לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-12-2011, 16:24
  san fermin san fermin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.06
2 שאלות שעלו אחרי צפייה בהרצאה של הרב אמנון יצחק

1. הרב אמר שלפני שניתנה התורה בעולם בשנת 2448 (הספירה היהודית), השם שאל את כל אומות העולם מי מהן רוצה לקבל את התורה. מכיוון ששום אומה פרט לבני ישראל לא היו מוכנים לקבל בגלל שהמצוות שבה היו קשות לטעמן ולא היו מוכנים להתחייב להן, רק ישראל הסכימו ולכן קיבלו את התורה והפכו לעם הנבחר. הרב עוד אמר שמתן התורה לא יכול לבוא מתוך אינוס. השאלה שלי היא: מבחינה תאורטית - אם גם בני ישראל לא היו מוכנים לקבל את התורה, מה היה עושה השם? לתת את התורה לעם מסויים מתוך אינוס לא ייתכן לפי דברי הרב. אם כן מה היה קורה? האם העולם היה ממשיך להתקיים בלי מצוות מכיוון שלא היה עם נבחר שיעשה אותן?

2. הרב דיבר על 5 עולמות שקיימים:
- העולם הזה הנוכחי
- עולם הנשמות - גן עדן וגהנום (עולמות זמניים!!!)
-עולם ימות משיח
-עולם תחיית המתים
-העולם הבא : עולם נצחי לנצח נצחים.

בקטע מתוך ההרצאה הרב אמר כי אדם אחרי פטירתו מגיע או לגיהנום או לגן עדן, בהתאם למעשיו בעולם הזה לשם תיקון\הכנה למעבר לעולם הבא הנצחי.
בקטע אחר מההרצאה הרב אמר שאדם יכול "לזכות" בחיי נצח בגיהנום או חיי נצח בגן עדן. השאלה - איך זה ייתכן אם בתחילת ההרצאה הוא אמר שגיהנום וגן עדן הם עולמות זמניים.

אני מוכן להביא לינקים לקטעים אם תרצו. תודה.

חזרה לפורום
ישן 07-12-2011, 18:28
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי san fermin שמתחילה ב "2 שאלות שעלו אחרי צפייה בהרצאה של הרב אמנון יצחק"

אני, בלשון המעטה, לא מחבב במיוחד את הרב אמנון יצחק, ואני בכללי ממליץ לפנות אל אנשים יותר רציניים אם אתה מתעניין ביהדות.
ולעניין:
1) תראה, הקטע על הקב"ה שעבר מאומה לאומה הוא מדרש. מהו מדרש? סיפור שכתבו חכמינו. מדרש יכול להיות אמיתי היסטורית, והוא יכול להיות משהו שנכתב על מנת להעביר מסר. במקרה דנן, ברור שמדובר בסיפור שנועד להעביר מסר, ולכן אין טעם לשאול "מה היה קורה אילו", מאחר ולא הרציפות הלוגית היא מה שהטרידה את המחבר בזמן שכתב זאת.
2) יש אנשים שלא זוכים לעולם הבא. יש פירוט שלהם בגמרא.
תראה, היהדות באופן כללי לא מתעסקת כל כך בעולם הבא, בגיהנום וכדומה (וזו אחת הסיבות שבגללה אני לא מעריך במיוחד את מה שהרב יצחק עושה- לנסות להפחיד אנשים בתיאורים של מה קורה בגיהנום, ואיזה עונשים חמורים מקבלים על מעשים מסוימים וכו'). אז במקומך הייתי מתעניין יותר בעולם שלנו ובתפקידנו בו, ופחות במה יקרה לי אחרי שאני אמות, משום שזה גם מה שמעניין את היהדות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 07-12-2011, 20:48
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי san fermin שמתחילה ב "2 שאלות שעלו אחרי צפייה בהרצאה של הרב אמנון יצחק"

ציטוט:
הרב אמר שלפני שניתנה התורה בעולם בשנת 2448 (הספירה היהודית), השם שאל את כל אומות העולם מי מהן רוצה לקבל את התורה. מכיוון ששום אומה פרט לבני ישראל לא היו מוכנים לקבל בגלל שהמצוות שבה היו קשות לטעמן ולא היו מוכנים להתחייב להן, רק ישראל הסכימו ולכן קיבלו את התורה והפכו לעם הנבחר. הרב עוד אמר שמתן התורה לא יכול לבוא מתוך אינוס. השאלה שלי היא: מבחינה תאורטית - אם גם בני ישראל לא היו מוכנים לקבל את התורה, מה היה עושה השם? לתת את התורה לעם מסויים מתוך אינוס לא ייתכן לפי דברי הרב. אם כן מה היה קורה? האם העולם היה ממשיך להתקיים בלי מצוות מכיוון שלא היה עם נבחר שיעשה אותן?

לגבי זה שזה מדרש - כבר ענו לך.
לפי דברי הרב - לא יתכן לתת את התורה באינוס: מפליא ביותר משום זה בדיוק מה שקרה:

בבלי שבת דף פח

ציטוט:
(שמות יט יז) [ויוצא משה את העם לקראת האלהים מן המחנה] ויתיצבו בתחתית ההר; אמר רב אבדימי בר חמא בר חסא: [17] מלמד שכפה הקב"ה עליהם את ההר כגיגית [18], ואמר להם: אם אתם מקבלים התורה – מוטב, ואם לאו - שם תהא קבורתכם.

אם התורה לא הייתה ניתנת העולם היה ממשיך להתקיים אך הסבל היה עצום - למען האמת זו הייתה התכנית המקורית (תורה ציווה לאלף דור) כלומר התורה הייתה צריכה להנתן אלף דורות לאחר אדם ראשון אך בפועל ניתנה בדור ה26 (כמניין שם השם) מה שהקל על סבל העולם אך קיפל בתוכו משמעויות נוספות "דורות קומטו ולא עת".

המשך הציטוט משבת:
ציטוט:
אמר רב אחא בר יעקב: מכאן מודעא רבה לאורייתא
כלומר אם כך (שהתורה ניתנה בכפייה) אזי אנחנו איננו מחוייבים במצוות!!! (עכשיו דמיין לך את רב אחא בהרצאה של הרב אמנון יצחק - היה יכול להיות משעשע משהו...)
ציטוט:
אמר רבא: אף על פי כן הדור קבלוה בימי אחשורוש [20], דכתיב: (אסתר ט כז) קימו וקבלו היהודים [עליהם ועל זרעם ועל כל הנלוים עליהם ולא יעבור להיות עשים את שני הימים האלה ככתבם וכזמנם בכל שנה ושנה] - קיימו מה שקיבלו כבר.

כלומר לבסוף קיבלו את התורה מרצון וזאת בימי אחשורוש ולכן התורה מחייבת.

אבל המשפט האחרון דורש בירור - נכון שקיבלו בימי אחשורוש - אך הייתה זו קבלה חסרה משום שלא הייתה בארץ ישראל (ובמעמד הר סיני המעלה הזו כן הייתה) ולכן ברוך השם שזיכנו שרוב העם היום הוא חילוני! וכאשר יקבל על עצמו תורה ומצוות, זו תהיה הקבלה השלמה וסגירת המעגל.

-------------------------------------------------------------------------------
2.
ציטוט:
בקטע אחר מההרצאה הרב אמר שאדם יכול "לזכות" בחיי נצח בגיהנום או חיי נצח בגן עדן. השאלה - איך זה ייתכן אם בתחילת ההרצאה הוא אמר שגיהנום וגן עדן הם עולמות זמניים.

התשובה היא פשוטה -
תלוי לפי מי - לפי הרמב"ם (שאכן ישנם שאין להם חלק) או לפי המקובלים (שבסופו של דבר ואולי זה יקח אלפי גילגולים- יש לכולם)

כלומר - ברירת המחדל זה שיש לך עולם הבא משום שאתה בן לעם ישראל וצאצא של יעקב אבינו.
השאלה היותר קריטית היא כיצד אתה גורם במעשיך לכך שעם ישראל יזכה גם בעולם הזה ויתקיים בו "הקול קול יעקב (שעולם הבא שייך לו) והידים ידי עשו (שלו יש את השליטה בעולם הזה בינתיים)" וע"י כך נזכה לקבוע לקב"ה דירה בעולם הזה דווקא.

חזרה לפורום
ישן 20-05-2012, 00:24
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03

בנוגע למה שהיה קורה אילו לא היו מקבלים את התורה עי' ברש"י בראשית א, לא: יום הששי - הוסיף ה' בששי בגמר מעשה בראשית, לומר שהתנה עמהם על מנת שיקבלו עליהם ישראל חמשה חומשי תורה. דבר אחר יום הששי כולם תלוים ועומדים עד יום הששי, הוא ששי בסיון המוכן למתן תורה. בדברי חכמינו אנו מוצאים במקומות רבים שקיומו של העולם תלוי בלימוד התורה ובקיומה ויעויין באריכות בדברי הנפש החיים בשער ד' בענין זה. אכן אנו אומרים בכל היום המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית וברש"י שם פ"א פסוק ו' על המים העליונים והתחתונים שהם תלויים במאמרו של מלך. והכוונה שקיומו של העולם תלוי באופן תמידי ברצון הבורא. זו בוודאי כוונתו של הרב אמנון יצחק. (שככל הידוע לי הוא אדם רציני מאוד, ובעל ידע נרחב. וידיעותיו התורניות מסתכמות בקצת יותר מקורס כזה או אחר).

לגבי מתן תורה באונס אכן כפה עליהם הר כגיגית מצד שני, אמרו נעשה ונשמע מרצון. אוסיף שבעליית עזרא חזרו וקיבלו את התורה מרצון. צריך את שתי הבחינות והאחת אינה מספקת בלא השנייה. זו בוודאי כוונתו (וכרגע לא אאריך בכך).

לגבי שלבי הבריאה אכן הנ"ל נכון. יחד עם זאת ימות המשיח אינם עולם אלא הם חלק מהמציאות בעולם הזה. לגבי סוף ההרצאה לפעמים משתמשים בהשאלה במונח גן עדן גם בהתייחס לעולם הבא שהוא באמת דבר אחר ואני מניח שהוא לא דקדק בלשונו.

אוסיף נקודה: הרמב"ן בשער הגמול (וזאת למיטב זכרוני) מציין שבודאי ישנו מקום בעולם שבו פירות משובחים ומעיינות סגוליים שהוא גן העדן. דבריו גם תואמים למדרשי חכמינו כמו אגדת אלכסנדר מוקדון. היו שרצו להבין בדבריו שגן עדן הוא דבר גשמי בלבד. ולא היא: בודאי עיקרו רוחני ושייך לעולם הנשמות אך כנגד כל מציאות רוחנית ישנה גם מציאות גשמית בעולמנו וזו בלבד כוונתו.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 20-05-2012 בשעה 00:30.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:44

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר