לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-07-2011, 10:25
צלמית המשתמש של גראדיאנט
  גראדיאנט גראדיאנט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06
כתבה ראשוני הרובוטים בשדה הקרב היבשתי - סקירה היסטורית קלילה

הקדמה קצרצרה: אם נרצה להגדיר את התחום הכלול תחת הכותרת 'רובוטים בשדה הקרב'- לא נצא מזה לעולם. ראשית, ההגדרה המקובלת לרובוט (מחוץ לעולם הצבאי) היא מכונה אוטונומית, ולא מכונה הנשלטת מרחוק. לפיכך, הרובוטים האמיתיים היחידים הינם טילים מונחים (טילים מונחי לייזר או טלוויזיה לא עונים להגדרה הזאת, כיוון שאינם אוטונומיים). מצד שני, דווקא הכלים המתאבדים (ובכלל זה כל הנשק המונחה) ראויים פחות, לדעתי, להכנס תחת הקטגוריה הרובוטית. לפיכך בחרתי דווקא את התחום של הרק"מ הלא מאוייש, שלדעתי מהווה את חוט השדרה של הרובוטיקה הצבאית- על אף שעל פי רוב הוא אינו אוטונומי לגמרי ולעיתים הוא אכן מתאבד. הכלי הנשלט מרחוק הראשון בעולם, אגב, היה דווקא סירה שנבנתה ב-1898 על ידי טסלה.

בקיץ 1915, זכו תושבי ברלין למחזה מוזר. רק"מ בלתי מזוהה נסע בכוחות עצמו, ללא נהג, דרך רחובות העיר תוך שהוא מצליח לחצות מכשולים. היה זה הטנק מונחה הרדיו הראשון בעולם [כן, אני יודע שהטנק הראשון הוצג רק בספטמבר אותה שנה. הוא זכה לכינוי טנק מפני שכל רק"מ זכה אז לכינוי הזה.], שהוצג על ידי המהנדס הגרמני אנטון פלטנר (Anton Flettner ). הוא שלט בכלי הרכב המוזר, שיותר מאוחר זה לכינוי 'טנק פלטנר', ממכונית שנסע מאחוריו. את המצאתו הציג בפני משרד המלחמה הגרמני, שסירב לקבלה. עידן רובוטי הקרב החל.

ב-1929, הציג הגנרל היפני נאגאיאמה (Nagayama) את הטנק הבלתי מאויש הראשון, שזכה לשם מעורר ההשראה 'טנק נאגאימה'. הטנק הניסיוני, שפותח על בסיס טרקטור פורדסון, נשלט מרחוק על ידי רדיו ויועד לסילוק מוקשים, אספקה וסיור. הטנק היה מוצלח למדי, וכך בשנות השלושים המוקדמות הוחל להסב טנק type94 לנשלטים מרחוק- אבל בשל הצורך בטנקים בחזית המנצ'ורית, הופסקו העבודות. הטנק לא זכה לשרת את הוד קיסרותו מעולם.

גנרל נאגאיאמה והטנק:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הטנק בניסוי:

מאוחר יותר, פיתחו היפנים את ה-Ya-I Go, כלי נשלט מרחוק מתאבד (מוזר קצת. חיל האוויר היפני פיתח כלים כאלו ללא שליטה מרחוק), המזכיר במקצת את הגוליית הגרמני, שאליו עוד נגיע. לטנק היה מנוע חשמלי, והוא נע במהירות של 5 קמ"ש. הטנק הגיע בני דגמים, שלמעשה היוו פשוט שני גדלים של מטענים. גם כלי זה, אגב, לא זכה להשתתף בלחימה.

הטנק עם השם של פוקימון:

בשנות השלושים, פיתחו אף הרוסים את הרובוטים שלהם, שזכו לשם 'טלטנק'. הטלטנקים היו טנקים שנשלטו מרחוק והיו מסוגלים להלחם ממש. הם צוידו במקלע ובלהביור, והיו מסוגלים להניח מטעני נפץ ליד בונקרים ולהמלט. דרך הפעולה היתה בזוגות: טנק מאויש בו ישבו המפעילים, וטנק בלתי מאויש אשר נשלח אל החזית. טווח ההפעלה היה בין קילומטר לשניים. למפעיל היה פאנל שליטה מרובה כפתורים, כאשר לכל כפתור יועד תפקיד אחר: הנעה, האצה, ירי וכדומה. נוסף על כך, היתה אפשרות לדלג בין שני תדרי שידור כדי להמנע מחסימה אלקטרונית של הקשר אל הטלטנק. את הטנק ניתן היה גם להפעיל ידנית, ואכן בנסיעה אל שדה הקרב, הטנק אויש על ידי נהג.
הטלטנקים באו במספר דגמים: על בסיס T18, T26 (הדגם הנפוץ מכולם) וכן גם BT-5. הטנקים זכו להפעלה מבצעית במלחמת החורף מול פינלנד. בשל מגבלות אמצעי השליטה בטנק, ברור שרק בלחימה סטטית מול ביצורים ניתן היה לנצל אותו. בלחימה מול אויב מתמתרן, לא היה לטלטנק שום סיכוי.

שני טנקי T-26. השמאלי הוא טנק הפיקוד, והימני הוא הטלטנק.

הרובוט המוכר מכולם היה כמובן הגוליית הגרמני, שהיה רובוט מתאבד שנלשט באמצעות תייל. בתחילה הוא ציוד במנוע חשמלי ולאחר מכן ציוד במנוע דיזל. יוצרו אלפי יחידות, אך התועלת שלהם היתה מוגבלת. שירתו בדיכוי מרד וארשה (לא גטו וארשה. המרד הפולני) ובלחימה הגרמנית בנורמנדי.

גוליית:

וסרטן תעמולה גרמני, שודאי רובכם ראיתם:

פיתוח גרמני אחר- לא מתאבד הפעם- היה הבורגוורד (Borgward B IV), טנק נשלט מרחוק באמצעות רדיו. הטנק נשא במתקן מיוחד על גחונו מטען נפץ גדול (500 ק"ג), אותו יכול היה לשמוט במקום הרצוי ולהמלט. בנוסף, הכלי חומש אף במקלעים. היה זה כלי גדול בהרבה מהגוליית (4 מטרים אורך, ולמעלה ממטר גובה, ומשקל של 5 טון), ויכל אף הוא להגיע למהירות של 40 קמ"ש. כמו הטלטנק, גם הבורגוורד היה מנוהג ידנית בנסעות אל שדה הקרב.

בורגוורד ליד חייל. שימו לב למטען הנמצא בחזית.

במהלך כיבוש צרפת הוסבו כמה וכמה פנצרים לשליטה מרחוק, בעיקר כדי חצות שדות מוקשים ולהתפוצץ על עמדות. ההצלחה של אותם פנצרים גררה את פיתוח הבורגוורד. השימוש המבצעי הראשון שלו היה במסגרת קרב קורסק, שם נשלחו הטנקים לפלס דרך בשדות מוקשים (על ידי פיצוץ מטען הנפץ שלהם). בנוסף, הם השמידו עמדות אנטי טנקיות, וישנו אף תיעוד של השמדת T-34.

בורגוורד מניח מטען.
ככל הידוע לי, בעלות הברית לא הציגו כלי בלתי מאויש בכל התקופה האמורה, פרט לאיזשהו ניסוי בטנק מקפץ, שתוכנן לרחף באמצעות רקטות מעל שדות מוקשים. בגלל בעיות ביכולת ההנחתה של הטנק על גחונו, נערכו כל הניסויים בטנק לא מאויש.

(תודה ל-DZZ על העזרה)

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 26-07-2011 בשעה 11:50. סיבה: הוספת אלמנטים לבקשת פותח האשכול
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-07-2011, 10:46
  מורן ח מורן ח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.05
השתלטות על תדרים
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הי מורן, זה באמת לא מפתיע..."

אכן בעיה אם כי צריך למקד טיפה. צריך להבדיל בין היכולת למצוא את התדר בו משדרת וקולטת המערכת ובין היכולת להפעיל אותו ממש.
החשש היותר גדול הוא מהפעלה מקרית כדוגמת השראת חשמלית.
הפתרונות לנושא מוכרים וחלקם אף בשימוש- כדוגמת האישורים הבטיחותיים לרובוטי חבלה (צהליים ומשטרתיים) להפעיל מרחוק מטענים וירי.
אגב- זו יחסית בעיה פשוטה בעלת פתרון טכנולוגי מוכח. הבעיות הקריטיות יותר הן בתחום תפיסות ההפעלה: מי נותן את אישור ההפעלה? מה מיקום הכוחות בהפעלת רובוט כזה (למניעת דו"צ- מדובר על טווחים יחסית קרובים)? גם ביכולת הטכנית יש "פערים"- מהירות תגובות הרובוט לעומת זמן חיות מטרה, ואחרון חביב ומעניין- האם ירי על רובוט נחשב כירי על חייל?...
ישן 25-07-2011, 10:47
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אהמממ... והיו סיבות נוספות..."

אמשיך את דברי מורן - טיל טס פחות או יותר ישר - אני לא מכיר טיל כתף שעושה פניה של 90 מעלות בסמטה. לרובוטים יתרון עצום על פני טילים ורקטות בכך שהם מסוגלים לנוע בצורה הרבה יותר חכמה ועדינה, לעקוף מכשולים ולבצע זיהוי וודאי (פחות או יותר) של המטרה בטרם יתפוצצו.

בקיצור בהרבה מתארים רובוט עדיף על טיל. כמובן שבעתיד נראה רובוטים מעופפים חכמים שמסוגלים לעשות אותו דבר - למשל ציפור רובוטית קטנה המסוגלת לשאת נניח 50 גרם חומר נפץ ולהתנייד באופן מאד גמיש ברחבי עיר או עיירה - תחשוב מה היה קורה את תצליח לשגר 50 ציפורים כאלו בעיירה בדרום לבנון.

בכלל אני כבר שנים טוען שהבעיה עם השלב הנוכחי של הרובוטיקה הצבאית הוא שהכמויות פשוט קטנות מכדי להשפיע באופן משמעותי על שדה הקרב. היתרון האמיתי של הרובוטים יגיע כשנוכל להשתמש בהם במסות - עשרות, מאות ואלפים המכסים קוביית שטח קטנה בזמן קצר. בצורה כזאת נוכל להגשים את החלום אותו ניסו האמריקנים ליישם (לא ממש בהצלחה) במלחמת ויאטנם - רק שכיום כמה עשורים מאוחר יותר האמצעים מתחילים סוף סוף להבשיל.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 25-07-2011, 13:12
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי מורן ח שמתחילה ב "הכמות המעטה היא לא הבעיה- היא התוצאה..."

אני מסכים. בגדול אני לא חושב שכיום הבעיה היא באמת טכנולוגית.
אם אחת החברות הישראליות הגדולות יחליטו לצאת לפרויקט רציני בתחום בהשקעה משמעותית אפשר להתגבר על הבעיות - עשו יותר במעט זמן בפרויקטים לא פחות מורכבים בתקופה האחרונה.

אני הייתי בונה את כל העניין כמודולארי מאד - מעין מערכת שלמה שיש בה רכיבים הניתנים להחלפה שדרוג או שינוי שלכל אחד מהם תפקיד - כתבתי על זה כאן כמה פעמים - אם היה גורם רציני שהיה מוכן להקשיב אולי אפילו הייתי מתאמץ ומכין פירוט יותר נרחב של איך מערכת כזו צריכה לעבוד, מאילו רכיבים היא מורכבת, למה הם משמשים, כיצד שולטים בהם וכו' - הבעיה היא שבשלב זה לא ראיתי שיש נכונות אמיתית להשקיע בכך את המשאבים הדרושים - רמת העבודה היא רובוט - מפעיל ולא הפעלה אוטונומית של כמויות רובוטים גדולות (אגב אני מדבר על רובוטים אויריים וקרקעיים גם יחד במתאר הפעלה משולב).
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 22-07-2011, 12:42
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גראדיאנט שמתחילה ב "ראשוני הרובוטים בשדה הקרב היבשתי - סקירה היסטורית קלילה"

נהדר!
בקשר לשם של הסקירה:
1. נראה לי נכון לציין שמדובר בשדה הקרב היבשתי, או רק"ם רובוטי.
2. חשוב לכתוב שהסקירה מסתיימת עם תום מלחמת העולם השנייה.

לגבי השתתפות הגוליית בלחימה בוארשה - אני זוכר שקראתי גם על הכנסה של כמה כלים לגטו.
יכול להיות שלא הופעל ויכול להיות שאני מערבב עם חומרים שקראתי על מורדים מהגטו שהשתחברו למחתרת הפולנית.

ישן 25-07-2011, 08:23
צלמית המשתמש של גראדיאנט
  גראדיאנט גראדיאנט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי גראדיאנט שמתחילה ב "ראשוני הרובוטים בשדה הקרב היבשתי - סקירה היסטורית קלילה"

פיתוח גרמני אחר- לא מתאבד הפעם- היה הבורגוורד (Borgward B IV), טנק נשלט מרחוק באמצעות רדיו. הטנק נשא במתקן מיוחד על גחונו מטען נפץ גדול (500 ק"ג), אותו יכול היה לשמוט במקום הרצוי ולהמלט. בנוסף, הכלי חומש אף במקלעים. היה זה כלי גדול בהרבה מהגוליית (4 מטרים אורך, ולמעלה ממטר גובה, ומשקל של 5 טון), ויכל אף הוא להגיע למהירות של 40 קמ"ש. כמו הטלטנק, גם הבורגוורד היה מנוהג ידנית בנסעות אל שדה הקרב.

בורגוורד ליד חייל. שימו לב למטען הנמצא בחזית.

במהלך כיבוש צרפת הוסבו כמה וכמה פנצרים לשליטה מרחוק, בעיקר כדי חצות שדות מוקשים ולהתפוצץ על עמדות. ההצלחה של אותם פנצרים גררה את פיתוח הבורגוורד. השימוש המבצעי הראשון שלו היה במסגרת קרב קורסק, שם נשלחו הטנקים לפלס דרך בשדות מוקשים (על ידי פיצוץ מטען הנפץ שלהם). בנוסף, הם השמידו עמדות אנטי טנקיות, וישנו אף תיעוד של השמדת T-34.

בורגוורד מניח מטען.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:28

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר