לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-12-2011, 15:39
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי פשלה פשוט פשלה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Lion_of_Zion שמתחילה ב "לא בטוח שהרדיוס רלוונטי"

אין שום מצב שבירי תותחים או מרגמות תיהיה סטייה של 2 ק"מ בגלל כשל טכני בדיקות וכ"ו לא נולדנו אתמול.

יכולה להיות סטיה של כמה עשרות מטרים +- במקרים נדירים מאות.

הנושא צריך להדי שינה מראשי הצבא .
במידה ולאור יום בתנאים סטירליים לחלוטין ,כשלתרגיל אמורים להגיע 2 אלופים ורמטכ"ל מה שמחייב הכנה מאד מדודקדקת למניעת פשלות ,קרה מה שקרה ,מה יהיה בקרב אמת בליל צלמוות כשהאויב יורה עליך ואין לך בדיוק מושג מי מימין ומי משמאל?
מי אויב ומי ידיד?

באותו עניין שאלה לחירניקים שבינכם:
איך אמור חייל להלחם עם כול מה שהוא נושא על הגב, בוידאו שצורף ע"י אחד מהחברים נראה שהם בקושי זזים .
מומלץ מאד לחזות בצילומים אוטנטיניים ממלחמת יום הכיפורים שבה רואים את חיילי הקומנדו בעת הסתערות.
חגור , קלצ' או r.p.g
ניידים זריזים עם יכולת תגובה מיידית מה שלא ניתן לעשות כשאתה " סוחב את כל הבית על הגב"...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-11-2011, 17:21
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "תראה - במטווח של נשק קל אתה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי High_Hopes
תראה - במטווח של נשק קל אתה יכול לפגוע במטרה של חבר שלך ולהגיד שזאת הייתה תקלה טכנית, כשאתה יורה אחורה זה כבר תקרית בטיחות.

ואם להיותר יותר מדוייקים לסיפור הזה - אם חייל יורה מחוץ לגבולות גיזרה אז לא רק הוא אשם אלא גם קצין המטווח, בתותחנים זה אותו דבר, כשיש ירי באימונים יש בקרה, זה חוק.

גם אם הסוללה לא חרגה מחוקי הבטיחות (ואני בספק שהם לא חרגו, אין שום סיבה לטעות כזאת באימון) אז הבקרים בטוח חרגו.

קודם כל שום דבר לא בטוח מכמות המידע שיש לנו כאן.
האם אתה יודע לפסול תקלה טכנית?
והפואנטה שלי היתה שאנחנו לא יודעים שהיתה עבירת בטיחות..לא שלא היתה טעות אנוש (שגם את זה אנחנו לא יודעים בשלב זה, חמרות שבהחלט הכל יכול להיות..צריך רק לחכות ולראות.
ממליץ לך לקרוא את האשכול המגוכח שנתפח כאן אחרי נטישת מטוס ההדרכה בחיל האויר כדי להבין את הקשר (הלא קיים) בין מה שנכתב בעיתון ובפורום כשיש תאונה, לבין המציאות (קשר מקרי בהחלט).

ישן 30-11-2011, 18:18
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=High_Hopes]תראה -..."

עוד כחודש אני שם, אני דיי בטוח שנקבל את התחקיר (אלא אם ידחו את האימון כי כל הקצינים של ענף חת"ם יהיו בכלא ) ואז ברור שאני אהיה יותר חכם.

אבל, תותח זה לא מטוס (למרות הבדיחה של נהגי תומ"ת שטייס זה סך הכל נהג תומ"ת באוויר) זה כלי טיפש ייחסית, הוא יורה לאן שאתה מכוון אותו - טכנית אפשר לירות גם כשאין חשמל ובלי מכשירים אלקטרונים ועדיין לפגוע במטרה (כמובן שלא עושים את זה)
אין המון אפשרויות - אם הייתה בעיה בתחמושת (הן אם בגלל טעות אנוש או פגם יצור) זה היה משפיע על הטווח ולא על הקו (ימין ושמאל) אם עמד כוח בטווח שבין התותחים למטרה אז הנה כבר מצאנו תקרית בטיחות.
אם הייתה תקלה טכנית באחת הקנים שגרמה לו לצדד לא נכון - אז הבקר בטיחות היה חייב לראות את זה וכשהוא השווה עם הנגמ"ש פיקוד היו צריכים לקבוע שלא יורים.
טעויות אנוש - כל טעות אנוש שיכלה לקרות אמורה להתגלות על ידי הבקרים - אם הם לא מגלים זה בגלל שהם חרגו מהוראות בטיחות (וזה משהו שתמיד מתבצע בצורה כזאת או אחרת, כמעט בלתי אפשרי לירות אם מיישמים את כל חוקי הבטיחות) טעויות אנוש יכולות לנבוע מהזנת נתונים לא נכונה במחשב ירי (משהו שיש לו יותר משכבה אחת של בקרה) או מימוש לא נכון של הנתונים בצוות (צידוד שגוי, שימוש בתחמושת לא נכונה וכו) אבל כל הדברים האלו אמורים להיות בבדיקה של הבקרים ולא יורים בשום נתון עד שהבקר לא השווה את הנתונים עם הבקר הסוללתי.
אז שוב, טעות של 2 ק"מ באימון לא יכולה לקרות רק בגלל טעות אנוש, זה לא טייס ומטוס יש צוות שלם בשרשרת היירי.
גם בניגוד לטיסה, באימון לא יכול להיווצר מצב של קבלת החלטה על דעת עצמך מהרגע להרגע ושאתה חייב לקבל את ההחלטה - מפקד צוות לא יכול להחליט שהוא משנה צידוד על דעת עצמו או שהוא מוריד מטען.

ישן 30-11-2011, 21:34
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
אף אחד לא יודע
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=High_Hopes]תראה -..."

אבל גם High Hopes, גם A-Tell וגם אנוכי אנשי תותחנים ותיקים, כך שלכולנו יש יותר מאשר ידע בשביל להבין.
אני אתן דוגמה איך עבירת בטיחות יכולה להוות מקור לאאוט של 2 ק"מ, מנסיון אישי של צוות שהדרכתי אותו - בתהליך הכנסת החנ"ה לקנה יש סד"פ מסוים שצריך להתבצע ובתוכו סט של בדיקות. אם לא עובדים לפי הסדר, זו אכן טעות אנוש אבל גם עבירת בטיחות. במקרה שאני הייתי בו הצוות לא עבד לפי הסדר הנכון בגלל סיבה לא רלוונטית לדיון, הכניס מטען לא נכון ללא בקרה, ולכן הייתה תקלה.

עכשיו, במקרה הנוכחי, ההסבר של העיתונות לא נראה לי. שירתתי בצאלים במשך שנה וחנכתי עשרות צוותים, כך שאני מכיר את התהליך ואת המקום אליו לרוב יורים ארטילריה, זה ברוב המקרים אותם היעדים. אאוט כזה של שני ק"מ הוא כ"כ חריג שאם לא עלו עליו בתהליך הבקרה, סביר שיש פה פשלה ע"ג פשלה, מרמת הצוות ועד רמת הסוללה. יש צוות, קב"ט קנים, מפי"ק וקב"ט סוללה שאמורים לעלות על הטעות !

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 01-12-2011, 17:02
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "אף אחד לא יודע"

כפי שאמרת: לא חסרות דוגמאות ואפשרויות לשבירת שרשרת בדיקות הבטיחות טרם ביצוע ירי.
חוסר תשומת לב לרגע, זרקנות רגעית, או אפילו חוסר ידע בנושא קטן, יכולים להביא לירי במטען שגוי, בנתונים קו/טווח שגויים, או בנתוני מרעום שגויים.

הפאשלות האלה קרו בעבר לא פעם ולא פעמיים. באחת מהן אפילו חטא גדוד שלם, שלא הבדיל בין צעיף למצר"ש ובזכותו נפתח שטח מיקוש חדש ליד שבטה.

בנוגע למה שקרה אתמול בבוקר: אני מסכים איתך שכדי שמשהו כזה יקרה צריך שתהיה הצטברות של כמה פאשלות, כמו חוסר מקצועיות של הכוון ומפקד הצוות (שבודקים אחד את השני כשהקנה על הנתונים), קב"ט קנים צעיר (שבודק את שניהם ועובד מול קב"ט הסוללה), ומנהל אש שנמצא תחת לחץ להוציא פגזים כמעט בכל מחיר. על כיסתו"ח אני בכלל לא חושב.

ותוספת משלי:
נכון ללפני מספר בודד של שנים, משהו כמו שנתיים-שלוש, היתה במרכז חת"ם בעיה ידועה של חוסר מקצועיות בכל הנוגע לתיפעול הכוונת של ה M-71. החונכים במרכז בקושי הכירו אותה ולעיתים אנחנו היינו אלה שלימדנו אותם איך עושים את זה נכון.

ישן 01-12-2011, 16:20
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי סיקור בערוץ 10 בנדון מגביר את התעלומה
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "לא מדובר במערכת ירי מסובכת..."

בתוכנית של רפי רשף שמשודרת כעת בהנחיית נדב אייל ,מתאר הכתב הצבאי של הערוץ אור הלר כדלקמן:
התותח שבאמצעותו ניתן הסייוע הוא תותח נגרר בקוטר 155 מ"מ מסוג m171
ההשערה היא ,שלאחר ירי של ששת הפגזים התותח שקע בחול ולכן נוצרה הסטייה החריגה...
לשמוע ולא להאמין.
בשנת 2011 בתרגיל חטיבתי שבו אמורים לבקר אלופי מז"י מרכז והרמטכ"ל ,צה"ל נותן סייוע ארטילרי ע"י תותח נגרר ישן .
למרות שגילו של התותח לא אמור להיות סיבה. לתקלה החמורה
הרי כל מי שהיה פעם בתרגיל יודע ,שהסיוע ניתן לפחות ע"י סוללת תותחים ובמקרים שבהם אמור לבקר רמטכ"ל מגייסים את הצוותים הטובים ביותר עם התותחים הכי כשירים ..
במידה ואכן אור הלר צודק זה נראה לי הזוי וזאת בלשון המעטה.
ישן 01-12-2011, 17:14
צלמית המשתמש של עידו403

צר לי, אבל אתה לא כל כך יודע על מה אתה מדבר
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי דני קריאף שמתחילה ב "סיקור בערוץ 10 בנדון מגביר את התעלומה"

לפחות לא בנושא הזה.
ראשית, התותח הוא M-71 (לא 171).
התותח שקע בחול? זה בדיוק מה שהוא אמור לעשות. לאחר הפגז הראשון המעדרים שבקצה כל כרע (התותח הוא בעצם קנה המורכב על זוג כרעיים) ועוד צלחת בחלק הקדמי ננעצים באדמה בשל הרתע, וכך התותח שומר על יציבות.
זאת בניגוד לתותח מתנייע שבעת הירי בו על הנהג ללחוץ חזק מאוד על הבלם וגם זה לא תמיד עוזר, משום שהתותח לפעמים "זז" קצת אחורה.
סיפור אמיתי בהקשר זה: כשהייתי מפקד צוות צעיר בסדיר (על דוהר, תומ"ת), השתתפתי בתרגיל בשטחי האש של שבטה.
ירינו סט של 20 פגזים, ולמרות שהנהג לחץ הכי חזק שרק אפשר על הבלם, בסוף אותו סט גילנו שהתומ"ת זז לאחור ב- 5 מטרים.
ב-M-71 דבר כזה לא יכול לקרות.

ההינעצות של המעדרים משפיעה באופן ישיר על הדיוק של הכלי. ה-M71 הוא תותח מדויק מאוד, ויש הגורסים שהוא הרבה יותר מדויק מהמתנייעים.

בנוגע לגילו של הכלי:
לידיעתך, התותחים הנגררים יותר צעירים מאחיהם המתנייעים. הנגררים שברשות צה"ל יוצרו בסוף שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80.
הם מאוד פשוטים לתפעול. שתי הבעיות שמהן סובל ה- M-71 הן שכדי לפרוס ולקפל אותם בעמדה נדרש כוח פיזי מסויים של מספר אנשים, ותפעול הכוונת, שמצריך היכרות ומקצועיות של מפקד הצוות והכוון.
על שתי הבעיות האלה ניתן להתגבר בלי יותר מדי כאבי ראש ולהגיע לתוצאות טובות מאוד.

האם כל זה הזוי? לא יותר מהתגובה שלך, זה בטוח.

ישן 01-12-2011, 17:28

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "מכיוון שכל ירי ארטילרי דורש..."

שאלה מקצועית קלה - בm71 באימונים, לוקחים מקבילות?

אני יכול להבין תקלות טכניות שמשפיעות על הטווח, טעויות בקו הן נדירות בכל מקרה, ועוד יותר באימון.

בכל מקרה, החוק הכי בסיסי באימונים רטובים הוא שאם הקנה זז עושים בדיקות מחדש.
לפי מה שרשום הבקרה ידעה על השינויים ומפקד הסוללה לא, זאת בעיה שיצא לי להיתקל בה כמה פעמים באימונים שהגבול בין עבודת הסוללה לעבודת הבקרים נפרץ (לדוגמא, מסו"ל לא עושה בדיקה כי הבקר עושה אותה, או איש צוות לא מעביר מידע למפי"ק כי הוא שומע שזה עובר בין הבקרים) ואז גם הסיכוי לטעויות עולה בהרבה, אני מנחש (וכמו שאמרתי, עוד חודש נהיה חכמים יותר) שאחת המסקנות הגדולות מהתחקיר תהיה קשורה להגדרת ייחסים בין הסוללה לבקרים.

ישן 01-12-2011, 13:51
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "30.11.11 - ביקור הרמטכ"ל בתרח"ט מילואים בצאלים שכלל אירוע בטיחות"

הודעת דו"צ קצרה, יבשה ועניינית ללא כל הכותרות המתלהמות בתקשורת..
היום (ד') ביקר ראש המטה הכללי, רב-אלוף בני גנץ, בתרגיל חטיבתי של עוצבת "חיצי האש "בדרום הארץ. במסגרת התרגיל, בוצע ירי ארטילרי תלול-מסלול של שני צוותים אשר חרגו ממסגרת הבטיחות של התרגיל.
הרמטכ"ל חדל את כלל הכוחות ולאחר תחקיר ראשוני בשטח, עם מפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן, ומפקד פיקוד המרכז, אלוף אבי מזרחי, אישר למפקדי הכוח להמשיך בתרגיל, עם הכוחות הקרקעיים וללא מעטפת ארטילריה. הרמטכ"ל רואה את האירוע בחומרה והורה למפקד זרוע היבשה למנות ועדת חקירה אשר תבדוק את נסיבות האירוע

מדובר בתרגיל של חט' צנחני המילואים 551 הנחשבת לאחת החטיבות המילואים הכי פעילות והכי יוקרתיות בצה"ל.
התרגיל כלל בין היתר כוחות, שריון, הנדסה, תותחנים ואוויר

עוד תמונות של חט' דו"צ ששוחררו לפירסום
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-12-2011, 16:16

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי yotman שמתחילה ב "[QUOTE=Fang] מדובר בתרגיל של..."

דבר ראשון, בהקשר לדברים שנאמרו פה באשכול, מדובר בידיעה בעיתון, כתיבה ציורית ומעט מוגזמת היא בהחלט מאפיין של כתיבה עיתונאית - זה מוסיף פלפל לכתבה שלא סתם סוכנו חיים של מילואמניקים אלא יותר חמור, סוכנו חיים של מילואמניקים חשובים (כמובן שיש לקרוא את המשפט עם מעט סרקזם), גם יתכן שהוא רצה שהקורא ירגיש עוד קשרים בין תקרית הזאת לאסון צאלים ב'

דבר שני, לכל יחידת מילואים יש יעוד מסויים, בהחלט יתכן שהיעוד שלהם מצדיק את הצורך שזאת תהיה יחידה יוקרתית (לדוגמא, יש תרחיש שהסבירות שלו להתממש היא סבירה בהחלט והם לוקחים חלק גדול במענה לתרחיש), סך הכל הדרכים להפוך יחידה ליוקרתית הם די מלאכותיים - בחירת המפקדים, הקצאת חיילים טובה, אימונים סדירים והשקעה באימונים וכו...

ישן 01-12-2011, 20:24
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי yotman שמתחילה ב "[QUOTE=Fang] מדובר בתרגיל של..."

בגדול די ענו לך, חטיבה יוקרתית יותר נמדדת במספר פרמטרים, העיקריים שבהם:
- איכות האנשים שלה
- איכות ומגוון הציוד שלה
- כמות האימונים שהיא מבצעת, המגוון והרמה שלהם
- כמות הפעילויות המבצעיות שהיא מבצעת, גם כאן נימדדים המגוון והרמה שלהם

סה"כ זה לא איזה מקדם חברתי במועדון VIP, אלא תוצאה של תכנון מתוך כוונה שברגע של צורך היחידה היוקרתית תהיה עוד יחידה לוחמת המורכבת מכוחות מילואים ברמה של יחידות סדיר.
זה דרכו של העולם, יש כאלה מושקעים יותר ויש כאלה המושקעים פחות, גם בשיריון וגם ביח' אחרות.

דוגמה פשוטה, חט' 551 שלחמה בלבנון 2.0 ובעופרת יצוקה משתמשת כבר בצי"ד - לא בטוח שכל חט' מילואים מסוגלת לזה (אם כן זה ייקח זמן באבולוציה הזו, בכל אופן ב 551 התחילו ליישם)
http://www.idf.il/1133-14014-he/Dover.aspx

ישן 01-12-2011, 18:52

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "30.11.11 - ביקור הרמטכ"ל בתרח"ט מילואים בצאלים שכלל אירוע בטיחות"

חלק מכתבה בוואלה:
http://news.walla.co.il/?w=/2689/1881853

ציטוט:
קצין מחיל התותחנים שבקיא בפרטי האירוע, אמר בפורום סגור, כי "כל ניסיון לתלות את האחריות לאירוע החמור בגילו של התותח הנגרר או באמצעים שעמדו לרשות צוות החיילים בסוללה, לא רציני ולא מקצועי. ברור לנו כבר עכשיו כי מרגע שהם זיהו את התקלה הטכנית בכוונת, הם נדרשו לסדרת פעולות בסיסיות ופשוטות שכתובות בספר". לדבריו, "כדי לבחון מדוע דילגו על הנהלים והפקודות שנלמדות באופן בסיסי במקצוע התותחן, צריך לבדוק עכשיו את ההכשרה של הצוות, מספר האימונים שביצע, הטמעת הנהלים וריענון הפקודות. בכל אופן, מדובר בפעולות בסיסיות ופשוטות ולא בפעולות שניתן היה לדלג עליהן. מדובר בכלי מצוין".

עוד דבר שמוזכר בכתבה ואולי יעניין חלק מהמשתתפים פה, הקצין שמונה לבדוק את התקרית הוא אל"מ הדי זילברמן.

ישן 01-12-2011, 19:39
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06

מפקד האגד מהאירוע אתמול - המסו"ל מאסון צאלים א'

ציטוט:
חיילי התותחנים שירו את הפגזים המסוכנים אתמול כפופים לאלוף-משנה (מיל') ע', מפקד האגד הארטילרי האוגדתי. למפקד האגד אין קשר ישיר לתקלה אתמול. באסון צאלים א' היה ע', אז סרן בשירות סדיר, מפקד סוללת התותחנים שירתה את הפגז הקטלני. אף שעיקר האשמה בפרשה הוטלה לבסוף על קצין סיוע ארטילרי שהתבלבל במלות קוד ("חבש" במקום "זמביה") וגרם לירי על כוח החי"ר במקום על הגבעה שלגביה ביקש הכוח אש לסיוע, נשפטו ונענשו בעקבות האסון קצינים נוספים. ע' הורשע בבית דין צבאי בעבירה של התרשלות במילוי תפקידו, לאחר שבחקירה נחשפו ליקויים שונים בקיום הפקודות בסוללת התותחים. הוא השתחרר משירות קבע, אולם בהמשך מילא תפקידי פיקוד שונים במערך המילואים.

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1580276

ההרוגים באסון צאלים א' לא היו שריונרים? הסוללה שירתה עליהם היתה של גדוד סדיר?

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-12-2011, 22:07
  שקדי 1 שקדי 1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.07
וכך כותב אחד מאנשי הסוללה שהיה בתרגיל המדובר
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "[QUOTE=a_tell] ההרוגים באסון..."

42.היום השתחררנו מהתרגיל!!!!

מרתם
(01.12.11):

אני השתתפתי בתרגיל , והייתי חלק מגדוד התותחנים שאחד הצוותים שלו ירה את הפגזים הנ"ל.

אכן, הכלים מיושנים, עדיין עובדים עם ח-10 לתיקשורת בין הצוותים והמפ"יק ,

אבל הכשל לכל הנושא הזה הם "הלימונים"של צאלים:

הצוות שירה הודיע שיש בעיה בכוונת אחרי שירה 6 פגזים למטרה, וביקש מהלימון שיבדוק מה צריך לעשות.

הלימון בדק וראה שיש סטייה קלה בכוונת, אח"כ בדק עם מצפן וראה שעדיין יש סטייה גדולה אבל נתן אישור לירות כי חשב שהסטיה היא בגלל שהמצפן שלו מקולקל.

תבינו- התותח ירה 6 פגזים תקינים למטרה, אבל הקנה "נפל" מבחינת סטייה בגלל החול הרך של צאלים- ההתחפרות של התותח לא היתה מלאה ולכן גם בפגזים הקודמים תיקנו ידנית סטיות קלות.

בשני הפגזים האחרונים הסטיות היו מהותיות- גדולות, והמפק"צ ביקש מהלימון (חייל בטיחות של צאלים) לבדוק מה צריך לעשות- האם לבצע תיקון ידני שוב או לחדול ירי.

כנראה הלימון היה לחוץ לירות ,ונתן אישור.

תוצאות החקירה יובילו לדבר אחד- המפק"צ היה צריך לקרא לקצין שלו - מסו"ל ולא לקבל יותר אישורים של לימונים.

אגב- הנוהל של הלימונים הוא בעקבות אסון צאלים ב'.

מעניין מה יהיה בעתיד.

הגדוד הזה הוא גדוד טוב מאוד, אנשים איכותיים, מיקצועיים מאוד, וכולנו ידענו שברטוב צריך לוודא כל פעולה 3 פעמים להיות ערניים לכל דבר, ובכל זאת זה קרה.

הלימונים עושים את עבודתם 360 יום בשנה בצאלים, ואילו אנו באים לאימון במשך 4 ימים סה"כ.

ולכן כאשר הלימון אומר שיש אישור לירות- סימן שישי אישור.

ליביב עם גדוד הצנחנים שבטעות ירינו עליהם, ותאמינו לי- כל הגדוד מרגיש חרא עם עצמו.

היתה הרמת דגל לבעיה, הלימון ראה שיש בעיה, ואישר לירות עם תיקון קל למרות שאסור היה לירות.

אנחנו אנשי מילואים, שלא עושים פעולות ירי כל השנה אלא רק 4 ימים ובכל זאת מקצועיים מאוד.

מקווה שנסכיל למנף אירוע זה לבנייה עתידית של הגדוד- למרות שנראה לי שעדיף שיפורק.

נ.ב. - הרמה של הציוד הן האישי לחיילים, והן הטכני(תותחים, אלפות ), הוא כלכך ירוד, שפשוט ביזיון שעם כל מליארדיי השקלים שצהל מקבל, זה הציוד שאנחנו מקבלים.

נ.ב2 - האוגדונר שדיבר איתנו היום יצא גבר !!! הרים את המורל והבין את המצוקה שאנו נמצאים בה.

שצהל וכל השדירה של המפקדים של הגוד ילמדו ממנו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/stlkbcreply.gif]

תגובה חדשה
הגיבו

ישן 01-12-2011, 22:20
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "וכך כותב אחד מאנשי הסוללה שהיה בתרגיל המדובר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שקדי 1

אני השתתפתי בתרגיל , והייתי חלק מגדוד התותחנים שאחד הצוותים שלו ירה את הפגזים הנ"ל.

אכן, הכלים מיושנים, עדיין עובדים עם ח-10 לתיקשורת בין הצוותים והמפ"יק ,

נו, אז ? גם ברוכב וגם בדוהר ...

לימון הוא חונך צוות, מפקד צוות (מש"ק) בהכשרתו שמוגדר גם כקב"ט קנים

הצוות שירה הודיע שיש בעיה בכוונת אחרי שירה 6 פגזים למטרה, וביקש מהלימון שיבדוק מה צריך לעשות.

הלימון בדק וראה שיש סטייה קלה בכוונת, אח"כ בדק עם מצפן וראה שעדיין יש סטייה גדולה אבל נתן אישור לירות כי חשב שהסטיה היא בגלל שהמצפן שלו מקולקל.
בקיצור, בגלל הלחץ הוא לא ביקש מקבילות נוספת כי יצא לו לא תקין ... על פניו תקלה די בסיסית שלו

תבינו- התותח ירה 6 פגזים תקינים למטרה, אבל הקנה "נפל" מבחינת סטייה בגלל החול הרך של צאלים- ההתחפרות של התותח לא היתה מלאה ולכן גם בפגזים הקודמים תיקנו ידנית סטיות קלות.
קנה "נפל" אמור להשפיע על הטווח ולא על הקו אא"כ התותח עומד בשיפוע. לטעמי הניסוח פה מעט לקוי

בשני הפגזים האחרונים הסטיות היו מהותיות- גדולות, והמפק"צ ביקש מהלימון (חייל בטיחות של צאלים) לבדוק מה צריך לעשות- האם לבצע תיקון ידני שוב או לחדול ירי.

תוצאות החקירה יובילו לדבר אחד- המפק"צ היה צריך לקרא לקצין שלו - מסו"ל ולא לקבל יותר אישורים של לימונים. בדיוק, וגם הלימון היה אמור לקרוא לחונך סוללה

הח"מ הוא מפק"צ, חונך צוות וקב"ט קנים לשעבר, שגם כיום מתפקד כחונך בסוללת המילואים שלו.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 01-12-2011, 22:35
צלמית המשתמש של עידו403

התייחסות שלי
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "וכך כותב אחד מאנשי הסוללה שהיה בתרגיל המדובר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שקדי 1
42.היום השתחררנו מהתרגיל!!!!

מרתם
(01.12.11):

אכן, הכלים מיושנים, עדיין עובדים עם ח-10 לתיקשורת בין הצוותים והמפ"יק , כמו שאמיר כתב - בעוד המון מקומות בצה"ל משתמשים בח-10.

במקרים כאלה, ממה שאני מכיר, נוהגים לבקש את חוות דעתו של חונך הסוללה - קצין. לחיילים בצוות אין בכלל שיקול דעת בעניין, ומי שמאשרים כל ירי הם קב"טי הקנים - הלימונים.

"נפל"/"שקע" לאן? אם ההגבהה השתנתה, זה משפיע על הטווח, לא על ירי ימינה או שמאלה.

תוצאות החקירה יובילו לדבר אחד- המפק"צ היה צריך לקרא לקצין שלו - מסו"ל ולא לקבל יותר אישורים של לימונים.
"לא לקבל יותר אישורים של לימונים" - קשה לי להאמין שזה יקרה. לקרוא לבכירי הסוללה כדי שיחוו דעה - כן, בהחלט. לעקוף את אנשי הבטיחות של מרכז חת"ם - לא.

מעניין מה יהיה בעתיד.

הגדוד הזה הוא גדוד טוב מאוד, אנשים איכותיים, מיקצועיים מאוד, וכולנו ידענו שברטוב צריך לוודא כל פעולה 3 פעמים להיות ערניים לכל דבר, ובכל זאת זה קרה.

הלימונים עושים את עבודתם 360 יום בשנה בצאלים, ואילו אנו באים לאימון במשך 4 ימים סה"כ.

ולכן כאשר הלימון אומר שיש אישור לירות- סימן שישי אישור.

ליביב עם גדוד הצנחנים שבטעות ירינו עליהם, ותאמינו לי- כל הגדוד מרגיש חרא עם עצמו.

היתה הרמת דגל לבעיה, הלימון ראה שיש בעיה, ואישר לירות עם תיקון קל למרות שאסור היה לירות.

אנחנו אנשי מילואים, שלא עושים פעולות ירי כל השנה אלא רק 4 ימים ובכל זאת מקצועיים מאוד.

מקווה שנסכיל למנף אירוע זה לבנייה עתידית של הגדוד- למרות שנראה לי שעדיף שיפורק.

נ.ב. - הרמה של הציוד הן האישי לחיילים, והן הטכני(תותחים, אלפות ), הוא כלכך ירוד, שפשוט ביזיון שעם כל מליארדיי השקלים שצהל מקבל, זה הציוד שאנחנו מקבלים.
דווקא בשנים האחרונות חל שיפור ניכר בציוד - הן הטכני והן האישי. מה גם שהגדוד שירה נחשב לגדוד "מובחר" עם הקצאות טובות מאוד. פעם אחד המסו"לים שלהם הראה לי את רשימת הציוד שהוא לוקח איתו לאימון. נתקפתי קנאה...

נ.ב2 - האוגדונר שדיבר איתנו היום יצא גבר !!! הרים את המורל והבין את המצוקה שאנו נמצאים בה.

שצהל וכל השדירה של המפקדים של הגוד ילמדו ממנו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.ynet.co.il/images/stlkbcreply.gif]

תגובה חדשה
הגיבו

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 01-12-2011 בשעה 22:45.
ישן 01-12-2011, 23:16
צלמית המשתמש של עידו403

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני אמנם לא תותחן, אבל..."

ראשית, נכון. הרתיעה היא אחורה והקנה נמצא בין הכרעיים. בדיוק במרכז.
שנית, כמעט ולא יקרה מצב שבו ייצא פגז כשקנה מצודד ימינה או שמאלה באופן קיצוני. השאיפה היא שהצידוד יהיה מינימלי ככל האפשר. במידה וצריך לצודד את הקנה לאחד הכיוונים באופן משמעותי, ישנה פרוצדורה מסווגת מאוד שתישחף כאן לראשונה, והיא:
מורידים את הקנה למינימום ובחור כבד או שני חבר'ה בינוניים מתיישבים עליו (נשבע לך).
שאר החבר'ה מרימים מעט את הכרעיים באויר, כמה ס"מ (אי אפשר יותר מזה...) ודוחפים לכיוון הרצוי עד שמצליחים.
התותח בעצם מסתובב על צירו עד שמגיעים לאזימוט הרצוי.
שלישית, כשפורסים את התותח, עוד לפני שמשחררים אותו מהרכב הגורר, מפקד הצוות בודק את הקרקע - אם ניתן לפרוס בה, אם אין שיפועי צד/סלעים וכו'.

בסופו של דבר, הרתע מגיע ממרכז המערכת וההתחפרות בדרך כלל שווה בשני הצדדים.

ישן 02-12-2011, 00:02

זה מה שכתבתי מקודם

ציטוט:
אני מנחש (וכמו שאמרתי, עוד חודש נהיה חכמים יותר) שאחת המסקנות הגדולות מהתחקיר תהיה קשורה להגדרת ייחסים בין הסוללה לבקרים.

ולא לחינם כתבתי את זה, התופעה לא נדירה שהסוללה מסתמכת על הלימונים, זאת תופעה פסולה שנובעת גם ממה שצויין - המילואימניקים שבאים להתאמן פעם בשנה סומכים על המקצועיות של הסדירניקים שעוברים את אותו תרגיל כל שבוע. אבל זה גם נובע מזה שקשה לעשות הפרדה פיסית בין הלימונים לסוללה, הקשר משותף והבדיקות דומות (של הלימונים הבדיקות אפילו יותר קפדניות) ולכן נוצר בלבול לגבי האם להעלות בעיות למעלה, או להסתמך על זה שהלימון יעשה את זה בצינורות שלו.
נקודה נוספת - לעיתים קרובות (אם לא תמיד בבאליש) הלימון הוא גם זה שחנך את הצוות כל השבוע, הוא מראש דמות מקצועית.

אפשר לפתור את זה - זה בעיקר עניין של משמעת, בזמן ירי רטוב חייבים להגדיר במדוייק שאסור לצוות לקבל החלטה עם הלימון שאסור לא לקבל בלעדיו. זאת אומרת - אם יש דיווח שהוא חייב להעלות למעלה, אז הוא חייב להעלות אותו למעלה גם כשיש לימון.
קל להגיד את זה, אבל מנסיון לא קל ליישם.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:55

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר