לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה פורום זה מיועד להחלפת דעות בלבד. אין באמור בפורום זה משום תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ואין להסתמך על הנכתב בו חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > משפטים וצרכנות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-08-2011, 13:29
  alon_adv alon_adv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.08.11
מידע מכירת תמונות דרך אתר אינטרנט
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי wolf שמתחילה ב "מכירת תמונות באתר אישי"

שלום wolf,
מאחר והתמונות הן שלך (הכוונה שאתה צילמת) זכויות היוצרים (הן הזכות החומרית והן המוסרית) שייכות לך ואתה רשאי לעשות בתמונות הללו ככל העולה על רוחך.
כמובן שאם אתה רוצה למכור אותן - אתה רשאי לעשות כן ואין כאן כל בעיה משפטית ודאי שלא עבירה.

מה שכן, הייתי ממליץ לך להכין תקנון אתר שבו יהיה כתוב, בין היתר, כי אתה הוא בעל הזכויות בתמונות וכי חל איסור לעשות שימוש בתמונות ללא אישורך.

דבר נוסף, כדי למנוע שימוש מפר בתמונות ע"י גולשים - הייתי מציע לך לשים watermark על התמונות ורק תמונות שנקנות יהיו "נקיות" ממנו.
אינני יודע כיצד המערכת שלך באתר פועלת, אך אתה תצטרך לשמור אישור על מכירת התמונה לגולש מסויים כדי שאם תגלה בעתיד הפרה - תוכל לדעת בוודאות כי המפר לא קנה ממך בעבר את התמונה אלא השיג אותה איכשהו ועשה בה שימוש אסור אשר יכול בוודאי לזכות אותך בפיצוי כספי.

מקווה שעזרתי,

אלון שפיצר, עורך דין
מתמחה בזכויות יוצרים ובדיני מחשבים
http://www.btslaw.co.il/team/alon
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-08-2011, 01:09
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי wolf שמתחילה ב "מכירת תמונות באתר אישי"

מוכרחה לציין שהעצה שמעלי (או לפחות חלקה הראשון) שגויה בתכלית. (אני כותבת את זה פה למקרה שהיא לא תימחק.)

ירון, האם התמונות שאתה רוצה למכור מכילות בני אדם שניתנים לזיהוי? האם אותם בני אדם אישרו לך (בכתב) את מכירת תמונותיהם?
האם, בלי קשר למצולמים, התמונות צולמו באירועים בהם הוזמנת לצלם בשכר, או במסגרת אחרת בהן הוזמנת לצלם בשכר? במידה וכן, האם שכרו אותך, או שכרו צלם אחר והוא שכר אותך? במידה ואופציה א' היא הנכונה: האם הוסכם מראש בינך לבין הלקוחות (ובכתב) שזכויות היוצרים הן שלך? (אם לא, הזכויות הן שלהם ואסור לך למכור את התמונות.) במידה ואופציה ב' היא הנכונה: האם הוסכם מראש בינך לבין הצלם ששכר את שירותיך שזכויות היוצרים הן שלך? (אם לא, הזכויות הן או של הצלם או של הלקוח.)

עכשיו, בהנחה ומותר לך מבחינה חוקית למכור את התמונות (כלומר זכויות היוצרים הן שלך, וכן התמונות לא מכילות בני אדם שניתנים לזיהוי, או מכילות בני אדם שחתמו על אישור מכירה של התמונות באתר אינטרנט) -
רצוי תמיד לכתוב הגבלות שימוש בצורה מפורשת, וכמובן להגן על הקבצים באמצעות water mark.
עקרונית אם יפרו את זכויותיך תוכל לתבוע, אבל כיום אנשים נוטים פשוט להגיד "חשבתי שכל מה שבאינטרנט הוא חינמי" או "זה הופיע בגוגל תמונות אז לא ידעתי שאסור" וכאלה דברים, והשופטים מזכים. כי זה נכון, אנשים היום באמת לא מודעים, ולא מפרים בכוונה.
אז אם תשים סימון בולט שזה שלך, ויסירו אותו וישתמשו בתמונה - לא יוכלו לטעון שלא ידעו.

בהצלחה!
ישן 10-08-2011, 01:18
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "מוכרחה לציין שהעצה שמעלי (או..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחף דרור
מוכרחה לציין שהעצה שמעלי (או לפחות חלקה הראשון) שגויה בתכלית. (אני כותבת את זה פה למקרה שהיא לא תימחק.)

ירון, האם התמונות שאתה רוצה למכור מכילות בני אדם שניתנים לזיהוי? האם אותם בני אדם אישרו לך (בכתב) את מכירת תמונותיהם?
האם, בלי קשר למצולמים, התמונות צולמו באירועים בהם הוזמנת לצלם בשכר, או במסגרת אחרת בהן הוזמנת לצלם בשכר? במידה וכן, האם שכרו אותך, או שכרו צלם אחר והוא שכר אותך? במידה ואופציה א' היא הנכונה: האם הוסכם מראש בינך לבין הלקוחות (ובכתב) שזכויות היוצרים הן שלך? (אם לא, הזכויות הן שלהם ואסור לך למכור את התמונות.) במידה ואופציה ב' היא הנכונה: האם הוסכם מראש בינך לבין הצלם ששכר את שירותיך שזכויות היוצרים הן שלך? (אם לא, הזכויות הן או של הצלם או של הלקוח.)

עכשיו, בהנחה ומותר לך מבחינה חוקית למכור את התמונות (כלומר זכויות היוצרים הן שלך, וכן התמונות לא מכילות בני אדם שניתנים לזיהוי, או מכילות בני אדם שחתמו על אישור מכירה של התמונות באתר אינטרנט) -
רצוי תמיד לכתוב הגבלות שימוש בצורה מפורשת, וכמובן להגן על הקבצים באמצעות water mark.
עקרונית אם יפרו את זכויותיך תוכל לתבוע, אבל כיום אנשים נוטים פשוט להגיד "חשבתי שכל מה שבאינטרנט הוא חינמי" או "זה הופיע בגוגל תמונות אז לא ידעתי שאסור" וכאלה דברים, והשופטים מזכים. כי זה נכון, אנשים היום באמת לא מודעים, ולא מפרים בכוונה.
אז אם תשים סימון בולט שזה שלך, ויסירו אותו וישתמשו בתמונה - לא יוכלו לטעון שלא ידעו.

בהצלחה!

כמה שאלות:
א. מותר לי לצלם אדם (שרואים את פניו בבירור) במקום ציבורי אך אסור לי לסחור בתמונות האלו ללא אישורו?
ב. אודה לסימוכין לטענה שאדם אשר השתמש בתמונה שלא ידע שמוגנת בזכויות יוצרים מזוכה ע"י שופט.
לי זה נראה מעט הזוי שכן חובה על אדם לוודא שהתמונה איננה מוגנת בזכויות יוצרים טרם השימוש שלו בה, ולא להניח בבסיס כי כל תמונה איננה מוגנת בזכויות יורצים עד שמוכח אחרת.
ג. טיפה סוטה מנושא הפורום, אך כיצד עושים water mark? תוכלי להראות דוגמה מוגמרת ואולי אפילו לקשר למדריך כאן בפרש או מחוצה לו?

תודה.

ישן 10-08-2011, 01:30
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Shai שמתחילה ב "[QUOTE=שחף דרור]מוכרחה לציין..."

א. כן. לצלם ולעשות כל שימוש שאינו למטרת רווח ולא מבזה את המצולם (ועוד כל מיני חריגים, כמדומני) מותר. לעשות שימוש למטרת רווח - אסור.
ב. אין לי סימוכין. זוכרת שקראתי בעבר פסקי דין שזיכו מפרים (או אולי הוציאו אותם כמעט בלי קנס) כי הם לא ידעו והיו מסכנים ובלה בלה. בעיקר לא ידעו. תמונות שמסתובבות ללא קרדיט ברחבי האינטרנט - אנשים באמת לא יודעים שזו בעיה להשתמש בהן.
אגב, ברור שיש עוד עניינים להתחשב בה, כמו האם ההפרה היתה למטרת רווח או סתם פרסום באיזה אתר חובבים, האם התמונה הוסרה כאשר הצלם פנה ודרש זאת וכו'.
ג. נדמה לי שאין בפרש, אני לא מצאתי. הנה מדריך באנגלית:
http://www.showandtell-graphics.com/watermark.html
זה ממש קל.
אני משתמשת בסימן מים גס ומכוער, אבל הוא רק בשביל להראות ללקוחות תמונות לפני עריכה ולהיות בטוחה שהן לא מסתובבות ברחבי הנט (וגם שלא נעשה בהן שימוש, כי זה סוג צילומים שמשלמים פר תמונה). אז אני מצרפת גם את הגירסה עם העריכה, שלא לצאת מעאפן...
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 12-08-2011, 17:15
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Shai שמתחילה ב "אה, זה וואטר מארק :) אז זה..."

שמעתי על זה, לא מכירה ולא זוכרת את שם המוצר. מניחה שחיפוש מחרוזות רלוונטיות בגוגל יכול לעזור. (נגיד "בלתי נראה", איך שאומרים את זה באנגלית... בצירוף עם מילים אחרות כמו "זכויות יוצרים" וכדו'.)

זה לא וואטר מארק אני חושבת. כל הרעיון של סימן מים זה חתימה שנראית דהויה כזו, כמו סימן מים שהיה פעם (ומניחה שעדיין) על ניירות ממשיים.

בכל מקרה, השיטה שציינת לא רלוונטית במקרה שמבינים שהתמונה תופץ באינטרנט, אבל רוצים שהיא תופץ בצירוף פרטי הצלם. (או שרוצים לתבוע את העושה שימוש בתמונה, ולא רוצים שהוא יטען בבימ"ש שלא ידע שהתמונה מוגנת בזכויות יוצרים.)
אפשר אולי לשלב את החתימה הזו (הנסתרת) ביחד עם חתימה נראית (כמו המסגרת שאני שמה לתמונות) כך שמצד אחד מי שלא רוצה להפר את זכויותיי - ישאיר את החתימה, ומצד שני מי שכן רוצה ויסיר את החתימה - לא יהיה מודע לכך שעדיין יש חתימה נסתרת שלי.
ישן 14-08-2011, 13:17
  alon_adv alon_adv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.08.11
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "א. כן. לצלם ולעשות כל שימוש..."

שלום חברים,
רק כדי לעשות מעט "סדר" בכל מה שהועלה בשרשור הנ"ל:
ההודעה הראשית של wolf לא דיברה על צילום אנשים - כך שאינני מסכים עם תגובתך (שחף דרור) ש"מוכרחה לציין שהעצה שמעלי (או לפחות חלקה הראשון) שגויה בתכלית."...
כמובן שהמענה ניתן כאן שלא כעצה משפטית אשר דורשת לבדוק היטב את כל החומר ולכן הערכתי (נכונה ד"א..) שהבחור רוצה למכור צילומים שלא מתייחסים לאנשים שצילם.
דבר נוסף, היות וציינת שאינך משפטנית ו/או עו"ד, תרשי לי בבקשה להאיר את עינייך ולומר לך, לשי (המנהל ששאל) ולכל מי שקורא כאן - ההנחה שלך שביהמ"ש מזכה אנשים שטוענים שלא ידעו ("כיום אנשים נוטים פשוט להגיד "חשבתי שכל מה שבאינטרנט הוא חינמי" או "זה הופיע בגוגל תמונות אז לא ידעתי שאסור" וכאלה דברים, והשופטים מזכים. כי זה נכון, אנשים היום באמת לא מודעים, ולא מפרים בכוונה.") מה שנקרא "מפר תמים" (סעיף 58 לחוק זכות יוצרים) - ממש לא נכון. תלוי בנסיבות, תלוי איזו הפרה הייתה, מי הפר, למה הפר, מה היקף ההפרה ובעיקר - לאיזה שופט זה מגיע...
לי לא זכור פס"ד מהשנים האחרונות שמישהו זוכה כי" לא ידע" שתמונה מוגנת בזכויות יוצרים.

חברים, קחו בחשבון כנקודת מוצא, שכל תמונה שאתם רואים באינטרנט וחושבים להשתמש בה - מוגנת בזכויות יוצרים.

ישן 17-08-2011, 01:11
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי alon_adv שמתחילה ב "שלום חברים, רק כדי לעשות מעט..."

* אתה לא יודע בבירור שהוא לא התכוון לתמונות שמכילות אנשים או לתמונות שצולמו עבור לקוח (עכשיו אתה יודע, אבל כשקראת רק את ההודעה הראשית לא ידעת), ובכל זאת לא ציינת שיש חריג לכלל שהזכרת. יתרה מזאת, אתה לא יודע בבירור מי יקרא את ההודעה שלך בעתיד, ולגבי אילו צילומים הוא יתעניין בנושא. אתה חושב שהאדמינים של פרש צריכים לקחת אחריות במידה ומישהו יקרא את התשובה שלך ובעקבותיה יפרסם למכירה תמונות של סידורי פרחים שצולמו בחתונה בה עבד כצלם משני (כלומר, תמונות עליהן אין לו זכויות יוצרים, אלא אם סוכם אחרת בינו לבין הצלם הראשי לבין הלקוח.), למשל, ואז ייתָבע?
* בדיוק כמוך, גם אני ציינתי שהזיכוי בבימ"ש תלוי בעוד גורמים ולא רק ב"לא ידעתי". חוץ מזה, אני כתבתי את זה בעצם לצלמים, שידעו שלא כ"כ מהר כדאי לתבוע על הפרה, אלא כדאי להתייעץ קודם על עו"ד. כי התביעה עולה כסף וזמן, ויש סיכוי שלמרות שזכויותיהם הופרו - הם לא יזכו מסיבות שונות.
ודאי שלא הפניתי את הודעתי לגולשים מהצד השני, כלומר הודעתי לא התכוונה להגיד "אתם יכולים להפר זכויות יוצרים, כי במילא יש מצב שיזכו אתכם".
ישן 12-08-2011, 17:23
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי wolf שמתחילה ב "אלון ושחף, קודם תודה על..."

ככל הידוע לי, התמונה שצירפת חוקית למכירה, בתנאי שצילמת אותה מרצונך החופשי ולא כעבודה עבור מישהו. זאת מאחר ואין בה שום בנאדם הניתן לזיהוי. (ככל שאני רואה.)
באתרי סטוק שונים לא יקבלו אותה כי יש עליה סימנים מסחריים רשומים. ב-istockphoto, למשל, ידרשו ממך להסיר בפוטושופ את הסימנים הרשומים. (אבל זה אתר מאוווד קפדני. אם תסיר ברישול הם לא יקבלו את התמונה. הסטנדרטים שלהם לאיכות גבוהים.)

צילום פורטרטים: אתה צריך להחתים את המצולם על model release. חפש בגוגל. יש גם כמה נוסחים מתורגמים לעברית, אני חושבת. אני לא משפטנית ולכן לא יכולה להתחייב שהם מכסים את כל המקרים.

מס הכנסה: על פי החוק במדינת ישראל, אם אתה הולך להרוויח כסף מעיסוק כלשהו, אתה צריך לפתוח תיק במס הכנסה ובמע"מ. מאחר ואתה אמור להכניס מעט מאוד כסף מזה, ככל הנראה, אתה יכול לפתוח תיק של "עוסק פטור", כלומר פטור ממע"מ. (זה עד גבול של 70,000 ש"ח לשנה בערך, לפני הוצאות. כלומר 70,000 ש"ח שהעסק כולו מגלגל.)
מס הכנסה צריך לשלם החל מגבול נמוך יותר, שאני לא בטוחה מה הוא, ואחרי הוצאות. כשאני פתחתי את התיק אמרתי להם שאני צופה רווח נטו (אחרי הוצאות של ציוד וזה) נמוך מאוד, אז הם אמרו שעד רווח של 30-40K ש"ח לשנה לא צריך לשלם מס הכנסה. צריך להגיד להם במועד פתיחת התיק שאתה צופה גרושים כהכנסות, ואז הם לא יכריחו אותך לשלם מקדמות בכל חודשיים ולהתקזז עליהם בסוף השנה (שבד"כ זה אומר לשלם כמה עשרות שקלים בתחילת החודשיים, ואז בסוף השנה הם מגלים שלא היית צריך לשלם ומחזירים לך את זה. סתם כאב ראש).
בקיצור, כשאתה פותח את התיק תבהיר טוב שזה סתם דמי כיס, ואז לא יתעסקו איתך. אין להם עניין לעשות כאב ראש לעסקים פיציים.

[מה שכתבתי לגבי מס הכנסה זה בערך, כי אני לא משלמת מקדמות כי אמרתי להם שאני מרוויחה מעט, אז אני לא יודעת מה קורה למי שכן משלם מקדמות.]

נערך לאחרונה ע"י שחף דרור בתאריך 12-08-2011 בשעה 17:28.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:43

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר