לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-02-2012, 14:39
  dgilda dgilda אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.11
בשערי המוות - נעים להכיר...

מה זה מוות? מה מרגישים כשמתים? האם יש משהו אחרי המוות?

רק דבר אחד וודאי בחיים – בסוף מתים. עד היום לא היו יוצאים מן הכלל. אבל האם המוות הוא סופה של המודעות? סוף הקיום? או שמא זו רק נקודת מעבר לקיום אחר? לחיים שלאחר המוות?

שאלות אלו הטרידו את מנוחת האדם משחר ההיסטוריה. סיפורים על רוחות רפאים, תקשורת עם המתים, ביקורים בעולמות שמעבר, חוויות של עזיבת הגוף, ביקורי שדים וכד' – מהווים חלק מכל תרבות.

בשנים האחרונות, עם התפתחות הרפואה, יותר ויותר אנשים חוזרים ממצב של "מוות קליני" לחיים. חלקם מספרים על חוויות מדהימות שחוו בזמן שהרופאים ניסו להחיות אותם: אנשים מרגישים כי הם עוזבים את גופם, רואים דמויות של אנשים שמתו, חשים תחושות מיסטיות עמוקות של אושר וידע אינסופיים ושל אחדות עם היקום, שומעים צלילים וקולטים מסרים, וכל זאת באופן צלול ואמיתי יותר מכל חוויה מציאותית רגילה.

עבור רבים מהם חוויה זו מספקת הוכחה חד משמעית לקיום עולם שמעבר, ומשפיעה על המשך חייהם באופן עמוק ביותר.

מה פשר החוויות הללו? האם הן חלק מהחיים, טעימה מהמוות? חוויות מהמעבר בין חיים למוות?
האם הן פרי מוחנו בלבד או חוויות ממסע כלשהו של המודעות אל מחוץ למוח ולגוף? כלומר, האם התודעה יכולה להתקיים בנפרד מהמוח/גוף? האם התודעה יכולה לשרוד את מות המוח והגוף?

שלא במפתיע, התחום מוצף בסיפורים, אנקדוטות, ספקולציות, תאוריות, אג'נדות דתיות, מידע מחקרי, סקרים, דעות ושמועות. הגבול בין נתונים מחקריים לבין ספקולציות פרועות, בין מציאות לפנטזיה – גבול זה מטושטש אולי יותר מאשר בכל תחום אחר.

למזלי, היו כבר לפני אנשים שסקרו את הנושא מזויות שונות. שילוב המידע מסקירות אלה, סידור ועריכה קדחתניים וכמובן תרגום של כל החומר לעברית, הניבו את סדרת הכתבות שאביא לפניכם.

אתם מוזמנים לצאת למסע עכשיו! ==> http://wp.me/p1K6uX-pg

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-02-2012, 10:56
  Dark Knight Dark Knight אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Dark Knight
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dgilda שמתחילה ב "בשערי המוות - נעים להכיר..."

לך תדע אילו הזיות אתה יכול לראות כאשר המוח שלך מאבד את רמות החמצן והתאים האפורים מתחילים למות?
הזיות ויזואליות, בעיקר של מנהרה עם אור, או קוליות נשמעות לי כמו אפשרות סבירה לחלוטין...
כמו הדברים ההזויים לפעמים שאתה יכול לראות מתוך חלום כאשר התת מודע שלך משחרר ערבוביה של אותות, כך גם כשהמוח מתחיל למות...

בנוסף, עם כמות הספרות בנושא, קשה מאד שלא לשאול את השאלה האם אותם האנשים בסה"כ אומרים את מה שמצופה מהם להגיד וחוזרים על דברים שהם קראו ושמעו על חוויות של קרבה למוות...

ישן 15-02-2012, 18:29
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
לא רק כשהמוח בטראומה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Dark Knight שמתחילה ב "לך תדע אילו הזיות אתה יכול..."

המוח שלנו יוצר אשליות גם במצבים נורמליים לחלוטין.

"שיתוק בשינה" הוא סינדרום די נפוץ, שנגרם כאשר אדם עובר למצב של ערנות חלקית בזמן שלב ה REM של השינה. האדם מודע חלקית לסביבתו, אבל הגוף שלו אינו מגיב רצונית. זה גורם להתקפות פניקה שמתבטאות בהזיות מוחשיות מאד. הרבה אנשים מתארים לחץ על החזה, ובהרבה מקרים מתארים תחושה של איום קיומי וחרדה לחייהם, בשל נוכחות של מכשפה או שד או חיה או ישות מאיימת אחרת בחדר. העניין מסתיים כשמתעוררים ממש.

המטען התרבותי מעצב באופן לא מודע את ההזיות ולכן אנשים בני תרבויות שונות יראו הרבה פעמים הזיות שונות. סיפורי פולקלור מזינים את ההזיות הללו, ואלה כמובן מזינות חזרה את הפולקלור, אבל כמעט בכל תרבות יש התייחסות לסינדרום. סביר שההזיות של אנשים על ערש דווי הן דבר דומה.

מי שמתעניין יכול לערוך חיפוש על sleep paralysis
ישן 15-02-2012, 10:41
  משתמש זכר -TsAcHi - -TsAcHi - אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.08
שמתים מתים נקודה.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dgilda שמתחילה ב "בשערי המוות - נעים להכיר..."

המוות זהו הסוף המוחלט ואין שום דבר מעבר. כל האנשים שרוצים להאמין אחרת זו זכותם ואני מכבד זאת, אך לדעתי מי שבוחר להאמין אחרת הוא פשוט בוחר לברוח מהמציאות. לבחור במה שנוח וקל להאמין. כי קשה, קשה לתודעה האנושית , לאדם האינטליגנט שמודע לקיומו בצורה מדהימה להבדיל משאר בע"ח בכדו"א, להפנים שיום אחד התודעה שלו תפסיק להתקיים וכל מה שיישאר ממנו זה סעודה לרמשים.
אך מה לעשות, זו המציאות. יש להכיר בה ולא להתכחש אליה.
תהנו מכל יום שאתם עם שני רגליים על הקרקע, בריאים ונושמים אויר חופשי של חיים בכוכב היקר הזה. תנצלו ותפיקו את המיטב ממכם ומהמתנה הכה חד פעמית ויקרה מפז הזו שניתנה לכם ואל תבזבזו זמן יקר על זוטות.

אתמול שהעברתי משמרת לילה הגיע אליי אדם נחמד שחזר בתשובה החל ופרש לי את משנתו בנועם על השקפת עולמו. לא פחות מ45 דק' של הרצאה.. בדקתי על השעון
הוא אמר לי שלדעתו החיים האלו הם רק פרוזדור ואין טעם להשקיע בהם יותר מדי מלבד ללימוד תורה ומצוות. שכל דבר שאנחנו עושים נבחן למעלה כל עת ויהייה לנו כאבן מידה שנמות. המוות כדבריו, לא מפחיד בכלל כי הוא רק נקודת המשך. נקודת מעבר לשערי גן עדן. הוא דיבר על כך שהוא איננו מבין את אחיו היהודים החילונים שמבזבזים זמן יקר על מכוניות, נשים, אהבה, בניית קריירה והפקת הנאה למען עצמך. הוא והסביר לי בנימוס שאהבה צריכה להיות רק למלכנו שבשמיים והקריירה שצריכה להיבנות היא השכר שנקבל בגן עדן מלימוד תורה.

כמובן כששאלתי אותו איך קרה ובתור אדם שהיה חילוני גמור שאפילו לא הלך לבית הכנסת ועשה קידוש בשישי, הוא החליט לחזור בתשובה כך לפתע באמצע חייו ולשנות את כל אורך החיים שלו בצורה כה קיצונית, קיבלתי את התשובה לה ציפיתי של : "הייתי על סף מוות וניצלתי"..
ברגע שזה קורה לבנאדם,לך תשכנע אותו שאין עליו השגחה אלוהית..

מבחינתי זה פשוט חבל שהוא חושב ככה. חבל שהוא מבזבז זמן יקר בלימוד תורה ואורח חיים קשה ומוגבל מאוד בחייו הקצרים והשבריריים שאותם לא יוכל לקנות בחזרה ביומו האחרון.
לחיות בראייה שהחיים האלה לא משמעותיים ומשמשים רק כפרוזדור. לחיות ולהעביר את רוב זמנך היקר על לימוד תורה ואורח חיים דתי שברגע האמת שתגיע שעתך , לא יעזרו לך במאומה, זה פשוט ביזבוז עצוב מבחינתי של המתנה הזו שניתנה לנו ושמה חיים.

נערך לאחרונה ע"י -TsAcHi - בתאריך 15-02-2012 בשעה 10:54.
ישן 26-02-2012, 06:35
  משתמש זכר -TsAcHi - -TsAcHi - אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.08
על אמונה באלוהים יש מקום לדיון
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "[QUOTE] המוות זהו הסוף המוחלט..."

אך על מוות? אין פה שאלה בכלל. עקב תחום העיסוק שלך את יודעת יותר טוב ממני שהמוות הוא הסוף המוחלט בהחלט. מעבר לזה, אני לא צריך להוכיח כלום. מי שטוען את הטענה ההזויה סליחה, וחסרת כל ביסוס שהמוות הוא לא סופי נטל ההוכחה הוא עליו. מי שטוען שמכל הצחנה והריקבון הנוראי של הגופה שלנו יוצאת לה רוח שמיימית (נשמה) וממשיכה את קיומנו נטל ההוכחה הוא בהחלט עליו.
ביום שקספר יעלה מקברו ויוכיח לנו אחרת אני מבטיח לרוץ ערום באטדיון בלומפיד עם קעקוע גדול על הישבן "אני אדיוט ובור - אל תקשיבו לי". ובחיי שאני יקיים את ההבטחה הזו.
את באמת שואלת אם זה נבדק אמפירית? נו באמת.. מי כמוך יודעת כמה נבדקה גופת האדם מהרגע בו כל המערכות קרסו וחדלו לקיים אותה ועד גרגיר האפר האחרון שנשאר ממנה מכל כיוון.

נערך לאחרונה ע"י -TsAcHi - בתאריך 26-02-2012 בשעה 06:38.
ישן 26-02-2012, 13:54
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "על אמונה באלוהים יש מקום לדיון"

סלח לי, אבל אתה טועה. גם העיסוק שלי לא מוכיח דבר. בטח לא אם יש משהו או אין אחרי המוות. אחרי הכל - איש לא בדק וחזר לספר. אלו שמתו מוות קליני ושבו לחיים מספרים סיפורים די דומים, אבל נתקלים בענני סקפטיות.

דבר אחד ויחיד הוא בטוח - המוות הוא הסוף המוחלט בהחלט של הקיום הפיזי שלנו. המערכת הפיזיולוגית שקרויה גוף האדם חדלה מלתפקד והמוח מפסיק לעבור אקסיטציות עצביות. מתוך זה להניח שאין בנו "רוח"? אני לא מתיימרת אפילו לנחש. אני אסתפק בלהגיד שאין לי מושג.

מצד אחד - באמת יכול להיות שאנחנו אוסף גנים שמשתמשים בריאקציות ביוכימיות שנקראות חיים על מנת לשכפל עצמם ולהשאר קיימים.
מצד שני - אולי יש בנו משהו מעבר? אולי לא סתם האדם הוא היצור התבוני ביותר עלי אדמות?

יש מגוון אמונות - אחת מהן היא שאין דבר אחרי המוות. אמונות אחרות מאמינות בנפש אחת גדולה שחלקים ממנה יורדים לגוף גשמי, או שנפש נחצית לשניים ומשתכנת בזכר ונקבה, או שמאמינים בגלגול נשמות. יכול ליהות שהכל זה מנגנון הגנה מפני העצב שבאיבוד אדם קרוב. מצד שני - לך תדע...

אתה קובע משהו כאקסיומה, מבלי שיש כל הוכחה לכך. ודאי שאם אתה כ"כ בטוח בעצמך אמורה להיות לך הוכחה.
אף אחד לא חייב להוכיח דבר. אבל אם הוא לא מוכיח - שלא יבוא בקביעות אקסיומטיות...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 26-02-2012, 14:57
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "שוב אתה עושה זאת, אז אכתוב לך..."

אני אסביר (בפעם המיליון, אבל לאו דווקא לך).

מסיבות שונות ומשונות (כולל ההשפעות של ה-enlightenment, ההצלחה הרבה של המדעים לייצר טכנולוגיות מרשימות ומועילות מאוד, ועוד) אנשים רבים מחזיקים בתפישות שאפשר לסכם בערך כ"מדע זה טוב; לא-מדע זה רע" ו"מה שאפשר להוכיח נכון; מה שאי-אפשר להוכיח לא נכון". זה שהתפישות הללו סותרות אחת את השניה לא מפריע לאנשים האלה יותר מדי, ואפילו זה שהן מופרכות לוגית בפני-עצמן גם לא ממש מפריעה להם.

הדברים האלה הפכו לדת דוֹגמתית חדשה, והניסיון להתווכח איתן מועיל בערך כמו הניסיון להתווכח עם כל דוֹגמה.

אפשר לראות המון דוּגמות לזה.
יכול להיות שאתה מביא מיליון עדויות מחזקות לטענה מסוימת, מיליון אנשים ניסו להפריך אותה ולא הצליחו, אבל איזה גאון יטען מולך "תוכיח לי שזה כך". אז מה אם אי-אפשר להוכיח טענה למקרה הכללי כשהדבר היחיד שעומד לרשותך הוא אוסף סופי של מקרים ספציפיים?

אותה סיבה גורמת לאנשים לסרב להגיד "לא הוכחת את טענתך, ולכן אני ממשיך כרגיל", כי טענה כזו מבוססת על כך שהעדר הוכחה לטענה הוא מצב לגיטימי, אלא שבהינתן העדר הוכחה לטענה מסוימת, אין שום סיבה לפעול בהתבסס על הטענה (הבלתי-מוכחת). אנשים רוצים להרגיש שמה שהם עושים מוצדק מבחינה אבסולוטית (בהתבסס על אותן תפישות מלמעלה). הם מרגישים שהם מוכרחים לטעון שהם לא ממשיכים כרגיל, כי אף אחד לא הוכיח שעדיף לעשות אחרת, אלא טוענים שיש להם הוכחה לכל דבר. כי אחרת, הם ממש בעיה - היעלה על הדעת שאדם יעשה משהו בלי הוכחה שזה נכון/עדיף?!

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 15-02-2012, 14:39
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "שמתים מתים נקודה."

מה חבל? ממילא כשהוא מת - הוא מת, וזה הסוף.
זה לא שאם הוא ילמד תורה פחות וישחק גולף יותר זה יתן לו משהו לטווח הרחוק.
בטווח הרחוק - כולם מתים, ולכן שום דבר לא משנה, ושום דבר לא חבל.

מה בכלל הטעם ב"מתנה הזו שניתנה לנו ושמה חיים"? מה היא בכלל שווה?
תחשוב שהייתי מסדר לך את ג'וב חלומותיך, מה שאתה רוצה... ואז אחרי 20 שנה הייתי אומר לך להחזיר את כל הכסף שצברת ומוחק לך את הפנסיה? ממש תודה רבה על המתנה היית אומר לי, אני בטוח...

נ.ב.
"כשמתים". לא "שמתים".

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.

ישן 15-02-2012, 16:27
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "שמתים מתים נקודה."

כבר כתבתי לך זאת פעם, בדיוק בנושא הזה, שיש הבדל מהותי בין שלילה ובין העברת נטל ההוכחה
שלילה דורשת הוכחה משל עצמה, ומכאן שבכדי לפסוק חד־משמעית ש־"זהו הסוף המוחלט" ו־"זו המציאות" אדם מטיל את ההוכחה על עצמו, ולמה לו לעשות זאת?
למה לא פשוט לומר: "אין שום סיבה להאמין בכך", וזה בהחלט יספיק.

מעבר לכך, אני לא מסכים עם הגישה של "הוא מבזבז את החיים שלו", זו גישה די שחצנית לדעתי, שמאחוריה ההנחה ש־"הדרך לנצל את החיים היא באופן שאני רואה לנכון".
גם אם אין חיים לאחר המוות, זה עדיין לא אומר שאלו שמאמינים בכך מבזבזים את זמנם
הרי אם הדרך היא העיקר, כי היא כל מה שיש והיעד הוא אותו היעד לכולם, אך הם נהנים מהדרך שלהם, אז מי אנחנו שנפסוק שהנסיעה שלהם הייתה לחינם רק כי המסלול שלהם שונה?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:25

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר