לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #7  
ישן 22-04-2014, 07:25
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,315
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Reshef914 שמתחילה ב "פלגה 914 מתאמנת בשיגור טילי גיל"

בחרתי להביא את הכתבה הזו משום שהירש מתייחס פה בדיוק לרעיון של ירי מונחה מדויק מן הים כסיוע לכוחות היבשה, ומספר שהדבר בוצע כבר במלחמת לבנון השנייה.

https://www.israeldefense.co.il/?Ca...chParam=גל+הירש

חוזרים לבינת' ג'בל

שש שנים אחרי: תא"ל (מיל') גל הירש שב לקרב בבינת' ג'בל שהתנהל במהלך מלחמת לבנון השנייה וסוקר את התובנות עימן יצא מהלחימה

מלחמת לבנון פרצה בקיץ 2006 לאחר חטיפתם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל על ידי חוליית מחבלים של החיזבאללה. תא"ל (מיל') גל הירש, שירת בתקופה ההיא כמפקד עוצבת הגליל. בכנס האש הבינלאומי השני שהתקיים לאחרונה בבית התותחן בזכרון יעקב, הוא חזר לקרבות בגבול הצפוני וחלק עם הקהל את מה שלמד.
"יש חשיבות גדולה מאוד לא רק לטכנולוגיה ולפיתוח תורה ותפיסה. צריך לשוב מראש על תחבולות – ("שטיקים") שאתה מפעיל אותם בסופו של דבר במלחמה. זה מה שיש לך – כל מיני אלתורים. לי לא הייתה בשלב ובמקום מסוים אש אפקטיבית מהים והיה לי אגף ימי. לא היה לנו מה לעשות, אז רתמנו על אוניה כלי עם נשק מדויק – קשרנו אותו עם רצועות אל האונייה וירינו מהים. ופגענו פגיעות טובות מאוד למרות כל הבעיות של תנועה במים.
"נשק מדויק לכל דורש"
"הנשק המדויק האלקטרו-אופטי, הטלוויזיוני הוא נשק ברמה של אוגדה – מפקד האוגדה מפעיל אותו. במלחמה הזו אני הבנתי שאת הנשק המדויק שלי אני צריך להוריד אל המ"פיים, לא למח"טים ולא למג"דים. תוך כדי הקרב בבינת' ג'בייל - מ"פ נמצא בצד אחד של בית, מהצד השני פוגעים בו ויש שם אויב שלא נותן לו לזוז. יש לו נפגעים והוא מבקש פתרון. אין לי זמינות של מסוקי קרב ומטוסים והם גם לא אפקטיביים כי פצצה תהרוג את החיילים שלי.
"דווקא לטיל מדויק לאזור ממוקד יש יתרון גדול. הטיל דוהר אל המטרה כשמי שמכוון אותה זה מפקד פלוגה שמוביל את הכוון אל הפינה השנייה של הבית. בדרך כלל זה לא קורה – האש הזאת היא מצרך יקר ומשתמשים בה רק בדרגים גבוהים יותר. כאן, הפעלנו אותה ממש לדרג הטקטי ואנחנו חושבים שהשימוש באש מדויקת בזמינות מאוד מאוד גבוהה לדרג המיקרו טקטי מאוד חשוב. "תוך כדי הקרב, מסוקי קרב וארטילריה לא הצליחו לפעול יחד. לקח לנו הרבה זמן לסדר את הדבר הזה. מסוקי הקרב שטסים בקרב סוללה-מטרה יצרו לנו בעיות קשות מאוד בתיאום. זה דבר שצריך לסדר אותו וזה אתגר מאוד מאוד גדול.
"לפני המלחמה בתרגילים ובאימונים וגם בימי הקרב מול חיזבאללה לפני המלחמה, הבנו שאנחנו חייבים לחבר את מרכז האש למרכז המודיעין. בעצם, איחדנו את מרכז סיוע האש של האוגדה עם מרכז המודיעין ושמנו אותן ביחד שהם יעבדו אחד עם השני ויהיו יעילים. החיבור הזה יה משמעותי חשוב".
סיוע מהאוויר
"לפני מלחמת לבנון השנייה עשינו טעות בצה"ל וביטלנו את הסיוע האווירי הישיר. קציני הסיוע החטיבתיים בוטלו ובעצם נאמר שלא צריך יותר סיוע קרוב על ידי מטוסי קרב כיוון שיש מסוקי קרב ויש ארטילריה ואנחנו יכולים עכשיו להשתמש בכלים אחרים ואין צורך להפעיל מטוסי קרב.
"תוך כדי מלחמה הסתבר שאין תחליף לסיוע הישיר של מטוסי הקרב. כשהייתי מ"פ צעיר קראתי את הספר "ניצחון בשיא הגאות" שמתאר את הקרב בקוריאה. מה שמרשים בקרב של האמריקאיים בקוריאה זה הסיוע הצמוד מאוד של מטוסי הקרב למ"פיים ולמ"מיים ולדרג המיקרו-טקטיים. זה מה שרציתי במלחמה ולקח לנו שבוע לבנות מהר מחדש את כל הסיוע ולהתחיל להפציץ. הגענו בסופו של דבר למצב שבקרב של חטיבת הצנחנים כבר הפצצנו בטווחים 100-150 מטר מכוחותינו וזו כשירות שנבנתה מחדש תוך כדי מלחמה. לא לוותר מהר מדי על יכולות וכשירויות.
"כל הנושא של מטרות מזדמנות וזמן חיות מטרה קצר הוא בעיה קשה וידועה. אי אפשר להתבסס פה על זמינות של חיל האוויר כי הוא צריך להמריא ולנחות והוא לא תמיד במקום ובזמן הנכון ויש קשיים גדולים מאוד בתיאום. צריך מעגלים קצרים וחיבור של המודיעין לאש. צריך נשק עצמאי משלך ליבשה. שילוביות זה דבר נפלא וחשוב ואני רוצה את זה קודם כל אצלי בכיס לפני שאני משתמש בחיל האוויר. קודם כל יכולת של רקטות ואם יש יכולת של חיל האוויר זה נהדר".
סוגרים מעגל
"היכולת להפעיל סגירת מעגלי אש בזמן רלוונטי. אני רוצה ליצור מצב שמרכז האש של האוגדה יורה עכשיו מהים, מהאוויר, מהיבשה בכל אמצעי האש של היבשה על פי הצורך ואת הבטיחות מייצר השו"ב ואם עכשיו מסק"ר שקראת לו חוצה לך את קו סוללה-מטרה אין ירי בהדק. כלומר, שולטים מרחוק גם בהדקים כדי שאוכל להגיד שאני רוצה אש אפקטיבית מכל מה שעומד לרשותי ושהשו"ב ישדר אחרת הרבה אנשים צריכים לתאם את זה.
"אפשר לייצר יותר ויותר אוטומציה בתחום הזה כי הטכנולוגיה מאפשרת ושהאדם יתערב היכן שהוא צריך להתערב בשלבים שבהם מפעילים בעיקר אש. כשאתה מתמרן יחד עם האש כמובן שצריך ליצור אוטומציה מתאימה יחד עם מעורבותו של המפקד בקבלת ההחלטות". (מערכת "ישראל דיפנס", 11.07.2012)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #26  
ישן 24-04-2014, 23:47
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ
 
חבר מתאריך: 09.03.04
הודעות: 27,706
על הנחשול שטבע באילת לפני מס׳ שנים היו ״לאואים״....
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Reshef914 שמתחילה ב "עוד 10-15 קילו? סה"כ, 30..."

קראתי את הדיון כאן בעניין הלאו והקרגו ואני חושב שכדאי שמישהו יכיר לנוגעים לדבר בחיל הים את הלאו החדש מדגם A9 ששכמותו כבר מצויים בצה״ל, לעניות דעתי הדגם הנ״ל עשוי להוות פתרון לא רע למטרה שעבורה בחנו את השניים האחרים ...
מדובר ברש״ק שעשוי להיות יעיל מאוד כנגד כלי שייט קטנים עד בינוניים....
רש״ק חדירה עם מטען חנ״מ מעורב באלמנט תבערה שנועד ליצור אפקט הדומה לתרמובארי בחללים סגורים, הרשק פועל לאחר החדירה מן הסתם ומכיל כמות נאה של 630 גר׳ חנ״מ...
נשמע יעיל , לא?.... (-;
_____________________________________
V soncu bo hosta zapela, hosta in pesem vojna:
Brat moj, ne skrivaj lica, danes je vojna, VOJNA!

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #30  
ישן 29-04-2014, 22:49
  Reshef914 Reshef914 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 08.11.12
הודעות: 936
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "לא מכיר את הקרגו בשימוש חה"י..."

לנו היה נפיץ, עשן ותאורה. מעולם לא שמעתי אגב על נפיץ שנורה.
עשן ירינו כמה בודדים בשביל לתרגל כיוונון. תאורה היינו יורים באימונים ומבצעי.

לא חושב שמישהו בחה"י חושב עליו ככלי לשימוש "משמיד" או פוגע.
לא מכיר את התחמושת החדשה שלו אבל אני מניח שהבעיה היא לא בתחמושת, זה כלי שבעייתי ומסורבל מאוד לכוון בתנאי ים. בטח אם אתה מכוון על מטרה מדוייקת. בתכלס, עם האמצעים החדשים היום, זה כמו לנסות להוריד מישהו עם רוגטקה שלימינך יש רובה צלפים. למה לשבור את הראש...

אגב, אני חושב שאם כבר, תהיה לו בעיה קשה עם סד"ג או ס"ג מזדמנת. אלה כלי שייט שמתמרנים יחסית בחדות, מהירות והם קטנים.
לעומת זאת, כלי שייט יותר גדול, למשל סוחרת שמהווה איום, תהיה מטרה אידיאלית. היא איטית, מתמרנת בסרבול וכבדות והפגיעה בה, תהיה קלה. גם אם סטית מהנק' אליה כיוונת, ספינה באורך 200 מטר +, תפגע בנקודה אחרת וזה עשוי מספיק להרתיע ולעקב את האיום.
_____________________________________

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:21

הדף נוצר ב 1.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2021 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר