לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חדשות טיולים אפריל 2014 - הסתיימו עבודות הסדרת הדרך לדיר עזיז ע"י מועצה אזורית גולן. ניתן לשוב ולטייל באתר. הסגירה שהתקיימה באזור דרך בורמה מערב, הסתיימה וניתן לטייל באתרים כרגיל. עקב סיום עונת החורף שביל מספר 9363 (סימון שבילים כחול) שבשמורת נחל שורק נפתח חזרה למטיילים. נפתח מחדש מסלול נחל רקפת בכרמל שהיה סגור למטיילים. עקב פעילות צבא באזור אילת במהלך חודש אפריל אין להגיע לאתר "נ.ג. 292" מצפון לאילת. | חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מטיילים ותרמילאים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #2  
ישן 03-06-2012, 16:01
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 25.12.05
הודעות: 17,294
ירדן מזכירה משהו את ישראל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי בצלצול שמתחילה ב "טיול בירדן"

בנוף, במבנה לפי ציר צפון דרום, נופים וכו'.

צרור עצות: אחרי שתתבסס על תוכנית אשמח לתת עצות ממוקדות יותר... בלי סדר מיוחד...

שים ידך על עותק של" ירדן ואתריה - גיאוגרפיה והיסטוריה - אריאל 108-107" שיצא אחרי חתימת השלום, אולם הוא עדיין מדריך מעולה! (סוד? יש את רובו באינטרנט...)

בניגוד לישראל, רוב ירדן מיושבת בפיזור זה או אחר... דהיינו אצלינו יש "כלום" בין ב"ש לאילת - אצלם לא ככה. לאורך רוב השדרה המרכזית של המדינה גרים אנשים, דהיינו יש תחבורה ציבורית.

עד לאזור מדבה (מידבא) מכוון דרום, ככלל, האוכלוסיה בדואית או "פלאחית" ותיקה. זה אומר שהירדני הממוצע יותר "קוסמופוליט" ובעקרון יותר "ישראלי פרידנלי". יוצאות מהכלל הערים מען וכרכ. תושבי מען בעלי קשרים לערב הסעודים ונחשבים עויינים יחסית את המשטר. תושבי כרכ מאוד מאוד דתיים ובעלי קשרים לתושבי הר חברון.

מאזור מדבה צפונה האוכלוסיה יותר "פלסטינית" ולכן, לפחות מבחינת הנעימות, פחות כדאי לצעוק שאתה ישראלי. מקומות כמו אירביד, וכמובן מחנות הפליטים, נחמדים פחות.

ובכ"ז - ירדן מדינה בטוחה והאוכלוסיה ממושמעת. במיוחד בשנה האחרונה כשהם מאוד חרדים מכאוס כמו במדינות מסביב.

Hiking זה עניין בעיקר של המורדות המערביים של ההר המרכזי (מול מדבר יהודה) ו"אדום" (מול הנגב, החל מבערך מאה ק"מ צפונית לעקבה). טיולי אתגר מפותחים יחסית, ולישראלים יש דריסת רגל רצינית בהם. מדריכים כגון יואל אורן (ואחרים) מוציאים בתדירות גבוה טיולי אתגר, ואפשר לנסות לשלב בטיול.

כמה מילים על אתרים מצפון לדרום:

ערים רומיות: ישנן בעקרון 2 שנחשבות אתרי עתיקות ברמה עולמית ו"מכניסות לכיס הקטן" את קיסריה, בית שאר וכו':

אום קייס (גדרה) - בצפון הגלעד, מעל חמת גדר. מפורסמת בשל התאטרון השמור והבנוי בזלת והנוף המרגש של ... הכנרת. שווה ביקור, אבל בטיול של שבוע שיש לו "משקל" בדרום ירדן, אולי לא יהיה זמן.

ג'רש: מפורסמת מאוד ומקושרת היטב לעמאן באוטובוסים. שמורה מאוד ודי ביקור חובה. את תתפתו לכל מיני מיצגים, כמו "מרכבות בהיפודרום" שהם שטויות לתיירים.

בעמאן עצמה, ממש ב"דאון טאון" הוותיק יש את שרידי פילדלפיה/רבת עמון שכוללים תאטרון ואודאון (תאטרון קטן)+האקרופוליס.

בעזרת נסיעת מונית או מיניבוס ציבורי אפשר באותו היום בו מבקרים את ג'רש לבקר במצודה האיובית ליד עג'לון (קלעת רבד) שממנה נוף מדהים של בקעת הירדן והשומרון. שמורה מאוד ונמצאת ביער אורנים.

ע"י שכירת מונית ליום שלהם אפשר לבקר בכל האתרים הנ"ל, או בחלקם ובאתרים כמו הר נבו וכו'. זה עניין זול ורק חשוב לסגור מראש. מדובר פה על תפרושת מקומות בסגנון מרחקים של ירושלים, גוש עציון, רמאללה וכו'.

ארמונות המדבר: מספר מבנים עתיקים מתקופה המוסלמית הקדומה מזרחית לעמאן. דעתי? לא שווה ביקור במסגרת טיול של שבוע.

אום אל ג'ימאל: שרידי עיירה רומית שמורה מאוד, בנויה אבן שחורה. קרוב לגבול הסורי, ובמקומכם לא הייתי מתקרב לשם היום.

עמאן: עיר ענק - גדולה בהרבה מת"א. מאוד מאוד התפתחה ויש בה שורת בתי מלון מהשורה הראשונה, קניונים ומסעדות ברמה. עיר ערבית שכיף להסתובב בה, אם להגיד את האמת. אם אתם שם ביום שישי, אל תסתובבו קרוב למסגדי העיר התחתית. לפעמים אתם יכולים לראות איזה מצעד שמזכיר דברים שרואים בדאחיה, גם אם "הכל בשליטה". מי שאוהב רכבות עתיקות יאהב לראות את גשרי הקשתות של ה"רכבת החיג'אזית" במזרח עמאן. "מוזאון האוטומובילים המלכותי" הוא ביקור חובה למי שאוהב כלי רכב. עמאן מקושרת לשאר המדינה באוטובוסים "רגילים" )שלוחות הזמנים שלהם לא תמיד מסודרים) וקווי האקספרס של JETT שמשרתים הרבה את התיירים והם מודרניים ויעלים. גם למרחקים ארוכים שווה לפעמים ללכת על מונית. מיקוח עושה הכל, אבל תקפידו לא להעליב את הנהג יותר מדי: אלו לא מצרים שהכל אצלם מסחרה, והירדנים קרובים הרבה יותר במנטליות העסקית לישראלים... בעמאן יש כמה תחנות מרכזיות ואני כבר לא מעודכן בקשר לאיזו מקשרת להיכן. חובבי ארכאולוגיה ירצו אולי לצאן מעמאן למקומות כמו מדבה (עיירה שהיא כמעט כולה סביב הפסייפס המפורסם של מפת מדבא), הר נבו, עראק אל עמיר או אפילו "מכוור" שזהו שריד יפה של ארמון של הורדוס שסיפוורו טיפונת דומה לזה של מצדה.

לעמאן נסמכת עוד עיר ענק בשם "זרקא". מקום טוב לקניות יותר בזול, ובמיוחד למי שאוהב מדים בסגנון המארינס...

קחו בחשבון שבעדו שמערב ירדן היא טיפה "תמונת ראי" של מזרח א"י, מזרח ירדן שונה ממערב ישראל... ההר המרכזי בירדן לא משתפל לשום ים, אלא "רץ" מזרחה לעיראק, או ערב הסעודית, שצורת מדבר שטוח ולא מאוד מעניין... בדרך לעיראק ישנו מקום בשם אזראק שישנה בו שמורת טבע של מליחות ומקום חניה של ציפורים נודדות.

די זהו לעניין מרכז/צפון ירדן - אפשר להגיד ששלושה ימים ברוטו זמן מעולה להקדיש לחבל ארץ זה. חלקו הגדול מזכיר את הרי ירושלים, או הבקעה. מיושב בצפיפות, מלבד המדבר השטוח לכוון עיראק. אל תצעקו בעברית, למרות שחלק נכבד מהמקומיים יזהו אותכם כישראלים מקילומטר. המנעו מלהכנס ללב יישובים שלא על הדרך, אלא אם הם אתרי תיירות מובהקים. אין מה לחפש שם, ואין סיבה לקחת סיכון מינימאלי. המון פעמים תתקלו בכל מיני זקנים מאוד מאוד מכניסי אורחים, אנשים שידברו עברית ויספרו על "ימי תל אביב שלהם", אבל גם צעירים דעתניים שצריך להזהר בדיונים אתם. למקומות כמו אירביד אל תכנסו. לא אוהבים אותנו שם...

אם אתם מסתובבים באזורי הגבול - כמו מעל הירמוך - אל תרגישו חופשיים מדי. אמנם תסריט גרפל/עזאם עזאם לא סבירים בירדן, אבל כבר קרה לי שצילמתי המון מחלון המונית ובאיזו נקודת ביקורת הנהג סימן משהו לשוטר ועיכבו אותי עשרים דקות בשאלות.

לגבי דרום ירדן: אשתדל לכתוב מאוחר יותר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:04

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר