לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-07-2014, 21:30
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
הרעיון הכללי נשמע סביר, אם יבוצע בצורה חכמה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Smilop שמתחילה ב "דן מרידור: "ישראל צריכה לקרוא להפסקת אש כדי לקבל לגיטימציה בינלאומית""

דן חסכן צודק שאכן לישראל תהיה עך לגיטמציה בינלאומית טובה להמשך המבצע. וזה לא מבוטל כי אובאמה כבר התחיל לעשות קולות שלא מבטיחות טוב-ומי שחושב שביבי יכול באמת לעמוד בלחצים של אובאמה, שיקום. השאלה כמובן איך עושים את זה כך שהחמאס יסרב ושזה לא יהפוך אותו למנצח בעימות.
אני כותב בזהירות כי לא חשבתי על זה לעומק ולרוחב אבל ישראל צריכה אולי להודיע כי מבחינתה המבצע הסתיים ואין לה עניין להוסיף לגרום נזק לתושבי עזה. לכן תפסיק את האש בתוך כך וכך שעות ואז גם תאפשר הכנסת סיוע הומניטרי בהיקף גדול לרצועה.
אם החמאס ימשיך למרות זאת, לא תהיה לישראל ברירה אלא להמשיך וביתר שאת.
להזיק לא ניראה לי שזה יכול להזיק. אבל בכל הרצינות אשמח לשמוע כאן את החסרונות בהצעה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-07-2014, 22:40
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הרעיון הכללי נשמע סביר, אם יבוצע בצורה חכמה"

זה יכול להזיק מאוד. סיום מבצע צבאי כאשר אין אפשרות להצביע אפילו על הישג אחד - הוא תבוסה מוחצת. הטענות כאילו "נקבל לגיטימציה בינ"ל" אם נתקפל שוב, לא הוכיחו עצמן מעולם, ולא יוכיחו עצמן לעולם. המערב לוחץ עלינו מסיבה אחת ויחידה: אנחנו משדרים נכונות להיכנע ללחץ כזה. לו חשבו שאין טעם ללחוץ עלינו, היו לוחצים פחות. אם נתקפל, הלחץ רק יגבר, כי אנשים סבירים עושים מה שקל ומה שעובד, ולא מה שקשה ומה שלא עובד, ובסופו של דבר המערכת הדיפלומטית הבינ"ל מורכבת מאנשים סבירים: ציניים ומרושעים, אבל סבירים...

טרם הנסיגה מהרצועה, הסבירו לנו פה ש"אם ניסוג ויירו עלינו - ניכנס בעוצמה פנימה". מאז יורים עלינו בלי הפסק, ונוצרה פרדיגמה שבשום פנים אסור להכנס, אם ניכנס יפלו השמיים.

למדינת ישראל יש איזושהי מחוייבות פצפונת כלפי אזרחיה (כל אזרחיה, אבל בעיקר אלה מהם שהופקרו במשך שנים לירי בלתי פוסק, שעבר בפועל ללא תגובה של ממש), להביא להפסקת הירי. הטיעון כאילו אין דרך להביא להפסקת הירי, הוא כמובן לא נכון, והשאלה היא רק כמה נזק אנחנו מוכנים להסב כדי להביא להגשמת היעד הזה. התשובה צריכה להיות, כמובן "כמה נזק שיידרש".

ביבי הוא אכן חלשלוש שפוחד נורא מאובמה. מצד שני, ביבי הוא חלשלוש שפוחד נורא לאבד את השלטון. הציבור של ביבי הוא זה שבגללו נגרר ביבי למבצע צבאי, בעודו בועט ומצווח. הפסקת המבצע עכשיו (בעיקר אם תיעשה באופן שמציע דן מרידור), תביא לכך שהוא יינזק פוליטית באופן חסר תקדים (והוא יודע זאת). איש לא סומך על ביבי שיידע לעמוד בעצמו (אפילו מול רכיכה כמו אובמה), ולכן ישנו לחץ רציף עליו לא להתקפל (אני משער שאחרת כבר היה מבשר לנו ש"ניצחנו" מפסיק חד צדדית, והחמא"ס בתבונה היה מפסיק גם אחריו, מבלי להנזק כלל).

אם אנחנו נעצור, לא נוכל לחדש פעילות, ואין גורם בינ"ל אחד ש"ייתן לנו לגיטימציה" להמשיך. מדינת ישראל פועלת "בלי לגיטימציה בינ"ל" בכל פעם שהיא מגיבה באש יעילה נגד הטרור. העולם סופר גופות, ואלמרבה השמחה אין לנו מספיק גופות להציג, כך שתמיד-תמיד-תמיד ניתפש בתור אלה שצריכים להתאפק, כיוון שהשד אינו נורא כ"כ.

הפסקת המבצע כעת תהיה אסון. היא לא תפתור אף בעייה, ותגרום נזק נוראי להרתעה שלנו. חסן נצראללה, שמחזיק הרבה יותר רקטות שמגיעות לכל הארץ, מסתכל בעניין במה שקורה פה, ומי שחושב שהוא לא יפנים הפסקת אש חד צדדית של ישראל מבלי שהחמא"ס הורתע אפילו לשנייה, טועה בגדול.

באשר לעניין ההמוניטארי - העובדה שאנחנו ממשיכים לספק להם חשמל ודלק באמצע הלחימה, ואיש בעולם לא מתייחס לעובדה זו (אלא מגנים אותנו על מחסורים מונפצים כאלה ואחרים) מלמדת שמה שלא ניתן להם, תמיד ידרשו עוד. אין מדינה בעולם שמספקת לצד שנלחם בה דלק וחשמל, חוץ מאיתנו. מדובר בתשתיות קריטיות למכונת המלחמה של האוייב, והעובדה שאצלנו אפילו לא נדרשת הפצצה של תשתיות אלה (מה שארה"ב עשתה לסרבים, למשל, אחרי עשר שניות של לחימה...), לא מלמדת על כמה אנחנו הוממאניים (ובוודאי שלא משכנעת בכך את מי שיגנה אותנו על חיטוט באף ביום חול...), אלא על כמה אנחנו אכזריים כלפי הצד שלנו, בשם פוזה מתחסדת של כמה "יועצים משפטיים", שביבי (והאחריות כולה עליו) מפחד מהם.

במלחמה צריך לנצח. לא "ייצר תמונת נצחון", לא "לשנות תפישה", לא "לכפות רגיעה". פשוט לנצח. הטענות כאילו העולם באמת יכול ללחוץ עלינו בשעה שיורים על 70 אחוז מתושבי ישראל, היא הונאה עצמית שמייצרת תקשורת שלאורך כל הדרך, ציירה תמונת מציאות מעוותת.
ובאשר לשאלה הצפוייה "אז למה ביבי לא מנצח, הא?!", התשובה, למרבה הצער, היא שביבי מפחד נורא מאלה שבכל מקרה יגנו אותו. התקווה היא שהפעם הוא מפחד לא פוחד גם מאלה שכן הצביעו עבורו. התודעה של ביבי, שם תוכרע המלחמה. לא באו"ם, לא בשמי המזה"ת, ולא בשום מקום אחר. אם ביבי ישתכנע סופית שכניעה נוספת לשמאל הקיצוני ולאובמה, תסכן באופן וודאי את שלטונו, סיכויי הנצחון של מדינת ישראל יעלו בטור הנדסי. אם יחשוב אחרת - נובס שוב, ותושבי הדרום ימשיכו לסבל "טפטופים".
ישן 11-07-2014, 23:34
מנהל

אבל אני לא מדבר על הפסקת המבצע באמת אלא על תרגיל יח"צ...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "זה יכול להזיק מאוד. סיום מבצע..."

אני בטוח ב-99.999 אחוז שאם ישראל תכריז שהיא מסיימת את המבצע בשעה 6 אזי בשעה 6 ודקה יהיו רקטות...כי החמאס ודומיו הם כמו העקרב במשל הידוע (שבו הוא הוא עוקץ את הצפרדע שמעבירה אותו את הנהר למרות שהוא יטבע בשל זאת כי זהו הטבע שלו) והם לא יעצרו כאשר מאזן ההרוגים בינם לבין ישראל הוא משהו כמו 110-0. מה שאגב מהווה הישג עצום בפני עצמו לישראל, וכישלון חמור לחמאס שמתקשה להראות הישג כלשהו לציבור שלו ונאלץ להסתפק בעצם ירי הרקטות כהישג למרות הנזק המאוד מוגבל שהצליחו לגרום עד עתה. הם יתקשו מאוד למכור לציבור שלהם בתנאים האלו שהם ניצחו, ובדיוק בגלל זה לא יסכימו בחיים לנצור את האש מצידם רק כי ישראל החליטה שהכניסה להם מספיק.
ושוב, אני מדבר על הכרזה ישראלית ללא שום תיווך או מצא ומתן. משהו בסגנון דמותו של ג'ורג קנדי ב"המורד" שבו הוא מכניס לדמות שמגלם פול ניומן מכות רצח מבלי שהמכות של האחרון יזיזו לו יותר מדי, ובסוף למרות שניומן לא נכנע מחליט להפסיק להכותו כי מספיק בינתיים. יתכן ולהכרזה צריכה להקדים מכה חזקה במיוחד לחמאס-אולי חיסול משמעותי.
על כל פנים, זה ייתן לנו יותר זמן למצות את המכה לחמאס וזו המטרה. ניתוק מיים/חשמל בתנאי יכולת ביבי (ולא רק ביבי) לעמוד בלחצים בינלאומיים הוא הדרך הבטוחה לסיום מהיר של המבצע ככישלון גמור של ישראל נוסח גם תאכל את הדג הרקוב (תואשם בפשעי מלחמה וכדומה) וגם תגורש מהעיר (תאולץ להפסיק את המבצע).
ישן 11-07-2014, 23:51
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אבל אני לא מדבר על הפסקת המבצע באמת אלא על תרגיל יח"צ..."

מרגע שאתה מכריז על הפסקת אש, או עוצר את האש - תרגיל היח"צ שלך מקבל חיים משל עצמו, ואתה הופך תלוי בחמא"ס...
מעבהר לכך, כאמור, גם אם חמא"ס "ייפ]ול בפח" וימשיך בירי, אתה לא תקבל אפילו טיפה יותר "חגיטימציה בינ"ל מכפי שקיבלת קודם. ה"עולם" סופר גופות, ולא רקטות. בכל מקרה שתמשיך לירות, הגינויים יגיעו אליך בהתאם לכמות הצילומים שחמא"ס יצליח להפיץ בעולם, ולא בהתאם לרמת האיפוק שהפגנת עד כה.

מאזן ההרוגים לא מהווה שום הישג לישראל, כי אף אחד לא סופר ככה, מלבדנו (ששמחים על כך שעדיין המזל וכיפת ברזל משחקים לנו). מספר ההרוגים בצד השני תמיד ייספר כ"נורא גבוה", למרות שגם לך וגם לי ברור שמדובר במספר אפסי, בהתחשב בצפיפות האוכלוסייה שם, ובריכוז המכוון של מפקדות, ומתקני השיגור של החמא"ס בלב השטח המאוכלס. ההבדל בין 110 הרוגים לבין 2000, הוא חסר משמעות, ברגע שאנחנו מראש מצויירים כאיש הרע. לעומת זאת, בכל מה שנוגע להשגת היעדים (פגיעה מהותית ביכולת הירי שלהם, פגיעה בבכירים אצלם, וצמצום היכולת שלהם לפגוע בכוחותינו ברגע שניכנס, אם ניכנס), אין ספק שיש הבדל עצום: ככל שימותו אצלם יותר, ימותו אצלנו פחות. אין מה לעשות, ככה עובדת הלחימה משחר ההיסטוריה.

הפסקת חשמל ודלק לא יגרום להפסקת המבצע. החלאה של ממשלת ישראל על הפסקת המבצע, תגרום להפסקת המבצע. המוסכמה חסרת השחר שהאשמה שלנו בפשעי מלחמה (האשמה שמושמעת על כל דבר שאנחנו עושים, החל משכחת צחצוח שיניים בלילה, וכלה בהפצצת בית שאוחסנו בו אמצעי לחימה בטונות), היא איום חסר שיניים במציאות. העובדה שאינטרסנטים אצלנו (ממומני החוץ הרגילים ושליחיהם בפוליטיקה ובתקשורת) הצליחו לייצר באזז בעניין, לא משנה את המציאות הזו.
אין מדינה בעולם שמספקת תשתית לחימה קריטית כ"כ כמו חשמל ודלק. אגב, כשישראל צרה על בירות ב1982, לא רק שהיא מנעה חשמל ממערב בירת, אלא גם צמצמה את כמות המים באופן דרמטי (שרון ענה לשאלות בעניין במסיבת עיתונאים "יש להם מים לשתייה, לא לאמבטיות" - ובאשר לחשמל הוא ענה נחרצות שהחשמל מסייע להם לעמוד במצור, ולכן לא יהיה חשמל, נקודה). הניסיון להציג פגיעה בחשמל כ"פשע מלחמה" הוא תופעה שקיימת רק בהקשר שלהו, ואינה שונה מהפיכת כל פעולה צבאית שלנו לפשע מלחמה, בידי מי שמגנים אותנו בכל מקרה ומצב.
אם ממשלת ישראל תחליט להפסיק את החשמל והדלק לרצועה, אז הם ייפסקו, גם אם נחטוף המון גינויים, ורדואן יגיד שזה גרוע יותר מאושוויץ.
העובדה שביבי נרתע מזה, קשורה לאופי של ביבי, כאמור - ולא לסיטואציה אוובייקטיבית.

הסטייט אוף מיינד של ביבי הוא התחלה, אמצע וסוף הסיפור. הכרזות חד צדדיות שישדרו כניעה לאוייב, לא יעשו טוב לאף אחד, מלבד חמא"ס. איש לא יאהב אותנו יותר בגלל נכונות לקבל כעובדת חיים את המשך הפיכת אזרחי ישראל למטרות דמות עבור חמא"ס. למעשה, זה רק ישכנע את העולם שגם אנחנו השלמנו עם זה - וכל ניסיון עתידי שלנו לשנות את זה, ייתפש כלא לגיטימי (כמו כל ויתור שלנו, שניסיון שלנו לחזור בנו ממנו, נחשב ל"שינוי בכללי המשחק").
ישן 12-07-2014, 02:29
מנהל

אתה לא יורד לסוף דעתי ביחס לשיעור ההרוגים
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "מרגע שאתה מכריז על הפסקת אש,..."

שיעור ההרוגים חיובי לא רק בגלל שיש "מעט" הרוגים פלסטינים (ובהחלט, מאה זה מספיק לגרום לחץ) אלא בעיקר משום שאין הרוגים ישראלים. עבור החמאס זה מצב בלתי נסבל שממחיש את אפסות יכולתו. אין סיכוי שיהיו מוכנים להפסיק את האש במצב הזה, ללא הישג כלשהו.
הכל יכול להיות, אבל ביבי זה ביבי וכביבי הוא בסופו של דבר יפעל בהתאם ללחצים הבינלאומים, הקיימים והפוטנציאליים. אם ישראל מכריזה על הפסקת אש והחמאס מסרב, זה נותן לישראל אורך נשימה מבחינת רמת הלחץ הבינלאומי שבסופו של דבר מתנקז לביבי.
אבל מה שחשוב באמת היא הגדרת מטרת המבצע, ומתוך כך יכותבו האמצעים ופרק הזמן הדרוש. אני בספק אם יש למבצע הנוכחי מטרה אופרטיבית ברורה, כזו שמשמעה שינוי יסודי במצב ולא, החלשה זמנית של החמאס.
ישן 12-07-2014, 03:18
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה לא יורד לסוף דעתי ביחס לשיעור ההרוגים"

אני הבנתי בדיוק למה התכוונת, ואני סבור שאתה טועה לגמרי.
חמא"ס היה שמח מאוד אם היו הרוגים ישראלים, אבל הוא משיג את האימפקט הרצוי עבורו מעצם כניסתה של מדינת ישראל כולה למצב חירום, מבלי שישלם מחיר משמעותי על כך (מאה הרוגים, שכולם זוטרים ברמה כזו או אחרת, הם אפילו לא שריטה קלה במעמדו).

אם ישראל מכריזה על הפסקת אש, וחמא"ס מסרב - זה נותן לישראל בדיוק את אותו אורך נשימה שהייתה מקבלת לו המשיכה בלחימה רצופה (מינוס הזמן שבו נצרה את האש, כמובן...). אם ישראל מכריזה על הפסקת אש, וחמא"ס בתבונתו, מקבל - אזי יצאנו מובסים מהמבצע, ובעוד כמה חודשים/שנים ספורות נתחיל מחדש, מול רקטות כבדות יותר, מתקדמות יותר, וללא שום הרתעה ביחד לחמא"ס.

ביבי הוא ביבי וככזה הוא יפעל בהתאם למה שמלחיץ אותו יותר. לחצים בינ"ל הם אמנם דבר שהרגילו אותנו לחשוב שהוא משהו שאין לעמוד בפניו, אבל במציאות עמדנו בפני לחצים כאלה מאז ומתמיד, ויכולנו תמיד להדוף אותם כאשר היה אינטרס קריטי לעשות זאת - נוח לתקשורת להשכיח את זה, אבל בכל מלחמות העבר, כאשר ישראל נעתרה ללחצים להפסקת אש, זה לא היה כאשר החלו, אלא כאשר הצליחה לחולל מפנה משמעותי במצב (למשל, ביוה"כ זה קרה רק אחרי כיתור ארמיה 3; בסששת הימים זה קרה רק אחרי הכרעת הסורים והגעה לתעלת סואץ ולנהר הירדןן).
הלחץ האמיתי הוא כולו בתוך הזירה הפנימית, ובדר"כ ביבי אכן הרשה לעצמו להתקפל יותר בפני אלה שמצביעים נגדו, כיוון שקיבל כמובן מאליו את ההתגייסות של מחנה הימין לעמוד מאחוריו בכל מקרה. המצב כעת הוא לא כזה, ולראייה עצם היציאה למבצע, אחרי שנורא לא רצה בו. אם יפסיק את המבצע לפני שהציבור הימני ישתכנע יש הישג (ואין כרגע שום הישג, אפילו לא בדמות תמונה מוצלחת, שאפשר להשתבח בו), אזי מעמדו ייפגע משמעותית - והוא יודע זאת.
השאלה היא מי מבהיל אותו יותר בנקודת זמן זו. אם הימין אכן הצליח לייצר משקל נגד לבהלה הכרונית של ביבי מהשמאל - אזי כל ה"לחץ הבינ"ל" בעולם, לא יביא לעצירה של המבצע בטרם יושג בו משהו מוחשי.
גם אם מטרת המבצע היא "החלשה זמנית" של חמא"ס (ואם היא המטרה של המבצע הזה, צריך לזרוק לכל הרוחות את הפוליטיקאים שמחליטים על כך, והגנרל ש"שיבח אותם על השפיות" שלהם...), הרי שהיא לא קרובה להיות מושגת.
ישן 12-07-2014, 03:44
מנהל

אתה חושב ברצינות שביבי יעיז לעשות יותר ממה שעשה אולמרט בעופרת יצוקה?
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני הבנתי בדיוק למה התכוונת,..."

לא משנה כמה לחץ יפעילו עליו מימין אני מוכן להמר שהתשובה היא לא. החמאס יחטוף מכה, ייקח חודש חודשיים שנה שנתיים להתאוששות ויהיה סיבוב חדש.
ולגבי לחצים והענות להם במלחמות קודמות אני סבור שאתה טועה בסיבה ובמסובב. זה לא שישראל נעתרת ללחצים רק אחרי שהיא מגיעה להישגים אלא שמתחילים להפעיל עליה לחצים רק כשהיא מגיעה להשגים.
ב1948 בחזית הדרום העולם (בריטניה וארה״ב) לא הפעיל לחץ על ישראל עד שזו לא הצליחה להכנס לסיני ולבצע מהלך שהיה על סף איגוף של הצבא המצרי ברצועת עזה. בן גוריון, שלא היה חלש, נכנע ואילץ את יגאל אלון לסגת.
ב1956 לחצים באו על ישראל אחרי שכבשה את סיני והיא נאלצה לסגת.
ב1967 לחצים על ישראל לא הגיעו לרמה אפקטיבית במיוחד בשל מהירות המלחמה והגיבוי האמריקאי לאחריה.
ב1973 לא היה על ישראל כל לחץ להפסקת אש במחצית המלחמה הראשונה. להיפך, ישראל הייתה זו שאותתה על נכונות להפסקת אש באתר בשלוש עשרה באוקטובר בגלל כישלונה לסלק את המצרים מעמדותיהם, וסאדאת היה זה שסירב. רק כשישראל הייתה על סף ניצחון מוחץ בכיתור הארמיה המעצמות התעוררו וכפו לא רק הפסקת אש, אלא אפילו איפשור העברת אספקה לארמיה השלישית! לא לאזרחים (כמו במקרה עזה) אלא לכח לוחם!
גםמב1982 ישראל נאלצה להסכים להפסקת אש בטרם הגיעה לכביש ביירות דמשק והלחצים אחרי סברה ושתילה גרמו לה לסגת מביירות. שלא לדבר על הוויתורים שקרטר דחק את בגין לעשות בקמפ דיוויד.
אז כניראה שללחצים בינלאומיים יש השפעה. כשמדובר בביבי אז היא עוד יותר אפקטיבית ואובמבה הוא לא בוש שהיה מוכן לתת לאולמרט יד חופשית יחסית ולזמן רב יחסית. צריך לקחת בחשבון שהעימות מוגבל בזמן ומוטב להרוויח כמה שחותר זמן דרך מניפולציות מדיניות.
ויש כמובן לקח מכל מבצעי העבר שלא נלמד: לאור הלחצים הצפויים יש לנהל מבצעים קצרים ורבי עוצמה. איך היה אומר המורה שלי לספורט? להתחיל בשיא המהירות ולגביר לאט לאט. כלומר, לא לחכות להסלמה הדדית ולרקטות על תל אביב וכדומה אלא מייד לבצע עריפת ראשים בו זמנית נוסח ליל בותלמיאוס הקדוש, ופגיעה בכל מה שאפשר (יענו לא שטחים פתוחים) לפי לו״ז קבוע מראש ומתוחם לימים ספורים. והכי חשוב-לקבוע מטרות אסטרטגיות ואופרטיביות ברורות.
ישן 12-07-2014, 03:59
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה חושב ברצינות שביבי יעיז לעשות יותר ממה שעשה אולמרט בעופרת יצוקה?"

אני מעריך שלא - אבל רק בגלל שילא ירגיש שהלחץ והאיום על כסאו ממשיים דיים. אין לי בדל של ספק שאם יחשוב שכסאו ייפול, אם לא יילך לכיוון שלך מהלך מכריע/משנה מציאות, מול חמא"ס - הוא יילך עליו.

אני יודע שבתקשורת נוהגים להציג את חשודי בתור איזשהו גבר-גבר שהלך רחוק יותר מכל האחרים, אבל האמת היא שב"עופרת יצוקה" היו לו פחות ברירות, וגם פחות אילוצים (לא הייתה כיפת ברזל שצמצמה משמעותית את הנזק בעורף מחד, ומאידך, לא היה עליו כל מורא אלקטוראט כזה או אחר, כיוון שבפועל הוא כבר הודלח, באותה עת).

ישראל עומדת תחת לחצים חיצוניים בבוקר, בצהרייםפ ובערב. במלחמת העצמאות הייתה תכנית ברנדוט, שהיה לחץ לממש אותה. הלחץ קדם בחודשים ללחץ במהלך מבצע חורב, שהביא את ב"ג להוראה ליגאל אלון לסגת לאלתר. מעבר לכך, לב"ג היה גם מניע ציני למנוע מיגאל אלון (שאת רגליו הפוליטיות הוא רצה לחתוך, במסגרת פירוק הפלמ"ח באותה עת) ולמנוע ממנו הישג גדול מדי. כן, ב"ג היה מסוגל לציניות שכזו...
אחרי המלחמה, ועד 1956, היה לחץ בריטי-אמריקני לוותר על דרום הנגב, כדי לאפשר רצף מצרי-ירדני פרו-מערבי (פארוק עוד שלט במצרים).
ב1956 היה איום סובייטי במלחמה על ישראל. לא לפני ולא אחרי היה איום כזה, וטבעי היה שב"ג ייכנע לו,
ב1967 הלחץ על ישראל החל מהיום השני למלחמה, התעצם מאוד ביום השלישי, ונמשך למעשה עד שאנחנו עצרנו, אחרי ששה ימים. אפשר לטעון, אם נורא רוצים, שהתחלנו לצבוא הישגים מהדקה הראשונה - אבל עובדתית, אנחנו התעלמנו מהלחצים עד לרגע שבו הרגשנו שהיעדים הושגו.
במלחמת ההתשה הסכימה ישראל ללחץ אמריקני, רק אחרי שהגיעה לאיזשהו סטטוס קוו דרמטי מול מצרים-בריה"מ, ואחרי קרב אווירי שבו ספגו הסובייטים מפלה קשה. היא יכלה להעתר ללחץ קודם, אבל הצליחה להימנע מכך.
ב1973 הלחצים החלו מרגע שהסתבר שישראל צלחה בעוצמה את התעלה - אבל ישראל הצליחה להמשיך עוד 6 ימים אחרי הדיון הראשון ב18 באוקטובר (כולל יומיים אחרי ההחלטה שהתקבלה, ב22 על הפסקת אש).
ב1982 הסכימה ישראל להפסקת אש מוקדמת (אחרי כשלים של צה"ל בציר המזרחי ובציר החוף) - וזה היה חריג. לעומת זאת, באופן חריג גם הוא, ברגע שחודשה האש, לא הסכימה ישראל ל"מלחמת התשה", אלא הגיעה לכביש, והטילה מצור על ביירות - מצור שלא הופסק (חרף לחץ בלתי פוסק) ושכלל הפסקת חשמל והגבלת מים חמורה, עד לנסיגת אש"ף מלבנון.
אפשר להמשיך עוד ועוד, אבל האמת היא פשוטה - יש משקל ללחץ בינ"ל, אך הוא קטן לאין שיעור ממה שמספרים לנו אלה שמזמינים אותו מפה, מתוך הנחה שהציבור כאן לעולם לא יבחר מרצונו ללכת בדרך שבה הם תומכים. אגדת הלחץ הבינ"ל מכוונת לכוון את ישראל ללכת בגישה שבה תומך השמאל. המרחק בינה לבין מציאות אובייקטיבית, הוא גדול מאוד.

ביבי הוא הבעייה. פחות בגלל לחץ בינ"ל, ויותר בגלל הביעותים שלו מאלה שלא בוחרים בו כאן. השאלה היא אם סופסוף הצליחו לייצר עליו משקל נגדי. זו השאלה שתקבע כמה חמא"סניקים ייהרגו, והאם המבצע הזה יהיה בזיון גדול עוד יותר מעמוד ענן (שהדבר הטוב היחיד בו היה חיסול ג'עברי שקרה בדקה הראשונה למבצע...).
ישן 13-07-2014, 21:45
מנהל

אני לא יודע אם אתה אובר ציני או אני אובר נאיבי
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני מעריך שלא - אבל רק בגלל..."

לגבי אולמרט, אני רחוק מזרח ממערב מלהיות ממעריציו (אם אי פעם היו כאלה) אבל ייאמר לזכותו שמעןלם לא נירתע מהפעלת כח אגרסיבית מאוד, הן בלבנון והן בעזה. למעשה, יותר מכל ראש ממשלה אחר מאז בגין. כמובן שהיו נסיבות לטובתו: התקשורת בתוך ישראל היתה יחסית לצידו, והיה לו את בוש בבית הלבן. דווקא בגלל זה, עם אובאמבה במקום בוש, לא סביר בעיני שביבי יעשה מעבר למה שעשה אולמרט. ובהחלט, כיפת ברזל נותנת לו אליבי לא קטן. האמריקאים בהחלט ידעו מה הם עושים כשהסכימו לממן את כיפת הברזל. פרויקט שבפרפרזה על אימרת חז"ל הידועה, יתרונו בחסרונו וחסרונו ביתרונו.
על כל פנים, בכל הנוגע לללחצים בינלאומיים ישראל נכנעה ללחצים אפקטיביים פעמים רבות מכפי שניתן יהיה לזלזל בכך. אני לא מכיר תימוכין לטענה שבן גוריון הסכים לסגת מסיני כדי לדפוק את יגאל אלון, אבל אין ספק שקיבל אולטימטום בריטי ואמריקאי תקיף כמו שלא קיבל ביחס לתוכנית ברנדוט (הראויה יותר לכינוי "תוכנית בנץ") אשר הערבים עצמם דחו ובכך הקהו מהלחץ באווילותם החוזרת והאינסופית.
במלחמת לבנון קרה משהו דומה מאוד למלחמת יום כיפור-ברגע שהסתמנה ההצלחה הישראלית הברורה (ולמרות שבשני האמריקאים האמריקאים גיבו אותה תחילה) הופעלו לחצים שאילצו הסכמה להפסקת אש בטרם הושגו היעדים (כיתור הארמיה השלישית או הגעה לכביש ביירות דמשק וביירות עצמה-שהייתה כמובן יעד מראש) ונוצלו הפרות הפסקת האש בידי הערבים לשם השלמת המהלכים. ביום כיפור זה גרר לחצים חזקים שכפו הפסקת אש נוספת ומנעו ניצול סופי של ההישג, ובלבנון לחצים בהמשך גרמו שוב לשיבוש מטרות המבצע בעקבות טבח סברה ושתילא. צה"ל נאלץ לצאת מביירות והתוכנית להשלטת משטר אוהד לישראל בלבנון קרסה. ואגב, גם במקרה הזה ההצעה שלי הייתה בנויה על הציפיה שהערבים יפרו את הפסקת האש, מה שייתן עוד זמן להשלמת המשימה. וכשמדובר בהפסקת אש שאתה יזמת, ביטולה עקב ירי האויב הוא הרבה יותר פשוט מאשר כשמדובר בהפסקת אש שנכפתה עליך.
אבל, הקולות העולים כעת מצד החמאס והפלגים מרמזים שהוא במצוקה ועשוי בהחלט להענות להפסקת אש חד צדדית של ישראל ומניעת ירי בזמן הקרוב לאחר מועד הפסקת האש...כמובן, תוך ירי מאסיבי ברגע האחרון. זה כבר משנה את התמונה.
ישן 13-07-2014, 01:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "ל"השמיד" זה אינו סוף הסיפור"

לא שן ולא עין. ישראל אבדה במלחמת יום הכיפורים הרבה פחות חיילים ממה שהתרחישים שצה"ל עצמו התכונן אליהם, וסיימה אותה במצב טקטי ומדיני מצויין. אם יש דבר אחד שמבלבל אנשי צבא אמריקאים (וגרמנים ובריטים) זה המחשבה בישראל שיצאנו ב"שן ועין". אבל זה מאוד משקף. ולא לטובה, את מי שטוען זאת.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 13-07-2014, 09:05
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
החמאס לא יתן לנו את ההנאה שהוא סרבן השלום. יכוון רקטה לכוון שדרות
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני הבנתי בדיוק למה התכוונת,..."

אם ישראל תגיב ותחסל את הרקטה עוד לפני שהיא בכלל שודרה, אם כן ישראל היא האשמה במצב. לך תוכיח שהיה להם טיל מוכן לשידור.

אם ישראל לא תגיב, אז הוא יירה לשטח פתוח ליד שדרות.

נו, ועל טיל אחד בודד נשבית את הפסקת האש? וטיל שנורה לכוון שדרות, לא לכוון תל-אביב. וגם זה נפל בשטח פתוח.

ומחר יהיו כבר שני טילים בלי נפגעים.

ועל שני טילים בודדים נשבור את הפסקת האש וניכנס לעוד מלחמה שתשבית לנו חצי מדינה?

ואם ישראל בכל זאת תיכנס, היא תיראה כבכיינית שעל טיל אחד ששיגר מטורף אחד נכנסו למלחמה. הרי גם לישראל יש מטורפים.

וזה רק אחד התסריטים האפשריים.

בקיצור, לא נקבל את ההנאה להיות צודקים ב120%.

https://sites.google.com/site/hamedinai/

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 13-07-2014 בשעה 09:08.
ישן 12-07-2014, 07:03
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
ההבדל בין 110 הרוגים לבין 2000, הוא חסר משמעות-כאשר הם ערבים
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "מרגע שאתה מכריז על הפסקת אש,..."

הכותרת בנויה על הוצאת דברים מהקשרם - אבל בכל מקרה מה שכתבתה מצמרר ואיננו נכון - ככל שירבו ההרוגים, כתוצאה מהפצצות שאינן ממוקדות כן "נזכה" לגינויים רבים יותר. היום במינון הנמוך, כאשר הירי נעשה תחת אזהרה לא נשמעים גינויים כלל.

מי שמכריז על הפסקת אש חד צדדית עושה משגה חמור ביותר - הפסקת האש חייבת להיות הדדית ובהסכמה אפילו אם בלוח זמנים מדורג.

יש לכבד כל החלטה למומחים לדבר, להם ישנם כל הנתונים ולא לסמוך על "ליימנים" מתלהמים הדורשים כניסה מיידית ללוע הארי. איך אתה מעז להציע כניסה לעזה ( עזה תחתית - עזה הממונהרת ) לא שמץ של ידיעה מה מחכה שם לחיילי צה"ל, למעט מלכודת מוות בטוחה.
ישן 12-07-2014, 06:44
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
בזכות תבונתם של מרידור ודומיו - עדין ניתן לחיות בארץ הזאת
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "זה יכול להזיק מאוד. סיום מבצע..."

סיום מבצע צבאי כאשר אין אפשרות להצביע אפילו על חיל ישראלי בודד שנפל בקרב - הוא תבוסה מוחצת. ללא מראות כמו בג'נין, בלבנון ואפילו ברצועת עזה בעבר - אי אפשר.
הלגיטימציה הבינ"ל הוא אחד המרכיבים בשיטת ניהול המלחמה. אבל, הרבה הרבה יותר חשוב ממנה - היא הדרך בה נסיים את המלחמה ונשיב כוחותינו הביתה. כיצד נבטיח שה"מחזה" הפירוטכני האכזרי לא יחזור בתדירויות של שנים מספר או אפילו פחות מכך.

טרם הנסיגה מהרצועה, הסבירו לנו פה ש"אם ניסוג ויירו עלינו - ניכנס בעוצמה פנימה". זאת הייתה הצהרה שגויה - כאן לא חשבו מספיק על היום שאחרי. גם הוצאת גוש קטיף המבורכת, שלא נעשתה בהסכם, הייתה צריכה להעשות בשלבים. שלב התושבים - שבוצע בהצלחה ושלב כוחות הבטחון, שיציאתו הייתה מחוייבת הסדרי בטחון כאלו שלא יאפשרו ירי טילים ו/או תגובה מיידית לטיל הראשון.

למדינת ישראל ישנה מחוייבות כלפי אזרחיה (לנפשם ונפשות משפחותיהן - כולל חיילים ( הטענה שחיילים תפקידם למות למען המולדת - אינה מקובלת כלל ועיקר), לרכושם ולרווחתם. המלחמה חייבת להביא להפסקת הירי. כמובן תוך כדי שיקול של נזק מזערי ככל האפשר.

ביבי פועל בצורה נבונה ושקולה ואינו שועה לעצות בוחריו המתלהמים המחפשים עשן, אש ודם. הם אינם מבדילים בסוג הדם . אני מקווה שהוא פועל מתוך חוזק ואינו פוחד מבוחריו ולאלו המחכים למפלתו בתוך רחובות עזה. אני מקווה שימשיך בדרכו ויביא לנו את הרגיעה לה אנו משוועים.

הסיכום שלך מעיד אלף אלפי עדים שמבחינתך המלחמה אינה נובעת משיקולי בטחון , אלא שהכל מתוך שיקול פוליטי. כלומר, כל הסבל שעוברים כיום אזרחי מדינת ישראל ותושבי רצועת עזה - הוא על מנת למר את כסאו של ביבי. עד ש "תמונת נצחון", לא תתקבע במוחם המעוות של בוחרי ביבי הכל הכל היה לשוא. כדי לפעמים לעצור ולחשוב מה אומרות המילים - אתה מציג את מדינת ישראל כאחת המדינות הניקלות בעולם - מדינה הנשלטת ע"י מנהיג שכל שאיפתו לשרוד על כסאו.

התודעה של ביבי, שם תוכרע המלחמה. לא באו"ם, לא בשמי המזה"ת, ולא בשום מקום אחר. אם ביבי יחד עם הקבינט יקבלו החלטה שקולה , סיכויי הנצחון של מדינת ישראל יעלו בטור הנדסי. אם ייטה אחר "רחשי ליבו" וסיכויי שרידותו - נובס שוב, ותושבי מדינת ישראל יהיו חשופים לגחמתם של אוייביה מכל העברים.
ישן 12-07-2014, 12:37
צלמית המשתמש של gps
  gps gps אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.07.04
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "בזכות תבונתם של מרידור ודומיו - עדין ניתן לחיות בארץ הזאת"

ההחלטה לצאת למלחמה היא פוליטית אבל מסתבר שלמושג הכאוטי הזה שניקרא מלחמה יש נוסחאות ומשתנים.

סד"כ-גדול/קטן
יעד-מקיף/מוגבל
אסטרטגיה-הכרעה/התשה

ברגע שההחלטה לצאת למלחמה התקבלה גם לפי דעותיך צריך למצות את כל התהליך להשגת היעדים.
גם החמאס זקוק ללגיטימציה ובעיקר כלפי תושבי עזה שהם המגן החי שלהם,ההתנהלות ה"אלוהית" של החמאס שמרסקת את התמיכה העזתית על מזבח הנהתנות של הנייה והעולמאא שלו (אחרי הכל תכל'ס מדובר בתאוות שליטה וממון ) השינוי יבוא מלמטה.

יש תהליכי עימות מחזוריים הנבדלים במחזורים קצרים או ארוכים , יציאה מהלופ דורשת שינוי פוליטי ופוליטיקה המבוססת על תפיסה של שחרור "אדמות אסלם" מיסודה אינה מאפשרת מוצא כזה.

ישן 15-07-2014, 19:48
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
על האמירה הזאת היו חוסמים אותך לכל החיים ב'רוטר' + שי חינם נאום תוכחה מליצי מההנהלה
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי hzhz שמתחילה ב "[QUOTE]ביבי יכול באמת לעמוד..."

כולי בטחון שהדרמה-קווין והבנט-ספינים ששולטים שם בכיפה אינם מייצגים באמת את הציונות הדתית שטובי בניה נמצאים יחד עם כלל לוחמי צה"ל בשטח.

לענין ביבי - סביר שהוא עומד, עמד ויעמוד בלחצים גדולים מאשר כל אחד מאיתנו הכותבים כאן או אפילו רוב הפוליטיקאים הבכירים מסוגלים לכך.

השאלה הקרה היא האם המשקל שהוא מייחס ללחצים בינלאומיים והראיה של העדפת 'ניהול משברים' במזה"ת הם נכונים בסיטואציה זו.

אני אישית סבור שזהירות היא דבר נכון אבל שבמסגרת כללי הזהירות הגיע הזמן לעבור לשלב הבא שהוא דפוס פעולה הדומה למה שקורה בשכם למשל. כניסות ויציאות בכוחות גדולים למשל למאגרי תחמושת העטופים במגינים אנושיים, שימוש בחבר 'דובי', הפיכתו של הניה לשהיד וחיסול של חמושים ללא חשיבות לבכירותם. חלילה לא לכבוש וחלילה לא לש"ב ל10,000 בתים, 'טיהור' מנק"ל, כניסה מטופשת למנהרות ושאר פנטזיות אשר עולות פה ושם בין טוקבוקי הרשת. לא למען אומות העולם אלא למען עצמנו.

לפעולה בסגנון שכם גם לשיטתו של דן מרידור אביו מולידו של אשכול זה - הושגה כבר הלגיטימציה המרבית האפשרית.

מה הלאה? זה נכון שקשה יהיה לייצב את הרצועה כי גם בתמיכת צה"ל הרש"פ [עוד מציאה גדולה...] תתקשה לשלוט בשטח אבל החמאס הביאנו להבנה שגם לשווי משקל זמני לא ניתן להגיע עימו וכי שקולי הגיון מערביים או אפילו מזה"תיים שגרתיים אינם ממש מאפיינים אותו. אבל זאת כמובן צריכה להיות הבעיה של מחליפו של הנייה או של מחליפו של מחליפו.

ישן 12-07-2014, 18:06
מנהל

השוואה בין עמוד ענן וצוק איתן: הישגים יחסיים והסכמים גרועים לישראל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Smilop שמתחילה ב "דן מרידור: "ישראל צריכה לקרוא להפסקת אש כדי לקבל לגיטימציה בינלאומית""

השוואה בין התרחשויות עמוד ענן ואילו של המבצע הנוכחי (שמתקרב באורכו לקודם) מעלה מימצאים מעניינים:
ראשית, בשני הבצעים אין מצב של נוק אאוט. ישראל לא הצליחה למנוע בכח את ירי הרקטות על שיטחה, משימה בלתי אפשרית ללא שליטה קרקעית בשטח. נותר רק לדבר על ״נקודות״, כשניצחון בנקודות יכול להיות מתורגם להסכם טוב יותר למי מהצדדים. ובכן:
ירי הרקטות על ישראל נמוך בהרבה במבצע הנוכחי. יחד עם הגדלת האפקטיביות של כיפת הברזל נוצר מצב שבו לעומת 6 הרוגים ישראלים במבצע הקודם, אין הרוגים ישראלים במבצע הנוכחי. לעומת זאת, במבצע הנוכחי ישראל לא הצליחה לבצע מספר גדול של חיסולים איכותיים (קרי, הרג בכירים). כלומר, הצלחה גדולה חותר במישור ההגנתי ומצומצמת יותר במישור ההתקפי.
מנגד, החמאס יכול להצביע על הישג אחד בלבד: הארכת טווח הירי, על המשמעות הפסיכולוגית והכלכלית שכרוכה בכך. הדבר ממצב ביתר שאת את ירי הרקטות כהפרעה לשיגרת ושלוות החיים יותר מאשר סכנת חיים. זה מנוף לחץ מוגבל למדי עבור החמאס ושותפיו.
הבנות עמוד ענן היו גרועות לישראל משום שלא הטילו על החמאס אחריות למניעת ירי על ישראל מצד פלגים אחרים ולא הגדירה סנקציות קבועות מראש על הפרות, ולו ה״קטנות״ ביותר (קרי, רקטה בודדת). חמאס למעשה לא ויתר אז על דבר מלבד הזכות לירות לתוך ישראל. ישראל ויתרה על שליטה באיזור הסמוך לגדר ועל חיסולים ממוקדים. היות וישראל הייתה חייבת כמובן לסכל פיגועים מתוכננים לתוך ישראל לא היה להבנות סכוי.
במשא ומתן חדש להבנות, וזה בדיוק מה שיהיה, ישראל חייבת להפיק לקחים ולהגיע להבנות מתוקנות שיטילו על החמאס אחריות למנוע אפילו ״טפטוף״ ויקבעו סנקציות ברורות למקרה של הפרות כאלו בהתאם לחומרתן. למשל, על ירי רקטה לשטח פתוח שלא גרם אבידות ישראל ״תקנוס״ את החמאס בדרך זו או אחרת (ויש דרכים). במקביל, ייתכן שהגיעה העת לשנות את מדיניות המצור על עזה מבחינת מרכיב הכנסת סחורות שאינן יכולות לשמש ללחימה. ממילא המדיניות לא הניבה לחץ אפקטיבי על החמאס. לדעתי ישראל צריכה גם להכריז על לוח זמנים להתנתקות כלכלית מוחלטת מהרצועה, כולל העברת סחורות, אספקת חשמל ומיים וכדומה.
חזרה להבנות עמוד ענן משמע סיבוב נוסף בעתיד הקרוב מייד. כשהחמאס ישקם את הנזקים שניגרמו לו.
ישן 13-07-2014, 16:32
מנהל

סיכום ביניים....הימור שלי שגם הסיכום הסופי יהיה דומה
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "נראה לי שאתה מקדים מדי..."

ושוב התיקשורת אשמה? האמת שאני נעלב במקצת בתור ישראלי. אומנם לא בחרתי בנתניהו אבל הוא ראש הממשלה ולחשוב שהוא מקבל החלטות אסטרטגיות בגלל חשש מהפרצוף של יונית לוי או מאמר המערכת של הארץ ניראה לי פתטי להדהים ואני מתעקש לתת לו קצת יותר קרדיט.
לחצים בינלאומיים להפסקת אש הם לא המצאה של התקשורת בישראל והשאלה אם ביבי יענה להן גם כן לא קשורה לתקשורת הישראלית. מה עוד שחלק היכר מהתקשורת הישראלית עדיין מגבה את המבצע. עברתי בזריזות על ווינט המושמץ ולא ראיתי לחץ להפסקת אש או ביקורת על המבצע.
ואגב, אצל הפלסטינים יש קולות שמרמזים על שבירה ולחץ להפסקת אש, תוך תירוצים שרגיעה תהיה רק "מנוחת הלוחם" (יענו, לא תבוסה). השאלה כרגע לדעתי היא רק האם ישראל תצליח למנף את חתרונה להשגת הבנות משופרות כפי שכתבתי למעלה. לא מצפה ליותר מזה.
ישן 13-07-2014, 17:27
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "סיכום ביניים....הימור שלי שגם הסיכום הסופי יהיה דומה"

אין לי מושג כמה תקשורת ישראלית אתה צורך בימים אלה, אבל ההגנה האוטומטית עליהם, מפחיתה להחריד את המשקל העצום שלהם (כמו בכל מדינה אחרת) במערכת קבלת ההחלטה של פוליטיקאים בכלל, ופוליטיקאים חלשים בפרט. אתה יכול לחשוב שזה פתטי (ואני אפיעלו אסכים עימך), אבל זו מציאות, שממש לא החלה עם ביבי. הוא פשוט בולט בכך יותר, בגלל שבמקרה שלו התקשורת היא בין כה נגדו, ועל פניו, אין לו שום סיבה לשים עליהם...
אני מבין שאני צריך לכתוב שוב שביבי אשם, כאילו לא כתבתי זאת מספיק פעמים באשכול זה. זה לא מוריד מאומה מהעובדה שהתקשורת הישראלית כ"כ עויינת לרעיון של פעילות צה"ל, שלא-ישראלים יתקשו להאמין בזה.

מכיוון שבניגוד אליך, אני לא מזהה "יתרון" לישראל (ואני משער שגם חמא"ס לא מזהה יתרון כזה, הרי שהפסקת אש בוודאי שלא תבשר על "שבירה" פלסטינית. הפסקת אש במצב הנוכחי לא תקדם אותנו בכלום, ו"הבנות" יהיו קטסטרופה נוספת, בעיקר בגלל שמאותו רגע יתחיל הדיון הקבוע האם "טפטוף" זה הפרת ההבנות.

אם תהיה הפסקת אש שתסתיים ב"הבנות" - זו תהיה מפלה שלנו, גם אם התקשורת תחגוג את חזרתו של ירי הרקטות לאזור הרגיל (לא-גוש-דן...).

כרגע לדעתי עוד מוקדם לקבוע שאנחנו בדרך לכזו מפלה צורבת, והלחצים עלינו מתבשלים בעיקר מגזרת התקשורת, והשאלה היא האם הפעם יגדל ביבי סוג של חוט שדרה. התקדימים אמנם נגדו, אבל מעולם לא היה עליו לחץ נגדי מהסוג שיש עליו כעת.
ישן 13-07-2014, 22:30
מנהל

אני לא צופה בשידורי טלוויזיה אבל כן באתרי האינטרנט
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אין לי מושג כמה תקשורת..."

שוב, אתה צודק לגמרי כשמדובר באתר של עיתון הארץ, אבל אני רואה יותר תמיכה במבצע מאשר התנגדות לו בווינט, ישראל היום ואתרי חדשות אחרים ופופולריים הרבה יותר. אני רואה דיווחים על לחצים על ישראל לסיום המבצע, אבל כאלו אני גם שומע בחדשות בארה"ב. זאת פשוט בגדר עובדה. התקשורת יכולה לשים את הדגש על זה שצריך להענות ללחצים או לא להענות להם אבל היא לא ממציאה אותם.
ואני לא במיוחד מאשים את ביבי. אני חושב שמגזימים בהערכת חולשתו ושהאילוצים הבינלאומיים הם ממשיים ושהרבה אופציות פעולה עלולות לגרום יותר נזק מתועלת גם אם לחלוטין נתעלם מכל נושא התגובה הבינלאומית. אם למדנו משהו משגיאות השמאל זה שאי פעולה עדיפה על פעולה אם זו בעלת תוצאות חמורות יותר, בכח או בפועל. אני מתייחס בעיקר לכניסה קרקעית שהיא משהו שלביבי יש סיבות טובות להתלבט לגביו שכן לא ברור אם התוצאות של מהלך כזה בשטח טובות יותר מהמצב הקיים, מחורבן ככל שיהיה.
לכן, אני חוזר ומהמר על כך שהמבצע ייגמר בקרוב, ולכל היותר אפשר לקוות להבנות משופרות ביחס ל-2012.
ישן 13-07-2014, 23:49
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני לא צופה בשידורי טלוויזיה אבל כן באתרי האינטרנט"

אני כן צופה בטלוויזיה פה (שנהנית מצפייה והשפעה גדולה בהרבה מאתרי אינטרנט - שהגדול בהם, וואלה, בהחלט ניתן להגדירו כ"לא אוהד" לממשלה - כמו גם את טמקא, אגב...). והם מגוייסים ל"הפסקת אש עכשיו".
התקשורת בהחלט ממציאה את הלחצים - וכאשר אינה ממציאה אותם - היא מנפחת אותם.

אם למדנו משהו משגיאות השמאל, זה שאי-פעולת התקפלות עדיפה על פעולת התקפלות. הבלגה היא בדר"כ שגיאה חריפה בשכונה שלנו, וכניעה (והפסקת אש ו"הבנוץ" ייתפשו ככניעה ע"י הצד השני, ומי שישלם את המחיר הם תושבי הדרום, שמגיע להם שממשלתם תפעל באופן עקבי וחד משמעי להפסקת הירי עליהם, גם במחיר של "לחצים").

אני לא יודע מתי יסתיים המבצע. כאמור, הכל תלוי בסטייס אוף מיינד של ביבי. הלחצים מבחוץ הם זניחים, והשאלה היא הימין הצליח לייצר איזון מול התקשורת בתוך הראש של ביבי, היא שתקבע הרבה עבור תושבי הדרום, ועבור כולנו.

ההגדרות ל"בקרוב" הן בעייתיות. "בקרוב" זה גם עוד שבוע, לפי חלק מהפרשנויות...
אם אתה מתכוון להיום/מחר, אז תכתוב היום/מחר. לא חוכמה להמר בלי מספרים...
ישן 14-07-2014, 00:00
מנהל

תוך 3 ימים...זה ההימור שלי
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני כן צופה בטלוויזיה פה..."

ושוב, הצורה שאתה מתאר את ביבי גרועה מזו של כל מבקר שלו משמאל...אני לא רואה איזו סיבה יש לו לפחד מה״תיקשורת״, וודאי כאשר דעת הקהל הרחבה בהחלט בעד המשך המבצע.
אני ממש לא שמתי לב שווינט מנסה לקדם את סיום המבצע. אפילו בוואלה לא ראיתי יותר מדי התייחסויות לכך. תצטרך להדגים למה אתה מתכוון, להצביע על איזו מאסה קריטית של לחץ בינלאומי מומצא או מוגזם.
האם אתה מצפה מאתרי החדשות להתעלם מאמירות של אנשי ממשל אמריקאים א אירופאים ביחס לצורך בסיום המבצע? ואחרי הכל מביאים גם דיווחים של מדינאים בעולם שמגבים את ישראל, כמו הארפר מקנדה.
אלא אם כן לביבי נתניהו יש איזו פוביה מוזרה מעיתון הארץ, לא ברור לי איך הוא אמור לחשוש כל כך מהתקשורת הישראלית ולרוץ לסיום המבצע.
ישן 14-07-2014, 00:13
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "תוך 3 ימים...זה ההימור שלי"

לשמחתי, אני גר באחד מ"יישובי הדרום". לא מאלה שסופגים קבוע, מאלה שסופגים בהסלמות.
לצערי, בתקופה האחרונה אני מתפתה כל הזמן לצפות בערוצי הטלויזיה הישראלית. ואני רוצה להגיד לך שלפחות 2 ו-10 מעבירים דיווח שהוא בפירוש שקרי. השאלה הראשונה שלהם בהמון ראיונות עם אנשי הקואליציה/ממשלה היא "מתי יגמר המבצע?" ומעבירים מסר ברור- לתושבי הדרום נמאס לשהות במקלטים, העורף לא עומד בזה. המציאות היא הפוכה בדיוק. כמעט כולם מוכנים לזה- בוודאי תושבי עוטף עזה שלהם המצב בכל מקרה מוכר- בתנאי שנעשה מאמץ אמיתי להביא לפתרון הבעיה .

לא יודע אילו לחצים אובמה מפעיל על ביבי. אבל אני לא מקבל את זה שמכל העולם, ישראל היא זאת שצריכה תמיד להתקפל. הסיבה לדרישות האלה מאיתנו היא שאנחנו יוצרים אותן. ראיתי למשל, כתבה ב CNN בה אמר הכתב בטון חמור מאד, על רקע תמונות בית הרוס של אחד מראשי החמאס "בהתקפה הזאת, לא ניתנה התרעה". אם ישראל לא הייתה ממציאה את "הקש בגג", אי אפשר היה לבקר אותה על כך שלא מיישמת אותו...

ישן 14-07-2014, 00:19
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "תוך 3 ימים...זה ההימור שלי"

אני לא עושה תחרות בביקורת על ביבי, עם השמאל. לי אין שנאה אישית לאיש, ואני די משוכנע שכוונותיו חיוביות. אני חושב שיש לו חולשה איומה וצורך נואש לרצות דווקא את שונאיו, ע"ח תומכיו, כאילו במטרה "להראות להם שהוא לא גרוע כ"כ"...

העיתונות בישראל מדווחת על כל כחכוח בגרון של שר חוץ ש"קורא לאיפוק ומבקש מכל הצדדים לא להגיע להסלמה". אפילו הצהרה ריקה מתוכן של מועה"ב, ניסו להפוך בטלוויזיה ל"תחילתו של לחץ".

עיתון "הארץ" הוא אמנם סמן שמאלי, אבל טמקא ווואלה לא באמת מפגרים הרבה אחריו. ושוב, עיקר ההיסטריה היא בערוצי הרדיו והטלוויזיה, שם יושבים היוניתיות והאברמוביצ'ים והערד נירים, ומזדעקים נגד חוסר הפרופורציה במספר הנפגעים...
ישן 13-07-2014, 01:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "בהפסקת אש יש הסרת איום לשעה,..."

טיעון מגוחך. הפסקת אש בתנאים של האויב משרתת את המטרות שלו, ומלמדת אותו שהוא יכול לחדש את האש מתי שהוא רוצה. זה כמו שמישהו יחבוט בכך וידרוש את הארנק שלך בשביל שיפסיק. ויחזור על כך שוב ושוב בכל פעם שיש לך מספיק כסף בארנק.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 13-07-2014, 01:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "לא כתבתי 'תנאים של..."

אז אתה אומר שצריך לוותר, או שכדאי להבהיר לו אולי שזה נגמר? ואם אתה לא אומר בכל מחיר, אז על מה בדיוק אתה מדבר (שאתה שוב מדבר באויר)?

ישן 13-07-2014, 09:56
  sh_woll sh_woll אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אז אתה אומר שצריך לוותר, או..."

לא כל כך הבנתי אותך,
בכל מקרה אני אומר כי אנו מאפשרים לשכננו לחבוט בנו, ומתנהגים כאילו אנו יכולים לחיות עם זה....ומגיבים מאוחר [כשיש פגיעה באזור תל אביב, או כשיש לנו נפגעים],וזה משדר דברים מאד ברורים לשכננו ולעולם.... כי הירי עלינו לא נורא...הירי לגיטימי...
ואז זה מובן כי כשאנחנו לפתע מפציצים בעזה...אנחנו נראים כמי שהשתגע,
כרגע משימתנו לא צריכה להיות להכות כמה שיותר, המשוואה היא לא כמה שהם יסבלו יותר, כאן יהיה טוב יותר,
כמו כל אקט חינוכי, או סכסוך שכנים , צריך להיות חכמים ולדעת לברור את תגובותנו כך שישרתו אותנו,
צריך להשיג מטרותנו עם מינימום כוח, מינימום השקעה, מינימום דם....זהו שביל זהב שלשם השגתו צריך יותר חשיבה נכונה, ופחות דוגמטיות והתלהמות.
ישן 13-07-2014, 21:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "לא כל כך הבנתי אותך, בכל מקרה..."

ושוב פעם אתה מדבר באויר - למה שלא תפרט פעם אחת בחייך?

ישן 15-07-2014, 17:21

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אתה באמת צריך הסבר איך פגיעה..."

חשבון הטילים שעשית מטעה,
זוהי ראיה צרה של התמונה,
במצב הנוכחי של כתישה בעזה, הירי לכאן נמשך, וכנראה ימשך עד שהם יחליטו לעצור האש,
אם תגביר הלחץ בכדי לאלצם להפסיק ,פירושו הרס תשתיות ופגיעה באזרחים, אבל לא הפסקת ירי לכאן,
גם אם תגיע לכך שכשנגיע להפסקת אש הם יהיו עם פחות טילים, יש להניח שהם יחזרו לחדש המלאי,
לכן אנו צריכים להסתכל קדימה ולבחון איך -באמת- נסיר את איום הטילים,
אם אתה אומר לי כי כתישה בעזה תעזור לנו להשיג הסכם הפסקת אש טוב יותר...אז אתה מתקרב לפחות קצת לדעתי.
חוץ מזה די בראש האג'נדה שלי אי הפקרת תושבים [מה שהיה הרבה זמן, עד שהחלטנו להגיב], לא רק מול החמאס, אלא בחיי היום יום של אזרחים שלא מצליחים להגיע לרופא, למשפט, לא מצליחים לקבל מענה טלפוני.....,אפשר לבנות בניה בלתי חוקית ולא יעצרו אותך מכך...הכל נורמות שיש להם קשר להשלמה עם קצת טילים....מה יש...?קצת סבלנות.....

נערך לאחרונה ע"י sh_woll בתאריך 15-07-2014 בשעה 17:23.
ישן 15-07-2014, 18:52
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "חשבון הטילים שעשית מטעה, זוהי..."

צר לי, אבל אין לי שום סיבה לה תרחק מלוגיקה בסיסית, רק כדי "להתקרב קצת אל דעתך"...
העובדה שאתה חושב שלחמא"ס יש מספר אינסופי של רקטות, זה באמת עניין שלך, אבל המציאות, שמספר הרקטות שלהם הוא סופי לגמרי, ובהחלט קיימת יכולת לוודא שלא יוכלו "לחדש מלאי", אם ההנהגה פה תחליט שזה היעד ואין בלתו.

זכותך לחשוב שזה נורמלי מישהו אחר ילמד לחיות עם זה שיורים עליו, רק בגלל שיש עוד דברים שהם לא בסדר. מובן מאליו שזה שאתה חושב כך, לא הופך את העמדה הזו למוסרית, וגם לא הופכת אותה לסבירה.
החיבורים המוזרים שאתה עושה בין ירי רקטות עלינו לבין תורים לרופאים, הם באמת עניין שלך, והרלוונטיות שלהם למצב הביטחוני שלנו היא בדיוק אפס מוחלט.
ישן 16-07-2014, 05:51

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "צר לי, אבל אין לי שום סיבה לה..."

השלמנו עם המצב המוזר של ירי טילים על עוטף עזה,
מה ההסבר להשלמה שכזו ? מדוע זה לא הפריע לנו?
אני שואל זאת מתוך מחשבה כי השלמה זו מצביעה על משהו משובש בחשיבתנו,
ואם משהו משובש בתוכנו, יש להניח כי נראה תוצאות נוספות לכך,
אני סבור כי המתנה של חודשים לרופא, זו תופעה שאסור לקבל,
וקשה לי לשכנע בכך , כי התרגלנו לזה,
הגישה להמתנה [-במקרה זה לרופא] תשתנה , כשיהיו כותרות גדולות מספיק בעיתונים כי אנשים נפטרו בשל כך,
לא כי המצפן הפנימי שלנו עלה מידית על הבעיה,
אני רואה קשר בין השלמה שאין נגישות לרופא, או השלמה עם בניה לא חוקית, להשלמה עם קצת טילים שנופלים עלינו.
מבחנתי אפשר להאריך, ולכתוב על איך יש להתנהלות מחשבתית זו השפעה על ביטחוננו.....אך נעזוב את זה עכשיו
ישן 13-07-2014, 09:13

יעד פשוט מאוד: המחבלים עצמם יעמיסו את כל הטילים שלהם על משאיות
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "לה הבנתי הטיעון כי לא כדאי להציע הפסקת אש"

וגם את כל אמצעי הלחימה ויעבירו אלינו להשמדה.

שיתנו גם רשימה מסודרת של כל המפעלים שלהם שעוסקים בייצור אמצעי לחימה, להשמיד את הכול.

לישראל יש מקורות מודיעיניים איפה יש עוד טילים ואמצעי לחימה, ואם הם לא מעבירים אותם, אז הם לא עמדו בהסכם.

אם הם משאירים אמצעי לחימה, פירושו שהם מתכוננים לסיבוב נוסף, ואת זה אי אפשר לקבל.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 13-07-2014 בשעה 09:19.
ישן 13-07-2014, 16:46
  The_Equivocator The_Equivocator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.04
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זה לא יקרה"

כניסה וכבוש עזה בהחלט יכול להבטיח את זה.
יש לך רעיון אחר מה לעשות חוץ מלהכנס לעזה? תשתף, אותי.
כניסה לעזה תביא לנו הרבה פצועים והרוגים? בטח זה נכון, אין ווכוח, מצד שני בכל פעם שדוחים כניסה שכזו, מספר הקורבנות גדל באופן ממשי(משני הצדדים), כניסה לעזה היום, שונה מכניסה לעזה לפני 5 שנים לצורך העניין, ובכל שנה שעוברת הכניסה תהיה כואבת יותר, בסופו של יום הרי בכל מקרה לא יהיה מנוס, וצה"ל יכנס לשם, או שאתה חושב שתוך כמה שנים נחתום הסכם שלום, והכל יהיה פיצוץ? אם ישנה סבירות גבוהה שבעתיד לא יהיה מנוס מלהכנס רגלית לעזה(ולהרבה זמן), אני באמת לא מבין את ההגיון בלדחות את המועד.
ישן 13-07-2014, 22:42
מנהל

אין לי פתרונות
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי The_Equivocator שמתחילה ב "כניסה וכבוש עזה בהחלט יכול..."

אבל, המשך המצב הקיים, גרוע ככל שיהיה, עדיף מ"פיתרון" שרק מסבך את מצבך.
נעזוב לרגע את עניין האבידות לנו, שהוא מובן מאליו. אין כמעט תסריט שבו מספר האבידות מכניסה קרקעית לא יעלה על מספר האבידות מאלו שגורמות הרקטות לאורך שנים.
רצועת עזה היא שטח גדול וחלקו בנוי בצפיפות. יהיה מאוד לא פשוט לאתר את כל הרקטות שיש שם. אולי אפילו בלתי אפשרי. גם לפני ההתנתקות צה"ל התקשה למנוע ירי רקטות ומרגמות.
ומה תעשה עם שלטון החמאס? תמליך במקומו את הרשות הפלסטינית? אתה חושב שהיא תרצה או תוכל לשלוט בשטח בזמן הממושך שצה"ל יצטרך לפעול בו? האם אתה רוצה לחזור למשול באופן ישיר על הרצועה, כולל דאגה לכל הצרכים האזרחיים שם?
ושים לב שלא נכנסתי בכלל להתכנות המדינית. אני מניח פעולה בחלל ריק בזירה הבינלאומית והתעלמות מוחלטת ממה שהגויים יגידו או יעשו.
בקיצור, מבצע צבאי קרקעי הוא לא בלתי אפשרי אבל יקר ומסובך מכל הבחינות. צריך לחשוב טוב טוב מה בעצם אנחנו רוצים ואם מבצע כזה יקדם זאת או יחליף מצב גרוע במצב גרוע מאוד.
ואגב, אני לא חושב שכניסה קרקעית לעזה היום תהיה מסובכת יותר מכפי שהייתה לפני 5 שנים. מה שהחמאס יכול לעשות מבחינת מיקוש, חבלה ומארבים, הוא כבר עשה. עיקר ההתקדמות שלו לאורך השנים היא ביכולת הירי מנגד.
כן אפשר להכות בחמאס באופן שיגרום לו לחשוב שש פעמים לפני שיירה אפילו רקטה אחת. צה"ל טרם מיצה את זה והייתי רוצה לראות הרבה יותר חיסולים איכותיים.
ישן 13-07-2014, 23:49

נכון לעכשיו
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אין לי פתרונות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
אין כמעט תסריט שבו מספר האבידות מכניסה קרקעית לא יעלה על מספר האבידות מאלו שגורמות הרקטות לאורך שנים.

זה נכון לעכשיו.

אבל בעתיד יש חשש שיוכלו להצטייד גם עם נשק כימי ואולי גם אטומי. לא כל כך קשה להשיג, לא שהם ישתמשו בזה מייד, אלא שזה יהיה אצלם מנוף שנהיה חייבים להבליג על פגיעות קטנות ובינוניות פה ושם.

וגם בלי זה הם עלולים לבצע חטיפות או פיגועים המוניים כמו שכמעט ביצעו בקיבוץ זיקים.

גם עלולים לפגוע במפעלים כימיים שלנו, במשכן הכנסת והממשלה, אולם חתונות או אולם התקהלות. משנה לשנה הם מתחזקים ומשיגים טילים יותר ארוכי תווך ויותר מדוייקים. וגם טיל שאינו מדוייק אם זורקים המון, אחד מהם עלול לפגוע חס וחלילה באולם יד אליהו או מגדלי עזריאלי.

נערך לאחרונה ע"י hamedinai בתאריך 13-07-2014 בשעה 23:59.
ישן 13-07-2014, 23:57
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אין לי פתרונות"

עניין האבידות הוא דווקא מאוד עקרוני - כי ההתייחסות אליו מבטאת שינוי מהפכני בהגדרה של תפקידו של צבא (שינוי שקיים כאן כבר קרוב לעשרים שנה, מאז קמה "4 אמהות") : תפקידו של צבא הוא לחצוץ בין אזרחים לבין האוייב, ולא לעמוד מנגד בשעה שאזרחים מופקרים לאש האוייב.
הרקטות מכוונות לאזרחים, ועל כן השאלה האם מספר החיילים שייפגעו כדי לחסל את האיום, הוא גדול ממספר נפגעי הרקטות, היא בכלל לא רלוונטית, במדינה שמזהה את תפקידו של צבא כמגן אזרחים. ברגע שאתה קובע שיש אזרחים שהצבא לא צריך להגן עליהם, אתה בעצם קבעת שאינם אזרחים יותר, והחלק הבסיסי ביותר בחוזה שבין אזרח למדינתו, מופר בזאת.

אגב, כל ההנחה הזו היא לא וודאית מתוקף היות הרקטות נשק סטטיסטי מעיקרו, שפגיעה מקרית שלהם, יכולה לשנות הכל - שאל את האמריקנים, ששליש מהרוגיהם במלחמת המפרץ נהרגו כתוצאה מפגיעת סקאד בודד בבסיס בדהראן, 400 ק"מ מהחזית

ועם כל זה, אני בכלל לא בטוח שמבצע קרקעי הוא הכרחי כרגע. ברור לי שיהיה צורך בפעולות קרקעיות כאלה ואחרות - וברור לי לגמרי שעוצמת האש שמופעלת שם היא אפסית לעומת מה שיכול וצריך להיות מופעל. אני רק טוען שאם המסקנה תהיה תהיה שהדרך היחידה לשחרר את תושבי הדרום מהסיוט היא כניסה לעזה על כל המשתמע מכך - אזי למדינה אין זכות להירתע מכך. כל זמן שלא וויתרה על דרום הארץ ושללה מתושביו את האזרחות - יש לה מחוייבות כלפיהם, ומחוייבות זו כוללת גם את שליחתו של הצבא, ובמקרה הצורך, סיכון חיילים במסגרת זו. זה תפקידו של צבא במדינה מודרנית.
ישן 14-07-2014, 00:23
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "סיכון החיילים הוא רק מרכיב אחד במכלול הבעייתיות של מבצע קרקעי"

אלף חיילים תמורת אזרח אכן נשמע כמו מחיר כבד מדי. כמה טוב שזו לא באמת השאלה שעל הפרק...
השאלה היא האם אנו מוכנים להפקיר באופן וודאי את תושבי הדרום להמשך ירי (שתוצאותיו נוראיות, גם בלי שיהיה הרוג אחד. תחשוב מה זה לגדל ילדים כשכל החיים נמדדים בפרקי זמן של 15 שניות, ו"צבע אדום" זה המוטיב המשמעותי ביותר בילדות שלהם), בכדי שלא נצטרך לסכן לוחמים שתפקידם היחיד (כל הזמן שוכחים אצלנו למה יש צבא בעצם), הוא לשמש כחיץ בין אזרחים לבין איום עליהם.

הסרת איום היריר מעל הדרום מצדיק כניסה קרקעית, גם אם חו":ח יהיו בה נפגעים. עם זאת, אין ספק שעדיף להגיע ליעד הזה גם בלי לסכן איש מחיילינו.

דן חלוץ, במשפט הנבון ביותר שאמר בקריירה שלו, הבהיר שישנו מדרג חשיבות של נפגעים, שממנו יש להימנע, לפי הסדר הבא: אזרחים שלנו, חיילים שלנו, אזרחים שלהם, לוחמים שלהם.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:03

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר