לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-09-2012, 21:52
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הטענות/רמיזות לא כוונו דווקא אליך, אם לא הבנת"

אני לא נכנס פה לפרטים של המקרים שלכם כי אני ממש לא מכיר אותם ואני לא רוצה להגיב סתם. אבל להגיד שסותמים לכם את הפה בגלל שנחסמתם במקרה ספציפי זה פשוט לא נכון, ולו רק בגלל העובדה שאם מישהו היה רוצה לסתום לכם את הפה הוא היה יכול לעשות את זה בקלות ואז גם את ההודעות האלה לא הייתם יכולים לכתוב. אני חוזר ואומר שאני לא מכיר את הפרטים של החסימות שלכם, אבל אני מניח שיכולים ליהיות מקרים שבהם מילה שבפני עצמה היא לא בעייתית תגרום לחסימה, הכל תלוי בקונטקסט. בסופו של דבר יש אנשים שנחסמו הרבה יותר פעמים ממכם ולתקופות יותר ארוכות, למה אצלהם זו לא סתימת פיות ואצלכם כן?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-09-2012, 22:01
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
סתימת פיות זה לא רק חסימה
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אני לא נכנס פה לפרטים של..."

אישית אני לא מרגיש בדרך כלל שיש כנגדי סתימת פיות. מצד שני, אני מסתכל על אחרים ששיכים ל"מחנה שלי" (כביכול) (והם לא רבים בפורום הזה) ורואה שהם ברובם היו או עדיין תחת מיתקפה אישית מתמשכת. ישראל היפה ומצפון כבר כמעט לא כותבים כאן, אם בכלל. יכול להיות שהם נחסמו לתקופות מסוימות אבל למרות שהם יכולים לכתוב היום הם בוחרים לא לעשות זאת כימעט. אני מניח שזה קשור לכך שהם זכו לכל כך הרבה התקפות אישיות. בייחוד מצפון שהואשם תדירות בלא פחות מבגידה אישית. המורה זכה וזוכה ליחס דומה, כולל התייחסויות לעיסוקו, מקום מגוריו, ומה לא. אז כן, לא מונעים בדרך מלכתוב אבל הופכים את הכתיבה לעסק שלא ממש בא לעשות.
ישן 07-09-2012, 21:11
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
אכן, לא הכרתי את הראיון הזה
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "בספר הוא אכן לא כתב זאת, אבל במספר ראיונות התייחס לכך בגלוי"

זה בהחלט מבטל את הערתי לקגנס. אגב, אני בהחלט מסכים עם מה שמוריס אומר בראיון:

"אבל אני לא מזדהה עם בן גוריון. אני חושב שהוא טעה טעות היסטורית כבדה ב-1948. למרות שהוא הבין את העניין הדמוגרפי ואת הצורך להקים מדינה יהודית ללא מיעוט ערבי גדול, במהלך המלחמה הוא קיבל רגליים קרות. בסופו של דבר הוא כשל...אם הוא כבר גירש ייתכן שהיה צריך לעשות מלאכה שלמה. אני יודע שאלה דברים שמהממים את הערבים ואת הליברלים ואת אנשי התקינות הפוליטית. אבל התחושה שלי היא שהמקום הזה היה יותר שקט ופחות סובל אם העניין היה נחתך. אם בן גוריון היה עורך גירוש גדול ומנקה את הארץ כולה. כל ארץ ישראל, עד הירדן. לימים עלול להתברר שזו היתה השגיאה הפטאלית שלו. לו היה מבצע גירוש מלא ולא חלקי הוא היה מייצב את מדינת ישראל לדורות".
ישן 07-09-2012, 22:35
מנהל

בפועל-זה אותו דבר. העתקת אוכלוסיה ממקום מגוריה בכפיה
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "כך דיברה על גירוש, לא חילופין. מולדת עסקה רק בערבים מעבר לקו הירוק"

אני לא מוצא הרבה עניין לסובייקטיביות בבחינת המוסריות של העתקת אנשים מבתיהם בכפיה ושלילת האזרחות שלהם. אפשר לומר אולי שמדובר באקט הכרחי אבל זה בוודאי מאוד פוגעני ולא הוגן כלפי מי שעושים לו את זה.
במלחמת הקוממיות היו כמה וכמה מקרים של התקפלות בפני לחץ בינלאומי אמיתי או צפוי. דומני שבן גוריון מנע את גירוש ערביי נצרת בגלל שחשש מתגובה עולמית לאור מעמדה של העיר לנוצרים. יתרה, לחץ אמריקאי הביא לכך שישראל הסכימה להחזיר 30 אלף פליטים במסגרת "איחוד משפחות". כך שלחץ בינלאומי היה בהחלט שיקול. ברור כי הוא לא היה מספיק על מנת שהרוב לא יגורש או יוחזר חזרה, ועל כך אין חולק. הנקודה היא שלבן גוריון לא היה חופש פעולה מלא וצריך לקחת את זה בחשבון כשמנסים להבין למה גורשו/ברחו "רק" 80% ולא כולם.
ישן 07-09-2012, 22:45
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "בפועל-זה אותו דבר. העתקת אוכלוסיה ממקום מגוריה בכפיה"

ממש לא מדובר על העתקת אוכלוסיה ממקומה. האנשים נשארים בבתיהם. הריבונות על הבתים עוברת לפלסטינים.

אתה לא מוצא סובייקטיביות בעניין המוסרי פה - אבל אני דווקא כן. אוכלוסייה שמצביעה באופן עקבי עבור מפלגות שמתנגדות לזכות היהודים למדינת לאום, לא צריכים להלין כאשר מוצעת להם במקום האזרחות ב"מדינה המקפחת", אזרחות במדינת הלאום שלהם.

לחץ אמריקני היה הרבה פחות משמעותי מהברדק בגבולות - שהיה עניין של בלגן פנימי שלנו (סוגייה של מי הגוף שיטפלח בזה - צה"ל, משטרה או "חיל הספר" שהוקם אז, בנספח לצבא). העדר השליטה היא שהביאה לשיבה המאסיביתצ, ולא לחץ אמריקני, שהגיע בעיקר בדיעבד ומנע את גירושם מחדש של השבים.
ישן 07-09-2012, 22:55
מנהל

אה, אנחנו אם כך מדברים על דברים שונים
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "ממש לא מדובר על העתקת..."

אם אתה מתכוון לחילופי שטחים על תושביהם אזי באמת ישראל ביתנו הייתה הראשונה להציע זאת (אם כי גם אחרים, כמוני הקטן,דיברו על זה הרבה לפני זה). זה לא אקט אופטימלי מבחינה מוסרית (אחרי הכל, מתייחסים לאנשים כאל חפצים שאפשר להעביר עליהם בעלות בלי לשאול לדעתם) אבל בהחלט בתחום הנסבל מבחינתי. הבעייתיות היחידה (מלבד הפיסיביליות הפוליטית-מדינית) היא פרקטית-איך עושים את זה תוך השארת קו גבול הגיוני.
סוגיית הפליטים מתום מלחמת הקוממיות ועד 52-53 היא סבוכה למדי. מחד, ישראל גירשה תושבי כפרים רבים גם אחרי תום המלחמה (או לפחות-הלחימה בפועל) באיזורי הספר, כגון גבול הצפון וזאת משיקולים אסטרטגיים.מאידך גיסא,בערך באותה תקופה התחיל לחץ בינלאומי (בעיקר אמריקאי) על ישראל לקבל חזרה פליטית וישראל הסכימה להכניס חזרה 30 אלף במסגרת איחוד משפחות (וניראה לי שבאמת עשתה זאת). מעבר לזה, באותם שנים היה באופן כללי בלגן במדינה (נזקי המלחמה, קליטה של מאות אלפי עולים חדשים וכו'), כוחות הביטחון היו חלשים ולא מאורגנים וכך הסתננות נעשתה די בקלות. מסתננים רבים נתפסו והוחזרו אבל רבים אחרים לא. צריך לזכור שבאותם ימים לא היה מכשול של ממש לאורך הגבול, וזה התפתל לו לאורך הקו הירוק ורצועת עזה. תנאים מאוד לרעת מי שמנסה לבלום הסתננות.
ישן 07-09-2012, 21:56
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הבעייה היא לא "העולם" - אלא קודם כל כאן בפנים"

הבעיה היא כן העולם כי מערכת המשפט הישראלית, למשל, מתייחסת בהחלט לסטנדרטים המקובלים במערב (ובצדק) למרות ששולי הבטיחות שלנו צרים הרבה יותר.

הבעיה, לדעתי, באירופה (ובמידה פחותה בארה״ב) איפה ששבעים שנות שגשוג (שהושגו בדיוק בזכות חלופי אוכלוסין כאלו) גרמו לאנשים לדמיין ששגשוג ושלווה הם מין זכות טיבעית שמוקנת לכל אחד בגלל שהואיל להיוולד. התוצאה היא סטנדרטים של התנהגות שלא ניתן לעמוד בהם (למשל אמנות בינ״ל לטיפול במהגרים שנכתבו כשאף אחד עוד לא דמיין עולם של הגירה במליונים של אנשים ממדינות נכשלות שבכנות אינם יכולים להשתלב בחברות משגשגות וגוררים אותן מטה).

ישן 07-09-2012, 22:18
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
אין ספק שהיו אילוצים חיצוניים משמעותיים, אפילו קיומיים
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כאן אני דווקא לא מסכים כל כך עם מוריס"

אבל, לפחות על פי הניתוח בספר 1948, ישראל נתפשה בכל מקרה כמבצעת טיהור אתני, והלחץ כנגד נקיטה במדיניות של גירוש היה דווקא פנימי - מכיוונו של מחנה שרת ומטעמים מוסריים בעיקר. דומני שזמן קצר אחרי מלה"ע השניה טרנספר היה מתקבל באופן הרבה פחות שלילי מכפי שהוא נתפס היום. אחרי הכל, המלחמה באירופה וסיומה הביאו לשרטוט מחדש של גבולות וטרנספר בכמה אזורים. סיום מלחמת השחרור בקווים שתואמים קווים דמוגרפיים היה גם מתיישב עם עקרון הצעת החלוקה.

בכל מקרה, זה דיון היפותטי, ואני חושב שמוריס לא התייחס למימד הפרקטי, אלא לעניין העקרוני. מבחינה עקרונית הוא צודק. חלוקה לפי קווים דמוגרפיים היא הפתרון האמיתי היחיד גם היום, ומנהיגות אמיצה היתה מציבה את העיקרון הזה על סדר היום: נסיגה משטחים בעלי רוב ערבי מוצק מעבר לקו הירוק, העברה של אזורים בעלי רוב ערבי שנושקים לקו הירוק למדינה הערבית (פלשתין, או קונפדרציה ירדנית) החדשה, חילופי אוכלוסין - ישובים ערביים תמורת ישובים יהודיים, ושינוי הסטטוס של ערבים שנותרים בתחומי מדינת ישראל לתושבים.
ישן 07-09-2012, 22:44
מנהל

כמו תמיד בחיים, האמת היא איפשהו באמצע
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "אין ספק שהיו אילוצים חיצוניים משמעותיים, אפילו קיומיים"

היו אילוצים פנימיים, אבל בן גוריון בדרך כלל השיג מה שרצה בעימותים הפנימיים באותם ימים. אין לי ספק שהיו לבן גוריון ועמיתיו קונפליקטיים פנימיים (כולל פנים-אישיותיים) בנושא כי החלטה על גירוש (באותם מקרים שהערבים לא ברחו או הסתלקו מבעוד מועד) איננה קלה בכלל, וכשהאידיאולוגיה שלך סוציאל דמוקרטית-בפרט. בשביל לדגול ב"אחוות עמים" (אחת מסיסמאות השומר הצעיר) מחד ולגרש ערבים בפועל מאידך צריך רמה מאוד מפותחת של "דוחושב". בנוסף, היו גם אילוצים בינלאומיים כאלו ואחרים בנידון (ע"ע ועידת לוזאן). היה עדיף בהרבה למדינת ישראל (מבחינת יחסי החוץ של אותה תקופה) להותיר מעוט ערבי קטן ולא להשאיר את המדינה "ערבריין". בדרך זו, הטענות בדבר טיהור אתני היו בסופו של דבר די מצומצמות באותה תקופה. בוודאי לאור זה שבסופו של דבר אכן בוצעו העברות אוכלוסין מאסיביות באותה תקופה (אבל כאז כהיום-מה שמותר לאחרים אסור היה ליהודים).
אני ראיתי בטענה של מוריס גם עניין פרקטי ולא רק עקרוני. על כל פנים, אני לא אוהד גדול של העברות אוכלוסין כלשהן. אני גם לא חושב שזה ישים במיוחד בימינו.
ישן 08-09-2012, 08:28
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
הבעיה היחידה במה שאני כותב כאן זה שזה יעשה את אורי מבסוט.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Xdeal שמתחילה ב "ההיסטוריון השמאלני בני מוריס:"הפלסטינים רוצים לגרש מפה את כל היהודים""

ואני לא בטוח שאני יכול להתמודד עם השמחה שלו, אבל אין ברירה.

לצערי הרב, לפחות בחיי הפרטיים אני רואה את המקום בו מוריס צודק.
ברמה האישית והעקרונית אני תומך נלהב בחלוקת הארץ, אני מוכן לשלם מחיר אישי כואב. (וחברון על ההיסטוריה שלה היא מחיר אישי מבחינתי) תמורת הזכות לחיות כאן בשקט ובעיקר על מנת לחיות חיים התואמים את הערכים בהם אני מאמין.
גם אין לי שום בעיה ללכת למדינה שהיא כמעט מדינת כל אזרחיה. למעט השמירה על חוק השבות, ויתור על זכות השיבה וחגים ומועדים אני אשמח אם אזרחיה הערביים של מדינת ישראל יהיו לגמרי אזרחיה.
בחיי אני נפגש לא מעט אם אליטה ערבית, כזאת שמרוויחה הרבה יותר מהשכר הממוצע במשק, מקבלת משכורת ממדינת ישראל במישרין או בעקיפין. (בתי חולים ממשלתיים או בתי חולים ערביים הנהנים מהחזרים במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי)
מאחר ואני נוטה להקשיב לאנשים ואנשים נוטים לדבר לידי ללא מחסומים. הקולגות והחברים הערבים שלי אומרים לי את מה שהם חושבים.
חלק לא קטן מהם, לא כולם, אבל בעיקר אלו מהדור הצעיר יותר, רואים בנו כובשים שצריכים ללכת מכאן. הם מציינים שיש להם סבלנות, שלא איכפת להם לאכול חרא במשך כמה וכמה דורות כדי שיום אחד אנחנו לא נהיה כאן. החלק המעניין שדווקא הותיקים, קרי הרופאים הבכירים הם פעמים רבות תומכים במדינת ישראל ואפילו ציוניים. המקרה המרשים ביותר הוא דר' ברהום מנהל בית החולים גליל מערבי, שהוא יותר ציוני מרוב הכותבים כאן בפורום. כמוהו פגשתי כמה וכמה.
אבל הדור הצעיר, קרי הסטודנטים שאיתי, הסטאז'רים והמתמחים שאני פוגש. כאלו ששייכים לאליטה הערבית מתחלקים בדרך כלל לשניים. המוסלמים הדתיים, מקפידים על תפילות ומחכים לרגע שאללה ייתן להם את הכוח להכות בנו. או חילוניים לאומניים, תומכי עזמי בשארה שמסבירים לך שהחזון של עזמי בשארה הוא הגיוני. מדינה פלסטינאית בגדה ובעזה ומדינה דו לאומית בגבולות 67.

צר לי, אם כל הרצון שלי לחיים מוסריים. אם כל הרצון שלי לערכים אונברסליים הרצון הראשון והטבעי ביותר שלי זה חייהם של בני משפחתי, חברי, בני עמי ובני ארצי. והעדיפות היא בסדר שכתבתי.

וכדי שאורי לא יהיה זחוח מדי.
בבחירות הבאות - שלי יחימוביץ.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:54

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר