לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-10-2012, 18:37
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Xdeal שמתחילה ב "יאיר לפיד: "ירושלים לא תחולק", "רמת הגולן תישאר שלנו""

בניגוד לרוב חברי הקהילה אני לא שונא (או אוהב) את לפיד אבל לדעתי הוא לא ראוי לאמון הציבור.

זה בסדר גמור להצהיר שי-ם לא תחולק או שאריאל תשאר ישראלית לנצח אבל אם זה הקו שלך אז אל תמכור לנו שיש איזשהו הבדל בינך לבין נתניהו או שאתה תקדם תהליך מדיני כי אין סכוי שהערבים יסכימו לתנאים כאלו גם בעוד מאה שנים ובין נסיגה חלקית לצורך הקמתה של מדינה שכנה עוינת לבין המשך ישיבת הצבא בתוך התחת של הפלשתינאים עדיף כבר הרעל מהסוג השני.

אם אתה באמת רוצה לקדם איזשהו סכוי להסדר עתידי שישפר (בניגוד לעוד הסדר חלקי שרק יחמיר) את המצב תבוא ותגיד לאנשים את האמת בעינים; את י-ם צריך יהיה לחלק, על אריאל נאלץ לוותר. זו עסקה קשה לישראלים, ביחוד לאור אופיים המחורבן של השכנים ואסונות העבר ואני לא מאשים אף אחד שמסרב לקבל את זה אבל האלטרנטיבה היחידה היא מדינה דו לאומית וזה יהיה הסוף של חלום המדינה היהודית.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-10-2012, 19:05
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "בפוליטיקה, אף מועמד לא יגיד שהוא תומך בעמדות של יריבו"

אני לא הזכרתי את הגולן.

בנוגע לי-ם ולנתניהו, נתניהו הוא איש ימין אמיתי, היינו העמדות הפוליטיות שלו בעניין הישראלי/ערבי לא נובעות באופורטוניזם פוליטי אלא מאידאולוגיה. ייתכן שיום אחד הוא יחלק את י-ם כי הוא לא יוכל לעמוד בלחץ שיופעל עליו, אולי הוא יחליט שהיתרונות של הסדר בכל זאת גוברים על החסרונות, אבל, לפחות כרגע, אני מאמין שנתניהו לא מאמין שיתכן הסדר עם הפלסטינאים ולכן אין טעם בויתורים (לאמונה הזו שותפים רבים מהיותר חכמים בימין ולמרות שאני לגמרי בשמאל במידה רבה אני מסכים איתם).

אם לא נפרד מהפלסטינאים תהיה פה מדינה דו-לאומית כי לא יתכן מצב בו באופן קבוע חצי מהאוכלוסיה תהנה מזכויות חלקיות בלבד בהשוואה למחצית השניה. מצד שני הפרדות מהפלסטינאים תעבוד רק עם נוכל להגיע להסדר שיהיה מספיק מספק עבור ההנהגה שלהם בכדי שתוכל להפגין את הרצון הפוליטי שדרוש ליישום הסכם כזה. ויתורים ישראלים שלא יספקו את הסף הזה רק יחמירו את מצבנו.

אני לא יודע אם יש סף פלסטינאי שניתן לספק ללא התאבדות לאומית של היהודים אבל אני די בטוח ש1. פשרה בי-ם היא חלק מהסף הזה ו2. אם אין סף כזה נגזר דיננו למדינה דו לאומית.

אני מאוד מאוד פסימי.

ישן 24-10-2012, 19:52
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "יש לך הנחת יסוד מוטעית לדעתי"

נדמה. לי שלך דווקא יש הנחת יסוד והיא שכל שמאלן הוא בהכרח יצור נאיבי ומטופש שמייחס סגולות מגיות לפיסות נייר שנקראות לפעמים ״הסכמים״.

הסכמים בין עמים הם כמו גבולות, התוקף שלהם לא נובע מכך שמישהו חתם על נייר או שרטט גבולות על מפה אלא משום שהם מייצגים את מאזן הכוחות בין הצדדים בזמן חתימתם (או שרטוטם).

בהתאם, ובהנחה שהישראלים והפלסטינאים בסופו של דבר כפופים לאותם החוקים כמו כולם, להסכם עם השכנים שלנו יהיה סכוי רק כל עוד הוא ייצג את מאזן הכוחות האמיתי ולטווח הזמן בו מאזן זה ישמר. הואיל ואין לישראל את היכולת לכפות על הפלסטינאים ויתור על לפחות חלק מי-ם או קבלת הטריז העמוק מאוד שנקרא אריאל שום הסכם שישמר את אלו בידי ישראל לא יהיה שווה את הנייר עליו נכתב. השאלה היא האם יש ביכולתה של ישראל להציע לפלסטינאים עיסקה שהיא אפשרית מבחינתנו ומספקת מבחינתם. אורי סבור שלא ולמרות שאני לא בטוח שאני מסכים איתו אני חושב שזו לכל הפחות תשובה הוגנת הרבה יותר מהאשליה המפוקפקת שלפיד מנסה למכור לנו.

הסיבה שלדעתי אנחנו צריכים להציע יותר אינה איזו אהבת ערבים או נדיבות לב מצידי אלא האמונה שלא ניתן יהיה לקיים את הסטטוס קוו הקיים לנצח ושהמגמות האזוריות והעולמיות עובדות כנגדנו.

ישן 24-10-2012, 20:51
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "דווקא אין לי הנחות לגביך"

זו אכן היתה הכוונה שלי ואת ההנמקה הבאתי כבר בתגובה הראשונה שכתבתי פה. מהלכים חד צדדים יכולים לעבוד בין ארה"ב וויאטנם, לא כשהאוייב במרחק 15 קילומטר מהמרכז האורבני העיקרי שלך (שלא לדבר על חולקים איתך את עיר הבירה). במציאות של הסכסוך הישראלי ערבי כל הפרדה מחייבת הסכם (אם גם ההסכם לא חייב להיות פומבי או להחתם על מדשאת הבית הלבן).

תכניות חד צדדיות כמו התכנית של בנט מזיקות כי אין שום סכוי שהצד השני יקבל אותן. בתכניות הללו אנחנו מוותרים על נכסים אמיתיים תמורת כלום. התוצאה היא מצב גרוע עוד יותר מבחינתנו (גבולות מפותלים, מובלעות ישראליות מוקפות באויבים, צירים קשים להגנה ומפלטי טרור שאין למבא גישה אליהם). במוקדם או במאוחר נאלץ להכמס לשטחים מהם יצאנו ואם יש דבר שלמדנו מסיני, לבנון ועזה זה שהסיפור של ״כבשנו אותם פעם אחת, נוכל לכבוש עוד פעם״ הוא אשליה, קשה מאוד (פוליטית) לחזור למקומות מהם יצאנו.

אז כן, אם לא יהיה הסכם לא תהיה הפרדה רק שתוקפו של ההסכם ינבע מכך שהוא ייצג מצב שיהיה מקובל על שני הצדדים (מכורח יחסי הכוחות בשטח ולא מתוך איזו מהוגנות מופשטת) ואני לא בטוח שניתן להגיע להסכם כזה אבל אני חושש מאוד מהתוצאה של כשלון להגיע להסכם כזה.

ישן 24-10-2012, 21:47
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
אבל איזה הסדר יהיה שווה להם לשמור?
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "[right]סם, אתה מדבר עם..."

הם הרי רואים בעצם הקמת מדינת ישראל חטא בל יכופר. אני מבין אותם, הם יצרו סביב זה נראטיב שלא יאפשר להם לסגת מעקרון "מהים עד הנהר" במשך דורות. הם הוכיחו שוב ושוב שהאינטרס שלהם הוא לא מדינה, ולא איכות חיים ולא הפרדה ולא גבולות 67, הם דחו כמה וכמה פעמים הצעות שהבטיחו להם את כל זה משום שהאינטרס שלהם הוא אחר. אני פשוט לא מאמין בשום אפשרות להגיע להסכמה שתהיה משהו מעבר לנצחון טקטי פלשתיני זמני בדרך ליעד הגדול שלהם. אני לא מבין איך עוד אפשר להאמין בזה. אין שום ראיה ב-20 שנה מאז הסכמי אוסלו שיש כל רצון לדו קיום על בסיס הפרדה. ה"מתונים" בקרב הפלשתינים מוכנים להסכים על מדינה דו לאומית בגבולות 67 עם זכות השיבה ומדינה פלשתינית לצידה. אפילו יוזמות ההדברות הקיקיוניות ביותר לא הניבו הצהרה מפורשת של ה"יונים" הפלשתיניות שהם יקבלו מדינה יהודית בחלק מא"י. כל מה שאתה חושב ששווה להם לשמור, הם מוכנים להקריב.
ישן 25-10-2012, 18:01
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "אז מה הפתרון שלך? לחתום על..."

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
שוב ושוב אנחנו חוזרים לאותה הנקודה. קודם זה היה עם סאם, עכשיו זה איתך. לא, אני לא מאמין בהסכם בכל מחיר כי, כפי שכתבתי שוב ושוב בצורות שונות, תוקפם של הסכמים נובע לא מעצם החתימה עליהם אלא מנכונותם של שני הצדדים לקיים אותם.

דעתי, ושוב, כתבתי את זה פה כבר כמה וכמה פעמים, היא שבעוד שהיית הצבא בשטחים היא כרגע כורח התיישבות יהודית כמו אריאל, בעומק יו״ש, היא טירוף כי היא הופכת הפרדה לבלתי אפשרית ומשכנעת הן את הערבים והן את שאר העולם שהמצב של שליטה ישראלית בגדה המערבית הוא קבוע. המסקנה ההגיונית (והמוסרית!) היחידה מההכרה בקביעותו של המצב היא השוואת זכויותיהם של הערבים, תושבי יו״ש, לאלו של האזרחים היהודים.

במילים אחרות, פוליטית, קל יותר היה לקיים את הסטטוס קוו, מתוך תקווה שיום אחד יתעשתו הערבים ויסכימו לפשרה סבירה, לו היה אופי השהות הישראלית ביו״ש צבאי בלבד.

אני לא טוב יותר מאורי ומסאם. הם מכחישים את היותו של המצב הנוכחי זמני בלבד, אני מתכחש לקביעותן של ההתנחלויות. אני לא רואה איך בכלל מפנים דבר כמו אריאל.

התחושה הכנה שלי היא שישראל על מסלול בלתי הפיך למדינה דו-לאומית. לפני שקופצים עלי פה נא לא לבלבל בין מה שאני רוצה שיקרה (מדינה יהודית בעלת רוב וצביון יהודים ברורים) לבין מה שאני מאמין שקורה.

ישן 25-10-2012, 19:06
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "גם אני כתבתי את זה כמה פעמים,..."

נכון, כבר התווכחנו על זה בעבר ושנינו העלינו את אותם הטיעונים.

אבל אני לא מסכים איתך כי למרות שבקטן אתה צודק אתה לא באמת חושב שאפשר להשוות את מסת ההתיישבות היהודית ביו״ש לתקדימי סיני ועזה? אריאל לבדה זה יותר מכפול ממספר המפונים בתכנית ההתנתקות. איך תפנה מספרים כאלו? איך תתמודד עם המחיר האנושי של החרבת ביתם של עשרות אלפי אנשים? מצטער ברווז, זה לא אישי אבל, שוב, הטיעון שלך לא רציני. מפעל ההתיישבות היהודית ביו״ש הוא אמנם לא שורש הסכסוך אבל הוא, כיום, המכשול העיקרי להתנתקות בינינו לבין הערבים תושבי הגדה המערבית.

ישן 25-10-2012, 22:18
  Harmonic Oscillator Harmonic Oscillator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.12
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "..."

האח של זמני-קבוע הוא קבוע-זמני. השהיה שלנו ביו"ש היא קבועה כרגע, במצב הקיים. אפילו אתה מבין איכנשהו שהסכם עם הפלסטינים כרגע לא באמת יפתור את הסכסוך. אבל המצב עצמו אינו קבוע, הפלסטינים יכולים להשתנות. כמו שהשתנו כבר בעבר, כמו שיחסים בין עמים השתנו ללא הכר לאורך ההסטוריה או שלא... הבעיה היא עם אלו שרוצים "שלום עכשיו" ולא הכוונה לתנועה. בעצם לא רק התנועה.
אתה אומר שההתנחלויות בלב יו"ש רומזות שאולי אנחנו לא מוכנים להסדר? אני אומר מצויין. כשהפלסטינים יבינו, לא המנהיגים אלא האנשים ברחוב, שהסיכוי האמיתי היחיד שלהם לעצמאות וריבונות אמיתית היא כאשר הם יפסיקו לשנוא אותנו ולנסות להשמיד את מדינתינו, אז יבוא גם השלום.

נסיגות חד צדדיות מעומק יו"ש מרמזות בדיוק ההפך, אין הם צריכים לעשות דבר. הציונים יסוגו ויסוגו מעוד שטחים ועוד שטחים ובלאו הכי תהיה להם מדינה. אז למה להם להתאמץ? למה להם לבלום את הקיצונים? למה להם להפסיק לשנוא?

אני לא אומר שמי מהם יבין משהו מזה מיד. אבל ההסטוריה מורה מצוינת, אחרי עוד 100 שנים של שליטה שלנו או אפילו 200 שנה עם אפס התקדמות שלהם למטרתם, אולי אז תחלחל ההבנה שגם הם צריכים להתפשר. בניגוד להיום.
ישן 23-10-2012, 20:13
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
נפרדנו מהפלסטינים - פעמיים - ועדיין נמשך האיום הריק ב"מדינה דו לאומית"
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "[right]אני לא הזכרתי את..."

מדינה דו לאומית לא תהיה פה, אם ממשלת ישראל תחליט שלא תהיה פה מדינה דו-לאומית - בדיוק כפי שחיל האוויר שלנו לא יפציץ את ת"א וי-ם, גם אם יהיה לחץ בינ"ל גדול שיעשה כן...

למעט נסיגה מסיני ב-1956/7 - מעולם לא הצליח גורם חיצוני לכפות על ישראל נסיגה שלא היא יזמה. גם ההסכמים הדביליים וההזויים ביותר (ובראשם אלוף האלופים, הסכם אוסלו) היו יוזמה מקומית שהקהילה הבינ"ל הצטרפה אליו רק בדיעבד. לולא החליטה ממשלת ישראל שעראפת הוא הפתרון לבעיות הביטחון שלנו, לא היה כוח בעולם שהיה מסוגל לגרום לנו להחזירו מטוניס, לחמש אותו ברבבות רובים, ולתת לו שליטה אפקטיבית במרחק ירי נק"ל מירושלים וכפר סבא.

יאיר לפיד אכן משקר, כי אכן אין סיכוי להסכמה פלסטינית להישארות באריאל (גם במסגרת ההונאות שלהם) - אבל שקר המדינה הדו-לאומית, אם לא נגרש מאות אלפי יהודים (או לחילופין, נפקיר אותם לחסדי מחבלי אש"ף/חמא"ס), הוא שקר גדול בהרבה, ועתיק לאין שיעור.

ובאשר לסוגיית ההסדר: ייתכן שיבוא פלסטיני נבון שיסכים לחתום איתנו על הסכמים שיכלול מלים יפות כמו "סוף הסכסוך", בתמורה ךנסיגות עצומות שלנו - אבל זה לא יקרב במילימטר את סוף הסכסוך, כיוון שאותן נסיגות עצמן, מקדמות את יעד פלסטיני הרבה יותר מוצלח מאשר "הסתפקות ב22% מפלסטין ההסטורית". העובדה שגם אחרי שהפרו כל הסכם קודם, הם מגלים שיש פה שליש שממשיך לספר לעצמו שקיימת אותה נקודת שיווי משקל פנטסטית, שבה כמות הוויתורים שלנו, תענה על כל הצרכים הפלסטיניים - רק משכנעת אותם שמשתלם להמשיך להפר כל הסכם עתידי, שכן תמיד יבוא הישראלי הנאור שיגיד שהפרת ההסכם נובעת מכך שכנראה לא וויתרנו מספיק...
ישן 24-10-2012, 19:32
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "נפרדנו מהפלסטינים - פעמיים - ועדיין נמשך האיום הריק ב"מדינה דו לאומית""

למרות שנכון שאין מקבילה מדוייקת לאופן בו כפה ממשל אייזנהאור על ב״ג נסיגה מסיני התובנה על פיה ויתורים ישראלים היו תוצאה של איזה פרץ נדיבות של הממשלות וללא קשר ללחץ חיצוני מופרכת.

הרי הנסיגות מתעלת סואץ ומקוניטרה ב1974 היו תוצאה של שילוב בין חולשתה הצבאית של ישראל לאחר מלחמה קשה, חולשה מדינית מול האמריקאים, חולשה פוליטית בזירה הפנימית ולחץ לא מאוד מתון מצידו של קיסינג׳ר.

הנסיגה מקו האוואלי ב1985 היתה תחת לחץ לוחמת הגרילה הלבנונית בצה״ל, לאוסלו לא היינו מגיעים ללא האינטיפאדה הראשונה (וגם מלחמת המפרץ והלחץ המאוד לא מתון שהפעיל ממשל בוש האב על ממשלת שמיר), מרצועת הבטחון לא היינו נסוגים ללא הלחץ שהפעיל עלינו החיזבאללה ובעזה היינו יושבים עד היום אלמלא האינטיפדה השניה.

כל ויתור שעשינו היה תוצאה של לחץ מצטבר, פוליטי, צבאי, כלכלי או שילוב כלשהו.

ישן 24-10-2012, 21:02
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
העובדה היא שגוש קדימה שתמך בהתנתקות זכה בבחירות לאחר מכן
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי rubber_duck שמתחילה ב "מי אמר שהוא הצליח למכור..."

ואילו הליכוד, שהתנגד באופן חריף להתנתקות (ובצדק, אם להוסיף את דעתי האישית), היה בשפל המדרגה. לא ניראה לי שאילו רוב הציבור היה מתנגד להתנתקות אזי היינו מקבלים תוצאות כאלו בבחירות, מה עוד שברור היה שבכוונת אולמרט היה להמשיך באותו קו.
צריך לזכור שבשנים שקדמו להתנתקות המצב רצועת עזה כולה היא בכי רע מבחינה ביטחונית. היו פיגועים רבים נגד חיילים ואזרחים, נצרים הפך למעין מבצר מבודד שרבים רבים הרגישו שאין שום הגיון בהחזקתו וכו'. לא מקרה הוא שבאותם בחירות שבהן זכה שרון, מצנע, יריבו מהעבודה, דיבר על יציאה חד צדדית מרצועת עזה. משמע-הרעיון של יציאה חד צדדית מעזה קנה לו אחיזה איתנה בציבור הישראלי עוד לפני ששרון יצא בתוכנית ההתנתקות.
כמובן, מדברי שלי אפילו עולה הבעייתיות הגדולה מכך שבבחירות מצנע, עם תוכנית היציאה מעזה שלו, הפסיד לשרון. זה אגב לא מוכיח כלל שהציבור התנגד לרעיון ההתנתקות מעזה, שכן זה היה רק אישיו אחד בבחירות. עצם פערי האישיות בין חמיצנע ובין שרון יכול להסביר את התוצאה. זה שונה מאוד מהבחירות שנערכו לאחר ההתנתקות. הבעייתיות היותר גדולה היא כיצד שרון שינה את עורו פתאום וןעבר לתמוך בתוכנית ששתי דקות קודם לכן, במהלך מסע הבחירות, הוא פסל נחרצות. עם שרון קשה לדעת משום שאמינות מעולם לא הייתה הצד החזק שלו בעוד שאופורטוניזם היה גם היה (אנחנו מדברים על מישהו שבתחילת דרכו הפוליטית גישש אפשרות להקים גוש פוליטי יחד עם יוסי שריד...). אני מאז שעמדתי על דעתי יצאתי נגד שרון בדיוק בגלל אותן נטיות אישיות, וזאת למרות שתמיד הערכתי אותו כגנראל גדול, אולי הטוב שהיה לצה"ל. כלומר, ייתכן שהוא היה מעונין ביציאה מעזה עוד לפני הבחירות אבל סבר שייקל עליו יותר להיבחר שוב אם ייצא נגדה. ייתכן שאחרי הבחירות עשה הערכת מצב והגיע למסקנה שבעצם מצנע צודק, וייתכן שהוא חשב שההתנתקות תעזור לו במישור המשפטי האישי. אני אישית סקפטי לגבי האפשרות האחרונה אבל אי אפשר לשלול את זה.
השורה התחתונה, לצורך דיון זה, היא שההתנתקות לא באה פיתאום ממוחות הקודח של שרון אלא מדובר היה בגישה כלפי רצועת עזה שכבר הייתה לה אחיזה ניכרת (נעזוב רוב או לא רוב כי אי אפשר באמת לדעת) בחברה הישראלית.
ישן 24-10-2012, 21:22
צלמית המשתמש של rubber_duck
  rubber_duck מנהל rubber_duck אינו מחובר  
מנהל פורומי מטיילים ותרמילאים, תעופה אזרחית ופורומי הלוחות

חבר מתאריך: 01.05.03
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "העובדה היא שגוש קדימה שתמך בהתנתקות זכה בבחירות לאחר מכן"

ציטוט:
כמובן, מדברי שלי אפילו עולה הבעייתיות הגדולה מכך שבבחירות מצנע, עם תוכנית היציאה מעזה שלו, הפסיד לשרון. זה אגב לא מוכיח כלל שהציבור התנגד לרעיון ההתנתקות מעזה, שכן זה היה רק אישיו אחד בבחירות. עצם פערי האישיות בין חמיצנע ובין שרון יכול להסביר את התוצאה.

עם המשפטים האלה בדיוק (רק תחליף את מיצנע בפרץ או בביבי) אני יכול לטעון שהעובדה ששרון נבחר שוב לאחר ההתנקות לא מוכיחה שהציבור הסכים לרעיון ההתנתקות מעזה, זה עובד לשני הכיוונים. למרות זאת אני מסכים איתך שאי אפשר לדעת בוודאות שהתיקים הפליליים הם אלו שגרמו לשרון לשנות את דעתו.

ישן 24-10-2012, 23:40
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
אם היה "מיאוס" כלשהוא, לזכרוני, הוא היה בעיקר מיוצא מהתקשורת
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "על מי? על הציבור הישראלי"

בתור מי שיצא לו לשרת ברצועה עוד לפני הגירוש, לא זכורה לי שום הרגשה של מיאוס (אם כי זה היה לקראת סוף 2000). גם במהלך השנים לאחר מכן אני לא זוכר שום מיאוס כזה, ולראיה - הנסיגה כלל לא היתה במצע הבחירות של קדימה או הליכוד או העבודה (למיטב זכרוני), הרי אם היתה כזו הרגשה בוודאי שהיתה מצטברת למשך זמן רב ומשתקפת במצע הבחירות של המפלגות הגדולות...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 25-10-2012, 20:46
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "ב-2004 היה אסון הנגמ"שים ולו הייתה השפעה ניכרת"

"

הולדת התוכנית

שרון העלה את ההצעה אחרי כשלוש שנים בראשות הממשלה. התחלת גלגול הרעיון באופן פומבי הייתה בועידת ראש הממשלה ליצוא ולשיתוף פעולה בינלאומי שנערכה ב־20 בנובמבר, בנאום (שלא זכה לתהודה רבה בשל הפיגוע באיסטנבול) הזכיר אמנם שרון את מפת הדרכים אולם הצהיר כי הוא שוקל צעדים חד צדדים. ב־5 בדצמבר, ניצל אהוד אולמרט, מקורבו של שרון את הופעתו (במקום שרון) באזכרה לזכרו של דוד בן-גוריון על מנת לקרואלנסיגה חד צדדית. ההצגה הרשמית (גם אם בצורה כללית) של ההתנתקות ברצועת עזה וביו"ש הייתה של שרון בכנס הרצליה ב־18 בדצמבר 2003. ב־2 בפברואר 2004 הוא דיבר לראשונה במפורש בראיון עיתונאי עם יואל מרקוס בעיתון "הארץ" על הורדת 17 יישובים ברצועת עזה ושלושה בשומרון."

מבצע קשת בענן היה אחרי זה.

ישן 24-10-2012, 22:47
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
כל הדוגמאות שהבאת הן לא נכונות או לא רלוונטיות
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "[right]למרות שנכון שאין ..."

הסדרי הפסקת אש במלחמת יוה"כ שבעקבותיהם נסוגה ישראל מארבעה מ"ר ברמה"ג ומתעלת סואץ, היו רחוקים מלהיות בעלי משמעות אובדנית לישראל. השוואה של כפיית נסיגת טקטית (אחרי מתן צ'ופר בדמות רכבת אווירית אדירה) לכפיית מתן אזרחות למליוני פלסטינית וחיסול המדינה היהודית, מקבילה להשוואה בין ציפורן חודרנית לרצח עם, שהרי שניהם גורמים לכאב...

הנסיגה מקו האוואלי הייתה החלטת ממשלה ריבונית שלא היה גורם אחד שיכול היה לכפות אותה - ולטעון שהטרור הוא שגרם לה, יכול היה להיות נכון, אלמלא עמד בראש הממשלה מישהו שקרא לנסיגה כבר מ-1982.

אוסלו ודאי שלא היה תוצר של האנתפאדה, שדוכאה בהצלחה למעלה משנה קודם לכן. הוא היה יוזמה פיראטית של כמה אקדמאים בחסות ביילין ופרס - שבסופו של דבר זכו בחסות רבין. כל גורמי החוץ שמעו על ההסדרים כשהיו כבר סוגרים למעשה.

גם ההתקפלות מרצועת עזה הייתה החלטה פרטית של פורום החווה, והלחץ היחיד שהיה שם, היה זה של הפרקליטות בעניין האי היווני...

שום מקרה שבו קיבלה ממשלת ישראל החלטה על מהלך מדיני/צבאי משמעותי, כזה שיש לו השלכות על אלפים/רבבות/מליונים - לא היה לחץ חיצוני, אלא יוזמה פנימית.

כשם שהטירוף של אוסלו לא יכול היה לבוא מבחוץ, כך גם מתן אזרחות למליוני ערבים יוכל לבוא רק אם תהיה ממשלה פסיכית מספיק ליזום מהלך כזה ולהעבירו בכנסת.
ישן 25-10-2012, 17:08
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "כל הדוגמאות שהבאת הן לא נכונות או לא רלוונטיות"

אני ארכז את כל התגובות שלי להודעות שלך פה ע״מ למנוע פרגמנטציה של הדיון;

אובדני או לא הרגע הודית שהנסיגות של 1974 היו תוצאה של לחץ חיצוני כך שקדש (ומוסקיטר, הרי לא רק אנחנו נאלצנו לסגת) כבר לא לבד.

אתה צריך לשאול את עצמך איך הגיע מי שתמך עוד מ1982 לעמדה שאיפשרה לו ליישם את הנסיגה מקו האוואלי. התשובה היא שהעם לא מורכב משיבוטים של יצחק שמיר ואתה חייב להביא את זה בחשבון כשאתה מחשב את כושר העמידה הישראלי בלחצים. הנסיגה מקו האוואלי היתה לאחר שנים מדממות בלבנון שהמאיסו את המלחמה על הציבור.

אתה אולי צעיר מדי מכדי לחוות בעצמך, אני הסתובבתי בשטחים טרם האינטיפדה הראשונה וזה היה עולם אחר. אני חושב שההבדל בין לפני ואחרי האינטיפדה הראשונה גדול מההבדל שיצרה האינטיפדה השניה. אלמלא האינטיפדה הראשונה היחידים שהיו מדברים על ויתור על יו״ש היו השוליים של השמאל והרעיון של מדינה פלסטינית עצמאית לא היה נדון בשום פורום רציני (בניגוד לרעיון של שליטה ירדנית). אוסלו הוא תוצר מובהק של האינטיפדה הראשונה ובאופן בלתי ישיר (ומבלי להתכוון לכך) הראשון שצעד כראש מדינה מכהן בנתיב הזה (ולמעשה דיבר עם נציגי אש״פ אם גם בכסות ירדנית) היה יצחק שמיר במדריד והוא היה שם לחלוטין, ב100%, כנגד רצונו ותחת לחצו של ממשל בוש האב.

אתה צודק שרוב הויתורים היו החלטה של ממשלה ישראלית כזו או אחרת, אוי לנו היום בו זו באמת לא תהיה החלטה שלנו, אבל אתה מתעלם לנוחותך מהנסיבות והלחצים שמביאים ממשלות ישראליות לקחת את ההחלטות הלא נעימות הללו.

לספר לנו שב2005 היה המצב הבטחוני ברצועה טוב מב2002 זה נכון, אבל זה כמו להגיד שכיבוש קוניססברג היה קל לצבא האדום משבירת המצור על סטלינגרד שגם זה נכון אבל מטעה כי קרב קוניגסברג היה קרב קשה מאוד. לפחות הסובייטים במזרח פרוסיה ראו את האור שבקצה המנהרה, הישראלים ראו רק שנים של הסעת ילדים לבתי ספר בשיירות ממוגנות וחיים בצל מרגמות, לא משהו שמתקרב אפילו לקיום נורמלי.

הטיעון שכל זה לא מתייחס למצב בתוחמת הצפונית נכון אבל מחטיא את הדיון שאינו עוסק בעומק או בטיב הויתורים הישראלים אלא במוטיבציה שלהם. יתכן שהפנוי של אלי סיני, דוגית וניסנית היה מיותר אבל זה עדיין לא אומר לנו כלום על המוטיבציה לפנות את הרצועה.

אתה יכול להגיד שאין טעם בשום מאמץ להגיע להסדר עם הפלסטינאים כי הם ממילא לא מוכנים להגיע לשום הסדר שאנחנו נוכל לחיות איתו. אני לא בטוח בזה כמוך אבל לא רק שאני לא יכול להגיד שאתה טועה, למעשה אני חושב שרוב הסכויים הם שאתה צודק. אבל אתה לא יכול לספר לי שויתורים ישראלים נעשים ללא לחץ חיצוני ושלחץ כזה לא משפיע עלינו. לא רק שזה לא נכון, אני לא מאמין אפילו שאתה מאמין בזה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:11

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר