לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-02-2012, 18:29
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "גלובס:ישראל מדורגת במקום השני בעולם בשיעור בעלי ההשכלה האקדמית לפי הOECD"

אני לא בטוח בכלל, בטח לא באותו היקף של התופעה כפי שהיא בארצינו.
היום, כשכולם יכולים להוציא תואר, חשיבות התואר הראשון היא כמעט ואפסית.

אציין סטטיסטיקה בלתי מייצגת בסביבה שלי: כ-ל האנשים שאני מכיר מהשכבה שלי בתיכון (מדובר במעל 150 מתוך 300 איש) לומדים ל/כבר בעלי תואר ראשון. כ-80% מהם לומדים במכללות. כ60% מתוך הלומדים במכללות - לומדים במכללות לא מסובסדות.
לא ארצה ללכלך עליהם יותר מידי, אבל מדובר בחלקם הגדול בעפרונות לא מחודדים, בלשון המעטה.
בנוסף, עשרה אנשים בשכבה הזו לומדים רפואה בחו"ל. אני יכול לומר על כולם את אותו הדבר: לא הייתי נותן להם לטפל לי באוטו, בטח לא בגוף.

רוצה לומר שריבוי התארים הראשונים בארץ הוא תופעה שיש להוקיע, כפי שהיא במצבה הנוכחי.
כידוע, וכפי שאני חווה בסביבה שלי, כולם צריכים לצאת עם תואר. המיעוט ילמד באונ'/טכניון, וכ-ל השאר ילמדו במכללה. אם לא התקבלו למכללה מסובסדת, ישלמו כמה שצריך (וצריך באיזור ה30 אלף שקלים לשנה) כדי שתיהיה להם התעודה. אם גם אין בידם את היכולת הכלכלית, וזה נדיר, הם נעזרים במלגות כאלו ואחרות.

הסקר הנ"ל לא בודק ידע, פוטנציאל או יכולת השתכרות.
הסקר מעיד, לדעתי, יותר מכל, על המצב ההזוי שנוצר, בו כמעט כל אחד המחזיק בתעודת זהות - תוך מספר שנים יהיה אקדמאי.

מדינה של אקדמאים, נו באמת...

(שוק העבודה מנסה לאזן את זילות תעודת התואר הראשון, אך הדבר כאמור לא נבדק בסקר, וגם... הוא לא עושה זאת בהצלחה יתרה).

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-02-2012, 20:13
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אם זה מובן מאליו, אתה לא רואה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
אם זה מובן מאליו, אתה לא רואה את התועלת?
אם הטכנאי בחנות המחשבים הוא מהנדס, אתה לא חושב שהוא ייתן לך שירות טוב יותר?

טכנאי זה ניחא כי יש פה מקום להתמקצעות. אבל באמת שאני לא רואה את היתרון היחסי בשוטר מקוף עם תואר בקרמינולוגיה או כספרית בבנק עם תואר בכלכלה.
ציטוט:
לגבי שוק העבודה- אם יש מקום למאה בנקאים, אז יתקבלו מאה בנקאים, ואם פעם התקבלו רק המאה שהשלימו בגרות כשלכולם היתה השכלה בסיסית, היום יתקבלו מאה בעלי תואר ראשון כשלכולם יש השכלה תיכונית ומחר יתקבל מאה כלכלנים בעלי תואר שני כשלכולם יש תואר ראשון.

עוד פעם- בנקאים זה מקצוע צווארון לבן, עם התמקצעות וכו'- אני דיברתי על שואבי המים וחוטבי העצים, אם לרובו המוחלט של אזרחי המדינה יש תואר ראשון הרי שמעמדו יהפוך להיות כמעמד הבגרות פעם ואז בעלי תואר ראשון יהיו, לא יודע מה, נהגי משאיות וסבלים.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 04-02-2012, 20:41
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "נקודה ראשונה- עזוב את שוטר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
נקודה ראשונה- עזוב את שוטר המקוף, מה עם החוקר? לגבי הבנק- ראשית דיברתי על בנקאי, לא על טלר, ודבר שני- על ידי טיוב הטלרים, הבנק בונה לעצמו עתודה טובה יותר למאגר הבנקאים שלו.

אני לא יכול "לעזוב" כי בדיוק עליהם אני מדבר...
ציטוט:
לגבי שואבי המים- נו, אז? ואם התואר הראשון יהפוך למדד הבסיסי? אתה דואג להם?

לא להם, לכל השאר. ולמשק.
אם תואר ראשון יהפוך לשווה ערך לבגרות, הרי שכל מי שירצה להיות מעל הממוצע ייאלץ ללמוד לתואר שני לפחות. זה אומר השקעה של הרבה כסף וזמן.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 04-02-2012, 20:50
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]נקודה ראשונה-..."

באותה מידה יכולת לדבר על עובד ניקיון, בתכל'ס אין לו צורך אפילו ללמוד מעבר לכיתה ד', אז למה מבזבזים עליו שנות לימוד? הוא יכול לצאת לעבוד בגיל 12 ולא לבזבז כסף וזמן...
הראיתי לך מקצועות בהם ההשכלה משפרת את השירות שמעניק לך אותו האדם, לא אמרתי שזה מתייחס לכל מקצוע ומקצוע שקיימים. ואותו נהג משאית שהחליט ללמוד כלכלה בספיר אחרי שנתן טרמפ לסטודנט לכלכלה הפך בסוף להיות ד"ר לכלכלה והרצה שם (כתבה מהעיתון לפני כמה שנים), לא היה עושה זאת לו תנאי הסף היה פסיכו' של 700 ובגרות בממוצע מעל 100 כמו לפני 20 שנה כשלא היו מכללות.

ולגבי הסוף-
אם 12 שנות לימוד יהפכו לשווה ערך ללסיים חטיבה, הרי שכל מי שירצה להיות מעל הממוצע ייאלץ להשלים בגרות לפחות. זה אומר השקעה של הרבה כסף וזמן.

ישן 04-02-2012, 21:16
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "באותה מידה יכולת לדבר על עובד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
באותה מידה יכולת לדבר על עובד ניקיון, בתכל'ס אין לו צורך אפילו ללמוד מעבר לכיתה ד', אז למה מבזבזים עליו שנות לימוד? הוא יכול לצאת לעבוד בגיל 12 ולא לבזבז כסף וזמן...

תיאורטית נכון- מעשית אף אחד לא יודע בכיתה ד' שהוא יהיה עובד נקיון.
מה גם שהוחלט שצריכה להיות רמת השכלה מינימלית שכלל האזרחים יעמדו בה, בנוסף לשלל החוקים להגנה על קטינים.
ציטוט:
הראיתי לך מקצועות בהם ההשכלה משפרת את השירות שמעניק לך אותו האדם

נכון ועל כך אין ויכוח.
ציטוט:
לא אמרתי שזה מתייחס לכל מקצוע ומקצוע שקיימים. ואותו נהג משאית שהחליט ללמוד כלכלה בספיר אחרי שנתן טרמפ לסטודנט לכלכלה הפך בסוף להיות ד"ר לכלכלה והרצה שם (כתבה מהעיתון לפני כמה שנים), לא היה עושה זאת לו תנאי הסף היה פסיכו' של 700 ובגרות בממוצע מעל 100 כמו לפני 20 שנה כשלא היו מכללות.

כמו בכל מערכת בירוקרטית ומסועפת תמיד יהיו אנשים שנופלים בין הכסאות. זה חרא, אבל זאת המציאות.

אני לא מציע שהשכלה גבוהה תהיה משגת ידם של האליטה בלבד, ממש לא, אבל מנגד להפוך אותה לפתוחה לכולם זה גם לא פתרון.

אדרבא, יש הרבה שטוענים שנגישות המכללות דווקא היא שהופכת את ההשכלה הגבוהה לנגישה בעיקר לבעלי אמצעים.
ציטוט:
ולגבי הסוף-
אם 12 שנות לימוד יהפכו לשווה ערך ללסיים חטיבה, הרי שכל מי שירצה להיות מעל הממוצע ייאלץ להשלים בגרות לפחות. זה אומר השקעה של הרבה כסף וזמן.

נכון אבל זה כבר סדנטרט חברתי. בימינו אנשים לא נכנסים לשוק העבודה לפני שהם בגירים, כך שבגרות איננה באמת בזבוז משאבים ולא מצמצמת את היקף כוח העבודה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 04-02-2012, 21:37

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]באותה מידה..."

1. רמת ההשכלה הזאת לא כוללת בגרות, רק להגיע לשכבה מסויימת בתיכון. אז למה דוחפים את התלמידים לסיים בגרות מלאה? למה דוחקים בהם להשקיע ב-5 יח"ל אנגלית ומתמטיקה? לא כדי שיהיה להם עתיד טוב יותר, או לפחות פוטנציאל גבוה יותר להשתכר כמו שצריך?

2. ואם אנשים נופלים בין הכיסאות, מה הבעיה בכך שתהיה מכללה עם דרישות נמוכות יותר? לא כל מי שלומד כלכלה יזכה בסוף בנובל, תן לבחור שלא עשה פסיכומטרי אפשרות ללמוד מחשבים כדי שימצא עבודה נורמלית, גם אם במכללה.

3. הטענה הזאת ממש לא נכונה- רוב המכללות בארץ מסובסדות, מיעוטן פרטי. הן מאפשרות גם למי שלומד בפריפריה ללמוד מבלי לעזוב את עיר מגוריו, לעבור לעיר אחרת ולשלם לא רק שכ"ל אלא גם מעונות/שכ"ד, ולמצוא עבודה שחורה כדי לממן את כל זה, ובמקום זה- להמשיך לגור אצל ההורים עוד 3 שנים. דווקא בעלי האמצעים יכולים לגשת לפסיכו' 5 פעמים ולהשלים בגרויות עם מורה פרטי, עד שיעמדו בתנאי הסף לאוניברסיטה. פתח את ההשכלה הגבוהה לכולם, כי אין לך מונופול עליה (לא אתה אישית כמובן..). התואר לא נחשב ולא טוב? תן לשוק (במקרה הזה- המעסיקים) לקבוע מה טוב ומה לא. לא כולם צריכים בוגרי טכניון.
4. אתה חושב שסטנדרטים חברתיים נשארים קבועים ולא משתנים? המשפט שכתבתי למעלה היה נכון לפני 30-40 שנה, ובעתיד אולי כולם יצטרכו תואר שני והטובים ייאלצו ללמוד לדוקטורט. ואתה חושב שהמדינה לא תרוויח מזה?

ישן 04-02-2012, 21:58
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "1. רמת ההשכלה הזאת לא כוללת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
1. רמת ההשכלה הזאת לא כוללת בגרות, רק להגיע לשכבה מסויימת בתיכון. אז למה דוחפים את התלמידים לסיים בגרות מלאה? למה דוחקים בהם להשקיע ב-5 יח"ל אנגלית ומתמטיקה? לא כדי שיהיה להם עתיד טוב יותר, או לפחות פוטנציאל גבוה יותר להשתכר כמו שצריך?

אמת, זה בשביל מי שרוצה "להצליח בחיים"- שזה לכשעצמו מוטל בספק.

אבל זה לא כאילו שאין חלופות ואני באמת לא חושב שדוחקים בתלמידים להגיע ל5 יח"ל, ז"א המערכת לא דוחקת בכל מקרה.

ציטוט:
2. ואם אנשים נופלים בין הכיסאות, מה הבעיה בכך שתהיה מכללה עם דרישות נמוכות יותר? לא כל מי שלומד כלכלה יזכה בסוף בנובל, תן לבחור שלא עשה פסיכומטרי אפשרות ללמוד מחשבים כדי שימצא עבודה נורמלית, גם אם במכללה.

אין בכך שום פסול- כל עוד רמת הלימוד ו"איכות" הבוגר ייעמדו ברף מסוים והוא צריך להיות גבוה.

הרי אפילו אני (טוב, לא באמת אבל בשביל ההגזמה) יכול להתקבל ללימודי פיזיקה בטכניון, אבל אני לא אצליח לסיים אפילו חצי סמסטר.
ציטוט:
3. הטענה הזאת ממש לא נכונה- רוב המכללות בארץ מסובסדות, מיעוטן פרטי. הן מאפשרות גם למי שלומד בפריפריה ללמוד מבלי לעזוב את עיר מגוריו, לעבור לעיר אחרת ולשלם לא רק שכ"ל אלא גם מעונות/שכ"ד, ולמצוא עבודה שחורה כדי לממן את כל זה, ובמקום זה- להמשיך לגור אצל ההורים עוד 3 שנים. דווקא בעלי האמצעים יכולים לגשת לפסיכו' 5 פעמים ולהשלים בגרויות עם מורה פרטי, עד שיעמדו בתנאי הסף לאוניברסיטה. פתח את ההשכלה הגבוהה לכולם, כי אין לך מונופול עליה (לא אתה אישית כמובן..). התואר לא נחשב ולא טוב? תן לשוק (במקרה הזה- המעסיקים) לקבוע מה טוב ומה לא. לא כולם צריכים בוגרי טכניון.

מקבל את הטיעון, אם כי אני לא בטוח בנוגע לכך שרוב המכללות הן בשכר אוניברסיטאי (אני גם לא טוען אחרת כי אין לי נתונים, אבל ממה שאני רואה בסביבתי הקרובה זה לא קיים, מנגד יכול להיות שזה קשור לכך שאני לא בפריפריה).

קצת קשה לי עם הטענה שהשוק יקבע מה טוב ומה לא, אפילו שזה נגד האינטואיציה שלי, אני חושב שבהכרח הצפת השוק בבעלי תואר במחשבים (למשל) תיצור זילות של התואר.

ובכלל איך מחליטים? זה לא כאילו שהמל"ג מפרסם כל שנה רשימה של איזה תארים של איזה מוסדות "שווים". כולנו יודעים שללמוד הנדסת חשמל בטכניון זה נחשב, אבל כמה אנשים יודעים מה נחשב יותר- תואר במדעי המחשב מאב"ג או מבר-אילן?
ציטוט:
4. אתה חושב שסטנדרטים חברתיים נשארים קבועים ולא משתנים? המשפט שכתבתי למעלה היה נכון לפני 30-40 שנה, ובעתיד אולי כולם יצטרכו תואר שני והטובים ייאלצו ללמוד לדוקטורט. ואתה חושב שהמדינה לא תרוויח מזה?

ברור שהם משתנים.

אני בכלל לא בטוח שהמדינה תרוויח מזה, לפחות אחד הדברים אותם מניתי נשאר ללא תגובה וזאת התלות הגוברת שלנו בעובדים זרים. תגדיל את כמות האקדמאים- תגדיל את גודל התלות.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 04-02-2012, 22:18

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]1. רמת ההשכלה..."

1. גם המערכת ובטח ובטח שההורים. ולמה?

2. למיטב זכרוני, קבלה לפיזיקה בטכניון אינה קשה, כי אין לזה ביקוש יותר מדי גבוה. בכל מקרה- המוסד קובע את סף הקבלה, וכנראה שמתוך ניסיון.

3. היה בטוח, הפריפריה מלאה במכללות ציבוריות, הפרטיות נמצאות בטווח חדרה גדרה (נתניה, הרצליה, ראשל"צ, קרית אונו, אולי איזו מכללת משפטים אחרת ששכחתי)
זילות היא מושג רגשי, אין לו משמעות אמיתית ולכן אין לך מה להתייחס אליו.
ואיך מחליטים? בהחלט רוב האנשים לא יודעים להבדיל בין תואר במחשבים של אב"ג או בר אילן, אבל כנראה שמעסיקים בתחום המחשבים כן יודעים, נכון?

4. נושא העובדים הזרים אינו רלוונטי. אתה לא יכול לדון אנשים לחיי עוני רק כי אתה חושב שאין מי שיחליף אותם. מה שיקרה הוא שתעשיות תיסגרנה, אלו הלא רלוונטיות, הלואו טק. כמו שסגרו פה מתפרות וטקסטיל. אבל- תמיד יהיו פה עניים, מן הסתם, כמו בכל מקום, וכמובן- עם התקדמות הטכנולוגיה, מקצועות לואו טק יהפכו לאט לאט להייטק, מחקלאות ועד בניה (הידעת שאחת הסיבות לצרות פה בנדל"ן היא שהעובדים זולים ולכן אין אינטרס להשקיע בטכנולוגית בנייה חדשות שתאצנה את בניית הדירות פה?).

ישן 05-02-2012, 08:28
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "1. גם המערכת ובטח ובטח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
1. גם המערכת ובטח ובטח שההורים. ולמה?

ההורים כן- מסיבות שמובנות מאליהן. המערכת? ממש לא.

כשאני נפלתי מהקבצה א' ל3 יח"ל במעבר בין ט' לי' (סחבק מומחה בלפול בין הכסאות) חוץ מאמא שלי שמלמלה דברים בפולנית אף אחד לא לחץ עליי. בטח שלא מערכת החינוך.

היום, איזה עשור אחרי, חוץ מטיפה מרמור אני לא מרגיש שהשכלתי לוקה בחסר בגלל זה, בטח לא הייתי "מוצלח" יותר אם היו לי כמה ספרות שונות בבגרות.
ציטוט:
2. למיטב זכרוני, קבלה לפיזיקה בטכניון אינה קשה, כי אין לזה ביקוש יותר מדי גבוה. בכל מקרה- המוסד קובע את סף הקבלה, וכנראה שמתוך ניסיון.

זאת בדיוק הנקודה שלי. המוסד לא דואג לרף קבלה גבוה במיוחד (יש אפילו שיגידו שהוא מינימלי) כי הוא יודע ש-
א. הביקוש נמוך.
ב. התואר קשה מאוד ומטבעו בורר את המוץ מהתבן, כך שמי שמסיים עם תואר ביד בהחלט ראוי לו.

כבר אמרתי מקודם שאין לי בעיה עם השיטה הזאת, אבל השיטה המוצעת לא דומה- לאפשר למקסימום אנשים להתקבל ולסיים את התואר מוריד בהכרח מערכו.
ציטוט:

בהחלט רוב האנשים לא יודעים להבדיל בין תואר במחשבים של אב"ג או בר אילן, אבל כנראה שמעסיקים בתחום המחשבים כן יודעים, נכון?

אני לא חושב שהמנהל חנות בבאג בנתב"ג יודע איזה תואר של מחשבים נחשב יותר ובינינו- אני לא חושב שהוא צריך לדעת.
ציטוט:
4. נושא העובדים הזרים אינו רלוונטי. אתה לא יכול לדון אנשים לחיי עוני רק כי אתה חושב שאין מי שיחליף אותם.

לא דן אנשים לעוני, אבל אוכלוסיה שבה כ-ו-ל-ם בעלי תואר ראשון בהכרח תשמר את מדרגות התעסוקה ואז העניים ישארו עניים, פשוט טיפה יותר משכילים.
ציטוט:
מה שיקרה הוא שתעשיות תיסגרנה, אלו הלא רלוונטיות, הלואו טק. כמו שסגרו פה מתפרות וטקסטיל. אבל- תמיד יהיו פה עניים, מן הסתם, כמו בכל מקום, וכמובן- עם התקדמות הטכנולוגיה, מקצועות לואו טק יהפכו לאט לאט להייטק, מחקלאות ועד בניה (הידעת שאחת הסיבות לצרות פה בנדל"ן היא שהעובדים זולים ולכן אין אינטרס להשקיע בטכנולוגית בנייה חדשות שתאצנה את בניית הדירות פה?).

אני לא מדבר על תעשיות שלמות, גם תעשיות ההיי-טק צריכות את הבחור שמבצע חלוקה במשאית שלו. אותו אי אפשר להחליף במיקור חוץ לאיזה מדינת עולם שלישית. לא משנה כמה הטכנולוגיה תתקדם וכמה ממקצועות הלואו טק ייעלמו- עדיין יידרשו אנשים פשוטים לעמוד מאחורי הדלפק או לשבת מאחורי ההגה. ובאמת לא ברור לי איך הוא, השוק, הכלכלה והמדינה ירוויחו אם הוא יהיה בעל תואר ראשון בפילוסופיה פרה-סוקרטית.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 05-02-2012, 09:20

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]1. גם המערכת..."

1. מערכת טובה אמורה ללחוץ עליך להגיע כמה שיותר רחוק. ואגב, זה לא מפריע לך עכשיו כי אתה לא לומד משהו שמצריך את זה. אבל לו רצית ללכת ללמוד הנדסה, היית יושב עד עכשיו להשלים בגרויות. מבין? לא היתה לך אופציה ללכת ללמוד ישר הנדסה, לי כן, למרות שכמוך כמוני- לא למדתי בסוף לתואר שהצריך 5 מתמטיקה ופיזיקה, אבל היתה לי את האופציה.

2. זה תלוי בתואר, לא הרבה רוצים ללמוד פיזיקה, הרבה רוצים פסיכולוגיה, הגיע מצב בו פסיכולוגיה בתל אביב קשה יותר להתקבל מאשר פיזיקה בטכניון (לפחות כשבדקתי לפני כשנתיים). אז למה לא לפתוח פסיכולוגיה באיזו מכללה?
ואתה שוב מדבר על "ערכו" של התואר. מושג רגשי וחסר משמעות.

3. מי שלא צריך לדעת, שלא יידע, הוא רוצה רק את התעודה הרלוונטית וזה בסדר. מעסיק שכן יצטרך לדעת יהיה חייב לדעת או שלא יוכל להמשיך להתקיים.

4. לא, כתבתי לך למטה- לא כולם יישארו עניים באותה המידה. כי כשכולם הופכים משכילים יותר, התעשיות ההכרחיות והלא מפותחות טכנולוגית הולכות ומתמעטות. אז מספר העניים יורד.

5. כתבתי לך- מן הסתם שלא כל תעשיות הלואו טק והעבודות היותר שחורות תיעלמנה, אבל חלקן כן. ולגבי נהג המשאית- כך יהיה לו יותר סיכוי למצוא עבודה טובה יותר, או אפילו להקים עסק פרטי משלו, אפילו של חלוקה ותובלה. ואז נוצר אפקט אפילו טוב יותר- השוק מתבזר, יזמות חופשית פורצת, מחירים יורדים וכולנו מרוויחים.

ישן 05-02-2012, 17:13
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "[indent] 1. מערכת טובה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki

1. מערכת טובה אמורה ללחוץ עליך להגיע כמה שיותר רחוק.

כמה שיותר רחוק במסגרת היכולות שלך.

אני שומע הרבה הלנות ממבוגרים ומנוסים ממני על היעלמות התיכוניים המקצועיים ועל המענה המעולה שהם נתנו לילדים עם פוטנציאל נמוך יותר. חבר'ה שמלכתחילה לא היה להם סיכוי להוציא 5 יח"ל מתמטיקה- ואפילו יברכו על 3, יצאו מהתיכון עם תעודת בגרות בסיסית אבל עם מקצוע ביד ונסיון של כמה שנים. הם יצאו מוקדם לשוק העבודה, השתלבו בו יפה ועשו חיל- וכנראה ששלוש שנים של לימודי מכונאות יותר מועילים להם מתואר ראשון במחשבת ישראל, זאת בניגוד למסלול ה"סטנדרטי" בו רק מערימים עליהם תסכולים ומגדילים את הסיכוי לא למצות את הפוטנציאל שלהם.
ציטוט:
2. זה תלוי בתואר, לא הרבה רוצים ללמוד פיזיקה, הרבה רוצים פסיכולוגיה, הגיע מצב בו פסיכולוגיה בתל אביב קשה יותר להתקבל מאשר פיזיקה בטכניון (לפחות כשבדקתי לפני כשנתיים). אז למה לא לפתוח פסיכולוגיה באיזו מכללה?

אין שום בעיה, כל עוד רמת הלימוד והתוצר הסופי של התלמיד יהיו זהים ברמתם.
ציטוט:
ואתה שוב מדבר על "ערכו" של התואר. מושג רגשי וחסר משמעות.

לא ברור לי למה.
ציטוט:
3. מי שלא צריך לדעת, שלא יידע, הוא רוצה רק את התעודה הרלוונטית וזה בסדר. מעסיק שכן יצטרך לדעת יהיה חייב לדעת או שלא יוכל להמשיך להתקיים.

לאו דווקא. שהרי מדובר במקצועות שמלכתחילה תואר הוא בבחינת אוברקוליפייד בשבילם.
שוב- לא חושב שלמוכר בבאג יהיה איכפת אם למוכר בדלפק יש תואר במדמ"ח מבן גוריון או ממכללת עמק הירדן, עצם זה שיש לו תואר כבר הופך אותו ל"מוכשר מדי".
ציטוט:
4. לא, כתבתי לך למטה- לא כולם יישארו עניים באותה המידה. כי כשכולם הופכים משכילים יותר, התעשיות ההכרחיות והלא מפותחות טכנולוגית הולכות ומתמעטות. אז מספר העניים יורד.

אני אשמח לשמוע איך יחליפו את נהג החלוקה ואת המוכרים בדלפקים.

אני לא מדבר על עובדי ייצור שקיימים רק במפעלים שבתיאוריה יעברו לחו"ל, אלא על תפקידים שקיימים בכל התעשיות, כולל בהיי טק.
ציטוט:
5. כתבתי לך- מן הסתם שלא כל תעשיות הלואו טק והעבודות היותר שחורות תיעלמנה, אבל חלקן כן. ולגבי נהג המשאית- כך יהיה לו יותר סיכוי למצוא עבודה טובה יותר, או אפילו להקים עסק פרטי משלו, אפילו של חלוקה ותובלה. ואז נוצר אפקט אפילו טוב יותר- השוק מתבזר, יזמות חופשית פורצת, מחירים יורדים וכולנו מרוויחים.

יופי אז הנהג הספציפי הזה פתח עסק, הוא עדיין צריך נהגים שיעבדו בשבילו.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 05-02-2012, 20:51

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=shruki] 1. מערכת טובה..."

אתה יודע מה קרה לאותם ילדים שהלכו ללמוד מסגרות וספרות? הן דנו את עצמם (המערכת דנה אותם) לחיים של עבודה שחורה ללא שום סיכוי להתקדם בחיים. ומה קרה לאותו מכונאי כשהמכוניות הפכו לממוחשבות וכיום במוסכים עובדים מהנדסי מכונות שמחברים את הרכב למחשב ומגלים בו את התקלה?
בתי הספר המקצועיים הפכו את הילדים הללו לפועלים השחורים של החברה, ולא בכדי. החברה בקום המדינה הצטרכה פועלים שחורים, והיה קל מאוד לשלוח את הילדים הללו (בדר"כ ממוצא מסויים ובאזורים מסויימים) ללמוד מסגרות במקום להשקיע בהם שילמדו מתמטיקה. זה בדיוק הסוציאליזם הנורא שפשה פה בזמנו- המדינה (יותר נכון- ועדה של פקידים) תחליט מה אתה תלמד כדי שיהיה להם את הפועלים שהם צריכים.
אגב, אני מניח שכתבת תואר במחשבת ישראל כדי להגחיך את הסיטואציה. אבל אותו ילד שהלך להיות מכונאי יכול באותה המידה ללמוד הנדסאי מכונות/חשמל, אולי אפילו להשלים את התואר למהנדס אחרי כמה שנים.

בשביל זה קיים המל"ג, שקובע רף מינימלי לכל תואר וסילבוס, ובשביל זה קיים השוק של המעסיקים, שיידעו להבחין בין המוסדות, במקרה הצורך.

לא ברור לך למה מושגים רגשיים כמו כבוד המקצוע, ערכו, זילות, אינם רלוונטיים לדיון? כי למקצוע אין רגשות, רגשות יש לבני האדם שלומדים אותו, ורוצים לשמור על הדימוי העצמי שלהם. אז עורכי הדין הקימו לשכה שקובעת את רף הכניסה למקצוע, ומקשים את הכניסה כשיש ביקוש רב, כך הם שומרים על מחירים גבוהים בשוק (א"ב של כלכלה- זאת התנהגות של מונופול). ולמה? בטיעון של "זילות המקצוע".

מה זה "מוכשר מדי"? אם הוא מוכן להסתפק בשכר שאני מציע לו, שיהיה גם מדען טילים מבחינתי. העיקר שיהיה לו את הידע הבסיסי שאני צריך. ידע עודף יכול להיות רק יתרון.

תוכל לשמוח לקרוא את זה בסעיף למטה

נכון, ומי יהיו הנהגים? אלו שאין להם תואר, שאין להם כוח ללמוד, לא אוהבים ללמוד, אין להם כסף ללמוד, או שאין להם את הכישורים ללמוד. אתה משום מה חושב שכל אחד מגיע למוסד אקדמי ומוציא תואר. זה פשוט לא נכון. גם אם יתקבלו יותר אנשים, למה אתה חושב שהנשר לא יגדל גם הוא?
לפחות במוסדות בהם למדתי- בטכניון היה נשר נמוך ביותר, במכללה למנהל היה נשר גבוה מאוד בסוף שנה ראשונה. אל דאגה- מי שלא טוב פשוט לא יסיים.

ישן 04-02-2012, 00:02
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "הממ.. האם אתה אדם ביקורתי, כזה שבדרך כלל לא היה נותן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי looklook
לאנשים לטפל לו באוטו/בגוף/בכל דבר אחר? לאיזה מחברי הפורום היית נותן אם בכלל, לטפל בדברים/אברים הללו? אני מניח שלא יהיה לך נוח לענות על השאלה, תרגיש חופשי לענות באחוזים.

חוץ מזה, האם אתה מניח שבמדינות אחרות אין אקדמאים שאינם מועילים למשק?

רוב חבריי הקרובים, עליהם אני סומך, הם כאלו שהייתי נותן להם לטפל בי, בחפציי וכו'.
לצורך העניין, כ99% מחבריי בלימודים/עבודה - עונים על הדרישה הנ"ל.
הרוב המוחלט של מכריי לא עונה על הנ"ל... שזהו הרוב המוחלט של השכבה שלי / אנשים מהצבא וכו'.

אל כולם הייתי קרוב. למדתי, עבדתי, נלחמתי... ההיכרות היא מיטבית.

ברור לי שבמדינות אחרות יש אקדמאים שאינם מועילים למשק. כמו כן, אני לא טוען שהקבוצה שלא עונה על הדרישה הנ"ל איננה תורמת למשק. אני טוען שהעובדה שיש להם תואר לא מעידה דבר על יכולותיהם בתחום בו למדו, השתלבותם בתעשיה בתחום בו למדו, או אפילו הידע/יכולת שכלית שלהם (הדבר נובע, כאמור, מהעובדה שכל אחד המחזיק בתעודת זהות, כמעט, יכול היום להיות בוגר תואר ראשון די בקלות). רוצה לומר, שהסקר הזה, פרט לתיעוד התופעה הפושה הזו בארץ - לא מעיד על דבר.

אני מניח שהקלות בה ניתן להיות בוגר תואר ראשון בארץ היא חריגה ביחס למדינות אחרות...
ואם לא, אז "ניצול האופציה הקלה לרכוש השכלה" בארץ גבוה ממדינות אחרות.

ישן 04-02-2012, 06:29
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Shai שמתחילה ב "[QUOTE=looklook]לאנשים לטפל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Shai

אני מניח שהקלות בה ניתן להיות בוגר תואר ראשון בארץ היא חריגה ביחס למדינות אחרות...
ואם לא, אז "ניצול האופציה הקלה לרכוש השכלה" בארץ גבוה ממדינות אחרות.

אני מניח שזהו למעשה נושא הדיון שהרי אין סיבה לOECD להטות ממצאים לטובת ישראל.
קח את ארה"ב חביבתנו. האם יש בה מכללות שהנדחים ממכללת לטביה ושלוחת לסלי יוכלו לצלוח? סביר שכן ולא מעט. אם תוסיף לעסק את המכללות הרציניות בארץ אז בודאי ובודאי שאלה שלומדים בהן ולא התקבלו לאוניברסיטה כלשהי בארץ יכלו להכנס בשערי מוסד אקדמי כלשהו באמריקע. ובכל זאת שיעור בעלי התואר שם נמוך משיעור בעלי התואר כאן. סיבה הגיונית, מחמיאה וטובה לכך היא השכלתה הקדם אקדמית של האוכלוסיה בישראל בשילוב עם הדחיפה ללימודים על תיכוניים המגיעה מהבית ומדרישות החברה.

זה לא ממש מפתיע אם אתה משווה את מכלול החברה האמריקאית לחברה הישראלית ולקח בחשבון גם את הדור השני המאוזרח למהגרי העבודה המקסיקנים ואת כל אלה שיושבים בקרוון מעופש אי שם באמצע בין חוף לחוף נכנסים להריון בגיל 12 אפילו אם הם גברים לועסים סוכריות קראק ומחכים ל'רוג' שיצלם אותם בסיור אנתרופולוגי כלשהו שיערוך למען פורום מטיילים ב'פרש'. 'אמריקע זה לא רק ניו יורק' הרבה יותר מאשר 'ישראל זה לא רק תל אביב'.

ולחלק השני: מה זה מועיל לחברה? אפשר לתהות בכלל מה תואר ראשון 'כללי' או תואר שלישי בתרגום ועיתונות עממית מועילים לחברה ולכישורי התעסוקה. אני לא רואה רע בכך שאחראית סניף הדואר תהיה בעלת תואר ראשון ביחב"ל. איני רואה רע גם בכך שהמכללה למנהל משגרת לשוק אלפי עורכי דין ששוברים את ההגמוניה התמוהה שחייבה אותך פעם להעניק אפילו עד 2% מערך דירתך לעו"ד בעת ביצוע הליך רכישה ומכירה. אני אפילו מברך על בעלי תואר ברפואה המגיעים אלינו מאיטליה ומרומניה ממוסדות אקדמיים אינם טובים יותר מרוב המכללות בארץ אך חלק מבוגריהן טובים בהרבה מבוגרי האוניברסיטאות בארץ.

ישן 04-02-2012, 18:53
  karms2020 karms2020 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.12.11
תואר ראשון והשכלה בכללי הינם אכן מאוד חשובים
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "[QUOTE=Shai] אני מניח שהקלות..."

אני מודה שאני יושבת על הגדר בנושא זה...
מצד אחד אני מאוד בעד שלכמה שיותר אנשים תהיה נגישות להשכלה, זה יכול ליצור אזרחים יותר מודעים, לעודד שיח ולפתח חברה, וגם בעתיד להוביל לצמצום מעמדות.
עם זאת, אני חייבת להודות שאינני בטוחה שחלק מהמכללות משיגות את זה או יכולות ממש לעזור בזה.
מעבר לבניטחונים ולמכללה למנהל, המכללות האחרות הן בדיחה מאוד מאוד עצובה, הן מבחינת החומר האנושי והן מבחינת רמת הלימוד וההשכלה שניתן לרכוש בהן. ואני אומרת זאת בצער רב, בתור אחת שיצא לה לתרגל במכללות.
הרמה מאוד נמוכה וממשיכה להיות מאוד נמוכה, בדיבור, בהתנהגות, בהבנת הנקרא, בכתיבה. ומהבחינה הזאת ימשיכו להתקיים מעמדות.
הם אולי אזרחים יותר מודעים ויודעים להגיד את המילים "זכויות/ חובות/ זכויות אדם / אהרון ברק" אבל לא ממש מעבר לזה...
מנגד, אני לא בהכרח בעד האפשרות של כל אחד שרכש השכלה לעסוק במקצוע שקשור להשכלתו.
זה כבר לא העניין של ההשכלה עצמה אלא התוצאה של פתיחת שערי ההשכלה לכל אחד ואיפה השערים צריכים להיסגר, ולדעתי איפשהו הם צריכים להיסגר, אין לי בעיה שכולם ירכשו השכלה, שילמדו מה שהם רוצים. אבל זה לא אומר שכל אחד יכול לעסוק במקצוע.
ישן 04-02-2012, 22:29
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כתבתי את זה האמת פעמים רבות,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
שמע, ברור לי שאנשים חושבים שזה תואר של פקאצות, אבל כשמתעמקים קצת מבינים שזה ממש לא כך. בסופו של דבר, מי שטוב יגיע למעלה. ואם אומר לך שבוגר אוניברסיטת תל אביב בכלכלה סיים את התואר ללא שום קורס במימון? אז לו יש תואר נחשב יותר ממוסד נחשב מאוד, מה זה עוזר לו אם אין לו מושג במימון?
ברור. אם כי תואר בכלכלה בלי קורס בסיסי במימון נשמע לי קצת מוזר.
אבל כן, ברור שאם עשית תואר עם התמחות במימון (ובאמת למדת) יש לך יתרון על מי שלא למד.

אתה לא אשם, אבל הבעיה בתואר במנע"ס, היא אותה בעיה שיש עם תארים בתעשיה וניהול ובתקשורת ואותה בעיה שיש עם ערבים מחבלים, רוסים שיכורים, ואמריקאים שמנים - 99% אחוז פקאצות/מחבלים/שיכורים/שמנים מוציאים שם רע לאחוז הנותר.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 05-02-2012, 10:11
  karms2020 karms2020 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.12.11
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "כרגע כן, אבל השאלה היא לכמה..."

אני לא בטוחה שכך יהיה.
אם אתה מתכוון להעלאת הרף באמצעות תואר שני, הרי שבמשפטים למשל לא יהיה לזה כל ערך, ואין מעסיק אחד שיחשיב תואר כזה. זאת כיוון שתואר שני במשפטים הוא דבילי למדיי. אין לזה שום ערך מוסף (להבדיל מתואר שני במשפטים מאחת האוניברסיטאות בארה"ב שמקנה סוג של יוקרה).
זאת בהבדל אולי מהעלאת הרף באמצעות דרישה של תואר משלוב (משפטים + כלכלה/ כלכלה + מנהל עסקים). אבל גם זה לא יראה בהכרח על יכולות יותר מידיי + יש הרבה שלא מסוגלים לשלם על 2 תארים במקביל... זה דווקא יגדיל את הפערים וגם בתוך האוניברסיטאות.

אני חושבת שמה שימשיך פשוט להתקיים שהסינון של המעסיקים ימשיך להתבצע על פי מוסד הלימודים בו למדת והציונים/ קורות חיים. מהבחינה הזאת, הסינון בסה"כ עובד טוב.
ישן 04-02-2012, 23:48
  Teren Teren אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.10
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Shai שמתחילה ב "[QUOTE=looklook]לאנשים לטפל..."

הסקר הזה מעיד אולי בעיקר על רצונו של האזרח לשרוד במדינת ישראל.
אני כמובן מסכים איתך שבשוק העבודה צריכים להתקבל בוגרי תואר המתאימים ביותר לאותו תחום בו הם מבקשים לעסוק אבל ממש מייסר אותך שחלק ניכר באוכלוסיה שלנו לא רוצים להיות סדרנים בסופר וכו' כל החיים ובקושי יצליחו לפרנס את עצמם כך בלי להזכיר ללא יכולת כלל להקים משפחה וללא יכולת לרכוש דירה אפילו רק לעצמם, באמת חצופים.
בהתייחס לתארים בתחומים היצרניים והיצרניים באופן עקיף, הסיבה, שהיא אולי העיקרית לכך, שיש אחוז גבוה יחסית של אקדמאים בארץ ביחס לכמעט כל מדינות העולם המערבי היא בגלל שהמצב הכלכלי של האזרח הצעיר במדינתנו די גרוע מאוד או שיודע שיהיה גרוע מאוד בעתידו, זאת ביחס למצב הכלכלי של האזרח של הרוב המוחלט של המדינות המערביות האחרות אם לא כל המדינות המערביות האחרות, ולא צריך לפרט למה גרוע. כך שכשאזרח, שבפועל לא מתאים לעסוק בתחום אותו הוא מבקש ללמוד (כמו חבריך לשכבה שציינת לפי דעתך), יודע שכדי להעלות את סיכויי ההישרדות או הרבייה שלו כאן, הוא יצטרך לשם כך להוציא תואר אז זה מה שהוא ינסה לעשות בכל מאודו.
בארה"ב למשל אדם יכול להיות חסר השכלה אקדמית ועדיין לחיות טוב יחסית, לקנות בית פרטי ולהקים משפחה. בחלקים המערביים הפחות מפותחים באירופה המצב כרגע לא משהו אבל גם אפילו שם במונחים של יכולת הישרדות של הפרט המצב יותר טוב בהשוואה לפה, כך שבמקומות הנ"ל לדוגמא יהיה פחות רצון או הכרח אצל האזרחים לעשות תואר כשיש להם דרכים אחרות לשרוד בלי להוציא תואר.
וממילא בשוק העבודה מתבצע סינון מועמדים בפני עצמו בין בעלי תואר ראשון כך שגם אם יש הצפה של בוגרים, כל גוף כבר ידע לעשות את הסינון שלו ברמה כזו שיקבל את הבוגרים המתאימים ביותר באותה כמות שהיה מקבל אליו אם היה פחות היצע של בוגרים במקרה והיה מתבצע סינון יותר גס של אנשים בדרך לקבלת תואר בישראל.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:24

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר