לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-04-2012, 05:35
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב ""האומה החמושה – עלייתה ושקיעתה של תופעת המילואים", ספרו של ד"ר תא"ל (במיל’) דב תמרי"

אני מצאתי את ספר העיון הזה כמרתק בצורה בלתי-רגילה (ואולי זה רק כי אני עושה מילואים מדי פעם ואוהב את זה, ואולי כי אני מאוד מעריך את תא"ל תמרי). אני חושב שאף שהוא מחקרי הוא כתוב בצורה טובה ומציג לצערי תחזית קשה על המשך קיומו של מערך המיל' כרעיון שהוך ופושט רגל בשל אי מוכנות החברה לשאת בנטל הגיוס והעלות של העניין.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-04-2012, 09:41
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "אני מצאתי את ספר העיון הזה..."

טרם קראתי את הספר, אך לטעמי אפשר לעשות מהפך אמיתי בכל היחס אל המילואים בקלות יחסית ותוך כשלוש שנים, בלי השקעה של מיליארדים.
השלב הראשון יהיה להתחיל למדוד (לא להגיד שמודדים, למדוד באופן אמיתי) את יעילות ניצול זמן המילואימניקים.
השלב השני יהיה בקרה ברמה של מפעל ייצור איכותי על אופן ביצוע משימות הקשורות במילואים, כולן.
בקרה יעילה משמעה איתור כשלים (שמעל שמונים אחוזים מהם לטעמי ידועים לרוב אנשי המילואים עד דרגת סא''ל כולל) ואז גם טיפול בהם, באופן שיעלים אותם או יצמצם אותם לרמה זניחה.
למשל: איכות הדרכה ורענונים.
תכנון וביצוע לו''ז.
התחשבות בזמן ומרחב כשמתכננים אימון, כמה זמן לוקח להזיז יחידה מא' לב', כמה זמן אמיתי לוקח ביצוע משימה.
התעקשות על אימון יעיל לרמת החייל. החל מהיסודות. (קליעה, מחסה, מסתור, חוליה, כתה, מחלקה, תנועה, החייל כחלק מכוח שלם, משימת החייל כחלק ממשימת הכוח השלם לאור המטרה).
למשל: לא להביא את כל המחלקה הרובאית לתרגיל גדודי מתגלגל שבו יש אילוצי שטחי אש אשר ימנעו מהמחלקה לבצע את תרגולותיה באופן מלא ונכון. תביאו כוח ייצוגי, ואת הימ''מ תחסכו לאימון מחלקה מרוכז.
כדי לאמן מג''ד בשליטה בכוח וקריאת תמונת קרב לא חובה שאחרון החיילים יגיע. המסגרת הגדודית תפעל למעשה יותר טוב אם המחלקות והפלוגות יהיו מקצועיות ברמת הדשא.
המג''ד יכול לראות בעיניו ולשמוע באזניו כוחות מייצגים וכך לא בזבזנו, חסכנו. אחת לכמה אימונים כאלה אפשר גם בוודאי לעשות תרגיל כולל, אבל לא לעשות מזה חזות הכל.
הדבר נכון בוודאי לדרגים יותר גבוהים אבל ברובו כבר מיושם נכון לדעתי בצבאנו.
עד שלא תהיה מגמה מפורסמת וברורה של תביעת אחריות אישית ממי שנכנס לתפקיד ועושה אותו לא טוב ברמה של הזנחה זרקנות או רשלנות ועצלנות, לא תשתנה ההתנהלות.
בצבא הכי קל להמריץ שינויים כאלו כי אין דמוקרטיה ויש דין משמעתי וחש''צ. כולם יודעים או כמעט כולם יודעים איך נראה יומו של המילואימניק באימון ואיך מתנהגים החיילים הסדירים וחלק מאנשי הקבע במעטפת, המשרתים ביחידה שתפקידה לא חדירה מעבר לקווים באיראן אלא הכנת אמצעי אימון והגשתם למילואימניקים. אם הייתי עושה משהו כזה בעבודה כצבעי בגיל 17 - 18, בעל הבית היה מן הסתם מכה אותי וזורק אותי לכל הרוחות.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 30-04-2012, 19:32
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "איך תתרגל את "הזמן האמיתי..."

ראשית אבהיר כי האידיאל אינו אימון שלדי אלא גם וגם, או לפחות רוב הזמן לאימון מקצועי לכוחות והמיעוט לאימונים השלדיים והמלאים.
שנית, אחרי שהמסגרות הבסיסיות יבצעו תרגולות מלאות, יתבררו באופן מבוסס קבועי הזמן או לפחות סדרי הגודל למשימות היסוד.
לדוגמה: חציית שטח נחות בעל מאפיינים טופוגרפיים מסויימים.
תמרון נסתר ושקט בשטח שמוחזק על ידי כוחות אויב.
תנועה לקראת מגע עם משקלים X,Y, או Z והמשמעויות לגבי יכולת קרבית של חיילים לאחר תמרון באורך X בשטח בעל מאפיינים Y.
או משך התארגנות ממשימה אחת ועד מוכנות למשימה אחרת.
אפשר להמשיך אבל חבל לחלק מתנות חינם לרעים.
אני איתן בדעתי שאם תתרגל בנפרד את מחלקותיך כל אחת בנפרד בביצוע מלא ואמין של משימות ותרגולות היסוד, תדע לקבל תמונה טובה לגבי היכולת הקרבית של הפלוגה. זכור שאין לי כוונה להציע פתרונות שידרשו תוספת כסף, רק מיצוי טוב יותר של תנאי החסר שבהם אנו פועלים היום.
אפילו מ''פ חי''ר לא תמיד פועל כשהוא רואה בעיניו את כל חייליו. בעצם, גם מ''פ שריון לא תמיד רואה את כל כליו למרות מספרם.
אני הראשון לטעון שהאימון הנכון הוא צוות, מחלקה, פלוגה וכן הלאה לגובה בסולם, אבל אם זה בא על חשבון כסף לחינוך, סל תרופות וקצבאות לניצולי שואה, אני מוותר ומוכן לאימון ברמת 70% במקום 100%, למרות שברור לי שיש לי סיכוי גבוה יותר למות עקב פער מקצועי שלי ושל חברי לנשק.
זה לא רצוי, אבל אנחנו במצב נתון.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 30-04-2012, 21:08
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "ראשית אבהיר כי האידיאל אינו..."

לדעתי כצופה מבחוץ, ההערות החכמות שלך אינן נוגעות לשורש הבעיה בתחום המילואים.

הבעיה היא חברתית-פוליטית במהותה ולא צבאית. כשהממשלה והצבא מנסים ללהטט בכמה כדורים:
- לא לספוג אבידות
- לא לגרום להרג מיותר של לא-מעורבים (או לפחות, שלא יהיו תמונות)
- להשיג הישג מדיני מהלחימה
(וזה, לדעתי, סדר החשיבות בעיני המפקדים)
הרי שהדבר האחרון שהם ישלחו לחזית זו יחידה שהיא פחות מאומנת, פחות מכירה את השטח וההוראות, ויותר מבוגרת. יחידת מילואים. ואין הבדל רב אם היחידה התאמנה בשנה שעברה חודש או שבועיים, אימונים שלדיים או מלאים, האם במדדים המטכ"ליים היא קיבלה ציון נמוך או גבוה מיחידה סדירה, האם תקני "ורד הרים", מרכבה-4 ו-M16 מנוסר שלה מלאים או חסרים. היא תיחשב פחות טובה מיחידה סדירה.

כשצבא היבשה נתפס פחות ככלי לגיטימי לשמירה שוטפת על ההרתעה ויותר כאיזה מוצא אחרון למיקרים חריגים, וכשהארגון מסוגל להתמקד במשימה אחת בלבד, ברור שיכולותיו יוזנחו- ובפרט במילואים.
אפשר לבחון את התיזה שלי לפי מצב הסדיר: אם שם הכל טוב ורק המילואים מוזנחים, הרי שאתה צודק ורק צריך לתת יותר תשומת לב למילואים אם אני צודק, הרי שגם הסדיר אמור להיות מוזנח.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:42

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר