לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה פורום זה מיועד להחלפת דעות בלבד. אין באמור בפורום זה משום תחליף לייעוץ מקצועי ואין להסתמך על הנכתב בו. economy.fresh.co.il החברים מוזמנים גם לפורום צרכנות ומשפטים. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > כלכלה, עסקים ושוק ההון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-05-2012, 13:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי ננס לבן שמתחילה ב "בקיצר הם יהיו בצרות..."

הם אולי יהיו בצרות, אבל גם יוכלו לצאת מהם הרבה יותר בקלות. מטבע חלש יותר, משמעו עבודה זולה יותר. יהיה הרבה יותר שווה לפורד (לדוגמה) להעתיק את מפעל הרכב שלהם מטורקיה ליוון. בטווח הארוך מדובר על מנוע צמיחה רציני, אם היוונים ידעו למנף אותו נכון.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-06-2012, 10:18
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
בטווח הקצר או בארוך?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי linuxsboot שמתחילה ב "אם יוון תצא מהיורו,מה יקרה לכלכלה שלה ולמחירי המוצרים ביוון?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי linuxsboot
אם יוון תצא מהיורו,מה יקרה לכלכלה שלה ולמחירי המוצרים ביוון?

בטווח הקצר הממשלה תשמוט חובות (כמו שממשלת ארגנטינה עשתה - פעמיים).
זה אומר שכל מי שהשקיע באג"ח שלה יקבל נייר ומי שיש לו פנסיה יוונית יעבור לרחוב.
הממשלה לא תוכל ללוות כסף ולכן תאלץ לשמור על משמעת כלכלית הדוקה.
הממשלה תחלק משכורות ותגבה מיסים רק בדראכמה, ורוב העסקים במדינה יאלצו לעבור אליה באופן מהיר.
הבלבול יהיה טוב לעסקים המקומיים (שינצלו את חוסר הבהירות כדי להעלות מחירים, ויהנו מתחרות מופחתת) ורע לאנשים הפרטיים (שירדו ברמת החיים).

בטווח הבינוני (5-10 שנים) יוון תהיה במצב הרבה יותר טוב:
חובות העבר שלהם יימחקו - כך שהם לא יאלצו להילחם כדי "להישאר במקום".
מעבר המטבע ישאיר את העסקים במצב משופר, כך שהתעסוקה תעלה.
היציאה מהיורו תאפשר לממשלה לעשות "צעדים כואבים" כדי לייעל את הכלכלה ולא כדי להחזיר חובות - כך שתהיה לגיטימציה להתייעלות.
מהצד השני, תהיה ליוון "שליטה כלכלית" והיא תוכל לבחור בין "פרוטקציוניזם" ל"שוק חופשי". במידה והבחירה תהיה סבירה היא עשויה להיות שיפור לעומת המצב הנוכחי.
אם תסתכל על ארגנטינה כדוגמה - אחרי תקופת התייצבות המצב יחזור ל"עסקים כרגיל" - ויוון לא תסבול מסנקציות משמעותיות.

מנקודת ראות של "שוק חופשי": לכאורה, אין ליוון מה להפסיד ממהלך כזה - וזה מה שמפחיד את האיחוד האירופי.
ישן 06-06-2012, 09:43
צלמית המשתמש של ai22

הסנקציות לא יכולות להיות אפקטיביות
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "סנקציות תמיד אפשר. תראה את..."

התחזית היא שהחוב יתייצב סביב 170% מהתל"ג שלהם.
לאורך העשור האחרון הם שילמו בערך 4% ריבית לשנה על החוב ששהיה בערך 100% - שהשתכלל לבערך 4% מהתל"ג.
כרגע, בעקבות חוסר היציבות שלהם, הם לא מסוגלים למחזר את החוב שלהם ללא ריבית שערורייתית של 40%, אבל גם במידה והם היו מצליחים - חוסר המחוייבות שהם הפגינו והשינוי במצב העולמי, גורמים לכך שספק אם הם יוכלו לקבל ריביות דומות.
במצב הטוב הם יצליחו לקבל ריביות שדומות לאסטוניה או פולין - בסביבות 8%
גם במצב הזה התשלום הנדרש כדי לייצב את החוב הוא 14% מהתל"ג בשנה - מה שאומר שיוון תצטרך להקצות 10% נוספים מהתל"ג שלה לייצוב החוב - זאת בנוסף לעוד 9% מהתל"ג שהם כרגע הגירעון השנתי, ולדעיכה הכלכלית של 5% בשנה בשנים האחרונות.

סך כל המיסים שהיוונים משלמים הוא בערך 40% מהתל"ג - שזה די דומה לישראל,
מה שאומר שיוון נדרשת לקצץ חצי מהתקציב שלה - או להעלות מיסים ב50%.
האפקט של הוצאת כמות אדירה כזו של כספים מהמחזור היא משמעותית - ותגרום לירידה דראסטית בתל"ג, למיתון חריף וירידה נוספת בתשלום המיסים - שתדרוש צעדים נוספים.

לעומת זאת, אם היוונים מחליטים פשוט לא לשלם כלום:
- חלק מהיוונים מאבדים חלק מהפנסיה שלהם (מכיוון שרוב הפנסיה היוונית היא תקציבית - מדובר בעיקר בפנסיות של עשירים)
- האירופים מאוד כועסים עליהם ומפסיקים להלוות להם. הלוואות שיוון כבר כמעט לא צריכה - אם אין לה חיוב למחזר הלוואות.
- אם היוונים לא ישלמו אפילו את החוב שהם פעם שילמו - הגירעון שלהם יפחת לחצי.
- העתיד של היוונים הופך משחור לוורוד - החוב לא ישאר עשרות שנים, אלא יעלם לחלוטין תוך עשור (אם הם יתעקשו לחכות עשור).
- לעומת ארגנטינה שניתן להטיל נגדה מכסים - לא ברור אם ניתן להטיל מכסים נגד יוון כסנקציה. זה דורש ששכנותיה של יוון יגבו ממנה מיסים כדי להחזיר לצרפת וגרמניה את הכסף - לא סביר.
- אין לאירופים שום סנקציה משמעותית למעט עיקול נכסים - וכמעט אין ליוון נכסים משמעותיים מחוץ לגבולותיהם.
- לא סביר בכלל שהאירופים ינקטו בצעדים מלחמתיים כדי להחזיר את חובם, כפי שהיה נהוג במאות אחרות.
- חרם הוא צעד לא כלכלי שהאירופים מתקשים ליישמו אפילו מול איראן - כך שלא סביר שהם יכולים לאיים בחרם.

כךשסך הכל - מול העבדות הצפויה לה במסלול של החזר חוב, וההחרפה המשמעותית במיתון שתנבע ממנה,
אין שום איום שהאירופים יכולים להציב שיתקרב אפילו לנזקים שינבעו החזר חוב אחראי.

המצב של רוב המדינות בגוש חמור הרבה פחות, לכן הסיכון ממהלך כזה לא באמת גדול. הסיכון העיקרי נובע מזה שהאופציה עולה על השולחן - ולכן תגרום ל"תספורות" בטווח הקצר, ולעליה משמעותית בריבית בטווח הארוך.
מכיוון ש"תוכנית החילוץ" התבססה מאוד על אשראי זול - מהלך כזה יקבע סופית את כשלון תוכנית החילוץ.
ישן 12-06-2012, 09:04
צלמית המשתמש של ai22

חוסר היכולת לאזן תקציב היא הבעיה האמיתית
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא הכרתי, זה סותר את הכתבה..."

הגדלת החוב או שמיטתו לא פותרות אותו, ולכן זו הבעיה שבה צריך לטפל (למשל בעזרת חוק יסוד האוסר גירעון).
הריבית השלילית בארגנטינה עד עכשיו הייתה תוצאה של משמעת תקציבית והמנעות מגירעון.
הפיתרון הקל הוא להגדיל את שיעור החוב (ואם קשה למכור אג"ח - להעלות את הריבית),
ברגע שארגנטינה, שכבר שמטה חוב בעבר, תיכשל שוב לאזן את התקציב, זה יראה רע מאוד.
היום העולם בוחן עניינים כאלה באופן צמוד - העלאת ריבית לא תעבוד: הריבית תזנק מהר מאוד - כמו ביוון.
לכן ארגנטינה חייבת לשמור על הגירעון "בכל מחיר": להעלות מסים, להלאים חברות ולהפחית הוצאות.

ארגנטינה היא לא מדינה "מפגרת" - היא מראה צמיחה והיא הכלכלה כמעט הכי מוצלחת בסביבתה.
יש להם ייצוא בשר, וייצוא חקלאי משמעותי, יש להם ייצוא תרבותי, ותעשייה חזקה שנהנת ממחירי האנרגיה הזולים שהוזכרו בכתבה שלך.
בכלל, כל הטיעון כאילו "לא ניתן" לשמור על תקציב מאוזן הוא מגוחך - ובא להסתיר את האמת: "כלכלת הבחירות" מאיימת לרסק את הכלכלה.
זאת לא תופעה חדשה בארגנטינה, אבל היקפה באירופה הוא מפחיד.

לארגנטינה יש פריווילגיה גדולה:
אגנטינה לא משעבדת חלק משמעותי מהמסים לתשלום חובות, והיא כלכלה צומחת.
לכן הקיצוץ הנגרש ממנה הוא בהחלט סביר.
המצב ביוון לא דומה - נסיון לעמוד בתשלומי החובות ירסק כלכלה שכבר מצוייה במיתון עמוק.
ישן 11-06-2012, 11:10
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ואם היא מחליטה שהיא לא מחזירה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
ואם היא מחליטה שהיא לא מחזירה לך את הכסף?
אני מוכן לחכות לרגע שבו היא תוכל להחזיר. אם היא תסרב להחזיר באופן גורף... ובכן, היו מקרים שדברים כאלה נגמרו בקול תותחים...
ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
זה לא שיש בטוחות לאג"ח שהיא הנפיקה..
בטח שיש, אלא שבניגוד למצב בתוך מדינה ששם יש ריבון שקובע הסדרים חוקיים ומערכת שיש בה חוזים ובנקים ובתי-משפט ומשטרה והוצל"פ. אבל עדיין יש ערבויות במובן הרחב - במובן שיש ערבויות בשוק האפור: המוניטין של המדינה. אם סומכים עליך להחזיר חובות, ילוו לך, ואם לא - לא. (זו בעצם חלק מהמשמעות של דירוגי אשראי, לדוגמה.)
ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
אתה בהחלוט יכול להעניש אותה בפעם הבאה שהיא תרצה להנפיק, אבל בינתיים לא קיבלת כלום.
אני לא רוצה להעניש אותה. אני רק רוצה לקבל בחזרה את הכסף שלי.

הרי אני עדיין צריך את הכסף. אם איבדתי סכום כסף מסוים כי החובות שיש למדינה פלונית כלפי "נמחקו" אני עכשיו קצר בכסף. זה אומר שפחות מתאים לי להלוות עוד כסף (כי עכשיו יש לי פחות) מה שאומר שאולי ארצה ריבית גבוהה יותר, ובטח שאדרוש ריבית גבוהה יותר ממדינה כושלת שאי-אפשר לסמוך עליה. בסופו של דבר הם כן יצטרכו לשלם יותר. אז למה כל הסיפור הזה? למה "למחוק" חובות שאחר כך יחזרו בסיבוב במקום לפרוס אותם מחדש?

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 11-06-2012, 12:16
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "ואם קמה ממשלה חדשה שמתנערת..."

טוב, כאן אתה כבר ממש חורג מהשאלה הכלכלית, אבל נזרום איתך. קודם כל, כמו שכתבתי למעלה - בעבר דברים כאלה לפעמים נגמרו ברעם תותחים.

עכשיו, השאלה שלך מתחכמת ואתה יודע את זה.
מה אם אדם הולך למשרד הפנים ומשנה את שמו? זה אומר שהוא לא מחויב לחוזים שהוא חתם עליהם? המממ. מה נראה לך?

מי אמר שזו אותה מדינה? השכל הישר, אבל אם מדינה ממש רוצה לטעון שהיא מדינה חדשה היא יכולה לנסות. כמובן שאז אפשר לפתוח את הויכוח על גבולות הריבונות שלה, על משאבי הטבע ששייכים לה (סליחה, למדינה האחרת...), ולא נראה לי שהיא באמת תרצה את זה.

ישן 11-06-2012, 12:26
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "טוב, כאן אתה כבר ממש חורג..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
טוב, כאן אתה כבר ממש חורג מהשאלה הכלכלית, אבל נזרום איתך. קודם כל, כמו שכתבתי למעלה - בעבר דברים כאלה לפעמים נגמרו ברעם תותחים.

זה כבר תלוי בהרבה מאוד משתנים שאי אפשר בכלל להתחיל למנות...
ציטוט:
עכשיו, השאלה שלך מתחכמת ואתה יודע את זה.
מה אם אדם הולך למשרד הפנים ומשנה את שמו? זה אומר שהוא לא מחויב לחוזים שהוא חתם עליהם? המממ. מה נראה לך?

אני חושב שהיא דווקא די ישירה

האם גרמניה של אחרי '45 (מי מהן, המזרחית או המערבית) נזקפה לחובותיה של גרמניה הנאצית? האם ברה"מ לקחה על עצמה את התחייבויותיה של רוסיה הצארית ב1917? הרפובליקה העממית של סין לרפובליקה ב1949?

השאלה הבאמת מתחכמת פה זה מהי מדינה בעצם מדינה? אם מדינה הופכת פניה לחלוטין- משנה סמלים, הגדרות פוליטיות, שיטות כלכליות, מערכת בריתות ולמעשה הדבר היחיד שנשאר דומה זה השטח והאזרחים- האם זו אותה מדינה? ומה אם היישות החדשה מתכחשת ליישות הישנה?
ציטוט:
מי אמר שזו אותה מדינה? השכל הישר, אבל אם מדינה ממש רוצה לטעון שהיא מדינה חדשה היא יכולה לנסות. כמובן שאז אפשר לפתוח את הויכוח על גבולות הריבונות שלה, על משאבי הטבע ששייכים לה (סליחה, למדינה האחרת...), ולא נראה לי שהיא באמת תרצה את זה.

ופה תמדד היכולת של המדינה החדשה לשמור על ריבנותה והאם היא באמת זכאית להיות מדינה.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 11-06-2012, 13:49
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=פסטן]טוב, כאן אתה כבר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
אני חושב שהיא דווקא די ישירה
זה לא סותר.
שאלה ישירה ומתחכמת: "האם אדם שמשנה את שמו במשרד הפנים אינו מחויב לחוזים עליהם חתם?"
תשובה פשוטה ולא מתחכמת: "לא".

ציטוט:
האם גרמניה של אחרי '45 (מי מהן, המזרחית או המערבית) נזקפה לחובותיה של גרמניה הנאצית? האם ברה"מ לקחה על עצמה את התחייבויותיה של רוסיה הצארית ב1917? הרפובליקה העממית של סין לרפובליקה ב1949?
כן. מקרה שבו מדינה מתפרקת בעייתי מבחינת התחייבויות כאלה, גם מבחינה אינטואיטיבית, אז נעזוב אותו בינתיים. ככל שהולכים אחורה בזמן, ההתנהלות הייתה יותר כוחנית ופחות התייחסה לחפרנות המשפטית, אבל הרפובליקה הרוסית הסובייטית הפכה לפדרציה הרוסית ונטלה על עצמה את כל ההתחייבויות של ברית המועצות. הרפובליקה הרוסית שהוקמה ב-1917 לא זכתה להכרה של המעצמות, ולכן ממילא לא הייתה שאלה של התחייבויותיה כלפיהן. ברית המועצות הוקמה רק ב-1922, וזכתה להכרה בשנים שלאחר מכן. אני מניח שבמסגרת ההכרה הזאת המדינות השונות הגיעו מול ברה"מ להסכמה על מה שיעשו עם התחייבויות קודמות (אם היו כאלה...). סין העממית בהחלט החשיבה את עצמה לממשיכה של הרפובליקה הסינית (אפילו שהיו אחרים שלא הסכימו להתייחס אליה כך במשך זמן רב, בלי להזכיר שמות...). במקרה של התפרקות מדינה (יוגוסלביה היא המקרה שעליו תמצא הכי הרבה מאמרים של עוכרי-דין חופרים) טבעי לצפות שהשאריות לא יהיו מחויבות להסכמים של המדינה שכבר אינה קיימת, לא?

ציטוט:
השאלה הבאמת מתחכמת פה זה מהי מדינה בעצם מדינה? אם מדינה הופכת פניה לחלוטין- משנה סמלים, הגדרות פוליטיות, שיטות כלכליות, מערכת בריתות ולמעשה הדבר היחיד שנשאר דומה זה השטח והאזרחים- האם זו אותה מדינה? ומה אם היישות החדשה מתכחשת ליישות הישנה?
אם זה מה שקורה, כנראה שהסכמים בנוגע לדואר, דומיינים באינטרנט או אחוזי פליטת גזי חממה הם אחד הדברים האחרונים שידאיג מדינה שכנראה נמצאת במצב של מלחמה, מהפכה, מלחמת אזרחים או "כל התשובות נכונות"...

אבל זה לא באמת קשור אחי.

ישן 11-06-2012, 20:32
  סיגמא דלתא סיגמא דלתא אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.11
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=shruki]ואם היא מחליטה..."

ציטוט:
אני מוכן לחכות לרגע שבו היא תוכל להחזיר. אם היא תסרב להחזיר באופן גורף... ובכן, היו מקרים שדברים כאלה נגמרו בקול תותחים...
בטח שיש, אלא שבניגוד למצב בתוך מדינה ששם יש ריבון שקובע הסדרים חוקיים ומערכת שיש בה חוזים ובנקים ובתי-משפט ומשטרה והוצל"פ. אבל עדיין יש ערבויות במובן הרחב - במובן שיש ערבויות בשוק האפור: המוניטין של המדינה. אם סומכים עליך להחזיר חובות, ילוו לך, ואם לא - לא. (זו בעצם חלק מהמשמעות של דירוגי אשראי, לדוגמה.)
אני לא רוצה להעניש אותה. אני רק רוצה לקבל בחזרה את הכסף שלי.

האיומים שלך לא מפחידים את יוון. מדינה, בתור ישות ריבונית, אינה "מחוייבת" להחזיר לך את הכסף (בין היתר בגלל שאין לך מנגנון "לחייב" אותו).

במאה ה-19 וה-20 היו מקרים של הטלת מצור או הכרזת מלחמה על מדינה בכדי להשיב חובות (לדוגמא הפלישה הבריטית למצרים ב1882). היום- סביר להניח שזה לא יקרה.

ציטוט:
הרי אני עדיין צריך את הכסף. אם איבדתי סכום כסף מסוים כי החובות שיש למדינה פלונית כלפי "נמחקו" אני עכשיו קצר בכסף. זה אומר שפחות מתאים לי להלוות עוד כסף (כי עכשיו יש לי פחות) מה שאומר שאולי ארצה ריבית גבוהה יותר, ובטח שאדרוש ריבית גבוהה יותר ממדינה כושלת שאי-אפשר לסמוך עליה. בסופו של דבר הם כן יצטרכו לשלם יותר. אז למה כל הסיפור הזה? למה "למחוק" חובות שאחר כך יחזרו בסיבוב במקום לפרוס אותם מחדש?

כמו שאומרים - זבש"ך. בכל השקעה יש סיכון, ולכן אתה מקבל ריבית כפונקציה של רמת הסיכון.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:28

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר