לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-10-2011, 23:44
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
אשכול נבחר מערכה תקשורתית נגד תקיפה ישראלית באיראן

החל מיום שישי האחרון (28.10) מתנהלת מערכה תקשורתית (קמפיין) חסרת תקדים המובלת על ידי "ידיעות אחרונות", כנגד האפשרות של ישראל לתקוף את תשתיות הגרעין השונות באיראן.

שימוש ב"תותחים כבדים" ככותרות ענק בעיתוני סוף השבוע, ומאמרים של איתן הבר (שכותב בין השאר :
"כמעט כל ראשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה רואים בתקיפה אפשרות לאסון לאומי. לדעתם האירנים יפתחו במלחמה שתימשך שנים ודורות ולא יניחו את נשקם עד שישראל תושמד"")
, נחום ברנע ואחרים, לא זכור לי בהיקף כזה ובניסוח שכזה.

הקו הברור שמטרתו - כך נראה לי - להלך אימים על הציבור בארץ להשלכות האפשריות של תקיפת איראן ע"י ישראל נמשך במלוא עוזו גם בעיתוני יום ראשון ויום שני השבוע.

נחום ברנע, כותב בגליון יום שני (31.10) כי יש חשיבות לדיון ציבורי על עצם התקיפה האפשרית לעתיד לבוא.

באשכול זה ניתן להתייחס לעצם המהלך שמובל על ידי ידיעות (באופן עצמאי או כשלוח נסתר של הממשלה?) ולעצם הסוגייה של לגיטימיות הדיון הציבורי, החלשת המורל הלאומי וכיו"ב. אנא המנעו מתגובות מיותרות.

(אודה למי שיוכל לסרוק את הכתבות מיום שישי וראשון)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 01-11-2011 בשעה 00:10.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-10-2011, 23:51
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "מערכה תקשורתית נגד תקיפה ישראלית באיראן"

לא הבנתי את הרמיזה שבסוגריים (ההדגשה שלי):
ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
באשכול זה ניתן להתייחס לעצם המהלך שמובל על ידי ידיעות (באופן עצמאי או כשלוח נסתר של הממשלה?) ולעצם הסוגייה של לגיטימיות הדיון הציבורי, החלשת המורל הלאומי וכיו"ב.
אתה מציע מעין 'קונספירציה' שבה הממשלה רוצה אינה רוצה לתקוף באיראן, אבל זקוקה לאישור ציבורי רחב עבור זה (אולי בעקבות כך שגורמים רבים בממשלה דיברו על הנושא הרבה עם רמיזות נוסח "כל האופציות עדיין על השולחן" וכו' וכן מאחר ורה"מ העלה את הנושא לראש סדר העדיפויות שלו מבחינה ציבורית והשתמש ברטוריקה נוסח יום הדין הקרב ובא לגבי הנושא), ולכן מנסה ליצור מעין ספין שיביא ללחץ ציבורי עליה לא לבצע את התקיפה, שהיא אכן לא רוצה לבצע?

אי-אפשר לשלול את זה, אבל אני מפקפק בקיומו של בסיס מספיק כדי להעלות טענה כזו.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 01-11-2011, 11:04
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "אכן מאמר פוליטי לחלוטין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'ומפי
פוליטי לחלוטין ולטעמי גם די רדוד ברמת הניתוח.
אני חושב שזו ההגדרה המילונית של "מאמר של ספי רכלבסקי". הטעם היחיד שאני מוצא בקריאת ההגיגים שלו הוא השעשוע שבגילוי של כמה זמן יקח לו להזכיר את הפאשיזם האירופי של שנות השלושים (שורה 10) ואת המשיח (שורה 18).

לדעתי דווקא חשוב שהבאת את המאמר הזה כדי להדגיש את העובדה שמה שאנחנו קוראים זה לא ניתוחים ופרשנויות אובייקטיביים אלא קידום אג'נדות פוליטיות על סמך שביבי עדויות במקרה הטוב, שמועות במקרה הפחות טוב והמצאות במקרה הגרוע.

שווה במקרים כאלו לקרוא קצת על הרקע למלחמת ארה"ב-ספרד בסוף המאה ה-19. קיים קונצנזוס בקרב היסטוריונים על כך שאחת הסיבות המרכזיות לפרוץ המלחמה היא מלחמת העיתונים שהתקיימה בין וויליאם רנדולף הרסט וג'וזף פוליצר. העיתונים שלהם התחרו מי יוציא כותרות מפחידות ורועשות יותר כדי למכור יותר עיתונים והובילו את דעת הקהל (בעיקר דעת המשפיעים) לתמיכה במלחמה, שאולי לא הייתה פורצת אלמלא כן.
בעיתונים עטפו למחרת דגים בשוק, אבל ההשפעה עשתה את שלה - העיתונות קבעה את האג'נדה הציבורית והשפיעה על תהליכי קבלת ההחלטות מתוך אינטרס אישי שולי.
ישן 01-11-2011, 06:57
צלמית המשתמש של skydiver
  משתמש זכר skydiver skydiver אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.07
דיון ציבורי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "מערכה תקשורתית נגד תקיפה ישראלית באיראן"

אותי מדהימה הדרישה לדיון ציבורי בתקיפה.
האם הציבור מכיר את כל המידע, הגורמים הפועלים, התוכניות האופרטיביות וכו' שהוא יכול לדון בכך?
האם העיתונאים הדורשים את הדיון הנ"ל מכירים את כל החומר?
ספק.
לא זו אף זו, דיון ציבורי שומט את יתרון ההפתעה מתחת רגלי הדרג הביצועי ומקטין בכך את אחוזי ההצלחה.
האם נערך דיון ציבורי לפני הפעולה באנטבה? לפני מבצע אופרה?
יש דברים שהשתיקה יפה להם ובהם צריך לסמוך בעיניים עצומות (למרות שזה קשה לחלקנו) על מי שמכיר לפני ולפנים את דקויות הנושא ולתת בידיהם את ההחלטה.
כמובן שצריך לערוך, בתוך המערכת, הכנה מקיפה- גם לדפ"א מסוכנת של כשלון ותגובת נגד.

ישן 01-11-2011, 07:36
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "דיון ציבורי"

"דיון ציבורי" זה מונח רחב מאוד. בתחום הביטחוני, הייתי מצפה שהממשלה והתקשורת יציגו בפני הציבור את האפשרויות, עם הסיכונים והמטרות, במידה האפשר. שאזרח אינטיליגנטי, הקורא עיתונים ורואה טלויזיה, לא יופתע מהמתרחש בסופו של דבר.

בשאלה האירנית, כל מי שהתעניין קצת באקטואליה בעשור האחרון יודע שתקיפה ישראלית באיראן תהיה פחות יעילה מפעולה בינ"ל/אמריקאית, ושהסיכונים הם עימותים עם החיזבאללה והחמאס, פיגועים במטרות יהודיות וישראליות בחו"ל וכו', ומנגד- הוא יכול לתאר לעצמו את הסכנות שבנשק גרעיני בידי אירן. היו מאות מאמרי דעות ועשרות מחקרים ודו"חות בנושא. כותרות בסגנון "איראן רחוקה 5 שנים מנשק גרעיני" מופיעות מאז 98' לפחות. מבחינתי, זה בהחלט דיון ציבורי. המהלך של "ידיעות" הוא נטילת צד בדיון הציבורי ולא קיום שלו. אגב, אני בספק אם אחרי כ"כ פעמים שהעיניין נידון, % ניכר מהציבור ישנה את דעתו בגלל שנחום ברנע ואיתן הבר כתבו כך וכך.
ישן 01-11-2011, 08:23
צלמית המשתמש של skydiver

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב ""דיון ציבורי" זה מונח רחב..."

אני מסכים שבשנים האחרונות הענין העקרוני של תקיפה באירן נדון בתקשורת. לדעתי, "אזרח אינטיליגנטי, הקורא עיתונים ורואה טלויזיה" כבר אמור לדעת עד עכשיו, פחות או יותר, מה יהיו המטרות, מהם הסיכונים וההשלכות של מבצע כזה.
אני הבנתי מהתקשורת שהקריאה הנוכחית לדיון ציבורי היא כבר ברמת רזולוציה כזו שאינה מקובלת ואף יכולה להזיק, לדעתי.
בראייתי, עם קצב ההתחמשות בלבנון ועזה, זה יהיה רק לטובה אם נבצע פעילות נרחבת גם באזורים אלו. הענין הוא שצריך לצאת מהראש של העימות המוגבל לראש של מלחמה על הבית, משום שאם נמשיך להטמין את ראשנו בחולות ת"א המצב לא ישתפר, להפך.

ישן 01-11-2011, 13:47
  בני לפיד בני לפיד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.11
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב ""דיון ציבורי" זה מונח רחב..."

הציבור לא מבין, ורצוי שלא יבין מה משמעותה של תקיפה באיראן מבחינה אופארטיבית. אני מניח שרוב הציבור חי תחת התחושה שבשביל להרוס את הגרעין האיראני צריך לתקוף ולהרוס X מטרות, שבשביל להשמיד את הגרעין האיראני חייבים להרוס את כל המתקנים שקשורים לתוכנית.
אני חושב שדיון כזה אליו מכוונת התקשורת, ואליו אתה מכוון הוא לא רציני, חסר בסיס וזאת כיוון ש"הציבור"
פשוט לא מבין את הנגזרות והמשמעויות האופרטיביות, ואי אפשר - מסיבות מובנות - להביא אותן לידיעת הציבור. על מה בדיוק ננהל דיון בציבור ? על טווחים ? נתיבי טיסה ? אמצעי ל"א ? איזה מטרות יותקפו ?
הגיע הזמן לסתום את הפה לכל העיתונאים. ולעזוב את הנושא
ישן 01-11-2011, 07:15
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
עוזי בנזימן בהען השביעית: "מעתה לא יוכלו מקבלי ההחלטות בישראל לדון על תקיפה באיראן לל

ציטוט:
הטור של ברנע המחיש את האבחנה, שהוצגה לא פעם גם באתר זה, שהתקשורת בעידן הנוכחי אינה עוד גורם מתווך בין מקבלי ההחלטות לציבור, אלא חלק אינטגרלי מתהליך קבלת ההחלטות עצמו. כפי שכתב כאן אתמול שוקי טאוסיג, ברנע העלה על סדר היום סוגיה רגישה מאין כמוה, הנוגעת, ללא הפרזה, לעתידה של המדינה, אם לא לגורלה ממש.

ברנע עשה זאת בתנופה, בהחלטיות, כשעיתונו, "ידיעות אחרונות", משכיל להעניק לדבריו את המסגור הראוי: תמצית טורו כבשה את שער העיתון באופן שלא ניתן להתעלם ממנו. ואכן, המטרה הושגה – שלושת ערוצי הטלוויזיה ייחדו חלק משמעותי ממהדורות ליל השבת לנושא שהציג ברנע: עד כמה התנהלות ישראל מול איראן, בכל הנוגע לאפשרות תקיפת מתקני הגרעין שלה, נעשית בדרך הולמת, תוך הבטחת מעורבות הקבינט והממשלה, פיקוח הכנסת ושיתוף הציבור, ועד כמה היא מוסתרת באופן קיצוני שאינו מאפשר לדרגים המקצועיים והאזרחיים הרלבנטיים להשפיע על ההכרעה...
נתניהו וברק ישקלו מעתה את צעדיהם מול איראן כשהם לוקחים בחשבון את חשיפותם לציבור הרחב (גם לטהרן ולשאר מדינות העולם), בגלל חודרנותה של התקשורת ויכולתה לשקף את מהלכיהם באופן כמעט סימולטני.. יתרה מכך, עצם ההחלטות שיקבלו ועיתוין יושפעו, במידה שלא היתה מוכרת בעבר, מהאופן שבו יוצגו בתקשורת.

http://www.the7eye.org.il/DailyColu...scuss ion.aspx
ישן 01-11-2011, 11:17
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "זכותו של העיתון לפרסם מה שהוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cu1
זכותו של העיתון לפרסם מה שהוא רוצה כל עוד אין בפרסום המהלכים חשיפה של סודות מדינה או משהוא אחר שלא עבר צנזורה.
.

יכול להיות שמבחינה חוקית אתה צודק אבל מבחינות אחרות אתה טועה.

למוסד העיתונות יש תפקיד חשוב מאוד במדינה דמוקרטית, בבחינת "כל שמירה" של הדמוקרטיה.

בית המשפט הכיר בכך ועל כן המשפט הישראלי מכיר, בגבולות מסויימים, במוסד החיסיון העיתונאי.

לעיתונאים יש גם פריביליגיות מסויימות שאין לאזרחים מן השורה - הכל במסגרת המשחק הדמוקרטי.

בארצות רבות, לעיתונאים ולעיתונים יש זיהוי פוליטי ברור והם לא מסתירים את תמיכתם במועמד מסוים ואף עושים זאת בריש גלי. בכך יש לקורא את האפשרות לבחון בצורה מושכלת את העמדות המופיעות בעיתון.

בארצנו, העיתונאים מציגים עצמם כאילו הם מהאו"ם, עסוקים בדיווח אינפורמטיבי ובפרשנות לאירועים. העיתונות, בטעות, אינה נתפסת כמי שמעצבת דעת קהל ומכל מקום אינה מציגה עצמה ככזו.
הדוגמאות לכך הן רבות: הקמפיין ליציאה מלבנון בקול ישראל של כרמלה מנשה ואחרות, קמפיין צדק חברתי, "האיתרוג" בתקופת ההתנתקות וגירוש אזרחי ישראל יהודים מרצועת עזה ומצפון השומרון ועוד ועוד

לכן, הקמפיין הנוכחי הוא אמנם חוקי אבל לוקה חמורות באתיקה עיתונאית. האם מישהו סבור כי אפשר לנתק את הקמפיין של ידיעות אחרונות מהמאבק שלהם בישראל היום?

מדובר באג'נדה פוליטית של העיתון וכותביו נגד נתניהו וברק. אין לי בעיה עם זה כל עוד הם מודיעים על כך בריש גלי ולא מסתתרים באיצטלא המכובדת של פרשנות עיתונאית.
ישן 01-11-2011, 11:29
  משתמש זכר אל-בחאר אל-בחאר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.08
הדיון ממחיש את המגבלה של הפורום החשוב שלנו

קמפיין הפוך, כזה הקורא לממשלה להיכנס באם אם אמא של האיראנים/סורים/פלסטינים ובכל האמצעים, כולל טייסת ההדרכה של הביס"ט ותלמידי שבוע הגדנ"ע של כתה י"א היה מתקבל כנושא ראוי לדיון כאן בפורום ובכלל ולא כהתערבות בתהליך קבלת ההחלטות המסודר של הממשלה ומערכת הביטחון (ר' תיאור קבלת ההחלטה בממשלה להיכנס למלחמת לבנון 1.0). אלופים במיל היו מתראיינים בגלוי בתקשורת וקוראים לממשלה לא להחשות ולא לשבת באפס מעשה (מישהו אמר דן חלוץ?). אבל אם יש קמפיין הפוך, כמו זה שידיעות מוביל (או מבצע) - כאן כבר הנושא הופך לפוליטי והיכולת של הפורום הזה לדון בו - מוגבלת בעיני. יש כאן מדרון תלול וחלקלק שאני מאחל למנהלים שיצליחו להתמודד אתו.
ישן 01-11-2011, 12:34
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01

מעניין להשוות להפצצת הכור בעירק. גם אז, היו מי שפחדו שבגין מפציץ את הכור רק כדי לזכות בבחירות. במדינה שלנו הכל פוליטי.

אם נתניהו היה מורה על תקיפה - היו קוראים לו בריון אלים מחרחר מלחמה המסכן את המדינה.
אם נתניהו היא מחליט נגד התקפה - היו מי שקוראים לו הססן ותבוסתן המתעלם מסיכונים לאומיים . סיכונים שכינה בעצמו כסכנת שואה שניה.

הכל פוליטי, לפחות בעיני עיתונאים מסויימים.

דיון ציבורי אינו מעלה או מוריד כהוא זה, מפני שהעם האציל את סמכויות להחלטה ואת האחריות לממשלה נבחרת. יש גבול עד כמה רה"מ יכול להתחשב ברצון העם לגבי סוגיות שהן מקצועיות לחלוטין. רה"מ עדיין נושא באחריות לכל החלטה בלי קשר לרצון העם.

ישן 01-11-2011, 16:45
  הנדרסון מלך הגשם הנדרסון מלך הגשם אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
כן סכנה קיומית.
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אנחנו צריכים לבחור בין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
אנחנו צריכים לבחור בין האפשרות הגרועה לאפשרות הגרועה הרבה יותר, באם צה''ל יתקוף באיראן אנחנו מסתכנים במלחמה קונבנציונלית גדולה אבל קונבנציונלית..
באם הלך הרוח הפוליטי ימנע מהממשלה להורות על תקיפה והאיראנים בסופו של דבר יגיעו לפצצה ואני משוכנע שאם יגיעו לפצצה אז מתישהו גם יטילו אותה אנחנו מסתכנים בחורבן בית שלישי..
לי לפחות ברור מה אני "מעדיף"..

כישלון התקיפה, נניח שיצאו 40 מטוסים ו 38 מהם יופלו כי המודיעין עוד פעם כשל ויש להם טילי קרקע אויר שלא ידענו עליהם- זה סכנה קיומית מידית למדינה עקב שבירת הדימוי וההרתעה של חיל האויר....

http://www.smkb.ac.il/aha/content/Projects/shoaa/teudot/Teguvot_Itonut.htm

ישן 01-11-2011, 17:12

תקיפה שלא מסכנת את מטוסי חיל האויר וטייסיו
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "כתוב בתורה שהתקיפה (אם תתרחש)..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
כתוב בתורה שהתקיפה (אם תתרחש) חייבת להיות באמצעות חיה''א? אל תשכח מיסטר הנדרסון שאנחנו רק פיונים קטנים על לוח משחק גדול ואין לנו שום דרך לדעת איזה אמצעים עומדים לרשותנו...
אני שוב שואל, האם האופציה של איראן גרעינית יותר טובה? האם הפצצה שלהם תשמש רק לאיום נגדנו? האם הרעיון של לחסל אחת ולתמיד את השטן הציוני לא יקסום לפרסי הקטן וההאיתולותיו?
אני מודה שהדילמה קשה היא ואנחנו עלולים לספוג אלפי הרוגים במקרה של לוחמה קונבנציונלית, אבל האלטרנטיבה יכולה לגמור אותנו לגמרי..

למשל באמצעות טילי שיוט מצוללות או טילי שיוט מהקרקע זה דבר אחר לגמרי שאני מסכים שלא צריך לפסול על הסף כמו שלדעתי צריך לפסול לחלוטין תקיפה באמצעות חיל האויר המאויש.

ישן 01-11-2011, 17:43

זה לא תסמונת גלעד שליט
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "יש פה טייס אחד שכותב בפורום,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
יש פה טייס אחד שכותב בפורום, ביוה''כ הוא גם הופל, אני מקוה שהוא יענה לך...
נראה לי שהתרגלנו מדי שהעם שומר על חיילי צה''ל יותר מאשר ההיפך, אם יוחלט בכל זאת לתקוף עם חיה''א אז כן, עלולים ליפול טייסים, כמו שעלולים ליפול חיילים מכל החילות במקרה מלחמה.
אנחנו משלמים כבר שישים שנה וקצת מחיר כבד מאוד כדי לגור בשכונה הזאת, אני לא רואה אפשרות שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו שתהיה להם את הפצצה..

אני מבין שעם כל הצער חיילים נופלים בקרב ונופלים בשבי. הדאגה שלי היא שאם העסק ישתבש,
אם יש להם s300 או משהו אחר שהמודיעין מפספס ו 38 מתוך 40 מטוסים שנשלח, הטובים שבמטוסים יופלו- זה סכנה קיומית לישראל, זה איבוד מוחלט של ההרתעה.

ישן 02-11-2011, 08:18

אני משעשע כמו אלו שבתחילת אוקטובר 1973
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אתה קצת משעשע. אתה מדבר על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
אתה קצת משעשע. אתה מדבר על אחוזי הפלה הזויים בכל קנה מידה מערבי.

הטילו ספק למול דיין,זעירא וכל החברה האם באמת יש "סבירות נמוכה" למלחמה ובכל מקרה אין לצבא המצרי סיכוי מול צה"ל והתעלמו מאפקט הטק"א והטילים נגד טנקים...הזיככות, היהירות, האגו הנפוח, הביטחון העצמי המוחלט, השיכנוע העצמי בפנטזיה שהמלחמה תראה כמו סרט מצויר של פופאי נגד ברוטוס, שהכח המוחלט בידנו והאויב ימחץ תוך 10 דקות סופית- - זה בעיה נפשית במין האנושי ולכן אלו דברים שחוזרים שוב ושוב בכל דור ולא לומדים לקח אף פעם.

ישן 01-11-2011, 22:03
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
אולי הם יפספסו את כל המטוסים, וכל הטילים שישגרו נגדנו יעופו אחורה ויפגעו בטהראן?
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "זה לא תסמונת גלעד שליט"

רואה, לא רק אתה יכול לזרוק הנחות פרועות ולא מבוססות במציאות. מצד אחד אתה טוען ש-"לא בטוח שיצליחו לבנות נשק גרעיני ולא בטוח שישתמשו בו ולא בטוח שהשלטון הדתי ישרוד" ובאותה אבחה אתה מניח ש-"אם יש להם s300 או משהו אחר שהמודיעין מפספס ו 38 מתוך 40 מטוסים שנשלח, הטובים שבמטוסים יופלו" (???), אז הנה - גם אני יכול לזרוק השערות מנותקות מהמציאות.
בשורה התחתונה, זה שלך אין מושג איך מתנהלים הדברים לא אומר שלמקבלי ההחלטות אין מושג - הם, ממש במקרה - עוסקים בזה שנים רבות ובהצלחה יתרה, עובדה - אתה ואני עדיין בחיים...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 01-11-2011, 17:22

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אנחנו צריכים לבחור בין..."

אין ספק. זה המצב.

אילו הייתי בעמדת החלטה, הייתי מפצל את האיום (במידת האפשר) לשלוש מלחמות נפרדות.

ראשית עזה, להביא למצב של נטרול הכוח הצבאי של חמאס, עם שליטה ישראלית ארוכת טווח על חבל עזה. באין אם שליטה ישירה, או שליטה מרחוק, אבל מספיק קרוב כדי שלא יוכלו שנית לצבור כוח התקפי משמעותי נגדינו.

שלב ב' - טיפול שורש בחיזבאללה עד לנטרול כוחו הצבאי. הפעולה מתחילה (במידת האפשר) רק לאחר השגת יציבות מול עזה.

שלב ג' - התקפה אוירית על איראן - פגיעה מקיפה ביכולות הכלכליות והצבאיות של המדינה, שהגרעין הוא רק חלק מהן.
לאיראן יהיה קשה לבנות מחדש יכולת גרעינית כאשר היא צריכה לבנות מחדש את מתקני הנפט, נמלי הנפט, גשרים, תחנות כוח, כבישים ומסילות ברזל. אם יהיה מזל, הנזק ההיקפי הנרחב יעודד סידרה שלמה של מרידות אתניות ומעמדיות נגד המשטר (קל למרוד כאשר האיראנים מתקשים לשגר תגבורות ולציידם).

אם היינו מצליחים לפתוח בשלוש מלחמות מנע אחת אחרי השניה, איראן תישאר ללא זרוע צבאית ארוכה לתקוף אותנו.

ישן 01-11-2011, 17:30

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "הופה! עד הנפט! תיזהר לא..."

ארצות הברית היא החלק הקל. מי שמשקיע מיליארדים בתעשיית הנפט האיראנית היא סין.
כאשר נלחמים בהידרה, דרקון עם עשרה ראשים שצומחים מחדש, אתה צריך גם להתיז את הראש, אחד אחרי השני, וגם לשרוף את הגדם כדי שהראש לא יצמח שנית. לכן התקפה על מפעלי נפט באיראן תייצר הרבה רעש והישיג נמוך אפילו בטווח הקצר. האיראנים למדו את הלקחים מהעירקים. יש להם מתקני גיבוי ומתקנים שנבנו בעומק ניכר. כדי להפסיק באמת את תעשיית המוות האיראנית, אתה צריך לפגוע במשטר עצמו: בכלכלה, בקווי תחבורה, במחסנים, במתקני תיקשורת, תחנות כוח. זה קשה מאוד. דורש לגרום להם לנזקים כבדים מאוד שיעלה להם בעשר שנים ומאות מיליארדים כדי לתקן, והעדיפות לתיקונם גבוהה מהגרעין.

בשחמט, כאשר אתה לא יכול להציל את הצריח, אתה מאיים על המלכה. משנה ליריב את סדר העדיפויות.

ישן 01-11-2011, 17:44

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אין ספק. זה המצב. אילו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
אין ספק. זה המצב.

ראשית עזה, להביא למצב של נטרול הכוח הצבאי של חמאס, עם שליטה ישראלית ארוכת טווח על חבל עזה. באין אם שליטה ישירה, או שליטה מרחוק, אבל מספיק קרוב כדי שלא יוכלו שנית לצבור כוח התקפי משמעותי נגדינו.

שלב ב' - טיפול שורש בחיזבאללה עד לנטרול כוחו הצבאי. הפעולה מתחילה (במידת האפשר) רק לאחר השגת יציבות מול עזה.

שלב ג' - התקפה אוירית על איראן - פגיעה מקיפה ביכולות הכלכליות והצבאיות של המדינה, שהגרעין הוא רק חלק מהן.
לאיראן יהיה קשה לבנות מחדש יכולת גרעינית כאשר היא צריכה לבנות מחדש את מתקני הנפט, נמלי הנפט, גשרים, תחנות כוח, כבישים ומסילות ברזל. אם יהיה מזל, הנזק ההיקפי הנרחב יעודד סידרה שלמה של מרידות אתניות ומעמדיות נגד המשטר (קל למרוד כאשר האיראנים מתקשים לשגר תגבורות ולציידם).

אם היינו מצליחים לפתוח בשלוש מלחמות מנע אחת אחרי השניה, איראן תישאר ללא זרוע צבאית ארוכה לתקוף אותנו.

אתה גם מאלו שחושבים שבצה"ל יש 3 מליון חיילים, 40,000 טנקים, 100,000 תומתים ו 86,000 מטוסי קרב....

ישן 01-11-2011, 18:30
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אין ספק. זה המצב. אילו..."

שאלות:
  1. נניח שהכל אפשרי. אתה בטוח שיש לך זמן לשלבים 1 ו-2 לפני 3. אתה בטוח
    שזה לא יהיה מאוחר יותר? יש לך איזה מידע מרגש לחלוק איתנו על ההתקדמות
    של תוכנית הגרעין האיראנית? אני בטוח שלא רק חברי הפורום ישמחו לשמוע אותו,
    אלא גם ארגוני ביון ברחבי העולם. אלא אם כן יש לך מידע כזה, לא ברור על סמך
    מה אתה מוכן לדחות את הפעולה נגד איראן.
  2. בנוסף, אתה מתעלם לחלוטין מכך ששלבים 1 ו-2 יכולים להיכשל. תוכנית שבנויה
    על ציפיה להצלחה בלבד היא תוכנית גרועה. אם אחד משני השלבים הראשונים
    ייכשל (או ייתפש ככישלון), זה עלול למנוע מהממשלה לבצע את שלב 3. על סמך
    מה אתה בטוח ששלבים 1 ו-2 לא ייכשלו?
  3. אתה בטוח שיש אפשרות לתקוף גם את מתקני הגרעין וגם את התשתיות האזרחיות
    והכלכליות? לי אין מידע מיוחד על זה, אבל מהפרסומים הגלויים עושה רושם שעצם
    תקיפת מתקני הגרעין בלבד היא כבר בעיה לא פשוטה (לאו דווקא לא פתירה, אבל
    בהחלט לא פשוטה) - עניין הטווח הוזכר כאן, ויש עניינים נוספים (כמו ההגנ"א, מיגון
    המתקנים, וכו'). יש ביטוי ישן כזה "תפסת מרובה לא תפסת". אינך חושש מכך? על
    סמך מה?
  4. אפילו כל זה אפשרי ויקרה, מדוע ועל סמך מה אתה מניח שהשלטון קודם ינסה לשקם
    את התשתיות הכלכליות והאזרחיות וייתן לכולם למרוד? שקלת את האפשרות שיעדיף
    השלטון קודם לדכא את כל המרידות והמרידות-בפוטנציה, ומצדו שלאוכלוסיה האזרחית
    לא יהיה חשמל עד שזה ייגמר, ורק אח"כ לפנות לשיקום התשתיות הכלכליות והאזרחיות?

ישן 01-11-2011, 21:11

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "שאלות: [list=1] [*]נניח שהכל..."

1. אני לא שר ביטחון ולא ראש הממשלה. אני לא בטוח בכלום, חוץ מדבר אחד. קשה יותר להילחם בשלוש חזיתות מאשר בחזית אחת כל פעם.
2. אם יוצאים למלחמת מנע, נלחמים עד לניצחון ומקווים שהאויב לא יפתח חזיתות חדשות. אם הינו מכניסים את כל האפשרויות ולו ההזויות ביותר לכל תוכנית, לא היינו יוצאים מהמיטה.
3. מטרות כלכליות-אזרחיות קלות יותר לתקיפה מאשר מטרות צבאיות גרעיניות מבוצרות ומוגנות היטב.
4. כאשר שילטון מתמודד עם מדינה הרוסה, תשתיות תחבורה ותשתיות בעדיפות גובהה יותר מאשר תכוניות פיתוח גרעין.
כדי לדכא מהומות, צריך דרכים וגשרים ותחנות כוח. הסיבה למהומות הן היעדר תשתיות, שירותים, תקשורת או היכולת של המשטר להזרים תגבורות מפני שכאמור אין גשרים...

השורה התחתונה. תקיפת אתרי הגרעין האיראנים לבדם, לא תעצור את תוכנית הפיתוח רק תרוויח זמן ותשאיר את האיראנים עצבניים ורצחניים מתמיד.

ישן 01-11-2011, 21:30
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "1. אני לא שר ביטחון ולא ראש..."

נסכם לגבי התוכנית שלך:
  1. אין לך שום בסיס כדי לקבוע שיש לנו זמן לשחק בתופסת עם החמא"ס וחזבאללה,
    במקום לגדוע ישר את ראש הנחש, ולמרות זאת זה מה שאתה ממליץ לעשות. אמנם
    קשה יותר להילחם בשלוש חזיתות מאשר בחזית אחת בדרך כלל, אבל קשה ומסוכן
    יותר להילחם בפצצות גרעין במעופן בחזית אחת מאשר בשלוש חזיתות קונבנציונאליות...
  2. התוכנית שלך מתבססת על זה שהכל מצליח. אין לך שום fallbacks. בפקודת המבצע
    של התוכנית של גילגמש תחת סעיף מקת"גים ייכתב: "עזוב, סמוך על סמוך! הכל יהיה
    בסדר! אם היינו דואגים ממקת"גים לא היינו יוצאים מהמיטה." נפלא.
  3. סוכר מתוק יותר ממלח. אמת. זה לא עונה על השאלה מאיפה יגיעו הסד"כ הנוסף
    הנחוץ לתקיפת התשתיות האזרחיות בנוסף לתקיפת מתקני הגרעין.
  4. כאשר שלטון מתמודד עם מדינה הרוסה, 2>1. גם זו אמת, וגם היא לא קשורה. שאלתי
    לא הייתה בנוגע לתוכנית הגרעין, אלא בנוגע לדיכוי המהומות. לא התייחסת לשאלה אלא
    דיברת על משהו אחר לחלוטין. לא נותר לי אלא להניח שאכן אין לך שום בסיס לטיעון נגד
    כך שאפילו כשהבנקים סגורים והמכולות ריקות משה"מ והבסיג' עדיין יכולים לדכא מהומות
    ומרידות.
וכשכתבתי את השאלות עוד חששתי שפספסתי משהו...

נ.ב.
גם תקיפת אתר הגרעין העראקי לא עצרה את התוכנית אלא רק השאירה את הרודן התורן עצבני.
למרבה המזל, בעוד שאתה אומר שתקיפה כזו "רק תרוויח זמן" מסתבר שה"רק" הזה משמעותי
מאוד. הזמן שנדחה הספיק לאמריקאים להגיע שוב לעראק ושוב לטפל בתוכניות הנשק, והדחייה
שזה נתן אפשרה להם לבוא עשור נוסף לאחר מכן ולוודא שאין שם כלום. אלמלא התקיפה ש"רק"
דחתה את תוכנית הנשק העראקית, מלחמות המפרץ עלולת היו להראות שונה למדי.

ישן 01-11-2011, 20:24

בקיצור- כיוון שלצה"ל יש 3 מליון חיילי סדיר

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Gilgamesh
אין ספק. זה המצב.

400,000 טנקים, 87,000 מטוסי קרב ו 4,500 נושאות מטוסים אנחנו יכולים להקצות חלק קטן מהכח לכל מיני מלחמות יזומות פה ושם וכיוון שיש סכנה שהסינים יעזרו לערבים חובה להשמיד מהאויר את צבא סין באותה גיחה שתשמיד את כל כלכלת איראן.

ישן 01-11-2011, 16:43

ההסבר למה לא לתקוף באירן

למה לא לתקוף, אני מעתיק משהו שכתבתי מזמ בדיון אחר במקום אחר ן: "ד"ר איתי סטרייג'לאב היקר........ לא לי ולא לך אין את כל הנתונים על היכולות האיראניות ועל היכולות של צה"ל כדי לקבל החלטות מושכלות. המידע המודיעיני האמיתי חסוי...

אבל אצלך כרגיל הכל קל ופשוט.... אומרים שרק כדי לחסל את תוכנית הגרעין האירנית מדרשים 30-40 יעפי הפצצה, צריך פצצות חודרות בונקרים שאין הרבה מהן, התוכנית מפוזרת בין עשרות מקומות והכל עמוק עמוק באדמה. תוכניתך הגאונית באותה ההזדמנות להחזיר את אירן לתקופת האבן כדי שלא יוכלו להשתקם דורשת עוד כמה מאות יעפי הפצצה ואולי אלפים, או שפשוט נזרוק פצצת אטום על טהרן, גאוני !!!! , להזכירך לישראל 420 מטוסי קרב מתוכם רק כמה עשרות f15 דגם i שמתאים משימה כה ארוכת טווח, מעל 1,500 ק"מ, יש בעיות תדלוק... מעל איפה תעבור ? הנתיב הקצר ביותר הוא מעל ירדן ועירק, איך תעבור מעל עירק בלי הסכמת ארה"ב ומה ארה"ב תגיד כשהיא תואשם בשית"פ עם ישראל ע"י העולם הערבי למרות שלא נתנה היתר לעבוד מעל עירק, מה המשמעות של הדבר ליחסי ישראל ארה"ב ??? ואם חס וחלילה יתברר שיש להם טילי s300

והם יפילו 40 מטוסים... מה ההשלכות של זה על שרידותה של ישראל.... מה זה יעשה ליכולת להרתיע את מצרים וסוריה מלתקוף קונוונציונלית השבירה של יחיל האויר והדימוי שלו....מה שאתה מציע בטיבעיות ונון שלנטיות זה לא פחות

ממעשה טירוף של ממש. המציאות אינה סרט מצויר...

אין לי כל הנתונים, אבל אינסטינקט הבטן שלי אומר שאם ארה"ב לא מוכנה לשתף פעולה אז אני מעדיף לקחת את הסיכון... אם הם יבנו פצצה לאיים שאם יעשה בה שימוש טהרן תושמד בפצצה ישראלית בעוצמה של 1,000 הירושימות.... + לסמוך על החץ, זה לא מושלם, אבל עדיף על מעשי טירוף... ברור שהפצצה אמריקנית או ישראלית-אמריקנית משותפת זה הכי טוב, אבל בלי ארה"ב - לא נראה לי....
תזכרו 420 מטוסי קרב ו 800 טייסי קרב פעילים בשירות סדיר,קבע ומילואים זה כל מה שיש לנו. רק בזכות המטוסים והטייסים אנחנו קיימים, כבר 38 שנים מאז יום כיפורכ שאף מדינה ערבית לא מעיזה לתקוף אותנו עם 4,000 טנקים ו 4,000 תותחים , הטרור זה כסף קטן ולא איום קיומי...לא מהמרים ולא משחקים עם חיל האויר, שומרים אותו ליום הדין, לאפוקליפסה כפויה ולא למהלך יזום...

ישן 01-11-2011, 17:16
  MK82 MK82 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.08.07
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "ההסבר למה לא לתקוף באירן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי הנדרסון מלך הגשם
למה לא לתקוף, אני מעתיק משהו שכתבתי מזמ בדיון אחר במקום אחר ן: "ד"ר איתי סטרייג'לאב היקר........ לא לי ולא לך אין את כל הנתונים על היכולות האיראניות ועל היכולות של צה"ל כדי לקבל החלטות מושכלות. המידע המודיעיני האמיתי חסוי...

אבל אצלך כרגיל הכל קל ופשוט.... אומרים שרק כדי לחסל את תוכנית הגרעין האירנית מדרשים 30-40 יעפי הפצצה, צריך פצצות חודרות בונקרים שאין הרבה מהן, התוכנית מפוזרת בין עשרות מקומות והכל עמוק עמוק באדמה. תוכניתך הגאונית באותה ההזדמנות להחזיר את אירן לתקופת האבן כדי שלא יוכלו להשתקם דורשת עוד כמה מאות יעפי הפצצה ואולי אלפים, או שפשוט נזרוק פצצת אטום על טהרן, גאוני !!!! , להזכירך לישראל 420 מטוסי קרב מתוכם רק כמה עשרות f15 דגם i שמתאים משימה כה ארוכת טווח, מעל 1,500 ק"מ, יש בעיות תדלוק... מעל איפה תעבור ? הנתיב הקצר ביותר הוא מעל ירדן ועירק, איך תעבור מעל עירק בלי הסכמת ארה"ב ומה ארה"ב תגיד כשהיא תואשם בשית"פ עם ישראל ע"י העולם הערבי למרות שלא נתנה היתר לעבוד מעל עירק, מה המשמעות של הדבר ליחסי ישראל ארה"ב ??? ואם חס וחלילה יתברר שיש להם טילי s300

והם יפילו 40 מטוסים... מה ההשלכות של זה על שרידותה של ישראל.... מה זה יעשה ליכולת להרתיע את מצרים וסוריה מלתקוף קונוונציונלית השבירה של יחיל האויר והדימוי שלו....מה שאתה מציע בטיבעיות ונון שלנטיות זה לא פחות

ממעשה טירוף של ממש. המציאות אינה סרט מצויר...

אין לי כל הנתונים, אבל אינסטינקט הבטן שלי אומר שאם ארה"ב לא מוכנה לשתף פעולה אז אני מעדיף לקחת את הסיכון... אם הם יבנו פצצה לאיים שאם יעשה בה שימוש טהרן תושמד בפצצה ישראלית בעוצמה של 1,000 הירושימות.... + לסמוך על החץ, זה לא מושלם, אבל עדיף על מעשי טירוף... ברור שהפצצה אמריקנית או ישראלית-אמריקנית משותפת זה הכי טוב, אבל בלי ארה"ב - לא נראה לי....
תזכרו 420 מטוסי קרב ו 800 טייסי קרב פעילים בשירות סדיר,קבע ומילואים זה כל מה שיש לנו. רק בזכות המטוסים והטייסים אנחנו קיימים, כבר 38 שנים מאז יום כיפורכ שאף מדינה ערבית לא מעיזה לתקוף אותנו עם 4,000 טנקים ו 4,000 תותחים , הטרור זה כסף קטן ולא איום קיומי...לא מהמרים ולא משחקים עם חיל האויר, שומרים אותו ליום הדין, לאפוקליפסה כפויה ולא למהלך יזום...

חבר . אתה טוחן פה חומר שהפך מזמן לאבק ...!
האינסטיקט שלך מונחה ע"י מידע חסר ולא מדוייק.
יש תשובת טובות להרבה מהשאלות ששאלת פה .
ישן 01-11-2011, 17:21
צלמית המשתמש של skydiver

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "ההסבר למה לא לתקוף באירן"

וואו, כל כך הרבה...במקום אחד לא ראיתי ממזמן:
א. חיל האויר, עם כל הכבוד (ויש הרבה ממנו), הוא לא הסיבה היחידה להרתעה הישראלית (להזכירך לא חיל האויר כיתר את הארמיה השלישית, הוא גם לא חיסל את אבו ג'יהאד, הוא גם לא כבש בסערה את סיני ב56, הוא לא עצר את ההתקפה הסורית בגולן ואז חדר כמעט עד דמשק) אז בוא לא נמעיט בערכם של שאר כוחות הביטחון.
ב. כמו שכבר אמרו לך, לא בטוח שחיל האויר הוא שיתקיף את מרכזי הגרעין באירן- יש אמצעים אחרים.
ג. לבעיית תדלוק יש תדלוק אוירי
ד. אולי ארה"ב מחכה שישראל תתקוף כתירוץ להצטרף ולא להיראות כיוזמת? יחסים בינ"ל מסובכים לפעמים יותר מעלילה של טלנובלה ארגנטינאית.

ישן 01-11-2011, 19:15

האיום הוא אפשרי אבל לא ודאי
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב ""שומרים אותו ליום הדין, לאפוקליפסה כפויה ולא למהלך יזום""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
יש הרבה חומר לדיון בדברים שלך, אבל מפאת חוסר זמן אני מבקש להתמקד בציטוט הנ"ל, ולשאול אותך האם לא עדיף להשתמש בחיל האוויר כדי למנוע אפוקליפסה? האם מניעה אינה חשובה יותר מתגובה, בעיקר כשמדובר בנשק גרעיני?

לא בטוח שיצליחו לבנות נשק גרעיני ולא בטוח שישתמשו בו ולא בטוח שהשלטון הדתי ישרוד- בתקיפה עכשיו הסיכון של כישלון ילקח במיידי על השלכותיו ותוצאותיו.

ישן 01-11-2011, 19:33
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
לא בטוח שיצליחו לבנות נשק גרעיני?
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "האיום הוא אפשרי אבל לא ודאי"

דומני שאין שום ספק שבימינו למדינה בסדר גודל מדעי, טכנולוגי, וכלכלי של איראן אין מחסום ממשי לבניית נשק גרעיני. גם פלטפורמות נשיאה יש להם. אז מבלי לזלזל באתגר הטכנולוגי של חיבור כל המרכיבים של תוכנית גרעינית צבאית, אפשר לאמר בוודאות שאיראן תגיע ליכולות צבאיות, ואפשר גם לאמר שעד כה הסנקציות הבינלאומיות לא עשו הרבה כדי להסיט אותה ממסלולה. השאלה היחידה היא לוחות הזמנים.

יש סימן שאלה גדול מאד לגבי כוונת האיראנים להשתמש בנשק גרעיני אם וכאשר יהיה ברשותם, אבל גם איום גרעיני יכול להוות סכנה קיומית לישראל.

כל מניעה בכל תחום, גם ברפואה, גם בבטיחות וגם בבטחון לאומי, נועדה למנוע רע אפשרי, ולא בהכרח וודאי. לפעולות מנע יש מחיר, ותועלתן נבחנת בגובה המחיר לעומת הרוע הנמנע, בשיקלול הסיכונים. אפשר להתווכח על העלות והאפקטיביות של פעולת מנע מול איראן, אבל לטעון שזה לא ייעודו של חיל האוויר זה לא רציני.

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 01-11-2011 בשעה 19:36.
ישן 01-11-2011, 18:45
  Balu Balu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.11

איך ניתן להסתמך על הרתעת הגרעין הישראלי כשאין מי שילחץ על הכפתור??
אין היום אומץ לפגוע בהנהגת חמאס, אז יהיה למישהו אומץ לשלח פצצה גרעינית??
אני לא בטוח שאנחנו ראויים למדינה במצב כזה. אין לנו את הבטן הקשוחה להחזיק מדינה. עמים שיושבים מאות שנים על אדמתם עם עצמאות, טבחו שנים בכל הסובב אותם. אלה שלא עשו כך, נכבשו חזור והלוך.
כן, נזכרתי, אנחנו הוגלנו פעמיים. אז לא תהיה פעם שלישית?
לא יעזור כלום, לא חץ ולא גרעין. אין לנו את החומר הגנטי האנושי שנדרש לכך.
הפיתרון היחידי בעל משקל סגולי רב מאוד הינו אחדותינו!!! נשמע כקלישאה הזויה?? אכן כן, אך לסמוך על טילי חץ או פצצות גרעין (או ארה"ב) זו הזיה הרבה פחות מציאותית.
היסטורית, כשהיינו מאוחדים תמיד הצלחנו כנגד כל הסיכויים. כנראה שבורא העולם היושב במרומים אוהב את זה.
מעשית, ברור שצריך לפתח טילי חץ או גרעין וכל אמצעי שקיים. אך ללא אחדות, העסק לא יעבוד. אם נהיה מאוחדים, יש סיכוי רב שלא נצטרך להשתמש בהם.
נכון, "אחדות" זו סיסמא נדושה. להתאחד עם מי?
כדי לשנות משהו, זה צריך להתחיל עם המעגל המיידי הסובב כל אחד ואחד מאיתנו. בבית, בשכונה, בכביש, באינטרנט - קחו נשימה עמוקה, תתמקדו בדברים החשובים באמת, תנו חיוך וכבוד לכל אחד. תהיו אתם ראשונים ולא האחר. ותתפללו, זה גם לא יזיק. בהצלחה לכולנו!! אוהב אתכם.
ישן 01-11-2011, 17:38
צלמית המשתמש של רועי כהן
  רועי כהן רועי כהן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.07

הסיבה לתזמורת ברורה.
הצבא נדרש לקצץ בתקציב הביטחון, ואין כמו "הדלפה" על מנת שלא לפגוע בתקציבו.
הכותרות המפוצצות הנ"ל חוזרות יותר מדי פעמים בכל פעם שצה"ל נדרש לקצץ בתקציב הביטחון.
אם תשאלו אותי, תקיפה באיראן לא תהיה.
אם לפוצץ מנהרה בעזה צריך להזעיק ולבקש רשות ממצרים, אחרי שכמעט מיליון איש במקלטים, איך ביבי ישלח כמעט את כל מטוסי הקרב למספר יעפים לתקיפה באיראן?

קציני צה"ל עושים מעשי נבלה. לא יעלה על הדעת שהם יכניסו מדינה שלמה לסחרור בכל פעם שהצבא נדרש לקצץ בתקציב.

ישן 01-11-2011, 18:29
צלמית המשתמש של רועי כהן

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "צודק, בכלל אין איום איראני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
צודק, בכלל אין איום איראני והכל פיקציה אה?

האם משתמע מהודעתי שאין איום איראני?
האם משתמע מהודעתי שאין צורך לתקוף באיראן?

להיפך, אני מצדד בתקיפה באיראן, ואם אצטרך, אני ובניי נלך ראשונים לקרב להגן על עם ישראל.
מדובר כאן על איום קיומי על המדינה היהודית היחידה, שקמה לאחר שנטבחו 6 מיליון יהודים באירופה.

אני רותח מכך שאין בעל בית במדינה הזו, ושקצינים בצה"ל מנצלים את האיום הקיומי הזה למניעת קיצוץ בתקציב הביטחון.

נערך לאחרונה ע"י רועי כהן בתאריך 01-11-2011 בשעה 18:33.
ישן 01-11-2011, 21:43
צלמית המשתמש של רועי כהן

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "כיצד אתה קורא כותרת "דאגה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
כיצד אתה קורא כותרת "דאגה בארה"ב: צה"ל יתקוף באיראן" ורואה הדלפה צה"לית במטרה להגן על תקציב?אם כבר להיפך, הידיעות האלו מופנות נגד הפעולות הישראליות בתחום, שכניראה מתוקצבות בנדיבות.
(הדגשה שלי).

נער הייתי וגם זקנתי...
את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק. בני, שעובד בצומת מרכזי במשרד האוצר, מספר שבכל פעם שיש דיונים על תקציב הביטחון, מגיעים קצינים בכירים שצועקים ודופקים על השולחן.
למעלה משש שנים שבני עובד שם, באורח פלא, בסמוך לדיוני התקציב, העיתונות נזכרת בתקיפה באיראן.
הקצינים דואגים לפמפם (גם לתקשורת) שללא התקציב, המדינה, מבחינה בטחונית, לא תוכל להתקיים, מה שכמעט לא מאפשר למשרד האוצר לחסל את בורות השומן בצה"ל, והתקציבים מועברים בלית ברירה.
לא מדובר כאן בקונספירציה.

לגבי ארה"ב, הם דואגים מעניין התקיפה הרבה שנים.

נערך לאחרונה ע"י רועי כהן בתאריך 01-11-2011 בשעה 21:46.
ישן 02-11-2011, 10:41
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי ColMonty שמתחילה ב "עוד מאמר ל "רשימת הממליצים"."

פדהצור, עם כל הכבוד לתאריו, מקשקש.
אם ראשי השלטון מטילים על הצבא להכין ולהציג תכנית מבצע, הצבא מציג את המענה שהוא יכול לתת או חוזר עם תשובה שאין מענה. בנושא שחרור גלעד שליט שמענו מספיק שלא הייתה אפשרות למענה צבאי, כך שהתסריט הזה קיים - אם הצבא לא יכול, האופציה יורדת מהשולחן.
במקרה של תקיפת איראן או שהצבא יכול (ככל הנראה בעזרת ח"א) ומציג את ההישגים שהוא יכול להשיג והסיכונים המבצעיים שבצידם, או שהצבא אמר לרוה"מ שאין אפשרות ריאלית ואף אחד לא מפרסם את זה ציבורית מסיבות ברורות. אנחנו פשוט לא יכולים לדעת.

אבל פדהצור החליט שמפקדי הצבא הרכינו ראשם ומוכנים לשלוח את כוחותינו למשימת התאבדות שלא תשיג מטרותיה בהוראת דרג פוליטי לא אחראי. זו כבר ספקולציה פרועה שמטרתה להשפיע על דיון ציבורי בלי להתבסס על כלום חוץ מעל סטיגמות ואג'נדה פוליטית שלו ושל כלי התקשורת שבו הוא כותב.
ישן 06-11-2011, 16:15
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
"הארץ" בג'ננה, תרתי משמע
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי ColMonty שמתחילה ב "עוד מאמר ל "רשימת הממליצים"."

מלמן מנתח, פדהצור מאיים והנה אמיר אורן מצרף את המלצותיו האופרטיביות. אפשר לתהות למה נדרש לו למח"א מטה שלם ובו ראשי להקים, מחלקות וענפים כאשר עומדת לרשותו סוללת יועצים אזרחיים שכזו. חינם אין כסף.

לא לתקוף בלי אף-35
http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1558049

כשמחברים אף-4 (פנטום) לאף-16 ולאף-15 - הסכום הוא אף-35. מטוס הקרב הבא של חיל האוויר הולך ולובש צורה בקו הייצור ובמסלולי התעופה של מפעלי לוקהיד מרטין כאן, בעיר-האחות של דאלאס. העוצמה התעשייתית והטכנולוגית של התאגיד הביטחוני הגדול בעולם, עם הכנסות שנתיות של יותר מ-40 מיליארד דולר, מרשימה בהכרח מבקרים מישראל. העוקץ כספי: אף-35 אמנם יהיה, במובן מסוים, מטוס מושלם, אך רק בתנאי שיהיה גם משולם.

תזזית מלחמת איראן, שסחפה את ישראל בשבוע שעבר, שייכת לעניינו של האף-35 רק על דרך השלילה: מוטב שהמלחמה תחכה לו. הטייסת הראשונה, ועד כה היחידה, שצה"ל יקנה - החוזה אמור להיחתם בעוד חודשיים - תפעל במלוא כוחה בארץ, על 19 מטוסיה, צוותי האוויר שיקימו אותה והצוותים הטכניים שלה, לא לפני 2018 (היא תקבל חמישה מטוסים ב-2016 ושבעה בכל אחת מהשנתיים הבאות). לאמריקאים, העיכובים בפיתוח האף-35 הסבו נזק רב, כי מה שהיה אפשר להקצות לרכש אווירי לפני שלוש-ארבע שנים שוב אינו זמין. לישראלים, זאת בשורה מעורבת - המטוס יהיה יקר יותר, אך אילו כבר נכלל היום בסדר הכוחות של חיל האוויר והפליא בביצועיו, הממשלה היתה עלולה ללחוץ על ההדק ביתר קלות.

המחלוקת הבסיסית בישראל צריכה להיות על המטרות הלאומיות. בניין הכוח של צה"ל, על איזוניו הפנימיים, אמור להיגזר ממיתארי ההפעלה. התחליף הקבוע הוא ויכוח עקום על אמצעי לחימה, ובכללם האף-15. ויכוח זה הוכרע עקרונית אך לא כמותית. העסקה הראשונה, שסוכמה, טרם נחתמה: בתוך חודשיים חייבות ישראל ולוקהיד לסיים את המיקוח ביניהן על עלות הפיתוח הייעודי והייחודי לחיל האוויר, הפתעות האלקטרוניקה והתקשורת שיעניקו לו יתרון.

המספרים נשמרים כסוד מסחרי, אך אף שרשמית הם עומדים על 65-80 מיליון דולר למטוס, לערך מחיר אף-16 המיוצר השנה, למעשה אינם רחוקים מחילוק פשוט של 2.75 מיליארד דולר - היקף העסקה כולה - במספר המטוסים, כלומר 110-120 מיליון (בתוספת הוצאות מסוימות שלא יושתו על העסקאות הבאות). זה המנוף של לוקהיד על ישראל - קנו עוד וקבלו הנחת כמות - אך גם מנוף נגדי. אם ישראל תסתפק במועט ותדחה לחומש הבא החלטות על הצטיידות נוספת, ב-12-30 מטוסים, יקטן מאוד הרווח של היצרנית. במרחב הזה מתנהל המיקוח, בהשתתפותו הפעילה של הפנטגון ובפיתוי חוזים נכבדים לתעשייה הביטחונית בישראל, מקצות הכנפיים ועד לקסדות שיחבשו טייסי כל שמונה המדינות השותפות בתוכנית ובהן גם טורקיה.

כמעט 4,000 מטוסי אף-35, מהם 2,400 לזרועות האוויר, הים והנחתים בצבא האמריקאי, ייוצרו בעשרות השנים הבאות. אפילו תממש ישראל את מלוא זכותה לקנות 75 מטוסים, עדיין תהיה רכישה זו בטלה בששים, כמותית.

אלא שלאמריקאים, בתעשייה כמו בממשל, עניין רב בהשתתפות חיל האוויר המתואר בפיהם כאחד הטובים בעולם ושצפוי להיות מהראשונים שיבחן את האף-35 במעבדת האמת של שדה הקרב. כאשר רוב האווירייה של נאט"ו (חוץ מצרפת ואולי גרמניה) ושל בעלות ברית ברחבי העולם (אוסטרליה, סינגפור, דרום קוריאה, קנדה) תושתת על אף-35, ישראל לא תוכל להרשות לעצמה להישאר מחוץ למועדון. טייסת האף-35 תהיה סיירת מטכ"ל אווירית. היא תדע להתגנב, לחדור הגנות ולמשוך אחריה כוחות נוספים. המחשב החמוש, המתודלק והמעופף יהיה המטוס של המלחמה הבאה. גם זאת סיבה להרחיק את מועדה
ישן 02-11-2011, 08:36

בגין: הדיון על איראן - הפקרות. יש מעשה נבלה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4142795,00.html

"השר בני בגין, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר הבוקר (יום ד') כי הדיון התקשורתי בסוגיית הפצצת מתקני הגרעין של משטר האייתוללות הוא "הפקרות מטורפת".

לדבריו, "אני חושש מן ההפקרות שאנחנו עדים לה, שיכולה לזמן הפקרות דומה בכל דיון ממשלתי. אני חושש מן המסע הזה, היזום, המתוזמר, של עובדי מדינה ואחר כך גם עיתונאים".

בראיון לגלי צה"ל התייחס השר בגין להתבטאויות בנושא מצד שרים בפורום השמינייה. "מה שאמר חברי דן מרידור בהשוואה למעשה שעשתה ענת קם שנשלחה בעטיו ל-4 וחצי שנים לבית הסוהר מחוויר לעומת החבלה החמורה ביכולתה של הממשלה לקבל החלטות בתחומי הביטחון בנושאים שונים".

הוא שלח רמז עבה להתבטאויותיו האחרונות של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שטען כי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק פועלים באופן מסוכן בנושא האיראני, ותקף: "זוהי מעילה באמון, פשוט מגעיל, מדובר במעשה נבלה שמקורו בשיגעון גדלות של אנשים".

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 02-11-2011 בשעה 08:39.
ישן 02-11-2011, 08:49

האומנם אפשר בקלות להאמין שמאיר דגן הוא "סתם משוגע אחד"???????
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "בגין: הדיון על איראן - הפקרות. יש מעשה נבלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4142795,00.html

"השר בני בגין, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר הבוקר (יום ד') כי הדיון התקשורתי בסוגיית הפצצת מתקני הגרעין של משטר האייתוללות הוא "הפקרות מטורפת".

לדבריו, "אני חושש מן ההפקרות שאנחנו עדים לה, שיכולה לזמן הפקרות דומה בכל דיון ממשלתי. אני חושש מן המסע הזה, היזום, המתוזמר, של עובדי מדינה ואחר כך גם עיתונאים".

בראיון לגלי צה"ל התייחס השר בגין להתבטאויות בנושא מצד שרים בפורום השמינייה. "מה שאמר חברי דן מרידור בהשוואה למעשה שעשתה ענת קם שנשלחה בעטיו ל-4 וחצי שנים לבית הסוהר מחוויר לעומת החבלה החמורה ביכולתה של הממשלה לקבל החלטות בתחומי הביטחון בנושאים שונים".

הוא שלח רמז עבה להתבטאויותיו האחרונות של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שטען כי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק פועלים באופן מסוכן בנושא האיראני, ותקף: "זוהי מעילה באמון, פשוט מגעיל, מדובר במעשה נבלה שמקורו בשיגעון גדלות של אנשים".

ישן 04-11-2011, 08:16

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "דודי כהן מגדיל לעשות ופורש לפנינו את "בנק המטרות" לתקיפה באיראן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
דע את האויב: בנק המטרות לתקיפה באיראן

על רקע הדיון הציבורי הסוער בנוגע לתקיפה אפשרית באיראן,
ynet מציג את מפת יעדי התקיפה הפוטנציאליים ברפובליקה האיסלאמית.
אילו קשיים יעמדו בפני צה"ל אם ישראל תחליט לתקוף,
ולמה זה לא יהיה פשוט כמו בעיראק?

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4143516,00.html

צילום מסך:

השלב הבא - לאחר סקר של הארץ על השאלה האם לתקוף או לא, והצבעות בידיעות (בפייסבוק וב - SMS, באמת התבצע, לא צחוק) - בחירת העם את הטייסות והחימוש, ותוכנית ריאליטי: טייסים מסוגרים במועדון הטייסת, וכל שבוע הצופים ידיחו מישהו - הנותרים יטוסו ויתקפו.

ישן 05-11-2011, 15:49

ושוב....יוסי מלמן.

http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1556810

מובאים קטעים בלבד.
ספין גרעיני

נתניהו וברק מנסים להחזיר את האופציה הצבאית לתודעה, בעיקר לצורכי הרתעה. האמצעים: שימוש בתקשורת וניסוי בטיל בליסטי. ספק אם חיל האוויר יכול בכלל לעמוד בתקיפה כזאת

בשבועות האחרונים מנהלים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק ספין תקשורתי ולוחמה פסיכולוגית המכוונים לאיראן והקהילה הבינלאומית. תכליתם להחזיר את "האופציה הצבאית" לתודעה. גם הניסוי בטיל הבליסטי (לפי פרסומים זרים "יריחו 3"), ביום רביעי השבוע, הוא חלק מהמהלך הזה. הכתבות שעוסקות בנושא מבוססות בחלקן על תדרוכים שנתנו ברק, נתניהו ועוזריהם לכמה עיתונאים.

אם ממשלת נתניהו תורה על תקיפה, חיל האוויר יבצע אותה. ברור לכל כי תקיפה קרקעית - במידה ויוחלט על כזו - אינה באה בחשבון. ספק רב אם ייעשה שימוש בטילי קרקע-קרקע מסוג יריחו, שלפי פרסומים זרים יש לישראל מאות אחדות מהם. טילי קרקע-קרקע בליסטיים, בהבדל מטילי שיוט, מיועדים בעיקר לפגוע במטרות גדולות ולא נקודתיות, כפי שנדרש במבצע תקיפה כירורגי באיראן. לכן רק חיל האוויר, אם בכלל, יידרש למשימה.

לפי מחקרים קודמים בחוץ לארץ (בין השאר במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס), חיל האוויר יוכל לייחד למשימה קצת יותר ממאה מטוסים. בעיה לא פשוטה קיימת בבחירת נתיב הטיסה כדי למזער את סכנת ההתגלות. בהתאם למחקר של המכון הטכנולוגי, טיסה בנתיב הדרומי מעל סעודיה היא ארוכה ביותר ולכן ייאלצו המטוסים לשאת פחות פצצות. טיסה בנתיב הקצר והמרכזי, מעל ירדן ועיראק, כרוכה בתיאום עם ארה"ב, שמתנגדת לתקיפה של ישראל. טיסה בנתיב הצפוני, שבו לפי פרסומים זרים טסו מטוסי חיל האוויר בדרכם להפצצת הכור בסוריה, בספטמבר 2007, עלולה להיות המסוכנת מכל, בשל סכנת הגילוי המוקדם.

בשל המרחק הרב של האתרים מישראל יוכלו המטוסים לעשות גיחה אחת, עם תדלוק אווירי לא פשוט. זאת, בניגוד לחיל האוויר האמריקאי היכול להרים לאוויר מאות מטוסים, שכל אחד יבצע כמה גיחות הפצצה ובנוסף לשגר טילי שיוט מדויקים. גם כמות המטען שחיל האוויר יוכלו לשאת - ספק אם תספיק לפגיעות כואבות באתרים.

מכל האמור כאן אפשר להסיק שישראל לא תתקוף באיראן. מסקנה זו מתחזקת לנוכח העובדה שישראל מבקשת להגדיל את מספר הצוללות שלה, שלפי פרסומים זרים נועדו לשמש לה ליכולת "מכה גרעינית שנייה".
ישן 08-11-2011, 12:11

ואיזה טילי שיוט למרחק הנדרש יש לצה"ל ?
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "BULLLLSHIT"

זכורה לי ידיעה על סירוב אמריקני למכור לישראל טומהוק.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2929592,00.html
פורסם על טיל הדלילה... האם הוא מגיע עד לב אירן ?

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94_(%D7%98%D7%99%D7%9C )

האם הוא יכול לשאת פצצות חודרות בונקרים שהן כבדות במיוחד ?
האם עקב מהירות השיוט הלא גבוהה של טילי שיוט וטיסה בגובה נמוך זה לא משימה מורכבת להפילם אפילו למערך נ"מ "שיגרתי", מערך שיתקשה לטפל במטוסים מהירים ושטסים מאד גבוה ?

נערך לאחרונה ע"י הנדרסון מלך הגשם בתאריך 08-11-2011 בשעה 12:17.
ישן 08-11-2011, 12:40
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "ואיזה טילי שיוט למרחק הנדרש יש לצה"ל ?"

ציטוט:
זכורה לי ידיעה על סירוב אמריקני למכור לישראל טומהוק.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2929592,00.html
פורסם על טיל הדלילה... האם הוא מגיע עד לב אירן ?

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94_(%D7%98%D7%99%D7%9C )

האם הוא יכול לשאת פצצות חודרות בונקרים שהן כבדות במיוחד ?

אני לא מאמין שאתה באמת מצפה לתשובות כאן.

ציטוט:
האם עקב מהירות השיוט הלא גבוהה של טילי שיוט וטיסה בגובה נמוך זה לא משימה מורכבת להפילם אפילו למערך נ"מ "שיגרתי", מערך שיתקשה לטפל במטוסים מהירים ושטסים מאד גבוה ?

מדוע אתה חושב שמטרה קטנה שטסה נמוך (ולכן באופן טבעי נראית למרחק קטן יותר) קלה יותר ליירוט ממטוס שטס גבוה?

ישן 09-11-2011, 08:11

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "לא אתה ולא אני יודעים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סירפד
וזאת בדיוק הנקודה: הסתמכות על מידע חלקי, ופרסום הפירוש שלו לפי עיני הכותב. זה מצב קלאסי של "אמר ונשאר בחיים" - אם הוא צודק הוא יאמר "אמרתי לכם!", אם הוא טועה יתעלם או יאמר "דברי הוצאו מהקשרם".

זהו סוג (נחות לטעמי) של "שיטת מצליח" עיתונאית.

יש לי בעיה עם הטיעון של "הגדולים המומחים אנשי הצבא והפוליטיקאים הממונים - הם יודעים מה הם עושים ומה טוב לעם , אתם ""פשוטי העם" אין לכם הידע הדרוש כי רובו סודי ואין לכם את הבנה הנדרשת כדי לקבוע מה נכון ומה לא, לכן בבקשה תסמכו על גולדה דיין וזעירה שהם יקבלו את ההחלטות הנכונות והכל יהיה בסדר."

ישן 09-11-2011, 10:07

בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "המזכירות של אביב כוכבי ותמיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי skydiver
המזכירות של אביב כוכבי ותמיר פרדו שואלות מתי אתה פנוי לפ"ע בנושא "האיום האיראני- סקירה עדכנית"

א. זה לא תגובה ענינית. זה ניסיון לסתום פיות באמצעות אגרסיביות, לעג תוקפני לזולת שמטרתו להגחיך אותו ולהשתיק כל דיון.זה לא דיון מכובד בשאלת גבול הדיון הציבורי וערך הדיון הציבורי.
השיטה שלך נוסתה בעבר וזכתה להצלחה אדירה. 2,600 מטובי בנינו נהרגו בזכות השיטה הזאת.

בפעם הקודמת שאנשים מסוגך עשו כזה דבר זה הצליח להם הם הצליחו ליצור קונצנזוס שרק דיין וזעירא מבינים ושכל האחרים יסתמו את הפה וכולם באמת סתמו את הפה עד שהאש נפתחה ביום כיפור.ובגלל אנשים מסוגך נהרגו 2,600 מטובי בחורינו, גופותיהם המרוטשות , עם רסיסי פגזים שחדרו לבטן והמעיים בחוץ, כאלו שפצצות ניתקו את הראש מגופם, 2,600כאלו שסתם חטפו כדור מקלצניקוב ישר ללב או לתוך העין - בחורים צעירים מטוסבי בנינו מתו בקרב בגלל שאנשים מסוגך אמרו שפשוטי העם שיסתמו ת'פה רק לדיין ולאלי זעירא מותר לדבר.

ישן 09-11-2011, 11:18
צלמית המשתמש של skydiver

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "[QUOTE=skydiver]המזכירות של..."

אני אתן לפרופ' (אלוף במיל') בן ישראל לדבר בשמי:
"... אבל מה שכן קורה זה ששואלים יותר מדי שאלות בסגנון האם אנחנו יכולים לתקוף את איראן מבחינה צבאית, האם אנחנו לא יכולים לתקוף אותה, האם זה נכון לתקוף ובאיזו שעה לתקוף. אלה שאלות שנשאלות בלי שיש לציבור המידע הדרוש והיכולת לנהל אותו כדי לקבוע דברים וכדי להסיק מסקנה. כדי לקיים דיון כזה צריך לחשוף מידע מסווג, יכולות ואמצעים, ולכן אין לדיון כזה שום ערך.
"הציבור לא יכול להיות מומחה לפצצות או ליכולות צבאיות. אז מה אם זה מה שמעניין אותו ונראה בעיניו סקסי. זה אומר שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, יתייצב בנאום אל האומה, יספר שמערך המודיעין שלו איתר את הבית שבו מסתתר אוסמה בן-לאדן בפקיסטן ועכשיו צריך להחליט אם לתקוף את המקום או לא. זה נראה רציני?..."

מתוך http://www.globes.co.il/news/articl...?did=1000696133
וגם http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=553947

אוסיף שאני מקווה מאוד ששואלים הרבה שאלות ומעלים הרבה ספקות בתוך מערכת הביטחון ובדרגי הממשל הרלוונטיים אולם הציבור לא צריך להשתתף בדיון- כפי שאתה מציג אותו.

ישן 10-11-2011, 17:55
  ykantor ykantor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.05
עמנואל סקאל:"המנהיגות של 73' כשלה בדיוק כמו המנהיגות היום"
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי הנדרסון מלך הגשם שמתחילה ב "[QUOTE=סירפד]וזאת בדיוק..."

כבר איני יכול לערוך את תגובתי ולכן מובא ציטוט של עימנואל סקאל בתגובה נפרדת:

"המנהיגות של 73' כשלה בדיוק כמו המנהיגות היום, במלחמות האחרונות. הממשלה ב-73' הייתה ממודרת. ועדת החוץ והביטחון הייתה, כמו שהיא היום, גוף נטול שיניים. גולדה לא טרחה לדווח לכנסת. היה המטבח שלה עם גלילי, אלון ודיין. הציבור לא ידע על גיוס הכוחות המצריים. כמה עיתונאי חצר לא הוציאו החוצה את המצב לאשורו.

אני זוכר שדיברתי עם ויקטור שם-טוב, שר הבריאות של גולדה, והוא סיפר שביום כיפור, בישיבה של 12 בצהריים, גולדה הודיעה לראשונה שהולכת להיות מלחמה וכולם הוכו בהלם. אף אחד לא ידע דבר על ההחלטות האומללות של גולדה ודיין".

[http://www.yadlashiryon.com/show_it...3043&itemType=0

לדעתי אחד הלקחים הוא שתמיד עדיף דיון ציבורי (גם אם רובו קש וגבבה) על תרבות ה"שושו".

יהודה

נערך לאחרונה ע"י ykantor בתאריך 10-11-2011 בשעה 18:00. סיבה: עדכון
ישן 05-11-2011, 22:21
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
הגיגיו של האלוף במיל' הרצל שפיר בנושא

אל לישראל לתקוף באיראן

נניח שישראל (או ארה"ב) תתקוף את מתקני הגרעין באיראן. בין שמבצע התקיפה יצליח ובין שלא, איראן תראה בתקיפה זו צעד חריג, מלחמתי, המחייב תגובה צבאית וכלכלית-מדינית.

יש כמה אפשרויות לתגובה איראנית בתחום הצבאי: ירי טילים על ישראל ומטרות אמריקאיות, תקיפה של ישראל על ידי חיל האוויר (בסבירות נמוכה), או הפעלת חיל הים נגד מטרות בארה"ב ובישראל.

איראן גם יכולה להפעיל נגד ישראל את החיזבאללה או את החמאס, ליזום פעולות בעיראק נגד מטרות אמריקאיות והממשל המקומי וכן פעילות טרור ברחבי העולם נגד מטרות יהודיות, ישראליות ואמריקאיות. אפשרות נוספת, שכיום היא בסבירות נמוכה, היא ירי טילים משטח סוריה.

איראן גם יכולה לנקוט תגובה בתחום הכלכלי-המדיני לבדו, או במשולב עם פעולה צבאית. תגובה כזאת יכולה להיות פגיעה באוניות העוברות במצרי הורמוז, או במקום עגינתן. היא יכולה להפחית את היקף ייצוא הנפט והגז, מה שיגרום להעלאת מחיריהם בעולם. והתגובה החמורה ביותר שיכולה איראן לנקוט היא סגירת מצרי הורמוז למעבר נפט. במצרים אלה עוברת כמות של כ-40% מהביקוש העולמי לנפט. האפקט של סגירתם יהיה תלוי במשך הזמן שבו הם יהיו סגורים.

כך או כך, אם איראן תגיב האזור כולו יהיה במצב מלחמה. לפי עבודות שנעשו לאחרונה על ידי גופי מחקר העובדים עם המועצה לביטחון לאומי בארה"ב, מי שמתכוון לתקוף את מתקני הגרעין באיראן צריך שיהיה לו מענה לכל אפשרויות התגובה שלה. מי שאין לו אפשרויות אלה - ישראל למשל - אסור שיתקוף.

בהערכת מצב שנעשתה בארה"ב עוד לפני שנים נקבעו כמה מטרות. בין היתר: למנוע מאיראן להגיע להגמוניה אזורית (אותה היא יכולה להשיג גם ללא שימוש בכוח צבאי); למנוע את נפילת המשטר בעיראק; למנוע מעורבות איראנית כללית בעיראק, להגן על ידידותיה באזור, במיוחד סעודיה וישראל, ולוודא שהנפט ימשיך לזרום מהמפרץ הפרסי בהתאם לביקוש העולמי.

מכאן, המסקנה האחת האפשרית היא שאם תהיה תקיפה היא תבוצע על ידי ארה"ב, שתצטרך להכין מענה מראש לאפשרויות התגובה. התגובה האיראנית המסוכנת ביותר היא חסימת מצרי הורמוז.

במקרה זה, שלבי הפעולה של הצבא האמריקאי עשויים להיות: 1. תקיפת הצי האיראני, בסיסים ואמצעים המשמשים לחסימת מצרי הורמוז. 2. תקיפת מערכי הנ"מ, מרכזי שליטה ובקרה, תקיפה של חיל האוויר האיראני ומערכי הטילים (בדגש על ארוכי הטווח). 3. תקיפת מתקני הגרעין (ההנחה היא כי מתקנים אלה "לא בורחים").

זוהי תוכנית מורכבת מאוד, הנושאת משמעויות קשות לאיראן ובמידה ניכרת גם לעולם. יש הטוענים כי הדלפתה נועדה לשכנע את איראן ברצינותה של ארה"ב. אולי כך, אם ארה"ב תכריז שיש בכוונתה לתקוף את איראן, תעדיף זו לקבל את שיתוף הפעולה הבינלאומי בנושא הגרעין לצורכי שלום.

תקיפת איראן כדי למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני אינה פסולה עקרונית - אבל היא אינה עניין לישראל.

האלוף (מיל') הרצל שפיר היה ראש אגף המטה בצה"ל ומפכ"ל המשטרה

http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1526311
ישן 05-11-2011, 23:53
  הפוסל במומו הפוסל במומו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.06.07
אני לא מבין את הדיון הזה

אם רוצים לדבר על ידיעות אחרונות ומלחמתו בנתניהו - זה לא הפורום.
אם רוצים לדבר, ממקורות גלויים, על יחסי הכוחות איראן-ישראל, זה המקום.

אני מאלו שחושבים שכל יציאה למלחמה היא בבסיסה כישלון מדיני.
למשל, זה שעד היום לא גרמנו לעולם המערבי לשחרר את אחיו הנוצרים מהעול השיעי בלבנון זה כישלון.
אם חלילה יהיה כישלון מדיני (תפקיד הממשלה לא להורות על תקיפה אלא להסיר את האיום באמצעים מדיניים וכאלו יש לרוב: סנקציות משתקות ובידוד מדיני של איראן למשל)ככל הנראה נאלץ לתקוף באיראן כי
עדיף עימות עם הפרסים מאשר חמנאי עם גרעין.

ביחס לכל נבואות הזעם - אני חושב שהיכולות של האיראנים לפגוע בנו מאוד מוגבלת ביחס למתואר.
ביחס להצעה לפצל כוחות "מקל לכבד" אני חושב שיש בה היגיון, דווקא בגלל שצה"ל הוא לא צבא ענק עם
משאבים בלתי מוגבלים. לחסל בנפרד הן את החמאס והן את חיזבאללה ורק אז לגשת לאיראנים.
עם תקיפת איראן משמעותה עימות משולש ובמקביל בכל מקרה, אני מעדיף, שאנחנו נהיה אלו שנבחר את הזמן
והמקום ונוכל לרכז כוחות בכל פעם במקום אחר.
ישן 09-11-2011, 10:49

ללא מילים ושינוי:

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/304/356.html

מומחים: "סיכויי ההצלחה של תקיפה ישראלית קלושים"
בצל ממצאי דוח סבא"א והדיון בישראל על תקיפה באיראן, אומרים מומחי ביטחון כי צה"ל לבדו לא יכול לנטרל את תוכנית הגרעין. "לישראלים יש אמצעים מוגבלים לצורך תקיפת המתקנים באיראן", מסביר פרופסור אמריקאי. חוקר ישראלי בכיר: "זה מצריך לפחות חודש של הפצצות, וזה משהו שישראל לא יכולה לבצע לבדה"

יפתח שפיר, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, באוניברסיטת תל אביב אומר כי "חיל האוויר הישראלי מסוגל לבצע תקיפה באיראן ולגרום נזק למתקני הגרעין, אך הוא רחוק מהיכולת לנטרל את תוכנית הגרעין. זה מצריך לפחות חודש של הפצצות וזה משהו שישראל לא יכולה לבצע לבדה".

צ'ארלס וולד, גנרל בדימוס בחיל האוויר האמריקאי ולשעבר סגן מפקד על כוחות הצבא האמריקאי באירופה, מעריך כי מבצע צבאי באיראן מצריך לפחות 1,000 גיחות הפצצה.

"לישראל אסור לחשוב על לתקוף את איראן לבדה", אומר תא"ל במיל' עוזי עילם, מנכ"ל הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית לשעבר. "זה עניין רציני ונשמעות יותר מדי התבטאויות לא אחראיות בנוגע למה שעלינו לעשות".
ישן 27-07-2012, 13:37

הפרוייקט של ארי שביט - "הארץ"

דומה שראוי לשרשר לכאן את סדרת הראיונות של ארי שביט הרואים אור במדורו במוסף "הארץ".

הקו הכללי ברור - אין לתקוף באיראן.

ראיון עם אלוף (מיל.) גיורא איילנד:
http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1774121

(קטעים בלבד)
"בהפצצה ישראלית באיראן גלומות ארבע סכנות. הסכנה הראשונה היא שהפעולה תיכשל. החשש הוא שגם אם נפגע לא נחדור, וגם אם נחדור נגרום נזק פיזי קטן, וגם אם נגרום נזק פיזי גדול התוצאה הסופית לא תהיה מוצלחת. אם נאבד עשרה מטוסים ויהיו לנו עשרה טייסים בשבי וכל האיום הגדול שלנו ייגמר בקול ענות חלושה - מצבנו יהיה לא טוב. אם זו תהיה התוצאה, נמצא את עצמנו מיד עומדים מול הסכנה השנייה: כרסום נורא של כושר ההרתעה אשר יעודד כל מיני כרישים לתקוף את ישראל שאיימה ונכשלה וכעת היא מדממת אל תוך המים. סכנה שלישית: בין אם ההתקפה תצליח ובין אם היא תיכשל, היא תיתן לאיראנים את העילה הטובה ביותר לשעוט אל הגרעין בגלוי ולהרכיב פצצות אטומיות ראשונות בתוך זמן קצר. האיראנים יאמרו שהם כלל לא התכוונו לכך. הם רצו גרעין לצורכי שלום. אבל אחרי שישראל תקפה אותם אין להם ברירה - וגם יש להם הצדקה מלאה. הסכנה הרביעית היא שבתגובה להתקפה הישראלית איראן תתקוף במפרץ ותתקוף יעדים אמריקאיים ובכך תעלה את מחיר הנפט ל-200 דולר לחבית. אם כך יקרה, העולם יזעם על ישראל והקהילה הבינלאומית תפעל נגדה באופן נחרץ. ההשלכות עלולות להיות מרחיקות לכת: מפיקוח הדוק על דימונה ועד לסנקציות כלכליות של האו"ם דווקא עלינו".

"אם לא יימצא פתרון מדיני מפתיע ואם לא תיערך תקיפה צבאית ב-2013-2012, פירוש הדבר הוא השלמה דה-פקטו עם איראן גרעינית. כדי שישראל תתקוף, על הדרג המדיני לקבל מהדרג הצבאי תשובות טובות מאוד על השאלות שמניתי ועליו לוודא שהתנאים המדיניים לתקיפה הבשילו. ההסתברות לכך שכל התנאים הללו יתמלאו אינה אפסית אך היא הרבה פחות מ-50%. כך שהסבירות לכך שאיראן תהפוך למעצמת סף גרעינית גבוהה למדי. היא עולה על 50%".
ישן 27-07-2012, 13:43

הימור על קיומנו
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הפרוייקט של ארי שביט - "הארץ""

http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1780150

קובי ריכטר, אחד הטייסים המוערכים בהיסטוריה של חיל האוויר, מזהיר כי תקיפה ישראלית באיראן אינה דומה לתקיפה על הכור בעיראק ותהיה מעשה טירוף שיהפוך את ישראל למצורעת

כשאני יושב מולו בסלון ביתו נושא ריכטר באוזני הרצאה סדורה. "עד לפני שנה הייתי שקט", הוא אומר. "הייתי בטוח שנתניהו וברק משחקים במשחק מתוחכם שנועד לאיים על מעצמות המערב. האמנתי שהם מבינים שהדרך היחידה להתמודד עם ההתגרענות של איראן היא סנקציות בינלאומיות נוקשות. הערכתי שהם משתמשים באיום של פעולה צבאית ישראלית קרובה כדי להעצים את הסנקציות האלה. חשבתי שהם מנהלים את המשחק יפה ומשיגים תוצאות לא רעות. אבל בחודשים האחרונים אני שומע קולות מודאגים ומדאיגים מאנשים הקרובים למעגל קבלת ההחלטות. אני רואה יותר ויותר סימנים המעידים על כך שאפשר שראש הממשלה ושר הביטחון באמת מתכוונים לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. תקיפה ישראלית של מתקני הגרעין באיראן תהיה מעשה טירוף. תקיפה ישראלית של מתקני הגרעין של איראן תביא לאיום בלתי סביר ואולי בלתי ניתן להתמודדות על קיומה של ישראל. על כן הסכמתי לדבר איתך היום. אני מבקש להזהיר באמצעותך מפני מה שנראה לי כמהלך בלתי רציונלי בעליל אשר עלול לסכן את קיומה של מדינת ישראל".
ישן 27-07-2012, 13:50

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "הפרוייקט של ארי שביט - "הארץ""

נקודת האל-חזור נחצתה || נתניהו וברק הכריעו כנראה בעד תקיפה באיראן, אך לא בטוח שהשיקולים מבצעיים

http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1786805

"אני במבוכה גדולה, משום שבפעם הראשונה בכל השנים של עיסוק בתחום הזה, נדמה לי שאני מבין טוב יותר מה הם השיקולים שמנחים את האויב, מכפי שאני מבין את השיקולים שלנו". הדובר הוא איש מודיעין ותיק, שבילה שנים ארוכות במעגלים הבכירים ביותר של קבלת ההחלטות במערכת הביטחון הישראלית. המציאות במזרח התיכון, אמר האיש השבוע, עברה שינויים קיצוניים בשנתיים האחרונות. נדמה שלראשונה זה שנים, ישראל אינה יכולה באמת לפעול כדי לסכל חלק מההתפתחויות המסוכנות עבורה, מעליית האחים המוסלמים במצרים ועד ההשלכות המדאיגות בחלקן מקריסתו הצפויה של משטר אסד בסוריה. אבל במקום אחד, לפעולה ישראלית יכולות עדיין להיות משמעויות דרמטיות במיוחד, שישפיעו על מהלך הדברים באזור כולו: איראן.

ב"חזית המזרחית", המדור השבועי החדש של ארי שביט במוסף "הארץ", דנים שביט ומרואייניו, מרביתם בכירים לשעבר בצמרת המדינית והביטחונית, בשיקולים בעד ונגד הפצצה ישראלית של אתרי הגרעין באיראן. זו תערובת של אפוקליפסה וארוחת בוקר. בזמן שהאזרחים השלווים מבלים סביבם, משרטטים בני שיחו של שביט את התרחישים הפסימיים שלהם באשר לצפוי, בין אם תתקוף ישראל באיראן ובין אם תימנע מתקיפה. הדעות חלוקות, אבל התחזית אחידה: נעים לא הולך להיות כאן בקרוב.

בשבועיים האחרונים שוחחתי עם חמישה בכירים אחרים, יוצאי מערכת הביטחון. יחד, הם מילאו כמעט כל תפקיד מרכזי שאפשר לחשוב עליו בצה"ל. השיחות התקיימו בנפרד (חלק מהאנשים מתעבים באופן מובהק זה את זה, על רקע מריבות הרחוקות מלהיות אסטרטגיות). מה שהפתיע במפגשים הללו היה הטון האחיד שלהם: כל החמישה מודאגים מאוד ממה שהם מזהים כנחישות גוברת של ראש הממשלה ושר הביטחון לתקוף באיראן.

האנשים הללו, שאיש מהם עוד לא יצא עדיין בפומבי ובאופן נחרץ נגד ההפצצה, אינם רואים בהכרח עין בעין. מרביתם גם לא שותפים לקביעות הנחרצות של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן וחברו ראש השב"כ הקודם יובל דיסקין, שמתנגדים להפצצה בכל תוקף (דגן) ומאשימים את הצמד נתניהו-ברק במשיחיות בסוגיית איראן (דיסקין). מה שמשותף להם הוא ההסתייגות מהעיתוי.

תקיפה בחודשים הקרובים, הם אומרים, בלי לגיטימציה בינלאומית ותוך כניסה כמעט ודאית לעימות מדיני חזיתי עם ארה"ב, תזיק לעניין הישראלי יותר משתועיל לו. בשלהי 2011 הכניס אהוד ברק לזירת הדיון העולמי בגרעין האיראני את המושג "מרחב החסינות". זו תובנה שהתגבשה תחילה באגף המודיעין במטכ"ל ונועדה לתאר את שאיפתו של שלטון האייתוללות לבסס את המרכיבים החיוניים של הפרויקט באתרים מוגנים, שלכאורה יהיו בטוחים מפני פגיעה צבאית מבחוץ.

"נקודת האל-חזור" נזנחה (ואולי נחצתה) מזמן. המרחב, מונח צמיגי יותר, כדברי מנסחיו, נפרש על פני פרק זמן רחב יותר, אבל בסופו יהיו לאיראנים די מרכיבי ייצור קריטיים וידע חסינים מפגיעה, באופן שיספק לתוכנית הגרעין מעין פוליסת ביטוח.

ברק דיבר במונחים של רבעונים, שלושה עד ארבעה. לקראת סוף 2012, השתמע מדבריו, תושלם כניסתה של איראן למרחב החסינות. החסינות מפני תקיפה ישראלית תושג במהירות יחסית.

לחיל האוויר האמריקאי, על יכולותיו המשופרות יותר, יישארו עוד כמה חודשים לפעולה אחרינו. בנאומו בקבלת הפנים החגיגית של משרד הביטחון לרגל יום העצמאות, בסוף אפריל השנה, עוד דיבר ברק בהרחבה על מרחב החסינות. מאז, המושג הולך ונדחק בהדרגה מהכרזותיו הפומביות. בנאומו הנחוש יחסית של השר שלשום, במכללה לביטחון לאומי, לא היה לו זכר.

יש אנשים המאמינים שהסיבה לכך היא שמרחב החסינות כבר אינו רלוונטי, משום שאיראן נמצאת זה כמה חודשים במקום בטוח בתוך המרחב הזה. האיראנים מיקמו די צנטריפוגות להעשרת אורניום באתר התת-קרקעי שנבנה בפורדו, ליד העיר הקדושה קום, כדי לייתר מאמץ של תקיפה אווירית נגדו. מה שנשאר לדעתם לישראל לעשות, אם תחליט בכל זאת לפעול, יהיה יותר בגדר תצוגת תכלית הרתעתית מאשר מהלך אמיתי לדחיית פצצת הגרעין האיראנית.
ישן 28-07-2012, 18:32
צלמית המשתמש של צ'אקי.
  צ'אקי. צ'אקי. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.01.12

אני לא מעריץ גדול של ארי שביט אבל הוא מעלה נקודות טובות שראויות שישקלו אותן בכובד ראש.

בעבר הייתי תומך גדול בתקיפה ישראלית באיראן אבל הדעה שלי השתנתה. חשבתי שהדבר הנכון לעשות הוא לתקוף לפני ההגעה לנקודת האל חזור במידה והאמריקאים לא ייקחו את המטלה על עצמם אבל הסיכונים שגלומים בכישלון של תקיפה ישראלית הם כה אדירים עד שאני רואה אותם שקולים לסיכון שכרוך בקיומה של פצצה אסלאמית.

הפתרון הטוב ביותר שהיה יכול להיות זה שארה"ב, מערב אירופה, סין ורוסיה היו מסכימות ביניהן שחייבים למנוע מאיראן להשיג את הפצצה פשוט מאוד למען עתיד האנושות והיו פועלות צבאית לשם השגת המטרה אבל זו פנטזיה.

"הפתרון" היחיד הוא הרתעה הדדית. אחרי שאיראן תגיע לפצצה ישראל צריכה להעביר לאיראן, באמצעות מתווך, הודעה ברורה שהיא גם מחזיקה בפצצה ושהיא מחזיקה ביכולת של ביצוע מכה שנייה שתבטיח השמדה הדדית.

במקביל אני מתפלל לזה שארה"ב תתעורר, תבין שדרושה כאן הכרעה היסטורית ותפעל אפילו לבד למען העולם כי פצצה אסלאמית שתפגע מחר בישראל תגיע גם לאירופה ולארה"ב. לא צריך יכולת שיגור כדי להפעיל גרעין בברלין או בוושינגטון ככה שכל המערכות נגד טילים שמתכננים למקם לא יצילו אף אחד.
ישן 28-07-2012, 18:38

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי צ'אקי. שמתחילה ב "אני לא מעריץ גדול של ארי שביט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'אקי.

"הפתרון" היחיד הוא הרתעה הדדית. אחרי שאיראן תגיע לפצצה ישראל צריכה להעביר לאיראן, באמצעות מתווך, הודעה ברורה שהיא גם מחזיקה בפצצה ושהיא מחזיקה ביכולת של ביצוע מכה שנייה שתבטיח השמדה הדדית.
.

אתה יוצא מנקודת הנחה שהמודיעין יגלה הימצאות פצצה איראנית או לחילופין איראן תכריז על כך, או בנאום כזה או אחר, או בביצוע פיצוץ גרעיני או סתם בהצגת פצצה לתקשורת.

היא והמודיעין לא יתן את התוצר המבוקש, ואיראן תנקוט עמימות - איך לדעתך תרתיע את יראן ותבסס אסטרטגיית MAD?
ישן 28-07-2012, 20:17
צלמית המשתמש של צ'אקי.
  צ'אקי. צ'אקי. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.01.12
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=צ'אקי.] "הפתרון"..."

אין לי תשובה לזה. איכשהו להמר שהמודיעין שלנו או האמריקאי יצליח לזהות הגעה לנקודה קריטית נראה לי נבון יותר מתקיפת מנע שעלולה לא להצליח וגם אם היא תצליח אז נתת לאיראנים מאין עילה להפוך את המאמץ להגיע לפצצה לגלוי ולמוצדק.

מה אם תפגע בתוכנית הגרעין באופן זמני בלבד והם יפיקו לקחים שיהפכו תקיפה נוספת לבלתי אפשרית? (כמו למשל חפירת בונקרים בעומק רב יותר)

לי נראה שתקיפה ישראלית תבטיח פצצה מתישהו לאורך הדרך. זה לא כמו בעיראק ובסוריה. לא מדובר פה בהורדת מטרה בודדת. חוץ מלהמשיך ניהול של מלחמה שקטה (וירוסים, חיסול מדענים וכו'), להמשיך לנסות לשכנע את רוסיה וסין להבין את הסכנה, להסתמך על הרתעה הדדית ולהתפלל לנס - אני לא רואה פתרון.
ישן 28-07-2012, 20:21
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
אי אפשר לבסס את MAD מול איראן. MAD היא אשליה מסוכנת בתנאים שלנו
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=צ'אקי.] "הפתרון"..."

כתבתי על כך לא מעט פה בפורום.

ע"מ ש- MAD תעבוד, דרושים תנאי היסוד בדוגמא היחידה המוכרת לנו שעבדה במציאות, בין ארה"ב ובריה"מ:

1. קיום סימטריה בשטח, משאבים, כ"א, יכולת ספיגה, כושר תעשייתי בין שני הצדדים.
2. קיום ארסנל ואמצעי שינוע מוקשחים ומוכחים למכה ראשונה ושניה.
3. נחישות לבצע מכה שניה בכל מחיר ותנאי.
4. כל צד יודע מה יכולות הצד השני, ומודע לאפשרות להיות מושמד בוודאות גם אם יכה מכה ראשונה מוצלחת.

ויש תנאים וניואנסים נוספים שלא כאן המקום להיכנס אליהם.
בתנאים שלנו, אף לא אחד מהתנאים הללו לא מתקיים.

כפי שאני רואה את זה, בתנאים שלנו, לישראל אין באמת אופציה לספוג ראשונה, אלא רק להכות ראשונה ובכל הכוח העומד לרשותה בארסנל האויב עד להבאתו לשיתוק צבאי, כלכלי, תעשייתי ומדיני. לכניעה מוחלטת ללא תנאי.

אם ישראל סופגת ראשונה, נניח מטח של 4-8 פצצות בגודל הירושימה, ואח"כ מתקפת טילים, ונניח שההפצצה כוונה למרכזי אוכלוסיה ישראלים ותעשיה שתשמיד נניח 30% מהאוכלוסיה שלה - היא תעמוד בפני דילמה קשה: להגיב בכל הארסנל שנשאר, ולהסתכן בספיגת מכות נוספות על ערים נוספות שניצלו מהמכה הראשונה, ובכך למעשה לחסל את היישוב היהודי בציון, או להבליג, לאיים במכת תגמול איומה -אבל להתפלל שהמעצמות תתערבנה ותאיימנה על המדינה התוקפת בהשמדה גמורה אם תעז לתקוף פעם נוספת. דהיינו- להקפיא מצב וללקק את הפצעים במקום לתקוף מכה שניה.
היות ולאף אחד לא מתחשק לספוג מכה ראשונה ולהבליג - לא נותר אלא להניח שהאסטרטגיה הסבירה ביותר תהיה שאם ישראל תשתכנע שהיא עומדת לספוג מכה ראשונה - היא תשגר את כל הארסנל שלה, או תאיים לעשות זאת, לעבר יעדים צבאיים בצד האויב, במטרה להשמיד את הארסנל של האויב קודם כל, במכת מנע. ולקוות שלאויב יישאר די שכל לעשות בדיוק את מה שהמלצתי קודם: לספוג את המכה, ולהבליג פן יבולע לערים שלו.

לדעתי הצנועה, MAD לא ישימה באזור שלנו.
MAD מניחה הרתעה הדדית והשמדה הדדית מובטחת.
בעוד שלא ברור אם ניתן להרתיע את מנהיגי איראן. אם הא-סימטיה העצומה בגודל השטח ובמשאבים לא תפתה אותם להכות ראשונים. כפי שהתבטא פעם ראפסג'ני. הוא אמר שהאיסלם ישרוד אחרי הפצצה גרעינית ישראלית- בעוד שישראל לא.
וכמו שאומרים, he's got a point.

גם האלמנט של "השמדה הדדית מובטחת" לא ברור שאפשרי. לאיראנים ייקח שנים ארוכות עד שיבנו ארסנל מתאים. לא בטוח שהעולם ייתן להם את זה. בטח לא רוסיה שזה בחצר האחורית שלה.לא אנחנו ולא איראן מעצמות על עם מגוון אמצעי שיגור מהקרקע, מהאויר, בחלל, בים. ומתחת לים.
אין לנו מפציצים אסטרטגיים. ולא צוללות תקיפה גרעיניות.
לפיכך, מי שישים יהבועל MAD שתציל אותו...עושה שטות.
הדרך האקטיבית היחידה לעצור את הפרויקט האיראני היא תקיפתו הפיזית, השמדת כמה שיותר מפעלי תע"ש, טק"ק, מדענים ומרכזי פיתוח.
אמנם לא ניתן להשמיד ידע ומוחות -אבל קשה מאד יהיה להם להתאושש ולהתחיל הכל כל פעם מחדש.
פגיעה משולבת במרכזי פיתוח, מתקני העשרה, ניסוי, מפעלי טילים וכו'- יכולה לגרום הן לפגיעה בגרעין והן לעקירת השיניים והציפורנים שאיתם הם מתכוונים להגיב או להרתיע.
למעשה, תקיפה באיראן חייבת להתחיל מתקיפת הטק"ק כצעד ראשון ומונע. ורק לאחר מכן להתפנות לדיכוי הגנ"א. הגרעין יחכה לסוף.
ואת זה יכולה לעשות רק מעצמה. לא ישראל.

דרך נוספת תהיה כמובן סנקציות שיחסלו את הכלכלה האיראנית ויביאו את העם שם לסף רעב. כשזעקת הרעב של ההמון תעלה לממסד השליט- יש תקווה שיתעורר שם מרד בצמרת. לפני 10 ימים ראינו איך כמעט כל הצמרת של אסד מושמדת בפיגוע התאבדות אחד על ידי שומר ראש.
מתאבדים לא חסרים כידוע בעולם השיעי. וגם חומר נפץ לא. העם האיראני כבר מרד ב- 2009 בשלטן ודוכא בכוח. כל מי שעיניו בראשו יודע שההייטוללות לא זקוקים לנשק הגרעיני להשמדת ישראל דווקא- אלא להרתעת העולם מלהתערב בשלטונם ולהביא להפלתם. במודל הצפ"קי. הם חושבים כנראה שנשק גרעיני יהווה עבורם תעודת ביטוח לשרידות השלטון. ולמעשה מנתהל כרדע מירוץ מה יבוא קודם: נשק מבצעי ואיתו חסינות מסוימת, או נפילת השלטון על ידי ההמונים הרעבים שצובאים כבר היום בתורים לחלוקת מזון ושרואים איך החסכונות שלהם מתאדים באינפלציה גבוהה.

אני אישית מאמין בדרך השניה. בשילוב עם חבלה חשאית ושת"פ עם גורמים מתונים שם לעורר אביב איראני.

ולהשומע ינעם. ושבוע טוב לכולם.
ישן 28-07-2012, 18:07

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "עם כל הכבוד, השרשור הזה נושא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
עם כל הכבוד, השרשור הזה נושא אופי פוליטי מובהק מוטה לכוון אחד.
.

אשמח לדעת מהו אותו "אופי פוליטי מובהק" ומהו הכיוון אליו הוא מוטה.

ציטוט:
זכותו של פותח השרשור להחזיק בדעתו

תודה על האישור. מעניין אגב מה אתה חושב היא דעתי? (בהנחה שאינך מכוון לדעה פוליטית - שמעולם לא הובעה על ידי כאן ואני בספק אם רבים ממכריי יודעים מהי).באשכול זה דעתי היא שמהלכים תקשורתיים מסוימים פסולים.

ציטוט:
הדיעה שמוביל עיתון הארץ הינה לגיטימית.

זו כמובן דעה שלך, ועל עצם העניין הזה נסוב האשכול.

ציטוט:
דיון רציני בנושא הוא בשדה המדיני/פוליטי וככזה אינני חושב שמקומו כאן.
אלא אם כן מנהלי הפורום מובילים קו מסויים.

דיון רציני בנושא הוא בשדה של דמוקרטיה, חופש ביטוי, מעורבות ציבורית בסוגיות אסטרטגיות, תרבות דיון באופן כללי, אחריות של עיתונות - ובקיצור - הרבה נושאים, אך לא פוליטיקה (במובן של שמאל/ימין או ניגוח של ראש ממשלה וכיו"ב).

בנוסף, אשמח לדעת מהו לדעתך הקו שמובל על ידי מנהלי הפורום.
ישן 28-07-2012, 23:09
  הפוסל במומו הפוסל במומו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.06.07
לאף עיתונאי אין את תמונת המודיעין המלאה על מנת לחוות דעה

כל המתקפה התקשורתית נגד תקיפה ישראלית, היא תולדה של תדרוכים של כל מיני "לשעברים",
שהצליחו (לא צריך הרבה) להלחיץ כמה עיתונאים שנמצאים בעמדות השפעה ולחוצים ממילא.
לכל אותם עיתונאים אין באמת מידע רלוונטי על מנת להביע דעה, הם רק חושבים שיש להם, כי הם
מרגישים חשובים ומוחנפים שכל מיני "לשעברים" מדברים איתם. אין כאן פוליטיקה, רק חילוקי דעות, וככל
שהנושא גדול יותר, כך האמוציות חזקות יותר.

בינתיים, הרושם הכללי הוא שנתניהו וברק עושים בדיוק מה שהם אומרים: מקיימים איום אמין ואפקטיבי וקוצרים
סנקציות חריפות כפי שלא היו מעולם על איראן, כמו גם רתימה שלך הקהילייה הבינלאומית, מה שכל שאר
ממשלת ישראל נכשלו לעשות. זו עובדה.
האם תהיה מתקפה? אני מאמין להם שלא יפעלו אלא אם כן לא תהיה ברירה אחרת לדעתם.
זו כמובן נקודת החלטה סובייקטיבית, שלאף אחד מאיתנו אין מספיק מידע להעריך האם היא באמת
הנקודה האחרונה.
צריך לומר ביושר, אנחנו באמת לא יודעים.
ישן 03-08-2012, 12:39

מאמר של דוד גרוסמן המזדעק כנגד תקיפה אפשרית באיראן

http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1792169

כמעט כלו כל הקיצין - גרוסמן מזדעק ושואל: "איך נעמוד מול עצמנו וילדינו כשנישאל מדוע שתקנו לקראת תקיפה באיראן? מדוע לא יצאנו בהמונינו לרחובות להפגין נגד האפשרות של עוד מלחמה יזומה? מדוע לא הקמנו אפילו אוהל מחאה אחד, סמלי, מול בית ראש הממשלה, להתריע מפני האפשרות של האסון המתגלגל לעברנו?"

חסר רק שעמוס עוז יפרסם מניפסט, ואבדנו.

להלן הטקסט המלא:

הנה תרחיש אפשרי: ישראל תתקוף את איראן גם בניגוד גמור לעמדתו של הנשיא ברק אובמה, שכמעט מתחנן להשאיר את המלאכה לארצות הברית. מדוע? מפני שלבנימין נתניהו יש חשיבה היסטורית ותפישה היסטורית, ועל פיהן - אם לתמצת זאת בקווים כלליים - ישראל היא "עם הנצח", וארצות הברית, עם כל הכבוד, היא מעין אשור או בבל, יוון או רומי של ימינו. משמע: אנחנו נצחיים, אנחנו עם עולם, והם, על אף עוצמתם, זמניים, בני חלוף. להם - שיקולים פוליטיים, כלכליים, צרים ומיידיים: הם מוטרדים מההשפעה שתהיה לתקיפה על מחירי הנפט ועל תוצאות הבחירות, ואנו מתרחשים, תמיד, בספרה של "נצח ישראל", ונושאים בחובנו זיכרון היסטורי שיש בו הבהובים של נסים ושל תשועות שמעבר להיגיון ולמגבלות המציאות. הנשיא שלהם הוא "יפה נפש", המאמין שאויביו חושבים באופן רציונלי כמוהו, ואילו אנו כבר 4,000 שנה נמצאים במגע חריף עם הכוחות הסטיכיים והאפלים ביותר של ההיסטוריה ושל יצר-לב-האדם, ויודעים היטב איך יש לפעול כדי לשרוד באזורי הדמדומים האלה.

יש כאלה שהצגת הדברים הזאת תגרום להם חרדה, אבל ייתכן שראש הממשלה יראה בה תיאור הולם ואף סוג של מחמאה. ראש הממשלה נהנה, כידוע, מתמיכתה של קואליציה רחבה, ואין מולו אופוזיציה חזקה. במובנים מסוימים, הוא מתפקד היום כשליט יחיד - "ביבי קינג", כינה זאת המגזין "טיים" - ומשמעות הדברים היא שבעת קבלת ההחלטה הגורלית, עתידו וגזר דינו של הציבור הישראלי יהיו נתונים, יותר מכל, לשיפוטה של השקפת עולמו הקיצונית, הנוקשה והמקובעת של נתניהו.

במלים אחרות, גם אזרחי ישראל הרבים, מכל רחבי המפה הפוליטית, שאינם רוצים שישראל תתקוף את איראן, וגם חלק מראשי זרועות הביטחון שמתנגדים לפעולה, כלואים כיום, באופן שאין גורלי ממנו, בתוך השקפת עולמו ההרמטית של ראש הממשלה.

לנתניהו יש שותפים נאמנים בממשלה, שותפים להשקפה ולהחלטה. היתרון שלהם על פני האזרח שמפקיד בידיהם את ההחלטה על גורלו הוא בכך שהם, לכאורה, "יודעים", ולפניהם מונחים "כל העובדות והשיקולים". נכון שכך מתנהל שלטון דמוקרטי, אבל אזרחי ישראל כבר למדו על בשרם, שמנהיגיהם אינם חסינים מפני טעויות קשות, ושהם מועדים, ככל האדם, ואולי טיפה יותר, להכשלה-עצמית ולהיסחפות באופוריה כוחנית.

ועל כן, כיוון שמדובר בעניין כל כך קיומי, אנו זכאים וחייבים לשאול שוב ושוב, או לפחות לתבוע מהמחליטים לשאול את עצמם, ולהשיב ביושר: האם היודעים אכן יודעים? האם הם מסוגלים - האם מישהו בכלל מסוגל - לדעת ולכלכל את "כל העובדות והשיקולים", שמעשה כזה כרוך בהם? האם הם משוכנעים מעל לכל ספק שהם אינם מפריזים בהערכת יכולתו של צה"ל לפתור באופן מוחלט את בעיית הגרעין האיראני, והאם אין הם ממעיטים בהערכת כוחם של האיראנים? האם הם בטוחים לחלוטין שאם ישראל תפציץ, לא תהיה לאיראנים פצצה, ושאם תהיה להם פצצה הם אכן ישתמשו בה נגד ישראל?

במלים אחרות, האם "ידיעתם" מבוססת אך ורק על עובדות, או שהיא מוטה ומותססת על ידי חרדות, ומשאלות לב והדים של טראומות העבר, שאין כראש הממשלה מומחה להעצמתם? וחשוב מכל: האם הם מבינים, שההחלטה לתקוף מעצמה כאיראן - ועוד לעשות זאת בניגוד לעמדת ארצות הברית - עלולה להתברר כשגיאה הגדולה ביותר שעשתה ממשלה ישראלית אי פעם?

אלה שמצדדים בתקיפה נעים לאורך ציר אחד ויחיד שקצותיו הם "פצצה או הפצצה", ומעליו תלוי השלט: "לנצח תאכל חרב". כל כך שבויים מנהיגי ישראל בחשיבה האוטומטית הזאת, עד שכבר נדמה שגזירה משמים או חוק טבע הם שדנים את ישראל, כמעט תמיד, בכל דילמה, בכל צומת של קבלת החלטה ביטחונית, לנוע אך ורק בין "פצצה" ל"הפצצה". בין לתקוף או להיות מותקף.

ודאי שאיראן החמושה בנשק גרעיני מהווה סכנה מוחשית, ואין מדובר בפרנויה של ממשלת ישראל; אך גם במצב הנוכחי קיימים צירי תנועה אחרים, אפשרויות פעולה - או אי פעולה - אחרות, וכמובן קיימת ההבטחה האמריקאית החד-משמעית שאיראן לא תהיה גרעינית. אבל נדמה שישראל כבר נמצאת בעיצומו של מהלך שבו פועלים עליה כוחות מוכרים וחזקים ממנה, כמעט קמאיים, שניזונים מאותה תפישה היסטורית שהזכרתי, זו המגשימה בדרך כלל את חרדותיה, וכמו מתמגנטת אל מצבים של איום קיומי.

ועל כן, ביתר תוקף נשאלת השאלה מדוע שרים ובעלי תפקידים בכירים בזרועות הביטחון - בהווה, לא רק כאלה שסיימו את תפקידם - אינם קמים ואומרים את דברם? אלה המתנגדים בשיחות סגורות למהלך של תקיפה; הסבורים שתקיפה ישראלית רק תדחה לזמן מועט את התגרענות איראן, והחוששים מהתוצאות מרחיקות הלכת שיהיו לתקיפה כזאת על מצבה של ישראל, ואפילו על עצם קיומה. מדוע אין הם קמים כעת, כשעדיין אפשר, ואומרים - אנחנו לא נשתף פעולה עם ההזיה המגלומנית הזאת, ועם השקפת העולם המשיחית-אסונית הזאת? האם הנאמנות ל"מערכת" חשובה יותר מהנאמנות לדברים שלמענם הם הקדישו את חייהם - ביטחון ישראל ועתיד ישראל? אקט מהדהד כזה יהיה המעשה המשמעותי ביותר שהם יוכלו לעשות כיום למען ישראל, לביטחונה ולעתידה.

וגם אנחנו, הציבור הישראלי, הדוממים לפתע לנוכח מה שהולך ומתקדר מעלינו, אנו הקופאים בהשלמה-מראש ובעיניים-עצומות-לרווחה מול מה שנראה מאיים יותר מיום ליום, וזועק בנמהרותו: איך נעמוד אחר כך מול עצמנו ומול ילדינו, כשנישאל מדוע שתקנו? מדוע לא יצאנו בהמונינו לרחובות להפגין נגד האפשרות של עוד מלחמה יזומה? מדוע לא הקמנו אפילו אוהל מחאה אחד, סמלי, מול בית ראש הממשלה, להתריע מפני האפשרות של האסון המתגלגל לעברנו? הלוא אנחנו - כמאמר ח.נ. ביאליק בהקשר אחר - בחלבנו ובדמנו את הבערה נשלם.
ישן 14-08-2012, 17:16
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
ובאמת, עמוס עוז לא חיכה, וחתם על מכתב איום מעו"ד מיכאל ספרד -מיודענו מבילעין ומבצלם
בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "מאמר של דוד גרוסמן המזדעק כנגד תקיפה אפשרית באיראן"

במכתב מאיימים שני עורכי דין על נייר מכתבים רשמי שלהם (!) להגיש בג"צ נגד נתניהו אם יעז לא לעשות מה שהם אומרים לו.
בקצרה, הם תובעים ממנו להביא את ההכרעה להחלטת מליאת הממשלה. ולא...יפנו לבג"צ.
הם כמובן מניחים שעל מליאת הממשלה קל יותר להשפיע ולהטיל אימה וקלון ציבורי.
הנה המכתב המקורי:

http://rotter.net/User_files/forum/...6a5e5dc2471.pdf

הנה הגיעו ימים הזויים בהם סופרים נחשבים יותר ופחות נתקפים היסטריה, אימה חשיכה ופחד מצמית, ובמקום לעודד את רוח העם לקראת האתגר הצפוי לו -גם אם רק ארה"ב תתקוף את איראן וישראל לא תנקוף אצבע ! - הם מרפים את ידי העם, מערערים את רוחו, מפוררים את אחדותו, משדרים חולשה ומורך לב תוך ניצול דמיונם הפורה וכושר כתיבתם. מעדיפים את הנוחות העכשווית ובתי הקפה והמרזח והנשים של תל אביב על פני קשיי המלחמה. אכול ושתה וכתוב מכתבי כסת"ח כי מחר נקבל פרס נובל אולי וכי כך יאה לאנשי הרוח..

דבר אחד אני מוחי אינו תופס: היה ורוה"מ ושר הבטחון שמוצגים כמחרחרי מלחמה קורסים תחת הלחץ הציבורי, ואומרים: אחרי המבול. ובמקום יבוא אחר חלש, ונתון להשפעה. ואין תקיפה. ואיראן רצה לפיתוח הגרעיני ובונה לה ארסנל נאה...מה אז? מה יאמרו אז אנשי הרוח המהוללים שלנו לילדינו? למי יכתוב דויד גרוסמן מכתבים נרגשים? האם יעז להזכיר את המדינה היהודית בנאום קבלת פרס נבל לספרות שיקבל מן הסתם לאות ניחומים אחרי שואה 2, או שמא יתחשב ברגשות הנוכחים וידבר על ספרות בלבד? או ידבר על האומה העקשנית ההיא שלא הקשיבה לאזהרות שלו..
אופס...תראו מה קורה כשהדמיון משתולל...
אני מנחש שחלקם הגדול ימצא דרכו מבעוד מועד לאירופה הקרירה.
משם הם יכתבו את קינת עם ישראל בעת החדשה. אחרי שואה 2 שתבוא מהר מאד או לאט מאד.

ולא מצאתי במכתבם של אנשי הרוח מהוללים שלנו מילה אחת על הצפוי לנו במידה ולא ייעשה דבר. למה שיכבידו על ראשם השקוע בשרעפים ? האחריות לא עליהם.
מכתב שהוא מופת ודוגמא כיצד אנשים נבונים מאד לא מבינים מימינם ומשמאלם בענייני צבא, אסטרטגיה ומלחמה. מכתב של ביטניקים הקוראים ססמאות שלום נבובות כשהצד השני נחוש, מסוכן, ומכין כלי נשק קטלניים.
ולא מצאתי אחד מהם שמבין ששעת כושר היסטורית היא כעת: השמדת הגרעין האיראני תשדר מסר רב עוצמה לכל מדינות האיזור. תפיל את המשטר הקיצוני שם קרוב לוודאי. או שתתחיל תגובת שרשרת שתביא להפלתו. הלא בקלות אפשר לדמיין מאה תסריטים אחרים שונים לגמרי מתסריטי האימה שהם מדמים בנפשם.
ישן 03-08-2012, 21:57
  התניה פבלובית התניה פבלובית אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.08.12
בתגובה להודעה מספר 153 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אני בטוח שיש לך קישורים כדי..."

מי יותר גרוע, טיפש או שקרן?

להלחם מלחמות באינטרנט כבר מזמן לא היו התחביב שלי... אבל אחרי שקראתי את התגובות שלך כבר כמה חודשים, באמת שהיה לי קשה לעצור את עצמי מלהרשם.

אז, כן, תתפלא, גם בשנות התשעים דיברו על זה. והעובדה שקשה לחפש באינטרנט מידע מלפני 9 שנים בנושא שמדברים עליו כל יום לא הופכת אותך לצודק.

1999
http://www.globes.co.il/news/articl...mSearchArticles

1999

1999
http://www.themoscowtimes.com/news/...ors/282847.html

ביטאון חיל האוויר מ1997
http://www.iaf.org.il/456-18622-he/IAF.aspx

הפסקה הראשונה במאמר הזה מדברת על נאום של רבין מ1993 "בבית האבות" כנסת ישראל
http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1575571

1998
http://www.economist.com/node/371245

1997

וכל זה מחיפושים מהירים בגוגל. אלוהים יודע מה תמצא אם תלך לארכיוני עיתונים.
ישן 04-08-2012, 13:51
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי MeGaTal שמתחילה ב "מסכים שסעודיה (כמובן כמשל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MeGaTal
מסכים שסעודיה (כמובן כמשל למדינות המפרץ) אם וכאשר תרגיש שאיום ממשי על קיומה תעשה הכל כדי להסיר איום שכזה אבל אתה יכול לדמיין מצב בו ארה"ב תאפשר לאירן להחזיק נשק גרעיני?
הרי מעבר לפגיעה אסטרטגית ישירה למאזן במזרח התיכון לרעתה של ארה"ב היא גם יכולה לעמוד מול טרור גרעיני בתוך גבולותיה , תאר לך מצב (אומנם תסריט טיפה הוליוודי אבל גם 9/11 היה כזה) שפצצה כזאת מצליחה לעשות דרכה לתא רדום בניו יורק ומתפוצצת במנהטן

בימים כתיקונם קשה היה לדמיין דבר כזה. עם הנשיא הנוכחי של ארה"ב - כן, אני יכול לדמיין תסריט שבו ארה"ב תאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני. להזכירך, פקיסטן מחזיקה בנשק גרעיני וגם צפ"ק.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MeGaTal
קצת סטינו מהנושא אז קצת בחזרה , האם קיים חוק שמונע מגוף תקשורת לנסות לגרום להטיית דעת קהל באופן מובהק לצד אחד מבלי לתת במה משמעותית לדעות הצד השני ?

לא יודע.

ישן 08-08-2012, 20:34

אז כמה זה בדיוק 300 הרוגים?

http://www.haaretz.co.il/captain/net/1.1796957

קמפיין חדש בפייסבוק מנסה לתת פנים להערכה היבשה של מערכת הביטחון לגבי השלכותיה של מלחמה עם איראן וסוריה

לקלחת האינסופית של הדיון סביב המלחמה באיראן נזרק לאחרונה נתון חדש - 300 ההרוגים הצפויים במלחמה אפשרית עם איראן. המספר שאליו הגיעו מומחי חקר ביצועים במערכת הביטחון אמנם נמוך בצורה משמעותית מה-500 שעליהם דיבר שר הביטחון אהוד ברק, אבל קמפיין חדש שמאחוריו עומדת חברת התקשורת Blue Collar מנסה להזכיר ש-300 הוא לא רק מספר, ולהמחיש מה זה אומר בעצם 300 הרוגים.

"בעקבות הסטטוס אתמול שניסה להבין כמה זה ה'רק 300' הרוגים של מערכת הבטחון, החלטנו ב-Blue Collar כל יום להעלות דוגמא, לכמה זה בדיוק 300 הרוגים", כתב שחר כותני מהחברה, שזכור ממלחמת הלייקים שפתח בדף של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"איך שלא סובבנו את זה, זה נשאר יותר מדי", הוסיף. "כמה זה בדיוק 300 הרוגים? 300 הרוגים זה 150 זוגות. 300 הרוגים זה 9 גני ילדים", כתב והסביר כי הם מתכננים להעלות פוסטר דומה מדי יום לפייסבוק. היום למשל הם העלו פוסטר שעושה את החשבון לפיו 300 איש זה 2.5 הרוגים לחבר כנסת, או תשעה לכל אחד מ-33 חברי הממשלה

לשאלת הארץ האם מדובר בקמפיין שהם עושים למען לקוח הבהיר כי מדובר בסך הכל ביוזמה עצמאית שזכתה לגיבוי בחברה. "אפשר להגיד שאנחנו שילוב בין אקטיביסטים עם תודעה פוליטית גבוהה למהפכני כורסא כי אנחנו גם מפגינים באופן קבוע (כולנו פעילים, כל אחד במסגרת אחרת כבר שנים, הרבה לפני הקיץ שעבר, וגם השנה) אבל גם פעילים מאוד בזירת האונליין גם מכורח העבודה שלנו. אנחנו עובדים עם הרבה מאוד ארגונים, נחשפים להמון מידע בעבודה שלנו ומנסים להשפיע על המרחב שלנו גם בשביל הלקוחות שלנו אבל קודם כל בשביל עצמנו כאזרחים מהשורה שצריכים מחר בבוקר לחיות כאן", הסביר.

כשנשאל מה בדבר האופציה השנייה - האם לא ראוי לשקול את האפשרות של מלחמה, לנוכח הנזק הפוטנציאלי הגדול בהרבה הצפוי מפצצה גרעינית איראנית שתפגע בישראל, כותני השיב ראשית כי ההערכה נראית לו ולכל מי שנכנס לדיון כהערכה מופרכת וחסרת בסיס. "אין לי הרבה מה לומר. זה נכון שבמתקפה גרעינית יהיו יותר. העניין הוא שאני לא מאמין שיש לאף מדינה היום, וצפון קוריאה היא דוגמא מובהקת לכך, אינטרס להיכנס למלחמה גרעינית. גם למטורף מטהראן אני לא מאמין שיש איזשהו רצון להיכנס למקום הזה. ברור שהשאיפה לנשק גרעיני היא מהלך לשימור השלטון ובדיוק כמו שצפון קוריאה מאיימת על דרום קוריאה בהשמדה כל שני וחמישי וצריך להיות מוכנים לנורא מכל, לכל הצדדים ברור שמלחמה היא האופציה הגרועה ביותר".
ישן 09-08-2012, 11:04
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile

אם לא הולך לתקוף את האידאולוגיה אז תוקפים את הטקטיקה

סעודיה: ניירט כל מטוס ישראלי בדרך לאיראן
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4266418,00.html

מסע ההפחדה של ידיעות/Ynet וכל השאר מתרחב לעוד אפיקים.
אם שמעון שיפר מחזיק במידע כזה אז זו עבירה פלילית (לפחות כמו של בלאו) רק שהמדינה במילכוד, אם תגיב ז"א זה נכון, אם לא תגיב אז התקשורת תמשיך להנפיץ, לשקר, לקשקש ולעשות ככל על העולה על רוחה במסגרת מסע הפחדת בציבור.
אאל"ט יש איזה דיווח על תגובה רפה של שרהב"ט בנושא

ישן 12-08-2012, 23:49
  edge540 edge540 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
מגוחך שבכלל מתדיינים בכל חוצות האם לתקוף או לא ...

מתחילים להכנס לפרטים טכנאים (בצורה ילדותית וחסרת כל ידע מקצועי אבל בכל זאת)

עדיין קשה לי לקבל שבאמת הלכנו לאבדון מבחינה ערכית/מוסרית ...

הפחד שלנו מיום ליום להכנס למלחמה עם אוייב, חדור רצון עז להלחם בנו, ממש מעורר גועל !

ולא רבותי ! אינני שש לראות/להרגיש טילים וכדומה נופלים על ראשנו, ממש לא !

אבל כשברור שמישהו יעשה הכל רק על מנת לפגוע בנו באופן החמור ביותר שהוא יכול ועוד ברור לנו
שאותו גורם אכן מסוגל להכאיב באופן קשה ביותר, מדוע בכלל לחשוש לצאת להגן על עצמנו ?

האם חזרנו ליהיות אותם יהודים אומללים ומסכנים של שנות ה-30 של המאה הקודמת ???

איפה האומץ והעוז של סבינו שלחמו על הארץ הזו כנגד כל הסיכויים וללא תמיכה של אף מדינה ?!!!!

הפחד הזה של החברה שלנו זה זה הסרטן שיהרוג פה את כולנו (העכבר מביירות צדק בכל מילה שהפליץ)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:11

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר