לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-08-2012, 17:01
  משתמש זכר b.b. king b.b. king אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.12
"צה"ל בוחן: תוכנית מהפכנית לגיוס חרדים"

ציטוט:
מאז פקיעת תוקפו של חוק טל בתחילת החודש נבחנות בצבא כמה חלופות שיסדירו את גיוס החרדים. אחת מהתוכניות היא גיוס של שליש מהחרדים בכל מחזור גיוס לצה"ל, שליש נוסף לשורות המשטרה ולשירות האזרחי והשליש האחרון למסלולים טכנולוגיים בצבא, בעיקר לחיל המודיעין ולחיל האוויר. על פי אחת מהחלופות שנבחנת ועדיין לא אושרה, הצבא יקים שלושה גדודים נוספים של נח"ל חרדי, גדוד חרדי נוסף במסגרת פיקוד העורף, ופלוגות ייעודיות נוספות שבהן ישרתו חרדים סמוך לביתם. עם זאת יש לציין כי התוכנית עדיין נדרשת אישור של הדרג המדיני. בין השאר, נבחנת גם האפשרות שלפיה כל אברך שלומד בישיבה, עבר את גיל 21 ולא שירת בצבא, יוכל לצאת לשוק העבודה ואיש לא ירדוף אותו על כך. עם זאת המדינה תפסיק לשלם לאותה הישיבה בעבור האברך, שכן הוא יוכל כבר לעבוד.

http://www.israelhayom.co.il/site/n...tter=17.08.2012

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.1814718.1346581589!/image/4175626803.JPG_gen/derivatives/landscape_102/4175626803.JPG]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-08-2012, 09:37
  כינוי שקר כלשהו כינוי שקר כלשהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.10
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי red-junior שמתחילה ב "איזה הידברות ואיזה..."

לחרדים יש כוח פוליטי לא מבוטל, ואין מה לעשות כל כך כנגד זה.
בכלל עדיף להפנות אותם לשירות לאומי ארוך יותר (כמו במודל הגרמני - שירות צבאי של X זמן או שירות אזרחי של 1.5X זמן), ואם אפשר, אז גם אשכרה לכפות עליהם חוק חינוך זהה למה שמוחל עלינו (כי אין מה לעשות, בנאדם במאה ה-21 צריך עוד כמה רפרנסים תרבותיים, היסטוריים, אזרחיים ואפילו מדעיים - שידע על מה בערך מדברת תורת האבולוציה, אפילו אם הוא מאמין שהיא קשקוש מוחלט).

אגב, צריך לבדוק - זה שהצבא יכול ו-"מוכן" לקבל חרדים, כמה באמת הצבא רוצה להעמיס על מערך הת"ש שלו עוד יותר ולהשקיע בהכשרות יותר ארוכות אצל חרדים שאינם בעלי השכלת יסוד וליצור לעצמו עוד בעיות בשילוב הבעייתי משהו של חרדים\נשים בצבא?
ישן 20-08-2012, 11:19
  red-junior red-junior אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.01.08
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי red-junior שמתחילה ב "איזה הידברות ואיזה..."

מצטער חברים,אני מכיר את האוכלוסיה החרדית מעולה,גרתי ברובע ש90% ממנו היו חרדים במשך 10 שנים שהספיקו לי להכיר אותם מצוין(ואת "משטרת הצניעות" שלהם).
מדהים אותי כל פעם מחדש נקודת המוצא שלהם,כאילו זאת בושה שמנהלים איתם משא ומתן.
וד"א אני חושב שזאת טעות לגייס אותם.הרי אם כולם יגוייסו זה יחייב יחידות מעורבות עם חילונים.מסכנים החילונים.עם כל הכפייה הדתית שיש כבר עכשיו בצבא עוד יאסרו עליהם להדליק סיגריה בשבת.
הצבא גם ככה סובל מעודף כ"א ברוב המקומות.

מדיניות הקיצבאות וחוסר התועלת שלהם בעתיד(כן,זאת הכללה.לא כל החרדים יורקים על ילדים בני 8 אבל רובם הגדול חיים מקבצאות וחלקם הנכבד מאד עובדים בשחור.זאת עובדה)זה דבר שחובה לפתור.מה זה חובה,צריך להעמיד לדין פלילי את כל הממשלות שנתנו לדבר הזה יד בעבר..
ישן 19-08-2012, 18:43
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי hwarang שמתחילה ב "מצבם הכלכלי לא רלוונטי..."

רק בציבור החסידי השליטה עוברת בירושה אך לא בציבור הליטאי.
גם בציבור החסידי רבים מהרבנים החסידיים אינם עשירים בקנה המידה המדובר. חלקם למעשה מפנים את כל משאביהם לעבר המוסדות שהם מנהלים לרווחת הקהילה. צריך לזכור שגם אלו שהם כן בעלי אמצעים הם לרוב בעלי אמצעים בזכות עצמם ולא בזכות הקהילה. דוגמה בולטת לכך הוא ר' יעקב אלתר (האדמו"ר מגור) שירש נכסים מאביו. אבות המשפחה רכשו בסכום זעום שטחי חולות רבים באיזור שבין הרצליה ושפיים כיום הם שוים הון עתק. מימוש חלקי וחוש מסחרי מפותח הפכו את הנ"ל לאדם אמיד מאוד (בקנה מידה לאומי) ולא על חשבון בני קהילתו.
הרבנים שהוזכרו בכתבה פועלים בשולי החברה החרדית והייתי מרחיק לכת ואומר שהם למעשה דמויות הפועלות במסגרת החברה החילונית מסורתית, שם אכן קיימת תופעה זו. ישנן קהילות נוספות הפועלות בשיטה דומה (אני נמנע מלהזכיר אותם בכוונה), הצד השווה של כל הנ"ל שהם לא פונים לאוכלוסייה החרדית אלא לאוכלוסייה המסורתית או העסקית.
לסיכום הנ"ל אינם פועלים במסגרת הציבור החרדי (ייתכן שהם מחשיבים את עצמם לחלק ממנו אך פעילותם איננה בקרבו) והכתבה הנ"ל היא פשוט דמגוגיה בגרוש.
למסקנותיך הנ"ל אין שחר ואין כל טעם להגיב להם פרטנית.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 19-08-2012 בשעה 18:57.
ישן 19-08-2012, 21:11
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
בדקת היכן מתגוררים הרב שטיינמן והרב וואזנר?
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי hwarang שמתחילה ב "אוקיי, יש לך אחד. הנה השאר -..."

היכן התגוררו הרב שך והרב אלישיב בימים בהם יכלו להקים ולהפיל בשבר מילה קואליציות?

אפילו הרב עובדיה אשר אינו מתגורר בבית דל - אינו עובר ברמת המחיה שלו שופטי שלום/מחוזי.

וזה רק בענין הבתים בטרם עסקנו באורח החיים הסגפני ומההתרחקות מנסיעות לחו"ל ובתי מלון.

אם אתה אומר את שאתה אומר יתכן ובאמת עמדותיך באשר לציבור הליטאי ורוב החסידויות מושפעות ממידע שגוי.

דווקא הפער בין מידת הכח שיש לרבנים בציבורם לבין רמת המחיה שלהם אמור להחמיא לרבנים. להחמיא מאוד.

דמויות ציוריות רבניות בעיתונות הישראלית הם לאו דווקא בעלי מעמד בציבור החרדי או בפוליטיקה החרדית.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 19-08-2012 בשעה 21:29.
ישן 20-08-2012, 14:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אני מניח שהתקציבים שידרשו הם..."

ברגע שתהיה מסה גדולה של מגוייסים, הצבא יוכל לבחור את מי שמתאים לו, והדבר יאפשר בניה של מערך שירות לאומי חליפי. בסיכומו של דבר, אם תגייס את כולם בגיל 18, לא בטוח שזה יעלה לך יותר

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 20-08-2012, 00:27

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי Cabin fever שמתחילה ב "הבעיה היא שהיחס כלפי החרדים..."

מה שאתה מסרב להבין (ואני באמת לא בטוח שאתה מסוגל להבין בגלל שאתה כל כך מנותק מהיהדות) הוא שמציאות החיים בקרב הציבור החרדי שונה לחלוטין מזו שבציבור החילוני. מה שנחשב אצלך כאידיאל נחשב אצלי איסור כרת. מה שנחשב אצלך כיופי החיים נחשב אצלי כטמא, מה שנחשב אצלך כפרימיטיבי נחשב אצלי לאמת מוחלטת, ואני יכול להמשיך... בכל מקרה לא תשנה אותי, סביר להניח שאף לא אשנה אותך (במישור הקולקטיבי כמובן)
קח את הנ"ל כנתון גם אם אתה לא מסוגל להבין או להפנים זאת.

נסיון לערב בין אנשים הבאים מרקע כל כך שונה ונושאים איתם מטען ערכי ועקרוני כל כך מנוגד יוביל בהכרח להתנגשות תרבותית טיטאנית. אתה מדבר על גיוס מאסיבי של קבוצה מאסיבית שתעמוד על שלה ועל התנאים המגיעים לה (לא מדובר כאן על חיילי השח"ר והנח"ל שבאים מתוך נכונות מסוימת). אתה מתכוון לחשוף זה לזה צעירים שלא מסוגלים להבין האחד את השני, במסגרת מערכת צבאית מחייבת שמקיימת חיכוך מתמיד ודינאמי בין החיילים. ההתנגשות שבודאי תגיע תייצר טראומה חברתית שתשליך על העם והצבא בכלל ועל החיילים הללו בפרט שנים רבות. וזה עוד לפני שאנחנו מדברים על העלויות האין סופיות של אחזקתם של חיילים ממורמרים ומתמרדים (אולי גם מהצד החילוני) שלא תפיק מהם כל תועלת בטחונית. ישנם אלף ואחת הזדמנויות שיכולות להתקיל גם את המפקד החילוני הכי מתחשב בבואו לפקד על חיילים חרדים, וברור שתהיינה אין סוף התנגשויות כשהנ"ל לא יתחשב.

תוכל לפתוח במלחמת אזרחים אולי גם לנצח בה אבל חיילים חרדים לא יצאו לך מזה.

אנו אומרים כמה דברים פשוטים:
א' צריך להפנים שישנה בעיה.
ב' צריך לבחון דרכים להתמודד איתה.
ג' צריך לייצר מסגרות מתאימות שיובילו לתועלת הרצויה יאחדו ולא יפלגו את העם.
ד' ואחרון שהוא בעצם ראשון צריך לשמר את הרוחניות של העם הזה (שהתקיים 3000 שנה על אדני התורה) באמצעות צבר תלמידי חכמים.

לדאוג ולא לדעוג.
אין דבר כזה שנקרא כת חרדית
רובם המוחלט ביותר של החרדים לא שונאים את המדינה. המתווה שלך יוביל לכך שכולם ישנאו את המדינה.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 20-08-2012 בשעה 00:39.
ישן 20-08-2012, 07:45
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "מה שאתה מסרב להבין (ואני באמת..."

אבל גם אתה מסרב להבין את הצד השני.
זה לא שאנחנו כבר לא רוצים (ובאמת, אנחנו לא רוצים) אנחנו כבר לא יכולים.
המשחק הכפול של הקהילה החרדית, וזה באמת משחק של הקהילה לא של הפרטים. לא יכול להמשיך להתקיים בחברה החרדית.
מאלפים בודדים של אנשים שבעיקר מקבלים מהחברה נהפכנו לתופעה.
הבני דודים החרדים שלי מאנגליה היגרו לישראל, לא מתוך ציונות אלא בשל תהליך הקצנה דתי שהביא אותם למצב שהמקום היחיד בו הם יוכלו לחיות את אורח החיים שלהם הוא במדינת ישראל.
והדיוק ההיסטורי חשוב כאן. מעולם יהודים לא חיו כפי שהחרדים חיים כיום.
אתה כותב שאם נדרוש מהחרדים לשמור על החוק תהיה כאן מלחמת אזרחים.
בעצם אתה מאיים עלי, או שתתן לי יחס מועדף או שאני אלחם במערכת. אז בתור התחלה מערכת מחוייבת להפסיק לתמוך בך על מנת להגן על עצמה.

לו הציבור החרדי היה יוצא מתוך נקודת הנחה שהוא שווה בפני החוק, שהוא מחויב לאותם הדברים שאני מחויב אליהם, אזי גם היה אפשר למצוא פתרון.
אבל זה לא המצב. להפך.

אני מאמין שחייבים להחיל את החוק הישראלי בכפרים הערביים גם במחיר של אינתפאדה רביעית חמישית ושישית. ובאותה המידה חייבים להחיל את החוק הישראלי בבית שמש ובבית"ר עילית גם במחיר אלפי חיתולים שיזרקו על שוטרים.
הנהגת הציבור החרדי תרצה למצוא פתרון אמיתי והוגן. כזה שלא מתייחס אלינו כאל משרתים. בהכרח ימצא פתרון כזה.

ישן 20-08-2012, 08:18

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אבל גם אתה מסרב להבין את הצד..."

אמקד את הדיון ואסביר יותר את הנקודה שלי.
לא התייחסתי לחובת השירות במישור העקרוני (שגם הוא שנוי במחלוקת), אלא לכך שבמידה ויתגייסו חלקים מהציבור החרדי יש להתאים להם תנאי שירות הולמים. אני לא חושב שישנה מחלוקת על כך שלכל חייל מגיעים תנאי שירות ההולמים את אמונתו ואורח חייו. הנ"ל טען שאין כל צורך בכך ובשל כך עניתי לו כנ"ל.

מעבר לכך ציינתי (ובהתייחס לנושא התגובה הגם שהטיעון רלוונטי גם במישור העקרוני), שגיוס של אלפי אנשים בכפיה וללא הידברות מוקדמת לא יביא כל תועלת ביטחונית או אחרת, אלא יביא בהכרח לשסע חברתי שלדעתי יהיה בלתי ניתן לאיחוי לפחות לא בטווח הקצר. הנושא אינו אם תהיה או לא תהיה אינתיפאדה - ולא תהיה, גם לא של טיטולים. אלא אם תהיה איזו שהיא תועלת חברתית ביטחונית כלכלית או גיאופוליטית ממהלך שכזה, והתשובה לדעתי היא חד משמעית לא רק שלא תהיה כל תועלת אלא יהיה נזק עצום במישורים הנ"ל (אתה מעוניין בחיילים לא באסירים), ושילובם של החרדים בחברה שכבר החל, רק יידחה בשנים רבות. וזאת מבלי להזכיר את המילארדים שיישפכו לפח.

אין בנ"ל כל איום, אלא ניתוח של המציאות והנתונים ודיון שמטרתו להגיע למתווה שיביא את התועלת המקסימאלית לכל הצדדים בחברה ולמדינת ישראל.

בנוגע למישור העקרוני וחבות הגיוס בכלל.
ישנם חילוקי דעות וישנם גם פערים בתפיסת העולם של הצדדים, ואני לא מצפה להסכמות במישור העקרוני, אני כן מצפה להבנה הדדית ולהידברות שתוביל להבנות במישור המעשי.

ישנו מתווה שהושג על ידי אישים נכבדים משני הצדדים (יעלון ואטיאס), הוא לא מרצה אף צד לגמרי אבל הוא פרגמטי וישים, ויש לקדמו בהקדם האפשרי.

(אני לא חולק על כך שהמקום הטוב ביותר ליהודי הוא מדינת ישראל ואכן כתבתי כך בעבר.

אני לא מכיר הקצנה דתית שלא מאפשרת חיים בחו"ל אני כן מכיר מי שהקצנתם מונעת מהם מלגור בארץ - סאטמר).

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 20-08-2012 בשעה 08:24.
ישן 20-08-2012, 08:44
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אמקד את הדיון ואסביר יותר את..."

אתחיל מהסוף, העיקר נמצא בפסקה האחרונה.
כפי שכבר השווצתי הסבא רבא שלי היה רב די גדול. (הרב אליהו לופיאן)
החתן שלו, קרי הסבא שלי ז"ל, למרות היותו רב גם היה אדם עובד. (קייטרינג ומסעדה זה הדבר הראשון שאני זוכר) פתאום נזכרתי שהוא גם שירת בצבא הוד מלכותה בסוף מלחמת העולם השניה. סבתא שלי שתחיה' גם היא עבדה. וכפי שהיא עד היום אומרת ברגעים שלא כולם שומעים, "בליטא כולם עבדו" גם חלק לא קטן מהנכדים של רב אליה לאופין היו אנשים עובדים.
עד שהם הגיעו לארץ...
הדודה שלי היא הדוגמה הבולטת בעיניי, כל עוד היא ומשפחתה חיו באנגליה הנורמה הייתה לעבוד. גם ההקפדה בשכונת גולדס-גרין בלונדון לא דמתה להקפדה בשכונת גאולה בירושלים. גם המעורבות של הקהילה בחיי הפרט קטנה הרבה יותר. חלק לא קטן מהחרדים שם הם אקדמאים שעובדים ונאמנים למדינתם, אנגליה.
הילדים והנכדים של הדודה שלי כבר היגרו לארץ. לא מדובר בציונות או כמיהה לארץ הקודש. מדובר ביכולת ללמוד בלי לעבוד. מדובר בהקפדה הרבה הרבה יותר גדולה.
עכשיו זכותם לחיות איך שהם רוצים. ברמה האישית אני מאוד אוהב את בני הדודים שלי. במקרה שלהם באמת תורתם אומנותם והם לומדים מהבוקר עד הערב.
אבל הם לא יכלו לאפשר זאת לעצמם בלונדון. כי אין דיור מוזל לחרדים בלונדון, יש כזה בבית שמש ובבית"ר ועוד רגע גם בחריש. הביטוח בריאות באנגליה הוא דפוק, אותו כנל לביטוח הלאומי.

אין שום בעיה להתאים לחרדים תנאי שירות הולמים. כשהמושג הולמים מתייחס לזכות שלהם לשמור על קיום תורה ומצוות כפי שהם מבינים אותו.
בעצם, אם החרדים לא היו משתמשים בחרדיותם כתירוץ זה היה נפתר ברגע.
הכשר מתאים? אין בעיה. ועל הדרך בד"צ העדה החרדית יתעשרו וזה בסדר הם לא יהיו הספק הראשון שהרוויח כסף מצה"ל.
העדר מדריכות? לא כזה ביג-דיל, גם ככה לא מעט גברים במדינת ישראל מחוברים יותר מדי לצד הנשי שלהם. אפילו זמן ללימוד תורה אפשר להקדיש. אני מכיר את צה"ל רק תתן למפקדים בזמן הכשרה רעיונות ל"חצר אחורית" והם ישמחו לאמצם, גם אם מדובר בלימוד הלכה יומית או מוסר ואפילו גמרא.

אתה מדבר על הידברות, אבל האמת היא שההידברות עם החרדים היא כמו הידברות עם הפלסטינאים, אליבא דאורי, בזמן של עראפת. מן תחושה שצריך לזרוק משהו לפריץ כדי לקדם את האינטרסים שלנו עד לרגע שהפריץ יהיה לא רלוונטי.

המתווה של יעלון הוא גרוע. גיוס חרדים בגיל 26 באמת יעלה מליארדים בלי סיבה. שכן תשלום לבעלי משפחות הוא גדול בהרבה והוא ימשיך את האפליה לטובת החרדים.
מסלול של הסדר לרוב (כולל בתוכו לימוד תורה משולב בשירות צבאי ובעיקר גיוס של כל החברים יחד ליחידה אורגנית), ישיבה גבוהה לטובים אבל לא לכולם (עשרה חודשי שירות קרבי מלא והשתלבות מלאה במערך המילואים. כשהמסלול בנוי מכמעט אחד עשרה שנה של לימוד), ופטור מלא למצטיינים הוא הרבה הרבה יותר הוגן.

ואגב, מאחר והבעיה היא בהנהגה ולא בציבור. אזי גיוס בכפייה יפתיע לטובה. הרוב של הציבור החרדי שלא מתגייס הוא ציוני או לפחות לאומני. רק תן לילדים שהסתובבו השבוע במעלה האיסיים עם בקבוק אחד של ליטר וחצי את ההזדמנות לעלות על מדים ולירות ברובה, ותקבל לוחמים חדורי מוטיבציה. (ולמי איכפת אם הם כן או לא מתרגשים מההמנון) כפי שאתה בעצמך כתבת רוב החרדים לא שונאים את מדינת ישראל, בטח לא כפרטים. וגם רובם לא רוצים שתורתם תהיה אומנותם.
הסיבה שגיוס בכפיה כל כך מפחיד אותך זה בגלל ההענות העצומה שתהיה. כי פתאום האינדבדואל שמדוכא בדרכים שונות על ידי החברה החרדית ישתחרר מהדיכוי ויוכל לבחור לבד את הדרך שלו.
גיוס בכפיה יתגלה מהר מאוד כגיוס מרצון של רוב החרדים.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 20-08-2012 בשעה 09:08.
ישן 20-08-2012, 12:08
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אמקד את הדיון ואסביר יותר את..."

ציטוט:
גיוס של אלפי אנשים בכפיה וללא הידברות מוקדמת לא יביא כל תועלת ביטחונית או אחרת, אלא יביא בהכרח לשסע חברתי

ומה אתה חושב בדיוק קורה כיום עם הציבור הדתי-לאומי והחילוני? אתה חושב שאנשים בשמחה ובששון מקריבים 2-3 שנים מחייהם, בזמן שאת השנים הללו היו יכולים להקדיש למליון ואחד עיסוקים אחרים, שבעיניהם חשובים הרבה יותר?
את כ-ו-ל-ם מגייסים בכפיה. זה העניין בגיוס חובה. גם עלי כפו להתגייס, איש לא שאל אותי לדעתי, או שאל מה אני רוצה שיהיה בחדר האוכל בצה"ל (ואני מאלה שהיה להם מעט מאד מה לאכול בחלק מאד גדול של הארוחות), אם בא לי שיהיו גברים בבסיס שלי או, השם ירחם, גברים יפקדו עלי. לא שאלו אותי. הציבו לי עובדות. אני לא רואה את ההבדל הגדול ביני לבין תלמיד ישיבה שהגיע לגיל שבו אפשר להתחיל... (לשרת, אלא מה? ) תנאים מסופקים לחיילים חרדים כבר היום. למעשה, הם סופקו עוד כשאני הייתי בצה"ל (הייתי בנח"ל ובמחזור הגיוס שלי היה גרעין חרדי של חב"ד). יש הכשרים, יש מסגרות לגברים בלבד, יש אפילו מסלולים של השלמת השכלה בסיסית במקצועות חול למי שנזקק לכך לצורך התפקיד.
הידברות? למה? איתי מישהו נדבר? או עם הורי? או אפילו נלך רחוק יותר - עם סבא שלי (שגוייס לצה"ל כשכבר היה בעל משפחה, נשוי ואב ל-2, ואף נלחם ונפצע, ועשה שירות מילואים עד גיל הפטור). מישהו נדבר עם ציבורים אחרים?
יש עניין כזה של שוויון בפני החוק. הציבור החרדי לא שווה יותר מאף אחד. אורח חייו שונה, ולכן צריך מסגרת מתאימה. אני לא מבינה למה דווקא איתם צריך להידבר או להגיע להסכמות...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 20-08-2012, 13:11

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "[QUOTE]גיוס של אלפי אנשים..."

נושא הדיון היה התאמת תנאי השירות בצה"ל ולכך הגבתי כנ"ל. צה"ל מותאם לתרבות החילונית אך הוא לחלוטין לא מותאם לתרבות החרדית. את בעצם יוצרת משוואה שאומרת שבגלל שעצם השירות כפוי מוצדק לכלול במסגרת זו גם כפיה חילונית ותרבותית, ומעבר לכך שאין כאן משוואה לוגית, אני חושב שהעמדה גם לא נכונה.

בנושא השוויון בנטל אציין שוב את עמדתי בקצרה שלומדי תורה שתורתם אומנותם פטורים על פי המסורת היהודית, שנהגה בעם ישראל במשך אלפי שנים, ממטלות שונות, כמו שירות צבאי ותשלומי מסים מסוימים (כך נהגו קהילות ישראל לאורך הדורות). מעבר לכך במדינת ישראל מובנת נתינת פטור לספורטאים יוצרים אומנים וכו'.
ויכוח ודיון ענייני לגבי המינון ואופן היישום של העיקרון הנ"ל לגיטימיים בעיניי, מה שלא לגטימי בעיני הן הכתבות חד צדדיות בנוסח פלסנר.
ישן 20-08-2012, 13:16
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "נושא הדיון היה התאמת תנאי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
נושא הדיון היה התאמת תנאי השירות בצה"ל ולכך הגבתי כנ"ל. צה"ל מותאם לתרבות החילונית אך הוא לחלוטין לא מותאם לתרבות החרדית. .

אילו התאמות לדעתך צריך?

כשאתה כותב את הרשימה צא מתוך נקודת הנחה שהמטרה היא לאפשר את גיוסם של החרדים בצורה מועילה ותרומת בחזית העשיה הצה"לית. בדיוק כמו כל אזרח אחר.
קרי, אל תעלה כאן דרישות שמטרתן יהיה לשכנע את הקורא שלא ניתן לגייס חרדים אלא התאמות שמטרתן לאפשר לבחור הבינוני בישיבה בינונית לשמור על החוק בדיוק כמו כל אזרח אחר.

נערך לאחרונה ע"י eshely77 בתאריך 20-08-2012 בשעה 13:18.
ישן 20-08-2012, 13:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "נושא הדיון היה התאמת תנאי..."

טוב, אם הכתבות אינן לגיטמיות, אני משער שאתה תומך בהפיכת השירות הצבאי להתנדבותי בלבד לכולם?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 20-08-2012, 11:27
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי Cabin fever שמתחילה ב "הבעיה היא שהיחס כלפי החרדים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cabin fever

כמו שאמרתי כבר קודם הכתות החרדיות הם לא חלק מהעם הישראלי (ממש כמו ערבים ברווז)

אין דבר כזה העם הישראלי,יש את העם היהודי ואליו החרדים שייכים בין אם זה מוצא חן בעיניך ובין אם לא.
ההגדרה החילונית ל"עם" היא קבוצה של אנשים שקשורים אחד לשני באמצעות תרבות,שפה,טריטוריה משותפת וכו'.
החילונים הם אלו שהולכים ומתנתקים מהעם היהודי ויוצרים,כמו שאמרת,איזה "עם ישראלי"מטופש,זאת גם הסיבה שלא אכפת להרבה מהם מירושלים ומיו"ש - הרי סמליו של העם הישראלי,בניגוד לאלו של העם היהודי,הם הגידולים החקלאיים של עין חרוד ודיזנגוף סנטר.
עצם הלוז של העם היהודי היתה ותהיה האנשים שמקיימים את המורשת האתנית שלו ואת המסורות העתיקות שלו,לא אלו שמעמידים את ארץ ישראל למכירה כאילו היתה חתיכות של בשר חזיר שהם כל כך נהנים לאכול.

נערך לאחרונה ע"י תבור - tar 21 בתאריך 20-08-2012 בשעה 11:31.
ישן 20-08-2012, 13:01
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי totaljack שמתחילה ב "כל פעם שאתם ( כן, אתם )..."

אתייחס לסוף דבריך.
עד לפני מאתיים שנה היו שני מצבי צבירה, יהודי חרדי או מומר. הדבר מתייחס בעיקר ליהדות אירופה.
כאשר לפני 1000 שנה קרא האפיפיור לצאת לכבוש את ארץ הקודש, וההמונים שנענו לקריאה טבחו על הדרך במאות אלפי יהודים. הם טבחו ביהודים חרדים.
כאשר לפני 600 שנה האנקוויזציה רדפה אחרי יהודים בספרד, היא רדפה אחרי יהודים חרדים.
לפני 400 שנה טבח חלמניצקי ביהודים, גם אז הם היו חרדים.
גם פוגרום קישינב (פרעות בנגב), לפני כ 200 שנה הקורבנות היו כאלו שאתה מגדיר חרדים.
ללא ההקפדה שלהם על קלה כבחמורה, ללא הקנאות להם אזי כבר לפני אלף שנה, האנטישמיות הייתה מדבירה כל דבר יהודי.
בטח ובטח שהחילוניות כפי שאנחנו מכירים אותה היום לא הייתה עומדת ולו רגע אחד בפני כל כך הרבה רדיפות. לכן, לא רק שהחרדים הם חלק בלתי נפרד מעם ישראל, (והם לא צריכים שאיזוב כמוני יגיד זאת) ללא הם כנראה שלא היינו כאן.

ואין ברצון שלי שהחרדים ישארו חרדים, שום סתירה עם הדרישה שלי שהחרדים ימלאו את חלקם בצבא ובשוק העבודה במדינת ישראל.

ישן 20-08-2012, 13:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "אתייחס לסוף דבריך. עד לפני..."

אתה אומר חרדים, כאילו הם היו כמו החרדים במדינת ישראל. לא כך הדבר.

ישן 20-08-2012, 13:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "רגע, ברור לי שצריך להיות..."

השימוש במילה חרדים לגבי האוכלוסיה היהודית במאה ה-18 (אפילו) מטעה. לא מדובר באוכלוסיות דומות לחלוטין. האוכלוסיות לא היו דומות אפילו בין איזורים גיאוגרפיים שונים. החרדים היום הם גורם שמרני בצורה שלא היתה מוכרת ליהדות לפני המאה ה-19.

ישן 20-08-2012, 13:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "הבסיס האורתודוכסי המשותף הוא..."

היהדות החרדית היום הינה שמרנית. זה תוצר של תנועת השכלה והתעוררות הלאומיות.

ישן 20-08-2012, 13:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "היהדות מאז ומתמיד היתה שמרנית..."

לא, לא לכך כוונתי. יש הבדל גדול בין הפסיקות לפני ואחרי המאה ה-19. מ"חדש אסור מן התורה" של חתם סופר, ועד "הולך ופוחת הדור" שמצדיק כל חומרה.
סבא של סבא שלי היה רב חשוב בוילנה - התרבות שלו, המנהגים שלו לא דומים לליטאים של היום, במיוחד בכל האמור להחמרות.

אבל ברור מאיפה הנסיון לטעון שמדובר בהמשך טבעי - המלחמה על מיהו "יהודי אמיתי", שהזרמים החרדיים נוקטים כלפי האחרים.

ישן 20-08-2012, 14:17

בתגובה להודעה מספר 117 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לא, לא לכך כוונתי. יש הבדל..."

החתם סופר לא חידש שיטה במשפט זה של חדש אסור מן התורה. הוא רק המשיך קו היסטורי תקיף כפי שנהגו לפניו רבני ישראל, ואסביר את דברי: בתקופתו רצו ראשוני המשכילים בהונגריה להכניס שינויים שעל פניו לא היה בהם שום איסור הלכתי, כמו שינוי צורתו של בית הכנסת, עזרת הנשים, הוספת משוררים, ועוד, באופן שיהפוך את התפילה לחוויה תרבותית... לכך התנגד נחרצות החתם סופר וטבע את המושג הנ"ל. הוא לא טעה בהערכותיו ובגרמניה אכן פשטה ההשלכה ומאוחר יותר הובילה לפריקת עול המצוות. בהנוגריה התפלו הקהילות בימי בנו הכתב סופר. כאמור החתם סופר התייחס לניצני ההשכלה ואסר את השינויים הנ"ל.

פעולות מעין אלו מצד גדולי הדור אינן דבר חדש בהיסטוריה היהודית ולכל אורך הדורות זיהו גדולי ישראל שינויים ופעלו כנגדם. בחלק מהמקרים ההתנגדות הנ"ל היתה מוצדקת בראיה היסטורית ובחלקם נדמה שפחות. (ייתכן שגם במקרים הפחות מוצדקים לכאורה עצם ההתנגדות גרמה לתנועה השנויה במחלוקת ליישר קו ומנעה נזק עתידי, ויש לבחון בהקשר זה, ועד כמה שהדבר ניתן, כל מקרה לגופו). אזכיר כדוגמה את החסידות שלה התנגד בעיקר הגר"א מוילנא. (כמה עשרות שנים לפני החתם סופר) את ההתנגדות לרמח"ל (שבדיעבד התגלתה כלא מוצדקת). לשבתאי צבי ולפרנקיסטים.

אתייחס כאן גם לתהייתך בקשר לציונות הדתית. הנ"ל מעולם לא פרקו את עולו של השולחן ערוך. היה בהחלט חשש מפני שינוי הדגשים שאצל יחידים כן הוביל לתוצאה שכזו ובשל כך היתה התנגדות לדרכם בקרב חלק ממנהיגי היהדות האורתודוכסית. בסופו של יום הציונות הדתית מצאה את מקומה בקרב היהדות האורתודוכסית, תמיד תוכל למצא מנהגים שונים, תרבויות שונות, ואף מחלוקות חריפות, אך קיומן של מחלוקות אלו אינני מעיד על פילוג לאומי בשל הבסיס המאחד = המסורת וההלכה היהודית. אינני יכול לומר זאת בנוגע לפריקות עול מלכות שמים. ובכך נעוץ ההבדל.

במה אגב שונים המנהגים של סבא שלך ממנהגי הליטאים היום. גם לי היה סב שהיה רב בליטא אני עובר על ספריו וכתביו ולא מזהה הבדלים מהותיים.
ישן 20-08-2012, 14:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 118 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "החתם סופר לא חידש שיטה במשפט..."

אני לא מסכים איתך, למרות שברור לי שזו ההצדקה של היהדות החרדית לכיוון אותו היא לקחה. דוגמה אחת פשוטה להבדל - מיקום הנשים בחברה. לא היו את ההחמרות בהפרדה בין נשים וגברים שיש כיום, אלא יותר כפי שהיה אצל הדת"לים לפני כ-20 שנה (ולפני כן).

לגבי הציונות הדתית ש"מצאה את מקומה" - איזה מקום זה? היהדות החרדית מאפשרת לה יצוג הולם במוסד הרבנות? ראשי החרדים לא ניסו לדחוק רבנים דת"לים מגיור? מחיתון? לא ניסו לפגוע ב"צהר"? אין ולא היתה הפליה של רבנים דת"לים ע"י החרדים? טענת קודם שהחרדים אוהבים את הקב"ה יותר מהמדינה. האם אתה טוען שהדת"לים אוהבים אותו פחות?

ישן 20-08-2012, 14:47

בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני לא מסכים איתך, למרות..."

אתה צריך להבדיל בין מאבקי כח הקשורים לשררה ופוליטיקה (שבמינון מסוים הם לגיטימיים, והם קיימים בכל מינוי באשר הוא - גם במינוי שופטים לעליון למשל), לבין המישור העקרוני. איש לא פוסל את רבני הציונות הדתית בשל חוסר התאמה עקרונית. באופן אישי אני מכיר מספר רבנים דת"ל שהם תלמידי חכמים שאיש לא מפקפק בגדלותם התורנית ובהתאמתם לתפקידם. אינני מתכחש לכך שישנם הבדלי גישה בין החרדים לדת"ל אך לא מדובר בפילוג. (באותה מידה ישנם הבדלי גישה בין פלגים שונים בתוך היהדות החרדית).

נושא הדרת הנשים יצא מכלל פרופורציה וגם בנושא זה יש הבדלי גישה מהותיים (חסידי גור לעומת הליטאים למשל - האם אתה מודע להבדלים?). (נשות השאל הם נושא אחר, מנהיגיהן אינם ראויים, ואסתפק בכך)
ישן 20-08-2012, 14:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אתה צריך להבדיל בין מאבקי כח..."

חבר, אני ירושלמי, ואת רוב חיי העברתי במרחק של עשרות עד מאות מטרים מקהילות חרדיות שונות. אני אולי לא מכיר את הרכילות בבית הכנסת, אבל אני מכיר את מגוון הדיעות. ועדיין, הזרמים החרדיים, על כל גווניהם פועלים כנגד הדת"לים. לא מדובר בפוליטיקה ולא מדובר במאבקי כוח, ולפטור זאת בכך הוא התעלמות מהמציאות. מדובר בניכוס גורף על מיהו ומהו יהודי, והרחקתו של כל מי שלא מתאים להגדרה הזו, והניכוס הזה ותוצאותיו הם הגורמים לניכור.

לי כיהודי לא מאמין וציוני יש מכנה משותף חזק עם הדת"לים למיניהם, למרות חילוקי דעות משמעותיים בהרבה מאוד נושאים. זה תוצר של רצון להתחבר והכרה בשייכות וקרבה, למרות שאני (ואחרים) לא דתי. אחרי יותר משני עשורים של חיים לצד החרדים אני יכול לומר לך שאני לא מרגיש שום זיקה לחלק גדול של הזרמים החרדיים, וחלק גדול מכך נעוץ בצורה ישירה בהתנהלות שלהם.

ישן 20-08-2012, 13:29

מבחינה 'דתית' אני מניח שהם היו דומים. אבל הצד שחשוב לנו הוא הצד שאינו דומה כיום
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה אומר חרדים, כאילו הם היו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
שום סתירה עם הדרישה שלי שהחרדים ימלאו את חלקם בצבא ובשוק העבודה במדינת ישראל.

המצב היום הוא לא תקין ולא סביר ולא יוכל להמשך. מספר הנתמכים לא יוכל לעלות על מספר התומכים מבלי שהמערכת הכלכלית/בטחונית תקרוס.

השאלה היא איך מתקנים תקלה של שישים שנות בצורה הנבונה ביותר. בחלק הכלכלי הפתרון קל יותר - משק חופשי עם פחות תמיכות לכולם ואכיפה מוגברת על עבודה לא מוצהרת על כל השוק ואילוצי הפרנסה ידחפו את רוב האנשים לקום בבוקר ולייצר דבר מה. הדבר מה הזה יכול להיות אגב גם ספר הלכות מעולה שירכש בכסף מלא או ניהול כולל עצמאי שתלמידיו משלמים למורים המצויינים שבו את שכרם. כל יחס של קח-תן/עשה-מסה המקובל בחברה בריאה. סביר שמעבר לעתודת הלמדנים שראוי [לדעתי שהמדינה תחזיק במספר הגיוני נאמר 1000-2000 מכלל השנתונים] שמשפחות גדולות בהחלטה יזומה יממנו עילויים מתוכם כפי שהיה בעבר אבל הדבר יהיה מתוך בחירה של המממנים.

בצד השרות הצבאי העסק כבר קשה יותר כי לקיים יחידה קרבית ש30% ממשרתיה לעומתיים וחשים חוסר הזדהות קיצון - זה כבר בעייתי. לשלב חבר'ה שכמעט ולא יצאו מבני ברק עד גיל 18 ולא קראו עיתון חילוני ביחידת בט"ש שתצטרך לעשות סיור בחוף בצת - מצריך חשיבה והכנה. זה הכרחי אבל אסור לחשוב שזה יוכל להעשות באיומי מעצר ולוכדי עריקים. אני מניח שהצבא אם יקבל הוראה ברורה מהדרג המדיני ישתנה כדי לאפשר זאת. השאלה היא מה תהיה מידת שיתוף הפעולה מהנהגת הציבור החרדי. יש פערים בראיית העולם, יש חששות לאובדן שליטה.

שילוב חרדים בצבא כלוחמים וכתומכי לחימה חייב להעשות. האם מדינה ישראל הרשמית כבר החליטה שהיא מוכנה ורוצה לעשות זאת? מסופקני.
ישן 20-08-2012, 13:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "מבחינה 'דתית' אני מניח שהם היו דומים. אבל הצד שחשוב לנו הוא הצד שאינו דומה כיום"

בגיוסי בשנת 96', יותר מ-50% במחלקה שלי לא חשו הזדהות עם השירות למדינה. אז? זה עזר למישהו?
הם ישבו במוצבים בלבנון והם עשו פטרולים באיו"ש. אלה שלא רצו ישבו בכלא חודשים ארוכים עד שהצבא שחרר אותם.
כפי שכתבת, הפתרון הוא סנקציות כלכליות. זכויות סוציאליות יקבל מי שישא חלק בנטל. מי שלא חולק את העומס, שלא יזכה בטיפול הסוציאלי - בין אם הוא חובש שטריימל, כובע מצחיה, או כפיה, ובין אם הוא דובר ידיש, עברית או ערבית.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 20-08-2012 בשעה 13:40.
ישן 20-08-2012, 14:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]בגיוסי בשנת 96',..."

פלס"ר צנחנים? :O ממש לא. גדודיונר מגבעתי...

ישן 20-08-2012, 13:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אתה מסוגל לבסס את דבריך..."

אתה רוצה לומר שלא היה פיצול במאה ה-19 בין היהדות החרדית, על כל זרמיה, לזרמי הציונות הדתית?

ישן 20-08-2012, 12:13

דחילק. אל תשלח ידך במנהלי הפורום! הם עושים עבודה קשה ואתה יודע שאתה
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי totaljack שמתחילה ב "תגידו חרדים, לא נמאס לכם..."

חלק מהעבודה שלהם...

לעניין אשלי - חזיתי בו במו עיני. הוא לא חרדי, הוא נטול שטריימל וקפוטה (אלא אם שמים אותו בנגטיב במכונת צילום כמו את השטרות עם מגדלי התאומים). סתם שמאלן יאפי חילוני חביב ודעתן שלרוע מזלו לא זכה בירושה הולמת מדודה מרוחקת ולכן הוא נאלץ לשרוץ כאן ולסבול את ההומור שלי ושל גל.

העמדות שלך חשובות ומענינות וגם העמדות של אלה שמבטלים את העמדות שלך ומוצאים בקיעים בהן הן חשובות ומענינות ומנהלים צריכים לנווט בעדינות בלי להטביע יותר מדי ספינות.

אז בבקשה אל תהיה -

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://tukipedia.com/files/toys/_%D7%92%D7%95%D7%96%D7%9C1.jpg]

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 20-08-2012 בשעה 12:16.
ישן 20-08-2012, 13:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אתה זה שמנסה לטעון שהחרדים לא..."

מצד שני, לאותו זרם יש רצון עז לקבוע מיהו יהודי ומי לא.

ישן 20-08-2012, 13:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "טוב,האמת שהייתי צריך לומר..."

הם לא הולכים לבד, אתה יודע. יש כאלה שמשלחים אותם ברצון.

ישן 20-08-2012, 15:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "נכון,הם לא הולכים לבד,הם רצים..."

הם רצים כי מריצים אותם. אם אתה מנודה מהקהילה ברגע שאתה לא חושב כמו שדורשים ממך, אז אין שום סיכוי שתשאר קרוב. אם אתה עוצם עינים לאחריות של הממסד הדתי לניכור מהדת והמסורת, חזקה עליך שתאיץ את התהליך.

ישן 20-08-2012, 00:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אני חושב שהבעיה היא לא מה..."

זה עובד יופי כבר יותר מ-60 שנה עם השאר.

עד עכשיו התירוץ של החרדים היה שהם משוחררים על פי חוק, ומה אנחנו רוצים מהם. עכשיו פתאום יש זעקות היסטריות כאילו גוררים אותם לשחיטה. איך נתניהו אמר? יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו. וזה נכון לכל ציבור.

ישן 20-08-2012, 14:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "לשאר יש מגבלות כמו שיש לחרדים?"

איזה מגבלות? כאשר גייסו חרדים לצבא ארה"ב במלחמת העולם השניה היו מגבלות? כאשר גייסו יהודים לצבאות שונים במלחמת העולם הראשונה, היו מגבלות? לסבא של YGH לא היו מנות קרב גלאט, ולא מטבח גלאט, ולא הפרדה מנשים. אז מה?

צה"ל לא מגיש חזיר, ולא מגיש בשר לא כשר. הוא נותן אוכל בכשרות מתאימה, גם אם מדובר רק במנות קרב. מאפשרים תפילה ומאפשרים הפרדה. מה עוד?!

ישן 20-08-2012, 22:38

כצמחוני - כל שרותי הסדיר וכמעט בכל שנות המילואים - לא זכיתי ל'מנת חלבון' חליפית
בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אתה בטוח? במנהגים של..."

זה הופיע רק אי שם בשנות המילואים וגם אז רק בפעמים שאכלנו בחדרי אוכל מסודרים כמו בבאלי"ש או בימ"ח. אז מה עושים? שום דבר. אוכלים מה שיש וזו לא טרגדיה. מורידים עוד שתי פרוסות לחם ומחליפים תירס ופלחי ב 'רולדת עוף' או 'בולי-ביפ' [שתי זוועות עולם בריח ובמראה שחלפו לדעתי מהמנות] ובמקרה שלי - מלקטים טונות של טונה.

בכשרות אני מניח שזה יותר קשה אבל אם רוצים בהחלט אפשר להסתדר באותה רמה שמסתדרים כשיוצאים נאמר לאומן או לשליחות באוקראינה. לא יקרה מאומה אם הצבא יגדיר גם כמה ספקי בד"צ אם זה יפתור לעוד 7-8 גדודים פוטנציאלים אבל מבחינת שני הצדדים זו לא בעיה שלא ניתן להתגבר עליה אם רוצים.
ישן 20-08-2012, 23:12

האמת? לא יודע עד כמה זה נכון וזו בהחלט שאלה לצ'אנב.
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "זה לא אותו הדבר. כצמחוני..."

האומנם כל מזון שאינו בהכשר הבד"צ המקובל על אותו אדם הוא בגדר טריפה בעיניו?

האם ספרדי חרדי שיטעם משהו שלא בהכשר הרב מחפוד הוא חוטא בעיני עצמו?

מה עשה יהודי בימים עברו שהגיע לארץ אחרת בה לא היו ההכשרים אליהם הורגל?

האם דין לחם וקופסת שימורי תירס או טונה כדין בשר בעינינים אלו?

יצא לי לשוחח היום עם חרדי שהיה בסיבוב קברי צדיקים בחו"ל בין הזמנים ומדבריו הבנתי שקנו שם לא רק לחם אלא גם ירקות מהמקומיים. תקין או לא תקין בעיני רוב החרדים?

כנ"ל לגבי נושא המקוואות שאתה מעלה כאן. כמה באמת צריך לטבול ומה למשל היו עושים עוברי אורח שלא היו להם תקופות ארוכות מקוואות מים כשרים לטבילה?
ישן 21-08-2012, 08:24

ואוסיף ואומר: אנו צריכים להזהר מלקבל על הסף כל טענה לאי שירות שמקורה באמירה:
בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "האמת? לא יודע עד כמה זה נכון וזו בהחלט שאלה לצ'אנב."

"האילוצים שלנו הם רוחניים ועילאיים ולכן כל ויתור על הידור או שנוי אורח חיים הוא בלתי אפשרי" ומנגד לראות בכל מה ש'לא חרדי' עושה כ'דבר גשמי' ולבטל מהיסוד כל דוגמא נגדית לויתור ולהקרבה של המתגייס שאינו חרדי.

החיים הרי מורכבים יותר מאשר אצל 3-5 גולשים צעקניים ברוטר ובכיכר השבאב. לא כל ולא רוב הנוער החילוני מורכב משיכורים מנבלי פה המסתובבים עם סכין בכיס שלא יפחית מהם אם ישכבו באוהל מהביל בשטח אימונים או במוצב וקו לסרוגין 3 שנים. לא כל מי שלמד פיזיקה מתמטיקה במקום גמרא רואה בהעדר מקלחת, בקיום יבלות ואקזמות בכפות הרגליים, בגרוז בוגים - אידאת חיים. לא כל מי שגר בבית שמש ולא ברמת בית שמש מרגיש נוח עם קללות של בנים (שאני מניח כי האזנת סתר עם תרגום מיידיש בפנימיות חרדיות רבות תגלה שבחדרים, רחוק מהרב נשמעים גם כן בטויים שונים אומנם אך בעלי כוונה לא מכובדת אחרת בעת ויכוחי הנערים). לא בשביל כל חילוני המעבר לקוד הלבוש הצבאי אינו מהווה משבר, לא בשביל כל 'לא חרדי' הניתוק מהספרים ומהמוסיקה החשובים לו מובנים מאליהם וכן הלאה...

הצבא הוא רע הכרחי. הכרחי לקיום החילוניים, הסרוגים והחרדים והכרחי לשרות לחילוניים ולסרוגים המצפים לאחיהם שיבואו לסייע להם. מתגייס חילוני מוותר על הרבה מאוד דברים. אסור לנו לראות בויתורים הללו מובן מאליו בעת שכל ויתור של המגייס החרדי הוא בבחינת יהרג ובל יעבור.

נקודת המוצא שלי היא שחרדים צריכים להתגייס והשאלה היא איך משכנעים ציבור שבודל שנים כה רבות בכך שבאמת זקוקים לו?

אני חושב שאת התהליך צריך לבצע בשני מישורים מקבילים:

[1] יצירת העדפה חוקית למשרתים בכוחות הבטחון [ולתקופת מעבר גם למשרתים שרות לאומי מלא שווה ערך ושווה אורך]. ההעדפה תפקידה אמור להיות פצוי סמלי למשרתים ותמריץ ללא משרתים והיא צריכה לכלול את הזכות להטבות שמעניקה המדינה כגון קצבאות ילדים, מענקי והלוואות מקום, משכנתאות, השתתפות המדינה במימון לימוד המשרתים ישירות ובעקיפין דרך המוסדות וכן הלאה. מישור זה אינו מצריך כמובן את הסכמת הצד שמנגד. זהו צדק בסיסי שהלך לאיבוד מרוב שהמדינה עסוקה בלראות את אילוצי קבוצות המיעוט הלא משרתות ומביטה במשרתים כמובנים מאליהם.

[2] הכנה רצינית וכנה של הצבא לקליטת הציבור החרדי לשורותיו. זה חייב להעשות במו"מ וצריך להעשות כשלצד נציגי מערכת הבטחון יושבים כשווים בכירי רבני הציונות הדתית ועימם הרבנים הראשיים [כן, אני יודע כי יתכן והם מגדירים עצמם כ'חרדים' אבל למרות זאת הם גם רואים עצמם כנושאי תפקיד רשמי במדינה] והרבצ"ר [שלמרות שיש מנבלי פה כלפיו שמקשקשים כל היום באינטרנט נגד דעת רבותיהם - הינו מוסמך לרבנות הרבה יותר מהמלעיזים ומכיר את הקשיים הספציפיים העומדים בפני חיל דתי].

הרבצ"ר יבדוק שהצבא אכן מסוגל ומתכוון לעמוד בכל התחייבות שיתן ומול הרבנים הראשיים ישבו מנהיגי הציבור החרדי ויבחנו מה הכרח, על מה אפשר לוותר והיכן ניתן להתגמש כדי לשרת. שעתיים של לימוד על חשבון שעות השינה המצומצמות ועוצר אימונים בימי חום אפשר יהיה הרי להגניב ללו"ז. ספקי מזון עם הכשר תואם דרישות סבירות אפשר יהיה לסדר. רב ראשי יוכל לתהות על כל 'יהרג ובל יעבור' שיוצג לו האם אכן 'בל יעבור' הוא זה או שמא יש תקדימים ברורים מהעבר ומההווה על פשרה באותו תחום. רב ראשי יוכל לשאול מה היה הדין ברכישת ירקות ופירות לחרדי בעיירה הנידחת לפני מאה שנות. הוא ידע מתי חייבים לטבול ומתי לא וידע להציע שרות מילואים מכוון לימי בין הזמנים לחרדים החפצים ללמוד אחר שיחרורם. רב ראשי יכיר תקדימים משרות יהודים בצבאות זרים ויכיר את פסיקות רבני התקופה באשר לבעיות שיצר אותו שרות. רב ראשי יוכל לומר ש'מי כמוהו יודע שלימוד תורה הוא הדבר אשר עליו נשתת העולם' [ויאמין בכך בכל ליבו] ומנגד ישאל את בני שיחו האם כל החרדים בפולין שנשאו בעול לימוד העילויים ביטלו את זמנם בעולם ומעשיהם אינם נחשבים ומהיכן היומרה לסברה כי הדור שלנו עולה אותו דור? רב ראשי ידע בעת סיור בישיבה שאינה ישיבת דגל לשאול כמה שאלות 'תלמיד חכם' ומיד אח"כ להפנות מבט למנהיג החרדי המלווה אותו כאומר 'ועל זה סבור אתה שאין הבחור צריך לשאת בעול כלשהו ולאיזו ישיבה בורשה הם סבורים כי הנ"ל היה מצליח להתקבל לפני 70 שנים?' אם יאמרו לו שאסורה כל הרצאה ע"י חיילת אז הוא יוכל לבחון האומנם הכרחית הרצאת החיילת מחד והאומנם החיילים שלם יכולים לשמוע חיילת לבושה בצניעות מוקפדת ומדברת עינינית אינם מקבלים שרות מרופאה או מפקידה בבטוח הלאומי.

השאלה היא האם הצדדים באמת רוצים או שמא מה שמחפשים זה מלחמות בסגנון עתון 'הפלס[נר]'?

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 21-08-2012 בשעה 08:37.
ישן 20-08-2012, 20:26
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
מה ההבדל? הרבה חילונים לא מגיעים לצבא מבחירה וכך גם הרבה צימחונים
בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "יש הבדל בין חרדים בודדים..."

ושוב, לפי דעתי (ואני מסייג כי אינני מכיר את המצב בשנים האחרונות) הצבא ממש לא מתחייב להבטיח לצימחונים שיקבלו תמיד אוכל מתאים. כשאפשר-נותנים. כנ"ל לגבי החרדים-אפשר להבטיח סך תנאים מסוים במגבלות האפשרי. ובהחלט משנה כמה אני חושב שהתנאים שהם מציבים מוגזמים. יש ליהדות איזה בסיס מינימום מוסכם ואני לא חייב להתחשב בכל גחמא ו"אקסטרא".
ככלל, אני מאמין בגיוס למסגרות חרדיות נוסח הנח"ל החרדי (שהולך ואכן נעשה באמת חרדי). זה מקל על האפשרות לספק תנאים ומוריד מהחשש במגזר ל"השפעות שליליות". אבל אני חושב שיש גבול לתנאים שאפשר להבטיח ושהחרדים צריכים להתמודד עם זה גם אם לא בהתנדבות.
כמו שגיוס חילונים מתקיים בכפיה, כנ"ל לגבי חרדים. בסופו של דבר רמת הכפיה משתנה מאדם לאדם. יש רבים שהיו מעדיפים לא להתגייס אבל מעדיפים לקבל את רוע הגזירה ולא לצאת ראש בראש נגד המערכת .אני בטוח שגם בקרב החרדים תימצא רבים מאוד כאלה.
ישן 21-08-2012, 07:55
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מה שמקובל על דתיים לאומיים כניראה מספיק טוב"

זה לא קשור ליהדות, זה קשור לאדיקות. גם בתוך המחנה הדתי לאומי יש רמות שונות של אדיקות אז על אחת כמה וכמה בין החרדים לדתים הלאומיים. אתה לא אוהב שהחרדים כופים עליך את האמונה הדתית שלהם, למה אתה מנסה לכפות עליהם את מה שאתה חושב שהוא מספיק מבחינה דתית? אם הצבא יכול לספק להם את המינימום שדרוש להם אז שיגייסו אותם (למרות שאני חושב שיהיו שם עוד בעיות אבל זה לא קשור לדיון הזה), אם לא אז שייחכו טיפה ויוודאו קודם שהתנאים האלה קיימים. אני לא מצליח להבין למה אי אפשר לגייס אותם בהדרגה, למה זה כל כך דחוף פתאום לגייס את כולם מייד.

ישן 21-08-2012, 13:04
  aceofw aceofw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.07
בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "זה לא קשור ליהדות, זה קשור..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rubber_duck
זה לא קשור ליהדות, זה קשור לאדיקות. גם בתוך המחנה הדתי לאומי יש רמות שונות של אדיקות אז על אחת כמה וכמה בין החרדים לדתים הלאומיים.

תמיד יהיו רמות שונות, זה בדיוק העניין, יביא אחד שרמתו א', שני שרמתו ב', ושלישי שרמתו ג', איזו רמה הצבא אמור לדעתך לספק? את המחמירה ביותר, המקלה ביותר, או כולן?
הרי ברור שלא ניתן לספק לכל אחד את מה שהיה רוצה וזה תקף לכולם, לא ברור לי מדוע אתה מאמין שרק הציבור החרדי מיוחד בכך ולא יוכל לתפקד אחרת.

"באחת ידו עושה במלאכה, ואחת מחזקת השלח"

ישן 21-08-2012, 21:23
מנהל

שוב, במונח "אדיקות" אתה בעצם רומז שדתיים לא חרדיים הם "פחות" דתיים ואולי "פחות" יהודי
בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "זה לא קשור ליהדות, זה קשור..."

זאת תפיסה נפוצה מתחת לפני השטח. אחרי הכל, אנחנו מטיבענו אוהבים לדרג ליותר ופחות. עלי זה לא מקובל כי כבר נכתב בפורום הזה על ידי מבינים ממני שיש בסיס מסוים לקיום יהודי דתי (שולחן ערוך). אני ממש לא חושב שהחרדים מקיימים אותו יותר מהדתיים הלאומיים. הם הוסיפו החמרות ומנהגים שלא היו קיימים בעבר (למשל בתחום הלבוש והצניעות). כסבא שלי גדל בליטא (יש כמה וכמה ליטאים באשכול הזה...) החברה היהודית הייתה דתית כמקובל לאורך הדורות. אבל מה? יהודים שנראים ומתנהגים כמו החרדים הוא ראה רק אחרי שעלה לארץ ישראל. בימיו, אכלו כשר, הלכו לבית הכנסת וכו', אבל שום דבר באורחות חייהם לא מנע מהם עבודה או שירות בצבא.
הצבא לא יכול ולא צריך לספק כל גחמה. הצבא כן צריך לספק את המינימום הנידרש לעמוד באורח החיים הדתי. על כן, כבר כתבתי שאני בעד גיוס של החרדים במסגרות משלהם, עם ההקפדות שלהם כמידת האפשר. אני מסרב להתחייב על מילוי כל גחמה ודרישה שלהם. אני מצפה מהחרדים שיבינו זאת ויתפשרו על מה שלא באמת קריטי עבורם. אם ינסו לדרוש לחיות בדיוק כמו שהם חיים באזרחות-לא נצא מזה וגם אם הצבא יבטיח, הוא לא יוכל לעמוד בהבטחות.
אני לא מדבר על גיוס של כולם "עכשיו", אבל אני כן חושב שדחוף שהגיוס של החרדים יתחיל בהקדם כי היו כבר יותר מדי דחיות וגרירת רגליים, והייתי מסתפק רק במי שמגיע לגיל 18 ועוזב כל מי שכבר עבר את הגיל הזה. מה שהיה היה.
כפי שנאמר במקורותינו: "ואם לא עכשיו, אימתי?"
ישן 21-08-2012, 22:32
מנהל

או קיי, אתה צודק. במחשבה שניה יש הרבה הבדלים. לא הייתי מודע לנוכחות ביצים בטיבעול
בתגובה להודעה מספר 177 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לא, זה אומר להוריד חלב,..."

אולי משום שאני עצמי ממש לא צימחוני...
וכמובן, מוצרי חלב דומיננטים בארוחות הבוקר והערב בצבא.
זה לא אומר שאני מקבל את ההשוואה המטפורית לדתיים מול חרדים...טיבעוני בשום אופן לא יכול לצרוך בייצים וחלב. חרדי, לעומת זאת, יכול מהבחינה ההלכתית הטהורה לצרוך כל מה שצורך הדתי-לאומי משום שהמינימום המשותף, כפי שכתב קנאב, הוא השולחן הערוך. אני מבין שייתכן והחרדים לא סומכים על הכשרות הרגילה מבחינה תקלות שיכולות להתרחש בה. זה אומר שאו שצריך לשפר את מערך הכשרות ה"רגיל" או שאפשר לספק למתגייסים החרדים כשרות משופרת. כבר כתבתי שאני בהחלט יכול להסכים עם זה. לגבי שאר העניינים אני איתן בדעתי שמדובר בעיקר בהחמרות ומנהגים ולא בשמירה בסיסית של המצוות כפי שנשמרו לאורך ההיסטוריה היהודית. וכאן, החרדים צריכים לדעתי להתפשר.
ישן 20-08-2012, 23:55
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "יש הבדל בין חרדים בודדים..."

נכון, יש הבדל. לחרדי (או הצמחוני, או הטבעוני, או הבודהיסט) הבודד הרבה יותר קשה לעזור מאשר לציבור גדול.

ישן 22-08-2012, 08:05
מנהל פורום סטודנטים

בתגובה להודעה מספר 188 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "יש עוד הבדל. חרדי בודד שמגיע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rubber_duck
יש עוד הבדל. חרדי בודד שמגיע מרצונו לשרת ביחידה שבה רוב הסיכויים שלא יהיו את כל התנאים שדרושים לו כניראה לוקח בחשבון שלא יוכל לקיים את כל המצוות כהילכתן, וכניראה שאין לו בעיה עם זה.

נגעת בדיוק בנקודה, שטליקו כבר דיברה עליה ואני חוזר ומתעקש עליה.
אני לא שם קצוץ על הרצון של בן אדם לשמור או לא לשמור על החוק.
בין אם זה האיסור לגנוב, האיסור לנסוע באור אדום או הצורך באישורי בניה למרפסת.
יש חוק וצריך לכבד אותו, ואידך זיל גמור.
זאת צריכה להיות הנחת העבודה העיקרית בבואנו לדון בנושא גיוס החרדים וזאת צריכת להיות הנחת העבודה של ההנהגה החרדית.
מכאן צריך לראות איך השירות החרדי הוא כזה שלא פוגע בקיום המצוות ובאמונה שלהם. כשבפועל זה הרבה יותר פשוט משחשבו. (וראה תשובת חנאב לשאלה על ההתאמות הנדרשות)

ישן 21-08-2012, 00:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 161 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "רוצה דוגמה אחת קטנה? מקווה...."

מקווה לא נדרש לביצוע על בסיס יומי. אפילו לא על בסיס שבועי. פליטת זרע או מגע במת לא מתרחשים באופן סדיר, תכוף או בכמות גדולה. גם אם מדובר בגיוס בנות (ולא שירות לאומי), ניתן לסדר זאת בצורה שתאפשר לעשות זאת בחופשה. אתה יודע, בצה"ל לא סוגרים אותך בבסיס חודשים ארוכים, ואפילו שירות של חודש ללא אפשרות לצאת הביתה כבר לא קורה עם הנסיגה מלבנון.

ישן 21-08-2012, 01:14

בתגובה להודעה מספר 194 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מקווה לא נדרש לביצוע על בסיס..."

כמה הערות:
מקוה לא מטהר במקרה של טומאת מת אלא אפר פרה אדומה שלא זמין כיום.
המקור לטבילה בכל יום הוא מתקנת עזרא הסופר שתיקן טבילה לבעלי קריין לפני תפילה ולימוד. הגמ' בברכות אומרת שביטלו את התקנה מפני שלא יכלו לעמוד בה וכן פסקו כל הפוסקים. אנשי מעשה מקפידים על טבילה זו, והחסידים אימצו הנהגה זו. אציין שכל פליטה של זרע (ואפילו בכמות קטנה) מחייבת בטבילה זו לנוהגים בה.
לגופו של ענין דוקא נושא זה הרבה פחות מטריד:
בקרב הקהילה החסידית נושא הטבילה הוא חשוב, אך כאמור מעיקר הדין אין טבילה זו חובה אלא מעלה, בנוסף אפשר בשעת הצורך להסתפק בשפיכת ט' קבין של מים שאובין מדלי (11-21 ליטר תלוי בשיעור הקב). ישנם גם קולות בהלכות מקוואות בבניית מקוה שאמור לשמש לטבילת עזרא, שהופכים את בניית המקוה לקלה וזמינה. (לא מדובר במקווה נשים).
אני דוקא חושב שיש נושאים מהותיים ובעיתיים יותר מענין זה, ואין מה להשוות בין ביטול טבילת עזרה לצורך בזמני תפילה או באוכל כשר למשל.
ישן 21-08-2012, 01:26
  aceofw aceofw אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "כמה הערות: מקוה לא מטהר במקרה..."

אין כל בעיה באוכל כשר, נמצא בצבא, ואם צריך יותר אוכל כשר ל"מהדרין" הצבא יכול לעמוד בכך בלי בעיה מיוחדת. לצבא הרבה יותר קל לספק אוכל כשר לגדוד באופן קבוע מאשר למצוא פתרון למחלקה אחת רגע לפני שבת.

גם זמני תפילות אינם משהו יוצא דופן, אפילו במסלול שלי דתיים קיבלו זמני תפילה בבוקר, בצהריים, ובערב. ואם הם היו צריכים לקום מוקדם יותר בבוקר? אז ויתרו להם על ביצוע ניקיונות הבוקר כדי שיהיה להם זמן.

מה שכן, צריכה להיות ההבנה אצל החרדים הבאים להתגייס, כי הדברים לעולם לא יהיו ברמה שהם רגילים/רוצים (וזה נכון לכל אוכלוסייה, לאו דווקא חרדים), לא בטוח שתהיה שעה מלאה לתפילה, לא תמיד יהיה מניין, לא בהכרח הכשרות שהם היו רגילים מהבית.
כאן צריך להיות שת"פ בין הצבא לקהילה החרדית ע"מ לנסות ולשכך עד כמה שניתן את הזעזוע הראשוני.

ישן 21-08-2012, 09:29

מנין הרי לא יחסר ביחידה חרדית [ובעצם בימינו כמעט בכל פלוגה]
בתגובה להודעה מספר 196 שנכתבה על ידי aceofw שמתחילה ב "אין כל בעיה באוכל כשר, נמצא..."

והכשרות אולי לא תהיה כמו בבית אבל בהחלט תהיה באותה רמה שקיימת כשיוצאים עם המשפחה לים או לפקניק או לצימר בין הזמנים.

כלים חד פעמיים, שימורים בהכשר בד"צ, לחם בשקיות, מנות ארוזות ממטבח חיצוני מבוקר - יפתרו כל בעיה.
מה ששליח חב"ד יכול לארגן לעצמו בפינה הצפונית של וולדיווסטוק איפה שיש שני שיכורים, עץ בשלכת ויהודי - צה"ל בהחלט יוכל לארגן לעצמו בקציעות ובבאלי"ש.

סדנה מקדימה ופקודות ברורות למג"דים ומטה לאלו עימותים לא נקלעים - ימנעו גם אי נעימויות אחרות.

במחזור השישי כבר יהיו חבר'ה חרדים שיחשבו שקבע זה רעיון לא כל כך רע מבחינתם האישית מאלה שהישיבה לא תוכננה בהכרח להיות עתידם ויהפכו למפקדים חרדים בעצמם וכן הלאה.
ישן 21-08-2012, 15:44
  aceofw aceofw אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 198 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "יש דברים שלא ניתן לוותר עליהם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
יש דברים שלא ניתן לוותר עליהם 90% כשר = 100% לא כשר.
אתה יודע כמה קל זה להטריף מטבח?
זמני תפילה הם בעייתיים כאשר הזריחה מאוחרת. לחייל שמגיע מביתו אין אפשרות להתפלל לפני מסדר הבוקר.

אין סיבה שלא יהיה 100% כשר, וכן אני יודע כמה קל זה להטריף מטבח.
אני גם יודע כמה מרגיז זה לחכות יום שלם שלם ולאכול מנות קרב עד שהרב של החטיבה יבוא להכשיר מחדש את המטבח, בייחוד כשאתה חילוני ולך זה כלל לא מפריע (ולא שאני חושב שהדתיים כל כך שמחו לאכול מנות קרב).

אפשר להתפלל באוטובוס, בתחנה מרכזית (לדעתי גם בי"ם ובת"א יש בתי כנסת בתחנה המרכזית), בנקודות פיזור כמו מחנה נתן.

כל הדברים האלה (כשרות, תפילה) קיימים ביחידות מעורבות, ויהיו אפילו הרבה יותר קלים לשמירה אם היחידה אינה מעורבת.

בנוסף ידידי, האם אוכל להפנות אותך להודעה 175 שלי טיפה למעלה? האם תוכל לשפוך קצת אור על הנושא?

ישן 21-08-2012, 16:12
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 204 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "פתיר עד כמה שיש הכרה בבעיה...."

כן, אבל אתה מדבר על חבלי לידה. כשיהיה גיוס סדיר וקיים של חבר'ה חרדים, יהיו גם מפקדים שיבואו מתוך המגזר (וכן, זה יקח שניים שלושה מחזורי גיוס למפקדים זוטרים, וכמה שנים טובות למפקדים בכירים יותר).
יש בצה"ל תפקיד של משגיח כשרות. הוא זה שמופקד על המטבח ומחליט מה כשר ומה לא. אני, למשל, לא רואה בעיה בזה שחלק מהמתגייסים יתגייסו בדיוק לתפקידים אלה (שגם היום, אגב, מאויישים ע"י חבר'ה חובשי כיפות שחורות, כמו גם מש"קי דת וחיילי יחידות נפגעים לזיהוי חללים).
כאן הבעיה. הסירוב להבין שחבלי לידה יהיו. כמה שלא יתחשבו (ויתחשבו) וכמה רצון טוב שלא יהיה (והוא כבר קיים) יהיו חבלי לידה. ויהיו בעיות. אז כן, אם המטבח בספק - אוכלים מנות קרב (אפילו לי זה קרה). אם יש אילוץ - מתפללים שלא במניין. בטח ובטח אם יש אילוץ מבצעי, אבל לפעמים החייל עם המפתח של ביה"כ פשוט מאחר באותו יום כי היתה לו הפניה...
זה צבא, לא תכנית כבקשתך. לאף אחד. גם לצמחונים לא מביאים תמיד אוכל מיוחד, אלא כאשר האפשרות קיימת. מצב בו אין מה לאכול לא יקרה, אבל יכול להיות מצב שביום מסוים אין אוכל חם. אז קורה. יכול להיות שבהפניה רפואית החייל יתקל בפקידת מרפאה, אם ההפניה מחוץ לבסיס. יכול להיות מצב של יציאה לקורס בבסיס אחר בו כן משרתות בנות, ואין מה לעשות. עם כל ההתחשבות, בסופו של דבר מה שקובע (כמו לכל חייל אחר) הם צרכי הצבא.
אם צרכי הצבא מורים שהחיילים צריכים לעבור שבוע שטח, ובשבוע זה להתקיים על מנות קרב - אז יסופקו מנות קרב עם ההכשר הנדרש, אבל אולי לא יהיה בית כנסת זמין, למשל.

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 21-08-2012, 18:24

בתגובה להודעה מספר 205 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "כן, אבל אתה מדבר על חבלי..."

את ממקדת היטב את הפערים בתפיסות העולם.
העמדה שמה ש"הוכשר" ונחתם בחותמת כשרות או שיש לגביו נוהל כשרות למשל הוא אכן כשר, אינה נכונה מציאותית ולו משום שייתכנו תקלות שלא ייודעו למש"ק הנ"ל או שיתרחשו מחוץ לתחום אחריותו. ובקיצור מה שאצל המפקד החילוני נחשב לבעיה שיש לפתור על ידי נוהל שיקויים ומעבר לכך הוא ממש לא יבין מה רוצים ממנו, ייחשב לתנאי סף אצל החייל החרדי, שעליו הוא לא יכול לוותר. מכאן קצרה הדרך להתנגשות הבלתי נמנעת.

שירות עם בנות:
אין מניעה לקיים קשרי עבודה קורקטיים עם אשה, וככל שתנאים מסוימים מתקיימים מדובר בענין יום יומי אצל גברים חרדים רבים שיצאו לשוק העבודה.
לעומת זאת שירות עם בנות בתנאים צבאיים - בהתחשב בכך שמדובר א' ברווקים ב' בצעירים ג' בקשר
דינאמי ומתמשך שעשוי לכלול תנאי לחץ פיזיים או נפשיים שמובילים להיתוך מסוים ד' שבתנאים מסוימים תיתכן חשיפה (פיסית או נפשית) שהיא מעבר לחשיפה הקורקטית הנ"ל - אסור מהבחינה ההלכתית בתכלית האיסור, ואין גורם בציבור החרדי שיקבל זאת.
ישן 21-08-2012, 19:36
  aceofw aceofw אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 206 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "את ממקדת היטב את הפערים..."

ידידי, אין כאן שום פער, זה לא שמדובר על מצב בו חילוני יפעל בצורה אחת וחרדי בצורה אחרת, לא צריך להיות תלמיד חכם כדי לדעת שבארוחה חלבית מוציאים כלים כחולים ובבשרית כלים אדומים.
על מי עומדת בראש ובראשונה האחריות על שמירת נהלים והנחיות? נכון, החיילים עצמם, וככל שיהיו יותר חיילים שידאגו לשים לב (כי זה חשוב להם אישית) גם תראה פחות תקלות.

מעבר לכך, "תקלות" אינן שגרה ולא יכולות להוות תירוץ למה לא לעשות. זה כמו להגיד שמכיוון שספר תורה עלול להיהרס, אז לא נקרא בו. יש חששות, זה ברור, יש גם פתרונות ואני בהחלט מקבל שביחידות אשר יהיו בהם חיילים חרדיים יצטרכו להקפיד יותר, וזה בסדר גמור. זו לדעתי הסיבה למה עדיף להתחיל גיוס במסגרות לא מעורבות, כאשר כל החיילים מקפידים ודואגים (מפקדים אפשר למשוך בתור התחלה מהציבור הדת"לי למשך המחזורים הראשונים) על כך שלא יהיו "תקלות", ומסוגלים לעזור אחד לשני פיזית/נפשית/רוחנית.

מהלך כל האשכול אני שומע מדוע הצבא לא מוכן לכאורה, אני עדיין מנסה להבין למה החרדים מוכנים.

ישן 21-08-2012, 20:04

בתגובה להודעה מספר 207 שנכתבה על ידי aceofw שמתחילה ב "ידידי, אין כאן שום פער, זה לא..."

בוא ואתן דוגמה שתמחיש לך מעט את מורכבות העניין.
מישהו בטעות לקח כף חלבית מארוחת הבוקר (שהיתה חמה לצורך הענין) והוציא באמצעותה מאכל בשרי מהסיר בצהריים. (ישנו כלל הלכתי הקובע שחתיכנה נעשית נבילה ולכן כל המאכל בסיר נאסר ובכוחו כעת לאסור את כל הכלים שהמאכל הונח בהם). המש"ק התייעץ עם רבותיו שהורו לו לסמוך על כך שהיה שיעור המבטל את הכף בצירוף צדדים הלכתיים נוספים (ולא משנים כעת הצדדים ההלכתיים לצורך העניין). החיילים החרדים לא מוכנים לסמוך על ההכרעה הנ"ל. מנקודת מבטך מדובר בטרחנים חסרי תכלית, ואילו מנקודת מבטם של הנ"ל מדובר בצורך בסיסי. מנקודת מבטך הצבא ויתר הרבה וכעת תורם לוותר קצת, מנקודת מבטם הם לא קיבלו אוכל כשר שהם יכולים לאכול...
במציאות הלואי ואלו היו הבעיות בפועל אין ארוחות מהדרין ברוב הבסיסים. המפקדים לא מסוגלים ולפעמים גם לא מעוניינים להבין את החייל החרדי. שינויים בשעת הזריחה הופכים תכנון סדר יום אחיד בבוקר לבלתי אפשרי ויש להתאימו על פי עונות השנה. השירות עם נשים בהרבה מתארים בלתי אפשרי ועוד.
קיצורו של דבר הצבא על מגוון יחידותיו לא מותאם כיום לשירותו של החייל החרדי, גם היחידות שאמורות להיות מותאמות הן לא לגמרי כאלה, ואני לא רואה כיצד הצבא קולט בצורה יעילה מאסה של 5000 חרדים בשנתון כרגע.

הכל פתיר אך קודם כל צריך להכיר בבעיות לחשוב איך פותרים אותם ורק לאחר מכן לבצע.
ישן 21-08-2012, 20:33
  aceofw aceofw אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 208 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "בוא ואתן דוגמה שתמחיש לך מעט..."

דבר ראשון, חבל לי לקרוא שכבר החלטת מראש מהי נקודת מבטי על העניין.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
החיילים החרדים לא מוכנים לסמוך על ההכרעה הנ"ל.

דבר שני, מה שאתה מתאר כאן נראה לי הרבה יותר כשאלת סמכות, ולא שאלה הלכתית.
הרי אין ספק שיש כאן בעיה, אבל אם המש"ק התייעץ עם גורם בעל סמכות דתית, וזה אישר כי לו כי העניין תקין, ואולי אף נתן הנחיות מסוימות לביצוע להחזיר ההכשר למטבח, אז מדוע החיילים לא מקבלים זאת? כי הטעמים (שהמצב אכן תקין) לא נראים להם? כי לא התייעצו עם הרב שלהם? מה לדעתך כן יכול לפתור מקרה שכזה?

ציטוט:
במציאות הלואי ואלו היו הבעיות בפועל אין ארוחות מהדרין ברוב הבסיסים. המפקדים לא מסוגלים ולפעמים גם לא מעוניינים להבין את החייל החרדי. שינויים בשעת הזריחה הופכים תכנון סדר יום אחיד בבוקר לבלתי אפשרי ויש להתאימו על פי עונות השנה. השירות עם נשים בהרבה מתארים בלתי אפשרי ועוד.

נראה לי שאנו חוזרים על דברים:
- אין מהדרין ברוב הבסיסים כי אין דרישה כיום, במידה ויצטרכו יהיו ארוחות.
- אינני יודע אילו מפקדים היו לך בצבא, אבל המפקדים שאני נתקלתי בהם (רובם לפחות) התנהלו בנושאי דת בזהירות רבה, או כי לא היה להם מושג והם חששו לטעות, או כי היו דתיים בעצמם.
- סדר יום כמו שכבר אמרתי לא חייב להיות אחיד לגמרי, ותמיד ניתן לתכנון ולהתאמה.
- הנח"ל החרדי כיום מצליחים לעבוד עם נשים, למה שהנושא לא יצליח במקום אחר?

ישן 21-08-2012, 22:46

בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי aceofw שמתחילה ב "דבר ראשון, חבל לי לקרוא שכבר..."

ציטוט:
דבר שני, מה שאתה מתאר כאן נראה לי הרבה יותר כשאלת סמכות, ולא שאלה הלכתית.

ההלכה מורכבת ותהיינה התנגשויות על רקע הזה בין אם הדוגמה שהבאתי מדויקת ובין אם לא (אני סבור שכן אבל זה באמת לא מה שמשנה).

אחדד שוב את עמדתי והיא, שישנן הרבה התמודדויות, וכדי לפתור אותן צריך לשבת עם מי שמבין בהלכה ובאורחות החיים של החרדים, להכשיר ולחנך מפקדים, וליצר נהלים ופקודות בהתאם (הצבא הוא גוף שמסתמך על פקודות ונהלים). בטרם נעשה כל הנ"ל עמדתי היא שאתה לא מסוגל לקלוט חיילים חרדים.

אצטט בהקשר זה את טליקו בתגובתה באשכול זה
זה צבא, לא תכנית כבקשתך. לאף אחד. גם לצמחונים לא מביאים תמיד אוכל מיוחד, אלא כאשר האפשרות קיימת. מצב בו אין מה לאכול לא יקרה, אבל יכול להיות מצב שביום מסוים אין אוכל חם. אז קורה. יכול להיות שבהפניה רפואית החייל יתקל בפקידת מרפאה, אם ההפניה מחוץ לבסיס. יכול להיות מצב של יציאה לקורס בבסיס אחר בו כן משרתות בנות, ואין מה לעשות.

עמדה זו כפי שהיא מבטאת אותה היא ברירת המחדל ההגיונית מנקודת מבט חילונית - צבאית ובלתי אפשרית מנקודת מבט חרדית. ישנם פערים מהותיים וצריך לגשר עליהם וזה לא יקרה באמצעות תגובה בפרש.
ישן 22-08-2012, 08:18
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 212 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "ציטוט: [color=Blue]דבר שני,..."

לא, מה שאתה עושה זה לחפש תירוצים למה "אי אפשר" ללכת לצבא.
מה שאתה לא מבין - אין אי אפשר, יש לא רוצה, ולא רוצה לא תופס כאן, כי יש חוק ששווה לגבי ולגבי כל אברך שבגיל גיוס.
כפי שכתבו לך כבר - צה"ל מוכן. וכן, יהיו תקלות, כי מדובר בבני אדם ואי-אפשר (שים לב, להבדל, כאן באמת שאי אפשר) להבטיח אפס תקלות.
כאשר יוחלט מהי הסמכות הרבנית שתורה על מהלך החיים התקין במצבים בהם מתעוררות שאלות (למשל, כשרות, למשל, סדר יום, שכן, אולי לא תמיד, מאילוצים מבצעיים, יתאים למה שאתה רגיל מהבית). זו הסמכות. מה שהיא תאמר לאותו מש"ק כשרות או מש"ק דת יקבע.
אם הגישה היא כפי שאתה מצייר כאן באשכול - בסופו של דבר לא יהיה מנוס מגיוס בכפיה, ואני חושבת, כמו אחרים כאן, שאתה תופתע מעד כמה זה לא כ"כ נורא כמו שמנסים לצייר את זה. רבאק, הציבורים החילוני והדתי-לאומי חיים עם הכפיה הזו... אין סיבה בעולם שאתם לא תוכלו.

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 22-08-2012, 12:15
  aceofw aceofw אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 212 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "ציטוט: [color=Blue]דבר שני,..."

אבל התנגשויות קיימות, וגם נפתרות אני מניח, גם בתוך הציבור החרדי, למה לדעתך הן אינן יכולות להיפתר בחוץ?
ואם הדוגמא שאתה עצמך הבאת מדוייקת, אני עדיין לא רואה איתה בעיה שלא ניתן לפתור. שאלתי אותך מה יכול להיות פתרון לדעתך ולא ענית.

כל מה שטליקו אמרה קביל גם לפי דבריך שלך,
ציטוט:
אין מניעה לקיים קשרי עבודה קורקטיים עם אשה
כלומר בהחלט ניתן לשרת, בתנאים מסויימים עם בנות (אתה טענת שצריך להימנע משירות מתמשך בתנאי לחץ, בעייתי, אבל לא בלתי אפשרי)

אני מקווה בכנות שיש בתוך הציבור החרדי את אלו שישבו וינסו למצוא דרך להקל את הנערים את הגיוס, אחרת אני חושש שצפוי להם שינוי לא קל בכלל.

ישן 22-08-2012, 16:36
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 219 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אבהיר את מה שציטטת..."

אני יוצאת מתוך נקודת הנחה כי כבן הציבור החרדי לא שירתת בצה"ל. אי לכך ובהתאם לזאת, אני לא חושבת שיש בידך הכלים לדעת ו/או להבין מה טיב הקשר בין גברים ונשים בצבא, בטח ובטח ביחידות לא-מעורבות. אני בספק רב מאד אם אתה בכלל יכול להבין או לתפוס את מהותו של השירות במסגרת צבאית, בה מה לעשות, זה לא תכנית כבקשתך. לא-ף א-ח-ד. לא לחילוני, לא לדתי-לאומי, וכן, גם לא לבחור החרדי שיתגייס. יש התחשבות, יש הידברות, עם חיילים באופן פרטני ועם ציבורים (כמו הסדרניקים או הנח"ל החרדי או פרוייקט הגיוס לחיל אויר, או להבדיל, גרעיני נח"ל). עם כל ההתחשבות, ועם כל ההידברות, בסופו של דבר מה שקובע הוא חוק גיוס חובה וצרכי הצבא. אז הנה, בי התחשבו. הלכתי לגרעין נח"ל והגיוס שלי נדחה על מנת שאוכל לעשות של"ת לפני גיוס. מצד שני - חויילתי ל-23 חודשים (אז חודשיים יותר מכל חיילת אחרת), ושירתתי בתפקיד שלא ממש רציתי. היו לי חיילות עם צרכים מיוחדים יותר מאלו של האברך הממוצע. צה"ל ידע להתחשב, לתת להן מה שהיו צריכות, ועם זאת - הן שירתו את הצבא ולא הצבא שירת אותן.
יש כאן נקודה מסויימת שאתה מסרב להבין/לקבל. לא חייבים לכם דבר. בסופו של דבר, אם לא יהיה רצון טוב ותהיה גרירת רגליים והערמת קשיים - צה"ל יפסיק לשחק איתכם, ויגייס אתכם למסגרות הקיימות כמו שהן.
אתה מבין, אתם לא שווים יותר מאף חייל אחר. מה שצריך יינתן לכם (אבל לפי התגובות שלך באשכול, זה אף פעם לא יספיק), ומצד שני אתם ת-ש-ר-ת-ו את הצבא. תעשו מילואים (כמו שאני עשיתי עד לפני ארבעה חודשים במשך שנים ארוכות) - כן, גם זה חלק מהעניין. לאף אחד מילואים זה לא נוח (יש כאלה שנהנים מזה, ויכול להיות שגם בציבור החרדי יהיו כאלה) אבל העיתוי לא תמיד בא בטוב (סטודנטים עם תקופות מבחנים, אבות טריים, תקופה לחוצה בעבודה - כל מה שאתה רק יכול לחשוב עליו) ועדיין עושים מילואים.

לא ממש הבנתי איזו גישה תיארתי - הצבא כ-ב-ר הולך לקראתכם. מוכן להדבר ומוכן למיסגרות מיוחדות לציבור החרדי. יש לי תחושה שמי שמהווה כאן את הבעיה היא דןקא הציבור עצמו או מנהיגיו, שפשרה היא מילה זרה עבורם...

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 22-08-2012, 18:46

בתגובה להודעה מספר 220 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "אני יוצאת מתוך נקודת הנחה כי..."

אסכם את הדיון שוב ואחדד את פער הגישות:

בדיון עלו שני נושאים נפרדים: א' הפטור העקרוני ללומדי תורה (שלגביו יש את מתווה פלסנר אל מול מתווה יעלון). ב' תנאי השירות לאלו שכן משרתים.

בנוגע למתווה העקרוני אכן אין כרגע הסכמה וחקיקה, והצבא בפועל לא מגייס חרדים משום שהוא ממתין להכרעה בעניין זה. (הצבא לא מעוניין ולא מסוגל לכפות גיוס על 30-60 אלף איש).ברור שזו הסיבה המהותית לעיכוב בגיוס.

בנוגע לתנאי השירות ישנם כמה יחידות שפועלות במתכונת שכן אמורה לאפשר שירות של חיילים חרדים. בהקשר זה העליתי מספר תהיות כנ"ל. עמדתי היא שבניגוד לצרכים כאלו ואחרים (ואני לא מזלזל בהם), כאן מדובר בנושאים עקרוניים שהם בנפשם של החיילים החרדים. ובאם לא תיעשה עבודת הכנה מתאימה ייכשל הליך הגיוס של הנ"ל. כאמור ניתן להגיע לפתרונות מוסכמים בהקשר זה אבל זה מצריך הכרה ומאמץ, שודאי גם יובילו לעיכוב בתהליך. למיטב הבנתי עמדתך היא שדי בנהלים העקרוניים ובכברת הדרך שעשה הצבא למען החרדים, ושאין מקום למאמץ יוצא דופן והקמת מסגרות ייעודיות. ועל כך אכן ישנה בינינו אי הסכמה.

בהקשר לשאר הנקודות:

א. אכן לא שירתי בצה"ל.

ב. אני לא מעוניין לרדת לפרטים בנושא השירות המשותף. אציין רק שעמדתו של הצבא היא שיש לכבד את הדרישה לשירות נפרד.

ג. בניגוד להערכתך, אני מעריך שיהיו חלק שכן ישרתו ויהיו חלק שימשיכו ללמוד תחת הסדר כזה או אחר. (ימים יגידו).
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:40

הדף נוצר ב 0.35 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר