לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-07-2011, 06:19
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
שלום ישי!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי furret שמתחילה ב "שאלה פשוטה: לאומים שצמחו בעקבות המהפכה הצרפתית?"

המינוח המתאים יותר הוא 'הלאומים שהתעוררו' שהרי הגרעין סביבו גובשה זהותם הלאומית היה קיים עוד קודם לכן. את התשובה ניתן לחלק לשניים [1] המהפכה כ'זרז רעיוני אוניברסאלי' והרי רעיון החרות השוויון והאחווה נישא עד היום בלב כל לאום מתעורר גם אם אין לו כל כוונות כאלה ומכאן שגם האומה האמריקנית גם אם קראה לעצמה דרור ב 1776 הרי שהאזינה היטב לרעיונות החרות הצרפתים לאחר מהפכתם, גם הקארבונרים באיטליה בראשית המאה התשע עשרה, גם 'אביב העמים' במחצית אותה מאה ואני מניח כי יש מי שיצרף לכך גם את הפלשתינאים מחפשי הזהות במאה העשרים... מאחר ואוטוטו 200 שנים לקונגרס וינה שניסה להחזיר את הסדר הישן על כנו ואין בנמצא באירופה כל שליט אבסולוטי חוץ מהמלך פוטין הראשון שיחוג יום זה - כנראה שמשהו בכל זאת זז [2] החלק המעשי - העמים אליהם פלשה צרפת בימי נפוליאון ואשר למדו מכובשיהם את הרעיונות של לאום ככח שאינו מגובש רק סביב זהותו הנרקסיסטית של שליטו ומיד אח"כ החלו לתהות מדוע צריך הלאום שלהם להיות כבוש ע"י הצרפתים. אליהם ניתן לצרף את הלאומים שהיו בברית או בזהות אינטרסים עם צרפת בנקודת זמן זו או אחרת עם הרפובליקה. ניתן להכליל בכך את העזרה של צרפת לפיימונטה כגרעין האיטלקי בימי קבור ונפוליאון השלישי. שים לב שבכל מקום למושג התעוררות לאומית משמעות אחרת: בצרפת התנערות ממלך זר, בפולין השתחררות מכובש ובאיטליה ובגרמניה איחוד של נסיכויות. להיכן פלש נפוליאון, על אלו ארצות המליך מקורבים ומה היה ההמשך? נו טופ... זה כבר כתוב הרי בספרים ואני מניח שאת זאת אתה כבר יודע.

אני חייב להחמיא לך. לא כל יום שואל תלמיד שאלות שכאלה בעיצומו של החופש הגדול ועם כל זאת - אל תשכח שחוץ מלואי ה16 גם הים קורא לך ביולי-אוגוסט

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 08-07-2011 בשעה 08:57.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-07-2011, 17:59
  משתמש זכר GeriReshef GeriReshef אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
שלח הודעה דרך ICQ אל GeriReshef LinkedIn profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי furret שמתחילה ב "שאלה פשוטה: לאומים שצמחו בעקבות המהפכה הצרפתית?"

בנוסף על מה שישראלה אמרה- המצב באירופה קודם למהפיכה היה שהמדינה הייתה שייכת לשליט והתושבים היו נתיניו.
"המדינה זה אני" לא הייתה רק סיסמא אלא ביטאה משהו עמוק יותר. בהנחה שאתה תלמיד בתיכון ניתן להמשיל זאת לבית ספר בו התלמידים "נאנקים" תחת עולם של המורים והמנהלים, לא מרגישים שייכים לבית הספר, ועבורם זה המקום בו הם נאלצים לסבול מדי יום (מקווה שאינכם מרגישים כך).

המהפיכה גרמה לכך שהתושבים הרגישו שהמדינה זו הם, שייכות, הזדהות וכו'. אלו הזרעים של תחושת הלאומיות.
נכון שגם קודם הם דיברו צרפתית (או ליתר דיוק- דיאלקטים שונים שלה), אבל לא הרגישו "צרפתים", לא הרגישו שייכות לאומית וכו'.
ישן 09-07-2011, 10:18
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי GeriReshef שמתחילה ב "בנוסף על מה שישראלה אמרה-..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי GeriReshef
המהפיכה גרמה לכך שהתושבים הרגישו שהמדינה זו הם, שייכות, הזדהות וכו'. אלו הזרעים של תחושת הלאומיות.
נכון שגם קודם הם דיברו צרפתית (או ליתר דיוק- דיאלקטים שונים שלה), אבל לא הרגישו "צרפתים", לא הרגישו שייכות לאומית וכו'.

נכון שהרגשות הלאומיים לא היו דומיננטיים - אבל קשה להאשים בכך את המלוכה האבסולוטית דוקא (אם כבר, אני יכול לחשוב על לא למעט יתרונות שלאומיות יכוה לתת לרודן - ע"ע המאה ה-20...).

אגב, המהפכה הצרפתית ראתה עצמה כאוניברסלית - כלומר לאו דוקא מוגבלת לבני הלאום הצרפתי בלבד. מה שהפך אותה לחוויה מגבשת עבור צרפת הם המלחמות שפרצו בעקבותיה, כאשר ארצות אירופה חששו מ"יצוא המהפכה" אליהן. גיוס החובה לצבא הצרפתי - הראשון בעת החדשה - הביא להשתתפות פוליטית מקיפה מאוד (יחסית למצב שקדם לה) מצד אחד, כאשר מצד שני הצבאות פנו ללאומיות כגורם המעלה את הלכידות ביחידותיהם (אחרת - מה לאיכר מאלזס ולבורגני ממרסיי?).

http://www.baking.co.il

ישן 10-07-2011, 18:57
  furret furret אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.11

קודם כל, תודה על התגובות המרחיבות, המושקעות והאדיבות.

דבר שני, אני תלמיד שנה א' באוניברסיטה (הייתי צריך להבהיר את זה, למרות שזה לא כזה משנה. זה לא שיש פער גדול בידע בין תיכון לשנה א'). ולא, אצלנו עדיין התנאים לא כאלו גרועים והמרצים לא מנותקים בשביל שנחשוב על פוטש, אם כי התאים באוניברסיטה מנסים לגרום לנו לחשוב שאכן זה המצב ושהם תקוותנו האחרונה. בכל מקרה, זה גם יסביר מה אני לא עושה בים.

אני מבין, מכלל התגובות, שאי אפשר להצביע על מדינות ספיציפיות שממש אמרו: "פשש... הם חכמים, הצרפתים האלו, בואו נעשה רפובליקה גם כן," כי אחרת הייתם אומרים זאת, ומה שקרה בפועל הוא יותר אימוץ תפיסות המהפכה במקומות קיימים וחיזוק הגבולות הלאומיים. אבל זה עדיין קצת מופשט לי מדי. כלומר, איפה ההשפעה של המהפכה הצרפתית שכולם מדברים עליה בשטח? איך יודעים שזו המהפכה שהשפיעה? מה מבליט את ההשפעות שלה מהשפעות אחרות?
המקור היחיד שלי לקלוט משהו מההשפעה הגדולה של המהפכה הוא מהמלחמות שהיא עוררה, שנפתחו מצד ארצות שפחדו מהשפעת המהפכה עליהן, אבל גם זו פרשנות, כי הרי באירופה הייתה מלחמה כמעט כל הזמן, כך שזה היה יכול להיות תירוץ במידה שווה ליריביה של צרפת להיפרע ממנה ולנגוס משטחיה, וכמובן, תוך כדי גם לחזק את המונרכיה והאצולה, אני מניח. אבל איפה הייחוד והחשיבות?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:18

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר