לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-02-2014, 18:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "חחח עוד בדיחה מבית היוצר של..."

ובאיזה מתאר צריך להיות מסוגל ללכת 120 או 90 ק"מ בקצב 5?
לשבוע מלחמה רלוונטיות הרבה יותר גדולה, וקושי הרבה יותר גדול מאשר למסע, ובמיוחד כאשר לא הולכים "פראייר" אלא עם כל הפקעלך. הפואנטה פה היא לא המרחק - 180 ק"מ ב-12 יום זה 15 ק"מ ביום, וזה בהחלט מרחק סביר הרבה יותר למתאר לחימה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-02-2014, 20:19
  IronKnife IronKnife אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.06
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ובאיזה מתאר צריך להיות מסוגל..."

באף מתאר לא צריך להיות מסוגל ללכת את המרחקים האלה, וזו בדיוק הפואנטה... כל אקט דבילי כזה מעל 60-70 ק"מ הוא סתם לניפוח האגו ולא תורם כלום ושום דבר לכשיריות שבאמת צריך... לא 180 ולא 90 זה הכל בלבול שכל במקום שיתחילו להשקיע את הכסף והזמן שיתבזבז בשטות הזאתי על דברים וכשירויות שבאמת צריך סתם זורקים כסף לפח... לדוגמא אפילו ציוד לוחם בסיסי ונורמלי שזה הדבר הכי חשוב בסופו של דבר בכשירות לוחם חסר כי אין כסף אבל לעשות הפקה של 12 יום זה הרבה יותר מגניב מלהביא סוף כל סוף כפפות לחימה לאנשים שמתעסקים עם נשק חם!! הדבר הכי בסיסי שיש!! או המצב כיום שלכוחות סדירים בערך חצי מהציוד לחימה הוא מימי הפלמח... בוא אני אראה לך על מה אפשר להוציא עוד כסף בצה"ל רק על כשירות ציוד בלי להיכנס לכשירות לחימה ומקצועיות בסוגי לוחמות שונים:
שקיות שתייה ולא מימיות, קסדות קלות ללוחמים, יותר אמרלים לרמת הכיתה, ווסטים נורמליים, ברכיות שלא נופלות מהברכיים, ועוד ועוד ועוד אני די בטוח שבכל מקרה אתה מכיר אפילו יותר טוב ממני את המצב של חוסר הכשירות בציוד ובטח שאין מה לדבר על יותר אימוני נמ"ר/לש"ב/סבך/חבלה/שת"פ/סיור ועוד ועוד ועוד אפשר לכתוב פה עד מחר אבל השורה התחתונה שבצה"ל מתרכזים בכל הדברים הלא נכונים.
אני השתחררתי לאחרונה משירות סדיר בגולני בתור סמל מחלקת ניוד, רתק וצלפים במחלקת ה-6 ואח שלי עכשיו בהכשרה בבא"ח גולני וכל מה שרשמתי רלוונטי לחוויות אישיות שעברתי רק לאחרונה בסדיר. לגבי המילואים אני רק יכול לשער כמה המצב גרוע...
ישן 20-02-2014, 20:34
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "באף מתאר לא צריך להיות מסוגל..."

"הפקה של 12 יום" אתה מודע לכך שרוב המלחמות של צה"ל ארכו זמן כזה או ארוך יותר, רוב היחידות קיבלו מעט מאוד זמן מנוחה בזמן הזה, ויש לא מעט פלוגות וגדודים שהלכו 5-15 ק"מ ביום לחימה? תעקוב אחרי התנועה של חטיבה 55 ביוה"כ, או גדוד 13 או 51 ביוה"כ, או חטיבת הצנחנים וגולני ב82', או כמעט כל גדודי החי"ר ב-2006. "ההפקה" הזו, כדבריך, היא אולי הדבר הכי קרוב ללחימה שהחיילים האלה קיבלו במהלך ההכשרה שלהם, והלוואי שההפקה הזו היתה נמתחת לכל האימון המתקדם.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-02-2014, 00:07
  The_last_Apachi The_last_Apachi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.08
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "תשמע מי שחי בעבר לא מתקדם..."

אז מה עדיף? לתרגל נסיעה בבט"שית? גם אני חשבתי ככה כשהתגייסתי באוג' 04. לבנון מאחורינו, הנתקות מעזה ואז קיבלנו את גשמי קיץ ואת לבנון. ומה נראה לך שמישהו הביא לנו את האוכל והנשק ללבנון במשלוח אקספרס בחינם ברכישה מעל 150 ש"ח?
שבוע מלחמה זה אחד התרגולים היותר טובים שאני מכיר, אני לא יודע האם שווה לותר בגללו על המסורת של המסע, אבל תרגיל רצוף של כמעט שבועיים יכול להכניס הרבה מאוד תובנות דרך הרגליים לאלה שרוצים לשאת את האדומה, החומה, הסגולה או סתם רוצים להיות בלהקה צבאית. ואני בכלל גולנצ'יק, אז כו***תק הצנפים האלה

ישן 21-02-2014, 01:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "תשמע מי שחי בעבר לא מתקדם..."

אתה מכיר מלחמה שבה החי"ר הלך 5 ק"מ ואז הלך לישון שבועיים? Do tell.
בכל מלחמות ישראל יחידות נלחמו ברצף והלכו ברגל ממקום למקום, כאשר באמצע נלחמו. עכשיו יכול להיות שאני חי בעבר - מודה באשמה. אבל אלא אם כן יש לך איזו יכולת נבואית, אתה מסתמך על נסיון העבר והמצב כיום.
מצד שני, אתה יכול למצוא כאן מספר לא קטן של אשכולות בהן גם אני וגם אחרים חזינו בדיוק לא רע מה יקרה ב-2006.
מה הטיעון שלך?

ישן 21-02-2014, 15:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "אני פשוט אגיב לשלושתכם ביחד..."

ב-2004 החליטו בצבא לקצץ במסעות כומתה ומסעות בכלל כי "לא הולכים יותר את המרחקים אלה". ב-2006 זה ביטא את עצמו בכוחות שלא מסוגלים ללכת עם משקלים את המרחקים שהם נדרשו. כוחות נתקעו באמצע תנועה ביום, והשאירו הרבה מים ומזון מאחור. וזה היה בלחימה מוגבלת מול ארגון גרילה.
אולי ניתנה לך הנבואה ואתה יכול להבטיח שלא צריך לשמר את הכשירות הזו, אבל אני אזכיר לך את זה אחרי הסיבוב הבא מול החיזבאללה. אה - וגם ב-2006 היו אכזריות - לא הרבה נסעו עליהן, אתה יודע.

לבסוף, יש כאן את הצד ההכשרתי שאתה מתעלם ממנו לחלוטין. היתרון בתרגיל כזה לחיילים הוא הקניית המסוגלות האישית - ללכת מרחק עם משקל כבד ובמחסור של שינה ולבצע לחימה יעילה לאחריו. עוד מעט תאמר לי שאין שום צורך בניווט 40 ק"מ בקורס קצינים...

נ.ב. ב-2006 היו יחידות שנעו מרחקים דומים ברצף יותר מכמה ימים בודדים, ככה שגם הטענה הזו שלך לא נכונה.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-02-2014 בשעה 15:14.
ישן 20-02-2014, 19:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי יקירר שמתחילה ב "במקום שהם יעשו יותר לש"ב,..."

באמת? אתה חושב שעושים יותר מדי שטח פתוח? אתה חושב שאתה בכשירות ללחימה במשהו שהוא יותר ממטרות קרטון בש"פ? אתה חושב שהביצועים של חיילי צה"ל בלבנון 2006 הראו שליטה של חיילים ומפקדים בלחימה בש"פ?

ישן 20-02-2014, 20:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "אתה חושב שגם עם יעשו עוד 5..."

די ברור לי ששניכם לא מבינים מה מנסים להשיג בהכשרה. כל שבועות הש"פ אותו דבר? ממש לא. אימון כיתה שונה מאימון מחלקה ששונה מאימון פלוגה ששונים מאימון ממוכן. המטרה היא לבנות יכולת לחימה במסגרת, לאמן את החיילים ואת המפקדים בלחימה שאינה אישית אלא קבוצתית - תמרון ואש ברמה יחידתית. עוד חמישה שבועות ש"פ יאפשרו למפקדים וחיילים גם ללמוד מטעויות, אבל זה סיפור אחר.
אימון ש"ב ושטח סבוך הוא אימון שנבנה על גב היכולת הזו - הוא לא נמצא בריק, שלא לדבר על כך שסבך וש"ב בגדול הם אותו דבר. ללחימה בשטח "סגור" דגשים משלה, אבל מי שמבין את עקרונות הלחימה של מחלקה/פלוגה/גדוד, יסתגל מהר מאוד. מי שלא, גם עוד חודש אימון ש"ב וחודש סבך לא יעזרו לו. זו הסיבה שיחידות מילואים שקיבלו הרבה פחות אימון בש"ב מאשר הסדירים תפקדו הרבה יותר טוב מהם ב-2006.
קוראים לזה מקצועיות.

ולשאלתך - רוב הלחימה ב-2006 היתה ש"פ. רוב השטח היה במקרה הטוב כפרי, לא עירוני. רוב הלחימה ברמת הגולן הסורי תהיה בש"פ, וכך גם במקרה של מלחמה עם מצריים.

ישן 20-02-2014, 20:54

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "די ברור לי ששניכם לא מבינים..."

תשמע אני חס וחלילה לא מתכוון לזלזל בידע/ניסיון/כל דבר אחר שלך אבל הדברים שרשמת חלקיים מאוד... אף אחד לא טוען שש"פ צריך לצאת מתוכנית האימונים אבל מצטער מאוד ברמה"ג זו תהיה לחימת בולדרים שלא מלמדים אלא אם כן יש לך מזל גדול ואז חיילים מגיעים ולא מבינים מה רוצים מהם באימון ברמה"ג. בנוסף רוב הלחימה בלבנון תהיה סבך מכיוון שמאז 2006 כל 5 מטר יש שם שמורת טבע פחות או יותר עם מנהרות שזו גם לוחמה שאף כוח חי"ר בצה"ל לא כשיר בה... בשורה התחתונה יחס אימון בין ש"פ לשאר הלוחמות לא נכון בכל קנה מידה ומכיוון שאתה מומחה ללחימת חי"ר מפתיע אותי שאתה מתייחס ללש"ב ולסבך בגדול אותו דבר מכיוון שהם דברים שונים בתכלית... כל כך הרבה דברים שונים גם בלוחמה וגם בשטח עצמו אני לא מצליח להבין במה הן אותו דבר... כי בשתיהן יש תולעת?
ישן 21-02-2014, 01:35
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "תשמע אני חס וחלילה לא מתכוון..."

מה בדיוק ההבדל בין לחימת בולדרים לבין לחימת ש"פ? העובדה שטווחי הראיה יורדים? העובדה שיש יותר מחסות? העובדה שאתה נדרש לעבוד בטווחים קצרים יותר אם זה מה שעושה מבחינתך הבדל, אז צר לי - אתה לא מאומן (לא מפתיע, אתה לא לבד). עוד מעט תאמר לי שלחימת ש"פ בערפל דורשת אימון מיוחד. או לחימת ש"פ בשטח הררי היא שונה לגמרי משטח גבעי. אם אתה יודע להלחם בלילה חשוך בש"פ אתה תעמוד בפני כל הבעיות הטקטיות הבסיסיות של שטח סבוך, וש"ב ובולדרים. הפתעה!
אתה יודע מה - הנה הבעיה שלך במילה אחת - תולעת.
אם אתה לא מבין ש"תולעת" זה מילה מתוחכמת לתנועה בדילוגים אתה לא מאומן, ואתה גם לא משתמש בראש. אם אתה לא מבין שההבדל בין ש"ב לשטח סבוך הוא סמנטי, אתה לא מאומן. לכל מתאר יש דגשים משלו אבל העקרונות הבסיסיים - בטח ברמת המחלקה - הם בדיוק אותו דבר. ברגע שתשלוט היטב בעקרונות הבסיסיים - לתפוס את ההבדלים הבסיסיים וללמוד את הדגשים הספציפיים לכל מתאר זה סיפור הרבה פחות מסובך. זה לא עושה את זה לקל, אבל בהחלט לא מדובר באיזה משהו שונה לחלוטין כמו ששניכם עושים את זה.
תנועה למגע, תנועה בחיפוי, רתק, תמרון - הכל אותו דבר. אז בש"ב קווי ראיה קצרים יותר, מחסות זמינים יותר, ויש את מימד הגובה. בשטח סבוך אין מחסות, אבל יש מסתור אבל בכל מה שקשור בקווי ראיה זה בדיוק אותו דבר. ואתה יודע מה? אם היית יודע שטח מבוצר, היית מבין שתת קרקעי זה לא סיפור כ"כ שונה, אבל אם היית מבין שטח מבוצר היית מבין ששטח בנוי לא שונה כ"כ גם כן.

מה שאני כן יכול לומר לשניכם הוא שאתם לא מוכשרים כמו שלוחם צריך להיות, ואם אתם מפקדים, אז מצבכם גרוע עוד יותר (ורק מחזק את דעתי על מערכת ההכשרה הצה"לית הכושלת...)
נ.ב. - הנה דוגמה למדריך לחימה של פלוגת החי"ר בצבא ארה"ב. כדאי לשים לב מה יש ומה אין בתוכו.
http://armypubs.army.mil/doctrine/D...f/fm3_21x10.pdf

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-02-2014 בשעה 02:03.
ישן 21-02-2014, 06:03

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מה בדיוק ההבדל בין לחימת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
מה בדיוק ההבדל בין לחימת בולדרים לבין לחימת ש"פ? העובדה שטווחי הראיה יורדים? העובדה שיש יותר מחסות? העובדה שאתה נדרש לעבוד בטווחים קצרים יותר אם זה מה שעושה מבחינתך הבדל, אז צר לי - אתה לא מאומן (לא מפתיע, אתה לא לבד). עוד מעט תאמר לי שלחימת ש"פ בערפל דורשת אימון מיוחד. או לחימת ש"פ בשטח הררי היא שונה לגמרי משטח גבעי. אם אתה יודע להלחם בלילה חשוך בש"פ אתה תעמוד בפני כל הבעיות הטקטיות הבסיסיות של שטח סבוך, וש"ב ובולדרים. הפתעה!
אתה יודע מה - הנה הבעיה שלך במילה אחת - תולעת.
אם אתה לא מבין ש"תולעת" זה מילה מתוחכמת לתנועה בדילוגים אתה לא מאומן, ואתה גם לא משתמש בראש. אם אתה לא מבין שההבדל בין ש"ב לשטח סבוך הוא סמנטי, אתה לא מאומן. לכל מתאר יש דגשים משלו אבל העקרונות הבסיסיים - בטח ברמת המחלקה - הם בדיוק אותו דבר. ברגע שתשלוט היטב בעקרונות הבסיסיים - לתפוס את ההבדלים הבסיסיים וללמוד את הדגשים הספציפיים לכל מתאר זה סיפור הרבה פחות מסובך. זה לא עושה את זה לקל, אבל בהחלט לא מדובר באיזה משהו שונה לחלוטין כמו ששניכם עושים את זה.
תנועה למגע, תנועה בחיפוי, רתק, תמרון - הכל אותו דבר. אז בש"ב קווי ראיה קצרים יותר, מחסות זמינים יותר, ויש את מימד הגובה. בשטח סבוך אין מחסות, אבל יש מסתור אבל בכל מה שקשור בקווי ראיה זה בדיוק אותו דבר. ואתה יודע מה? אם היית יודע שטח מבוצר, היית מבין שתת קרקעי זה לא סיפור כ"כ שונה, אבל אם היית מבין שטח מבוצר היית מבין ששטח בנוי לא שונה כ"כ גם כן.

מה שאני כן יכול לומר לשניכם הוא שאתם לא מוכשרים כמו שלוחם צריך להיות, ואם אתם מפקדים, אז מצבכם גרוע עוד יותר (ורק מחזק את דעתי על מערכת ההכשרה הצה"לית הכושלת...)
נ.ב. - הנה דוגמה למדריך לחימה של פלוגת החי"ר בצבא ארה"ב. כדאי לשים לב מה יש ומה אין בתוכו.
http://armypubs.army.mil/doctrine/D...f/fm3_21x10.pdf

אני אתחיל מההסוף. אתה לא מכיר אותי כמו שאני לא מכיר אותך ואומנם אין לי כותרת מגניבה של מומחה מתחת לשם אבל אל תדאג לרמת המקצועיות שלי. אל תנסה גם לאמוד עליה מקריאה של 20 פוסטים של בפורום. אם זה מעניין אותך מעבר להכשרה וקורס מ"כים עשיתי גם 4 אימונים מלאים בגדוד בתור חייל במבצעית, מ"כ וסמל במסייעת וקורס קצינים שלם(להב+גפן) ככה שחבר אולי אני לא מומחה הדור לתו"ל אבל אני למדתי בשלוש שנים האחרונות את כל הידע שלי ולא לפני 20 שנה. הדעה שלך על מערכת ההכשרה הצה"לית הכושלת היא נכונה ברובה אבל אתה צריך להבין שגם הלחימה השתנתה בצורה ניכרת ולהתקדם עם הזמן, מתי הפעם האחרונה שראית כוחות סדירים מתאמנים בהיקף גדול עם האמצעים החדשים כמו הנמ"ר? בקיצור שיהיה בהצלחה אני לא הולך להיכנס לנושאים אישיים.

בנוגע להבדלים בין הלוחמות- אני פשוט לא מבין מה אתה רוצה, אתה בעצמך כותב חלק מההבדלים כגון מחסות לעומת מקומות מסתור, מימד הגובה, קווי ראייה, שיטת התקדמות שונה ועוד כל מיני דברים טובים- וואו אז בכל הלוחמות יש רתק תמרון תנועה למגע ותנועה בחיפוי, so what? בו אני אגלה לך סוד- גם בכל לוחמה יש לך נשק ואתה צריך לירות ולפגוע באויב... מה זה אמור להביע?? אם לא תנוע למגע אז איך תגיע? אם לא תחפה איך האחרים יתקדמו? כנ"ל רתק ותמרון שזה פחות או יותר דברים דומים שניים האחרונים. הלוחמות הן שונות וכל ניסיון למצוא להן בסיס משותף הוא ניסיון דבילי מכיוון שברור שיש להן מכנה משותף!! הוא להתקדם בדילוגים אל היריב תוך כדי חיפוי!!! אבל כל השאר הוא שונה ואם היה טעם הייתי מתחיל לפרט את השוני אבל יש לי הרגשה שאין שום טעם וזה לא יתרום דבר לדיון מלבד שתמשיך להתבצר בעמדתך שאנחנו לא מאומנים והכל פחות או יותר אותו דבר "רק" עם מימד גובה ומחסות ועוד אלף אלפי הבדלות...

בנוגע לשטח מבוצר, יצא לי לעשות בערך 3 שבועות+- במצטבר בשירות שלי עם שטח מבוצר/תת קרקעי וזה בלי להיכנס לאימוני הסבך הנטו שעשיתי, אני מכיר את הלוחמה הסר דאגה מליבך. תת קרקעי שונה מלש"ב במספר רמות וזו גם הסיבה שאין אף כוח בצה"ל שמוכשר להיכנס לתת קרקעי מלבד 4-5 צוותים בשתי יחידות מיוחדות והדבר נאמר בריש גלי גם ע"י כל הרמ"דים/רע"נים העוסקים בעניין וגם רשום בתו"ל, ומעבר לזאת גם אני גם יכול להגיד לך מחברים טובים שלי ששירתו במקביל אליי בתפקידים של סרמ"ד סבך באליקים או סגן מפקד בי"ס באגוז שתת קרקעי וכוחות חי"ר מבחינת התו"ל(!!!) לעולם לא יפגשו... אני בדעה נחרצת שזה דבר שגוי מיסודו ואין שום סיבה לא לערוך אימונים מקיפים בלוחמה הזו אבל זה כבר דיון אחר...

נערך לאחרונה ע"י IronKnife בתאריך 21-02-2014 בשעה 06:29.
ישן 21-02-2014, 14:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]מה בדיוק ההבדל..."

אה, נכון... אחרי סיום שירות הקבע שלי לא עשיתי בכלל מילואים....
בא נבהיר את זה בצורה הכי פשוטה. העקרונות הבסיסיים בלחימת החי"ר לא השתנו הרבה מאוד זמן. השאלה אם לבצע חיפוי לרחוק או חיפוי לגובה לחלוטין לא הופכת את הלחימה ל"משהו שונה לחלוטין". לחייל שלמד בצורה נכונה ויסודית רק ש"פ יש יותר סיכוי להסתגל בצורה טובה ללחימה במתארים אחרים, מאשר חיילים שהשקיעו את זמנם בלחימה במתאר סבך/ש"ב/תת קרקעי על חשבון בניית היסודות. יש לנו הוכחה מצויינת לכך מ-2006, והלחימה לא התשנתה משמעותית מאז, למרות ההיפרונטילציה של כל הגורמים שאתה מצייין.
לצערי, אתה (כמו קצינים רבים אחרים) חושב שהדור שלך המציא את לחימה מחדש - והוא לא. אני אולי "זקן" אבל יש לי נסיון מצטבר וראיה לאורך זמן של כל מה שמקולקל בצבא, וחלק מזה זה בדיוק מה שאתה חושב שחשוב.

לצערי, הנסיון מלמד שהדרך היחידה לשכנע אתכם זה באימון ריאלי בו אתם חוטפים בעיטה בפנים (ועשיתי את זה לא פעם בזמן השירות שלי) בגלל כל החוסרים המקצועיים שלכם.
ואגב, אני בהחלט יכול לדעת מה הרמה המקצועית שלך רק מהפוסטים כאן - זה ממש לא קשה. מי שמתייחס ל"תולעת" כאל תמרון מיוחד ולא אל מה שהוא - תנועה למגע בדילוגים בטור, עקרונות הלחימה לא יושבים אצלו בראש.
זה אומר שאתה לא יודע לתרגם את עקרון האבטחה לצרכים בשטח. פעם אתה נע למגע בטור, פעם אתה נע למגע ב-1 לפנים ופעם אתה נע למגע ב bounding overwatch (שהעובדה שאין לזה מונח בעברית היא די בזיון).
כשאתה תקוע בתולעים, אתה לא מסוגל לזהות את המגוון השלם של האפשרויות בתנועה למגע.

בקיצור - אתה תקוע בטכניקה הקרבית וחושב שזה מהות הכל. זה לא. וזה חבל שזה מה שקיבלת מקורס קצינים.

ישן 21-02-2014, 20:22
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי IronKnife שמתחילה ב "הבנתי. אין לי צורך יותר לקרוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי IronKnife
הבנתי. אין לי צורך יותר לקרוא את דברי(חוסר) הטעם שלך, לא מבחינה אישית וקל וחומר שלא מבחינה מקצועית כל עוד לא תבין שאתה כבר לא ב2006 ותלמד לקרוא את דבריי לעומק... שיהיה לך בהצלחה ושבת שלום

אני אמנם לא חי"רניק, אבל ב-2006 הייתי בסדיר. תרשה לי לספר לך, שעד 12.7.2006, היו המון כמוך, שבמקום להגיד "אנחנו כבר לא ב2006" אמרו "אנחנו כבר לא ב2000", וחשבו שהמציאו את הצבא מחדש בשטחים, ושלא צריך יותר כל מיני כשירויות שהיו צריכים "פעם". מהר מאד הם התבדו.

אני לא יכול ללמד אותך דבר וחצי דבר על חי"ר, אבל כן למדתי מנסיון החיים הקצר שלי, שזה שאתה לומד משהו בצבא שלוש שנים או עושה משהו עשר שנים לא אומר בהכרח שאתה עושה או לומד אותו נכון.
לפני שלומדים דברים וממציאים דברים חדשים חייבים להכיר את היסודות.

ישן 21-02-2014, 15:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "בשביל להבין את הדברים שאתה..."

צריך להתאמן בהם, בהחלט. צריך יותר לדעת את הבסיס. אתה מתכנת, נכון? תחשוב על ההבדל בין מישהו שלומד את הלוגיקה של תכנות ולומד לכתוב אלגוריתמים, לעומת מישהו שלומד כמו תוכי את הפקודות של שפה אחת, ומבלי להבין את הלוגיקה. למי יהיה יותר קל לבצע דברים שלא למדו, ולמי יהיה יותר קל לעבור משפה אחת לשניה?

ישן 21-02-2014, 15:50
  Tom.Cruise Tom.Cruise אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.02.14
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "צריך להתאמן בהם, בהחלט. צריך..."

הדעה הלא מקצועית שלי, היא שמאז מלחמת העולם השנייה הלוחמה הקרקעית לא השתנתה ברמה העקרונית. יש אמצעים חדשים, ראיית לילה על סוגייה, מזל"טים שמאפשרים לצפות ו"לסייר" , כלי נשק חדשים מדוייקים ורבי עוצמה, אמצעי מיגון משופרים, כלי רכב ניהיו יותר זמינים ויותר טובים, ואמצעי איגוף חדשים, אבל העקרונות נשארו. גם אם יש צורך להתאים את אופן הלחימה, או הטקיטיקה לאמצעים, הבסיס לא השתנה. לש"ב נשאר לש"ב, כיבוש עיר נשאר כיבוש עיר, לוחמה דרך יערות רוסיה או פולין, לא מאוד שונה מלוחמת ג'ונגל בויאטנם, או בסבך של לבנון, ולחימה משולבת של שריון וחי"ר לא השתנתה בהרבה. הארטילריה יותר מדוייקת, אבל שמרה על אותם תפקידים. וגם העקרונות של קרבות שיריון לא השתנו יותר מידיי...

אני רק בעד ללמוד את הבסיס, ולהבין שכלים טקטיים בגדול תקפים לכל סביבה, שדילוג בין מכסות הוא דילוג בין מכסות, תצפית, שליטה על שטח, תמרון, וכו' ,תקפים בכל סביבה... אבל זה דברים שצריך להתנסות בשביל להבין.

בגדול אני חושב שאתה צודק... אני רק אומר שצריך להתנסות בכל הדברים האלה בשביל להבין אותם... ההיגיון שלי גם אומר שעדיף להתאמן נגד כוח שמדמה אוייב ולא לוחות קרטון...

-----
אגב, הדיון הזה קצת מתחבר לשני הדיונים הקודמים (עתודאים, ומכים) בקטע של רמת הכשרה, שימור ובניית יכולות, ותקציב...

נערך לאחרונה ע"י Tom.Cruise בתאריך 21-02-2014 בשעה 16:07.
ישן 21-02-2014, 17:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Tom.Cruise שמתחילה ב "הדעה הלא מקצועית שלי, היא..."

הוא בהחלט מתחבר. ואגב, לאימון מול מטרות קרטון תפקיד שונה מאשר אימון דו"צ - הראשון מאפשר תרגול של שליטה בכוח, והקנייה של יכולת לחימה של פרט בתוך כוח. אימון דו"צ הוא יותר טקטי במהותו (וחבל שלא מתרגלים אותו מספיק).

ישן 20-02-2014, 21:05
  יקירר יקירר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.10.10
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "די ברור לי ששניכם לא מבינים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
די ברור לי ששניכם לא מבינים מה מנסים להשיג בהכשרה. כל שבועות הש"פ אותו דבר? ממש לא. אימון כיתה שונה מאימון מחלקה ששונה מאימון פלוגה ששונים מאימון ממוכן. המטרה היא לבנות יכולת לחימה במסגרת, לאמן את החיילים ואת המפקדים בלחימה שאינה אישית אלא קבוצתית - תמרון ואש ברמה יחידתית. עוד חמישה שבועות ש"פ יאפשרו למפקדים וחיילים גם ללמוד מטעויות, אבל זה סיפור אחר.
אימון ש"ב ושטח סבוך הוא אימון שנבנה על גב היכולת הזו - הוא לא נמצא בריק, שלא לדבר על כך שסבך וש"ב בגדול הם אותו דבר. ללחימה בשטח "סגור" דגשים משלה, אבל מי שמבין את עקרונות הלחימה של מחלקה/פלוגה/גדוד, יסתגל מהר מאוד. מי שלא, גם עוד חודש אימון ש"ב וחודש סבך לא יעזרו לו. זו הסיבה שיחידות מילואים שקיבלו הרבה פחות אימון בש"ב מאשר הסדירים תפקדו הרבה יותר טוב מהם ב-2006.
קוראים לזה מקצועיות.

ולשאלתך - רוב הלחימה ב-2006 היתה ש"פ. רוב השטח היה במקרה הטוב כפרי, לא עירוני. רוב הלחימה ברמת הגולן הסורי תהיה בש"פ, וכך גם במקרה של מלחמה עם מצריים.

אין ספק שצריכים לתרגל את הפיקוד, השאלה היא אם תרח"ט צריך להיות שבוע/אם תרג"ד צריך להיות שבוע (ואף יותר הגיע גם ל-9 ימים), זה הכרחי?
בסוף, אולי המפקדים משתפרים אבל החפ"שים כבר מורגלים לנוהל הקבוע של הכיבוש.
מה שהתכוונתי מלכתחילה הוא, שלש"ב היא לחימה הרבה יותר מסובכת שאין לה סוף,
והמשפט שהכי חשוב הוא ואם החיילים לא מוכנים לזה אז פי כמה שהמפקדים לא מוכנים לזה.
ואני אומר את הדברים מהרבה ניסיון והיכרות בנושא לצערי.

ישן 21-02-2014, 01:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי יקירר שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]די ברור לי..."

אתה חושב שלבצע לחימה רציפה לאורך זמן (על כל ההיבטים שלה) היא משהו שלא צריך להתכונן אליו? יכול להיות שמשהו חדש התרחש אבל אתה מכיר דרך להבין את המשמעויות של לחימה רציפה, בין אם ברמת היחידה ובין עם ברמת הפרט, מבלי לבצע אותה? כי אם לא, אז כדאי שתתאמן לפחות באותה רמת קושי, אם לא יותר, כמו מה שאתה תתקל בו בלחימה. אחרת יהיו לך חיילים שישאירו מים ומזון על גדר המערכת וידרשו אילתורים בשביל למנוע אבדן כ"א בהתייבשות.

לגבי הסיפא - יכולות שנבנות על בסיס רעוע יהיו רעועות אף יותר. אתה לא יכול לאמן בש"ב מבלי לבנות יסודות של לחימה יחידתית. עובדה - חיילי הסדיר של 2006 היו מיומנים הרבה יותר מהמילואים בלחימה בש"ב. אבל איכות העובדה שלהם היתה נחותה לעומת אנשי מילואים שהשתחררו לפני 2000. מה שאתה מדגים, יותר מהכל, זה איך צה"ל לא הצליח להתאושש מהניוון של 2000-2006.

אם כבר מדברים על "תקוע בעבר" - לפני 2006 אני ואחרים כאן חזינו בדיוק מה יהיו הבעיות של צה"ל בלחימה. אני חושב שיש מספיק משקל לניתוח שלי.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 21-02-2014 בשעה 01:37.
ישן 22-02-2014, 20:47
  אלעד105 אלעד105 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.03.07
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי יקירר שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]די ברור לי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יקירר
אין ספק שצריכים לתרגל את הפיקוד, השאלה היא אם תרח"ט צריך להיות שבוע/אם תרג"ד צריך להיות שבוע (ואף יותר הגיע גם ל-9 ימים), זה הכרחי?
בסוף, אולי המפקדים משתפרים אבל החפ"שים כבר מורגלים לנוהל הקבוע של הכיבוש.
מה שהתכוונתי מלכתחילה הוא, שלש"ב היא לחימה הרבה יותר מסובכת שאין לה סוף,

הגעתי כחייל לפלוגה המבצעית בשריון, מיד אחרי שהגדוד ביצע תרג"ד או תרח"ט. המח"ט הגיע לביקור בגדוד לפני עלייה לקו כחול.
בשיחה של המח"ט עם הפלוגה, אחד המ"מים שאל את אותה השאלה שאתה שאלת לפי מה שהבנתי: "מה הצורך תרח"ט / תרג"ד ארוך?"
תשובתו של המח"ט היתה: "תרח"ט זה לא תרמ"ח כפול שלושים אלא משהו בסדר גודל אחר שמדמה ומתרגל דברים אחרים ואנשים אחרים."
הוא הוסיף: "אם אתה חושב שאתה והחיילים שלך מאומנים מספיק, תגוון אתה את התרגיל, תיתן לב' או לא' שלך להוביל את המחלקה."
אני הייתי מוסיף תתרגל גם את אחד התותחנים בתור מפקד, תעבוד על מקרים קיצוניים כמו איבוד קשר ולתרגל תנועה בדגלים, ועוד כהנה וכהנה.

אני חושב שיש בעיה מסוימת בסדיר (גם לי הייתה את הבעיה הזו) של היצמדות להישגים נדרשים כמו להגיע לתרח"ט ולעבוד בדיוק על פי כללי המסגרת שהוכתבו מראש על ידי הרמה הממונה. בכל מקום חשוב להגדיל ראש ולהיות יותר יצירתי מאשר התרגיל עצמו כיוון שמטרות התרגיל הם בדרך כלל די שטחיות.

ישן 22-02-2014, 06:27
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלון בר שמתחילה ב "תלו את (מסע) הכומתה: הצנחנים ב"מלחמה""

אני בעד. בסוף המסורת היא לא המרחק אותו צועדים, אלא העובדה כי את הכומתה (ואין זה משנה לצורך העניין מה צבעה) יש להרוויח באקט של מאמץ מאתגר. הכומתה היא, בעיני כמעין חותמת לפרק הכשרה. אלו שזוכים לה, ברמת העיקרון (כי ברור שיש לזה חריגים), מקבלים סימן היכר לזה שסיימו פרק הכשרה. בעיני השינוי התאים את האימון והמאמץ להכשרה הנדרשת למלחמה. זה מחבר את האימונים לכדי מאמץ עצים שמאתגר, מלמד, ומכין טוב יותר את הפלוגה כולה ואת הלוחם הבודד למצב מלחמה. ולבסוף לאחר השלמת האימון הקשה הזה (שמשלב בתוכו צעידה ארוכה, כמעט כפולה באורכה ממסע ה-90 שאני עשיתי בצנחנים למען הכומתה) מקבלים הצנחנים את הכומתה האדומה. בסך הכל יופי של רעיון.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 22-02-2014, 14:34
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
לא בהכרח
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אלון בר שמתחילה ב "תלו את (מסע) הכומתה: הצנחנים ב"מלחמה""

חשיבה מחדש זה טוב. לשבור מסורת רק אם המטרה של המח"ט שמגיע לדקה וחצי לעשות לעצמו תרגיל יחצנ"י בדרך לתפקיד הבא אז אני מתנגד.

אני עוד מהדור שהלך 120 ק"מ בשביל לקבל את הכומתה ולקח לרובנו כשבוע להתאושש לגמרי. אבל המטרה של להרים את רף הקושי, המאמץ וההישג האישי, הושגה. גם בהשוואה למסכם המסלול שהיה ארוך וקשה יותר, עדיין נשמרה החוויה המרוכזת הזאת בראש וברגליים. חברה שמסיבה כלשהיא לא עשו/גמרו את המסע הצטרפו באמצע המסלול לצוותים צעירים כדי לוודא שגם הם עברו את החוויה.

למה כן אולי לבטל? אם זה לוקח זמן אימונים חשוב ואם גורם ליותר מדי פציעות משביתות. אבל אם זה אירוע מכונן, בסוף שלב במסלול, המהווה פסגה אישית וחיילית ושלא גורם הרבה נזק, אז לא. וזה לא צריך להיות במקום אימון אחר אלא בנוסף אליו. אח"כ יוצאים לרגילה או שבת ומתפנקים בבית.

המקבילה למאמץ היא אולי ריצת מרתון אליה חייבים להכין את הגוף היטב. אם כיום סרגלי המאמצים יותר סלחניים אז אולי הטירונים לא מגיעים בכושר פיזי מספיק לסיים את העניין בצורה טובה או מכובדת. בגלל זה כבר קוצרו המסעות. אם ממשיכים לקצר או לבטל אז אולי בעיית הכושר מחריפה.
ישן 22-02-2014, 15:14
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי vitaman שמתחילה ב "לא בהכרח"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי vitaman
המקבילה למאמץ היא אולי ריצת מרתון אליה חייבים להכין את הגוף היטב. אם כיום סרגלי המאמצים יותר סלחניים אז אולי הטירונים לא מגיעים בכושר פיזי מספיק לסיים את העניין בצורה טובה או מכובדת. בגלל זה כבר קוצרו המסעות. אם ממשיכים לקצר או לבטל אז אולי בעיית הכושר מחריפה.

מה הערך של סרגל המאמצים הזה, אם לא תפרוץ מלחמה תוך, נגיד, חודש מיום סיום הטירונות? הרי תוך זמן לא ארוך החיילים כבר לא יהיו מסוגלים לבצע שוב את המאמצים האלה. בטח ובטח שלא מילואימניקים.

ישן 22-02-2014, 16:19
  vitaman vitaman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.09
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "[QUOTE=vitaman] המקבילה למאמץ..."

השאלה שלך נכונה. סרגל המאמצים ובניית הכושר הם תלויי יחידה, ייועדה ומסלול ההכשרה שלה. אצלנו, סוף טירונות היחידה ומסע הכומתה היו רק נדבך בדרך למסלול מפרך שנמשך עוד יותר משנה אח"כ. אבל חשיבות המסע היה בהעלאת הסף הפסיכולוגי למה החייל יכול להגיע. אח"כ הרבה דברים נראים הרבה יותר קלים בהשוואה.

לגבי המילואים זו בעיה אחרת. בגלל זה רוב הפציעות במילואים הן אורטופדיות. שמירה על כושר כבר הופכת לאחריות אישית משום שבמתכונת המילואים הנוכחית שום אימון לא יכול להכין אותך פיזית למאמצים הנדרשים.

גם במילואים אני נדהם מחדש לראות עד כמה "זכרון השריר" עובד ואיך אנשים, גם אחרי הרבה שנים עדיין מסוגלים למשוך. הרי שום ריצה באזרחות לא יכולה להכין את הגוף לפשיטה עם ציוד מלא ונסיגה עם אלונקות. גם כאן נכנסים בעקיפין היתרונות של מאמצים דוגמאת מסעות הכומתה.
ישן 22-02-2014, 18:07
  Tal-T Tal-T אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.09.06

יש לי חדשות בשביל כולכם. בתור אחד שמכיר כמה חבר'ה שלקחו חלק מהשבוע וחצי מלחמה הזה, וכולם הגיעו בכושר שיא, חצי מחזור של צנחנים אוג' 13 לא יכול לעמוד על הרגליים. חצי מחזור מתלונן על כאבי ברכיים לא רגילים.
עשיתי שבוע מלחמה של ארבעה ימים עם תיק לאו. יש לי שתי פריצות דיסק, אבל אני לא דוגמה.
אני טוען בתוקף ש12 יום עם תיק לאו על הגב, תוך כדי הליכה בקצב של מ"מ שרוצה להוכיח למ"פ שהוא הכי גבר בבא"ח (כי הרי הקשר שלו לוקח את התיק לאו בשבילו אז מה הבעיה?) ובין לבין נסיגות עם אלונקות - זה לא אימון, זה מתכון לפציעה. אני מהמר על 20% מהחיילים עם שברי מאמץ בשוקיים.

בגולני יש שני שבועות מלחמה, אחד מחלקתי ואחד פלוגתי. "שבוע" אחד של 12 יום הוא מוגזם לדעתי.
בנוסף, אין סיבה לבטל אקט מסורתי כמו מסע כומתה, שגם חד משמעית יש לו תועלת שהיא ההבנה שאתה מסוגל להרבה. וביום שתצטרך לנסוג עם סד"כ יפה על אלונקה או שתיים, תדע שאתה ומחלקת המילואים שלך מסוגלים לגמוע את ה-20 ק"מ הבאים ב-3 וחצי שעות, כי היי, כבר עשית מסע כומתה של 70 ק"מ באותו הקצב.

ישן 23-02-2014, 02:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי Tal-T שמתחילה ב "יש לי חדשות בשביל כולכם. בתור..."

כולם עייפים דואבים וגמורים? מצויין - ככה צריך להיות.
הנה בעיה קטנה - לא פעם ראשונה שעושים אקט מסוג כזה עם משקלים כאלה וכבדים יותר.
חיילים בסוף א"מ צריכים להיות בכושר יותר טוב מגדודיונרים, ואם זה מעבר ליכולתם, אולי כדאי שיבחנו שוב את תכנית הכושר.
ולבסוף - אתה טוען שמסע כומתא כן יוצר מסוגלות, אבל שבועיים אימון לחימה עצים לא? אתה רוצה להסביר שוב את ההגיון הזה?

נ.ב. - אם מדברים על מ"מים שהולכים מהר: קצב ממוצע אצלי היה 7.5 קמ"ש. לא רק במסעות רגילים אלא גם בתרגילים בגדוד. אין אצלי חייל אחד שנפגע בגב, והיו לי בדיוק שני חיילים עם שברי מאמץ. לא תרגילים שוברים חיילים.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 23-02-2014 בשעה 02:51.
ישן 24-02-2014, 04:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "זו אינה הנקודה"

1. מסורת זו לא סיבה מספיק טובה לבצע משהו אם יש משהו יותר חשוב לעשות במקומו.
2. להשוות תרגיל מסכם לשבוע ניווטים או כושר זו דמגוגיה. עוד מעט תאמר לי שמסכמי מסלול למיניהם הם שווי ערך לשבוע כושר בוינגייט. תרגיל מסכם הוא מסורת ביחידות שדה רבות אחרות וביחידות חי"ר של צבאות אחרים. מכובד לבוא ולסיים את פרק ההכשרה בתרגיל כזה.
3. בניגוד לגדס"רים ושאר יחידות שממשיכים הכשרה, לגדודים זה אקט הסיום. כמות האימונים שהם יבצעו בגדוד תלויה באופן ישיר בעומס הבט"ש. אם זה טוב מספיק לבצע מסכם מסלול שהוא כולו אימון בסיום ההכשרה של הגדס"רים/יחידות, זה טוב מספיק לגדודים.
4. אין לי מושג מה הבעיה של עם העצימות של האימון הזה - מבחינת קושי הוא עולה על יומיים מנוחה לפני מסע כומתה.

ישן 28-02-2014, 17:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי Tal-T שמתחילה ב "לא אמרתי שאין לאקט כזה חשיבות..."

אוי אוי אוי - יעלו לגדוד בלי כנפ"צ, ישלימו קורס בהמשך... מבחינת כשירות שבוע מלחמה יתרום להם הרבה יותר.

ישן 03-03-2014, 03:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי Tal-T שמתחילה ב "אתה מפספס את הנקודה הרוללנטית..."

פצעו יכול להיות גם שריטה ברגל. כן, כולם כואבים, לא - לא הושבתו הפלוגות. וזו הנקודה הרלוונטית.

ישן 05-03-2014, 12:41
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי Tal-T שמתחילה ב "אתה מפספס את הנקודה הרוללנטית..."

בכתבה שפורסמה בשעתו אודות האלוף ישראל זיו , יוצא חטיבת הצנחנים אשר שימש כמפקדה באמצע שנות התשעים, נכתב כי: "החיילים של היום איכותיים יותר בכל הנוגע לאינטילגנציה, פיתוח אישי, עירנות וקואורדינציה, אבל אין להם את הבושה, אותו מרכיב המונע מהלוחם להפסיק ליפול ולפחד", קבע זיו באוגוסט 96' בראיון שערכתי אתו. מאז רק התחדדה תחושתו זו. גם דיווחים שהוא שומע מבנו, שהתגייס לפני כשלושה חודשים ליחידה קרבית, מחזקים אותה. זה לא זה, אמר לאחרונה לחבר בהכותו על חטא, צה"ל לא מוצא את שביל הזהב בין החובה להיות אנושי לחייליו, לבין הצורך להפוך אותם ללוחמים קשוחים. "לא השכלנו למצוא את האיזון בין הללטף ללקרוע, לא ידענו ליצור גישה פיקודית שהיא נאורה ועם זאת גם מכירה בצורך להחמיר. כשלא מציבים בפניו קושי אמיתי, איך הבן שלי יתמודד כשהוא יהיה מת מעייפות, בלי טיפת מים, תחת לחץ ותחת אש, כמו שאני הייתי במלחמת לבנון? את זה הרי לא לומדים בהתכתבות". (מתוך הכתבה מלחמות ישראל מאת אביחי בקר, "הארץ", 24.10.2001)

סדרת המלחמה הזו נראית לי כמו ניסיון ראוי לשלב בין הלטיפה לקריעה, ולהתאים את האימון למלחמה העתידית.

* זיו היה מ"פ סיירת הצנחנים במלחמת לבנון, ופלוגתו שימש כסיור הקדמי של חטיבת הצנחנים בפיקוד יורם יאיר (יה-יה) במסע המלחמה של החטיבה, החל מן הנחיתה בהאוולי (הסיירת הגיעה במסוקים לראש החוף וחברה לחטיבה לאחר שהושלמה הנחיתה), עבור דרך הרי השוף ועד לביירות.
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 24-02-2014, 13:10
  remolus remolus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.02.07
תגובתי מופנת ל IronKnife

לעניות דעתי ומנסיוני הדל, ההליכה המבצעית האינטנסיבית עם משקלים עומדת בבסיס הכשרת הלוחם והיא חשובה ביותר לתפקוד הכח. כנראה שמחר ומחרתיים לא נתחיל לצעוד במדבריות רחבות אבל לחלוטין קצב התקדמות של בין 15 - 20 ק"מ ביום הוא סביר ביותר.
אני זוכר שבמהלך מלחמת לבנון השניה (סדיר, גדוד 890) נדרשנו לצעוד מרחקים ארוכים, הן לפי הפקודה והן לפי הבלתמים בשטח. הליכה של 10+ ק"מ ביום היתה מנת חלקנו מידי כמה ימים.
בהתחלה כל כך קינאנו בחברה שעולים על הכלים הממונעים ולאחר כמה ימים של "שוטטות" בשטח הבנו מה החסרונות של שינוע באכזריות, נגמשים או כל כלי שינוע ממונע אחר. אני וכמוני חברי באותה תקופה העדפנו להמשיך לצעוד ברגל אחרי שראינו כלים שרופים ונוכחנו לסיפורים אקראיים במהלך הצעידה בעת מפגשים עם הנדסה ושיריון.
לאחר המלחמה, מספר חודשים אחרי, יצאנו לאימון חטיבתי אם אני לא טועה, באיזור רמת הגולן והאימון לעומת המלחמה (מבחינת הליכה מבצעית עם פקלים מלאים) כבר היה בבחינת "עברנו יותר גרוע". כולם הבינו את חשיבות הצעידה הלא נפסקת למרחקים עם משקלים כבדים, בגשם ובקור.
אין לדעת למה נידרש ועלינו להיות מוכנים מבחינת יכולת והכרות עם המתבקש מאיתנו.
מה שכן, וזהו נושא בפני עצמו, הוא היכולת של הלוחם להילחם כאשר ייתקל, עם המשקלים הכבדים.
מוריד אחוזים ניכרים מהיכולת לתת מענה אפקטיבי, במיוחד כשאתה כבר כמה ימים בתוך לחימה, ללא שינה ואוכל מספקים.

ישן 02-03-2014, 19:14
  Tal-T Tal-T אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.09.06
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "משקפי מגן טובים על חיילי..."

זבל של משקפיים.
אולי מגינות טוב על העיניים אבל לא יותר מדי נוחות. בנוסף, תוך כמה ימים הגומי שאמור לרכך את המפגש של הפלסטיק המשוייף עם האף נופל ונעלם, מה שאומר שכל ריצה או קפיצה תסתיים בשריטה מעצבנת על האף.
והכי גרוע - על גבול המחדל - למשקפיים יש אפקט שקצת קשה לי להסביר. נניח שאתה שם אותם, יושב מול דף שעליו נקודה שחורה ומנסה לשים את האצבע על הנקודה, האצבע תנחת רחוק מהנקודה, כמו שעותמים עין אחת. יש להן מין אפקט של קירוב של מה שאתה רואה. הלכתי איתם בתרגיל ממש לאט כדי לא ליפול בירידה, כמו כל המחלקה, עד שהמפ צרח עלינו להתחיל לרוץ מה שגרם לחצי מחלקה להתרסק על הטרסות, כי חשבנו שאנחנו מניחים את הרגליים על סלע נניח, אבל הסלע היה רחוק יותר משחשבנו.
אם אני לא טועה יהיה אפקט דומה בהסתכלות על כוונת הנשק. ביזיון.

ועוד שאלה, למה לעזאזל מחלקה שלמה שוכבת מטר אחד מהשני? איפה רווחי יום? פצמ״ר אחד וכולם מחזירים ציוד.
הצנפים האלה..

נערך לאחרונה ע"י Tal-T בתאריך 02-03-2014 בשעה 19:18.
ישן 04-03-2014, 16:31
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "ההתעקשות שלך שהוא מגזים, וזה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ענקנמן
ההתעקשות שלך שהוא מגזים, וזה בלי להכיר את המשקפיים, נראת קצת תמוהה. המשתמש אומר לך שהמוצר לא נוח לשימוש ועושה יותר נזק מתועלת, איך אתה יכול להתעלם מהניסיון שלו?

אני לא. יכול מאוד להיות שהמשקפיים לא נוחות לשימוש, אני פשוט מוצא את התיאורים התיאטרליים מוגזמים.

המ"פים ומעלה בגדוד שלי קיבלו אותם בכנס של שקר כלשהו של מז"י והם מאוד מרוצים מהן. הדגם שהוא קיבל גם נראה דומה במבנה למשקפי ESS שאני משתמש בהם שהן מעולות.
ציטוט:
בלי להבין יותר מדי באופטיקה, אני בטוח שהמצב שהוא מתאר אפשרי. אם העדשה שוברת את כיוון קרני האור, העין מקבלת מידע מוטעה על מרחק על העצמים.

לגיטימי.

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 07-03-2014, 09:57
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Tal-T שמתחילה ב "זבל של משקפיים. אולי מגינות..."

ציטוט:
והכי גרוע - על גבול המחדל - למשקפיים יש אפקט שקצת קשה לי להסביר. נניח שאתה שם אותם, יושב מול דף שעליו נקודה שחורה ומנסה לשים את האצבע על הנקודה, האצבע תנחת רחוק מהנקודה, כמו שעותמים עין אחת. יש להן מין אפקט של קירוב של מה שאתה רואה. הלכתי איתם בתרגיל ממש לאט כדי לא ליפול בירידה, כמו כל המחלקה, עד שהמפ צרח עלינו להתחיל לרוץ מה שגרם לחצי מחלקה להתרסק על הטרסות, כי חשבנו שאנחנו מניחים את הרגליים על סלע נניח, אבל הסלע היה רחוק יותר משחשבנו.

מעניין. נשמע כאילו מישהו הזמין בטעות משקפיים אופטיות לפלוגה שלך.
בכל מיקרה, נראה שהצנחנים בתמונה רצים איתן חופשי..
ישן 29-10-2020, 07:19
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile

עברו 6 שנים מאז ההכרזה הזו ונראה שהשינוי לא יצא לפועל, המסורת נשמרת
לוחמי מרץ 20 צעדו כל הלילה לירושלים, בשעה 11:00 יתקיים טקס הענקת הכומתה האדומה בגבעת התחמושת.
הודעת מפקד הבא"ח
"הורי מחזור מרץ 20׳ היקרים!
ביום ה׳,יסיימו בניכם היקרים את מסע הכומתה בטקס בגבעת התחמושת.
בשל ההתמודדות עם מגפת הקורונה,
נבצר מאיתנו לאפשר את השתתפותכם בטקס.
הטקס יפוצל לשניים על מנת לשמור על בריאות החיילים:
בשעה 11:00: פלוגות 101,202 ו890.
בשעה 12:00 פלוגת הגדס"ר.
בכדי לאפשר לכם לצפות בטקס ולראות את תמונות הילדים ,
אנו מביאים צוות צלמים מקצועי של דובר צה"ל
אשר יתעד את האירוע ויעלה את התמונות בפייסבוק ובאינסטגרם החטיבתי.
בנוסף , הטקס ישודר בשידור חי ביוטיוב בקישור שיופץ לפני הטקס.
אני מבקש למען שלומכם ושלום הלוחמים,
אל תגיעו למרחב המסע והטקס!
אנו מקווים לראותכם בבריאות בטקסים הבאים!
סא"ל אפרים אבני, מפקד בא"ח 35"

קישור לשידור חי
https://livespace.co.il/live/k1y0Na...oZNUSVW4FRQLIqk

קישור לדף עמותת הצנחנים שמלווה מאד מקרוב את פעילות החטיבה (הודעות, כתבות, סיפורים, סרטים, תמונות ותגובות)
https://www.facebook.com/paratroops.org

03/2020 בדרך לירושלים - צילום מדף המדיה של העמותה

תמונות משידור הטקס - מחלקה מצטיינת היא מח' 3 של גדוד 890

וכך מקבלים כומתה - המ"מ חובש אותה לכל חייל עם טפיחה על הכתף

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 29-10-2020 בשעה 10:21.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:12

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר