לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #25  
ישן 05-10-2011, 08:35
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.04.07
הודעות: 1,015
לגבי הכיתוב
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "עוד תמונת כאן"

הספרה השלישית מטושטשת אמנם ודומה הן ל-3 והן ל-5, אבל השוויתי את הטיפוגרפיה והספרה היא 3.
באותו עניין, בשנת 1857 כבר לא יצרו תותחים כאלה, זו בדיוק תקופת המהפך מייד עם תום מלחמת קרים, המעבר לתותחים חרוקים ונטעני מכנס עם סדן נייד. הצרפתים שהיו מתקדמים ביותר בתחום, עשו נסיונות בשנה זו בתותחים חרוקים (עדיין נטעני לוע) בקליבר קטן משמעותית אבל בלחץ גדול ובשנת 1858 חשפו את לה גלואר, אוניית המלחמה המשוריינת (איירונקלאד) הראשונה בהיסטוריה שהיתה חמושה בתותחים חרוקים בלבד. שנתיים אחריהם השיקו הבריטים את המענה ווריור.
הקיצור KIL עבור ק"ג הוא צרפתי ארכאי מהמחצית הראשונה של המאה ה-19, תקופה בה רק צרפת + שטחי הכיבוש שלה והולנד אימצו את השיטה המטרית כסטנדרט, בצורתה הראשונית.
תותח מסוג זה היה מותקן למשל על אוניית הדגל העות'מאנית מחמודייה שהיתה הדבר הגדול ביותר ששוטט במזרח הים התיכון במשך עשרים שנה לפחות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #35  
ישן 01-11-2011, 18:38
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.04.07
הודעות: 1,015
התותח הוא מודל צרפתי
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי shannen שמתחילה ב "התותחים להודו"

יוצר בלייז', בלגיה, אותן שנים שטח השפעה צרפתי מובהק, אולי אף מבחינה גיאופוליטית. כיום לייז' היא בירת ואלוניה, החבל בעל הזיקה הצרפתית בבלגיה.
היסטורית זהו מודל מעניין במיוחד בשם פייקסהאן, התותח הראשון בהיסטוריה שירה פגז נפיץ במסלול שטוח למדי, בכינון ישיר ולטווח ארוך. לצורך זה עיבו מאד את דפנות תא השריפה, הגדילו את הקוטר ובגלל זה המשקל גדול מאד, פי-2 מתותח מקביל ממודל מיושן שירה כדור פשוט. פיתוח צרפתי, האמריקנים שכללו אותו ויצרו את תותח דאהלגרן שהשתתף במלחמת האזרחים. אחרון נטעני הלוע.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.cityofart.net/bship/dahlgren_gun_crew.jpg]
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #66  
ישן 24-11-2011, 18:46
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.04.07
הודעות: 1,015
מרגמות מהסקר
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "אכן הייתה תרגולת כזו"

לא יכולתי להשאר אדיש אז הרי הן לפניכם. בחוף דור נמצאה מרגמה נפלאה מברונזה עם היסטוריה מפותלת שחלקה פשוט רשום עליה - השתייכה במקור לצבא ספרד, נוצקה בסביליה בסוף המאה ה-18 מברונזה שהופקה מנחושת שיובאה מפרו, נפלה שלל בידי צבא נפוליאון והובאה במסגרת המסע הכושל לכיבוש א"י. ננטשה בעת הנסיגה לכיוון מצרים. אורכה 88 ס"מ וקוטרה כ-170 מ"מ - צאו וחשבו אם יחסי האורך/קוטר משייכים אותה לקטגוריית מרגמה או הוביצר. לדעתי זה עניין של השקפה כי זה מבנה של הוביצר, עם ציר במרכז הקנה, בניגוד לסוג השני להלן. אגב הקדח הפנימי מעיד על ירי רב בעברה (באדיבות מוזיאון המזגגה).
מרגמת הברזל היא אחת מארבע זהות שנמצאות בעכו על החומה המזרחית. כאן הציר נמצא לגמרי מאחור והפרופורציות מדברות באופו אחר לגמרי: אורכה 78 ס"מ אבל הקוטר 400 מ"מ, בעכו נמצאו פגזים נפיצים רבים המתאימים לקוטר זה, וגם כדורי אבן בגודל זהה שאולי שימשו כתחמושת דחק.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #77  
ישן 21-11-2011, 09:08
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.04.07
הודעות: 1,015
ודאי ודאי
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "אם זכור לי..."

במוזיאון העפלה וחה"י יש תותחים מיושנים בשפע, אך מודרנים - הישן ביותר הוא נפוליאונצ'יק מהסוג שדנו בו פה קודם ואינו מתאים לקטגוריה שלי אבל מעניין לכשעצמו, תותח הררי מתפרק להובלה על פרדות שנקשר על סיפון "אוניות המלחמה" הראשונות של חה"י במלחמת העצמאות. בחצר המוזיאון פזורים תותחים שונים ומשונים, כולם תותחי כלי שיט וסוללות חוף שפורקו. ולפני שמישהו מזדעק - בנמל חיפה ישנו תותח סוללת חוף ששימש את הבריטים ובמוזיאון ישנו אחד נוסף, זהה.
בכניסה למוזיאון הימי יש תותח ברונזה עתיק מהסוג ששימש בגליאת-מלחמה מהמאה ה-16, בפנים שני תותחים נוספים בתצוגה, תותח-סובב נטען מכנס מברזל מחושל (!) בן המאה ה-15/16 שנמצא במי אפסיים בחוף הבונים, השני תותח נטען לוע מצי נפוליאון שנמצא בים מול חופי הרצליה. במחסני המוזיאון שני תותחים-סובבים נוספים, אחד כולו מברזל מחושל (זה שמופיע בתמונת הגילוי בשחור-לבן ש irir העלה, עם טבעות לאורך הקנה) והשני חציו ברונזה וחציו ברזל.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #84  
ישן 22-11-2011, 09:52
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ
 
חבר מתאריך: 09.03.04
הודעות: 27,731
אז ככה.....
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "לא נורא, התפלק."

ממש הרגע סיימתי את שיחת הטלפון עם אדם נחמד בשם אפי שאליו הועברתי לאחר שהסברתי לבחור שענה לי כי ברצוני לדווח על "תותח עזוב"....
לרגע שמו של אפי היה לי זכור מהיכן שהוא ואז גם נזכרתי כי הוא זה שלו דווחתי בשעתו על רקטת ה"עברי"....!
לשאלתי מה עלה בגורלה ענה לי ....."מה זאת אומרת? היא נמצאת כאן אצלינו"!
מיותר יהיה לציין עד כמה הדבר שימח אותי!
ולחשוב שהיא היתה מיועדת לגריטה....

הסברתי לאפי על התותח, דאגתי להבהיר כי ידוע לי בוודאות כמעט מוחלטת שאכן מדובר ב"נפוליאונצ'יק" על סמך ידע (ולא כמקובל בארץ לקרא כך לכל תותח שנראה ישן)....
הנ"ל הביע עניין רב והשארתי לבקשתו את מספר הטלפון שלי לצורך יצירת קשר לכשיישלח לשם "צוות ההצלה"....

כולי אופטימיות זהירה ותקווה גדולה...
איזו תחושה טובה יש לי....

מבטיח לעדכן!

לבני.
_____________________________________
V soncu bo hosta zapela, hosta in pesem vojna:
Brat moj, ne skrivaj lica, danes je vojna, VOJNA!

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #102  
ישן 20-12-2011, 22:02
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.04.07
הודעות: 1,015
עדכון ותהיה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי broadaxe שמתחילה ב "תותחים עתיקים בישראל"

עיינתי היום בעבודת דוקטורט טרייה (2011) שעוסקת בספינת מלחמה שטבעה מול עכו במחצית הראשונה של המאה ה-19. בעבודה יש פרק ארוך שמגולל את המצור על עכו בידי מוחמד עלי בשנת 1831 ולאחר מכן פרק שמתאר את כיבוש ערי חוף הלבנט מידי מוחמד עלי בשנת 1840 (במאמר מוסגר: פרשייה היסטורית סופר-מעניינת ולא כ"כ מוכרת שראוייה לפרסום פופולרי; מלחמה בין מעצמות שכללה את רוב המחצית המזרחית של הים התיכון). המחקר מתבסס ומצליב רישומים צבאיים מהתקופה ולפיהם ביפו ובחיפה לבדן (ערים קטנות דאז) היו כמה עשרות תותחים; בעכו שהיתה עיר החוף הראשית והחזקה מכל ערי הלבנט היו כארבע-מאות תותחים בהערכה מינימליסטית; כל זאת בצד היבשתי בלבד.
רשימת השלל הבריטית מ-1840 ציינה 313 תותחים ומרגמות בעכו ואת העובדה שלא היתה אפשרות לשאת משם את כל הכמות; מחיפה לבדה נלקחו שתי מרגמות כבדות וארבעה תותחים בלבד בעוד היתר הושמדו (לא צוין כמה).
בסקר תיעדתי כארבעים תותחים בלבד, כמות זו כוללת את כל הסוגים מכל הזמנים שבקטגוריה. נשאלת השאלה - לאן לעזאזל נעלמו האחרים? זו כמות עצומה, גם אם חלק התפוררו/הושחתו/נגנבו.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:06

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2022 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר