לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #2  
ישן 01-05-2012, 21:39
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.01.09
הודעות: 8,417
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "פיימלאב 2012"

שלב המוקדמות של התחרות, וחצי הגמר נערכו היום בטכניון.
עבדכם הנאמן הגיע למקום הרביעי.
להלן תמליל ההרצאות שהעברתי בתחרות (יש להזכיר שמטרת התחרות היא להנגיש סוגיות מדעיות לאנשים שאינם מגיעים מהתחום, ולכן ההרצאות מנוסחות בשפה פשוטה שתהיה מובנת גם לאדם הפשוט):
שלב המוקדמות:
ציטוט:
כשנסעתי לטיול ספארי בקניה לפני מספר שנים, הזדמן לי לראות תופעה מעניינת ומוזרה כאחד. להקה של צבאים רועים באחו, כאשר מרחוק מתגנבת לעברם לביאה. בשלב מסויים הצבאים הבחינו בלביאה, וחלקם החלו לברוח. הדבר המפתיע הוא, שכמה מהצבאים, במקום לברוח, החלו להשמיע נביחות לעבר הלביאה, ולרקוע ברגליהם, ואף כאשר הלביאה התקרבה עוד, הם הפנו אליה את גבם, והחלו לקפץ במקום בצורה מתריסה משהו.
על פניו, כאשר מתבוננים על הסוגיה הזו מבחינה אבולוציונית, צבאים שנוהגים באופן מוזר שכזה, מושכים את תשומת ליבו של הטורף אליהם ואף מבזבזים זמן וכוחות יקרים שהיו יכולים לשמשם לבריחה, היו אמורים להיכחד מהעולם, בעזרתן הנדיבה של הלביאות והברירה הטבעית, אבל העובדות מלמדות אותנו שאין זה המצב.
לאורך השנים ניסו ביולוגיה לתת הסברים שונים לתופעה זו, רבים מההסברים הניחו כי מדובר בהתנהגות אלטרואיסטית, שאמנם פוגעת בפרט הספציפי, אך מסייעת לכלל הלהקה. הסברים אלו לא עמדו במבחן המודלים האבולוציוניים, ולכן נפסלו,
מי שבסוף הצליח לספק הסבר טוב לתופעה הזו, ולמספר רב של תופעות דומות, הוא הזואולוג הישראלי, אמוץ זהבי, מאוניברסיטת תל אביב. זהבי ניסח עיקרון אבולוציוני, לו קרא עקרון ההכבדה. עקרון ההכבדה עוסק בתקשורת בעולם החי, וקובע שעל מנת שמסר יהיה אמין, צריך להיות קשר בין המסר לסימן המנסה להעביר אותו, באופן כזה שהונאה, או שליחת הסימן כאשר המסר אינו נכון, תהיה לא משתלמת. במקרים רבים המסר עוסק בבריאותו או כושרו של פרט מסויים, והעקרון נקרא "עקרון ההכבדה", משום שהסימן יהיה סימן שמכביד על הפרט באופן כזה שרק פרט באמת בריא או כשיר יוכל לעמוד בו.
כאשר ראיתי את אותם צבאים חצופים בקניה, זה הזכיר לי את משחק התופסת שכולנו נהגנו לשחק כשהיינו ילדים. חלק מהילדים נהגו להתקרב לתופס בצורה מסוכנת ולהתגרות בו שינסה לתפוס אותם. אני אף פעם לא הייתי אחד הילדים האלה – אלה תמיד היו הילדים הספורטיביים והמהירים ביותר, שיכלו לקחת על עצמם את הסיכון שבהתקרבות, מבלי לחשוש שמא יתפסו.
המצב אצל הצבאים דומה – ההתנהגות המוזרה עליה דיברתי קודם, בעצם באה לשלוח סימן לטורף – אנחנו בריאים וחזקים כל כך, שאין לנו שום בעיה למשוך תשומת לב, ולבזבז זמן ואנרגיה, כי אותנו לא תצליח לתפוס בכל מקרה, ורק צבי חזק ובריא באמת, יכול להרשות לעצמו את הסיכון בשליחת מסר שכזה. והפלא ופלא, העובות מלמדות, שכמו בבית הספר, כאשר למרות שהייתי מקפיד להיות רחוק מהתופס ככל האפשר, הוא תמיד היה רודף אחרי בסופו של דבר, גם הטורף יעדיף, במרבית המקרים, לרדוף אחרי הצבאים שברחו, ולא אחרי אלו שהדגימו לו את כושרם הטוב.
_____________________________________
Vi Veri Veniversum Vivus Vici

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 01-05-2012, 21:39
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.01.09
הודעות: 8,417
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי benny.zhit שמתחילה ב "פיימלאב 2012"

שלב חצי הגמר:
ציטוט:
מה הקשר בין פיענוח מבנה חלבונים למשחקי מחשב?
חלבונים מהווים חלק מאוד משמעותי בבנייתו ובתפקודו של גופינו. חלבונים מסויימים משמשים כאבני בניין שמרכיבות מבנים שונים בתאים מהם בנוי הגוף שלנו, ואילו חלבונים אחרים מתפקדים כמכונות זעירות שאחראיות על ביצוע פעולות שונות וחיוניות לחיינו ותפקודינו התקין.
פגיעה בפעילותם של חלבונים מסויימים יכולה להוביל למחלות קשות כמו צליאק, סיסטיק פיבקוזים או סרטן, ואילו פעילות יתר של חלבונים אחרים יכולה גם היא להוביל למחלות קשות לא פחות כמו אלצהיימר, פרקינסון או, שוב, סרטן.
אם כן, פיענוח מבנם ופעילותם של חלבונים, יכולה לסייע לנו בהבנת המנגנונים של מחלות, ואף להביא למציאת תרופות לאותן מחלות. אם למשל, נבין את מבנהו של חלבון מסויים שנמצא פעיל ביתר במחלה מסויימת, נוכל לתכנן תרופה שתחסום את פעילותו, ותרפא את המחלה.
אז השתכנענו שחשוב לנו לדעת כיצד בנויים חלבונים, אבל הסוגיה הזו כלל לא פשוטה. חלבון מיוצר בגופנו, בשלב ראשון, כשרשרת ארוכה של חוליות שנקראות חומצות אמינו, ויש היום שיטות שמאפשרות לנו לדעת, די בקלות, את רצף החוליות השונות שמרכיבות כל חלבון. הבעיה היא שעל מנת שהחלבון יקבל את צורתו הפעילה, אותה שרשרת מתקפלת בצורות שונות ומשונות, ויוצרת מבנה תלת מימדי, שהוא המבנה הפעיל של החלבון. לפענח את אותו מבנה תלת מימדי זו כבר בעיה קשה יותר.
ישנן היום שיטות מעבדתיות, עם שמות מסובכים כמו NMR או X-ray crystallography, שאמורות לסייע לנו בפתרון המבנה של חלבונים. כל מה שאתם צריכים לדעת על השיטות האלה לצורך ההרצאה הזו, היא שהן יקרות מאוד, יכולות לקחת שנים, ובהרבה מקרים נכשלות בביצוע המשימה.
על מנת להתגבר על בעיה זו, החליטו חוקרים לפתח תוכנות מחשב שאליהן נוכל להזין את רצף חומצות האמינו של חלבון מסויים (אותן חוליות בשרשרת), והמחשב ינסה להבין איך הכי הגיוני שהשרשרת הזו תתקפל מבחינה מרחבית. התוצאות היו לא מספקות, במרבית המקרים, שכן הכלים החישוביים שיש בידינו היום, עדין לא מספיק חזקים כדי לפתור בעיות מרחביות שכאלה.
יום אחד, חוקרים באוניברסיטת וושינגטון בארצות הברית, הגיעו למסקנה שהמוח האנושי הרבה יותר טוב בפתרון בעיות מרחביות מאשר כל מחשב שיש לנו היום. אותם חוקרים ייצרו משחק רשת בו שחקנים, חסרי כל ידע בביולוגיה, מקבלים את שרשרת חומצות האמינו כמאין פאזל, אותו הם צריכים לקפל, ומקבלים נקודות מהמחשב עבור ייציבות המבנה אותו הם קיפלו. לאחר שהחוקרים ביססו את יכולתם של השחקנים לפתור בצורה נכונה מבני חלבונים שכבר היו ידועים קודם, הם נתנו להם לנסות ולפתור את המבנה של חלבון של נגיף ה-HIV אותו ניסו מדענים לפצח במשך שנים ולא הצליחו. קבוצה של 50,000 אנשים חסרי כל השכלה בביולוגיה, פתרה את המבנה תוך שלושה שבועות.
בעייני זוהי דוגמה מדהימה לשימוש באינטליגנציית המונים לפתרון בעיות מדעיות.
_____________________________________
Vi Veri Veniversum Vivus Vici

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 23:29

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר