לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-04-2013, 11:19
  משתמש זכר mattifriedman mattifriedman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.13
Follow me...
מי זוכר את מוצב דלעת?

שלום לכולם --
אני עובד על ספר על מוצב דלעת ברצועת הבטחון (ונעזר לא מעט במנהל הפורום הזה, יוסיפון, אחד מבוגרי המוצב הידועים). אני ששירתתי שם בעצמי ב98-99 כחייל בעורב נח"ל, וגולשים ותיקים בפורום אולי יזכרו כתבה שפירסמתי ב"ידיעות אחרונות" על המוצב, ועל החזרה שלי לשם בתור תייר כמה שנים אחרי הנסיגה -- היה על זה שירשור די ארוך פה בזמנו.
אני מחפש אנשים ששירתו שבדלעת מכל היחידות ובכל התקופות, מהקמתו ב-1982 ועד פיצוצו באביב 2000. אם היית שם, אשמח לשמוע ממך -- ניתן להשיג אותי פה, או בפייסבוק, או במייל שמופיע למטה. תכתבו לי כמה מילים: מתי הייתם, ואיזה אירועים היו בתקופתכם. ואם אתם מכירים אנשים אחרים שיש להם סיפורים על המוצב, או ששכלו קרובים או חברים שם (או בדרך לשם, באסון המסוקים למשל) אשמח לשמוע גם מהם.
תודה רבה,
מתי פרידמן
matti@timesofisrael.com
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-04-2013, 08:15
  משתמש זכר mattifriedman mattifriedman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.04.13
Follow me...
חומר מרתק על דלעת
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Zimer2 שמתחילה ב "שרשור ישן וכבד בנושא"

לא הצלחתי לפתוח את הלינק לשרשור הישן, אז אני מצרף לינק אחר בתקווה שזה יעבוד:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...0822#post861881
יש שם חומר מדהים על המוצב, למתעניינים, במיוחד הצילומים של יותם ז"ל.
תודה לאלה שכתבו לי מאז אתמול. חשוב להציל את הזכרונות האלה, ואת התמונות והיומנים וכל דבר אחר שמתעד את התקופה, כי תיעוד אחר של תקופת רצועת הבטחון פשוט לט קיים. נדמה שהחברה הישראלית החליטה לא לזכור את 18 השנים האלה, ובעוד כמה שנים התקופה הזאת פשוט תימחק.
החומר שנגיש לחוקרים בארכיון צה"ל דל מאד בנושא הזה, אז אני מתבסס בעיקר על ראיונות, וככל שיהיו יותר התמונה תהיה יותר מפורטת ומדויקת.
תודה רבה!
מתי
matti@timesofisrael.com
ישן 14-04-2013, 11:16
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
זיכרון ישן.. קשור גם לדלעת..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי mattifriedman שמתחילה ב "מי זוכר את מוצב דלעת?"

הנה עברה עוד שנה והגיע יום הזיכרון.
אני שב ונזכר בכל החברים, המפקדים והרגעים שנפתחים כל שנה מחדש ביום הזיכרון או כאשר תמונת נוף כלשהי מציתה את הרגשות הטמונות בנפש.
אני נזכר בפעם הראשונה שנכנסתי ללבנון, שנת 1997- למוצב דלעת, התאכזבתי מאד שהכוח שלנו נכנס ללבנון רכוב ולא מוסק, אך כמה שעות אח"כ כבר בירכנו את "הגומל", הכוחו...ת שנכנסו באותו יום באמצעות מסוקים, ניספו- הארוע הידוע כאסון המסוקים.
במוצב שררה אווירה דכאונית, פלח"ן נח"ל ישבו שם, צוות שלם שלהם נמחק באותו לילה ארור.
ב"דלעת" פגשתי את ליאור שבתאי ז"ל, גם הוא היה מראשון לציון והתעניין בפעילות שלנו במוצב, הוא סיפר לי שהיה צריך לחזור הביתה אך נשאר עוד כמה ימים בשביל להחליף חבר, אחרי ימים ספורים ליאור נהרג לי מול העיניים בהתקפת מחבלים על "דלעת".
ב"דלעת" פגשתי לראשונה את "כוכב הצפון" - ארז גרשטיין ז"ל, אז הוא היה מח"ט גולני ועלה לחפ"ק את הפעילות שלנו עם סיירת גולני שהיתה בבת עיניו. פעם ראשונה שראיתי איך לוחמים מעריצים מפקד ומדברים עליו בלשון של כל יכול- אל ממש! נחזור אליו בהמשך.

בינתיים גדלתי, הגעתי כבר לבה"ד 1, שם פגשתי את רועי קלר ומיד הפכנו לחברים. לקראת סוף קורס הקצינים ערכנו תרגיל פשיטה מורכב, בו רועי פיקד על הכוח ואני הייתי הסגן שלו. בסוף התרגיל נשפכנו לנו על גבעה ורועי סיפר לי שזה מה שהוא רוצה לעשות- להמשיך בתפקיד מבצעי ולא פיקודי. מייד בסיום הקורס רועי שובץ בסיירת אגוז ואני חזרתי ליחידתי וכך המשכנו להיפגש מדי פעם ולהחליף חוויות.

חלפו מספר חודשים אחרי קורס הקצינים ואותי שלחו הפעם לסיירת צנחנים, שם פגשתי באיתן בלחסן. הייתי צריך לצבור קצת ניסיון מבצעי ולכן שלחו אותי לאיתן, ככה לכמה שבועות. אחרי חודש נסעתי עם איתן בג'יפ שלו והוא ביקש שאשאר בסיירת עוד קצת, וכך השבועות התחלפו בחודשים עד שכבר הפכתי לחלק אורגני מהכוח.
אחרי תקופה של כשנה בסיירת פגשתי בארז שוב, הפעם הוא כבר היה מפקד יק"ל, תת אלוף ואני סגן צעיר.
ארז תחקר את הסיירת שוב ושוב, לא כל יום נכנסים לאזור כה מרוחק ומסוכן.. הדבר קיבל משנה תוקף כאשר את הכוח תחקרו אלוף פצ"ן (גבי אשכנזי) ומפקד יק"ל- תא"ל גרשטיין.
בכוח החילוץ שלנו היה קצין צעיר ממני בשם לירז טיטו, פגשתי אותו לפני המבצע והוא מסר לי ד"ש מידידה משותפת.
חודש אח"כ הוקפצתי לפעילות אחרת ולירז החליף אותי בזמן נוהל קרב לפני מבצע "צמצום תווך" עם הסיירת. במבצע לירז איתן ודוד נהרגו בהתקלות עם חיזבאללה.

בזמן ההלם והאבל רועי קלר בא לעזור, להקשיב ולחזק. הוא משך אותי לסייע לו בהכנות למבצע אחר של אגוז. נפגשנו ביער ליד מתקן אדם, חזרתי איתו על כמה תרגולות ואפילו נתתי לו מתנה שהוא ביקש ממני - נעליים מיוחדות לקור (אני כבר לא זוכר איזה ומאיפה..) חלף שבוע ומתוך שנת הלילה הביפר לא הפסיק לצפצף - "כוח של סיירת אגוז נפגע בהתקלות"... "קצין הרוג בכוח.." והנה איבדנו חבר נוסף. רועי קלר נהרג.

עברו מספר שבועות, ונפרדנו מאגדת הצפון- כוכב הצפון כבה, ארז גרשטיין נהרג ממטען צד. זה כבר בלתי אפשרי, ארז שהיה מכיר כל עץ ושיח בלבנון והיה מריח מחבלים מקילומטר, הוא נהרג??? וכך נפלה אגדה נוספת.

והנה מגיע עוד יום הזיכרון, לפעמים אני רואה תוכנית עליכם בטלביזיה, למרות שמאז שנפלתם נהרגו עוד המון חיילים אחרים וכמות הסרטים על נופלים התעצמה.

לי זה לא משנה כי אצלי אתם תמיד משודרים ברחשי הלב.
"חכם אינו מדבר בפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כענין ומשיב כהלכה, אומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, על מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ואינו מתבייש ומודה על האמת"

ישן 19-04-2013, 07:51
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
אל“ם אביב רשף כותב על סגן עמית אסולין ז“ל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי mattifriedman שמתחילה ב "מי זוכר את מוצב דלעת?"

”איבדתי פקודים רבים, אך עם עמית זו הייתה הפעם הראשונה שמשהו חדר לי את מעטה השריון והרגשתי משהו כל כך עמוק, בגלל הקשר המיוחד בינינו“

http://www.idf.il/1133-18768-he/Dover.aspx

בלחימה בלבנון באותה תקופה נהרגו הרבה אנשים, במשך ארבעה קוים של הפלחה"ן במוצב "דלעת" נהרגו לא מעט קצינים ולוחמים. אבל עם עמית זו הייתה הפעם הראשונה שמשהו חדר לי את מעטה השריון והרגשתי משהו כל כך עמוק, בגלל הקשר המיוחד. היה משהו בבחור הזה, בדרך שבה הסתכלנו אחד לשני בעיניים, בדרך בה סמכתי עליו. חודש אחרי שעמית נהרג ירדנו מהקו וסיימתי את תפקיד, תפקיד שהחל באסון המסוקים ונגמר באירוע שבו נהרגו עמית אסולין ז"ל ואור כהן ז"ל. מעל הקבר של עמית תרגמתי והקדשתי לו את השיר של מטאליקה, "nothing else matters" . השיר הזה ליווה אותי גם בלידה של בתי, שנקראת על שמו של עמית. וזה השיר של עמית, עמית אסולין, ועמית רשף.
ישן 25-04-2013, 23:05
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...

במקרה שמתי לב שאורן פטוקה העלה אתמול את הדיווח על ההיתקלות בעיקול/מיוערת קוקר, שבה נהרגו הלל רוזנר ושני הגששים, האשם ראחל והאני אל-הייב (בן דודו של האני, יוּסף, המשיך לשרת בדלעת עוד שנים).

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

הנה כמה פרטים על האירוע עד כמה שאני מכיר מקריאת התחקיר (ומשיחות עם החיילים שהיו שם), בפתיחת ציר מדלעת לחרדלה, הושאר הטנק לחיפוי לדרום ולמערב והחי"ר (חה"ן גבעתי) ירדו להמשך הפתיחה.
אחרי שהחי"ר עברו את השלב הראשון של העיקול, נורה RPG על הטנק מתוך המיוערת. RPG פגע בפלטת סיפון מתחת לתותח וחדר למנוע, אך לא גרם לנזק (מרכבה 3).
מ"מ החי"ר חזר במהירות אל הטנק והחליט (בניגוד להמלצת מפקד הטנק) להסתער אל תוך המיוערת (כנראה בדרבון מסיבי של הגששים).
מיד עם כניסת הכוח למיוערת נשמעו שני פיצוצים שמהם נפגע החוד: שני הגששים והלל (שהיה ררנ"טיסט = סורק תיילים ימני) נהרגו ושלושה אחרים נפצעו (אחד מהם, שנפצע קשה מאד, הכרתי אישית).
אחרי הפיצוצים הופסקה ההסתערות והחל "קרב חילוץ" שבו המחבלים יורים "ירי מנגד" שכלל בעיקר מרגמות (אני לא זוכר את הקוטר, ייתכן שמדובר על 120 כמו שנאמר בכתבה, אבל אלו היו נדירות, יחסית).
יכול להיות שמישהו דיווח לעיתונאי כי הפצועים וההרוגים נפגעו מרסיסי פצמ"ר.
אבל, מהגופות והפצועים הוצאו כדוריות שאופייניות למטענים ולא לפצמ"רים.

ראו גם כאן

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:50

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר