לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-12-2011, 18:40
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
"צבא העתיד עבר זמנו"

זה מאמר שפרסמתי לפני כמעט שש שנים ב'מקור ראשון', בתחילת 2006. הקטע שבגללו אני שולף את זה ממעמקי הנשייה הוא, שכשפרסמתי אותו רוב התגובות היו של 'אתה מגזים', ו'המצב לא כזה גרוע', ו'אתה פסימיסט מדי'.
לא עברה חצי שנה, והסתבר שלא כל מה שכתבתי היה מדוייק - אבל הבעיה הייתה הפוכה: לא הייתי פסימי מספיק.

"תארו לעצמכם מצב תיאורטי לחלוטין, ובו תקפה ארה"ב או ישראל את תשתית הגרעין האיראנית ופגעה בה פגיעה קשה. בתגובה, הפעילה איראן את כל השפעתה על החיזבאללה כדי שזה יתקוף לאורך כל גבול הצפון, אם בהתקפות מוצבים או בירי מרגמות ורקטות מקצות כפרים, ונסיגה מיידית אל המפלט הבטוח שלהם רק על-מנת לחזור ולעשות אותו דבר בדיוק ברגע שמסוקי צה"ל נעלמו אל מעבר לרכס. בתגובה, הגיבה ישראל בתקיפות מסוקים, פגיעה בתשתיות, הפעלת חימוש מדוייק לעבר בתים הידועים בהיותם מקום מושבם של אנשי חיזבאללה, וכיוצא בזה. האפשרות של הרעשת הכפרים מהם יוצאים אנשי חיזבאללה נפסלה בשל החשש לתוצאה בנוסח כפר-קנא. וממילא, כפי שאמר הרמטכ"ל דן חלוץ ביחס לשיגורי הקסאם מרצועת עזה, תגובה תגרור את צה"ל למקומות שהוא אינו מעוניין להגיע אליהם מבחינה מוסרית.

תארו לעצמכם גם שבאותו זמן מתחילים הפלשתינים בהרעשה דומה.

כדי לנסות ולהתמודד עם ההתלקחות הכמעט-כוללת בגבולות (ולצורך העניין נניח גם ששום מדינה משכנותינו לא מתכוונת להשתתף בעניין), צה"ל מנסה להפעיל את תפיסת הלחימה החדשה שלו, הכוללת הפעלה מסיבית של כוחות מיוחדים ובעיקר נשק מרחוק, תוך הפעלת אמצעי גילוי וזיהוי מתקדמים, והעברת מידע בזמן אמת.

אז מתברר שלמרות הפגיעות הקשות שהנחית חיל-האויר על מחבלים לא מספיק זהירים, אין יעילות של מאה אחוזים בעולם. מזג אויר חורפי מקשה על גילוי תנועות המחבלים, שלא לדבר על פגיעה בהם. אמצעי שיבוש מתקדמים שברשותם מקשים על הפעלת חימוש 'חכם'. שטחים חיוניים מתגלים כממוקשים, והכוחות שאמורים להשתמש בנקודות התצפית כדי להנחות משם את החימוש נאלצים לא פעם לוותר על כך. טעויות אנוש, שאמורות היו להיעלם כתוצאה מן השיפור הטכנולוגי, מתגלות כחלק בלתי-נפרד של טבע האדם; במקרה אחד הן מובילות למספר חיילים הרוגים, במקרה אחר - להחטאת מטרת מחבלים ופגיעה במטרות אזרחיות. המגבלות המוסריות של ישראל אינן מאפשרות להפוך את כפרי לבנון ואת הערים ברצועת עזה וביהודה ושומרון לגלי חורבות, שלא לדבר על תקיפת בתי חולים שמחצרם נורות רקטות מדי פעם. ערים ישראליות סופגות פצצות מרגמה ורקטות, ומספר ההרוגים מטפס. בסיסים ישראליים משמשים גם הם כמטרות, ויכולתו של צה"ל לפעול מתוכם ולהשתמש במשאביהם יורדת פלאים. תחנת הכח באשקלון סופגת מטחי רקטות, כולל קטיושות. החמאס, השולט בחלקים נרחבים ממנגנוני הבטחון הפלשתיניים, מנצל אותם נגד ישראל. במצב כזה, ישראל צריכה להחליט בין הרעשה ארטילרית רחבת היקף הכוללת גם אזורים מאוכלסים, או פלישה קרקעית בנסיון לחסל את הירי ולשלול את היכולת המבצעית מארגוני הטרור.

אז מתברר כי אי אפשר לעשות זאת.

המבנה החדש של צה"ל, שבו צומצמו הכוחות המשוריינים למינימום, חיל-הרגלים קיבל נגמ"שים קלים והוכשר בעיקר ללחימה מקומית נגד טרור, והתמקצעות הצבא ביטלה את רוב כוחות המילואים, לא משאיר לצה"ל יכולת לכבוש שטח נרחב ולשלוט עליו; פלישה חוזרת ללבנון מול אויב מצויד היטב נתקלת בקשיים מרובים, וצה"ל איננו מצליח להקצות די כוחות כדי לפעול בשלוש חזיתות בו זמנית – וזאת גם ללא התערבות זרה מצד כל מדינה שהיא.

תסריט כזה, למרבה המזל, עדיין איננו יכול להתרחש. צה"ל צמצם אמנם את כוחות השריון שלו, אך לא ביטל אותם, וכוחות המילואים עדיין זמינים ברובם, גם אם אימוניהם מצטמצמים. כפי שהראתה דוגמת "חומת מגן", בשעת הצורך צה"ל יכול עדיין לסמוך על התייצבותם של אנשי המילואים שלו. אולם חלק מן הרפורמות המוצעות עבור צה"ל עלולות דווקא לפגוע ביכולותיו בעתיד. במקרה של התלקחות כללית, אפילו פחותה ממלחמה, עלול צה"ל להידרש להפעיל – שוב – כוחות כבדים בשטחים עירוניים. כדי למנוע חזרה על האבידות במחנה הפליטים ג'נין, הוא יצטרך לא רק אימונים מתאימים אלא גם כלים מתאימים. כפי שהראו המלחמות האחרונות בצ'צ'ניה, בעיראק ובארץ, הכלים הכבדים, היקרים והמגושמים שורדים יותר טוב מאשר כלי רכב קלים ומהירים, מן הסוג שבתיאוריות אמריקאיות מסויימות אמורים להחליף את הטנק ולספק כח אש שימנע מהאוייב להתקרב אליהם. בלא הכלים הכבדים, בלא כח רגלי גדול, צה"ל יידרש לסמוך על כח אש מרחוק שימנע מהאוייב כל הפעלת כח שהיא. למעשה, תפיסה כזו כבר פותחה בצה"ל: "המלחמה המבוזרת", פריו של צוות חשיבה גדול שגם הרמטכ"ל הנוכחי היה שותף לו, אכן קראה למהפכת מידע וכח אש אשר תצמצם ביותר את הצורך בכח אדם. אם לצטט את מחברי הספר על פיה, האלוף במיל. ידידיה יערי וחיים אסא, הרי שההתנתקות הייתה צריכה להיות מבחן לתפיסה החדשה (שטרם הושלמה), ולספק "המחשה חד משמעית שיכולתנו לשלוט ולהשפיע בשטח נשארת בלתי-מעורערת, בין אם אנחנו נוכחים בו פיזית ובין אם לאו". הקסאמים שנוחתים סמוך לתחנת הכח מעידים שיש לתפיסה זו עוד דרך ארוכה ללכת. כעת מתברר שהמצב הגיאו-פוליטי של ישראל, שרק לפני כמה חודשים ניתן היה לשמוע מגורמי צבא בכירים שמעולם לא היה טוב יותר, יכול להשתנות בקלות לרעה. ולא זו בלבד אלא שבשם תפיסה שטרם יושמה ובשם החיסכון הכלכלי צה"ל עשוי לבנות את עצמו כך שלא יהיה מוכן למשימותיו המסורתיות – קרי, לחימה – ובמקרה שאלה יבואו, הוא עלול למצוא את עצמו בלתי מסוגל לבצען. צבא קטן ומקצועי המצוייד בחימוש מתקדם, החזון האוטופי שרבים משווים לפניהם כאשר מדובר בצה"ל, יהיה גם צבא שאיננו מסוגל להתמודד עם מטלות המצריכות כח אדם, כגון כיבוש שטח והחזקה בו. כיוון שכמדומה כל החימוש המדוייק שבעולם איננו בא במקום אסטרטגיה ומדיניות ביטחון, וכיוון שיעילות של מאה אחוזים לא הייתה ולא תהיה, צה"ל עלול להידרש, שומו שמיים, גם למטלות מסורתיות של צבא. הנזק שעלול להיגרם מויתור על היכולות הקיימות ובניית צבא שאיננו יותר מכמות גדולה של יחידות מיוחדות ופלטפורמות חימוש מדוייק הוא כזה שספק אם מדינת ישראל יכולה להרשות אותו לעצמה."

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-12-2011, 20:32
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
רוה"מ שינהג בהתאם למה שכתבת: צריך מראש לשים את המפתחות וראשו תחת גליוטינת ועדת החקירה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב ""צבא העתיד עבר זמנו""

המגבלות המוסריות של ישראל אינן מאפשרות להפוך את כפרי לבנון ואת הערים ברצועת עזה וביהודה ושומרון לגלי חורבות, שלא לדבר על תקיפת בתי חולים שמחצרם נורות רקטות מדי פעם. ערים ישראליות סופגות פצצות מרגמה ורקטות, ומספר ההרוגים מטפס. בסיסים ישראליים משמשים גם הם כמטרות, ויכולתו של צה"ל לפעול מתוכם ולהשתמש במשאביהם יורדת פלאים. תחנת הכח באשקלון סופגת מטחי רקטות, כולל קטיושות. החמאס, השולט בחלקים נרחבים ממנגנוני הבטחון הפלשתיניים, מנצל אותם נגד ישראל. במצב כזה, ישראל צריכה להחליט בין הרעשה ארטילרית רחבת היקף הכוללת גם אזורים מאוכלסים, או פלישה קרקעית בנסיון לחסל את הירי ולשלול את היכולת המבצעית מארגוני הטרור..

כשמטר של מאות רקטות חלקן כבדות נוחת בערי ישראל לרבות חיפה, טבריה, עפולה, ... , עשרות הרוגים ביום + פגיעה התשתיות המדינה רוה"מ שלא יוציא הנחיה כאן ועכשיו: להחריב כל עירה וכל כפר ממנו או מסביבתו נורות רקטות לערי ישראל - צריך מראש ללכת לנשיא לשים את המפתחות, לקנות תרופות כנגד אולקוס ולראות את כל העיתונאים שותים את דמו כוס אחר כוס וזאת עוד לפני פסטיבל ועדת החקירה בראשות שופט חמור סבר ומלא בחשיבות עצמית.

שום מדינה נורמאלית לא היתה סופגת עשרות הרוגים ביום, מאות פצועים על בסיס יומי, נזק חומרי במאות מליונים על בסיס יומי ומתנהלת בשלומיאליות שציינת.

בתרחיש בו ערי ישראל מופגזות אני מצפה למטח פגזי ארטילריה שנוחת על הכפרים ולאחריהם נחיל של D9 תחת חפוי של חי"ר ושיריון ומסוקים מעל שמיישר את השטח.

בהנחה שלמחוק עיירה לוקח כמה שעות - פעולה שכזו תשאיר את לבנון עם מאות אלפי פליטים בבירות - פליטים ללא בית, ללא עסק, ללא שדות - כשיהיו מאות אלפים של רעבים בבירות אף אחד לא יחשוב לאתגר אותך שנית.

בשכונה שלנו אסור להיות חתול אשפתות אלא אריה שאף אחד לא מעז להתעסק איתו.

לגבי הקטנה של כוחות הצבא, רק היום ראינו את תנועת האם של החמאס (האחים המוסלמים) מקבלים רב בפרלמנט המצרי. מה יהיה במצרים? אני לא יודע, מה שברור שלישראל אין את הפרבילגיה להוריד את היקף כוחותיה לאור 90 מליון המצרים שמחזיקים בטנקי מערכה אמריקאים ומצויידים במאות מטוסי F16.
שוב, אנחנו חיים במזרח התיכון, זו שכונת פשע שהשפה המדוברת בה היא שפת האלימות - ואני כתושב ישראל אומר זאת בצער. בהחלט הייתי מעדיף שכנים סקנדינבים או אירים - אבל מה שיש לנו מעבר לגדר לא מאפשר להקטנת הכוחות המזויינים.
ישן 03-12-2011, 21:01
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "רוה"מ שינהג בהתאם למה שכתבת: צריך מראש לשים את המפתחות וראשו תחת גליוטינת ועדת החקירה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי jsphs7
רוה"מ שלא יוציא הנחיה כאן ועכשיו: להחריב כל עירה וכל כפר ממנו או מסביבתו נורות רקטות לערי ישראל - צריך מראש ללכת לנשיא לשים את המפתחות,

אני חושב שאתה טועה.
ראש ממשלה שיורה על החרבה סיטונית של ערים וכפרים בעקבות ירי מסביבתם (להבדיל מהשמדת בית ספציפי ממנו בוצע ירי) ימצא את עצמו מהר מאוד עם איומים, גינויים ואמברגו מכלל מדינות העולם, כולל ארה"ב.
שיטת "אני מטורף, תחזיקו אותי" עובדת יפה כל עוד אתה לא נדרש להביא הוכחות ולהתמודד עם המציאות.
מדינת ישראל שמייבאת את מרבית חומרי הגלם ומוצרי הצריכה שלה, לא יכולה להרשות את זה לעצמה. אין לנו נפט שכולם צריכים, אני גם מאמין שלא נאיים על המערב בשימוש בנשק גרעיני כנגדו, כך שלא נשאר לנו הרבה בתחום הזה.
צריך לשפר את יכולות הלחימה הקלאסיות, צריך לתגבר את נושא החימוש המונחה המדויק (כדי להיות מסוגלים להשמיד בית או קומה בבית) כדי למנוע נזק סביבתי.
צריך גם להפסיק לדבר שטויות. אף ראש ממשלה שפוי לא יורה על השמדה סיטונאית של ישובים. אנחנו ממש לא רוצים ראש ממשלה משוגע. סליחה, תיקון: אני לא רוצה ראש ממשלה משוגע, לא יודע מה איתך
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 04-12-2011, 00:40
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

ראשית, בוא נסכים על תרחיש היחוס
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "[QUOTE=jsphs7] רוה"מ שלא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl
אני חושב שאתה טועה.
דעתך לגיטימית.

ראש ממשלה שיורה על החרבה סיטונית של ערים וכפרים בעקבות ירי מסביבתם (להבדיל מהשמדת בית ספציפי ממנו בוצע ירי) ימצא את עצמו מהר מאוד עם איומים, גינויים ואמברגו מכלל מדינות העולם, כולל ארה"ב.
מצד שני, בוא נסכים על תרחיש היחוס: מאות ואולי יותר של רקטות נוחתות בערי ישראל, בנינים רבי קומות של 30-50 משפחות קורסים ולוקח לצוותי החילוץ ימים להוציא את ההרוגים והפצועים, אתה חושב שמשהו יגביל את עצמו למרדף אחר אחרון יורי הרקטות או או שיאדג לגבות מחיר מקרב האוכלוסיה שבחסותה בוצע הירי? האני סובר, שיש לבצע ירי ארטילרי רחב היקף ולאחריו לשלוח נחיל של דחפורים - כל מי שנשאר הוא בחזקת מחבל. מאוד נחמד לדבר על מוסר - אבל ראינו שהבריטים ידעו יפה מאוד לזרוק את אנשי השגרירות האיראנית מלונדון רק בשל חבלה לרכוש והשחתה של תמונות המלכה.

שיטת "אני מטורף, תחזיקו אותי" עובדת יפה כל עוד אתה לא נדרש להביא הוכחות ולהתמודד עם המציאות.
מדינת ישראל שמייבאת את מרבית חומרי הגלם ומוצרי הצריכה שלה, לא יכולה להרשות את זה לעצמה. אין לנו נפט שכולם צריכים, אני גם מאמין שלא נאיים על המערב בשימוש בנשק גרעיני כנגדו, כך שלא נשאר לנו הרבה בתחום הזה.

וזה בדיוק ההימור שלהם: נהרוג בהם והתגובה תהיה פרופורציות ולא תביא לכדי בטוי את היתרון בכח ההאש וההרס - ברגע שאתה לא משתמש במלוא כוחותיך אתה מראש נועד להפסד עקב שוני ביחס להרוגים, פצועים, נזק לרכוש ונזק לכלכלה.
אתה חושב שיש לשחק במסגרת התקנות שהאויב מכין בעבורך? אני טוען שיש להשתמש במקסימום כח ההרס על מנת ליצר מצב של הרס כמעט מוחלט בדרום לבנון + צה"ל מעבר לליטאני ומאות אלפים אולי יותר בבירות.
.

צריך לשפר את יכולות הלחימה הקלאסיות, צריך לתגבר את נושא החימוש המונחה המדויק (כדי להיות מסוגלים להשמיד בית או קומה בבית) כדי למנוע נזק סביבתי.
צריך גם להפסיק לדבר שטויות. אף ראש ממשלה שפוי לא יורה על השמדה סיטונאית של ישובים. אנחנו ממש לא רוצים ראש ממשלה משוגע. סליחה, תיקון: אני לא רוצה ראש ממשלה משוגע, לא יודע מה איתך
אני לא מחפש דם - אבל אם משפחתי הולכת לחטוף רקטות עם עשרות ק"ג חומר נפץ על הראש - אני מצפה שהכפר שממנו זה נורה ימחק - אם לא, כבר עכשיו אפשר להתחיל לנסח את מסכנות וועדת החקירה לכשלון במלחמת לבנון 3.

ישן 04-12-2011, 01:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "ראשית, בוא נסכים על תרחיש היחוס"

ציטוט:
אתה חושב שמשהו יגביל את עצמו למרדף אחר אחרון יורי הרקטות או או שיאדג לגבות מחיר מקרב האוכלוסיה שבחסותה בוצע הירי? האני סובר, שיש לבצע ירי ארטילרי רחב היקף ולאחריו לשלוח נחיל של דחפורים - כל מי שנשאר הוא בחזקת מחבל. מאוד נחמד לדבר על מוסר - אבל ראינו שהבריטים ידעו יפה מאוד לזרוק את אנשי השגרירות האיראנית מלונדון רק בשל חבלה לרכוש והשחתה של תמונות המלכה.

1. בכל פעם שדבר דומה קרה ללא כוונה, מבצעים נעצרו והישגים נפגעו - ענבי זעם, לבנון השניה, לבנון הראשונה וכו'. אם אתה מנסה לגרום לכך שכל הלחימה תעצר מהר, הישגת את המטרה
2. הבריטים הרגו מי מהם? שיטחו את הכפרים שלהם? היכן בדיוק הבסיס להשוואה?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 04-12-2011, 03:46
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]1. בכל פעם שדבר..."

נכון - וזו רמה אחת מתחת ל"בכוונה". היחידים בזמננו שהצליחו לבצע את זה ללא פגע היו הרוסים בצ'צ'ניה. אפילו האמריקאים חטפו על פלוג'ה, ח'דיתה ודומיהן

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 04-12-2011, 08:40
  הובס הובס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.08.06
נראה לי מעט מוגזם
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "[QUOTE=simson671]השאלה אם..."

השאלה היא גם האם שאר העולם מוכן לעשות סנקציות כ"כ חריפות על מדינה שהתמודדה עם מצב מלחמתי בעייתי ביותר.
אני יודע השאנלוגיה ההסטורית מעט דחוקה אבל בכ"ז, לארה"ב לא היה בעיה להפציץ את דרזדן למרות שגרמניה לא ירתה ולו טיל אחד לעבר אדמת ארה"ב. ארה"ב לא היססה למחוק כפרים בוויאטנם. אכן, עברו הרבה מים בירקון מאז, והמצב שונה ביותר מאשר בחינה אחת, אבל הרג של חפים מפשע וירי מסיבי על ערים מיושבות, למיטב בורותי ההסטורית- הוא דבר שאפשר לכנותו "מקובל למדי", כשאתה נלחם על חייך. נראה לי מלחמה מול חזבאללה (=איראן) נכנס לא רע להגדרה של "נלחם על חייך", גם אם מדובר בטיהור אזורים מיושבים.
נכון, אנחנו לא ארה"ב, אבל מספיק שיש תקדים של טייקון בבג"ץ, בכדי לזכות את בעל המוכלת השכונתית.

ורק שאלה: האם כדי שכפר ייחשב כשטח ממנו בוצע תקיפה על ישראל צריך שיירו משטחו על חיפה, או שמספיק שיירו ממנו בנק"ל על חיילם שלנו שעברו ליד? האם לא מספיק שהמקום מהווה תשתית עורפית לכוחות לוחמים?

(אמנם נפט אין לנו, אבל מעניין אם כל שאר העולם מוכל לקפיצה של מאות אחוזים במחירי מחשבים בגלל שהייצור/ייצוא מאינטל יפסק. יקח ל AMD ו IBM יותר מכמה ימים למלא את החסר. אינטל כמובן כמשל. רק לראות מה קרה למחיריה ההארד דיסקים בגלל הצפה בתאילנד. זה באמת לא נחמד שהעולם מחזיק אותך בביצים, אבל לפעמים גם לך יש ביד כמה דברים שהעולם היה שמח לראות שלמים ובריאים).
ישן 04-12-2011, 09:01
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

רק כמה פרופורציות
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי הובס שמתחילה ב "נראה לי מעט מוגזם"

ראשית, אני מסכים עם רוח דבריך אבל אתה מפספס.

הפאב של אינטל בקריית גת הוא חלק ממכלול הפאבים של אינטל שהם בגדול copy exact - כלומר להנהלת החברה בכל רגע נתון יש את היכולת לייצר את מעבדי הקו הראשון בו זמנית בכמה מתקני יצור.

המצב הגאו-פוליטי במזרח התיכון ידוע ואני לא מאמין שהנהלת אינטל הקימה את מפעליה בעולם כך שאנחנו מחזיקים אותם בביXים.

עיקר התרומה של ישראל לשוק ההיטק הוא לא בייצור אלא במחקר ופתוח - קרי: כסף שאתה משקיע היום על מנת שמוצר יצא לשוק בעוד שנתיים. במקרה של פגיעה במחקר ופתוח באתר מסויים ביכולת החברות הרב הלאומיות להודיעה על כוונה לסגור פעילות, להוציא ל- relocation את אנשי המפתח על משפחותיהם, לסיים את העבודה באתר אחר ולשלוח את האנשים חזרה לארץ בעוד שנתיים.

מקווה שהבהרתי.
ישן 04-12-2011, 22:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי simson671 שמתחילה ב "הייתה גבוהה(לפי מה שפורסם..."

מעניין. האם לטעמך 150,000 פגזי ארטילריה אינם מספיקים לפגוע בכל המטרות האפשריות? האם אתה טוען שהיו מטרות ולו ירו עליהן בגלל מחסור באמצעים? האם לטעמך לא היתה הפעלה מספקת של גורמי אש, ואם כן - אילו מטרות לא נפגעו עקב כך?

ישן 04-12-2011, 22:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי simson671 שמתחילה ב "לא הפציצו תשתיות מרכזיות כמו..."

לא ברור לי - אתה טוען שהיה חסר חימוש לפגוע במטרות האלה?

ישן 04-12-2011, 09:12
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

אתה יודע מה? שיעצרו אותנו
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]אתה חושב שמשהו יגביל..."

אתן לך תרחיש: בישראל לאחר כמה ימי לחימה מאות הרוגים, עשרות אלפי פצועים, חשמל זורם בחוטים רק כמה שעות ביום בכל פעם שעתיים כן - 6 לא. הרכבות לא עובדות, מחלפים נפגעו ופקקי ענק בכל הארץ.

בלבנון עשרות אלפי הרוגים, עשרות אלפי פצועים קשה. חורבן רבתי, 700K שיעים בבירות בחורף במחנה פליטים, אין חשמל כלל, אין מים בברזים, כל התשתית האזרחית לא קיימת.

בישראל הדבר יגרור ירידה ברמת החיים, שקום שיקח כמה חודשים, פגיעה זמנית בכלכלה.

בלבנון יקח 3 שנים לשקם את המדינה.

כל זה קרה לאחר ששבוע של לחימה אינטניסיבית גרר את מועצת הבטחון לדרוש כי הלחימה מסתיימת לאלתר - צעד שהן ישראל והן לבנון צייתו לו.

מה היית מעדיף? שבמקום זאת לאחר 10 ימי לחימה ועצירה של אובמה שלא צריך את הברדק הזה לפני הבחירות - בישראל מאות הרוגים, פצועים קשה, בלבנון פחות מ- 1000 הרוגים ללא כמעט נזק לרכוש?
עומד נסראללה ומשלהב את ההמונים כי הביס את ישראל. בישראל מחול של וועדות חקירה, ראש ממשלה שמתפטר והולך בבושת פנים הביתה, נזק שידרוש ירידה ברמת החיים על מנת לשקם את הנזקים בעשרות מיליארדים.

לצערי, אין לנו את הברירה אלא ללכת על הסף - ביודעין להכניס את הצד השני לדילמה האם הוא מוכן לעימות שיפגע במדינה שלו הרבה יותר קשה ויגרום לו לעמוד מול כמעט מליון פליטים שצריך לשקם או שיש ביכולתו בכל כמה חודשים לתקוף סיור ישראלי בתוך ישראל, להרוג 5 לחטוף 2 ונהל משא ומתן מעמדת כח? או לחילופין לירות מאות רקטות ולהשבית את החיים בצפון לחודש?

לדעתי, יש להבהיר שמי שיתקוף אותנו יחטוף מהיום הראשון במידה כזאת שלאחר שהכל יעצר ישאל את עצמו ויאלץ לענות להמונים למה לעזאזל הוא התגרה בישראל בשם אינטרסים לא ערביים כלל.
ישן 04-12-2011, 09:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אתה יודע מה? שיעצרו אותנו"

התרחיש שלך מתאים, אולי, למלחמה מול סוריה - לא החיזבאללה.
ובחיים לא תקבל שבוע. אולי תקבל כמה שעות מהרגע שתתחיל להשמיד בשיטתיות כפרים.

התרחיש שלך מנותק מיכולות ואיומים בכל הקשור לחיזבאללה או להיסטוריה. צה"ל קיבל חודש מול החיזבאללה ב-2006 וחוסר ההצלחה של ישראל מנותקת מרמת ההרס שנגרם ללבנון.

ישן 04-12-2011, 11:05
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

לדעתי, אתה מחסיר מיכולות האויב
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "התרחיש שלך מתאים, אולי,..."

ביטיס ע"פ פרסומים שונים לחיזבאללה עשרות אלפי רקטות לרבות M600, לחלקן ראש קרבי של כמה מאות ק"ג חומר נפץ.

כעת הסבר לי אתה מה יקרה בישראל כשמטח של מאות רקטות ביום ינחת בערי ישראל והוא מכוון לבניה הצפופה והגבוה בישראל?

תרחיש של מאות הרוגים בכמה ימים הוא בהחלט אפשרי.

אמנם חלק מהשגור יפגע ע"י חיל האוויר אבל חלקו יחדור.

אתה אומר שלא יתנו לנו כמה ימים אלא רק כמה שעות? מצויין, אני לא מחפש דם - אני מבקש לתת על הסף, תאר לך שכבר ביום הראשון למלחמה עיירות כמו בינת גבל או מארון ארס הופכות לאבק, בלי סיפורי גבורה, בלי חלוץ, בלי טענות - הצד השני מקבל חורבן שאין כדוגמתו בכמה שעות - לאחר מכן יש לו עשרות אלפים לשקם, לתת דין וחשבון, בישראל יש כמה נפגעים ונזק לרכוש עד שמועצת הבטחון תעצור כאן את העסק.

האם בפעם הבאה משהו שם יקח את הסכון לאור מה שקרה לו?

שמע, מלחמת לבנון 2 היא דוגמא קלאסית להתנהלות הזויה, באמצע מלחמה כשהצפון במקלטים בממשלה מדברים על הצלחה בלבנון שתוביל לגרוש יהודים מיו"ש - מה זו האיוולת הזאת? מי מחפש פירוד בזמן מלחמה?

כעת תחשוב מה היה קורה לו היית מייצר נזק לעשרות כפרים בכמה ימים - נזק שיקח 3 שנים לשקם, איך היה החורף הלבנוני של 2007 משפיע על הכעס כלפי החיזבאללה בלבנון? תאר לך מצב שמאות אלפים שהיו דורשים מנסראללה דין וחשבון שהחריב להם את הכפרים, השדות, הרכוש וגרם להם להיות פליטים.

אז מה עדיף לישראל? 30+ יום של התבוססות סביב הזנב או מכה נחרצת משך כמה ימים ושקט לשנים לאחר מכן?
ישן 04-12-2011, 13:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "לדעתי, אתה מחסיר מיכולות האויב"

ובמה זה בדיוק שונה ממה שהיה לו קודם. אין יכולות שונות ממה שהיו, ואת מטח "מאות" הרקטות ארוכות הטווח, אם בכלל יש יכולת כזו, עוצרים באותה שיטה שהשתמשו בה קודם, ע"ע 2006.

מעבר לזה, ראינו ירי סקאדים לבניה גבוהה וצפופה ב-1991.
ככה שלפחות לראייתי - אין שום בסיס לטענות שלך.

מעבר לזה, עצירה של לחימה תוך כמה שעות - משמעה פשוטה ,הקהילה הבינלאומית מתעסקת בלתקוע את מדינת ישראל, מה שאומר שלא משנה איזה נזק עשית, הנצחון הוא בהחלט לצד השני, שכן הוא הצליח לזמבר אותך.
החיזבאללה היה עד כדי כך נואש לתסריט הזה, שהוא ניסה לתסרט אותו בכפר קנא ב-2006. ונחש מה - עד שהצלחת להזים את זה עצרת לחימה ל-48 שעות. אז למה אתה רוצה לשחק לידיים שלהם?

ישן 04-12-2011, 16:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ובמה זה בדיוק שונה ממה שהיה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
ובמה זה בדיוק שונה ממה שהיה לו קודם. אין יכולות שונות ממה שהיו, ואת מטח "מאות" הרקטות ארוכות הטווח, אם בכלל יש יכולת כזו, עוצרים באותה שיטה שהשתמשו בה קודם, ע"ע 2006.
ביטיס, ממש עצרו במלחמת לבנון 2, במלחמה ההיא צה"ל משך למעלה מחודש לא הצליח למנוע ירי של רקטות מחיפה צפונה, השבתת תעשיה, הגירה של רבים עד יעבור זעם. אתה רוצה להגיד לי שמה שנעשה זה מה שהיה צריךל להעשות?

מעבר לזה, ראינו ירי סקאדים לבניה גבוהה וצפופה ב-1991.
ככה שלפחות לראייתי - אין שום בסיס לטענות שלך.
עניין של מזל גרידה, ראינו בדיוק מה גורם סקאד בודד שנוחת בבסיס אמריקאי בסעודיה והורג עשרות. וביטיס: אז היה טילים לא מדוייקים מטווח של מאות ק"מ. היום יש לך 3 סדרי גודל יותר רקטות עם יכולות טווח טובות יותר.

מעבר לזה, עצירה של לחימה תוך כמה שעות - משמעה פשוטה ,הקהילה הבינלאומית מתעסקת בלתקוע את מדינת ישראל, מה שאומר שלא משנה איזה נזק עשית, הנצחון הוא בהחלט לצד השני, שכן הוא הצליח לזמבר אותך.
על מה אתה מדבר, קריאה להפסקת אש אינה תקיעה של ישראל. העניין להבנתי הוא פשוט יחסית: מי שיורה על אוכלוסיה אזרחית בישראל שלא יצפה לקבל פחות ממה שהוא ירה. בבהבט זה אם קרית שמונה תקבל מטח של עשרות רקטות אין שום סיבה שבינת גבל לא תקבל מטח של מאות פגזי 155 בתוך כמה דקות ולאחריהן טור של D9 שיבצע שטוח.
החיזבאללה היה עד כדי כך נואש לתסריט הזה, שהוא ניסה לתסרט אותו בכפר קנא ב-2006. ונחש מה - עד שהצלחת להזים את זה עצרת לחימה ל-48 שעות. אז למה אתה רוצה לשחק לידיים שלהם?
ביטיס, בשיטה הזאת אין אנו מביאים לבטוי את יכולותיה העודפות של ישראל. ברגע שהתגובה שלך "מידתית" אתה נגרר למגרש שהצד השני ארגן לך. השתוללות רבתי אפילו לזמן קצר תשדר: לא כדאי לכם להתעסק אתנו.

ישן 04-12-2011, 21:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]ובמה זה בדיוק..."

בא נתחיל מהתחלה - היו מאות רקטות, היו מספר זילזלים - מספר הרוגים נמוך, מספר פצועים נמוך, אין משפחות תקועות מתחת לבניינים. מה נשתנה שיאפשר לחיזבאללה להצליח יותר היכן שהוא לא ב-2006?

ציטוט:
עניין של מזל גרידה, ראינו בדיוק מה גורם סקאד בודד שנוחת בבסיס אמריקאי בסעודיה והורג עשרות. וביטיס: אז היה טילים לא מדוייקים מטווח של מאות ק"מ. היום יש לך 3 סדרי גודל יותר רקטות עם יכולות טווח טובות יותר.

או שההפך - היה מזל רע לאמריקאים. כך או כך מדובר בנשק סטטיסטי. התנהגות אזרחית חכמה, כפי שנעשה ב-2006, תמעיט מאוד מהנזק האפשרי.

ציטוט:
על מה אתה מדבר, קריאה להפסקת אש אינה תקיעה של ישראל. העניין להבנתי הוא פשוט יחסית: מי שיורה על אוכלוסיה אזרחית בישראל שלא יצפה לקבל פחות ממה שהוא ירה. בבהבט זה אם קרית שמונה תקבל מטח של עשרות רקטות אין שום סיבה שבינת גבל לא תקבל מטח של מאות פגזי 155 בתוך כמה דקות ולאחריהן טור של D9 שיבצע שטוח.

החלטה של מועה"ב על הפסקת אש, אינה "קריאה". זו החלטה לביצוע. אם אתה תירה מטח של 155, ה D-9 שלך לא יספיקו להגיע לפני שיכריחו אותך להפסיק. בינתיים, הדיונים יהיו על איזה סנקציות להפעיל נגדך, וכולם ישכחו מה הניע את כל התהליך. ע"ע תקדים סרביה

ציטוט:
ביטיס, בשיטה הזאת אין אנו מביאים לבטוי את יכולותיה העודפות של ישראל. ברגע שהתגובה שלך "מידתית" אתה נגרר למגרש שהצד השני ארגן לך. השתוללות רבתי אפילו לזמן קצר תשדר: לא כדאי לכם להתעסק אתנו.

אפשר להגיב בצורה לא מידתית, גם מבלי לטבוח באוכלוסיה האזרחית. השתללות רבתי שתוביל להשמת קולר על צווארך תשדר שמעכשיו אפשר יהיה להתעסק איתנו כמה שרוצים ללא חשש.

ישן 04-12-2011, 22:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "האמת, אני חושב שהדגש צריך להיות על צה"ל ככלל,"

הכוונה היא שטקטיקה שמתאימה לצבא הרוסי בצ'צ'ניה I, לא מתאימה לצה"ל.

בקשר להודעה המקורית - אני חושב שהבעיה הבסיסית היא, הניסיון לעשות 10X עם X משאבים. התוצאה היא שרק חלק מהכוח באמת אפקטיבי, והשאר קיים על הנייר אבל לא יעיל לחלוטין. אין שום בעיה עם צמצום כוחות השריון והחי"ר, אם התוצאה היא שהכוח הנשאר יעיל יותר ומאומן יותר. אבל אם כל הזמן מצמצמים למקסימום שניתן להחזיק עם התקציב, אז לא באמת עשינו משהו.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 04-12-2011 בשעה 22:35.
ישן 04-12-2011, 22:47
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

תגובה
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בא נתחיל מהתחלה - היו מאות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
בא נתחיל מהתחלה - היו מאות רקטות, היו מספר זילזלים - מספר הרוגים נמוך, מספר פצועים נמוך, אין משפחות תקועות מתחת לבניינים. מה נשתנה שיאפשר לחיזבאללה להצליח יותר היכן שהוא לא ב-2006?
הרבה יותר רקטות, הרבה יותר כבדות. תראה, כל מלחמה היא ניסוי כלים. החיזבאללה הבין שהנשק הזה שיתק מחצית מישראל, ב- 2006 מירב הרקטות לטווח בינוני הושמד - מה אתה מצפה שהוא יעשה? אם הייתי במקומו הייתי משנה את ההערכות על מנת לשמור עליו טוב יותר. ולכן: אני חושש שבמלחמה הבאה אם תבוא אנחנו נראה יותר מאותו דבר. ולא דין רקטה של 5 ק"ג חנ"מ לרקטה עם 50 ק"ג. כשיהיו לך בנינים שיתמוטטו ולא רק יסדקו אתה תראה תוצאה אחרת לגמרי.

או שההפך - היה מזל רע לאמריקאים. כך או כך מדובר בנשק סטטיסטי. התנהגות אזרחית חכמה, כפי שנעשה ב-2006, תמעיט מאוד מהנזק האפשרי.
טוב זו שאלת חצי הכוס הריקה אל מול מחצית הכוס המלאה - בוא לא נכנס לפילוסופיה.

החלטה של מועה"ב על הפסקת אש, אינה "קריאה". זו החלטה לביצוע. אם אתה תירה מטח של 155, ה D-9 שלך לא יספיקו להגיע לפני שיכריחו אותך להפסיק. בינתיים, הדיונים יהיו על איזה סנקציות להפעיל נגדך, וכולם ישכחו מה הניע את כל התהליך. ע"ע תקדים סרביה
לדעתי: כל התרחשות בינלאומית בדגש על כנוס של מועצת הבטחון לוקחת ימים עד שבועות. גם כשמשהו קורה אני מאמין שיש מספיק סימנים מוקדמים שמשרד החוץ מקבל על מנת להתחיל סיים. אני לא מצפה שמטח שיהרוג כשיש לך גם הרוגים יגרום כנוס מועצת הבטחון בתוך שעה ולא חצי יום. על כן: הכה בברזל כל עוד הוא חם ועל תתן לו לבצע מעבר פאזה למצב גבישי אחר.

אפשר להגיב בצורה לא מידתית, גם מבלי לטבוח באוכלוסיה האזרחית.
אני קראתי לטבח? תראה לי מקום אחד בו אני מבקש לבצע טבח. אני גם מדגיש כי המטרה היא מאות אלפי חסרי בית בבירות לא עשרות אלפי גופות בשטח. על כן דברתי על מטר של 155מ"מ, תחילה לפאתי הכפרים, לאחר מכן ירי ישיר -כמה זמן לוקח לברוח? לא יודע, אבל בשלב מסויים צריך לשלוח את הבולדוזרים פנימה על מנת ליצר אזור שלפליטים לא יהיה לאן לחזור. כמה זמן צריך לירות לפאתי העיירה, לאחר מכן כמה זמן אל תוך העיירה ולאחר כמה זמן לשלוח את ה-D9s [/COLOR זו כבר שאלה טקטית.

למקרה שלא הבת אותי, אם קריית שמונה או נהריה מקבלות מטח של עשרות רקטות ביום אני דואג להחזיר אש אל מקורות הירי בלי למצמץ אל מול העולם. יש להישיר מבט ולא לתת לצדקנים לקחת את השיח לחפים מפשע - יש לומר בגלוי הותקפנו על ידי מדינת לבנון - ערי ישראל מופגזות ברקטות וצה"ל החזיר אש אל מקורות הירי. אם מועצת הבטחון מעוניינת לעצור - בסדר. אבל כל עוד יורים עלינו אנחנו יורים חזרה ובמלוא העוצמה.

]
השתללות רבתי שתוביל להשמת קולר על צווארך תשדר שמעכשיו אפשר יהיה להתעסק איתנו כמה שרוצים ללא חשש.
[COLOR=Blue]על כן, יש לכתוש גבעות חול שלא עושות רושם כבר על אף אחד בצד השני - ההצקה לנו קורה כי התשלום נמוך - אני מציע לייצר מחיר שיהיה להם קשה לעמוד בו: הרס של בסיסי תמיכה בדגש על הדרום, הרס תשתיות דוגמאת חשמל, מים, אנרגיה, נמלים, טיפול בביוב, כבישים, מחלפים, מצבורי אנרגיה, שנאי חשמל למתח גבוה, תחנות יצור, מחסנים,..... המטרה היא לא מרחץ דמים. ברור לי שעוד 1000 או פחות 1000 הרוגים לא ידגדגו לאף אחד בצד השני. נזק של הגליה ונזק וחורבן שיקח כמה שנים לשקם הרבה יותר משמעותיים.

מקווה שהובהר.
ישן 04-12-2011, 23:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
הרבה יותר רקטות, הרבה יותר כבדות. תראה, כל מלחמה היא ניסוי כלים. החיזבאללה הבין שהנשק הזה שיתק מחצית מישראל, ב- 2006 מירב הרקטות לטווח בינוני הושמד - מה אתה מצפה שהוא יעשה? אם הייתי במקומו הייתי משנה את ההערכות על מנת לשמור עליו טוב יותר. ולכן: אני חושש שבמלחמה הבאה אם תבוא אנחנו נראה יותר מאותו דבר. ולא דין רקטה של 5 ק"ג חנ"מ לרקטה עם 50 ק"ג. כשיהיו לך בנינים שיתמוטטו ולא רק יסדקו אתה תראה תוצאה אחרת לגמרי.

מקור?

ציטוט:
טוב זו שאלת חצי הכוס הריקה אל מול מחצית הכוס המלאה - בוא לא נכנס לפילוסופיה

סטיסטיקה זו לא פילוסופיה. מתוך עשרות טילים שנורו לשני הכיוונים רק אחד גרם נזק משמעותי - וגם כאן מדובר בטעות אמריקאית יותר מכל דבר.

ציטוט:
לדעתי: כל התרחשות בינלאומית בדגש על כנוס של מועצת הבטחון לוקחת ימים עד שבועות. גם כשמשהו קורה אני מאמין שיש מספיק סימנים מוקדמים שמשרד החוץ מקבל על מנת להתחיל סיים. אני לא מצפה שמטח שיהרוג כשיש לך גם הרוגים יגרום כנוס מועצת הבטחון בתוך שעה ולא חצי יום. על כן: הכה בברזל כל עוד הוא חם ועל תתן לו לבצע מעבר פאזה למצב גבישי אחר.

ההיסטוריה אומרת אחרת בבירור. מועצת הביטחון התכנסה במהירות רבה מאוד בשביל לבלום את ישראל, וארה"ב עשתה זאת מהר יותר ממנה.

ציטוט:
אני גם מדגיש כי המטרה היא מאות אלפי חסרי בית בבירות לא עשרות אלפי גופות בשטח.

זה הושג בענבי זעם, דין וחשבון, וכן - גם ב-2006.

ציטוט:
למקרה שלא הבת אותי, אם קריית שמונה או נהריה מקבלות מטח של עשרות רקטות ביום אני דואג להחזיר אש אל מקורות הירי בלי למצמץ אל מול העולם.

גם זה נעשה, וההרס לכפרים בדרום היה נרחב למדי. לא ברור לי מה אתה רוצה מעבר לזה, חוץ מהשמדה שיטתית של כל המבנים האזרחיים - וזה לא מה שאתה אומר עכשיו.

ציטוט:
על כן, יש לכתוש גבעות חול שלא עושות רושם כבר על אף אחד בצד השני
אין קשר בין מה שאתה אומר למה שהתרחש, ואתה מעוות סיבה בשביל להתאים לתפיסת עולם. הסיבה שירו על גבעות ריקות בלבנון היא חוסר היכולת לאתר אויב או ירי.

ציטוט:
הרס תשתיות דוגמאת חשמל, מים, אנרגיה, נמלים, טיפול בביוב, כבישים, מחלפים, מצבורי אנרגיה, שנאי חשמל למתח גבוה, תחנות יצור, מחסנים

זה נעשה בדרום, וחלקית גם בצפון. אני אישית דווקא מסכים עם האסטרטגיה שנעשתה לפגיעה בשיעים ותומכי חיזבאללה בלבד.

הבעיה ב-2006 לא היתה הפגיעה באוכלוסיה האזרחית, אלא העובדה שביחס לפגיעה הזו, לא באמת הצלחנו לפגוע בצורה דומה בארגון עצמו. זה, יותר מהכל, פוגע ביכולת שלנו להתמודד עם החיזבאללה.

ישן 05-12-2011, 08:30
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

תשובה
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]הרבה יותר רקטות, הרבה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
מקור?
אם היה לי מידע אמת על הסד"כ המדויק של החיזבאללה - אתה באמת מאמין שהייתי מפרסם בגלןי?
מאידך, אין צורך להיות קצין אסוף, די לקרוא את העיתונים: לחיזבאללה 40,000 רקטות ביחס ל- 10,000 רקטות ב- 2006, דווחים על התקנת מנגנוני הנחיה ברקטות הכבדות שלהם, דווחים על כך שבמלחמה הבאה מטחי רקטות על בסיסי חיל האוויר אמורים לשבש את יכולת חיל האוויר להמריא, דווחים על משלוחי סקאד וM600ודומיהם לחיזבאללה לפני שאסד מאבד את השלטון.
כשיש לאויב כזו כמות של רקטות, כשיש לו גם כבדות ומונחות, כשראינו שבמלחמה הבאה היתה הצלחה מקומית לפגוע בארוכות יחסית - דבר שכנראה יזכה למחשבה מצד האויב.די באקסטרפולציה על מנת להבין מה עלול לקרות כאן - ואני מדגיש: עלול - מאוד מקווה שזה לא מה שיקרה בסוף.

סטיסטיקה זו לא פילוסופיה. מתוך עשרות טילים שנורו לשני הכיוונים רק אחד גרם נזק משמעותי - וגם כאן מדובר בטעות אמריקאית יותר מכל דבר.
טוב אז נסתכל על הממוצע של התהליך שנקרא מלחמת עירק הראשונה - נורו עשרות טילים בסה"כ נהרגו עשרות אנשים - כלומר הסטטיסטיקה מדבר על הרוג + לכל טיל. אם כבר בסטטיסטיקה עסקינן אזי נגדירf(Scd) = 1.aהרוגים לכל טיל שנורה, כעת בוא נבצע סיגמה על כל עשרות אלפי הרקטות שיש לצד השני כשכופלים את צפיפות ההסתברות בכמות הניסויים. אגב, הנחתי התפלגות אחידה - ברור לי שהסטטיסטיקה אחרת - וחייבת לקחת בחשבון את הדיוק, הטווח, גודל המטרות,... אבל אם כבר אז כבר רק לצורך החשוב..
לחשוב יש לקחת בחשבון כי יש מאות אלפים בקו האש, חלקם לא נוהגים ע"פ הנחיות מערכת הבטחון ונפגעים יותר - גם עליהם חבל לי.

ההיסטוריה אומרת אחרת בבירור. מועצת הביטחון התכנסה במהירות רבה מאוד בשביל לבלום את ישראל, וארה"ב עשתה זאת מהר יותר ממנה.
כנוס בשעות? בד"כ זה לוקח ימים, ראה מלחמת לבנון 2 - הדבורים באו"ם על סגירה נמשכו כמה ימים לפני שזה קרה.

זה הושג בענבי זעם, דין וחשבון, וכן - גם ב-2006.
כעת אני מציע שלא יהיה להם לאן לחזור.

גם זה נעשה, וההרס לכפרים בדרום היה נרחב למדי - וכעת תאר לך שכל זה לא היה נעשה חודש אחרי אלא בשבוע הראשון - לפני כל הבכי והנהי.. לא ברור לי מה אתה רוצה מעבר לזה, חוץ מהשמדה שיטתית של כל המבנים האזרחיים - וזה לא מה שאתה אומר עכשיו.

אין קשר בין מה שאתה אומר למה שהתרחש, ואתה מעוות סיבה בשביל להתאים לתפיסת עולם. הסיבה שירו על גבעות ריקות בלבנון היא חוסר היכולת לאתר אויב או ירי.מצויין, בכל מלחמת לבנון 2 ירו יותר מאשר במלחמת יומה"כ - משמע לא נעשה שמוש נכון בארטילריה. מה היה מצב המלאים לאחר המלחמה (אל תענה).

זה נעשה בדרום, וחלקית גם בצפון. אני אישית דווקא מסכים עם האסטרטגיה שנעשתה לפגיעה בשיעים ותומכי חיזבאללה בלבד.

הבעיה ב-2006 לא היתה הפגיעה באוכלוסיה האזרחית, אלא העובדה שביחס לפגיעה הזו, לא באמת הצלחנו לפגוע בצורה דומה בארגון עצמו. זה, יותר מהכל, פוגע ביכולת שלנו להתמודד עם החיזבאללה.
האוכלוסיה היא הארגון, אף אחד לא מלין בביתו רקטות אלא אם הוא פעיל הארגון, מאות ואפילו יותר הפכו את בתי דרום לבנון למחסני תחמושת בלב אוכלוסיה אזרחית לכאורה לא מעורבת, כמעט כל בית שהחיילים נכנסו לתוכו הכילו תמונות של נאסראללה וחמינאי. זו בדיוק הסיבה שכתבתי שיש לפגוע בהם כך שיהפכו לפליטים בבירות ללא בית לחזור אליו. ואתה יודע מה? עדיף לנו שישבו בבירות ולא על גבולינו.

ישן 05-12-2011, 10:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "תשובה"

בא נראה:"

ציטוט:
מאידך, אין צורך להיות קצין אסוף, די לקרוא את העיתונים: לחיזבאללה 40,000 רקטות ביחס ל- 10,000 רקטות ב- 2006, דווחים על התקנת מנגנוני הנחיה ברקטות הכבדות שלהם, דווחים על כך שבמלחמה הבאה מטחי רקטות על בסיסי חיל האוויר אמורים לשבש את יכולת חיל האוויר להמריא, דווחים על משלוחי סקאד וM600ודומיהם לחיזבאללה לפני שאסד מאבד את השלטון.

תסלח לי שאני לא מתייחס לסקאדים בתור איזשהו איום ריאלי. אבל בא נניח לשם הויכוח שיש לחיזבאללה 1000 רקטות כבדות. כמה משגרים יש להם? יכולות להיות להם גם מליון רקטות, אם יש רק משגר אחד, זה לא בדיוק עוזר להם. אז השאלה היא כמה משגרים יש להם ומה יכולת ירי המטח שלהם. אח"כ תשקלל מה השרידות של המשגר לאחר ירי ראשון, גם בהנחה של 100% משגרים בתחילת הלחימה. לא מתרשם.

אם ב- 2006 ירו כמה מאות רקטות קלות עם כמה רקטות כבדות בודדות, הם לא פתאום יצליחו לשגר מאות רקטות כבדות עכשיו. אז מהיכן "עשרות הרוגים, עשרות אלפי פצועים, מדינה הרוסה כלכלית..."

עכשיו בא ניקח את הצד שלנו - 2006: אין שום מערכת להגנה מפני רקטות. 2010: יש מערכת אחת (מוצלחת מאוד!) ועוד אחת נכנסת לפעולה בקרוב.

אז אם ב-2006 עוד היה סיכוי לפגוע במיכלי האמוניה, הסיכון יורד בצורה משמעותית כעת.
בסיכומו של עניין, לטעמי האיום ירד, לא עלה.

ט
ציטוט:
וב אז נסתכל על הממוצע של התהליך שנקרא מלחמת עירק הראשונה - נורו עשרות טילים בסה"כ נהרגו עשרות אנשים - כלומר הסטטיסטיקה מדבר על הרוג + לכל טיל. אם כבר בסטטיסטיקה עסקינן אזי נגדירf(Scd) = 1.aהרוגים לכל טיל שנורה

ועל הסטטיסטיקה הזו נכתב המשפט בחתימה שלי. מה הסיכוי לפגוע בצורה קטסטרופלית באולם גדול, ללא מחיצות המאוכלס בצפיפות שלא מאפיינת בניין מגורים, ואיזה אקסטרפולציה אפשר לעשות לשכונת מגורים מכאן? (שׁלא לדבר על הבדלים ברש"ק...)

כעת בוא נבצע סיגמה על כל עשרות אלפי הרקטות שיש לצד השני כשכופלים את צפיפות ההסתברות בכמות הניסויים.
באמת? אתה באמת רוצה לעשות אקסטרפולציה מטיל בעל רש"ק של חצי טון יחד עם הדלק (הרעיל) שלו לכמה עשרות אלפי רקטות קצרות טווח בעלות רש"ק של ק"ג בודדים? באמת?!

ציטוט:
כנוס בשעות? בד"כ זה לוקח ימים, ראה מלחמת לבנון 2 - הדבורים באו"ם על סגירה נמשכו כמה ימים לפני שזה קרה.

באמת ראה מלחמת לבנון השניה. כמה זמן לקח מרגע הטענה לפגיעה בכפר קנא ועד שישראל נלחצה להכריז הפסקת אש? 8 שעות? פחות?
בא נלך אחורה - כמה זמן לקח מהפגיעה בכפר קנא עד להפסקת האש?
זה שארה"ב (ואחרות) עזרו לנו למשוך זמן, לא אומר שזה מה שהן יעשו כשנבצע הרס שיטתי של שטחי מגורים.
ציטוט:
וכעת תאר לך שכל זה לא היה נעשה חודש אחרי אלא בשבוע הראשון - לפני כל הבכי והנהי

יש הבדל *קל* בין הרס שנוצר עקב לחימה לבין אחד שנוצר בגלל מדיניות שיטתית להרס שטחי מגורים. הבדל דומה יהיה גם ביחס אליך.

האוכלוסיה היא הארגון, אף אחד לא מלין בביתו רקטות אלא אם הוא פעיל הארגון, מאות ואפילו יותר הפכו את בתי דרום לבנון למחסני תחמושת בלב אוכלוסיה אזרחית לכאורה לא מעורבת, כמעט כל בית שהחיילים נכנסו לתוכו הכילו תמונות של נאסראללה וחמינאי. זו בדיוק הסיבה שכתבתי שיש לפגוע בהם כך שיהפכו לפליטים בבירות ללא בית לחזור אליו. ואתה יודע מה? עדיף לנו שישבו בבירות ולא על גבולינו
בתים שהכילו אמצעי לחימה נפגעו - חד וחלק. אלה שלא, לא. זה ההבדל בין ההצעה שלך לבין מה שנעשה ב-2006.

ישן 05-12-2011, 13:01
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בא נראה:" [QUOTE]מאידך, אין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
בא נראה:"

תסלח לי שאני לא מתייחס לסקאדים בתור איזשהו איום ריאלי. אבל בא נניח לשם הויכוח שיש לחיזבאללה 1000 רקטות כבדות. כמה משגרים יש להם? יכולות להיות להם גם מליון רקטות, אם יש רק משגר אחד, זה לא בדיוק עוזר להם. אז השאלה היא כמה משגרים יש להם ומה יכולת ירי המטח שלהם. אח"כ תשקלל מה השרידות של המשגר לאחר ירי ראשון, גם בהנחה של 100% משגרים בתחילת הלחימה. לא מתרשם.
בוא נכנס לתרחיש שהבאת: 1000 רקטות כבדות עם ראש נפץ של כמה עשרות ק"ג + כמה רבבות רקטות של כמה קילוגרמים טובים של חנ"מ. לאותו תרחיש יחוס נניח את ההנחה הבאה - החיזבאללה הוא הראשון ללחוץ על ההדק - כלומר הוא זה שמבצע את הירי הראשון בין אם בתגובה לפעולה מעבר לגבולות לבנון, בין אם כתוצאה מכשל מקומי מצידו ובין אם בהנחייה לייצר מלחמה אזורית על מנת להציל את הישבן של אסד. אמרנו 1000, כמה משגרים יש? לצורך העניין אניח 50, סוללות ההגנה שלך לא מסוגלות להגן בכל מקום . כעת קח את התרחיש הזה ודמיין מה יקרה כאן אם בצהרי היום מטח של 50 רקטות מכוון לקרייה בת"א. מה יקרה אם בצהרי היום כמה רקטות יפלו על מגדלי עזריאל הבניינים ליד, הרכבת,........ בתשובתך קח בחשבון רק' 10 רקטות שפוגעות בשטחים מאוכלסים - אגב גם שטח פתוח לדוגמא כביש יגרום לתאונות ענק במהירויות גבוהות,... כמה הרוגים יהיו כאן? כמה פצועים קשה? כמה זמן להרים את מה שיחרב על מנת להוציא את הנפגעים. כעת אותו מטח לא חייב להיות נורה מתוך קו המגע הוא יכול להיות בצור וצידון בין רבי קומות כשיורים ולאחר מכן נעלמים לחניה תת קרקעית של הבניינים. הירי שלאחר מכן יהיה רק של רקטות קצרות טווח ובנפח גבוה בעיקר לצפונה של ישראל.

אם אנחנו עוסקים בסטטיסטיקה אזי קיים סכוי שהמהלך יוודע ויעצר בידי חיל האוויר והצד השני של התרחיש מדבר על הפתעה מוחלטת והצלחה לשגר 50 רקטות של כמה עשרות ק"ג חנ"מ אולי יותר למרכזה של ישראל.

תגיד לי שבכזה תרחיש לא יכולים להיות מאות הרוגים ומאות פצועים קשה, פגיעה קשה בכלכלה, פגיעה בתחבורה,......

אם ב- 2006 ירו כמה מאות רקטות קלות עם כמה רקטות כבדות בודדות, הם לא פתאום יצליחו לשגר מאות רקטות כבדות עכשיו. אז מהיכן "עשרות הרוגים, עשרות אלפי פצועים, מדינה הרוסה כלכלית..."

עכשיו בא ניקח את הצד שלנו - 2006: אין שום מערכת להגנה מפני רקטות. 2010: יש מערכת אחת (מוצלחת מאוד!) ועוד אחת נכנסת לפעולה בקרוב.

אז אם ב-2006 עוד היה סיכוי לפגוע במיכלי האמוניה, הסיכון יורד בצורה משמעותית כעת.
בסיכומו של עניין, לטעמי האיום ירד, לא עלה.

ט
ועל הסטטיסטיקה הזו נכתב המשפט בחתימה שלי. מה הסיכוי לפגוע בצורה קטסטרופלית באולם גדול, ללא מחיצות המאוכלס בצפיפות שלא מאפיינת בניין מגורים, ואיזה אקסטרפולציה אפשר לעשות לשכונת מגורים מכאן? (שׁלא לדבר על הבדלים ברש"ק...)
חסר מטרות שפגיעה בהן תצור פוטנציאלית הרג בקנה מידה נרחב? לא אתן לך דוגמאות בפתוח אם תרצה בפרטי.

כעת בוא נבצע סיגמה על כל עשרות אלפי הרקטות שיש לצד השני כשכופלים את צפיפות ההסתברות בכמות הניסויים.
באמת? אתה באמת רוצה לעשות אקסטרפולציה מטיל בעל רש"ק של חצי טון יחד עם הדלק (הרעיל) שלו לכמה עשרות אלפי רקטות קצרות טווח בעלות רש"ק של ק"ג בודדים? באמת?!

רק שאז היה מדובר בטילים מאולתרים עם דיוק נמוך מטווח של מאות ק"מ אל מול ירי של רקטות לטווח קצר ובינוני? ואל תשכח רקטה של כמה עשרות או מאות קילוגרם עם עשרות ק"ג חומר נפץ אחת מיני רבות שתפגע במקום נכון יכולה לגרום לקריסת בניין .

י
ישן 05-12-2011, 19:53
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "איך שלא תסתכל על זה עימות עם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tamido
איך שלא תסתכל על זה עימות עם חיזבאללה אינו מאיים על קיומה של מדינת ישראל ויכולת יירוט טילים אינו מהווה אינדיקציה לרמת המוכנות של צה"ל לעימות צבאי כי אם לרמת המוכנות של העורף לשבת במקלטים (גם עם 100% יכולת יירוט טילים).
לעולם, אל תזלזל באויב.

בימים אלו עם נפילת המשטר במצרים ועליית האסלאם הפונדמנטליסטי שם וכאשר משטרו של אסד על סף קריסה אני הייתי יותר מסתכל בדאגה מזרחה ודרומה מאשר צפונה ומהרהר האם צה"ל של היום מסוגל להשית עליונות בשדה הקרב בלחימה קונבנציונאלית, בפרט מול מצרים
אמרת מצרים - אמרת different ball agme.

בלי קשר למצרים, אל תשכח שאסד הוא נכס בידי משטר האיתולות, חיזבאללה הוא דיויזית קומדו הררית של אירן המוצבת בלבנון - כעת עשה 1 + 1.
.
ישן 06-12-2011, 14:06
  tamido tamido אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=tamido]איך שלא תסתכל..."

היכן אתה רואה זלזול? מדבריך אני מבין שאתה חושב שחיזבאללה כן מהווה איום קיומי לישראל?

אגב, כבר רבות דובר בפורום על היכולות של חיזבאללה להוות כח פורץ/חודר לתוך שטח ישראל (כפי שכוח קומנדו אמור לעשות) - התרחיש אינו ריאלי לחלוטין כך שהשימוש בטרמינולוגיה "קומנדו" על חיזבאללה מופרך.
וכן, עיקר הנזק לישראל במערכה הבאה מול חיזבאללה יהיה מהשבתת המשק בעקבות ישיבה במקלטים - הנזק הפיזי, כמו במלחמה הקודמת, יהיה זניח לעומת ההפסדים הקולטרלים.
בעופרת יצוקה הפגין צה"ל לקחים ממלחמת לבנון 2, והדבר היחידי שלא נראה שטופל טוב יותר הנו שיגור רקטות שהנזק שהסבו היה זניח מהשבתת המשק.

אשכול זה סב סביב מוכנות צה"ל באופן כללי, אך לדעתי שוב עושה רושם שצה"ל מתכונן למלחמה שהייתה.
אכן מול מצרים זה יהיה תרחיש אחר לחלוטין שאינני יודע אם צה"ל מוכן לו.
ישן 05-12-2011, 14:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]בא נראה:" תסלח..."

מאות הרוגים? פגיעה קשה בכלכלה ובתחבורה? מ-25 טון חנ"מ? אולי אם תמקם אותם ידנית בנקודות רגישות ברבי קומות. הסיכוי שכל הרקטות יפגעו בצורה כזו הוא נמוך.
מעבר לזה, השפעות על הכלכלה והתחבורה יתרחשו רק במדינת היסטריה. אנחנו נהיה מדינה מאוד מיוחדת (וחסרת זכות קיום) אם מטח של 25 טון חנ"מ (במקרה הגרוע) יגרום לפגיעה כזו. אם זה התסריט שלך, אז הבעיה היא יכולת העמידה של העם, לא הנזק האפשרי - ומה לעשות. אני מאמין שלעם ישראל יש חוט שדרה קשה קצת יותר.
עכשיו בא נחזור לקרקע המציאות. ממתי מטח שווה ערך למטען של מטוס B52 יחיד משתק מדינה? ממתי?
יש לך דוגמה אחת שתתמוך בכך?

ציטוט:
רק שאז היה מדובר בטילים מאולתרים עם דיוק נמוך מטווח של מאות ק"מ אל מול ירי של רקטות לטווח קצר ובינוני? ואל תשכח רקטה של כמה עשרות או מאות קילוגרם עם עשרות ק"ג חומר נפץ אחת מיני רבות שתפגע במקום נכון יכולה לגרום לקריסת בניין .

אז היה מדובר בטיל שירי שלו על גוש דן הביא לפגיעה בשטח מיושב - זה מספיק טוב - בסופו של דבר הגיע ראש נפץ של חצי טון לשטח מיושב. אתה רוצה להסביר לי שוב איך רקטה (או 20) בת רש"ק של ק"ג ספורים היא ברת השוואה?
מעבר לכך, ירו 400 רקטות ב-2006. קרס בנין? יש הבדל בין מזל רע (שיכול לקרות) לבין סיכון ריאלי.

הנה הבעיה הבסיסית בטיעונים שלך: אני לא רואה שום טיעון בכל הקשור להערכת נזק או אילוצי הזמן המדיני המבוסס על נסיון עבר או על חישובים כלשהם.
מה שאני כן רואה הוא שאתה, שוב, החלטת על מטרה ואתה מכווין את החיצים אליה. נא לתמוך בתיאוריות האלה.

ישן 05-12-2011, 20:01
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מאות הרוגים? פגיעה קשה בכלכלה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
מאות הרוגים? פגיעה קשה בכלכלה ובתחבורה? מ-25 טון חנ"מ? אולי אם תמקם אותם ידנית בנקודות רגישות ברבי קומות. הסיכוי שכל הרקטות יפגעו בצורה כזו הוא נמוך.
מעבר לזה, השפעות על הכלכלה והתחבורה יתרחשו רק במדינת היסטריה. אנחנו נהיה מדינה מאוד מיוחדת (וחסרת זכות קיום) אם מטח של 25 טון חנ"מ (במקרה הגרוע) יגרום לפגיעה כזו. אם זה התסריט שלך, אז הבעיה היא יכולת העמידה של העם, לא הנזק האפשרי - ומה לעשות. אני מאמין שלעם ישראל יש חוט שדרה קשה קצת יותר. , כאן אני מסכים, אני מאמין שיכולת העמידה של הצבור הרחב - גדול בהרבה ממה שמוצג בתשקורת.
עכשיו בא נחזור לקרקע המציאות. ממתי מטח שווה ערך למטען של מטוס B52 יחיד משתק מדינה? ממתי?
אני הייתי שמח לדעת שאני טועה, אני מאוד חושש שהצדק יותר בצד שלי ופחות בצד שלך. אני מאוד מקווה שמה שאתה מתאר הוא תרחיש היחוס הנכון.

אז היה מדובר בטיל שירי שלו על גוש דן הביא לפגיעה בשטח מיושב - זה מספיק טוב - בסופו של דבר הגיע ראש נפץ של חצי טון לשטח מיושב. אתה רוצה להסביר לי שוב איך רקטה (או 20) בת רש"ק של ק"ג ספורים היא ברת השוואה?
מעבר לכך, ירו 400 רקטות ב-2006. קרס בנין? יש הבדל בין מזל רע (שיכול לקרות) לבין סיכון ריאלי.
כבר לא מדובר בברזלים מעופפים. כאשר מדובר ברקטה שנושאת עשרות ק"ג חנ"מ גם הטיל עצמו כבד יותר והוא נע בסדרי גודל של מהירות הקול - חשוב רק על התנע הקווי שיש לרקטה שנעה במחצית ממהירות הקול ושוקלת 100 ק"ג. רוצה לנסות לבצע חשוב על בניין רב קומתי שנבנה ב- 1960?

הנה הבעיה הבסיסית בטיעונים שלך: אני לא רואה שום טיעון בכל הקשור להערכת נזק או אילוצי הזמן המדיני המבוסס על נסיון עבר או על חישובים כלשהם.
מה שאני כן רואה הוא שאתה, שוב, החלטת על מטרה ואתה מכווין את החיצים אליה. נא לתמוך בתיאוריות האלה
כלומר על סמך זה שזה לא קרה בעבר זה לא יקרה בעתיד?
.
ישן 06-12-2011, 11:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]מאות הרוגים?..."

אין שום דבר מהותי שהשתנה בחימוש ולכן אין שום סיבה שהאפקט יהיה שונה...

ישן 08-12-2011, 11:26
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי jsphs7
אני קראתי לטבח? תראה לי מקום אחד בו אני מבקש לבצע טבח. אני גם מדגיש כי המטרה היא מאות אלפי חסרי בית בבירות לא עשרות אלפי גופות בשטח. על כן דברתי על מטר של 155מ"מ, תחילה לפאתי הכפרים, לאחר מכן ירי ישיר -כמה זמן לוקח לברוח? לא יודע, אבל בשלב מסויים צריך לשלוח את הבולדוזרים פנימה על מנת ליצר אזור שלפליטים לא יהיה לאן לחזור. כמה זמן צריך לירות לפאתי העיירה, לאחר מכן כמה זמן אל תוך העיירה ולאחר כמה זמן לשלוח את ה-D9s זו כבר שאלה טקטית.

מעניין. זו הייתה בדיוק הטקטיקה של הסרים בקוסובו.
ארטלירה בפאתי הכפר משלוש חזיתות שונות, על מנת להשאיר לאזרחים פתח לבריחה.
אח"כ הם נכנסו עם שריון וצמ"ה והרסו את רוב המבנים בכפר.

אתה זוכר איך העימות הזה נגמר?
קוסובו קיבלה עצמאות וארגון הטרור האלבני KLA קיבל מעמד רשמי, הפך לעמוד השדרה של צבא קוסובו, ומנהיגיו הם המנהיגים הפוליטיים של המדינה החדשה שהוקמה.

זה מה שאתה רוצה שיקרה בלבנון עם החיזבאללה?
או שאתה פשוט חושב ש"לנו זה לא יקרה"?

ישן 04-12-2011, 09:53

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "אתה יודע מה? שיעצרו אותנו"

כלומר, אתה למעשה מכוון לנקמה. אפילו נקמה מראש. "נכניס להם הכי חזק שאפשר - מה יש לנו להפסיד?"
אני חושב שיש לנו המון להפסיד. צריך לתכנן, לחשוב , להתכונן לביצוע. אבל שיטת ההרס הכללי והלא מכוון פשטה את הרגל. אין יותר אפשרות להתפוצצות כמו בדרזדן. ואתה יודע מה - אני די מבסוט מזה.
אם אתה רוצה לשחק במגרש של הגדולים, אתה צריך לשחק כמוהם
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 04-12-2011, 18:17
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

ומה הקשר בין מחט לתXת?
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מסכים. נקודה נוספת: גם אם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
מסכים.
נקודה נוספת: גם אם הכוונה היא להרתיע בתגובה חסרת-מעצורים ולא בכניסה משוריינת עם מגבלות על הפתיחה באש, יש לשמור על יכולת הפעולה המשוריינת.
אני אמרתי משהו על תנועה משורינת? אגב, איך תנוע כאשר לאחר כמה ימים והתבססות בקווים חדשים תצטרך לשלוח צי של אנשי חמוש, רפואה, משאיות תדלוק לעומק של עשרות ק"מ כשיש לנוע על כבישים לא כבישים בפאתי כפרים? אם הפתרון הוא תנועה - שיהיה, א לא גורר אסור של ב.
הרי מחר יגיע אויב שישתדל למצוא בדיוק את הנקודה המסוימת בה המעשים והיכולות שלו מונעים תגובה חסרת-מעצורים (נאמר, הוא יורה רקטות חנ"מ על מחנות צבא ויישובים מעבר לקו הירוק-
את מי מעניין איזה יהודים מנסים להרוג? מה הקשר בין צבע הטוש ששמש לשרטוט מפות ב- 1949 לבין דם יהודי? לדעתי, לישראל אסור להסכים שדמם של אנשי "השטחים פחות אדום מדמם של תושבי ת"א.
ויש לו ארסנל כימי גדול שהוא מאיים לירות על מרכז הארץ במיקרה שנתחיל להרוס כפרים שלו).
ישן 04-12-2011, 17:11
  cesium cesium אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.11
מה שאתה לא מבין
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "ראשית, בוא נסכים על תרחיש היחוס"

במלחמה נוהגים לתקוף את נקודות החולשה של האויב - ובד"כ מוטב להימנע מהתקפה על נקודות החוזק של האויב. לכמעט כל אויבנו (חוץ מלבנון), כמות האוכלוסיה היא נקודת חוזק (אם כבר, יש להם יותר מדי יחסית ליכולת הכלכלית) ובנוסף אין להם רגישות פסיכולוגית לאבידות. אין לפיכך טעם בהתקפות כאלו וכן יש תסריטים שבהם אנחנו ניזוקים כתוצאה מהם.

מה שיהיה נחוץ זה:
א) כיבוש שטח (דבר שהם מאוד רגישים לו פסיכולוגית ובעל יתרונות רבים אחרים לנו).
ב) התקפות על התשתיות והיכולת הכלכלית שלהם (נקודת חולשה רצינית שלהם).

ב2006 הממשלה היתה אידאלוגית נגד א)** ונענתה לדרישת האמריקאים שלא נעשה ב) בצפון לבנון ובבירתה.

עכשיו, אני מניח שבתסריט באמת קיצוני, יהיה לצה"ל פירוש די גמיש למונח collateral damage, ונראה לי שהעולם יבין אותנו. אבל השיטה העקרונית צריכה להיות מה שציינתי למעלה.

** לא, מה שקרה _אחרי שסיכמו על תנאי הפסקת האש_ היה סיפור אחר, ועדיין יש בי חשדות נגד כנותם של כמה מהמעורבים.

נערך לאחרונה ע"י cesium בתאריך 04-12-2011 בשעה 17:14.
ישן 04-12-2011, 17:41
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "מה שאתה לא מבין"

ציטוט:
עכשיו, אני מניח שבתסריט באמת קיצוני, יהיה לצה"ל פירוש די גמיש למונח collateral damage, ונראה לי שהעולם יבין אותנו. אבל השיטה העקרונית צריכה להיות מה שציינתי למעלה.

וזו בדיוק הסיבה שכל אויב, ובפרט ארגון חלש כמו החמאס והחיזבאללה, ינסה לא להגיע לעולם למצב "באמת קיצוני". הוא יחפש את התמהיל המדויק שיהיה בין הטרדה לפציעה מרגיזה-באמת. למה החיזבאללה ירו במשך שנים אש נ"מ כשהיו להם קטיושות? למה הם ירו על יישובי הגבול ורק אז על חיפה, ורק בסוף "בעדה חיפא"? למה הם תקפו חיילי צה"ל ברצועת הביטחון כשיכלו לחדור לישראל ולהרוג אזרחים? למה החמאס יורה רקטות בודדות כשהוא יכול לירות מטחים? בעבר הרחוק יותר- למה סוריה ב-73' ירתה פרוגים על נהלל ורמת-דוד ולא על טבריה וצפת? האויב תמיד ינסה לשמור עוד קלף בשרוול כדי להרתיע מ-"תסריט באמת קיצוני" מבחינתו. האינטרס להסלים הוא דווקא שלנו. השאלה תהיה, קרוב לודאי, לא "מה עושים בתרחיש קיצוני" אלא כמה קיצוני אפשר לפעול בתרחיש מציאותי. אני מבין שלחלק מהגולשים נעים להעביר תסריטים של הרס כפרים, אולי על יושביהם, אבל האויב יתאמץ לא לתת לנו תירוץ לכך.
ישן 04-12-2011, 20:01
  cesium cesium אינו מחובר  

בדיוק
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[QUOTE]עכשיו, אני מניח..."

תיארת יפה את המצב. אנחנו ב_מלחמה ארוכה_ (אני לא אוהב את הכינוי "עצימות נמוכה", שהוא נכון רק חלקית אם בכלל ומסתיר הרבה יותר ממה שהוא מגלה), והמטרה האסטרטגית שלנו היא נצחון לטווח הארוך. למשל, המלחמה הקרה היתה "מלחמה ארוכה", והנצחון בה לא הושג ע"י עימות צבאי ישיר. לעתים מלחמות ארוכות כן מערבות עימותים ישירים, אבל גם אז, המטרה אינה בד"כ ברת השגה ע"י נצחון צבאי ישיר גרידא. יש הרבה אמצעים לשפר את העמדה של צד אחד ולהחליש את העמדה של הצד שני, והמטרה היא להגיע למצב שבו האויב אינו יכול ו/או אינו רוצה להילחם עוד.

קודם, דיברתי על אמצעיים כלכלים, מורליים, אבל יש עוד הרבה דרכים אחרות.
למשל, אמצעי ששכחתי לציין הוא פירור השלטון של הצד השני (חולשה של מערכת דיקטטוריות התלויות באדם אחד, או של "מדינות חלשות"). המטרה היא ניצול הפירוד והחוסר הלגיטימציה כדי לעורר כאוס ומלחמת אחים (למשל עירק 2006, אבל אולי הפעם הכוח הכובש _מתכוון_ להגיע לתוצאה הזו). המטרה היא להחליש את המדינה, להסיח את דעתה, להמאיס את המלחמה ואולי אם אפשר, להגיע למצב שהפרוקסי הנכון יזכה.

למשל, בוא נניח שבזמן מלחמה בלבנון, איכשהו הצבא והשלטון הלבנוני מחוסלים כגוף אפקיטיבי (חיסול הצבא לגיטימי בתסריטים סבירים מסוימים, השני יכול להתרחש או כאירוע חד-פעמי או ע"י שירותים חשאיים). הצבא שולט על חלק ניכר מהשטח, והמטרה שלו תהיה להחליש את החיזבאללה (ע"י לוחמה ישירה אם צריך) ולחזק את כל האחרים. מתישהו הצבא נסוג מרוב או כל השטח. במצב שבו אין ממשלה וצבא לבנוני וכולם חמושים עד צוואר, לא חסר הרבה בשביל שיהיה ניצוץ למלחמת אזרחים מס' 2. כאשר כולם רבים זה עם זה, לבנון ככללותה נחלשת, רובם עסוקים מדי מכדי לפגוע בנו, ונוכל לנסות לנווט את המלחמה כך שהצד המתאים לנו ינצח. (יש שיגידו: אבל מלחמת האזרחים אז נגמרה בתוצאה לא לגמרי טובה לנו. התשובה היא שזו דווקא הוכחה שהאסטרטגיה הזו פועלת מצוין, פשוט היו אלו הסורים שהשתמשו בה היטב ובכוונה תיארתי את זה כך שהתיאור נכון גם לצבא הסורי - אנחנו לעיתים צריכים גם ללמוד קצת מהצד השני... יש כמה ביקורות יותר חזקות, כמו שאולי הלבנונים למדו ממלחמת האזרחים הראשונה ולא יחזרו על אותם טעויות אבל ניסיתי לתאר את העקרון הכללי עם הדוגמה הזו, לא לטעון לשיטה הספציפית הזו במקום הזו).

נערך לאחרונה ע"י cesium בתאריך 04-12-2011 בשעה 20:06. סיבה: כתיב וניסוח
ישן 04-12-2011, 17:56
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

הבהרות
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "מה שאתה לא מבין"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cesium
במלחמה נוהגים לתקוף את נקודות החולשה של האויב - ובד"כ מוטב להימנע מהתקפה על נקודות החוזק של האויב. לכמעט כל אויבנו (חוץ מלבנון), כמות האוכלוסיה היא נקודת חוזק (אם כבר, יש להם יותר מדי יחסית ליכולת הכלכלית) ובנוסף אין להם רגישות פסיכולוגית לאבידות. אין לפיכך טעם בהתקפות כאלו וכן יש תסריטים שבהם אנחנו ניזוקים כתוצאה מהם.
שים לב למה שכתבתי: בהתחלה מטח של 155מ"מ, לאחר מכן החרבה של עירות, ברור לי שיכולת הספיגה בדם של הערבים הרבה יותר גבוה מאשר אצלנו ולכן אני לא מציע לייצר טבח של מאות אלפים - זו לא המטרה. המטרה 500K בבירות מבלי שיש להם לאן לשוב, אין להם עסקים, רכוש, צאן, שדות - בכזה תרחיש אתה מייצר לחץ על החיזבאללה במקום להשקיע כספים בתחמושת למערכה הבאה הוא יצטרך לשקם מאות אלפים בקור הלבנוני ללא בתים ולא מים זורמים.

מה שיהיה נחוץ זה:
א) כיבוש שטח (דבר שהם מאוד רגישים לו פסיכולוגית ובעל יתרונות רבים אחרים לנו).
שים לב, אם אתה עוקף את כל הישובים "האזרחיים" ותגיע לליטאני - אתה תקבל תרחיש בו שיירות הספקה שלך יתחילו להיות מטווחות מתוך הכפרים וסביבתם. תרחיש האדמה החרוכה מדבר על שליחת כל האוכלוסיה לבירות, שטוח השטח וצבא שאין בעורפו שום נוכחות לאויב.
ב) התקפות על התשתיות והיכולת הכלכלית שלהם (נקודת חולשה רצינית שלהם).
מקבל.

ב2006 הממשלה היתה אידאלוגית נגד א)** ונענתה לדרישת האמריקאים שלא נעשה ב) בצפון לבנון ובבירתה.

** לא, מה שקרה _אחרי שסיכמו על תנאי הפסקת האש_ היה סיפור אחר, ועדיין יש בי חשדות נגד כנותם של כמה מהמעורבים.
ישן 04-12-2011, 19:20
  cesium cesium אינו מחובר  

תגובה
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "הבהרות"

"שים לב למה שכתבתי: בהתחלה מטח של 155מ"מ, לאחר מכן החרבה של עירות, ברור לי שיכולת הספיגה בדם של הערבים הרבה יותר גבוה מאשר אצלנו ולכן אני לא מציע לייצר טבח של מאות אלפים - זו לא המטרה. המטרה 500K בבירות מבלי שיש להם לאן לשוב, אין להם עסקים, רכוש, צאן, שדות - בכזה תרחיש אתה מייצר לחץ על החיזבאללה במקום להשקיע כספים בתחמושת למערכה הבאה הוא יצטרך לשקם מאות אלפים בקור הלבנוני ללא בתים ולא מים זורמים."

יצירת פליטים, זה לא היה התסריט של "דין וחשבון" וכד'? נראה שזה עובד, אם בכלל, רק בצורה מוגבלת. הכסף האמיתי הוא לא בחלכאים, צריך למשל לשים לב לדברים כמו שדות הסמים של הבקאע.

"שים לב, אם אתה עוקף את כל הישובים "האזרחיים" ותגיע לליטאני - אתה תקבל תרחיש בו שיירות הספקה שלך יתחילו להיות מטווחות מתוך הכפרים וסביבתם. תרחיש האדמה החרוכה מדבר על שליחת כל האוכלוסיה לבירות, שטוח השטח וצבא שאין בעורפו שום נוכחות לאויב."

שמע, אני לא יודע בדיוק להגיד לך מה יעקף ומה יכבש ישר, אבל בסופו של דבר, בכל כפר שלא ינטש או לא יכנע כנראה שיהיו קרבות, וסביר להניח שיהיה "נזק נלוה" ואולי התושבים יאלצו לנטוש. אין שום סיבה להתחיל מירי של 155 ולהכריז שאנחנו משטחים את השטח.

נערך לאחרונה ע"י cesium בתאריך 04-12-2011 בשעה 19:21. סיבה: כותרת
ישן 04-12-2011, 20:37
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

תגובה
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי cesium שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cesium
"

יצירת פליטים, זה לא היה התסריט של "דין וחשבון" וכד'? נראה שזה עובד, אם בכלל, רק בצורה מוגבלת. הכסף האמיתי הוא לא בחלכאים, צריך למשל לשים לב לדברים כמו שדות הסמים של הבקאע. בתקופת דין וחשבון צה"ל ישב בלבנון, צה"ל התנהג כמי שהאחראי בשטח - כשאתה מגיע מבחוץ הכללים אמורים להיות אחרים. וכן, אני מבין את הנושא של רב אוטומטי במליאת האו"ם. בסופו של דבר משהו שלא עבד מספיק טוב בעבר לא אומר שלא יעבוד בעתיד.

"שים לב, אם אתה עוקף את כל הישובים "האזרחיים" ותגיע לליטאני - אתה תקבל תרחיש בו שיירות הספקה שלך יתחילו להיות מטווחות מתוך הכפרים וסביבתם. תרחיש האדמה החרוכה מדבר על שליחת כל האוכלוסיה לבירות, שטוח השטח וצבא שאין בעורפו שום נוכחות לאויב."

שמע, אני לא יודע בדיוק להגיד לך מה יעקף ומה יכבש ישר, אבל בסופו של דבר, בכל כפר שלא ינטש או לא יכנע כנראה שיהיו קרבות, וסביר להניח שיהיה "נזק נלוה" ואולי התושבים יאלצו לנטוש. אין שום סיבה להתחיל מירי של 155 ולהכריז שאנחנו משטחים את השטח.

[OLOR=Blue]לבנון היא שטח אידאלי ללוחמת גרילה: יערות, חורשות, שדות, הרים, כבישים מתפתלים, מעברים הכרחיים,....

תוסיף לכל זה שהקצינים והחיילים בצה"ל לא דוברים ערבית, אין לרב הקצינים הבנה של המציאות, אורח החיים, קודים חברתיים - ומצאת את עצמך עמוק בתוך לבנון כשסביבך מאות אלפים שיורים ונעלמים. כפר שיחשב כ"טוהר" יסתבר שמקרבו יוצאים מפגעים וחוזרים בערב לאכול ארוחת ערב. אני חושש שאם תפעיל את האסטרטגיה שאתה מציע אתה תגיע לליטאני וצפונה לו אבל בעורפך ישארו מספיק כוחות של האויב שיגרמו לך לדמם, פגיעה באספקה של היחידות בקו הקדמי, כפר ששוטח לא יצאו מקרבו מפגעים וטוהר הוא באמת טוהר. אם הייתי לוחם גרילה הייתי מחפש את הכסות של האוכלוסיה האזרחית האוהדת שמקרה אפשר לצאת להתקפות, לעקוץ ולחזור לארוחת ערב, מקלחת ושינה טובה.

לסכום: אל תשחק בגבולות גזרה שנוחים לאויב, השתמש ביכולות העודפות שלך (טכנולוגיה, וסד"כ) אל מול יתרונות הצג שכנגד: אוכלוסיה תומכת, היכרות עם השטח, היכרות עם המצב הבין עדתי בלבנון - שנה אותם.

[/COLOR]

ישן 05-12-2011, 17:56
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
ידידי, הבעיה עם תרחישים כאלו היא שאנשים לא מסוגלים לדמיין אותם

הכשל הוא כשל של הדמיון. ולכן חברנו amitaikl עונה לך על שאלה אחרת ולא מתייחס כלל לתרחיש שתארת, ולתרחיש הייחוס הספציפי - פשוט כי הוא ואחרים לא מסוגלים לדמיין תרחיש כמו שאתה מתאר, ולכן נכנעים לדפוסי חשיבה מקובלים.

הישראלים אכן חוו תסריט של אלפי רקטות במשך חודש ימים או במשך שנים על הדרום -אבל אלו היו קפצונים לעומת מה שבאמת מחכה לנו מעבר לפינה: מאות רשק"ים עם מאות ק"ג חנ"מ כל אחד.
מעולם לא חווינו הפצצה אווירית או ירי טילים מאסיבי שגורם למאות ואלפי הרוגים ופצועים בזמן קצר, ולהרס נרחב.
ולכן - לאנשים נדמה שאותם תנאים סביבתיים שנכונים לירי במינון נמוך שכמעט לא גורם לנפגעים, תקפים גם לגבי ירי מאסיבי שגורם לנפגעים רבים ולהרס רב.
אנשים מסיקים קל וחומר: אם על פגיעה מינורית ונקודתית בעזה, אחרי ירי אלפי טילים ורקטות על אזרחינו, ספגנו גינוי בינלאומי...מה נכון לנו אחרי פלישה / הפצצה מאסיבית של אזרחים זרים?
ופה בדיוק נכשל הדמיון. פה הכשל נעוץ.

ומדוע?
משום שבעיני העולם הנאור, ירי טילים ספורדי אינו נתפס כמלחמה -אלא כטרור נקודתי במקרה הרע, או כסתם הטרדה. לא מדווחים בעולם על ירי קסאם על אזרחים ישראלים -פשוט משום שברוב המקרים זה נגמר בלי נפגעים. אבל כן ידווחו על תגובה אווירית שלנו על יעדים הממוקמים בתוך ערים או ישובים אזרחיים. וזה נתפס כפעילות של גוליית מול דוד המסכן.

אלא שלא כך המצב במלחמה בעצימות גבוהה מול ארגון או מדינה היורה מאות טילים קטלניים לעבר מטרות אזרחיות שלנו: כאן, הלוחמה היא מאסיבית, כמות הנפגעים גבוהה, התמונות מזעזעות - והתגובה בהתאם. הפצצה מאסיבית על אזרחים ישראלים על ידי גורם כלשהו במרחב, אם תקרה, היא בבחינת אירוע שובר פרדיגמות. היא סטייה מן המוכר. היא אירוע יוצא דופן בעוצמתו. שום מדינה דמוקרטית ובעלת ברית של ארה"ב לא הותקפה מזה עשורים בהפצצות אוויריות כבדות ללא תגובה נחרצת של המערב- ושל המדינה המותקפת. לא זכור לי מקרה כזה בעצם מעולם. המדינות שהופצצו מאסיבית היו דיקטטורות בדרך כלל. והמפציצים היו מערביים...
ולכן, עוצמת ההלם וההשפעה של הפצצה מאסיבית של אזרחים ישראלים על התודעה המערבית ועל ידידי ישראל תהיה כזאת שתחייב את ישראל להגיב בעוצמה רבה, ואת מדינות המערב לתת לה גיבוי שקט או קולני. שום מדינה לא תוכל להצדיק הבלגה או שתיקה או כניעה בנסיבות הללו.
בטח לא כשהמדינה המותקפת מחזיקה בצבא גדול וחזק, שביכולתו להרוס את ערי האויב ולהרתיעו.

כבר כתבתי פה לא מעט שישראל צריכה להכין את תכנית אורנים גדול 2 לחיסול תשתיות הטילים של חיזבאללה בלבנון, לגירוש השיעים מלבנון צפונה ככל האפשר, להשמדת הארגון ככוח לוחם מאיים, ולגירוש והרג לוחמיו מאיזורי שיגור הטילים, ולייצוב קו הגנה נקי משיעים ואוכלוסיה מדרום לו לשם מניעת שיגורי טילים עד להגעה להסכם בערבויות בינלאומיות או עד לביאת המשיח - המוקדם מביניהם. תכנית זאת תופעל כאשר תיווצרנה הנסיבות המתאימות שיצדיקו אותה - רק כאשר החרב תהיה מונחת על הצוואר ותתחיל לחתוך אותו כמו שאמר מאיר דגן. דהיינו - עם פתיחת שיגורי טילים מאסיביים מלבנון.
אני טוען שעל האויב להיות מודע לקיומה של תכנית כזאת - ולהביא אותה בחשבון במשוואת ההרתעה/התגרות שלו. אין טעם בקיומו של איום אם אין היכולת והכוונה לממשו בתנאים מסוימים. ואם חיזבאללה ידע שמלחמת טילים והפצצה מאסיבית של ישראל מצידו תיענה בגירוש השיעים והשמדת הארגון והרג לוחמיו - השיקול שלו יהיה אחר לגמרי מאשר אם תכנית זאת תישמר בסוד מוחלט.
אימרה עתיקה גורסת שהרוצה בשלום - ייכון למלחמה.
פרופ' ישראל אומן חזר ושנה אימרה זאת לפני מספר שנים כשטען שהדרך היחידה להגיע לשלום אמת היא להיות מוכן למלחמה ולהחזיק נאבוט גדול מאד ביד, תוך נכונות להפעילו ולהכות בחוזקה. דהיינו - מי שרוצה בשלום, חייב להבין שהוא לא יכול להרתע ממלחמה.
ההתכוננות למלחמה בעצם מונעת אותה.
והחתירה לשלום בכל מחיר - עלולה לקרב מלחמה.

ישן 06-12-2011, 21:44
  שטורס שטורס אינו מחובר  

כשל של הדמיון...דיסוננס קוגנטיבי...עיוורון לשגיאות...כשל בקבלת החלטות בתנאי אי ודאות
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "ואללה שיכנעת אותי.... על..."

אדוני הוא ממש המחשה חיה לכשלים הללו, שיש להם רקע נרחב בפסיכולוגיה ארגונית. כהנמן קיבל אפילו נובל על רעיונות שהראו כיצד אנשים רציונליים בהחלט מקבלים החלטות שגויות.

מיודענו jsphs7 דיבר על תרחיש ייחוס מסויים. תרחיש שאינו בלתי ריאלי.
הוא דיבר על תקיפה טילית מאסיבית על אזרחים ישראלים שגורמת למאות ואלפי הרוגים בפרק זמן קצר.
דבר כזה מעולם לא אירע. ולכן - דפוסי התגובה והתגובה שכנגד של העולם שאתה מניח כעובדה פשוט לא יהיו נכונים.
במצב בו ישראל מאבדת מדי יום מאות אזרחים, והתשתיות שלה נהרסות - כל דפוסי החשיבה שאתה מכיר לא יתקיימו. פשוטו כמשמעו.
במצב אפוקליפטי כזה, הפקודה לצה"ל תהיה קצרה מאד וברורה מאד: לעצור את ירי הטילים בכל מחיר, ומהר.
ואם לשם כך צריך לכבוש את לבנון שוב, לחסל את חיזבאללה, להרוס את הטילים, לגרש מיליון שיעים צפונה, ולייצב קו הגנה נקי משיעים ומאוכלוסיה עוינת כך שלא תתאפשר לוחמת גרילה - לו יהי. אם זה מה שנדרש לעצור את הירי ולייצב מציאות חדשה בלבנון שתהיה יציבה יותר ולא מאיימת כמו המצב הנוכחי - לו יהי.
ומהמטרה הזאת שתציב הממשלה לצה"ל ייגזרו גם האמצעים.

להזכירך: במלחמת לבנון הראשונה בוצע בדיוק התרחיש הנ"ל. בדיוק!
אז זה היה מול אש"ף. אבל זהות האויב לא משנה. מה שחשוב הוא שישראל לא יכולה להיות במעמד של ספיגת אש אדירה עם מאות ואלפי אבידות אזרחיות והרס נרחב - מבלי להגיב תגובה מוחצת ולצאת למבצע חיסול הטילים וחיזבאללה.

אתה יכול להמשיך לטמון את הראש בחול ולחשוב במונחים של שנות השמונים, התשעים ותחילת האלפיים.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 06-12-2011 בשעה 21:47.
ישן 06-12-2011, 17:59

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "ידידי, הבעיה עם תרחישים כאלו היא שאנשים לא מסוגלים לדמיין אותם"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
הכשל הוא כשל של הדמיון. ולכן חברנו amitaikl עונה לך על שאלה אחרת ולא מתייחס כלל לתרחיש שתארת, ולתרחיש הייחוס הספציפי - פשוט כי הוא ואחרים לא מסוגלים לדמיין תרחיש כמו שאתה מתאר, ולכן נכנעים לדפוסי חשיבה מקובלים.

ממש לא.
פשוט מנסים להיות ריאלים.
עם כל הדימיון המפותח שלי, אני לא רואה את חיזבאללה יוזם מלחמה נגד ישראל מרצונו החופשי. ואני אפרט:
למה יצא חיזבאללה למלחמה?
1. פתיחת חזית שניה/שלישית במלחמה עם סוריה/מצרים/חמאס
2. בעקבות הוראה מאיראן
3. על מנת להסיט מעצמו אש דיפלוטית בינלאומית/פנים לבנונית פוליטית

לחיזבאללה אין כוונות, רצונות או יכולת לכבוש שטחים מישראל. הם מעולם לא התבטאו כך ומעולם לא הצהירו על כך (ככל שאני זוכר. אם אני טועה - נא תקנו אותי). אם אין לו כוונות כאלו, למה לו לפתוח במלחמה עם ישראל?
אם יפתח במלחמה בעקבות סעיפים 1,2,3 ניתן יהיה לקבל סימנים מעידים על כך.
סימנים מעידים מעין אלו יתקבלו גם אם יחליט חיזבאללה לפתוח במלחמה "סתם ככה כי בא לו"

בהנחה כי למדנו דבר או שניים מאז 2006 (ויסלחו לי הציניקניים בפורום, אך לדעתי למדנו דבר או שניים) ישמשו סימנים אלו על מנת להגביר מוכנות בצד שלנו - גיוס מילואים, תגבור כוחות, פתיחת ימחי"ם, הכנת העורף.
תושבי מדינת ישראל ממושמעים למדי. רובם יכנסו לממדי"ם, חדבי"ם, דיוטי פרי בדרך לחו"ל . בקיצור, תמונה של הרג המוני בישראל נראית לי מרוחקת למדי.
הרבה טילים, רקטות, פזצמרי"ם - בוודאי. הרס רב - מן הסתם, פגיעה במתקני תשתית כאלו ואחרים - יש להניח, הרוגים ופצועים - כן.
אבל, לא פגיעה המונית שתחייב את ישראל "למחוק" את דרום לבנון.
יציאה למלחמה מצד ישראל כשהקו המנחה הוא אדמה חרוכה תהיה רק לרעתנו.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
כבר כתבתי פה לא מעט שישראל צריכה להכין את תכנית אורנים גדול 2 לחיסול תשתיות הטילים של חיזבאללה בלבנון, לגירוש השיעים מלבנון צפונה ככל האפשר, להשמדת הארגון ככוח לוחם מאיים, ולגירוש והרג לוחמיו מאיזורי שיגור הטילים, ולייצוב קו הגנה נקי משיעים ואוכלוסיה מדרום לו לשם מניעת שיגורי טילים עד להגעה להסכם בערבויות בינלאומיות או עד לביאת המשיח - המוקדם מביניהם.

מי בדיוק יאייש את קו הדימיוני הזה? את רואה את ישראל נכנסת לעוד 25 שנה של מלחמת התשה בדרום לבנון? או שאולי נקים שוב צד"ל כזה או אחר, כי אף אחד בלבנון לא זוכר את מה שקרה ב 2000?
איפה בדיוק יעבור הקו הזה? 20 ק"מ מהגבול? 40 ק"מ? 60? מה טווח הטילים אליהם אתה מתכוון?
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 06-12-2011, 21:56
  שטורס שטורס אינו מחובר  

לדעתי הצנועה, כל 3 הנחות היסוד שלך בדבר המניע למלחמה מצד חיזבאללה-שגויות
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "[QUOTE=שטורס]הכשל הוא כשל של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl

למה יצא חיזבאללה למלחמה?
1. פתיחת חזית שניה/שלישית במלחמה עם סוריה/מצרים/חמאס

מדוע אתה מניח כדבר שבעובדה שחיזבאללה ירצה להילחם מלחמה שתביא להשמדתו הוודאית, לטובת איראן? הלא איראן תילחם עד הלבנוני האחרון. עם זה אין לה בעיה. אבל מי אמר שהשיעים של לבנון רוצים בגורל הזה?
יש לך הוכחות שחיזבאללה יתקוף אוטומטית אם ישראל או ארה"ב ונאטו תוקפות את איראן?

2. בעקבות הוראה מאיראן

ראה סעיף 1. חיזבאללה אינו דחליל מבצע הוראות של איראן.
לשיעים בלבנון יש אינטרסים לא בהכרח זהים לאלו של איראן.
אני מציע להתעלם מההצהרות המתלהמות - ולהתרכז בעובדות.
והעובדות הן שחיזבאללה הביע חרטה על חטיפת החיילים רגב וגולדווסר שפתחה את מלחמת לבנון השניה. והודה שהיה זה מקח טעות.

3. על מנת להסיט מעצמו אש דיפלוטית בינלאומית/פנים לבנונית פוליטית
זו כבר תיאוריה פרועה ללא בסיס.
חיזבאללה יסתכן בהרס נרחב של לבנון ובאובדן מאות ואלפי לוחמים שלו בכדי להשיג מטרה פנים לבנונית שאפשר להשיג באיזה הסחת דעת קטנה או נאום של נאסראללה?

לחיזבאללה אין כוונות, רצונות או יכולת לכבוש שטחים מישראל. הם מעולם לא התבטאו כך ומעולם לא הצהירו על כך (ככל שאני זוכר. אם אני טועה - נא תקנו אותי). אם אין לו כוונות כאלו, למה לו לפתוח במלחמה עם ישראל?

נאסראללה הכריז שהוא יורה לכוחותיו לצעוד אל הגליל..

אם יפתח במלחמה בעקבות סעיפים 1,2,3 ניתן יהיה לקבל סימנים מעידים על כך.
סימנים מעידים מעין אלו יתקבלו גם אם יחליט חיזבאללה לפתוח במלחמה "סתם ככה כי בא לו"
בהנחה כי למדנו דבר או שניים מאז 2006 (ויסלחו לי הציניקניים בפורום, אך לדעתי למדנו דבר או שניים) ישמשו סימנים אלו על מנת להגביר מוכנות בצד שלנו - גיוס מילואים, תגבור כוחות, פתיחת ימחי"ם, הכנת העורף.
תושבי מדינת ישראל ממושמעים למדי. רובם יכנסו לממדי"ם, חדבי"ם, דיוטי פרי בדרך לחו"ל . בקיצור, תמונה של הרג המוני בישראל נראית לי מרוחקת למדי.
הרבה טילים, רקטות, פזצמרי"ם - בוודאי. הרס רב - מן הסתם, פגיעה במתקני תשתית כאלו ואחרים - יש להניח, הרוגים ופצועים - כן.
אבל, לא פגיעה המונית שתחייב את ישראל "למחוק" את דרום לבנון.
יציאה למלחמה מצד ישראל כשהקו המנחה הוא אדמה חרוכה תהיה רק לרעתנו.

זה לא נכון.
רקטה או טיל כבד שנוחתים בשכונה מאוכלסת - יהרגו הרבה מאד אזרחים. בוא לא נהיה נאיבים - הרבה מאד. מדובר על 750 ק"ג חנ"מ.

[/b]מי בדיוק יאייש את קו הדימיוני הזה? את רואה את ישראל נכנסת לעוד 25 שנה של מלחמת התשה בדרום לבנון? או שאולי נקים שוב צד"ל כזה או אחר, כי אף אחד בלבנון לא זוכר את מה שקרה ב 2000?
איפה בדיוק יעבור הקו הזה? 20 ק"מ מהגבול? 40 ק"מ? 60? מה טווח הטילים אליהם אתה מתכוון?

מלחמת התשה לא תהיה כי תושבי דרום לבנון יגורשו ולא יורשו לחזור.
התנאי לחזרתם יהיה חתימת הסכם שלום בר קיימא , פירוק הטילים, וערבויות בינלאומיות מוצקות.
התשה וגרילה לא תהיה פשוט כי לא תהיה לגרילה אוכלוסיה אוהדת.

תנאי בסיסי לגרילה מוצלחת הוא הטמעות בקרב אוכלוסיה אוהדת.

ישן 07-12-2011, 20:42

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לדעתי הצנועה, כל 3 הנחות היסוד שלך בדבר המניע למלחמה מצד חיזבאללה-שגויות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
יש לך הוכחות שחיזבאללה יתקוף אוטומטית אם ישראל או ארה"ב ונאטו תוקפות את איראן?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
חיזבאללה אינו דחליל מבצע הוראות של איראן

נראה לי שאתה היחיד שחושב כך

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
והעובדות הן שחיזבאללה הביע חרטה על חטיפת החיילים רגב וגולדווסר שפתחה את מלחמת לבנון השניה. והודה שהיה זה מקח טעות.

נכון. הוא ככל הנראה ניסה להשיג מטרה מדינית ולא ציפה לתגובה מעין זו. התגובה, חריפה ככל שהיתה, לא מחקה את כל דרום לבנון והשאירה את האיזור נטוש.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Amitaikl
3. על מנת להסיט מעצמו אש דיפלוטית בינלאומית/פנים לבנונית פוליטית.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס

זו כבר תיאוריה פרועה ללא בסיס.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרל פון קלאוזביץ
"המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בצורות אחרות".

מש"ל

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
מלחמת התשה לא תהיה כי תושבי דרום לבנון יגורשו ולא יורשו לחזור.

אתה באמת חושב שזה אפשרי? לגרש מאות אלפי בני אדם (או יותר)? מה אתה חושב תגיד הקהילה הבינלאומית? איך תניע את כל מאות כלי הרכב הצהליים שידרשו לעניין אחרי תופסק מכירת הדלק לישראל? איך תאכיל 7 מיליון בני אדם אחרי שיפסיקו למכור לנו חיטה?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שטורס
תנאי בסיסי לגרילה מוצלחת הוא הטמעות בקרב אוכלוסיה אוהדת

אני מסכים. אם ננסה ליישם את מה שאתה מציע נזכה להרבה מזה.

לסיכום: אתה מנסה להפעיל הרבה דימיון, זה נחמד, אבל צריך להיות מעוגן במציאות. אפשר לשחק בנדמה הרבה זמן, זה עדיין ישאר משחק בנדמה לי.
שימוש באותה כמות של דימיון בהחלט יכול להביא אותי למסקנה כי נחיתת חייזרים אלימים צפויה בקרוב (הרבה מדענים סבורים כי יש עוד חיים תבוניים בייקום, עם כל כך הרבה מיליארדים של כוכבים) ועל מדינת ישראל להערך בהתאם, כולל פיתוח קרני X, מסיכות מגן נגד קרינת גאמא ושאר מרעין בישין.
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 08-12-2011, 11:08
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי jsphs7 שמתחילה ב "רוה"מ שינהג בהתאם למה שכתבת: צריך מראש לשים את המפתחות וראשו תחת גליוטינת ועדת החקירה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי jsphs7

.

יש לנו דוגמא טובה מה קורה לאריה (אסד) כשכמה חתולי אשפתות מקומיים, ואפילו לא מהחזקים בשכונה, מחליטים להתעמת איתו.

אתה באמת היית רוצה לראות את צה"ל במעמד בו חיילי סוריה נמצאים עכשיו?

או שאתה פשוט חושב שצבא סוריה לא מפעילים מספיק אלימות נגד האזרחים?

ישן 08-12-2011, 12:22
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
האמת, שהוא לא...
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=jsphs7] בשכונה שלנו..."

זאת אומרת, אני לא חסיד של ברוטאליות וכבר כתבתי באריכות נגד הטענה ש'ברוטאליות וזהו' הקנתה לרוסים ניצחון בצ'צ'ניה, אבל אם נבדוק את המרשם של אסד האבא, נראה שהוא שונה משל הבן בכמה נקודות עיקריות:
1. מהירות. אסד האבא הגיב ברצחניות ובמהירות, הבן - יותר לאט.
2. ריכוז מאמץ. האבא תפס את חמת לפני שהמרד התפשט, הבן היסס קצת.
3. ברוטאליות. האבא שיטח במהירות את העיר. הבן - למיטב ידיעתנו - לא. הבן לא ניסה להפוך ערים מסויימות לדוגמה ומופת אלא 'רק' לדכא את ההפגנות תוך הפעלת ברוטאליות.
4. האבא לא ניסה להכחיש את אחריותו, אלא להיפך - להבהיר שכל מי שימרוד בו סופו יהיה כסופה של חומס.

אמרו כבר שלא מורדים בדיקטטור הגרוע אלא בדיקטטור החלש; יש בזה הרבה אמת. ולפעמים, הססנות בהתחלה - ר' ערך הפוליטבירו בהונגריה ב-1956 - מובילה את הדיקטטורה ליתר דכאנות בהמשך, אבל אז ההסלמה מבטיחה שיהיה צורך ביותר ברוטאליות להשגת אותה מטרה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:08

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר