לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-07-2014, 19:34
  י-ו-ס-ף י-ו-ס-ף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.14
הגבלת זרם לתא אלקטרוליזה

שלום לכולם,

ברשותכם הקדמה קטנה:

ברשותי תא אלקטרוליזה שצריך לעבוד במתח של 16 וולט ובזרם מירבי של 3.5 אמפר כאשר זרם גבוה יותר יגרום להתפוררות המתכות שמרכיבות את התא.

בעיקרון תא אלקטרוליזה נשלט ע"י catalistים למינהם (סודיום הידרוקסידי וכו') אבל לא התא הספציפי שברשותי, התא שברשותי צורך יותר זרם מהרמה של עבודה תקינה כאשר הספק כוח יכול לתת לו 4.5 אבל התא פשוט ממשיך לצרוך יותר מהזרם המירבי שהספק יכול לתת, ומכאן אני מגיע לשאלה עצמה:

איך\האם אפשר להגביל את הזרם שהספק יכול לתת לתא עצמו, האם יש ספקי כוח שיכולים להגביל את הזרם שהם נותנים לתא אלקטרוליזה למרות שהוא יכול צרוך יותר?

אני אובד עצות ואשמח לכיוון ולעזרה בנושא, תודה מראש לעוזרים, יוסף.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-07-2014, 10:07
צלמית המשתמש של זיו
  זיו מנהל זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי י-ו-ס-ף שמתחילה ב "קודם כל תודה רבה על התשובה..."

הספק הזה יכול בהחלט לעשות את העבודה, אבל זה אוברקיל מטורף. ספק מעבדתי כזה עולה בסדר גודל של אלפי שקלים, בעוד אתה צריך ספק פשוט יותר. למשל http://www.afik2.com/40284/3695-1-1

לגבי מתח וזרם, יש את חוק אום שנראה כך:

V = I * R
V - מתח
I - זרם
R- התנגדות.

התנגדות זה מה שיש לך באלקטרוליזה, והיא משתנה. (במצב אופטימלי כפי שתיארת אותה בהודעה הראשונה, היא שווה ל 16/3.5=4.57 אום בערך, זרם מקסימלי וזה.) אם אתה משתמש בספק שנותן מתח קבוע, הזרם שלך הוא זה שישתנה בהתאם לשינוי ההתנגדות. ואם אתה משתמש במקור זרם, שנותן זרם קבוע, מה שישתנה זה המתח. בספק כמו בלינק אתה יכול לקבוע אם להגביל את המתח או להגביל את הזרם (או שניהם) לערך מסויים, כך שהוא משמש כמקור מתח או מקור זרם.

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 17-07-2014 בשעה 13:51.
ישן 22-07-2014, 15:31

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "הספק הזה יכול בהחלט לעשות את..."

ראשית אני מעוניין לפתוח בהפגנת סולידריות, חיזוק ותמיכה בפני מערכות הביטחון של מדינת ישראל שעמלים ימים כלילות על מנת לשמור על בטחון אזרחי ישראל בימים קשים אלו, אחי הקטן משרת כלוחם בסדיר בחטיבת חי"ר באיזור, אני מקווה שכוחותינו יחזרו בשלום מהמשימה ללא נפגעים נוספים.
הפתיח מציין כי למרות העיסוק "בזוטות" שלי בפורום אני לא מנותק מהמתרחש בשטח למרות שאני צריך עזרה בנושא יום יומי בזמן שגרת מלחמה.

לזיו, תודה רבה על העזרה העניינית והאינפורמטיבית והרצון הטוב ושיתוף מידע מקצועי שיש ברשותך עימי, עזרת לי מאוד.

רכשתי את המערכת שציינת שהיא אוברקיל מכיוון שאני מתכוון בעתיד הלא רחוק להשתמש בתא אלקטרוליזה גדול יותר, כלומר עם יותר שטח ולכן התא יצרוך זרם גדול יותר שהספק הנ"ל יהיה מסוגל לספק.

ועכשיו לשאלה עצמה, אני אהיה ספציפי ותמציתי ככל שאפשר:

חיברתי את הספק לתא, כיוונתי את המתח ל15V ואת הזרם ל4A, ברגע שהזרם הגיע ל4 אמפר המתח צנח ל0.7V, כלומר מחוק אום אני מסיק שההתנגדות של התא הינה 0.175 אום, זאת אומרת שאם ברצוני לספק מתח של 16V הזרם יהיה של 91A!, זרם אשר יקרע את המתכת לגזרים בלי קשר לעובדה שהספק מוגבל עד 30A.

מהבנתי המוגבלת עד מאוד בנושא אני אמור ליצור התנגדות של 4אום (במקרה של 4A) או 4.57 בהתאם לנתונים הראשוניים שסיפקתי לך.

בעיקרון הבנתי שעל מנת לאפשר זאת אני אמור לספק מתח קבוע של 15V-16V וע"י יצירת התנגדות הזרם יוגבל עד לרמה של 3.5A-4A.

השאלה הינה, האם אני יכול לעשות זאת? האם אני בכלל לא בכיוון, האם אני צריך לספק עוד פרטים ולהיות יותר ספציפי? האם ישנו מכשיר שיכול לעשות זאת? האם אני צריך לבנות מעגל חשמלי הנושא נגדים שיובילו להתנגדות? אם כן אז אילו נגדים אני אמור לבחור?

אני לא רוצה להעמיס בשאלות כיוון שהעזרה שלך זיו ושל Boltik אינה מובנת מאליה כלל וכלל, לכן אשמח לקבל פידבק לתגובה שלי כדי שאדע מה לעשות בהמשך.

אז תודה רבה רבה על העזרה עד כה ותודה מראש לעזרה שתבוא, יוסף.

נערך לאחרונה ע"י י-ו-ס-ף בתאריך 22-07-2014 בשעה 15:35.
ישן 22-07-2014, 20:44
צלמית המשתמש של זיו
  זיו מנהל זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי י-ו-ס-ף שמתחילה ב "לכל אחד תפקיד שונה, הזרם נקבע..."

אני מבין ממה שאתה כותב שיש לך 5 תאים. אין לי מושג איך הם נראים/מחוברים, אבל נניח שאני מתייחס אליהם כאל התנגדות כלשהי - או בעצם - 5 התנגדויות.
יכול להיות שיש כאן עניין של חיבור בטור או במקביל? 3.2V לתא, כשאתה מחבר 5 בטור, אכן נותנים את ההתנגדות המחושבת. אבל אם אתה מחבר אותם במקביל... אתה מקבל הרבה הרבה פחות. זה יכול להסביר את המתח הנמוך שמתפתח בזרם הזה.

(אם אתה לא יודע מה המשמעות של חיבור בטור או במקביל, נשמח לעזור)

לגבי הגבלת זרם עם נגדים; אתה לא צריך את זה, כי יש לך ספק שיודע להגביל זרם. כל המטרה בקניית ספק כזה הייתה להמנע מנגדים. נגדים טובים למי שיש ספק מתח בלבד, ללא הגבלת זרם.

ישן 22-07-2014, 20:54

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "אני מבין ממה שאתה כותב שיש לך..."

קראתי קצת לגבי חיבור טורי ומקבילי, התא עצמו מחובר בצורה הבאה, +NNNN-NNNN+, לתא אפשר לחבר 12V, 14V וגם 16V בכולם תהיה תפוקה כאשר ב16V התפוקה הינה אופטימלית, אותו דבר לגבי הזרם, בזרם של 3.5A-4A במתח של 16V מתקבלת התפוקה המירבית, הבעיה היא שעל התא הספציפי הזה איני יכול לשלוט על כמות הזרם בגלל ההתנגדות הנמוכה, כפי שכתבתי שכאשר קבעתי את הספק המעבדתי ל15V ו4A כאשר הזרם הגיע ל4A המתח צנח ל0.7V, ממה שהבנתי אני יכול\אמור לספק מתח קבוע ולגרום להתנגדות שתוריד את הזרם או ההפך (לגרום להתנגדות כלשהי שתוריד את הזרם), אני מאוד מבולבל בנושא ואני מקווה שהצלחתם להבין את המטרה הסופית שהיא לספק מתח 15V-16V עם זרם של 3.5A-4A, אשמח לדעת כיצד אני יכול להשיג זאת.

תודה מראש! יוסף.

נערך לאחרונה ע"י י-ו-ס-ף בתאריך 22-07-2014 בשעה 20:58.
ישן 22-07-2014, 22:04

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "אוקיי, עכשיו קצת יותר..."

מרחק בין הלוחות הוא 1/16 אינץ', לגבי האלקטרוליט, ופה בעצם נוצרת ההפרדה שבגינה רשמתי שהתא הספציפי שלי שונה מכל שאר תאי הHHO, במצב רגיל משתמשים בלוחות stainless-steel 316L + מים מזוקקים (0 מוליכות) וקובעים את הזרם ע"י סודיום-הידרוקסידי (אלקטרוליט), במצב הספציפי שלי יש לי לוחות שעשויות מכסף טהור (.999 FINE SILVER) כאשר במים המזוקקים אין אלקטרוליט כלשהו, עדיין ברגע שמחברים את הספק כוח, הזרם פשוט משווע כלפי מעלה בצורה שלא ניתן להגביל אותו, ואם מגבילים אותו כמו שניסיתי, המתח צונח לרמה שהתא לא מתפקד.

אני יודע שתא HHO רגיל לא מהווה בעיה כיוון שיש ברשותי תאים כאלו שתפעלתי ואני מתפעל ללא עזרה, אשמח אם למרות "מוזרות" המקרה שלי אקבל עזרה והכוונה כיצד, או האם בכלל אפשרי להגיע לנתונים שאני מבקש, הכסף לא מהווה בעיה כל עוד מדובר באלפים בודדים.

ושוב פעם אני רוצה לרשום שאני לא מקבל כמובן מאליו את העזרה שאני מקבל!!!

תודה מראש, יוסף.

נערך לאחרונה ע"י י-ו-ס-ף בתאריך 22-07-2014 בשעה 22:11.
ישן 22-07-2014, 23:26

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "לאור העריכה שלך, הוספתי הערה..."

אני אסיק מניסיון שיש לי עם לוחות מנירוסטה שלא, כי גם כאשר בהתחלה שהייתי עושה ניסויים ובודק מתחים וזרמים שמלכתחילה היו אמורים לפורר את הלוחות (רציתי לבדוק עד איפה אני יכול למתוח את הגבול מעבר לעובדה שלוחות נירוסטה ממש זולות) והמים היו מלאים במתכת הזרם לא השתנה במאומה.

נכון שכסף טהור הוא חומר רך, אבל אני לא מביא אותו למצב של התפוררות במים כך שקשה לי לענות על זה.

מעבר לכך, גם כאשר בפעם הראשונה הפעלתי את התא כאשר הוא היה נקי וללא רבב והמים היו מזוקקים ועדיין לא הספקתי להזין אלקטרוליט למים הזרם התחיל לעלות וזה תפס אותי לא מוכן.

הסתייגות שאני אבדוק מחר, המרווחים (spacers) בין הלוחות נלקחו מתא נירוסטה אחר שכבר לא בשימוש וחלקם היו דיי חומים (שאריות של נירוסטה) ובחלק מהמרווחים הכנסתי מרווחים חדשים, אני אבדוק גם את הכיוון הזה מחר על הבוקר.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:23

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר