לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-04-2012, 05:25
  dani36v dani36v אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.04.12
בד' אייר תש"ח, נכנע כפר עציון - ו- 127 מגינים נרצחו ע"י הלגיון הערבי בפיקוד בריטי

בד' אייר תש"ח, יום לפני הכרזת מדינת ישראל, נכנע כפר עציון - ו- 127 מגינים נרצחו, לאחר שהרימו ידים, לנוכח קציני הלגיון הערבי שהיו בפיקוד בריטי.

בעקבות זאת: שלש מאות ועשרים איש הלכו בשבי. אנשי שלשת הישובים שלא חרבו – משואות-יצחק, עין-צורים ורבדים, אנשי התגבורת הצבאית מן הפלמ"ח והחי"ש שהיו במשקים ובמשלטים שעוד נותרו, והפצועים שפונו מכפר-עציון בלילה שבין ג' ל-ד' באייר.

ביום ה' באייר, מועד הכרזת המדינה, היו השבויים באורוות הסוסים של משטרת חברון !!!

לימים, חזרו מהשבי, לוקטו עצמות הנרצחים ע"י הרב שלמה גורן, כפר עציון הוקם מחדש וישובי הגוש מונים היום כ-70,000 נפש.

יום רציחתם נקבע כיום הזכרון לחללי מערכות ישראל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
כפר עציון בשלהי נפילתה

אתר הזכרון

היום מוזיאון - בד' אייר תש"ח - המקום בו נורו למוות 127 השבויים מכפר עציון לנוכח עיני "החניכים" של בריטניה הגדולה

העץ הבודד שזכר את המקום מאז נפילתו עד לשיחרורו במלחמת ששת הימים

ההלוויה ההמונית של הנרצחים שעצמותיהם נלקטו ע"י הרב שלמה גורן בירושלים

יהי זכרם ברוך !

באתר זה שהוקם לזכרם ניתן לקרוא את סיפורם

נערך לאחרונה ע"י dani36v בתאריך 25-04-2012 בשעה 05:33.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-04-2012, 07:17

בעקבות שאלה שקבלתי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dani36v שמתחילה ב "בד' אייר תש"ח, נכנע כפר עציון - ו- 127 מגינים נרצחו ע"י הלגיון הערבי בפיקוד בריטי"

השאלה: על סמך מה אתה/אתם קובעים שיום הזיכרון נקבע לרגל טבח לוחמי גוש עציון. נא שלח לי מקורות מוסמכים רשמיים שאכן הוא הדבר.

התשובה: היה לי כבר על זה הערה עך כך בדף השיחה בויקיפדיה העברית. אכן, לא מצאתי מקור היסטורי מוסמך. ובכל זאת, הייתי באותם הימים בארץ והייתי מעורה היטב במתרחש.
קראתי היטב את העתונות וזאת הייתה ההתרשמות שלי.
קבעתי לי לעיין בדברי הכנסת בעת חדיון על החוק (דברי הכנסת של השנים האלה, בזמנו לא היו באתר הכנסת - אולי היום כן, אבל כבר לא בשבילי)

אני מניח ששם הייתי מוצא אסמכתא - שוב לא מדעית-היסטורית - אלה ברוח דברי הנואמים

שים לב, מניין פתאום נקבע יום הזכרון ביום ד' אייר ?

אני זוכר את הזעזוע בארץ, כאשר אחד הניצולים שיחזר את מעמד הרצח. לדעתי יש קשר. לא הכל מדעי ולא הכל מבוסס על :"מקורות" היסטוריים
=====
עברתי עכשיו על הדף שיחה בויקיפדיה העברית
הערה הראשונה שם- משנת 2005 - כנראה - אינה שלי
הערה משנת 2008 היא כנראה שלי - למה בלי שם אני לא יודע

הערכה שהמקור הוא משנת 1940 ניראית לי קצת תמוהה , אפילו היא נכונה, בלשון המעטה
עד להקמת המדינה התאריך לא היה יום זכרון. מה פתאום תאריך באמצע השנה !!!

בכל זאת לדעתי , הסמיכות בין נפילת הגוש ורצח השבויים במספר כה גדול לבין הכרזת העצמאות היה הגורם הקובע - לפחות ברקע

אם הייתי צעיר ורענן הייתי עולה לכנסת ובודק את דברי הכנסת. דברי הכנסת מאותם הימים, בזמנו לא היו באינטרנט , ולא יכולתי לבדוק זאת

אכלול דו שיח זה באתר
ישן 26-04-2012, 09:23

תגובה שקבלתי
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי dani36v שמתחילה ב "בעקבות שאלה שקבלתי"

לדני
מוטב היה אילו דייקת בקביעה שקבעת.
יום ד' באייר נקבע כיום זכרון לנופלים במערכות ישראל עוד בשנת 1940 כזכרון לנופלים במאורעות תרצ"ו תרצ"ט.
ברור שיום הקמת מדינה ביום ה' באייר יצר את ההקשר הרגשי הבולט שגרם לקביעתו הסופית על פי חוקי מדינת ישראל, כדי להזכיר לכל כי לא על מגש הכסף ניתנה לעם שלנו את מדינתו.
כל עם ישראל זוכר ומכבד את הנופלים שנפלו בד' אייר תש"ח בגוש עציון כפי שזוכר ומכבד את נופלים בשיירות והלוחמים שנפלו בדרכים שהובילו לישובים מבודדים מירושלים ועד יחיעם, גוש עציון, ואלפי נופלים אחרים.
גוש עציון נפל באותו יום שיזכר לעולם כיום אסון למדינת ישראל שבדרך , אבל לא משום כך הוא הפך ליום הזכרון של חללי מערכות ישראל.
ישן 26-04-2012, 21:41

מדוע לא תנסח מחדש תוך כדי מתן את הכבוד ההולם לנופלי גוש עציון?
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי dani36v שמתחילה ב "תגובה שקבלתי"

לצערי התגובות מגיעןת ישר למייל שלי - לעיל השאלות
1. העובדות אינן גורמות לך לחשוב? אין צורך לקדש את אנשי גוש עציון. הערכת העם נתונה להם גם כך! (וגם לאחרים שחרפו נפשם כמוהם)
2. מדוע לא תנסח מחדש תוך כדי מתן את הכבוד ההולם לנופלי גוש עציון?

וכאן תשובתי:
1. אני זוכר את האירוע היטב - כפר עציון והדיון סביב הנושא. למזלי בכפר הנוער שהיה דתי סיפקו לנו סיפקו לנו את כל העיתונים, כולל הארץ.
2. לא ייתכן כי תאריך ד' אייר, יום לפני הכרזת המדינה בשנת 1948, יהיה כבר "מכונן" בשנת 1940. ואם נקבע בוודאי לא למטרה זו.
3. המקור של 1940 הוא מוקה צור וארכיון העיתון דבר
4. רציחתם, או הגילוי המלא על-ידי אחדים שנמלטו מהטבח, זעזע את הציבור. טקס הזכרון שלהם, לאחר שנת 1948, יום לפני יום העצמאות נחרט היטב.
5. ניסיתי בזמנו לחפש פרטים על כך בדברי הכנסת. אך בהצעת החוק זה לא מוזכרת סיבה זו או כל סיבה אחרת !

6. דברי הכנסת מאותם הימים לא הועלו לאינטרנט. אחרת, אני מניח שהייתי קורא על כך. רציתי לעלות לירושלים רק למטרה זו ולא עלה ביידי.
אני עדיין סבור כי הרקע לקביעת התאריך הוא רציחם של 127 איש בכפר עציון באותו יום

מקורות - לא מדעיים ולא אוביקטיביים - אם בכלל יש דבר כזה - בגוגול בתשובה לשאלה
1. יום הזכרון נקבע לתאריך זו, משום שביום זה נפל גוש עציון בידי הירדנים במלחמת השחרור, יום לפני הכרזת המדינה.

לפי עדותו של ההיסטוריון מוקי צור, יום הזיכרון נקבע לראשונה בד' באייר בשנת 1940 לזכר הנופלים במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (שאלתי את מוקי מדוע איש אינו זוכר זאת, והאם באמת התקיים "יום זיכרון" זה? ענה שאינו יודע והוא מַניח שלא נקלט, אך בכתובים זה מופיע).

המקור הקודם: אברהם יצחק מרחביה [אביה של חברתנו בתיה פורשר ז"ל], היה הראשון שהִצִּיעַ להקדים ליום הקוממיות, יום זיכרון לנופלים [אחיו אליעזר הי"ד היה מנרצחי כפר-עציון], "גם להם אַל לנו להיות כפויי טובה. ד' באייר הוא "יום עציון", 'ובהיותו שיא בהקרבת העם לגאולה, הולם הוא להיות ליום אזכרה והתייחדות כללי לכל הנופלים". עוד הציע, לחבר את מגילת העצמאות (כדוגמת מגילת אסתר) שבה יקראו בְּטִקְסֵי הֶחָג.

אני מניח שלחבר הכנסת משה אונא , שהיה מקובל גם במימסד הפועלי , היה משקל בהחלטה

עוד מקור

שאלתי מה קרה ב ד' באייר תש"ח ולא זכיתי לתשובה. ניסיתי למצוא באינטרנט תשובה. בתאריך זה נפל גוש עציון בקרב עקוב מדם, אך אתר ההנצחה של גוש עציון מפרט רק שנים עשר שמות, אז מה עוד קרה באותו יום – יום הזיכרון תש"ח. יום הזיכרון? הרי הקמת המדינה תוכרז רק מחר. בעצם, מתי נקבע יום הזיכרון לערב יום העצמאות? אני בודק במקור המידע העממי הקרוי ויקיפדיה ומגלה שזה באמת היה יום הזיכרון. אליבא דויקיפדיה "יום הזיכרון נקבע לראשונה בד' באייר בשנת 1940 לזכר הנופלים במאורעות 1936-1939 ורק כתשע שנים לאחר מכן במלאת שנה להקמת המדינה, בתאריך ה' באייר 1949, נקבע יום העצמאות".

המקור: http://tarboot.wordpress.com/2010/04/19/names/
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:27

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר