לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-09-2011, 15:43
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
יש דתיים לאומיים
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "למה אני שואל, אני מידי פעם הולך בימי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי TIMON the mongoose
שישי לבית הכנסת הקרוב לביתי לתפילת קבלת שבת, זה בית כנסת של דתיים לאומיים אשכנזים, אני הבאתי איתי פעם ראשונה סידור רינת ישראל נוסח אשכנז וראיתי שכל הסידורים בבית הכנסת הולכים לפי סידור תפילת כל פה ספרד, בהתחלה לא הבנתי למה אשכנזים קוראים נוסח ספרד ורק אחרי זה הסבירו לי שזה ספרד, אבל עדיין לא הבנתי למה דתיים לאומיים הולכים לפי זה ולא נוסח אשכנזי רגיל.

שמתפללים לפי נוסח אשכנזי אשכנז ויש לפי אשכנזי ספרד ויש לפי נוסח תימן (דב"ש) ויש לפי נוסח ספרדי וכן לגבי חרדים.
זה לא קשור לפי איזה זרם אתה זה קשור למנהג המקום.
בכל אופן נראה לי שפעם היה הנוסח האשכנזי אשכנז היותר נפוץ והיום משום מה אשכנזי ספרד (אולי עקב השפעת החסידות).

חזרה לפורום
ישן 03-10-2011, 21:40
  לא רשום  
אורח

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "אבל עדיין לא הבנתי את ההבדל..."

האמת צריכה להיאמר.
נוסח ספרד הוא נוסח בעייתי, כי הוא ניסיון למזג שני נובחים קדומים אשכנז ועדות המזרח. לפיכך ישנם לא מעט שיבושים ותת-נוסחים זה שנגררים בגלל נאמנות לבית אבא.
היתרון ב"כל פה": כל התפילות נמצאות ובמקומן - כולל סליחות לתעניות (לא לימים נוראים)
חיסרון: לא הכריעו מתוך כל הנוסחים ויש שם גם משפטים שלא בעברית תקינה כגון :"צדקנו בצדק ובמשפט", או "שומע תפילת כל פה עמך ישראל ברחמים", "המברך את עמו ישראל ברב עוז ושלום".

ברינת ישראל, הרב שלמה טל ישב על המדוכה והכריע וניפה על פי נוסחים קדומים וגם של האדמו"ר הזקן מחב"ד. יצא לו נוסח מתוקן ונכון מבחינת הלשון עברית. לא פחות חשוב, הוא הכניס תפילות "ציוניות".
חסרון: חסרות שם סליחות לתעניות, ויש לדפדף ל"לדוד".

סיכום: נוסח אשכנז אפשר להישאר עם "כל פה". נוסח ספרד (חסידים) עדיף רינת ישראל
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:13

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר