לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #2  
ישן 14-03-2012, 20:23
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
חילופי מח"טים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

היום, 14 במרס 2012' נפרדה חטיבת הנח"ל ממפקדה, אל"ם אמיר אבולעפיה, שהחל את שרותו בה כטירון לפני למעלה מ-25 שנה, בספטמבר 1986, כבן גרעין ליעד לקיבוץ מגל במחזור נח"ל פ"ו. שנתיים של חתירה למצויינות והישגים באימונים ובפעילות המבצעית, שיא במספר המצטיינים בקק"ץ - 5, הגדס"ר היחידה המצטיינת בצה"ל, המסייעת המצטיינת בצה"ל, מתאר האימונים המצטיין ועוד. היתרון האנושי עשה צעד ענק נוסף מעלה.

כמה סמלי, שגשם זלעפות החל בשיאה של הפרידה, כי החטיבה נפרדה ממפקד אהוב.

הבוקר, שעות ספורות בטרם יעביר את תג חטיבת הנח"ל למחליפו, אל"ם יהודה פוקס, התייצבו בבקו"ם מגוייסי מחזור מרס 2012 של החטיבה.

אל"ם יהודה פוקס שב לחטיבה אותה עזב ב-2002, לאחר ששרת בהצטיינות כמ"מ, סמ"פ ומ"פ מסייעת בגדוד 931, מ"פ העורב באסון המסוקים בו חווה אובדן 10 אנשי צוות דותן, סמג"ד ומג"ד 931 ומ"מ הסמח"ט.

למח"ט היוצא, העומד להתמנות בקרוב למאו"ג עידן, למח"ט הנכנס ולינוקות שהצטרפו היום למשפחת היתרון האנושי שלוחה ברכת בהצלחה.תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מימין לשמאל: המח"ט היוצא, אל"ם אמיר אבולעפיה, מפקד אוגדת הפלדה, תא"ל יחזקאל אגאי, והמח"ט הנכנס, אל"ם יהודה פוקס (צילם יואב אתיאל).
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, שנכנס לתפקידו ב-11 במרס, עונד את תג חטיבת הנח"ל, אותו ענד עד אותו רגע אל"ם אמיר אבולעפיה, לאל"ם יהודה פוקס (צילם יואב אתיאל)

לצפיה בצילומים במקור, ראו:

http://www.magazin.org.il/inner.asp...17&article=6901אלוף משנה יהודה פוקס לתפקיד מפקד חטיבת הנחל
14/03/2012 19:25
יואב איתיאל
החטיבה מבצעת בימים אלה שירות מבצעי בגזרת עזה. "אלה ימים של מתיחות בטחונית הולכת וגוברת", אמר אל"מ אבולעפיה, המח"ט היוצא, "הם מחדדים את האחריות למוכנות, המוטלת על כתפי המפקדים והחיילים, כאילו מחר הוא יום ההפעלה". אל"מ פוקס, שנכנס היום לתפקיד מפקד החטיבה שחרתה על דגלה את איכות הגורם האנושי, הדגיש כי "האדם עדיין המרכיב החשוב ביותר בשדה הקרב, גם בעידן זה של ריבוי אמצעים טכנולוגיים". הוא אמר כי "האיזור בתהליך שינוי", כי "השמיים מתקדרים", וכי "המציאות מחייבת דריכות רבה".

בטקס שהתקיים לפני שעה קלה (רביעי, 14.3), קיבל אל"מ יהודה פוקס את הפיקוד על חטיבת הנח"ל, חטיבה 933, מינוי שאושר ע"י הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, עוד לפני כחצי שנה. אל"מ פוקס מחליף את אל"מ אמיר אבולעפיה שהחל את דרכו בחטיבה לפני 25 שנה ושימש כמפקדה בשנתיים האחרונות. הטקס התקיים באנדרטת הנח"ל, במושבה פרדס חנה.

נציגי כל גדודי הנח"ל השתתפו באירוע. החטיבה מבצעת בימים אלה שירות מבצעי בגזרת עזה. "אלה ימים של מתיחות בטחונית הולכת וגוברת", אמר אל"מ אבולעפיה, המח"ט היוצא, "הם מחדדים את האחריות למוכנות, המוטלת על כתפי המפקדים והחיילים, כאילו מחר הוא יום ההפעלה". אל"מ פוקס, שנכנס היום לתפקיד מפקד החטיבה שחרתה על דגלה את איכות הגורם האנושי, הדגיש כי "האדם עדיין המרכיב החשוב ביותר בשדה הקרב, גם בעידן זה של ריבוי אמצעים טכנולוגיים". הוא אמר כי "האיזור בתהליך שינוי", כי "השמיים מתקדרים", וכי "המציאות מחייבת דריכות רבה".

אלוף ניצן אלון, שאך ביום ראשון השבוע התמנה למפקד פיקוד מרכז, ענד לאל"מ פוקס את תג הנח"ל, בקבלת פנים שנערכה מיד לאחר סיום הטקס הרשמי. השתתפו באירוע גם תא"ל דוד מנחם, רמ"ט פיקוד מרכז, תא"ל אורי ביידץ, מפקד המכללות הצבאיות ותא"ל אגאי יחזקאל, מפקד אוגדה 162, עוצבת הפלדה, מפקדו הישיר של מח"ט הנח"ל, שהחטיבה שלו היא חלק מהכוחות הסדירים באוגדה הזו. את משרד הבטחון ייצג בטקס חיים בן עמי, ראש האגף הבטחוני-חברתי.

אל"מ יהודה פוקס, חוזר בשאלה ובנו של הרב דוד פוקס, הוא בעל תואר ראשון במשפטים, תושב מרכז הארץ, נשוי ואב לשניים. בעבר שימש אל"מ פוקס כמפקד בית הספר לקצינים בה"ד 1, כמח"ט יהודה וכקצין אג"מ של אוגדה 91. אל"מ אמיר אבולעפיה שסיים היום את תפקידו כמפקד חטיבת הנח"ל צפוי בחודש הבא להעלאה לדרגת תת אלוף ויתחיל בתפקידו הבא כמפקד אוגדה 340.

נערך לאחרונה ע"י nachal933 בתאריך 14-03-2012 בשעה 20:27.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 17-03-2012, 06:12
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
הרופא המומחה מגיע לטירון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

http://doctorsonly.co.il/2011/06/11497/

פיילוט רפואי בבסיס האימונים של הנח"ל:

הרופאים המומחים מגיעים אל החיילים
מיזם של רופא הבסיס ד"ר דני גילבורד: אחת לחודש רופאים מומחים יבואו אל החיילים במקום שהאחרונים יטלטלו בדרכים כדי להתייעץ עם המומחים.

05/06/2011, 15:30

בבסיס האימונים החטיבתי (בא"ח) של טירוני הנח"ל, החל פיילוט רפואי חדש שבו הרופאים המומחים הם שמגיעים לחיילים. עד כה, החיילים הם שביקשו לראות רופא-מומחה ונאלצו לנסוע שעות ארוכות מהבסיס שלהם ועד למרפאת-מומחים של מפקדת קצין רפואה ראשי והפסידו ימי אימון רבים.

את הפיילוט, תחת השם "הבא רופא ללוחם" – יזם רופא בסיס האימונים הסרן ד"ר דני גילבורד. פעמיים בחודש מגיע אורתופד כדי לבדוק את כל הטירונים ופעם בחודש מגיע רופא עור. בעתיד ישולבו בסבבי הביקורים התקופתיים הללו גם אורולוג ורופא א.א.ג.

יוזמי הפיילוט הסבירו כי שאיפתם היא שהניסיון שיצטבר יורחב לבסיסי טירונים ואימונים אחרים של גדודי לוחמים.

מטרת המהלך: לצמצם באבדן ימי אימונים שלוחמים מפסידים עקב הצורך להתנועע בדרכים עד שהם מגיעים לרופא מומחה בעניינם. כך גם תגבר זמינות הרופאים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 23-03-2012, 07:32
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
50 - הפלוגה המבציעת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

לוחמי הפלוגה המבצעית של גדוד 50 (בזלת) של הנח"ל

מיטה ומטבח: מוצב בחטיבה הדרומית של אוגדת עזה. על קיבתם: משלוחי המנות שהם קיבלו בפורים מתושבי האיזור. באוזניהם: להקת הנח"ל, והרבה אזעקות צבע אדום. טבילת האש: האזעקה הראשונה בסוף השבוע תפסה אותם באמצע סגירת פלוגה של יום שישי. לא הספיקו להחליט מי מנקה איפה. הכי מבאס: רב"ט הוד קסטל התיישב לאכול ארוחת בוקר אחרי השמירה, אבל בגלל אזעקה הוא אפילו לא לקח ביס. כישרון על מדים: הפ"פית, רב"ט הדס דונדושנסקי, מנצחת את כולם בריצה למרחב המוגן. הכי מפתיע: צבע אדום בשיא המתח של הסרט “ונדטה", כשכולם ישבו במועדון. קל"ב: רב"ט עדן בן טטו גר בניר עוז ומגן על הבית. מראה עיניים: הלוחמים ראו נפילה במרחק שמונים מטר מהם
כתיבה: שירלי הקר, צילום: אורי ברקת .תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילהלצפייה במקור באתר Facebook, לחצו כאן.
במקור: במחנה, גיליון 012 15.3.2
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 24-03-2012, 06:47
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

רצ"ב כתבה על כוח מחטיבת הנח"ל הפועל בגבול ישראל-מצרים:

http://www.idf.il/1133-15390-HE/Dover.aspx24 שעות עם הלוחמים בגבול ישראל מצרים: "השקט לא מתעתע"

מה שנחשב בעבר לגבול של פיהוק, הפך לחזית של סיכול אירועי טרור ופלילים. אתר צה"ל יצא לגבול ישראל-מצרים כדי לפגוש את הלוחמים שלא יורדים מכוננות


תאריך: 23/03/2012, 17:24 מחבר: הדס דובדבני, אתר צה"ל
24 שעות בחולות, בהאמר, בשמש ובתוך החיים של הלוחמים ששומרים עלינו ללא הרף, בקור המדברי בלילה ובשעות החום שרק התחילו. ככה נראים חייו של חייל קרבי בשטח. בלי מסכות (חוץ מצבעי הסוואה), על גבול מצרים הטעון. חודשים שהם מתעוררים מדי שחר לפעילות, ושבים כעבור 12 שעות או 24 שעות, אל המיטה ואל החדר שהוא כל עולמם במשך שבועות רצופים.

הזמן: יום רביעי, 7 במרץ, שתי יממות לפני חיסול זוהיר אל קייסי. פורים 2012.
המקום: מוצב בגבול מצרים, בגזרת החולות.
ההון האנושי: כוח של הנח"ל.
ההתחלה: כמו תמיד בצבא, באוכל.

יוצאים לשטח
12:30 אפשר להריח באוויר את העוף המוקפץ והאורז מחדר האוכל. ככל שמתקרבים למבנה הלבן, הריח מתחזק ואיתו המוזיקה שבוקעת מהמטבח – שיר מזרחי כלשהו, או הדג נחש. ערימה כסופה מנצנצת מחמגשיות ריקות בשמש עד שהפלורוסנט במטבח גובר על האור שבחוץ. סמל הפלוגה, סגן רב הסמל הפלוגתי (הסרס"פ) ותורן המטבח אורזים מנות חמות מהאוכל היישר אל קופסאות האלומיניום ואוטמים אותן לפני שיברח החום. עוד מעט יעבור ליד הבסיס רכב הסיור בגבול ויאסוף את כל המנות – ארוחת הצהריים של הלוחמים שבשטח – ויחלק אותן בין העמדות. אבל עד אז, החיילים שבמוצב (המעטים שלא בפעילות) משביעים את הרעב בפירה ובסלט כרוב אדום עם חומוס.

13:45 האמר צבאי עוצר בכניסה לבסיס. אפודים קרמיים וקסדות מציצים ממנו. החלפת ידיים מהירה של חמגשיות, לחם, מים וממשיכים לשטח. הכוחות פרוסים לכל אורך הגבול בעמדות, משגיחים שאין פעילות עוינת כלפי העבודות המתקדמות לבניית הגדר החדשה. כבר אפשר לנחש איך הגדר, "שעון חול", תראה. בינתיים יש להם הרבה שעות לנסות לדמיין. המזלגות הלבנים מהפלסטיק נשלפים לארוחת צהריים בשטח לצלילי הקרקוש של הטרקטורים. מדי פעם עוברים הג'יפים של הסיור, עמוסי קסדות, אפודים, נשקים ורוח מדברית יבשה וקרירה ביום הראשון החמים העונה.

14:00 המשקפת נכנסת לפעולה. בין הדיונות והחולות מתהווה קבוצת חיילים מצריים קטנה הצועדת בקו ישר. תוך דקות מעטות יסתבר שאלה טירונים ואין חשש. לפני כן הלוחמים נדרכים, זה ידוע שהגבול הוא חבל דק ומסוכן, אבל הם ממש לא נבהלים. מיומנות היא מילת המפתח אצלם ונשק הוא החבר הטוב ביותר שלהם. הוא אפילו הכרית בלילה.

משעות החושך של הבוקר ועד שעות החושך של הערב הם משקיפים. חבורת חיילים שמדברת עם עצמה שוב ושוב, עד שישובו לבסיס ושם הם ידברו עוד קצת, ילכו להתקלח וידברו על החיים ואז לפני השינה יצעק מישהו שיהיו קצת בשקט כי כמה אפשר לדבר עם אותו הבן-אדם.

14:20 הזמן קצת עובר, ובעיקר לא. כבר חודשים שהם יוצאים לשטח או מסיירים על הגבול. מסיירים בגזרה, מתנדנדים בהאמר הפתוח (או בנגמ"ש) ומביטים אל החול. מפקד המחלקה מעביר פקודות שונות לחיילים או מבצע פקודות ממפקדיו ומהחמ"ל. אופנוע מצרי חוצה את השטח באופק. "אני לא מוציא לפעילות חייל שלא מרגיש טוב, ואתה לא צריך להרגיש רע עם זה", מסביר מפקד המחלקה בטלפון לחייל חולה שמתלבט אם להטיל על אחד מהחיילים האחרים את התפקיד שלו בשטח או לסכן את הבריאות. "אתה תנוח ויהיה בסדר", מרגיע המ"מ את הלוחם.

16:00 אירוע טרקטורונים שמתקרבים לגבול מעיר את הגזרה. הקשר חוגג.

18:00 לקראת ארוחת הערב הכוחות המעטים שלא בסיור או בפעילות מבצעית אחרת עומדים במרכז אחת הפלוגות ומעבירים את הרעב בשירים. שירים של קרביים עם הרבה חרוזים, מעט מילים ותוספת התלהבות בצעקות ומחיאות כפיים. ברקע מתנגן עוצר יציאות. הגזרה התחממה בשעות השקיעה של השמש, ההתראות עלו – 48 שעות לפני חיסול זוהיר אל-קייסי הידיעה על השבת בבסיס מגיעה אל החיילים. אז שרים קצת, מעשנים סיגריה או שתיים וצוחקים כדי להעלות את המורל.

תוך כדי, שבים החיילים מהפעילות המבצעית למוצב, ואומרים 'לילה טוב' לאפוד ולקסדה לכמה שעות שינה.

18:50 חדר האוכל מנגן את המוזיקה של סכין ומזלג בארוחת ערב של מלוואח וקוסקוס. מעל הצלחות הכחולות יוצא מה שנשמר בפנים, הפק"ל הנפשי של כל אחד. נכנס מזון, יצא סוד. ממחלקה אחת בלבד אפשר לפענח את כל מה שטוב, רע, מצחיק ומיוחד בחיים כאן. דת, משפחה, עלייה, יהדות, חיים, מוות, ישיבה, סיגריות, אלכוהול, קיבוץ, בגרויות, קעקועים וגיטרה (כי זה תמיד נגמר במוזיקה). החיים – אבל בקטנה, במרוכז.

20:30 מסדר כוננות. כולם מלווים בחברת הקסדה, נשק מצוחצח, בירכיות, ווסט ותד"ל כמו לפני קרב. ההתראה כבר פחות מרעש רקע. כבר אפשר להריח אותה ולא רק בגלל עוצר היציאות. "יכול להיות שבשביל ההתראה הזו אנחנו כאן כבר חודשים. הכוננות שלנו מלאה, הכשירות מלאה", אומר מפקד לחייליו הדרוכים, שהשם זהיר אל-קייסי עוד רחוק מהם יממה וחצי.

20:50 חוזרים לשגרה, אבל ריח ההתראה באוויר כמו אבק שריפה אחרי ירי – אפשר להרגיש אותו, אפשר לנסות להתעלם וממשיכים להתנהל כרגיל. כל הפלוגה מנקה את עצמה לדעת: שירותים, נשקים, מקלחות, משפ"צרים מחסניות וממלאים אותן או מכינים ווסטים ואפודים.

אחרי סגירת הפלוגה – לילה טוב. על המחנה נפרש ירח ועל הפלוגה כוכב זורח. החדרים נסגרים בתוך עצמם. אחד מתקלח, אחד מנסה לצפות בסרט במחשב הנייד, אחד משחק באייפון ושניים בשיחת טלפון עם החברה. איך היה היום, מה חדש, מנמיכים את הקול ליד האחרים ואמרים "אני מתגעגע" או "אני אוהב אותך" או גם וגם. עוד אחד מדבר עם ההורים כדי להרגיע ומנסה להסביר מה הם עושים בלי להסביר יותר מדי.

הם מעבירים "צ'וקולוקים": קורנפלקס, כיף-כף וחטיפים, יושבים מעל שקית ומדברים (כמובן). לוחמים, חברים ואחים. אלה דרישות התפקיד, גם כשלפעמים האינטנסיביות המשותפת מביאה לחיכוכים בסוף הם אחים, הם ביחד וככה זה במחלקה. וברגע שמישהו יוצא ממנה הוא משתגע ומחכה לחזור כבר.

הלוחמים נרדמים בשניות. שנים בצבא לימדו אותם לעצום עיניים ולהיכנס למצב 'שינה' באור, בשמש, בדיבורים, בקור או בחום. כי הם לוחמים אמיתיים.

לוחמים לגבול ולנשמה
05:15 מתעוררים. חלקם, לסיורים או לאבטחת העבודות על הגדר. עשר דקות לפני כן החמ"ל השתולל כשעוד הסתננות פליטים ומהגרים התחילה. המוצב היה מעורבב בחיילים שישנו בנעליים ויוצאים לתפוס את האזרחים החדשים, לוודא שהם לא מחבלים, והיתר התארגנו לקראת שמירות בגבול מצרים. חלקם עדיין לא שבו מהפעילות בה היו כל הלילה.

09:00 ארוחת בוקר. ירקות חתוכים, ביצה קשה וגבינה לבנה. ולחם, כמובן, כי זה הקינוח בכל ארוחה. אחרי האוכל תורן המטבח שוטף את הכלים, מפריד בין כחולים (חלבי) לאדומים (בשרי) ומבלה זמן איכות עם סבון ה"קליר-דיש" המפורסם של צה"ל. או "דנה".

09:30 מי שפחות נמשך לירקות ולביצה התחיל בניקיונות. שטח-שטח אבל משמעת צבאית לכל דבר. מסדר בוקר מביא את הלוחמים לצחצח באדום את הנעליים המשופשפות מחול (ופז"ם), גילוח יסודי, ריקון הפחים, מגרפות, מגבים, מטאטאים. באדניות, רב הסמל הפלוגתי מטפח קקטוסים וצמחים אחרים. באדנית של "פצצות מרגמה" שתלו מרווה, באדנית של "כדור 5.56 מ"מ" יש קקטוסים. מיחזור בסגנון צה"ל. את הצמחים הם קנו בדרך חזרה מציר 12, אחרי שהקפיצו אותם בעקבות הפיגוע באוגוסט. ככה, למזכרת.

10:30 הכנות למסדר ציוד לקראת פעילות יזומה לאור ההתראות. בינתיים, תוך כדי ניקיון יסודי של המקלע לסוגיו, הלוחמים מדברים. מספרים קצת על עצמם את המידע שהם יודעים אחד על השני כבר שנה וחצי. מחלקת הגיל, שסוחבת על הגב טילים משוכללים ומאיימים, מורכבת מחיילים יחידים שבנו מחלקה עם לב. כל אחד הוא שם משפחה (מידלר, חורי, מנדסטה) אלא אם כן הוא נולד לשם יוצא דופן בנוף (מייקל, ארד, כדן). תוך כדי שהם מנקים את הנשק הם גם מנקים מעט את הלב.

12:30 מסדר דגל בכומתות ירוקות שזוהרות על רקע המדבר. בעוד יממה בערך יחוסל מזכ"ל ועדות ההתנגדות והם יהיו מוכנים לכל תרחיש. החייל הבודד, החוזר בתשובה, העולה החדש, זה שנלחם כדי להגיע לצה"ל וזה שבחר בקרבי עם הלב ואחר כך מסר זיעה ודם בהכשרה, כולם הולכים לחדר האוכל לארוחת צהריים. אורזים חמגשיות, ממלאים מגשים וסוגרים 24 שעות בודדות מתוך רבות. עוד מעט יחזרו החיילים מהשמירות והסיורים, עוד ניקיונות, עוד שמירות, עוד מילות קוד בקשר ועבודות לבניית גדר "שעון חול". ושוב כניסת מסתננים, פעילות מבצעית, עלייה על אפוד ונסיעה בנגמ"ש. זו שגרה.

אם קשה יש שוקולד ויש את החבר'ה. הם יודעים שהם שם בשביל מטרה שהופכת חשובה יותר מיום ליום.


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

לוחמי הנח"ל במוצב. צילום: הדס דובדבני, אתר צה"ל

נערך לאחרונה ע"י nachal933 בתאריך 24-03-2012 בשעה 06:58.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 30-03-2012, 11:33
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
עשור לחומת מגן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

חטיבת הנח"ל הובילה את רוב קפיצות המדרגה בלחימה באיו"ש, שהחלה ב-29 בספטמבר 2000, הייתה הראשונה להיכנס ולפשוט בשטחי A, על מרחב כפרי, עיירה ועיר (טול כרם). כוחות מהחטיבה השתתפו גם בכניסה הראשונה למחנות הפליטים, פעלו בנור א-שמס ליד טול כרם, אבל בכפיפות פיקודות לצנחנים. פלס"ר נח"ל, ביצע את המספר הגדול ביותר של מבצעים מכל היח"טיות של החטיבות השונות בלחימה באיו"ש עד מלחמת לבנון השנייה. החטיבה הובילה פיתוח תו"ל ייעודי וישום לקחים והטמעתם בייחידותיה ובקרב כלל היחידות הלוחמות בעידן של צמצום האימונים, עקב הלחימה.

הכניסה לחומת מגן ב-29 במרס 2002 הייתה טבעית. הכוחות החלו להתארגן מיד כשנודע על פיגוע מלון פארק. החטיבה פעלה חלק מיחידותיה האורגניות (כשהשאר נלחמות בזירות אחרות) וכוחות שהוכפפו לפיקודה, בין היתר בפיקוד מח"טים לעתיד של הנח"ל. החטיבה לחמה בדרום מערב רמאללה, צרה על מתחם הביטחון המסכל של ג'יבריל ג'וב בביתוניא והוקפצה לסייע לחטיבה 5 בלחימה במחנה הפליטים בג'נין. בקרב בג'נין ב-5 באפריל 2002 נפלו סמ"ר עודד קורנפיין וסמ"ר רועי טל, כשזינק חלצו ועל כך עוטר בצל"ש מפקד אוגדת הפלדה. בנוסף הוענק צל"ש אלוף, על הצטיינותם בלחימה בג'נין ובאיו"ש בכלל לסרן רן ורדי, סמ"ר רון מרגלית ולפלס"ר (יחידתי) ולגדוד 932 נתנה תעודת הערכה. בסך הכל הוענקו ל-15 מפקדים ולוחמים (בהם 6 לאחר מותם) צל"שים על הצטיינותם בלחימה והקרבת חיים, באיו"ש ובעזה בשנים 2008-2000 והוענקו 3 צל"שים יחידתיים, 1 לפלס"ר ו-2 לגדס"ר שהוקם תוך כדי המשך לחמיה רציפה של היח"טיות, שאוגדו לתוכו במאי 2002. בלחימה בשנים 2004-2000 איבדה החטיבה 18 מפקדים ולוחמים.

רצ"ב ראיונות בגלי צה"ל, עם סמח"ט הנח"ל ומג"ד 932 על לחימתם כמפקדי פלוגות ב"חומת מגן" ועם היועץ הארגוני החטיבתי באותם ימים וכיום פסיכולוג פיקוד דרום.http://www.glz.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=102563


עשור למבצע "חומת מגן"
טל לב-רם
עדכון אחרון: 13:15 , 29/03/2012

הבוקר של 29 במרס 2002 נפתח עם הידיעות הראשונות על כניסת צה"ל לרמאללה. ב"מרס השחור" של אותה השנה נרצחו 105 אזרחים, ו-26 חיילים ישראלים, בפיגועים ופעולות טרור. ממשלת שרון הראשונה החליטה לצאת בתגובה למבצע צבאי בשטחי יהודה ושומרון, "חומת מגן". 10 שנים אחרי - האתגרים השתנו


עשור עבר מאז מבצע חומת מגן ביהודה ושומרון, והרבה מאוד השתנה אצלנו ואצל הפלסטינים. טרור המתאבדים ותשתיות הטרור באיו"ש כמעט חוסלו לחלוטין, מוקד הטרור עבר לרצועת עזה. רשות אחת, חוק אחד, אבל של חמאס ולא של הפת"ח. במציאות הנוכחית די ברור למערכת הביטחון שבסופו של דבר כיפת ברזל לא תספיק, וגם בדרום יהיה צורך במבצע בסגנון חומת מגן.

חטיבת הנח"ל נמצאת עכשיו בתעסוקה מבצעית לאורך רצועת עזה. מפקדי הגדודים לחמו בחומת מגן, ואת הלקחים של אז הם מיישמים היום - מבינים שברגע אחד, הם יכולים למצוא את עצמם בלחימה בתוך הרצועה.

"מהמבצע אז למדתי עד כמה הכשירות המבצעית היא חיונית למסגרת הצבאית", סיפר לגלי צה"ל סגן אלוף רועי שטרית, מג"ד 932, שהיה מפקד פלוגה ונלחם בחומת מגן, "אני חושב שהדבר המרכזי שחומת מגן הטמיעה בנו הוא כמה חשוב המעבר משגרה לחירום, כמה חשובה הכשירות הגדודית, כמה חשוב לרדת לרמת הרזולוציה של הקלע, הנגביסט, המקלען, של הצלף, אין מצב שזה לא תופס אותך בכשירות מלאה, כי בכל רגע אתה עלול להימצא במצב אחר לגמרי".

המאבק של יחידות צה"ל בחומת מגן לא היה רק כנגד הפלסטינים. בקרב החיילים הייתה תחושה שלהיכנס ללב הערים הפלסטיניות, זאת משימה כמעט בלתי אפשרית. שטח A, שהיה באחריות פלסטינית, וסומן על המפות היה אסור למעבר גם בתודעה של המפקדים, כפי שמספר סגן אלוף אלעד אופשטיין, סמח"ט הנח"ל. לדבריו, "שטח A הוא גבול גזרה, אין כניסה אליו. יש סיטואציות שהתחלנו מרדפים ועצרנו באמצע. בחומת מגן הקונספט הזה נפרץ. באמת לא ידענו מה נפגוש. אמרו שיש אלפי נשקים ברחוב, ושבכל מקום ניתקל בהתנגדות קשה. בכניסה הראשונה לרמאללה - הפלא ופלא, רחוב שקט".
הייתה הערכת יתר של האויב בחומת מגן. היום אל מול חמאס בעזה, הדברים הרבה יותר מאוזנים ותורמים לתחושות המסוגלות של החיילים. רב סרן אריאל וינר שימש במהלך חומת מגן כיועץ הארגוני של חטיבת הנח"ל, והיום הוא הפסיכולוג של פיקוד דרום. במסגרת תפקידו, הוא עוסק בהכנות המנטליות של החיילים, במידה וידרשו להילחם בעזה. "כשאתה שואל מפקדים ולוחמים היום מה זה עזה, מה יש שם, מה האיום הצבאי, הם יודעים לדבר בצורה קונקרטית על האיומים", מספר וינר, "אני שהמפקדים מצליחים לצייר אצל החייל תמונה כוללת ומדוייקת, מרכיב מרכזי ביצירת תחושת מסוגלות".
סמח"ט הנח"ל: "צה"ל מסוגל למבצע דומה גם בעזה"
למרות שרוב חייליו של המג"ד שטרית, כבר לא נלחמו במחבלים פנים אל מול פנים. הוא בטוח שהאימונים והשיחות יוכיחו את עצמם ברגע האמת. "אין ספק שקשה להעביר את החוויות שלך תחת אש בסמטאות, אבל אני חושב שאנשים מבינים את העסק, אנשים מדברים בשפה שאתה דיברת גם אחרי מבצע חומת מגן, גם בעניין המקצועי, גם בעניין המנטלי וגם בעניין הכשירות", אמר.

סמח"ט הנח"ל הסביר כי צה"ל מסוגל למבצע נוסח חומת מגן ברצועת עזה, אבל מדובר במציאות אחרת לחלוטין, ולכן כרגע הפעולות המתוכננות, מכוונות בעיקר על מנת ליצור הרתעה. "אני חושב שזה סוג אחר של מטרות, בעיקר מול האמל"ח וסדר הכוחות ברצועה. צה"ל יכול לעשות את זה, יש לכך משמעויות מבחינת העורף, אבל צה"ל מסוגל לעשות את זה.", העריך.

10 שנים למבצע חומת מגן, טרור המתאבדים הפך לטרור הרקטות, שתי ישויות פלסטיניות נפרדות לחלוטין נוצרו בגדה ובעזה, ואיראן הידקה את אחיזתה באזור. עד כמה אפשר להשוות את המציאות של אז להיום - לא הרבה. מה שבטוח שהאתגרים הביטחוניים רק הפכו גדולים יותר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #7  
ישן 30-03-2012, 13:34
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,238
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "עשור לחומת מגן"

מאמרו של האלוף עאיר גולן, "מרכיבי היכולת ללחימה בשטח בנוי - דוגמת חטיבת הנח"ל", מערכות 384, יולי 2002,


http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/110375.pdf
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 30-03-2012, 13:13
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
צלפי גדס"ר נח"ל לקראת יום האדמה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

גדס"ר נח"ל מתכונן ליום האדמה

מקר:http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4209854,00.html


ברצועת עזה צפויה להתקיים [ב-30 במרס 2012] עצרת מרכזית ועדיין לא ברור האם משתתפי העצרת מתכוונים לצעוד לעבר אחד המעברים בין ישראל לבין רצועה.

בשל הרגישות של גזרת עזה, נערכו כוחות צה"ל בדריכות עם צלפים, מחשש שפלסטינים יתקרבו לגדר. במקרה כזה יבצעו הצלפים ירי הרתעתי תחילה ואם יבחינו בניסיון לפרוץ את הגדר, יכוונו לרגליהם של המפגינים בכדורים בקוטר קטן. באימון שקיימו שלשום [28 במרס] לוחמי גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל התאמנו הצלפים בירי לכיוון הברכיים של המטרות.תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הצלפים בגזרת עזה מתאמנים לניסיון פריצה של הגדר (צילום: מוטי קמחי)תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

צלפים בגזרת עזה מתכוננים צילום: מוטי קמחי
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #11  
ישן 31-03-2012, 06:50
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
חטבת הנח"ל יוזמה בלחימה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

יוזמה בלחימה


ברב שיח בהנחיית הפרשן הצבאי של ynet, רון בן ישי, מדבר מפקד פיקוד הצפון, אלוף יאיר גולן, על הכניסות הראשונות לשטחי A באיו"ש והיוזמה בלחימה שהנהיג כמח"ט הנח"ל מאז החלה הלחימה חודש וחצי לאחר שקיבל את הפיקוד על 933, ב-29 בספטמבר 2000. למשל, אימון כיבוש עיר, כשטבריה משמשת כלש"ביה ענקית והלחץ על הרמות הממונות ליזום ולהיות התקפיים וכי האויב איננו כל-כך מאיים וחזק כפי שסברו במטכ"ל ויהיו אבידות, אך הן לא יהיו כבדות. בדיון השתתף מחליפו של האלוף גולן בפיקוד על חטיבת הנח"ל וכיום מפקד הגיס הצפוני, אלוף נועם תיבון. בטרם פיקד על 933, היה מפקד חטמ"ר יהודה ובמרכזה העיר חברון ותחת פיקודו לחמו מחטיבת הנח"ל. בהם, גדוד931, שפיקד עליו מח"ט הנח"ל מאז 14 במרס 2012, אל"ם יהודה פוקס. שני המשתתפים הנוספים בדיון היו, ראש אגף התקשוב, אלוף עוזי מוסקוביץ, ומפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4208073,00.html
אלוף גולן: יכולנו, אבל הפיקוד העליון בלם אותנו. אלוף רוטברג: החמצנו חיסול האחראים למלון פרק. אלוף מוסקוביץ': לפני ג'נין באתי למופז הביתה. אלוף תיבון: שרון אמר והוכחנו - ניתן להכניע טרור
אז מח"טים, היום במטכ"ל. הפגשנו 4 ממובילי 'חומת מגן' ושמענו על התסכול שנשאר, על ההצלחות והלקח. וגם על כיבוש טבריה

רון בן ישי
פורסם: 30.03.12, 22:29


שלושה חודשים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה, השטחים בוערים. מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה יאיר גולן - היום אלוף פיקוד הצפון - מגיע למטכ"ל בתל אביב לקבל אישור למבצע מעצר מבוקשים בכפר א-סירה א-שמלייה שבשומרון. האישור ניתן, אבל ראש חטיבת המבצעים אז, תא"ל אלי אמיתי, עוצר את גולן ביציאה ומזהיר: "יאיר, אתה תצא משם עם ים של הרוגים". גולן ואנשיו יצאו למבצע, ביצעו את המשימה וחזרו בלי שריטה.

יותר משנה חלפה, נהרות של דם זרמו בשני הצדדים עד שצה"ל יצא למבצע "חומת מגן", עשור בדיוק מהיום. עכשיו כבר ברור שהוא לא מיגר כליל את טרור המתאבדים. המתקפה הרצחנית שניהלו נגדנו הפלסטינים נמשכה עוד כמה שנים אחרי המבצע וגבתה את חייהם של עוד כמה מאות ישראלים (ואלפי פלסטינים) עד שדעכה כמעט כליל; לא במעט הודות לגדר/חומת ההפרדה. אבל "חומת מגן" סימן את המפנה בלחימה. היוזמה, שיטות הלחימה ובעיקר הנחישות שבה פעל צה"ל כשקיבל סוף-סוף אור ירוק מהדרג המדיני, הן שאפשרו לו להכריע בעימות הא-סימטרי. הישג שצבאות מעטים רשמו כמותו בהיסטוריה הצבאית המודרנית.


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
האלופים בלשכה. מימין: תיבון, רוטברג, מוסקוביץ' וגולן (צילום: מוטי קמחי)


מה היה ב"חומת מגן" שגרם למפנה? האם נחוץ ואפשר לשחזר את "חומת מגן" גם בעתיד? בעזה, למשל, אולי בלבנון? אלו היו כמה מהשאלות שהצגנו לארבעה מבכירי המטה הכללי. הם היו אלופי-משנה כשפרצה האינתיפאדה בספטמבר 2000. גולן, עוזי מוסקוביץ' (ראש אגף התקשוב), ונועם תיבון (מפקד גיס צפוני) פיקדו אז על חטיבות סדירות; רם רוטברג (מפקד חיל הים) היה מפקד שייטת 13, שעל לחימתה החשאית באותה תקופה כמעט שלא סופר עדיין.

נפגשנו כולם במשרדו של האלוף גולן בקריה. ככל שהעמקנו חזור אחורה - בעיקר כשדיברנו על התקופה שלפני "חומת מגן" - לא יכלו הדוברים להסתיר את כעסם. כעס שנבע מתסכול על שמי שפקד עליהם לפני עשר שנים היסס ולא שלח אותם לעשות מה שהתבצע לבסוף. צריך לזכור - מדובר באלופים שהלקחים שהם נושאים עמם מאותה תקופה ישפיעו על כל מתאר לחימה של צה"ל בעתיד הקרוב.

נבואות הזעם
תזכורת קצרה: האינתיפאדה פרצה חודשיים אחרי שנכשל הניסיון להסכם קבע היסטורי בפסגת קמפ דייויד, בין ראש הממשלה אהוד ברק ליו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, שבע שנים מחתימת הסכם אוסלו. צה"ל כבר יצא מזמן מהערים הפלסטיניות הגדולות (שטחי A). ארבע שנים קודם לכן, אחרי מהומות מנהרת הכותל - בתקופת נתניהו הראשונה - בצה"ל הפיקו את הלקחים והתחילו להתכונן ולצבור ציוד למה שזכה לשם קוד "אירועי גאות ושפל": עימות נרחב עם הפלסטינים בשטחים במסגרת התקוממות עממית (אינתיפאדה) גדולה נוספת.

נועם תיבון היה בתחילת העשור שעבר מח"ט יהודה. בגזרתו שכנו העיר חברון ולא מעט כפרים "בעייתיים". "ההתחלה הייתה בלתי רגילה", נזכר האלוף תיבון, "היינו מוכנים להפרות סדר המוניות בנוכחות אמל"ח", הוא אומר ומתכוון להפגנות לא רק עם אבנים, אלא גם בקבוקי תבערה ונשק חם. "אבל אז, כמו תמיד, גם הצד השני למד והפיק לקחים - וטרור המתאבדים החל. פתאום התהפך הגלגל. בעוד אנחנו מתעסקים בהפרות סדר ובאבטחת צירי תנועה, התפוצצו אוטובוסים בכפר סבא, בחדרה ובתל אביב. כל מה שעשינו בשטח כבר לא היה רלבנטי לבעיה המרכזית וצה"ל היה צריך להמציא את עצמו מחדש בעימות הזה".

זה אכן קרה, מסביר תיבון, "בזכות שני דברים: א - דחיפה בלתי רגילה של החבר'ה מלמטה. היה ויכוח בתוך הצבא. אנחנו, חלק מהמח"טים בבט"ש (של החטיבות המרחביות) ובסדיר היינו צריכים לשכנע שאנחנו יכולים לכבוש את מחנות הפליטים, לכבוש את הערים הפלסטיניות בלי מאות ואלפי הרוגים בצדנו כפי שאיימו עלינו. ב - בגלל שהחטיבות הסדירות התאמנו ונערכו (לשינוי דפוס הפעולה - ר.ב.י) והיו מוכנות".

האלוף תיבון נזהר שלא לדרוך על מוקשים שיסבכו אותו פוליטית ועם עמיתים בעבר ובהווה. לכן הוא מסתפק ברמז עבה על המחלוקת החריפה בין הפיקוד הבכיר של צה"ל לבין מפקדי השטח כאשר גבר טרור המתאבדים. הרמטכ"ל היה אז שאול מופז. אלוף פיקוד מרכז באותה תקופה היה יצחק איתן ומפקד אוגדת איו"ש היה תא"ל בני גנץ, הרמטכ"ל הנוכחי.

מפקדי השטח ובראשם המח"טים הסדירים דרשו שירשו להם להיכנס ולפעול בתוך הערים הפלסטיניות הגדולות ובתוך מחנות הפליטים. רק כך, טענו, אפשר יהיה לעצור ולחקור את משלחי הטרור, פעיליו וסייעניו ולפרק את מעבדות הנפץ. אבל הפיקוד הבכיר של צה"ל היסס. ראשית מפני שחשש מהתנגדות חמושה קשה, שתוביל לאבדות כבדות בצדנו. שנית - מפני שהדרג המדיני הבכיר וכמוהו צמרת צה"ל קיוו עדיין שאפשר יהיה לחזיר את השקט באמצעות מו"מ עם ערפאת ותיווך אמריקני. שלישית - מפני שחששו מהתגובה הבינלאומית שתגנה את הפרת הסכמי אוסלו על ידי ישראל.

אריק שרון, ראש הממשלה, ובמידה מסוימת גם שר הביטחון בנימין בן אליעזר, לחצו אמנם על צה"ל לפעול ביתר אגרסיביות נגד טרור המתאבדים. אך הם לא רצו לכפות על הצבא דרך פעולה שאינה מקובלת על הפיקוד הבכיר, כדי שלא יוחזקו בציבור אחראים אם נבואות הזעם יתממשו.


לכבוש את שכונת הדייגים
"היינו די מתוסכלים מזה שיש מלא פיגועים ולא עושים עם זה שום דבר, או לא עושים מה שאנחנו (מפקדי השדה) חשבנו שניתן לעשות", אומר גולן, אז מפקד חטיבת הנח"ל. השד בקסבות ממש אינו נורא כפי שהוא מצטייר בדו"חות המודיעין (תופעה דומה הייתה במלחמת לבנון השנייה ובעופרת יצוקה), הסבירו בשטח, אך במטכ"ל סירבו לשמוע.

גולן החליט שלא לחכות להוראות מלמעלה. "היה לי ברור שנצטרך בסופו של דבר לכבוש את הערים הפלסטיניות, אחרת זה לא יגמר. לכן אני בונה תרגילים של כיבוש עיר וכל הגדודים מתרגלים את כיבוש טבריה".

טבריה?
גולן מחייך. "אני הולך לראש העיר בני קרייתי ואומר לו: בני, וואללה, אנחנו מכירים מקורס מג"דים, אני חייב להתאמן, תן לי את העיר. 'אין שום בעיה', הוא אומר לי, 'גש למנכ"ל ותסגור איתו'. בקיצור, אנחנו מתרגלים כיבוש עיר. אמנם בלי טנקים ונגמ"שים ובלי אש, רק עם ג'יפים וחיילים אנחנו כובשים את שכונת הדייגים ואת שיכון ד'. כך גדוד אחר גדוד עד שהיינו מוכנים".


בספטמבר 2001, חצי שנה לפני הפיגוע במלון פרק, הגיעה ההזדמנות של המח"טים. אחרי רצח השר רחבעם זאבי פקעה סבלנות של הדרג המדיני והצבאי. צה"ל קיבל פקודה לפשוט על ערים פלסטיניות ועל כפרים גדולים כדי לעצור מבוקשים שציין השב"כ. אבל גם אז עדיין לא היה אישור להיכנס למחנות הפליטים שנחשבו לקני צרעות. גולן נכנס ללא בעיות ומשתלט על טול כרם. "אבל אין לי אישור להיכנס למחנה הפליטים", הוא מדגיש בזעם במהלך הראיון: "לכן, כשאני גומר את המבצע הזה אני יושב וכותב מכתב לאלוף הפיקוד (מרכז); זה לא יעלה על הדעת, אני כותב לו, שאנחנו נכנסנו (לטול כרם) ואז המבוקשים ברחו למחנה הפליטים. אין לנו שום בעיה להילחם במחנה הפליטים. כבר בדקנו את זה מספר פעמים...".

המכתב, שנחשף כאן לראשונה רק אחרי עשור, לצד לחץ המח"טים, כנראה עושים את הרושם הנדרש בקריה.
בתחילת 2002 צה"ל מתחיל לשלוח את החטיבות הסדירות שלו לפשיטות, מעצרים והרס תשתיות טרור בתוך יישובים פלסטיניים. בפברואר נכנס מח"ט הצנחנים אביב כוכבי עם לוחמיו וגדוד נח"ל למחנה בלטה ליד שכם, שנחשב למעוז בלתי חדיר של הטרור. הוא משתלט על המחנה תוך שימוש בשיטת תנועה יצירתית: שבירת פרצות בקירות פנימיים באמצעות פטישים כבדים ומסורי בטון, ומעבר דרכם. חרף האזהרות והחששות, חטיבת הצנחנים מאבדת במבצע "מסע בצבעים" לוחם אחד, סמ"ר חיים בכר ז"ל; חטיבת הנח"ל פושטת בהצלחה לא פחותה על מחנה אל עמרי שליד רמאללה; גולני מכתרים את המוקטעה שבה יושב ערפאת. אבל אחרי ימים ספורים הכוחות יוצאים ושבים לבסיסם. עדיין אין מהלך גדול אחד ומקיף שייתן טיפול שורש לבעיית המתאבדים.

ללכת על הראש
"היה ביטחון מלמטה וחשש מלמעלה", מסכם האלוף עוזי מוסקוביץ' את אותה תקופה, שבה פיקד על חטיבת השריון 500. גם הוא נמנע מלמתוח ביקורת מפורשת על המטכ"ל של אז, אך חוזר ואומר: " חמש פעמים כבשתי את ג'נין עם החטיבה אבל לא קיבלתי אישור להיכנס למחנה הפליטים (שליד העיר). לפני אחד המבצעים בג'נין הייתי צריך לנסוע לרמטכ"ל מופז הביתה, לכוכב יאיר, כדי שהוא יסמן לי על העזרים (מפות וצילומי אוויר) לאן מותר לירות ולאן אסור ואיזה בית מותר להרוס ואיזה לא".

האלוף רוטברג, מפקד חיל הים, מנסה להסביר את מקור המחלוקת. "יש פה יחסי גומלין בין יכולות וביטחון עצמי שנבנה מלמטה לבין דרג מטכ"לי, שגם שם יושבים אנשים שלא נולדו בשלישות הראשית ויודעים להילחם. אלא שבהתחלה הם ניגשו לעניין עם הרבה חוסר ביטחון ועם תחושה שיש הרבה מאוד מעצורים מדיניים שמונעים פעולה בגלל הסכמי אוסלו. לאט-לאט החל תהליך ששני הגורמים מתקרבים אחד לשני וצומחת הבנה מה ניתן לעשות ומה לא".

מאחר שצה"ל כמעט שלא נכנס אל ריכוזי המחבלים העיקריים בתקופה שלפני "חומת מגן", הייתה לשייטת 13 בפיקודו של רוטברג משימה מיוחדת במינה: לפעול ביחד עם היחידות המבצעיות של השב"כ כדי לפגוע בראשי המחבלים ומובילי הטרור. "כמפקד השייטת אני צריך להפעיל את הכוח שלי בצורה ממוקדת כדי לסכל את מספרי 1 ו-2 שלהם", מזכיר רם. "טרור מנצחים דרך פגיעה במפקדים שלו. כל פעם צריך ללכת על מספר 1. כשאתה מחסל את 'הראש' אתה מחסל לתקופה מסוימת את הידע, הקשרים והיכולות המבצעיות שלו".

השייטת השתמשה גם בטילי "גיל", הוא מעיד, "וגם בדברים אחרים. העתקנו באותה תקופה יכולות ושיטות לחימה מהיבשה לים ולהפך. למשל, תוך כדי 'חומת מגן', היינו יחד עם חטיבה 35 של הצנחנים בשכם. קיבלנו פקודה להשתלט על קארין A (ספינת הנשק שנתפסה בים האדום). הכנו חלק מהכוח, ירדנו לאילת ועשינו את 'קארין A'. כשגמרנו הלכנו לעבוד בעזה, אחר כך פעלנו בלבנון למנוע הברחות.

"באחד המקרים אחר כך הגיע מידע מדאיג. כשאנחנו במסוק, חוזרים מפעילות בצפון, מבקשים שאשלח כוח לג'נין. היה שם אירוע קשה לחטיבת המילואים במחנה הפליטים והיו זקוקים לנו בחילוץ... יצאנו לשם מיד. צריכים להיות פרו-אקטיביים", אומר מפקד חיל הים, "כל הזמן פרו-אקטיביים. זו תפיסת העולם המבצעית והקרבית שלנו. בטח מול טרור".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תיבון ורוטברג. השייטת חזרה ממבצע בצפון ישר לג'נין (צילום: מוטי קמחי)


כשרוטברג אומר "פרו-אקטיביים" הוא מתכוון "תוקפניים", אלא שבעולם המונחים המכובס והתקין פוליטית המקובל היום בצבא כבר לא נאה להשתמש במונחים ברוטאליים כאלה. מקסימום "התקפיים".

למפקד חיל הים יש תסכול אישי מ"חומת מגן". שבועיים לפני המבצע התכוננו אנשי השייטת בפיקודו למבצע בטול כרם. לשב"כ היה מידע על שני מבוקשים "כבדים" מהעיר, שאחר כך התברר שהם היו בין המשלחים של המתאבד לפיגוע במלון פרק. "הכרתי אותם באופן אישי", הוא מספר, "ידעתי מיהם המשלחים ורציתי 'ללכת עליהם' עד הסוף. אבל בתהליך החלטה מקצועי שהתנהל בשב"כ התלבטו אם לסכל את השניים. בסופו של דבר עצרו אותי, למרות שהתנגדתי חריפות. רק אחרי זמן הרגנו אותם". היום הוא אינו בטוח לגמרי שאם היה פוגע בהם קודם היה מונע את הרצח. מה שבטוח הוא שתחושות ההחמצה והתסכול לא מרפות ממנו.

המילואימניקים לא הוכנו
השיקולים שעיכבו את המבצע הלכו והתפוגגו עד שהתאדו כליל ב"מרס השחור" ב-2002, שבו נרצחו 135 ישראלים ב-23 פיגועים. יומיים אחרי מלון פרק בליל הסדר, יצאה לדך "חומת מגן". "ההתגייסות הפנימית הייתה מאוד גדולה כי כוס הדם התמלאה ואף גלשה", אומר האלוף מוסקוביץ'. "היעד העיקרי היו הערים רמאללה, שכם, בית לחם וג'נין ומחנות הפליטים שסביבן. המשימה הייתה מעצר מבוקשים וסייענים והעברתם לחקירת שב"כ, הרס מעבדות הנפץ ותפיסת כלי הנשק. אבל בניגוד למבצעים קודמים הכוונה הפעם הייתה להיכנס לריכוזי האוכלוסייה הפלסטיניים העיקריים ולשהות שם כדי להרוס מהיסוד את התשתיות האנושיות והפיזיות של הטרור וכדי לאסוף מודיעין שישרת את המשך הלחימה".

נועם תיבון: "בתכנון של 'חומת מגן' שמו את הכוחות הכי טובים מול רמאללה ושכם. הייתה תחושה ששמה, בגלל מחנות הפליטים, יהיו הקרבות הכי קשים. ככל שהלכו לפריפריה שלחו את הכוחות הפחות חזקים. בסוף הערים הגדולות נכבשו כמעט בלי נפגעים".


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
חיילים בג'נין ב"חומת מגן". 13 לוחמים נהרגו אחרי מארב (צילום: EPA)


היוצא מהכלל הייתה ההשתלטות של חטיבה 5 על מחנה הפליטים בג'נין. 2,000 אנשי מילואים גויסו לטובת המבצע, בהם אנשי חטיבה זו. ביום השביעי ל"חומת מגן", במארב שטמנו להם פלסטינים בסמטאות מחנה הפליטים, נהרגו 13 לוחמים. גופות כמה מהם נחטפו. אנשי שייטת 13 שהוזעקו למקום חילצו את הגופות ודחפורים של צה"ל הרסו חלק נרחב מהמחנה. הפלסטינים הפיצו שמועות על טבח, אבל ועדת חקירה של האו"ם מצאה שזו הייתה בדיה מוחלטת.

גולן נזכר: "כל החטיבות הסדירות, חטיבות החי"ר בפרט, שהשתתפו בחומת מגן הגיעו למבצע אחרי הרבה מאוד ניסיון במרחב הפלסטיני. הקפיצה הזו לא קרתה במערך המילואים". השגיאה, הוא מדגיש, היא המודל שנוסה עם חטיבה 5. "זו חטיבה מצוינת אבל היא שילמה את מחיר הכניסה ללחימה ללא הכנה. גולן מהרהר רגע ומוסיף: "בפרספקטיבה של הפקת לקחים, לא רק נוסטלגיה, צריך לדעת שבסדיר נבנה המון ידע ואת הידע הזה צריך ללמד דרך קבע את מערך המילואים. אם לא מנחילים את הידע למילואים - חוטפים".

כמו, למשל, במלחמת לבנון השנייה? אלוף פיקוד צפון מהנהן.

אם כבר, אז בכול הכוח
מבצע "חומת מגן" כשלעצמו לא מיגר את הטרור אבל הונחה בו התשתית לעליונות המודיעינית ולחופש הפעולה המבצעי המשמשים את צה"ל והשב"כ עד היום ביהודה ושומרון. יחד עם סיוע ממנגנוני הביטחון הפלסטיניים, יכול לצה"ל היום לדכא פיגועי טרור בטרם התממשו, להרוס תשתיות חמאס ולמנוע התפתחות איום בנשק תלול מסלול כמו בעזה. מהאלופים אפשר להתרשם כי ב"חומת מגן" הונחה גם תשתית של לקחים המשמשת את המטכ"ל היום ואשר תיושם בסופו של דבר אם יתפתחו עימותים מול ארגוני הגרילה והטרור בעזה ובלבנון.

"בסופו של דבר בשכונה שלנו מיישבים מחלוקות ב-M-16 ולא ב-F-16", אומר השריונר מוסקוביץ'. "בשביל ללחום אפקטיבית בטרור צריך להחזיק את השטח. לא משנה איזה טילים יש לך או לאויב. צריך לתמרן, להשתלט על השטח ולהחזיק בו לאורך זמן כדי שתוכל לעבור לשלב הטיהור".


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
הפגזה בבית לחם, 2002. "הדברים של אריק שרון נתנו לנו הרבה כוח" [כאן בוצע המבצע הראשון של גדס"ר נח"ל בחודש בו הוקם - מאי 2002]


תיבון: "הלקח הראשון שלי הוא שניתן להכניע את הטרור. צריך לזכור שהתחלנו את העימות הזה עם כל מיני אמירות שאי אפשר להכניע את הטרור. זו הייתה תפיסת דגל. אבל אריק שרון אמר מההתחלה שאפשר להכניע את הטרור וזה נתן לנו הרבה כוח. הלקח השני שלי אומר שצריך לשאוף ליישם במלחימה בטרור את הנוסחה הקיימת באיו"ש: שליטה בשטח, מודיעין מדויק, בידוד מרחב הפעולה ופעולות התקפיות בכל מקום".

גולן: "אני חושב שהלקח המרכזי הוא המוכנות. אתה צריך לדעת שביום הפקודה עומד לרשותך כלי מושחז היטב. אני אומר את זה היום בהקשר לקיצוצים בתקציב. אומה צריכה לדעת שהצבא, הכלי הזה, הוא מושחז. אחרת תקבל דברים לא טובים. הלקח השני: אל תגמגם בהפעלת הכוח. כשאתה מפעיל אותו - אז במלוא העוצמה. מי שחושב שמלחמה א-סימטרית היא לרעת החזק - טועה. מלחמה א-סימטרית היא קודם כל לטובת החזק אם הוא משכיל לעשות שימוש בכוחו. במלחמת לבנון השנייה הפעלנו כוח בצורה מגומגמת. צריך לתקוף כל הזמן. הפיגוע במלון פרק ייצר לגיטימציה לפעול במלוא הכוח. צה"ל היה ערוך לכך וכתוצאה מזה השגנו את ההצלחות הכי גדולות שלנו. נכנסנו למקומות הכי חשוכים, למחנות הפליטים והראנו לאויב שאנחנו לא מהססים ותוקפים".


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
יוצאים מג'נין אחרי המבצע. "בזבזנו זמן לפני חומת מגן" (צילום: רענן כהן, דובר צה"ל)


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אלוף יאיר גולן. לתקוף כל הזמן (צילום: מוטי קמחי)


רוטברג: "אתה צריך לקבוע נקודת החלטה שבה אתה עובר להתקפה שמעבירה את היוזמה לידיים שלך. לפני חומת מגן בזבזנו זמן בהמתנה ללגיטימציה לפעול", הוא אומר ומתכוון הן לציבור בישראל והן לעולם. "שילמנו על זה מחיר. את הלגיטימציה אתה גם יכול לייצר".

"נכון מאוד", נכנס גולן לדבריו. ניכר שכאלוף פיקוד צפון הוא שואל את עצמו ללא הרף אם בהתלקחות הגדולה הבאה תהיה לו לגיטימציה ציבורית ובינלאומית להפעיל את מלוא עוצמת האש והתמרון הקרקעי שעומדים לרשותו. בצה"ל חוששים שהציבור, מחשש לאבדות בקרב החיילים, לא יתמוך במהלכים התקפיים גדולים בלבנון, בסוריה או בעזה. באותה מידה חוששים במטה הכללי ממתקפת דה לגיטימציה על ישראל כתוצאה מפגיעה בלא-מעורבים בצד שמנגד. "הלגיטימציה שלה זכינו מעם ישראל במרס 2002 לא דומה ללגיטימציה שהייתה באוקטובר 2000. אין חוכמות. יש דברים שלגביהם אתה לא יכול להחיש את הקץ למרבה הצער. אבל לגיטימציה זה דבר שאתה יכול לבנות. אם אתה כאיש צבא וכמדינאי רואה לאן מתפתח התהליך - אתה מתחיל לדבר על זה ולהכין את העם".

נערך לאחרונה ע"י nachal933 בתאריך 31-03-2012 בשעה 06:55.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #12  
ישן 07-04-2012, 06:34
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
הנח"ל בקו עזה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1676454


עלייה באירועים המכוונים נגד סיורי צה"ל בגזרת רצועת עזה
גילי כהן 01.04.201201:00 עודכן ב: 01:44

מאז סבב ההסלמה האחרון לפני שלושה שבועות, נרשמה בצבא עלייה באירועים המכוונים אל עבר סיורי הכוחות בגזרת רצועת עזה. רק בשבוע שעבר זיהו באוגדת עזה זירת מטענים שמולכדה אל שער על ציר המערכת, בדרום הרצועה באזור סופה. להערכת קציני הגזרה, מדובר בכמות גדולה של חומר נפץ, כ-50 קילוגרם, שנועדה לפגוע בכוחות המבצעים פעילות בגזרה.

"לפני כשבוע גילינו מטען של 12 קילוגרם, ובשבוע החולף מצאו את זירת המטענים וזה רק הגיוני שהמטרה הייתה אמורה להיות הרבה יותר מורכבת", סיפר מפקד גדוד 50 של חטיבת הנח"ל, סא"ל יריב בן עזרא. בן עזרא וקציניו אמונים על אזור כיסופים: דרום-מרכז הרצועה. לדבריו, מאז מבצע חזרתו של גלעד שליט לישראל, השתנה אופי הפעילות במרחב הגדר. בתקופה זו נחתו יותר מ-50 פצצות מרגמה במרחק קרוב לפעילות חייליו והן בתוך המוצבים עצמם. "השטח הרבה יותר חי, ופועלים בו הכל מהכל, ובעיקר ארגונים קטנים וסוררים שמגיעים למרחב", אמר סא"ל בן עזרא.

איום טילי הנ"ט שינה באופן חד את הפעילות בגזרת רצועת עזה. לפי ההנחיות באוגדה, באמצע היום כבר לא מתבצעת פעילות על גדר המערכת עצמה, בשל החשש מירי טילים אל עבר הכוחות. ואולם, הערכות קציני המודיעין באוגדה מרמזות כי לחמאס יש אינטרס להשקיט את הגבול. הוכחה לכך נראתה ביום שישי האחרון, כשאנשי חמאס ניסו לפזר את ההפגנות מול מעבר ארז ובאזור חאן יונס. עבור בן עזרא מדובר בשאלה של זמן עד שיידרשו להתכונן לקראת פעילות התקפית יותר ברצועה. הרמטכ"ל, בני גנץ, כבר הורה להכין את הכוחות לקראת אימונים לפעילות רחבת היקף ברצועה, וחטיבות החי"ר ישלימו בקרוב את ההיערכות לכך. "הסיר לחץ הזה מתישהו יתפוצץ. האם הנח"ל יהיה פה? אני לא דואג. אני יודע שאני אהיה כאן, אין ספק שבמוקדם או במאוחר זה יקרה", אמר בן עזרא, שייפרד בשבועות הקרובים מרצועת עזה ויעבור לאימון החטיבה ברמת הגולן. "השעון מתקתק. כנראה לא נמשיך להיות עד הסבבים האלו לעד".


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4210499,00.html


מג"ד בעזה: "היינו מרחק החלטה מכניסה לרצועה"
לוחמי הנח"ל מסכמים חצי שנה של תעסוקה מבצעית מתוחה באזור עזה, שלוותה בסבב הלחימה האינטנסיבי ביותר מאז "עופרת יצוקה". על פי סגן-אלוף אבי, "אנחנו בנויים לאירועים גדולים. פעולה קרקעית ברצועה הייתה עניין של נוהל קרב קצר"
יואב זיתון
פורסם: 01.04.12, 09:04

מרחק החלטה ממבצע קרקעי ברצועה: שבועיים לאחר סבב ההסלמה האלים ביותר מבחינת קצב וכמות האש מאז מבצע "עופרת יצוקה". בחטיבת הנח"ל, שמציינת בימים אלו חצי שנה מתוחה של תעסוקה מבצעית באוגדת עזה, מסכמים תקופה רגישה בגזרה הכי מסוכנת. בראיון ל-ynet מגלה מפקד גדוד הסיור של החטיבה, סגן אלוף אבי, שהחזיק את הגזרה המרכזית בעוטף עזה, כי "היינו בסבב האחרון במרחק של החלטה ומנוהל קרב קצר ממבצע קרקעי ברצועת עזה. המהות של היחידה שלנו היא התקפה ואנחנו בנויים לאירועים גדולים".

לוחמיו של המג"ד, מהיחידות המובחרות של החטיבה, נערכו בשבועות האחרונים להיות הראשונים שייכנסו לרצועה, ומטווח של מאות מטרים יכלו מעת לעת להבחין במוצבים ובמחבלים החמושים של חמאס. "הפעם חמאס לא ירה רקטות. אם הוא ישתתף בסבב הבא, הכול ייראה אחרת לגמרי, כי יש לו יכולות טובות", מעריך סא"ל אבי, שעתיד לפקד על יחידה מובחרת בתפקידו הבא.

לדבריו, "הם יותר חושבים כרגע ללקק את הפצעים מהסבב האחרון ולהפיק לקחים. חמאס למד, אבל גם אנחנו למדנו לא להתכונן למלחמה הקודמת, אלא לבאה". במהלך התעסוקה המבצעית, עסקו כוחות החטיבה במשימות תחת איום טילים נגד טנקים מסוג מתקדם, פצצות מרגמה שמכוונות למוצבים ומנהרות תקיפה. בכפוף לכך, ניסו החיילים לפעול תוך הטעיית תצפיתני חמאס ולשבור את השגרה. "היום הלוחמים יודעים שאסור להם ליפול למלכודות. אם מחבל יורה, אז הוא פחות מטריד כי כנראה שיש מחבל נוסף מהצד השני", הסביר המג"ד.

מאז שחרורו של גלעד שליט, הציבו לעצמם ארגוני הטרור מטרה של חטיפת חייל נוסף. "לוחם או מפקד פלוגה יכולים לחשוב איך להיכנס לעזה ולהילחם, אני כמג"ד חושב יותר על איך להוציא אותם משם", הודה הקצין. "החטיפות הם איום אבל סיכולן הוא אינו משימה. אם נצטרך לתפוס שטחים ברצועה, אז נעשה כן גם במחיר של נפגעים".

לדבריו, אימוני החיילים מתקיימים "באופן שגם אם הם נחשפים בתנועתם, תמיד יש הדדיות וחיפוי מרבי. כוח לא יישאר חלש. החיילים יודעים שנוהל 'חניבעל' מדבר על מניעת חטיפה גם במחיר של סיכון ופגיעה בחייל שנחטף, אבל זה לא שיש כוונה לירות על החייל, אלא לעבר המחבלים שחטפו אותו. החיילים יודעים היטב שככל שאתה קרוב יותר לזמן אירוע החטיפה, כך יש לך יותר סיכוי להשפיע על תוצאותיו".

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 13-04-2012, 08:54
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
גדוד 50 וגדוד 46 בעזה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

http://www.idf.il/1133-15508-he/Dover.aspx


מערכות הטנק סייעו בסיכול המחבל שהתקרב לגדר המערכת

מפקד הפלוגה שפגעה במחבל במרכז רצע"ז במוצאי השבת האחרונה, שבע רצון מפעילות הכוח: "שיתוף הפעולה הבין-זרועי הביאו לסיכול המדויק"

תאריך: 02/04/2012, 12:57 מחבר: הדס דובדבני ושירלי הקר

אתמול (ראשון [1.4.2012]) בשעות הבוקר נמצאה על גופת מחבל, שחוסל בלילה לפני כן על ידי כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, רובה קלצ'ניקוב, מחסניות, סכין ואת חפירה. המחבל התקרב בשעות הערב המוקדמות של יום שבת לגדר המערכת, ובזכות מערכות הזיהוי של הטנקים שהיו בפעילות מבצעית זוהה וחוסל באש מקלעים.

"כוחות הטנקים כבר תקופה ארוכה פועלים מאוד אינטנסיבית ובזכות שיתוף הפעולה של התצפיות, ההנדסה וחיל הרגלים הצלחנו לסגור מעגל מהיר על המחבל", אמר מפקד פלוגה בגדוד 46 של חיל השריון, סרן חגיא יערי. "זה אירוע שמגביר את תחושת ההבנה של למה אנחנו עובדים קשה ושבאמת אנחנו מגינים על אזרחי מדינת ישראל. כל אירוע כזה גורם ללוחמים לתחושה עמוקה של הבנה מה הם עושים כאן ולמה הם פה, למה דורשים מהם להיות כל כך הרבה שעות בטנקים. זה אירוע שאנחנו מתכוננים אליו הרבה. הכוחות והטנקים ערוכים כדי לפגוע במחבלים האלו", הוסיף.

לאירוע התייחס גם מפקד גדוד 50, סגן אלוף יריב בן עזרא, שכוחותיו לקחו חלק בחיסול המחבל. "בחצי שנה האחרונה האירוע הספציפי הזה היה יוצא דופן", הסביר מפקד הגדוד, "כבר זמן רב לא הגיע מחבל עם נשק עד לגדר, ולכן האירוע יוצא דופן. אנחנו נותנים מענה מבצעי למקרים מהסוג הזה, וזה בהחלט אחד האירועים העיקריים שלשמם אנחנו נמצאים כאן".

עוד הוסיף מפקד הגדוד בהמשך כי "בסוף המשימה שלנו היא להגן על הגזרה ולשמור שאף אחד לא פורץ את גבולות המדינה. מדי יום זהו עיקר העשייה שלנו, אל מול זה אנו נערכים, ועם זה אנו מתמודדים. אין ספק שעם היכולות והטכנולוגיה והאמצעים שקיימים, ברגע שמשלבים את הכל יחד התוצאות וההישגים הם גבוהים מאוד".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #14  
ישן 17-04-2012, 19:11
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
המח"טים ממשיכים להתחלף
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

מח"ט הנח"ל היוצא, כעת בשעה טובה בדרגת תא"ל, אמיר אבולעפיה, נכנס לתפקיד מפקד עוצבת עידן, והחליף, כרגיל, את מח"ט הנח"ל הקודם, תא"ל מוטי ברוך, שבקרוב יקבל הפיקוד על עוצבת הפלדה. תודה למוטי על שעשה בעידן ובהצלחה בתפקיד הבא ותודה לאמיר על שעשה בחטיבת הנח"ל ובהצלחה בעידן.

http://www.idf.il/1133-15644-he/Dover.aspx


תא"ל אמיר אבולעפיה נכנס לתפקידו כמפקד "עוצבת עידן"


תא"ל אבולעפיה מחליף בתפקידו את תא"ל מוטי ברוך. מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון: היציבות בגזרת פקמ"ז איננה מובטחת לאורך זמן

תאריך: 17/04/2012, 16:16 מחבר: פלורית שויחט, אתר צה"ל

לאחר שנתיים של פיקוד על "עוצבת עידן", אוגדת המילואים המשוריינת של פיקוד המרכז, מסר היום (שלישי) תא"ל מוטי ברוך את נס הפיקוד לתא"ל אמיר אבולעפיה, שהועלה בדרגה. טקס החילופים התקיים השבוע במפקדת האוגדה בבסיס נחשונים, במעמד בכירי פיקוד המרכז, בראשם מפקד פקמ"ז, האלוף ניצן אלון. זו הפעם השנייה ברציפות שתא"ל אבולעפיה מחליף את תא"ל ברוך בתפקידו, כאשר הפעם הקודמת הייתה לפני כשנתיים עם חילופי הפיקוד על חטיבת הנח"ל.


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


"לא מכבר ציינו עשור למבצע 'חומת מגן' גם בו לקחה עוצבת 'עידן' חלק מרכזי בלחימה בטרור, ובקטיעת הגל העכור של פיגועי ההתאבדות שיצאו מצפון השומרון", אמר בטקס החילופים מפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, "לוחמי העוצבה שילמו מחיר כבד והמשיכו בביצוע המשימה תוך נחישות, מסירות ומוסריות".

האלוף התייחס לחשיבות אוגדת המילואים המשוריינת בעת הנוכחית. "בעת הזו מטלטלת את המזרח התיכון טלטלה עזה. בדרום, במצרים עליית הגל האסלאמי, החלשות שלטון מרכזי, אבדן משילות בסיני ואי יציבות ברצועת עזה. בצפון, מלחמת אזרחים בסוריה, הפוגה שברירית והשפעה גם על לבנון. גם במרחב פיקוד המרכז לא מובטחת יציבות לאורך זמן", הדגיש האלוף אלון, "בעת הזו, כתמיד, צה"ל נדרש להיות דרוך ומוכן לכל הסלמה, ועוצבת 'עידן' מהווה כוח מרכזי לכל זירה".

אלוף הפיקוד הוקיר את פועלו של המאו"ג היוצא, תא"ל ברוך, ונתן את הבטחתו בהמשך הצמיחה של האוגדה תחת פיקודו של תא"ל אבולעפיה. "בשנים האחרונות התאמנו כוחות האוגדה תחת פיקודו של מוטי ללחימת תמרון בעצימות גבוהה, והמשיכה בתהליכי בניין הכוח והתכנון האופרטיבי", תיאר מפקד פקמ"ז, "בימים אלה עומדת מפקדת האוגדה על הסבתה למערכת צי"ד (צבא יבשה דיגיטלי). זהו מהלך נוסף המעמיד את האוגדה בשורה הראשונה של יכולת ההכרעה של צה"ל".

תת-אלוף אמיר אבולעפיה שימש בתפקידו האחרון מפקד חטיבת הנח"ל. בעברו היה גם ראש מחלקת מבצעים באגף המבצעים, מפקד חטיבה מרחבית בנימין ומילא שלל תפקידי פיקוד בחטיבת הנח"ל.

נערך לאחרונה ע"י nachal933 בתאריך 17-04-2012 בשעה 19:14.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 20-04-2012, 17:43
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
מצפור אסף סיבוני
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בפתח.
סמ"ר אסף סיבוני שירת כרס"פ פלחה"ן נח"ל ונפל באסון המסוקים בערב כ"ח בשבט, בפברואר 1997 רצ"ב הצעה לטייל באזור המצפור שהוקם לזכרו:


http://travel.walla.co.il/?w=/2501/2526369


יום הזיכרון: סיורים בין אנדרטאות לזכר חללי מלחמות ישראל
מאת: מערכת וואלה!
יום שישי, 20 באפריל 2012, 10:15

סמיכות בין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לחגיגות העצמאות של המדינה מהווה עדות מתמשכת לעובדה שתקומת המדינה קשורה בנפשם של רבים שנפלו בהגנה על המדינה. רבים מנצלים את יום העצמאות לטייל ברחבי הארץ וליהנות מנופיה הקסומים, וניתן גם להכיר תודה לנופלים שבזכותם המדינה חוגגת 64 שנות עצמאות. ברחבי הארץ ישנם מסלולי טיול, מצפים ואתרים שמציעים, לצד הטיול בטבע, גם ערך מוסף של זיכרון והנצחה לחללי מערכות ישראל. לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות...
מצפור לזכרו של אסף סיבוני ז"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
צילום: דורון הורוביץ

סיור זה, במצפור קק"ל באזור ניר עם, ניתן לבצע רגלית, באופניים או ברכב. המסלול מתחיל ב"מוזיאון המים וביטחון הנגב" בקיבוץ ניר עם, ממנו ממשיכים בדרך עפר למאגר ניר עם ולמצפור ע"ש נביה מרעי ולאנדרטת "חץ שחור".

אסף, אחד מ-73 חללי "אסון המסוקים", נולד ב-1976 בקיבוץ ניר עם. אסף, בן בכור, אהב מגיל צעיר לעבוד עם סבו בענף עדר הבקר, ובילה שעות ארוכות עם העדר במרעה בגבעות שסביב הקיבוץ. הוא עסק בספורט, ואף נמנה עם קבוצת הכדורסל "הפועל שער הנגב". אסף שירת בפלחה"ן נח"ל, ובעת שהותו במוצב "דלעת" בלבנון שימש כרב-סמל פלוגתי, והצטיין ביחס אבהי וחברי לפיקודיו. בערב ה-4 בפברואר 1997 אירע האסון בו התנגשו שני מסוקי יסעור, ובו מצאו את מותם 73 לוחמים שעשו דרכם לפעילות מבצעית בלבנון. אסף הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית בבית העלמין בקיבוץ ניר עם.

הגעה: הבאים מצפון - נסיעה דרומה בכביש מספר 4 עד צומת יד מרדכי, שם פונים שמאלה, מזרחה לכביש 34 לכיוון שדרות. לאחר כ-8 ק"מ פנייה ימינה לקבוץ ניר עם. חולפים על פני שער הכניסה לקיבוץ ופונים דרומה עד שמזהים בריכת מים עגולה ושער ברזל כחול - זהו "מוזיאון המים וביטחון הנגב". משם ממשיכים למאגר ניר עם וממנו למצפור אסף סיבוני.

משך הסיור: כ-3 שעות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 21-04-2012, 18:33
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
גרעין יעלון ונופליו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

גרעין יעלון ונופליו
גרעין יעלון התגייס לצה"ל במחזור נח"ל נ"א, הבנים לשל"ת מוקדם בקיבוץ גרופית בספטמבר 1968 ובנובמבר הצטרפו בהבנות ולטירונות בינואר ובמרס 1969 בהתאמה.

במאי 1969 החל הגרעין את שנת ההכשרה החקלאית. במאי-יוני 1970 יצאו הבנים לאימון מתקדם, בגדוד 50 ופסולי הצניחה באחת החלופות, תותחנים, שריון והנדסה והבנות לשל"ת שנמשך עד שחרורן משרות סדיר בנובמבר 1970. במועד זה, החלו הבנים בשל"ת, שכלל 4 חודשי תע"ם ובספטמבר 1971 השתחררו משרותם הסדיר בצה"ל.

שנת ההכשרה החקלאית הורכבה בדרך כלל, מחצי שנה בקיבוץ וחצי שנה בהאחזות נח"ל. גרעין יעלון היה בפרק הראשון בקיבוץ כפר רופין וערב סיומו, בהפגזה ירדנית של היישוב (הימים ימי מלחמת ההתשה), איבד את חבר הגרעין, טוראי שלמה (שלוימלה) סבירסקי, ב-24 באוקטובר 1969. להרחבה ראו:

http://www.gal-ed.co.il/nachal/show...=151&itemType=0


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

טוראי שלמה סבירסקי


במחצית השנייה של שנת ההכשרה החקלאית, גרעין יעלון נמנה על קבוצת גרעינים, שכחלופה לשרות בהאחזות, שרתו עקב העומס הבטחוני באחת מארבע סיירות (משמרות) נח"ל, בסיירת ביר תמדה ובהמשך פארן בפיקוד סגן גידי נצר. הייחוד היה, שבסיירת, ומקבילתה שהוקמה מאוחר יותר, סיירת בקעת הירדן, שרתו כל מרכיבי הגרעין, הבנים בעלי הכושר הקרבי כלוחמים והבנות והבנים בעלי הכושר הגופני המוגבל והלקוי במפקדת היחידה בתפקידי מבצעים ומנהלה. זאת, כדי לשמור על שלמות הגרעין. בסיירות האחרות, מרחב שלמה (מרש"ל) ונאות הכיכר, שרתו (בדרך כלל) בנים בפרק התע"ם.

גרעין יעלון הגיע לסיירת (בכל מחזור שנמשך חצי שנה שרתו בה 2 או 3 גרעינים) בנובמבר 1969, כשהיא בשלהי פעילותה בסיני ומכונה סיירת ביר תמדה. הסיירת הייתה בהתארגנות למעבר ללחימה בטרור שחדר לערבה מירדן ובינואר 1970 עברה לפארן. מיומה הראשון בגזרה החדשה, נודעה סיירת פארן בהישגיה המבצעיים בלחימה בטרור. היחידה, שלוחמיה היו בוגרי טירונות רובאי 4 בלבד, פעלה, רגלית, רכובה על כלי רכב וזח"למים ועל גבי מסוקים והרבתה לפעול ממזרח לגבול, בערבה הירדנית ובשת"פ עם הסיירת הוותיקה בגזרה, שקד. הסיירת הייתה לבת הטיפוחים של אלוף פיקוד הדרום, אלוף ישעיהו גביש. בחודש הראשון לפעילות בערבה איבד גרעין יעלון חבר שני, טוראי דוד (דודיק) קימלפלד, במרדף ב-4 בפברואר 1970. להרחבה ראו:

http://www.gal-ed.co.il/nachal/show...e=10&template=5


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

טוראי דוד קימלפלד


המפורסם והמוכר מבנות ובני גרעין יעלון הוא השר לעניינים איסטרטגיים והרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (בדימוס) משה (בוגי) סמולנסקי, שאימץ את שם הגרעין, יעלון, לשם משפחתו המעוברת. ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כתב על געגועיו לדודיק קימלפלד:

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/...&cat=875&loc=10

נשאר בן 20: משה יעלון על דודיק קימלפלד ז"ל
הרמטכ"ל ה-17 מתגעגע לחברו לגרעין, אלוף הכדורגל מכפר סבא

יותר מכל, אני זוכר אותו מעשן. עם סיגריה בזווית הפה, פולט את העשן, מתענג על כל יניקה. אוחז בסיגריה המתכלה, עיניו הכחולות מקרינות את המופנמות שאפיינה אותו כל כך, את האכפתיות, את השקט שאפף אותו.

כמו בטקס קבוע היה דודיק מקפיד לעשן לפני יציאה למארב, וגם אחריו, מסמן לעצמו, ולנו, עוד "וי" ביומן, עוד חזרה לשגרה אחרי פעילות מבצעית.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון צילום ארכיון: פלאש 90

אינני זוכר אם עישן לפני המרדף האחרון. על מה חשב? האם דאג? אולי לא הספיק לחשוב? אולי היה עסוק בהכנות למרדף? האם עברה בראשו המחשבה שגורלו עלול להיות כגורלו של שליימל'ה סבירסקי ז"ל, חברנו לגרעין וחברו לחדר, שנפל ארבעה חודשים לפניו, כשהשניים תפסו מחסה מירי פגזים לעבר כפר רופין? האם, כדרכו בקודש, התגעגע אל הבית, אל אמא? אל אבא?

דודיק מעולם לא חשב להיות לוחם מהולל. בטח שלא ראה עצמו, בדמיונו, נופל בקרב בתוך שטח מדינת אויב, בהיתקלות עם מחבלים שלילה קודם ירו מרגמות על עין יהב. כזה היה דודיק, אנטי גיבור. לא שש אלי קרב, חיפש את השקט, השלווה. למרות מופנמותו היה איש רעים להתרועע ובעל חוש הומור דק.
לא היה לו סיכוי

תחילת השירות לא הייתה קלה עבורו. דודיק לא חיפש אתגרים צבאיים. הוא התגעגע הביתה וקילל כל רגע, אך מעולם לא נשבר. כל מנוחה ניצל כדי לעשן ובעיקר לא התבייש לדבר על קשייו. בזמן הפנוי אהב לשחק כדורגל. הוא היה חלוץ אימתני של נבחרת הגרעין שלנו, שהפסידה לא פעם (בכבוד) לקבוצת ליגה ב' של כפר רופין.

אך למרות כל זאת, דודיק היה גם לוחם מצוין. תמיד התייצב כשהיה צורך לבצע משימה. מעולם לא היסס. כך גם נפל, ב-4.2.1970, בתום מרדף ארוך ומתיש, כשהוא חלק מהכוח הסורק אחר המחבלים בשטח ירדן, ביודעו כי יפגע בהם רק בקרב פנים אל פנים תוך סיכון חייו שלו.

דודיק נפגע מכדור בראשו. לא היה לו סיכוי. הוא נפצע אנושות ומת זמן קצר לאחר מכן. אנחנו חיסלנו את המחבלים, אבל הדרך חזרה לתוך שטח ישראל הייתה ארוכה וקשה. צעדנו בדממה לעבר המסוק הממתין, כואבים. יהונתן לביא נשא את דודיק על גבו, ואנחנו לא יכולנו שלא לחשוב על הוריו של דודיק ואחותו, שבאותם רגעים עדיין לא ידעו שדודיק שלהם איננו.

אנחנו איבדנו חבר קרוב, בן משפחה ממש. הכרנו עוד בכיתה י"א, כשהתארגנו כגרעין. היינו קבוצה מגובשת מאוד, מחוברת מאוד. כך גם הקשר ההדוק עם משפחתו של דודיק, ההורים שמעון ויהודית שנפטרו לפני שנים אחדות, האחות הילה והאחיות התאומות אדוה והדר, שנולדו 11 חודשים לאחר שדודיק נפל.

מדי שנה אנו פוקדים את קברו של דודיק. כבר עברנו את גיל ,60 אך החברות נותרה כשהייתה. למרות שהזמן חלף - כבר 42 שנים מאז נפל - נותרו הזיכרונות מדודיק מוחשיים וחזקים, והגעגועים לחבר שנשאר בן 20 עזים.

טוראי דודיק קימלפלד, בן 20 בנופלו, נהרג במהלך מרדף אחר מחבלים של סיירת פארן של הנח"ל, באזור עין יהב שבערבה. הוא גדל בכפר סבא, שם היה ידוע באהבתו לספורט ובעיקר לכדורגל, ואת יעלון הכיר בגרעין "יעלון" של הנח"ל, ששהה בקיבוץ גרופית בערבה.

היחידה שבה שירת אבטחה את יישובי הערבה, שסבלו אז מחדירות מחבלים מירדן כתוצאה ממלחמת ההתשה. בפברואר 1970 חצו מחבלים רכובים על גמלים את הגבול לשטח ישראל וירו פצצות מרגמה על מושב עין יהב, והלוחמים, ביניהם יעלון וקימלפלד, פתחו אחריהם במרדף לתוך שטח ירדן.

לאחר זמן מה אבדו עקבות המחבלים, והכוח המתין למסוק הצבאי שיוציאם מהשטח הירדני לעבר ישראל, אולם לפתע נורתה אש מאחד ההרים באזור ופגעה בקימלפלד שנפצע קשה ונפטר מפצעיו מאוחר יותר. הוא הותיר אחריו הורים ואחות. 11 חודשים לאחר מותו, נולדו לקימלפלד שתי אחיות.
נערך לאחרונה ע"י nachal933 בתאריך 21-04-2012 בשעה 18:37.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 30-04-2012, 19:32
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
בזלת - סיכום קו עזה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"


http://www.idf.il/1133-15801-he/Dover.aspx

לוחמי הנח"ל מסכמים תקופה אינטנסיבית בגזרת עוטף עזה

בחודשים האחרונים חלה עלייה משמעותית בניסיונות החדירה למרחב עליו מופקד גדוד "בזלת" של החטיבה. על אף העלייה, הצליחו הלוחמים לסכל באופן עקבי שורה ארוכה של ניסיונות לפיגוע

תאריך: 30/04/2012, 13:28 מחבר: הדס דובדבני, אתר צה"ל

בחצי השנה האחרונה חלו שינויים רבים בגזרה הדרומית של ישראל. הפיגוע בעין נטפים, ב-18 באוגוסט 2011, שינה את התפיסה הצבאית והביא לגיבוש תוכניות מבצעיות חדשות. בעקבות כך, הגבולות תוגברו בכוחות והתחזקו וחטיבת חיל רגלים שלמה ירדה אל השטח, בתגבור כוחות נוספים, באופן יוצא דופן. מכשול פיזי משוכלל הנבנה בגבול מצרים פתח בקצב מהיר יותר של הקמה.

מספר סבבי הסלמה התרחשו בגזרת עוטף עזה, כשהאחרונה הייתה הבולטת והמשמעותית מכולן. במקביל, מדינת ישראל חתמה על עסקת שבויים להשבתו של גלעד שליט ומספר ניסיונות חדירה, ירי פצצות מרגמה או טילים נגד טנקים ופעילות צלפים התסיסו את הגבול עם רצועת עזה. כשכל אלה מתנגנים ברקע, מפקד גדוד "בזלת" בחטיבת הנח"ל, סגן אלוף יריב בן עזרא, מסכם תקופה משמעותית בגבול הרצועה באחת הגזרות המשמעותיות בישראל – עוטף עזה.

עלייה במקרי הפעילות החבלנית העוינת
בארבעת החודשים האחרונים חלה עלייה בניסיונות החדירה במרחב הגדר. על אף העלייה במספר הניסיונות, ההצלחה של הצבא בסיכולם עקבית ורצופה. הכוחות הצה"ליים מצליחים ללכוד את המחבלים באמצעות הטכנולוגיה המשוכללת ובזכות היכולות המבצעיות של הכוחות בשטח.

הסטטיסטיקה מראה כי העלייה החלה לאחר עסקת השבתו של גלעד שליט. ברבעון הראשון של שנת 2012 יש יותר אירועי ניסיון חדירה, ירי נ"ט או פצצות מרגמה וירי צלפים לעומת אותה התקופה אשתקד.

"בצד השני ישנו אויב שיעשה הכל על מנת לפגוע בחיילים ובאזרחים, כשאפשר לראות שישנן תקופות בהן זה קורה יותר ותקופות בהן זה קורה פחות. העסק נהיה יותר מורכב, יותר מתוחכם, ובסוף זה סוג של משחק מוחות", מסביר סא"ל בן עזרא. "אנחנו נותנים מענה מבצעי לאירועים מסוג זה, כי זו המשימה שלנו – להגן על הגבול ולשמור עליו. אל מול זה אנחנו נערכים ומול זה אנחנו מתמודדים", הוא מוסיף.

לדבריו, הגזרה אינה מאפשרת ירידה בדריכות המבצעית אפילו לרגע, גם לא לפני הסוף. החודש סוכל ניסיון חדירה שהוכיח שהכוחות מסוגלים ומוכנים גם אחרי חודשים ארוכים ברצועת עזה. "הגזרה לא נותנת לנו אפשרות אחרת. אנחנו מסתכלים אחורה ורואים את היישובים, החיילים והמפקדים מבינים שאין לנו את האפשרות לא להיות במתח מבצעי עד הדקה האחרונה", הוא מציין.

"היכרות אינטימית עם השטח"
היתרון הגדול בנוכחות גדוד חי"ר לאורך זמן בגזרה מסוימת הוא ההתמקצעות בשטח. ההכרות עם השטח, בשילוב הניסיון המצטבר, הם המאפשרים לסכל את האויב. "יש לנו היכרות אינטימית מאוד עם השטח, כל הזמן מקפידים לנתח אותו, מבצעים הערכות מצב, מתאימים את הפעילות ושוברים שגרה. כי בשורה התחתונה בניתוח נכון אפשר להגיע לתוצאות טובות. יש מתח השורר כל הזמן, המחייב אותנו – החיילים והמפקדים – להיות במוכנות מבצעית בלתי פוסקת", הסביר סא"ל בן עזרא. "זו אחת הגזרות הקשות. אמנם יש גזרות קשות נוספות, אבל האינטנסיביות כאן גבוהה מאוד ביחס לאחרות", אמר בהמשך.

בתוך כך, הגדוד התקדם בהיבט המבצעי בעקבות השהייה בגבול רצועת עזה והעשייה המרובה. החיילים והמפקדים עבדו קשה מאוד, ונאלצו להתמודד מדי יום עם אירועים מבצעיים, להפיק לקחים ולשפר את היכולות המבצעיות שלהם. בנוסף לאימונים ולהכשרות, הדברים שחווה הגדוד בעת השירות המבצעי מכינים אותם ללחימה. בנוסף, ניתנה להם הזדמנות להכיר את האויב בצורה טובה על פי דרכי פעולתו.

לכך התייחס סא"ל בן עזרא ואמר כי "גדוד שיש לו הרבה עשייה רק מתחזק. החיילים היום הרבה יותר מחוזקים, נחושים וטובים. למדנו הרבה מאוד, התנסינו בלא מעט מקרים ולמדנו לפעול באופן הדוק עם כוחות שריון, איסוף והנדסה. השילוב בין כלל הכוחות תרם בידע המקצועי ובהיכרות המבצעית, וזה שילוב מנצח. אין ספק שעם היכולות הטכנולוגיות והאמצעים שקיימים, ברגע שמשלבים את כולם ביחד – התוצאות וההישגים גבוהים מאוד".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #20  
ישן 18-05-2012, 09:28
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
מוטי ברוך חוזר לנח"ל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

מח"ט הנח"ל לשעבר, תא"ל מוטי ברוך, שוב מפקד על הנח"לאים, לאחר שאתמול, 17 במאי 2012, החליף את תא"ל יחזקאל אגאי העובר לאג"ת בפיקוד על עוצבת הפלדה, לפיקודה כפופה החטיבה. בהצלחה לשני המפקדים.

http://www.idf.il/1133-15980-he/Dover.aspx

תא"ל מוטי ברוך מונה למפקד עוצבת "הפלדה"

תא"ל ברוך מחליף בתפקידו את תא"ל אגאי יחזקאל, שכיהן כשנתיים. מפקד פיקוד המרכז: "האוגדה ערוכה ומוכנה למשימותיה"

תאריך: 17/05/2012, 22:05 מחבר: מערכת אתר צה"ל

תת-אלוף מוטי ברוך מונה היום (חמישי) למפקד עוצבת "הפלדה" בטקס שנערך במוזיאון חיל השריון בלטרון, במעמד מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון. תת-אלוף מוטי ברוך מחליף בתפקידו את תת-אלוף אגאי יחזקאל שכיהן בתפקיד במשך שנתיים.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון אמר בטקס כי "האוגדה ערוכה ומוכנה למשימותיה, כך יעידו הביקורות והתרגילים. אך יותר מכך תחושת המסוגלות של האנשים, חיילים מן השורה, מפקדים זוטרים, מפקדי גדודים ומפקדי חטיבות".

"תפקידנו המפקדים, מפקדי החטיבות, הגדודים והפלוגות להיות הטובים ביותר בצבא ובמלחמה, להיות החזק ביותר כך שהאויב לא שש להילחם איתך", אמר תא"ל ברוך בטקס, שציין כי "כאשר נראה שסבבי הלחימה והמלחמות מתרחקים, זו העת והאתגר לחשוב ולהתכונן - מחר מלחמה".

מפקד העוצבה היוצא, תא"ל יחזקאל, עוצבת "הפלדה" היוצא, תת-אלוף אגאי יחזקאל, ציין כי "עוצבת הפלדה מוכנה למלחמה על כלל מרכיבי המוכנות, הכוננות והכשירות. כוח אדם מאויש, השורות מלאות והשיבוץ הקרבי עדכני. תוכניותינו האופרטיביות מאורגנות ומסודרות וביום בו תנחה יהוו בסיס ומצד איתן לפקודות רלוונטיות. מנגנון הגיוס והחייגן מוכנים ותורגלו. מחסני החירום סודרו למופת ויש בהם כל הציוד והצלם הנדרש לקרב, וכן לא שכחתי, התאמנו כמו משוגעים כאילו אין מחר".

תא"ל מוטי ברוך - קורות חיים

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תת-אלוף מוטי ברוך נולד בשנת 1967 . את שירותו הצבאי החל ביחידת "מגלן".

1998-2000 – מפקד גדוד "אפעה".
2000-2002 – מפקד יחידת "מגלן".
2002-2003 – מפקד עוצבת "נשר".
2003-2004 – שנת לימודים.
2004-2006 – מפקד החטיבה המרחבית "יהודה".
2006-2008 – ראש מחלקת המבצעים באגף המבצעים.
2008-2010 – מפקד חטיבת הנח"ל.
2010-2012 – מפקד עוצבת "עידן" ומפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים.
2012 – מפקד עוצבת "הפלדה".

תת-אלוף מוטי ברוך בעל תואר למדעי המזרח התיכון מהאוניברסיטה העברית, וכן בעל תואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה. הוא נשוי ואב לשישה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #23  
ישן 31-05-2012, 19:20
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 8,878
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

נח"לאווי במיוחד בשבילך מאתר דו"צ (אפילו בצבע ירוק)
טירוני חטיבת הנח"ל של מחזור נובמבר 11 צעדו בשבוע שעבר עשרות קילומטרים בדרך לכומתה הירוקה והנכספת. אחרי המסע המתיש, הכומתות הוענקו להם בטקס מרגש באנדרטת החטיבה בפרדס- חנה, במעמד מפקד החטיבה, אל”ם יהודה פוקס והמשפחות הנרגשות.
הצצה למסע כומתה, במספרים: אורך המסע הוא 54 קילומטרים של שפשפות, יזע ודמעות. מסע הכומתה המסורתי של החטיבה יוצא מבית היערה, באזור יער יתיר שביהודה, ונגמר בפסגת המצדה, מעוז ההתקוממות המפורסם של היהודים.
http://www.idf.il/1133-16088-HE/Dover.aspx

מסלול המסע, משום מה זכור לי שפעם היה יותר...
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונות דו"צ
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חלק מהמסע על כביש 3199 אאל"ט (הכביש המגיע אל מצדה מערד)
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #26  
ישן 01-06-2012, 14:20
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
המאמר ותמונות נוספות
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "נח"לאווי במיוחד בשבילך מאתר..."

http://www.idf.il/1133-16088-he/Dover.aspx


המספרים שמאחורי מסע הכומתה של טירוני הנח"ל

54 קילומטר, 4 פלוגות, עולים מ-12 מדינות, 10 שנות גדס"ר ו-30 שנה לחטיבה. מסע הכומתה של חטיבת הנח"ל - במספרים

תאריך: 31/05/2012, 17:34 מחבר: פלורית שויחט, אתר צה"ל

טירוני חטיבת הנח"ל של מחזור נובמבר 11 צעדו בשבוע שעבר עשרות קילומטרים בדרך לכומתה הירוקה והנכספת. אחרי המסע המתיש, הכומתות הוענקו להם בטקס מרגש באנדרטת החטיבה בפרדס- חנה, במעמד מפקד החטיבה, אל”ם יהודה פוקס והמשפחות הנרגשות. הצצה למסע כומתה, במספרים

אורך המסע הוא 54 קילומטרים של שפשפות, יזע ודמעות. מסע הכומתה המסורתי של החטיבה יוצא מבית היערה, באזור יער יתיר שביהודה, ונגמר בפסגת המצדה, מעוז ההתקוממות המפורסם של היהודים.

הטירונים המיוזעים נאלצו להתמודד במסע גם עם 4 קילומטרים של מסע אלונקות. כל ק"מ במסע אלונקות שווה ערך ל-3 ק"מ במסע רגלי, ומאתגר לא רק פיזית אלא גם מנטלית. כאשר הגוף כבר קורס מתוך העייפות והמאמץ, נבחנת הרוח הלוחמת שגורמת ללוחמים להתנדב להחליף את החברים מתחת לאלונקה.

הטירונים מחולקים ל-4 פלוגות שתואמות לארבעת הגדודים החטיבתיים בהם ישתבצו עם תום הכשרתם בת ה-8 חודשים: גדוד סיור, שחם, בזלת וגרניט. בתוך הפלוגות יש גם לוחמים שימשיכו למסלול אחר ב-3 יחידות מיוחדות: שייטת 13 בחיל הים, שלדג בחיל האוויר ופלוגת סיור של חטיבת השריון 401.

הפלוגה הגדולה ביותר במסע הייתה פלוגת בזלת, וכללה למעלה מ-200 חיילים, מספר שיא של ממש. גדוד בזלת מאופיין בכך שעולים, מתנדבים ובני גרעין משרתים בו, ולפיכך נרשם גם מספר שיא במספר בני הגרעין למחזור- למעלה מ-100 חיילים שכל כולם התנדבות ותרומה לקהילה ולצבא.

איך אומרים "נח"ל- היתרון אנושי" בספרדית? חטיבת הנח"ל מאופיינת בעולים הרבים שמחליטים לשרת בשורותיה עקב ההווי המיוחד בה. במסע הכומתה הנוכחי ניתן היה למצוא עולים מ-12 מדינות (!), מפרו, ארה"ב, בריטניה, צרפת ועוד.

בממוצע, הציוד המלא של טירון נח"ל בעת המסע הכומתה עומד על כ-30 קילוגרם. הוא כולל אפוד, נשק, ופק"לים מיוחדים שיכולים להיות אלונקה, מים, ציוד קשר ונגב. ככל שהמסע מתמשך והדרך נהיית הררית יותר, כך זה נהיה קשה יותר.

בחודש הקרוב חטיבת הנח"ל תחגוג 30 שנה להיווסדה. החטיבה הוקמה בעקבות צורך בכוח חי"ר מיומן בעת מלחמת לבנון הראשונה, ומפקדה הראשון היה תא"ל מיל' חיים אורן ז"ל.

גם לגדוד הסיור המקצועי של החטיבה מגיע מזל טוב: בקיץ הגדס"ר יחגוג עשור.

טקס הענקת הכומתות של מחזור נובמבר 2011 היה הטקס הרשמי הראשון עבור מפקד החטיבה החדש, אל"ם יהודה פוקס. המח"ט הנוכחי מונה לפני כחודש, והחליף את המח"ט הקודם, תא"ל אמיר אבולעפיה.

כמעט 6 שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה, אפשר לומר שמצב החי"ר היום השתפר פלאים. בעקבות הפערים שהתגלו במלחמה בסיבולת הלוחמים, הוחלט לשנות את סרגל האימונים המקובל היום בצה"ל. המתווה של המסע הכומתה של נח"ל שודרג, ונתן דגש להתמודדות הלוחמים עם משקל.


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #28  
ישן 04-06-2012, 21:16
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
מקבלים כומתה ירוקה
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "פלוגת נובמבר 2011 לגדוד שחם"

ב-24 במאי 2012 התכנסו הטירונים שהיו ללוחמים, מחזור נח"ל נובמבר 2011, באנדרטה לחללי הנח"ל לדורותיהם ובטקס חגיגי הוענקה להם הכומתה הירוקה.

אחד הבוגרים, בנו של שדר הרדיו, יוסי סיאס. ערב קודם סיפר האב המאושר על בנו והכומתה הירוקה שיקבל: "מחר בני יקבל כומתה ודמעות חונקות את גרוני כשאני נזכר בימיו הראשונים."

יוסי סיפר בהתרגשות רבה על בנו שעמד לקבל למחרת את הכומתה הירוקה של הנח"ל: "אני רוצה להקיף אותו בביטחון אבל יודע שאני לא יכול..."
23/05/2012 / 123

להאזנה:


http://www.103.fm/programs/Media.as...FH&c41t4nzVQ=EI

ובדף במחנה ב-facebook ממשיכים להעלות תמונות של לוחמי חטיבת הנח"ל והפעם מטקס הכומתה, שצילם אופק רון כרמל:

https://www.facebook.com/media/set/...08614347&type=3


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

וכמובן, ראשונים לזכות בכומתה מצטייני המחזור, מידיו של, מח"ט הנח"ל, אל"ם יהודה פוקס.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #37  
ישן 15-06-2012, 05:52
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
חטיבת הנח"ל בת 30
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

השבוע לפני 30 שנה החליט הרמטכ"ל, רא"ל רפאל (רפול) איתן, להגדיל מיידית את כוח החי"ר הסדיר והצביע על המקור האנושי למימוש - בני גרעיני נח"ל. ב-23 ביוני 1982 החליט סגן הרמטכ"ל, אלוף משה לוי, להקים חטיבת בני גרעיני נח"ל מצומצמת וזמנית וכעבור שלושה ימים תורגמה ההחלטה לפקודת ארגון להקמת מפח"ט מצומצם, 2 גדודים, 7275 (במתכונת גדוד בט"ש) ו-7276 (במתכונת גדוד מכ"ים מוצנח) ויחידת קשר מצומצמת. ב-29 ביולי בערב התקיים טקס ההכרזה על כניסת חטיבת הנח"ל 933 - שסיימה יום קודם אימון הקמה מזורז כולל תרח"ט - לסד"כ הלוחם של צה"ל. בתום הטקס עלה כוח חלוץ של החטיבה ללבנון ולמחרת, כשאש ארטילריה סורית מקדמת את הנח"לאים, הסתיימה פריסת החטיבה החדשה בלבנון, באזור עין זחלתא וג'בל ברוך, והחלה להילחם בכוחות צבא סוריה והמחבלים. והשאר היסטוריה!

בגלי צה"ל ציינו אתמול, 14 ביוני, 30 שנה להקמת חטיבת הכומתות הירוקות, המקפידה כיום יותר מתמיד לשלב את היתרון אנושי עם זריזות חדות וחתירה למגע:http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?NewsId=107563

קרנבל בנח"ל - 30 שנה להקמת חטיבת הנח"ל


מתוך שידורי גלי צה"ל
עדכון אחרון: 21:18 , 14/06/2012

חטיבת הנח"ל חוגגת 30 שנים להיווסדה ומפקד החטיבה, אלוף משנה יהודה פוקס, מברך לעוד 30 שנים של מסורת מפוארת. "אני מקווה שגם בשנים הבאות נמשיך להעמיד לוחמי חטיבה מעולים ונאמנים". לדבריו, יתרון הנח"ל הוא בחומר האנושי ו-"המטה הכללי יודע שאותנו אפשר להטיל בכל מקום ונילחם, ננצח ונוביל את אנשינו לניצחון"


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


יום הולדת 30 לחטיבה המיוחדת - חטיבת הנח"ל: מפקד החטיבה, אלוף משנה יהודה פוקס, סיפר בראיון לתכניתנו "שטח שש" עם עומר פרנקל שכל החטיבה חוגגת את יום ההולדת. "יש לנו 30 שנים של מסורת מפוארת ונקווה שגם ב-30 השנים הבאות נמשיך להעמיד לוחמי חטיבה מעולים ונאמנים", בירך המח"ט, שנכנס לתפקידו לא מזמן.

פוקס, שדווקא החל את דרכו הצבאית כצנחן אך לדבריו "לא זוכר את החלק הזה בביוגרפיה", הסביר שחטיבת הצנחנים קמה בעקבות מלחמת שלום הגליל. "המלחמה והאתגרים שלה הובילו ללקיחת לקח צבאי שצריך עוד חטיבות של חיל רגלים, ובין היחידות החדשות שהוקמו הייתה חטיבת הנח"ל", סיפר.

לדבריו, כשחטיבת הנח"ל הייתה רק הוקמה, הרכיבו אותה בעיקר גרעיני נח"ל - בני משקים וקיבוצים מההתיישבות העובדת. "כיום החטיבה נמצאת בשורה ראשונה עם כל חטיבות החי"ר בצה"ל", אמר פוקס, "חייל נח"ל יכול להיות עירוני. אחוז מאוד גבוה מהחיילים היו חברים בתנועות נוער בתיכון, ורבים עשו שנת שירות או היו במכינה קדם צבאית".

לדברי פוקס, "החיילים של הנח"ל יודעים מה הם רוצים. הם מבינים את המחויבות שלהם לתרום לחברה הישראלית והם רוצים להגיע לנח"ל. רבים מהם מתלבטים אם לתרום אחר כך בחינוך להתיישבות, או ללכת לפיקוד ולהביא לוחמים חדשים ולחנך את הדור הבא", הוסיף.

"בנח"ל החלק המרכזי הוא הכיף. יש לנו יתרון אנושי"
המח"ט פנה ללוחמי הנח"ל ולמשפחותיהם ואיחל להם יום הולדת חטיבתי שמח. "אני גאה בכם מאוד על העבודה הקשה, המסירות וההקרבה האישית של כולכם. אני בטוח שהאתגר שמחכה ללוחמי החטיבה ביהודה ושומרון זה אתגר שנוכל לו. החיילים יעמדו להגן על התושבים בצורה מקצועית וראויה ונעשה כל שביכולתנו", הבטיח.

בחצי שנה האחרונה חטיבת הנח"ל ביצעה תעסוקה מבצעית נדירה בגבול עזה. "הלוחמים עבדו מאוד קשה והגנו על תושבי הדרום. השבחים שקיבלנו היו נדירים ביותר וכולנו מלאים בגאווה על הדרך שבה החטיבה ביצעה זאת. המטה הכללי יודע שאת היחידה אפשר להטיל בכל מקום והם ילחמו, ינצחו ויובילו את אנשיהם לניצחון", הצהיר.

סמל ראשון רפאל, מצטיין קו עזה מלוחמי גדוד בזלת של חטיבת הנח"ל, סיפר כי קו עזה שונה מקווים אחרים בהם היו. "מרגישים את האויב ויורים עליך הרבה יותר מאשר בקווים אחרים. כל הזמן קורים דברים", סיפר הסמ"ר, "עם זאת, זה הרבה יותר כיף כי אתה נמצא עם החברים שלך 24 שעות ביממה במשך 17 ימים. יוצאים מזה הרבה יותר חברים ויותר מגובשים".

גם הסמג"ד, רב סרן קובי ברק, סיפר על תחושת סיפוק אדירה מהתקופה הזאת. "חייל בנח"ל זה כקודם כל לוחם אבל מעבר לזה, בנח"ל הדבר המרכזי הוא הכיף, הגיטרות, לשבת יחד ולדבר. יש לנו יתרון אנושי", הסביר ברק, "עכשיו, כשאני כבר לא לוחם אלא מפקד אני מתגעגע לתקופה הזאת, כשכולנו היינו ביחד. גם בשבועות שקשה וסוגרים שבת עדיין כיף. זה לא תחליף למשפחה, אבל עדיין טוב עם החברים".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #43  
ישן 19-06-2012, 18:51
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
פלחי"ק נח"ל - יוני 2012
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"לצפייה במקור באתר Facebook, לחצו כאן.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

פלוגת חיל הקשר (פלחי"ק) של חטיבת הנח"ל

מיטה ומטבח: בימים אלה מחנה אימונים בגבול הצפון # באוזניהם: רעש הגנרטורים # על קיבתם: לקרדה ואורז שובר שיניים. דליקטס. # עושה את היום: הלילה # סימן שאתה צעיר: סמ"ר עמרי ארקוסין שכח את המכלול בבית, הגיע לבאר שבע ונשלח על ידי המפקד בחזרה כדי להשיב את האבידה # סלנג: "משוגע", לא ברור אם בקטע טוב או רע # ציפורה צה"לית: סמ"ר נופר אשכול הוא הנכד של תא"ל (מיל') אמנון אשכול, מפקדו הראשון של פיקוד הנח"ל, מעט לפני הקמתה של החטיבה. # שם דבר: הפויקה הפלוגתי, לתוכו נכנס כל מה שהצליחו "לשאול" מהמטבח. אדר ויסליב, צילום: אורי ברקת
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #50  
ישן 13-07-2012, 16:13
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
טקס ההתייחדות השנתי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

ביום רביעי, ב-11 ביולי 2012, התייחדנו עם זכרם של נופלי הנח"ל לדורותיהם.

http://www.idf.il/1133-16557-he/Dover.aspx

סגן הרמטכ"ל: נדרש להתמודד עם המציאות המתערערת בסוריה וסיני

בטקס ההתייחדות השנתי של חטיבת הנח"ל, אמר האלוף יאיר נווה כי צה"ל נדרש להרתעה והגנה "מול אויב באיראן, חיזבאללה, חמאס ומציאות בלתי ברורה בסוריה ובגזרת סיני"תאריך: 12/07/2012, 16:23 מחבר: פלורית שויחט, אתר צה"ל

"האתגרים מולם עומדת חטיבת הנח"ל וצה"ל כולו הולכים וגוברים, צה"ל נדרש להרתעה והגנה מול אויב המאיים להשמידנו באיראן, מול החיזבאללה המתעצם בטיליו בצפון, מול טרור גבולות ורקטות של החמאס וגרורותיו בדרום, ומול מציאות בלתי ברורה בסוריה ובגזרת סיני" - כך אמר אמש (רביעי) סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, בטקס ההתייחדות השנתי של חטיבת הנח"ל.

באירוע, שהתקיים באנדרטה החטיבתית בפרדס חנה, נכחו כל קציני חטיבת הנח"ל לדורותיו, סגן הרמטכ"ל, בכירי פיקוד המרכז, נציגי תנועות הנוער והמשפחות השכולות. גם מפקד חטיבת הנח"ל, שחוגגת בימים אלה שלושים שנים להיווסדה, הדגיש בפני המשפחות השכולות וחייליו את משמעות התמורות האחרונות במזרח-התיכון.

"בתקופה זו מצוי האזור בתקופה של שינוי, שתוצאותיו ומשמעויותיו לוטות בערפל, השמיים מתקדרים ותרחישים רבים הופכים להיות אפשריים, חלקם מעמידים במבחן הנחות יסודות ששרדו באזור שנים רבות", הדגיש המח"ט, אל"ם יהודה פוקס. "הניצחון בקרב, במערכה, לא יהיה פשוט. נסתכן, נלחם ונפגע בכל הקם לפגוע בנו", אמר.

לדבריו, "מציאות זאת מחייבת אותנו לדריכות רבה יותר ולגמישות מבצעית וארגונית, ומוכנות ליום פקודה. מוטלת עלינו האחריות לאמן את עצמנו ואת פקודנו, כדי שיהיו לנו העוז והיכולת לעמוד בפני אתגרים הקשים מורכבים ומסוכנים, כדי שבבוא היום נגבור על אויבנו, נהיה טובים יותר וננצח".

מפקד החטיבה סקר את פעילות הנח"ל בימים אלה, אשר מוצבת ביהודה ושומרון אחרי תרגיל חטיבתי רחב היקף בבקעת הירדן וברמת הגולן. "אנו מודעים לעומקה של האחריות המוטלת עלינו להכשיר את הלוחמים, להתאמן תוך ניהול סיכונים מחושב, לשמור על החיים ולא לסכן ולהסתכן שלא כצורך", ציין אל"ם פוקס. "אנו מודעים לעוצמה האדירה שיש בידנו, ולמטמון האנושי הנדיר עליו אנו מופקדים", הוא הדגיש והוסיף כי "יקירכם ציוו לנו את החיים, צוואתם ומורשתם שנעשה כל שביכולתנו לעמוד על משמר ארצנו ועמנו במדינת ישראל".


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #51  
ישן 28-07-2012, 07:19
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
גיוס לחטיבה - 25.7.2012
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

ב-25 ביולי 2012 התגייס מחזור נוסף לטיבת הנח"ל. לכולם איחולים הצלחה והכי חשוב שתובו כולכם בשלום לבתיכם בתום המשימה.

לצפייה בראיון שצילם דבר צה"ל בנושא עם מח"ט הנח"ל, אל"ם יהודה פוקס, היכנסו לאתר ישראל היום, בכתובת:


ביום הגיוס התפרסמה גם כתבה במהדורה המודפסת ובאתר האינטרנט של ישראל היום:

"חטיבת הנח"ל לא תופתע אם תוקפץ"

המח"ט, אל"מ יהודה פוקס, מציין בסיפוק: "אנחנו מושכים הרבה מאוד צעירים שסיימו שנת שירות או מכינה" · גיוס אוגוסט 2012 - כתבה רביעית בסידרה

לילך שובל, כתבתנו לענייני צבא

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


"אנחנו חייבים לשמור על כשירות מבצעית ועל דריכות. אי אפשר לדעת איפה חיילי החטיבה ימצאו את עצמם בעוד חודש". כך אמר אתמול מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף משנה יהודה פוקס.

"האיומים בתקופה האחרונה רק גוברים - לבנון, סוריה, עזה, מצרים. יכול להיות שעם ישראל יהיה מופתע, אבל הצבא וחטיבת הנח"ל לא יופתעו כשיקפיצו אותנו לכל אחת מהגזרות", הצהיר אל"מ פוקס. דבריו נאמרו בראיון מיוחד לרגל גיוס אוגוסט 2012, שבמסגרתו מתקיים היום גיוס לחטיבת הנח"ל. בשבועיים הקרובים יתראיין בכל יום מפקד אחר שלוחמיו מתגייסים, כחלק מפרויקט גיוס משותף לצה"ל ול"ישראל היום".


בשנה האחרונה ביצעה חטיבת הנח"ל שישה חודשים של תעסוקה מבצעית אינטנסיבית ברצועת עזה, ולפי אל"מ פוקס, מדובר ב"תעסוקה מטורפת". לדבריו, "לא שמעתי מישהו בפיקוד דרום משבח ברמה כזו יחידה שמסיימת תעסוקה".
כיום מוצבת החטיבה באיו"ש, ואחד האיומים הטורדים ביותר את מנוחת מפקדי הנח"ל הוא איום החטיפה. "ברגע שיש מודעות, סבירות החטיפה יורדת פלאים", הסביר אל"מ פוקס, "האתגר הגדול יותר הוא המעצרים בכל לילה והיכולת 'לקטוף' בן אדם איפה שאתה רוצה, מתי שאתה רוצה".

אל"מ פוקס ציין בסיפוק כי "מה שמייחד את חטיבת הנח"ל הוא איכות אנשינו". לדבריו, האנשים שמגיעים לחטיבה מיוחדים מאוד ובעלי רצון רב לתרום לחברה הישראלית. "אנחנו מושכים הרבה מאוד צעירים שסיימו שנת שירות או מכינה קדם צבאית", תיאר אל"מ פוקס, "עם כל מה שקורה בחברה, הנוער חדור מוטיבציה ומרגיש את אחריותו כלפי החברה".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #52  
ישן 28-07-2012, 07:46
  nachal933 nachal933 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.03.07
הודעות: 261
אתר פז"ם/MAKO מלווה את המתגייסים החדשים
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "גיוס לחטיבה - 25.7.2012"

אתר פז"ם/MAKO ליווה את המתגייסים החדשים לחטיבת הנח"ל מהגעתם לבקו"ם ב-25 ביולי 2012 בבוקר והמשיך איתם לבא"ח בתל ערד:

http://www.mako.co.il/pzm-recruits/...0&pId=565984153

http://www.mako.co.il/pzm-recruits/...53f2c831006.htm

החיים החדשים שלי: איך נראה המפגש הראשון עם צה"ל?

הם השאירו בבית את ההורים, החברה והחופש לעשות מה שמתחשק להם – ויצאו מהאוטובוסים אל בסיס הטירונים בו הם ירוצו, יתאמנו, ישמרו ובעיקר יצייתו לפקודות בחודשים הקרובים. שי לוי התלווה לטירונים החדשים של הנח"ל ביומם הראשון בבסיס. פרויקט בהמשכים

שי לוי | פז"ם | פורסם 26/07/12 14:08:08


תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
שניות ראשונות של טירונות. חיילי הנח"ל החדשים יוצאים מהאוטובוס לעבר חייהם החדשים
צילום׃ שי לוי

שעת ערב מוקדמת ואוטובוס אדום חולף על פני הש"ג בבסיס הטירונים של הנח"ל בתל ערד. ברגע שהוא נעצר, יורדים ממנו חיילים בני פחות מיום אחד אחרי השני. המדים חדשים והנעליים האדומות המבריקות, כמו גם כומתה בצורה של בגט – כל אלה מסגירים את העובדה שמדובר בחיילים החדשים ביותר של צה"ל. הם יוצאים מהדלת, מסתכלים סביב בחשדנות, בוחנים את הסביבה החדשה שתהיה להם לבית בחודשים הקרובים. הם מתקדמים לעבר נקודה שהוגדרה להם על ידי המפקדים. ביד אחת צ'ימידן צה"לי ובשנייה התיק הגדול שהביאו מהבית.

הפקודה הראשונה: לעמוד בזמנים
"כולם להסתדר ב-ח", נשמעת פקודה-צעקה באוויר. "עכשיו אתם תלמדו מה זה זמנים בצבא", מודיע להם המפקד ניתאי באופן חגיגי. "כשאני אומר לכם את הזמן הבא ואת המשימה אתם פותחים שעונים ומפעילים סטופר. בזמן הבא יש לכם 20 דקות להניח תיקים, לאכול ולעמוד בשלשות, צא!".

הארוחה הראשונה בבסיס הטירונים: סנדוויץ' לתפארת מדינת ישראל. באופן די מפתיע הטירונים הדנדשים עומדים בזמן, אם כי בשלשות הם לא ממש הצליחו לעמוד. ההלם מראה סימנים ראשונים, כשהמפקד שואל כמה טירונים יש במסדר והחניך התורן מאבד את יכולת הספירה שלו. שלוש פעמים הוא ספר 24 טירונים למרות שהרשימות שבידיו של המפקד התעקשו על 23. משם יצאו הטירונים לתהליך הקליטה של היום הראשון.

היום הזה, בו אנחנו מלווים את טירוני הנח"ל של מחזור יולי 2012 ביומם הראשון, הוא הראשון בפרויקט מיוחד בו נלווה את אותם טירונים בהמשך דרכם - דרך המסע הראשון, ההשבעה ועוד. מי שליווה אותנו ביום הנוכחי היה סגן עומרי סיינר, המ"פ שיפקד על פלוגת הטירונים של גדוד גרניט. לתפקידו הנוכחי הגיע אחרי שהיה מ"כ טירונים, מ"מ טירונים ואח"כ מ"מ בפלוגה המבצעית וסמ"פ.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ברוכים הבאים לעולם של ח', שלשות, פקודות וזמנים
צילום׃ שי לוי

"הטירונים מגיעים בעצם לטרום טירונות במהלכה הם יעברו את הגיבוש לגדס"ר", מסביר סגן סיינר. "תהליך הקליטה יתחיל ברישומים ולאחר מכן ישקלו אותם בשביל בוחן הבר-אור, שאותו יעברו מחר. המטרה: לסמן אחר כך לפלוגות את אחוז הכשירות של הטירונים. משם הם יעברו בתחנות, כמו פגישה עם מש"קיות ת"ש שבין השאר יסמנו חיילים עם בעיות מצוקה, ומי מהם צריך למשל מענק בזק, שזה סכום כסף מידי באישור מג"ד לאותם חיילים. הם ימשיכו בשיחות עם מפקדים מהשלישות, רפואה ורס"ר שיעשו להם היכרות עם הבא"ח".

טרום טירונות זה בעצם זמן של שבועיים שנועד להעניק לטירונים נחיתה רכה בצה"ל. "הרצון זה להעביר להם את הנהלים הבסיסיים". הטירונים יתרגלו לשינה משותפת ומקלחות משותפות, ובנוסף "העברה של מצבת לוחמים, מסדר בוקר וכמובן זמנים", הסביר סגן סיינר.

בזמן הטרום טירונות, המפקדים שיהיו להם בטירונות עוברים הכשרה ואנחנו פגשנו אותם בדיוק בשיעורי קרב מגע. "אל תדאג, זה לא מיועד לטירונים", אמר לי אחד מהם בחיוך.

"זה כמו תינוק שמגיע לעולם ומחפש בעיניים דברים חדשים"
לוחמי העתיד של הנח"ל מתחילים את הליך הקליטה בשקילה ובדיקה רפואית. משם הם ממשיכים לחדר גדול ובו מספר מש"קיות ת"ש. 16 שנים עברו מאז הטירונות שלי ואין ספק שבשנים שחלפו צה"ל שיפר את הליך הקליטה הראשוני וצמצם אותו לשעות ספורות. ימים ספורים אחרי שסיימו את מבחני הבגרות, הם עוברים מחדר אחד לשני, בין לבין צוחקים ואלה ש"יודעים" מספרים לחברים שלהם מה עושים בטירונות של הנח"ל. "אח שלי סיפר", היה אחד המשפטים הכי מושמעים במסדרון ההמתנה. המפקדים חמושים בתבור החללי עם הכומתה הירוקה, מסתובבים בין הטירונים מכוונים אותם ובודקים שהכל בסדר, בעוד שהטירונים, שקטנים מהם בשנה שנתיים בלבד, מסתכלים עליהם כאילו היו אלוהים או לפחות אחד ממלאכיו.

"בודקים שאין תיק שנשכח, חיילים שבוכים או כאלו שרוצים לברוח וראינו פה כבר הכל", אמר סגן סיינר. "זה כמו תינוק שמגיע לעולם ומחפש בעיניים דברים חדשים. בגלל זה אנחנו נותנים להם פה נחיתה רכה וכלים בסיסיים, שידעו מה זה צבא. כשהם יגיעו לטירונות עצמה ויפגשו בפעם הראשונה את הסמל והמפקדים הם יבינו את המשמעות ואיך להתנהג. אם נתחיל את הטירונות בבום גם זה יגדיל את השוק של החייל וללא ספק גם יפגע בנו".

המפגש עם הרס"ר: "מהר להכניס חולצה למכנסיים!"
6 שעות בצבא זה בדיוק הזמן הנדרש כדי לדעת שיש אדם אחד שאסור להתעסק אתו וזה כמובן הרס"ר. אחרי שסיימו את תחנות הקליטה, נכנסו הטירונים לאודיטוריום גדול שם יקבלו הסברים מגורמי המנהלה. "מהר חולצה בתוך המכנסיים", פקד הרס"ר על קבוצת טירונים שבדיוק נכנסה. הפקודה שלו נאמרה בצורה כזו, שלדעתי, החולצה שלהם תישאר במכנסיים גם בזמן שינה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
הדבר הראשון שכולם עושים בשעת ט"ש: טלפון לאמא. "הכול בסדר, דואגים לנו פה"
צילום׃ שי לוי

סגן עומר, קצין השלישות, בודק את השמות של הנוכחים וליתר ביטחון מוודא שכולם התגייסו והגיעו. לאחר מכן, עולה הרס"ר שמסביר להם "הגעתם לחטיבה הכי טובה בצה"ל". הוא מסביר להם על נהלי המשמעת, על המשמעות של כניסה לטרום טירונות ובנוסף על הגיבוש שמחכה להם. "את הריצה בגיבוש נעשה עם נעלי צבא?" שואל אחד הטירונים את הרס"ר ונענה בתשובה: "תשאל את המפקדים של הגיבוש", בתוספת גלגול עיניים.

"אני מתעסק באופן עקרוני בתהליך המשמעת ובדברים הפחות נעימים, לכן אני מעדיף שלא להכיר אתכם בשמות וחייל שאני מכיר את השם שלו מצבו לא טוב". אחרי הסבר בנושא גילוח ומשמעת הרס"ר מסיים את דבריו בשאלה "הייתי ברור?" ונענה בקול חלוש, "כן המפקד" – מה שממש לא מצא חן בעיניו. הטירונים היו צריכים לחזור על צמד המילים האלמותי "כן המפקד" מספר פעמים עד שהיה מרוצה ושחרר אותם.

נעלי מד"ס? מה זה?
לאחר הליך הקליטה ורגע לפני שיצאו לשעת הט"ש (טרום שינה, בניגוש לת"ש – תנאי שירות), הסתדרו הטירונים מול סגן אוהד אבוטבול הסמ"פ. סגן אבוטבול תדרך אותם לגבי נוהל שינה ובישר להם על השמירה הראשונה שלהם בצה"ל כמאזין פלוגתי. אחרי שנתן להם תדריך על מה שיהיה אתם למחרת שחרר אותם לשעת הט"ש. "ממחר בבוקר אתם נמצאים על מדים מלאים ולא לשכוח דיסקית. מחר בבוקר אתם יוצאים לבר-אור אז לדאוג לכך שלכולם יש נעליים ומי שאין לו שייעזר בחברים שלו. ערך ראשון בצבא זה רעות אז תעזרו לחברים שלכם". כאשר שאל אחד המפקדים אם לכולם יש נעלי מד"ס נענה בתשובה, "מה זה נעלי מד"ס?" כנראה שיהיו עוד כמה דברים לעבוד עליהם בטרום.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"חייל שאני מכיר את השם שלו מצבו לא טוב". המפגש הבלתי נשכח עם הרס"ר
צילום׃ שי לוי

לוש שעות בלבד אחרי שנכנסו בשער הבסיס יצאו הטירונים לשעת ט"ש. הפעולה הראשונה הייתה כמובן להדליק את הפלאפון ולהתקשר לאמא. מכל האוהלים יצא אותו משפט בדיוק: "כן, אמא, הכל בסדר", וכמובן שגם "אכלתי, דואגים לנו פה". אחרי שהתקשרו גם לחברה התפנו חלקם לשוחח איתי. אחד מהם, טוראי גלעד שוחט מירושלים, נראה רגוע יחסית: "הייתי לפני זה במכינה קדם צבאית בנוקדים" הוא מספר. "למדתי שם על הצבא ככה שיחסית באתי מוכן. היום הראשון עבר בסדר, לא משהו מיוחד, אבל עוד לא הגענו למשהו פיזי". השאיפה של טוראי שוחט זה להגיע הכי רחוק שאפשר כדבריו, "אני מקווה לעבור את הגיבוש ולהגיע לגדס"ר".

"מתחילים את החיים"

לטוראי גדפאו אבוזן קשה היה להסתיר את תחושותיו, "היום הראשון היה ממש מרגש ומלא בלבולים. הקושי היה בעיקר בבית לפני הגיוס כשאמא שלי ממש בכתה, אבל בסדר מתחילים את החיים. טלפון הראשון עשיתי כמובן לאמא ואמרתי לה איפה אני ושהכל בסדר. אחר כך התקשרתי לחברה שלי". ומה אומרת החברה על המסלול הקשה שבדרך, שאלתי "החברה אומרת אם טוב לי אז היא מרוצה", אמר טוראי אבוזן בחיוך מבויש.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
לקראת שלוש שנים מאתגרות
צילום׃ שי לוי

עוד חצי שנה הם כבר עולים לגדוד והכי פשוט זה להגיד שאני רוצה להפוך אותם ללוחמים", אמר סגן סיינר בסוף היום. "לא פחות חשוב זה לפתח את האישיות שלהם. אני מאוד מאמין בצבא כמוסד חינוכי. מפקדים יכולים להכניס שינוי אדיר לחיילים שהגיעו ממקומות קשים. עצם העובדה שהם לבושים פה כולם אותו הדבר זה מה שיוציא אותם מהמקומות שמהם הגיעו ולהפוך אותם לאזרחים ואנשים טובים. זה מה שמייחד את החטיבה: היתרון האנושי והדאגה לאנשים, שזה ערך בחטיבה. בגלל זה אנחנו אומרים דאגה לאנשים ולא דאגה לפרט".

בימים שבהם גבולות המדינה בוערים בעונות מתחלפות של העולם הערבי נראה שמחכה להם שרות מאוד מורכב של שלוש שנים. אבל כרגע זה עוד רחוק מהם הדבר היחיד שעניין אותם היה לעצום את העיניים בשעה 11 בדיוק, לילה ראשון בצבא, לילה ראשון בלי אמא. אנחנו עוד נפגוש אותם בהמשך הדרך.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #58  
ישן 24-07-2013, 20:39
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,238
רון בן ישי טועה, פוקס צמח בצנחנים ולא בנח"ל
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "מהבקו"ם לחרמון - סימלוציית הלחימה של הנח"ל"

רון בן ישי טועה, אל"מ יהודה פוקס צמח בצנחנים ולא בנח"ל כשהוא כותב כי: "מפקד חטיבת הנח"ל, אלוף-משנה יהודה פוקס, מרוצה מנתוני הגיוס. 'יש עלייה דרמטית במספר יוצאי אתיופיה ובוגרי המכינות הקדם-צבאיות שביקשו להתגייס לחטיבה', הוא אומר בגאווה. הוא ומפקדיו מקווים לצמצם את 'הנשר' - הפסקת מסלול לוחם בשל בעיות משמעת - כמי שצמח בנח"ל ממפקד כיתה, הוא מדבר על חייליו ואליהם כהורה גאה." (מתוך הכתבה "מהבקו"ם לחרמון - סימלוציית הלחימה של הנח"ל" מאת רון בן ישי, באתר ynet‏, 24 ביולי 2013‬.) הוא פשוט טועה ומטעה.

פוקס התגייס לצנחנים ושירת כלוחם ומ"כ בגדוד 890 של הצנחנים. בספר שקראתי נכתב כי: "הוא החל את שירותו בצנחנים, אבל אחרי בית הספר לקצינים עבר לשרת בנח"ל." (מתוך הספר "תדע כל אם עברייה" מאת עמוס הראל, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2013, עמוד 312) בהמשך הספר נכתב כי: "יהודה פוקס, מח"ט הנח"ל החדש, בקושי התקבל לבה"ד 1. כפליט מהישיבה, לא היתה לו תעודת בגרות והקב"א הנמוכה שנקבעה לו מנעה את קבלתו, אף שהצטיין כחייל בצנחנים. לא הועיל גם מכתב המלצה ששלח בעבור מפקד גדוד 890 דאז, כיום הרמטכ"ל בני גנץ." (מתוך הספר "תדע כל אם עברייה" מאת עמוס הראל, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2013, עמוד 323) בכתבה אחרת נאמר כי : "גנץ, סגן הרמטכ"ל, היה מג"ד 890 בצנחנים כשהוא היה טירון ואפילו שפט אותו." (מתוך הכתבה "בה"ד 1 עבורי זה כמו בית כנסת לאדם דתי" מאת חן קוטס-בר, nrg מעריב, 10 בספטמבר 2010). כל הכבוד לו על קידומו בצה"ל אבל שנאמר - "פעם צנחן, תמיד צנחן".
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)


נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 24-07-2013 בשעה 20:49.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #65  
ישן 10-08-2014, 23:50
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,767
הצצה למוצב המסוכן ביותר של צה"ל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי nachal933 שמתחילה ב "חטיבת הנח"ל - אשכול 2"

הלוחמים במוצב גלדיולה, הממוקם על הר דב, ושזכה לכינוי "ההר המקולל", מוכנים לכל תרחיש, כולל מתקפה של חיזבאללה. מג"ד 50: "אם המלחמה תתחיל כאן, לא אחכה לאף אחד"

http://news.walla.co.il/?w=/2689/2681163


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://msc.wcdn.co.il/w/w-700/1561345-5.jpg][התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://msc.wcdn.co.il/w/w-700/1561339-5.jpg][התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://msc.wcdn.co.il/w/w-700/1561337-5.jpg][התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://msc.wcdn.co.il/w/w-700/1561344-5.jpg]
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 22:54

הדף נוצר ב 0.83 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר