לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-01-2013, 11:07
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "אתה יודע מה מפליא אותי אצל חרדים אנשי הרב עובדיה?"

זו לא הסיבה.
הסיבה היא שכל חכמולוג ליטאי מחשיב את עצמו כאחד מגדולי הראשונים לפחות, (בפנים הוא חש שיכול היה להיות גם אחד מגדולי התנאים, אבל יש לו הטקט המינימלי לא לומר את זה) ולכן הוא מרגיש שהוא בעצמו יכול לפסוק לך הלכה - כאילו לא היו מספיק שדשו בנושא ופסקו כבר. בזה שהוא "מסביר לך בטוב טעם" הוא מתכוון לומר לך שבעצם הוא בעצמו פוסק ככה, ולכן ההלכה חייבת להיות כזו.

אצל חסידים/ספרדים יש לפחות את הידיעה המינימלית שעד כמה שהם גדולים בתורה, ויכולים למסור שיעורים לתלמידים וזה - הם לא מתיימרים לפסוק הלכה (אפילו שיש להם הידע, ההסמכה וכל זה) במקום שגדוליהם כבר פסקו, ובטח שהם לא מתקרבים אפילו לרגליהם של האחרונים.

עכשיו כל אחד יחשוב לעצמו אם הוא סומך על *** ליטאי כלשהו, או על מישהו שבאמת גדול בתורה.

חזרה לפורום
ישן 29-01-2013, 22:38
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
זה הבעיה של הדור הזה
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "זו לא הסיבה. הסיבה היא שכל..."

אנשים מתאמצים לאבד את השכל,
והרמב"ם לפני שהיה הרמב"ם קרא את הרמב"ם?
רש"י לפני שהיה רש"י קרא את הרמב"ם לפני שהוא חלק עליו?
והגר"א קרא את הגר"א לפני שהוא כתב אותו?
התשובה להכל, היא שהם למדו את הכל מהגמרא ומכוח הסברא...
זה הסיבה למה גדולי התורה שיוצאים, באים מהישיבות הליטאיות יותר, מאותה סיבה בדיוק....

וזו סיבה מוצדקת לדאגה, עצם זה שאתה מאבד את השכל ואומר שרבים גדולים ממני אמרו אחרת, רק מראה עד כמה אתה רחוק מליהיות חכם בתורה, לא שאני מתיימר ליהיות כזה, אבל מכיר הרבה כאלו שכן כאלו.

בסוף מגיעים להגיד שגולדה זצ"ל וביבי נתניהו מלך המשיח, והרב מלובביץ עדיין חיי, ומותר היתר מכירה בדור הזה, וכו' הכל אותו שורש.....איבוד השכל.

(נ.ב. לא אמרתי שחלילה אין להתייחס לדבריהם בקפידה, אלא שיש להבין שמאחורי דבריהם עומדים דפים שלמים וסברות ופלפולים על קוצו של י', אבל עדיין מנוקדת מבט שלך השכל הישר יכול לחייב אחרת, ואני מדבר על גדולי האחרונים שכבר עברו מן העולם לא על הרב עובדיה, יותר נכון עד לתקופת הרב ש"ך זצ"ל)

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 29-01-2013 בשעה 22:45.
חזרה לפורום
ישן 31-01-2013, 08:51
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "זה הבעיה של הדור הזה"

כל מה שאמרת טוב ויפה, אילו היו לנו בדור הזה גדולים שמתקרבים לראשונים. אבל לא. רש"י כמובן לא קרא את הרמב"ם לפני שסבר אחרת (ואני לא מתכוון לסיבה הפשוטה שהוא לא היה בתקופתו בכלל) אבל לו הייתה היכולת. אך כשפוץ ליטאי יושב מול הגמרא וממציא פשטלך, מדי פעם נפלט לו משפט כמו "הרא"ש סבר כך, כי הוא לא הבין את דברי רש"י, אבל אני, שמבין בדיוק את מה שהרא"ש לא הבין, יכול לומר כך וכך" זה נשמע לך סביר? שכּינה קטנה תפלוט מפיה משפט כזה, ואז תוכל לומר עליו "פששש, איזה למדונוס', מי היה חושב על זה"? הרי כל התורה שלמד לא שווה לכלום כשהוא מכניס את הבהמה שבו לתוך הלימוד.

זה לא איבוד השכל, זו ההתיימרות להכניס את העצמיות לתוך הלימוד. כל עוד זה נשמר במסגרת פלפולים ולא מזיק לאף אחד מלבד לזה שאומר אותם - אוקיי. אך ברגע שזה מגיע לקטעים של פסיקת הלכה, שיעשה טובה לאנושות ויפתח (כמינימום) שולחן ערוך. להגיד "גדולי התורה שיוצאים, באים מהישיבות הליטאיות יותר" זו גסות רוח. וזה גם מובן למה, כי אם כל אחד אומר על עצמו שהוא "גדול" בסוף כולם אומרים גם. כדוגמה חיה (או יותר נכון, כבר לא חיה) יש את ה"גדול" הנ"ל שהזכרת.

יש את הסיפור הידוע מהמגיד ממעזריטש:
ציטוט:
היה זה ביום שבת לאחר סעודת שחרית, כאשר ראה המגיד את הילד מנדל משתובב ומהלך ומקפץ בבית במצב רוח מבודח. עמד הרב בפתח חדרו ושאלו: "כמה דפי גמרא למדת היום"? "שש דפים" השיב הנער. ענה המגיד:"אם מ-6 דפים הכובע כבר שמוט על צידו (מחמת שהשתולל היה כובעו שמוט על צידו), כמה דפים צריכים ללמוד עד שהכובע יוסר לגמרי...?"
שמתאר במדוייק את מצבו של אותם "פוסקי הלכה".

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 31-01-2013 בשעה 08:57.
חזרה לפורום
ישן 31-01-2013, 11:16
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "כל מה שאמרת טוב ויפה, אילו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיו
כל מה שאמרת טוב ויפה, אילו היו לנו בדור הזה גדולים שמתקרבים לראשונים. אבל לא. רש"י כמובן לא קרא את הרמב"ם לפני שסבר אחרת (ואני לא מתכוון לסיבה הפשוטה שהוא לא היה בתקופתו בכלל) אבל לו הייתה היכולת. אך כשפוץ ליטאי יושב מול הגמרא וממציא פשטלך, מדי פעם נפלט לו משפט כמו "הרא"ש סבר כך, כי הוא לא הבין את דברי רש"י, אבל אני, שמבין בדיוק את מה שהרא"ש לא הבין, יכול לומר כך וכך" זה נשמע לך סביר? שכּינה קטנה תפלוט מפיה משפט כזה, ואז תוכל לומר עליו "פששש, איזה למדונוס', מי היה חושב על זה"? הרי כל התורה שלמד לא שווה לכלום כשהוא מכניס את הבהמה שבו לתוך הלימוד.

זה לא איבוד השכל, זו ההתיימרות להכניס את העצמיות לתוך הלימוד. כל עוד זה נשמר במסגרת פלפולים ולא מזיק לאף אחד מלבד לזה שאומר אותם - אוקיי. אך ברגע שזה מגיע לקטעים של פסיקת הלכה, שיעשה טובה לאנושות ויפתח (כמינימום) שולחן ערוך. להגיד "גדולי התורה שיוצאים, באים מהישיבות הליטאיות יותר" זו גסות רוח. וזה גם מובן למה, כי אם כל אחד אומר על עצמו שהוא "גדול" בסוף כולם אומרים גם. כדוגמה חיה (או יותר נכון, כבר לא חיה) יש את ה"גדול" הנ"ל שהזכרת.

יש את הסיפור הידוע מהמגיד ממעזריטש:
שמתאר במדוייק את מצבו של אותם "פוסקי הלכה".

לא יודע איזה אברך ליטאי פגשת, בטוח לא אנשים שאני מכיר, אבל אף אחד לא יתיימר לומר דבר כזה, אצל כולם ראשונים כמלאכים ואנחנו כחומורים, מנסחים את זה אחרת בעולם הישיבות: "רש"י לא אמר כהרא"ש למרות שהבין את מה שהרא"ש אמר רק חלק עליו בנקודה דקה מאוד...)
לא יודע איזה ישיבות היית אבל באף ישיבה שאני מכיר תשמע דבר כזה.

רק נקודה למחשבה, מעניין שכל הבנים של הרב עובדיה לומדים בישיבות ליטאיות, ודי לחכימא ברמיזה.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:37

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר