לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-02-2012, 08:57
צלמית המשתמש של TIMON the mongoose
  משתמש זכר TIMON the mongoose TIMON the mongoose אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.09
המלצה קפיטליזם מול רגשות אנושיים וסוציאליזם(דיון בעקבות השביתה)

דיון זה שאני מבקש להעלות על סד היום, הוא בעקבות קונפליקטים פנימיים עם עצמי, בנוגע לדרך הכלכלית שבה צריכה המדינה ללכת ועל כך אפרט:

הדרך הסוציאליסטית שבמהלך המאה הקודמת יוצגה בעיקר במאבק הבין גושי בן גוש המערב והמזרח שבסופו כולנו יודעים מה קרה. כמו כן המצב באירופה של בזבזנות יתר ותקצוב מטורף מאיים על כלכלת אירופה ועתיד האיחוד (יוון, ספרד וכו). גם בישראל הסוציאליזם ההסתדרותי הגיע עד כדי מצב של ניהול לא נכון וגרעונות ענק. נראה שדרך זו מצתה את עצמה.

הקפיטליזם נראה כדרך המובטחת ביותר, תחרות חופשית, יזמות והרצון להתקדם. לעניות דעתי, גם לדרך זו יש חסרונות כמו במשבר ב1029, המשבר של 2008 . נראה איפוא כי גם לחופש מוחלט יש מחיר משל עצמו, הנצחת המעמדות, מונופול( שהוכח פה בישראל שיכול גם דרך גוף סוציאליסטי כמו ההסתדרות), הצורך ההכרחי לכך שתמיד יהיה מישהו יותר עשיר בהרבה משאר החברה ועל חשבונם ימשיך לעשות זאת. בינתיים נראה כי זו הדרך השפויה ביותר לקיים כלכלה בריאה ושמניעה את עצמה.

השאלה המהותית שאני רוצה להעלות היא- האם אין נוסחת איזון לגישות הכלכליות הללו ?

אני שואל זאת כי אני סבור שבעיקר במדינה שלנו אי אפשר להתנהל על פי גישה אחת. האם אחשב לסוציאליסט רק בגלל שכן יש לי רגישות לעוני ושחיתות? האם אחשב קפיטליסט חסר רגשות בגלל שאני בעד תחרות חופשית? אני רואה את עצמי כיהודי שאכפת לו מהעם שלו ורוצה שתהייה רווחה בסיסית לכל העם שלי. איני מעוניין במונופול שמקורו בשיטה סוציליאיסטית כפי שאנו עדים לו היום. האם אי אפשר להנהיג כלכלה חופשית עם ערכים חברתים בסיסיים? אני יודע שאין דבר כזה שוויון מוחלט וזה לא יהיה על אף שאיפות ה"חברתיים", אך אני סבור שאפשר להגיע למצב שבו אמנם לא כולם באותו מעמד, אך אין דבר כזה עניים מבחינת היכולת של כל אחד להצליח, גם מבחינת הפערים. עני הכוונה אצלי היא לבן אדם מנוצל שאין לו את יכולת לשנות והוא נידון לתמיד להיות החלש בחברה ועוד אפר הרבה להרחיב על כך.

אני יכול כבר לענות לעצמי שאין סיכוי ולראיה אוכל להביא את המצב היום שהקפיטליזם מעשיר את השיטה הסוציאליסטית. שבירת מונופולים מסויימת ופתיחת ישראל לשוק העולמי החל משנות התתשעים שינו את פני המדינה, אך מי שהרוויח מכל זה מבלי להינזק אלו אותם ועדים חזקים שההסתדרות מגנה עליהם, שעדיין מתנהלים בדרך סוציאלאיסטית ומחזיקים את המדינה בביצים ונהנים מכל פירות השוק החופשי( הכוונה שסגנון החיים של עובד חברת חשמל עד שנות ה80 במדינה הזו היה מאוד צנוע יחסית למה שהתחיל משנות התשעים). זוהי דוגמא לשילוב לא נכון של שוק חופשי עם סוצליזם.

לכן אני שואל אתכם, האם אני בתור אזרח יהודי שכן רוצה ערכים של שוויון, של ביטחון כלכלי ובריאותי שרוצה גם שוק חופשי ללא התאגדויות יכול רק לחלום על דבר כזה? האם חייב לדבוק בדרך החופשית ולקוות שאשרוד בגונגל הזה או להלחם כסוציאליסט ולמוטט את המדינה כלכלית? האם זה מטבע האדם לחפש להיות מעל אחרים כדי להגדיר את עצמו כמצליח?( זו שאלה פילוסופית).

אשמח אם תקראו את הכל ותבינו את הבעיה שאליה אני מנסה לכוון ולהגיב לגופו של עניין ולא לחפש אותי על הטעויות מבחינה הגדרת השיטות הכלכליות, ברור שלא כתבתי הכל ויש אוטופיה לכל דרך.
אשמח לדיון פורה וממצה.

נערך לאחרונה ע"י TIMON the mongoose בתאריך 08-02-2012 בשעה 09:07.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-02-2012, 09:26
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אין נוסחת איזון עם קפיטליזם חזירי..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "קפיטליזם מול רגשות אנושיים וסוציאליזם(דיון בעקבות השביתה)"

בקפיטליזם המטרה היא אחת - יחידים מתעשרים על חשבון רבים.

איך יתכן שבתקופה שבה הכלכלה פורחת ביחס לעבר - לבני אדם אין ביטחון כלכלי והם נעשקים בפראות ע"י חברות הקניבל.. ??

לפני שלושים שנה, עובדים ידעו שיש להם עתיד במקום העבודה ידעו שמכבדים את תנאי העסקתם.

ומאז מה? רק ברי מזל מצליחים לדאוג לעצמם. רבים רבים באוכלוסיה נותנים את נשמתם ומרוויחים פרוטות ויש כל מיני נובורישים שנוסעים במרצדסים ושאר ירקות.

זה צריך להפסק!

ישן 08-02-2012, 09:44
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אין נוסחת איזון עם קפיטליזם חזירי.."

לא יכול להיות קפיטליזם חזירי, החזירות קורית רק כאשר שודדים באופן חוקי את עמלו של אדם.
לפני שלושים שנה לא יכולת לפטר עובד שמגיע בעשר והולך בשתיים, אבל מכיוון שהיית צריך שמישהו יעבוד בשבילך שכרת עוד עובדים. ואחרי שהם קיבלו קביעות גם הם שמו רגליים על השולחן ונמנמו בשעות העבודה. ואז מה קרה בסוף? כל חברות ההסתדרות פשוט קרסו, כי החזירות הסוציאליסטית לא יכלה להימשך לעד. איך ידאגו הועדים החזקים לכך שאנ"שיהם ימשיכו להתבטל? יזמו קבלת עובדים חסרי זכויות לעבודה, כאלו שלא יקבלו קביעות. כן כן, עובדי הקבלן הגיעו בגלל השחיתות והקרבה לצלחת של העובדים הותיקים, שלא רצו שזכויותיהם האישיות תיפגענה. עופר עיני רוצה רק מצביעים חדשים להסתדרות, כי הרי בחירות מתקרבות.

כל החוליים הרעים שקיימים כיום מקורם באותו "קפיטליזם למקורבים בלבד", שבאמצעות יחצ"נים אידיאולוגיים משום מה נדמה לציבור כקפיטליזם. איכשהו, הסוציאליזם אחראי לכל החוליים הללו, אבל אנשים מבקשים מהממשלה לעזור לפתור מצב שהיא עצמה גרמה לו. אין יחצ"נים טובים מאלו, כנראה.

ישן 08-02-2012, 12:05
צלמית המשתמש של רועי AZ

כתבת הרבה שטויות.. לא נורא - קורה.
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא יכול להיות קפיטליזם חזירי,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
לא יכול להיות קפיטליזם חזירי, החזירות קורית רק כאשר שודדים באופן חוקי את עמלו של אדם.
לפני שלושים שנה לא יכולת לפטר עובד שמגיע בעשר והולך בשתיים, אבל מכיוון שהיית צריך שמישהו יעבוד בשבילך שכרת עוד עובדים. ואחרי שהם קיבלו קביעות גם הם שמו רגליים על השולחן ונמנמו בשעות העבודה. ואז מה קרה בסוף? כל חברות ההסתדרות פשוט קרסו, כי החזירות הסוציאליסטית לא יכלה להימשך לעד. איך ידאגו הועדים החזקים לכך שאנ"שיהם ימשיכו להתבטל? יזמו קבלת עובדים חסרי זכויות לעבודה, כאלו שלא יקבלו קביעות. כן כן, עובדי הקבלן הגיעו בגלל השחיתות והקרבה לצלחת של העובדים הותיקים, שלא רצו שזכויותיהם האישיות תיפגענה. עופר עיני רוצה רק מצביעים חדשים להסתדרות, כי הרי בחירות מתקרבות.

כל החוליים הרעים שקיימים כיום מקורם באותו "קפיטליזם למקורבים בלבד", שבאמצעות יחצ"נים אידיאולוגיים משום מה נדמה לציבור כקפיטליזם. איכשהו, הסוציאליזם אחראי לכל החוליים הללו, אבל אנשים מבקשים מהממשלה לעזור לפתור מצב שהיא עצמה גרמה לו. אין יחצ"נים טובים מאלו, כנראה.

תראה. בין "להגיע מעשר עד שתיים" לעבודה ללא תנאים במשכורות רעב, זה - איך לומר - אפילו לא הבדל של שמיים וארץ.

תמיד אפשר לפטר, גם קבועים. בשביל זה יש ועדות משמעת!

כל מה שעופר עיני ושאר הסוציאליסטים רוצים, הם עבודה בכבוד וחיסול שוק העבדים. וכל הדיבורים הללו בדבר ועדים חזקים שרוכבים על החלשים - זה הכל תירוצים כדי להמשיך ולהשריש את הפגע רע שנקרא חברות קבלן.

אינני יודע כמה אתה מרוויח (אני יכול לשער שאתה די שבע אם כך אתה מדבר) - אבל יש אנשים שממש מתקשים לכלכל את עצמם ואת משפחותיהם. ואם אתה נמנה עליהם, אני חושב שאתה צריך להסכים איתי - שזה חייב להפסק!

ישן 08-02-2012, 12:28
צלמית המשתמש של רועי AZ

שזה רוב רובן של החברות
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי hzhz שמתחילה ב "חברות קבלן ש[U]לא פועלות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hzhz
חברות קבלן שלא פועלות כחוק הם הפגע הרע..

זה מה שלצערי הרבה במדינה הזו לא מבינים.

ואני לא מדבר איתך על "יעל תוכנה" שמספקת עובדים להרבה חברות ומשלמת משכורות עתק.

ישן 09-02-2012, 00:00
צלמית המשתמש של רועי AZ

אני עבדתי בשתי חברות כאלו. (אחת החליפה את רעותה והייתה גרועה יותר)
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "איך אתה יודע שאלו רוב רובן של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rubber_duck
איך אתה יודע שאלו רוב רובן של החברות? יש לך נתונים אמינים או רק תחושות?

עברתי לעבוד אצל מי שהעסיק את שתי החברות הללו והקבלן השלישי שהגיע, שהחליף את השתיים הראשונות - המצב שם קצת יותר טוב - זה מה שאני שומע מחברי.

זה אחד.

שתיים - נתקלתי בהרבה כתבות, הן בעיתונות הכתובה הן בטלויזיה והן באינטרנט - על אינספור מקרים של עוול.

וגם מידיעה.

אני פשוט מבין שהקונספט הזה של גורם שלישי שמעורב ביחסי עובד מעביד ושגם הוא צריך להרוויח כסף - זה חייב להיות על גבו של המסכן שבלית ברירה נאלץ לקבל את התכתיב כדי להביא לחם ומוצרי חלב הביתה.

אבל כנראה שאצלך להביא לחם הביתה - זה לקפוץ ללחם ארז. ומוצרי חלב - זה לקפוץ לרולדין להביא כל מיני עוגות, אחרת - היית תומך ומבין על מה לעזאזל נלחמים הסוציאליסטים ועל מה ובעבור מי משביתים חצי מדינה.

ישן 09-02-2012, 00:15
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אני עבדתי בשתי חברות כאלו. (אחת החליפה את רעותה והייתה גרועה יותר)"

אני לא מבין מה אתה מנסה לרמוז בלחם ארז ורולדין. שאני עשיר שלא מחובר למציאות? שאני עושק את עובדי הקבלן בעצמי? הסוציאליסטים משביתים את המדינה מאותה הסיבה שכלב מלקק את הביצים שלו - כי הוא יכול. כמו שכבר כתבו לך באשכול הזה אם יש חברות שעושקות את העובדים שלהן הגורמים הרשמיים צריכים לטפל בהן ולא להעניש את מי שנעזר בשרותים של החברות האלה. אני מבטיח לך שאחרי שבעל חברה אחד שעושק את העובדים שלו יכנס לכלא, כל השאר יתחילו לכבד את החוק. אין שום סיבה שבמשרד המשפטים, משרד ממשלתי שבו חלק גדול מהעובדים המקצועיים (קרי עו"ד) לא מקבלים קביעות, למנקה תיהיה קביעות למשל. ד"א, אני ראיתי שני יהודים שיש להם אף ארוך, חברים שלי אמרו לי שליהודים יש אף ארוך ויש הרבה תמונות בעיתון שבהן רואים יהודים עם אף ארוך. זה אומר שלכל היהודים יש אף ארוך?

ישן 09-02-2012, 00:26
צלמית המשתמש של רועי AZ

מה אני מנסה לרמוז? שהשבעים ואלה שלא בדיוק נתקלים בקושי במקומות עבודתם - לא רואים א
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אני לא מבין מה אתה מנסה לרמוז..."

ציטוט:
אני לא מבין מה אתה מנסה לרמוז בלחם ארז ורולדין. שאני עשיר שלא מחובר למציאות? שאני עושק את עובדי הקבלן בעצמי? הסוציאליסטים משביתים את המדינה מאותה הסיבה שכלב מלקק את הביצים שלו - כי הוא יכול. כמו שכבר כתבו לך באשכול הזה אם יש חברות שעושקות את העובדים שלהן הגורמים הרשמיים צריכים לטפל בהן ולא להעניש את מי שנעזר בשרותים של החברות האלה. אני מבטיח לך שאחרי שבעל חברה אחד שעושק את העובדים שלו יכנס לכלא, כל השאר יתחילו לכבד את החוק. אין שום סיבה שבמשרד המשפטים, משרד ממשלתי שבו חלק גדול מהעובדים המקצועיים (קרי עו"ד) לא מקבלים קביעות, למנקה תיהיה קביעות למשל. ד"א, אני ראיתי שני יהודים שיש להם אף ארוך, חברים שלי אמרו לי שליהודים יש אף ארוך ויש הרבה תמונות בעיתון שבהן רואים יהודים עם אף ארוך. זה אומר שלכל היהודים יש אף ארוך?

סבלו של האחר. והסציאליסטים משביתים את המדינה כי הם צריכים. וכי זו זכותם וכי זה כלי שבאמצעותו הם דואגים לעתידם הכלכלי. (כן יש דבר כזה - אנשים הדואגים לעתידם הכלכלי...)

נכון שהחברות צריכות להיענש.. אבל זה לא קורה. בפועל, קיים עושק (ובחסות הממשלה והמחוקקים). ומחפשים איך לעצור אותו. אם זה לא הולך באמצעות מו"מ, עוברים לכלי באמצעותו מי שצריך להתכופף מתכופף (וגם המכופף מתפשר קצת). אז זה כואב, לחלק קצת לחלק אחר - הרבה. אבל זה למען מטרה נעלה. וכולם צריכים לקבל קביעות. כל מי שרואה את עתידו במקום מסויים ועבר את שלב העבודות המזדמנות - צריך לקבל קביעות.

ולא לכל היהודים יש אף ארוך. אבל לרובם ..

ישן 08-02-2012, 12:49

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "כתבת הרבה שטויות.. לא נורא - קורה."

כתבתי רק אמת, אבל אני מניח שקשה להודות בעובדות כשהן לא מתאימות. לא נורא, קורה.

כתבתי לך מפורשות שבגלל קיומם של עובדים חסינים כמעט בצורה מוחלטת, נוצר הצורך בעובדי קבלן. ובחלק מהמקרים, אגב, עובדי קבלן הם נדרשים. תאר לך חברה שיש לה עובדת ניקיון. יום אחד היא חולה. מה תעשה החברה? לך ותשכור עובדת לאותו היום, עם כל התהליך שכרוך בכך? או שתתקשר לחברת הניקיון ותבקש עובדת אחרת רק להיום? האם בנק לאומי צריך לקלוט את מנקי החלונות בסנפלינג שמנקים את הבניין מבחוץ פעם בחודש, כדי שבשאר הזמן לא יעשו כלום? או שהוא מתקשר בחוזה עם חברה שמספקת לו שירותי ניקיון בטיפוס?

ואם תציין עובדים מזן אחר, למשל מורים, עו"סים ופסיכולוגים העובדים דרך קבלן, ותשאל בצדק מבחינתך למה הם לא נקלטים, אענה את התשובה הראשונה- כי עובדים שנקלטים ומצטרפים לוועד שובתים וסוחטים את המעסיק (ובמקרה של עובדי מדינה- את כל המדינה) כאוות נפשם. הסימפטום הוא עובדי הקבלן. המחלה האמיתית היא השירות הציבורי והנורמות הקלוקלות שלו.

ולגבי פיטורי עובדים קבועים- אתה יודע בכמה בירוקרטיה ופיצויים זה כרוך? לעיתים פשוט שווה להשאיר אותם עד שיפרשו.

כל מה שעופר עיני רוצה זה להיבחר שוב בבחירות עוד שלושה חודשים, ולחזור לכותרות אחרי שספג ביקורת בזמן המחאה החברתית על כך שהוא לא משתתף.

ישן 09-02-2012, 00:15
צלמית המשתמש של רועי AZ

לא.. אתה כתבת שלל שטויות ואי דיוקים כי כנראה אתה נמנה על אותם הקבלנים
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כתבתי רק אמת, אבל אני מניח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
כתבתי רק אמת, אבל אני מניח שקשה להודות בעובדות כשהן לא מתאימות. לא נורא, קורה.

כתבתי לך מפורשות שבגלל קיומם של עובדים חסינים כמעט בצורה מוחלטת, נוצר הצורך בעובדי קבלן. ובחלק מהמקרים, אגב, עובדי קבלן הם נדרשים. תאר לך חברה שיש לה עובדת ניקיון. יום אחד היא חולה. מה תעשה החברה? לך ותשכור עובדת לאותו היום, עם כל התהליך שכרוך בכך? או שתתקשר לחברת הניקיון ותבקש עובדת אחרת רק להיום? האם בנק לאומי צריך לקלוט את מנקי החלונות בסנפלינג שמנקים את הבניין מבחוץ פעם בחודש, כדי שבשאר הזמן לא יעשו כלום? או שהוא מתקשר בחוזה עם חברה שמספקת לו שירותי ניקיון בטיפוס?

הרצון של עופר עיני הוא שאותם עובדי ניקיון יקבלו את מה שמגיע להם ושלא ידרסו אותם בגלל שהם עובדי ניקיון, וכי זה מה יש ואם לא מוצא חן בעינייך אז נביא בקלות מישהו אחר. הוא רוצה להכניס לקביעות במפעלים את כל עובדי הליבה. יש היום בנקאים עובדי הבנק ויש כאלה שדרך חברת כה"א. זה משהו פסול שיש בגינו הבדלי שכר משמעותיים (עובד קבלן מקבל עפ"י רוב שכר רעב ואילו עובד קבוע מקבל הון עתק)

ואם תציין עובדים מזן אחר, למשל מורים, עו"סים ופסיכולוגים העובדים דרך קבלן, ותשאל בצדק מבחינתך למה הם לא נקלטים, אענה את התשובה הראשונה- כי עובדים שנקלטים ומצטרפים לוועד שובתים וסוחטים את המעסיק (ובמקרה של עובדי מדינה- את כל המדינה) כאוות נפשם. הסימפטום הוא עובדי הקבלן. המחלה האמיתית היא השירות הציבורי והנורמות הקלוקלות שלו.

בעינייך סוחטים. בעינייך. בעינהם ובעיני הם מבקשים את מה שמגיע להם, לפי מה שהם שווים באמת ולפי מה שהם עושים. כדי שיוכלו להביא לחם (לא בלחם ארז - סתם באיזה סופר) הביתה וכדי שיוכלו לגמור את החודש ולהתקיים בכבוד.

ולגבי פיטורי עובדים קבועים- אתה יודע בכמה בירוקרטיה ופיצויים זה כרוך? לעיתים פשוט שווה להשאיר אותם עד שיפרשו.

הבעיה היא, שמי שלא קבוע, המעמד שלו לחלוטין לא יציב. יהיה מצטיין ומשקיען ככל שיהיה. מתי שבא למעסיק הוא מפטר אותו. לא משנה עם העובד היום בן 48. ואתה כנראה לא יודע, אבל עובד בן 48 עם ילדים ומשכנתא על הראש, קצת קשה לו למצוא בגיל הזה עבודה, כשהדרישות היום הן לצעירים בלבד.

כל מה שעופר עיני רוצה זה להיבחר שוב בבחירות עוד שלושה חודשים, ולחזור לכותרות אחרי שספג ביקורת בזמן המחאה החברתית על כך שהוא לא משתתף.

כמובן, שקרים מבית המדרש של הקפיטליזים הדורסני והחזירי...

ישן 09-02-2012, 06:50

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "לא.. אתה כתבת שלל שטויות ואי דיוקים כי כנראה אתה נמנה על אותם הקבלנים"

לול.
לחם ארז, זה כל מה שאתה יכול למצוא? באמת? ולהאשים אותי שאני קבלן כוח אדם? אין לך שמץ איך לענות לי אז בחרת בלכתוב שטויות?

קפיטליזם חזירי לא קיים, מה שקיים זהו סוציאליזם חזירי, כמו צמרת בעלי השכר הגבוה בשירות המדינה, שעובדים כמה שעות ביום ומרוויחים כמו רופא מומחה. אני מרגיש שאני כותב סתם אבל בכל זאת- ההסתדרות אשמה במצב עובדי הקבלן, ההסתדרות אשמה בכך שדאגה רק לעובדים הותיקים על חשבון החדשים, ההסתדרות היא זאת שניהלה חצי מדינה בעבר, וכל מה שניהלה קרס והשאיר את כולם מובטלים, ותיקים וצעירים בו זמנית.

מי אתה שתקבע כמה העובדים שווים באמת, אם לא אתה זה שמשלם להם?

ישן 09-02-2012, 07:32

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לול. לחם ארז, זה כל מה שאתה..."

והנה, אתה לא היחיד שמתבלבל.

"
עמדת וילף זכתה לחיזוק מצד הח"כית לשעבר מלי פולישוק, שנכחה בקהל באולם והוזמנה להגיב לדיון. "לא בטוח שהציבור כולו - ובעיקר הפוליטיקאים - הפנימו את הקשר שבין ריכוזיות לעוני וצדק חברתי", הצהירה פולישוק. "אני חסידה של משק חופשי, אבל מה שיש לנו כיום רחוק מכך. צריך להבחין בין משק חופשי למשק קפיטליסטי. משק חופשי מאפשר תחרות הוגנת, יוזמה פרטית, ונותן הזדמנות לעסקים הקטנים. במשק קפיטליסטי יש שלטון של בעלי הון, שתוצאותיו הן חוסר פריון, פערי שכר, ירידה בצריכה והתכווצות של המשק. כמה קוטג'ים יכולים לקנות כמה משפחות ששולטות בהון, לעומת 30 אלף משפחות?". "

http://www.themarker.com/advertising/1.1634914

והנה על מעללי ההסתדרות והעומד בראשה

http://www.themarker.com/advertising/1.1637558

וכמובן שבהסתדרות ובמפעליה ממנים רק את המוכשרים

http://www.themarker.com/career/1.1562865

ישן 09-02-2012, 10:23

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "זה מזכיר לי תעמולה פלסטינית זולה..."

על זה כתבתי לך קודם- תפריד בין הסימפטום לבין גורמי המחלה. כשתרפא את המחלה עצמה, הסימפטומים ייעלמו מעצמם.
הרי תחשוב על זה- למה שמעסיק ייקח עובד קבלן וישלם גם לו וגם לקבלן? הוא היה יכול לחסוך כסף אם היה עובר להעסקה ישירה, נכון? הסיבה היא שהוא מוכן לשלם את האקסטרה הזה עכשיו כדי שבטווח הארך לא יופיעו לו עסקני הסתדרות והבן של יו"ר הוועד שירצה קידום ויו"ר הוועד עצמו שיכריח אותו להתקשר עם ספק שהוא גיסו. קח את כל אלו- ותקבל מציאות בה למעסיק לא אכפת להעסיק עובד בצורה ישירה, והבעיה תצטמצם מהותית, אם לא תיעלם כלל.

ואכיפת חוקים צריכה להתקיים בלי קשר לנושא.

ישן 09-02-2012, 14:21
צלמית המשתמש של רועי AZ

אני מצטער, אבל האבסורד הברור הוא בהשוואה המטופשת הזו שלך.
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אם מחר ,חו"ח, יתחיל אנס..."

ציטוט:
אם מחר ,חו"ח, יתחיל אנס להסתובב ברחובות ת"א ולאנוס נשים, אתה חושב
שהמשטרה תצטרך לעצור את כל הנשים ולהכניס אותן למעצר הגנתי או לתפוס
את האנס ולהכניס אותו לכלא? להכריח את המעסיקים לקבל את עובדי הקבלן
כעובדים קבועים שווה ערך להכנסת כל הנשים בת"א למעצר הגנתי, אני מניח
שהאבסורד ברור.

הלוואי והייתי מבין מה הקשר. בעוד הנשים לא בוחרות להיאנס כלל, העובדים בוחרים בלית ברירה להידפק ע"י חברות הקבלן כי החיים שלהם תלויים בזה!! וכשאני כותב שיש להכניס עובדים לקביעות, אני מדבר על אלה שרואים את עצמם ממשיכים בעבודה שלהם ואין להם משהו אחר!

כל שאני טוען - שחברות הקבלן צריכות להפסיק את העושק. אם המשמעות היא חיסול של חלק מן החברות - אז אני אומר כן!

ישן 09-02-2012, 14:41

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אני מצטער, אבל האבסורד הברור הוא בהשוואה המטופשת הזו שלך."

האבסורד הוא חוסר ההבנה שלך. כש - X עובר על החוק אתה לא מעניש את Y בגלל זה. רוצה לומר שאם חברות הקבלן עוברות על החוק אתה לא מעניש את מי שמשתמש בשרותים של אותן החברות (אלא אם כן החברות האלה גם עוברות על החוק) אלא את החברה שעברה על החוק. אני מסכים איתך שחברות צריכות להפסיק לעשוק, אני לא מסכים איתך על הדרך הפופוליסטית שבה בחרת כדי לפתור את הבעיה הזו. כשתיהיה בעלים של חברה תוכל להחליט אם לקבל את עובדי הקבלן כקבועים גם על חשבון הרס החברה שלך, עד אז אל תיהיה גיבור על חשבונם של אחרים.

ישן 09-02-2012, 18:44
צלמית המשתמש של רועי AZ

כמה עובדים מעולים פוטרו כרעם ביום בהיר, ועוד בגיל שאין להם לאן ללכת.. ידוע לך?
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "מה הקשר לאיך שהעובד רואה את..."

ציטוט:
מה הקשר לאיך שהעובד רואה את עתידו בחברה? אני נגד הרעיון הנואל שיש עובדים שאי אפשר לפטר אותם ולא משנה כמה הם גרועים במה שהם עושים.

למה בהכרח כל מי שקבוע לא עושה את עבודתו נאמנה?

אין לך מושג כמה קבועים יש היכן שאני עובד, שגורמים למקום הזה לתפקד מעל ומעבר למצופה?!

בד"כ כל מי שאצלנו "מטייל"..זה אדם שתרם עשרות שנות חיים מעצמו לעבודה ומקבל תפקידים שלא מצריכים ממנו הרבה עבודה כאות הוקרה על פועלו...

ישן 09-02-2012, 18:55

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "כמה עובדים מעולים פוטרו כרעם ביום בהיר, ועוד בגיל שאין להם לאן ללכת.. ידוע לך?"

איפה בדיוק כתבתי שכל מי שהוא עובד קבוע לא עושה את עבודתו נאמנה? אני אומר שהמצב שבו מעסיק לא יכול לפטר עובד שלא עושה את העבודה שלו כמו שצריך הוא לא מצב נורמאלי או בריא. בהייטק יש חוזים אישיים שמתחדשים כל תקופה והעובדים הטובים ממשיכים לעבוד בחברות האלה במשך שנים ארוכות, אם זה טוב להייטק אין סיבה שזה לא יהיה טוב גם למגזר הציבורי. אתה יוצר מצג שווא כאילו אנשים מפוטרים להם סתם ככה בגלל גחמה של מישהו וברוב המקרים זה לא נכון. אנשים מפוטרים רק כשאין ברירה ומידע אישי (של חברים שמתעסקים במשאבי אנוש) אני יכול להגיד לך שלרוב האנשים שצריכים לעמוד מול העובד ולפטר אותו זה ממש לא בא בקלות. אם הקביעות בעבודה היא רעיון כל כך טוב איך אתה מסביר את מה שקרה לכור למשל? ולמה חברות חדשות, כמו למשל חברות הייטק, לא נותנות יותר קביעות לעובדים שלהן?

ישן 09-02-2012, 00:06
צלמית המשתמש של רועי AZ

איך יכול להיות?
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "איך יכול ליהיות שיחידים..."

ציטוט:
איך יכול ליהיות שיחידים מתעשרים על חשבון הרבים? אם יש לך מפעל אנשים צריכים לבנות אותו, אנשים צריכים
לעבוד בו, אתה צריך לקנות חומרי גלם ממישהו, מישהו אחר מתחזק לך את המכונות וכו' וכו' וכו'. רובם של האנשים
בשרשרת הזו אולי לא מתעשרים, אבל הם בהחלט מרוויחים כסף בזכות "הקפיטליסט החזיר".

מעבידים אותם בתנאים מחפירים של משכורת מינימום, שאם אתה לא יודע לקרוא את התלוש היטב היטב, לא תבחין בכך שכספים שמגיעים לך על פי חוק, לא משולמים לך. ושהערכה שאתה מקבל היא בדמות מתנות לחג בשווי ממוצע של 25 שקל (אל תשאל מאיפה אני יודע - הייתי שם). ושאתה לא מקבל כסף על חצי שעת ההפסקה שמגיעה לך ושלא תמיד אתה מקבל אותה בכלל. ועוד ועוד ועוד ועוד...

בקיצור. הכל בסדר - כל עוד אתה שבע ומדושן עונג.

ישן 09-02-2012, 00:25

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "איך יכול להיות?"

תגיד, אתה באמת לא יכול לכתוב תגובות בלי לתקוף אותי באופן אישי? זה כל כך קשה לך? בכל מקרה חלק ממה שכתבת הוא חוקי לגמרי והחלק השני הוא לא חוקי לגמרי. וזה מחזיר אותנו לטענה הקודמת שלי, עובד שלא מקבל את מה שמגיע לו ע"פ חוק צריך לתבוע את המעסיק שלו, או שהמדינה תאתר מעסיקים כאלה ותתבע אותם בעצמה. אם העובד לא יודע מה הזכויות שלו יש מספיק אירגונים שיעזרו לו בזה ללא תשלום כמו קו לעובד, המחלקה המשפטית של ההסתדרות וכו'. אני חושב שהפיתרון של עיני ושלך הוא פיתרון פופוליסטי וטיפשי שרק יזיק למשק ובסופו של דבר יפגע בכלל העובדים.

ישן 09-02-2012, 00:31
צלמית המשתמש של רועי AZ

לא תוקף אותך באופן אישי. אני בסה"כ מציין עובדה. אתה כפי הנראה לא כורע תחת הנטל.
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "תגיד, אתה באמת לא יכול לכתוב..."

עובד לא צריך להתחיל עכשיו לרוץ למשפטים לשכור עו"ד ולעמוד מול סוללת עו"ד שמעמיד הצד הנתבע. הוא צריך לקבל את מה שמגיע לו ושזה יעוגן בחוק. כפי שכתבתי. ברגע שהוא לא מקבל את זה וזה קורה בחסות מי שאמון על החוק, אז שביתה היא כלי רלוונטי ויעיל מאוד. עובדה שרבות מן השביתות בעבר השיגו את מטרותיהן.

ישן 09-02-2012, 10:17
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
אתה לא צריך לשלם לשום עורך דין
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "לא תוקף אותך באופן אישי. אני בסה"כ מציין עובדה. אתה כפי הנראה לא כורע תחת הנטל."

עורכי דין בתחום עובדים על אחוזים - ובית המשפט מוסיף אותם אוטומטית לפיצוי.
בנוסף - במקרה של חברה, יש עורכי דין שעובדים על תביעות ייצוגיות, כך שהמשמעות היא שכל העובדים יפוצו.
עוד דבר הוא שבבתי דין לעבודה, למעסיק שהפר תנאים קשה מאוד לצאת זכאי - אלו מקרים מאוד קלים מבחינת עורך דין.

אלה מה - ברוב המקרים מדובר בשטויות כל כך זניחות שאף אחד לא יתעסק איתן.
מי יתבע בגלל חריגה של עשרות שקלים?

אבל עובדות לא חשובות לסוציאליסטים
מי שאוחז שאלטר, חייב למצוא תירוצים לסגור את הברז מדי פעם,
אחרת המקורבים שלו יפסיקו לקבל הטבות.
ישן 09-02-2012, 18:47
צלמית המשתמש של רועי AZ

עשרות שקלים פה מאה שקל שם.. ופתאום זה מצטבר לסכומים יפים - להזכירך בשנה 12 חודשים.
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אתה לא צריך לשלם לשום עורך דין"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ai22
עורכי דין בתחום עובדים על אחוזים - ובית המשפט מוסיף אותם אוטומטית לפיצוי.
בנוסף - במקרה של חברה, יש עורכי דין שעובדים על תביעות ייצוגיות, כך שהמשמעות היא שכל העובדים יפוצו.
עוד דבר הוא שבבתי דין לעבודה, למעסיק שהפר תנאים קשה מאוד לצאת זכאי - אלו מקרים מאוד קלים מבחינת עורך דין.

אלה מה - ברוב המקרים מדובר בשטויות כל כך זניחות שאף אחד לא יתעסק איתן.
מי יתבע בגלל חריגה של עשרות שקלים?

אבל עובדות לא חשובות לסוציאליסטים
מי שאוחז שאלטר, חייב למצוא תירוצים לסגור את הברז מדי פעם,
אחרת המקורבים שלו יפסיקו לקבל הטבות.

וזה רק מה שנעלם פתאום. ומה כל מה שמגיע ולא משולם בכלל?!

ישן 09-02-2012, 19:51
צלמית המשתמש של רועי AZ

אתה רואה.. הנה הסיבה למה "תקפתי אותך אישית"...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "החברה שבה אתה עובד לא משלמת..."

ציטוט:
החברה שבה אתה עובד לא משלמת לך את מה שמגיע לך ע"פ חוק? תתבע אותה. אתה לא יכול/רוצה לתבוע? תעזוב את החברה הזו ותעבור לחברה אחרת - לא כל חברות הקבלן עוברות על החוק ועושקות את העובדים שלהן. הגישה הזו שמסירה את האחריות האישית מהעובד ומעבירה אותה למישהו אחר לא מובנת לי, מי שלא נותנים לו את מה שמגיע לו במקום מסויים שידאג לעצמו ויתבע את המעסיק או שיעבור למעסיק אחר שלא דופק אותו.

אתה פשוט מנותק.

מנותק.

אתה חושב היום שכולם יכולים כמוך, לקום ולעזוב את החברה ולמצוא חברה אחרת? מה זה פה, הייטק?!

אתה חושב שלכולם יש את הפריווילגיה הזו, שלוקחים חופש לפרק זמן מסוים ואז מתקבלים בקלות לחברה אחרת? ומה יעשה העובד אם יגלה שגם החברה החדשה עושקת? גם אז יעזוב?

אלה שלא עוברות על החוק, הרי שאלו אותן חברות שמעסיקות במקצועות שבהם מראש השכר גבוה ויש של תנאים שאחרים לא מקבלים.

ישן 08-02-2012, 12:54
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "קפיטליזם מול רגשות אנושיים וסוציאליזם(דיון בעקבות השביתה)"

לי יש שתי בעיות.אחת היא ניצול של עובדים בענפי תעסוקה הכרחיים מצד אחד, וללא לובי מצד שני.
ניקח לדוגמה את החקלאי המושבניק (בקיבוצים המצב מעט שונה, אבל רק מעט) שמחזיק רפת עם, נניח, 200-300 חולבות. אותו חקלאי בקושי מחזיק את הראש מעל המים, כי מצד אחד הוא (אם אינו מקורב לאיש) מקבל על הראש מהמשרד להגנת הסביבה, מצד שני מייקרים לו בטירוף את החשמל והמים. האדמה בפעמים רבות איננה שלו, כך שאין לו באמת נכס ששווה ושמולו יוכל לקבל אשראי לעונות קשות. מצד שני - יש לו מכסות ייצור שאסור לו לעבור אותן, והוא מחוייב למכור אותן למחלבות. לאחר המחאה החברתית ומחאת הקוטג', הורידו את מחיר ליטר חלב שמוכר החקלאי למחלבה, כך שה"הפסד" (שלא באמת קיים) מגולגל מהמחלבה המדושנת והרווחית עד מאד, ומהמשווקים הרווחיים גם הם, דוקא אל החקלאי, שמספיקה שנה אחת עם מגיפת הפה והטלפיים על מנת שיפשוט רגל. עכשיו החליטו לפתוח את השוק לייבוא כדי לעודד תחרות. מה הסיכוי שהרפתן מהעמק יצליח לשרוד?

פועלים במפעלי מזון, טחנות קמח וכו' נמצאים באותה סירה עם החקלאי.

חקלאות היא ענף אסטרטגי, כמו ייצור נשק, מים ואנרגיה (שאינשאללה בעוד שנים ספורות נוכל להיות תלויים רק בעצמנו). דוקא בענפים כאלה, או שאין תחרות בכלל (מים ואנרגיה) או שהתחרות גומרת את הענף....

הבעיה השניה היא מה שתיאר שרוקי - ענייני דור א' ודור ב' שקיימים בכל הועדים הגדולים.
מי שייכנס היום לעבוד ברשות הנמלים יכול רק לחלום על תנאים ושכר כמו אלה שיש למי שעובד באותו תפקיד והתחיל לעבוד לפני 10-15 שנה. לא בגלל הותק. זה הבדל שיימחק. גם בעוד 20 שנה הוא לא יראה במשקפת כאלה תנאים. זה בגלל שהועדים הגדולים מכרו עצמם למעסיקים כדי לשמר את תנאיהם על חשבון עובדים חדשים. זה מקומם!

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 08-02-2012, 13:19
צלמית המשתמש של infected aviad
  משתמש זכר infected aviad infected aviad אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.06

לצערי אני מאד עסוק בזמן האחרון, לכן ברשותך אנסה לתמצת הכל להודעה אחת, עמך הסליחה אם לא אמצא את הזמן להגיב:
1.עניין מסוים איתך ששמתי לב כבר הרבה זמן אליה היא מין תיוג שאתה עושה של "סוציאליסט הוא נחמד שאכפת לו מהעם שלו" ו"קפיטליסט הוא חתיכת חרא שרק רוצה להתעשר" (כמובן שהקצנתי רק בשביל להעביר את הנקודה). זה כל-כך לא ככה וחבל סתם להיכנס לזה.

2.די המשך של הקודם: קפיטליזם וסוציאליזם הם בדיוק כמו שמאל וימין מדיני- האם יש גישה אחת לימין מדיני? האם יש גישה אחת לשמאל מדיני? מה, אם אני לא בעד טרנספר אז אני לא ימני אמיתי, אבל מצד שני, אם אני לא בעד "זכות" השיבה אני לא שמאלני אמיתי? כנ"ל בקפיטליזם-סוציאליזם בכלכלה, מדובר בקשת רחבה מאד כמו הדעות המדיניות (אם לא יותר). זה נכתב בעניין מה שרשמת

ציטוט:
אני שואל זאת כי אני סבור שבעיקר במדינה שלנו אי אפשר להתנהל על פי גישה אחת. האם אחשב לסוציאליסט רק בגלל שכן יש לי רגישות לעוני ושחיתות? האם אחשב קפיטליסט חסר רגשות בגלל שאני בעד תחרות חופשית?

אז ממש כמו ששמאלני יקרא לעצמו שמאלני גם אם הוא לא הולך על הקצה מבחינת הדעה שלו, כך גם סוציאליסט יקרא לעצמו סוציאליסט גם אם אינו הולך על הקצה עם השיטה שלו.

3.רשמת פה על עני שהוא בעיניך אדם מנוצל שאין ביכולותו לשנות את מצבו. את זה בדיוק הקפיטליזם אמור לפתור, לא סתם יש את העניין של שיוויון סוציאליסטי מול שיוויון הזדמנויות קפיטליסטי. בגלל חוסר בחופש הרבה מאד אנשים נשארים בעוני, בזמן שבזכות חופש תהיה להם אפשרות להביא לידי ביטוי את יכולותיהם, ליזום, ליצור. כאן גם ישנה חלוקה בין הקפיטליסטים השונים: ישנם כאלה דוגמת רון פול הליברטריאני שטוענים שבכללי המדינה לא צריכה לעשות שום דבר בעניין כי החופש לבדו מספיק, ויש אחרים שטוענים שהמדינה דווקא כן צריכה לפעול יותר בעניין לשימור שיוויון ההזדמנויות.

4.שיוויון? זה כבר עניין סוציאליסטי מובהק, בגלל שהתפיסה הקפיטליסטית היא שברגע שניתנה הזדמנות לכולם ליזום ולפעול כלכלית, אין צורך בשיוויון. אחרי הכל, יש כאלה שמוכשרים\יצירתיים\חרוצים\חכמים יותר, ויש כאלה שפחות. בעיני זה מטומטם להתלונן על אי השיוויון סתם כך, הרי מה הבעיה שתשובה עושה מיליארדים? הבעיה היא באנשים אחרים, שאין להם שיוויון הזדמנויות ושאינם מסוגלים גם הם להתעשר. הבעיה היא לא בתשובה והמיליארדים שלו, הבעיה אצל אותם האנשים המסכנים, שרק בגלל שנולדו במקום הלא נכון הם צריכים לסבול ממערכת חינוך גרועה לאין שעור, מתשתיות גרועות, מחוסר יכולת לפתוח מסעדה\עסק בגלל כל הבירוקרטיה שנובעת מהשליטה הריכוזית בשוק... מנחם בגין וז'בוטינסקי כל הזמן דיברו על זה: אין צורך לבוא בתלונות אל העשרים, אין צורך להילחם בהם. ז'בוטינסקי בא וטען שבמדינה היהודית לא אמורה להיות בעיה מכך שאחד חי בארמון ואחר לא. מה, הם לא חשבו על החלשים? תיראה את בגין על איך שדיבר על להרים את המצב הכלכלי של החלשים, והשווה את זה למפא"י שהורידו את המצב של החזקים, או את ז'בוטינסקי שדיבר על חמשת הממים.

בעיני הכלכלה הישראלית צריכה להתנהל באזור הקפיטליזם (בכוונה אני כותב באזור בשביל להדגיש את העניין הרחב פה, ולא בשביל להראות שיש פה רק קו אחד קל קפיטליזם, שכן שוב, ממש כמו הימין המדיני, גם כאן האנשים חלוקי םביניהם מה צריך לעשות. כמה פעמים ראית אותי, את שרוקי, ואת גולני מסכימים על משהו כלכלי? ועכשיו, כמה פעמים ראית אותנו חלוקים לגביו? האם הגישה של ז'וביטינסקי היא הגישה של רייגן שהיא הגישה של רון פול?).

ישן 08-02-2012, 15:15
צלמית המשתמש של TIMON the mongoose
  משתמש זכר TIMON the mongoose TIMON the mongoose אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.09
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "לצערי אני מאד עסוק בזמן..."

דבר ראשון, אני לא קבעתי שסוציליזם זה ככה וקפיטליזם זה ככה. אני הצגתי מחשבות, אני לא קבעתי שום דבר, אלא מנסה דרך דיון להרחיב את הידע שלי על מנת לגבש את גישה הכלכלית הנכונה.

ציטוט:
שיוויון? זה כבר עניין סוציאליסטי מובהק, בגלל שהתפיסה הקפיטליסטית היא שברגע שניתנה הזדמנות לכולם ליזום ולפעול כלכלית, אין צורך בשיוויון. אחרי הכל, יש כאלה שמוכשרים\יצירתיים\חרוצים\חכמים יותר, ויש כאלה שפחות. בעיני זה מטומטם להתלונן על אי השיוויון סתם כך, הרי מה הבעיה שתשובה עושה מיליארדים? הבעיה היא באנשים אחרים, שאין להם שיוויון הזדמנויות ושאינם מסוגלים גם הם להתעשר. הבעיה היא לא בתשובה והמיליארדים שלו, הבעיה אצל אותם האנשים המסכנים, שרק בגלל שנולדו במקום הלא נכון הם צריכים לסבול ממערכת חינוך גרועה לאין שעור, מתשתיות גרועות, מחוסר יכולת לפתוח מסעדה\עסק בגלל כל הבירוקרטיה שנובעת מהשליטה הריכוזית בשוק... מנחם בגין וז'בוטינסקי כל הזמן דיברו על זה: אין צורך לבוא בתלונות אל העשרים, אין צורך להילחם בהם. ז'בוטינסקי בא וטען שבמדינה היהודית לא אמורה להיות בעיה מכך שאחד חי בארמון ואחר לא. מה, הם לא חשבו על החלשים? תיראה את בגין על איך שדיבר על להרים את המצב הכלכלי של החלשים, והשווה את זה למפא"י שהורידו את המצב של החזקים, או את ז'בוטינסקי שדיבר על חמשת הממים.

גם פה ברגע שבן אדם מצליח, הוא יכול לגרום לכך שכל השאר לא יצליחו יותר (טראסטים ומונופלים כו שהיו בתחילת המאה הקודמת בארצות הברית). איך הקפיטליזם יכול לרסן התנהגות טבעית כזו בכלכלה.

ישן 10-02-2012, 09:38
צלמית המשתמש של infected aviad
  משתמש זכר infected aviad infected aviad אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.06
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "דבר ראשון, אני לא קבעתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי TIMON the mongoose
דבר ראשון, אני לא קבעתי שסוציליזם זה ככה וקפיטליזם זה ככה. אני הצגתי מחשבות, אני לא קבעתי שום דבר, אלא מנסה דרך דיון להרחיב את הידע שלי על מנת לגבש את גישה הכלכלית הנכונה.

גם פה ברגע שבן אדם מצליח, הוא יכול לגרום לכך שכל השאר לא יצליחו יותר (טראסטים ומונופלים כו שהיו בתחילת המאה הקודמת בארצות הברית). איך הקפיטליזם יכול לרסן התנהגות טבעית כזו בכלכלה.

ראשית, אני מצטער על הנקודה הראשונה.

שנית, עם העניין שאתה מזכיר אני מסכים, וברשותך אצטט את מנחם בגין:

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מנחם בגין
כל מונופול, תהא צורתו מה שתהא, מדכא את האדם הפשוט.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מנחם בגין
המונופולין, אשר לפי חוקי הברזל של הכלכלה, שואף לריכוז הון מכסמלי ולהחרבתו של כל גורם, העוסק או מוכן לעסוק באותם שטחי היצירה. משום כך נלחם לסלוק המונופולים מחיינו הכלכליים; וכן נלחם למען חוק שימנע הקמת מונופולים בעתיד. כי רק סלוק המונופוליזציה יפתח את הדרך לפתוח המשק, תכנו והבטחת דרגת חיים עולה על העמלים; וגם ישחרר את המוני העובדים, ובתוכם את העובדים במפעלים המונופוליסטיים, מהשתעבדות חמרית וגם מדינית למנגנון כל יכול.

מקור:
http://he.wikiquote.org/wiki/%D7%9E...%92%D7%99%D7%9F

ישן 10-02-2012, 10:33

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "[QUOTE=TIMON the mongoose]דבר..."

שמע, יש בעיתיות עם העניין הזה של המלחמה במונופולים. בסופו של דבר, מונופולים נופלים, אבל זה דורש שלא תהיה הגבלה ממשלתית. למשל- תמיד חשבו שבזק היא מונופול טבעי, והממשלה אף הגנה עליה, אבל בשניה שפתחו את השוק לתחרות, פתאום ראית שאפשר להתחרות בה בהצלחה.
קח את מיקרוסופט- תאר לך שהיו מחליטים לפרק את החברה בשנות ה-90 בגלל השליטה המוחלטת שלה. אז אוקיי, אפל כן היו מצליחים לכבוש נתח שוק בתחום המחשוב האישי, אבל אז אפל בעצמה לא היתה ממציאה את עצמה מחדש בשנות ה-2000 עם האייפוד, אייפון ואייפד. כי לא היה לה צורך. אבל כשמיקרוסופט שלטה בצורה מוחלטת בשוק, אפל נאלצה לחשוב על תחומים אחרים להתפתח בהם, ובסוף הרוויחה מזה הרבה יותר.

ישן 09-02-2012, 22:18
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "אם יש להסתדרות חלק גדול ביצירת עובדי הקבלן,"

הדרך בה שרוקי מציג את זה היא לא מדויקת.
עם תפיסתו של שרוקי ושות' תנצח המעמד הבינוני יהפוך פחות או יותר לעבדים.
בעיקר המעמד הבינוני נמוך, הצד השני של המטבע הוא הצורך לייצר בלמים לוועדי העובדים.
האיזון צריך להיעשות על ידי הרגולטור, מצד אחד שחברת חשמל ועובדי הנמלים או מערכת הבריאות לא יוכלו לתפוס את המדינה בביצים, אך הצד השני שאנשים המתייחסים לכל אדם שהוא לא הם עצמם כאל חומר גלם לא יוכלו לעולל ככל העולה על רוחם. כי לו זה היה תלוי בהם, זה מה שהם היו עושים.
אני אישית לא יודע איך מוצאים את האיזון.

ישן 10-02-2012, 10:38

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "הדרך בה שרוקי מציג את זה היא..."

לא, שרוקי דווקא דייק.
אתן לך דוגמה על שני תחומים בהם אין להסתדרות יד ורגל, ואין ועדי עובדים- ההייטק ובתי ההשקעות. האם בהייטק יש עבדים? או בתחום ההשקעות? ממש לא, אלו כנראה התחומים היחידים שהשוק עובד בצורה חופשית לחלוטין מבחינת יחסי עובד מעביד. ואם ניקח מקבילות- תראה את הבנקים ואת הסרבול שבעבודתם הנגרם מוועדי עובדים חזקים, ובהשוואה להייטק- תראה את התעשיה האווירית, ואיל יו,ר הוועד שלה משליט טרור כל אימת שבא לו.

לטעמי, לכל עובד יש את הזכות להתאגד, אבל מצד שני למעסיק יש את הזכות לפטר עובד שובת (לעובדי המדינה לא צריכה להיות הזכות לשבות, כי הם לא לוקחים כסף מיזם פרטי אלא מהממשלה, כלומר מאיתנו). כך, רק אם יש מסה מספקת של עובדים שובתים המעסיק ייאלץ לדון עימם. שלא יווצר מצב בו היו,ר החליט שהוא רוצה לקדם את גיסו ואז הוא משבית את כל החברה (או מקרה אקטואלי- יו"רית הוועד רוצה שייתנו לעובדי הרכבת שכר עבודה של יום שלם עבור חצי יום, ומכיוון שלא הסכימו, השביתה את הרכבות עד הלילה).

ישן 12-02-2012, 00:31
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא, שרוקי דווקא דייק. אתן לך..."

שרוקי לא מדייק כי הוא מבצע גזרה שווה לא נכונה.

לא מכיר את תחום ההשקעות, אבל אתה לא יכול ללמוד מהעובדים בהייטק על כלל המשק.
זהו תחום שקצר בכוח אדם, לכן הכוח הוא בידיו של העובד. בנוסף, רוב העובדים בהייטק ובתחומים דומים הם מעל לממוצע באופן מובהק משאר האוכלוסייה מבחינת כישורים ויכולות. לפחות כאלו הנחשבות בימנו.
כפועל יוצא, עובדי ההייטק אינם בסיכון לניצול ציני, גם אם המעסיק לא יהיה המעסיק הישיר אלא חברת כוח אדם. לא ניתן למצוא מחליף מהיום למחר ולא ניתן לפגוע בזכויות שלהם בלא תגובה שלהם.

ובנוסף, בתפיסת העולם שלך יש עוד משתנה שאתה מתעלם ממנו. כמוני כמוך, אנחנו רווקים ללא משפחה . קרי, יכולת המיקוח שלנו והיכולת שלנו שלא להיות מועסקים תקופה מסוימת גדולה בהרבה משל בעל משפחה.
יש לי את הזיכרון הפרטי שלי של היום שבו המפעל שאבא שלי עבד בו נסגר. (נפתח אחרי זה והכל הסתדר) אבל הרגע הזה בו אדם שכבר חצה את הגיל בו מוצאים עבודה חדשה בקלות מצד אחד, ומחויב לתשלומים שוטפים בגלל שיש ילדים מצד שני גורם לחוסר יכולת של העובד להתמקח.
מאחר ואנשי ניהול וכלכלה הם בדרך כלל ציניים ואכזריים, הרי שכשהם מזהים עובד במצב כזה הם יעשו את המקסימום האפשרי כדי לשלם לו את המינימום מתוך אחריות אדירה לשורת הרווח.
הכלי היחיד למנוע את התופעה הזאת הוא סולידריות. כזאת שאמורה לבוא לידי ביטוי על ידי התארגנויות עובדים כלליות.

אני לא חושב שעופר עיני באמת מאמין בסולידריות, ולצערי וועדי עובדים מנקזים אליהם פעמים רבות חארות שהופכים את הוועד לכלי פרטי לקידומם.
כפי שכתבתי לטימון, אני לא מכיר את הדרך למצוא את שיווי המשקל בין שתי הבעיות. למזלי, ברמה הפרטית לפחות כרגע אני נמצא בצד שפחות דואג.

ישן 12-02-2012, 18:03
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "התחלופה הגבוהה של עובדי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
התחלופה הגבוהה של עובדי ההייטק מראה שאין להם בעיה כלל לעזוב מקום עבודה, כלומר הקביעות היא לא מה שמעניין אותם. לגבי ההשקעות- זה נכון גם להם. שים לב שדיברת על מעמד הביניים, לא על העניים, ומעמד הביניים בכללי די משכיל.

אבל זאת בדיוק הנקודה, ולכן אין מה להקיש מההייטק וכנראה גם מההשקעות לתחומים אחרים.
הקביעות לא מעניינת אותם כי בוגר מדהמ"ח אם ניסיון ימצא עבודה תוך רגע. אין שום צורך בסולידריות במצבים כאלו.

המעמד הבינוני מכיל ספקטרום מאוד רחב, החל בעשירון התשיעי של עובדי הייטק המרוויחים 25 אלף בשקל וכלה בנהג אוטובוס המרוויח עשרת אלפים שקל בחודש. ברור לך שמהנדס עם ניסיון לא צריך לדאוג ואילו נהג האוטובוס או מנהלת החשבונות בחברה קטנה שיש לה משהו כמו קורס של הנה"ח 2 (אין לי מושג מה זה אומר אבל פעם היה לי עניין עם מנהלת החשבונות במקום בו עבדתי) לא נמצאים באותו המקום. הסיכוי של השניים האחרונים להיות מנוצלים ולסבול מחוסר הגינות והיכולת שלהם להגן על זכויותיהם קטן בהרבה.

אתה יכול להביא כתבות על רכבת ישראל, וכמובן שאת כולנו זה מקומם. אבל הצד השני של המטבע כמה אתה חושב שצריך להרוויח איש מקצוע ברכבת ישראל עם 15 שנות ניסיון. הרי ברוב המקרים לא מדובר במקצוע מאוד מסובך, ומצד שני עם כל הניסיון והמומחיות שלו המקום היחיד בו הוא יכול לעבוד זה ברכבת ישראל, אין דרישה לנהגי קטר מחוץ לחברה. לכן הנהלת הרכבת, מתוך נאמנות גדולה לרווח יכולה בקלות להפוך להיות נצלנית ואכזרית.

ישן 12-02-2012, 18:34

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]התחלופה הגבוהה..."

למה אי אפשר להשליך מהאחד לשני? כי התרגלת שוועדים והסתדרות הם דבר חיוני וטוב? עובדתית אלו תחומים מובילים, מתפתחים ודינמיים, מה שלא יכול היה לקרות לו היו תחת שלטון של מיעוט.

אתה לא יכול להגן על כולם, לעיתים בניגוד לרצונם. נהג האוטובוס תמיד יכול לעזוב את החברה וללכת למתחרים, או לעבוד בחברת נסיעות, כנהג משאית (למיטב ידיעתי נהג אוטובוס הוא בעל רישיון משאית לפני כן), מנהלת החשבונות יכולה לעזוב גם היא- אין כמעט חברה שלא צריכה הנהלת חשבונות. היא לא מוצאת? שתשפר את השכלתה לרמה הבאה, אולי תשלים לימוד ראיית חשבון, אם יש לה את הזמן ואת כרית הביטחון. ככה מתקדמים בחיים, לא כשנהיים תקועים באותו המקום.

כמה הוא צריך להרוויח? עקרונית, כמה שהוא שווה. לצערי, אני לא ממש בקיא בנתוני הרכבת ולא יודע להגיד האם יש להפריט את כולה, אבל אני יכול להבטיח לך שאת חלקה בהחלט ניתן. כמו למשל התחזוקה. ומשום מה אז תראה ירידה מהותית בעלות התפעול, מה שמוביל לירידה בהוצאות, שאומר שאו מחירי הכרטיס יירדו או שהסבסוד הממשלתי יכול לקטון, כלומר ייקחו פחות את כספי המיסים שלך אל החבורה המובחרת ברכבת.
ולגבי הנהג- יש פה מקרה קלאסי של מונופול (יצרן יחיד) ומונופסון (לקוח יחיד)- אמנם לנהג קטר אין איפה לנהוג בקטרים מחוץ לרכבת ישראל, אבל מצד שני גם אין יותר מדי נהגי קטר שיושבים בבית ומחכים להצעת עבודה. שלא לדבר על המסלול הדי ארוך עד שהופכים לנהג כזה, או על כך שחלקם הנדסאים ומהנדסים, שיכולים למצוא עבודה בתחום שלהם.

ואם כבר דיברנו על הנהלת חשבונות ורכבת ישראל- תגיד לי אם זה הגיוני:
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000645607

אני גאה להגיד לך שמזימתך הצלחת, הצלחת לקחת את כספי המיסים שלנו ולחלק אותם לעובדים טובים וקשי יום, חרוצים ואמינים שרק רוצים להביא לחם הביתה

ישן 12-02-2012, 18:53
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "למה אי אפשר להשליך מהאחד..."

אי אפשר להשליך כי אלו תחומים המשופעים בכסף ומונעים על ידי כוח אדם מקצועי, לעומת התחומים ההפוכים.

אתה מאמין בכוח השוק, ובזכות של בן אדם להרוויח את המקסימום שהוא יכול במסגרת החוק.
אני לא מבין למה התפיסה שלך נעצרת במקום הזה, לפי ההיגיון הזה, זה שמאפשר למנהל כושל שמציג הפסדים בבורסה למשוך שכר של מליונים ולדרוש ממני לעזוב את החברה אם אני לא מרוצה.
אזי עובדי הרכבת עושים בדיוק את אותו הדבר. הם ממקסמים את הרווח שלהם ומבחינתם לא טוב להם, אל תיסע ברכבת. עובדי הנמלים עושים את אותו הדבר, הרי נמלי ישראל הם בסופו של דבר גופים שמרוויחים מליארדים. ואני לא מבין למה שצהל והמשטרה לא יוכלו לעשות את אותו הדבר.
הדרישה שלך שתנאי השוק יכולו רק על חלק מהמגזרים היא לא הוגנת.
בוא נפריט הכל. ביטחון, תחבורה, בריאות, ותשתיות.
כל אחד ירוויח לפי מה שהוא שווה, אם קבוצה מצליחה להתארגן שתסחוט את המקסימום שהיא יכולה, הבלמים רק הורסים.

ישן 12-02-2012, 19:14

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אי אפשר להשליך כי אלו תחומים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
אי אפשר להשליך כי אלו תחומים המשופעים בכסף ומונעים על ידי כוח אדם מקצועי, לעומת התחומים ההפוכים.

אפשר להשליך כי רבים ממעמד הביניים הם כח אדם מקצועי. רואי חשבון, עורכי דין, רופאים, מהנדסים וכו'. מעמד הביניים, להזכירך, לא העשירון התחתון.

אתה מאמין בכוח השוק, ובזכות של בן אדם להרוויח את המקסימום שהוא יכול במסגרת החוק.

לא, ממש לא. אני מאמין בכוחות השוק, אבל לא בזכותו של אדם למקסם רווחיו על ידי קרבה לצלחת, רק על ידי הישגיו. שודד חוקי הוא לא קפיטליסט, בין אם הוא יו"ר ועד ברכבת או טייקון שקיבל נכסים במחיר אפס כי הבטיח לחשכ"ל להעסיק אותו בחברה שלו לאחר מכן.

אני לא מבין למה התפיסה שלך נעצרת במקום הזה, לפי ההיגיון הזה, זה שמאפשר למנהל כושל שמציג הפסדים בבורסה למשוך שכר של מליונים ולדרוש ממני לעזוב את החברה אם אני לא מרוצה.

להזכירך- לא אתה בעל החברה, ולכן לא אתה תחליט על שכרו של המנהל. אם בעלי החברה כל כך דביל שהוא מוכן לשלם מיליונים למנהל כושל, זאת זכותו. אבל הוא לא ישרוד יותר מדי. שים לב לטבלת הטייקונים לפני 20 שנה, לפני עשור וכעת. תראה את התחלופה. זהו בדיוק השוק.

אזי עובדי הרכבת עושים בדיוק את אותו הדבר. הם ממקסמים את הרווח שלהם ומבחינתם לא טוב להם, אל תיסע ברכבת. עובדי הנמלים עושים את אותו הדבר, הרי נמלי ישראל הם בסופו של דבר גופים שמרוויחים מליארדים.

הבדל מהותי- אם לא אסע ברכבת, אזי היא תהיה בהפסדים, אבל כחברה ממשלתית היא פשוט תקבל סבסוד גבוה יותר, היא לא תיסגר. כלומר- אני אשלם להם מהמיסים שלי. מבין איזה יופי? זה מצב של WIN WIN לרכבת- את הכסף היא תקבל גם ככה, מהכרטיס שלי או מהמיסים שלי. וכשהמצב כזה- אין לה אינטרס להתייעל, למשוך לקוחות, לגרום להם להעדיף אותה. וזה נכון לכל מונופול, ממשלתי או פרטי. אבל אתה יודע מה ההבדל? מונופול פרטי שיתנהג כך בסוף יסבול. הצרכן יעניש אותו. בזק לא יכולה היתה להמשיך להיות חברה של חאפרים כשהשוק נפתח, אז היא נאלצה להשתנות.
נמלי ישראל גם הם מונופול, ולכן כוחות השוק מנוטרלים. ואתה יודע מה? אני מבטיח לך שאם הם יתחילו להפסיד, אתה תראה איך הם צועקים כדי שיצילו אותם. ואיך חברי הוועד המתפקדים למפלגות הגדולות ידאגו לכך שזה יקרה. דוגמא חיה- תראה את הדואר-
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000724103

חברה ממשלתית לא רווחית, שלא טרחה להתייעל מעולם. ומה הם אומרים- תצילו אותנו. תנו לנו כסף, כי יש לנו עובדים מיותרים ויקרים.

ואני לא מבין למה שצהל והמשטרה לא יוכלו לעשות את אותו הדבר.
הדרישה שלך שתנאי השוק יכולו רק על חלק מהמגזרים היא לא הוגנת.
בוא נפריט הכל. ביטחון, תחבורה, בריאות, ותשתיות.

לצערי אתה טועה. גם קפיטליסט מאוד קיצוני לא יחשוב שניתן להפריט את מערך הביטחון, היות וביטחון לא נועד למיקסום רווחים אלא לשמירה על החיים והסדר. לגבי תשתיות- אתה זוכר מי בנה את מנהרות הכרמל, כביש 6 וכביש 431? רמז- לא הממשלה. לגבי בריאות- דנתי בזה ארוכות עם ישראלה, ביטיס וסאם וולר.

כל אחד ירוויח לפי מה שהוא שווה, אם קבוצה מצליחה להתארגן שתסחוט את המקסימום שהיא יכולה, הבלמים רק הורסים.

להתארגן בחסות הממסד זה לא להתארגן, זה לבצע סחיטה באיומים. כתבתי כבר- אם היו מכריחים את מיקרוסופט להתפצל, היו נמנעים מאיתנו הרבה פיתוחים שלה. וגם אינטל, וגם גוגל. ומה לא היינו מקבלים עוד? את כל ההמצאות שנוצרות מהכורח העסקי, למשל אפל במתכונתה החדשה, כי לא היה לה צורך לחפש נישה חדשה.

ישן 13-02-2012, 19:50
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "[QUOTE=eshely77]אי אפשר..."

אדון בשתי נקודות, הראשונה היא שכרו של המנהל.

כאשר בעל סופרמרקט או בעל מפעל המחזיק מאה אחוז מהמניות בוחר לתת למנכ"ל שכר של מליון שקל בחודש, זה מאה אחוז בסדר. אולי יצרום באוזן שפועל פס היצור מרוויח מינימום, אבל אלו החיים.

בפועל השכר המופרך בשיתוף עם הניצול של העובד קורה בחברות ציבוריות. כאלו שבין בעל השליטה לדירקטריון ולהנהלה יש יחסים של סימביוזה שגורמים לשלושתם להרוויח ולמשקיע הקטן להפסיד.
הדירקטוריון וההנהלה רואים את שורת הרווח כשזה נוגע לשכר הפועל, ומשחקים בחשבונאות מסריחה כשמדובר בחלוקת הדיוודנד.
בתי השקעות, בעייני הם המודל הגרוע ביותר. כאשר יש משהו שמרוויח בכל מצב, אני בודק מי מפסיד. היחס בין השכר לבין הביצועים לאורך זמן הוא יותר ממקרי. אלו שמשכו בונוסים מופרכים על השקעות מוצלחות ברומניה, שהיו כולם עליה ברווחים על הנייר בלבד. לעולם לא יחשבו להחזיר אותם אחרי שהבועה הרומנית התפוצצה.

אני לא קומוניסט ולא קרוב לזה. אני רוצה עולם שבו המוכשר יותר והחרוץ יותר הוא גם אמיד יותר.
אבל אני מכיר במוגבלויות הטמונות באופי של המין האנושי.
אבירי השוק החופשי, בחלק לא קטן מהמקרים רואים רק את עצמם ובפועל כל המטרות כשרות על מנת למקסם את הרווח.

ואגב, כמו שאני רוצה רגולטור חזק בשוק. אני הייתי רוצה רגולטור לא פחות חזק בוועדים. כזה שיבטיח שהשימוש בנשק השביתה ובסולידריות יעשה בצורה הגונה.
בפועל, אני מבין שאף אחד מהללו לא יקרה.

ישן 13-02-2012, 21:00

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אדון בשתי נקודות, הראשונה היא..."

אתה לא באמת חושב שכל אותם טייקונים הם מפגרים על כל הראש, נכון? אם הם חושבים שהמנכ"ל שווה מיליון ש"ח בחודש, וזה יוצא מהכיס שלהם (גם אם הכיס משותף לציבור) וזה בא על חשבון הרווחים שלהם, זאת לא זכותם?
אגב, בחברה ציבורית יש שקיפות. ואתה כמשקיע ממש לא מחויב להשקיע בחברות הללו. אתה יותר ממוזמן להשקיע רק בחברות בהן שכר המנכ"ל סביר בעיניך, זה שיקול שלך.
תגיד לי- ומה עם הפנסיה שלי? אומר לך- גם שם אתה לא חייב להשקיע. תתקשר לחברת הפנסיה שלך ותבקש להשקיע רק באג,ח מדינה. ככה תממן רק חרדים בישיבות ותשלומי בט"ל לערבים

מצטער, לא הבנתי את הקשר בין בתי השקעות לנדל"ן ברומניה. בית ההשקעות אולי מממן על ידי רכישת אג"ח, את ההשקעה הזאת, אבל לא זוכה בבונוסים. אם ההשקעה מוצלחת אז שווי האג"ח /מניה עולה, ומי שרכש את הנייר דרך בית ההשקעות מרוויח גם הוא. אנשים שוכחים שנים רצופות של עליה בבורסה, עם תשואה באמת מטורפת בשנים 2003-7, של עשרות ויותר אחוזים. אז לא היה אכפת להם שמישהו קונה אג"ח נדל"ן, נכון?

אם אתה מכיר במגבלות בני האדם, אתה צריך להבין שלא משנה מה תעשה, משברים יקרו. במדינות קפיטליסטיות יותר או סוציאליסטיות יותר. ומי ייצא מהמשבר הזה? מי שהשוק שלו גמיש יותר. מי שהשוק שלו לא גמיש, יצטרך להילחם כדי לקצץ בהוצאות, ואז לראות את העם שלו שורף את הרחובות.

יש רגולטור לשביתות, בית הדין לעבודה. הוא קובע האם השביתה תתקיים או לא, למרות שזה מצב באמת מופרך ולא תמיד גם מקשיבים לו. ראה את הרכבת היום.

ישן 13-02-2012, 22:02
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אתה לא באמת חושב שכל אותם..."

אף אחד שם לא מפגר, בדיוק להפך.
הבעיה של התחום הוא העדר מוחלט של אתיקה.
והמנהל מרוויח מליון גם כי הוא מוכשר אבל לא פחות בגלל שהוא יודע איך לגרום לשכר שלו להראות ככה. ושלא כמו בתחומים אחרים זה לא רק נגזרת של ביצועים. הכישרון הוא הרבה פעמים היכולת להבין את יחסי הכוחות בין בעל השליטה לתפקיד אותו הוא ממלא. אחרת אי אפשר להסביר חלק לא קטן מהדברים להם הסכימו המוסדיים. אחרת אי אפשר להסביר את דלק קנדה/אלעד תשובה.

תאורטית אני יכול לנהל את כספי הפנסיה שלי בעצמי, מעשית זה כמעט בלתי אפשרי. אני קורא עיתונות כלכלית בזמני הפנוי, אבל כדי להשקיע את העתיד שלי עדיף שאהיה בעל מקצוע.
בעלי המקצוע בתחום הזה, רובם לא כולם, נעדרים אתיקה בסיסית שהייתי רוצה לראות אצל אנשים שעוסקים בעתיד הכלכלי של כל כך הרבה אנשים.
אני מלין פה על שורת הרווח. אבל הם לא רואים לנגד עיניהם את שורת הרווח שלי בעוד X שנים כשאצא לפנסיה. ועל סמך שורת הרווח הזאת הם בוחרים להתנהל. הם רואים את הרווח שלהם בסוף השנה, לעיתים אני חש שאם זה היה תלוי בהם, אזי חלק לא קטן מהם היה משקיע בסחורות עתידיות.

מסכים לגמרי לצורך בגמישות. אבל האיזון בין הגמישות לזכויות העובד, בעיקר היותר חלש חייב להישמר.

ישן 14-02-2012, 06:57

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אף אחד שם לא מפגר, בדיוק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
אף אחד שם לא מפגר, בדיוק להפך.
הבעיה של התחום הוא העדר מוחלט של אתיקה.
והמנהל מרוויח מליון גם כי הוא מוכשר אבל לא פחות בגלל שהוא יודע איך לגרום לשכר שלו להראות ככה. ושלא כמו בתחומים אחרים זה לא רק נגזרת של ביצועים. הכישרון הוא הרבה פעמים היכולת להבין את יחסי הכוחות בין בעל השליטה לתפקיד אותו הוא ממלא. אחרת אי אפשר להסביר חלק לא קטן מהדברים להם הסכימו המוסדיים. אחרת אי אפשר להסביר את דלק קנדה/אלעד תשובה.

התכוונת- דלק נדלן ואלעד קנדה
שוב- אין השקעה שאינה חסרת סיכון, במיוחד לא בתחום האג"ח הקונצרני. אבל אם התיק הפנסיוני בישראל הוא כ800 מיליארד ש"ח, אז מתוך כל זה יש אג"חים בשווי כמה מיליארדים שהגיעו לחדלות פירעון, זה סיכון די סביר. אתה לא חושב?

תאורטית אני יכול לנהל את כספי הפנסיה שלי בעצמי, מעשית זה כמעט בלתי אפשרי. אני קורא עיתונות כלכלית בזמני הפנוי, אבל כדי להשקיע את העתיד שלי עדיף שאהיה בעל מקצוע.
בעלי המקצוע בתחום הזה, רובם לא כולם, נעדרים אתיקה בסיסית שהייתי רוצה לראות אצל אנשים שעוסקים בעתיד הכלכלי של כל כך הרבה אנשים.
אני מלין פה על שורת הרווח. אבל הם לא רואים לנגד עיניהם את שורת הרווח שלי בעוד X שנים כשאצא לפנסיה. ועל סמך שורת הרווח הזאת הם בוחרים להתנהל. הם רואים את הרווח שלהם בסוף השנה, לעיתים אני חש שאם זה היה תלוי בהם, אזי חלק לא קטן מהם היה משקיע בסחורות עתידיות.

למעשה, הציבור הוא זה שרואה את שורת הרווח של סוף השנה. האזרח הפשוט שקורא כל חודש שהקופה שלו עשתה עשירית אחוז פחות מהמתחרה ורץ לסוכן כדי להחליף קופה. לא סתם מערכות הדירוג מתבססות על תשואה לחמש שנים ולא על חודשית. זאת הסיבה שמשרד האוצר אוסר על פרסום תשואה חודשית, רק על שנתית. ולדעת כמה כלכלנים, גם זה לא טוב.
אגב, אתה יודע שאם הקופה שלך נתנה תשואה יפה, זה אומר ששכר המנהל שלה עולה, כן? כי הוא גוזר אחוז מהקופה, ואם לך יש פחות, הוא מקבל פחות.

מסכים לגמרי לצורך בגמישות. אבל האיזון בין הגמישות לזכויות העובד, בעיקר היותר חלש חייב להישמר.
הזכות, על חשבון מי היא מגיעה? זאת שאלה יותר מוסרית האמת, כי אם לכולם "מגיע", צריך לשאול- "מגיע ממי"?

ישן 10-02-2012, 22:19
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
חבל שהאשכול נגרר לניגוחים אישיים.סביר שרועי נכווה מהחברות הקבלן והקריזה הינה מדם ליבו

אני נמצא לכאורה בצד 'השבע' אבל מצוי בשרות הציבורי במשך שני עשורים ויותר ורואה את תהליך ההשחתה שיוצרות חברות הקבלן.

חברות הקבלן כמו מוסד האריסות הן ההפך משוק חופשי. עובד לא מתקבל או נדחה מעבודה לפי כישוריו אלא לפי כניעותו ולפי היכולת של המעסיק והמתווך לחבוט בו. חברות הקבלן יוצרות מעמד של עבדים מפוחדים וחסרי זכויות המסתובבים בשרות הציבורי. מנקים שומרים מזכירות ומתכנתים. איש לא שואל לשמם, למה הם יכולים לתת ומה הם צריכים בתמורה. השיקול היחידי של המערכות הוא סתימת חורים במחיר הזול ביותר וללא כל נקיפות מצפון.

ההסתדרות כמובן משתינה על עובדי הקבלן. כפי ששרוקי אמר - היא הולידה את הרעה החולה הזאת. מההסתדרות ושביתותיה לא תבוא הישועה.

הממשלה צריכה לאכוף את החוקים. הם כבר קיימים. בתי הדין לעבודה צריכים לכסח מעסיקים עבריינים. יש להם את הזכות והחובה לעשות זאת.

אני רוצה לדעת את שמו של המנקה. אני רוצה להכיר אותו לאורך שנים ולשמוע על ילדיו ואת דעותיו ושמתוך שייכותו למקום העבודה ורצון לשמר את שכרו יבצע את מלאכתו ולא כצל מפוחד שהיום הוא כאן ומחר נמוג.

זה לא סוציאליזם מול קפיטליזם אלא עבריינות מול זכויות הפרט.
ישן 11-02-2012, 16:57

המנקים בשני מוסדות ציבוריים בהם עבדתי/עובד מתחלפים לפחות אחת לשבועיים
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אתה לא צריך את עייני כדי לדעת..."

יש אחראית שנוגשת בהם. הם לא חלק ממקום העבודה. הם צל שחולף בו. אתה מוזמן ללמוד את שמותיהם ואת שמות ילדיהם של אלה שמגיעים רכוני ראש, חוטפים הערות והנחיות גסות מהאחראית מטעם הקבלן במשך עשר דקות בבוקר ומתאדים אחרי שבועיים. אני לא הצלחתי. כאלה שנשארו תקופות קצת יותר ארוכות והתחבבו על הצוות תמיד סיימו את הקריירה באיזו סצנה של גערה פומבית מטעם באת כח הקבלן.

פעם מזמן ניסיתי להתערב לטובת מנקה לא צעירה שבעלה חלה. זה לא אנחנו אמרו לי. יש קבלן והוא אחראי עליה.

לפני חצי שנה פגשתי מנקה מטעם קבלן כלשהו שהיה די יעיל וחרוץ ולכן נשאר עד למספר החודשים בהם כוחות השוק אפשרו לי ללמוד את שמו ואת קורותיו ולו לאזור אומץ להתייעץ איתי ולהתבדח מפעם לפעם בעברית הקלוקלת שבפיו. בשלב הזה השוק החופשי בעט אותו הלאה כי הוא הרי כבר לא היה האפס שהקבלן רצה שיהיה.
הוא זיהה אותי כשחלפתי באיזה קניון תל אביבי. הוא היה ישוב על הרצפה עם דלי ומטאטא לידו ביציאה מהשרותים המהודרים וקרא לי בשמי. שיחת נימוס קצרה והוא שב לצללים מעביר את הזמן עד לרגע שהקבלן יגלה שהוא מעז לשבת על הרצפה ולשוחח עם אנשים והוא יתייצב בפני קבלן אחר וימכור את כבודו.

כשאומרים עובדי קבלן לא מתכוונים בד"כ לנס או למתכנתי על שנודדים לצורך אספקת שרות כלשהו למישהו.

עבדות קבלן זהו פשע.
ישן 11-02-2012, 17:29
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "המנקים בשני מוסדות ציבוריים בהם עבדתי/עובד מתחלפים לפחות אחת לשבועיים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
יש אחראית שנוגשת בהם. הם לא חלק ממקום העבודה. הם צל שחולף בו. אתה מוזמן ללמוד את שמותיהם ואת שמות ילדיהם של אלה שמגיעים רכוני ראש, חוטפים הערות והנחיות גסות מהאחראית מטעם הקבלן במשך עשר דקות בבוקר ומתאדים אחרי שבועיים. אני לא הצלחתי. כאלה שנשארו תקופות קצת יותר ארוכות והתחבבו על הצוות תמיד סיימו את הקריירה באיזו סצנה של גערה פומבית מטעם באת כח הקבלן.

פעם מזמן ניסיתי להתערב לטובת מנקה לא צעירה שבעלה חלה. זה לא אנחנו אמרו לי. יש קבלן והוא אחראי עליה.

לפני חצי שנה פגשתי מנקה מטעם קבלן כלשהו שהיה די יעיל וחרוץ ולכן נשאר עד למספר החודשים בהם כוחות השוק אפשרו לי ללמוד את שמו ואת קורותיו ולו לאזור אומץ להתייעץ איתי ולהתבדח מפעם לפעם בעברית הקלוקלת שבפיו. בשלב הזה השוק החופשי בעט אותו הלאה כי הוא הרי כבר לא היה האפס שהקבלן רצה שיהיה.
הוא זיהה אותי כשחלפתי באיזה קניון תל אביבי. הוא היה ישוב על הרצפה עם דלי ומטאטא לידו ביציאה מהשרותים המהודרים וקרא לי בשמי. שיחת נימוס קצרה והוא שב לצללים מעביר את הזמן עד לרגע שהקבלן יגלה שהוא מעז לשבת על הרצפה ולשוחח עם אנשים והוא יתייצב בפני קבלן אחר וימכור את כבודו.

כשאומרים עובדי קבלן לא מתכוונים בד"כ לנס או למתכנתי על שנודדים לצורך אספקת שרות כלשהו למישהו.

עבדות קבלן זהו פשע.

(זה הכי דומה לכתר שצריך לשים לך על הראש)

ישן 11-02-2012, 21:38

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "המנקים בשני מוסדות ציבוריים בהם עבדתי/עובד מתחלפים לפחות אחת לשבועיים"

אני יודע שיש חברות קבלן שמתייחסות ככה לעובדים שלהן, אבל הפואנטה שלי היא
שאם זה חשוב לך אתה עדיין יכול להתייחס אליהם בצורה שונה בכדי לנסות ולהפוך
את הזמן שלהם בעבודה לקצת יותר נעים. כמו שכבר כתבתי באשכול הזה לפחות
פעם אחת אני חוזר ואומר שצריך לשפר את תנאי העסקה של עובדי הקבלן, בזה אין
ספק. אני רק לא חושב שהדרך הפופוליסטית של עיני היא הדרך הנכונה, זה הכל.
בין להתייחס אליהם כמו לעבדים לבין להפוך אותם לעובדים קבועים יש עוד כמה
דברים שאפשר לעשות.

ישן 11-02-2012, 21:50

כשהתלופה היא עצומה - העובדים הקבועים אינם יכולים להעניק לחולפים על פניהם תחושת שייכות
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אני יודע שיש חברות קבלן..."

אז אומרים שלום ובוקר טוב ועוזרים למי שמבקש עזרה אבל אחרי שבועיים יש פנים חדשות וחוזר חלילה. אני לא טייקון מנוכר ועושה כמיטב יכולתי אבל החיוך הלא משהו שלי לא יכול לשמש תחליף לבטחון תעסוקתי או ליחס הולם מהבוס הישיר של עובד הקבלן. אי אפשר להפוך את השחור ללבן. כל עובדי הקבלן שנתקלתי בהם סבלו מיחס בוטה אפילו מבלי לגעת בנושא השכר. יתכן ואתה עובד בחברה פרטית שנעזרת בשרותי קבלן טובים יותר עם יחס שונה למועסק על ידיהם אבל במקום בו אני מביט אני רואה דברים מעציבים מאוד.

ישן 06-03-2012, 06:26
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
עולה השאלה - מה האלטרנטיבה?
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "ברמה מסויימת לכל מי שאין..."

נסתכל על "שירותי נקיון" בארץ:
  • בצד אחד יש חברה גדולה שצריכה שירותי נקיון באופן יומיומי.
הם יכולים להתחיל "התמחות משנה" בנקיון, להעסיק עובדים בעצמם, לרכוש את הציוד הדרוש, לפטר עובדים שמתבטלים וכו'
ואז הוועדים דורשים השוואת תנאים - פנסיה וועדות משמעת ארוכות לכל נסיון פיטורים - וזה פשוט יותר מדי התעסקות.
אז משלמים עוד 20% ללקבלן - ואין יותר כאב ראש
והעובד מקבל שכר מינימום, וסכנת פיטורים כבדה.
  • מהצד השני - יש חוסר אדיר בשירותי נקיון ביתי - 200 ש"ח לחצי יום עבודה, מה שיוצא 8,800 ש"ח לחודש, והמנקות חנוקות מרוב עבודה.
המנקות במגזר הזה הן לא "אקדמאיות". אלא ערביות ועולות חדשות שבמקרים רבים העברית בפיהן רצוצה. וגם עליהן יש חרב פיטורים ברמה היום-יומית.
עובדת נקיון יכולה להתגלגל שנים ממשרה למשרה, או "לתפוס שכל", ולהתחיל לעבוד באופן פרטי.

דבר דומה יש בהרבה מקומות אחרים.
נשווה למשל את תעשיית ההיי-טק לתעשיית הרכב האמריקאית.
  • בהיי-טק כעובד אין לך זכויות הנובעות מהיותך "עובד היי-טק" - יש לך חוזה אישי שמתבסס על ההערכה של המנהל אותך בזמן שהתקבלת, ועל העלאות שכר למינהן שאתה מקבל עקב תפקוד טוב. זה נכון לכולם - גם למזכירות. עובד יעיל שלא מקבל העלאות - חופשי לחפש מקום אחר (ואז המעביד יבחר אם להשוות תנאים או לחפש עובד אחר).
התוצאה היא חוסר אדיר בכוח אדם איכותי. ההגבלה העיקרית היא מיעוט האנשים שעוברים הכשרה רלוונטית.
  • בתעשיית הרכב הכל מוסדר. יש וועדים חזקים שדואגים לתנאים טובים ומשביתים מדי פעם. השכר עולה עם הוותק קשה מאוד לפטר עובדים, ולא ניתן להוריד שכר. הכל מתבסס על העובדה שיש ביקוש אדיר לכלי רכב - ביקוש שרק עולה כל שנה
התוצאה היא שכל כמה שנים חברות הרכב צריכות עוד "הקלות" ועוד "חילוצים". הן מפטרות כל הזמן למרות כל ההטבות הללו, ועוברות למדינות שבהן אין את הקיפאון הנוראי הזה.
כל זה ב"ארץ של הקפיטליסטים" - וריסק את כל התעשייה במערב.
אם ההי-טק היה גם מנוהל בוועדים - גם הוא היה עובד להודו וסין.
  • בספרד - אין אפשרות להעסיק "דור ב" או עובדי קבלן
זה גרם לתקיעה מוחלטת של שוק העבודה. חצי מהצעירים מובטלים , ואף אחד לא יעסיק עובדים חדשים שלא ניתן לפטר אותם לפני סף פשיט רגל. הרחמנות הביאה אותם למצב של "דור אבוד" שלא מסוגל להשיג עבודה.
  • בארץ זה נכון לעוד המון תחומים - זה גורם לזה שכולנו משלמים יותר על חשמל, ועל כל מוצר מיובא, ובתחום החינוך זה גורם לילדים שלא יודעים חשבון ואנגלית - ולכן לא יוכלו לעבוד במשרות התחרותיות.
ישן 12-02-2012, 09:24
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
ישנם בכללות שני סוגי קפיטליסטים ושני סוגי עובדים

קפיטליסט שעובד מול הרשויות (המקומיות, הארציות, מפעל הפיס וכדומה), וקפיטליסט שעובד מול חברות פרטיות. (יש גם מקרים שבאמצע יש עוד מתווכים, אבל זה בכללות).

אותו דבר ישנם שני סוגי עובדים: מי שעובד מול הרשויות בתנאים יפים, ומי שעובד בסקטור הפרטי התחרותי.

בזה הוא כל המאבק, בזה צריכים להתמקד.

https://sites.google.com/site/hamedinai/

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:29

הדף נוצר ב 0.23 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר