לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-11-2013, 23:21
  Colonel Korn Colonel Korn אינו מחובר  
חסום

חבר מתאריך: 15.11.13
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ישנה הפרעה כזאת, אבל- 1. יש..."

1. בהחלט.
להורים הרבה יותר קל לקבל, שלילד שלהם יש הפרעה, שאפשר לטפל בה, מאשר שהילד טיפש ועצלן. יש לא מעט מורים, שמנסים ללחוץ על הורים של כל ילד משועמם, שמפריע בכיתה, לדחוף לו ריטלין, וכל ילד שתדחוף לו מינון יתר של ריטלין יסתום את הפה. ולא חסר סטודנטים, שמחפשים ריטלין, פשוט כי הוא ממריץ, וגם הקלות במבחנים. אגב, ההקלות במבחנים, נדיר שעוזרות למי שיש הפרעות קשב.

אני מתעצל לחפש את המקור, אז יכול להיות שלא דייקתי במספרים...
ADHD קיים בקרב 5-8% מהילדים, 60% ממשיכים לסבול מזה כמבוגרים. 15%(?) מהסטודנטים בארה"ב קיבלו מרשם לריטלין באיזשהו שלב במהלך לימודיהם. 20% (?) מהילדים בקליפורניה, נראה לי, עוברים אבחון.

אגב, מבוגרים זאת האוכלוסיה הכי "מפוספסת"...

אחת הבעיות זה, שאין דרך אובייקטיבית לאבחן. המבחנים הקוגניטיביים שיש בודקים בערך 10% מהסימפטומים, וחלק גדול מאלה שיש להם ADHD עובר אותם בלי בעיה. וראיון זאת דרך אבחון בעייתית מטבעה. יש כל מיני בדיקות מיפוי מוח, או מדדית פעילות חשמלית, אבל אין שום דבר שיש לו תיקוף מחקרי על נבדק בודד, למרות שיש כל מיני ממצאים מעניינים על אוכלוסיות גדולות.

גם כאב ראש אין דרך לאבחן, אם מישהו רוצה לטעון כל מיני שטויות.

2. לא נכון.
צריך תזונה מאוד מאוד לקוייה בשביל להגיע לפגיעה בתפקוד קוגניטיבי... יש כל מיני מקרים בעיקר של ילדים, שסבלו מסימפטומים של adhd והבעיה שלהם הייתה בתכלס תזונתית, אבל זה מאוד נדיר... היוצא מן הכלל שמוכיח את הכלל....

מצד שני אורח חיים בריא תורם לתפקוד של כולם. תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, ושינה, זה תמיד טוב, והעדר שלהם פוגע בתפקוד...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-11-2013, 02:52
צלמית המשתמש של linuxsboot
  linuxsboot linuxsboot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Colonel Korn שמתחילה ב "1. בהחלט. להורים הרבה יותר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Colonel Korn
1. בהחלט.
להורים הרבה יותר קל לקבל, שלילד שלהם יש הפרעה, שאפשר לטפל בה, מאשר שהילד טיפש ועצלן. יש לא מעט מורים, שמנסים ללחוץ על הורים של כל ילד משועמם, שמפריע בכיתה, לדחוף לו ריטלין, וכל ילד שתדחוף לו מינון יתר של ריטלין יסתום את הפה. ולא חסר סטודנטים, שמחפשים ריטלין, פשוט כי הוא ממריץ, וגם הקלות במבחנים. אגב, ההקלות במבחנים, נדיר שעוזרות למי שיש הפרעות קשב.

לא חייב יש הורים שהדבר האחרון שהם מוכנים לשמוע זה שיש לילד שלהם בעיה כזאת או דיסלקציה גם היום.
will you marry me nesli barda? Operating system: Linux The day Microsoft & apple makes a product that does not suck will be the day they start making vacuum cleaners. say no to Apple&Facebook&MS&Samsung IL&Nokia&Hot&Yes,but say yes to Google

ישן 18-11-2013, 01:47

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "ישנה הפרעה כזאת, אבל- 1. יש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי shruki
1. יש נטייה לאבחון מתירני, בעיקר בשל לחץ הורים, קל יותר להסביר שהילד "חולה" מאשר הסיכוי שהוא סתם בטלן, וכמובן כדי לזכות אותו בהקלות בתיכון או באקדמיה.

אם אתה חושב שכל אחד מקבל הקלות, אתה טועה בגדול למרות שניתן לזייף את התוצאות עם הדרכה מוקדמת... אתה יכול לשלם גם אלפי שקלים לאיבחון והילד שלך לא יקבל כלום.

היום אגב מורים מהיסודי לומדים לזהות בעיות כאלה ואחרות בניגוד לזמן שלי ושלך כמה שיותר מוקדם מכיתה א.
will you marry me nesli barda? Operating system: Linux The day Microsoft & apple makes a product that does not suck will be the day they start making vacuum cleaners. say no to Apple&Facebook&MS&Samsung IL&Nokia&Hot&Yes,but say yes to Google

ישן 18-11-2013, 18:26
חסום

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אם אתה מסכים איתי על כך שניתן..."

מגיפה, אני לא בטוח, אני רוצה מספרים...

לגבי סטודנטים שלוקחים לפני בחינות, אין לי מה להגיד, הם מפגרים... מי שלוקח ממריץ כזה או יותר גרוע אדרל בלי פיקוח רפואי, הוא מטומטם. לא הכרתי אף אחד שלוקח את זה "לכיף", חוץ מאסי דיין כמובן . התוצאות של התמסטלות מריטלין הן הרבה יותר "לא כיף" מאשר "כיף"...

התופעות השליליות של הממריצים למיניהם הן מאוד תלויות מינון. כשפסיכיאטר שמנוסה בזה מתאים למישהו מינון, בד"כ יש מעט מאוד תופעות לוואי. מצד שני כשמישהו מסניף מינון שבועי של מבוגר, בבת אחת אז זה לא כל כך בריא, בלשון המעטה.

אני כן בטוח, שמשהו כמו שליש - רבע, מהילדים בארה"ב, שסובלים מזה לא מאובחנים ולא מטופלים (בכלל, התנהגותי\ תרופתי). הנתון הזה מדאיג אותי יותר, מאהבלים שמסניפים דברים.
ישן 19-11-2013, 11:16
חסום

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "מגוון כתבות ..."

לדעתי זה שילוב של כמה תופעות, חיוביות ושליליות:

1. המודעות לתופעה עולה מאוד, ולכן יותר אנשים שסובלים מ ADHD מאובחנים ומקבלים טיפול, בעיקר מבוגרים, שעד עכשיו היו אוכלוסיה מפוספסת.

2. בזמן האחרון העלו את מינון הריטלין המקסימלי המותר למבוגרים. ריטלין זאת תרופה שהמינונים שלה הם מאוד אינדבידואליים, ותלויים בכל מיני גורמים לא מובנים, לאו דווקא משקל גוף וגיל. יש מבוגרים שמינון יומי של 30 מ"ג, זה הרבה בשבילם, ויש כאלה ש 100 מ"ג, לא מספיק להם. בארץ ספציפית, הרבה יותר קל וזול לקבל תרופות מבוססות מתילפינדייט (ריטלין), כי השאר פשוט לא רשומות, ולכן גם עולות פי כמה. חוץ מזה לרופאים יותר קל לרשום אותן, גם בגלל הבירוקרטיה, וגם בגלל הניסיון הנצבר. אז באופן טבעי זה מעלה את הצריכה.

3. ביחד עם העלייה במודעות, יש יותר "דיבורים" בתקשורת ובחברה בכלל, על ADHD, וממריצים למיניהם. זה במידה מסוימת מעודד אנשים להתנסות. בדיוק כמו שאנשים מתנסים באלכוהול וסמים, יש כאלה שמעניין אותם להתנסות בממריצים. בהחלט קיים "שוק שחור" וכל זה...

4. יש גם סטודנטים שלוקחים ממריצים בשביל ללמוד. בארה"ב בזמן האחרון היו מספר כתבות על שימוש באדרל בקולג'ים, מסתבר שזה תופעה דיי נפוצה שם. אדרל הוא כנראה הרבה יותר סימפטי, לאנשים שאין להם ADHD מריטלין, ונותן לשבת על הכיסא שעות על גבי שעות רצוף וללמוד. אני לגמרי יכול להבין סטודנט שמעדיף לצאת לעוד מסיבה, ובכמה ימים לפני המבחן לקחת כמה כדורים, ולהספיק לעבור על הרבה יותר חומר...

אני חייב להגיד, שמה שאנשים בוחרים לעשות לעצמם, פחות מעניין אותי. אותי הרבה יותר מעניין, שמי שצריך לקבל טיפול ועזרה, יקבל. אבל זה מתוך קרבה אישית שלי לנושא...
ישן 18-11-2013, 19:38
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Colonel Korn שמתחילה ב "1. זאת אכן דעה פופולרית בקרב..."

הרבה יותר מורכב ממה שאתה מתאר את זה.
אבחנות פסיכאטריות, כמו לא מעט אבחנות של סינדרומים ברפואה הן אבחנות קליניות.
ה DSM שהוא הכלי האבחנתי מחפש קריטריונים ובמידה ונראה שהחולה עומד בקריטריונים הוא מקבל את הכותרת.
קרי מדובר באבחנה קלינית, כשהקליניקה במקרה הזה היא התנהגותית.
ברגע שיש שם למחלה ויש קריטריונים אז גם מאבחנים אותה.
אבל זה רחוק מלהיות מדעי בצורה בה אתה מצייר את זה.

ברור שיש מקרים של הפרעת קשב וריכוז אמיתיים. אבל לי אישית ברור שיש אבחון יתר.
רטלין הוא אמפיטמין, מי שניסה את זה יספר לך שזה לחלוטין מחדד את החושים ומשפר יכולות למידה. אז האם כל מי שנהנה מהשימוש ברטלין הוא עם ADHD. האם להורה יהיה קל יותר להאשים 'מחלה' אורגנית על פני עצלות או חינוך פחות טוב, בוודאי שכן.

אני יכול לגמרי להבין את תפיסת עולמו של XDEL כי אותי בקלות היה אפשר לאבחן בילדות כ ADHD ובטח הייתי יכול להיות מאובחן גם כדיסלקט או כבעל לקות למידה אחרת.
במקום זה לימדו אותי להתאמץ ולהשתדל.
אפס הקלות במהלך הלימודים. לא שזה תופס לכולם, וחלק מהאנשים בהחלט צריכים הקלות/רטלין. אבל זה חייב להיות חלק קטן מאוד.

ישן 18-11-2013, 20:02
חסום

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "הרבה יותר מורכב ממה שאתה מתאר..."

אם זכרוני אינו מטעני הנך סטודנט לרפואה?
אז קודם כל לפחות תראה את הרצאה הראשונה.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי eshely77
הרבה יותר מורכב ממה שאתה מתאר את זה.
אבחנות פסיכאטריות, כמו לא מעט אבחנות של סינדרומים ברפואה הן אבחנות קליניות.
ה DSM שהוא הכלי האבחנתי מחפש קריטריונים ובמידה ונראה שהחולה עומד בקריטריונים הוא מקבל את הכותרת.
קרי מדובר באבחנה קלינית, כשהקליניקה במקרה הזה היא התנהגותית.
ברגע שיש שם למחלה ויש קריטריונים אז גם מאבחנים אותה.
אבל זה רחוק מלהיות מדעי בצורה בה אתה מצייר את זה.

יש מספר מחקרים שמראים את הפאתו-פיזיולוגיה של ADHD, משינויים במה שקורה לדופמין וניורואפיפרין במוח, וגם הבדלי גודל והתפתחות של אזורים מסוימים באונה המצחית. אני בטוח שלך יהיה יותר קל למצוא, מלי.

לגבי האבחון אני מסכים. מה שיש ב DSM זאת בדיחה. והאבחונים הקוגניטיבים למיניהם רלבנטים לאבחון ADHD, כמו פתרון תשבץ.

ציטוט:
רטלין הוא אמפיטמין, מי שניסה את זה יספר לך שזה לחלוטין מחדד את החושים ומשפר יכולות למידה.

ריטלין הוא אינו אמפטמין, ואינו Substituted amphetamine, זה חומר אחר, שיש לו השפעה אחרת.
מידיעה ומניסיון... (אדרל, ומספר תרופות מבוססות מתילפינדייט)

ציטוט:
במקום זה לימדו אותי להתאמץ ולהשתדל.
אפס הקלות במהלך הלימודים. לא שזה תופס לכולם, וחלק מהאנשים בהחלט צריכים הקלות/רטלין. אבל זה חייב להיות חלק קטן מאוד.

אני מתקשה להאמין, שמי שמסתדר יופי בלי תרופות, יאובחן כסובל מ ADHD, ע"י איזשהו רופא... אנחנו מדברים פה על 5-7.5% מהאוכלוסייה, שיש להם את התופעה, מהם חלק יסתדרו בלי תרופות... זה לא חלק גדול... אבל אלה שצריכים, צריכים.

---
אגב, קשיים בלימודים, זה החלק הפחות דרמטי ב ADHD...

אגב 2, התייחסתי ל DSM-4 תרם יצא לי לראות את 5

נערך לאחרונה ע"י Colonel Korn בתאריך 18-11-2013 בשעה 20:21.
ישן 18-11-2013, 21:21
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אם היו בפרש 7 גולשים פעילים עוד מילא
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "הרבה יותר מורכב ממה שאתה מתאר..."

הבעיה שיא שיש ב'פרש' 17 גולשים ו10 מתוכם הם הטרולים הותיקים שמלווים את האתר מהימים בהם היו בו מאות פעילים...

לענין:
[1] יש לציין כי ברקלי נחשב לחוקר המוביל ובר הסמכא בתחום הקשב

[2] ההארעות המשפחתית והממצאים ההדמיתיים בהחלט מכוונים לקיום רקע 'אורגני' [ואני במכוון לא משתמש במילה 'הפרעה']

[3] הגדרת קשיי קשב (בדיוק כמו הגדרת הפרעות נפשיות וקווי אישיות) נעשית עפ"י 'רשימת מכולת' המצויה בDSM . (ללא הבדל מהותי בין ה4 ל5 בהבט זה) זה כמובן לא אומר שההפרעה 'אינה קיימת' אלא רק שכמו 'כאבי ראש' ו'כאבי גב תחתון' (ללא ממצא אורגני מזוהה) גבולותיה ניתנים לעיצוב ע"י בני אדם. מאחר ולשאלוני הורים ומורים משקל משמעותי בהליך האבחון הרי שיש להם ובעיקר למורים השפעה רבה על הגדרת ילד כלקוי קשב.

[4] הקשב, אותה תכונה המאפשרת לנו לבודד גרוי עיקרי מתוך שפע הנתונים המציפים המוח בכל רגע נתון, לא היה מן הסתם תמיד תכונה מבורכת. בני שבט הפרשואידים שבשפך האמזונאס חייבים למשל להיות דרוכים בכל עת ולתת לכל מידע חושי משמעות מיידית. סימני ריח, טעם, משבי רוח, קולות בכל תדר מזוהה, שנוי טמפרטורה וכן הלאה - חייבים להיות מעובדים מיידית לפעולה מגוננת או מתקיפה שהרי אחרת יטרפו תוך דקות ספורות מרגע צאתם לג'ונגל או שיפלו בשבי בני שבט הרוטריאקים הגדול השכן. גם בחיים הבוגרים לא תמיד עודף קשב הוא ברכה. אסוציאטיביות מחשבתית יכולה ללכת יד ביד עם יצירתיות מחשבתית ומן הסתם לא מעט פרופסורים מפוזרים, ארכיטקטים גאונים וברוקרים עשירים מאוד נעזרים בפיזור הקשב שלהם לצורך עבודתם.

[5] בחברה המערבית הלמדנית 'הקשב' הפך לתכונה הכרחית. הצורך לבודד למשך 50 דקות רצופות את הגרוי המשמים של קול המורה המונוטוני המעביר חומר קשה ומתיש ולהתעלם מרעשי הפרוזדור, פטפוטי החברים, הפוסטרים מושכי העין שעל הקירות, מנחי הגוף הבלתי אפשריים שמחייב הכסא שעוצב בימי זלמן ארן, העומס הרגשי והמחשבות הפורצות 'מהבטן', המזגן המקפיא ושפע הפריטים המונחים על השולחן - מאתגר כל אדם. בלי בידודו של המסר הלימודי לא יוכל אדם לשרוד במערכת החינוך 'המתקדמת'. פעם, מזמן, יכלה נערה קופצנית לקום בבוקר השכם, לכתוש חיטה ולאסוף ביצים ולהחשב כחרוצה ואילו הנערה החולמנית יכלה לשהות שעות במרעה עם הצאן, לקרוא ספר ולשוחח עם כבשותיה ולהחשב כבעלת סבלנות, משכילה ואחראית. שתיהן יכלו ללמוד באופן פרטני ובמנות קצובות א-ב ומלאכות יסוד מאמא או מאבא. היום הן נוחתות לכתה דחוסה בגרויים כשהאחת מתנתקת תוך דקות מהמורה המשמים הממלמל אודות האונומטופיאה הטיפולוגית באקרוס תיכון אשר בשירת ימי הביניים והשניה מוצאת פעם אחר פעם מהכתה וחוטפת נזיפות בשל תזוזותיה החוזרות ונשנות.

[6] סביר להניח כי פיזור יכולות הקשב באוכלוסיה לא השתנה בחצי המאה האחרונה. העומס הבלתי נסבל שמושת על כתפי תלמידים בעשורים האחרונים הוא לדעתי זה שמכניס את אנשי העשירון התחתון של הקשב לבעיה למרות שרק לפני 20 שנות מחציתם יכלו 'להסתדר' ללא סיוע. העומס והציפיות הם גם אלה שמפתים תלמידי תיכון וסטודנטים לנסות ולשפר תפקוד לימודי בעזרת תרופות (למעשה הם בעיקר קונים 'ערנות' ולא קשב)

[7] אדם שסובל באמת מקשב מפוזר ינזק קשות ועתידו המקצועי ותחושת הערך העצמי שלו יהרסו בסבירות גבוהה אם לא יקבל סיוע תרופתי לצד עזרה אחרת. הענין הוא שהחברה באורח חייה ובדרישותיה הלא סבירות דוחפים גם כאלה שיכלו לןתפקד היטב בדרישות העבר אל הכורח לטיפול תרופתי. יתרה מכך, המפתח לטיפול מופקד בגיל הרך בידי המורה ממלא השאלון והלוחץ והוא נבעך אינו יודע להבחין בין לקוי בויסות תחושתי, קושי רגשי, לקות למידה, ירידה בשמיעה, דכאון, חרדתיות או סתם בית במצוקה וכן הלאה לבין קשיי קשב לכשעצמם ולבודד את המוסחות והאימפולסביות של הילד משאר האפשרויות ולעיתים גם לא מצרותיו שלו.

[8] בשורה התחתונה לעניות דעתי - אכן יש אנשים רבים יותר מבעבר שזקוקים לסיוע תרופתי להקניית קשב. חלק מהגידול נובע מהעדר אבחון נאות בעבר. חלק לא קטן נובע מאורח החיים המערבי המוטרף שכל כולו עומס ואתגר ארגוני. חשבתם פעם בכמה חשבונות שוטפים ותכתובות דואר היה צריך מי שמנהל משק בית לשלוט לפני 40 שנים ובכמה היום? חשבתם פעם מה קרה למקצוע ה'עברית' הישן והטוב שנדחס למחברת דפרון בודדה כאשר פוצל ל5 תת מקצועות של אחד מהם מחזיק ספר, חוברת, דפי מידע וקלסר והילד המסכן צריך לזכור מה מהם הוא אמור להכניס בכל יום לתוך התיק הכבד?

אבל החברה המערבית לא עוצרת. העומס עולה. לאו דווקא עומס של 'מחשבה' אלא בעיקר עומס של מראית עין. עבודות ראווה, 'הרצאה' במקום 'שעור', 'עבודת חקר' במקום 'חוויה', שינון במקום למידה וכן הלאה. האבסורד הוא כי במקביל מתמכרת אותה אוכלוסיה מאותגרת קשב למגנטים הדפוקים שמייצרת המודרנה בסגנון אינטקנט-פייסבוק-אייפון-טלויזיה-קנדיקראש ומאבדת את מיומנויות התקשורת הבסיסית שלה.

[9] העתיד שייך ללא ספק למרמיטות. יהיה קר. הם ישנו, יחמיצו את הרישום למגמת קולנוע ואומנות מוגברת (שעות לימוד בין 06:30 ל23:15 דק' לא כולל חדר עריכה) ויחיו באושר ובאושר עד מאה ועשרים בין העצים הירוקים.

ישן 18-11-2013, 22:17
חסום

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אם היו בפרש 7 גולשים פעילים עוד מילא"

א. התגעגעתי לסגנון הכתיבה המשעשע

ב. לגבי 4, אני מאוד מתקשה להאמין ש ADHD , בייחוד בווריאציות היותר קשות שלו יכול להיות מועיל, באיזושהי סביבה...
אני לא רואה, איך מישהו שמתקשה להתמקד במשימה מסוימת, ולשלוט על ההתנהגות שלו, יהיה יותר טוב בצייד לדוגמה...

ג. לדעתי, לדעתו של ד"ר באקרלי, ועוד כמה ,שדיברתי איתם, שמכירים את התופעה אישית, הבעיה הכי גדולה ב ADHD היא לא קשיי למידה. בתור ילד, ומתבגר, החלק הרגשי, וההתנהגותי, מפריע הרבה יותר. ובתור מבוגר, לשלוט ולכוון את ההתנהגות שלך לאורך זמן, הרבה יותר מהותי מה Attention span שלך.

ד. לגבי התרופות, יש שני מחקרים שאני ראיתי, שמראים קשר בין ADHD לגנים שאחראים על הולכה של דופמין, ניורו-אפיפרין, וסרנטונין במוח (אני יודע שכיסינו את רוב המוח). במקרה של דופמין וניורו אפיפרין, לפחות חלק מהגנים האלה גורמים להם להיספג חזרה מהר מידיי. מתילפינדייט (ריטלין), אמפטמין (דקסטרו-אמפטמין כנראה יותר רלוונטי), ואטומוקסיטין (סטרטה), מעכבים את הספיגה של הניורוטרזמיטרים האלה (כל תרופה בצורה שונה), אז במובן הזה, הם מהווים טיפול מאוד מדוייק ל ADHD

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21432600
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19506906

נערך לאחרונה ע"י Colonel Korn בתאריך 18-11-2013 בשעה 22:36.
ישן 19-11-2013, 06:01

'הכל צריך שיהיה במידה בחיים' [בטח יש איזה גנרל סיני עתיק שאמר את הפתגם הזה]
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי Colonel Korn שמתחילה ב "א. התגעגעתי לסגנון הכתיבה..."

כך גם 'הקשב'. הוא צריך להיות מותאם במידה הנכונה למשימה המסויימת.

צייד עצבני שרומס עשב יבש, מקלל במסתור ויורה בלי לכוון - יכשל במלאכתו [וכצמחוני אוסיף: וטוב שכך!]

צייד קשוב מדי - יתמקד באפיק אחד בלבד. הוא יסתכל למקום ממנו אמורה להגיע החיה אך יתעלם מאפשרויות אחרות ומסמני ריח ורעשץ גם הוא לשמחתי יכשל.

פיזיקאי דגול וקשוב ידע בדיוק מה יעשה באיזו שעה בכל יום בשבוע ומתי יאכל את הכריך.
פיזיקאי עם קורטוב של פיזור קשב יהגה רעיונות חדשים מתוך טעויותיו ותקלותיו ויש סכוי שיגע לדברים מקוריים יותר [על חשבון עצביהן המתמוטטים של עוזרות המחקר והדוקטורנטית שרצים אחריו כל הזמן]

ברור שמפוזר קשב קיצוני עם אינטלגנציה של פיזיקאי דגול לא יסיים תיכון כי ירגיז את המורים, יפספס מבחנים ושאלות במקביל ויתן למורים בתנועותיו ופטפוטו תרוץ 'לסמן' אותו. הוא יהיה מתוסכל מאוד, ללא ספק.

ישן 19-11-2013, 09:43
חסום

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "'הכל צריך שיהיה במידה בחיים' [בטח יש איזה גנרל סיני עתיק שאמר את הפתגם הזה]"

יכול להיות שאתה צודק, גם אם ברוב המקרים adhd הוא תורשתי, אז הגיוני שהגנים האלה והתכונות, שבאות איתם יקנו משהו חיובי...

העיניין, שזה יותר אובדן שליטה על הקשב שלך, ופגיעה בזכרון עבודה ששומר את ההקשר של מה עשית ובאיזה שלב בדיוק היית. לדוגמה גם Perseveration , חוסר יכולת לשנות "למה אתה קשוב", לעבור לפעולה, או למחשבה אחרת, גם נפוץ מאוד ב adhd. אגב זה סימפטום ידוע של פגיעה מוחית. הקטע המרכזי לדעתי זה, חוסר יכולת לרסן רגש והתנהגות.

איך שאני מבין את זה, זה הרבה יותר חוסר יכולת לרסן, ולכוון, כלומר לשלוט, על הפעולות והפעילויות שלך, מאשר מידת קשב.

נערך לאחרונה ע"י Colonel Korn בתאריך 19-11-2013 בשעה 09:45.
ישן 19-11-2013, 12:05

הפרעת הקשב המשנית לפגיעת ראש שונה בקליניקה ובתגובה לטיפול מההפרעה הראשונית
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Colonel Korn שמתחילה ב "יכול להיות שאתה צודק, גם אם..."

ה'לכלוך' שהסביבה מדביקה בתגובותיה למפוזר הקשב הקשה הופך עם השנים לצרה האמיתית שלו. התדמית שלא ניתנת לשנוי, העימותים עם חברים ובני משפחה, הפערים שנצברו, דפוסי התגובה החברתיים האימפולסיביים, הבטחון העצמי הירוד המנוגד לחוסר העכבות, הפער בין הפוטנציאל השכלי לבין ההשגים האקדמיים ותחושת ההחמצה המתסכלת בתחום התעסוקה, הטעויות הקלסיות של חיפוש מסלולים מקוצרים להתעשרות ולקניית מעמד חברתי וההתרסקות החוזרת על קרקע המציאות.

חלק גדול מהדברים הללו ניתן לצמצם משמעותית עם הדרכה טובה ובית שיש בו כוחות להתמודד עם צרות הילד ולהעניק לו הזדמנויות.

קח הורים לנער נבון בן 17 שצבר פער לימודי ניכר ומסרב לנסות טיפול תרופתי. אם יתעמתו איתו בצעקות יומיומיות ובמבטי אכזבה אינסופיים - סביר להניח ש[1] הוא לא יקח טיפול [2] הוא יפגע ויתרחק מהם ומעצותיהם [3] במקרה הטוב הוא יסתגר בעצב ובתחושת חוסר ערך, במקרה הרע אי שם ימתינו לו הטורפים של החברה וינסו במקרה הטוב לפתות אותו להזדמנויות כלכליות קורצות (עשיתי 10000 דולר בשעה במסחר בגמבה והלכתי לים) ובמקרה הרע מאוד יהפכו אותו לסנשו פנשו של עברינים

אם ההורים יאספו כוח להמנע מעימותים על נושאים שאינם חוצים קווים אדומים, יעצימו את תחומי החוזק של הנער ויטפחו את מידותיו ואת הקשר שלו למשפחה - הוא ישאר חלק מהחברה המחבקת. הוא יעבוד וירוויח כסף אותו ילמד להעריך ואותו יחסוך בהכוונת הוריו, הוא יעשה חיל בצבא ביחידת שדה כלשהי שם יתכן וימצא מגרש ביתי לקשב המפוזר שלו, הוא ילמד כקצין במסגרת מסלול קבע או כבן אוהב במסגרת מסלול 'אמא רוצה שאלמד' ותוך שנה אחת במכינה בה יש כבר סכוי כי יסכים ליטול ריטלין - ישלים את הפער האקדמי וימשיך במסלול הנורמטיבי כשעל החגורה שלו מסומנים כבר כמה איקסים של 'הצלחתי'.
ישן 19-11-2013, 12:41
חסום

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "הפרעת הקשב המשנית לפגיעת ראש שונה בקליניקה ובתגובה לטיפול מההפרעה הראשונית"

הנקודה שלי הייתה, שלפחות לדעתי, זה לא "פחות מידיי קשב", אלא בעיה של ניהול קשב.

לפעמים זה "יותר מידיי קשב". לפעמים זה מתבטא בחוסר יכולת להפסיק מה שאתה עושה ולהמשיך הלאה, גם אם אתה בכנות רוצה. להפסיק את המשחק מחשב, שנותן פידבאק קוגניטיבי מיידי, וללכת למפגש חברתי שקבעת, לעבור מנושא מעניין שאתה קורא עליו בעבודה, למשימה שצריך לסיים בדחיפות למחר. זה פשוט קורה פחות, ולא נראה בעיני הסביבה כ"בעיה", אבל הצד המשלים של ה"היפראקטיביות".

לגבי מה שכתבת, אני מסכים במאת האחוזים.
אפשר אפילו לשים את זה בתחילת האשכול כהסבר להורה שיגיע לפה אחרי חיפוש בגוגל...
ישן 19-11-2013, 03:20

אני לא יודע מה המספרים באמת של קוי למידה והפרעות קשב וריכוז, אבל זאת אחת הבעיות הכי גדולות של המאה הזאת, כאשר אני מכניס את כל הבעיות מלידה או כתוצאה מהסביבה לאותו תיק.

תחשוב על אדם על בעיות של קוי למידה והפרעות קשב וריכוז, עצם העובדה שזה כבר לא טאבו אנשים עם בעיות כאלה לא צריכים להסתיר את זה בניגוד לעבר וחלק מההורים מקבלים את זה.

פעם היה צריך לחכות שנה או חצי שנה עד שמשהו בבית הספר יבדוק את זה בכלל וחשבו שזה מחוסר רצון ללמוד. יש אנשים שמעל לגיל 25 ולא יודעים שהם סובלים מבעיות של קוי למידה והפרעות קשב וריכוז וכמה החיים שלהם נפגעו מזה עד היום, ולכן זה שינוי חשוב מאוד למי שבאמת סובל מאותן בעיות.

ישן 17-11-2013, 23:26
חסום

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי linuxsboot שמתחילה ב "הבעיה היא עם הפרעות קשב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי linuxsboot
מצד שני בעיות הפרעות קשב וריכוז יכולות להתחיל כיום גם בגלל אופן החיים שלנו ולא באופן מולד בכלל, אשמת ההורים או הסביבה שבה הילד גודל.

פשוט לא נכון.

שום כמות של טלוויזיה, מחשב, חינוך לקוי, או השפעה חברתית, לא יכולה לגרום להפרעות קשב וריכוז. זאת הפרעה פיזיולוגית במהותה. הגורמים שלה ידועים, והמאפיינים הפיזיולוגיים שלה ידועים.

הטענה הזאת נובעת מחוסר הבנה של אופי ההפרעה. ילד, שיותר מעניין אותו לראות פאוור ריינגרס מלעשות שיעורי בית, לא סובל מADHD . ילד שסובל מAdhd לא משנה כמה הוא רוצה, מאוד מאוד יתקשה להתמודד עם שיעורי הבית שלו, גם אם הוא יודע את כל החומר.

אגב, לרוב הילדים שסובלים מ adhd יהיו שלל בעיות התנהגות, ובעיות חברתיות, בעיקר בגיל צעיר.

נערך לאחרונה ע"י Colonel Korn בתאריך 17-11-2013 בשעה 23:39.
ישן 18-11-2013, 00:09

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Colonel Korn שמתחילה ב "[QUOTE=linuxsboot]מצד שני..."

אני יכול לומר לך שיש מוזיקאי שאתה והרוב פה מכירים שעבר איבחון של האנשים המתאימים עם אישורים לאבחן אנשים עם לקוי למידה בגיל מאוחר ומצאו שיש לו הפרעות של קשב וריכוז וזה לא היה מולד אצלו אלא אימא שלו גרמה להן לא בכוונה או מחוסר אהבה. אותה אימא מרגישה אשמה מאוד בנושא הזה גם אמרה לו סליחה שאין לה הרבה מה לעשות לעזור לו בגילו, כי היא לא רצתה לפגוע בבן שלה אך עשתה את זה מבלי להבין את זה בכלל.

יש מאבחנים עם האישורים לעשות את זה, שמאשרים שיש בעיות שהסביבה גורמת ולא זכינו בהן מלידה, אך מצד שני יש גם כאלה מלידה כמו שאתה מדבר עליהן, אבל כולן תחת הפרעות קשב וריכוז בגדול כיום.

יש אנשים שיש להם בעיה מלידה ובעיה מהסביבה בגלל הורים שלהם וזה מוכר באיבחון שלהם וזה רשום ומוכר בטכניון, אונברסיטה, מכללות ומשרד החינוך ובצה"ל. תבדוק מהו איבחון לתארים שהוא לא איבחון רגיל אלא מקיף ומעמיק בניגוד לזה של היסודי/תיכון ותראה שאתה טועה, כאשר ל s.a.t יש איבחון נפרד חוץ מזה.

ישן 19-11-2013, 18:00

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Colonel Korn שמתחילה ב "מיומנות הקשבה? מה שאתה אומר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Colonel Korn
מיומנות הקשבה?

מה שאתה אומר נשמע מאוד מעניין. מאבחנים שעושים מחקר... עד כמה שאני יודע יש איזשהו קשר סטטיסטי בין הפרעות קשב להפרעות למידה, אבל טיב הקשר לא ברור...
אפשר לינק למחקרים האלה?

היה לי יום ארוך מאוד ולכן הנה ההסבר על המאבחנים.
המאבחנים שעושים את האיבחונים נותנים לנבחן תלמיד/סטודנט את סיכום הבחינות ומה מגיע לנבחן, אבל את האיבחון עצמו כולו לא נותנים בארץ, ולכן נוצר מצב שבו אחרי שהאיבחון פג או צריך לתקן אותו חייב לחזור לאותו מאבחן בשביל לשלם פחות כסף על חידוש או עידכון האבחון של הנבחן או ללכת למשהו אחר ולעשות הכל מחדש ולשלם שוב סכום על איבחון חדש לחלוטין. לכן מי שעושה את האיבחונים הללו יש לו/ה מספיק חומר למחקרים בגלל שהחומרים המלאים נשארים אצל המאבחנים.
עכשיו בו נגיד שאדם כזה עושה 10 כאלה בשבוע של הפרעות קשב וליקוי למידה, תעשה חשבון כמה חומר יש לו אחרי 8 שנים של עבודה וככה הלאה וחלק מהמאבחנים גם נותן טיפולים של תרופות וטיפולים שלא כוללים תרופות כמו כיצד לגשת לקטע של טקסט או כיצד לפרק דברים בשביל להבין אותם יותר בקלות.

אני יכול לומר לך שחלק מאותן בחינות למצוא ליקוי למידה ובעיות קשב וריכוז תמצא גם בבחינות המיון לחברות גדולות בשוק לתפקידים שונים וגם צה"ל משתמש בזה שהוא צריך את זה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:23

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר