לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-07-2012, 14:01
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
הרב ברנד: צבא שכופה על חייליו הדתיים לשמוע שירת נשים אינו יכול לדרוש גיוס חרדים

גם אם החרדים יתגייסו, הרדיפה נגדם תימשך

הרב יצחק ברנד מארגון חלמי"ש טוען שאם החרדים יתגייסו, מצבם בחברה הישראלית רק יורע, "תסתכלו מה קרה לדתיים הלאומיים שהשתלבו בצבא".

ציטוט:

האם יש מישהו שבאמת חושב שאם החרדים יתגייסו ההסתה נגדם תיפסק, ודאי שלא. הדתיים הלאומיים הוכיחו שהם הולכים לצבא ולא מפסיקים לעשות להם צרות, מאשימים אותם שהם משתלטים על המדינה והורסים להם את המאחזים. אם החרדים ילכו לצבא יתקפו אותם יותר

ציטוט:

לדבריו, צבא שכופה על חייליו הדתיים לשמוע שירת נשים אינו יכול לדרוש גיוס חרדים

לכתבה בשלימותה:
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/241023

https://sites.google.com/site/hamedinai/

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-07-2012, 14:53
צלמית המשתמש של one_man
  one_man one_man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.11
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אולי באוויר שהם נושמים קודם..."

אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק (ע"ע שתיית מים שמקורם בכינרת בימי חג הפסח) ואני שואל האם לאבק גילוי-עריות יש שיעור ?

בקיצור מה שרציתי להגיד הוא שב 64 שנות קיומו של צבא ההגנה לישראל נשים שרו בו וחיילים דתיים שרתו בו ולא קרה שום דבר נורא. לפתע האיסור הזה הפך למעין "יהרג ובל יעבור" אצל מספר זרמים דתיים. אני מקווה שאותם חיילים דתיים שנטשו אירוע שבו שרו נשים שמחים עכשיו שמאבקם הפך לכלי בידי החרדים שאינם מעוניינים להתגייס.
למיטב ידיעתי בגדוד הנח"ל החרדי מעולם לא נשמע קול שירת אישה - אבל עובדות לא אמורות להפריע לרבנים שמתנגדים לגיוס תלמידיהם.

נערך לאחרונה ע"י one_man בתאריך 17-07-2012 בשעה 14:56.
ישן 17-07-2012, 14:25
צלמית המשתמש של totaljack
  משתמש זכר totaljack totaljack אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.11
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hamedinai שמתחילה ב "הרב ברנד: צבא שכופה על חייליו הדתיים לשמוע שירת נשים אינו יכול לדרוש גיוס חרדים"

ציטוט:
דתיים הלאומיים הוכיחו שהם הולכים לצבא ולא מפסיקים לעשות להם צרות, מאשימים אותם שהם משתלטים על המדינה והורסים להם את המאחזים

הורסים מאחזים בגלל שיש שם דתים לאומים ? זה חדש לי.

ציטוט:
הוא צבא מאוד מקולקל - יש בנות, הכשרות גם לא בסדר ועוד כל מיני בעיות

זהו ? יש בנות 'פסיק' ? אין הסבר למה זה לא תקין ?
אז יש בנות, גם במגזר החרדי יש בנות, אני בטוח שאפילו הרב המהולל יצא מאישה.
זאת דרך תורה ? לשונא בנות סתם ? מילא היה אומר שיש בנות לבושות לא צנוע, אבל יש בנות 'פסיק' ?

משהו מאוד רע עובר על החרדים, הם איבדו כל שמץ של קשר לעולם האמיתי.
ישן 17-07-2012, 19:19
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
כמות החרדים המתגייסים עלתה באופן מינימלי
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "הגיעו להסדר בעניין, מתחת..."

יש לך מסגרת מפנקת בחיל האוויר שבה הם חיים בדיוק לפי הנורמות שבם רגילים בהם, ויש לך נח"ל חרדי שמורכב במידה רבה מלא-חרדים בגלל הנכונות הנמוכה להתגייס. אתה מבין, אפילו למלא גדוד אחד איו יכולת מבני המגזר החרדי. והעדר הגיוס של חרדים לגדוד היה המצב מלכתחילה אז חבל על התירוצים. ולגבי פרשת שירת הנשים בקורס קצינים: כאמור, אפשר היה להגיע להסדרים מחייבים שפוטרים צוערים חרדים באופן פרטני מפעילויות שונות ומוגדרות. דווקא במקרה הקק"ץ לא מדובר בצוערים חרדים אלא בדתיים לאומיים.
כאמור, הכל עניין של הסדרים שאפשר להגיע אליהם אם יש רצון בכך. כרגע אין מספיק רצון מהצד החרדי אבל אני מאמין שזה יגיע ככל שיגברו הלחצים.
ישן 17-07-2012, 20:06
  Harmonic Oscillator Harmonic Oscillator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.12
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "באחוזים, הכמות עלתה בצורה..."

ואכן בגדוד עצמו הת"ש שנדרש התקיים, הבעיה עלתה בקורס קצינים.
גם אם קיימות בעיות נקודתיות (ואין ספק שבאירגון גדול הן יקרו), צריך לדעת למצוא פתרון יחדיו ולא לשבור את הכלים, הצד השני הרי הוכיח שהוא מסוגל לבוא לקראת החרדים. ולראיה מסלולי השרות המיוחדים והמיטיבים, אוכל כשר ועוד.

"באחוזים, הכמות עלתה בצורה מדהימה."
איזה אחוזים? אחוז המשרתים מכלל החרדים כמעט ולא עלה. אתה בוחר בפינצטה את המספרים הנוחים לך.
לכולנו ברור שחוק טל הוא חוק לא שיוויוני, זכות הקיום היחידה שיש לו היא כחוק שמעודד גיוס במגזר החרדי במטרה להביא לשיוויון בנטל.
כעבור עשור עדיין מדובר על אחוזים בודדים ממחזור גיוס במגזר הנ"ל, לפי כל אמת מידה זהו כישלון. זאת למרות פרויקטים יעודיים שכוללים הכשרה כמו שחר כחול.
לדעתי לצה"ל יהיה קל יותר להתמודד עם גיוס גדוד חרדי בשנה, עם כל המסגרת שלו על טהרת החרדים מאשר להתמודד עם שיבוץ של חרדי פה וחרדי שם וניסיון לשמור על כל החוקים והתנאים המיוחדים שלהם כאשר הם מפוזרים.
ישן 17-07-2012, 21:01
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני מצפה לאותו אחוז קרביים כמו באוכלוסיה הכללית. וודאי כשמדובר בגדוד חי"ר קל"

אתה מצפה לשווא. אותם חברה חלושים שלא אוכלים כמו שצריך ולא ביצעו פעילות גופנית מכיתה ב' (אני חושב שניתן להניח שהפרופיל הממוצע שלהם יהיה נמוך משל אדם אחר) לא יילכו לקרבי, הם יילכו להיות מש"קי דת, או במודיעין עם החרדים האחרים, רבנות צבאית וכו'. חלק יגיע לקרבי מן הסתם. למלא גדוד שלם? מסופקני. אני מזכיר לך שבתכל'ס, מי שלא רוצה להיות קרבי לא יהיה קרבי, מאוד קל לצאת מקרבי.
וזאת בהנחה שהם בכלל יתגייסו בהמוניהם ולא תראה מקרים של סירוב פקודה, חודשיים מאסר ויציאה כגיבורי העדה כולה.

ישן 17-07-2012, 21:11
מנהל

ראיתי מספיק "חבר'ה חלושים" שהסתדרו בקרבי.
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אתה מצפה לשווא. אותם חברה..."

אין הבדל גדול בין תלמיד הישיבה החרדי ובין תלמיד התיכון שלא מזיז את התחת מכיסא המחשב וטוחן כל היום אוכל זבל. והם לא כל כך "חלושים" כשזה מגיע להפגנות והתפרעוית.
רמת הכושר הגופני של הנוער בישראל על הפנים, ולא מהיום. כשאני התגייסתי השתייכתי לקומץ במחלקה שלי שהיה בכושר סביר. השאר היו במצב גופני אפסי. והצבא גם מצפה לכך ולכן די בונים כושר מאפס. מה שקובע הוא לא הכושר הגופני (שכאמור, ניתן לבנות אותו מאפס, וודאי בגיל 18) אלא הפרופיל הבריאותי. ואין שום סיבה להניח שהפרופיל הבריאותי של החרדים יהיה שונה מזה של החילונים. לצרכי גדוד חי"ר קל גם לא צריך פרופיל רפואי של לוחם סיירת. ניתן לקבל גם בעלי פרופיל 72 ומטה עם סעיפים מסויימים.
למרות שיעור הגיוס המינמלי של חרדים היום, זה מספיק כדי למלא חלק מגדוד חי"ר. יוצא מכך שגיוס כללי של חרדים יספיק למלא את הגדוד כולו, ואולי יותר.
מי שממש לא רוצה להיות קרבי לא יהיה. אבל אפשר לחנך להעדיף קרבי ואפשר לתגמל מי שהולך לקרבי. אני לא חושב שלחרדים יש בעיה מיוחדת עם קרבי כמו שיש להם בעיה עם השירות בכלל.
ולגבי אי מוכנות לשרת בכלל-אני לא בעד להעמיס על מערכת הכליאה הצבאית. אני בעד התניית זכויות בחובות.
ישן 17-07-2012, 21:17

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ראיתי מספיק "חבר'ה חלושים" שהסתדרו בקרבי."

אסטמה, סעיפי משקפיים, גב עקום ואלו רק הדברים שאני מכיר מהמשפחה שלי (ככה זה כשאתה סגור בישיבה כל היום, לא רואה שמש וקורא בגב עקום).
אפשר לתת כושר למי שרוצה לשפר אותו, לא למי שלא רוצה להיות שם.

ואתה צריך להחליט- פה אתה כותב שהם יכולים למלא גדוד חיר, למטה כתבת שחלק מהגדוד בכלל אינו חרדי. אתה לא יכול לכתוב מה שאתה רוצה לפי סוג הטיעון שאתה מעלה.

איך תחנך חרדים לרצות קרבי בדיוק? תכניס קציני צבא לישיבות?
לתגמל? לא ממש עושים את זה עכשיו, אז יעשו את זה כשיהיו עוד כמה אלפי חיילים בכל מחזור?
התנית זכויות בחובות- נשמע יפה על הנייר. תסביר לי איך אתה עושה את זה פרקטית. כתבתי לך- מה תוכל כבר לקחת להם?

ישן 17-07-2012, 21:29
מנהל

אתה טוען שלחרדים יש יותר מקרי אסטמה? זה טעון בדיקה
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אסטמה, סעיפי משקפיים, גב עקום..."

ולגבי משקפיים-זה בדרך כלל לא מוריד לפרופיל לא קרבי.
אני לא יודע איך לא הבנת אבל אסכם שוב: כרגע, הגיוס של החרדים מינמלי ולכן הם ממלאים רק חלק מהגדוד שנוצר למענם. אם יהיה גיוס מלא של החרדים אזי כל הסיכוי שאותו גדוד יתמלא. אתה מבין בארתימטיקה נכון? צא וחשב בכמה גדול פוטנציאל הגיוס מכמות המתגייסים כרגע וזה ייתן לך את התשובה.
איך אחנך חרדים לרצות קרבי? קודם כל, זה בהחלט רעיון טוב להכניס קצינים לישיבות. בייחוד כשמדובר בקצינים שהם חרדים או דתיים-לאומיים "כבדים". מעבר לכך, ראיתי חיילים חילוניים שגויסו לקרבי בניגוד לרצונם (לתותחנים-איתם חלקתי את הבט"ר) ורבים מהם שינו דעתם תוך כדי הטירונות, כולל כאלו שבסופו של דבר אפילו היו לקצינים. גם את החרדים אתה יכול לשלוח לטירונות "נצח יהודה" למרות רצונם ושם לקדם להם את המוטיבציה. ואני לא ממציא כאן את הגלגל. זה לא עובד עם כולם אבל זה עובד עם רבים. לפחות חלקית (מספיק כדי שמסקסימום ירטנו אבל לא יעשו בעיות מעבר לכך) ולפחות למשך חלק מהזמן (יענו, לא בהכרח ישלימו את כל 3 השנים בתפקיד הקרבי).
כבר היום מתגמלים קרביים וצריך לתגמל הרבה יותר. ולא מדובר כאן בסכומי עתק היות ומספר המשרתים בקרבי (בוודאי כאלו שמשלימים 3 שנים כקרביים) מוגבל.
וכבר כתבתי לך במקום אחר שאפשר לקחת הרבה מאוד ממי שלא משרת.
ישן 17-07-2012, 21:34

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה טוען שלחרדים יש יותר מקרי אסטמה? זה טעון בדיקה"

כפי שכתבתי, אני מדבר על המשפחה המורחבת שלי, לא על כל החרדים.
כתבת מפורשות שיש כרגע גדוד חרדי, אבל במקום אחר כתבת שהוא לא ממש חרדי. לא משנה, אני מתייחס למה שאתה כותב כרגע- הם בהחלט יעדיפו לשרת קרוב לבית ולצאת יומיות, ועם עשרה אחים, וכשהם עניים וצריכים אישור לצאת לעבוד (והצבא מחלק אישורים כאלו לא מעט), וכשבגיל 18-19 מתחתנים ובגיל 20 יש ילד, הם יקבלו שבוע שבוע, או 5-9, כמו שמקבלים הרבה מאוד עניים אחרים ממשפחות מרובות ילדים, חילונים או לא.

אני רוצה לראות ישיבה ליטאית שתכניס קצין קרבי להרצות על גיוס... זה יהיה אחרי שאצביע לחד"ש וארכב על חזיר מעופף מגיהנום קפוא.

ישן 17-07-2012, 21:44
מנהל

המשפחה המורחבת שלך לא בהכרח מייצגת...
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "כפי שכתבתי, אני מדבר על..."

בטיול האחרון שלי בירושליים נתקלתי בדי הרבה בני נוער חובשי כיפות שחורות שניראו לי בריאים וחסונים למדי. כתבתי בכל מקום שיש גדוד חרדי אבל שכרגע, בהינתן שיעור הגיוס הנמוך, גם הוא לא מתמלא בחרדים אז הוא מתוגבר באחרים. אני באמת לא מבין את הסיפור פה.
כשהגיוס בגיל 18, רוב השירות לא יהיו לרוב החרדים ילדים. לגבי "מה יעדיפו" וכו', אציין רק שאנחנו מדברים על אלפים רבים, ובשביל להגיע לכך שנצח יהודה יהיה על טהרת החרדים בסך הכל מדובר בעוד כמה מאות. אין מצב שזה לא יקרה.
ולגבי קציני צבא בישיבות ליטאיות-אם מדובר במוסד שמקבל מימון מהמדינה, בהחלט יכול להיות מצב שלא יהיה לו ברירה...ובכל מקרה, זו רק שיטה אחת.
ישן 17-07-2012, 23:26

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אסטמה, סעיפי משקפיים, גב עקום..."

לא חייבים רק גדודי חי"ר. מה עם שריון, תותחנים, מוד"ש (נגיד רקון), נ"מ וחיל הים?
ובכלל גם אם אחוז הקרביים שלהם יהיה נמוך יותר וכמה אחוזים (הכוונה היא במקום 10% קרביים 7% קרביים, המספרים להדגמה בלבד), אז מה? על זה תפיל שילוב של עשרות אלפים בצבא?

"איך תחנך חרדים לרצות קרבי בדיוק?"

אם תרשה לי אשאל אותך שאלה הפוכה. איך חינכנו את העליה הרוסית והעליה האתיופית להתגייס לקרבי? ואלה הם דוגמאות רק מהזמן האחרון. שוב ייתכן, ואף סביר בשנים הראשונות הנשירה תהיה גבוהה יותר. תבין, מדובר בתהליך לא בזבנג וגיסנו. עם השנים הם יכירו את הצבא בכלל והחלק הלוחם בפרט מקרובים ומכרים ששרתו, נלחמו במלחמות ואפילו נפגעו (חלילה). זה טבע האדם להתעניין בדברים שקרובים אליו וברגע שהמתגייסים לא יהיו רק שולי החברה, עלית מדרגה בשילוב עם הצבא יהיה כמעט בלתי נמנע. כאן גם הבעיה המרכזית של חוק טל הישן, המגויסים היו משולי החברה החרדית (להבנתי) ונותרו מבודדים מהמאסה המרכזית של העדה גם אחרי השחרור.

נערך לאחרונה ע"י Harmonic Oscillator בתאריך 17-07-2012 בשעה 23:35.
ישן 18-07-2012, 07:45

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "האם הרוסים והאתיופים חונכו..."

אני לא מכיר את כל הרוסים, אבל אני מכיר רבים, ואני יכול להגיד לך שאתה טועה.
מה אתה חושב שנערים בני 14-18 הגיעו לכאן בגלל הציונות? ילד שגדל כל חייו בברית המועצות מבין בכלל מהי ציונות ואיפה נמצאת ישראל על המפה (אני מדבר על הנערים שעלו שנים ספורות לפני הגיוס) גם אם הם היו יהודים? לא ממש הייתה להם בררה. ובניגוד לחרדים לא היה להם מושג לאן הם הולכים ומה יהיה בצבא. תאר לך שאני מגייס אותך לצבא רוסיה או אתיופיה (ובמיוחד בתקופה שלפני עידן האינטרנט). האי ידיעה שלך לגבי מצבך היא הבסיסית שבבסיסית. אה ואתה גם צריך ללמוד אמהרית תו"כ.

"האם הרוסים והאתיופים חונכו מגיל צעיר שהצבא הוא מקום רע ומלא פריצות"

אוהו, נפלת פה חזק. הדימוי של הצבא ברוסיה ובפרט היחידות הלוחמות הרבה הרבה יותר גרוע מהדימוי של צה"ל על ידי החרדים. לא רק שאתה נעלם לשנה וחצי שנתיים, רוב הסיכויים שתעבור התעללות פיזית מנטלית ואולי גם מינית. אולי כדאי שתשאל עולים על סיפורי קרוביהם בצבא ברה"מ ורוסיה. אני יכול לכתוב לך פה עדויות על התנהלות "נורמלית" של יחידות רבות אם אתה מעונין.
אני מכיר עולים רבים, במיוחד בדורות הראשונים שהוריהם נלחמו עם הילדים נגד הגיוס באמונה שהצבא הוא ברוטלי גם בישראל, אני מדבר על פחד אמיתי.
אני מאמין שגם האתיופים שעלו לכאן לא סיפרו סיפורי נפלאות על הצבא שם. אם כי אני פחות מכיר.

איכשהו זה עדיין עבד, פרופיל 97 לקרבי, בלי מסגרת תומכת, בלי שמישהו יסביר להם מה קורה סביבם ומה הם אמורים לעשות. למרות שכמו שציינתי, בהתחלה הנשירה היתה גבוהה יחסית.
ישן 18-07-2012, 08:18
מנהל

הזכרת לי לרגע את החבר'ה הרוסים מהבט"ר...
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "אני לא מכיר את כל הרוסים, אבל..."

הם היו מאוד טריים בארץ ולא ממש הבינו מה קורה. כמה שאנחנו היינו מסכנים (והיינו...) הם היו בספירה אחרת לגמרי. היו ביניהם כאלו שהספיקו לשרת גם בצבא הרוסי ובשבילם זה לא היה קשה במיוחד יחסית למה שעברו שם לפי סיפוריהם. ואגב, מעניין לציין שבאותו בט"ר היו גם כמה חבר'ה חרדיים מבוגרים יחסית שעשו שירות מקוצר. דווקא הם היו נינוחים יחסית ולא התרגשו יתר על המידה. יצא לי לעשות עם אחד מהם תורניות מטבח והוא היה ממש חמד של בחור. לדעתי, הטעות הבסיסית של החרדים היא שאינם מבינים שכמו שהצבא יכול אולי לקלקל אותם כך הוא יכול לגרום להיפך המוחלט. אני לא הכרתי דתיים כמעט בכלל לפני הצבא (שלא לדבר על חרדים) והייתי נגוע בדיעות קדומות למכביר. הצבא שיחרר אותי מזה וגם חשף אותי להיבטים בסיסיים של יהדות שכלל לא הייתי מודע להם. לא נכחתי בקידוש עד הטירונות והרבה מושגים בסיסיים ביהדות למדתי מחברי למחלקה. חבל שהחרדים רואים רק את הסיכון ולא את האתגר והשליחות.
ישן 19-07-2012, 18:59

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "שרנסקי? אסירי ציון אחרים שהיו..."

לרוב אלה שהחליטו לעלות הם ההורים, לא הנערים בגיל 15, אלה שהתגייסו בפועל.
אני לא נכנס בכלל לסיבות לעליה כי הם לא קשורים לנושא.

שרנסקי לא עלה בתחילת שנות ה-90, הוא ניסה לעלות עוד בשנות ה-70 ואישתו הייתה בארץ היתה משנות ה-70.

"אחרוני אסירי ציון בברית המועצות שוחררו משנת 1986 עם ההכרזה של מנהיג ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב על מדיניות הגלאסנוסט."

לא ממש תחילת שנות ה-90.
אין ספק כי חלק משמעותי מהעליה הזו התערה באופן מהיר יחסית. אני מדבר ספציפית על תחילת שנות ה-90 וגיוס חברה שהיו שנים ספורות בארץ. ההשוואה לחרדים היא לא אחת לאחת אבל לדעתי היא רלוונטית.
רבים מהנערים המגויסים לא היו ציונים, בדומה לחרדים. אולם קיים ההבדל שלעולים היו תחושות לאומיות חזקות יותר (השערות שלי כמובן...), אבל למרות ההצהרות אני חושב שגם הציבור החרדי מרגיש קרבה לכלל הציבור הישראלי.
ישן 17-07-2012, 20:53

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "ואכן בגדוד עצמו הת"ש שנדרש..."

אני מסכים איתך לגבי גדוד חרדי סגור, למרות שאז יבואו הצווחנים ויגידו שלא ייתכן שיהיה חייל שכפוף לרב יותר מאשר למפקד. גם לדת"לים הם כבר עושים את זה. ומה עם נציגות הנשים שכבר התרעמו על הכוונה לקלוט חרדים כי זה יפגע בנשים?

חוק טל אולי לא שוויוני, אבל עברנו את שלב הדיון מה צודק ומה לא. צריך להגיע לשלב של מה חכם. אתה לא יכול לגייס בכוח 50 אלף איש. אתה לא יכול לגייס בכוח אפילו 5000. מה תעשה, תכלא את כולם?
סנקציות לא תעבודנה, לא עם הכוח החרדי בכנסת, לא ריאלי להכריז "נבטל להם קצבאות" כי שנינו יודעים שזה לא יקרה.

ישן 17-07-2012, 21:22

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לגמרי ריאלים"

אתה עדיין לא ריאלי.
מתוך וויקי-

"צבאות הילדים שולמו בשנות ה-70 וה-80 בשתי רמות: רמה גבוהה לילדים בעלי קרבה משפחתית לאדם ששירת בצה"ל ורמה נמוכה יותר לילדים שקרוביהם לא שרתו בצה"ל. בעקבות הסכם קואליציוני של ממשלת הליכוד עם אגודת ישראל ניתנו קצבאות ילדים ברמה הגבוהה גם לילדים שאביהם דחה את שירותו במסגרת הסדר תורתו אומנותו. כנגד מדיניות זאת הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי חברי כנסת ערבים, בטענה של פגיעה בשוויון. בג"ץ דחה את העתירה בנימוק שמקומו המיוחד של לימוד התורה בעם ישראל מצדיק את העדפת לומדי התורה [2].
בשנת 1993 לאחר הקמת ממשלת ישראל ה-25 חודש תשלום קצבת הילדים לכל ילד ללא מבחן הכנסות ובוטלה ההבחנה בין יוצאי צבא לשאינם כאלו."

למעשה בג"צ בזמנו עשה זאת לטובת החרדים, עכשיו בכל אופן לא תוכל להחזיר את המצב הקודם בשל הערבים.
ואם אתה כל כך בטוח שבחקיקה תוכל להתגבר על זה, למה שהם לא יהיו בטוחים שאפשר להתגבר על פסילת חוק טל? אולי זה לא כל כך קל?

בהמשך לדבריך-
כמה חרדים כבר עובדים בשירות המדינה? ואיך זה מסתדר עם האפליה המתקנת שיש לערבים בשירות המדינה? תצטרך לבטל אותה? זה לא יקרה..
דיור ציבורי- המבחנים הם לפי מצב כלכלי, מספר ילדים ולא לפי שירות צבאי. סמוך על שר השיכון וועדת הכספים שדאגו לזה. תראה לי איך אתה עובר אותם? ולא, קואליציה דמיונית של לפיד, לבני, ליכוד, עבודה ומרצ היא לא תשובה.
הסכמתי איתך על הקצבה והתשלום לישיבות, אך זאת עדיין לא תהיה מכת מוות לישיבות. תרומות תגדלנה, רמת החיים תעלה, הם ייצאו לעבוד קצת יותר, קצת יותר עבודה בשחור והם יסתדרו.

ישן 17-07-2012, 21:38
מנהל

אתה רק מחזק את הנקודה שלי
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אתה עדיין לא ריאלי. מתוך..."

אפילו בג"ץ (וזכרתי לא נכון, מסתבר) לא פסל התניית קיצבאות בשירות.
עכשיו, למה בוטלה ההבחנה בין יוצאי צבא ושאינם כאלו? פעמיים זה קרה (בפעם הראשונה לגבי החרדים ובשניה בכלל) משיקולים פוליטיים נטו. בקיצור, בג"ץ הוא לא הבעיה. ובג"ץ הוא לא אלוהים (או השטן), אין לו גייסות לאכוף שום דבר וניתן לחוקק חוקים עוקפי בג"ץ. שאל את נבחריך מדוע אינם עושים זאת.
כמה חרדים עובדים בשירות המדינה? כל חרדי שעובד ברבנות הראשית (כולל כל רבני הערים והמועצות, משגיחי כשרות, חזנים, דיינים וכו') הוא עובד בשירות המדינה וכך גם כל חרדי שעובד במוסד חינוכי שאיננו פרטי אלא מתוקצב בידי המדינה. אולי זה לא פורמאלית "עובד מדינה" אבל המדינה יכולה להתנות תיקצוב בהעסקת יוצאי צבא בלבד. לגבי הערבים-אותו דבר בדיוק.
פוליטית-זה בהחלט בהחלט אפשרי. כאמור, עניין של מנהיגות חזקה שמוכנה לקחת את הסיכון. יש פה קצת עניין של דילמת האסיר (כל אחד חושש שהחקיקה תכשל בגלל האחרים והם יצאו בעלי הברית של החרדים והוא אויביהם לקראת המגעים לקואליציה הבאה) אבל זה פתיר, ובייחוד בהינתן הלחץ הציבורי המתאים. לחץ שלא יקרה אם כל אחד ירים ידיים או סתם יבטל את המחאה כי מובילה לא מוצאים חן בעיניו.
ישן 17-07-2012, 21:46

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה רק מחזק את הנקודה שלי"

איפה ראית שזה קרה פעמיים?
החרדים העבירו תיקון שהם כן יקבלו קצבאות גבוהות וערבים לו, בג,צ אישר בזמנו. ממשלת רבין הידועה לשמצה השוותה תנאים. אבל לחזור אחורה עכשיו לא אפשרי עם בג"צ הנוכחי וחוק יסוד כבוד האדם (שלא היה קיים אז).

לגבי הרבנות- היחידים שבאמת צריכים אותה הם החילונים. ממתי החרדים בכלל מקשיבים לרבנות הראשית? הם לא שמים על הכשרות שלה, לא על פסקי ההלכה של הרבנים הראשיים. מורים חרדים אתה לא תעיף מהישיבה ושנינו יודעים את זה. שנינו גם יודעים שהרעיון שלך דמיוני ממש כמו שלי (הפרדת הכלכלה מהמדינה, חוק יסוד משק חופשי, וכו').

ישן 19-07-2012, 18:49

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "נו באמת, מרץ והעבודה ורוב..."

לא בדיוק. אני חושב שבגלל שגם השמאל יודע שהוא צריך את החרדים בבחירות, הוא נזהר מלהרגיז אותם. אתה חושב שזה מקרה שדווקא בתקופת ממשלת ימין מצופה לפתור את כל הבעיות המבניות שקיימות פה עשרות שנים? לא, זה משרת כרגע את האינטרס שלהם. מופז שידע ללקק לכל הרבנים ולהצטייר תמיד כמזרחי מסורתי הוא פתאום מגן המתגייסים ואביר השוויון בנטל? העבודה שנתנה לש"ס מה שרצתה כדי שתשב איתה בממשלה ותעביר את אוסלו? או כשניסו לבצע את התרגיל המסריח? נראה לך שהם לא צריכים אותם?

ישן 19-07-2012, 19:10

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא בדיוק. אני חושב שבגלל שגם..."

"אתה חושב שזה מקרה שדווקא בתקופת ממשלת ימין מצופה לפתור את כל הבעיות המבניות שקיימות פה עשרות שנים? לא"

אתה צודק, יש לי ביקורת רבה על השמאל, ואינני חסיד דרכם. אבל זה לא אומר שהימין צריך להתעלם מכל הבעיות האלו (טוב מחלקם כל אי אפשר לעשות הכל). ולראיה ממשלת הליכוד אכן פעלה לפתרון מספר בעיות (למשל הדיור).

"מופז שידע ללקק לכל הרבנים ולהצטייר תמיד כמזרחי מסורתי הוא פתאום מגן המתגייסים ואביר השוויון בנטל? העבודה שנתנה לש"ס מה שרצתה כדי שתשב איתה בממשלה ותעביר את אוסלו? או כשניסו לבצע את התרגיל המסריח? נראה לך שהם לא צריכים אותם?"

נניח שחוק הגיוס היה מועבר. מה נראה לך שמאז ועד עולם החרדים יסרבו לשבת באיזה ממשלה בשביל הסכמים קואליציונים (כסף). עבר של שיתוף פעולה עם החרדים לא מוכיח אי יכולת להתנגד לרצונותיהם.
ישן 17-07-2012, 23:15

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני מסכים איתך לגבי גדוד חרדי..."

"למרות שאז יבואו הצווחנים ויגידו שלא ייתכן שיהיה חייל שכפוף לרב יותר מאשר למפקד"

יש כאן בעיה שאין לה קשר לגדוד סגור או לא, אבל היא חיצונית לנושא הגיוס.

"אתה לא יכול לגייס בכוח 50 אלף איש. אתה לא יכול לגייס בכוח אפילו 5000. מה תעשה, תכלא את כולם?
סנקציות לא תעבודנה, לא עם הכוח החרדי בכנסת, לא ריאלי להכריז "נבטל להם קצבאות" כי שנינו יודעים שזה לא יקרה."

אני (וכנראה גם קנגס) איננו מדברים על גיוס בכפיה ובכלל לא על כלא אני מקווה שסיימנו עם הטיעון הזה.
למה סנקציות לא תעבודנה? אם קדימה לא הייתה מתעקשת על מאסרים, קנסות וגיוס מידי של 80% כנראה ביב היה מאשר סנקציות, הוא אף אמר כך. מודה שכרגע אחרי פרישת קדימה סנקציות אינן ריאליות בזמן הקרוב. בכל מקרה סנקציות זהו כלי ישים וכבר ראינו שכשיש רצון לשטף פעולה ממשלות מסוגלות ללכת נגד רצון החרדים.

הטיעון שסנקציות לא יפגעו בהם בזכות התרומות מחו"ל הוא מגוכח. כדי לפגוע באדם אתה לא צריך לקחת לו 100% מהכסף, אתה מעלה לו מס הכנסה ב -20% דלק בעוד 10% והוא מתרסק.
אנני יודע כמה כסף בדיוק מקבלות הישיבות (שמעבירות דמי מחיה ללומדים בהן ואברכים תלוים בכסף זה). אני לא יודע כמה בדיוק הולך על הנחות בארנונה, דיור מוזל וכו'. אבל אני בטוח שאם תקח את כל אלה מאלו שלא שרתו ההכנסה של הציבור שרובו גם כך לא חיי חיי מותרות תדרדר והם יאלצו להתגייס או ללכת לעבוד יותר ולהפסיד זמן לימוד גם כך.

אין פה שום דבר דמיוני. אם אתה חושב שהנ"ל דימיוני ואין טעם לנהל על הנושא דיון אז אפשר לסגור את הפורום. כי לדעתי גיוס חרדים ריאלי בהרבה מטיפול בועדים הגדולים, נטיית בג"ץ והתקשורת שמאלה, בעיית העונשים הקלים, הפשיעה המשתוללת, השתוללות הקרקעות של הפזורה בנגב וכו'.
ההפך, אתה חייב להבין ששילוב החרדים בצבא הוא צעד בלתי נמנע. אתה מניח שבראשינו יוקמו גדודים יש מאין במחזור גיוס יחיד. אינני חושב כך (ומתרשם שקנגס שותף לדעתי). אלא תהליך הדרגתי, רק לא כ"כ הדרגתי שלוקח בתוחלת שנתיים להעלות אחוז גיוס (נניח ליניאריות).
ישן 18-07-2012, 05:03

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב ""למרות שאז יבואו הצווחנים..."

הסנקציות הללו לא נראות לי ריאליות מכיוון שהחרדים עוד מחזיקים בכוח פוליטי נרחב, ומכיוון שגם הערבים ייפגעו מסנקציות אלו (תוספת לכוח פוליטי).
כמו כן ציינתי שהתרומות מכסות חלק משכר הלימוד והמחיה, ויחד עם עבודה נוספות בשחור, וצמצום רמת החיים, הם יוכלו להסתדר, היות ואיני חושב שתקציב הממשלה לישיבות מהווה אחוז כל כך גדול מסך התקציב.

כן, אני חושב שהגיוס בכוח (דרך מ"צ או סנקציות, זה עדיין בכוח) לא ריאלי, ואין צורך לסגור את הפורום חלילה, רק להבין את ההבדל בין צודק לחכם, ולפעול תחת מגבלות פוליטיות ובג,ציות למיניהן.

ישן 18-07-2012, 07:58

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "הסנקציות הללו לא נראות לי..."

כמו שאמרתי, מי שחי חיי עוני גם כך גם פגיעה קטנה בהכנסות תפגע בו קשות.
אם עכשיו קשה לקנות דירה מה יהיה בלי הסובסידיות? עם עכשיו ישי מודה שהחלק הלא חרדי של בית שמש ממן את החלק החרדי מבחינת מיסים לעיריה, בלי פטורים הכסף הזה יעלם. עכשיו אם החרדים יבחרו ללכת לעבוד יותר מה הם הרוויחו? לא עדיף להם לעשות 3 שנים וגמרנו במקום לאבד זמן לימוד תורה כל חודש בחיים?

לגבי שאלת הישימות, זאת שאלה של אמונה. אתה מרים ידיים, אני מאמין שאפשר עוד לשנות לפני שיהיה מאוחר מידי. אתה מבין שקצב הריבוי החרדי גבוהה בהרבה מהחילונים וזה הולך לפיצוץ אם לא נטפל בענין בהקדם.
יפה שאתה מדבר בפוסטים באשכול על כך שלחיילים החרדים לא תהיה מוטיבציה לשרת בקרבי, אבל מה עם כל השאר? כשהאי שיוויון גדל המוטיבציה יורדת, והוא גדל עם הגידול באוכלוסיה החרדית (בהנחה שאין שינויי חקיקה). כשאזרח מאבד אמונה ביכולת לשנות הוא פונה לקיצוניות, יש לך ספק שאנחנו בדרך לשם? (אין פה קישור להפנינג האנרכיסטים ברוטשילד).
ישן 19-07-2012, 20:15

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "גם אם מה שאתה טוען הוא נכון,..."

לגבי סתם עניים- אתה חושב שההטבות הללו שוות עבודה של שלוש שנים ברציפות? אפילו יותר, אם נניח שהם לא מסיימים תיכון ומתחילים לעבוד בגיל 16?
עניין החרדים העניים מוביל לדבר נוסף עליו דיברתי עם קגנס. הוא בטוח שגיוס החרדים יוביל בוודאות לסד"כ של גדוד נוסף או שניים, אני חושב שעוניים יצריך את צה"ל קודם כל לתת להם תשלום נוסף, ושנית לתת להם שירות כזה בו הם ייצאו לעבוד בכל יום או 5-9 או משהו בסגנון.
מה שאומר שגם אם כל התוכניות שלך תתממשנה, תקבל בסך הכל כמה ש,ג וטבחים, או פקידי 805 (באים בשמונה עושים אפס והולכים בחמש), שום דבר שצה"ל יכול להרוויח ממנו, לאור העלות הגבוהה יותר (מזון, בנות וכו').

הבדל מהותי נוסף שכרגע אלו שמתגייסים עושים זאת בברכת הרבנים. בשנייה שזאת תהיה חובה והרבנים יורו להם שלא לעשות זאת, זה לא יקרה. אתה מבין את עוצמת הוראת הרבנים בישיבות על תלמידיהם, כן?

ישן 17-07-2012, 20:45
מנהל

קודם כל, עליה מאחד לארבע זה אחוז מדהים, ומאפס לשלוש זה בכלל בלתי ניתן לחישוב
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "באחוזים, הכמות עלתה בצורה..."

בזמנו זו הייתה הביקורת של אורי על הדיווח על עליה של עשרות או מאות אחוזים שמספר הערבים שפונים לעשות שירות לאומי. יחסית לגודל המלש"בים הפוטנציאלים מדובר בשיעור זעיר ביותר. כאמור, לא מספיק אפילו למלא גדוד. שנית, אני לא בטוח כלל שמי מבין אותם צוערים בקורס הקצינים היה חרדי, בהתחשב בכך שרוב משרתי ה"נח"ל החרדי" אינם חרדים.
שלישית, תנאי השירות מתקיימים במסגרת שבה נמצאים רוב החרדים רוב הזמן. כפי שכתבתי, לגבי יציאה שלהם לקורסים ופעילות בצה"ל הגדול ניתן להגיע להסדרים מחייבים. "למה שיאמינו לי" זה עדיין תירוץ קלוש. השירות הצבאי הוא חובה וממנו נהנים הכל. הם לא עושים לי טובה. וזה לא שהם נידרשו לאכול לא כשר או לחלל שבת מסיבה לא מבצעית. אותו עניין שירת נשים לא היה סיפור כזה גדול גם בעיני לא מעט רבנים שקבעו שיכול החייל לעצום עיניו ואוזניו עד גמר השירה. ממש הקרבה גדולה שצריכה למנוע ממישהו לשרת.
ובשורה התחתונה: אם יש רצון טוב אפשר לפתור הכל בהדברות ובהסכמים סבירים. עד כה לא היה רצון טוב כזה. ניראה שהעניינים מתחילים לזוז.
ישן 17-07-2012, 22:01
מנהל

"אני לא מרים ידיים, אבל אני ריאלי ואני יודע שלא אמצע עבודה"
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני לא מרים ידיים, אני ריאלי...."

זה בדיוק אותו דבר. אתה יכול להנציח מצב בלתי אפשרי, שיהפוך לעוד יותר בלתי אפשרי בעתיד הניראה לעין (במקרה הזה-כשיווצר מצב בישראלי שבו רוב הצעירים אינם מתגייסים-על כל המתחים החברתיים שזה יוצר) או אתה יכול לנסות לשנותו גם אם זה ניראה נורא נורא קשה. המפלגות החילוניות לא מצליחות לשתף פעולה בנושא הזה? תפעיל עליהם לחץ ציבורי. גרום להם להרגיש שיאבדו קולות לטובת מפלגות שיתחייבו לפעול בנידון. גרום להם להרגיש שיצביעו עבור מועמדים בתוך המפלגה שיתחייבו לפעול בנידון. זה המהות של לחץ ציבורי. לגרום למנהיגות לחוש שיש לה יותר מה להפסיד מהמשך הכניעה למפלגות החרדיות מאשר מעימות איתן. עם הגישה שאתה מייצג, ברור שזה לא ריאלי.
ישן 18-07-2012, 05:09

בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב ""אני לא מרים ידיים, אבל אני ריאלי ואני יודע שלא אמצע עבודה""

איזה לחץ ציבורי קגנס? האם המצב השתנה בעשרים השנה האחרונות, תחת ממשלות ימין או שמאל? הפעם היחידה שהיה ניתן לראות שינוי היה בימי ממשלת שרון וקיצוץ הקצבאות, מה שכן הגדיל את אחוז העובדים בקרבם וגרם להם להשתלב יותר בחברה). הסיבה שדרך זו עבדה היא שהקיצוץ היה רוחבי ולא בא ספציפית נגד חרדים, ולכן גם עבר יחסית בשקט (יחסית, כי דווקא היה רעש). אבל כל פעם שתתארו פעולה כלכלית ממשלתית כזאת כאנטי חרדים, הלחץ הנגדי יהיה מסיבי. פעולות מערכתיות כלכליות תהיינה פיתרון טוב יותר.

ישן 19-07-2012, 18:39

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "חלופת שירות אזרחי מקובלת. אבל..."

וזה מוסרי שאחד מגויס (גם בכפייה) בגיל 18 ומסכן את חייו ושלמות גופו בזמן שאחר לומד תורה (בפועל למען עצמו) על חשבון משלם המיסים כאשר ההבדל הביניהם היא השתיכות מגזרית?
זה מוסרי שאחד מאבד כושר השתכרות/תנועה במשך 3 שנים מחייו ומאחר לא נדרש דבר על רקע הבדל גזע?

תוספת בעריכה:

חובת תשלום מיסים היא גם כפיה. הלכה למעשה יוצא שכל חודש אזרח עובד ימים רבים "בחינם", והכסף מועבר למדינה.
אני יכול להסתכל על שרות אזרחי ככפיה דומה רק עם אחז 'מס' גבוה יותר לתקופה קצובה, אם תרצה:
(משכורת בענףהרלוונטי) - (תשלום פר שעה לחייל/משרת שרות אזרחי) = (מס)
כאשר העונש הוא גם כן כספי הנועד 'להחזיר' את האובדן של המדינה מאי תשלום מס זה.

כתבתי משהו לא נכון?

נערך לאחרונה ע"י Harmonic Oscillator בתאריך 19-07-2012 בשעה 18:48.
ישן 19-07-2012, 19:00

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב "וזה מוסרי שאחד מגויס (גם..."

אתה מסתכל על זה לא נכון.
ראשית- כפיית שוויון אינה מוסרית, כעיקרון כללי. כך אתה גם מצטייר כאילו אתה רוצה לגייס את החרדים רק כדי לעשות דווקא, כלומר "אם אני סובל שכולם יסבלו".
שנית- ההבדל ביניהם אינו השתייכות מגזרית, אלא למי יש נבחר ציבור שדואג לו.
שלישית- הובלתי אותך לפואנטה של כל הטיעונים שלי פה- אי המוסרית נובעת מכך שהממשלה מתערבת במשק. בוא נניח שהחוק שלי עובר וכל תשלומי ההעברה מתבטלים, למתגייסים וללא מתגייסים. בוא נניח שהממשלה מתכווצת לחמישה שרים ומאה ח"כים (כי תכל'ס אין צורך ביותר). בבת אחת כל השוטים של כל המגזרים הקטנים שדואגים לעצמם נעלמים. ההמשך הטבעי לזה הוא שוויון, שלא נכפה אלא מגיע לבד.
ללא כוח פוליטי אין סחטנות, יש משילות. זה נכון לחקלאים, לרשות השידור ולחרדים.

אכן, חובת המס היא כפיה לא מוסרית. לטעמי לפחות היא מותרת רק למקרים של ביטחון, ביטחון פנים וקיום הממשל (המצומצם!), וחינוך בצורה מאוד מסוימת. לא בריאות, לא רווחה, לא תקשורת ולא שום כלום. גם תשתיות בצורה מאוד מצומצמת.
כפיית עבודה היא עבדות לכל דבר. כאזרח חופשי אני יכול לבחור לא לעבוד, או לעבוד בשכר מינימום שלא משלם מיסים. אני יכול לבחור להיות נטל על המשפחה שלי או על ארגוני רווחה, או לחיות ברחוב. אף אחד לא מכריח אותי לעבוד, אני עובד מבחירה (כדי להשיג מטרה מסוימת כמו אושר או חיים טובים). אם תכפה עלי לסלול לך כביש אתה יכול באותה מידה לשלוח אותי לקטוף כותנה. מבלי להזכיר את הפתח לשחיתויות שאתה יוצר פה על ידי עבודה ממשלתית זולה למטרות שיכולות להיות פרטיות לחלוטין.

ישן 19-07-2012, 19:36

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אתה מסתכל על זה לא..."

"אתה מסתכל על זה לא נכון."
יכול להיות, אני לא אוהב לענות מהר כמו עכשיו, ולכן אחרי תגובה זו אני מתנתק ואענה לך (אם יהיה לי מה) מאוחר יותר.

"ראשית- כפיית שוויון אינה מוסרית, כעיקרון כללי"
חוק זהה לכולם (או שאיפה לכך) היא כפיית שיוויון? נו באמת...

"שנית- ההבדל ביניהם אינו השתייכות מגזרית, אלא למי יש נבחר ציבור שדואג לו."
אז אם נניח תעשיינים שלהם קשרים עם השילטון יעבירו חוקים שהם לא צריכים לשלם מיסים כלל זה יהיה הגיוני בעינך כי סה"כ יש להם נבחרי ציבור שדואגים להם, ולא שוחד? יש סיבה טובה מאוד לשאיפה לחוק שווה, והיא כדי לא לחזור לימי הביניים עם מערכת חוקים אחת לצמיתים ואחרת ואבירים.

"שלישית- הובלתי אותך לפואנטה של כל הטיעונים שלי פה- אי המוסרית נובעת מכך שהממשלה מתערבת במשק"
צה"ל=משק? (ככל אני מסכים, אבל ההתערבות היא שבמקום חוק פשוט של גיוס לכולם נוצרו חוקים שונים למגזרים שונים, אבל כבר דיברנו על כך "אבן שטיפש אחד...")

"בוא נניח שהחוק שלי עובר"

עכשיו מי מדבר על פנטזיות ודברים לא ישימים (אגב תומך ברב תוכניותך)

"כפיית עבודה היא עבדות לכל דבר. כאזרח חופשי אני יכול לבחור לא לעבוד, או לעבוד בשכר מינימום שלא משלם מיסים. אני יכול לבחור להיות נטל על המשפחה שלי או על ארגוני רווחה, או לחיות ברחוב. אף אחד לא מכריח אותי לעבוד, אני עובד מבחירה"

מסכים. אבל האם שמת לב שאתה גם מסכים איתי? גם התוכנית שלי לא כופה שרות על החרדים.
כמו שבחירה לא לעבוד תעלה לך בכסף פוטנציאלי (ולא נניח קנס), גם לפי התוכנית שלי (אני מתנגד לקנסות) החרדי מפסיד כסף פוטנציאלי (סובסידיות בקניית דירה, קצבאות ללימוד בישיבה וכולי).

המשפט הבא נכון לפי התוכנית שלי.

כאזרח חופשי החרדי יכול לבחור לא להתגיס. הוא יכול לבחור להיות נטל על המשפחה שלו או על ארגוני רווחה, או לחיות ברחוב. אף אחד לא מכריח אותו להתגיס, הוא מתגיס מבחירה.

"מבלי להזכיר את הפתח לשחיתויות שאתה יוצר פה"

מקבל, יש פה בעיה רצינית. אבל מה בדבר הגבלה לשימוש גופים ציבוריים ספציפים: מד"א, משטרה (בהמשך לתוכנית הנוכחית), מכבי אש, בתי חולים. סלילה ותחזוקה של כבישים לשימוש צה"ל - ראית כבישי גישה לבסיסים במקומות נידחים? נחזוקה של שבילי טשטוש (גולן...), תחזוקה של גדרות הביטחון הרבות וכולי.
ישן 19-07-2012, 20:30

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי Harmonic Oscillator שמתחילה ב ""אתה מסתכל על זה לא..."

דיברתי על כפיית שוויון באופן כללי, היות ונדמה לי שחלק מהטיעונים לגבי גיוס חרדים הם לא ממש צבאיים או כלכליים אלא נעשים מתוך "למה רק אני".

לגבי התעשיינים- על זה בדיוק אני מדבר! זה לא מוסרי שיש להם אפשרות ללחוץ על השלטון לקבל הטבות! ולמה אתה חושב שזה דמיוני? זה כבר קורה כיום...
זה ממש לא הגיוני בעיני אבל זאת השיטה כיום בישראל, שהחרדים הם רק סימפטום שלה.

לגבי הממשלה והמשק- כל עוד הממשלה מתערבת, מי שנמצא בה יכול להשפיע לטובת המגזר שלו. אם לממשלה אסור לחלק תשלומי העברה כלל, או לקבוע הטבות למיניהן (בגלל החוק שלי), אזי אין לשום מגזר אפשרות להשפיע. שוב- החרדים הם רק סימפטום, התערבות הממשלה במשק היא המחלה.

התוכנית שלך מציגה צעדי עונשין כלפי מי שלא מתגייס, אתה מבטל מצב קיים לכל מי שלא עשה X.
טוב יותר היה לתגמל את מי שכן עשה X, או לבטל את כל ההטבות הללו באופן כללי. כלומר- אתה לא תבטל קצבאות ילדים למי שלא משרת בצבא, אלא אם אתה רוצה לבטל לכולם, ואז אני איתך, כי זה מיותר.
את הכסף המיותר שהצבא הולך להשקיע בחרדים תעביר לתגמול יתר של המתגייסים לפי רמת השירות. ואם כבר נכנסים לזה, יש גם המון חילונים שאין בהם צורך בצבא, ומגוייסים רק כי זה נראה טוב שכולם מתגייסים, ואין בהם תועלת. גם את הכסף המיותר עליהם אפשר להעביר למי שכן מתגייס.
בגדול, מה שאני מתכוונן אליו הוא גיוס חובה אבל תגמול כמו בצבא מקצועי, פחות או יותר. הצבא מחליט את מי הוא צריך, מי שלא הולך לצבא יכול לבחור ללכת לשירות לאומי/אזרחי ויכול שלא, אבל אם הצבא קורא לך אין לך זכות בחירה. כך אתה מצמצם הוצאה מיותרת בתקציב הביטחון במקום להגדיל אותה על עוד הרבה מאוד חיילים שלא עושים כלום.
הצבא מבחינתו לא יקרא לערבים (מן הסתם), וככל הנראה גם לא לחרדים, לאור ההשקעה העצומה בהם (תנאים שונים, בנות, עשרה סוגי כשרויות, תשלומי רווחה ועוד). הוא גם לא יקרא לחילונים המיותרים, כמו שהוא משחרר בנות כשיש עודף במחזור (וכמובן שבנות עושות 3 שנים, כן?). כך תראה מהר מאוד שצה"ל לא צריך את החרדים בכלל, לא מבחינה מקצועית. אולי מבחינה ערכית אך זה לא באמת תפקידו, אנחנו לא בשנות החמישים והצבא כבר לא צריך להיות כור היתוך.
ב-מ-ק-ב-י-ל אתה מתחיל לצמצם את שאר תשלומי ההעברה (נזכור כי למתגייסים יש שכר גבוה יותר, אולי אפילו יגיע לרמה של משכורת באזרחות), כך שמי שלא רוצה לסבול מחיים לא מספקים פיננסית יבקש בעצמו להתגייס, לבד או אחרי לחץ קהילתי על הרב (שלמרות הכל כן מקשיב לציבור, במידה כזאת או אחרת).

לגבי שירות לאומי- מי שעובד מתוך כפייה לעולם יהא פחות טוב מעובד רגיל, לאור חוסר הרצון והזמן הקצר שהוא משרת/עובד. ככל הנראה צבא מקצועי לא נוכל לקיים פה בשנים הקרובות מחוסר בסד"כ (אבל אולי עוד 20 שנה דווקא כן מכיוון שגודל הצבא הנדרש לא גדל ליניארית עם גודל האוכלוסיה), אבל בכל תחום אחר לא רצוי כלל עובדי כפיה.
היית רוצה שעובד כפיה כזה יטפל בזקן סיעודי בבית אבות? ופה בניגוד לחי"ר יש ברירה. שאר מה שציינת כבר קשור לצבא ולא לאזרחות, ושוב תצטרך להתמודד עם כשרויות, בנות וכו'.

ישן 20-07-2012, 21:24
מנהל

גם מיסים והגיוס היום הם בכפיה. אין שום הבדל בינם ובין שירות אזרחי
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "חלופת שירות אזרחי מקובלת. אבל..."

הדבר הכי פחות מוסרי הוא להכריח רק חלק מהאוכלוסיה לבזבז 2-3 שנים מהחיים ולסכן את חייהם בעוד השאר עושים מה שבא להם מכח התיחמון או מכח הכח. זה לא רק לא מוסרי אלא גם מסכן את החברה שלך כי פחות ופחות אנשים יסכימו עם העיוות הזה. אז אתה צריך להחליט מבין האלטרנטיבות:
1. גיוס לא שוויוני וחלקי-קרי המשך המצב היום. בעיני זה כאמור לא מוסרי ויגביר יותר ויותר את המתחים בחברה וישחוק המוטיבציה לשירות.
2. ויתור על גיוס החובה לטובת צבא מקצועי.היתרון הוא בכך שלא יגויס אף אחד לא מעונין בכך, ומי שיתנדב יתוגמל באופן הולם. הבעיה: לא ישים לאור שיעור האוכלוסיה הקטן של ישראל בהשוואה לצרכי הביטחון.לא ימצאו די מתנדבים וספק אם איכות המתגייסים לצבא שכיר תהיה זהה לזו של צבא חובה.
3. גיוס לכולם (צבאי או אזרחי). נכון, זה לא בהכרח הכי כלכלי (אם כי לגבי החרדים הרי שהם ממילא מתפרנסים מקיצבאות כך שאין תוספת רצינית לעול על תקציב המדינה). מוסרית אני ממש לא רואה עם זה בעיה. עבור חלק ניכר מהמתגייסים במסגרת זו, מדובר יהיה בתרומה הכמעט יחידה שלהם חזרה לחברה שכן שיעור השירותים שיקבלו בחיים יהיה גבוה בהרבה משיעור המיסים שישלמו (וזה במיוחד נכון לחרדים ולערבים).
4. שיטת ביניים נוסח ארה"ב של פעם: שילוב של התנדבות עם גיוס חובה לחלק מהאוכלוסיה על בסיס אקראי. עד מלחמת ויטנאם היה מקובל בארה"ב שבגיל 18 אתה יכול או להתנדב לצבא (ואז לקבל הטבות מיוחדות) או להירשם לדראפט (וזה היה חובה). בין הנרשמים נערכה הגרלה ואם עלית בגורל היה עליך להתגייס. אם פנית ללימודים יכולת לדחות את הגיוס עד לאחריהן. השיטה הזאת חסכנית יותר כי הצבא לא מגייס בפועל יותר ממה שהוא חייב. כמובן שהשרירותיות היא בעייתית אבל לפחות אף אחד לא יכול לומר שיש אפליה על בסיס של שום דבר מלבד מזל.וכמובן, לכל אחד, חרדי או חילוני, שמורה תהיה הזכות לדחות את הגיוס לטובת לימודים. במקרה של החילונים, גם בגיל הזה יש פחות סיכוי שתיצטרך לגייס בעלי משפחות, אם כי גם בעלי משפחות יצטרכו לשרת כפי שתיארתי למעלה.

אני חושב שהפיתרון חייב להיות מסוג 3 או 4. לבטח לא צריך להסתפק בישיבה על הידיים כי "אין סיכוי לשנות כלום".
ישן 17-07-2012, 20:56
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "הגיעו להסדר בעניין, מתחת..."

משהו על העליה הזאת בכמות החרדים...
החרדים מתגייסים עם תנאים כלכליים הרבה יותר טובים מאזרח רגיל.
כל מני קומבינות שהופכות את הגיוס שלהם ליותר משתלם,
וכאן מגיעה הנקודה אולי הגיע הזמן להפסיק את הקומבינות הללו מתחת לשולחן. זאת אחת המחלות הכי גדולות שלנו כאן.
העסק הרבה יותר פשוט משחושבים.
במדינת ישראל יש אזרח ובלי קשר לאמונתו ולדתו הוא צריך לשמור חוק.
החוק אמור להיות אחיד לכולם.
והחוק במדינת ישראל אומר שכל גבר הולך לשלוש שנים לצבא בגיל 18 וכל אישה הולכת ל 20 חודש.
עכשיו החוק יכול להיות גם חכם וגמיש ברמה מסוימת, עם דגש על רמה מסוימת.
לא החרדים ולא הערבים אמורים להיות יוצאי דופן בצורה גורפת.

ישן 18-07-2012, 21:06
מנהל

אז החרדי יעבוד כשהוא נדרש לשירות אבל אם לא אז הוא רק ילמד תורה? נו, באמת!
בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "וגם לא רצית, אפילו אם..."

אי אפשר להחזיק את המקל משתי הקצוות. או שהצעירים החרדים רק לומדים תורה כל היום ("תורתם אומנותם") ולכן לא יכולים לשרת בצבא או לעבוד, או שהם לא. אם כרגע הם רק לומדים תורה ולא תורמים לפרנסת המשפחה אז בוודאי שצה"ל לא צריך לשחרר אותם כדי שיעבדו! צה"ל מאפשר לחיילים לעבוד כשמדובר בכאלו שרוצים לעבוד, ותלמידי הישיבות, כאמור, מעצם הגדרתם האישית לא רוצים לעבוד.
לכן כל עניין העוני וכו' לא רלוונטי. אותו כנ"ל לגבי אברכים בעלי משפחות. אני לא קונה את זה שרוב החרדים בני ה-18 הם כבר בעלי ילדים, ואלו שכן יש להם כבר ילדים...ובכן, היות והם "תורתם אומנותם" הם ממילא לא תורמים לפרנסת משפחתם ומתפרנסים מקיצבאות המדינה. כך שאין מה לדבר על שיחרור מיוחד כדי שיוכלו לעבוד וכמובן שהמדינה לא תפסיד כלום מגיוסם מהבחינה החומרית שכן ממילא היא שמפרנסת אותם (בלבדית או בנוסף לפרנסת האישה). להיפך, לפחות כעת תהיה להשקעה בהם תרומה מדידה. לכל היותר ניתן לדבר על כך שצריך לשחרר אותם בערבים כדי שיוכלו להיות עם ילדיהם, כפי שהם עושים כיום. וזה בהחלט לא סותר את זה שישמשו במשך היום כשומרי מחנה או מתחזקי ימ"חים.
ואם מקרב המיעוט הקטן שכן מתגייס הצליחו למלא חלק מגדוד, הרי שמכלל האלפים יוכלו למלא גדוד שלם.
ישן 18-07-2012, 21:30

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אז החרדי יעבוד כשהוא נדרש לשירות אבל אם לא אז הוא רק ילמד תורה? נו, באמת!"

אין שני קצוות. אם אתה מחייב אותם ללכת לצבא, ונניח שלא חווית גל עריקות עצום, תגלה פתאום שהם יכולים לשחק במשחק שלך: גייסת אותי? מעולה, עכשיו תן לי מה שכל חייל עני מקבל- לצאת הביתה יומיות בשביל לעבוד, כי אבא שלי לא עובד, אמא שלי גננת ויש לי תשעה אחים. הוא כמובן יכול ללכת לישיבה ואתה לא תדע, או לעבוד בשחור כמו שחלק גדול עושה. או באמת לעבוד מינימום ולא להגיע לסף המס גם ככה. בכל מקרה- חייל קרבי הוא לא יהיה, כפי שרצית. ונכון, בגיל 18 אין לו ילד, אבל בגיל 20 יש לו. ואולי הוא יקדים את זה כדי לקבל משכורת מהצבא ואז לא עשית כלום.

אגב, מה יעזור לך שהוא ש"ג בימ"ח? המטרה שלך היא לחייב את כולם בשירות, כלומר מטרה ערכית, או להקים גדודי חירקל כדי לצמצם מילואים, כלומר מטרה מקצועית כלכלית?

ישן 19-07-2012, 02:22
מנהל

שוב. מי שרוצה לצאת הביתה בשביל לעבוד לא יכול לטעון שאסור לו לעשות שום דבר חוץ מללמוד
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אין שני קצוות. אם אתה מחייב..."

ברגע שהחייל החרדי בא בדרישות כאלה הרי שהוא מגיע לסתירה כל כך גדולה, ולעשיית צחוק כל כך גדולה מעצמו, שקשה לי להאמין שיעשה זאת. אם לא יילך לעבוד אלא ללמוד, תהיה לו בעיה כי הצבא עלול לדרוש ממנו לקבל עותק מתלוש המשכורת על בסיס קבוע. ואם יילך לעבוד-גם זה עניין משמעותי ושנוי בפני עצמו באופי החברה החרדית. עובדתית, המיעוט שכן מתגייס לנח"ל החרדי משרת כקרבי למרות שאין שום סיבה להניח שהוא מבוסס יותר משאר החרדים. אין שום סיבה לחשוב שלא יהיה מספיק כח אדם מבין כלל המתגייסים בשביל לפחות להשלים את הגדוד הזה-וכפי שכתבתי אפילו זה לבדו זה הרבה מאוד.
ודיברתי על שומר מחנה או מתחזק ימ"חים כדוגמא. שמירת מחנה היא תחום שצה"ל לא מצטיין בו ויש מה לעשות עם תיגבור כח אדם לנושא זה. מצב הימ"חים פעמים רבות לא משהו וגם לעניין חיוני זה לא היה מזיק תוספת כח אדם. כנ"ל למשימות שונות ורבות.גם נהגים תמיד צריך בצבא וכו'. המטרה היא קודם כל ערכית. לא רק בגלל העיקרון אלא משום שלא יהיה אפשר לקיים מוטיבציה לגיוס לצבא חובה כשאחוז ניכר לא נידרש לשרת או משרת שירות דמיקולו. וישראל לא יכולה להרשות לעצמה צבא מקצועי בהתחשב באוכלוסיה המצומצמת שלה. שנית, לצבא אין עודף כח אדם כשמדובר בשלל תפקידים-לוחמים, נהגים ועוד.אני מאמין שגם אם בהתחלה פחות, בסופו של דבר גיוס חרדים יוביל לעליה משמעותית בכח האדם הזמין ליחידות הקרביות. שלישית, יש גם משימות לאומיות לא בדיוק צבאיות אך חשובות שאפשר להפנות אליה כח אדם זה. כך לצורך ביטחון הפנים, למשל.
רביעית, אי שירותם של החרדים פוגע בשילוב שלהם בחברה הכללית.
ואני מתעקש לראות לא רק את הקשיים אלא גם את ההזדמנות.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:47

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר