לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-05-2011, 10:29
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
Facebook profile Follow me...
האם פקודות סודיות בצה"ל מועברות לחיילים דרך פייסבוק?

נציב תלונות החיילים טוען שהשימוש ברשת מהווה בעיה חמורה ביותר: "מפקדים נהפכים לצינורות"

אם תפשפשו קצת בימי השירות הצבאי שלכם ודאי תיזכרו בדו"ח 1 - אותו דו"ח מצב שכל מפקד חייב להעביר על החיילים שלו ולפרט בו אם הם נמצאים בבסיס, בחופשה או בימי מחלה. גם כיום הנוהל הזה קיים, אבל הוא כבר מזמן לא מתנהל בטלפון, בחדרי מצב או על גבי לוחות מסודרים.

כיום הכל עובד בסמסים בסלולר: "כל הפעילות של דו"ח 1 נעשית באמצעות סמסים בין חיילים למפקדים, ובין המפקדים למפקדים שלהם", מספר שי אהרון, 23, שהשתחרר לפני שלושה חודשים מצה"ל. אהרון, ששימש מ"מ בגדוד נחשון (חי"ר), מספר כי "בסוף יושב מש"ק הדרכה שמקבל את כל הסמסים, מעתיק את כולם למייל ושולח בתפוצה רחבה יחסית".

דו"ח נציב קבילות החיילים ל-2010 שפורסם השבוע, תומך בסיפור של אהרון ומתאר כיצד נהפכו המסרונים, המיילים ושאר אמצעים טכנולוגיים לכלי תקשורת מרכזי בצה"ל. היתרונות ברורים: זה חוסך זמן ומאפשר העברת מידע לכמות גדולה של אנשים בפרק זמן קצר. על החסרונות אפשר ללמוד מסיפוריו של אהרון: "כל ההחלטות שהיו מתקבלות בישיבות, פקודות של המג"ד (מפקד הגדוד), הכל היה עובר במיילים או שפקודות רצו בין אחד לשני בסמסים".

ומה קרה אם מישהו לא קיבל את הסמס לגבי פקודה עדכנית משעות הבוקר?

http://www.themarker.com/advertising/digital/1.647754

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-05-2011, 10:47
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אינני רוצה להיראות כמתלהם..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "האם פקודות סודיות בצה"ל מועברות לחיילים דרך פייסבוק?"

אבל זה כדור שלג שהולך ומתגלגל שעוד ימיט עלינו אסון בסדר גודל כזה שמלחמת לבנון השניה תתבטל בשישים..האמא של כל המחדלים.

ממה שאני קורא בין השורות, באם הן נכונות - הרי שחלק נכבד מפעילות הצבא היא בגדר מקריות (צר לי - אין לי הגדרה אחרת) - מי שקיבל SMS או מייל מעודכן.. מי שלא - לא..

אין סינרגיה בין הפעילויות, אין הקפדה אין בקרה ובקיצור, כשהטכנולוגיה צועדת קדימה..הצבא הולך כמה צעדים אחורה..

אין לי מושג מה צריך להיעשות, אך המערכת צריכה להזדעזע והדברים צריכים להשתנות - לפני שיהיה באמת מאוחר מדי..

ישן 27-05-2011, 13:48
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
נחמיה, בוא וארחיב לך... בנימין, חוששתני שלא קראת את הכתבה במלואה..
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "אוי תרגעו.... הדברים שעוברים..."

בשיחה עם TheMarker מספק בריק דוגמה אחת מני מאות של שיחה שניהל עם קצין בכיר בחי"ר: "אני יושב מול מג"ד שמספר לי שבכל יום הוא מקבל מספר גדול מאוד של מיילים: מהפיקוד, מהמטכ"ל, מהאוגדה ומהמח"ט. כולן כוללות הנחיות והוראות. חלקן אפילו סותרות זו את זו.

"אני שואל אותו, 'מה אתה עושה עם כל ההנחיות האלה?', והוא עונה לי, '60% אני בכלל לא מבצע'. 'אבל זה הנחיות מבצעיות' אני אומר לו. 'אז מה', הוא עונה לי, 'גם ככה אף אחד לא באמת בודק מה בוצע ומה לא. זה שגר ושכח. אני בוחר מה לבצע וממה להתעלם, ואני לא מדווח על כך. עוד לא קרה שמישהו שאל אותי אם ביצעתי את ההנחיות שהוא שלח לי במייל', סיפר המג"ד.

בתקופתי (תחילת שנות ה 2000), הייתי הולך למרפאה של תל השומר, מחכה קצת בתור, מקבל "גימלים" וחוזר כמו ילד טוב למפקד המחנה, לקבל ממנו את הפס חזרה (אחרי שהפקדתיהו אצלו) נפרד לשלום מן המפקד הישיר והולך הביתה.

בלי SMS ובלי מיילים. והטכנולוגיה הייתה קיימת אז.

ישן 27-05-2011, 22:46
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "האם פקודות סודיות בצה"ל מועברות לחיילים דרך פייסבוק?"

אי אפשר להלחם בטכנולוגיה ובטח שאי אפשר לנצח אותה. צריך להשכיל ולהבין איך לרתום אותה.
מי שחושב שהוראות, הנחיות ופקודות לא יעברו בSMSים, במיילים ובטלפונים ניידים לא מבין איפה הוא חי.
במסגרת העבודה אני משתמש בכל כלי אפשרי על מנת להעביר ולקבל מידע: מיילים, SMSים, צ'אט, פקס, פייסבוק, טלפון קוי וטלפון נייד, שיחות ועידה דרך המחשב you name it (לעיתים גם עם כמה כלים ביחד ).
צריך להשתמש בטכנולוגיה.
למה שחייל לא ידווח על מקום המצאו בSMS? למה לא להעביר מידע ברשת כל עוד היא מסווגת?
להגיד "לא" זה הכי כל וברור לכולם שאין שום אפשרות לאכוף את זה. צריך להבדיל בין העיקר והטפל, לנסח הוראות פשוטות וברורות לשימוש, לבקר, לשבח ולהעניש בהתאם.

עשו את הניסוי הבא: את האימון הבא שלכם במילואים נסו להעביר בלי שימוש בנייד לצרכי הצבא. תוך שעתיים המג"ד יתחיל למרות לעצמו את השערות על כך ששום דבר לא זז.

טכנולוגיה זה אחלה. צריך לדעת איך לרתום אותה לצרכינו - לא להיות עבד שלה ולא לחשוש מפניה.
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 28-05-2011, 14:43
  משתמש זכר 300fpsc 300fpsc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.05.11

בשירות שלי נתקלתי בסיפור.
המון פעמים היינו מגיעים לישובת סגל/מטה ונשאלת השאלה "מה, לא קיבלתם את המייל?". בסופו של סיפור הגיעו למסקנה שבאם נשלח מייל עם הודעה חשובה/פקמ"ב/כל דבר אחר, שמפאת הנסיבות לא מתאפשר העברה פיזית שלו, מתבצעת שיחה במקביל, באמצעי תואם - מירס או טלפון אדום כדי לוודא קבלת ההודעה והבנתה. אז במקום לבזבז 5 עמודים של נייר, ליטרים של דלק ושאר מאמצים ובעיקר זמן להעברת מידע מהשב"כ לגבי פעילות לאותו הערב, הכל נסגר בקצת פחות מרבע שעה, וכך ההכנות לפעילות מתחילות מוקדם יותר והרבה יותר יסודיות. וזו רק דוגמה אחת.
מה שכן בעייתי ביותר בעיניי - זה שבימים עברו, לא יכלת בכל רגע נתון להשיג את כל העולם בקצות אצבעותייך. אז אנשים היו מאורגנים ומסודרים יותר. היום, כשאפשר לשלוח מייל, ואז לשלוח עוד מייל חדש לביטול המייל הקודם ומייל שלישי לעדכון של שני הראשונים, זה קורה כל הזמן. היו מקרים שהיינו מקבלים מעל ארבעה מיילים מאותו הגורם בפחות מ24 שעות, כולם מתעסקים באותו נושא ופשוט באים לעדכן אחד את השני. זה כבר מתחיל להזכיר את המצב הכאוטי משהו בכל הנושא למבצע "שינוי כיוון", למי שזוכר.
צה"ל מנסה לבנות תדמית של ארגון שנמצא אי שם בקדמה, בכל יכולות שליטה ובקרה, כשלמעשה ישנה תופעת פיזור מטורפת - אותה דוגמה המג"ד בכתבה/ציטוט. המג"ד שלי היה מבלה כמה שעות ביום בנסיון לעבור על כל המיילים, לענות, לתייק ולמיין. היו מקרים שבהם היום היה נגמר בסדרה של טלפונים זועפים כלפי הגורם הביורוקרטי שמנסה להצדיק את המשכורת עתק שלו על-ידי שליחת מיילים חסרת תכלית, מה שהיה מביא לביטולם והתנצלות. אבל מג"ד אחד לא יכול לשנות מערכת שלמה.
אני מקווה עבור צה"ל וביטחוננו אנו, שהמערכת הגדולה הזו תלמד יותר טוב לסנן את האנשים, לשים להם פקק על הפה (או על האצבעות מקלדת) ולהחזיר את המשמעת שכה חסרה לה.
ישן 28-05-2011, 21:35
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי 300fpsc שמתחילה ב "בשירות שלי נתקלתי..."

פתרונות טכניים/נוהליים יש המון. אפשר להגדיר שמי שמפיץ חומר צריך לוודא תוך X זמן קבלת אישור מכל המכותבים. אפשר לשלב אפליקציה כזו במערכת המייל הצבאית. אפשר לחדד את הצורך במתן זמן מסוים לביצוע פקודה לא-דחופה (בכתבה מוזכר "עדכון נוהל בדיקה במעבר גבול, שהופץ באותו בוקר, ולא כל המ"פ הכירו"- לי נשמע סביר להפיץ דבר כזה יומיים-שלושה מראש, כי המ"פ הרי צריך גם להפיץ את זה בעצמו וחבל להעמיס עליו לחינם את הצורך להפיץ את זה מיידית). אפשר לחשוב על ממשק בין החפ"ק של מג"ד/מח"ט והמשרד שלו, שמעבירים זה לזה נושאים עם פן מבצעי/מנהלי עם מינימום סיכוי שמשהו יפול בין הכיסאות. העיניין המטריד הוא התיאור של המג"ד שמקבל פקודות סותרות במייל ומתעלם מרובן.
הנקודות החשובות הן:
- הכשרה מקצועית ומשותפת לקצינים, שתבסס יחסי אמון ביניהם.
- להתאמן באופן מדמה לחימה, כולל מעבר משיגרה לחירום, ולהתאים את דרכי הפעולה לנדרש. הרי בלחימה ממילא למג"ד לא יהיה זמן לקרוא מיילים.
הפתרונות הטכניים עצמם פחות חשובים- קראתי בזמנו ספר של מפקד הלוגיסטיקה ב-"סופה במדבר", והוא מתאר איך הוא תיאם את הכל על פתקיות שהעביר לקציני המטה שלו. זה לא היה לפי איזשהוא פק"ל, אבל זה עבד.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 28-05-2011 בשעה 21:39.
ישן 29-05-2011, 10:13
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05

הכל צריך להיות מידתי.
יש דברים שלא נורא אם יעברו במסרונים, מייל אזרחי וכו'.
בדיוק כמו שרשימת תכולה של ארון חומרי ניקוי לא צריכה להיות בסיווג "שמור" רק כי ככה הרס"ר מנפח את החשיבות שלה, כך גם מידע לגבי סטאטוס הגימלים של חייל ספציפי יכול לעבור במסרון.
אם חסן הקמ"ן הסורי רוצה לעבור על כל תעבורת המסרונים של כל ספקי הסלולאר הישראליים מדי יום ולהרכיב בעבודת נמלים דו"ח מצבת החיילים בצה"ל - שיבושם לו. אולי ה-NSA יכולים לעשות את זה ברמת דיוק שלא שווה את המאמץ (כי מה עם החיילים שמודיעים בטלפון קווי, או במייל או עם יונת דואר?) ולהגיע למסקנה שהתקן ביחידות עומד כרגע על אותו דבר כמו תמיד -/+ חצי אחוז. לא משמעותי.

המתאר היחיד שבו אני חושב שאפשר להפיק איזו שהיא תועלת מציתות לכזו תעבורה הוא במקרה של מגיפה או אסון טבע, ואז ניטור של מסרונים ורשתות חברתיות לפי מילות מפתח יכול לתת תמונה (ברזולוציה לא הכי מדוייקת) של שוני מהנורמה.

לגבי הודעות מבצעיות או דו"חות מצבת חיילים או כשירות כלל יחידתי - זה כבר באמת דברים שלא אמורים לעבור בתווך אזרחי אבל כאן אנחנו שוב חוזרים לנושא מתן הסיווג הנכון לכל סוג מידע.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:04

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר