לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-11-2012, 14:29
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
לדמות הטוטאליטרית הזו יש חלק מכריע בהקמת המדינה...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "על ההתחלה לשאוף להדמות לדמות טוטליטרית?"

נכון, היו החלטות קשות שהוא לקח. גם אולי שנויות במחלוקת. אבל, אינני חושב שמישהו היום מסוגל לדמות כניסה לנעליו ולקבוע מה היה קורה לו פעל אחרת.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-11-2012, 14:54
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אולי...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "נכון, יש נסיבות מקלות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי looklook
אבל למה לרצות היום, כאשר לא צריך כבר להקים את המדינה, להדמות לו?
האם אמסלם מתכנן הנפקת פנקסים אדומים? הטבעת ספינות של יריבים? הקמת פלוגות הפועל מחדש?

ואולי הוא מעוניין להיות איש חזון ועשיה, שיוביל לשינויים מרחיקי לכת בסגנון של דב"ג?

ישן 02-11-2012, 16:51
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
מן הסתם לזה הוא מתכוון...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אולי..."

על כל דמות היסטורית ניתן לומר דברים מאוד לא סימפטיים אך נכונים במונחי ימינו (ואפילו במונחי אותם ימים) ועדיין ההשוואה לה תהיה מחמיאה מאוד. אני בטוח שכשמשווים מישהו לדוד המלך לא מתכוונים לכך שהוא רוצח, גזלן או ספק ביסקסואל....
אם כבר, האמירה הזו בעייתית בעיני דווקא בגלל היומרנות שבה והלא מעט פתטיות שיש בה. למרות שכמו אשלי זאת מפלגה שהייתי מצביע לה בבחירות, הייתי שמח אם לא היה יוצא באמירה הזאת.
הייתי מצביע עבור המפלגה הזו (מפלגת אמסלם נקרא לה) בבחירות משום שהיא מייצגת אלטרנטיבה אמיתית ויש בה בשורה באמת חדשה ואמיתית בניגוד לכל מפלגות האמצע מאז ד"ש, מפלגות הקצה הפוליטי או המפלגות הסקטוריאליות. בנושא המדיני אין באמת הבדל משמעותי בתוככי המרכז הפוליטי (ליכוד-עבודה) ובצדק משום שכל הנושא המדיני הוא בנקודה קפיאה לזמן בלתי מוגבל. לעומת זאת, הנושא החברתי והדתי הוא חי ובוער.
ישן 02-11-2012, 19:07
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
אוי ואבוי להסדרים הפוליטיים-חברתיים שבן גוריון יצר כאן
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "בן גוריון הוא בהחלט הדמות הראויה לשאוף אליה בהקשר זה"

ובכלל זה לקשר שבין דת ומדינה.

בן גוריון היה טוטליטאר, מדכא, רודף יריבים פוליטיים ופוגע בהם, , אחראי לפטור מגיוס שקיבלו בני הישיבות שלא בצדק ולהעדר החשיבה ביחס לתפקידם של ערביי ישראל בחברה. אני תופס את דוד בן גוריון כדמות שתרמה למדינת ישראל ובכל זאת מדיניות הפנים שלו הייתה שוד ושבר

לדעתי, אמסלם מנסה לקרוץ כאן לתומכיו. הבעיה של אמסלם היא שיש פיצול בין תומכיו למצביעיו הפוטנציאלים, זו לחלוטין אינה אותה קבוצה. גם רוב המצביעים הפוטנציאלים של אמסלם חושבים כמוני על בן גוריון.

אתה ואשלי שמהללים ומשבחים את אמסלם עושים זאת מכיוון שהוא חרדי המוכן לשאת בנטל העשיה בישראל, אבל לא תצביעו עבורו מכיוון שבסופו של דבר - הוא חרדי.
.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 02-11-2012, 20:40
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
כמה אופנתי לרדת על בן גוריון מנוחות הכורסא בימינו
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אוי ואבוי להסדרים הפוליטיים-חברתיים שבן גוריון יצר כאן"

ולהתעלם מכך שהיה צריך להקים מדינה כמעט יש מאין מתוך אוסף של קבוצות חברתיות ופוליטיות עם קונפליקטים קשים ביניהם וליצור איזשהו קונזוס. אם אתה מכיר דוגמא של מדינה שהוקמה על חורבות האימפריאליזם/קוןלניאליזם והייתה מייד לדמוקרטיה ליברלית מלאה, אתה רשאי לנקוב בה. אני לא חושב שתימצא יותר מדי כאלו.
בן גוריון אחראי, בין השאר, לכך שהיה הסדר מוצלח למדי לזמנו ביחסי דת ומדינה. הסדר שאף אחד לא היה לגמרי מרוצה מימנו אבל כמעט כולם יכלו לחיות איתו. למרות האידיאולוגיה האנטי-דתית שלו, הוא נתן לדתיים (שהיו אז מיעוט חלש בהרבה מהיום) הגמוניה מוחלטת על ענייני אישות, דאג שהצבא ומוסדות ממלכתיים אחרים ישמרו על כשרות וכו'. כהסדר פשרה על החרדים הוא הסכים ל"תורתו אומנתו", מה שהיה הגיוני בתקופה שבה היה מדובר במיעוט זניח לחלוטין ממחזור הגיוס.
ביחס לערבים הוא פעל בסדר גמור יחסית לאפשרויות שהיו אז. את רוב הערבים השאיר מחוץ למדינה (חלק גורשו באופן יזום ומסודר-בעיקר בשלבי המלחמה האחרונים ולאחריה, וחלק נמלטו ולא איפשרו להם לחזור) ואילו למעט שנשארו השכיל לתת מצד אחד זכויות אזרח פורמאליות מלאות ומצד שני לשים אותם בממשל צבאי. כתוצאה מכך, בתקופתו וגם לאחריה הערבים בישראל לא היוו בעיה ביטחונית או פוליטית של ממש. הוא, אגב, התנגד לביטול המימשל הצבאי .
נטיות אוטריטאיות? היו לו למכביר. רדיפה של יריבים פוליטיים? גם את זה עשה ועשה. רק מה? הכל היה במידה סבירה לגמרי יחסית למה שהתרחש בשנותיה הראשונות של כל (או כמעט כל) מדינה אחרת שנוצרה בעת המודרנית בתנאים דומים. הוא לא כלא יריבים פוליטיים ללא אשמה ומשפט (וגם אז, כשהייתה אשמה ברורה כמו במקרה מחתרת צריפין המורשעים ישבו מעט מאוד זמן בכלא), לא הוציא להורג אף יהודי ואיפשר מידה לא קטנה של חופש ביטוי והתאגדות. לא פחות מאשר בהרבה מאוד מדינות דמוקרטיות אחרות באותה תקופה (כגון ארה"ב), והוא לא ניסה להשאר בשילטון בכח. ברור שמידת הדמוקרטיות של ישראל תחת הנהגתו הייתה מוגבלת, אבל היא נתנה בסיס טוב להתפתחות הדרגתית של דמוקרטיה מלאה תחת יורשיו.
אני לא יודע מה חושבים רוב התומכים של אמסלם אבל אני בהחלט יודע שבהינתן מה שאני יודע היום (לא יודע מה יתגלה עד הבחירות, אל מי אמסלם יחבור או איזו התבטאויות חדשות יהיו לו) אני אצביע למפלגה של אמסלם. לא משנה לי בכלל שהוא חרדי. להיפך זו חלק מהסיבה שאצביע לו. אני כן חושש מכך שהמפלגה שלו (ואולי גם הוא עצמו-חוששני שהוא לא בעל כישורים פוליטיים ואינטליגנציה נוסח אריה דרעי) מתתגלה בקרוב כפלופ לא רציני. כבר התאכזבתי בעבר.
ישן 03-11-2012, 05:04
צלמית המשתמש של looklook

נו נו
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כמה אופנתי לרדת על בן גוריון מנוחות הכורסא בימינו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
ולהתעלם מכך שהיה צריך להקים מדינה כמעט יש מאין מתוך אוסף של קבוצות חברתיות ופוליטיות עם קונפליקטים קשים ביניהם וליצור איזשהו קונזוס. אם אתה מכיר דוגמא של מדינה שהוקמה על חורבות האימפריאליזם/קוןלניאליזם והייתה מייד לדמוקרטיה ליברלית מלאה, אתה רשאי לנקוב בה. אני לא חושב שתימצא יותר מדי כאלו.

לא התעלמתי מכך, לכן כתבתי שאני חושב שבן גוריון תרם להקמתה של מדינת ישראל וניהל מדיניות חוץ ומלחמה - טובה פלוס, כתבתי גם שיש נסיבות מקלות למדיניות הפנים שלו. עדיין היא הייתה גרועה. שום דבר לא חייב את בן גוריון לרדוף יריבים פוליטיים או לאשר לחרדים פטור גורף מגיוס והרשימה נמשכת..

בן גוריון אחראי, בין השאר, לכך שהיה הסדר מוצלח למדי לזמנו ביחסי דת ומדינה. הסדר שאף אחד לא היה לגמרי מרוצה מימנו אבל כמעט כולם יכלו לחיות איתו. למרות האידיאולוגיה האנטי-דתית שלו, הוא נתן לדתיים (שהיו אז מיעוט חלש בהרבה מהיום) הגמוניה מוחלטת על ענייני אישות, דאג שהצבא ומוסדות ממלכתיים אחרים ישמרו על כשרות וכו'. כהסדר פשרה על החרדים הוא הסכים ל"תורתו אומנתו", מה שהיה הגיוני בתקופה שבה היה מדובר במיעוט זניח לחלוטין ממחזור הגיוס.

אני לא מסכים שההסדר היה מוצלח, הסכם אי הגיוס היה באחוזים, ההגמוניה על יחסי אישות הייתה ראשית לא רצויה ושנית ממילא רצונו של רובו המוחלט של הציבור ולכן אי אפשר לראותה כהשג של בן גוריון .

ביחס לערבים הוא פעל בסדר גמור יחסית לאפשרויות שהיו אז. את רוב הערבים השאיר מחוץ למדינה (חלק גורשו באופן יזום ומסודר-בעיקר בשלבי המלחמה האחרונים ולאחריה, וחלק נמלטו ולא איפשרו להם לחזור) ואילו למעט שנשארו השכיל לתת מצד אחד זכויות אזרח פורמאליות מלאות ומצד שני לשים אותם בממשל צבאי. כתוצאה מכך, בתקופתו וגם לאחריה הערבים בישראל לא היוו בעיה ביטחונית או פוליטית של ממש. הוא, אגב, התנגד לביטול המימשל הצבאי

בקשר למדיניות החוץ שלו אני מסכים. לגבי מדיניות הפנים - בן גוריון לא הטיל על הערבים חובות ולא מצא דרך לשלב בחברה את אלה מבינהם שהיו מעוניינים בכך.
.
נטיות אוטריטאיות? היו לו למכביר. רדיפה של יריבים פוליטיים? גם את זה עשה ועשה. רק מה? הכל היה במידה סבירה לגמרי יחסית למה שהתרחש בשנותיה הראשונות של כל (או כמעט כל) מדינה אחרת שנוצרה בעת המודרנית בתנאים דומים. הוא לא כלא יריבים פוליטיים ללא אשמה ומשפט (וגם אז, כשהייתה אשמה ברורה כמו במקרה מחתרת צריפין המורשעים ישבו מעט מאוד זמן בכלא), לא הוציא להורג אף יהודי ואיפשר מידה לא קטנה של חופש ביטוי והתאגדות. לא פחות מאשר בהרבה מאוד מדינות דמוקרטיות אחרות באותה תקופה (כגון ארה"ב), והוא לא ניסה להשאר בשילטון בכח. ברור שמידת הדמוקרטיות של ישראל תחת הנהגתו הייתה מוגבלת, אבל היא נתנה בסיס טוב להתפתחות הדרגתית של דמוקרטיה מלאה תחת יורשיו.

נכון, היו נסיבות מקלות, הקמתה של המדינה. אני לא מתייחס לכך בקלות דעת, ואגב - אני כותב על כסא ולא על כורסא.

אני לא יודע מה חושבים רוב התומכים של אמסלם אבל אני בהחלט יודע שבהינתן מה שאני יודע היום (לא יודע מה יתגלה עד הבחירות, אל מי אמסלם יחבור או איזו התבטאויות חדשות יהיו לו) אני אצביע למפלגה של אמסלם. לא משנה לי בכלל שהוא חרדי. להיפך זו חלק מהסיבה שאצביע לו. אני כן חושש מכך שהמפלגה שלו (ואולי גם הוא עצמו-חוששני שהוא לא בעל כישורים פוליטיים ואינטליגנציה נוסח אריה דרעי) מתתגלה בקרוב כפלופ לא רציני. כבר התאכזבתי בעבר

הרבה אנשים (כולל אני) מחפשים מפלגות אחרות כדי להצביע להם וביום הבוחר חוזרים למכורתם הפוליטית, זו תופעה ידועה בכל העולם המערבי. לכן אני חושב שאתה ואולי גם אשלי לא תצביעו בסופו של דבר לאמסלם. אתה בניגוד אליו מתלבט וממילא עדיין לא מצביע אליו בלב שלם מעניין אם אתבדה. נראה.

.

ישן 02-11-2012, 21:36
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אוי ואבוי להסדרים הפוליטיים-חברתיים שבן גוריון יצר כאן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי looklook
ובכלל זה לקשר שבין דת ומדינה.

בן גוריון היה טוטליטאר, מדכא, רודף יריבים פוליטיים ופוגע בהם, , אחראי לפטור מגיוס שקיבלו בני הישיבות שלא בצדק ולהעדר החשיבה ביחס לתפקידם של ערביי ישראל בחברה. אני תופס את דוד בן גוריון כדמות שתרמה למדינת ישראל ובכל זאת מדיניות הפנים שלו הייתה שוד ושבר

לדעתי, אמסלם מנסה לקרוץ כאן לתומכיו. הבעיה של אמסלם היא שיש פיצול בין תומכיו למצביעיו הפוטנציאלים, זו לחלוטין אינה אותה קבוצה. גם רוב המצביעים הפוטנציאלים של אמסלם חושבים כמוני על בן גוריון.

אתה ואשלי שמהללים ומשבחים את אמסלם עושים זאת מכיוון שהוא חרדי המוכן לשאת בנטל העשיה בישראל, אבל לא תצביעו עבורו מכיוון שבסופו של דבר - הוא חרדי.
.

וואו, אתה ממש מוזר.
כאילו מה אתה מנסה להיות קורא מחשבות? כי אם כן אתה די גרוע בזה.
כשאני כותב שאני כן אצביע לאמסלם אז אני מתכוון לזה.

חוץ מזה הגאוותנות שלך מגוחכת, לכתוב על בן גוריון על כך שלוקלוק מוכן לתפוס את בן גוריון כדמות שתרמה למדינת ישראל. זאת גאוותנות לא ברורה.
אם כל הכבוד לאלו שבאו אחריו, בן גוריון שיחק בליגה אחרת לגמרי.
אנחנו יכולים לספר על איך שהוא הפעיל את השב"כ למטרות פוליטיות, על העגלה הריקה, על ההסכמים הקואליציוניים ועוד ועוד. בפועל מרגע שהתנועה הציונית התחילה לרקום עור וגידים לא היה אף מנהיג אם כאלו יכולות, כזה חזון, כזה יכולת ניבוי ובעיקר יכולת ביצוע.
אבל זה בסדר, העיקר שלוקלוק שיודע מה אני הולך לבחור ולמה, גם מוכן להגיד שסך הכל בן גוריון היה סביר. מזל באמת.

ישן 03-11-2012, 05:08
צלמית המשתמש של looklook

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "[QUOTE=looklook]ובכלל זה לקשר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
וואו, אתה ממש מוזר.
כאילו מה אתה מנסה להיות קורא מחשבות? כי אם כן אתה די גרוע בזה.
כשאני כותב שאני כן אצביע לאמסלם אז אני מתכוון לזה.

חוץ מזה הגאוותנות שלך מגוחכת, לכתוב על בן גוריון על כך שלוקלוק מוכן לתפוס את בן גוריון כדמות שתרמה למדינת ישראל. זאת גאוותנות לא ברורה.
אם כל הכבוד לאלו שבאו אחריו, בן גוריון שיחק בליגה אחרת לגמרי.
אנחנו יכולים לספר על איך שהוא הפעיל את השב"כ למטרות פוליטיות, על העגלה הריקה, על ההסכמים הקואליציוניים ועוד ועוד. בפועל מרגע שהתנועה הציונית התחילה לרקום עור וגידים לא היה אף מנהיג אם כאלו יכולות, כזה חזון, כזה יכולת ניבוי ובעיקר יכולת ביצוע.
אבל זה בסדר, העיקר שלוקלוק שיודע מה אני הולך לבחור ולמה, גם מוכן להגיד שסך הכל בן גוריון היה סביר. מזל באמת.

אני מאמין לך שאתה מתכוון היום להצביע לאמסלם, אני פשוט חושב שביום הבחירות תצביע בפועל למישהו אחר.

מעניין, גם בתקופת בן גוריון לא היה מומלץ לבקר את בן גוריון. אני רואה שיש מי שממשיך לא לבקר אותו באופן וולונטרי גם כשהאיום לא קיים וגם טוען שאחרים לא מספיק ראוים כדי לעשות את זה. זה מסביר למשל, להבדיל, למה יש עדיין מעריצי סטאלין בברית המועצות לשעבר.

ישן 02-11-2012, 22:05
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
סביר להניח שאם הייתי חי בארץ ב1948 הייתי בין אלה במדינת ישראל שבן גוריון רודף

סביר להניח שאם בן גוריון לא היה חי בארץ ב1948 לא הייתה לי מדינה.

ארגון המוסדות הציונים לקראת מדינה, פריסת ההתישבות המקדימה וההאחזות העיקשת בעוד דונם ועוד עז יחד עם הפרגמטיזם האכזרי שהזיז מהדרך כל מה שנתפס כמפריע למטרה. הבנת המציאות הצבאית המתרקמת ופתיחה בהכנות למלחמה זמן רב טרם מדינה, ניהול מלחמת השחרור והמלחמה המדינית המקבילה. המשחק העדין בין מקסימום שטח למינימום ערבים שהיה כרוך לא רק בגירוש אלא גם בהסכמים ובמשחק עדין ומסוכן מאוד מול המעצמות. קליטת עליה של 600,000 יהודים חסרי כל ע"י ישוב מוכה מלחמה. אני מניח שאפשר לחשוב על עוד דברים ששום דמות מאלו שחיו באותה תקופה לא הייתה מסוגלת ליישם גם אילו ניתנו לה המושכות. היו אנשי חזון, היו אנשי הגות אבל לא היה איש מעשה במעמדו. מבחינה מדינית, בטחונית ולאומית ניתן לומר כי 'מדוד עד דוד לא קם כדוד'.
ישן 03-11-2012, 08:04

בודאי שהוא עשה גם דברים רעים אבל על מפעל חיים של אדם מביטים כמכלול.
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "בן גוריון אכן ראה את המטרה של הקמת וביצור המדינה."

חלק ממעשיו הרעים נעשו מטעמי אגו צרופים ['אדם גדול עם רגעים קטנים'] אבל חלקם מתוך אמונה שלמה שהם נדרשים למען המטרה העליונה שהיא הקמת המדינה.

ההוותרות בגדרות, ההבלגה מול הבריטים, הכלל הקובע שלעולם אין להגיע לעימות ישיר מול מעצמה וגם היצירה חסרת הרחמים של קואליציה חד גונית במוסדות שתאפשר לרב חובל אחד בלבד [הוא כמובן] לנווט את הספינה ליעד.

אלטלנה והסזון הראשון ואף הבוגדנות באצ"ל ופרוק תנועת המרי המאוחדת אחרי פיצוץ מלון המלך דוד עם כל הבקורת והזעם שלי עליהם היו מהלכים שניזונו משני המקורות: הן ריאל פוליטיק ואמונה כי סכנה תהא לטובת ישוב אם לא יעשה הדבר והן שקולי אגו ויריבויות אישיות.

פרוק המחתרות והפלמ"ח ורדיפת ידידי ברה"מ לאחר שקיבל את הבחירה לנטות מערבה ניזונו ג"כ משני מקורות אלה אבל נוחים יותר להכלה ע"י שנינו. לא בטוח שהם היו נוחים נאמר לאיש מפ"ם שלחם בעוז במלחמת השחרור ומצא עצמו נחקר וממודר לאחריה.

איש לא אמר שאסור לבקר את בן גוריון אבל לא הוגן להתעלם מהמכלול. האם אתה מזהה דמות או דרך פלורליסטים יותר שיכלו להביא מעשית להקמת מדינה ולעמידה ביעדי מלחמת השחרור?

אתה מצליח לראות את ברל כצנלסון, גולומב או ז'בוטינסקי [שהיו מתים כמובן בתקופה הקריטית] או את בגין ובן צבי מובילים לאותה תוצאה או אפילו מעבירים את ההחלטה על הכרזת המדינה בניגוד ללחץ הבינלאומי ולדעת רבים בקבינט?
ישן 03-11-2012, 08:55

אני מתקשה לראות מישהו מבין הדמויות שפעלו באותן שנים שהיה משמש כ'אדם האחר'
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "במקום בן גוריון היה קם אדם אחר..."

בגין היה רומנטיקן וכשם שלא הצליח למשול ב77 ולהתמודד בציניות עם האופוזיציה שלו סביר שלא היה עומד בכך גם בשנים קשות יותר. שרת בודאי שלא. גם בן צבי עם כל מעלותיו חוכמתו וציוניותו לא היה מצליח בזאת.

אם אנסה להביט בסלט האידאולוגי ולבחון אפילו כאלה שלא היה להם סכוי להגיע להנהגה הרי שגולומב, הוז, כצנלסון ואתה יכול להוסיף לרשימה גם את ז'בוטינסקי ושטרן כבר לא היו 'עימנו' בשנתיים הקריטיות. אלדד וילין מור כמו גם אבא אחימאיר בהחלט היו אידאליסטים צרופים אך לא פרגמטיסטים דיים.

פרגמטיסטים אפשריים? ידין, שמיר ואלון היו צעירים מדי. צעירים מאוד להנהגה.

אביגור, ארזי, קריניצי - היו פרגמטיסטים בגיל המתאים אבל לא שאפו לעמדת הנהגה כלל ישובית וגם אם היו עושים זאת ספק אם היו מצליחים למשול בעזרת שטיקים שונים מאלה שבן גוריון נקט בהם.
ישן 03-11-2012, 17:00
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "במקום בן גוריון היה קם אדם אחר..."

אין אדם שאין לו מחליף.
גם אם משה לא היה קם לפני 3000 שנה ומושיע את ישראל כנראה שהיה קם אדם אחר.
וגם אם אסתר המלכה הייתה בוחרת להתכחש לעמה ולמולדתה אזי עדיין נצח ישראל לא היה משקר.
וכנראה שגם אם בן גוריון לא היה נוטל את המושכות היה עושה זאת משהו אחר.

בפועל שלשתם הם אלו שעשו, אתה יכול לבחור לזכור את בן גוריון על אלטלנה ולצעוק שזה הפשע הגדול ביותר, בפועל זה לא נכון.
היכולת של בן גוריון לראות לטווח הרבה יותר רחוק מכל אחד אחר, היכולת להפוך חזון למציאות. היכולת להתעסק מצד אחד עם המאקרו מצד שני לנהל את מלחמת העצמאות תוך ירידה לפרטים הכי קטנים.
ולאחר המלחמה למצוא את הדרך לקלוט פה כל כך הרבה יהודים.
אגב, כך גם את אלטלנה, הנה ההבדל בינך ובין בן גוריון. אתה מופתע עד היום שלא פרצה מלחמת אחים, הוא ידע כבר אז שלא תפרוץ.
מצביא אמתי הוא כזה שבזמן מלחמה יספר למח"ט שהוא יוצא למתקפה כאשר יש לו חטיבה בחיפוי בפועל הוא ישלח חטיבה לקרב אבוד מראש רק כדי לבצע הטעיה כמו שצריך ולנצח בסופו של דבר את המלחמה.
בן גוריון העז באמת לקבל החלטות אמיצות, לא כולן נכונות. אבל במבחן התוצאה 60 שנה אחרי המעברות למעט אצל החרדים עדות המזרח השתלבו בכל תחומי החיים.
60 שנה אחרי אלטלנה, לא מדובר בפצע מדמם בהיסטוריה שלנו - למרות שיש כמה שמנסים לצייר אותו ככזה. ובמבחן התוצאה זה היה הרגע שהמדינה עברה מאוסף של ארגונים לצה"ל. ולפני שאתה צועק שזה היה פוליטי להזכירך הוא פירק את הפלמ"ח שהיה כוח לוחם משמעותי הרבה יותר ואיכותי הרבה יותר מהאצ"ל. הוא ספג על כך ביקורת הרבה יותר קשה - אתה מוזמן לקרוא את הטור השביעי. אך הוא הבין שלמושג אחדות יש משמעות קצת יותר גדולה מקיסם למדורה.

בשנים האחרונות נהייתה אופנה לתקוף את בן גוריון, להקטין אותו. להפוך אותו לבסך הכל עוד אחד במהלך הזה של הקמת המדינה. בעיוות ההיסטורי שמנסים ליצור כאן. (אותו עיוות שגורם לנו לחשוב שההגנה האצל והלחי היו שווים בתרומה שלהם במאבק) יש שיקולים פוליטיים צרים.
בפועל, ומצד האמת. בעת החדשה לא היה מנהיג בסדר הגודל של בן גוריון לעם ישראל.
הוא היה אנושי, היו לו החטאים שלו והפוליטיקות שלו. אפשר לבקר אותו כמו שאפשר לבקר את משה רבנו על כך שהיכה בסלע או את דויד המלך על חטא בת שבע. אבל לפני שאתה מבקר תלמד קצת את ההיסטוריה ותבין שמדובר במנהיג מאותו סדר גודל.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:44

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר