לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-07-2011, 12:18
  משתמשת נקבה שולי - נופי תרבות שולי - נופי תרבות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.08
כמה מילים כלליות על השימוש בעברית - מאה 19
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי עמי61 שמתחילה ב "סרוק ברזולוציה גבוהה ואח"כ הכנס אותה לכתובת שבקישור המצורף העלה לשם את התמונה"

1889 - אנחנו כבר בעיצומו של תהליך ההשכלה, שאחד מסממניה היא העיתונות העברית .
לדוגמא באתר העיתונות העברית ההסטורית - המליץ, המגיד, הצפירה וכו'.
זאת אומרת שכבר ידעו לדבר, לכתוב ולהתבטא בעניני חולין בעברית.

יתרה מזאת - עצם זה שהמשפחה שלך כותבת ככה בינה לבין עצמה מעיד על היותה 'מתקדמת' ויחסית מודרנית. יש להניח שעדיין שמרו על הדת, על חינוך דתי כמו חדר ואולי אפילו ישיבה אח"כ, אבל במקביל שלחו את הילדים כבר ללמוד לימודי חולין, ואפילו חינוך לבנות כמו בחדרים 'מתוקנים' או רשת של חינוך לבנות בשם 'יהודיה'.

ענין אחר הוא המשלח יד, יהיה מענין לברר מה היה משלח ידו של הלנדא רבה שלך. אם היה מודרני וחילוני כפי שניתן להסיק מרישום שם הפירמה שלו ברוסית בראש ניר המכתבים או משהו אחר 'מסורתי' יותר.

הכתב - קח כתב מחובר לועזי, אותיות בעברית, תעתיק יידישאי וכתיבה תמה עם עט נוצה והנה מסמך שהוא יפה ויזואלית (כי לקרוא - קטן לי מדי בנתיים). .....

הצעה לי אליך - ללכת עם התעתיק היידשאי של השמות כפי שודאי מופיע במכתב ולחפש את האנשים בעיתונות ההסטורית. אולי אפילו תמצא אותם תורמים מס השקל, תורמים במקרה של לידה, חתונה, בר מצווה או סתם נדר למטרת בנין א"י - דרך העיתונים הגדולים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-07-2011, 17:36
צלמית המשתמש של The_Merlin
  משתמש זכר The_Merlin The_Merlin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.02
Follow me...
ניסיון סריקה נוסף
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי The_Merlin שמתחילה ב "דרישת שלום בעברית משנת 1889"

תודה על המידע.

המשפחה אכן הייתה מהמשפחות המשכילות שעם השנים התרחקו מהדת. שורשי המשפחה נטועים בקרב גדולי רבני אוקראינה ופולין, הרב ליבר הגדול מברדיצ'ב, סבו, הרב שמשון מאוסטרופול וסבו של רבי שמשון - רבי שמשון בן בצלאל ליוואי (אחיו של המהר"ל).
חסרים לי ענפים בעץ והמכתב הזה הוא המידע הפיזי הרחוק ביותר שמצאתי, שאינו מידע כתוב בספר אלא בעל נופך אישי.

השם " דוד לנדא" כלל לא היה מוכר לי ולכן היותו דוד של הסבא רבא שלי יכול לשפוך אור על רובד שלם שחסר לי עדיין.

אני עובד לפענח את המכתב עם חבר שעוסק בתחום קרוב ואם יהיה בו מידע מעניין לפורום - אעלה אותו בשמחה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:53

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר