לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-08-2011, 23:52
  san fermin san fermin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.06
מחפש תשובה לשאלה מעניינת שעלתה לי.

השאלה שלי מורכבת משני עניינים, אסביר תחילה את העניין הראשון, לאחר מכן את העניין השני ולבסוף אציג את השאלה. אשמח אם יש כאן רב שיוכל לענות לי על זה.

1. ידוע לי שהאדם היה לפני כן נשמה בשמיים שהתביישה לקבל את אור השכינה (לחמה דכיסופא...משהו כזה...), לכן ה' הייטיב עימה והורידה לעולם הזה לתוך גוף גשמי, ונתן לה את הבחירה, ללכת בין טוב ורע. כלומר יש לנו מושג של טוב ורע שה' יצר בעולם. בנוסף ה' ברא גם את מידת הצניעות - ביגוד צנוע (שרוולים ארוכים וכ'ו...)

2. ה' שם את אדם וחווה בגן עדן ואמר להם שמותר לאכול מכל עץ הגן חוץ מעץ הדעת !!! כלומר, מעץ החיים מותר היה להם לאכול. קרה המקרה שהנחש פיתה את האשה והאשה את הגבר ואכלו מעץ הדעת.
מכאן: אם הם היו אוכלים מעץ החיים משמע היום היינו מסתובבים ערומים ברחובות, לא מכירים את הערכים של טוב ורע, לא יודעים מהי צניעות ולא מתים לעולם. אך מכיוון שאכלו מעץ הדעת היום אנחנו מתים, יש לנו ערכים של טוב ורע וכן מרגישים בושה ולכן מתלבשים.

השאלה:
אם ה' מלכתחילה הוריד אותנו כנשמות לתוך גוף גשמי במטרה לאפשר לנו להבחין בין טוב ורע ולבחור, מדוע הוא אסר על אדם וחווה לאכול מעץ הדעת? שכן אם לא היו אוכלים ממנו לא היו מודעים לערכים של טוב ורע.

חזרה לפורום
ישן 15-08-2011, 10:15
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי san fermin שמתחילה ב "מחפש תשובה לשאלה מעניינת שעלתה לי."

ברשותך אמקד את שאלתך: והיא שאם אכן מטרת הבריאה לאפשר את הבחירה בין טוב לרע כיצד התקיימה אפשרות זו לפני חטא אדם הראשון, זאת ועוד מכיון שהאכילה מעץ הדעת היא שהובילה לאפשרות הבחירה בין טוב לרע (שהרי רק אז נודעה לאדה"ר המציאות של טוב ורע), וזו אכן מטרת הבריאה, מדוע נענש עליה אדה"ר.
תשובה:
גם במצב שקדם לחטא אדם הראשון היה סדר עבודה לאדם שכלל את אפשרות הבחירה (ואכן הוא נכשל וחטא). אין לנו השגה במציאותה של הבריאה קודם חטא אדה"ר לא מבחינה גשמית ולא מבחינה רוחנית, (ישנם מדרשים רבים המתייחסים לכך וגם הם אינם מתפרשים לפי פשוטם). אך למרות זאת אנו יודעים בבירור הן מפשוטו של מקרא והן ממה שמסרו לנו חכמים שהיה לו סדר עבודה שאם היה עומד בו היה משלים את עניינו וזוכה להכנס לעולמות השכר.
האכילה מעץ הדעת בעצם שינתה את סדר עבודותו של האדם ואת מציאות הבריאה למה שאנו מכירים כיום. המיתה שנקנסה על האדם היתה מחויבת המציאות, מפאת השתנותם של סדרי העבודה והתיקון בבריאה, (כל הענשים המוטלים על האדם נגזרים ישירות ממעשיו והם לא ניתנים כנקמה או קנס). כלומר מציאותו של החטא ודרך התיקון שלו היא עצם העונש ואף המיתה היא גם העונש וגם התיקון של גוף האדם ש"ניזוק".
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:04

הדף נוצר ב 0.03 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר