לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-10-2012, 09:11
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
זע"ט בעת אירוע פח"ע באזרחות

בגבולות מה שהגיוני להגיד- מה הדרך הטובה ביותר לאזרח לסמן את עצמו כידיד בעת אירוע פח"ע?

תרחיש לדוגמא-
אני אזרח נושא נשק שמוצא את עצמו בעת אירוע פח"ע שמעורבים בו מחבל\ים חמושים. אני נאלץ לשלוף את הנשק ומתחיל לתפעל את האירוע ברמתי. תו"כ מתחילים להגיע לשטח כוחות בטחון, מן הסתם הטיפול עובר אליהם אבל אני מוצא עצמי בסיכון (בטח בדקות הראשונות להגעתם) שיחשבו שאני מחבל ועל כן עלולים לפגוע בי.

מה הדרך הטובה ביותר (וכמובן החוקית...) לסמן עצמי כידיד?

כובע "בטחון"? (אני מניח שזה לא בדיוק מותר...)
מדבקות צהובות על הנשק? (כנ"ל)

רעיון אחר?

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-10-2012, 09:42
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "זע"ט בעת אירוע פח"ע באזרחות"

יא אללה לפני כמה ימים חשבתי בדיוק על תרחיש כזה, אני אפילו לא יודע למה, לדעתי אם קורה מקרה כזה אז רק זיהוי קולי ברור יכול למנוע דו''צ, בשנת 92-93 ירדתי עם עוד 2 חבר'ה למטע התמרים שלנו ויצא לנו להקלע לסיטואציה דומה..
אמנם לא מחבלים אלא 2 עיראקים שעברו את הגדר אלינו כי הירדנים איימו להסגיר אותם לעיראק אבל הפתיחת ציר לא ידעו זאת עדיין והם פתחו באש 360..
בינתיים תפסנו את 2 העיראקים שלמזלם היו עם סמרטוט לבן והידיים למעלה כך שלא יריתי בהם אבל השכבתי אותם על הקרקע , ולמזלי הכרתי את שמות הגששים שעבדו בגיזרה וכך צרחתי בקול את השמות שלהם עד שהם הגיעו אלינו עם נשק שלוף אבל מיד הורידו אותו..

ישן 12-10-2012, 10:09
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אבל אמצעי ויזואלי מוסכם יעבוד..."

נכון- ובגלל זה החשיבות שבניואנס.

כשמחבלים מתחזים לחיילי צה"ל מה שיפיל אותם (בסבירות הגבוהה ביותר) זה "הקטנות", שפצו"ר לא במקום, פרט ציוד חסר\לא תקני, או מנהגים שלא מוכרים למישהו מבחוץ (סתם כדוגמא להמחשה, מחבל יכול לחשוב שזה רק הגיוני לשים דרגות טר"ש על מדי ב'. הוא לא יודע שכבר שנים לא שמים דרגות טר"ש ובטח שלא על ב'...) ז"א, למי שלא חלק מהמערכת הם נראים כמו חיילים, כי הם במדים, יש להם דיסקית וכו'. אבל למי שכן במערכת ברור מאוד שהם לא חיילים- כי הם לא עונדים סמלים נכון, משהו "מפריע בעין" וכו'.

קצת כמו שכשהתגייסתי אמא שלי חשבה שכל הגולנצ'יקים שהיא רואה בתחנת רכבת הם לוחמים, כי כולם היו על מדים, לכולם הייתה כומתה חומה ותג של גולני ונשק.
עד שלימדתי אותה להבחין בניואנסים, בחורף- כל אלה עם השרוולים למטה (או עם מעילים) סביר שהם לא לוחמים. איך סיכת לוחם נראית ואיפה היא ממוקמת. איזה נשק סביר שהוא של לוחם ואיזה לא. וכו' וכו'.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 12-10-2012, 13:24
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "נכון- ובגלל זה החשיבות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
נכון- ובגלל זה החשיבות שבניואנס.

כשמחבלים מתחזים לחיילי צה"ל מה שיפיל אותם (בסבירות הגבוהה ביותר) זה "הקטנות", שפצו"ר לא במקום, פרט ציוד חסר\לא תקני, או מנהגים שלא מוכרים למישהו מבחוץ

נראה לי מאוד בעייתי.
מי שלא נמצא בתוך המערכת (בדוגמא שנתת למשל) או מאוד קרוב אליה (אמא שלך, לפי הדוגמא שלך) לא יכול להיות מודע לניואנסים.
מה קורה אם יש אירוע בקו שתופסים אנשי מילואים? אתה בטח תדע לזהות שהסטייר-אוג שיש למחבלים (קיבלו מלוב) הוא לא נשק צפוי אצל כוחותינו ואילו חייל מילואים בהחלט יכול לחשוב כי מדובר בדגם של תבור שהוא לא מכיר.

הפתרון, לדעתי, הוא לצעוק חזק ולקוות לטוב.
לחלופין, אם אתה עובד קבוע באיזור (כמו ידידנו הגודד), כדאי שתכיר טוב את הגששים
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 12-10-2012, 13:56
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]נכון- ובגלל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl
מי שלא נמצא בתוך המערכת (בדוגמא שנתת למשל) או מאוד קרוב אליה (אמא שלך, לפי הדוגמא שלך) לא יכול להיות מודע לניואנסים.

ובגלל זה אני מבקש לדעת את הניואנסים
ציטוט:
מה קורה אם יש אירוע בקו שתופסים אנשי מילואים? אתה בטח תדע לזהות שהסטייר-אוג שיש למחבלים (קיבלו מלוב) הוא לא נשק צפוי אצל כוחותינו ואילו חייל מילואים בהחלט יכול לחשוב כי מדובר בדגם של תבור שהוא לא מכיר.

זה לא אומר שמיד פותחים באש, גם לא סדירניקים, אבל זה מוסיף ספק.
גם מילואימניקים לא חיים בואקום, הם פחות מעודכנים מסדירניקים אבל הם עדיין חיים את התרבות הצה"לית.
ציטוט:
הפתרון, לדעתי, הוא לצעוק חזק ולקוות לטוב.
לחלופין, אם אתה עובד קבוע באיזור (כמו ידידנו הגודד), כדאי שתכיר טוב את הגששים

לא, אני מדבר על אירוע פח"עי שיכול להתרחש בכל מקום שבו אני נמצא ולאו דווקא במגרש הבייתי שלי.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 12-10-2012, 17:01
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
צודק, וניאוננסים כאלו איפשרו זיהוי מחבלים מוצלח בעבר
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "נכון- ובגלל זה החשיבות..."

שתי דוגמאות טובות שבאות לי כרגע לראש:
1. מחבל התחזה לחייל צה"ל כדי לבצע פיגוע המוני בתחומי ישראל. הוא לבש מדים תיקניים, אחז נשק צה"לי וכו' והמתין בטרמפיאדה. למרות שהוא היה בסך הכל לבוש נכון הוא עורר חשד של שוטרים והם עצרו אותו. מדוע חשדו? משום שהוא כל כך התאמץ "לעבור" בתור חייל ישראלי שהוא גם שם כיפה ליתר ביטחון. כעיקרון זה לא רעיון רע, אבל בדרך כלל חיילים דתיים לא עוצרים טרמפים בשבת...
2. ליל הגילשונים. בראיון לאחר האירוע, האפסנאי בשארי שחיסל את המחבל תיאר את האירוע וסיפר שהמחבל היה לבוש במדי צה"ל אבל הוא זיהה אותו מייד כמחבל בגלל הנעליים שלבש, שלא היו נעלי צבא ישראליות, ועוד כמה סממנים דומים קטנים.

האמור לעיל הוא עוד סיבה טובה מדוע לחייל כדאי להקפיד על הופעה תיקנית.
ישן 13-10-2012, 19:29
צלמית המשתמש של שמולביץ אשר
  משתמש זכר שמולביץ אשר שמולביץ אשר אינו מחובר  
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

חבר מתאריך: 01.02.09
Facebook profile
הי
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "גם אני לא משפטן, אבל בהרצאה..."

בזמנו עלתה הסוגיה של אחזקת מנורה כחולה מהבהבת ברכב פרטי.
בתחילה יצא איסור גורף, אולם באו אזרחים וטענו (בצדק) שהם עוסקים בממכר אביזרים אלו בנוסף לאביזרים אחרים, ואז יצאה הנחיה שמותר לאדם העוסק בתחום השיווק של מוצרים אלו להחזיקם בתא המטען של הרכב ולא להפעילם (גם בתוך וגם מחוץ לרכב) אלא לצורך הדגמה ללקוח פוטנציאלי.

אני יודע שיש נהגים רבים שמחזיקים מנורה כחולה מהבהבת (צ'קלקה/קוז'אק) בקדמת הרכב ואפילו על לוח השעונים (דאשבורד), כל זמן שלא קרה שום דבר ואף שוטר לא הבחין בזה, הכל בסדר, כאשר יקרה אירוע כל שהוא או ששוטר יבחין בכך, אז המצב מסתבך.

ישן 13-10-2012, 19:22
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

Facebook profile
הי
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי איזמל שמתחילה ב "הזוי ..."

חל איסור מוחלט ללבוש כל אמצעי זיהוי המזהה אותך כשוטר לאדם שאינו שוטר (כולל מתנדבי משטרה שאינם בתפקיד). חד וחלק.
גם כובע צהוב של חברות האבטחה אסור בשימוש, כל זמן שאינך נמצא בתפקיד/עבודה.

אגב הכובע הצהוב נחשב גם כאמצעי זיהוי וגם אמצעי חבירה-על כל המשתמע מכך.

פסים בנשק אסורים בהחלט, בזמן חידוש רשיון נשק, חייב מנהל המטווח לדאוג להסרת סימנים אלו.

לפי הנחיות המשרד לבטחון פנים, אינך רשאי לתפעל אירוע פח"ע, לשם כך יש את כוחות הביטחון.

שונה המצב שבו נמצא שוטר בגזרה והוא מבקש את עזרתך, אז אתה בעצם "מגוייס" זמנית לצורך ביצוע המשימה הספציפית.

נכון שאם תהרוג מחבל-גם תוך כדי התחזות לשוטר-אף אחד לא יתלה אותך, אבל אם יפצע אזרח/שוטר/חייל מהירי שלך, אתה בבעיה רצינית.

כיום יש המלצה לשוטרים לשאת בכיסם "כובע בילוש" במיוחד כאשר הם נושאים אקדח, אולם המלצה זאת אינה מחייבת ואני נתקל בשוטרים שכאשר אינם בתפקיד, אפילו לא נושאים נשק.

כל התחום של טיפול "באירוע פח"ע" זה בדיוק ההבדל בין "צל"ש לטר"ש".
הרגת מחבל, תזכה לתשבוחות, פצעת מישהו אחר, אתה בבעיה.

איזמל היקר. פורים זה פורים, גם אדם בוגר שיתהלך עם מדי משטרה/צבא ללא אישור מתאים, עלול להסתבך, נכון שלא אוכפים את זה. אבל כאשר תתעורר בעיה אמיתית (הפעלת סמכות שוטר או משהו דומה), תצטרך לתת הסברים משכנעים במרתפים של משרדי החקירות בתחנת המשטרה, והנימוק "שזה פורים", עלול לא לתפוס.

ישן 13-10-2012, 19:27
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי שמולביץ אשר שמתחילה ב "הי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שמולביץ אשר

לפי הנחיות המשרד לבטחון פנים, אינך רשאי לתפעל אירוע פח"ע, לשם כך יש את כוחות הביטחון.

סלח לי, אבל זה שטויות. אם אני נמצא באירוע פח"עי ואני חמוש אני מטפל באירוע ולו ברמה המינימלית ביותר (ע"ע כל פיגועי ירושלים האחרונים) עד שיגיעו כוחות הבטחון. בהתחשב בכך שיכול לקחת להם עשרות דקות להגיב, זה יכול להיות ההבדל בין מינימום נפגעים לבין "מגה-פיגוע".

אם זה היה המצב אזי היו מבטלים את תבחין "יישוב זכאי" לחלוטין. (ברור לי שזה הכיוון אבל אנחנו עוד לא שם).

ציטוט:
חל איסור מוחלט ללבוש כל אמצעי זיהוי המזהה אותך כשוטר לאדם שאינו שוטר (כולל מתנדבי משטרה שאינם בתפקיד). חד וחלק.

אגב הכובע הצהוב נחשב גם כאמצעי זיהוי וגם אמצעי חבירה-על כל המשתמע מכך.

פסים בנשק אסורים בהחלט, בזמן חידוש רשיון נשק, חייב מנהל המטווח לדאוג להסרת סימנים אלו.

אז, כאיש בטחון, על מה היית ממליץ?
ציטוט:
שונה המצב שבו נמצא שוטר בגזרה והוא מבקש את עזרתך, אז אתה בעצם "מגוייס" זמנית לצורך ביצוע המשימה הספציפית.

כל התחום של טיפול "באירוע פח"ע" זה בדיוק ההבדל בין "צל"ש לטר"ש".
הרגת מחבל, תזכה לתשבוחות, פצעת מישהו אחר, אתה בבעיה.

שוב, אותי לא מטרידים העניינים שלאחר האירוע, במקרה כזה יהיו דברים חשובים יותר לדאוג להם. הבעיה היא היום-יום, בהנחה וזה אכן אסור.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 13-10-2012, 19:40

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=שמולביץ אשר] לפי..."

ציטוט:
סלח לי, אבל זה שטויות. אם אני נמצא באירוע פח"עי ואני חמוש אני מטפל באירוע ולו ברמה המינימלית ביותר (ע"ע כל פיגועי ירושלים האחרונים) עד שיגיעו כוחות הבטחון. בהתחשב בכך שיכול לקחת להם עשרות דקות להגיב, זה יכול להיות ההבדל בין מינימום נפגעים לבין "מגה-פיגוע".

אם זה היה המצב אזי היו מבטלים את תבחין "יישוב זכאי" לחלוטין. (ברור לי שזה הכיוון אבל אנחנו עוד לא שם).

אז, כאיש בטחון, על מה היית ממליץ?

שוב, אותי לא מטרידים העניינים שלאחר האירוע, במקרה כזה יהיו דברים חשובים יותר לדאוג להם. הבעיה היא היום-יום, בהנחה וזה אכן אסור.

שוב אנחנו חוזרים להבדל בין צל"ש לטר"ש. אם האירוע טופל לשביעות רצונם של כוחות הביטחון-אתה 10, אם פישלת אתה בבעיה.

אלו ההנחיות, אם תנהג אחרת, כדאי מאד שתכיר עו"ד טוב.

אתה חייב להבין שכאשר "אירוע מסתבך" בית המשפט יצטרך "לתת את דברו".

זה כמו שאחד יסתובב עם אקדח גנוב, יתקל באירוע פח"ע, ויפעיל את הנשק ויהרוג מחבל.

זה מזכיר לי את האירוע שהיה בת"א לפני המון שנים, כאשר גנב הצליח לגנוב תיק-בשפת הים- והסתבר שבתיק היה מטען חבלה שיכול היה להרוג אזרחים,

ישן 13-10-2012, 20:15
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי שמולביץ אשר שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]סלח לי, אבל..."

ציטוט:
שוב אנחנו חוזרים להבדל בין צל"ש לטר"ש. אם האירוע טופל לשביעות רצונם של כוחות הביטחון-אתה 10, אם פישלת אתה בבעיה.

כאמור- פחות איכפת לי מההשלכות שלאחר האירוע. אם יצאתי בחיים, כל הסובבים אותי בריאים ושלמים והמחבל חוסל, פחות ידאיג אותי כן כובע משטרה לא כובע משטרה (או בטחון, או מדבקות צהובות, לצורך העניין).

הבעיה היא שבשביל שבעת אירוע יהיה לי את הכובע והמדבקות אני צריך להסתובב אתם ביום-יום וזה אומר שגם עלולים "לתפוס" אותי אתם (בהנחה שהם אכן לא חוקיים כפי שאתה טוען) וזה מה שמדאיג אותי (וגם ימנע ממני לנהוג כך ובסופו של דבר לסכן את חיי, אני עדיין מחכה להצעה ממך-כאיש בטחון, איך כן לנהוג בתרחיש כמו הנ"ל)

ציטוט:
זה כמו שאחד יסתובב עם אקדח גנוב, יתקל באירוע פח"ע, ויפעיל את הנשק ויהרוג מחבל.

האמת שיש לזה תקדים (דומה). באירוע של סמיר קונטר אחד מהאזרחים (עולה חדש מדרא"פ אאז"נ) חיסל את אחד המחבלים בעזרת אקדח 0.22 שהחזיק באופן לא חוקי. לאחר האירוע הוענק לו רשיון נשק לאחר כבוד.

ברור שבמדינת ישראל של 2012 יובילו אדם כזה למאסר ממושך, אבל זה דיון אחר...

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 13-10-2012, 21:30
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]קראת את..."

כי יש את רגע החפיפה לפני החבירה, כשהם מגיעים לזירה ויודעים שיש מחבל חמוש שמבצע ירי והם רואים אותי (מרחוק/בג'יפ לפני הפריקה) לבוש באזרחי וללא סימן זיהוי ומבצע ירי- ולכן הם עלולים לחשוב שאני המחבל.

הם יכולים גם להגיע מהגב שלי (או שאני ברמת אדרנלין גבוה מאוד ובראייה מתועלת) וכך לא אראה אותם בכלל- מה ש:
1) מאריך את טווח החפיפה ללא חבירה וזיהוי.
2) מגדיל משמעותית את הצורך באמצעים ויזואליים, שכן אני לא מזהה אותם ולכן לא יכול לצעוק להם.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 14-10-2012, 06:24
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "כאזרח,אתה לא מתפעל אירוע לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nabato
כאזרח,אתה לא מתפעל אירוע לא מבצע חפיפה עם אף אחד.

כאזרח חמוש שנלכד באירוע פח"ע אתה צריך לתפעל כמו גדול, ההיפך הוא הנכון- לא תפעלת? המינימום שצריך לעשות לך זה לשלול לך את רשיון הנשק לאלתר.

חפיפה- אין הכוונה לחפיפה מקצועית, אלא לרגעי החפיפה, כשכוחות הבטחון מגיעים ועדיין שרויים בערפל קרב ולא לקחו שליטה על תפעול האירוע ובמקביל כשאני כבר נמצא בשיאו ומחליף אש עם מחבל/ים.
ציטוט:
כאזרח עם אקדח ומחסנית או שתיים וטווח יעיל של אולי 10 מטר,מוקף באזרחים תמימים,
אתה יותר סכנה לציבור ממצילו.

אין שום הבדל בין יכולות הירי שלי כשאני על אזרחי לבין כשאני על מדים. ההיפך הוא הנכון, כשאני על מדים נכנסים משתנים מפריעים כמו רעב, עייפות וחרמנות שמפריעים ליכולת הכיוון שלי. גם הטווח ירי לא גדל בפתאומיות כשהאקדח חש שאני עוטה צבעי זית- כך שאני אפקטיבי לבערך 50 מטר, תלוי תרחיש כמובן.

אולי אתה מהווה יותר סכנה לציבור ממצילו, לא אני.
ציטוט:
מרגע ששלפת ,הבלטת את עצמך,גם מול המפגע וגם מול כול גורם אחר.בשעה שלפני כן,
נטמעת בהמון.

מרגע שהמחבל ירה כדור ראשון- הקערה נהפכה ואין שום משמעות להיות לא בולט, בטח לא "להטמע" בהמון שהוא היעד של המפגע. המטרה היא לנטרל את המחבל, או לפחות לרתק אותו עד שיגיע כוח גדול יותר.
ציטוט:
אקדח הוא כלי נשק מוגבל ,שיתרונו היחיד,הוא ביכולת לשאת אותו בחשאיות ולשלוף אותו בהפתעה.
נצל זאת בחוכמה.

צר לי, אבל המוד חשיבה שלך תבוסתני.

אקדח הוא כלי נשק מעולה שיתרונו הגדול מני רבים הוא היכולת שלו לפגוע במדויק ובצורה קטלנית.

אם היתרון היחיד שמעניין אותך הוא היכולת לשאת בחשאיות ולשלוף בהפתעה- הרשה לי להמליץ לך על משקולת נייר.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

נערך לאחרונה ע"י golani_2 בתאריך 14-10-2012 בשעה 06:26.
ישן 14-10-2012, 08:58
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=nabato]כאזרח,אתה לא..."

אקדח זה כלי מצויין אני מסכים אתך.
הבעייה שמעט מאוד חיילים לומדים לתפעל אקדח בארועים כאלו (יתכן שאתה עברת הכשרה כזאת) זה שחייל יודע לתפעל רובה סער לא מכשיר אותו אוטומטית לתפעול אקדח.
התנאי בהוצאת רשיון אקדח הוא מטווח פשוט ל 10 מטרים אם אינני טועה ואחר כך חידוש פעם ב 3 שנים , אין שם שום הכשרה לתפעל ארוע כזה. בזמנו היה גם טופס 12 שחייב הכשרה בצבא פעם בשנה אבל גם ההכשרה הזאת היתה מינמלית ומגוחכת.
נכון ישנם אנשים שעוברים הכשרת ירי מבצעי על חשבונם מה שמעלה את הכשרתם , אבל אלו אנשים מעטים.
לצערנו רוב האנשים שנושאים אקדח באזרחות עדיף שלא יתפעלו אותו בארוע כזה מחוסר ידע ואימון מה לעשות במצב הזה , רוב הסיכויים יביאו נזק יותר מתועלת.

ובנושא הזיהוי , אולי במקרה של הגעת הכוחות הדבר הכי טוב לעשות זה להרים ידים או לשכב על הרצפה ולהראות שאתה לא מהווה איום ?
ישן 14-10-2012, 16:57
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "אקדח זה כלי מצויין אני מסכים..."

בהתחשב בהכשרתם, גם רוב המאבטחים שנושאים נשק בזירה האזרחית יעשו איתו יותר נזק מתועלת (ולדעת האישיתי גם לא מעט נושאי נשק רשמיים).
ועדיין אדם שנושא נשק ומאמין שצריך להיות כמה שיותר מקצועי, מיומן ובטיחותי בשימוש בו, לדעתי מחובתו האזרחית להגיב באירוע שבו ישנה סכנת חיים לו ולאחרים (אם אין כוחות רשמים ומיומנים יותר בזירה,ולא נדרש לכך). לעיתים גם הגורם הרשמי הראשון כושל בתפקוד או אינו כשיר לכך ע"ע מרכז הרב.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 14-10-2012, 21:14
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Cu1 שמתחילה ב "אקדח זה כלי מצויין אני מסכים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cu1
הבעייה שמעט מאוד חיילים לומדים לתפעל אקדח בארועים כאלו (יתכן שאתה עברת הכשרה כזאת) זה שחייל יודע לתפעל רובה סער לא מכשיר אותו אוטומטית לתפעול אקדח.

ההכשרה שלי אזרחית, אבל מן הסתם כשאני על מדים אני נושא גם את האקדח.
ציטוט:
התנאי בהוצאת רשיון אקדח הוא מטווח פשוט ל 10 מטרים אם אינני טועה ואחר כך חידוש פעם ב 3 שנים , אין שם שום הכשרה לתפעל ארוע כזה. בזמנו היה גם טופס 12 שחייב הכשרה בצבא פעם בשנה אבל גם ההכשרה הזאת היתה מינמלית ומגוחכת.
נכון ישנם אנשים שעוברים הכשרת ירי מבצעי על חשבונם מה שמעלה את הכשרתם , אבל אלו אנשים מעטים.
לצערנו רוב האנשים שנושאים אקדח באזרחות עדיף שלא יתפעלו אותו בארוע כזה מחוסר ידע ואימון מה לעשות במצב הזה , רוב הסיכויים יביאו נזק יותר מתועלת.

לכן אני מדבר על תרחיש שבו יש אדם מיומן ומוכן.

סביר שאדם שאינו עונה על הקריטריונים לא ישרוד הרבה באירוע פח"עי.
ציטוט:
ובנושא הזיהוי , אולי במקרה של הגעת הכוחות הדבר הכי טוב לעשות זה להרים ידים או לשכב על הרצפה ולהראות שאתה לא מהווה איום ?

שוב, נקודת התורפה היא שאתה לא מזהה את הגעתם.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 15-10-2012, 01:35
  משתמש זכר nabato nabato אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.11
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=nabato]כאזרח,אתה לא..."

ציטוט:
כאזרח חמוש שנלכד באירוע פח"ע אתה צריך לתפעל כמו גדול, ההיפך הוא הנכון- לא תפעלת? המינימום שצריך לעשות לך זה לשלול לך את רשיון הנשק לאלתר.

חפיפה- אין הכוונה לחפיפה מקצועית, אלא לרגעי החפיפה, כשכוחות הבטחון מגיעים ועדיין שרויים בערפל קרב ולא לקחו שליטה על תפעול האירוע ובמקביל כשאני כבר נמצא בשיאו ומחליף אש עם מחבל/ים.

אין שום הבדל בין יכולות הירי שלי כשאני על אזרחי לבין כשאני על מדים. ההיפך הוא הנכון, כשאני על מדים נכנסים משתנים מפריעים כמו רעב, עייפות וחרמנות שמפריעים ליכולת הכיוון שלי. גם הטווח ירי לא גדל בפתאומיות כשהאקדח חש שאני עוטה צבעי זית- כך שאני אפקטיבי לבערך 50 מטר, תלוי תרחיש כמובן.

אולי אתה מהווה יותר סכנה לציבור ממצילו, לא אני.

מרגע שהמחבל ירה כדור ראשון- הקערה נהפכה ואין שום משמעות להיות לא בולט, בטח לא "להטמע" בהמון שהוא היעד של המפגע. המטרה היא לנטרל את המחבל, או לפחות לרתק אותו עד שיגיע כוח גדול יותר.

צר לי, אבל המוד חשיבה שלך תבוסתני.

אקדח הוא כלי נשק מעולה שיתרונו הגדול מני רבים הוא היכולת שלו לפגוע במדויק ובצורה קטלנית.

אם היתרון היחיד שמעניין אותך הוא היכולת לשאת בחשאיות ולשלוף בהפתעה- הרשה לי להמליץ לך על משקולת נייר.

-אנחנו לא מכירים אישית ולכן הייתי במקומך לא נחפז להגיע למסקנות כלשהן בנוגע אלי.
אבל,עברתי הכשרה צבאית גם על אקדח ועבדתי עם אקדח גם מבצעית.אני נושא עלי אקדח במרבית הזמן גם פרטי וגם אירגוני ומחזיק מ-16 משטרתי ובעבר גם רוב"צ.
כך שהנושא לא זר לי,לפחות בשני העשורים האחרונים ויותר.
-המוד שלי הוא לא תבוסתני אלא זהיר מאוד זהיר וזאת מניסיון.
המציאות האזרחית שונה לחלוטין מהצבאית,גם באירועים מבצעיים ופח"ע.
וכאזרח,אין לך סמכויות להפעיל כוח ובטח לא לבצע ירי,אלא רק לצורך הגנה עצמית ותחת מגבלות חמורות.
כאזרח שליפת נשק וירי הם אמצעי אחרון שלאחריו אתה נחקר תחת אזהרה במשטרה ואם החוקר או מפקדו יתרשמו שפעלת בפזיזות ,אתה בבעייה חמורה ובצדק.
ואזרח שמעוניין להמשיך ולשאת נשק,חייב להפנים זאת היטב היטב.
כול זאת לפני טרגדיות,שבהן חף מפשע או אפילו עבריין,נורה בטעות ע"י מישהו באירוע וכול היורים האמיצים מתנערים מהירי והם יותר מקושרים וחלקלקים ממך,מניסיון.
-כול מה שאמרתי,לא אמור למנוע ירי מוצדק במפגע,אבל חייבים להבין את הסיטואצייה בה אתה פועל.

ואקדח זה נשק מוגבל!
לשיטתי אתה לא "מחליף אש" עם אקדח,אחרת תמצא עצמך מהר מאוד בלי כדורים.
כוח העצירה של כדור 9 ממ מוגבל,לא נעים לעמוד מול מחבל לירות עליו במדוייק ולראות שהוא לא נופל!
לא סתם מרבית המסגרות מעדיפות 5.56 ולא אקדח 9 ממ,למעט מתארים מאוד מסויימים.
עם אקדח ומשען אפשר לפגוע בדמות גם ממרחק של למעלה מ100 מטר,באירוע אמת שהתרחש באילת
מאבטח של ש.ת גם עשה את זה.
אבל וזה אבל גדול,לא הייתי יורה מ50 מטר עם אקדח בשטח מיושב.וזאת למרות שאני יורה טוב.
מה הייתי עושה?
1.הייתי מכניס את הילדים,האשה אזרחים סמוכים למחסה.
2.הייתי מאתר את מקור הירי ומחסה טוב סמוך לו.
3.שולף בהסתר,דורך,פנס בשמאל אם לילה.
4.רץ למחסה שבקרבת היורהעם נשק צמוד לגוף,ויורד במקום.
5.מגיח יורה 3 כדורים מדוייקים,יורד.
6.סופר כמה שניות,מאבחן המשך ירי של המפגע או מפגע נוסף.
7.מגיח פעם נוספת רצוי מכיוון אחר ,יורה.
8.מסליק/פורק/מרים ידיים/נשכב/מנתק מגע-בהתאם לסיטואצייה.
9.מדווח טלפונית למשטרה ,לעו"ד,לממונים.
10.חוזר לילדים ולוקח אותם לגלידה.

*בקשר לכובע?קנה כובע,שמור על הקבלה וחבוש אותו כשאתה חושב שצריך.
אני הייתי מוטרד מחקירה בחשד ל"ירי בשטח בנוי" או "הריגה" ולא "מאחזקת כובע דמוי משטרתי".

תודה

עמי
ישן 15-10-2012, 08:10
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "[QUOTE=golani_2]כאזרח חמוש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי nabato
-אנחנו לא מכירים אישית ולכן הייתי במקומך לא נחפז להגיע למסקנות כלשהן בנוגע אלי.

היות ואכן איננו מכירים אני נשען על הצהרתך בלבד- "טווח יעיל של 10 מטר" "יותר סכנה ממציל" "כלי נשק מוגבל שיתרונו היחיד הוא הסלקה", כל אלה מעידים על עצמך דברים לא חיוביים.
ציטוט:
וכאזרח,אין לך סמכויות להפעיל כוח ובטח לא לבצע ירי,אלא רק לצורך הגנה עצמית ותחת מגבלות חמורות.

באירוע פח"ע, כאמור, פחות מעניינות אותי הסמכויות שלי- יותר מעניין אותי מינימום נפגעים בצד שלי, מקסימום נפגעים אצל האויב.
ציטוט:
כאזרח שליפת נשק וירי הם אמצעי אחרון שלאחריו אתה נחקר תחת אזהרה במשטרה ואם החוקר או מפקדו יתרשמו שפעלת בפזיזות ,אתה בבעייה חמורה ובצדק.

ידוע, שוב-באירוע פח"ע זה לא מעניין אותי.
ציטוט:
ואקדח זה נשק מוגבל!
לשיטתי אתה לא "מחליף אש" עם אקדח,אחרת תמצא עצמך מהר מאוד בלי כדורים.

אז שיטתך פגומה קשות.
ציטוט:
כוח העצירה של כדור 9 ממ מוגבל,לא נעים לעמוד מול מחבל לירות עליו במדוייק ולראות שהוא לא נופל!

זה יכול לקרות בכל קוטר של תחמושת וזה אכן קורה לא מעט. וכמובן אין בכך שום קשר למגבלות האקדח. (מעבר לכך- מאיפה אתה יודע שאני מסתובב עם 9 ולא עם 45 או 40 הידרה שוק?)
ציטוט:
לא סתם מרבית המסגרות מעדיפות 5.56 ולא אקדח 9 ממ,למעט מתארים מאוד מסויימים.

אנחנו מדברים על אירוע פח"ע במסגרת אזרחית. סביר להניח שטווח המגע קצר.
ההעדפה של הצבא (וסלח לי אבל הבחירות של צה"ל אינן קו מנחה מקצועי בעיניי) נובעת מריבוי צרכים, בדיוק כשם שבחרו רוס"ר- לכסות מקסימום צרכים בכלי אחד.

מעבר לכך- אם היה מתאפשר לי ע"פ חוק מדינת ישראל, אולי בכלל הייתי מסתובב במצב הנ"ל עם רוס"ר, תמ"ק או שוטגאן.
אבל כאמור, המתאר תיאורטי אבל לא בדיוני. היות וביום-יום מותרת לי נשיאת אקדח בלבד, התרחיש סובב סביב אזרח נושא אקדח.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 15-10-2012, 13:51

הדיון בפורום הוא תיאורטי ולא אישי.
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=nabato]-אנחנו לא..."

כמו שכתבת אנחנו לא מכירים אישית ואני לא יודע איזה אקדח אתה נושא.
לכן אני ממש לא פוסל או מזלזל בך או בדבריך,אלא מנסה לייצר דיון שאולי ישכיל את כולנו.

אשמח לשמוע את דעתך ,בנוגע לשאלות הבאות:
1.במידה ונקלעת לאירוע ירי /דקירה/תקיפה כאזרח,איך אתה יודע אם זה אירוע פחע או פלילי?
2.האם באירוע פלילי תנהג אחרת מאירוע פח"ע?
3.מה הטווח המקסימלי בו אתה מסוגל לפגוע במטרת אמת נעה,בלא לסכן לא-מעורבים הסמוכים לה?
4.כיצד תמנע מפגיעה בלא-מעורבים,הנמצאים מאחורי המטרה ועלולים להיפגע מכדורים שחדרו,יצאו והמשיכו?
5.כיצד תמנע מפגיעה בלא-מעורבים ,שיחצו לפתע את קו הירי שלך?
6.כמה כדורים עומדים לרשותך בנשיאה רגילה וסטנדרטית?
7.לכמה כדורים תזדקק להערכתך ,על מנת לעצור תוקף חמוש באמצעות האקדח שברשותך?
8.כמה זמן לדעתך יעבור ,מכדור ראשון ועד לניטרול התוקף?
9.כמה זמן יקח לדעתך לתוקף,לזהות אזרח חמוש באקדח עם פסים זרחניים,חובש כובע זיהוי זרחני ויורה?
10.בהנחה והתוקף מיומן למדי,וחמוש בקלאצ פשוט,לאיזה טווח הוא יעיל?
11.בהנחה והתוקף הביא עימו גם מחסנית או שתיים,כמה כדורים עומדים לרשותו?
12.לכמה כדורים יזדקק התוקף לניטרול המטרה?
13.איזה מגבלות ירי יש לתוקף?חוק?חפים מפשע?רישום פלילי עתידי?
14.באיזה טווח היית יורה,אם התוקף יצמיד לגופו ילד ,כמגן אנושי?
15.בתרחיש לעיל,אקדח הוא באמת ,כלי נשק מעולה יעיל וקטלני?או כלי נשק מוגבל עוצמה,טווח
דיוק וקיבולת המהווה את ברירת המחדל לאזרח?
16.מה הטווח המקסימלי בו אתה מסוגל,לפגוע בדף נייר A-3 סטנדרטי,מהודק לשידרית מתנדנדת ברוח,תוך בטחון מוחלט שכול הכדורים יפגעו במטרה ,כולל כדור ראשון?

באהבה והערכה
עמי
ישן 15-10-2012, 15:13
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "נבטו יקירי, עם כל השאלות..."

לא ניתן לצפות לתשובות על שאלות כאלו בזמן הקצר של אירוע כלשהו. הקו המנחה אותי לפחות הוא:

א': אירוע פח"עי (כשאני בטוח בסיווג האירוע ככזה) - יורה על מנת להרוג. מנסה כמה שיותר לא לפגוע בחפים מפשע. כל השיקולים של מה יקרה אם אני אפגע בחפים מפשע לא רלוונטים לסיטואציה - אני רוצה לגרום למחבל להפסיק להרוג את הסובבים אותו. אני מנסה להתאים את הפרמטרים של המצב כך שאני אהיה מקסימום יעיל עליו במינימום סיכון לחיי הסובבים. זה עדיף מלהסתתר רק כדי לכסות לעצמי את התחת - אם אין כוחות ביטחון מיומנים שנותנים כבר מענה לאירוע ולך יש כלי ביד שיכול לסיים את האירוע, ואתה חושב שביכולתך לסיימו (הכוונה לא שאתה חושב שביכולתך לפגוע בתחת של סנאי מקפץ ממרחק 50 מטר, אלא שאתה חושב שאם תשלוף יש סיכוי סביר שאתה תירה לעצמך ברגל פחות או יותר) - חובה מוסרית עליך לפעול ולסיימו. אני אשן הרבה יותר טוב בלילה אם פגעתי בחף מפשע כשהרגתי את המחבל מאשר שהסתתרתי ונתתי למחבל בינתיים להרוג עוד 8 חפים מפשע.

ב': אירוע פלילי - כל עוד אני ומכריי לא בסכנת חיים, תופס מחסה עם אקדח שלוף ודרוך.

ג': אייל המהנדס האשכנזי החתיך פוטר מעבודתו והחליט לכלות את זעמו בריסוס כל עובר ושב שברחוב רוטשילד - ראה סעיף א'

נערך לאחרונה ע"י assaf tolko בתאריך 15-10-2012 בשעה 15:17.
ישן 15-10-2012, 15:15
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "הדיון בפורום הוא תיאורטי ולא אישי."

כל מה שהצגת לא רלוונטי בכלל לדיון.
1. מבחינה חוקית זה לא משנה מי יורה, עבריין או מחבל, מה גם שכל מחבל הוא בהכרח עבריין. אדם שיורה ללא הבנה בין אזרחים צריך להוריד כמה שיותר מהר, מחבל, או עבריין שרק בא להוריד את מוטי חסין ורמי אמירה בחוף בת ים ועל הדרך הוריד את מרגריטה לאוטין, או שני הסתומים שניסו לחסל את רוני הררי בבית קפה בגבעתיים וריססו ללא הבנה את כל היושבים בו.

2. רמת הקליעה אינה פרמטר בבחינת הארוע. המדד הוא פשוט: גם אם גולני שלנו יפגע באזרח אחד או שתיים כאשר הוא מעסיק מחבל עם קלאץ, הנזק עדיין נמוך למה שאותו מחבל\עבריין יגרום אם אף אחד לא יפריע לו.

3. אי לכך, בהמשך לסעיף 2, אין כל משמעות לכמה הוא יורה, מתי הוא יורה, כמה תרמילים הוא משאיר בחודש במטווח והאם הוא יכול להשחיל כדור בין העיניים בפוסטר של ג'סטין ביבר במטרת טייסון נעה ממאה מטר עם וובלי שנת 38.

ישן 15-10-2012, 15:31
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי nabato שמתחילה ב "הדיון בפורום הוא תיאורטי ולא אישי."

השאלות שהעלית מתאימות רק בערך לתרחיש "אזרח חמוש נקלע לפיגוע ירי או דקירה ברחוב עירוני".
הן כולן נכונות ורבות משקל, למעשה משקל כזה שחלק ניכר ממשתתפי תחרות ירי מעשי יהרהרו ברצינות אם לרדת מאחורי מחסה או לעשות מעשה.
בזמנו היה פיגוע ירי של מחבל בודד עם אקדח מול תחנת המשטרה של כפר סבא, במרץ 2002. נדמה לי שאחת המסקנות היתה שחלק מ-17 הפצועים היו מכדורי השוטרים ושאר היורים באירוע, ולא מכדורי המחבל.
הכל בסוף מתנקז לשאלה אחת שצריכה להיות יוקדת במוחו של החמוש, ולא חשוב שיוכו הארגוני:
האם הכדור שלי יפגע באיש הרע?
כל פעם שהתשובה היא כן, אתה יכול להרשות לעצמך ללחוץ על ההדק. אם לא, המתן, שפר את נתוני הירי, ותשאל את עצמך שוב.
ברפואה הכלל הראשון הוא: Primum non nocere (קודם כל אל תזיק).
גם בכל הקשור לנשיאת נשק זה צריך להיות הכלל, כי בסוף גם החמוש רוצה לעשות נזק כדי להביא תועלת (להרוג את הרעים כדי לשמור על הטובים).

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 15-10-2012, 18:17

נכבדיי ויקיריי:
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "השאלות שהעלית מתאימות רק בערך..."

השאלות שנשאלו רטוריות ומטרתן אחת,לחדד ולהדגיש את מורכבות הסיטואציות מולן עומד אזרח שנקלע
לאירוע ירי או הרג.
ולחדד את העובדה שגם יורה מצטיין ומאומן הוא בסופו של עניין אזרח עם אקדח ולא יחידת התערבות זעירה.
אזרח עם אקדח,אפסנאי עם רובה ומילואימניק עם את חפירה,,יכולים לסיים אירוע הרג שבו כושלים אחרים מצויידים הרבה יותר ומאומנים הרבה יותר.וזה בגלל שהתאפסו מהר ופעלו נכון.
אך הם לא "מתפעלים אירוע" ,לא "חוברים לכוחות נוספים הנמצאיים בערפל הקרב עדיין" או "מעבירים שליטה על האירוע".
במקסימום הם עושים את הדבר הנכון:מתאפסים מהר ותוקעים כמה חתיכות עופרת באדם הנכון.וזהו.
אתה רוצה להתאמן סדיר,לשים פסים זוהרים,כובע זיהוי,קת ,ציין ומחסנית מוגדלת?יופי! תבורך!,אך אל תצפה
מכוח שמוקפץ למקום לחבור איתך או להבין מי אתה.

עמי
ישן 13-10-2012, 21:10

Facebook profile
הי
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=שמולביץ אשר]שוב אנחנו..."

ציטוט:
...הבעיה היא שבשביל שבעת אירוע יהיה לי את הכובע והמדבקות אני צריך להסתובב אתם ביום-יום וזה אומר שגם עלולים "לתפוס" אותי אתם (בהנחה שהם אכן לא חוקיים כפי שאתה טוען) וזה מה שמדאיג אותי (וגם ימנע ממני לנהוג כך ובסופו של דבר לסכן את חיי, אני עדיין מחכה להצעה ממך-כאיש בטחון, איך כן לנהוג בתרחיש כמו הנ"ל)...

התשובה לא קלה. מצד אחד אתה עובר על החוק, מצד שני קיים "יצר ההשרדות".
אם תשאל שלושה קציני משטרה/עו"ד תקבל עשר תשובות שונות.
אם אציע לך להתעלם מהוראת החוק, אני מכשיל אותך.
אם אציע לך להשמע לחוק, אני מונע ממך להגן על עצמך ועל הקרובים אליך,

כאיש חוק, אני מציע לך לשמע להוראת החוק ואל תסתבך. או שתפנה לקצין משטרה בכיר (מסנ"צ ומעלה) ותבקש אישור (אני די סקפתי אם תקבל, אבל תנסה-אני יודע איזה תשובה תקבל...."המתן לכוחות הביטחון").
מה לעשות, החוק די בעייתי בסוגיה הזאת.

ישן 13-10-2012, 21:33
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי שמולביץ אשר שמתחילה ב "הי"

ציטוט:
התשובה לא קלה. מצד אחד אתה עובר על החוק, מצד שני קיים "יצר ההשרדות".

לא הבנתי מה העבירה על החוק פה?
ציטוט:
אם תשאל שלושה קציני משטרה/עו"ד תקבל עשר תשובות שונות.
אם אציע לך להתעלם מהוראת החוק, אני מכשיל אותך.
אם אציע לך להשמע לחוק, אני מונע ממך להגן על עצמך ועל הקרובים אליך,

כאיש חוק, אני מציע לך לשמע להוראת החוק ואל תסתבך. או שתפנה לקצין משטרה בכיר (מסנ"צ ומעלה) ותבקש אישור (אני די סקפתי אם תקבל, אבל תנסה-אני יודע איזה תשובה תקבל...."המתן לכוחות הביטחון").
מה לעשות, החוק די בעייתי בסוגיה הזאת.

אז כאמור- אני בעד חשיבה מחוץ לקופסא.
על איזה אמצעי זיהוי חוקי היית ממליץ?

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 13-10-2012, 22:03
צלמית המשתמש של golani_2
מנהל 20+, מו"ס

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי שמולביץ אשר שמתחילה ב "הי"

ציטוט:
"כובע בילוש" הינו רכוש משטרתי. מאיפה קיבלת את זה? אתה שוטר/מתנדב משטרה?

בגלל זה-

1) שאלתי ספציפית על כובש משטרה.

2) הוספתי גם כובע שאינו רכוש משטרה, כמו "בטחון" על גווניו השונים.

3) אפשר לקנות "כובע בילוש" ב50 שקל באינטרנט. שוב, אני לא מתכוון לעשות את זה אם זה לא חוקי (כבר ביססנו את זה אני מניח), אבל עדיין אין לנו תשובה חד משמעית על כובע "בטחון" ודומיו.

4) שוב, עוד לא ביססנו האם באמת מדבקות צהובות אסורות ומדוע.

ציטוט:
המחוקק צריך לתת את הפתרון החוקי.

נו, התרחיש אולי תרחיש קצה, אבל לא צריך להיסחף פה לתחום פנטזיה...
ציטוט:
כאזרח. תעשה כמיטב הבנתך.

צר לי אבל זה ממש לא פתרון. מצב שבו אזרחים עושים לפי הבנתם הוא כאוס ומזה בדיוק אני מנסה להימנע.

אני שאלתי לדעתך כאיש בטחון שעלול להקלע לתרחיש שהגדרתי מצידו השני, מה לדעתך סימן זיהוי ויזואלי (חוקי) יעיל.

אראל סג"ל

ותודה לדורון

ישן 13-10-2012, 22:38
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07

אני לא יודע אפילו מאיפה להתחיל....
ציטוט:

אין שום חיקוק שאוסר על חבישת כובע זיהוי. זה שמ"י לא אוהבת את זה, לא אומר שזה לא חוקי. העבירה הרלוונטית הנה התחזות והבסיס הנפשי כאן הוא הרצון להונות, אם בהתחזות במפורש או במשתמע.

ציטוט:

נו באמת, אתה יכול לצבוע את הנשק בורוד זרחני אם בא לך.

ציטוט:

זה לא הסנריו המדובר.

ציטוט:
נכון שאם תהרוג מחבל-גם תוך כדי התחזות לשוטר-אף אחד לא יתלה אותך, אבל אם יפצע אזרח/שוטר/חייל מהירי שלך, אתה בבעיה רצינית.

לא יודע מאיפה האגדה האורבנית הזו. הירי ייבחן על פי הסיטואציה והנחיצות. לאף אחד לא ישנה מה היה לו על הראש בזמן הירי, כובע זיהוי, שטריימל או הקסדה של דארת ויידר.

ציטוט:
כיום יש המלצה לשוטרים לשאת בכיסם "כובע בילוש" במיוחד כאשר הם נושאים אקדח, אולם המלצה זאת אינה מחייבת ואני נתקל בשוטרים שכאשר אינם בתפקיד, אפילו לא נושאים נשק.

זו כבר מזמן הוראה

ציטוט:
איזמל היקר. פורים זה פורים, גם אדם בוגר שיתהלך עם מדי משטרה/צבא ללא אישור מתאים, עלול להסתבך, נכון שלא אוכפים את זה. אבל כאשר תתעורר בעיה אמיתית (הפעלת סמכות שוטר או משהו דומה), תצטרך לתת הסברים משכנעים במרתפים של משרדי החקירות בתחנת המשטרה, והנימוק "שזה פורים", עלול לא לתפוס.

לא אוכפים כי אין מה לאכוף, בפורים, בטח ובטח אין, כי ללבוש מדים מותר, להתחזות ולהונות באמצעותם אסור, ובפורים זה מקרה קלאסי בו אף אחד לא לוקח ברצינות דברים כאלו. בפורים יש לפעמים בעיה הפוכה- לא מאמינים להם שהם שוטרים.

ישן 14-10-2012, 00:06
  מ.ק. מ.ק. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.06.06

ראה סעיף 120:

"מי שעשה, מכר או מסר חותם או חותמת או נייר המתחזים כרשמיים, וכן מי שעשה, מכר או מסר מדים של צבא-הגנה לישראל או של משטרת ישראל או מדים רשמיים אחרים, ללא סמכות כדין, דינו - מאסר שנה אחת; "

http://www.abiliko.co.il/index2.php?id=1619&lang=HEB

אינך רשאי להחזיק במדים (אני מניח שכולל כובע), אבל סימני זיהוי לא רשמיים כמו פשים צהובים או כובע עם כיתוב "ביטחון" - אין חוק נגד זה.

לגבי התערבות בארוע פח"ע - בהחלט מותר לך.
לפי הוראות המשרד לביטחון פנים מותר להשתמש בנשק במקרה של סכנת חיים:

"השימוש בכלי ירייה מותר אם נדרש באופן מיידי כדי להדוף
תקיפה שלא כדין, שבוצעה באמצעות כלי ירייה חם או קר
ושנשקף ממנו סכנת חיים מוחשית ליורה או זולתו."

רק במקרה של ארוע המוני מאובטח אסור להיצטרף לחגיגה.

http://mops.gov.il/Documents/Public...cManual2012.pdf
ישן 13-10-2012, 22:24
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "זע"ט בעת אירוע פח"ע באזרחות"

אני מחזיק כובע זיהוי צהוב זוהר רוב הזמן כשאני עם נשק (במגבלות בגדים/תיק צד). האם ומתי יעלה על הראש שלי? אני מניח שרק בהפוגה או במרחק+מחסה מיורה פעיל.
כל עוד הכובע לא על הראש אין פה שום ניסיון להתחזות לאיש בטחון פעיל< ומיטב ידיעתי אין איסור בהחזקתו (למרות שבזמנו נבע מהתפקיד). עילת הרישיון שלי בטחונית לכן גם זה ממש לא מטריד אותי ולדעתי גם לא צריך להטריד אותך כשאתה בסכנת חיים.
השאלה האם זה באמת יעזור? האם זה לא יעשה אותך/תי מטרה ברורה יותר ליורה פעיל עליו אנחנו מהווים איום?
ואם אנו לא במגע ישיר לא בטוח שכדאי הנשק ישאר גלוי כפי שנאמר. אני משער שאם אנו בהמתנה כלשהי/מחסה ויודעים בבירור שכוחות נוספים וחמושים מגיעים, רצוי שסימן הזיהוי יהיה עלינו.

מצד שני, כל מחבל פוטנציאלי יכול גם לקרוא את האשכול הזה ומכיר את המציאות - מי יודע אם לא נגלה מחבל בעתיד עם אותם הסימנים בדיוק?...

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 13-10-2012 בשעה 22:37.
ישן 13-10-2012, 23:56
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
כובע זה דווקא רעיון טוב, ולחלק מהטיעונים פה אגיב

באמצעות תיאור מעשה שהיה:
פיגוע בעתניאל. היה לי חוסר המזל להתארח בישיבה באותו לילה. התחלתי את האירוע בלי נשק, אחרי קצת זמן לקחתי עוזי מאחד הצעירים ושלחתי אותו אחורה ליישוב לדווח. בעזרת עוד כמה אחרים ארגנתי חסימה כדי להגן על העורף של מי שהחליפו אש עם המחבלים ולמנוע איגוף או פגיעה במי שברח לקראוונים.

אוקיי, עד כאן מה? אין סמכות לניהול אירוע? סבבה. אז אין. כיתת כוננות יישובית עוד לא הגיעה, הצבא עוד לא הגיע, מה כל מי שהיה חמוש אמור לעשות? למנוע מהמחבלים לפרוץ לתוך חדר האוכל דווקא היה רעיון טוב כמדומני, בין אם מי שעשה את זה היה עם סמכות לכך או לא.

השלב הבא הוא כשצה"ל הגיע, לדעתי תוך חמש דקות אבל לא הסתכלתי בשעון. כאן כבר הייתי בדילמה: אני לבוש בסוודר צמר מהודו שקיבלתי מתנה, שיער ארוך וחולצה כתומה - לא בדיוק המראה האופייני לסטריאוטיפ הבני"שי. איך למנוע שהג'יפ שמתקרב יירה בי?

הפתרון שלי היה לסמן להם לאט, לאט להתקרב ואז להתחיל לצעוד לכיוון שלהם, שוב לאט, ולהפנות את הנשק לקרקע, בתקווה שאני לא חושף את עצמי יותר מדי.

זה כנראה עבד, כי אני פה. אבל במקרה כזה, שבו נושא הנשק אזרח - לך תסמן סימון טקטי מוסכם.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:15

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר