לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-06-2012, 10:56
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
ח"כ אייכלר: מי שחרד לדמוקרטיה צריך לעזור לבג"ץ להשתחרר מהשלטון

http://news.walla.co.il/?w=/9/2538920
ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): אם מדינה זרה ועוינת היתה שולטת בארצנו, לא היינו משלימים עם הוצאת ילדים ומשפחות מבתיהם דווקא בגלל שהם יהודים. כאשר מדינה מוסרת את שלטונה מדי העם לידי שלטון בג"ץ והפרקליטות, זה הרס הדמוקרטיה. זו הדיקטטורה הנוראה במיוחד. תארו לכם שנעביר את השלטון לצבא. מי שחרד לדמוקרטיה צריך לעזור לבג"ץ להשתחרר מהשלטון".

הוא פנה למתנחלים ואמר: "באהבה לא מנצחים את הרוע. לא בגין ניצח את האהבה באהבה. מי שרוצה להפוך את הדמוקרטיה הישראלית לדיקטטורה יתקוממו נגדו גם בתחום הכלכלי וגם בעניין הזה".

https://sites.google.com/site/hamedinai/

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-06-2012, 11:36
  משתמש זכר teddy002 teddy002 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.04.12
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hamedinai שמתחילה ב "ח"כ אייכלר: מי שחרד לדמוקרטיה צריך לעזור לבג"ץ להשתחרר מהשלטון"

אני מעדיף שלבג"ץ יהיה כוח כדי למנוע חוקים שאינם מאפיינים את הלך הרוח הישראלית מאשר חוקים ללא רסן שיכתיבו אינטרסנטים כאלה או אחרים. בג"ץ הצליח להביא לשינויים חשובים במדינה בתחומים שונים (בג"ץ הסיכולים הממוקדים, בג"ץ נגד שר הפנים, בג"ץ בית-הספר בעמנואל, בג"ץ קעדאן, בג"ץ אליס מילר המפורסם, וישנם כמובן עוד...) יש לו חשיבות במדינה כמו שלנו.
אני עכשיו לא רואה פתרון אחר לעשיית צדק ולריסון השלטון מאשר בג"ץ, והניסיון לעשות לו דמוניזציה נשמע כמו ספין פוליטי.
מן הסתם הוא לא אליל השוכן לו במרומים וטהור וצח, אף אחד לא חושב ככה. אני לא יודע אם ישנה ועדה מקצועית אשר בודקת את פעילותה של בג"ץ והאם היא תקינה, אם יש כזו אז כל פעילות בג"ץ לגיטימית גם אם אינה משקפת דעות פוליטיות של קבוצות מסוימות.

"זה לא מספיק שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו, לפעמים עלינו לעשות את מה שנדרש"
- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 05-06-2012, 12:06
  Harmonic Oscillator Harmonic Oscillator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.12
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "אני מעדיף שלבג"ץ יהיה כוח כדי..."

אין ספק שגוף בדמותו של בג"ץ חיוני לדמוקרטיה תקינה. גוף שעוסק בקובלנות בין אזרחי המדינה לשלטון.

הבעיה אינה בקיומו של בג"ץ אלא בפעולתו. בבסיס הדמוקרטיה עומדת הפרדת הרשויות. המחוקק (הכנסת) מפקחת על המבצע (הממשלה), והרשות השופטת מפקחת על המחוקק. עד כאן מצויין. אך בדמוקרטיה תקינה הרשות השופטת מפוקחת גם כן, ע"י הממשלה (ע"ע דרך בחירת השופטים בארצות הברית לדוגמא). זהו תנאי בסיס שאינו מתקיים בדמוקרטיה הישראלית. בישראל הרשות השופטת "מפקחת" על עצמה (יש לציין שבתקופה האחרונה המצב מאט השתפר תודות לחקיקה אך עדיין חמור).

חוסר הפיקוח הנ"ל מאפשר לבג"ץ לעשות מה שבראש שלו. אהרון ברק קבע "הכל שפיט"? אז יאללה הכל שפיט. בג"ץ קבע כי מג"ץ מוסמך להתעסק במדיניות חוץ? בלחימה? אז כך יהיה.

אהרון ברק: " אני משוכנע כי במשך הזמן נגבש לעצמנו, כרשות שופטת, אמות מידה להפעלת שיקול דעתנו החוקתי. "

אתה מבין? הם מודים בפה מלא שאין עליהם שום פיקוח!

אני מניח שאתה מסכים שדמוקרטיה היא שלטון העם בידי העם למען העם.
"אני לא יודע אם ישנה ועדה מקצועית אשר בודקת את פעילותה של בג"ץ והאם היא תקינה, אם יש כזו אז כל פעילות בג"ץ לגיטימית גם אם אינה משקפת דעות פוליטיות של קבוצות מסוימות."

אתה הולך רחוק רחוק, אפילו רחוק ממה שבג"ץ נמצא היום (יש נושאים שהוא קיבל שהוא לא מוסמך להתערב בהם). אתה בפועל מפקיעה את השילטון מידי העם ומעביר אותה לידי וועדה ובג"ץ, אתה מעביר את השלטון לשני גופים לא נבחרים בעליל.
בפועל המצב חמור יותר (מבחינת ביקורת על הרשות השופטת). עד כמה שידוע לי אין וועדה המפקחת על בג"ץ.

לא שמפתיע אותי שאדם המזוהה עם השמאל תומך בדיקטטורה למען הדמוקרטיה.
יש פה גם סתירה לוגית וגם צביעות שני מאפיינים בולטים ב"מגזר".

נערך לאחרונה ע"י Harmonic Oscillator בתאריך 05-06-2012 בשעה 12:10.
ישן 05-06-2012, 12:24

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "אין ספק שגוף בדמותו של בג"ץ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Harmonic Oscillator
אין ספק שגוף בדמותו של בג"ץ חיוני לדמוקרטיה תקינה. גוף שעוסק בקובלנות בין אזרחי המדינה לשלטון.

הבעיה אינה בקיומו של בג"ץ אלא בפעולתו. בבסיס הדמוקרטיה עומדת הפרדת הרשויות. המחוקק (הכנסת) מפקחת על המבצע (הממשלה), והרשות השופטת מפקחת על המחוקק. עד כאן מצויין. אך בדמוקרטיה תקינה הרשות השופטת מפוקחת גם כן, ע"י הממשלה (ע"ע דרך בחירת השופטים בארצות הברית לדוגמא). זהו תנאי בסיס שאינו מתקיים בדמוקרטיה הישראלית. בישראל הרשות השופטת "מפקחת" על עצמה (יש לציין שבתקופה האחרונה המצב מאט השתפר תודות לחקיקה אך עדיין חמור).

חוסר הפיקוח הנ"ל מאפשר לבג"ץ לעשות מה שבראש שלו. אהרון ברק קבע "הכל שפיט"? אז יאללה הכל שפיט. בג"ץ קבע כי מג"ץ מוסמך להתעסק במדיניות חוץ? בלחימה? אז כך יהיה.

אהרון ברק: " אני משוכנע כי במשך הזמן נגבש לעצמנו, כרשות שופטת, אמות מידה להפעלת שיקול דעתנו החוקתי. "

אתה מבין? הם מודים בפה מלא שאין עליהם שום פיקוח!

אני מניח שאתה מסכים שדמוקרטיה היא שלטון העם בידי העם למען העם.
"אני לא יודע אם ישנה ועדה מקצועית אשר בודקת את פעילותה של בג"ץ והאם היא תקינה, אם יש כזו אז כל פעילות בג"ץ לגיטימית גם אם אינה משקפת דעות פוליטיות של קבוצות מסוימות."

אתה הולך רחוק רחוק, אפילו רחוק ממה שבג"ץ נמצא היום (יש נושאים שהוא קיבל שהוא לא מוסמך להתערב בהם). אתה בפועל מפקיעה את השילטון מידי העם ומעביר אותה לידי וועדה ובג"ץ, אתה מעביר את השלטון לשני גופים לא נבחרים בעליל.
בפועל המצב חמור יותר (מבחינת ביקורת על הרשות השופטת). עד כמה שידוע לי אין וועדה המפקחת על בג"ץ.

לא שמפתיע אותי שאדם המזוהה עם השמאל תומך בדיקטטורה למען הדמוקרטיה.
יש פה גם סתירה לוגית וגם צביעות שני מאפיינים בולטים ב"מגזר".

זה שבארה"ב עושים את זה, לא הופך את זה ליותר דמוקרטי. אני לא רוצה את זה בעין יפה את זה שנשיא ארה"ב ממנה את השופטים בעליון, ובמדינה כמו שלנו אני כבר רואה איך במצב כזה מתמנים שופטים בעלי הזדהות אידיאולוגית עם המפלגה השלטת.
למה רחוק? בחירת שופטי בג"ץ לא צריך להיעשות בבחירות כלליות וגם לא לועדה המפקחת, אלא לפי ועדה מקצועית שבוחנת את מקצועיות השופטים (כמו שקורה כיום), גם אם זה נגוע בשיקולים פוליטים זה עדיף. ועדה מפקחת על בג"ץ היא לדעתי דבר הכרחי, שוב נראה ששנינו לא מודעים אם יש כזו או לא, אבל זה הכרחי לכל גוף בסדר גודל כזה ובערכאה כזו להיות מפוקח ע"י גוף נייטראלי-מקצועי כל שהוא.

מזוהה עם השמאל-מרכז למען הדיוק, ואני לא רואה בכך בעיה בהתחשב בעובדה שהמפלגה שאני תומך בה היא של אבי האומה שלך. למען האמת אני תומך בדיקטטורה למען דמוקרטיה, אינני חושב שדמוקרטיה תצמח בעצמה אם לא יהיה מנהיג בעל כוח שיוכל לדחוף את המדינה לדמוקרטיה, כך גם היה בשנים הראשונות של המדינה (ואם החברה הישראלית הייתה אז פחות אירופאית ופחות דמוקרטית, ישראל הייתה קמה בנקודת פתיחה יותר דיקטטורית). ואני לא חושב שזה המקרה כאן, אני חושב שבג"ץ קיבל כוח שנובע מהחוק הישראלי ותפקידו לשמור על אותו חוק ועל הצדק שמבוסס על ההיגיון הבריא. וגם בתקופה שהייתי תומך ליכוד חשבתי ככה.
אין פה שום סתירה, ולא צביעות, ואני לא משתייך למגזר שאתה חושב שאני בו, תודה.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 05-06-2012, 13:26

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

נתתי את ארה"ב בתור דוגמא להפרדת רשויות תקינה (יחסית, הכל יחסי וכו'...). לא אמרתי שיש לאמץ מודל זהה בארץ. עובדה היא שבארץ אין ביקורת על הרשות השופטת ושמה יצא למרחוק באקטיביזם השיפוטי שלה.

"ובמדינה כמו שלנו אני כבר רואה איך במצב כזה מתמנים שופטים בעלי הזדהות אידיאולוגית עם המפלגה השלטת."
איום ונורא! יהיו קובעי מדיניות לא מהשמאל. אין ספק שאיננו יכולים לעמוד במעמסה זו כמדינה.
ואתה לא רואה את הצביעות?
בג"ץ כבר "נכבש" על ידי "שופטים בעלי הזדהות אידיאולוגית". זו בידיוק הבעיה.

" אלא לפי ועדה מקצועית שבוחנת את מקצועיות השופטים"

ומי יושב בוועדה? השופטים והפרקליטים. כלומר הרשות השופטת מפקחת על עצמה. ולא מפוקחת ע"י שום רשות חיצונית. יש פה סתירה לעקרונות הדמוקרטיה באופן הבסיסי ביותר. כל זאת ועוד, שוב בארה"ב יש אפשרות לביקורת ציבורית על בחירת השופטים תודות לתהליך המבוסס על שקיפות, בארץ המצב הפוך.

"גם אם זה נגוע בשיקולים פוליטים זה עדיף"
בבקשה תסביר לי איך וועדה נגועה בשיקולים פוליטים נוכחית עדיפה על וועדה נגועה בשיקולים פוליטים אחרת?
אה, אני יודע, זה כי אתה מזדהה עם פוליטית עם הוועדה הנוכחית. צדק? הגינות? פלורליזם? פחחחח

"למען האמת אני תומך בדיקטטורה למען דמוקרטיה"
I rest my case.
“Those who desire to give up freedom in order to gain security will not have, nor do they deserve, either one.”

"אני חושב שבג"ץ קיבל כוח שנובע מהחוק הישראלי ותפקידו לשמור על אותו חוק ועל הצדק שמבוסס על ההיגיון הבריא"

נכון בתאוריה , בפועל בג"ץ כבר מזמן עקף את לשון החוק וכוונת המחוקק. ובמקרים רבים הקשר בינו ושופטיו להגיון הבריא והצדק הלך לאיבוד.
ישן 05-06-2012, 13:56

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "נתתי את ארה"ב בתור דוגמא..."

ציטוט:
נתתי את ארה"ב בתור דוגמא להפרדת רשויות תקינה (יחסית, הכל יחסי וכו'...). לא אמרתי שיש לאמץ מודל זהה בארץ. עובדה היא שבארץ אין ביקורת על הרשות השופטת ושמה יצא למרחוק באקטיביזם השיפוטי שלה.

"ובמדינה כמו שלנו אני כבר רואה איך במצב כזה מתמנים שופטים בעלי הזדהות אידיאולוגית עם המפלגה השלטת."
איום ונורא! יהיו קובעי מדיניות לא מהשמאל. אין ספק שאיננו יכולים לעמוד במעמסה זו כמדינה.
ואתה לא רואה את הצביעות?
בג"ץ כבר "נכבש" על ידי "שופטים בעלי הזדהות אידיאולוגית". זו בידיוק הבעיה.

" אלא לפי ועדה מקצועית שבוחנת את מקצועיות השופטים"

ומי יושב בוועדה? השופטים והפרקליטים. כלומר הרשות השופטת מפקחת על עצמה. ולא מפוקחת ע"י שום רשות חיצונית. יש פה סתירה לעקרונות הדמוקרטיה באופן הבסיסי ביותר. כל זאת ועוד, שוב בארה"ב יש אפשרות לביקורת ציבורית על בחירת השופטים תודות לתהליך המבוסס על שקיפות, בארץ המצב הפוך.

"גם אם זה נגוע בשיקולים פוליטים זה עדיף"
בבקשה תסביר לי איך וועדה נגועה בשיקולים פוליטים נוכחית עדיפה על וועדה נגועה בשיקולים פוליטים אחרת?
אה, אני יודע, זה כי אתה מזדהה עם פוליטית עם הוועדה הנוכחית. צדק? הגינות? פלורליזם? פחחחח

"למען האמת אני תומך בדיקטטורה למען דמוקרטיה"
I rest my case.
“Those who desire to give up freedom in order to gain security will not have, nor do they deserve, either one.”

"אני חושב שבג"ץ קיבל כוח שנובע מהחוק הישראלי ותפקידו לשמור על אותו חוק ועל הצדק שמבוסס על ההיגיון הבריא"

נכון בתאוריה , בפועל בג"ץ כבר מזמן עקף את לשון החוק וכוונת המחוקק. ובמקרים רבים הקשר בינו ושופטיו להגיון הבריא והצדק הלך לאיבוד.

איזה קשקוש, בועדה יושבים גם נציגי הממשלה, הקואליציה והאופוזיציה.
נכון, בארה"ב לביקורת יש השפעה, במדינה שלנו ביקורת ציבורית מספיק עיקשת תוביל למסכת עינויים של ועדות שונות, דוחות של מבקר המדינה, ואחרי כמה שנים יפטרו כמה פקידים.

הועדה הנוכחית נגועה באידיאולוגיה פוליטית ימנית, שכן בבחירות ניצח הימין אז לפי החשיבה שלך אני אמור להתנגד לועדה הנוכחית.

כשאמרתי את המשפט הזה, הסברתי אותו איך אני רואה אותו, אני לא רואה את זה בצורה כזו של ביטול משטר דמוקרטי, מינוי מונרך ושהוא יחליט איך לבנות את הדמוקרטיה שלו, אני דיברתי על מקרה שבו מקימים ישות מדינית חדשה, וכדי ליצור דמוקרטיה אמיתית רק מנהיג חזק ובעל סמכויות נרחבות יוכל ליצור אחת כזו בצורה טובה או סבירה.
אז אין לך שום קייס.
והמשפט של בנג'מין פרנקלין כלל לא תואם את המקרה.

ולגבי המשפט האחרון שלך, יכול להיות שיש אמת בדבריך, אבל לא ידוע לי על שינוי שהוא ביצע שמטרתו לפגוע בערכי הדמוקרטיה, אם תמצא כזה אשמח לקרוא עליו.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 05-06-2012, 14:11
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
LOL "איזה קשקוש בוועדה יושבים גם נציגי הממשלה, הקואליציה והאופוזיציה"
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

וואו, ממש נותנים להם לשבת שם?! טוב, אז אכן כל הביקורת על בג"ץ היא שקר וכזב, וצריך להגיד יפה סליחה...
אני מציע בכ"ז ללמוד איך עובד המנגנון למינוי שופטים, כדי שתבין שהמערכת שם בנוייה באופן כזה שהופך מינוי של מישהו שאינו מהחונטה - לחריג.

אגב, ההודעה שלך למעלה היא מעניינת להפליא:
אנא ספר לי על "הלך הרוח הישראלית" שבג"ץ מייצג, להבדיל מאותם "אינטרסנטים" (שמקבלים בכל פעם רוב בבחירות, אבל לא מייצגים את הלך הרוח הישראלי לשיטתך...).
כמו כן, אשמח לשמוע מאיפה המצאת את הוועדה שמפקחת על פעילות בג"ץ, ושקיומה הופך את כל מעשי בג"ץ ללגיטימיים, ואת הביקורת עליו לפוליטית (להבדיל מפסיקות בג"ץ, שכמובן נקיות מכל שיקול זר...).

לכתוב סיסמאות זה יפה. יהיה נחמד לראות תוכן ממשי.
ישן 05-06-2012, 15:18

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "LOL "איזה קשקוש בוועדה יושבים גם נציגי הממשלה, הקואליציה והאופוזיציה""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
וואו, ממש נותנים להם לשבת שם?! טוב, אז אכן כל הביקורת על בג"ץ היא שקר וכזב, וצריך להגיד יפה סליחה...
אני מציע בכ"ז ללמוד איך עובד המנגנון למינוי שופטים, כדי שתבין שהמערכת שם בנוייה באופן כזה שהופך מינוי של מישהו שאינו מהחונטה - לחריג.

אגב, ההודעה שלך למעלה היא מעניינת להפליא:
אנא ספר לי על "הלך הרוח הישראלית" שבג"ץ מייצג, להבדיל מאותם "אינטרסנטים" (שמקבלים בכל פעם רוב בבחירות, אבל לא מייצגים את הלך הרוח הישראלי לשיטתך...).
כמו כן, אשמח לשמוע מאיפה המצאת את הוועדה שמפקחת על פעילות בג"ץ, ושקיומה הופך את כל מעשי בג"ץ ללגיטימיים, ואת הביקורת עליו לפוליטית (להבדיל מפסיקות בג"ץ, שכמובן נקיות מכל שיקול זר...).

לכתוב סיסמאות זה יפה. יהיה נחמד לראות תוכן ממשי.

אין קשר בכלל, הוא פשוט טען שהועדה נשלטת ע"י השמאל, למרות שהיא נשלטת בכלל ע"י הימין, לשכת עורכי הדין ובית המשפט, (בועדה: שר בממשלה, ח"כ מהקואליציה, ח"כ מהאופוזיציה-מהאיחוד הלאומי, 2 נציגים מלשכת עורכי הדין, ועוד נציג מבית המשפט) אז תהליך הבחירה מאוד הגיוני, משלב גם את נושא המקצועיות של השופטים, אם הם מתאימים למערכת המשפט, ואם הם משקפים את עמדת העם.

בג"ץ לא מייצג, אבל במקרה שבו אין חוק ובג"ץ אמור להכריע בנושא מסוים, הוא יעשה זאת עפ"י העקרונות של המורשת היהודית והתרבות הישראלית תוך הפעלת ההיגיון הבריא.
אני לא קראתי לאלה שמנצחים בבחירות אינטרסנטים, אני הבעתי חשש שאם מערכת המשפט תישלט ע"י הממשלה, גורמים אינטרסנטים יטו את מערכת המשפט לפי הרוח האידיאולוגית שלהם.
לא המצאתי את הועדה המפקחת, אני לא יודע אם יש כזו וכתבתי זאת, וכן, אם קיימת ועדה כזו, הרי שהביקורת שלכם על בג"ץ הופכת ללא לגיטימית, כי אם הם עושים דברים שבניגוד לתפקידם ולסמכויותיהם הרי יש ועדה שתמנע מהם.
אני לא כתבתי סיסמאות אורי, כתבתי תוכן, זה שאתה אוהב להתנגח איתי אינו קשור למקרה.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 05-06-2012, 15:35
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הוא טען שהוועדה נשלטת ע"י השמאל כי הוועדה נשלטת ע"י השמאל
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=ori]וואו, ממש נותנים..."

העובדה שאתה לא יודע מיהם נציגי לשכת עורכי הדין ואינך יודע שלשופטי העליון יש וטו על כל מינוי לעליון, לא הופכת את דבריו לקשקוש...
אני מציע שתצמצם שימוש בביטויים כמו "הלך הרוח הישראלית" (טעות במקור) או "עמדת העם", כאשר מובן מאליו שאתה מתכוון לדבר ההפוך בדיוק. רוב העם נמצא שנות אור מהעמדות שמיוצגות בידי ביה"מ העליון. אתה אמנם תומך בעמדות אלה, אבל אתה מייצג חלק קטן מהעם - החלק שמפסיד בבחירות...

אתה הבעת חשש שאם ביה"מ יישלט ע"י גורמים שאינם מהשמאל אזי ייפסק המצב הנוכחי של פסיקות בהתאם לאינטרס של השמאל. פשוט ניסחת את זה כמו שמנסחים את זה ב"הארץ" או בטמקא...

לא המצאת את "הוועדה המפקחת"? מוזר, כי אין לה שום זכר בשום מקום בעולם שלנו...
אין כזו וועדה, ואין כל רשות שמפקחת על ביה"מ העליון, ובמצב העניינים הנוכחי הוא ריבון מוחלט, חרף העובדה שאנשיו ממנים זה את זה.

כן כתבת סיסמאות ולאיש אין שום עניין להתנגח איתך. אתה כותב דברים שאין לך מושג ירוק אודותיהם בהחלטיות גמורה, וזה עלול לבלבל אנשים ולגרום להם לחשוב שאתה כותב עובדות. אי לכך, יש מקום להרים גבה לגבי הביטחון המופרז וחסר הבסיס - ולתקן במקרה הצורך.
ישן 05-06-2012, 15:44

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הוא טען שהוועדה נשלטת ע"י השמאל כי הוועדה נשלטת ע"י השמאל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
העובדה שאתה לא יודע מיהם נציגי לשכת עורכי הדין ואינך יודע שלשופטי העליון יש וטו על כל מינוי לעליון, לא הופכת את דבריו לקשקוש...
אני מציע שתצמצם שימוש בביטויים כמו "הלך הרוח הישראלית" (טעות במקור) או "עמדת העם", כאשר מובן מאליו שאתה מתכוון לדבר ההפוך בדיוק. רוב העם נמצא שנות אור מהעמדות שמיוצגות בידי ביה"מ העליון. אתה אמנם תומך בעמדות אלה, אבל אתה מייצג חלק קטן מהעם - החלק שמפסיד בבחירות...

אתה הבעת חשש שאם ביה"מ יישלט ע"י גורמים שאינם מהשמאל אזי ייפסק המצב הנוכחי של פסיקות בהתאם לאינטרס של השמאל. פשוט ניסחת את זה כמו שמנסחים את זה ב"הארץ" או בטמקא...

לא המצאת את "הוועדה המפקחת"? מוזר, כי אין לה שום זכר בשום מקום בעולם שלנו...
אין כזו וועדה, ואין כל רשות שמפקחת על ביה"מ העליון, ובמצב העניינים הנוכחי הוא ריבון מוחלט, חרף העובדה שאנשיו ממנים זה את זה.

כן כתבת סיסמאות ולאיש אין שום עניין להתנגח איתך. אתה כותב דברים שאין לך מושג ירוק אודותיהם בהחלטיות גמורה, וזה עלול לבלבל אנשים ולגרום להם לחשוב שאתה כותב עובדות. אי לכך, יש מקום להרים גבה לגבי הביטחון המופרז וחסר הבסיס - ולתקן במקרה הצורך.

דבריו כן הפכו לקשקוש כי הוא קבע שמערכת המשפט היא קובעת את הרכב השופטים.
אין לי מה לתמוך בעמדות בית המשפט, אני תומך בעמדות שלי, ואם לבית המשפט היו דעות פוליטיות רישמיות הייתי שמח לבחון אותם. - מלבד הדעות בדבר חופש ודמוקרטיה.
זה לא נכון הבעתי חשש שאם בית המשפט יישלט ע"י הממשלה, זה יהווה בעיה חמורה בחשיבות בית המשפט, אני בעד שהשופטים ייבחרו בשיתוף המדינה, בידיוק כמו שקורה עכשיו. ונשיא בית המשפט העליון שנבחר, הוא נבחר ביוזמת מפלגות הימין, נשיא בית המשפט העליון ידוע בעמדותיו השמרניות, כך שהממשלה כן הצליחה להחדיר "נציג" שלה לתוך בית המשפט, ואני אפילו תומך במהלך הזה כמה שהוא מרגיש לא טוב (ולכן אני רוצה לשפוט את אשר גרוניס לפי פעולותיו ולא לפי הליך בחירתו). אתה טוען שאין לי מושג בכלום באופן כללי, ובנתיים לא רשמתי דברים לא נכונים, אולי דברים שתרצה להתווכח עליהם אבל הם אינם דברים חסרי בסיס.
ואני ממליץ לך בחום לא לנסות לקשר כל תגובה שלי ל"הארץ", לא רק שזה לא מכבד, זה גם חסר משמעות ואינו קשור לתוכן שאני כותב.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 05-06-2012, 15:55
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

מערכת המשפט לא קובעת את הרכב השופטים בעליון? אתה מכיר בכלל את שיטת מינוי השופטים?
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=ori]העובדה שאתה לא..."

טוב, אני אניח שלא ואסביר:
השיטה קובעת שיש 9 חברים בוועדה, שלושה שופטי עליון (שעפ"י מסורת בלתי-חוקית, אבל מקובלת - מתכנסים ומצביעים כגוש), שני נציגי לשכת עו"ד שני נציגי ממשלה (ובהם שר המשפטים שנומינאלית מכהן כיו"ר הוועדה), ושני ח"כים, איש אופוזיציה ואיש קואליציה. לכאורה, לעליון יש רק שליש וועדה. אלא מה? עד 2007 החוק קבע שצריך רוב של חמישה חברים כדי למנות מישהו, כך שהמשעות היא ששופטי העליון נזקקו בסה"כ לשני קולות כדי לחסום/למנות את מי שרצו: באופן מסורתי תמיד היה נציג אחד מהשמאל בלשכת עורכי הדין (היום לראשונה יש שני נציגי שמאל), ותמיד לפםחות אחד מארבעת נציגי הכנסת/ממשלה היה איש שמאל (היום, גם לראשונה, כולם אנשי ימין) - מה שהבטיח לשופטי העליון שליטה מוחלטת במינויים.
ב2007 הוכנס "תיקון סער" לחוק והוא קובע שמעתה יידרשו ש-ב-ע-ה קולות למינוי כל שופט עליון. הדבר החליש את יכולת שופטי העליון להעביר מינויים - אבל שריין בבטון את יכולתם לחסום מינויים, שכן בלעדיהם יש רק ששה קולות לכל מועמד, מה שנותן להם עמדת מיקוח מוחלטת על כל מינוי (ולאחרונה ראינו זאת, כאשר בתמורה למינוי נעם סולברג לעליון, מונו שני נציגי שמאל לעליון, זילברטל וברק-ארז).

גרוניס לא ידוע ב"עמדותיו השמרניות" הוא ידוע כפחות קיצוני מברק/בייניש/נאור. זה בערך כמו להגיד ששלי יחימוביץ' היא ימנית, במידה ותציב אותה בקבוצה שתכלול את חנין זועבי, זהבה גלאון ואבסראהם צרצור...

הקישור שלי את דבריך ל"הארץ" הוא ניסיון להיות עדין. יכולתי לקשר אותם ל"מעריב לנוער" - הם נכונים באותה מידה...
ישן 05-06-2012, 20:58

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "מערכת המשפט לא קובעת את הרכב השופטים בעליון? אתה מכיר בכלל את שיטת מינוי השופטים?"

אתה מבין שזה מאבקי כוחות הכרחיים, לא ניתן להפקיר את העליון באופן מוחלט לממשלה ולא ניתן באופן מוחלט להפקיר את העליון לבית המשפט, אני מחפש את הפשרה כי אני חושב ששני הצדדים צודקים.
שנית, אשר גרוניס היה הקמפיין של מפלגות הימין, הם התאמצו כל כך בחקיקה ובהתנגחות עם מערכת המשפט רק בשביל להכניס אותו, כדי שיוכלו להרגיש על ליבם שיש להם נציג ימין בבית המשפט. אשר גרוניס התבטא בעבר כמי שאינו תומך באקטיביזם של ברק, אני לא יודע כיצד השמרנות שלו מתבטאת אז אין לי דוגמאות לתת לך.
למרות שאני מכיר כותבים במעריב לנוער, מעולם לא יצא לי לקרוא במעריב לנוער, זה גם לא נשמע לי מעניין כל כך.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 05-06-2012, 16:00

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "כוונתי בישות מדינית, היא ישות..."

"שהועדה נשלטת ע"י השמאל"

לא, טענתי שרכב הוועדה הוא כזה שבו יש רוב (=שליטה) לרשות השופטת. מה שעומד בסתירה לעיקרון הפרדת הרשויות:

"
על פי חוק יסוד: השפיטה הוועדה מונה תשעה חברים, לפי החלוקה הבאה:

כלומר, כנסת + ממשלה = 4

בתי משפט + פרקליטות = 5

בתאוריה הרשות המבצעת אמורה לפקח על הרשות השופטת, בפועל הרשות המבצעת וגם הרשות המחוקקת אינם יכולים גם יחד להגביל את כח הרשות המבצעת. מה גם, שנהוג שאחד מנציגי הרשות המחוקקת אינו מהקואליציה, מצב שעלול להחליש את הביקורת על הרשות המחוקקת עוד יותר.

אין פה שום קשר לכך שבמקרה כך קרה שבתי המשפט נשלטים ע"י השמאל. אם באיזשהי תהפוכת גורל היה לרגע רוב ימני ברשות השופטת אז סחף ימינה היה בלתי נמנע ובתי המשפט היו הולכים ומקצינים ימינה. למה ששהשופטים המכהנים שבידיהם הכח יקדמו פלורליזם בדעות בתי המשפט, ויותרו על כח לסיעתם? זה מנוגד לטבע האנושי. באופן טיבעי יקודמו אנשי שלומם.

"מקרה שבו אין חוק ובג"ץ אמור להכריע בנושא מסוים"

אם אין חוק אז אין סמכות לבג"ץ להכריע. שוב דעותיך מתנגשים עם ערכים בסיסים בדמוקרטיה. שבה הכל מותר חוץ ממה שאסור בחוק.

"גורמים אינטרסנטים יטו את מערכת המשפט לפי הרוח האידיאולוגית שלהם."

מה גורם לך להתעלם מהתשובה שכבר קיבלת?
גורמים אינטרסנטים כבר הטו (בלשון עבר) ובג"ץ כבר מוטה (הווה, כן) לפי הרוח האדיאולוגית שלהם. אם זה לא מפריע לך כבר עכשיו (כמו שזה מפריע לי) אז אני נאלץ להסיק שאתה מתנגד לשינוי כי אז בג"ץ יהיה מוטה, רק לא לאדיולוגיה שלך. ושוב אנחנו חוזרים לשאלת הצביעות.

"אם קיימת ועדה כזו, הרי שהביקורת שלכם על בג"ץ הופכת ללא לגיטימית"
או כן? ונגיד קיימת וועדה, ובה יושבים אני, החבר הדימיוני שלי ויונת המחמד שבורת הכנף שאני מגדל. גם אז הביקורת אינה לגיטימית? ובכל מקרה כנראה קיבלנו תשובה, שכמו שחשדתי, וועדה כזו אינה קיימת.

טענה שלך: אם קיימת וועדה מפקחת המצב סביר
המציאות: אין וועדה מפקחת
מסכנה: לדעתך המצב אינו סביר. מסכים?
(אני מודע לכך שהמסכנה אינה נובעת מחוקי הלוגיקה, אבל זוהי מסכנה סבירה לדעתי כי אין וועדה שתמנע מהם לעשות "דברים שבניגוד לתפקידם ולסמכויותיהם" מה שהבנתי מרוח דבריך)

"כוונתי בישות מדינית, היא ישות שנמצאת בשלבי ההפיכה למדינה"
שמע, באמת שאני לא מבין על מה אתה מדבר כאן, איך זה קשור לנושא האשכול או למדינת ישראל...

עריכה:
"נשיא בית המשפט העליון ידוע בעמדותיו השמרניות"
אתה רציני? כן הוא שמרן, יחסית לשמאל קיצוני. אם אתה רוצה לדמיין מצב שהיה קיים שוויון, אז דמיין את ברוך מרזל בעליון. אני לא הופתע אם יושבים שם בבואות המראה שלו מהשמאל.

נערך לאחרונה ע"י Harmonic Oscillator בתאריך 05-06-2012 בשעה 16:06.
ישן 05-06-2012, 20:48

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב ""שהועדה נשלטת ע"י השמאל" לא,..."

ציטוט:
"שהועדה נשלטת ע"י השמאל"

לא, טענתי שרכב הוועדה הוא כזה שבו יש רוב (=שליטה) לרשות השופטת. מה שעומד בסתירה לעיקרון הפרדת הרשויות:
"
על פי חוק יסוד: השפיטה הוועדה מונה תשעה חברים, לפי החלוקה הבאה:

כלומר, כנסת + ממשלה = 4

בתי משפט + פרקליטות = 5

בתאוריה הרשות המבצעת אמורה לפקח על הרשות השופטת, בפועל הרשות המבצעת וגם הרשות המחוקקת אינם יכולים גם יחד להגביל את כח הרשות המבצעת. מה גם, שנהוג שאחד מנציגי הרשות המחוקקת אינו מהקואליציה, מצב שעלול להחליש את הביקורת על הרשות המחוקקת עוד יותר.

אין פה שום קשר לכך שבמקרה כך קרה שבתי המשפט נשלטים ע"י השמאל. אם באיזשהי תהפוכת גורל היה לרגע רוב ימני ברשות השופטת אז סחף ימינה היה בלתי נמנע ובתי המשפט היו הולכים ומקצינים ימינה. למה ששהשופטים המכהנים שבידיהם הכח יקדמו פלורליזם בדעות בתי המשפט, ויותרו על כח לסיעתם? זה מנוגד לטבע האנושי. באופן טיבעי יקודמו אנשי שלומם.

"מקרה שבו אין חוק ובג"ץ אמור להכריע בנושא מסוים"

אם אין חוק אז אין סמכות לבג"ץ להכריע. שוב דעותיך מתנגשים עם ערכים בסיסים בדמוקרטיה. שבה הכל מותר חוץ ממה שאסור בחוק.

"גורמים אינטרסנטים יטו את מערכת המשפט לפי הרוח האידיאולוגית שלהם."

מה גורם לך להתעלם מהתשובה שכבר קיבלת?
גורמים אינטרסנטים כבר הטו (בלשון עבר) ובג"ץ כבר מוטה (הווה, כן) לפי הרוח האדיאולוגית שלהם. אם זה לא מפריע לך כבר עכשיו (כמו שזה מפריע לי) אז אני נאלץ להסיק שאתה מתנגד לשינוי כי אז בג"ץ יהיה מוטה, רק לא לאדיולוגיה שלך. ושוב אנחנו חוזרים לשאלת הצביעות.

"אם קיימת ועדה כזו, הרי שהביקורת שלכם על בג"ץ הופכת ללא לגיטימית"
או כן? ונגיד קיימת וועדה, ובה יושבים אני, החבר הדימיוני שלי ויונת המחמד שבורת הכנף שאני מגדל. גם אז הביקורת אינה לגיטימית? ובכל מקרה כנראה קיבלנו תשובה, שכמו שחשדתי, וועדה כזו אינה קיימת.

טענה שלך: אם קיימת וועדה מפקחת המצב סביר
המציאות: אין וועדה מפקחת
מסכנה: לדעתך המצב אינו סביר. מסכים?
(אני מודע לכך שהמסכנה אינה נובעת מחוקי הלוגיקה, אבל זוהי מסכנה סבירה לדעתי כי אין וועדה שתמנע מהם לעשות "דברים שבניגוד לתפקידם ולסמכויותיהם" מה שהבנתי מרוח דבריך)

"כוונתי בישות מדינית, היא ישות שנמצאת בשלבי ההפיכה למדינה"
שמע, באמת שאני לא מבין על מה אתה מדבר כאן, איך זה קשור לנושא האשכול או למדינת ישראל...

עריכה:
"נשיא בית המשפט העליון ידוע בעמדותיו השמרניות"
אתה רציני? כן הוא שמרן, יחסית לשמאל קיצוני. אם אתה רוצה לדמיין מצב שהיה קיים שוויון, אז דמיין את ברוך מרזל בעליון. אני לא הופתע אם יושבים שם בבואות המראה שלו מהשמאל.

לגבי החלק הראשון שכתבת, אני מסכים.

במקרה שאין חוק, ויש להכריע סוגיה משפטית, האם אותו עותר אמור לחכות שתהיה חקיקה בנושא? באופן הגיוני, אם הוא נפגע ויש צדק בדבריו, הרי שיהיה צריך להכריע עפ"י ההיגיון הבריא של הפוסק.

יודע מה אני הולך איתך, אוקיי בג"ץ מוטה, אוקיי זה עניין בעייתי, מה הפתרון שאתה מציע? הרי אם תתן בהרכב בחירת השופטים עוד נציג או שני נציגים מבית המחוקקים, אז יקרה מצב שבג"ץ יהיה עוד פעם מוטה ולכיוון פוליטי. אז אני מעדיף שבג"ץ יהיה מוטה ע"י משפטנים ואנשים שנמצאים במערכת המשפט ומבינים מה נכון כדי לשמור על זכויות הפרט, מאשר פוליטיקאים (גם מהשמאל וגם מהימין) שיטו את הרכבי השופטים בעליון לפי איך שנוח להם.

אם קיימת וועדה מקצועית כזו אז בהחלט המצב סביר, זו הייתה טענתי. אם אתה טוען שאין כזו (ואני מאמין לך) אז הרי שישנה בעיה, אני מכיר בבעיה הזו והפתרון שעולה לי לראש זה הקמת ועדה מפקחת.

הימין הוא זה שהשתוקק כל כך לאשר גרוניס, הוציא חוק כדי לאפשר לו לכהן, סרב להתפשר עליו בועדה לבחירת שופטים וניהל קמפיין בשמו.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 06-06-2012, 21:51

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

"במקרה שאין חוק, ויש להכריע סוגיה משפטית"

לא כל סוגיה היא סוגיה משפטית. לא אמורה להיות לבג"ץ האפשרות להשפיע על מדיניות חוץ. אולם זה בדיוק מה שהם עשו באיסור על נוהל החזרה חמה. לא אמורה להיות לבג"ץ אפשרות להשפיע על נהלי לחימה אך זה בדיוק מה שהם עשו בפסיקה לגבי נהל שכן. בג"ץ עושה מה שבא לו, כשאין חוק הוא בעצם פועל כמחוקק. זה לא אמור להפתיע אותך כי הרי כבר בססנו שהרשות השופטת אינה מפוקחת ונוטלת על עצמה יותר כח ממה שמתירה הדמוקרטיה.

"אם הוא נפגע ויש צדק בדבריו"
אם מדובר על אזרח במדינה דיינו. אם לא אין שום חובה של מדינת ישראל לפסוק בנושא. זה שבג"ץ עושה מה שבא לו...

"יודע מה אני הולך איתך, אוקיי בג"ץ מוטה, אוקיי זה עניין בעייתי, מה הפתרון שאתה מציע?"

אני לא מומחה לשום דבר. בטח לא למשפט ומדעי המדינה, לכן אני די בטוח שכל פתרון שאני אעלה לא יהיה מספק. אולם הצעד הראשון לתיקון בעיה היא להודות שקיימת בעיה, ואני שמח שהגענו לשלב זה.
אני אשמח אם יועלו רעיונות לדרכים אפשריות לשיפור.
להערכתי הצעדים הבאים יביאו (לא בהכרח מספיק) לשיפור המצב הקיים:
1. על הוועדה לבחירת שופטים לפעול בשקיפות מלאה. יש לערוך שימוע פומבי לפני בחירת שופטים כאשר לחברי כנסת תהיה האפשרות לשאול את המועמדים שאלות. אור השמש מחטא.
השקיפות הנ"ל תגרום למיתון מכל גם מימין וגם משמאל שכן יהיה ברור לכולם על סמך אילו שיקולים נבחרים המועמדים, גם אם לרשות המחוקקת יהיה את הכח לבחירת השופטים.

"הרי אם תתן בהרכב בחירת השופטים עוד נציג או שני נציגים מבית המחוקקים, אז יקרה מצב שבג"ץ יהיה עוד פעם מוטה ולכיוון פוליטי"

רק לפני שנים ספורות קדימה היתה בשלטון, ולפני זה גם העבודה. אבל אפילו הליכוד היא מפלגת ימין מרכז. בנוסף לכך הרשות המחוקקת מורכבת מקשת שלמה של מפלגות גם ימין וגם שמאל, אם נזכור שלא כל השופטים מתמנים יחדיו אלא טיפין טיפין נבין שהיכולת של ממשלה כלשהי לקבוע את הרכב בית המשפט איננו קיים. שכן הרכב זה הוא תוצאה של הרכב הרשות המחוקקת לאורל שנים רבות.

ובכל מקרה המפלגות השולטות נעות בין מרכז ימין למרכז שמאל. אני אעדיף בכל פעם בג"ץ מוטה באופן מתון מאשר מוטה באופן קיצוני (שמאל קיצון).

אז אני מעדיף שבג"ץ יהיה מוטה ע"י משפטנים ואנשים שנמצאים במערכת המשפט ומבינים מה נכון כדי לשמור על זכויות הפרט"
אתה טוען שהימין היה ממנה פוליטיקאים לבית המשפט? זהוי טענה אווילית, ברור שגם הימין היה מעלה משפטנים ואנשים ממערכת בתי המשפט, שהקשר שלהם לזכויות אדם הוא לפחות כמו הקשר של השופטים המכהנים. למרות שרב ארגוני "זכויות האדם" נמצאים בשמאל, יש לזכור שאלו בעצם גופים פוליטיים ולא ארגוני זכויות אדם. אין לאף צד במפה הפוליטית מונופול על זכויות אדם.

"הימין הוא זה שהשתוקק כל כך לאשר גרוניס"

אדם גווע אינו בררן...
ישן 07-06-2012, 13:12

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב ""במקרה שאין חוק, ויש להכריע..."

ציטוט:
"במקרה שאין חוק, ויש להכריע סוגיה משפטית"

לא כל סוגיה היא סוגיה משפטית. לא אמורה להיות לבג"ץ האפשרות להשפיע על מדיניות חוץ. אולם זה בדיוק מה שהם עשו באיסור על נוהל החזרה חמה. לא אמורה להיות לבג"ץ אפשרות להשפיע על נהלי לחימה אך זה בדיוק מה שהם עשו בפסיקה לגבי נהל שכן. בג"ץ עושה מה שבא לו, כשאין חוק הוא בעצם פועל כמחוקק. זה לא אמור להפתיע אותך כי הרי כבר בססנו שהרשות השופטת אינה מפוקחת ונוטלת על עצמה יותר כח ממה שמתירה הדמוקרטיה.

"אם הוא נפגע ויש צדק בדבריו"
אם מדובר על אזרח במדינה דיינו. אם לא אין שום חובה של מדינת ישראל לפסוק בנושא. זה שבג"ץ עושה מה שבא לו...

"יודע מה אני הולך איתך, אוקיי בג"ץ מוטה, אוקיי זה עניין בעייתי, מה הפתרון שאתה מציע?"

אני לא מומחה לשום דבר. בטח לא למשפט ומדעי המדינה, לכן אני די בטוח שכל פתרון שאני אעלה לא יהיה מספק. אולם הצעד הראשון לתיקון בעיה היא להודות שקיימת בעיה, ואני שמח שהגענו לשלב זה.
אני אשמח אם יועלו רעיונות לדרכים אפשריות לשיפור.
להערכתי הצעדים הבאים יביאו (לא בהכרח מספיק) לשיפור המצב הקיים:
1. על הוועדה לבחירת שופטים לפעול בשקיפות מלאה. יש לערוך שימוע פומבי לפני בחירת שופטים כאשר לחברי כנסת תהיה האפשרות לשאול את המועמדים שאלות. אור השמש מחטא.
השקיפות הנ"ל תגרום למיתון מכל גם מימין וגם משמאל שכן יהיה ברור לכולם על סמך אילו שיקולים נבחרים המועמדים, גם אם לרשות המחוקקת יהיה את הכח לבחירת השופטים.

"הרי אם תתן בהרכב בחירת השופטים עוד נציג או שני נציגים מבית המחוקקים, אז יקרה מצב שבג"ץ יהיה עוד פעם מוטה ולכיוון פוליטי"

רק לפני שנים ספורות קדימה היתה בשלטון, ולפני זה גם העבודה. אבל אפילו הליכוד היא מפלגת ימין מרכז. בנוסף לכך הרשות המחוקקת מורכבת מקשת שלמה של מפלגות גם ימין וגם שמאל, אם נזכור שלא כל השופטים מתמנים יחדיו אלא טיפין טיפין נבין שהיכולת של ממשלה כלשהי לקבוע את הרכב בית המשפט איננו קיים. שכן הרכב זה הוא תוצאה של הרכב הרשות המחוקקת לאורל שנים רבות.

ובכל מקרה המפלגות השולטות נעות בין מרכז ימין למרכז שמאל. אני אעדיף בכל פעם בג"ץ מוטה באופן מתון מאשר מוטה באופן קיצוני (שמאל קיצון).

אז אני מעדיף שבג"ץ יהיה מוטה ע"י משפטנים ואנשים שנמצאים במערכת המשפט ומבינים מה נכון כדי לשמור על זכויות הפרט"
אתה טוען שהימין היה ממנה פוליטיקאים לבית המשפט? זהוי טענה אווילית, ברור שגם הימין היה מעלה משפטנים ואנשים ממערכת בתי המשפט, שהקשר שלהם לזכויות אדם הוא לפחות כמו הקשר של השופטים המכהנים. למרות שרב ארגוני "זכויות האדם" נמצאים בשמאל, יש לזכור שאלו בעצם גופים פוליטיים ולא ארגוני זכויות אדם. אין לאף צד במפה הפוליטית מונופול על זכויות אדם.

"הימין הוא זה שהשתוקק כל כך לאשר גרוניס"

אדם גווע אינו בררן...

בעניין נוהל שכן לצורך העניין, מדובר על סוגייה שעוסקת בזכויות אדם ולא בסוגייה ביטחונית, אני יכול להבין את השימוש בנוהל הזה בזמן מלחמה כוללת אבל לא בזמן פעילות ללוחמה בטרור שישראל עוברת בכל יום. חוץ מזה, שהצבא למד לפתח שיטות אחרות ויותר בטוחות.

גם במקרה של אדם שאינו אזרח המדינה בג"ץ צריך להיות רשאי להחליט (כמו עכשיו), כל אדם גם אם אינו אזרח ונפגע על-ידי המדינה צריך להיות רשאי לקבל פסיקה משפטית בנושא, אחרת מי יטפל באותם אנשים? נגיד להם ללכת לעזאזל, ושהם ילכו לכלי התקשורת בעולם וימכרו את הסיפור המוצדק שלהם ועל כך שבית המשפט הישראלי לא מוכן להגן על זכויותיהם?

אני הודתי שקיימת בעיה בבג"ץ אני לא מתכחש לכך.
1. אני תומך בהצעת השקיפות, עם זאת שהשאלות לא יגלשו לתחום פוליטי, זה יהיה לא ראוי לקטלג שופטים לפי עמדותיהם מאשר מקצועיותם.
2. אני בעד ועדה מפקחת לבג"ץ כמו שדיברנו במהלך הפוסט.

אני לא חושב באופן אישי שבג"ץ מוטה באופן קיצוני שמאלה, פשוט מאוד זה מאוד טיבעי שרוח השמאל מהדהדת בבית המשפט אחרי הכל שניהם מבוססים על המון עקרונות משותפים שמבוססים על חופש הפרט (ולא, אינני שולל שופטים או עורכי דין מכיוון הימין, ומן הסתם יש כאלה). אני מסכים איתך שהשינויים בבחירות בכל פעם שינו מעט את הרכב השופטים ככה שנוצר שילוב מכל הקשת הפוליטית, אבל זה אינו מצב מוחלט, פשוט פתרון ביניים מספק.

אני טענתי פה בפורום באחד מהפוסטים הראשונים פה שאני נגד שארגוני זכויות האדם יהיו המונופול של אנשי השמאל, אינני חושב שהשמאל יכול לייצג את זכויות האדם יותר טוב מהימין המתון. אני גם תמיד רציתי שיקום ארגון זכויות אדם מאחת ממפלגות הימין-מרכז, גם כדי להראות נוכחות בזירת זכויות האדם לצד ארגוני השמאל-זכויות אדם, וגם כדי להוכיח שהימין אינו מבוסס על עקרונות ששוללים את אותם זכויות.
ושהתכוונתי שאני מעדיף שבית המשפט יהיה מוטה כלפיי אנשיו מבפנים, זה חל על כל קואליציה שתזכה, אני לא רוצה שיחדרו לבית המשפט אנשי שמאל קיצוני ואנשי ימין קיצוני. אני בעד אנשים מתונים שמייצגים את רוח המשפט הישראלי. ובהחלט בעייתי להגיע לפשרה ולכן מכניסים שופטים ממגזרים שונים כדי לעשות איזון.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 07-06-2012, 18:02
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

"זה מאוד טיבעי שרוח השמאל מהדהדת בבית המשפט". ענק:)
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

אכן, מה יותר טבעי מכך שקבוצה שמתקשה לנצח בחירות, תתבסס במוסד רב-עוצמה שאנשיו ממנים את עצמם (תוך מינוי עלה תאנה ימני מדי פעם "בשביל האיזון", כמו שקראת לזה תוך הפגנת הומור משובח...).

שאר הטקסט על כך שאין ארגוני זכויות אדם ימניים, הוא דבר מצער. יש ויש ארגוני זכויות אדם ימניים - זה שאתה לא מכיר אותם, לא אומר שאינם קיימים. הם פשוט לא מקבלים התייחסות מהתקשורת, והמימון שלהם לא מגיע מממשלות זרות...

ואגב, אני מאחל לך בכל לבי שלא תגיע למצב שבו תגלה שנוהל שכן הוא מאוד-מאוד עניין בטחוני, ולא רק "סוגיה של זכויות אדם". אתה יודע, גם לחיילים שלנו יש זכויות - ויש שיגידו שהם אפילו בני אדם...
ישן 07-06-2012, 21:05

אני לא מבין איך בפוסט אחד אתה גם מודה שיש בעיה וגם מתכחש לקיומה. כנראה שלא שכנעתי אותך מספיק אז אני אמשיך לנסות:

"אני מסכים איתך שהשינויים בבחירות בכל פעם שינו מעט את הרכב השופטים ככה שנוצר שילוב מכל הקשת הפוליטית"

זה לא מה שטענתי. טענתי שאם יווצר מצב שבו הרשות המחוקקת תפקח על הרשות השופטת אז ורק אז יווצר שילוב של שופטים מכל הקשת הפוליטית. בפועל כפי שטענתי אינספור פעמים אין נציגות לימין בבג"ץ וגם הנציגות של המרכז זניחה, זה משאיר דומיננטיות ל _ _ _ _ ול _ _ _ _ הקיצוני.

אפשר ליישב את זה בקלות. אני אתן לך הזדמנות להוכיח שאני טועה. תן דוגמא לשופטים בבג"ץ שהם מהימין, אני אסתפק באחד שניים. אם לא תוכל אז אני אשמח שתודה שבג"ץ מוטה.

"2. אני בעד ועדה מפקחת לבג"ץ כמו שדיברנו במהלך הפוסט."
OK, בוא נזרום על זה רגע, נחשוב לעומק על מה שאתה מציע. מי יישב בוועדה הזו ואיך הרכבה יקבע? על ידי הרשות המבצעת, כדי שזו תוכל לפקח על הרשות השופטת כמו שנהוג בדמוקרטיות?
מה יהיו סמכויות הוועדה? לפטר שופטי בג"ץ? לפסול פסקי דין?
ברגע שתתן מענה על השאלות הנ"ל אוכל לענות לך ברצינות על הרעיון.

הלכה למעשה וועדה כזו תקיים
א) חסרת כח ושיניים - שימור המצב הקיים שאינו תקין.
ב) וועדה עם כח שבפועל תשלוט בבג"ץ, כלומר החלפת את אחת הרשויות השלטון (לא נבחרת), בראשות אחרת (גם כן לא נבחרת). תוך כדי הוספת מנגנונים בירוקרטיים, סירבול, ג'ובים ונטל על משלם המיסים.

לדעתי וועדה כזו מיותרת, יש פתרון שהתברר כמוצלח עוד מראשית הדמוקרטיה במדינות רבות בעולם. הפתרון הוא שהרשות המבצעת מפקחת על הראשות השופטת. אנני מבין למה אתה נלחם בכל הכח נגד פתרון מוכח ומוצלח יחסית, אלא אם כן מהסיבה הפשוטה שלא הדמוקרטיה חשובה לך אלא דרכך הפוליטית.

"אני לא חושב באופן אישי שבג"ץ מוטה באופן קיצוני שמאלה"

קל מאוד לסתור זאת, ואין אפילו תורך לחפש בארכיונים. הנה דוגמא עדכנית שאתה בטח זוכר אם אתה צורך חדשות:

http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1615123

אם נוסיף את השופטת שהוחלפה ברגע האחרון וצידדה נגד החוק, אז בקבוצה של 12 שופטי בג"ץ אקראיים ישנם 50% שלא רק תומכים אלא פועלים פיזית נגד שימור מדינת ישראל כמדינה יהודית.
וביניהם נשיאת בית המשפט לשעבר. אם זה לא שמאל קיצוני אז אני כבר לא יודע כלום.

"אני טענתי פה בפורום באחד מהפוסטים הראשונים פה שאני נגד שארגוני זכויות האדם יהיו המונופול של אנשי השמאל, אינני חושב שהשמאל יכול לייצג את זכויות האדם יותר טוב מהימין המתון."
יפה מאוד, כי זה גם לא קורה בפועל. אמנם אני שמעתי על הרבה ארגוני " "זכויות אדם" " בשמאל, אבל אני לא מכיר שום ארגון זכויות אדם משם.

אני אתן לך דוגמאות כדי שתבין למה אני מתכוון.
כל הארגונים שפועלים למען המסתננים הם "כאילו" זכויות אדם. אלא מה? הם מקדמים הבאה של מסתננים ומהגרי עבודה, ואלה באים על חשבון הפליטים האמיתיים. לממשלת ישראל אין את היכולת לטפל בעשרות אלפי אנשים שמגיעים מאפריקה. ולכן מיעוט שבמיעוט יקבלו עזרה. והשאר? יגורשו (יש לקוות). תאר לך עולם מקביל שבו ארגוני סיוע אמיתיים שולחים אנשים לאפריקה לחיפוש פליטים אמיתיים ועזרה להם, כזה שממשלת ישראל אפילו יכולה להעזר לו. הרי אם תשכח לרגע את שטיפת המח שמנהלת התקשורת, מדינת ישראל משקיעה מאמצים ותקציבים רבים לסיוע החלשים בעולם, אם זה ברעידת אדמה בטורקיה, האיטי, או המשלחת הרפואית היחידה ליפן. ובל נשקח את הסיוע באפריקה בתחום החקלאות שהתחיל לפני עשרות שנים. לישראל יש הסטוריה דווקא של אמידה לצד הפליטים, ואלא ארגוני הסיוע שמפריעים לישראל לעשות זאת שוב.

דוגמא נוספת היא הארגוני סיוע לפלסטינאים. אני בטוח שיש דוגמאות רבות אבל הנה על קצה המזלג. במקום פתוח הדו קיום והשגשוג הכלכלי של הפלסטינאים הארגונים עוסקים בהתססה של השטח, מלחמה במתנחלים פרופוגנדה ועיוות המציאות. איך כל זה עוזר לפלסטינאים? זה לא, בכלל.

ארגוני זכויות אדם אמיתיים נדיר שיהיו משוייכים לשמאל או ימין, כי הם יקבלו את כל מי שישמח לעזור. ובגלל שהם יפעלו ללא נטיה פוליטים הם יקבלו עזרה הן מהשמאל והן מהימין. רוצה דוגמא:

http://ewbtechnionh.wordpress.com/

נ.ב איך מוסיפים לינקים?

נערך לאחרונה ע"י Harmonic Oscillator בתאריך 07-06-2012 בשעה 21:11.
ישן 07-06-2012, 21:28

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "אני לא מבין איך בפוסט אחד אתה..."

ציטוט:
אני לא מבין איך בפוסט אחד אתה גם מודה שיש בעיה וגם מתכחש לקיומה. כנראה שלא שכנעתי אותך מספיק אז אני אמשיך לנסות:

"אני מסכים איתך שהשינויים בבחירות בכל פעם שינו מעט את הרכב השופטים ככה שנוצר שילוב מכל הקשת הפוליטית"

זה לא מה שטענתי. טענתי שאם יווצר מצב שבו הרשות המחוקקת תפקח על הרשות השופטת אז ורק אז יווצר שילוב של שופטים מכל הקשת הפוליטית. בפועל כפי שטענתי אינספור פעמים אין נציגות לימין בבג"ץ וגם הנציגות של המרכז זניחה, זה משאיר דומיננטיות ל _ _ _ _ ול _ _ _ _ הקיצוני.

אפשר ליישב את זה בקלות. אני אתן לך הזדמנות להוכיח שאני טועה. תן דוגמא לשופטים בבג"ץ שהם מהימין, אני אסתפק באחד שניים. אם לא תוכל אז אני אשמח שתודה שבג"ץ מוטה.

"2. אני בעד ועדה מפקחת לבג"ץ כמו שדיברנו במהלך הפוסט."
OK, בוא נזרום על זה רגע, נחשוב לעומק על מה שאתה מציע. מי יישב בוועדה הזו ואיך הרכבה יקבע? על ידי הרשות המבצעת, כדי שזו תוכל לפקח על הרשות השופטת כמו שנהוג בדמוקרטיות?
מה יהיו סמכויות הוועדה? לפטר שופטי בג"ץ? לפסול פסקי דין?
ברגע שתתן מענה על השאלות הנ"ל אוכל לענות לך ברצינות על הרעיון.

הלכה למעשה וועדה כזו תקיים
א) חסרת כח ושיניים - שימור המצב הקיים שאינו תקין.
ב) וועדה עם כח שבפועל תשלוט בבג"ץ, כלומר החלפת את אחת הרשויות השלטון (לא נבחרת), בראשות אחרת (גם כן לא נבחרת). תוך כדי הוספת מנגנונים בירוקרטיים, סירבול, ג'ובים ונטל על משלם המיסים.

לדעתי וועדה כזו מיותרת, יש פתרון שהתברר כמוצלח עוד מראשית הדמוקרטיה במדינות רבות בעולם. הפתרון הוא שהרשות המבצעת מפקחת על הראשות השופטת. אנני מבין למה אתה נלחם בכל הכח נגד פתרון מוכח ומוצלח יחסית, אלא אם כן מהסיבה הפשוטה שלא הדמוקרטיה חשובה לך אלא דרכך הפוליטית.

קל מאוד לסתור זאת, ואין אפילו תורך לחפש בארכיונים. הנה דוגמא עדכנית שאתה בטח זוכר אם אתה צורך חדשות:

http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1615123

אם נוסיף את השופטת שהוחלפה ברגע האחרון וצידדה נגד החוק, אז בקבוצה של 12 שופטי בג"ץ אקראיים ישנם 50% שלא רק תומכים אלא פועלים פיזית נגד שימור מדינת ישראל כמדינה יהודית.
וביניהם נשיאת בית המשפט לשעבר. אם זה לא שמאל קיצוני אז אני כבר לא יודע כלום.

"אני טענתי פה בפורום באחד מהפוסטים הראשונים פה שאני נגד שארגוני זכויות האדם יהיו המונופול של אנשי השמאל, אינני חושב שהשמאל יכול לייצג את זכויות האדם יותר טוב מהימין המתון."
יפה מאוד, כי זה גם לא קורה בפועל. אמנם אני שמעתי על הרבה ארגוני " "זכויות אדם" " בשמאל, אבל אני לא מכיר שום ארגון זכויות אדם משם.

אני אתן לך דוגמאות כדי שתבין למה אני מתכוון.
כל הארגונים שפועלים למען המסתננים הם "כאילו" זכויות אדם. אלא מה? הם מקדמים הבאה של מסתננים ומהגרי עבודה, ואלה באים על חשבון הפליטים האמיתיים. לממשלת ישראל אין את היכולת לטפל בעשרות אלפי אנשים שמגיעים מאפריקה. ולכן מיעוט שבמיעוט יקבלו עזרה. והשאר? יגורשו (יש לקוות). תאר לך עולם מקביל שבו ארגוני סיוע אמיתיים שולחים אנשים לאפריקה לחיפוש פליטים אמיתיים ועזרה להם, כזה שממשלת ישראל אפילו יכולה להעזר לו. הרי אם תשכח לרגע את שטיפת המח שמנהלת התקשורת, מדינת ישראל משקיעה מאמצים ותקציבים רבים לסיוע החלשים בעולם, אם זה ברעידת אדמה בטורקיה, האיטי, או המשלחת הרפואית היחידה ליפן. ובל נשקח את הסיוע באפריקה בתחום החקלאות שהתחיל לפני עשרות שנים. לישראל יש הסטוריה דווקא של אמידה לצד הפליטים, ואלא ארגוני הסיוע שמפריעים לישראל לעשות זאת שוב.

דוגמא נוספת היא הארגוני סיוע לפלסטינאים. אני בטוח שיש דוגמאות רבות אבל הנה על קצה המזלג. במקום פתוח הדו קיום והשגשוג הכלכלי של הפלסטינאים הארגונים עוסקים בהתססה של השטח, מלחמה במתנחלים פרופוגנדה ועיוות המציאות. איך כל זה עוזר לפלסטינאים? זה לא, בכלל.

ארגוני זכויות אדם אמיתיים נדיר שיהיו משוייכים לשמאל או ימין, כי הם יקבלו את כל מי שישמח לעזור. ובגלל שהם יפעלו ללא נטיה פוליטים הם יקבלו עזרה הן מהשמאל והן מהימין. רוצה דוגמא:

http://ewbtechnionh.wordpress.com/

נ.ב איך מוסיפים לינקים?

אני לא התכחשתי בכלל שיש בעיות בבג"ץ, עוד בפוסט הראשון טענתי שהוא אינו מושלם ואם אין ועדה מפקחת אז המצב אפילו גרוע יותר.

לגבי ועדה מפקחת, אני חושב שזה צריך לשלב אנשי בית המשפט, נשיאת בית השפט, מחוקקים וארגונים שונים. סמכויות הועדה? טוב מן הסתם לא ניתן לאפשר לה יותר מידי סמכויות אבל אני חושב שההשפעה התקשורתית שתהיה לועדה כזו תוביל לשינויים (כפי שקורה לעיתים עם ועדות בדיקה/חקירה למיניהם) כנראה זה רעיון שדורש חשיבה רבה ותכנון ראוי.
בעיניי זה ייראה בסדר גמור אם תהיה ועדה של בית המחוקקים שתפקח על פעילות בית המשפט, אך לא ועדה מהרשות המבצעת (ובועדה כזו לא יהיה רוב מהקואליציה), ומה הסמכויות של אותה ועדה? זה גם שאלה... אבל לפטר שופטים או פסקי דין, צריך להיות קשה יותר מהמלצה של ועדה.

לגבי מה שציינת על ארגוני זכויות אדם, אני פחות או יותר מסכים איתך ומעולם לא טענתי את ההפך הגמור.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 07-06-2012, 22:01

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

"אני לא התכחשתי בכלל שיש בעיות בבג"ץ"
נכון.
אבל...
"גם במקרה של אדם שאינו אזרח המדינה בג"ץ צריך להיות רשאי להחליט"
"מן הסתם ברור שברק הכניס את הרוח האקטיביסטית לבית המשפט, שהכניסה בו הרבה כוח ולראשונה בית המשפט מרגיש שיש לו השפעה אמיתית על כל מנגנוני המדינה.
יש בזה חיסרון, יש בזה היתרון."

אני טענתי שבכל אלא יש בעיה ובסברתי.

"לגבי ועדה מפקחת, אני חושב שזה צריך לשלב אנשי בית המשפט, נשיאת בית השפט, מחוקקים וארגונים שונים."

יופי, לא אמרת כלום.

"טוב מן הסתם לא ניתן לאפשר לה יותר מידי סמכויות אבל אני חושב שההשפעה התקשורתית שתהיה לועדה כזו תוביל לשינויים"

הומור טוב יש לך... אני מקווה שזה הומור. למה נראה לך שאם התקשורת לא מבקרת את המצב שאתה עצמך הסכמת שהוא אינו תקין היום ונלחמת נגד תיקונו אז אם תהיה וועדה היא תשנה את עורה?

ובכל מקרה, בפועל לא יהיו לוועדה סמכויות = לא יהיה פיקוח = שימור המצב הלא תקין הקיים.

" כנראה זה רעיון שדורש חשיבה רבה ותכנון ראוי."

קח את הזמן, אני לא הכרחתי אותך להגיב לי בפחות מ 30 דקות. אם אין לך מה להגיד עדיף לא להגיד כלום.

"בעיניי זה ייראה בסדר גמור אם תהיה ועדה של בית המחוקקים שתפקח על פעילות בית המשפט"
בסתירה למודל הקיים של דמוקרטיה (זה לא אומר בהכרח שהרעיון שלילי).

"ובועדה כזו לא יהיה רוב מהקואליציה"
אוקיי, אז בתמורה בית המשפט יוכל לבטל רק חוקים שלא הקואליציה חוקקה. מוסכם?
ישן 07-06-2012, 21:30

אני ארכז תגובות שלך ממקומות שונים לפה בשביל הסדר.

"בעניין נוהל שכן לצורך העניין, מדובר על סוגייה שעוסקת בזכויות אדם ולא בסוגייה ביטחונית, אני יכול להבין את השימוש בנוהל הזה בזמן מלחמה כוללת אבל לא בזמן פעילות ללוחמה בטרור שישראל עוברת בכל יום. חוץ מזה, שהצבא למד לפתח שיטות אחרות ויותר בטוחות."

אז אתה חושב שמלחמה כוללת מצדיקה נוהל שכן? אך מלחמה כוללת מהי?
מבצע חומת מגן חמור מספיק? אולי עופרת יצוקה (אינו שטח שטח שלמדינת ישראל יש ריבונות כלשהי עליו)?
לבנון השניה? או אולי רק כשנלחם נגד טנקים סורים בחיפה?

ובכלל מפריע לי שאתה לא מפרט, לא מנמק. אלא קובע! סוג של אני יודע ומוריד את חוכמתי כי רבה אל ההמונים.

אתה יודע בכלל מה זה נוהל שכן? אתה מסוגל למנק מדוע הנוהל פוגע בזכויות אדם כביכול? ומדוע אתה קובע שדווקא במלחמה מותר להשתמש בו, למרות שהוא כביכול מנוגד לזכויות אדם.
מאוד מאוד יענין אותי לשמוע מהוא הותא תו,ל עדיף שפותח ואיך מש"קית גדנ"ע שבחיים אולי לא היתה מעבר לקו הירוק כל כך בטוחה שהוא עדיף.

I am sorry but it seems like you are just pulling things out of your ass.

נדמה לי שיש לך חוסר הבנה בסיסית לדבי טיב המוסד המתקרה מדינה. אין תפקיד המדינה לפעול למען סוף הרעב בכולם ושלום עולמי כמילותיה של דוגמנית. אלא לדאוג לרווחת האזרחים, שהם הקולקטיב במרכיב את המדינה.
אולי לפני ששר הביטחון יאשר תקיפה הוא יתיעץ בבג"ץ שכן עלולים להפגע חפים מפשע (זכויות אדם...). לפני ששר החוץ חותם על אמנה עם סין הוא גם יצתרך אישור בג"ץ (היי הם מפרים זכויות אדם, אולי אנחנו תורמים לכך בעקיפין?). אולי לפני שראש הממשלה יפתח במתקפה על אירן/מלחמה קודם נעבור גם כן אצל אותה קבוצה של שופטים יודעי כל (אתה מתאר לעצמך כמה הרוגים חפים מפשע?).
יש סיבה טובה בגללה בג"ץ לא אמור להתעסק בכל תחלואות העולם ובכל פעולות המדינה אלא רק כלפי אזרחיה. הסיבה היא שיש עוד שני זרועות שלטון שאחראיות לכך.
והסיבה שהכח שם ולא אצל בג"ץ הוא שבניגוד מוחלט לראשות השופטת הכנסת ובעקיפין הממשלה נתונות לביקורת חיצונית כל 4 שנים. על ידי כלל האזרחים. שלטון העם מצלצל לך מוכר. כי אתה די שולל אותו.

"הכניסה בו הרבה כוח ולראשונה בית המשפט מרגיש שיש לו השפעה אמיתית על כל מנגנוני המדינה."

פה הבעיה. בית המשפט אסור שיהיה לו השפעה אמיתי על כל מנגנוני המדינה.
אני אפרש לך את מה שאמרת. אתה רוצה שלגוף שאינו נבחר תהיה השפעה ממשית על כל מנגנוני המדינה, וגם פסילת חקיקה, וגם הכח של מערכת המשפט (הכח להעמיד למשפט את הממשלה והח"כים, כח רב שאין לזלזל בו).

כדי שתברר עם עצמך אם אכן אתה תומך בדמוקרטיה. כי למרות טענותך שכן מדבריך משתמע שלא.
ישן 07-06-2012, 21:42

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "אני ארכז תגובות שלך ממקומות..."

ציטוט:
אני ארכז תגובות שלך ממקומות שונים לפה בשביל הסדר.

"בעניין נוהל שכן לצורך העניין, מדובר על סוגייה שעוסקת בזכויות אדם ולא בסוגייה ביטחונית, אני יכול להבין את השימוש בנוהל הזה בזמן מלחמה כוללת אבל לא בזמן פעילות ללוחמה בטרור שישראל עוברת בכל יום. חוץ מזה, שהצבא למד לפתח שיטות אחרות ויותר בטוחות."

אז אתה חושב שמלחמה כוללת מצדיקה נוהל שכן? אך מלחמה כוללת מהי?
מבצע חומת מגן חמור מספיק? אולי עופרת יצוקה (אינו שטח שטח שלמדינת ישראל יש ריבונות כלשהי עליו)?
לבנון השניה? או אולי רק כשנלחם נגד טנקים סורים בחיפה?

ובכלל מפריע לי שאתה לא מפרט, לא מנמק. אלא קובע! סוג של אני יודע ומוריד את חוכמתי כי רבה אל ההמונים.

אתה יודע בכלל מה זה נוהל שכן? אתה מסוגל למנק מדוע הנוהל פוגע בזכויות אדם כביכול? ומדוע אתה קובע שדווקא במלחמה מותר להשתמש בו, למרות שהוא כביכול מנוגד לזכויות אדם.
מאוד מאוד יענין אותי לשמוע מהוא הותא תו,ל עדיף שפותח ואיך מש"קית גדנ"ע שבחיים אולי לא היתה מעבר לקו הירוק כל כך בטוחה שהוא עדיף.

I am sorry but it seems like you are just pulling things out of your ass.

נדמה לי שיש לך חוסר הבנה בסיסית לדבי טיב המוסד המתקרה מדינה. אין תפקיד המדינה לפעול למען סוף הרעב בכולם ושלום עולמי כמילותיה של דוגמנית. אלא לדאוג לרווחת האזרחים, שהם הקולקטיב במרכיב את המדינה.
אולי לפני ששר הביטחון יאשר תקיפה הוא יתיעץ בבג"ץ שכן עלולים להפגע חפים מפשע (זכויות אדם...). לפני ששר החוץ חותם על אמנה עם סין הוא גם יצתרך אישור בג"ץ (היי הם מפרים זכויות אדם, אולי אנחנו תורמים לכך בעקיפין?). אולי לפני שראש הממשלה יפתח במתקפה על אירן/מלחמה קודם נעבור גם כן אצל אותה קבוצה של שופטים יודעי כל (אתה מתאר לעצמך כמה הרוגים חפים מפשע?).
יש סיבה טובה בגללה בג"ץ לא אמור להתעסק בכל תחלואות העולם ובכל פעולות המדינה אלא רק כלפי אזרחיה. הסיבה היא שיש עוד שני זרועות שלטון שאחראיות לכך.
והסיבה שהכח שם ולא אצל בג"ץ הוא שבניגוד מוחלט לראשות השופטת הכנסת ובעקיפין הממשלה נתונות לביקורת חיצונית כל 4 שנים. על ידי כלל האזרחים. שלטון העם מצלצל לך מוכר. כי אתה די שולל אותו.

"הכניסה בו הרבה כוח ולראשונה בית המשפט מרגיש שיש לו השפעה אמיתית על כל מנגנוני המדינה."

פה הבעיה. בית המשפט אסור שיהיה לו השפעה אמיתי על כל מנגנוני המדינה.
אני אפרש לך את מה שאמרת. אתה רוצה שלגוף שאינו נבחר תהיה השפעה ממשית על כל מנגנוני המדינה, וגם פסילת חקיקה, וגם הכח של מערכת המשפט (הכח להעמיד למשפט את הממשלה והח"כים, כח רב שאין לזלזל בו).

כדי שתברר עם עצמך אם אכן אתה תומך בדמוקרטיה. כי למרות טענותך שכן מדבריך משתמע שלא.

מלחמה כוללת, אני מדבר על מלחמה שאין לנו ברירה אחרת ויש אנשים שיצטרכו להיפגע במקרה הצורך.
אני לא שם לב שאני לא מפרט, להפך אני תמיד בהרגשה שאני מפרט, אבל גם אני בן אדם ואם אתם לא מסכימים ורוצים לברר איתי מה פשר הדברים, אפשר להגיב ואני אנסה להסביר את עצמי.

אני יודע מזה נוהל שכן, זה פוגע בזכויות אדם כי מדובר פה בשימוש בלתי-ראוי בתושב זר ככמעט מגן אנושי. אין מה לעשות, צריך להכיר במציאות, בזמן מלחמה הצורך לשרוד ולנצח גובר על זכויות האדם, מלחמות וזכויות אדם זה שני דברים מנוגדים... זה כמו שנעקרו מפה פליטית והוברחו וברחו, אני לא תומך בחזרתם של אף אחד מהם - אלה תוצאות של מלחמה והצד המפסיד אינו אמור לקבל צ'ופרים ככה זה מאז ומתמיד. התוכנית תחליף של נוהל שכן כוללת שימוש בפסיכולוגיה כדי לתפוס את המחבל, את הנוהל לא הסבירה משק"ית בגדנ"ע, המשקי"ות לא עשו איתנו שום דבר מלבד חידונים ומסדרים. את ההרצאות העבירו לנו קצינים חלקם בכירים חלקם פחות.

אתה ממש לוקח לכיוון לא נכון את מה שאמרתי, כשחייל צה"ל פוגע בתושב פלסטיני בשטחים, לאן אמור לפנות אותו פלסטיני? כשתייר ישראלי מגיע לישראל ונפגע ע"י אחת הרשויות, מי אמור לטפל באותו תייר?

לא אני לא רוצה שבית המשפט ישלוט על כל מנגנוני המדינה, אתה פשוט בוחר את המשפט שנוח לך ומסיר ממנו את כל הטקסט, אני חושב שזה טוב שיש לבית המשפט כוח ושהוא מסוגל להשפיע על כל שאר מנגנוני המדינה כשנעשה אי צדק או שישנה בעיה חוקתית, אני נגד לחלוטין שכל גוף וכל מנגנון מדיני יהיה חסר רסן. ורסן זה עניין בעייתי שדורש תכנון ומחשבה איך לעשות את זה בצורה שתטיב עם העם ועם הצדק.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 07-06-2012, 22:44

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

"אתה ממש לוקח לכיוון לא נכון את מה שאמרתי"
יכול להיות, אני גם עלול לטעות.

"אתה פשוט בוחר את המשפט שנוח לך ומסיר ממנו את כל הטקסט"
אני לא מבין את הרעיון של לצתת את הכל, רק מספיק כדי שתבין את כוונתי. אבל אני מתייחס לכל הטקסט.

הנה כל המשפט:
"מן הסתם ברור שברק הכניס את הרוח האקטיביסטית לבית המשפט, שהכניסה בו הרבה כוח ולראשונה בית המשפט מרגיש שיש לו השפעה אמיתית על כל מנגנוני המדינה."

איך הוא שונה מ:

מה זה משנה איזו פעולה בדיוק גרמה לכך, אם התוצאה היא זו שהתיחסתי אליה? מה ממה שכתבתי נסתר על ידי הוספת המידע מהמשפט המלא? (היית יכול לצפות שיהיו לי שאלות כאלו ולענות מבעוד מועד - דוגמא לאיפה פרוט נוסף היה עוזר)

"מלחמה כוללת, אני מדבר על מלחמה שאין לנו ברירה אחרת ויש אנשים שיצטרכו להיפגע במקרה הצורך."

למה לא ענית לי על השאלה איזו מהלחימות הנ"ל עונה בצורה מספקת על ההגדרה שלך? הרי זה ידוע שדוגמא ממחישה הכי טוב. אם ההצע אינו מספק אותך אז במקרה מדינת ישראל התברכה בשלל מלחמות ועימותים צבאים.

מלחמת אין בררה? יש שיטענו שהשהיה שלנו היו"ש היא מחוסר בחירה והינה הדרך היחידה להבטיח את בטחון אזרחי ישראל. אזי לפי הגדרתך נוהל שכן מותר שם. הבנתי נכון? עד שלא תתן לי הגדרה מדויקת יותר למלחמת אין בררה לא ניתן להבין את עמדתך. עוד דוגמא שבה הייתי שמח לפרוט במקום סיסמה.

"התוכנית תחליף של נוהל שכן כוללת שימוש בפסיכולוגיה כדי לתפוס את המחבל"
אשמח לשמוע, גם אם הובן אחרת התכוונתי בכנות לא בציניות.

"את הנוהל לא הסבירה משק"ית בגדנ"ע"
קיבלתי, היית יכול לפרט את זה קודם, היה חוסך לשנינו טקסט.

"כשחייל צה"ל פוגע בתושב פלסטיני בשטחים, לאן אמור לפנות אותו פלסטיני"
נכון, למרות שפלסטינים שאינם אזרחי ישראל הם אכן תחת אחריותינו, והגיוני שבג"ץ יפסוק בענינם.

אבל אתה לא התיחסת רק לפלסטינים. להזכירך:
"כל אדם גם אם אינו אזרח ונפגע על-ידי המדינה צריך להיות רשאי לקבל פסיקה משפטית בנושא"

דיברת על אנשים שאינם אזרחי המדינה שנפדעים ע"י המדינה. ולכך אני התיחסתי, בדיוק למה שאתה כתבת. (עדיין חושב שטעות בידי? סבבה, רק במקום פשוט לזרוק לאוויר שאני "מש לוקח לכיוון לא נכון את מה שאמרתי" אולי תנמק, תסביר ואולי אפילו תצתת. כך שאני אבין למה התכוונת ואיפה חטאתי. ואולי אפילו אבקש סליחה).

לא התיחסת לכך שהזרועות האחרות פרט לרשות השופטת מבוקרות לא רק אחת ע"י השניה. אלא העם! זה שבעיקרו אנו רוצים וזה שמסתתר מאחורי כל הדיון הזה.

"והסיבה שהכח שם ולא אצל בג"ץ הוא שבניגוד מוחלט לראשות השופטת הכנסת ובעקיפין הממשלה נתונות לביקורת חיצונית כל 4 שנים."

מבין? רוצה שלבג"ץ תהיה השפעה דומה לרשות המבצעת? שיעמיד את עצמו לבחירות.

כמו כן אתה מתעלם מכך שמקור הכח העיקרי של הרשות השופטת אינו אמור להיות בג"ץ כלל אלא:
"וגם הכח של מערכת המשפט (הכח להעמיד למשפט את הממשלה והח"כים, כח רב שאין לזלזל בו)."
ישן 08-06-2012, 12:13

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב ""אתה ממש לוקח לכיוון לא נכון..."

ציטוט:
"אתה ממש לוקח לכיוון לא נכון את מה שאמרתי"
יכול להיות, אני גם עלול לטעות.

"אתה פשוט בוחר את המשפט שנוח לך ומסיר ממנו את כל הטקסט"
אני לא מבין את הרעיון של לצתת את הכל, רק מספיק כדי שתבין את כוונתי. אבל אני מתייחס לכל הטקסט.

הנה כל המשפט:
"מן הסתם ברור שברק הכניס את הרוח האקטיביסטית לבית המשפט, שהכניסה בו הרבה כוח ולראשונה בית המשפט מרגיש שיש לו השפעה אמיתית על כל מנגנוני המדינה."

איך הוא שונה מ:

מה זה משנה איזו פעולה בדיוק גרמה לכך, אם התוצאה היא זו שהתיחסתי אליה? מה ממה שכתבתי נסתר על ידי הוספת המידע מהמשפט המלא? (היית יכול לצפות שיהיו לי שאלות כאלו ולענות מבעוד מועד - דוגמא לאיפה פרוט נוסף היה עוזר)

"מלחמה כוללת, אני מדבר על מלחמה שאין לנו ברירה אחרת ויש אנשים שיצטרכו להיפגע במקרה הצורך."

למה לא ענית לי על השאלה איזו מהלחימות הנ"ל עונה בצורה מספקת על ההגדרה שלך? הרי זה ידוע שדוגמא ממחישה הכי טוב. אם ההצע אינו מספק אותך אז במקרה מדינת ישראל התברכה בשלל מלחמות ועימותים צבאים.

מלחמת אין בררה? יש שיטענו שהשהיה שלנו היו"ש היא מחוסר בחירה והינה הדרך היחידה להבטיח את בטחון אזרחי ישראל. אזי לפי הגדרתך נוהל שכן מותר שם. הבנתי נכון? עד שלא תתן לי הגדרה מדויקת יותר למלחמת אין בררה לא ניתן להבין את עמדתך. עוד דוגמא שבה הייתי שמח לפרוט במקום סיסמה.

"התוכנית תחליף של נוהל שכן כוללת שימוש בפסיכולוגיה כדי לתפוס את המחבל"
אשמח לשמוע, גם אם הובן אחרת התכוונתי בכנות לא בציניות.

"את הנוהל לא הסבירה משק"ית בגדנ"ע"
קיבלתי, היית יכול לפרט את זה קודם, היה חוסך לשנינו טקסט.

"כשחייל צה"ל פוגע בתושב פלסטיני בשטחים, לאן אמור לפנות אותו פלסטיני"
נכון, למרות שפלסטינים שאינם אזרחי ישראל הם אכן תחת אחריותינו, והגיוני שבג"ץ יפסוק בענינם.

אבל אתה לא התיחסת רק לפלסטינים. להזכירך:
"כל אדם גם אם אינו אזרח ונפגע על-ידי המדינה צריך להיות רשאי לקבל פסיקה משפטית בנושא"

דיברת על אנשים שאינם אזרחי המדינה שנפדעים ע"י המדינה. ולכך אני התיחסתי, בדיוק למה שאתה כתבת. (עדיין חושב שטעות בידי? סבבה, רק במקום פשוט לזרוק לאוויר שאני "מש לוקח לכיוון לא נכון את מה שאמרתי" אולי תנמק, תסביר ואולי אפילו תצתת. כך שאני אבין למה התכוונת ואיפה חטאתי. ואולי אפילו אבקש סליחה).

לא התיחסת לכך שהזרועות האחרות פרט לרשות השופטת מבוקרות לא רק אחת ע"י השניה. אלא העם! זה שבעיקרו אנו רוצים וזה שמסתתר מאחורי כל הדיון הזה.

"והסיבה שהכח שם ולא אצל בג"ץ הוא שבניגוד מוחלט לראשות השופטת הכנסת ובעקיפין הממשלה נתונות לביקורת חיצונית כל 4 שנים."

מבין? רוצה שלבג"ץ תהיה השפעה דומה לרשות המבצעת? שיעמיד את עצמו לבחירות.

כמו כן אתה מתעלם מכך שמקור הכח העיקרי של הרשות השופטת אינו אמור להיות בג"ץ כלל אלא:
"וגם הכח של מערכת המשפט (הכח להעמיד למשפט את הממשלה והח"כים, כח רב שאין לזלזל בו)."

זה לא מספיק שאתה לוקח משפט שלם, הרי הוא נוגע לשאר הטקסט ואם אתה מנתק משפט מהטקסט ובכלל מהאשכול, זה יוצר משמעות מוטעת מהכוונה שלי.

לגבי המלחמות, לא התייחסתי לדוגמאות שלך כי בעיניי אלה לא ממחישות מלחמה כוללת, מלחמת אין ברירה. אני מבין את הצורך לנצח ולשרוד במלחמה, ולפעמים יש לעשות דברים שיפגעו באזרחים כדי לנצח. התייחשבות / מלחמת עזה וכו', אינם נחשבות בעיניי למלחמה כוללת. אבל אין צורך בכלל לדבר על הנושא הזה, הרי טענתי שהצבא פיתח אמצעים פסיכולוגיים חדשים שמהווים תחליף מעולה לנוהל שכן. אני לא יודע יותר מידי על אותם אמצעים פסיכולוגיים כמו שאמרתי לאורי, והמלצתי לפנות פה לאחד ממומחי הצבא שיפרטו לנו על אותם תחליפים, שכן דיברו איתנו על זה באופן כללי ביותר.

לא חשבתי שתכניס את הערת המש"קית בגדנ"ע אז לא ראיתי לנכון לכתוב שקצין בכיר הסביר לנו את זה, אני גם רואה את התגובות "יהיר" ו"שחצן" (באופן עקיף אבל ברור) אם הייתי כותב מראש ש"שמעתי על התוכנית מקצין בכיר בצבא" ...

אתה מסכים איתי בעניין שבג"ץ יטפל בפלסטינים, אולם מקודם טענת שרק אזרחי מדינת ישראל צריכים לקבל שירות ממנו. ואתה לקחת את מה שאמרתי מקודם רחוק כי דיברת כאילו אני מצפה מבג"ץ לטפל בכל בעיות העולם ובכל סכסוכי העולם ולהציל את אפריקה והמשבר הכלכלי ביוון.
אני בסה"כ אומר שבית המשפט מחויב להגן על כל בני האדם אזרחים או תושבים שנפגעו ע"י המדינה או ע"י אזרחיה.

בעקרון הפרדת הרשויות, אחד החלקים הכי משמעותיים זה שבין הרשויות יש איזון ובלימה, כל רשות מבקרת את השניה. אני מסכים שזה לא מבוצע באופן מלא עם בית המשפט, ואני ממליץ שזה ייעשה, אבל בדרך שתמנע במינימום השפעה פוליטית על בית המשפט, שאמור להיות א-פוליטי .(ונא אל תפתח וויכוח על השפעת השמאל בתוככי ליבם של השופטים, זוהי סוגייה אחרת לחלוטין)

בחירות זוהי לא הסיבה היחידה לתת כוח, בחירות זה טוב כי אז יודעים למי מגיע הכוח, אבל פעילות הרשות השופטת אמורה להגן על החוק ולא להיות מסע בחירות פוליטי, אז כוח היא חייבת ובחירות לא.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 11-06-2012, 14:14

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

כואב לי, כואב לי כי כל פעם שמופיעה בחדשות יוזמה של הממשלה אז בפנים הכתבה מתוארת תגובת בג"ץ, או שהממשלה תתיעץ עם בג"ץ בקשר לחקיקה או תתיעץ עם היועץ המשפטי ביחס לתגובת בג"ץ, או דיון האם בג"ץ ימנע את החוק. ובסוף הכתבה מופיעה כוונת ארגוני ה"סיוע" או "זכויות" למיניהם לעתור לבג"ץ נגד החקיקה. כואב לי כי בסיכום יותר מחצי מהקדנציה אני רואה שהממשלה הולכת ומאבדת יוזמה, שהיא מאולפת לפסיביות ע"י בג"ץ והעיתונות וארגונים עם תורמים עלומים. אין ספק שלנציגי מפלגות הקואליציה חלק באשמה. אבל כואב לי על מדינה שהולכת ומאבדת את החשיבות של הכרעת הרוב. איך יתכן שאף נושא שבשמו נבחרה הקואליציה לא קודם משמעותית? במקום שמירה על זכויות המיעוטים ומעריצות הרוב אני רואה גלישה לעריצות המיעוט.
אבל זאת רק דעתי, ואולי אני טועה. אני מקווה.

ציטוט:
"בעקרון הפרדת הרשויות, אחד החלקים הכי משמעותיים זה שבין הרשויות יש איזון ובלימה, כל רשות מבקרת את השניה. אני מסכים שזה לא מבוצע באופן מלא עם בית המשפט, ואני ממליץ שזה ייעשה, אבל בדרך שתמנע במינימום השפעה פוליטית על בית המשפט, שאמור להיות א-פוליטי "

כבר הגענו להסכמה לגבי כל מה שכתוב כאן. כאמור במציאות אין אפשרות ל-א פוליטיות מוחלטת, לכן יש לשאוף למטרה הקרובה ביותר, שהיא ניטרליות פוליטית. מאחר וכבר בג"ץ מוטה שמאלה (כפי שהדגמתי) ההגיון אומר שלמען האיזון יש לחזק את המרכז ימין.

ציטוט:
"בחירות זוהי לא הסיבה היחידה לתת כוח, בחירות זה טוב כי אז יודעים למי מגיע הכוח, אבל פעילות הרשות השופטת אמורה להגן על החוק ולא להיות מסע בחירות פוליטי, אז כוח היא חייבת ובחירות לא."

פה אתה מעוות את דברי. לעולם לא טענתי כי רק גוף נבחר יכול לקבל כח, אלא אם נרצה להשאר בתחומי הדמוקרטיה רק גוף נבחר יכול לקבל את הכח של הרשות המבצעת. וכפי שטענתי בכל רחבי האשכול הרשות השופטת (בג"ץ) גולש בפסיקותיו אל תחום הרשות המבצעת, מה שאינו תקין (והבאתי דוגמאות).

"אבל אם יהיה רוב מהקואליציה ולא ייראה בעיניהם ביטול של חוק שהם חוקקו ובגלל זה הם יפעלו נגד בית המשפט? אני כבר רואה את תרחישי "הנקמה" מצד אותה ועדה פרלמנטרית.
למה שלא יהיה שיוויון בועדה בין הקואליציה לאופוזיציה? זוהי לא ועדה שמקדמת חקיקה, אלא ועדת מעקב אחר אחד מהמנגנונים הכי חשובים שיש במדינה."

אם יהיה שוויון בוועדה בין הקואליציה והאופוזיציה יכול להווצר מצב גרוע ביותר. הקואליציה חייבת לכלול 61 ח"כים ולכן באופן טיבעי כדי לכלול רוב נוטה למרכז בין אם מימין או משמאל. לעומת זאת האופוזיציה בד"כ מורכבת מהקצוות ולכן נוטה לקיצוניות. אם אנו מעוניינים בניטרליות אזי מתן כח מוגבר לאופוזיציה משחקת לידי הקיצוניים.
קח כדוגמא המצב הנוכחי בו לשיטתך 1/4 מהשופטים/וועדה מפקחת יקבעו ע"י המפלגות הערביות, לא נראה לי כמצב רצוי לישראל. (בלי לכלול את הכח של הערבים במפלגת העבודה שלה מתפקדים רבים מהמגזר)

כלומר הגענו למסכנה שועדה עם כח ממשי על הרשות השופטת אינה רצויה שכן היא תעודד נקמנות, דילים ותפגע בתפקוד השוטף של בתי המשפט.
וועדה שאין לה כח ממשי לעומת זאת תהיה חסרת תועלת ותשמר את המצב הנוכחי.

לכן הגיוני לחזור להנחות המוצא ולתקנן.
הוועדה שהצעת היא כזו שלה השפעה ישירה על הרשות השופטת (או בלי השפעה כלל). אני מציעה לעיין ברעיון (הלא מקורי) של וועדה שלה השפעה עקיפה, כדוגת וועדה לבחירת שופטים שפועלת אחת לתקופה, ובינתיים לרשות השופטת חופש.

ציטוט:
"זה לא מספיק שאתה לוקח משפט שלם, הרי הוא נוגע לשאר הטקסט ואם אתה מנתק משפט מהטקסט ובכלל מהאשכול, זה יוצר משמעות מוטעת מהכוונה שלי."

לא ניתקתי את הטקסט מהאשכול אלא כתבתי אותו בהמשך ישיר לתגובתך. הציתות נועד לעזור לך להבין לאיזה חלק מדבריך אני מתיחס ולא בשביל חלילה לשנות את טיעוניך. הגיוני שקורא בבאשכול יקרא לפי הסדר ולכן יתקל בתגובתך לפני. כמו שאמרתי קודם אני מתיחס לכל הפסקה הרלוונטית ובכלל לכל המלל הרלוונטי באשכול ולא רק לשורה המצותת. האלטרנטיבה היא לא לצתת כלל, לדעתי אין היא עדיפה שכן הציתות ממקד את דברי, ומאחר אלו הן התגובות שלי...
אם אתה חושב שעיוותתי את דבריך אי שם, אתה מוזמן לתת דוגמא ספציפית, איני לא אוהב דיבורים באוויר, במיוחד כשמאשימים אותי.

ציטוט:
"לגבי המלחמות, לא התייחסתי לדוגמאות שלך כי בעיניי אלה לא ממחישות מלחמה כוללת, מלחמת אין ברירה. אני מבין את הצורך לנצח ולשרוד במלחמה, ולפעמים יש לעשות דברים שיפגעו באזרחים כדי לנצח. התייחשבות / מלחמת עזה וכו', אינם נחשבות בעיניי למלחמה כוללת. אבל אין צורך בכלל לדבר על הנושא הזה, הרי טענתי שהצבא פיתח אמצעים פסיכולוגיים חדשים שמהווים תחליף מעולה לנוהל שכן. אני לא יודע יותר מידי על אותם אמצעים פסיכולוגיים כמו שאמרתי לאורי, והמלצתי לפנות פה לאחד ממומחי הצבא שיפרטו לנו על אותם תחליפים, שכן דיברו איתנו על זה באופן כללי ביותר."

איני מסכים איתך, אך אין זה משנה לנושא האשכול אז אעזוב את הנושא.

ציטוט:
"אתה מסכים איתי בעניין שבג"ץ יטפל בפלסטינים, אולם מקודם טענת שרק אזרחי מדינת ישראל צריכים לקבל שירות ממנו. ואתה לקחת את מה שאמרתי מקודם רחוק כי דיברת כאילו אני מצפה מבג"ץ לטפל בכל בעיות העולם ובכל סכסוכי העולם ולהציל את אפריקה והמשבר הכלכלי ביוון."

מודה שאולי לא הייתי קונסיסטנטי, תוסיף כמובן תושבי קבע (חלקם אף משרתים בצה"ל) ואת הפלסטינים ביו"ש שסה"כ אין להם מדינת אם אחרת ואנו שולטים אליהם גם אם בעקיפין.
אם אתה מסכים שבג"ץ נדרש להיות מוגבל למקרים אלו אין ביננו וויכוח. ובכל מקרה אתה מעוות את דברי. אני הראתי קשר ישיר לישראל, כלומר פגיעה הנגרמת ע,י ישראל
אולם אתה כתבת:

ציטוט:
"גם במקרה של אדם שאינו אזרח המדינה בג"ץ צריך להיות רשאי להחליט (כמו עכשיו), כל אדם גם אם אינו אזרח ונפגע על-ידי המדינה צריך להיות רשאי לקבל פסיקה משפטית בנושא"

כאן אתה חורג מההגדרה וכולל בעצם כל אדם בעולם. אם אזרח זר נפגע ע"י מדינת ישראל שיפנה למדינתו ושתפנה היא למשרד החוץ. הטיפול באזרחי חוץ ויחסים מול מדינות הוא באחריות הממשלה ולא בית המשפט.
ישן 12-06-2012, 13:51

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "כואב לי, כואב לי כי כל פעם..."

ציטוט:
כואב לי, כואב לי כי כל פעם שמופיעה בחדשות יוזמה של הממשלה אז בפנים הכתבה מתוארת תגובת בג"ץ, או שהממשלה תתיעץ עם בג"ץ בקשר לחקיקה או תתיעץ עם היועץ המשפטי ביחס לתגובת בג"ץ, או דיון האם בג"ץ ימנע את החוק. ובסוף הכתבה מופיעה כוונת ארגוני ה"סיוע" או "זכויות" למיניהם לעתור לבג"ץ נגד החקיקה. כואב לי כי בסיכום יותר מחצי מהקדנציה אני רואה שהממשלה הולכת ומאבדת יוזמה, שהיא מאולפת לפסיביות ע"י בג"ץ והעיתונות וארגונים עם תורמים עלומים. אין ספק שלנציגי מפלגות הקואליציה חלק באשמה. אבל כואב לי על מדינה שהולכת ומאבדת את החשיבות של הכרעת הרוב. איך יתכן שאף נושא שבשמו נבחרה הקואליציה לא קודם משמעותית? במקום שמירה על זכויות המיעוטים ומעריצות הרוב אני רואה גלישה לעריצות המיעוט.
אבל זאת רק דעתי, ואולי אני טועה. אני מקווה.

כבר הגענו להסכמה לגבי כל מה שכתוב כאן. כאמור במציאות אין אפשרות ל-א פוליטיות מוחלטת, לכן יש לשאוף למטרה הקרובה ביותר, שהיא ניטרליות פוליטית. מאחר וכבר בג"ץ מוטה שמאלה (כפי שהדגמתי) ההגיון אומר שלמען האיזון יש לחזק את המרכז ימין.

פה אתה מעוות את דברי. לעולם לא טענתי כי רק גוף נבחר יכול לקבל כח, אלא אם נרצה להשאר בתחומי הדמוקרטיה רק גוף נבחר יכול לקבל את הכח של הרשות המבצעת. וכפי שטענתי בכל רחבי האשכול הרשות השופטת (בג"ץ) גולש בפסיקותיו אל תחום הרשות המבצעת, מה שאינו תקין (והבאתי דוגמאות).

"אבל אם יהיה רוב מהקואליציה ולא ייראה בעיניהם ביטול של חוק שהם חוקקו ובגלל זה הם יפעלו נגד בית המשפט? אני כבר רואה את תרחישי "הנקמה" מצד אותה ועדה פרלמנטרית.
למה שלא יהיה שיוויון בועדה בין הקואליציה לאופוזיציה? זוהי לא ועדה שמקדמת חקיקה, אלא ועדת מעקב אחר אחד מהמנגנונים הכי חשובים שיש במדינה."

אם יהיה שוויון בוועדה בין הקואליציה והאופוזיציה יכול להווצר מצב גרוע ביותר. הקואליציה חייבת לכלול 61 ח"כים ולכן באופן טיבעי כדי לכלול רוב נוטה למרכז בין אם מימין או משמאל. לעומת זאת האופוזיציה בד"כ מורכבת מהקצוות ולכן נוטה לקיצוניות. אם אנו מעוניינים בניטרליות אזי מתן כח מוגבר לאופוזיציה משחקת לידי הקיצוניים.
קח כדוגמא המצב הנוכחי בו לשיטתך 1/4 מהשופטים/וועדה מפקחת יקבעו ע"י המפלגות הערביות, לא נראה לי כמצב רצוי לישראל. (בלי לכלול את הכח של הערבים במפלגת העבודה שלה מתפקדים רבים מהמגזר)

כלומר הגענו למסכנה שועדה עם כח ממשי על הרשות השופטת אינה רצויה שכן היא תעודד נקמנות, דילים ותפגע בתפקוד השוטף של בתי המשפט.
וועדה שאין לה כח ממשי לעומת זאת תהיה חסרת תועלת ותשמר את המצב הנוכחי.

לכן הגיוני לחזור להנחות המוצא ולתקנן.
הוועדה שהצעת היא כזו שלה השפעה ישירה על הרשות השופטת (או בלי השפעה כלל). אני מציעה לעיין ברעיון (הלא מקורי) של וועדה שלה השפעה עקיפה, כדוגת וועדה לבחירת שופטים שפועלת אחת לתקופה, ובינתיים לרשות השופטת חופש.

לא ניתקתי את הטקסט מהאשכול אלא כתבתי אותו בהמשך ישיר לתגובתך. הציתות נועד לעזור לך להבין לאיזה חלק מדבריך אני מתיחס ולא בשביל חלילה לשנות את טיעוניך. הגיוני שקורא בבאשכול יקרא לפי הסדר ולכן יתקל בתגובתך לפני. כמו שאמרתי קודם אני מתיחס לכל הפסקה הרלוונטית ובכלל לכל המלל הרלוונטי באשכול ולא רק לשורה המצותת. האלטרנטיבה היא לא לצתת כלל, לדעתי אין היא עדיפה שכן הציתות ממקד את דברי, ומאחר אלו הן התגובות שלי...
אם אתה חושב שעיוותתי את דבריך אי שם, אתה מוזמן לתת דוגמא ספציפית, איני לא אוהב דיבורים באוויר, במיוחד כשמאשימים אותי.

איני מסכים איתך, אך אין זה משנה לנושא האשכול אז אעזוב את הנושא.

מודה שאולי לא הייתי קונסיסטנטי, תוסיף כמובן תושבי קבע (חלקם אף משרתים בצה"ל) ואת הפלסטינים ביו"ש שסה"כ אין להם מדינת אם אחרת ואנו שולטים אליהם גם אם בעקיפין.
אם אתה מסכים שבג"ץ נדרש להיות מוגבל למקרים אלו אין ביננו וויכוח. ובכל מקרה אתה מעוות את דברי. אני הראתי קשר ישיר לישראל, כלומר פגיעה הנגרמת ע,י ישראל
אולם אתה כתבת:

כאן אתה חורג מההגדרה וכולל בעצם כל אדם בעולם. אם אזרח זר נפגע ע"י מדינת ישראל שיפנה למדינתו ושתפנה היא למשרד החוץ. הטיפול באזרחי חוץ ויחסים מול מדינות הוא באחריות הממשלה ולא בית המשפט.

הציטוטים בהחלט נוחים עבורי, פשוט לפעמים אתה נותן תחושה כאילו אתה לא מתייחס נכון למה שכתבתי.
אני אדלג על כל שאר הנקודות, אני חושב שכבר סיכמנו בנינו את העמדות שלנו ואת הטיעונים שלנו.
אני לא חושב שאזרח זר או תושב צריך לפנות למשרד הפנים/חוץ, כאשר אתה נפגע מאותם משרדים, אין סיבה שתפנה אליהם. בית המשפט אמור לפסוק לפי הזכויות שלך המגיעות שלך, משרדי הממשלה פוסקים לפי שיקול דעת הפקידים. מן הראוי שלכל אדם שנפגע מאחד ממשרדי הממשלה אפשרות לפנות לגוף שיגן עליו ויממש את זכותו - בית המשפט.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 14-06-2012, 15:47

בכנות לא חשבתי להמשיך את הדיון
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

אבל האירוניה של המציאות לפעמים מנצחת.

מצחיק שימים ספורים אחרי שטענתי ברמה הטאורטית כמה הרשות השופטת כברתפסה את הכח מידי הממשלה. יוממים אחרי שטענת שאתה לא רואה את הבעיה, המציאות טופחת על פנינו ומדגימה כמה רע יכול להיות.
ואני כמובן מתיחס ל:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=564815

אתה מבין, במקרה הנ"ל בית המשפט שולל חופש פעולה מהממשלה בסוגית המסתננים. הוא המחליט היחיד בפועל איך לנהוג בהם. הוא המחליט היחיד בפועל מי יגורש ומי לא. וכל זאת למרות שאין שום קשר קלוש בין גרוש המסתננים לחקיקה בישראל.
צעד דיקטטורי מובהק
גם נוגד את דעת הרוב הן בכנסת והן של העם בסקרים (דמוקרטיה?)
גם פסיקה בנושא שהוא מחוץ לתחום אחריות בתי המשפט
וגם ללא גוף מבקר על בתי המשפט.

בתי המשפט בישראל אינם נועדו ולא צריכים לשרת את כל אזרחי העולם. בתי המשפט הם חלק ממדינה. ותפקיד המדינה לדאוג אך ורק לאזרחיה ותושביה. לא לכל אזרח זר שהחליט משום מה שישראל פגעה בו, גם אם היא אכן עשתה זאת.

אין הבדל בין אזרח אריתראה שתובע את זכותו להיות פליט מישראל לבין אזרח סוריה שתובע את ישראל על שהחריבו את ביתו ב 73' לבין אזרח טורקיה שטוען שהנשק הנמכר למדינתו גרם להרס ביתו.
תאר לך אזרח לבנון התובע את ישראל על שימוש במצרר בניגוד לאמנות, ומה עם שימוש בנשק שאסור לפי אמנות שלא חתמנו עליהם כלל גם שם בית המשפט יכול להתערב?

ההחלטה האם להפציץ בית בסוריה היא אחריות משרד הביטחון/ממשלה.
ההחלטה אם למכור נשק לטורקיה הוא אחריות משרד הביטחון/חוץ/ממשלה.
ההחלטה האם לחתום על הסכמים בין לאומים והם לכבדם היא באחריות משרד החוץ/ממשלה.
ההחלטה האם להעניק לאדם מעמד פליט היא אחריות משרד החוץ/ממשלה.

גם אם הממשלה חתמה על אמנה כלשהי שנגיד ומעניקה זכויות כלשהם לפליטים, זוהי בחירת הממשלה לבחור האם לקיים את מדיניות חוץ זו (חתימה וקיום אמנות והסכמים בינלאומים).

אזרח חוץ שנפגע על ידי מדינה אחרת פונה לממשלה שלו שכן היא היא זו שמייצגת אותו, לממשלה שפגעה בו אין שום אחריות כלפיו. אין ממשלה גלובלית.
ישן 14-06-2012, 18:01
  karms2020 karms2020 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.12.11
רק אולי לחדד משהו...
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "בכנות לא חשבתי להמשיך את הדיון"

ההנחה שלך שהאמנה זה רק מדיניות חוץ, היא לא כ"כ מדוייקת. היינו, אמנות בינ"ל הן חלק מהמשפט והחוק הבינ"ל ולכן יש להן גם תוקף חוקי ומשפטי כלשהו. לחתימה על האמנה ישנה גם משמעות חוקית. ברגע שמדינה חותמת על אמנות זה נהיפך להיות לא רק שאלה של מדיניות חוץ כי אם גם שאלה משפטית. כי לאמנה יש הביטת חוקי ומשפטי מעצם היותה חלק מהמשפט הבינ"ל. אמנה היא, בין השאר, כלי משפטי.

וזה לא נכון כ"כ גם שאין לממשלות זרות אחריות כלפי אזרחים שאינם אזרחי המדינה שלהם. לפעמים, מכוח אמנות בינ"ל, הן דווקא יוצרות לעצמם מחוייבות ואחריות כלפי אזרחים זרים.

ובקשר לפס"ד הספציפי הזה, במקרה הזה, דווקא קשה להגיד שביהמ"ש שלל את חופש הפעולה מהמדינה. הייתי מציעה לך לקרוא את פסק הדין עצמו ולא את הקיצור שצרפת. דווקא המדינה היא שהחליטה על הנוהל, והיא זו שבעצמה אמרה בנוגע לארגון אליו השתייך העותר הספציפי שצריך לבחון כל מקרה לגופו... זה לא היה ביהמ"ש שאמר את זה...
ישן 15-06-2012, 15:37

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי karms2020 שמתחילה ב "רק אולי לחדד משהו..."

קריאה בדיעבד של מה שכתבתי מראה לי שהגזמתי, ואכן הצדק איתך.
אשמח אם תוכל לחדד עוד. האם נהוג שכדי שלבתי המשפט יהיה כח לדון בזכויות הנגזרות מאמנה (לאזרחי חוץ) האמנה צריכה להעביר מפורשות את כח הבוררות לבתי המשפט? או בכל אמנה זכות זאת קיימת באופן טבעי?

"וזה לא נכון כ"כ גם שאין לממשלות זרות אחריות כלפי אזרחים שאינם אזרחי המדינה שלהם. לפעמים, מכוח אמנות בינ"ל, הן דווקא יוצרות לעצמם מחוייבות ואחריות כלפי אזרחים זרים. "

נכון, אני התיחסתי למילה האחרונה, שנמצאת בידי הממשלה. בכחה לבחור לא להצמד לאמנה ואפילו לפרוש ממנה. שים לב שגם אתה התיחסת שהממשלות בוחרות להגביל את עצמן (ע"י בתי המשפט).

"ובקשר לפס"ד הספציפי הזה, במקרה הזה, דווקא קשה להגיד שביהמ"ש שלל את חופש הפעולה מהמדינה. הייתי מציעה לך לקרוא את פסק הדין עצמו ולא את הקיצור שצרפת. דווקא המדינה היא שהחליטה על הנוהל, והיא זו שבעצמה אמרה בנוגע לארגון אליו השתייך העותר הספציפי שצריך לבחון כל מקרה לגופו... זה לא היה ביהמ"ש שאמר את זה..."

לא הצלחתי למצוא את הפס"ד אך אני בוחר להאמין לך. במקרה זה אני לוקח את דברי בקשר לפס"ד בנושא חזרה. תודה על החידוד, בסופו של דבר זה היה רק ענין של זמן עד שאני אעלץ להודות בטעות, נקווה שמקרים אלו יהיו נדירים.
ישן 15-06-2012, 19:35
  karms2020 karms2020 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.12.11
:-)
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "קריאה בדיעבד של מה שכתבתי..."

האמת שזה לא תוכל אלא תוכלי

בקשר לפרוצדורה, אני לא יודעת אם באמנה כתוב במפורש שלביהמ"ש הלאומיים יש זכות שיפוט בנושא. ייתכן שזה פשוט נגזרת של הזכויות שמוענקות באמנה. אני לא זוכרת את הנוסח של האמנות בנושא זה. עם זאת, ככל שאני יודעת, הדיונים בזכויות המעונקות מכוח אמנות לאזרחים זרים מתנהלים ראשית כל בבתי המשפט הלאומיים של אותה המדינה ולא בימ"ש בינ"ל. מדינות היורו זו דוגמא טובה לכך, האמנות האירופאיות מעניקות זכויות לאזרחים במדינות שהן לא מדינות הלאום שלהם (למשל לאזרח בריטי בגרמניה) ומכוח זה היו תביעות על זכויות בבימ"ש מדינתיים (לעיתים זה הגיע גם לביהמ"ש הבינ"ל האירופאיים, אבל הרבה פעמים זה מתחיל בביהמ"ש המדינתי).

אני מסכימה שהמדינה יכולה לבחור לפרוש מאמנה (למרות שבמקרה של אמנת הפליטים מדובר באמנה משנות ה-50, ככה שאם ישראל לא פרשה ממנה עד כה...), עם זאת אני פחות מסכימה שהיא יכולה לבחור שלא להיצמד לה. תחשוב שאמנה בינ"ל זה סוג של חוזה שמדינה כורתת עם מדינות אחרות, וכמו בחוזה רגיל הצדדים יצפו שתיצמד אליו.

ובקשר לפס"ד- זה ממש לא אשמתך, נכנסתי ללינק וערוץ 7 הוא זה שבחר לשים כותרת שלא ממש מייצגת את פסק הדין. הבנת הנקרא שלך הייתה בסדר גמור . זו פשוט דרך העבודה של כתבים משפטיים...
ישן 08-06-2012, 13:21
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=Harmonic..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי teddy002
... ואני לא רואה בכך בעיה בהתחשב בעובדה שהמפלגה שאני תומך בה היא של אבי האומה שלך..

רק מתוך סקרנות - הייתי שמח לדעת באיזו מפלגה היה אברהם אבינו פעיל ובמסגרת איזו סיעה נבחר לכנסת?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי teddy002
...אם החברה הישראלית הייתה אז פחות אירופאית ופחות דמוקרטית, ישראל הייתה קמה בנקודת פתיחה יותר דיקטטורית.

כבודו בדק קודם כמה ממדינות אירופה היו דמוקרטיות יציבות נכון לקום המדינה וכמה לא כל כך?...

מתוך הנחה שאין בדבריך בקורת מתוחכמת כלפי אנשי מח"ל מאמריקה הצפונית הרי סביר יותר שמה שהגזען הקטן שבך רצה לומר היה ש'איזה מזל שלא היו כאן בקום המדינה הרבה יוצאי גלות ספרד ו'מזרחיים' שהיו מקלקלים את המסורת הדמוקרטית המפוארת שחילחלה דרך תנועות העבודה ממאמא רוסיה אל כל השוכנים בציון'?
ישן 08-06-2012, 17:30
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "אין קשר לגזענות, לא ידוע לי..."

כשמישהו אומר:

"...אם החברה הישראלית הייתה אז פחות אירופאית ופחות דמוקרטית, ישראל הייתה קמה בנקודת פתיחה יותר דיקטטורית."

הרי שאין כאן עיסוק פילוסופי במקור הדמוקרטיה אלא במקור מיסדיה של מדינת ישראל.
מקור עיקר מיסדיה של מדינת ישראל לא היה ב47 מן המדינות שהיו ערש הדמוקרטיה [אלא אם כן בידיך נתונים דמוגרפים על שיעור גבוה של יוצאי בריטניה-צרפת-ארה"ב או לפחות יוונים עתיקים במסגרת הישוב הישן וזה המתחדש]

את השנוי בדרך שמישוב ישן למדינת ישראל ואת אחיזת המושכות בחצי המאה שבדרך לשנוי הזה עשו אנשים שמקורם בארצות שלא חוו דמוקרטיה או שלכל היותר חוו עד אז דמוקרטיה קצרה וצולעת עם סוף עצוב. רוסיה, פולין וכו' ומאוחר יותר גרמניה.

אם אתה מיחס 'ערכים דמוקרטים' למישהו שעלה לא"י מדיקטטורה צרופה במזרח אירופה וקצת מעבר לכך רק מאחר וגלותו הייתה בארץ סלאבית ומבחינתך לסלאבים קרבה רבה יותר לעמי מערב אירופה מאשר לעמי המזה"ת - הרי שלא רק שזו גזענות אלא שבפיך אפילו צורה משוכללת של השיקוץ: "גזענות בפעפוע".

יהודי שבא מתוניס פחות בשל לדמוקרטיה מיהודי שבא מאוקראינה כי ערכי מיסדי הדמוקרטיה פעפעו לפי 'עץ הגזעים המיסתורי' מהצרפתים אל האוקראינים ומשם ליהודי אוקראינה יותר מאשר ליהודי צפון אפריקה?

'חקירת העבר' תוך יחוס תכונות לגזעים בתולדות העמים ולשרויים תחת שלטון הגזעים הללו ובמנותק מניתוח רצף תהליכים - הינה מילה קצת מכובסת וארוכה ל... 'גזענות'.

בתור מי שמתענין במזרח אתה אמור לדעת שזה שלחלק מעמי מערב אירופה יש חלק ביצוב השיטה הדמוקרטית - לא אומר שב'טיילם' במקומות אחרים בעולם הם זכרו את השיטה הזו.

אגב, 'יוון' של ערש הדמוקרטיה התפשטה תרבותית למזה"ת יותר מאשר לצפון אירופה. אותן פרובינציות של 'הדמוקרטיה' ושל התרבות 'היוונית' בתצורתה ההלניסטית ובעיקר בשטחי תלמי וסלאוקוס עברו גלגולים רבים עד שנשטפו ברבות הימים בכיבוש הערבי. האם זה אומר שאיסמעיל מעמאן הוא מונחל 'ערכים דמוקרטים יוונים'רק בגלל שסבא רברברברבה שלו היה חבר גאה בפוליס?

נ.ב

אני חושב שאפילו יוצאי אירופה יאמרו לך שלדבר על 'ערכים ארופאיים דמוקרטיים' שנתיים לאחר מופע הרצחנות הגדול של אירופה - זה הרבה פחות מבדיחה סרת טעם.

ישן 08-06-2012, 18:16

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "[size=3][b]כשמישהו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
כשמישהו אומר:

"...אם החברה הישראלית הייתה אז פחות אירופאית ופחות דמוקרטית, ישראל הייתה קמה בנקודת פתיחה יותר דיקטטורית."

הרי שאין כאן עיסוק פילוסופי במקור הדמוקרטיה אלא במקור מיסדיה של מדינת ישראל.
מקור עיקר מיסדיה של מדינת ישראל לא היה ב47 מן המדינות שהיו ערש הדמוקרטיה [אלא אם כן בידיך נתונים דמוגרפים על שיעור גבוה של יוצאי בריטניה-צרפת-ארה"ב או לפחות יוונים עתיקים במסגרת הישוב הישן וזה המתחדש]

את השנוי בדרך שמישוב ישן למדינת ישראל ואת אחיזת המושכות בחצי המאה שבדרך לשנוי הזה עשו אנשים שמקורם בארצות שלא חוו דמוקרטיה או שלכל היותר חוו עד אז דמוקרטיה קצרה וצולעת עם סוף עצוב. רוסיה, פולין וכו' ומאוחר יותר גרמניה.

אם אתה מיחס 'ערכים דמוקרטים' למישהו שעלה לא"י מדיקטטורה צרופה במזרח אירופה וקצת מעבר לכך רק מאחר וגלותו הייתה בארץ סלאבית ומבחינתך לסלאבים קרבה רבה יותר לעמי מערב אירופה מאשר לעמי המזה"ת - הרי שלא רק שזו גזענות אלא שבפיך אפילו צורה משוכללת של השיקוץ: "גזענות בפעפוע".

יהודי שבא מתוניס פחות בשל לדמוקרטיה מיהודי שבא מאוקראינה כי ערכי מיסדי הדמוקרטיה פעפעו לפי 'עץ הגזעים המיסתורי' מהצרפתים אל האוקראינים ומשם ליהודי אוקראינה יותר מאשר ליהודי צפון אפריקה?

'חקירת העבר' תוך יחוס תכונות לגזעים בתולדות העמים ולשרויים תחת שלטון הגזעים הללו ובמנותק מניתוח רצף תהליכים - הינה מילה קצת מכובסת וארוכה ל... 'גזענות'.

בתור מי שמתענין במזרח אתה אמור לדעת שזה שלחלק מעמי מערב אירופה יש חלק ביצוב השיטה הדמוקרטית - לא אומר שב'טיילם' במקומות אחרים בעולם הם זכרו את השיטה הזו.

אגב, 'יוון' של ערש הדמוקרטיה התפשטה תרבותית למזה"ת יותר מאשר לצפון אירופה. אותן פרובינציות של 'הדמוקרטיה' ושל התרבות 'היוונית' בתצורתה ההלניסטית ובעיקר בשטחי תלמי וסלאוקוס עברו גלגולים רבים עד שנשטפו ברבות הימים בכיבוש הערבי. האם זה אומר שאיסמעיל מעמאן הוא מונחל 'ערכים דמוקרטים יוונים'רק בגלל שסבא רברברברבה שלו היה חבר גאה בפוליס?

נ.ב

אני חושב שאפילו יוצאי אירופה יאמרו לך שלדבר על 'ערכים ארופאיים דמוקרטיים' שנתיים לאחר מופע הרצחנות הגדול של אירופה - זה הרבה פחות מבדיחה סרת טעם.

אף אחד לא שלל קיום של ערכי דמוקרטים לצורך העניין במדינות כמו צפון אפריקה, כי אלו שהיו תחת שלטון קולוניאליסטי קיבלו טעימה מערכי הדמוקרטיה, החופש וחיפוש אחר זהות לאומית, אבל זה תהליך שהם עברו בעיקר במחצית הראשונה של המאה ה-20, ובאירופה..? אלה ראיונות שחלחלו לאט לאט מאז תקופת המהפכות ולבסוף הצליחו לבנות דמוקרטיה מבוססת, כפי שהתרחש במערב אירופה. הקישור שעשית לאיזורים כמו מצרים וכו' שעד השלטון הערבי הושפעו מתרבות ההלניזם... איך זה קשור למה שאני מדבר בכלל..?
ובנוסף ידועה תרבות מיוחדת ומתקדמת של יהודים במדינות ערב שונות, לדוגמא עיראק, שם הם היו הבסיס לכלכלה העיראקית המצליחה.
לדעת להבדיל בין תרבויות אין פירושה גזענות, התרבות האירופאית שונה מהתרבות במזרח התיכון, כל התנועה הציונית מבוססת על ערכים אלו, לא זכור לי שראשי הציונות ועמודי התווך שלה (רובם) היו מאותם המדינות סביבנו? לתרבות האירופאית הייתה את ההשפעה שלה, פני הארץ שלנו הושפעו גם מהסביבה הערבית וגם מהעליות השונות, ואין לה קשר בכלל. אני עסקתי אך ורק בשלטון העברי עד ערב המקמת המדינה, אתה לא יכול להתכחש לדומיננטיות של התרבות האירופאית על מוסדות המדינה, מנהיגיה, צביונה, חוקיה, נופיה, והקמתה. גם היהודים שבאו ממזרח אירופה דווקא הצטרפו בהמוניהם לתנועות הציוניות-הסוציאליסטיות. ואל תשכח שהתנועה הציונית אומנם הגיעה למדינות ערב, אבל באיחור ובתפוצה נמוכה יותר.
זה מחריד שאתה מנסה להפוך אותי לגזען והשימוש שלך בשואה בתגובה שלך בכלל חמורה... מאיפה אתה מביא את זה בכלל? לא הייתה פה שום טענה גזענית, אתה סתם בכוונה מנסה לחפש איזה משפט, לקרוא לו "מכבסת מילים שפירושה גזענות" ולהתחיל דיון מיותר ביותר.

אני מניח שאתה אוהב להתעסק במה שאני אומר ולשנות את זה לצורה הנוחה ביותר בשבילך, אבל אם ישראל הייתה קמה תחת התרבות האיזורית, והציונות הייתה מאופיינת בהשפעת התרבות האיזורית, על איזה תשתית ערכים ישראל הייתה קמה? כמו של אירופה? -לא, הייתה מתפתחת ומשתנה ומקבל ערכים שונים? -סביר להניח שכן. אין פה שום קשר לגזענות. אם לא שמת לב, מסביבנו המדינות קמו ממהמפכות, מאבקים, עוד מהפכות, עוד מהפכות, עוד מאבקים, ולבסוף עוד מהפכות שההבדל בין כל אחת היא החלפת המונרך האבסולוטי.

אתה מנסה לצייר תמונה כאילו אני קורא לצד אחד "נחות" ולצד האחר "עליון" וברור שאין זו הכוונה, וזה אינו נכון. הדבר היחיד שציינתי הוא שישנו פער תרבותי משמעותי, ושהתנועה הציונית וכן הישוב העברי היו מבוססים הרבה יותר על השפעות התרבות האירופאית מאשר התרבות המזרח תיכונית. ואם אתה לא מסכים עם המשפט הזה, תן סימוכים על כך ואל תבלבל את השכל על גזענות.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 08-06-2012, 21:33

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "[QUOTE=teddy002] גם היהודים..."

בשנים הראשונות של ישראל היא לא הייתה דמוקרטיה, זה תהליך שהתפתח, היו בה מאפיינים דמוקרטיים, בגלל זה העלאתי את הנושא, כי אמרתי שרק מנהיג חזק שישלוט בצורה לא לגמרי דמוקרטית, יוכל לאפשר קיום של מדינה דמוקרטית, הוא יסדר את מוסדות המדינה ואנשיה, יארגן את צבאה, יפעיל מערכת חינוך, שיטור, מסחר שיאפשרו קרקכ בסיסית להקמת מדינה, כי מדינה שתתחיל כמו שהיא בדמוקרטיה תהיה בתהפוכות רבות ויהיה לה קשה לבנות את עצמה, ורק מנהיג חזק יוכל להעלות את המדינה למעלה - כפי שעשה פחות או יותר אטאטורק.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 08-06-2012, 23:22

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי infected aviad שמתחילה ב "ניראה לי שאטאורק לא השאיר..."

המטרה של הצבא היא להגן על החוקה ועל החופש בטורקיה, אטאטורק שינה בצורה אסטרונומית את כל מבנה המדינה והמיר אותה ל"דת האירופאית" כלומר, לערכים הלאומיים של אירופה, הנחיל את השפה הטורקית, שינה את מוסדות המדינה, עשה חוק חינוך חובה. הוא הנהיג משטר צבאי מאוד קשוח, שעד היום בעל עמדה חזקה במדינה (דבר שמשתנה בעקבות שלטון גול-ארדואן), אבל הצבא עד לא מזמן היה מדיח מושבי פרלמנט אם הם לא התאימו לרוח אטאטורק. זוהי כמובן לא הדמוקרטיה שאנחנו רגילים, הייתי צריך לחדד את זה ולהגיד ערכים ליברליים.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 08-06-2012, 18:59
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
ב-47, היישוב, על תושביו האשכנזים והספרדיים, היה כבר "מאונגלז" בהיבטים חשובים
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "[QUOTE=teddy002] ... ואני לא..."

היהודים שעלו מאירופה לא הגיעו ברובם ממדינות דמוקרטיות אבל תחת השילטון הבריטי (ולמעשה עוד קודם לכן) הם התנסו בהדרגה באירגון דמוקרטי. תחת ההשפעה הבריטית, וגם תחת השפעת הציונות המרכז אירופאית שהושפעה לא רק מרעיונות לאומיים אלא גם מרעיונות דמוקרטיים שהתחילו לצוף בשלהי המאה התשע עשרה במרכז ומערב אירופה (הקונגרס הציוני שיזם הרצל, שהושפע מצרפת, התנהל בצורה דמוקרטית). העליה של הייקים שהתנסו ברפובליקת ויימר (על כשליה והלקחים מכך) תרמו את שלהם. כך התפתחו ביישוב בהדרגה מוסדות נבחרים ותהליכים בסיסיים שנידרשים לדמוקרטיה. זה לא קשור למוצא. בפעילות הזו היו משולבים גם יוצאי ארצות ערב.
אלמלא כל זה, בהחלט ישראל הייתה קמה כהרבה פחות דמוקרטית. גם כך, הדמוקרטיות שלה בשנים הראשונות הייתה בהחלט טעונה שיפור. אבל ללא הרקע המקדים והמכין זה היה הרבה יותר גרוע.
ישן 08-06-2012, 19:31
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

העלייה של הייקים הייתה חשובה יותר במישור הכלכלי ופחות במישור הפוליטי-מדיני
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ב-47, היישוב, על תושביו האשכנזים והספרדיים, היה כבר "מאונגלז" בהיבטים חשובים"

התרבות הפוליטית שקמה פה (משני המחנות) הייתה שעטנז של שטעטל ודמוקרטיה - והעובדה היא שהמשטר שהוקם כאן היה בעל מאפיינים דמוקרטיים בהקשר של חופש ביטוי יחסי ובחירות - אבל בעל מאפיינים אוטוריטריים, בכל מה שנגע לסמכויות המעשיות שעמדו לרשות ב"ג לפני ואחרי קום המדינה.

אין ספק שהייתה השפעה דמוקרטיה, הומגמה הדמוקרטית הלכה ונתחזקה פה - אבל רק פרישת ב"ג הביאה לביסוס משטר דמוקרטי מערבי פה. כל זמן שהוא כיהן, המשטר כאן היה, כמו שציין אביעד, דומה מאוד לזה של סינגפור: מפלגה שיש לה מדינה, שאמנם מאפשרת התמודדות של מפלגות אחרות וחופש ביטוי של דעות אחרות - אבל בתוך מסגרת שבעצם מנציחה סטטוס קוו. זה לא משטר מערב אירופי בשום צורה ודרך.
ישן 09-06-2012, 15:26
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

על הנייר היו לו יותר סמכויות ממה שהיו לו בפועל...
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "על הנייר בוודאי שלא היו לו..."

ב"ג היה מנהיג מודח, מורחק, אומלל ומאוד מאוד מאוד ממורמר.
ב63 ב"ג היה ח"כ ממפא"י שזעם על מנהיגה החדש של מפלגתו (זה שהחליפו בראשות הממשלה), וניסה בכל כוחו להעביר שם החלטות נגדו ונגד לבון. הוא נכשל ב65 הקים מפלגה יריבה, פרש אליה בראשות כמה מבני טיפוחיו, וחשב שינצח בבחירות. הוא הובס (עשרה מנדטים היו ה-ר-ב-ה פחות ממה שדמיין שישיג), ומצא עצמו כמנהיג סיעה לא-מרכזית באופוזיציה, שהונהגה ע"י שנוא נפשו המיתולוגי). ב67 צצה הזדמנות חדשה למעורבות, כאשר עלתה דרישה לממשלת אחדות, ומי שניסה לסדר לו ג'וב בממשלה, היה דווקא מנחם בגין - אלא שאשכול הבהיר ש"שני הסוסים האלה כבר לא ימשכו יחדיו". הפשרה הייתה מינויו של דיין, ממפלגתו של ב"ג כשר ביטחון.
המלחמה הסתיימה, אחרי שב"ג הזהיר מפניה בהיסטריה (הוא הבהיל נורא את רבין טרם המלחמה, כשאשכרה האשים אותו בחורבן עתידי של המדינה...)., בנצחון די גדול, אם יורשה לכתוב באנדרסטיימנט, ומעמדו של ב"ג ספג עוד בומבה. עברו חודשים ספורים, ובן טיפוחיו שמעון פרס, הגיע להסדר סודי עם מפא"י, על הצטרפות כל סיעת רפ"י - למעט ב"ג, חזרה למפא"י. ב"ג נותר בסיעת יחיד, עד בחירות 1969, בהן התמודד בראשות "הרשימה הממלכתית", וקיבל 4 מנדטים. כעבור שנה פרש סופית מהכנסת - אבל עדיין זכה לראות את שרידי סיעתו, מתחננים, לשנוא נפשו הקודם בגין - ומקבלים שריון במסגרת מפלגת הליכוד החדשה שקמה.
הנחמה היחידה שהייתה לו באותם שנים, הייתה שאשכול מת קודם...
ישן 09-06-2012, 17:05

בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "על הנייר היו לו יותר סמכויות ממה שהיו לו בפועל..."

כיף לפעמים לקרוא את מה שאתה כותב, ולא בגלל מה שאתה כותב אלא בגלל הצורה.
ההיתרון של אשכול שהוא "המשיך הלאה" הוא שקד בפיתוחה הצבאי, המדיני והכלכלי של ישראל, בזמן שבן גוריון (קצת בצדק) התעסק בטעויות העבר והאמין כי לרצות את האמריקאים ולהימנע מתקריות דיפלומטיות זה המדיניות הטובה ביותר. אשכול ולבון כמעט וכרתו ברית נגד בן-גוריון, שלא בצדק. מנחם בגין פשוט השתעשע לראות את כל המבוכה הזאת לסיעות הפועלים למיניהם ופשוט קידם את ההתנגחות ביניהם. בן גוריון שטען שמלחמת ששת הימים תגרום לשואה נוספת, כל כך הבהיל את הצמרת הצבאית (ואתה יודע, אולי כדאי לחשוב על זה כך, רבין כל כך נבהל שהוא הבין שאם הוא יוצא למלחמה הזו, הוא חייב לתת מכה קשה למצרים ולסורים ולא סתם להחליש אותם או להרתיע אותם). בסה"כ כל מערכת בחירות שהוא התעקש להישאר, הזיקה למעמדו, עם זאת ניתן להעריך כי מניעיו הם בעיקר רצון שישראל תהיה חזקה ועם ביטחון (ואולי גם מעט לפתח את האגו שלו), ועד מותו עמדו מאחוריו סוללה של בכירים בכל מערכות המדינה, גם אם העדיפו להידבק לכיסא הכי גבוה שיכלו.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 09-06-2012, 17:57
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אני אנסה:
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "כיף לפעמים לקרוא את מה שאתה..."

1. ב"ג התעסק ב"טעויות העבר" כי היה אדם קטנוני באופן בלתי רגיל (הטעות היחידה מבחינתו הייתה שלבון, איש שלו, תפס עצמאות בזמן שב"ג חשב שלבון מבין שהוא קיבל את משרד הביטחון כפקדון ולא בירושה...). עסק הביש היה טעות - עד היום לא ברור של מי...

2. לא יודע על איזה ריצוי אמריקנים אתה מדבר. האמריקנים לא התנגדו בכזו חריפות לתקיפה צבאית שלנו, ובכל מקרה השפעתם פה לא הייתה דומה להשפעתם בשנים הבאות - פשוט בגלל שלא היינו תלויים בהם צורה אז. אגב, ברור שהוא טעה - תראה את תוצאות המלחמה, ותראה מה הוא חזה שיקרה...

3. אשכול ולבון לא כרתו ברית ולא לא כרתו ברית. שניהם נורא שנאו את הזקן הקטנוני שמתחת לענפיו כלום לא צמח, למעט שמעון פרס (אלוהים ירחם על כולנו - אגב, גם ב"ג התחרט על העציץ הזה...).

4. בגין לא סכסף בין מפלגות הפועלים. ייתכן שרצה - אבל ממש לא היה לו כוח מספיק. הם היו מסוכסכים ביניהם יופי גם בלי עזרתו. כאמור, בסוף התהליך הם שנאו זה את זה הרבה יותר מכפי ששנאו אותו...

5. רבין לא תכנן את מלחמת ששת הימים בעקבות הפגישה עם ב"ג. בעקבות הפגישה עם ב"ג (ואירועים מלחיצים נוספים) רבין הסתגר בבית וחטף התמטטות עצבים - לא בדיוק מאפיין של אסטרטג במהלך תכנון מלחמה מזהיר...
מלחמת ששת הימים, ובפרט המהלומה האווירית המקדימה (שהכריעה את המלחמה ב170 דקות הראשונות) תוכננו במשך שנים, ולא בשבוע וחצי שבין הפגישה עם ב"ג לבין פרוץ המלחמה. לכולם היה ברור שהמהלומה המקדימה חייבת לכלול הכרעה אווירית, לא בגלל שב"ג מזהיר משואה - אלא בגלל שאם לא נגמור להם את המטוסים - הם יפציצו אותנו. זה סוג כזה של משחק סכום אפס: אם יש להם מטוסים - הם מפציצים. אם אין להם - הם לא...

6. לא יודע על סמך מה אתה קובע שידועים לך מניעיו של ב"ג להדבק לכסא. לי למשל נראה שפשוט היה קשה להפרד מהשררה, והוא לא ידע מתי להפסיק. באשר למשפט האחרון שלך על הבכירים שעמדו מאחוריו עד יום מותו - לא נכון, נקודה. ב"ג נפטר בודד, ממומר, ומבודד. אחרי מותו, לעומת זאת, כולם שוב חיבקו אותו...
ישן 10-06-2012, 03:14

בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני אנסה:"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
1. ב"ג התעסק ב"טעויות העבר" כי היה אדם קטנוני באופן בלתי רגיל (הטעות היחידה מבחינתו הייתה שלבון, איש שלו, תפס עצמאות בזמן שב"ג חשב שלבון מבין שהוא קיבל את משרד הביטחון כפקדון ולא בירושה...). עסק הביש היה טעות - עד היום לא ברור של מי...

2. לא יודע על איזה ריצוי אמריקנים אתה מדבר. האמריקנים לא התנגדו בכזו חריפות לתקיפה צבאית שלנו, ובכל מקרה השפעתם פה לא הייתה דומה להשפעתם בשנים הבאות - פשוט בגלל שלא היינו תלויים בהם צורה אז. אגב, ברור שהוא טעה - תראה את תוצאות המלחמה, ותראה מה הוא חזה שיקרה...

3. אשכול ולבון לא כרתו ברית ולא לא כרתו ברית. שניהם נורא שנאו את הזקן הקטנוני שמתחת לענפיו כלום לא צמח, למעט שמעון פרס (אלוהים ירחם על כולנו - אגב, גם ב"ג התחרט על העציץ הזה...).

4. בגין לא סכסף בין מפלגות הפועלים. ייתכן שרצה - אבל ממש לא היה לו כוח מספיק. הם היו מסוכסכים ביניהם יופי גם בלי עזרתו. כאמור, בסוף התהליך הם שנאו זה את זה הרבה יותר מכפי ששנאו אותו...

5. רבין לא תכנן את מלחמת ששת הימים בעקבות הפגישה עם ב"ג. בעקבות הפגישה עם ב"ג (ואירועים מלחיצים נוספים) רבין הסתגר בבית וחטף התמטטות עצבים - לא בדיוק מאפיין של אסטרטג במהלך תכנון מלחמה מזהיר...
מלחמת ששת הימים, ובפרט המהלומה האווירית המקדימה (שהכריעה את המלחמה ב170 דקות הראשונות) תוכננו במשך שנים, ולא בשבוע וחצי שבין הפגישה עם ב"ג לבין פרוץ המלחמה. לכולם היה ברור שהמהלומה המקדימה חייבת לכלול הכרעה אווירית, לא בגלל שב"ג מזהיר משואה - אלא בגלל שאם לא נגמור להם את המטוסים - הם יפציצו אותנו. זה סוג כזה של משחק סכום אפס: אם יש להם מטוסים - הם מפציצים. אם אין להם - הם לא...

6. לא יודע על סמך מה אתה קובע שידועים לך מניעיו של ב"ג להדבק לכסא. לי למשל נראה שפשוט היה קשה להפרד מהשררה, והוא לא ידע מתי להפסיק. באשר למשפט האחרון שלך על הבכירים שעמדו מאחוריו עד יום מותו - לא נכון, נקודה. ב"ג נפטר בודד, ממומר, ומבודד. אחרי מותו, לעומת זאת, כולם שוב חיבקו אותו...

1. אחת הטעויות של עסק הביש היא שלא היו לקחים מהפרשה, וזה משהו שניסה בן גוריון להעביר.

2. ריצוי אמריקני, נכון שבשנות ה-60, צרפת הייתה מדינת ה"אם" שלנו. הם כן התנגדו לכל פעולה צבאית ישראלית, כאשר השיא הגיע במלחמת 73', בן גוריון תמך בגישה שיש לרצות את כולם, בעניין זה הוא טעה.

3. הם כן כרתו ברית, הם לא חתמו על הסכם ברית אנטי-גוריונית, אבל בהחלט אשכול הגן על לבון כאשר באותה עת לבון היה האחראי הבלעדי למה שהתרחש, ושניהם ניסו להשקיט את כל הפרשה. ופרס תמיד היה עלה נידף שזז לו תמיד למפלגה החזקה היותר, (זה קרה עד לא מזמן, גם כששרון הקים את קדימה פרס קפץ מהר לשרון שנתפס באותה עת רה"מ שהולך להעביר הרבה זמן במשרד רה"מ).

4. בגין סכסך - באמצעות אימרות(כפי שגם אתה ציינת), הכוח שלו היה מוגבל בתור אופוזוציונר בלבד, אך היריבות הפנימית הזאת אצל הפועלים אספה בשבילו מנדטים. אני חושב שבן גוריון תמיד שנא יותר את בגין, אבל בלי קשר, לא היה סיבה לשנוא בן אדם שבכל מקרה לא יעלה לשלטון לא עכשיו ולא בקרוב.

5. ממש לא טענתי שהוא תכנן את המלחמה בעקבות הפגישה, אני אומר שכאשר נכנס למלחמה הזו הוא הבין שעליו לתת את המכה הכואבת ביותר ולא ליצור רק חץ הרתעה לעבר המתגרים מדרום.

6. אולי גם היה קשה לו להפרד מהשררה, לדעתי הייתה קשה לו העובדה שהוא אינו עוד ה-"מנהיג" ושהוא אינו עוד יכול לעצב את המדיניות הישראלית. אני חושב שרבים עזבו את דרכו הפוליטית אבל לא את האישיות. מותו, באופן טיבעי, עשה לו פולחן אישיות מעולה שנשאר עד היום.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 10-06-2012, 03:28
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

לא נכון. כל ה"תיקונים" שלך לא מדוייקים ברמה כזו או אחרת.
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=ori]1. ב"ג התעסק..."

1. מה שכתבת כאן זו סיסמא חסרת ערך. ודאי שהיו לקחים מהפרשה. המודיעין הישראלי רואה אותה כאחת הפרשיות המעצבות בתולדותיו. לקחים פוליטיים לא היו - כי איש לא לקח אחריות (גם לא בני הטיפוחים של ב"ג שהיו מעורבים בסיפור לפחות כמו לבון, ועליהם ב"ג משום מה ממש לא כעס...).

2. האמריקנים התנגדו לכל פעולה צבאית שלנו? קרא מעט על ספטמבר השחור ותגלה שלעתים הם אשכרה דחפו אותנו להפעלת שרירים שיכלה בקלות להגיע לשימוש בכוח צבאי. ב67 צרפת כבר לא הייתה "מדינת האם" שלנו, למרות שהציוד עדיין היה צרפתי ברובו. 67 הייתה תקופה של "בין השמשות" וישראל הייתה נטולת פטרון.

3. "כרתו ברית" נשמע מאוד מרשים, אבל זה כמובן חסר שחר. פרס היה חתרן בלתי נלאה כל חייו הפוליטיים. ממש לא עלה נידף.

4. לכתוב שבגין סכסך זה בערלך כמו לכתוב שמקיין סכסך בין אובמה להילארי. צר לי, אבל הוא לא בעמדה לסכסך - וברוך ה', הם ממש לא היו צריכים אותו כדי לתעב זה את זה. בשנותיו האחרונות בגין תיעב את אשכול לאין שיעור יותר מאשר את בגין, עליו אמר "לו ידעתי עליו אז מה שאני יודע עליו היום, ההיסטוריה הייתה שונה" או משהו בסגנון.

5. זה בדיוק מה שטענת. באשכול הזה כתבת לפחות פעמיים דבר והיפוכו אחרי שתוקנת. גם כאן, גם באשר ל"זמזומים". רבין לא תכנן את המלחמה, בטח לא המכה האווירית (שתוכננה בחיל האוויר, מן הסתם - והייתה המכה הכואבת ביותר שהונחתה במלחמה). כל אדיוט עם שני אייקיו היה יכול להבין שכהדי לנצח צריך להכות במלוא העוצמה. רבין לא היה צריך לפגוש את ב"ג כדי להבין זאת. לייחס לו הבנה כה מועטה, כפי שעשית פה, זה דבר מעציב.

6. "רבים עזבו את דרכו הפוליטית אבל לא את האישיות" - משפט כזה הוא נקודה מצויינת לסיים את הדיון מבחינתי. לא דייקת כמעט באף מילה שכתבת בדיון הזה, אבל כאן התעלית על עצמך: רבים רבים העריכו את ב"ג כמנהיג דגול. מעטים-מעטים התלהבו מהאישיות המלבבת והכובשת שלו...
ישן 10-06-2012, 16:59

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא נכון. כל ה"תיקונים" שלך לא מדוייקים ברמה כזו או אחרת."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
1. מה שכתבת כאן זו סיסמא חסרת ערך. ודאי שהיו לקחים מהפרשה. המודיעין הישראלי רואה אותה כאחת הפרשיות המעצבות בתולדותיו. לקחים פוליטיים לא היו - כי איש לא לקח אחריות (גם לא בני הטיפוחים של ב"ג שהיו מעורבים בסיפור לפחות כמו לבון, ועליהם ב"ג משום מה ממש לא כעס...).

2. האמריקנים התנגדו לכל פעולה צבאית שלנו? קרא מעט על ספטמבר השחור ותגלה שלעתים הם אשכרה דחפו אותנו להפעלת שרירים שיכלה בקלות להגיע לשימוש בכוח צבאי. ב67 צרפת כבר לא הייתה "מדינת האם" שלנו, למרות שהציוד עדיין היה צרפתי ברובו. 67 הייתה תקופה של "בין השמשות" וישראל הייתה נטולת פטרון.

3. "כרתו ברית" נשמע מאוד מרשים, אבל זה כמובן חסר שחר. פרס היה חתרן בלתי נלאה כל חייו הפוליטיים. ממש לא עלה נידף.

4. לכתוב שבגין סכסך זה בערלך כמו לכתוב שמקיין סכסך בין אובמה להילארי. צר לי, אבל הוא לא בעמדה לסכסך - וברוך ה', הם ממש לא היו צריכים אותו כדי לתעב זה את זה. בשנותיו האחרונות בגין תיעב את אשכול לאין שיעור יותר מאשר את בגין, עליו אמר "לו ידעתי עליו אז מה שאני יודע עליו היום, ההיסטוריה הייתה שונה" או משהו בסגנון.

5. זה בדיוק מה שטענת. באשכול הזה כתבת לפחות פעמיים דבר והיפוכו אחרי שתוקנת. גם כאן, גם באשר ל"זמזומים". רבין לא תכנן את המלחמה, בטח לא המכה האווירית (שתוכננה בחיל האוויר, מן הסתם - והייתה המכה הכואבת ביותר שהונחתה במלחמה). כל אדיוט עם שני אייקיו היה יכול להבין שכהדי לנצח צריך להכות במלוא העוצמה. רבין לא היה צריך לפגוש את ב"ג כדי להבין זאת. לייחס לו הבנה כה מועטה, כפי שעשית פה, זה דבר מעציב.

6. "רבים עזבו את דרכו הפוליטית אבל לא את האישיות" - משפט כזה הוא נקודה מצויינת לסיים את הדיון מבחינתי. לא דייקת כמעט באף מילה שכתבת בדיון הזה, אבל כאן התעלית על עצמך: רבים רבים העריכו את ב"ג כמנהיג דגול. מעטים-מעטים התלהבו מהאישיות המלבבת והכובשת שלו...

1. בידיוק מה שטענתי, שלא היו לקחים פוליטיים. לגבי לקחים מודיעיניים, זה נשאיר למודיעין, אין לנו שום עמדות או דיבורים בנושא הזה. אז מה כאן סיסמא חסרת ערך? לא סטרת אותי אפילו.

2. איבדנו את תמיכתה המיוחדת של צרפת לאחר מלחמת סיני (כי מה לעשות, נפלנו על חרא כמו דה גול) ובידיוק בגלל זה בשנות ה-60 בן גוריון הבין שחייבים לרצות את כולם, כי כל רגע הכל יכול להיעלם לנו, צריך גם לרצות את האמריקאים וגם את הצרפתים. הציוד, הכור, המטוסים... צרפת. נשק אמריקאי התחיל להגיע באותם שנים באיטיות. אל תשכח שבעניין ספטמבר השחור, אנחנו קיבלנו גושפנקא ערבית. זה היה עשור שבו האנטי-פלסטיניות בעולם הערבי היה בשיאו, ומדינות ערב במיוחד ירדן ולבנון לא רצו שחייהם יסבבו סביב הטרוריסטים ששוכנים בארצם. ישראל הייתה הפתרון היחיד.

3. "חתרן בלתי נלאה" משפט שמקורו מרה"מ שעבר על החוק בקדנציה הראשונה שלו והוא חתם את שנות הזוהר של מפא"י? (סליחה, אישתו, ממש).

4. לא הבנתי את הציטוט שלך.

5. אתה משבש את מה שאמרתי. אני אסדר הכל מחדש. במלחמה אין דבר כזה שחיל אחד מתכנן אותה, מבצע, ומביא את הניצחון. חיל האוויר היה המכה החזקה שלנו. באותה תקופה היה מתח רב באיזור, זו הייתה מלחמה שהבנו שלא ייתכן שנאצר יעשה ככל העולה על רוחו, ותקפנו בכל החזיתות כדי לא לאפשר למכת נגד משכנינו, וזאת הייתה ההפתעה האמיתית שלהם. המצרים אולי שיערו שנתקוף, ואיש לא היה יכול לדעת שנתקוף בצורה כל כך אגרסיבית בכלל ההתגרות של נאצר, להנחית מכה כל כך קשה על כל המערכת האווירית של מצרים? לשים את דגלנו בסואץ? מעט דמיוני. שנינו הסכמנו שבן גוריון יצר פחד אצל המנהיגים - במיוחד אצל רבין שהתייעץ עימו. אני טענתי בנוסף שייתכן שבגלל אותה הסיבה, וכי ידע שמלחמה הזו הוא צריך לצאת ובכל זאת דעתו של בן גוריון חשובה ומשמעותית, הוא חייב לנצח במלחמה הזו כדי לא להביא את אותו אסון שבן גוריון דיבר עליו. וייתכן מאוד שזה עודד אותו לתת את אותה מכה, לתקוף את כל החזיתות, לכבוש, להסתער. חיל אוויר לא מנצח מלחמות, הוא רק יכול לעזור להכריע את המערכה.

6. נכון, לא דייקתי בכלום, מה שתגיד.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 12-06-2012, 13:44

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אכן לא דייקת בכלום. עליך לדעת ששפע מלל לא מסווה בורות - הוא רק מבליט אותה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
1. הפוך ממה שטענת (פעם שלישית שמתקנים אותך ואתה מסביר שבעצם לזה התכוונת...).
2. לקח כמה שנים טובות אחרי 56 עד לאובדן תמיכת צרפת - דה-גול לא הסתכסך איתנו מייד. רק אחרי הסכם אוויאן.
3. ביטוי שמקורו בדב גולדשטיין.
4. לא רק את זה לא הבנת - למרות שזה דווקא היה קל להפליא.
5. "תקפנו בכל החזיתות"? אתה חייב ללמוד הסטוריה קצת יותר ברצינות. תקפנו רק בחזית המצרית (בירדן הותקפנו, ובסוריה תקפנו רק ביום הלפני-אחרון).
6. אני אכן אומר - לא דייקת בכלום.

1. אז תקרא מצידי עוד פעם עד שתבין, ואם אתה לא מבין תשאל ואל תשנה את המשפט.
2. ההדרדרות ביחסים בין צרפת לישראל הייתה בתקופת דה-גול והמשיכה גם אחריו, המשבר התחיל ממלחמת סיני והגיע לשיאו בתקופה שלפני מלחמת 67 - אז הוטל אמברגו צרפתי.
3. אומנם דב גולדשטיין כתב את הביטוי (ככה זו עבודה של סופר צללים, אם באותה תקופה הוא היה בכלל בצל) אבל הביטוי ניתן ע"י יצחק רבין, בספרו שלו, מהתחושות שלו. עם כוונה לאדם ברור.
4. כן ברור.
5. אז אם התקיפו אותנו בחזית הסורית, ותקפנו בחזרה, זה אומר שלא תקפנו בחזית הסורית?. וצה"ל ידע על כל התקיפות הקרבות, הוא אף הקליט את השיחה בין חוסיין לנאצר שקרא לו להילחם בנו כי אנחנו עוד שניה מפסידים (וירדן הייתה מחויבת לתמוך צבאית בסוריה-מצרים, אם היא לא רוצה להיחנק על-ידם), וסוריה היא בעלת ברית מאוחדת של מצרים. היינו ערוכים להתקפה בכל חזית, והתקיפה בחזית המצרית נבעה מהתגרות כלכלית-צבאית, גם את זה יש המגדירים כהגנה צודקת.
6. אז אתה לא דייקת בשום דבר שאמרתי.

- וינסטון צ'רצ'יל

ישן 12-06-2012, 14:09
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "[QUOTE=ori]1. הפוך ממה שטענת..."

1. אין טעם - אתה פשוט עוד פעם תחליף דיעה ותטען שככה טענת קודם...
2. כנראה שלא שמעת על הכור בדימונה ועל המיראז'ים. קרא מתי נבנה הכור ונרכשו המטוסים...
3. כן, אין ספק שהכינוי ניתן ע"י יצחק רבין. דב גולדשטיין רק הגה אותו וכתב אותו. רבין עשה את כל השאר (מחא כפיים...).
4. זה אכן ברור. מפליא שהתקשית עד כה...
5. טוב, טעית כאן רק בארבעה פריטים (למרבה הצער כתבת רק ארבעה פריטים...). תקפנו בחזית הסורית ביום החמישי למלחמה. לא יודע מה לימדו אותך על מלחמות - אבל מלחמה לא נפתחת ביום החמישי מפתיחתה... שנית, השיחה בין נאצר לחסיין הוקלטה ביום השני למלחמה, כאשר ירדן כבר הייתה עמוק במלחמה (היא פתחה באש ב10 בבוקר של היום הראשון). שלישית, רק אתה ואללה יודעים מה זה "בעלת ברית מאוחדת"... 4. פתיחה במלחמה כוללת בום בום בום. העובדה שהפתיחה במלחמה הייתה מוצדקת לגמרי - ממש לא משנה את העובדה שאנחנו פתחנו באש קודם.
6. אכן לא דייקתי במה שכתבת, שכן לא כתבתי את מה שכתבת. אתה כתבת את מה שכתבת (ואכן לא דייקת שם בכלום...).
ישן 10-06-2012, 07:09
מנהל

אני יכול להציק לך בפורום ובכל זאת אתה תכתוב מה שאתה רוצה...
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "כן, בדיוק כמו היתוש של טיטוס - באופן דמיוני..."

הצקה אין משמע בכרח יכולת לגרום לאדם השני לשנות את מהלכיו. לפחות לא מבחינתי. זאת למרות שההתנגשות עם בן גוריון בשאלת הפרשה גרמה לאשכול להתפטר לתקופה קצרה.
אין ספק כלל שבן גוריון הציק לאשכול בכך שהוא ביקר אותו ללא הרף ובא בתביעות שונות ומשונות. וההצקה הזאת הייתה מטרידה משום שלבן גוריון היה בכל זאת משקל. אנשים העריכו אותו גם אם לא הצביעו בשבילו, ואין זה מקרה שבתקופת ההמתנה רבין בא להיפגש איתו כדי להתייעץ או לשאוב עידוד (ויצא כידוע בשן ובעין). לכן אשכול לא התעלם מההצקות אלא נפגע מהן מספיק על מנת שיצא באותה זעקה מפורסמת כלפי בן גוריון.
וסירטון קצר על חיי אשכול למי שלא מכיר אותו-או מכיר אותו רק מדמות ראש הממשלה המבוגר עם הכרס והמבטא (ולא כ"מלך המעדר" החסון שהיה בצעירותו).

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ולסיכום, בן גוריון בהחלט הציק לאשכול לעניות דעתי הקובעת
ישן 11-06-2012, 04:29
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אנולוגיה מעניינת - אבל לא מתאימה.
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני יכול להציק לך בפורום ובכל זאת אתה תכתוב מה שאתה רוצה..."

ראשית, המילה "זמזם" שכתב חברנו לא הייתה במובן של יתוש, אלא במובן של לחש על אזנו - רק בדיעבד, אחרי התיקון, הוא נזכר שבעצם התכוון למשהו אחר...
שנית, גם לו התכוון לזמזם במובן הנכון שאליו אתה התייחסת, הוא טעה (וכאן גם אתה טועה) - לא יעזור כלום - ב"ג היה דמות די טראגית בשלב הזה. הוא יכול היה לזעוק לכל הכיוונים, אבל כולם נטשו אותו וחוץ מלבטא את מרמורו בקולי-קולות (דבר שיכול היה לצער את אשכול, אבל ממש לא יותר מזה), לא היה לו מה לעשות.
בקיצור, יש הציק ויש הציק - יש מציק במובן של מהווה איום מתמיד על השלטון, או מהווה אתגר פוליטי תמידי (למשל, שותף קואליציוני קטן אבל בעל משקל משמעותי לשמירה על הרוב בפרלמנט) - ויש מציק במובן של זקן נרגן שהיה לו מעמד חשוב מאוד, ולא מפסיק לבקר אותך אחרי שהחלפת אותו. הראשון ב-א-מ-ת מציק, והשני לא באמת...
ישן 09-06-2012, 04:30
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ודאי שאני יכול להכחיש. יש לי משפחה שחיה בארץ בימים ההם
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה לא יכול להכחיש שגם בתקופת בן גוריון הייתה בישראל דמוקרטיה"

בחירות חופשיות יש גם בסינגפור בימינו - זו לא דמוקרטיה, כיוון שלמפלגות האחרות אין דרך לנצח ואין סיכוי להגיע לעמדות השפעכה.
ב"ג לא היה רודן בסגנון טוטליטארי מוחלט. היה חופש ביטוי נרחב (לא מוחלט ולא קרוב למוחלט - לא סתם אורי אבנרי כ"כ מוערך בחלוץ תקשורתי - צריך היה הרבה אומץ לב להתנהל כפי שהתנהל באותם ימים) והיו בחירות חופשיות. אלא מה? היה "הגוש", היה שלטון הסתדרותי מטורף, היו שירותי ביטחון ומשטרה שעבדו עבור מפלגה באופן כמעט גלוי. הייתה מניעת תעסוקה מאנשים על רקע פוליטי.

אשכול הוא מייסד הדמוקרטיה הישראלית. ב"ג לא היה רודן מוחלט - דמוקרט הוא לא היה.
ישן 10-06-2012, 07:34
מנהל

אין הרבה רודנים שנכנעים בפני בית המשפט העליון וגם מוותרים על השילטון בלי שיאלצו אותם
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "ודאי שאני יכול להכחיש. יש לי משפחה שחיה בארץ בימים ההם"

הראיה של ישראל בשנים הראשונות כלא דמוקרטית מתעלמת מהקונטקסט ורוח התקופה. למה הכוונה?
ראשית, יחסית לעולם הרחב, כולל הדמוקרטיות הידועות, לא היה לישראל מה להתבייש. ישראל הייתה דמוקרטית יותר משוויץ שם לחמישים אחוז מהאוכלוסיה (נשים) לא הייתה זכות בחירה ואולי גם מארה"ב שם השחורים גם סבלו אפליה מוסדית וגם זכות ההצבעה שלהם הוגבלה בפועל,שלא לדבר על רדיפת הקומוניסטים והחשודים ככאלה בתקופת מקארתי (שהיא בערך התקופה המדוברת כאן). וודאי יותר מצרפת ששלטה על מליונים שנעדרו כל זכות בחירה או ייצוג.
שנית, ישראל הייתה מדינה שאך הוקמה, הרוסה אחרי מלחמה קשה וממושכת, אחרי קליטה של עולים במספר עצום ועם בעיות כבירות, עם אוכלוסיה ערבית עוינת (את המשטר הצבאי לא הזכרת-גם הוא היה מאוד לא דמוקרטי ובן גוריון לא הסכים לוותר עליו לחלוטין), ויסודות דמוקרטיים מחד אך יריבויות אידיאולוגיות קשות שטרם הוסדרו (דתיים-חילוניים, למשל) והתנהלויות ששרדו מתקופת המנדט ולא התאימו למדינה (למשל, קיומן של מחתרות).
בתנאים כאלו,קשה לקיים דמוקרטיה ליברלית למופת. ויחד עם זאת כן התקיימו היסודות המרכזיים לדמוקרטיה-החלפת שילטון סדירה בדרכים לא אלימות, הצבעה חופשית וזכות בחירה והיבחרות לכל, זכויות פרט בסיסיות ועוד. אין ספק שלבן גוריון היו נטיות אוטוריאיות ואמונה אופינית לרודנים לפיה מתנגדיו או מתנגדי מפלגתו הם בהכרח גם אויבי המדינה או המשטר. בתקופה ההיא, האמונה הזאת לא הייתה לחלוטין נטולת בסיס. בקרב אנשי השמאל הקיצוני למשל,שכלפיהם הפעיל את הש' ב' אכן היו קשרים בעייתיים (לכל הפחות) עם בריה:מ, ובקרב קיצונים יוצאי מחתרות שהשתיכו לאופוזציה לבן גוריון אכן היו כאלה שקיימו תאים מתחרתיים שיזמו פעולות חבלה ואלימות כאלו ואחרות. ייתרה, בניגוד גמור למצופה מרודן, אלו שהורשעו בפעילויות מהסוג הנ"ל בסך הכל ישבו מעט מאוד בכלא בעקבות חנינה נשיאותית.
חשוב לציין שבן גוריון לא נהג כרודן מבחינה זו שהמדינה צייתה להוראות בית המשפט העליון שביקש לרסן דיכוי חופש העסקה או חופש ביטוי (למשל בנוגע להעסקה של אלדד או לפרשת "קול העם").
בקיצור, בן גוריון לא היה מופת לדמוקרטיות אבל גם לא היה רודן. בזמנו המשטר בישראל היה דמוקרטי בבסיסו (מעין מה שמכונה דמוקרטיה פרוצדוראלית) אך ממש לא דמוקרטיה ליברלית כמו שאנחנו מורגלים לה היום. בזמן כהונתו כבר החל שינוי הדרגתי, גם בגלל התערבות בית המשפט העליון. אשכול בלי ספק העלה את זה כמה דרגות למעלה.
ישן 11-06-2012, 04:43
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אכן, אין הרבה רודנים כאלה - מאידך, יש רודנים גרועים יותר מב"ג שעשו כן. אז מה?
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אין הרבה רודנים שנכנעים בפני בית המשפט העליון וגם מוותרים על השילטון בלי שיאלצו אותם"

ב"ג היה שליט לא דמוקרטי. אפשר להתווכח אלף פעמים על היכן עובר הגבול בין רודן לדמוקרט, אבל ב"ג הוא באופן מוחלט וחד משמעי לא דמוקרט. הוא ה-ר-ב-ה פחות דמוקרט מכל נשיא בן-תקופתו בארה"ב, חרף ההפרדה הגזעית (הממשל הצבאי, אגב, היה מאפיין נוסף של הרודנות החד-מפלגתית שלו - ולא סתם גם חרות התנגדה לו, בידיעה ברורה שככה מייצר ב"ג בסיס כוח למפלגות הלוויין של מפא"י).

העובדה שהוא קיבל מספר מגבלות על כוחו - לא הופכת אותו לדמוקרט. היא הופכת אותו לשליט אוטוריטרי
שאינו רודן. סה טו.

השימוש שלו במשטרה ובשב"כ כמשטרה הפרטית של מפא"י מתועד היטב במסמכים שנחשפו (כולל ביומנים שלו-עצמו...), הריכוז המוחלט של המשק בידי מקורבים, ושיטת הסנקציות הכלכליות כדי לבסס עוצמה מפלגתית (באמצעות "הגוש" וההסתדרות) גם היא מתועדת היטב. ב"ג לא היה פחות מקארתיסט ממקארתי. ההבדל הוא פשוט בזהות האוייבים. רשימות שחורות אצל ב"ג היו קיימות בדיוק כמו אצל מקארתי. יוצאי אצ"ל יכלו לחלום על עבודה בשירות המדינה. עצמאים תומכי חרות יכלו רק לפנטז על זכייה במכרזים ממשלתיים. אלה דברים שפחתו בצורה דרמטית אצל אשכול.

אפשר לשבח את ב"ג ויש הרבה על מה - אבל בכל מה שנוגע להיותו לא-דמוקרט, אין דרך להתווכח על זה. הוא לא היה רודן גדול, אבל הוא בשום פנים לא היה דמוקרט. לא פרוצדורלי ולא שום סוג אחר. ב"ג הוא לי קוואן יו. מייסד דגול של מדינה אחרת, שבנה מערכת לא-דמוקרטית, שאפשרה מידה רבה של חופש ביטוי, ובחירות חופשיות - שמבטיחות את נצחיותה של מפלגת השלטון.
ישן 11-06-2012, 06:04
מנהל

אין לי כח לחזור לויכוח הזה, אבל בישראל לפחות לכולם הייתה זכות הצבעה בפועל
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אכן, אין הרבה רודנים כאלה - מאידך, יש רודנים גרועים יותר מב"ג שעשו כן. אז מה?"

זה הרבה יותר מאשר היה לשחורים בארה"ב באותה תקופה או לנשים בשוויץ. מדינה שלא מאפשרת זכות הצבעה לכל האזרחים הבוגרים היא לא דמוקרטית כלל במונחים של היום.
לגבי הרדיפה של יוצאי אצ"ל בפרט וימנים מוכרים בכלל ומניעת העסקתם הרי בית המשפט העליון מנע פיטורים של ישראל אלדד ממשרד החינוך, גם אחרים כמו שלמה לב עמי היו מורים וושמיר השתלב בשירות המדינה-במוסד. והוא לא היה יוצא לח"י היחיד שם. מרדכי ציפורי עשה קריירה בצבא וכך גם קלמן מגן. דוד יכין עבד במשרד התחבורה החל מ-1950-בתפקידים בכירים. דב שילנסקי עבד כפקיד ממשלתי (בתקופה שלא היה בכלא על אחזקת פצצות...) ועוד. בקיצור, לא צריך להגזים.
בן גוריון קיבל הרבה מגבלות על כוחו. הוא היה תלוי במרכז המפלגה (שבאמת נטש אותו בסופו של דבר), היו בחירות חופשיות, הצלחתו בכפיית דעתו על הצבא הייתה במידה מסוימת עוד פחותה מהיום (אין רמטכ"ל שהעז לעמוד מול ראש ממשלה כמו ידין מול ב"ג) והוא לא ניסה להאבק בבג"ץ כשזה ביטל צעדים כאלו ואחרים שלו.
היו לו נטיות אוטוקראטיות ללא ספק, אבל היו גם נסיבות אובייקטיביות לא פשוטות כמו שתיארתי על קצה המזלג. הייתה דמוקרטיה בסיסית והיא השתכללה עם הזמן.
ישן 11-06-2012, 07:04
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

גם בסוריה יש לכולם זכות הצבעה. זכות הצבעה זה נורא נחמד - השאלה אם יש להם קול...
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אין לי כח לחזור לויכוח הזה, אבל בישראל לפחות לכולם הייתה זכות הצבעה בפועל"

ישראל של ב"ג היא לא סוריה, כמובן. היא סינגפור. אפשר להצביע - אבל אין באמת כל משמעות להצבעה, כיוון שהמערכת בנוייה ככה שהשלטון לא באמת יכול להתחלף.
באשר לדוגמאות שמראות שיוצאי מחתרות יכלו להשתלב בשירות הציבורי - אלדד לא הצליח להשתלב בהוראה בסופו של דבר (חרף הפסיקה לטובתו) ומצא עצמו מועסק בתקן נטול-קביעות ע"י הטכניון ומפוטר מדי שנה; ושמיר (שבדומה ליוצאי לח"י, לא היה מזוהה פוליטית באותה צורה שיוצאי אצ"ל היו, ולכן היו כאלה במוסד/שב"כ, בעוד שלא היו כל יוצאי אצ"ל בארגונים אלה). מעבר לזה, על כל דוגמא בודדת שלך, אפשר להביא עשרים דוגמאות הפוכות. פשוט מגוחך לטעון שיוצאי אצ"ל ותומכי ימין לא הופלו בתקופת ב"ג (הם הופלו גם בתקופת אשכול, שהיה כאמור הרבה יותר דמוקרטי מב"ג) בצורה שהקשתה על יכולתם של רבים רבים מהם, למצוא פרנסה.
ידין היה בן טיפוחיו של ב"ג (מספיק לקרוא את מכתבו הנרגש של ב"ג המנסה להניא את ידין מהתפטרות, בכדי להבין שלא בדיוק מדובר ברמטכ"ל שמתנגש עם ראש ממשלה) - וכאשר החליט ב"ג על קיצוץ בתקציב שידין סירב לקבל - הוא קם והתפטר. להציג את ב"ג כנכנע לצה"ל, זה פשוט לא נכון. לא היה שר ביטחון חזק ממנו.

לא הייתה דמוקרטיה בסיסית. הייתה מדינה לא-דמוקרטית שאינה רודנות. פרישתו של ב"ג היא הגורם הישיר שאפשר התפתחות דמוקרטיה בארץ.
ישן 12-06-2012, 07:39
מנהל

בן גוריון נכנע לא פעם, ולא רק לצבא ובג"צ
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "גם בסוריה יש לכולם זכות הצבעה. זכות הצבעה זה נורא נחמד - השאלה אם יש להם קול..."

הוא היה חזק מאוד, אבל ממש לא כל יכול. אתה כתבת שמי שהיה באצ"ל לא יכל לקבל עבודה בשירות המדינה. הראיתי בחמש דקות עבודה שזו הכללה מוגזמת. ואני לא יודע איך להגדיר מי שאינו רודן אך גם איננו דמוקרט. לדעתי דמוקרט זה ההיפך מרודן ואם בן גוריון לא היה רודן אז הוא היה דמוקרט. וההשוואה לסינגפור אף היא הגזמה גדולה. בסינגפור מפלגת השילטון קובעת איזורי בחירה איך שהיא רוצה ומתי שהיא רוצה וכך משתלטת על כמעט כל המושבים בפרלמנט וקרה גם שעל כולם. מפא"י דל בן גוריון נהגה כך? מפא"י אי פעם הגיעה לרוב מוחלט בכנסת. המקסימום היה 47 מנדטים.
ישן 12-06-2012, 11:44
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הראית בחמש דקות עבודה שאין מאה אחוז אלא 99.99% - הידד. לא הייתה אפלייה...
בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "בן גוריון נכנע לא פעם, ולא רק לצבא ובג"צ"

רודן הוא אכן ההיפך מדמוקרט, וב"ג נמצא איפשהו באמצע על הקשת המשתרעת בין השניים. הוא לא כלא והוציא להורג את מתנגדיו, אלא סתם הוציא להם ת'נשמה...
ההשוואה לסינגפור היא מדוייקת לחלוטין. גם שם הבחירות חשאיות וחופשיות, גם שם לעיתונות מותר לבקר - אבל אישכהו כמעט כולה מיישרת קו. לי קוואן יו תמיד סיפר עד כמה העריץ את ב"ג - ולמרות שאין ספק שהוא מוכשר בהרבה מגיבורו (לא נעים להודות...), הוא הושפע ממנו עד מאוד, ובנה מודל שלטוני כמעט זהה. אזורי הבחירה הם הפטנט שאפשר ללי לשמור על הרוב - בחירות אזוריות - הוא בסה"כ תחליף משודרג לפטנט יעיל-לא-פחות של ב"ג לשמירה על השלטון: יצירת קואליציה נצחית.
ראשית, 47 זה מס' השיא של מפא"י נטו. מפא"י מעולם לא הייתה נטו בימי ב"ג. תמיד היו לה את סיעות הלוויין הערביות (אלה שהממשל הצבאי של הדמוקרט הנאור הפך לכ"כ יעילות, בגלל שליטתן ברשיונות העבודה, מה שהבטיח חמולות של בוחרים...), שהיו נאמנות למפלגת-האם באופן מוחלט, הרבה יותר מכמה מחברי הכנסת של מפא"י עצמה....
מפא"י קיבלה בימי ב"ג את התוצאות הבאות:
כנסת שנייה (1951) - 45+3+1+1=50
שלישית ("בחירות קסטנר" 1955) 40+2+2+1=45
רביעית ("הגידו כן לזקן" 1959) 47+2+2+1=52
חמישית ("בחירות הפרשה" 1961) 42+2+2 =46

לכאורה, לא רוב מוחלט. למעשה, ב"ג קיבץ קואליצייה קבועה של שתיים-שלוש מפלגות נוספות שהיו בעצם סוג של מפא"י-בפועל - המפד"ל (או המזרחי+הפועל המזרחי, שהיו שותף נאמן לכל ממשלת מפא"יניקית עד שנות השבעים), הפרוגרסיבים (שעד 1961 היו שותף נאמן לגמרי. ב1961 חברו לציונים הכלליים והקימו את המפלגה הליברלית), ואחדות העבודה (הפורשים ממפ"ם ימינה, בעקבות הזעזוע מהנטיות המרקסיסטיות של מפ"ם).
כל המפלגות הללו היו נאמנות לגמרי - ויחד עם מפא"י היוו רוב מוצק ובלתי שביר, שאליו הצטרפו מפלגות נוספות, מפעם לפעם.

כנסת שנייה: מפא"י 50+ מפד"ל 10(מזרחי 2, הפועל המזרחי 8) + פרוג' 4 = 64
כנסת שלישית: מפא"י 45+מפד"ל 11+אחדות העבודה 10 +פרוג' 5 = 71
כנסת רביעית: מפא"י 52+מפד"ל 12+אחדות העבודה 7+פרוג' 5 = 76
כנסת חמישית: מפא"י 46+מפד"ל 12+אחדות העבודה 8 = 66

ב"ג לא היו דמוקרט. הוא גם לא היה רודן, וסינגפור היא הדוגמא הטובה ביותר לשיטת המשטר שיצר (לו אך היינו מצליחים כלכלית כמותם. חבל שבתחום זה עלה התלמיד על רבו באופן כ"כ משמעותי...).
ישן 12-06-2012, 18:09
מנהל

ממש לא 99.99 אחוז. הייתי יכול למצוא רבים נוספים ואתה יודע זאת היטב
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הראית בחמש דקות עבודה שאין מאה אחוז אלא 99.99% - הידד. לא הייתה אפלייה..."

אבל אני לא מתכוון לבזבז זמן רק בגלל שאתה רוצה להתעקש על ההגזמה.
בסינגפור המפלגה השלטת מחזיקה ב90 אחוז עד 100 אחוז מהמושבים בפרלנט.מפא"י+ מפלגות לווין הגיעה מקסימום ל-52 (ולעיתים הרבהפחות) מתוך 120. לא ממש אותו דבר, הייתי אומר.
לצרף לעניין מפלגות אחרות שיצרו עם מפא"י קואליציה זה ממש לא רלוונטי. יצירת קואליציה זה משהו אכבר אכבר דמוקרטי. אף אחד לא הכריח את המפד"ל ללכת עם מפא"י. היות ומפד"ל הייתה אז מתונה מבחינה מדינית, ובן גוריון הסכים לפשרות בענייני דת (הסטטוס קוו הידוע) הצירוף שלהן היה טיבעי ומועיל לשתיהן. אין דבר דמוקרטי מזה.
ההשוואה לסינגפור מעוותת. בסינגפור איזורי הבחירה לא נקבעו חד פעמית אלא משונים תדיר כדי להבטיח את התוצאות הרצויות. בן גוריון מעולם לא הרחיק לכת עד כדי כך. מי שמתבטא נגד הממשלה בסינגפור עלול למצוא עצמו נתון לתביעת דיבה בהיקף עצום. לא שמתי לב שבגין אי פעם הועמד לדין על דבריו נגד הממשלה ובן גוריון, חריפים ככל שהיו. בסינגפור התיקשורת נשלטת לחלוטין בידי הממשלה. אפילו בזמן בן גוריון הייתה עיתונות עצמאית או בשליטת גורמי אופוזיציה. כולל כמובן "העולם הזה" שהזכרת.
ישן 12-06-2012, 18:44
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

יכולת למצוא עוד דוגמאות - ועדיין כולם היו שבר של אחוז - ואתה יודע זאת.
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ממש לא 99.99 אחוז. הייתי יכול למצוא רבים נוספים ואתה יודע זאת היטב"

לטעון שיוצאי המחתרות לא הופלו לרעה באופן דרמטי כלכלית בשוק העבודה הפרטי והציבורי (גם אצל אשכול הייתה אפלייה, אבל אצל ב"ג זה גבל ברדיפה - לעתים לא רק גבל..), זה מעבר למגוחך - ואני מקווה שאתה לא מנסה לטעון כך...

בסינגפור יש שתי מפלגות משמעותיות. בישראל המערכת היא רב-מפלגתית. הכוח של מפא"י והגוש שלה בימי ב"ג, לא נפל במאומה מזה של מפלגת השלטון בסינגפור.

ההשוואה לסינגפור מדוייקת להפליא. ב"ג החזיק בעוצמה מקבילה לזו של לי קוואן יו - והאמצעים שהפעיל כדי לדכא אוייבי מדינה, היו מרשימים בהרבה מאלה שלי ראה עצמו נדרש להשתמש בהם. בכל פעם שמספירם לי על ב"ג הדמוקרט, אני נזכר בקטעי יומן משעשעים שבהם הוא מספר אודותים עם איסר לגבי רעיונות על גיס נוער המפלגה לפרוייקטים כאלה ואחרים. תופעה דמוקרטית מאין כמותה, לנהל דיון מפלגתי עם ראש המשטרה החשאית...

ב"ג היה לא דמוקרט. הקמת הדמוקרטיה הישראלית חופפת לתאריך שבו המפלגה שלו אמרה לו "חלאס"...
ישן 13-06-2012, 01:23
מנהל

לא, אני לא יודע זאת
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "יכולת למצוא עוד דוגמאות - ועדיין כולם היו שבר של אחוז - ואתה יודע זאת."

ומה לעשות, אני מפקפק לא בעצם קיומה של אפליה תעסוקתית לרעה של יוצאי אצ"ל, אבל בהחלט בשכיחותה ועוצמתה.
הכח של מפא"י נפל מהרבה מזה של מפלגת השילטון בסינגפור. מפא"י ניזקקה לפשרות פוליטיות בשביל להחזיק בשילטון עם רוב יציב (למשל עם המפד"ל). מפלגת השילטון בסינגפור-לא. בסינגפור, איש האופוזיציהצ'י סון ג'ואן נאם נגד החלטת ממשלת סינגפור לאסור כיסוי ראש על מוסלמיות בבתי הספר. כעונש, לא שהוא נקנס אלא גם נאסר עליו למשך 5 שנים לנסות להבחר לפרלמנט. לא הייתה (ולדעתי עדיין אין) הפרדת רשויות. בעשרות מקרים שבהם אנשי אופוזיציה התבטאו נגד הממשלה הםא נענשו בקנסות כבדים והגיעו לפשיטת רגל-שמשמעה בסינגפור אי יכולת לרוץ לפרלמנט. ראש הממשלה הנוכחי הוא, "במקרה", בנו של "האב המייסד", אשר מצידו המשיך כל הזמן למשוך בחוטים מתפקיד רשמי בממשלה.
על כן ההשוואה לסינגפור מדויקת להפליא לדעתך. במציאות-היא לא. ב"ג הוגבל הרבה יותר וניזקק להרבה יותר פשרות פוליטיות להשיג מה שהוא רצה. הוא גם ציית להחלטות בית המשפט העליון שצימצם את כוחו ("קול העם", ישראל אלדד), וכמובן, עצם זה שהוא למעשה הורחק מהשילטון על ידי מפלגתו מהווה עדות לכך שכוחו היה מוגבל.
אם כן, שילטונו של ב"ג ומפא"י היה אוטוריטאי למדי ובעל יסודות לא דמוקרטיים. ועדיין, בבסיסו הוא היה משטר דמוקרטי והלך והתפתח ככזה.
ישן 13-06-2012, 01:36
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הפרדת רשויות לא קיימת גם בישראל (כל דמוקרטיה פרלמנטארית, אגב, אינה מופרדת באמת)
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לא, אני לא יודע זאת"

אתה יכול לפקפק עד מחרתיים בשכיחות האפלייה כנגד אנשי אצ"ל, אבל זה יהיה כמו לפקפק בשאלה האם לבריטניה יש מלכה. מותר לעשות כן - אבל זה עדיין אבסורדי...
העובדה שאתה כל הזמן נזק לדוגמא ורבע לגבי המגבלות שהשית ביה"מ העליון על ב"ג, הייתה אמורה לרמז לך שבדר"כ הוא ממש לא הפריע לשלטונו הכמעט-בלתי-מוגבל של הזקן.
הפשרות שעשה ב"ג היו מועטות להחריד, ומאפיין גם רודנים גדולים ממנו לאין שיעור (חשוב לבד כמה סונים יש בהנהגת מפלגת הבעת' בסוריה, ותראה שגם רודנים אמיתיים, נאלצים להתפשר פה ושם, כדי להחזיק בשלטון).

המשפט הראשון בשורה התחתונה, הוא נכון למדי. התוספת פחות מדוייקת: שילטונו של ב"ג ומפא"י היה אוטוריטאי למדי ובעל יסודות לא דמוקרטיים. ועדיין, לא היה מדובר ברודנות, שמתוכה התפתחה דמוקרטיה, אחרי לכתו של היסוד שמנע את התפתחותה.
ישן 13-06-2012, 02:37
מנהל

הפרדה הין הרשות השופטת והמבצעת קיימת בישראל יותר מאשר בהרבה מקומות אחרים
בתגובה להודעה מספר 115 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הפרדת רשויות לא קיימת גם בישראל (כל דמוקרטיה פרלמנטארית, אגב, אינה מופרדת באמת)"

יותר מדי, כך טוענים פה. והעדר הגבלה על הרשות המבצעת מצד רשות שופטת הוא בעיית יסוד שפוגעת במידה שדמוקרטיה ראויה להיקרא ככזו. דווקא מזווית זו היה למשטר הישראלי היבט דמוקרטי מראשיתו. לסינגפורי, אין כזה כמובן ומעולם לא היה.
אני ארשה לעצמי לפקפק במידת האפליה של יוצאי האצ"ל, גם אם הדבר אבסורדי בעיניך. העובדה שאני מוצא בקלות יוצאי אצ"ל שהועסקו בשירות המדינה פותחת בפני את הפתח לעשות זאת.אתה רשאי כמובן לפקפק בקיומה של המלכה באנגליה, ובייחוד אם תמצא דוגמאות של אין מלכה באנגליה.
אם בית המשפט העליון הגביל את בן גוריון, גם בכך אתה מוצא עדות לשילטונו חסר המצרים...
מול זה באמת שאין ביכולתי להתווכח. הרי אתה יוצא מנקודת הנחה שבן גוריון היה דיקטטור ואז כל דבר שהוא שלט בו מהווה עבורך אישוש לטענה, וכל דבר שהוא לא שלט בו איננו הפרכה כי אם לא שלט בו משמע שהדבר לא הפריע לו אחרת כן היה שולט בו...
הפשרות שבן גוריון עשה היו רציניות מאוד. אתה חושב שמישהו עם גישה כמו שלו לדת היה מאפשר מרצונו אי גיוס חרדים ושאר ויתורים שנכנסו לכותרת "הסטטוס קוו", או הקמת זרם חינוך ממלכתי-דתי לצד זרם החינוך הממלכתי?
לא הייתה רודנות, הייתה דמוקרטיה מוגבלת (אך דמוקרטיה בבסיס) והיא התפתחה בהמשך.
ישן 13-06-2012, 03:54
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אין ספק שהיא קיימת כאן יותר מבמקומות אחרים, אחרי הכל, רק כאן השופטים ממנים את עצמם...
בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הפרדה הין הרשות השופטת והמבצעת קיימת בישראל יותר מאשר בהרבה מקומות אחרים"

כמובן, שבמקור, הרשויות אמורות להיות שוות זו לזו ולפקח זו על זו, בעוד שכאן האחת מפקחת על השתיים האחרות, בעוד שעליה אין כל בקרה ופיקוח.
גם העובדה ששתי הרשויות האחרות הן זהות בפועל (קואליציה בישראל פירושה שהממשלה שולטת בכנסת ב90 אחוז מהמקרים), מקלקלת את תיאוריית הפרדת הרשויות כאן - אבל ניחא...

אתה יכול לפקפק עד מחרתיים. לבטל את העבר זה כלי חביב על הסטוריונים חדשים. הוא לא באמת משנה את העבר. לטעון שאנשי אצ"ל לא קופחו כאן באופן מאסיבי, זה נלעג.

מאחר ולא טענתי שהוא היה "דיקטטור", הרי שאין טעם להתווכח עם טענה הקובעת כאילו כך קבעתי...
ב"ג היה שליט אוטוריטארי שלא היה רודן ("דיקטטור" בלעג...). העובדה ששלטונו לא היה מוחלט לחלוטין, זה בדיוק מה שטענתי לגביו. שתי הדוגמאות המסכנות של הפסיקה בעניין אלדד (שכאמור, לא הצליח להשתלב בסוף כמורה בביה"ס, חרף הפסיקה, אבל מי זוכר את זה...), ובעניין "קול העם" (שמצוטטת לרוב, דווקא בגלל חריגותה ביחס לתקופה, ולא בגלל היותה מאפיין) - לא מלמדות על עצמאות שיפוטית, כנורמה, אלא על חריגים מרשימים.

הפשרות של ב"ג מרשימות נורא. מפלגת הבעת' (מפלגה אתאיסטית במקורה שהוקמה בידי הנוצרי מישל עפלק) כתבה בחוקה הסורית שסוריה היא מדינה מסלמית, ועל הנשיא להיות מסלמי. כאמור, גם רודנים גדולים מב"ג עשו פשרות - פשרות גדולות יותר מהקמת מערכת חינוך עבור מפא"יניקים עם כיפות (ןזה בדיוק מה שהייתה המפד"ל באותם ימים)...

ישראל של ב"ג לא הייתה דמוקרטיה מוגבלת, ולא דמו' מפגרת, ולא דמוקרטיה מטופשת. היא לא הייתה דמוקרטיה, נקודה. היא גם לא הייתה רודנות. מה לעשות, אין שחור ולבן בחיים, וישראל הייתה אי-שם באמצע. מאותו אמצע טיפס לוי אשכול במשעול, ויצר את אותה דמוקרטיה בסיסית, שעשתה את הצעד הגדול שלה לדמו' ליברלית ב1977 (כאשר הסתבר ששלטון גם יכול להתחלף כאן...).
ישן 13-06-2012, 06:23
מנהל

אדרבה, אז מה תלין על "העדר הפרדת רשויות" ותשווה לסינגפור שם איננה קיימת כלל?
בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אין ספק שהיא קיימת כאן יותר מבמקומות אחרים, אחרי הכל, רק כאן השופטים ממנים את עצמם..."

ואולי שכחת, אבל בית המשפט העליון נתון בסופו של דבר לחסדי הרשויות האחרות. הן יכולות לחוקק חוקים שיעקפו את פסיקותיו, הן יכולות לשנות בהנף חקיקה את שיטת בחירתו, את סמכויותיו וכו', והן יכולות להתעלם זמנית או בכלל מפסיקותיו.
אתה יכול לומר שזה "נלעג" עד מוצאי שבת הבאה, ועדיין אני אשאר עם הפקפוקים לגבי מידת ה"רדיפה" של יוצאי האצ"ל. קודם טענת שיוצא אצ"ל יכל "רק לחלום" על משרה בשירות הציבורי. אחרי שהראיתי, ובקלות, דוגמאות לכאלו שלא רק נכנסו לשירות המדינה אלא אפילו לתפקידים בכירים זה הפך ל-99.9 אחוז. אפשר להמשיך ןלמצוא עוד רבים מה שיפריך את טענת האחוז הסורי אבל עזוב. בסדר. אני נלעג. למה שאתאמץ הרי זה לא ישנה דבר. אתה יודע, אתה החלטת.
הבאתי 2 דוגמאות לפסיקות בג"ץ נגד עמדת בן גוריון. והוא קיבל אותן. חריג, לא חריג, העובדה היא שבניגוד לסינגפור או לסוריה בית המשפט יכל בכלל לפסוק נגד הממשלה, וזו אפילו צייתה לו.
הפשרות של בן גוריון הן לא מרשימות אלא צורך המציאות ותוצר של מאבק פוליטי. העובדה היא שלא רצה חינוך ממלכתי דתי אך אולץ לכך במסגרת פשרה. ההבדל בין סוריה ובין ישראל הוא שבישראל הפשרות היו דינאמיות ותוצר של משא ומתן מתמיד בין נציגי ציבור נבחרים. ממש כמו בסוריה, לא? או שמא כמו בסינגפור?
באותו משפט אתה אומר שאין "שחור לבן" וגם קובע בפסקנות שישראל לא הייתה דמוקרטיה. ובכן, אכן אין שחור לבן כשמדובר בדמוקרטיה ובין המדינות שעומדות בתנאי הסף לדמוקרטיה יש דמוקרטיות יותר ופחות. ישראל הייתה פחות דמוקרטית וזה השתנה בהדרגה. היא לא הייתה רודנות ולא "אמצע". היא לא הייתה קונגו, ולא סוריה ולא סינגפור. אין אף מדינה לא דמוקרטית שבה יש חופש ביטוי מלא לאופוזציה, ביקורת שיפוטית עצמאית על הממשךה ובחירות חופשיות מספיק על מנת לאלץ את ראש המפלגה הגדולה להרכיב קואליציות תוך פשרה עם שאר מרכיביה.
ישן 13-06-2012, 08:44
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הראית בקלות דוגמא ורבע - שעליהן יש אלפים הפוכים
בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אדרבה, אז מה תלין על "העדר הפרדת רשויות" ותשווה לסינגפור שם איננה קיימת כלל?"

להתווכח על קיומה של אפלייה בוטה וחד משמעית בנוגע לאצ"ל, זה באמת ויכוח הזוי. זה בערך כמו להתווכח האם מלחמת ששת הימים הייתה ב1967 או ב1534. אתה האדם הראשון שנתקלתי בו בשנים האחרונות שמנסה להתכחש לדבר הזה.

הביקורת השיפוטית שאתה משתבח עד כדי כך שמצאת שתי דוגמאות מסכנות לקיומה (שאחד מהם הפך לאות מתה בתוך שתי דקות - כזכור, אלדד לא באמת עבד כמורה, חרף הפסיקה), לא הייתה קיימת באמת. חופש הביטוי בסינגפור דומה לזה שהיה פה, וגם שם אנשים הצביעו בחופשיות בשיטה שהבטיחה שלטון נצחי להנהגה הקיימת. הקואליציות של ב"ג הן פשרות זניחות להחריד - הוא עשה כמעט כל מה שרצה.

אני שב וקובע שאין שחור ולבן (דמוקרטיה היא לבן ורודנות היא שחור).
ישן 05-06-2012, 17:44
מנהל

האיש זיקית
בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "בהחלט לא. אייכלר מייצג מאבק ציוני רק כשזה נוח לו"

תומך בדמוקרטיה כל עוד זה משרת אותו. הוא יודע שמפלגתו נהנית בדרך כלל מכח פוליטי עצום, בשל היותה לשון מאזניים. כח פוליטי גדול בהרבה מכפי שמבחינה דמוקרטית טהורה היא ראויה לו. למרות שהיא מייצגת מיעוט, היא מסובבת את המדינה על האצבע הקטנה (אפרופו שירות בצבא וגיוס חובה...). לכן יש בדבריו צביעות כפולה: ראשית, הוא עצמו מייצג תופעה אנטי-דמוקרטית שבה רצון הרוב (גיוס חובה לכולם) לא בא לידי ביטוי בגלל מיעוט שנמצא בצומת אסטרטגית. שנית, בג"צ בעייתי מבחינתיו משום שהוא בדיוק הגוף שיכול לאזן החלטות מקוממות שאותו מיעוט יכול לנסות לאכוף על הרוב, וזה כמובן מקור הקצף העיקרי שלו. אין לו בעיה עם תופעות לא דמוקרטיות כל עוד הן משרתות אותו.
במקרה הזה, כפי שכתבת, הנושא איננו בג"צ, מה שמחזק עוד יותר את דעתי על מניעי מר אייכלר. ולא אכנס שוב לויכוח החוזר על בג"צ. כלומר, לא כרגע אבל אני מבטיח לך סיבוב נוסף ברגע שיהיו לי הזמן והאנרגיה
ישן 05-06-2012, 17:57
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זה אותו אייכלר שקרא לביטול שירות החובה בשם הדמוקרטיה?"

חחחחחחחחחחחחחחחחחחח נכון אחי חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח.

אם הוא קרא למישהו "חיות דו רגליות" זה אומר שהוא לא דמוקרט? או כן דמוקרט? או קשור איכשהו לנושא?

ביטול הגיוס בכפייה (מה שמכנים כאן "שירות חובה" בלשון מכובסת, אבל כזה קורה באריתריאה פתאום זה הופל בחזרה לגיוס בכפייה...) הוא דווקא רעיון דמוקרטי-ליברלי למהדרין מן המהדרין. אם אנחנו מוכנים לדמוקרטיות מסוגים אחרים (ואפילו דמוקרטיות עממיות...) זה סתם לא קשור, כמו הדוגמה הקודמת, אבל אם נדבר דווקא על דמוקרטיה ליברלית - אז ודאי שגיוס בכפייה עומד בניגוד עקרונותיה. (אולי במקרה מסוים הוא יכול להיות מוצדק, אבל בעיקרון מדובר בדבר שלילי מאוד.)

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 05-06-2012, 21:59
מנהל

הנימוק אכן דמוקרטי ולכן הצביעות
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "למה? הרי גיוס צבאי הוא כפיה,..."

הוא תומך בדמוקרטיה כשזה נוח לו. וכזה לא נוח לו...בקיצור, צבוע.
בוא נשאל כך-אתה חושב שהוא היה תומך בדמוקרטיה ואי כפיה אילו היה עולה לשילטון?
ולגבי ההשוואה בין גיוס בכפיה ובין התערבות דת בחיי אישות:
אין מה להשוות. הצבא משרת את הכלל, כולל את המשרת (אם כולם ישרתו אך הוא לא-הרי שהוא טרמפיסט, שלא לאמר גרוע מזה) ואילו התערבות הדת בחיי האישות לא משרתת את האזרח שנאלץ לנהל עיניניו ברבנות בשום צורה וגם לא משרתת איזה צורך לאומי דוחק שיכול להצדיק כפיה.
ובאופן כללי, לכפיה יש מקום כאשר מדובר בעניין חיוני לכלל. כך למשל תשלום מיסים ושירות בצבא. מי שמתנגד לכל כפיה הוא בעצם אנרכיסט.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:16

הדף נוצר ב 0.29 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר