לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-09-2012, 17:59
  moshl moshl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.06.12
בתור התחלה...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי בזמ"ש שמתחילה ב "מה הייתם עושים במקום החיילת מקרקל שהסתתרה ולא הסתערה אל המחבלים?"

מי מדבר בטלפון כשהוא נמצא לטענתה לבד בשטח עויין על הגבול?!

מי נשאר ברכב(או צמוד לרכב) -שהוא מטרה רכה כשבשטח יש ירי...יש לה מזל גדול שהם לא הרימו אותה עם RPG...

איך היא מגיעה למצב שבו היא לבד?! זה נוגד כת תו"ל שאני מכיר....ממתי משאירים חייל לבד בשטח על הגבול?!(כמובן שיש מצבים בהם אין ברירה אלא להישאר לבד אבל זה ככל הנראה לא המצב) ואם יש כוח תותחנים לידה לא היה נראה יותר הגיוני לחבור אליהם ואז להשאיר אותה?!

אחרי כל זה היא אומרת שהיא זיהתה מחבל מכוון אליה...אז היא ברחה והתחבאה...נראה לי יותר הגיוני "לשכב מאחורי מחסות ולהשיב באש"...כמו שאמורים לעשות וכשאתה בסכנת חיים אז כן גם במחיר של דו"צ פשוט כי אין ברירה ואם המחבל היה מכוון טוב יותר הוא היה תופר אותה...

היא טוענת שהתותחנים היו יכולים לירות בה כי לא היו מודעים למיקומה איך זה הגיוני שיש כוח שנמצא קרוב אליה ולא יודע על ההימצאות שלה בשטח?! מה הם לא מודיעים על "גלגול" בקשר?! לא נראה לה הגיוני לדווח שהיא נשארת בהאמר?!

נכון היא עשתה שהיא לא הסתערה...כי אין היגיון במצב שנוצר כשהיא מנותקת מהכוחות ואין לה מושג מה קורה מסביב להתחיל להסתער לבד... אבל כל ההתנהלות הכללית וכל הסיפור נשמע קצת לא הגיוני ...בלשון המעטה...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-09-2012, 16:33
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
אז אתה טועה ובגדול
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "מבין רוח דבריך, ואיני מקבל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sh_woll
מבין רוח דבריך,
ואיני מקבל ההסתערות על מגיבי המקלדת,
כל אחד יכול לכתוב, גם מי שלא ראה קלאצ',
כדאי לשפוט הנכתב, בלי קשר לכותב,
הבא אחריך יפסול תגובתך כי כולך סמל, או סגן צעיר...
ואני כותב זאת, כי הנוהג לפסול כותב בלי להתיחס לנכתב, נפוץ מאד.

1. אני לא צעיר כלל, ועברתי כמה דברים בחיים שלי.
2. השתחררתי ממילואים בדרגת רב רב סמל לפני כ 20 שנים ( צנחנים).
3. אני לעומת אחרים ראיתי את קדח הקנה וגם חטפתי מהקלץ' . לדעתי מי שלא עמד במצב דומה לא מסוגל בכלל להעלות על הדעת איך הוא או אחרים יתנהגו במצב כזה.
4. גם אם אתה אלוף ולא עברת איזה מלחמה "קטנה" אז אין לך שמץ של מושג על מה אתה מדבר כשאתה מתייחס להתנהגות חייל בקרב או היתקלות.
5. הדיון לא יכול להיות פילוסופי. המציאות בשטח ואופיו של החייל הם שקובעים את התנהלותו בשטח במצב כזה.
ישן 25-09-2012, 19:12

שוב : מה הייתה אתה עושה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "קראתי שוב הפתיח לאשכול ואת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sh_woll
קראתי שוב הפתיח לאשכול ואת תגובות ההמשך,
ואני מסכים כי לפתיח כזה קשה להיות המשך רציני,
בעיקר משום שאין תמונה ברורה למה שהיה שם,
אבל ברמה העקרונית,
על שאלה כזו יכול להתיחס כל אחד שיש לו תובנות בנושא,
וזה לאו דוקא מי שיש לו נסיון במצבים דומים,
לדוגמא, פסיכולוג שחקר מצבים כאילו ,יכול לתרום מהידע שלו,
קח דוגמא מאימון כדורגל,
מאמן כדורגל ממונה על פי יכולתו לתרום בתחום,
וזה לאו דוקא, מי שיש לו נסיון משחק ברמות הגבוהות.

עוד לא נולד הפסיכולוג שיכול לשער מה הוא היה עושה במקרה זה.

אפשר לנהל דיון על מה צריך לעשות ולא מה היית אתה עושה.
תסלח לי אבל אין הדוגמא של מאמן כדורגל ממחישה בדיוק את אופן התייחסותך לנושא. אתה ממש לא מבין מה זה להיות במצב שמאיימים על חייך , מאמן כדורגל שלמד כדורגל בהתכתבות יאמן באותה מידה ושוב המקרה שונה לחלוטין ובזה אני סוגא אתך את הויכוח.
ישן 24-09-2012, 21:08
  משתמש זכר GeriReshef GeriReshef אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.11
שלח הודעה דרך ICQ אל GeriReshef LinkedIn profile
אינני יודע מה באמת קרה שם וכיצד אני הייתי מתנהג במקרה כזה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי בזמ"ש שמתחילה ב "מה הייתם עושים במקום החיילת מקרקל שהסתתרה ולא הסתערה אל המחבלים?"

1. יש לי רושם שמה שקרה בפועל זה לא מה שמספרים: העובדה שהיא הזעיקה תגבורת, נשארה לבד, וקיבלה גיבוי מחבריה בדיעבד; מלמדים שהאמת אחרת מהמתואר.

2. עבדכם הנאמן היה חייל קרבי במהלך שירותו הסדיר, והמשיך לאחר מכן כלוחם במילואים עד לאחר גיל 40 כששחררו אותו סופית. במהלך כל התקופה הזו אין לדעת כמה שעות מארבים וסיורים ושמירות וסריקות היו לי, אך מעולם לא קרה שירו עלי או שיריתי על מישהו. אינני יודע אם זה מזל או חוסר מזל, וגם אין לי מושג איך הייתי מתנהג במצב כזה.
ישן 24-09-2012, 21:32
צלמית המשתמש של סגול טרי
  סגול טרי סגול טרי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
אפילו לרוב הלוחמים זה בלתי אפשרי לומר...

צריך להבין שיש הבדל גדול בין הסתערות כחלק מכוח אורגני שבו אתה מובל על ידי מפקד לבין המצב שמתואר פה. כמובן שבתאוריה גם החייל הכי פשוט צריך לתפוס יוזמה ולהסתער קדימה או לפחות להחזיר אש אבל גם פה יש את העניין של ה"מצוי והרצוי".

השאלה היותר חשובה היא איך המצב הזה נוצר, מצב שבסופו הצבא רץ אחרי הזנב של עצמו במשך יותר משעה במחשבה שהחיילת נעדרת ואולי אף חטופה. כמובן שהיותה אישה לא אמורה להיות פונקציה לטוב או לרע בתחקיר ומסקנותיו צריכות להיות זהות למסקנות של תחקיר שהיה נעשה על תפקודו של גבר אם היה במקומה של אותה חיילת והיה פועל באופן דומה.

אם החיילת אכן הסתתרה במשך יותר משעה לאחר סיום האירוע אז הדבר כנראה מצביע על המצב הנפשי שבו הייתה שרויה, מצב זה כנראה יצביע על כך שהבחורה לא יכולה להמשיך בפעילות מבצעית וזאת ללא קשר לתפקודה באירוע עצמו.
ישן 25-09-2012, 09:09
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "בוא נגיד שלא משנה מה קרה,..."

מצד שני, איך הסיפור הגיע לתקשורת ממילא? והאם מישהו שכל המדינה הולכת לעשות לו רצח אופי בתקשורת לא ירצה להתגונן?

התחקירים עדיין לא נגמרו (למשל, בשום מקום בתקשורת לא ראיתי התייחסות לתפקוד כוח התותחנים מלבד החייל שנפל בקרב. כאילו הם נוכחים-נפקדים בכל הסיפור), אבל כל השילוב של הגורמים בסיפור הזה פשוט צועק "קרדום לחפור בו" עבור כל מיני בעלי-עניין. אני לא אופתע לגלות מעורבות של עמותה מסויימת (שכיאה בימינו, מקבלת כסף מתורמים בחו"ל שאיננה מוכנה לחשוף, העיקר שמדובר ב"אנשים פרטיים" ולא מדינות אויב כמו הולנד) ושכבר שנים מספימה את הרמטכ"ל במצגות המייללות לבטל את גיוס הנשים ליחידות לוחמות.

ישן 25-09-2012, 16:50

לדעתי כרמלה מנשה מחפשת סקופ בילבד
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אתה טוען שלכרמלה מנשה, חושפת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
אתה טוען שלכרמלה מנשה, חושפת הסיפור, יש אינטרס נסתר להוציא נשים מהצבא?

למה צריך לפרסם שחייל או חיילת פחדו או לא פעלו כמצופה מהם?
התנהגות החייל אינו הנושא העיקרי, לדעתי ( ואין צורך שכולם יתנפלו עלי מספיק רק חלק מהמגיבים) היא שמקרים כאלה בכלל לא צריך לפרסם בתקשורת.
צהל צריך לתחקר את עצמו ולא כרמלה מנשה שכל הזמן רק מחפשת פירסום ותהילת עולם בגילוי " שערוריות " בצהל.
נושא החיילות של הפרט כמו במקרה זה חייב להיבדק וחייבים להסיק מסקנות אבל בטוח שלא בתקשורת שיוצרת לחץ ומיניפולציות על הצבא.
ולעצם העיניין זה בכלל לא משנה אם זו לוחמת או לוחם, זה שזו לוחמת במקרה זה הופך את העיניין לפיקנטי ומסיט את תשומת הלב מהעיקר.

החלק החשוב הוא שהכח עצר את המחבלים ועם כל הצער נהרג חייל.
ישן 28-09-2012, 13:22
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מצד שני, איך הסיפור הגיע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
מצד שני, איך הסיפור הגיע לתקשורת ממילא? והאם מישהו שכל המדינה הולכת לעשות לו רצח אופי בתקשורת לא ירצה להתגונן?
צודק לחלוטין.
היא שלחה מכתב אחרי שהכל דלף וכל היקום ואשתו דנים בכמה-היא-הייתה-לא-בסדר.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
התחקירים עדיין לא נגמרו (למשל, בשום מקום בתקשורת לא ראיתי התייחסות לתפקוד כוח התותחנים מלבד החייל שנפל בקרב. כאילו הם נוכחים-נפקדים בכל הסיפור), אבל כל השילוב של הגורמים בסיפור הזה פשוט צועק "קרדום לחפור בו" עבור כל מיני בעלי-עניין. אני לא אופתע לגלות מעורבות של עמותה מסויימת (שכיאה בימינו, מקבלת כסף מתורמים בחו"ל שאיננה מוכנה לחשוף, העיקר שמדובר ב"אנשים פרטיים" ולא מדינות אויב כמו הולנד) ושכבר שנים מספימה את הרמטכ"ל במצגות המייללות לבטל את גיוס הנשים ליחידות לוחמות.
לא הבנתי.
אתה יכול להסביר על איזו עמותה מסוימת אתה מדבר?
(ואילו מצגות לרמטכ"ל?)

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 25-09-2012, 08:54
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "גולני, לרגע לא אמרתי שזה..."

כאמור מבחינתי הדברים הם היינו-הך. בין אם קברה את פניה בידייה ובכתה ובין אם "תיפעלה את הקשר" (ששוב, זה הגדרה מעורפלת מאוד, יכול מאוד להיות שהיא מסתכמת בכך שהיא עלתה בקשר ודיווחה שהם נתקלו).
גם אם אכן תפעלה את הקשר במיומנות שלא נופלת מתצפיתנית חריפה, הרי שיש פה כשל גם של המפקד, פעם אחד שלא הוא ניהל את האירוע אלא אחד הלוחמות שלו שחסרה כל הכשרה וידע מקצועי בתחום ופעם שנייה בכך שהיא נשארה לנהל את האירוע לבד, כשידוע שחטיפה של חיילים בודדים בשטח היא אחד האיומים הגדולים ביותר בצה"ל של ימינו.

"הערכות מצב ושיקולי דעת" שמובילים לחיילת בודדה להישאר מצונפת מאחורי גלגל של האמר בעוד שחבריה מסתערים על מחבלים הם שום דבר מעבר למכבסת מילים.

חשוב לי להבהיר- כל מה שאני אומר הוא "בהנחה ו...". אני לא יודע מה בדיוק קרה באירוע כשם שאף אחד עוד לא באמת יודע. אני משחק בתרחישים שמעלים פה ותו לא.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 25-09-2012, 09:21
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "היא לא הייתה נהגת. היא הייתה..."

אני זוכר שראיתי באחד הפרסומים שהיא הייתה נהגת-לוחמת (קרי, נהג חפ"ק) ולכן הושארה בהאמר.

אבל לתחקר את האירוע דרך העיתון זה קצת כמו ללמוד שחיה בהתכתבות. בטח אני אקרא את התחקיר הזה בעוד איזה חודש, אבל בגלל שלא קוראים לי ענת קם אני לא אוכל לספר לך כלום. למעשה, מכיוון שלא בא לי לבצע עבירות ב"ם אני אפילו לא אוכל לרמוז רמיזות מחוכמות כמו "או-הו, מה שאני יודע! מכירים נוהל "ארנבוני האיסלאם?" אז עשו בדיוק ההיפך, אבל מי שמבין מבין אז בואו נסגור את הדיון. קריצה מלאת חשיבות עצמית".

ישן 24-09-2012, 22:52
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי MK82 שמתחילה ב "חיילות לא נמדדת האם קפאת..."

תפקוד תחת אש ,הוא המבחן האולטימטיבי ללוחם.
לוחם שקופא תחת אש,מפחית את כוח האש של הכוח הלוחם,הופך לנטל,מסכן את חבריו ומה ה לעשות משמש גם כדוגמא רעה.
זה לא פוסל אותו כאדם ולדעתי הוא גם לא צריך להענש.אך לטעמי הוא לא יכול להימנות יותר כלוחם.
אנחנו לא מדברים על לוחם, שבערפל הקרב ,לא תיפקד בשיאו,היסס מעט או הגיב באיחור.
אלא על מי שזנחו את נשקו הסתתר וברח.
להמשיך ולראות בו לוחם,תוך תקווה שבפעם הבאה הוא יגיב טוב יותר,לדעתי זה חוסר אחריות כלפי שאר הלוחמים.
עם זאת ,היו דברים מעולם בצהל וגם לוחמים שקפאו,הצליחו לעיתים לתרץ את מעשייהם.
לדאבוני, הכרתי אחד שאף הפך לקצין בכיר למדי עם השנים.
בדורות האחרונים,מעטים הלוחמים שנתקלו יותר מפעם או פעמיים.
ישן 26-09-2012, 14:42
  משתמש זכר erezz erezz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.06.11
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי MK82 שמתחילה ב "חיילות לא נמדדת האם קפאת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MK82
חיילות לא נמדדת האם קפאת בהיתקלות הראשונה שלך .
שום דבר לא מכין אותך באמת למצב אמת שכזה ...
החוכמה זה ללמוד להכיל את הארוע ולהתפלל שבפעם הבאה
התרגולת והאימון יכנסו לפעולה .

*יכל להיות שאותה חיילת עברה טרומה שיהיה לה קשה לצאת
ממנה אבל זה לא משהו שאפשר לקבוע באופן מידי .
לא חסרים מקרים שגם חיילים בנים קפאו בזמן האמת של הקרב !

לוחם( או לוחמת) שלא תפקד בזמן התקלות אבוי לפיקוד שלו אם הוא ישאר להתאקלות הבאה.
לוחם כזה צריך לפנות את המקום שלו , זה לא פוסל אותו כבן אדם, זה פוסל אותו כלוחם.
בתור מפקד לא הייתי רוצה לוחמים כאלו מאחורי ובתור לוחם בטח שלא הייתי רוצה אחד כזה לידי, נכון שאי אפשר לשפוט אדם בסיטואציות כאלו ,אבל לא הייתי רוצה לקחת את הסיכון שבפעם הבאה שהוא יקפא זה יעלה לי בהרוגים.

ואגב דוגמאות כאלו של גברים לא חסר כולל מהזמן האחרון ומאותה הגיזרה כשכוח שלם של גברים תופס מחסות ולא מסתער על מחבלים אלא מחכה לכוח אחר שמגיע ויוזם מגע( כולל לקחת לכוח א אפודים כי לכוח היוזם נגמרה התחמושת וכוח א כלכך לא תפקד שלא הייתה להם בעיה לותר על הציוד שלהם בזמן קרב)

ישן 25-09-2012, 05:05
צלמית המשתמש של MS_Rogue
  משתמש זכר MS_Rogue MS_Rogue אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.10

בהתחשב בכך שאין לנו שום תיאור אמין של מה שקרה אלא קטעי נרטיב תקשורתיים בלבד, אין לנו הכלים והידע להעריך מה באמת התרחש ולחרוץ דינה של החיילת.

באופן כללי להסתער כשיורים עליך זה הדבר הכי קאונטר-אינטואיטיבי בעולם. כל האינסטינקטים האנושיים צורחים נגד זה ואתה יודע היטב שזה הטירוף הכי גדול בעולם לעשות זאת... בשביל זה בדיוק מאמנים את החיילים לפעול בלי מחשבה, להגיב בצורה מאומנת. האימונים הם מה שתופס פיקוד בזמן שהחלק המודע של המוח מתיישב במושב האחורי ורואה דרך העיניים כיצד הגוף פועל על אוטואמט.

ישן 25-09-2012, 06:13
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
אני מקווה שהמערכת הצבאית תגיב למקרה הזה בחומרה

ולא תכשל בפחד ממקהלות אינטרסנטים למינהם.

למערכת אין אפשרות להתעלם מלוחמ/ת שבחר/ה לברוח מלחימה. עם כל הכבוד לתגובות אנושיות כאלה ואחרות, הצבא צריך לראות את האירוע ככישלון במבחן. לא יעזרו מקוצרים/הסוואות/כנפיים/ווסטים וכל הכוריאוגרפיה הלוחמנית אם אחרי כל ההפקה הזאת לוחמ/ת בוחר לברוח. בסוף, בשורה התחתונה, זה רגע המבחן של כל לוחם. כל מי שהיה לוחם ועשה פעילות בטוח שאל את עצמו מה יעשה ברגע האמת של ההתקלות. אז אם מישהו נכשל ברגע האמת=רגע המבחן אז צריך להודות בזה.

לא צריך להמעיט ביכולתו של לוחם בודד לעצור התקלות. לא חסרות דוגמאות שבהן מכת אש נגד נחושה עשתה זאת. צריך רק לתפקד כמו שאימנו אותך. ראו מקרה צנחן ברג'ר. ה"לוחמת" הזאת לא נדרשה לעצור כאן דיויזיה/גדוד/פלוגה/מחלקה- שלושה מחבלים מתוכם אחד שירה עליה ואחרים העסיקו את החיילים האחרים. יחס הכוחות היה לטובתנו ואם במצב כזה אין תגובה הולמת אז מה נשאר? זו אולי עוד בעיה של מנטליות לחימת שטחים שבה צריך גדוד +חוזי+ שתי פלוגות מגב בשביל לעצור מבוקש אחד באיזה כפר בשומרון.

נכון שאין ללמוד מעיתונות לגבי המציאות אך לדברי החיילת עצמה (שזו בעיה בפני עצמה שכבר יש לה מערך דוברות) היא ראתה שהמחבל "שם אותה בין כוונות". אז אם לגברת הלוחמת היה זמן לזהות שהיא בין כוונות ובעודה יושבת מאחורי מחסה, היתה לה גם אפשרות לעשות מעשה בסיסי ולהגן לפחות על עצמה במקום לשמש מטרה במטווח. כשלון מקצועי ואישי נטו.

אם אכן דברי עדות החיילת לגבי עצמה נכונים, אני מאוד מקווה שהמערכת תנקוט כאן צעדים נוקשים לגביה. אחרת לאן נגיע? הרי כל לוחם מרגיש במיקרו-עולמו שעדיףלו/לה לא להיות בנקודת ההתקלות ואז פשוט לברוח ואז מה נגיד? שזה טבעי, אנושי וכו'. אז לשם מה ההפקה הגרנדיוזית הזאת שנקראת מערך לוחם בצה"ל? הרי כל מי שהיה תחת אש יודה שאחד הדברים שעוברים בראש זה "למה אני צריך את זה" ו"מה אני עושה פה". אז עשינו בחירות במסלול הצבאי ולקחנו אחריות להיות שומרי חומות ואז ברגע אחד שכבר זה לא משחק ילדים אז אפשר לברוח? תמיד צחקו על המצרים שהורידו נעליים וברחו בכיוון מצריים אז זו המקבילה הישראלית העכשווית "רצתי להתחבא ובכיתי לאמא בטלפון ולקח שעה וחצי למצוא אותי". לוחמת.

אני גם לא מצליח להבין איך בתוך תא שטח כל-כך קטן היא נעלמה גם שעה וחצי לאחר האירוע. אולי נגמרה לה הסוללה מרוב לדבר עם אמא והיא גם היתה נורא בדיכי כי לא יכלה לעדכן סטטוס בפייס. את הדוברות היא כבר עדכנה. לוחמת.

נערך לאחרונה ע"י vitaman בתאריך 25-09-2012 בשעה 06:17.
ישן 25-09-2012, 08:21
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי צ'אקי. שמתחילה ב "לא יודע מה בדיוק הלך שם. אני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צ'אקי.
לא יודע מה בדיוק הלך שם.

גם אני לא, בגלל זה אני משחק משחקים היפתוטיים בהתבסס על התרחישים השונים שאנשים מעלים פה. עד כה החיילת לא יצאה בסדר באף אחד מהמצבים. היא נעה על סקלה של חוסר תפקוד כיאה ללוחם, פשוט בין חמור יותר לחמור פחות.
ציטוט:
אני לא זוכר טראראראם תקשורתי כזה סביב משהו מקביל שקרה לחייל גבר. אני לא אומר שצריך להפגין כלפיה סלחנות יתר בגלל היותה אישה אלא שלא צריך להפנות על הסיפור הזה מיליון זרקורים בגללה שהיא אישה. הרושם שלי הוא שיש המון עניין סביב הנושא הזה בגלל מגדר ולא בגלל כשל בהתנהלות.

http://www.4mothers.org.il/ofer/ktzin.htm

http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=52955
וזה רק בגלל שזה אחד האירועים הזכורים לי ביותר והוא יחסית עדכני ורלוונטי. אני בטוח שיש עוד לא מעט.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 25-09-2012, 08:59
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ^GammaRay^ שמתחילה ב "חבל שזה מכובס בתקשורת, אותה..."

אני לא מסכים אתך.

תופעות כאלה צריך להוקיע בראש חוצות. החיילת (שוב, בהנחה ואלו אכן היו האירועים) המיטה קלון על עצמה וראוי שתישא אותו ולא שיחילקו את העניין.
חשוב שידיחו אותה מתפקיד לוחמת ורצוי שיעבירו אותה ליחידה אחרת.

אאז"נ אתה הייתה בפלוגה שלי אבל צעיר (אוגוסט 7, נכון?) אם כן אתה בטח זוכר את אירוע החדירה לנתיב העשרה ואת המ"כ שהוקפץ למקום עם הכ"כ, זיהה את המחבלים בעין ובמקום לפרוק ולנהל מגע בחר להמשיך לסוע ולחבור לכוח ביישוב. אני חושב שהיית אז בפלוגת מסלול. אותו מ"כ שאת שמו לא אזכיר אחרי זה נהיה הסרס"פ.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 27-09-2012, 12:16
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אני לא מסכים אתך. תופעות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
אני לא מסכים אתך.

תופעות כאלה צריך להוקיע בראש חוצות. החיילת (שוב, בהנחה ואלו אכן היו האירועים) המיטה קלון על עצמה וראוי שתישא אותו ולא שיחילקו את העניין.
חשוב שידיחו אותה מתפקיד לוחמת ורצוי שיעבירו אותה ליחידה אחרת.

להרחיק מתפקיד לוחם - חד משמעית.
להוקיע? אות קלון? ממש לא.

מי שחושב שזה מקרה ראשון, או אפילו חריג בצורה מיוחדת, כנראה שלא באמת מבין מה זו לחימה. אף אחד לא יודע בוודאות איך הוא יגיב כשיירו עליו. וגם אם ירו עליו בעבר והוא הגיב כראוי, אין שום ערובה לכך שיתנהג באופן דומה בעתיד. להזכירכם, קהלני בעמק הבכא ירה על הטנקים שלו כדי לגרום להם להסתער (נכון, לא אש שסיכנה אותם, אבל הוא מתאר את הקיפאון שאחז בלוחמים באופן די חד משמעי. וגם את העלבונות שהטיח בהם כדי להביא אותם לפעולה).

הדרך כדי לצמצם את הסיכוי לכך שלוחם יתנהג באופן לא ראוי היא אימונים, אימונים, אימונים ולכידות יחידתית.

http://www.baking.co.il

ישן 28-09-2012, 13:12
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]אני לא מסכים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shlomz
להרחיק מתפקיד לוחם - חד משמעית.
להוקיע? אות קלון? ממש לא.

סליחה, למה כשחייל מסכן או מקריב את חייו למען רעיו (בין אם בקפיצה על גדר, בחיפוי מתוך זחל"מ בוער או בקפיצה על רימון) מעלים אותו על נס ומספרים את סיפוריו לדורות הבאים, אבל כשחייל עושה את ההיפך וזונח את רעיו- לא ראוי לעשות ההיפך? (אני לא אומר לקחת את החיילת ואישית לתקוף אותה (זה גם לא אתי וזה גם יוביל לתוצאות שליליות אחרות), אלא את האירוע כאירוע.
ציטוט:
הדרך כדי לצמצם את הסיכוי לכך שלוחם יתנהג באופן לא ראוי היא אימונים, אימונים, אימונים ולכידות יחידתית.

אין ספק. אבל צה"ל לא מכיר את שתי המילים הללו.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 28-09-2012, 13:58
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=shlomz]להרחיק מתפקיד..."

ציטוט:
סליחה, למה כשחייל מסכן או מקריב את חייו למען רעיו (בין אם בקפיצה על גדר, בחיפוי מתוך זחל"מ בוער או בקפיצה על רימון) מעלים אותו על נס ומספרים את סיפוריו לדורות הבאים, אבל כשחייל עושה את ההיפך וזונח את רעיו- לא ראוי לעשות ההיפך?

בדיוק בגלל שגבורה תחת אש - ובוודאי שהקרבה עצמית - היא אקט לא טבעי, ולכן יש צורך לעשות הכל על מנת לחזק את האפשרות להופעתה (מה שנקרא "הנחלת ערכים"). מצד שני, "פחדנות" (בכל שם שתתן לה) היא תגובה טבעית ונורמלית. שאל את הכנסייה הקתולית איזו הצלחה נוחלים כשיוצאים במכוון נגד טבע האדם... אגב, פעם (ולא כ"כ מזמן) ראו בהלומי קרב פחדנים - בדיוק מאותן הסיבות שאתה מציג.

ציטוט:
אין ספק. אבל צה"ל לא מכיר את שתי המילים הללו.

אתה מגזים, אם כי אין ספק שיש מה לשפר (בעיקר באימונים).

http://www.baking.co.il

ישן 28-09-2012, 14:15
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]סליחה, למה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shlomz
בדיוק בגלל שגבורה תחת אש - ובוודאי שהקרבה עצמית - היא אקט לא טבעי, ולכן יש צורך לעשות הכל על מנת לחזק את האפשרות להופעתה (מה שנקרא "הנחלת ערכים"). מצד שני, "פחדנות" (בכל שם שתתן לה) היא תגובה טבעית ונורמלית. שאל את הכנסייה הקתולית איזו הצלחה נוחלים כשיוצאים במכוון נגד טבע האדם... אגב, פעם (ולא כ"כ מזמן) ראו בהלומי קרב פחדנים - בדיוק מאותן הסיבות שאתה מציג.

אז אתה סותר את עצמך. מחד צריך להלל גיבורים בגלל שהם פועלים כנגד הטבע, אבל מצד שני לצאת במכוון נגד הטבע זה אקט שגוי?

מעבר לכך- לא רק גיבור פועל נגד האינסטיקנט, אלא כל מי שלא נוהג בפחדנות. כשם שמנחילים את החשיבות שבכך (לא רק כי חברייך תלויים ביכולת שלך לתפקד תחת אש, בניגוד לאינסטינקט, אלא גם כי המשימה תלויה בכך) צריך לפעול גם על דרך השלילה.

לוחם שלא מתפקד תחת אש (לא מפחד, כי כולם מפחדים) הוא עדיין בן אדם, אבל הוא לא צריך להיות לוחם וצריך להדגיש זאת עם אלף מרקרים.

ציטוט:
אתה מגזים, אם כי אין ספק שיש מה לשפר (בעיקר באימונים).

כן נו, ברור שאני מגזים. זה קורה כשאני עצבני. אבל לא משנה כמה צה"ל מנסה להלל את הפקת הלקחים שלו הוא פשוט ממשיך לירות לעצמו ברגל. בכל מה שקשור לאימונים- מדברים הרבה על זה שהשתפרנו, פה אולי לפחות יהיה אפקט של wishful thinking. בכל מה שקשור ללכידות יחידה- ובכן, אני חושב שבצה"ל כבר שכחו מה זה אומר.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 28-09-2012, 19:54
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי t0mer שמתחילה ב "תקשיב אתה עף פה על עצמך. יכול..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי t0mer
תקשיב אתה עף פה על עצמך.
יכול לבוא יום שגם אתה תשגה בתור חייל אתה באמת היית רוצה שיסקלו אותך??

יש לשגות ויש לא לתפקד.

אם שגיתי בצורה שחורגת מהגבולות אני מצפה שידיחו אותי. אם לא תפקדתי תחת אש אני מצפה שידיחו אותי.

אני מצפה לאותו יחס כלפי כל אחד אחר.
ציטוט:
אל תשכח שזאת חיילת שהתנדבה לקרבי, לא בענת קם.

זה טיעון הגיוני. אז אני אמור לקבל את זה שהיא לא מתפקדת בכך שהיא "התנדבה"? גם אני התנדבתי, זה אומר שבהתקלויות יש לי א' להתעפץ כשחברים שלי מתים?

צריך להפסיק אם הגישה המתרפסת הזאת של לנגב את התחת לכל מי שמסכים בטוב לבו לשרת. כולם צריכים לעמוד באותו סטנדרט ולוחם שאינו לוחם לא צריך להיות לוחם. חד וחלק.
ציטוט:
מדובר בחיילת בקרקל לא בלוחם שייטת, לצפות ממנה להסתער נגד מספר לא ידוע של כוחות אוייב לבד זה פשוט מטומטם...

אני לא צריך להסביר לך שלא כל הלוחמים שווים. את קרקל לא שולחים לעומק אירן. יש להם תפקיד מוגדר והיא עשתה אותו בהצלחה!

תשמע, עד עכשיו חשבתי שאני מדבר עם מישהו שיש לו יסוד הבנתי בסיסי כלשהו. עכשיו ברור לי שלא.
הטיעונים שלך הם מהמגוחכים ביותר שיצא לי לשמוע, ללא שום קשר למקרה דנן בכלל.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 27-09-2012, 11:48
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ^GammaRay^ שמתחילה ב "חבל שזה מכובס בתקשורת, אותה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ^GammaRay^
חבל שזה מכובס בתקשורת, אותה חיילת עשתה לכאורה טעות, ננזפה וכך היה ראוי להשאיר את זה.
שכל מי שיכיר זה רק חבריה ליחידה וחבריה באופן כללי, עכשיו זה ירדוף אותה בכל מקום בו תלך.
ולכן כנראה מנסים להגן עליה עם "עלי תאנה", מאוחר מדיי הכתם כבר שם.
ולדעתי עקב כל ההתנהלות הזאת שכל חייל ומפקד שנמצא בחזית צריך עו"ד או יועץ תקשורת תכף יהיה סעיף יחסי ציבור בכל פקודה מבצעית ומש"ק דוברות פלוגתי.

פה לטעמי הכשל היא לא היתה צריכה להנזף !
היא היתה צריכה לקבל טיפול מתאים למצב אליו נקלעה.
ולהפרד מהמערך הלוחם.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 25-09-2012, 09:55
  StaMiluimnik StaMiluimnik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.09
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=צ'אקי.]לא יודע מה..."

ציטוט:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=52955
וזה רק בגלל שזה אחד האירועים הזכורים לי ביותר והוא יחסית עדכני ורלוונטי. אני בטוח שיש עוד לא מעט.

אני מקווה שזכרוני אינו מטעני, אך נדמה לי שהיה כאן אשכול על מוצב דלעת והוזכר בו מקרה של נטישת עמדה על ידי חייל, שנכבשה לאחר מכן על ידי חזבאללה.

אך מכיוון שאיני זוכר את המקרה של דלעת לפרטיו, וגם במקרה דנן איננו יודעים את כל הפרטים, מישהו יודע היכן עובר הגבול בין נסיגה לגיטימית לבין נטישת עמדה?

(למרות שלדעתי אפשר אולי לבדל בין מקרה בו התקבלה הוראת נסיגה למקרה שלא, אבל מצד שני אני לא יודע אם אפשר באמת לקבוע איזה כלל גורף שיהיה תקף לכל היתקלות...).

נערך לאחרונה ע"י StaMiluimnik בתאריך 25-09-2012 בשעה 10:04.
ישן 27-09-2012, 11:27
  ilanb ilanb אינו מחובר  

1. בפלוגה שלי בצנחנים היה חייל מצטיין בטירונות ספורטאי למופת, ובהתקלות הראשונה הוא תפס סלע, ולא יצא משם עד שמשכו אותו בכוח לזלדה. משם למסדר ביזיון ועף . היום לא הייתי עושה לו מסדר ביזיון (בגרתי בכמה שבועות) אבל את כל הדברים שאמר המ"פ הייתי חוזר עליהם. אין מקום לחייל כזה בגוף לוחם.
אז לא רק בחורות תופסות הלם קרב גם בחורים, (מישהו זוכר את התחקיר על חטיפת גלעד שליט? מוכן להזכיר לי איזו לחימה נוהלה שם?).
כוס התה שלי
הייתי מתחקר את החיילת בלי נזיפה ובלי כעס ומראה לה את הדרך לשיבוץ מחדש.כוח לוחם אינו יכול להשלים עם תופעות מורך לב אין מקום לסלחנות !!! סלחנות במקרים אלו היא צריבה בתודעה שזו הנורמה !!!
הנורמה היא שהחייל בסיור/תצפית/משימת קו הוא חומת המגן של עם ישראל ובמקרה של אירוע עליו לחתור למגע !!!

2.מהמעט הידוע לי... מסתבר שגם לפני האירוע (מקור ששרת בגזרה עד לא מכבר)נאמר לחיילים לגלות ערנות לאפשרות שמפגעים ינסו להשתלב בתוך מסתננים. למה הם עמדו כמו בובות? למה לא ירדו לרד חפה? למה הם לא היו דרוכים? כי זה מה שהם ראו מהמפקדים! להזכירכם ששר הביטחון שוטט זקוף כמו דגל של חג העצמאות כשבשטח עוד ירו ?
עוד דוגמה - כמה פעמים אמרו לחיילים שנשק זה לא משחק ? אז כשקורת תאונה מראיינים חייל פעור שאומר : "אמרו לנו אבל רק עכשיו אני מבין"
כנראה שניסיון קרבי הוא המורה הטוב ביותר, גם אצל חיילים עם מוטיבציה.

3.מישהו יכול להסביר לי לכל הרוחות מה עושה לוחם/לוחמת בסיור עם נייד ועוד מדברת בו שיחת חולין בזמן ששותפיה מבצעים משימה?

פרשת החטיפות בתקופת שרותו של עמיר פרץ ("נסראללה לא ישכח") לא מוצתה !!!
כל עוד היו חטופים והדבר היה עדין לא רצו לגעת....
כדאי מאד שננער את האבק מהתחקירים (ומעוד כמה אירועים שהיה לנו מזל בהם) ונחזיר לצבא הלוחם את הנורמות שהוא ראוי להן. (זה צריך להתחיל במפקדים הבכירים ביותר שיחזרו מכמה אמירות מטומטמות)

4. מה פתאום מאשרים לחיילת הזו להתראיין בעיתון ואם לא אישרו מה פתאום לפרסם? עד לאן נוביל את חופש העיתונות? עד שלא תהיה פה מדינה? צבא זה גוף לא דמוקרטי וטוב שכך. ויש דברים שלמען הביטחון בעתיד טוב שלא יידונו בתקשורת... (זה כולל לטעמי גם כתבות מיותרות על 13 ו 8200 למה זה טוב? לא למדנו מה עושה עודף תקשורת ב 2006?)
ושיא השיאים הפרצוספר - חייל שמגיע לצבא צריך להבהיר לו חד משמעית שמעכשיו ועד סיום המילואים בגיל 41 הוא לא כותב שם כלום על שרותו הצבאי... מה זה שבתוך כתבה בעיתון מצלמים דברים שכתבה חיילת ברשת?

מכובדיי שר הביטחון הרמטכ"ל וראש אמן ומפקדי יחידות תתחילו לעשות סדר בברדק הזה שנקרא זליגת מידע. תקראו קצת על יוה"כ 73 ולבנון 2 - זה עולה לנו בדם!!!

ישן 30-09-2012, 00:25
  Blackwarder Blackwarder אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.08.11
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "1. בפלוגה שלי בצנחנים היה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb
1.
4. מה פתאום מאשרים לחיילת הזו להתראיין בעיתון ואם לא אישרו מה פתאום לפרסם? עד לאן נוביל את חופש העיתונות? עד שלא תהיה פה מדינה? צבא זה גוף לא דמוקרטי וטוב שכך. ויש דברים שלמען הביטחון בעתיד טוב שלא יידונו בתקשורת... (זה כולל לטעמי גם כתבות מיותרות על 13 ו 8200 למה זה טוב? לא למדנו מה עושה עודף תקשורת ב 2006?)
ושיא השיאים הפרצוספר - חייל שמגיע לצבא צריך להבהיר לו חד משמעית שמעכשיו ועד סיום המילואים בגיל 41 הוא לא כותב שם כלום על שרותו הצבאי... מה זה שבתוך כתבה בעיתון מצלמים דברים שכתבה חיילת ברשת?

מכובדיי שר הביטחון הרמטכ"ל וראש אמן ומפקדי יחידות תתחילו לעשות סדר בברדק הזה שנקרא זליגת מידע. תקראו קצת על יוה"כ 73 ולבנון 2 - זה עולה לנו בדם!!!

במקרה יצא לי להאזין לרשת ב בדיוק כשכל הסיפור הזה פרץ ודובר צה״ל עלה לשידור. ללא שום קשר למה שהחיילת עשתה או לא עשתה, חימם לי את הלב לשמוע את דובר צה״ל מגן על חיילת בצה״ל מפני לינץ׳ תקשורתי (מילים שלו).

יצא לי גם לשמוע את המכתב שכרמלה הקריאה ואני חייב להודות שמכל מה ששמעתי באותו יום נראה היה לי שפשוט היה כאן כשל פיקודי יותר מכל דבר אחר, במיוחד לא הבנתי איך חיילת נשארה לבד בשטח עם האמר ללא שום קשר עם היחידות שסביבה ולא כחלק מכוח אורגני.

ישן 30-09-2012, 04:51
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי Blackwarder שמתחילה ב "[QUOTE=ilanb]1. 4. מה פתאום..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Blackwarder
במקרה יצא לי להאזין לרשת ב בדיוק כשכל הסיפור הזה פרץ ודובר צה״ל עלה לשידור. ללא שום קשר למה שהחיילת עשתה או לא עשתה, חימם לי את הלב לשמוע את דובר צה״ל מגן על חיילת בצה״ל מפני לינץ׳ תקשורתי (מילים שלו).

יצא לי גם לשמוע את המכתב שכרמלה הקריאה ואני חייב להודות שמכל מה ששמעתי באותו יום נראה היה לי שפשוט היה כאן כשל פיקודי יותר מכל דבר אחר, במיוחד לא הבנתי איך חיילת נשארה לבד בשטח עם האמר ללא שום קשר עם היחידות שסביבה ולא כחלק מכוח אורגני.

עבורך במיוחד
תגובה מס 72 שלי -

"פה לטעמי הכשל היא לא היתה צריכה להנזף !
היא היתה צריכה לקבל טיפול מתאים למצב אליו נקלעה.
ולהפרד מהמערך הלוחם."

ההגנה מהתקשורת היא חלק מהטיפול - גם חיבוק - גם שיחת עידוד - בטח לא משפט שדה מתוקשר !!!
בחורה חיובית שהתגייסה לקרבי - נוצר מצב של אי התאמה (להזכירך יש כאלו שנופלים בדרך במהלך ההכשרה) נדרש שיבוץ מחדש. אבל להתנפל עליה? למה ? על מה ?

ישן 30-09-2012, 01:34
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
תה עם נענע

ואף אחד כאן לא יכול לדעת איך היה מתפקד באותה סיטואציה כך שהשאלה סרת טעם. מבחינה נורמטיבית, ברור שלכל הפחות היה עליה לתפוס מחסה ולהשיב אש תכליתית עד הגעת הכוחות הנוספים. רק שההיסטוריה מראה שרוב החיילים לא מגיבים בהתאם לנורמה המצופה, ובוודאי כשזו טבילת האש הראשונה שלהם, כשהם הצד המופתע וכשהם ללא מפקד או אפילו חברים לנשק.
בושארי היה אחד. חיילים כמו אותה קרקלית זה הרוב.
ואני נזכר מייד בתיאור הקרב של סיירת מטכ"ל מול הקומנדו הסורי ברמת הגולן במלחמת יום כיפור. למרות שאנשי הסיירת היו החיילים האייכותיים והמאומנים בצה"ל הם ברובם קפאו במקום עד שמפקדם (נתניהו ז"ל) קם, קרא בשמותיהם של כמה מהם ומשך אותם אחריו להסתערות.
בקיצור, קצת צניעות לא תזיק לאף אחד.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:15

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר