתור הארמיה השנייה..."

ובספר זכרונותיו הוא נותן את הציטוט, שהוא לדעתי החשוב ביותר בהבנת חקר מלחמת יו"כ

ותוצאותייה, (שמזוייפות ע,י האליטה הישראלית)

אני כותב מזיכרון....

"החל מהתאריך 16.10.73 התחיל חיל האוויר הישראלי לכתוש את הרמייה ה-3 החשופה לחסדיו

(עקב הצליחה ופעילות חיל האוויר , ששיתקו סוללות הנ"מ h.p)

בקצב של 400 חיילים הרוגים ליום !!!) " סוף ציטוט..

זהו רבותי קצב השמדה. גם אם היו כוחות הקרקע לא היו זזים עוד סנטימטר ,והלוחמה הייתה נמשכת

תוך שבוע הארמייה ה-3 הייתה מושמדת\נכנעת. ומלחמת יום כיפור הייתה הופכת לששת הימים 2.

מה שהיה מביא לנו שלום אמת, ומונע את מלחמת לבנון עם הסורים, וייתכן שגם את האינתיפאדה.
ישן 12-02-2011, 21:44
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אני בספק אם שבוע לחימה נוסף היה משנה הרבה
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "נכון, אבל כאן מדובר רק בשיקול הצבאי, ולא המדיני..."

ההתנגדות המצרית בשתי גדות התעלה הייתה עיקשת עד הרגע האחרון, כפי שגילתה אוגדת ברן בסואץ, ואוגדת שרון במיסורי. ומצד שני-גם צה"ל היה מותש למדי. כיתור הארמיה השניה היה אפשרי, אבל היה משנה את התמונה הסופית רק בהנחה שלא היו מאלצים את ישראל לוותר על המצור. כלומר, הבעיה הייתה לא העדר זמן מספיק להשלמת היעדים, אלא זה שאילצו את ישראל (אותו זוכה פרס נובל לשלום שאני מחבב עוד פחות ממך) לוותר על האפשרות לחסל את הארמיה השלישית ולמנוע ממנה אספקה.
שאזלי, להערכתי, וגם להערכת אחרים, כשל בהבנת משמעות חציית התעלה על ידי צה"ל (אפילו בסיפרו ניסה להמעיט בערכה-תוך סתירה לרצונו המאוחר לסגת טוטאלית מסיני בעטיה) וכאשר כבר הבין את המהלך-התגובה שלו היתה אומנם הגיונית מבחינה טקטית אבל נמהרת מבחינה אסטרטגית, וכרמטכ"ל אפשר לצפות מימנו לקחת בחשבון את האילוצים המדיניים והמשמעות של ויתור בטרם עת. למען האמת, גם מתקפת ה-14 באוקטובר הייתה ברובה כושלת למדי מבחינת התיכנון והביצוע, בלי קשר לכך ששאזלי אכן התנגד לה עקרונית.
שאזלי בהחלט הוא האחראי העיקרי להישג המצרי העצום עד ה-14 לאוקטובר. הוא ידע איך לתכנן מערכה תוך הבנת נקודות החולשה והכח של ישראל ומצריים ומציאת הפיתרונות המתאימים לניטרול היתרון הישראלי באוויר, בשריון ובקרב נייד בכלל. לישראל לא היו יותר מדי גנראלים עם יכולת כזו.אני לא מומחה אבל אולי בן גוריון וידין שבנו את צה"ל ותורת הביטחון של ישראל באופן שימצה את היתרונות של ישראל מול חולשות הערבים. אבל שוב, אילו הדברים היו תלויים רק בשאזלי אזי מצריים היייתה יוצאת מובסת מהמלחמה שכן גם אם בזכות המהלך הזה הייתה ניצלת הארמיה השלישית והתקדמות ישראל בגדה המערבית הייתה נבלמת, המלחמה הייתה מסתיימת ללא נוכחות מצרית בתחום סיני וכיוצא מכך-ללא שום הישג מצרי.
ישן 16-02-2011, 21:27
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
הוא זה אשר הקים כח משימה אשר נקרא על שמו במלחמת 6 ימים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי s27 שמתחילה ב "מצרים: נפטר שאזלי, רמטכ"ל מצרים במלחמת יום הכיפורים"

זוכר את התקופה כאילו זה היה אתמול. המשימה שלו היתה לחתור ולהתחבר לירדן וכך כל אילת היתה מכותרת ונופלת בשבי. חפשנו אותו "בנרות" אך הוא היה בדממת אלחוט עם הטנקים הטובים ביותר.
איש צבא מעולה ואיסטרטג גדול. חבל שלא היה לצדנו ...

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 17-02-2011, 22:46
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
היהודים לא עשו במכנסיים...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Big Bad Joseph שמתחילה ב "קשקשן עטור תהילה"

...אך עברו עליהם כמה ימים ללא שינה. אפשר גם לכבד קצין מצטיין של האויב. קל לך להגיד שהמערך שלו התפורר, כאשר אין לך מים, אספקה, אוכל, אין מטרייה אוירית ואתה מופצץ כל הזמן. מה בדיוק אתה היית עושה, לו היית במקומו?

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:12

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר