לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #5  
ישן 30-01-2016, 19:33
  yaari yaari אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 28.09.04
הודעות: 5,128
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "עזרה עם תמונה ממלחמת יום כיפור"

והנה הסיפור. מתוך דברים שנכתבו ע"י מאיר אמיתי: "עטלפים בשמי טנטא":


לצפייה במקור באתר Facebook, לחצו כאן.
ציטוט (ראו הדגשה שלי בשורה האחרונה):
הטיסה שאולי יותר מעניינת היא הטיסה השנייה", כתב ביומנו סגן כץ א', שעל תפקודו במלחמה הוענק לו עיטור המופת.
עקב איום המיראז'ים הוחלט לשוב לטנטא למחרת היום, ב-15 בחודש, פקודת "נגיחה 22" ובכוח גדול, הסד"כ הגדול ביותר בגיחת אחת בתקיפות התש"ת במלחמה, 28 מטוסים, 24 תקיפת דירים (8 מהעטלף, 8 מאבירי הזנב הכתום ו-8 מטייסת הקורנס הראשונה -201 האחת); ו-2 זוגות מהעטלף (שהמריאו כרביעיה) משימה משולבת, קלע והגנת שטח על המבנים האחרים. ההחלטה על משימה המשולבת - שנוסתה לראשונה ביום הקודם בתקיפת מנצורה בסמוך לתקיפת טנטא - עוררה ביקורת בטייסת, עקב כמות הדלק שנשארה לאחר יעף הקלע, שאפשרה לבצע "חצי טאקט" לכול היותר ... 201 תוכננה לתקוף דקה אחרי העטלפים ומכיוון מנוגד ו-107 אחרונה בכיוון הכניסה של 119. פעם נוספת הזמ"מ נקבע לשעות הצהריים, ל-12:45 ולא לשעות הבוקר, למטס הראשון, כשהטייסות במלוא כוח האדם והמטוסים. הצוותים בעטלף לא הספיקו להתאושש מתקיפת מתקיפת שדה התעופה המצרי כותמיה ופעם נוספת הגף הטכני התקשה להכין את המטוסים לזמ"מ הלא ריאלי.
התדריך בטייסות היה חפוז ולא מסודר, עקב לוח הזמנים הצפוף, שגרם ללחץ ותחושה לא נוחה גם אצל המובילים הוותיקים ביותר בטייסת העטלף. סגן יגאל לבנה וסג"ם רחמים סופר שמטוסם, קורנס 160, לא היה מוכן בזמן כמעט והתנגשו בהמראה בקורנס הדגל של הטייסת, מספר זנב 119, שבו טסו מובילי הרביעייה השלישית של העטלף, רס"ן אשר שניר (שנפטר ב-26 בספטמבר 1986 ממחלה והוא בדרגת תא"ל) וכץ א'. המבנים התגלו כצפוי בשלב חציית החוף והמצרים הזניקו נגדם שבע רביעיות. אחד מזוגות הקלע טעה בהזדהות. המצררים שלו נפלו על העיר טנטא. סגן לבנה יאלץ לספוג בשל כך מכות רצח.
כ-2.5 דקות לפני המשיכה שוגרו שני טילי SA-3 . לבנה-סופר לא התרוממו בזמן וקורנס 160 נפגע. עקב ריבוי דיבורים בקשר, הודעתו של סגן לבנה שנפגע נשמעה רק לאחר הקרב, כשהטייס בוגר מלחמת ויטנאם, רס"ן יואל אהרונוב, השמיע בתחקיר את הקלטת מטייפ המנהלים שנהג לקחת אתו בגיחות. "שנייה" אחרי שחרור החימוש פגע טיל שלישי במובילים של לבנה-סופר, רס"ן עומרי אפק (הופמן)-סגן חיים כץ (כץ ב') שטסו בקורנס 158. הפסקת דיחוס מייכלים יתכן ומנעה את פיצוץ המטוס והצוות הצליח ל"גרור" את המטוס שנפגע קשה מלב מצרים בחזרה לנחיתה בשלום בישראל ללא מאזנת ימין. עבור רס"ן אפק הייתה זו טיסה שנייה בה נפגע קשה. הראשונה הייתה בתקיפה בדמשק ב-9 באוקטובר ועל תפקודו בשני האירועים ובמלחמה בכלל הוענק לו עיטור המופת. שניר-כץ א' נחלצו לסייע לרס"ן ארונוב-סגן אילן פיין (שנפל לימים בתאונה אווירית בלילה ב-13 במרס 1975 והוא בדרגת סרן), לאחר שזוג מיג 21 התיישב עליהם והפילו באש תותחים אחד מהם. ההפלה הונצחה באופן נדיר במצלמת התקיפה שהמשיכה לפעול.

בתמונה: יגאל ליבנה, שהופל באותה גיחה (יחד עם הנווט רחמים סופר שנהרג כנראה מפגיעת הטיל) מסביר על הגיחה והשבי (במפגש בוגרי קורס 65 יוני 2013).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #8  
ישן 22-06-2020, 08:00
  yaari yaari אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 28.09.04
הודעות: 5,128
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "עזרה עם תמונה ממלחמת יום כיפור"

מקבוצת הפייסבוק "מלחמת יום כיפור - זכרונות, צלקות, כאבים וכל השאר" נכתב ע"י Yoni Dinur:
ב15.10 תוקפת טייסת העטלף את שדה התעופה טנטא בדלתא של הנילוס. מטוס הפאנטום של הטייס יגאל ליבנה והנווט רחמים סופר מופל והצוות נוטש. באותו זמן , מפיל הפאנטום של אשר שניר ואהרון כץ מיג 21 מעל השדה. טייסו , אחמד יוסוף אל וואכיל נוטש גם הוא. הוא מגיע לקרקע וכך הוא מספר בעדותו :

" ...נאספתי על ידי קבוצה של חיילי נ"מ. הם לקחו אותי למחנה צבאי בכפר א- שייח' ומשם בחזרה לטנטא. בדרך נעצרנו על ידי המשטרה הצבאית. קפצתי מהרכב לבדוק את פשר העצירה. הם אמרו לי שהם מחזיקים בצוות של פאנטום שנטש. הנווט מת, אבל הטייס בחיים. הלכתי לטייס ולחצתי את ידו. הוא הראה סימנים ברורים של פחד ותשישות. דיברתי איתו באנגלית והרגעתי אותו שלא יאונה לו כל רע. אז עזבתי אותו וחזרתי לטנטא ..."

הטייס המצרי אל-וואכיל:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 22-06-2020, 12:18
  yaari yaari אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 28.09.04
הודעות: 5,128
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "מקבוצת הפייסבוק "מלחמת יום..."

תגובתו של יגאל לבנה לידיעה:
לא זכרתי את פרטי המפגש, בסה"כ התייחסו מאד יפה במשטרת כפר א-שייח. הם גם הצילו את חיי מהאספסוף הזועם. הייתי שם כמה שעות לפני שלקחו אותי לקהיר, למתקן החקירות הידוע לשימצה.
נפגשתי שם עם מספר אנשים מפקדי משטרה וייתכן שגם עם הטייס. אז כמובן לא הכרתי את ההשתלשלות של מיג יושב על יואל אהרונוב ויורה בטווח תותחים. יואל שובר והנווט (אילן פיין) צועק בפחד. עד שאשר שניר, בקור רוח מתיישב על המיג ומפיל אותו ... הכל מוקלט בקלטת של יואל (שהיתה בידי רומק וציפי הוריו של אילן)
הטייס נטש והגיע כנראה למשטרה הנידחת הזו. לא בטוח את מי פגשתי אותו ערב, הייתי מאד מבולבל מזועזע מהמפגש עם רחמים סופר הפצוע, מאד חושש מהעתיד במתקן חקירות ובכלא המצרי ...
אני כן זוכר המטושטש פגישה עם אנשים חשובים יותר (בהתייחסות אליהם מהסובבים) שהרגיעו והיו מאד ידידותיים אלי.
הם גם עצרו בדרך לקהיר וקנו לי פלאפל בפיתה (לא יכולתי לאכול)

יהיה מעניין מאד ליצור קשר עם יוסוף זה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:52

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר