לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-12-2011, 20:09
צלמית המשתמש של Segmany
  משתמש זכר Segmany Segmany אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.01
Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
שאלות בנושאי קבלה ולימודי קבלה

שלום לכולם,

אני חושב שזה הפעם הראשונה שאני כותב כאן ולכן, אציג את עצמי. שמי ירון, אני עוד מעט בן 31, בא מבית מסורתי. אני אדם מאמין ויש לי חיבור חזק מאוד עם היהדות והקדוש ברוך הוא. אני מבקר לא מעט בקברי צדיקים, בעיקר אצל האר"י הקדוש, בעמוקה, במירון ואצל רבי מאיר בעל הנס בטבריה. המקום האהוב עלי הוא הכותל המערבי. בשנה האחרונה, ביקרתי בכותל כמעט כל חודש.

כאדם מסורתי, בחיי היומיום - אני שומר כשרות, אבל לא מבדיל בין הכלים ואין לי בעיה לשבת במקום שאין לו כשרות. נוהג כמנהג היהודים באירועים. בשבת - אני לא מדליק אש, אבל כן נוסע. ביום כיפור - צום כהלכתו. בית כנסת ובלי חשמל. בחגים - לפי המסורת.

אני לומד קבלה במרכז לקבלה - כבר שיעור שישי. אני מתחבר מאוד למה שנלמד ואני מכיר את הביקורת הקיימת על המוסד עצמו ונזהר היטב שלא להיסחף למקומות לא רצויים.

הייתי שמח לשמוע מחברי הפורום, את דעתם על נושאים שונים הקשורים לקבלה ולמרכז לקבלה בכלל.

1. האם את/ה מכיר/ה את מרכז הקבלה ומה דעתך עליו?

2. מה דעתך על לימודי קבלה באופן כללי?

3. האם את/ה מכיר/ה את 72 השמות - האם לדעתך יש לכך משמעות?

4. מה דעתך על תפילת "אנא בכח"?

5. מה דעתך על אמונת "החוט האדום" מקבר רחל?

תודה.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 01-12-2011, 20:51
צלמית המשתמש של Segmany
  משתמש זכר Segmany Segmany אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.01
Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "בלי קשר ל"מרכז לקבלה" שאני לא יודע מה עניינו (אבל זה לא מריח לי טוב)"

תשמע,

קטונתי מלדבר "בשם היהדות" ואני לא מכיר את האיש שיכול לדבר בשם היהדות.

העובדה שיש זרמים שונים ביהדות, החל מבית שמאי מול בית הלל ועד למצב כיום בהבדל שבין דתיים לחרדים (שלא לדבר על הזרמים בתוכם) - רק מדגישה את העובדה ש"הבסיס" נתון ללא מעט פרשנויות ורב הנסתר על הגלוי.

אני מכיר היטב את הביקורת על הציבור המסורתי, שאגב מקבל ביקורת משני הכיוונים - גם מהצד החילוני וגם מהצד הדתי. עסקתי בויכוח הזה לא מעט ואני לא מתכוון לשכנע אותך למה לדעתי אתה טועה.

אישית, אני מרגיש מחובר לקדוש ברוך הוא וליהדות, לא פחות מאדם שלובש ציצית וחובש כיפה ולא פחות מאדם ששומר שבת כהלכתו, גם בלי שאני עושה את כל אלו. זכותך לחשוב שזה לא צריך להיות ככה - אבל את הבעלות על כך, תשמור להשם. לא אני ולא אתה נבחרנו לדבר בשמו.

בנוגע ללימודי הקבלה, אני מתרשם בדיוק מהסיבה הזו - העובדה שאפשר להחדיר לציבור, שברובו הוא חילוני ואולי רגיל לחיי החילוניות, את המושג על משמעות החיים, על הכוח של תורת הקבלה היהודית ולתת להם את האפשרות להתחבר מהמקום שלהם לאורך חיים יותר יהודי - מה שלא היית משיג בשום דרך אחרת ובטח לא בכפייה עליהם, העובדה הזו מרגשת אותי. יש הזדמנות להעביר את הרגש היהודי, לפחות בחלקו, לאוכלוסיה שהיא כל כך אנטי - בדרך שלהם, בלי כעס ובלי האשמות - לדעתי זה דבר נפלא.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 01-12-2011, 20:57
צלמית המשתמש של Eli173
  משתמש זכר Eli173 Eli173 אינו מחובר  
בעל תואר שני ביהדות, בהתמחות בהיסטוריה של עם ישראל והגות יהודית.

חבר מתאריך: 15.02.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Segmany שמתחילה ב "שאלות בנושאי קבלה ולימודי קבלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Segmany

תודה.

כל ענין הקבלה מבחינה דתית-הלכתית היא שלב הבונוס אחרי שמקיימים את הדברים החשובים יותר והם המצוות. ז"א שאם אדם רוצה ללמוד קבלה, אז רק אחרי שהוא כבר עמוק בתוך הדת וההלכה, ולא סתם לימוד קבלה כי זה קול להיות רוחני וכל זה.
תפילת אנא בכוח היא תפילה חזקה מאוד אבל תפילת 18 יותר חזקה. וגם ק"ש יותר חזקה.
החוט האדום זה בעייתי. זה התחיל כדבר תמים אבל כיום יש אנשים שמנצלים את זה. יש במקורות הקבליים עניין בזה אבל זה יצא מכלל שליטה.
מקווה שעזרתי.
חזרה לפורום
ישן 02-12-2011, 10:51
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Segmany שמתחילה ב "שאלות בנושאי קבלה ולימודי קבלה"

1. את מרכז הקבלה אני לא מכיר. (באופן כללי אני קצת חושש ממכונים שמפיצים מיסטיקה בצורה בלתי מבוקרת. אני בכל מקרה ממליץ לך לא להגרר למעשים שאינם רציונאליים בעיניך. הקבלה לא דורשת מאדם להתנהג בצורה שכזו. כמובן שאני לא מדבר על שמירת מצוות, אלא על מדיטציות מתמשכות, מנטרות סודיות, התנתקות מקרובים וחברים מחויבות לאדם רעיון או גורם מסוים באופן בלתי מתקבל על הדעת וכדומה.)

2. הקבלה היא מסורת שהגיעה אלינו מהנביאים שתיארו את מה שנמסר להם בנוגע להנהגה האלוקית סדר הבריאה וסדר ההתקשרות בין הנבראים לבורא. למעשה היא מקודדת כלומר המונחים והמושגים שאנו משתמשים בהם הם מין משל שכל מרכיב בו (כמו הספירות והפרצופים) מתייחס לרעיון אלוקי רוחני. וכדי להבין את משמעותם של הרעיונות העומדים מאחורי הקידוד הנ"ל צריך זיכוך רוחני רב. הדרך היחידה להגיע לזיכוך רוחני זה הוא שמירת המצוות ובראש ובראשונה המנעות מוחלטת מאכילת מאכלים לא כשרים. התורה אומרת ונטמאתם בם ודרשו חכמינו ונטמטם בם על שם שהם מטמטמים את הלב. הכוונה היא לא לחוסר הבנה מתמטית אלא על חוסר הבנה רוחני. אוסיף שהיות ומדובר בקוד כל אחד יכול לפרש את משמעותם של הסמלים כרצונו. כמו כן סדרי הבריאה שוים בכל רבדיה וההררכיה הקבלית מתארת ומסבירה גם את העולם הגשמי, ולכן ניתן להתאים רעיונות קבליים למציאות היום יומית אך כאמור לא זהו העיקר.

3. ע"ב השמות היוצאים מהפסוקים ויסע ויבוא ויט מוזכרים גם ברש"י במסכת סוכה וכמובן בכתבי האר"י. משמעותם עמוקה מאוד, אך שוב אני לא חושב שבמצבך תפיק תועלת מהתבוננות בהם או בהזכרתם.

4. תתפלל קודם קריאת שמע ושמונה עשרה יש שם לא פחות רמזים ושמות. קריאת שמע חיובה מדאורייתא פעמיים ביום ואין תפילה המועילה יותר ממנה (כלול בה התיקון הגדול ביותר - ייחוד ה' שהוא תכלית הבריאה), בפרט כשאומרים אותה בבוקר עם תפילין.

5 זה ממש שטויות. (ע"ע סעיף 1)

החובות הבסיסיות ביהדות הן שמירת כשרות שבת טהרת המשפחה הנחת תפילין וקריאת שמע ותפילת שמונה עשרה לפחות פעם ביום. הן לא קשות לקיום בפרט כאן בארץ שבה שירותי הדת מצויים. (וממש לא צריך להיות חרדי). צצית היא מצוה גדולה שרצוי מאוד לקיים, אך אם אינך לובש בגד 4 כנפות אינך חייב בה. כיפה - מעיקר הדין החיוב רק כשמתפללים או מברכים.
בהצלחה.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 02-12-2011 בשעה 11:06.
חזרה לפורום
ישן 04-12-2011, 11:42
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
תגובה

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Segmany

תודה.

1. אני מכיר באופן אישי מישהו שה"רב" של המרכז לקבלה (ה"רב" ברג) שם לו את החיים בהמתנה משך כשלושים שנה. סיפור עצוב מאד הבחור עמד להתחתן ובא לקבל את ברכתו של ה"רב". ה"רב" אמר לו שהוא לא יכול להתחתן איתה כי הם לא מתאימים (וגם (את זה לא אמר לו) משום שזה יסיט את הבחור ממשמעותו האמיתית בחיים קרי לפרנס את המרכז לקבלה). כדאי גם שתבדוק קצת על הרקע של הנוכל הזה שנטש אישה וילדים לטובת גויה צעירה (אבל אל דאגה - הוא "גייר" אותה בעצמו) וחי די טוב בבוורלי הילס.

2. אם אינני טועה הרב קוק אומר שאדם בתחילת דרכו בתשובה רשאי ללמוד מה שליבו חפץ.
3. מכיר בערך (ויסע ויבא ויט (ישר הפוך ישר)) ויש משמעות (כך נקרע ים סוף הלא כן?).
4. שוב - שמות קדושים מי אני שאחווה דעה בכלל.
5. דרכי האמורי ואסור!

חזרה לפורום
ישן 06-12-2011, 21:11
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "אם כבר עסקינן בנושא, יש לי שאלה."

התשובה היא שיש שחוששים מתופעה זו מכיון שהיא מאפשרת למתקרבים להסתפק בקירבה רעיונית ללא קיום המצוות בפועל מה שלא מספק מנקודת מבט יהודית הלכתית.

יש להוסיף שמה שהוא ודומיו מלמדים זה לא קבלה אלא סינטזה של רעיונות מיסטיים המוגשים באמצעותם של מוטיבים קבליים.
הסיבה לכך היא שהקבלה כשלעצמה היא (כפי שכתבתי בתגובותיי הקודמות) תיאור של השגה רוחנית דקה שאותה השיגו הנביאים באמצעותו של משל. הבנת הדברים לאשורם דורשת את קיום המצוות, שלימות המידות וזיכוך רוחני. (זאת על פי דברי כל המקובלים לדורותיהם. הרמב"ם אף הוא כתב זאת בשמונה פרקים ובמקומות נוספים לגבי הנבואה)
יחד עם זאת על פי הקבלה הסדר שבו נברא העולם קיים בכל המדריגות כלומר התבנית ההררכית קיימת בכל המדריגות ומבחינים בה בעולמות הרוחניים ובעולמות הגשמיים כאחד. (ניתן להמשיל זאת באופן גס לגורד שחקים שבו כל הקומות מחולקות לחדרים על פי אותה תכנית בניה, זאת על אף שהחומרים והיצורים בקומות התחתונות שונים לחלוטין מאלו של העליונות). לפיכך ניתן לתאר את המציאות הגשמית או המיסטית על פי התבנית שנמסרה לנו במסגרת תורת הקבלה (הפרצופים ועשר ספירות). על אף האמור ללא ההבנה הרוחנית המעמיקה במהות הרוחנית של התבנית ובשורשיה העליונים לא ניתן באמת להבין את הדברים לאשורם, ובהכרח שהתמונה המתקבלת תכלול רעיונות מיסטיים אחרים כנ"ל.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 06-12-2011 בשעה 21:14.
חזרה לפורום
ישן 24-02-2012, 10:13
  y o g e v y o g e v אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.07
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי שמתחילה ב "בקשר למכון לחקר החבלה"

מחזק!

אם מהיום אחליט שאני רופא, בלי ללמוד את הנושא ולהתמקצע, אלא סתם ללבוש חלוק לבד ולדבר מילים יפות של רפואה, אולי חיצונית אראה כרופא, אבל לא אהיה כלום מלבד למתחזה .

בשביל ללמוד את תורת הקבלה והסוד יש כמה תנאים,
שחלק מהם: זה שהוא בקיא היטב בכל חלקי התורה,תורה,משנה,גמרא הלכות, הכל! נשוי ומעל גיל 40.

ביהדות,רק גדולי הדור בכל הדורות, עסקו בתורת הסוד בחדרי חדרים, בחרדה וביראה ,זה נשאר בן גדולי דור ויחידי סגולה שמסוגלים ורחוק משאר העם.

לקחת את ההילה המיוחדת שיש סביב הקבלה, להמציא לך איזה 'תורה' ולפתוח כת מעריצים, זה רחוק מהיהדות ומדרכה של תורה וכל שכן קבלה שהיא כל מה שפנימי ונסתר.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:30

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר