לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום לימודים. אנו מאחלים לכל הגולשים שנת לימודים מוצלחת חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > לימודים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-02-2011, 12:39
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "שאלה בעניין לימודי חוץ:"

חוץ מלדעת על שלושת הפאזות (אם יש לך בכלל שלוש...), האפס, ההארקה, צבעי החוטים שבהם משתמשים עבור כל אחד מהנ"ל, ועובי מוליכים (ובהתאם זרם פקקים מקסימלי עבור כל מוליך - כאשר כל מוליך חייב להיות מסוגל להעביר יותר זרם מהמקסימום שהפקק שלפניו יעביר לפני שיקפוץ) הרלוונטיים אליהם - אין הרבה מה לדעת, לדעתי. אני מאמין שזה חומר של עמוד קריאה אחד...

תשאל מה שאתה רוצה לדעת ויענו לך... (בכל מקרה על פי החוק סביר שאסור לך להתעסק בזה בלי הסמכה מוכרת על ידי המדינה... ובהסמכות אתה לומד הרבה מאוד דברים אחרים, שלא באמת צריך לדעת אותם כשאתה מתעסק בחשמל בסדר גודל של לוח ביתי...)

* אין בנ"ל משום יעוץ משפטי, כמובן. אינני עורך דין. כמו כן אין בנ"ל המלצה להתעלם מלשון החוק.

חזרה לפורום
ישן 01-03-2011, 23:01
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "בסדר..."

כן אבל מקיר אתה לא יכול להתחשמל, וסיכוי טוב שלא תגרום לשריפה אם אתה עושה טעות.

במערכת חשמל ביתית תהיינה לפחות: פאזה, אפס, והארקה. לעתים ישנן שלוש פאזות ("תלת-פאזי" / R-S-T). במקרה זה, תהיה חלוקה כלשהיא של הפקקים בארון החשמל, שתנסה לווסת במידה שווה ככל האפשר, את העומס על כל פאזה ופאזה.

מקור הזרם מחברת החשמל מגיע בפאזה. פאזה אמורה להיות בחוטים שבידודם בצבע חום. שמת לב שאמרתי אמורה? זה אומר שאסור לך להניח שכל עוד שלא נגעת בחוט חום, לא תתחשמל. תמיד יכול להיות שלאדיוט שהעביר לך את החוטים בבית, נגמר חוט בצבע מסויים, אז הוא החליט שלא מזיק לשים חוט בצבע אחר. ככה שגם מחוט בצבע שחור, אתה עלול למצוא את עצמך מתחשמל. יותר מכך - במצב של תקלה במערכת תלת פאזית, אתה עלול למצוא מתח גבוה גם ב"אפס" אפילו שלא טעו לך בצבעים של החוטים. (למשל אם האפס מתנתק מהחיבור שלו החוצה מארון החשמל)

בפאזה בישראל תוכל למצוא (לרוב) זרם חילופין במתח ~230V+-, בתדירות 50 הרץ. כלומר בכל שנייה, ישנן 50 החלפות בין +230V ל -230V (יחסית לאפס). הפאזה אמורה להיות מחוברת לחור הימני בשקע (אך שוב, תמיד יש חכמולוגים... וייתכן שחיברו אותה לשמאלי, ואז אתה תיגע במה שאתה חושב שהוא אפס כי "אין שם חשמל", ותתחשמל).

האפס, כשמו, נקרא כך כי המתח בו יחסית לאדמה, הוא אפס (או לפחות - ככה זה אמור להיות. יש מקרים שבהם זה לא כך, ואז דברים מתקלקלים ולפעמים אפילו מתפוצצים...). צבע הבידוד של המוליך של האפס אמור להיות שחור. האפס נמצא בשקע בחור השמאלי (אך שוב, תמיד יש חכמולוגים... וייתכן שחיברו אותו לימני).

הארקה - מטרתה לחבר גוף מוליך חשמל אל עבר האדמה (ולכן נקראת גם "אדמה", באנגלית Ground או בקיצור GND) - כך שאם, מסיבה כלשהיא, יגיע מתח מסוכן אל גוף המכשיר (נניח בגלל מגעים רופפים בתוך המכשיר), זרם החשמל יישלח אחר כבוד מיידית לכדור הארץ, ולא דרך הגוף שלך, שנוגע במכשיר, אל כדור הארץ, תוך כדי שהוא הורג אותך. צבע המוליכים של הארקה הוא צהוב, ולעתים צהוב עם צבע נוסף. ההארקה היא החור התחתון בשקע. בכל מכשיר חשמלי שיש לו חלקים מוליכים באריזתו החיצונית, צריך שתהיה הארקה כדי למנוע התחשמלות. מכשירים שאינם כאלה (למשל - שנאי...) - פטורים מכך, שהרי אינך יכול להתחשמל דרך חומר לא מוליך ממילא.

דרך נוחה לבדוק היכן הפאזה בשקע, היא להשתמש בטסטר. כמובן שאסור לגעת בשום חלק מתכתי שלו. רצוי להחזיקו ממש בקצה שלו (הרחוק מהשקע, כמובן). שים לב שטסטר דולק מראה על קיום פאזה. טסטר כבוי לא מראה על אי קיום פאזה. טסטר כבוי יכול להיות גם שרוף. כמו כן אל תניח שאם יש פאזה בחור אחד בשקע, אין גם בחור אחר. אין לך מושג מה החוטים עושים בפנים.

אם תוריד את מפסק הזרם הראשי, אתה אכן מנתק את הפאזה. אני הייתי מוריד גם את הפחת כדי לנתק גם את האפס (אבל אני לא חשמלאי מוסמך).

התגובה הנ"ל מסופקת על בסיס של "למיטב ידיעתי", ואני לא לוקח שום אחריות על עבירות על החוק שאתה מתכנן לעשות, או על נכונות מה שכתבתי. אם אתה רוצה - שאל מהנדס חשמל.

אין לי מושג איפה יש את כל זה כתוב, אבל אני משער שעם חיפושים בגוגל על המושגים שהזכרתי, תוכל למצוא דברים...

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:57

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר