לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום כתיבה וספרות!!! והשורה הנעה - נוע תנוע! אוסף ביקורות הספרים של כל הזמנים אוסף אתגרי הכתיבהלכתיבה הציטוט הנבחר: 'הסופר, כמו הילד, אוהב לשחק משחקים, אבל יודע להציב את הגבול בין האמת לבדיון' מאת פרויד. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > כתיבה וספרות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-08-2011, 01:48
  משתמשת נקבה hadasa121 hadasa121 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.11
חול

בס"ד

חול.
יש הרבה חול במושב.
במיוחד ליד הבית של סבא וסבתא, זאת אומרת סבא ז"ל וסבתא.
לפני חודש זה קרה. ממש כאב לי הלב אבל נדמה לי שזה עבר.
אחרי הכל לא הייתי בהלוויה או ביקרתי אותו בבית החולים כשהיה חי.

הרבה בני דודים מסביבי.
גם הם נראים כאילו הכאב כבר עבר.
והנה כבר צריך ללכת לבית העלמין.

חול.
יש כל כך הרבה חול בבית העלמין.
אולי אם אעמוד מרחוק ארגיש יותר בנוח.
אומרים קדיש ולקראת סופו הקול של דודי נשבר.
דמעות מתחילות לבצבץ בעיני. רק לא זה.
הקדיש נגמר. הדמעות שכחו לרגע. מזל.
רק שלא יראו אותי בוכה.

דודתי עולה לדבר.
מהצד ראיתי את בן הדוד שלי בוכה.
לא קל ,חשבתי. עד כמה- לא ידעתי.
וכשהדודה מדברת הזכרונות עולים.
סבא, איפה אתה? אני צועקת במחשבתי.

חול.
כולם מתחילים ונגמרים בחול.
ואני בוכה כמו שלא בכיתי הרבה זמן.
וכך גם כולם מסביבי.
כולנו- נכדים לאותו הסבא בוכים בקבוצה.

אני עוד אראה אותך סבא. חשבתי.
לא יודעת איך אבל עוד אראה.

חול.
נעצתי עייני בחול ,ובכיתי
חזרה לפורום
ישן 03-09-2011, 18:56
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי hadasa121 שמתחילה ב "בגדול זו הייתה אמורה חהיות..."

בדרך כלל אני מאוד לא אוהב להתערב בסוג כזה של יצירות- המתארות את איך שאת מרגישה. אם את מרגישה כמו שאת כותבת, אז אין מקום לשינוי, מאחר ואז היצירה כבר לא תתאר נאמנה את שעובר עליך.
אבל אם את כותבת ספרותית, כלומר מנסה להעביר לקורא תחושה מסוימת, המובססת על הרגשות שלך, אני חושב שהיה מקום ל"סיום מפוצץ".
למה הכוונה?
קצת קשה להסביר בלי לתת דוגמה מפורטת, אז ברשותך אביא דוגמה ממשהו שאני כתבתי בפורום בעבר, המתאר גם סצינה של בכי:
"אני שוכב על המיטה, בעוד הברזה אופיינית בכיתה י'. לא הברזה בעצם. הבהרתי שלא ממש מתאים לי להיכנס לשיעור היסטוריה כרגע, וממילא אני מכיר את החומר מכל הכיוונים. אני מניח שציון 100 במבחן הקודם עשה את שלו, ושוחררתי לאחר כבוד לחופשי. אני לועס לאט את הסיכה שלי, הרגל מגונה בו אני אוחז עד היום. אני עוצם עיניים.
שיירה של אנשים עולה בדמיוני. הם עולים לאיטם, שקטים, אפלים, לא יותר מצלליות שאור מזדמן מאפשר לצופה להעיף מבט חטוף על לחי חיוורת, או על עין בהירה, רגע לפני שהן חוזרות להתעטף באפלה. אני יודע לאן הם עולים. אני יודע מה הם נושאים איתם. הם עולים על ההר שמול הבית שלי. עוברים את הזיתים והמטעים האחרים של הערבים, ממשיכים על השביל הלא סלול, בדרך אל בית הקברות של היישוב. נושאים ארון. הארון שלי.
אני מגלה מספר דמויות מתוך שיירת החושך- את שני הורי, ארבעת אחי. אימא במשקפי שמש שחורים, כנראה שגם לדמיון שלי יש את הקלישאות שלו, בוכה בשקט. אבא תומך בה ללא מילים. אחי הולכים לאיטם מאחוריהם, מנסים למלא את החסר שרק מאוחר יותר ידעו שלא יוכלו לו לעולם.
מגיעים אל קברי. מניחים אותי בפנים, בתוך האדמה הרטובה והרעננה. מת אחד שוכב, ושישה מתים עומדים מעליו, מתגעגעים. מושיטים את היד, ולא מצליחים לעבור את המרחק.
אני חוזר אל המציאות ומפנה את פני אל הכרית. אני מגלה שקשה לי לנשום, ומוצא פורקן בדמעות, מטהר את עצמי אל תוך העולם.
אני מתאבל על עצמי."

הרעיון שהיה לי בקטע הזה, חוץ מזה שהוא מבוסס על תחושות אמיתיות, הוא להעביר לקורא את תחושת העצב וקושי שחשתי אז. עשיתי זאת בעזרת תיאור מפורט של תהליך העצב שמצטבר (בדומה למה שאת עשית) אבל בסוף תיארתי את תהליך הבכי הסופי בשני אמצעים. בלשון עממית נקרא לזה "דימויים מפוצצים" ומשפט קטוע. הדימויים המופצצים מתארים את הבכי כפורקן, כטיהור עצמי, ובעצם כסופו של תהליך העצב והתרוקנות מלאה. הרגש שניסיתי להעביר הוא הריקנות השלווה שחשים אחרי העצב והבכי, ולפעמים רק לתאר את הבכי במושגים כאלה מעביר את הרגש בצורה נכונה.
האמצעי השני הוא אחד החביבים עלי בכתיבה- המשפט הקטוע. ברגע שאת כותבת תיאור עמוס וארוך יחסית, ופתאום קוטעת את הפסקה לטובת משפט קצר ועוצמתי, הדבר מעביר רגש מסוים לקורא (אין לי מושג למה, אבל זה עובד). זהו אמצעי מצויין להעביר רגש חזק.
אני רוצה להדגיש: שאני האמצעים האלה הם אמצעים שלי, שתואמים את סגנון הכתיבה שלי, ולכן לא בהכרח יתאימו לך או יהיו נוחים לשימושך.
אבל כל זאת, אם את רוצה להעביר "סוף מפוצץ", אני חושב ששני האמצעים האלה יוכלו מאוד לעזור.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:25

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר