לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-02-2012, 21:52
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "שאלה על אמונה."

קטונתי מלחלוק על דברי הרמב"ם.
ואף אני מוצא את חיבורו של ריה"ל ככזה ששווה לעיין בו שוב ושוב.
אך בבסיס האמונה, לעניות דעתי עומדת האמונה עצמה.

הוכחות לקיומו של האל, בסופו של דבר נשמעות כמו הגיבוב השרלטני הקיים בדרשות של אמנון יצחק.
האמונה צרובה בנו, לעולם לא נוכל לדעת אם זה תוצר של חינוך פרטי, אבולוציה של חיפוש משמעות או שמא עצם הקיום של יסוד אלוקי בכל דבר בעולם גורם לנו להאמין בכוח עליון.
לענ"ד, גם אין לזה שום נפקא מינא. שכן אם אנו מתעלמים או בוחרים להשתיק את הקול הפנימי הזה, הרי שבסופו של דבר אנו נשקע במה שהרב קוק מכנה גסות הרוח ועביות ההרגשה.
רק אחרי שאעבור מהעולם הזה אדע האם האמונה שלי היא תוצר של הצורך במשמעות. (ויקטור פרנקל הסביר זאת בצורה מעולה) או תוצר של קיומו של כוח עליון.

כאשר אני מתבונן בטבע, קשה לי להכיל בצורה הגיונית ריבון שמחליט לסדר משאבות של נתרן ואשלגן או מניח קולטנים ללחץ דם בגוף. האבולוציה היא הגיונית ונכונה הרבה יותר.
אך כאשר אני נתקל בקשיים, כאשר הרצונות שלי והאני שלי באים לידי ביטוי קשה לי לדמיין את עצמי רק כאוסף של יסודות מהטבלה של מנדלייב שבאו לידי ביטוי בסדר מסוים.
ולכן אני בוחר להאמין בקיומו של ריבון בעולם הזה.

ומה ההבדל בננו לבן דתות אחרות, לשיטתי אין.
מה הכוונה, נבלים יש בכל מקום. בין אם זה מוסלמי שבוחר להתנגש עם מטוס נוסעים במגדל ובין אם זה יהודי הבוחר לטבוח במתפללים מוסלמים בזמן התפילה שלהם, הכל נעשה בשם האל, אבל הרי כאשר אדם הראשון אכל מעץ הדעת הוא למד להבדיל בין טוב לרע. כך שמהות האמונה באל שוללת מעשים כאלו.

אז למה אני בוחר להניח תפילין ולא להתפלל לבודהה או לפנות למכה?
לשיטתי, יש הבדל בין בני אדם פרטיים, בין משפחות ובין עמים. ולכל קבוצה יש את הדרך שנכונה לה לפנות אל הדבר הזה שנקרא אלוקים.
כאשר חוזר ישראלי משהות ארוכה בהודו ומבלבל את השכל על הדת ההודית, לי לפחות הוא נשמע אהבל. כאשר אותו הדבר הגיע מהחברות שלי ללימודים ברומניה. תלמידות הודיות מצטיינות, שהביאו איתן את הפסל של האל האהוב עליהן במזוודה מהודו לרומניה, זה היה נשמע נכון לגמרי. כי מה שטבעי ונכון להודי, מטופש ועקום ליהודי.

אני מאמין באל אחד, אולי בגלל שאני תמים או שרוט. ואני מאמין באל ששואף לטוב. אין לי מושג מהו האל הזה ואין שום דרך לכמת אותו.
בגלל מי שאני הדרך שלי להתקרב לדבר הזה עוברת בטקסים שאני נעדר את היכולת להבין אותם, ובהגבלות שעל חלקם היה יכול להיות לי קל לוותר ועל חלקם בחרתי לוותר.
ואני מודע לזה שאין היגיון בזה שאני לא אוכל בשר עם חלב, אבל דג וחלב זה בסדר גמור. ושאם הפרה נשחטה זה בסדר לעומת זאת אם היא חושמלה זה כבר טרף.
אני לא חייב להיות הגיוני בכל דבר שאני עושה בחיים שלי, אני רק צריך להיות מאושר.

חזרה לפורום
ישן 18-02-2012, 16:00
  asafn88 asafn88 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל asafn88
כנות נדירה, אני חייב לציין :)
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "קטונתי מלחלוק על דברי..."

יש לי שתי התייחסויות:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
אך כאשר אני נתקל בקשיים, כאשר הרצונות שלי והאני שלי באים לידי ביטוי קשה לי לדמיין את עצמי רק כאוסף של יסודות מהטבלה של מנדלייב שבאו לידי ביטוי בסדר מסוים.
ולכן אני בוחר להאמין בקיומו של ריבון בעולם הזה.

באופן די אירוני פתחתי את הלינק בחתימה שלך ובמקרה הופיעה התמונה הבאה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://imgs.xkcd.com/comics/lego.png]

אני חושש שאתה מפשט את המצב יתר על המידה וכן הייתי אומר שלב העניין הוא "סדר מסוים" - כלומר אינפורמציה. הייתי מרחיב אלמלא היה לי מבחן מחר

ציטוט:
אני לא חייב להיות הגיוני בכל דבר שאני עושה בחיים שלי, אני רק צריך להיות מאושר.

אמן.
“I lived in countries that had no democracy... so I don't find myself in the same luxury as you do. You grew up in freedom, and you can spit on freedom because you don't know what it is not to have freedom.”
Ayaan Hirsi Ali

נערך לאחרונה ע"י asafn88 בתאריך 18-02-2012 בשעה 16:02.
חזרה לפורום
ישן 18-03-2012, 11:46
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "וכשאתה קורא בחומש על..."

בקונטקסט המדובר, למה שיהיה. בהשוואה לתרבויות אחרות באותה תקופה? נורמאלי ואף רחום. רק אם אתה מנסה להשליך מטקסטים, שגם התיארוך המאוחר ביותר שלהם נמצא מאות רבות מאוד בעבר, לעולם המודרני יביא אותך בבעיה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 10:24
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "וכשאתה קורא בחומש על..."

קשה לי ואני מתגבר.
קרי, זה לא הגיוני ולא תואם את המוסר שלי, זה גם לא הגיוני שאני מוצא לנכון להניח תפילין בכל בוקר.
אבל כל עוד לא יתחילו לסקול מקוששי עצים בשבת. וכל עוד העונש על אונס בתולה יהיה לקחת אותה לאישה או לשלם לאביה 50 שקל כסף. אזי אני פוטר את עצמי מההתמודדות עם החלקים אותם אני לא מבין, כי במבחן התוצאה הם לא רלוונטיים.
הנחת תפילין ממלאת אצלי משהו, אותו כנ"ל קידוש ביום שישי או הימנעות מהבערת אש בשבת.
כך גם סוגיה מעניינת בגמרא.
זה לא הגיוני, בכלל לא בטוח שיש לזה ערך אמתי וזה בכלל לא משנה.
נולדתי מאמין, זה צרוב לי על לוח האם, ואין לי שום כוונה לשנות את התחושה הזאת מאחר והיא לא מפריעה לי.
הדבר היחיד שיש זה שכל מני עורכי דין ומונפוליסטים של רבנו של עולם מתייחסים לעקביות שבהעדר העקביות שלי בצורה מזלזלת. אבל זה באמת לא מפריע לי לחיים.

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 11:08
צלמית המשתמש של hanamer
  hanamer hanamer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.02.10
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אני חוזר לטענה הבסיסית..."

ציטוט:
אני חוזר לטענה הבסיסית שלי.
אתה טוען שהאמונה בבורא עולם יכולה להישען על השכל, קרי להיות הגיונית.
ואני חוזר ואומר שכדי שהאמונה תהיה שכלית צריך להיות רפה שכל.
או לפחות כזה שמוכן לשאול רק שאלות מוזמנות.
זה שאני מאמין לא אומר שאני חושב שזה הגיוני, זה לא.

אני אומר שאלוקים יכול להיתפס על השכל בצורה הגיונית, ללא צורך באמונה. אמונה פירושה דבר שאני לא יכול לתפוס ואני מאמין בו. כמו שתסביר לי שבכוכב מרוחק 300 שנות אור מכאן יש חיים (לצורך העניין) ואתה אומר שאתה בטוח בזה, ואני לא יכול לברר זאת. אם אתה אדם אמין עלי ואלוקים ממליץ עליך שאתה אדם אמין, אין סיבה שלא אאמין לך.

אבל בשביל לדעת את אלוקים, לא צריך שמישהו יגיד לי וילמד אותי. אברהם אבינו גילה את אלוקים לבד, וכן כל אחד מאיתנו יוכל לתפסו בשכלו רק אם ירצה. כל אחד בדרכו.

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 10:59
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "לעזאזאל,זה מה שאני שואל!..."

במס' ברכות בדף ה. מוכיחים חכמים על ידי פסוק שאלוקים העביר למשה את כל מה שעתיד להתחדש על ידי הנביאים והחכמים, אמנם לא העביר לו זאת בכתב אלא את התורה שבכתב בלבד. (ובתורה כתוב "ועשית ככל אשר יורוך" "לא תסור מכל הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל" והכוונה לחז"ל כמו שמוכח במס' סוכה).
אם כן, כל המידע שמספקים לך חכמים אינו חידוש והמצאה שלהם, אלא הכל ניתן למשה בעל פה, והוא מסר זאת ליהושע וכן הלאה כמו שמבואר בפרקי אבות פרק א'. ועל ידי העברה מדור לדור כתבו חכמים את התורה שבעל פה, שבלעדיה א"א להבין את חוקי התורה שבכתב. וכך גם על כל המקורות כולם.

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 11:17
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אתה לגמרי לא מבין מה אני..."

האמת, שזה לא הנושא של האשכול. אשמח לדון איתך, באשכול אחר ובזמן אחר, משום שזה דבר שא"א להוכיח בכמה שורות.
אבל אני חושב שאתה לא צריך הוכחה לזה, אתה אדם דתי לא? אלא אם כן אתה עושה זאת בשביל כולם כאן. אז בסדר.

אם בכל זאת אתה מתעקש לדעת, אומר לך, שההוכחה לשואה בעוד 50 שנה כשלא יהיו עוד ניצולים, תהיה יום השואה בלבד. לא ההסרטות ולא הסרטים.
עצם זה שיש עם שאלפי שנים מקיים את אותם מצוות ומקיים את אותם חגים כפסח ושבועות, שנועדו להזכיר את יצי"מ ומתן תורה, זו גופה ההוכחה למעמד הר סיני ולקבלת התורה. אבל שוב זה לא הכל, וצר הנייר והזמן שלי מלהכיל את כל מה שצריך.
אם עדיין לא סיפקתי אותך, אני מתנצל.

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 11:46
צלמית המשתמש של hanamer

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "זה הנושא של האשכול,למה להאמין..."

אתן לך דוגמה: היה קריעת ים סוף, איך ים יכול להיקרע ל12 גזרים אתה יכול להסביר לי? לא. אלא מה? אני מאמין שזה קרה. למה? כי אלוקים כתב את התורה ונתן אותה למשה, ושם הוא כתב שזה היה. לכן אני מאמין.
אך אין להשוות אמונה כזאת, לאמונת מוחמד עטא. משום שמקור אמונתו היא מעורערת, הרי אלוקים לא יצווה לאנשים להפיל מטוס ולהרוג אלפי אנשים. הוא יכול לעשות זאת לבד.
מקור האמונה של המוסלמים היא האיסלאם, והאיסלאם הוא חיקוי עלוב של התורה, שזה שהפיץ אותה, הלא הוא מוחמד, כפה אותה באלימות על עמים שיכל היה לכפותם, וסיפורו ידוע. הוא נכנס למערה, ושם נגלה אליו אללה, ובלה בלה.

התורה שלנו ניתנה לעיני 3 מליון בני אדם ששמעו את אלוקים. "ראתה שפחה מה שלא ראה יחזקאל בן בוזי" אני חושב שמתוך 3 מליון איש היו הרבה חכמים, ולא כולם היו מטומטמים. היו דור דעה.
והחכמה שאלוקים העביר ושמר על התורה שלא תשתנה אפילו מילה אחת מאז ועד היום, אותם ציטוטים שהיו במקורות לפני אלפי שנים אצל חכמים, אנחנו רואים היום בעינינו בספרי התורה שלנו.

עצם זה שהתורה התפתחה לדינים וענפים והלכות שונות ומגוונות, מוכיחה מעבר לכל ספק שהיא יותר אותנטית לפחות מהאיסלאם והנצרות, שאין להם מושג של פירושים או הלכות על דתיהם. דתיהם לא התפתחו ולכן גירסותיהם גם השתנו. ולכן אותם "מטומטמים" שאכלו את הסיפורים על ישו, לא היו אותם אנשים שעמדו בהר סיני.

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 11:36
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "האמת, שזה לא הנושא של האשכול...."

לשואה גם בעוד 3000 שנה יהיו הוכחות נפרדות ובלתי תלויות. אתה טוען שרמת ההוכחות דומה?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

חזרה לפורום
ישן 11-05-2012, 12:12
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "בכל זאת... אני מעולם לא ערכתי..."

אתה מאמין למסורת שמגובה בעובדות אובייקטיביות.
האם ככל שיחלוף הזמן יטילו יותר ויותר ספק בשואה, סביר להניח שכן בעיקר אם יהיה אינטרס לעשות זאת.
אבל נכון לעכשיו ישנן עובדות הניתנות לחקירה.
קרי, אם ירצה חוקר לגשת ולקחת שאריות עצם, ולהפיק מהן DNA ולבדוק האם הוא מתאים ל DNA שמאפיין יהודים אשכנזיים. (המון מחלות שיש רק לאשכנזים) הוא יוכל.
כך שהדוגמה שנתן הנמר היא די גרועה, אתה לא מאמין בקיומה של השואה לפחות בשלב זה אנחנו מודעים לקיומה של השואה.
אבל אם תרצה אירוע היסטורי אחר, מצדה, כנראה שכמעט אף אחד לא חולק על קיומו של האירוע הזה. למרות העדר בדיקות מדעיות, כי לאירוע יש ביסוס היסטורי.
למתן תורה, אין. נקודה.

חזרה לפורום
ישן 10-06-2012, 09:20
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "לעזאזאל,זה מה שאני שואל!..."

כמה דברים.
קודם כל, אני מסכים איתך שטיעון השעון (הבריאה מראה על בורא כמו שסנדל מעיד על סנדלר...) הוא טיעון גרוע.
כבר שאמרו לי אותו בתיכון שמתי לב לכשל שבו: אם אני אמצא פחית על הירח (זו הדוגמה שנתנו לי), אני אניח שמישהו שם אותה שם רק כי אני מכיר פחיות, ואני יודע שמייצרים אותן במפעלים, ולכן כשאני רואה פחית על הירח המח עושה במהירות את השיקול הבא:
יש שתי אפשרויות:
א) הפחיות נוצרה במקרה.
ב) הפחית יוצרה במפעל והונחה כאן ע"י מישהו.
הניסיון שלי מלמד אותי שאפשרות ב' היא הרבה יותר סבירה, ולכן אני בוחר בה.
כמובן שעבור הבריאה בכללה, אין לי ניסיון מוקדם כזה, ולכן אין סיבה שאני אחשוב שאפשרות ב' הגיונית יותר מאפשרות א'.
אז למה בכל זאת אני מאמין?
אני אישית מאמין בגלל עם ישראל וההיסטוריה שלו.
נכון שאין דרך להוכיח אם מה שכתוב בתורה באמת קרה, אז בא נסתכל בעובדות: ישנו עם שחי בישראל, (ולא משנה כרגע מאיפה הוא הגיע- ממצרים או משבטים מקומיים), שהוגלה מארצו מספר פעמים האחרונה שלהם למשך 2000 שנה, והם האמינו שיחזרו לארצם ולמדינתם בגלל משהו שהיה כתוב באיזה ספר. וזה קרה. אני לא רואה שום דרך טבעית והגיונית להסביר אירוע כזה התמוה מאוד כשלעצמו, וללא מקבילה באותו סדר גודל בהיסטוריה האנושית, ועוד את זה שאיזה ספר עתיק חוזה שזה מה שיקרה.
אני תמיד מנסה לחשוב על היהודים לפני 200 שנה שאמרו בליל הסדר: "לשנה הבאה לירושלים הבנויה". איך הם האמינו בזה? הם לא ראו את הארץ הזאת, וגם לא אבות אבותיהם. ותחשוב שהמשפט המדהים הזה, הוא משפט שהיום אנחנו אומרים אותו בלי לחשוב בכלל.
גם כשתוקפים אותי ספקות, אני מעיין בהיסטוריה של עם ישראל, ומוצא כי לא מתיישב לי על הלב שום הסבר מלבד שמדובר במהלך אלוהי, כפי שהוא מופיע בתנ"ך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 10-06-2012 בשעה 09:28.
חזרה לפורום
ישן 10-06-2012, 23:56
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "השואה לא קשורה לנושא בכלל. מה..."

בסופו של דבר, כשאתה בוחן את ההיסטוריה, החזרה לארץ כן הייתה טבעית.
העם התחיל לפעול באופן רציני לחזרה לארצו בתקופה שבה היה זה מקובל שאומות מכריזות על עצמאותן. הציונות הייתה המשך לתופעת הלאומיות שתפסה תאוצה במאה ה־19 (ובעיקר בארצות אירופה).
באותה תקופה אומות לא רצו להשתלב בתרבויות האחרות (גם לפני־כן לא ממש התלהבו מהרעיון), הן שאפו לאחדות ועצמאות לאומית, והיהודים לא היו שונים.
לגבי התנ״ך, הנקודה היא שקשר הסיבתיות לכאורה הפוך, הוא באמת היה בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה, ולא רק כי בגללו העם היהודי רצה וניסה לחזור לארצו, אלא גם שבגללו שאר האומות הכירו בשייכות כביכול של ארץ ישראל לעם היהודי.
כמו שארז אמר, אילו התנ״ך היה מתגלה רק לאחר קום המדינה, אז היה אפשר לראות בנבואותיו שלכאורה התקיימו משהו חריג.

חזרה לפורום
ישן 12-06-2012, 17:50
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אתה גם מדבר על תקופת המאה ה18..."

אני לא מבין איזה דבר פלאי ולא טבעי אתה רואה פה.
עם ששמר על מחשבה כלשהי? איך זה שונה מכל פרט אחר באמונה היהודית? איך זה שונה מכך שהעם הקפיד להאמין גם בתחיית המתים, בביאת המשיח, וכו׳?
איך זה שונה מכל אלמנט אמוני אצל דתות/עמים אחרים?

האמונה שעם ישראל יחזור לארצו היא חלק מהמסורת שלו, ומן הסתם שמסורת תישמר אם אנשים שומרים עליה (זו מין טאוטולוגיה כזו..)
שמירה על מסורת אינה ייחודית לעם ישראל.

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 12-06-2012 בשעה 17:54.
חזרה לפורום
ישן 13-06-2012, 03:53
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "שמירה על אמונה לגבי קיום של..."

כמו שכבר אתה בעצמך אמרת, אלו שני דברים שונים: השמירה על האמונה וה־"הבאה שלה לידי ביטוי".
השמירה על האמונה אינה ייחודית לעמנו, לא חסר אמונות תמוהות יותר שנשמרו אצל עמים אחרים, ואף אצלנו (כבר הזכרתי את תחיית המתים? אמונה שקיימת גם אצל הזורואסטריים), וגם היישום שלה ספציפית, שהוא בעיקרו עצמאות לאומית, אינו ייחודי לנו, כמו שכבר נאמר קודם.
הדבר ה־"חריג" היחיד הוא ששתי התופעות הטבעיות הללו מדברות על אותו נושא. לא מי־יודע־מה משהו פלאי ומרשים.

דיברת כמה פעמים על כך שאין תקדימים ומקבילות בהיסטוריה, אבל כשמשהו מתרחש באופן טבעי, גם אם לא קרה כמותו מעולם, הוא עדיין בסה״כ משהו טבעי.
כל מאורע היסטורי הוא ייחודי באיזשהו אופן. השמעת פעם על מקבילה היסטורית לכך שאדם הצליח לארגן משלחת לקצה השני של העולם, ובטעות גילה יבשת חדשה לחלוטין, שבמרוץ הימים הפכה למעצמה הגדולה ביותר בעולם?
האם חוסר מקבילות מעיד על כך שגילוי אמריקה הוא מעשה נסים ונפלאות, השגחה פרטית מלמעלה?

הטיעון יכול לכל היותר "לחזק" את מי שכבר מאמין, אך לא לשכנע את מי שלא
בכך הוא אינו שונה מהטיעון הטלאולוגי (שעון במדבר וכו׳‏).

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 13-06-2012 בשעה 05:04.
חזרה לפורום
ישן 15-06-2012, 11:17
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "כמו שכבר אתה בעצמך אמרת, אלו..."

אני לא חושב שהטיעון הזה משכנע את המשוכנעים. אני חושב שהוא יכול לעזור להבהיר לאנשים אם הם אומנם מרגישים את האמונה או שלא.
הטיעון לא דומה לטיעון של השעון במדבר כי הטיעון של השעון במדבר לא תקף (בעיני לפחות, ראה את הטענה שלי קודם).
באופן כללי, אני הולך בדרכו של הרב עמיטל ז"ל כי לא ניתן לשכנע שכלית אדם להאמין. אני נוטה לחשוב שהיכולת להאמין היא יכולת שטבועה בך, וקיומה מושפע מאוד מהסביבה ומהחינוך שקיבלת. טיעון שכלי לא יגרום לך להרגיש רגש דתי, גם אם הוא יהיה מאוד משכנע, ולכן אני לעולם לא מנסה לשכנע אנשים שכלית בנושא הזה. אני לכל היותר מנסה לעזור להם להבהיר את מה שהם מרגישים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 15-06-2012 בשעה 11:19.
חזרה לפורום
ישן 11-06-2012, 06:25
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "כמה דברים. קודם כל, אני מסכים..."

האמת? בזמנו זה הטיעון שמנע ממני לחזור בשאלה.
כלומר חשבתי ככה:יש לך עם קטן מהמזרח התיכון שהצליח לגרום לרוב האנושות להאמין באל אחד שהוא אלוהיו ובכתבי הקודש הבסיסיים שלו,ממכה ועד סקנדינביה,מברזיל ועד הודו אנשים קוראים בשמו של אלוהי ישראל.
בנוסף לזאת הוא ספג רדיפות כמו שלא ספג אף עם אחר בהיסטוריה - ושרד,הוא עמד שפני מתקפה תרבותית ושרד ואל התבולל ביןהגויים.
ובנוסף לכל זה הוא בסופו של דבר חזר לארצו והקים בלב המזרח התיכון הנחשל מדינה מפוארת על ארץ אבותיו,מקרה חסר תקדים לחלוטין בהיסטוריה האנושית.

כל אחד מהגורמים האלו (ההשפעה,הקיום והשיבה) הוא מדהיא בפני עצמו,אבל כולם ביחד אצל עם קטן מהמזרח התיכון?
חזרה לפורום
ישן 19-06-2012, 01:26
  לא רשום  
אורח

אולי שאר האנשים פה לא מסכימים איתי

אולי שאר האנשים פה לא מסכימים איתי אבל אני ממש לא רואה צורך בהוכחות הכושלות האלו:
אדם הוא ערכי, כלומר יש לו סט של משמעויות שהוא נותן למעשים שלו. אדם רואה ברצח דבר שלא יעשה אבל בהמטת חסד דבר לגיטימי. אדם אחר אולי יפסול את שניהם. גם יהיה אדם שיראה ברצח גזעים נחותים חובה מוסרית. המוסר שלנו לדוגמא מורכב מערכים, לכן הוא סובייקטיבי לחלוטין. אי אפשר להוכיח שרצח זה טוב או רע.
גם אמונה דתית זה ערך. אם אני מאמין באמיתות התורה- גם ל'הוכחה' מדעית שמעמד הר סיני או ההליכה במדבר אינם אפשריים, אין שום משמעות כי תמיד אוכל לטעון שהאלמנטים האלו היו ניסיים. אם אני מאמין לעומת זאת בחוסר אל, גם 'נס' גלוי לעיני החיישנים לא ישנה משהו בתפיסתי, כי תמיד אוכל לפתח הסבר, תורה מדעית חדשה שתכלול גם אותו.
היהדות, כמו ערכי המוסר, או כל ערך, בלתי ניתנת להפרכה או ביסוס מעצם הגדרתה. אני מקבל על עצמי כערך את אמיתות התורה ואתה לא. כל עוד בשתי הדעות שלנו אין כשל לוגי מובנה שתייהן לגיטימיות.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:42

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר