לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 04-06-2011, 16:20
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר
 
חבר מתאריך: 02.07.05
הודעות: 11,489
"אדון כלום בריבוע" - האוטוביוגרפיה של תא"ל מיל. יצחק יעקב (יצה)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
הספר אותו כתב יצה מצוי בחנויות. ראשית - למי ששכח או לא מצוי בפרשיות הקשורות בו, אשכול עבר על הסרט "ממלכת הסוד":

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...FA+%E4%F1%E5%E3

מתוך הכתוב על גב הספר:
" לפני כעשר שנים נעצר תא“ל( מיל') יצחק (יַצָּה) יעקב, לשעבר ראש אגף מו“פ בצה“ל והמדען הראשי של משרד התמ“ס. סגנון המעצר הזכיר את תקופת סטאלין. ימים רבים חלפו עד שלציבור הרחב נודע דבר מעצרו. מקורות עלומי שם הדליפו לעיתונות כי “יצה“ ביצע מעשה בגידה חמור ביותר, חסר תקדים בתולדות המדינה.

הציבור הישראלי אינו יודע עד היום מה בדיוק היה “פשעו הנורא“ של האיש עתיר הזכויות. פרשת “יצה“ הסעירה את מדינת ישראל, שנתיים לאחר מכן הסתיימה בקול ענות חלושה, כאשר בית המשפט המחוזי בתל אביב זיכה את “יצה“ מרוב ההאשמות. בין היתר קבע אחד השופטים בפסק-הדין: “... חיפשתי ולא מצאתי, לא בפסקי דין שפורסמו בעבר ולא במכמני זיכרוני באלה שלא פורסמו - מקרה דומה לענייננו... אך הראשון שהועמד לדין, למיטב ידיעתי, הוא הנאשם, תוך ייחוס כוונה לפגוע בביטחון המדינה... מה שמאפיין את הנאשם היא חשיבה מקורית שונה משל אחרים (ש)אין הוא מוכן לקבל כמצוות אנשים מלומדה בשל אופיו הספקני... הודות לתכונות אלו הצליח למצוא נתיבים חדשים ולסלול דרכים שהביאו ברכה ושפע למדינה. ... מדברי המומחים מטעמו... עולה כי לא הייתה זאת ‘קטסטרופה’ אם הדברים היו מתפרסמים.“

בספר זה מתאר “יצה“ בסגנון קולח ומרתק את חייו הסוערים כלוחם בפלמ“ח בגוש עציון ובירושלים; כמהנדס צעיר שעמד בראש חזית הטכנולוגיה הביטחונית הישראלית מראשית ימיה; כמי שיעץ ב 1967- כיצד לנסות ולמנוע משליט מצרים, נאצר, לשגר טילים חמושים בגז עצבים לעבר ריכוזי אוכלוסייה בישראל; כמי שהקים את מו“פ המשותף לצה“ל ולמשרד הביטחון; כמי שבנה את תפקיד המדען הראשי בתמ“ס; ומי שעמד ליד עריסת ה“היי-טק“ הישראלי ונחשב אחד האחראים להצלחתו המדהימה. כמו כן, מתייחס לראשונה לאירועים חשובים בחייו הפרטיים.

זהו ספר שייקרא בנשימה עצורה על ידי כל מי שביטחון ישראל ומשטרה הדמוקרטי יקרים לליבו."

לקריאת הפרק הראשון בספר:
http://www.ybook.co.il/htmls/page_7...1, 13381,13381

קראתי את הספר ביומיים האחרונים, ואתייחס מעט לכתוב בו בהמשך.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 04-06-2011 בשעה 16:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 12-06-2011, 10:42
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר
 
חבר מתאריך: 02.07.05
הודעות: 11,489
התייחסות קצרה לספר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""אדון כלום בריבוע" - האוטוביוגרפיה של תא"ל מיל. יצחק יעקב (יצה)"

ראשית, ניכר כי הספר נכתב מתוך סערת נפש של המחבר, וחסרה בו עד מאוד יד עורכת ומכוונת. קיימות קפיצות לא ברורות מנושא לנושא, חזרה על פרשיות וסיפורים במקומות שונים וכיו"ב. הספר גם נוטף התחשבנויות עם גורמים שונים (כצפוי) כמו עיתונאי מעריב בן כספית המכונה כלבתב, רמלמ"ב לשעבר יחיאל חורב, התובעת במשפט ועוד.

עם זאת ולמרות זאת, הספר מומלץ לקריאה ושופך אור נוסף על תהליכים שונים של אפיון, רכש והצטיידות באמל"ח, ובמיוחד בתחום המו"פ - צבאי וגם אזרחי. במובן מה, הספר משלים את ספרו של מחליפו של יצה בראשות מחלקת אמל"ח עוזי עילם (קשת עילם).

באשר לסוד, בעטיו נעצר המחבר ונשפט, הספר לא מגלה כמעט מאום (כמובן - הספר עבר צנזורה כדין). פטור בלא כלום אי אפשר, ולכן:

בהתייחסו לחשש בישראל ערב מלחמת ששת הימים מציין יצה כי היה חש להפעלת נשק כימי (ואולי גם ביולוגי). המענה על פיו - הרתעה.

בעמוד 203 הוא כותב: "התשובה היחידה שהייתה עשויה למנוע עשרות אלפי הרוגים מהתקפת טילים, מטוסים וארטילריה נושאי אב"כ הייתה הרתעה. וכשם שהרוסים והאמריקאים מרתיעים איש את רעהו, כך גם אנחנו את מצרים, "אם תעיזו לשלוח לעברנו אפילו טיל אחד, אנחנו נכה בכם מכה קשה...". איך?"

בהמשך הוא מתאר פגישה עם ראשי התעשיות הביטחוניות בארץ, שדנה בנושא הרתעת מצרים. וכך כותב יצה בעמוד 204:
"באותה פגישה גלגלנו רעיונות במגמה להרתיע או למנוע את שיגור הטילים המצריים לאדמת ישראל. סערת המוחות הולידה רעיונות שונים ומשונים, בעיקר אילתורים סביב נשק כמו ה"לוז" ".


בעמוד 205 כותב יצה: "הייתה בידינו תשובה, לא אני הייתי אחראי לפיתוחה, אבל הייתי מעורב בתוכנית".

באותו עמוד, הוא מציין כי מלמ"ב מנע ממנו לכתוב בספר מהי אותה תשובה, למרות שהצנזורה הצבאית אישרה לו לפרסמה.

בעמוד 209 יש התייחסות נוספת להרתעה עליה המחבר כותב:
"מסיבות שאינן מובנות לי, היו גורמים בעלי השפעה שחששו שיינתנו פירושים מעוותים להכנותינו, כאילו שגם אויבינו וגם ידידינו עלולים לפרש את הכנותינו כניסיון להטיל על אויבינו נזק ושמד המוניים....

כל הכנותינו כוונו להרתיע את גמאל עבדול נאצר.....אפילו פעם אחת, לשניה אחת, לא עלה בדעתי שאמצעי ההרתעה הפרימיטיביים שהכנו יבואו לידי שימוש אם נאצר לא יפעיל את טיליו."


אלה הניסוחים שהותרו לפרסום ועברו צנזורה. כל קורא סביר יכול להקיש מהנ"ל למה התכוון יצה, גם בנוסח המצונזר.
באשר להתדיינות הארכנית שלו מול הצנזורה, מלמ"ב ומערכת המשפט - בהמשך.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 12-06-2011 בשעה 10:57.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 12-06-2011, 14:32
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.04.07
הודעות: 1,241
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "התייחסות קצרה לספר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר

בעמוד 209 יש התייחסות נוספת להרתעה עליה המחבר כותב:
"מסיבות שאינן מובנות לי, היו גורמים בעלי השפעה שחששו שיינתנו פירושים מעוותים להכנותינו, כאילו שגם אויבינו וגם ידידינו עלולים לפרש את הכנותינו כניסיון להטיל על אויבינו נזק ושמד המוניים....

כל הכנותינו כוונו להרתיע את גמאל עבדול נאצר.....אפילו פעם אחת, לשניה אחת, לא עלה בדעתי שאמצעי ההרתעה הפרימיטיביים שהכנו יבואו לידי שימוש אם נאצר לא יפעיל את טיליו."

.


"אמצעי ההרתעה הפרימיטיביים שהכנו" ?

פתאום הדברים לא כל כך מסתדרים לי.

עריכה: בקריאה נוספת, כל הציטוטים מתייחסים לתקופה שקדמה למלחמת ששת הימים. ניתן רק להניח שאמצעי הרתעה מתקדמים יותר פותחו, או הגיעו לבשלות מבצעית, בתקופה שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יו"כ, שכן פרסומים זרים מייחסים את אפשרות השימוש באמצעי ההרתעה הללו בימים הראשונים למלחמת יו"כ. לא הייתי קורא להם "פרימיטיביים"...

נערך לאחרונה ע"י צ'ומפי בתאריך 12-06-2011 בשעה 14:36.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 05-05-2012, 19:02
  אור פיא אור פיא אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 16.04.11
הודעות: 175
לא ברור מה הם רצו דוקא מיצה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "התייחסות קצרה לספר"

הנושא פורסם במקורות זרים וגם במקורות ישראלים. עכשיו סיימתי לקרוא את הספר.

נושא מעניין הוא מחיקת הצנזורה באחד מעמודי התמונות, בעמוד מפורסם מכתב שכתב יצה לאחד מחבריו, ובו יש שורה מחוקה, אם משתמשים בפנס מאחורה ניתן לקרוא את השורה:

"פעולה שתכננו לעמדתי לבצע במלחמת ששת הימים כשהייתי ראש אמל"ח. הפעולה לא בוצעה"

ה"פעולה" על פי "מקורות זרים" פורסמה ע"י אלוף בן מהארץ בחו"ל:
Aluf Benn, Israel: Censoring the past, Bulletin of the Atomic Scientists Vol. 57, No. 4, July/August 2001, pp. 17-19

For example, Cohen told the world how, on the eve of the Six-Day War of 1967, Israeli technicians assembled two nuclear devices and placed them under “operational readiness.” Eshkol, who died in 1969, presided over Israel’s nuclear maturation process. And the 75-year-old Yaacov, who left the Israeli military in 1973 and lives in Manhattan, aspired to leave some trace of his part in the drama.

When Munia Mardor, the founder of Israel’s national armament laboratory, wanted to publish his recollections in 1981, he sought and obtained permission from defense higher-ups, and then disguised his nuclear tale with euphemistic terms like “the big project”—although there was little doubt as to his true meaning. A decade later, when the nuclear connection of the book was made public in a newspaper article, security officials were upset and regretted giving permission for the publication.

"בספרו "רפא"ל" כתב מרדור על "מבחן מלחמת ששת הימים" וציטט דף מיומנו האישי, מה-28 במאי 67'. יבגני (ג'נקה) רטנר, מנהל תוכנית מרכזית ברפא"ל, עבד ללא הרף והיה "קרוב להתמוטטות". מרדור פנה לאולם ההרכבה ומצא בו את רטנר, יחד עם ארבעה ראשי יחידות, "כשהוא מפקח על צוותי העבודה בפרויקט שבהנהלתו. הצוותים עסקו בהרכבה ובבדיקה של מערכת הנשק, שאת פיתוחה וייצורה הצליחו להשלים לקראת המלחמה. הם הכירו בערכה הרב - אולי הגורלי - של מערכת הנשק שהצליחו להביא לכוננות הפעלה".

סיכם מרדור: "תחילת יוני 67' מצאה את רפא"ל כאשר היעדים הראשיים בפיתוח אמצעי לחימה וייצורם, שהוצבו לפני 10 ו-15 שנה, אכן הושגו ומוצריה העיקריים הבשילו. היו מערכות נשק מתוחכמות ביותר, שהרכבתן הסתיימה ממש עם פתיחת המערכה. חלק הועבר לחילות צה"ל להפעלה מבצעית מיידית. חלק אחר הוחזק בכוננות בבסיסי צה"ל, כעתודה לקראת התפתחויות אפשריות". "


אותה מערכת נשק גורלית, שמוניה מרדור כתב עליה שהוא הביא אותה לכוננות הפעלה, היתה התקן גרעיני שאולתר בשלהי מאי 1967, כך על פי אבנר כהן: http://www.haaretz.co.il/misc/1.1411704

הפעולה המדובר כבר אוזכרה על ידי מיכאל בר-זהר, הביוגרף של פרס:

"ימים ספורים לפני פרוץ המלחמה, העלה פרס בחשאי הצעה בפני אשכול (לפי גרסה אחרת - בפני דיין)ף רעיון שהיה מרתיע את הערבים ומונע את המלחמה... לפי פרשנויות מסוימות, ההצעה היתה לבצע ניסוי גרעיני הפגנתי, שיציג בפני הערבים והעולם את עוצמתה של ישראל. בדרך זו, סבר, ירתיע את הערבים ואולי ימנע את פריצת המלחמה". "הצעתו נדחתה. כעבור שלושה ימים, (ב-5 ביוני), פרצה המלחמה".

צבי צור, משנהו האזרחי של שר הביטחון במלחמת ששת הימים, משה דיין אמר בראיון שפורסם על ידי אמיר אורן:

"לקראת מלחמת ששת הימים: הצבא עבד על תקנים מאוד-מאוד נמוכים. קצת מאוד ימי לחימה, קצת מאוד דלק, תחמושת, חלפים. התכוננו למלאי של שלושה ימי לחימה".

כשנכנסת לתפקיד, עם דיין, היתה איזושהי התייחסות, לפחות בדיקה, של מצב תוכנית הגרעין. הספקת להתעדכן בנושא הזה? אחר כך טיפלת בזה הרבה.

"לא (רק אחר כך), גם אז טיפלתי. נכנסתי מיד. הייתי אחראי לזה באופן טבעי, כי זה היה נושא שדינשטיין טיפל בו קודם והייתי צריך לקבל את האחריות מהרגע הראשון. הייתי בתוך התמונה. הייתי כל הזמן בתוך הוועדות שעסקו בנושא, גם לפני המלחמה. בכל מקרה, מה היה לבדוק? היה לבדוק מה אפשר לעשות. מיניתי מיד איזושהי ועדה שבדקה מה בכל זאת אפשר לעשות, באופן ציורי, לחבר חוטי ברזל - זה רק דימוי.

"אנחנו מדברים על בדיקה. לא שמישהו חשב לעשות משהו. ברור שהיו מחשבות, אבל הדרג הפוליטי לא עסק בזה, ובדרג הטכני, שאני הייתי בו, היה (צריך) לבדוק מה מצבנו, אם אפשר לעשות משהו, זה הכל. אחרי יום הסתבר שגם לא צריך לבדוק. אבל ביום הראשון בדקנו". "

http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1474805

בקיצור, מה שיצחק יעקב הודיע למקורבים (ולא פירסם ברבים), פורסם על ידי גורמים אחרים במערכת הביטחונית (צבי צור, בר-זוהר), וכן במלא מקורות זרים. למה רדפו דווקא אותו? לא ברור.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #20  
ישן 05-06-2017, 09:10
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 11.06.06
הודעות: 2,035
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""אדון כלום בריבוע" - האוטוביוגרפיה של תא"ל מיל. יצחק יעקב (יצה)"

רציתי לצרף קישור לסרט דוקומנטרי עם נגיעה מסויימת לנושא. בפורום היה אפילו אשכול
https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...ad.php?t=498510


וכמובן שהפרסום האחרון ב-YNET ראוי לאזכור גם כן.
ציטוט:
"ניו יורק טיימס" מפרסם כי לפי "מבצע יום הדין", ישראל תכננה להטמין ולפוצץ מתקן גרעיני על אחת מפסגות הרי סיני לצורך הרתעת המצרים ועוד כוחות ערביים. את הדברים חשף תת-אלוף יצחק יעקב (יצה) שהלך לעולמו לפני ארבע שנים בפני כתב "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן והחוקר ד"ר אבנר כהן


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4970867,00.html
_____________________________________
"אין זו סבלנות לשאת את שאתה יכול לשאת בסבלנות. סבלנות היא לשאת את שאינך יכול לשאת."

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:19

הדף נוצר ב 0.53 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר