לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #2  
ישן 18-12-2014, 19:46
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
שני המאמרים נכונים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

משהו רע קורה בחטיבת גבעתי\ מאת עמוס הראל
האירועים והחשדות שנחשפו עלולים להעיד על משבר פיקודי חריף בחטיבת החי"ר. שיקולי הרמטכ"ל למנות צנחן כיורש של אל"מ וינטר בפיקוד על החטיבה מתבהרים ביתר שאת
משהו רע קורה בחטיבת גבעתי. סדרת האירועים והחשדות שחשפה אתמול (שלישי) הכתבת הצבאית של קול ישראל, כרמלה מנשה, אינה מסתכמת בתקלות מקומיות ואינה מסתיימת בהכרח בגדוד אחד בחטיבה. הדברים עלולים להעיד על משבר פיקודי חריף בגבעתי. על-פי קצינים בכירים, הבקיאים בפרטי החקירות, נחשפת כאן אוזלת יד פיקודית מתמשכת בפיקוח על מפקדי יחידות המשנה בחטיבה.
הפרסום של מנשה - שגילוייה העיתונאיים, לאורך שנים, מספקים שירות ציבורי חשוב ביותר - כלל, בתמצית, את החשדות הבאים: מג"ד בגבעתי (שמו טרם הותר לפרסום) נחקר בחשד שהטריד מינית פקידה שלו וקיים מערכת יחסים בהסכמה עם חיילת אחרת, בשירות קבע (גם אם היתה הסכמה, היא אינה מנקה בהכרח את המפקד מחשד, משום שהצבא אוסר על קשרים הכרוכים בניצול יחסי מרות). באותו גדוד התלוננו באחרונה שני חיילים על הטרדה מינית מצד מפקד המחלקה שלהם. תלונת החיילים הוגשה באיחור, לטענתם בשל מסע לחצים והבטחות של קצינים בכירים בחטיבה, לסגור את הפרשה בתוך הבית, בלי לערב את מצ"ח.
החיילים שהוטרדו, כמו פקידת המג"ד, כבר אינם משרתים בגדוד. גם לא הסמג"ד שלהם, יוצא יחידה מובחרת ששובץ לתפקידו באחרונה. הסמג"ד הסתכסך עם המג"ד, על רקע טענות שהעלה נגדו בפרשיות השונות. הסמג"ד סולק מתפקידו באחרונה, ביוזמת מפקד הגדוד, שהאשים אותו בחוסר לויאליות.
בגדוד נבדק גם חשד אחר, הנוגע לניצול לא תקין של כספי תרומות. לוחם בגדוד התאבד באחרונה, על רקע הצקות חבריו ליחידה. נגד בשירות קבע בגדוד התאבד בנסיבות אחרות, זמן קצר לאחר שזומן לחקירה על היעלמות כלי נשק מהיחידה. ככל הנראה, זה אינו המקרה היחיד בגבעתי שעולה חשד לפיקוח לא נאות על אמצעי לחימה.
אם רק מחצית הטענות הללו נכונות ובמפקדת חטיבת גבעתי לא היו מודעים להן לפני הפרסום ברדיו - יש כאן בעיית פיקוח חמורה. אם ידעו, טיפלו באופן חלקי ואולי אף ניסו למנוע חקירה פלילית באחד או שניים מן המקרים - הבעיה חמורה עוד יותר. ביחס למפקד הגדוד, נדמה שחרף ההגנה הנחרצת שמעניקה לו כעת הסניגוריה הצבאית, הקריירה הפיקודית שלו בדרך אל סופה. בשלב ראשון, מתבקשת החלטה על השעייתו עקב החשדות החמורים שמעלים נגדו קצינים וחיילים, שחלקם עדיין נמצאים תחת פיקודו. העובדה שהוביל את חייליו במלחמה האחרונה בעזה אינה יכולה לזכותו מאשמה, בטרם תתקיים בדיקה מלאה של החשדות.
חטיבת גבעתי לחמה באומץ לב ובנחישות, וספגה אבידות לא מעטות, במלחמה בעזה בקיץ. תוך כדי המלחמה הפך מפקד החטיבה, אלוף משנה עופר וינטר, שלא בטובתו, למעין כליא־ברק פוליטי.התבטאויות מוטעות שבחר להשתמש בהן בדף הקרבי שהפיץ לחייליו ערב הכניסה לרצועה עוררו עליו זעם (מופרז, לטעמי) משמאל. בימין, ובציבור הדתי-לאומי בפרט, אימצו את וינטר בתגובה כגיבור המחנה.
אל"מ וינטר נחשב כל השנים מפקד קרבי מצוין ואמיץ, עוד כמפקד סיירת גבעתי ומפקד גדוד הסיור של החטיבה בתקופה האינתיפאדה השנייה. אבל תפקודה המבצעי של החטיבה במלחמה בקיץ, בכמה מן ההחלטות שהתקבלו בעת הקרבות ברפיח, עדיין נתון למחלוקת מקצועית בצה"ל. נדמה שאי אפשר גם להתעלם מכך ששיעור גבוה מחקירות מצ"ח על חריגים בלחימה, שעליהן הודיעה באחרונה הפרקליטות הצבאית, מתנהלות בגזרה החטיבתית שבה לחמה גבעתי, בין הכפר חזיעה לרפיח.
במטכ"ל מבינים היטב שהחשדות שנחשפו אתמול עלולים להעיד על בעיה רחבה יותר בגבעתי. בפרשיות הללו צפוי להתקיים גם תחקיר פיקודי, אחרי שיושלם הטיפול הראשוני בחשדות במישור הפלילי. לפני כחודשיים, כשהתברר כי בינתיים אין כוונה לקדם מיידית את המח"ט וינטר, אלא לשבצו לעוד תפקיד כאלוף משנה בטרם יועלה בדרגה, קמה צעקה תקשורתית שתורגמה מיד לרגשות קיפוח פוליטיים. הטענות החריפו כשהתברר כי הרמטכ"ל בני גנץ החליט שיורשו של וינטר כמח"ט לא יבוא משורות החטיבה. השיקולים של גנץ למנות לתפקיד את אלוף משנה ירון פינקלמן, יוצא חטיבת הצנחנים, מתבהרים ביתר שאת כעת. לפעמים, כשהפיקוד הבכיר של הצבא מבקש להשליט סדר במקום שבו מצטברים סימנים למהומה ביחידה, הפתרון הוא פשוט: צריך צנחן.
("הארץ", 17.12.2014)


קצין, לא ג'נטלמן\ מאת יוסי יהושוע
מג"ד חשוד בהטרדה, אל"מ במודיעין עצור בפרשת מין עם קטינים. איפה הפיקוח? לרמטכ"ל הנכנס אסור להתפשר על ערכים
לא כך חשב הרמטכ"ל בני גנץ לסיים את תפקידו - עם מפקד בכיר מאוד ביחידה מסווגת שעצור במעורבות בפרשיית מין, ועם מג"ד בגבעתי שנחקר בעקבות טענות של פקידה להטרדה מינית.
לא ניתן לספר על פועלו של קצין המודיעין הבכיר, בגלל מגבלות הצנזורה שהופעלה כדי לשמור על כבודו, אך מדובר בקצין שעסק בחומרים סודיים וסודיים בהתאם לכך, גם הבקרה שמופעלת עליו צריכה הייתה להיות ברמה הגבוהה ביותר, והיא תצטרך להיבדק עכשיו מחדש בעקבות מעורבותו בפרשה המביכה הזו. זאת מפני שעוד לפני המבוכה התקשורתית סביב החשדות החמורים, מעיד מעצרו של הקצין הבכיר על חשיפתו הגבוהה לסחיטה, במקרה שהמידע המפליל לכאורה לא היה מגיע למשטרה אלא לגורמים עוינים. בקרה איכותית על אותו קצין הייתה במקרה זה בעלת חשיבות ביטחונית, לצד הפגיעה בדימוי של הצבא שמעוניין להציב בעמדות הבכירות דמויות בעלות איכויות מקצועיות ואנושיות.
פיקוח מסוג שכזה היה חסר מול מפקד גדוד צבר סגן־אלוף לירן חג'בי, אשר חשוד לא רק בהטרדה מינית של חיילת אלא גם בהתנהלות לא נורמטיבית שבאופן לא מפתיע הולידה שורה של תקלות בגדוד. גם אם אין קשר בין התנהלותו האישית לשורת הבעיות, ברור כי הוא האחראי להן - במיוחד לאור העובדה שהוא מכהן בתפקיד כבר יותר משנה, ולא יוכל לטעון כי הן הגיעו אליו בירושה. טוב עשה חג'בי שקיבל את המלצת אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן ויצא לחופשה כדי לאפשר ניהול חקירה נקייה, במיוחד לאחר שהועלה החשד להשפעה שלו על חיילים המעורבים בפרשה.
ללא קשר לחשדות נגדו, חג'בי הוא באמת קצין אמיץ באופן יוצא דופן - וניתן היה לראות זאת בפעילותו כמ"פ צעיר בהיתקלות בגוש קטיף ב־‭,2004‬ בתפקודו ב־2011 כסגן מפקד חטיבה מרחבית בעת היתקלות עם מחבלים בעין־נטפים על גבול ישראל־מצרים וגם בפעולותיו במבצע האחרון בעזה. כל האירועים הללו אינם מנקים אותו מחלקו בפרשה האחרונה, שלכאורה מעלה התנהגות שאיננה ראויה למפקד גדוד בצה"ל - אבל הם מלמדים על הקושי הגדול של צה"ל בהכשרה עד לצמרת של קצינים איכותיים. בדרך הארוכה אל המטכ"ל כבר איבד הצבא קצינים עם סכין בין השיניים, כמו עימאד פארס ומשה (צ'יקו) תמיר, שלא הלכו בתלם וביצעו עבירות כאלו ואחרות שלא איפשרו להם להמשיך לפקד על חיילים. הדחתם אולי הייתה ראויה, אבל אין זה אומר שד־ מויות כמותם אינן חסרות בצמרת צה"ל כיום.
כשנכנס לתפקידו הבטיח הרמטכ"ל גנץ לבצע ניקוי אורוות בצבא, ובסך הכל אפשר לומר שהצליח בכך. מחליפו, גדי איזנקוט, יצטרך למצוא כעת את הדרך להשאיר בצבא קצינים אמיצים ונועזים שיודעים ללכת על הקצה ולחשוב מחוץ לקופסה, אך לצד זאת הם גם ערכיים וישרים. גם לצה"ל וגם לחברה הישראלית אסור להתפשר או להסכים לאמירות מסוג "עז נפש הוא פרא אדם" - היכולת לפרוץ את הגבולות גם במחיר סיכון החיים אינה שמורה רק לאלו שאין להם גבולות.
ולכן, עצה אחת לרמטכ"ל הנכנס איזנקוט: לקצונה הזוטרה שלך תנחיל את מורשתו של תת־אלוף ארז גרשטיין ז"ל, שאותו החלפת בתפקיד מפקד חטיבת גולני. הוא, שידע לגלות אומץ לב בלתי רגיל בלחימה בלבנון, ואף שילם על כך בחייו - אך במקביל לא התפשר על הערכים, כאדם וכמפקד.
("ידיעות אחרונות", 18.12.2014, עמוד 3)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)


נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 18-12-2014 בשעה 19:55.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 21-12-2014, 13:40
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
הסמג"ד שתרם לחשיפת החשדות בגבעתי: בעל צל"ש מפקד החטיבה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

http://www.haaretz.co.il/news/polit...emium-1.2517183

מפקד שמלכלך את הידיים, לא מפקד טפלון

הסמג"ד שתרם לחשיפת החשדות בגבעתי: בעל צל"ש מפקד החטיבה\ מאת גילי כהן
הקצין ששבר את קשר השתיקה, והועבר בשל כך מתפקידו, הוא בוגר יחידה מובחרת שנחשב מועמד להתמנות בעתיד למפקד גדוד
רס"ן ב' שירת תקופה קצרה כסגן מפקד גדוד "צבר" של חטיבת גבעתי. כפי שפורסם ביום שישי ב"הארץ", הסמג"ד לשעבר הוא דמות מפתח בחשיפת החשדות החמורים לעבירות בגדוד — בהן לכאורה גם הטרדה מינית מצד מפקדו לשעבר. כעת מתברר כי ב' הוא גם קצין מעוטר, שנחשב בעיני מקביליו למי שעשוי להתקדם ולהתמנות בעתיד למפקד גדוד.
ב', בוגר המכינה הקדם־צבאית על שם יצחק רבין, הוא בן למשפחה שעלתה מהקווקז והתיישבה בעכו, באזור הנחשב שכונת מצוקה. הוא עזב את העיר, אך לאחר שהתחתן שב אליה מתוך רצון להשפיע על בני נוער. "הוא מסוג הקצינים שכל אחד מוכן ללכת אחריו, והוא גם מוכן לעשות הרבה עבור החיילים שלו", אמר חייל ששירת בעבר תחת פיקודו. חיילים וקצינים נוספים ששירתו תחת ב' מספרים שמדובר באדם כריזמטי מאוד, בעל ביטחון עצמי רב, שהראה מנהיגות וקור רוח תחת אש. ב' עצמו ביקש מחבריו שלא להתראיין לכתבה זו ולא לשתף פעולה עמה.
ב–2008 הוענק לרס"ן ב' ציון לשבח על חלקו במבצע "חורף חם", במסגרתו נלחמה גבעתי ברצועת עזה. בנימוקים להענקת הצל"ש נכתב כי הקצין "הראה במעשיו נחישות, התקפיות, אומץ לב אישי, מקצועיות וקור רוח יוצאי דופן וראויים לציון".
את שירותו הצבאי החל רס"ן ב' ביחידת החילוץ של חיל האוויר, ובהמשך מילא תפקידים פיקודיים שונים בגבעתי. בין היתר, פיקד על פלוגת חיל ההנדסה החטיבתית, והיה מפקדה הראשון של יחידת "רימון", המתמחה בלוחמה מדברית. בהמשך מונה ב' לסגנו של סגן־אלוף לירן חג'בי, מפקד גדוד צבר, שחשוד במעשה מגונה ובהטרדה מינית של שתי חיילות שהיו תחת פיקודו, וכן בשיבוש הליכי משפט.
ב' היה בתפקיד בגדוד "צבר" זמן קצר עד שנחשף להתנהלות הגדודית. כאשר ניסה לשוחח על המתרחש בגדוד עם מפקד חטיבת גבעתי, אל"ם עופר וינטר, דחה אותו האחרון בטענה שאינו מבין את משימתו, ושהוא לא לויאלי למפקדו, סא"ל חג'בי.
כפי שפורסם ביום שישי, לפי העדויות, כאשר וינטר הראה חוסר עניין בבדיקת הטענות על הטרדה מינית מצד המג"ד, השיב לו רס"ן ב' כי אלה "קודים של ארגון פשע". לאחר מכן הוחלט בחטיבה להדיח את הסמג"ד המתלונן. רס"ן ב' גם שטח את הדברים בפני מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אך לבסוף נקבע בכל זאת כי הוא יועבר מתפקידו.
בעקבות הפרשה כתב ראש מכינת רבין, דני זמיר, בדף הפייסבוק שלו: "מה שיותר חמור הוא שהסמג"ד של צבר, קצין מעוטר שגילה גם אומץ לב אזרחי שמפקדיו וחבריו לא ניחנו בו ושלא נתן יד להשתקה, הואשם בחוסר לויאליות והלך הביתה לפי שעה. התגובה הנכונה של צה"ל צריכה להיות החזרה מיידית של הסמג"ד ומינויו למפקד גדוד צבר. ככה מתגמלים אומץ וקובעים נורמות".
("הארץ", 21.12.2014)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 22-12-2014, 10:09
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
וינטר IS COMING?\ מאת גל פרל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

וינטר IS COMING?\ מאת גל פרל

וינטר IS COMING?\ מאת גל פרל

סדרת האירועים שהתרחשה בחטיבת גבעתי, תחת פיקודו של אל"מ עופר וינטר, מעלה שאלות קשות לגבי הבנתם של קציני החטיבה את המרחב בו הם פועלים בחברה הישראלית, את המצופה מהם ואת המותר והאסור להם. ההצטיינות בשדה אינה יכולה להוות תחליף להקפדה על פקודות, נהלים ומשמעת, ולרמה מוסרית גבוהה ודוגמה אישית.

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 22.12.2014ׂ )
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)


נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 22-12-2014 בשעה 10:14.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 24-12-2014, 11:38
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "וינטר IS COMING?\ מאת גל פרל"

וינטר IS COMING?\ מאת גל פרל
וינטר IS COMING?\ מאת גל פרל
סדרת האירועים שהתרחשה בחטיבת גבעתי, תחת פיקודו של אל"מ עופר וינטר, מעלה שאלות קשות לגבי הבנתם של קציני החטיבה את המרחב בו הם פועלים בחברה הישראלית, את המצופה מהם ואת המותר והאסור להם. ההצטיינות בשדה אינה יכולה להוות תחליף להקפדה על פקודות, נהלים ומשמעת, ולרמה מוסרית גבוהה ודוגמה אישית.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תא"ל במיל' עימאד פארס, מפקד קרבי מצוין שהסתבך בבעיות משמעת רבות.

חטיבת גבעתי, מהחטיבות המובילות בצבא, מצויה כבר יותר מעשור בחזית הלחימה ובעין הסערה. החטיבה עברה מהפך בעת האינתיפאדה השנייה, כאשר מפקדה הלוחמני, עימאד פארס (מפקד קרבי מצוין שהסתבך בבעיות משמעת רבות), עיצב אותה בצלמו ובדמותו והצליח לנצל את הלחימה בעזה בכדי למתג מחדש את החטיבה ובדרך גם לקטוף את פירות עמלם של קודמיו בתפקיד.
תחת פיקודו הפכה החטיבה בתודעה הציבורית, בדומה לגולני בלבנון, לחטיבת עזה, שם איבדה לוחמים רבים, בין היתר באסון הנגמ"שים. גם במבצע "עופרת יצוקה" בלטה החטיבה בהישגיה בלחימה, אך גם ספגה ביקורת על הפעלת אש מוגזמת שהובילה למותם של 21 אזרחים. יותר מעשור לאחר המהפך שביצע פארס, נראית החטיבה כהשתקפות שלו – בעלת יכולת התקפית לעילא מחד ומסתבכת סדרתית באירועים חריגים, מבצעיים ומנהלתיים מאידך.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מח"ט גבעתי , אל"מ עופר וינטר, תמיד בחוד החנית.

גם את מפקד חטיבת גבעתי הנוכחי, אל"מ עופר וינטר, איש לא כינה מעולם "אפור" או "בינוני". תמיד בקו האש, תמיד לפנים. וינטר שירת כלוחם בסיירת מטכ"ל וכקצין ביחידת מגלן. כאשר פיקד על גדוד הסיור של גבעתי באינתיפאדה השנייה עוטר בצל"ש אלוף ולגדוד הוענק, לראשונה בצה"ל, עיטור המופת. יחידת דובדבן זכתה תחת פיקודו בפרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות. אחרי שני תפקידי מח"ט זכה למשאת נפשו, הפיקוד על גבעתי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תג חטיבת גבעתי.

במבצע "צוק איתן" פעלה חטיבת גבעתי, תחת פיקודו, במרחב חאן יונס ורפיח, פגעה במחבלים רבים והשמידה מנהרות לחימה ותשתיות אשר שימשו את ארגון החמאס‏. אף שזכה לשבחים על האופן בו קרא נכונה את תמונת המצב בהיתקלות בפאתי רפיח, במהלכה נהרגו מפקד הסיירת חטיבתית, בניה שראל, וחייל נוסף ונחטפה גופת סגן הדר גולדין, הוטחה בווינטר גם ביקורת קשה על האש המסיבית שהורה להפעיל שכתוצאה ממנה נהרגו אזרחים רבים בעיירה רפיח.
החטיבה שבפיקודו מצויה כעת בלב-ליבן של מספר חקירות מצ"ח , בגין אירועים חריגים בלחימה שהובילו למותם של אזרחים פלשתינאים שאינם מעורבים בטרור. לפרסום שלילי, שחרג מעט מפרופורציה, זכה וינטר בגין פקודת יום שכתב לחייליו בטרם המלחמה בעזה, מתוך שאיפה לשלהב את רוח הלחימה של חייליו ולשכנע אותם בחשיבות המערכה שלפניהם, שילב בפקודה יסודות דתיים יהודיים יותר וממלכתיים פחות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אל"מ וינטר עם חייליו בעת השמדת מנהרה במבצע "צוק איתן".


והנה התברר כי לא תמו הפרשיות. סקירה קצרה של הבעיות העומדות לפתחה של מצ"ח מראה כי בגדוד צבר של גבעתי, עליו מפקד סא"ל לירן חג'בי, ישנה התנהלות בעייתית, בלשון המעטה, המתחילה במפקד הגדוד (ויתכן כי גם ברמות בכירות יותר) ומסתיימת באחרון מפקדי המחלקות.
הפרשה כוללת, בין היתר, טענות של שני חיילים כי הוטרדו מינית בידי מפקד המחלקה שלהם, חשד להתרשלות בטיפול בשני חיילים אחרים שהתאבדו, חשדות לטיוח שתי תאונות דרכים קלות (שבאחת מהן מעורב המג"ד עצמו), חיילת הטוענת כי המג"ד הטריד אותה מינית ובמקביל חשד כי ניהל מערכת יחסים בלתי הולמת עם קצינה בגדוד. בנוסף, בגדוד מספר נשקים נגנבו מן הגדוד ומפקד מחלקה אחר, שהיה מועמד להדחה, סחט את המג"ד באמצעות שימוש במידע מביך. רק סמג"ד אמיץ אחד, אשר הודח בשל הביקורת שמתח על האירועים, הביא לפתיחה בחקירה. באחרונה נחקר המח"ט באזהרה במצ"ח בחשד לשיבוש הליכים בפרשה, בין היתר משום שהסמג"ד כמו גם הלוחמים שהוטרדו מינית התלוננו בפניו והוא דחה אותן מכל וכל.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תא"ל ארז גרשטיין, היה מנהיג קרבי מעולה שבעט במוסכמות.

בצה"ל שירתו לאורך השנים מספר קצינים שקיימו את פסוקו של משה דיין אודות סוסים אבירים והצטיינו בשדה הקרב, אולם במקביל הסתבכו בפרשיות רבות. בשני העשורים האחרונים ניתן למנות בהם את יוצאי חטיבת גולני ארז גרשטיין, שנהרג כתא"ל בלבנון, שלצד הישגיו אל מול חזבאללה זכה לפרסום בשל שלל אמירות בוטות ובעייתיות, משה "צ'יקו" תמיר, אולי המפקד הקרבי הבולט ביותר בדורו שהודח מצה"ל בגין פרשת הטרקטורון, ושמואל זכאי, שנאלץ להתפטר לאחר שהואשם בהדלפות מדיונים בפיקוד הדרום. עוד חברים ב"מועדון" שני נציגים לחטיבת גבעתי, אפי איתם, שננזף על ידי הרמטכ"ל ברק בשל התנהגותו באינתיפאדה הראשונה ופרש לאחר שורה של התבטאויות פוליטיות במהותן, ועימאד פארס, שפרש לאחר שהתברר כי שיקר לאלוף פיקוד הצפון בהקשר לכך שאשתו נהגה ברכבו הצבאי.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תג המשטרה הצבאית החוקרת.

כל השוואה בין האירועים שבגינם הקצינים הנ"ל סיימו את שירותם או לחלופין ננזפו, עוכבו בדרגה או לפחות נדרשו להסברים אל מול הרמות הממונות (בעיקר במקרה של גרשטיין שהיה מפקד נערץ ונועז במיוחד), לבין שורת העבירות החמורות שהתרחשה לאחרונה בחטיבת גבעתי נראית תלושה מן המציאות. התעלמות בוטה וחריגה כזו מן הפקודות, הנהלים ובחלק מהמקרים גם מן השכל הישר, לא נראתה בצה"ל שנים ארוכות.
חשוב לציין כי כמו המח"ט גם המג"ד חג'בי, בגבעתי מיומו הראשון בצה"ל, הוביל את חייליו באומץ במבצע "צוק איתן" ואף קודם לכן. הדברים הבאים נכתבים אם כן בזהירות המתבקשת, מה גם שראוי לזכור שאיש טרם הורשע בפרשה, אולם לא ניתן להתעלם מצבר האירועים הבעייתי, ואפילו לא כולם בהכרח יתבררו כנכונים, כל אחד מהם כשלעצמו בבחינת חציית קו אדום. לא ברור איך הרשו לעצמם השניים להתנהג כך. על הרבה פחות מזה, אומרים בצה"ל, עפים הביתה. ההצטיינות בשדה אינה יכולה לחפות על היעדר רמה מוסרית גבוהה, על הקפדה על פקודות ודוגמה אישית. המשמעת, אמר פעם האלוף איזנקוט, היא הדבר הכי פחות חשוב בצבא, אם כולם מקיימים אותה, אבל אם לא, אז חייבים לשמור עליה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
רקטת קסאם משוגרת מרצועת עזה.

בזמן שכל זה קורה, בסופ"ש האחרון, קיבלה ישראל תזכורת לכך שהבעיה האסטרטגית ברצועת עזה טרם באה על פתרונה. התזכורת, בדמות ירי רקטה ליישובי עוטף עזה ותקיפת חיל האוויר שלאחריה, החזירה לתודעה הציבורית את ההבנה כי למרות שעשן הקרבות של מבצע "צוק איתן" התפזר, ללא הסדרה ראויה סבב הלחימה הבא בעזה עשוי להיות קרוב משחושבים.לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.


(מתוך הבלוג "על הכוונת", 22.12.2014ׂ )
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)


נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 24-12-2014 בשעה 11:52.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #7  
ישן 22-12-2014, 10:36
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.05.13
הודעות: 1,421
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

אז בעצם זו סדרת כתבות מתוזמנות היטב וממוקדות בגבעתי (או במילים אחרות קמפיין תקשורתי לא מפתיע בכלל מצד YNET והארץ) שמטרתן לפגוע בוינטר (המח"ט הדתי הקיצוני).
אולי כדי לסמן לשר הביטחון / לפוליטיקאים שיחשבו טוב טוב במינוי של מי לא כדאי לתמוך?
מישהו מאמין שוינטר (שכזכור נלחם בראש חייליו בצוק איתן) יזכה כעת לתמיכה מפוליטיקאי שפוי כלשהו? אפילו ממפקדיו בצבא (שברמות האלו כבר קרובים מאוד לשיקולים פוליטיים)?

אולי כדאי שהנושא הזה יעבור לסקופים / אקטואליה כדי שבאמת אפשר יהיה להתייחס לכתבות ובעיקר למניעים שמאחוריהן?

*כל הנ"ל דעתי האישית לפי התרשמותי מהתנהלות התקשורת. אין לי הכרה עם אף אחד מהכתבים או מושאי הכתבה.
_____________________________________
"נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת"

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)


נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 22-12-2014 בשעה 10:42.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 24-12-2014, 08:11
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.05.13
הודעות: 1,421
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "אבל פה זה פורום צבא ולא פורום..."

אני חושב שהסיבה לכל הפוקוס הזה כעת על גבעתי היא פוליטית. לא צריך תאוריות קונספירציות, מספיק עורכי עיתונים וכתבים עם אג'נדה פוליטית מסויימת שרוצים לקדם אותה על גבי העיתון. תכף תגיד לי שכל הכתבות על העוני הן לא תעמולת בחירות.
מילא אם היו רשומות עובדות בלבד, אבל כל הכתבים הכניסו פרשנויות של עצמם, וכמובן שיפוט מוסרי עוד לפני שהתבררו כל העובדות ולפני שניתן פסק דין.

בדיוק מהסיבה הזו הצעתי כבר בתגובה הראשונה שלי לדסקס את העניין בפורום אחר.
אבל אתה צודק, כל עוד השרשור נמצא בפורום צו"ב אין לזה מקום.
_____________________________________
"נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת"

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)


נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 24-12-2014 בשעה 08:13.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #21  
ישן 27-12-2014, 18:25
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.03.06
הודעות: 6,686
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "בסופו של דבר לא מצאו על וינטר כלום"

אל"מ ע.ז. (להלן "עז") היה פעם נספח צבאי במדינה ידידותית.
אל"מ עז נתפס גונב גרביים.
אל"מ עז הוא דתי לשעבר.
מסקנה - זה אקט ציוני מאין כמוהו לגנוב גרביים לגויים, במיוחד שגרב זה מה שהדרדסים לובשים על הראש כשה מתעללים בגרגמל שהוא כידוע קריקטורה אנטישמית של בלגי, ובלגיה תורמת כסף ל"עיר עמים".

זו בערך רמת ההגיון הציוני הגאה בלהגן אוטומטית על כל אחד מסרדיוטי המגזר. אפשר לחשוב שקולונל וינטר הוא הקצין הראשון שהתבקש לספק הסברים על דברים משונים שקרו ביחידתו, רק שלאחרים אין מקהלת מעודדות.
_____________________________________
If I can shoot rabbits then I can shoot fascists

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 23-12-2014, 08:57
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
החשד לטיוח בגבעתי: חקירת וינטר הסתיימה, ההתנהלות מחכה לבדיקה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

http://www.haaretz.co.il/news/polit...mium-1.2519386#

https://2014-uploaded.fresh.co.il/2...23/52627923.pdf


החשד לטיוח בגבעתי: חקירת וינטר הסתיימה, ההתנהלות מחכה לבדיקה\ מאת עמוס הראל
סגירתו הצפויה של התיק נגד מח"ט גבעתי אינה מסירה את סימני השאלה מעל הדרך שבה טיפלו הוא ואלוף הפיקוד בפרשות בחטיבה. בכל מקרה, הטענות לרדיפה פוליטית מופרכות
הפרקליטות הצבאית תסגור בקרוב את תיק החקירה נגד מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ עופר וינטר, בחשד לטיוח האירועים בגדוד צבר. במקביל תימשך החקירה הפלילית נגד מפקד הגדוד, סגן-אלוף לירן חג'בי, החשוד שקיים מערכת יחסים לא תקינים עם חיילת והטריד מינית לכאורה חיילת נוספת. לחג'בי כבר מונה ממלא מקום ובשלב זה נראה כי הוא לא יחזור לשמש בתפקידו בגדוד.
בשבוע שעבר זומן וינטר לחקירה באזהרה במשטרה הצבאית, בחשד שלא דיווח על התלונות והחשדות שהצטברו בגדוד ובכך שיבש את החקירה הפלילית בפרשה. הפרקליט הצבאי הראשי האלוף דני עפרוני ואנשיו מתרשמים כי התנהלותו של וינטר לא נועדה לסכל את החקירה במתכוון. לכן, בהיעדר ראיות לטיוח, מתגבשת החלטה לסיים במהירות את החקירה נגד מח"ט גבעתי בלא הליכים פליליים.
עם זאת, בצבא נשמעה ביקורת על התנהלותם של המח"ט ואלוף הפיקוד, סמי תורג'מן, בשלושה היבטים: הטענה כי בשלב ראשון לא בדקו באופן מעמיק מספיק את התלונות הרבות שעלו בדבר התנהלות חג'בי והאירועים הנוספים בגדוד, בהם טענות כי מפקד מחלקה הטריד לכאורה שניים מלוחמיו; אי הדיווח במועד למצ"ח על החשדות להטרדות מיניות בגדוד - במקרים אלה, החוק למניעת הטרדות מיניות אינו משאיר מקום לשיקול דעת המפקדים ומחייב דיווח מיידי לרשויות החקירה; וההחלטה להדיח את הסמג"ד שהתריע על הנעשה בגדוד בטענה לחוסר לויאליות.
אל"מ וינטר כנראה אינו הקצין הבכיר היחיד שנחקר באזהרה בשנים האחרונות, אבל במקרה זה החקירה התפרסמה והסיקור הציבורי הנרחב שזכה לו וינטר בשנה האחרונה, בעיקר סביב המלחמה בחמאס בעזה, העביר את חקירתו לעמודים הראשיים של העיתונים.
גישת הפרקליטות הצבאית גורסת שאיש בצבא אינו חסין לחקירה ומרגע שעלו חשדות, היה מקום לחקור. עם זאת, המשך הטיפול בכך ייעשה במישור הפיקודי-משמעתי, בניגוד לטענות נגד המג"ד, שייחקרו בהקשר הפלילי.
שלשום התבטא שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, באופן נדיר בנוגע לפרשה שעדיין נחקרת. כשיעלון אינו מרוצה ממשהו בצבא, הכעס שלו משודר בין השורות. בתשובה לשאלות עיתונאים אמר השר כי "מה שקורה כעת בגבעתי מעורר אצלי דאגה, גם אצל הרמטכ"ל. הנושא הזה מבורר כעת בצינורות פיקודיים וגם בצינורות של מצ"ח, בין אם זה התנהלות של המג"ד שיצא לחופשה וכנראה לא במקרה... מהבחינה הזאת נבחנת (גם) התנהלותו של המח"ט שידע או לא ידע. אני מציע לתת לחקירה להיות מושלמת ואז נדע".
החקירה הפלילית בעניין וינטר לא נראתה מבוססת ולכן תיסגר. הטענות הפיקודיות מהותיות יותר. על פי הפרסומים, חיילים וקצינים בגדוד התלוננו על סדרה קשה של אירועים, בשורה של תחומים. בנסיבות כאלה, לא מובן שיקול הדעת של המח"ט והאלוף שהסתפקו בבדיקה קצרה, לא מיהרו לערב את מצ"ח ואף - וזו אולי הנקודה המטרידה ביותר - הרחיקו מתפקידו את סגן מפקד הגדוד שהתלונן, רב-סרן ב'.
בשנים האחרונות נעשו מהלכי חקיקה שתכליתם להגן על חושפי שחיתות במקומות עבודתם. אם זה נכון בחברה האזרחית, זה בוודאי צריך להיות הכלל בצה"ל. לא כך קרה במקרה של גדוד צבר. אחרי סגירת הליך החקירה הפלילי יצטרך הרמטכ"ל, בני גנץ, לברר את הסוגיה מההיבט הפיקודי ולראות אם יש מקום לפעול בעניינו של המח"ט, האלוף או שניהם.
מעבר לטיפול במג"ד חג'בי, אם יוכח שיש אמת בטענות נגדו, נדמה שזה ההיבט החשוב ביותר בפרשה - לב האחריות הפיקודית הוא בחובה להכניס את היד עמוק לתוך הצחנה, כשזו נחשפת, כדי להבטיח התנהלות תקינה ביחידות המשנה הכפופות למפקד. נדמה שרצף הטענות, והעובדה שבאופן נדיר קיבלו גיבוי מסגן מפקד הגדוד, חייבו התערבות פיקודית נחרצת ומהירה יותר.
צה"ל כבר ידע פרשות טיוח בעבר. לרוב, הכוונה המקורית של המפקדים היא להגן על שמה הטוב של היחידה, ואולי על קריירה של מפקד שהצטיין במשימות הקרביות שלו. פרשות כאלה מסתיימות כמעט תמיד בחשיפה נרחבת יותר ובהסתבכות כפולה, של הקצין החשוד ושל הממונים עליו.
לא מלחמת תרבות
בימים האחרונים נעשה גם ניסיון להפוך את פרשת גבעתי לסיפור מגזרי; לתאר אותה כהתנכלות מכוונת, פוליטית, שהשפעתה גולשת לתוך צה"ל, למפקד קרבי בולט (אל"מ וינטר) רק משום שהוא חובש כיפה. ברקע עומדת כמובן פרשת הדף הקרבי, מכתבו של וינטר לחייליו בפרוץ הלחימה בעזה, שבו הכריז מלחמה על "מנאצי שם ה'". מאז, אכן ספג וינטר קיתונות ביקורת משמאל והסתייגויות מהוססות משר הביטחון והרמטכ"ל. לביקורת משמאל, צריך להזכיר, קדם חיבוק עז מימין. הידיעה על הדף הקרבי פורסמה ב"הארץ" לאחר שח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) פרסמה את המכתב בעמוד הפייסבוק שלה בצירוף שבחים חמים לוינטר.
וינטר היה תמיד מקור גאווה למגזר הדתי ולמכינות הקדם-צבאיות בפרט. הוא בוגר אחד המחזורים הראשונים של המכינה בעלי, אם המכינות הדתיות, ובלט לאורך השנים כמפקד קרבי מצטיין. גם השר נפתלי בנט מינף בשנים האחרונות את הקשר החברי עם וינטר, לאחר שעבר יחד אתו מסיירת מטכ"ל ליחידת מגלן לפני יותר מ-20 שנה. קמפיין "בנט זה אח" נסמך בדיוק על הטיעון הזה - ההשפעה החיובית של קצונה דתית ביחידות העילית ובחטיבות החי"ר, ומכאן זכאותה למקום הולם בהנהגת המדינה. אתמול, אחרי הפרסום ב"הארץ" על הכוונה לסגור את החקירה הפלילית נגד וינטר, כתבה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) בעמוד הפייסבוק שלה: "יש מקרים שבהם דווקא כן צריך להתנצל".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בחודשים האחרונים עולה הטענה שווינטר נרדף פוליטית, טענה המחזירה את צה"ל לימי מלחמות התרבות של ארגונים חיצוניים, דתיים וחילוניים, שרווחו בשלהי העשור הקודם. רבנים במכינות כבר התלוננו על קיפוחו של וינטר, בהחלטה שלא לקדמו בשלב זה בדרגה אחרי כהונתו כמח"ט. בד בבד טענו כי המטה הכללי הולך שבי אחרי חוקרים אקדמיים (המדברים על תופעות של "הדתה", השפעה דתית גוברת בצה"ל) ועמם חברים במכון הישראלי לדמוקרטיה, המבקשים לשים סייגים לתופעה. הפרשה האחרונה נראית להם חיזוק המגמה השלילית. הנה קצין דתי בולט, מפקד אמיץ שלא חושש לבטא את השקפותיו הדתיות - ובתגובה התקשורת והשמאל רודפים אותו והפיקוד הבכיר נכנע ללחצים ופוגע בו.
בשבוע שעבר, ביום שבו פרצה מהומת גבעתי, התקיים ביקור של נשיא המדינה ראובן ריבלין במכינה בהתנחלות עלי. ריבלין התייחס בנאומו לדברים שאמר ראש הישיבה, הרב אלי סדן, לפני כמה חודשים, ולפיהם הוא מתנגד למינוי רמטכ"ל דתי - בנימוק שהחברה הישראלית אינה בשלה לכך ועלולה לראות במינוי כפייה דתית. הנשיא חלק על הרב ואמר כי הוא בטוח שבעתיד הלא רחוק יתמנה רמטכ"ל דתי בצה"ל, "משום שהוא מצטיין, לא כי הוא דתי". הנשיא ציטט דברים שאמר הרמטכ"ל בני גנץ, שכאשר הוא ממנה מפקדים הוא אינו בודק מה הם חושבים מתחת לקסדה.
בפועל, למרות הסערה הנוכחית סביב וינטר, אי אפשר לדבר על מגמה של רדיפת קצינים דתיים או מניעת קידומם. בשנים האחרונות בולטת בצה"ל שורה ארוכה של קצינים קרביים, מפקדי אוגדות וחטיבות, בני הציונות הדתית - תא"ל אופק בוכריס, אלופי המשנה אליעזר טולדנו, יאיר וולנסקי, דוד זיני, אבי בלוט, עמית ימין ועוד. איש מהם לא התלונן שהתנכלו לו על רקע אידיאולוגי. החקירה בגבעתי היא אירוע נקודתי. היא אינה מבטאת גל של התנגדות לקצינים דתיים בכלל, או רדיפה של וינטר בפרט. התייצבות רבנים ופוליטיקאים לטובת וינטר, מנימוקים אידיאולוגיים, לא תסייע לו ובוודאי לא תועיל למעמדם של קצינים דתיים בכלל.
("הארץ", 23.12.2014)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)


נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 23-12-2014 בשעה 08:59.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #28  
ישן 23-12-2014, 12:34
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
מי מפחד ממח"ט גבעתי?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

http://www.ynet.co.il/articles/0,73...606738,00.html#

מי מפחד ממח"ט גבעתי?\ מאת יוסי יהושוע
אל"מ וינטר שגה בשיקול הדעת, אך בצבא מזהירים: "הקלות שבה לקחו מח"ט לוחם לחקירת מצ"ח צריכה להטריד כל מפקד בצה"ל"
רק לפני ארבעה ימים נחקר באזהרה מח"ט גבעתי, אל"מ עופר וינטר, בחשד שטייח את הפרשיות השונות שאירעו לאחרונה בגדוד צבר של החטיבה. אך כבר אתמול התברר: הפרקליטות הצבאית צפויה בקרוב להודיע על סגירת התיק נגד וינטר. אף שמפקד החטיבה הסגולה צפוי להיות מנוקה מכל אשמה, היחס שלו זכה גרם ליותר ויותר קצינים לשאול את השאלה: מי מפחד מעופר וינטר ולמה?
כפי שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות", בכירים בצה"ל מתחו ביקורת על החלטת הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, לפתוח בחקירה פלילית נגד וינטר. לטענתם, ניתן היה לברר את אופן התנהלותו בפרשת התלונות נגד מג"ד צבר, סא"ל לירן חג'בי, בערוץ הפיקודי – בלי לערב אותו בחקירה הפלילית. היות שהערוץ הפיקודי עלול גם כן להסתיים בהטלת עונש חמור, לא ברור מדוע בחרו בפרקליטות הצבאית בחקירה פלילית, שהסתכמה במפגש אחד עם וינטר.
קצינים רבים חושבים שלא כל בירור צריך להיעשות במישור הפלילי – בוודאי לא מול מפקד חטיבה לוחמת שהמערכת סומכת על שיקול דעתו בהובלת חיילים לקרב. "הקלות שבה לוקחים מח"ט לוחם לחקירת מצ"ח צריכה להטריד כל מפקד בצבא", אמר קצין בכיר, והוסיף שיש להבחין בין החשדות המוטחים במג"ד צבר, שנחקר בצדק על חלקו בפרשה, לבין שאלות העוסקות בבירור עובדות.
במהלך חקירתו סיפר וינטר כי העביר את המידע לממונה עליו, אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן. זה קיבל אותו ביום חמישי, וביום ראשון כבר הגיע לגדוד יחד עם וינטר כדי לבצע תחקיר מעמיק בעקבות הטענות שהועלו נגד סא"ל חג'בי, שכללו גם חשדות להטרדה מינית. אז התברר כי מתקיימת חקירת מצ"ח ולא ניתן לטפל באופן פיקודי במקביל.
גורמים המעורבים בפרשה מאשרים שייתכן כי המח"ט טעה בשיקול הדעת שהפעיל באופן טיפולו בפרשת ההטרדה המינית שעל פי חשד ביצע מפקד מחלקה בגדוד בשני חייליו לאחרונה. עם זאת, הם מדגישים כי הוא פעל בערוץ הפיקודי ואכן הדיח את המ"מ.
היחס שלו זוכה וינטר מעורר תהיות רבות בצבא. אף אחד אינו חולק על כך שבתור מפקד חטיבה ב"צוק איתן" הוא בלט באומץ לבו, חתר למגע, הפיח רוח קרב בחייליו ועמד במשימותיו בהצלחה.
גם לא שוכחים לו את פיתוח השיטה המיוחדת לאיתור המנהרות ברצועה שעליה לא ניתן להרחיב בשלב זה. אך וינטר שילם מחיר יקר על איגרת הקרב מעוררת המחלוקת שהפיץ – ובה כתב כי "באלוהי ישראל אנחנו נלחמים כנגד אויב המנאץ שמך". וינטר אמנם לא הודה בכך עדיין, אבל הוא לא היה צריך להתנסח כך.
כאשר בוחנים את מעלותיו מול חסרונותיו, הוא אולי צריך לקבל סטירת לחי מהרמטכ"ל, אבל גם מקומו כמפקד אוגדה צריך להיות מובטח. אך בינתיים החליט הרמטכ"ל להקפיא אותו בתקופת לימודים במכללה לביטחון לאומי.
לא ידוע מי בדיוק מפחד מווינטר, אך מה שכן ברור זה שאותו חשש אינו במקומו, בטח לא מצד מפקדיו. גם אם מבפנים טוענים קצינים רבים כי מדובר במח"ט מצטיין, כלפי חוץ הם מביעים סלידה ומנסים להכשילו. פיהם ולבם צריכים להיות שווים.
("ynet", פורסם בתאריך 23.12.2014)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #29  
ישן 23-12-2014, 14:44
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון
 
חבר מתאריך: 26.11.05
הודעות: 8,699
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "מי מפחד ממח"ט גבעתי?"

כמה דמגוגיה באתר הפסולת הזה? תת רמה!
ניתוחים של מה עשה טוב ומה לא, קצינים לא מזוהים שמביעים פליאה (מי הקצינים האלה? יש שמות?) ומיליון ואחד דברים לא קשורים אבל בשם השינאה למח"ט גבעתי זו הזדמנות להעלות אותם

והכי חשוב עיתונאי הרפש אפילו לא מבינים בפרוצדורות משפטיות צבאיות, אבל אם אפשר לקשקש אז למה לא?

מצ"ח חוקרת כי הטרדה מינית זו עבירה פלילית לכן הסמכות כאן אינה פיקודית אלא מחייבת גוף חקירה מקצועי בלתי תלוי שיגיש את המסקנות שלו לפצ"ר.
לכן מצ"ח זה הגורם היחיד שחוקר בתיק וזה כולל את כולם ללא יוצא מין הכלל (כולל את המח"ט).
http://www.mifkad.org.il/%D7%A4%D7%...98%D7%9B%D7%9C/

ועוד דבר, מה הקשקוש של "קצינים בכירים" שמותחים ביקורת על הקלות בה חקרו את וינטר? עוד רמיזה למפגני כוח בצבא של אנשים שחושבים שהם מעל החוק.
לא קונה את זה, ניראה לי שזו הנפצה של עיתון הרפש בכדי לייצר יותר דרמה ולסבך עוד יותר את כל מה שקשור למח"ט גבעתי.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #30  
ישן 25-12-2014, 10:37
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
הרמטכ"ל הדיח את המג"ד מגבעתי החשוד בעבירות מין
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

http://www.idf.il/1133-21638-HE/Dover.aspx

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2521328

הרמטכ"ל גנץ הדיח את המג"ד מגבעתי הנחשד בהטרדה מינית ושיבוש הליכי חקירה\ מאת גילי כהן
גנץ קיבל את המלצת מפקד פיקוד דרום להדיח את סא"ל לירן חג'בי. צה"ל: ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו שאינם עומדים בקנה אחד עם ערכי הצבא
הרמטכ"ל בני גנץ קיבל את המלצת מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן להדיח את מג"ד צבר,סא"ל לירן חג'בי, מתפקידו במסגרת הליך פיקודי שהתקיים בימים האחרונים. חג'בי נחקר במצ"ח בשבועות האחרונים בחשד למעשה מגונה, הטרדה מינית ושיבוש הליכי חקירה. מצה"ל נמסר כי ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל.
לטענת גורמים צבאיים, הדחתו של חג'בי מתפקידו יכולה להתבצע במקביל לחקירת מצ"ח, שעדיין מתנהלת ובודקת את החשדות הפליליים המיוחסים לו. חג'בי ביקש באחרונה לצאת לחופשה קצובה, ולאחר מכן ביקש ממפקד פיקוד הדרום, האלוף תורג'מן, להאריך את חופשתו עד לתום חקירת המשטרה הצבאית החוקרת בעניינו. עם זאת, בצה"ל החליטו לנקוט בצעדים פיקודיים כנגדו, ולהדיחו מתפקיד במקביל לחקירה הפלילית.
חג'בי חשוד בביצוע מעשה מגונה והטרדה מינית כלפי שתי חיילות ששירתו תחתיו. עוד חשוד מפקד הגדוד בשיבוש הליכי משפט, לאחר שלפי החשד הדיח את פקודו לתת עדות שקר. במהלך חקירתו עומת חג'בי עם החיילת שהתלוננה נגדו, ובעבר שירתה תחתיו. החיילת תיארה כי מפקד הגדוד הטריד אותה מינית, בין היתר בהודעות בעלות רמיזה מינית המתייחסות למראה החיצוני. עוד נחקר סא"ל חג'בי בחשד לביצוע מעשה מגונה. בחקירתו במצ"ח נשאל הקצין גם בנוגע לחשדות הנוגעים לנושאים אתיים, בין היתר כאלה הקשורים לטיפול בתרומות ואירועים נוספים שהתרחשו בגדוד.
איש מפתח בפרשה הוא רב-סרן ב', ששימש במשך זמן קצר כסגנו של המג"ד חג'בי. כשהלך ב' להתריע על הנעשה בגדוד בפני מפקד החטיבה, אלוף-משנה עופר וינטר, נענה שאינו מבין את משימתו. לפי המח"ט, תפקיד הסמג"ד הוא לגבות את מפקד הגדוד בכל דרך ולבלום בעיות המתפתחות מלמטה. ב' הציג את טענותיו על רצף המקרים בגדוד - הטרדות מיניות, מערכות יחסים בלתי תקינות, דיווחי שקר, גניבת נשק, שתי התאבדויות, מ"מ שהדחתו עוכבה לאחר שאיים לחשוף מידע מביך על המג"ד - ונענה בתגובה כי אינו לויאלי למפקדו חג'בי. מאוחר יותר הסביר וינטר כי כעס כשהתברר לו שהסמג"ד הקליט את המג"ד בשיחה משותפת. לפי העדויות, כשוינטר הביע חוסר עניין בבדיקת טענות ההטרדה, הזהיר אותו הסמג"ד כי אלה "קודים של ארגון פשע".
השבוע נודע כי הפרקליטות הצבאית תסגור בקרוב את תיק החקירה נגד וינטר בחשד לטיוח שורת הפרשיות בגדוד צבר. בשבוע שעבר זומן וינטר לחקירה באזהרה במשטרה הצבאית, בחשד שלא דיווח על התלונות והחשדות שהצטברו בגדוד ובכך שיבש את החקירה הפלילית בפרשה. הפרקליט הצבאי הראשי האלוף דני עפרוני ואנשיו מתרשמים כי התנהלותו של וינטר לא נועדה לסכל את החקירה במתכוון. לכן, בהיעדר ראיות לטיוח, מתגבשת החלטה לסיים במהירות את החקירה נגד מח"ט גבעתי בלא הליכים פליליים.
("הארץ", 25.12.2014)

http://news.walla.co.il/item/2813762

הרמטכ"ל הדיח את המג"ד מגבעתי החשוד בעבירות מין\ מאת אמיר בוחבוט
גנץ החליט לשחרר מתפקידו את מפקד צבר סא"ל לירן חג'בי, החשוד בהטרדה מינית של חיילת ששירתה תחתיו ובביצוע מעשה מגונה בה. דובר צה"ל: "הכשלים אינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל"
הרמטכ"ל בני גנץ החליט היום (חמישי) להדיח את מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי, סגן-אלוף לירן חג'בי, החשוד בהטרדה מינית של חיילת ששירתה תחתיו ובביצוע מעשה מגונה בה. גנץ קיבל את המלצת מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן במסגרת הליך פיקודי שהתקיים בימים האחרונים. דובר צה"ל מסר כי "ההחלטה התקבלה לנוכח הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל".
המחשבה על הדחת סא"ל חג'בי עלתה החלה בצמרת צה"ל מהרגע שבו הפכה החקירה מסמויה לגלויה. עם זאת, קצינים בכירים בצה"ל הביעו ביקורת כלפי הליך החקירה. לטענתם, "היה נכון לבחון את ההתנהלות של המג"ד והגדוד תחת פיקודו מיד עם סיום החקירה הסמויה כדי להראות שהקוד האתי של צה"ל הוא מעל החקירה הפלילית".
כמו כן, קיימת גם ביקורת על מעורבותו של אלוף תורג'מן בהליך ההדחה, משום שהוא זה שאישר להעביר מתפקידו את סגן מפקד גדוד צבר, שחשף את הפרשות בגדוד. אלוף תורג'מן הוא זה שביצע בדיקות בגדוד ולא איתר את הכשלים, ולכן נשאלת השאלה כיצד הוא יכול לקבל החלטה בעניינו של סא"ל חג'בי. לדברי הקצינים, "הטיפול בפרשה לא מסתיים בעצם הדיווח. לשם כך, יש את הערוץ הפיקודי שמאפשר למפקדים סמכויות נרחבות".
גורם צבאי בכיר אחר שהתייחס להחלטת הרמטכ"ל אמר: "סא"ל חג'בי הוא קצין עטיר זכויות, שרק לאחרונה הוביל את לוחמיו תחת אש ברצועת עזה. בשל הרגישות הרבה וההבנה כי מדובר בדיני נפשות, התעכבה ההחלטה להדיחו מתפקידו. לא היה מנוס מכך לאחר בחינת הדברים ואל מול הקוד האתי של צה"ל".
הגורם גם הדף את הביקורת סביב התנהלות אלוף תורג'מן. "לא כל יום מגיע אלוף לבדיקה בגדוד אחרי שהוא שומע אי אלו שמועות. הוא יכול היה לשלוח קצין בכיר אחר, אך בחר לעשות זאת בעצמו כי רצה לראות בגובה העיניים מה באמת קורה בגדוד. בסוף, הבדיקה מבוססת על אמון בין מפקדים. הוא שמע על שגיאות, ולכן קיבל את ההחלטות שקיבל. היום, לאחר בחינה של הדברים, הוא חשב אחרת".
ביום שני החליט סא"ל חג'בי החליט להאריך את החופשה בת עשרת הימים שעליה הודיע בשבוע שעבר, עד תום החקירה בעניינו. לדברי הסנגור הצבאי הראשי, אלוף-משנה אשר הלפרין, "לאור העובדה שהחקירה בעניינו מצויה עדיין בעיצומה, פנה סא"ל חג'בי לאלוף פיקוד הדרום בבקשה להאריך את חופשתו עד לתום החקירה". "אנו מקווים כי החקירה תסתיים במהרה, וניתן יהיה לבחון את הראיות שייאספו. עד אז ראוי לנהוג באיפוק ולהימנע מחריצת דין על בסיס שמועות שאין מאחוריהן דבר", אמר אז הלפרין.
גורמים מקצועיים העריכו כי ההחלטה של סא"ל חג'בי תאפשר למצ"ח לחקור את הפרשה ללא לחצים, אולם הבוקר החליט הרמטכ"ל לנקוט בצעד המשמעתי עוד בטרם הסתיימה החקירה. עוד העריכו הגורמים, כי במסגרת החקירה הענפה של מצ"ח צפויים להיחקר חיילים נוספים בגדוד. ככל הנראה, ייערכו עימותים בין המג"ד לבין גורמים נוספים, כמו למשל הסמג"ד שהועבר מתפקידו.
ארבעה כלי נשק נגנבו מהנשקייה בגדוד
סא"ל חג'בי נמצא תחת חקירת מצ"ח בנוגע לחשד להטרדה מינית ומעשה מגונה בחיילת ששירתה תחתיו. הפרשה נחשפה לאחר שסגן מפקד הגדוד הודח מתפקידו והחליט בתגובה לכתוב מכתב ובו לפרט את השתלשלות האירועים שקדמו לכך, בדגש על התנהלות המג"ד וגורמים שונים בגדוד. מפקד הפיקוד החליט להקפיא את ההדחה של הסמג"ד, שהיה ביחסים רעועים עם מפקדו הישיר, והורה לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. עם הזמן הלכה והסתעפה החקירה, והחוקרים גילו פרטים על אודות פרשות נוספות בגדוד עד שהתקבלה ההחלטה הבוקר.
נוסף על ההטרדה המינית, נבדקת טענה שחג'בי לא דיווח על נזק לג'יפ שנפגע במהלך מרדף בפעילות מבצעית, אשר הסתכם במאות שקלים. בחקירה התברר שהוא נסע בכלי הרכב לסירוגין, יחד עם הנהג הצבאי כשלצדם הגשש, ובמהלך מרדף מבצעי הידרדר הג'יפ. הנהג מילא דוח נזק ודיווח על המקרה, אך עלה החשד כי המג"ד הסתיר את העובדה כי הוא זה שנהג בג'יפ. זאת ועוד, התברר בחקירה כי חג'בי נהג בג'יפ אף שלא חידש את הרישיון.
חקירה נוספת העלתה כי במהלך ביקורת נמצא שארבעה כלי נשק נגנבו מהנשקייה בגדוד. הנגד שאחראי על הנשקייה בגדוד זומן לחקירה, אולם טרם התייצבותו הוא התאבד, והחקירה לא העלתה פרטים נוספים באשר לגניבה. כמו כן, חייל בשירות סדיר צולם כשהוא מאונן בשירותים ולאחר פרסום הסרטון התאבד החייל. במקרה נוסף שאירע בגדוד התלוננו שני לוחמים נגד מפקד מחלקה על כך שדיבר אליהם באופן המוגדר כהטרדה מינית ואף נבדק חשד כי התקיים ביניהם גם מגע פיזי. לטענתם, התלונה הועברה למג"ד ולמח"ט, אך אלו בחרו שלא לדווח על כך למצ"ח - ולהדיח אותו מהגדוד.
("מערכת וואלה! חדשות", 25.12.2014)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #33  
ישן 27-12-2014, 12:28
  NoWi NoWi אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.12.14
הודעות: 1
הרמטכ"ל פרסם איגרת בעניין לקצינים בדרגת אל"ם ומעלה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

הרמטכ"ל על האירועים בגבעתי: "חשוב לחשוף אירועים אלה לאור השמש" \ אתר צה"ל

הדברים הופצו באיגרת שפרסם הרמטכ"ל לקצינים בדרגת אל"ם ומעלה, והוסיף כי "רק אם נשכיל לתחקר, ללמוד, לטפל בנחרצות ולחשוף אירועים אלה, נבטיח את המשך אמונם של פקודינו"


ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, הפיץ איגרת בנושא ערכיות לקצינים בדרגת אלוף-משנה ומעלה. "עם ישראל מפקיד בידינו, מפקדי צה"ל, את היקר לו מכל - בניו ובנותיו, חיילינו ופקודינו", הוא פתח. "ניתנת לנו הסמכות להגביל את חירותם לצורכי משימות צה"ל עד כדי לפקוד עליהם להשליך את נפשם בהגנת המדינה, ובצידה אחריות שאין למעלה ממנה - לדאוג לכבודם, לשלומם ולרווחתם".

באיגרת הדגיש הרמטכ"ל את ציפיותיו מהקצינים. "אני מצפה מכל אחת ואחד מכם לפעול להקפדה על כבוד האדם, לקיומו של שיח מתמיד ופתוח עם פקודיו, לעודד אותם לפנות וללבן יחד עימכם אירועים חריגים, ולשמר ולטפח את שיח המפקד ופקוד", הוא אמר.

בהתייחס לאירועים בחטיבת גבעתי, הבהיר רא"ל גנץ כי "חשוב לחשוף אירועים אלה לאור השמש, ולא להותיר אותם בחצר הפיקודית שלכם, אלא לשתף את מפקדיכם ועמיתיכם בהם ולא להתבייש לעמוד ולהודות בטעויות ובכשלים שקרו אצלכם".

"רק אם נשכיל לתחקר, ללמוד, לטפל בנחרצות ולחשוף אירועים אלה, נבטיח את המשך אמונם של פקודינו", סיכם הרמטכ"ל.

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי הרמטכ"ל קיבל את המלצת מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן להדיח את מפקד גדוד "צבר", סא"ל לירן חג'בי, במסגרת הליך פיקודי שהתקיים בימים האחרונים.

ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו, אשר אינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל.

http://www.idf.il/1133-21640-HE/Dover.aspx
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #37  
ישן 05-01-2015, 11:32
  lior432 lior432 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.03.07
הודעות: 4,160
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "המודיעין."

לטובת הגילוי הנאות, התעסקתי בחקירת עבירות מין המון שנים. מה שאני כותב, אני כותב רק על סמך הנסיון שלי.

תראה, הקאפ אוף טי שלי בנושא הזה מחולקת לשלושה:


הנושא הזה הוא מאוד אמוציונלי. אנשים פשוט לא אוהבים לשמוע דברים כאלו. שים לב, אם תנסה לדבר עם אנשים על הנושאים האלו, בד"כ התגובה תהיה ":עזוב אותי, לא רוצה לשמוע על זה". מן הסתם עיתונאים יודעים את זה. נכון, זה לטמון את הראש בחול, מסכים לחלוטין, אבל זה ככה.

הנקודה השנייה היא שכמה שעצוב לומר זאת, אין פה באמת משהו ייחודי. פדופיליה אינה סקטוריאלית, היא מפוזרת באופן שווה על כלל האוכלוסייה. עובדת היותו של החשוד קצין מודיעין אינה רלוונטית להיותו פדופיל. באותה מידה הוא יכל להיות מנהל בבנק (והיו לי כאלו), רב (והיו לי כאלו), מנהל בית ספר (והיו לי כאלו) ...בקיצור- הבנת את הנקודה. אני חייב לציין כי האל"מ אינו פדופיל. הוא לא נכנס תחת ההגדרה הפתולוגית הזו, כיוון שכל העולם ואשתו מתייחסים אליו ככזה, נשאיר אותו ככה לצורך הדיון.

הנקודה השלישית היא פשוטה לדעתי- צא"פ גורף על זהות החשוד, תפקידו וכל פרט מזהה אחר. אי אפשר לראיין את הקורבנות, הם קטינים וגם לגביהם יש צא"פ. לכן אין יותר מדי בשר.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה


נערך לאחרונה ע"י lior432 בתאריך 05-01-2015 בשעה 11:34.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #48  
ישן 28-12-2014, 10:38
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

אני חושב שהסיבה לזה נעוצה בכך שהאל"מ המדובר ביצע מעשה, לכאורה, שבמידה וימצא אשם בו הוא מעל לכל ויכוח. יתרה מזאת היותו במערך מסווג מחד ולא קרבי ומושך מאידך מקשה על הדיון בו. זה הכל.
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #51  
ישן 29-12-2014, 09:36
צלמית המשתמש של linuxsboot
  linuxsboot linuxsboot אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 15.04.06
הודעות: 18,052
לא הבנת את גודל הבעיה
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אין איסור פרסום [B]כולל[/B]..."

האם נראה לך שאחרי פירסום השם של קצין כזה ואולי אחרי הודעה קטנה בעיתון על זיכוי ותלונת שקר או רומן, לא תקום דרישה של אירגוני הנשים ושל התנועה לאיכות השילטון לא לתת לו את המינוי בעתיד? אתה טועה

קצין בכיר כזה או אחר בעוד איקס שנים מועמד לתפקיד הרמטכ"ל, ראש השב"כ או תפקיד בכיר אחר לא יוכל לקבל את המינוי עקב לחצים של אירגוני נשים ותנועת איכות השילטון.

זה לא אמור להגיע מהעו"ד של קצין צה"ל זה או אחר אלא מצה"ל עצמו כמו שמשטרת ישראל צריכה לעשות את זה בשביל הקצינים שלה.
קראת כמה תלונות היו על מספר קצינים בכירים במשטרה כשהם היו מועמדים לתפקיד המפכ"ל?
אחרי שהם פרשו מהמירוץ התלונות נעלמו מיד, כשאחד המועמדים לתפקיד הנגיד של בנק ישראל אותו דבר בדיוק.

להוציא מקרים כמו של ארז אפרתי שבאמת היו חריגים, אסור להוציא קצין מהיחידה שלו ולפרסם את השם שלו בלי פסק דין, כשגם במקרה כמו של ארז אפרתי צריך לחכות עד פסק הדין בשביל פירסום השם.
להזכירך אצל ארז אפרתי רשמו מיד שהוא קצין מאבטח הרטכ"ל וראש הממשלה ואפילו מצאו קטע וידאו שלו עם אולמרט כאשר היה את הירי בשדה התעופה ומבלי לחכות למשפט בכלל.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
will you marry me nesli barda? Operating system: Linux The day Microsoft & apple makes a product that does not suck will be the day they start making vacuum cleaners. say no to Apple&Facebook&MS&Samsung IL&Nokia&Hot&Yes,but say yes to Google

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #54  
ישן 04-01-2015, 12:11
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.05.13
הודעות: 1,421
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4610981,00.html

בהמשך למה שאמרו חברים מסויימים בפורום, אולי כדאי לחקור את הפצ"ר בחקירה פלילית כדי לבדוק האם הוא חבר לגורמים פוליטיים בניסיון "לתפור תיק" למח"ט בצה"ל? רק כדי להיות בטוחים.

הרי אם הוא זכאי וטהור אין לו ממה לדאוג - חקירה פלילית זה רק נסיון תמים להגיע לחקר האמת...כך אומרים כמה חברים פה.

זה לא שיש השלכות חברתיות, פוליטיות ואישיות על כך שמפרסמים שאדם כלשהו נחקר בחשד פלילי.
זה לא שאם אדם יצא זכאי עדיין כל המדינה זוכרת שהוא נחקר וחושבת שכנראה יש דברים בגו.

יתכבד נא הפצ"ר ויגש לחדר החקירות, רק כדי שנהיה בטוחים בנקיון כפיו כמובן.

אסור שיחשבו שפצ"ר הוא מעל לחוק, ואם יש עניינים לא תקינים אז צריך לברר אותם - זה טוב לנו כחברה.
_____________________________________
"נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת"

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #58  
ישן 04-01-2015, 13:17
  TOTI TOTI אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.05.14
הודעות: 143
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "והרמטכ"ל פועל תחת סמכות שר..."

אולי די עם הדמגוגיה הזו ? אתה מתעלם מהחשדות וכל מה שיש לך זה להגן בגופך על המח"ט ?
אלה שוב העובדות הידועות :
יש גדוד שהמג"ד שלו חשוד בהטרדות מיניות. באותו גדוד יש מ"מ שחשוד בהטרדות מיניות. שני חיילים התאבדו בגדוד הזה ויש חשד לטיפול רשלני בהם. נגנבו נשקים מהגדוד. הסמג"ד של הגדוד הודח לאחר שהביע הסתייגות ממה שקורה בגדוד בפני המג"ד, המח"ט ואלוף הפיקוד.
המח"ט ידע על המתרחש. הוא מפקדו הישיר של המג"ד.
אחרי כל זה אתה מצפה לנוהל ברור פנימי של צה"ל, הליך פיקודי וזהו ?
איפה זה קיים באזרחות ?
חברה כלשהי תפטר מנהל אצלה בחשד להטרדה מינית ולא תתלונן במשטרה ? זה מה שאתה מעוניין שיהיה בצבא ?
המח"ט ידע, נחקר (עוד אין בדיוק תוצאות, יש הערה פיקודית של הרמטכ"ל מה שזה לא יהיה), ואם אין אשמה הוא ימשיך בתפקידו.
אתה מניח את יוקרתו של המח"ט אל מול חשדות למעשים פליליים ובכך אתה לוקח על עצמך אחריות כבדה לחיי אדם.
מכאן נחזור לדמגוגיה שלך:
אתה כבר מאשים את הפצ"ר בכוונות זדוניות נגד המח"ט. נו באמת, את זה אתה עושה בעיניים פקוחות ? לא רועד לך קצת הפופיק אפילו שזה מקלדת ומחשב ?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #59  
ישן 04-01-2015, 15:27
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.05.13
הודעות: 1,421
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "[b]אולי די עם הדמגוגיה הזו..."

אני לא מאשים את הפצ"ר בכלום. זו דוגמה מוגזמת בכוונה כדי להדגיש את הדמגוגיה והצביעות של חלק מהתגובות בשרשור הזה.

תגובות בסגנון "אם יש חקירה כנראה שיש חשד סביר" או "תפקיד החקירה לגלות את האמת ואין שום אינטרסים אחרים" או "זה סימן לחברה בריאה שאפילו מח"ט נחקר" ותגובות שמהללות את האובייקטיביות וחוסר משוא הפנים של המערכת הן דמגוגיות.

אני רואה את רצח האופי שעבר וינטר בתקשורת (וגם בפורום זה) כשפרסם את המסמך הידוע לשמצה בצוק איתן ואני חושב שיש אנשים (בעיקר בתקשורת, אולי גם במטכ"ל) שמתנגדים לוינטר בגלל המסמך ובגלל הכיפה שעל ראשו, וכתוצאה מכך פתאום מתגלים כל פרטי החקירה האלו.
דעתי האישית היא שגם החקירה של חג'בי (למה פרסמו את השם שלו?) וגם חקירת ה"חניבעל", כפי שהתבצעו על גבי העיתון נעשו כך כדי לפגוע בקידום של וינטר.

גם אם לא יצא כלום מהחקירה הוא כבר בגדר "שנוי במחלוקת" וצריך ביצים של ברזל כדי לקדם אותו מעבר לתפקיד מח"ט.

אני רוצה לראות מישהו כאן מסכים שיחקרו אותו באזהרה "רק כדי לברר את העובדות", תוך כדי שהתקשורת מנפחת כל פרט וכמובן מפרסמת את השם שלו.

אני לא מכיר את עופר וינטר ולא הייתי חייל שלו, סתם קשה לי לראות עליהום תקשורתי על מפקד קרבי שהיה צריך לעשות דברים קשים במקום רע, והתודה שאנחנו מכירים לו היא לינץ'.
_____________________________________
"נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת"

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)


נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 04-01-2015 בשעה 15:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #60  
ישן 04-01-2015, 20:20
  TOTI TOTI אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 23.05.14
הודעות: 143
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "אני לא מאשים את הפצ"ר בכלום...."

ידידי, זה החוק.
אני בטוח שראש הממשלה לשעבר אולמרט עשה דברים למען עם ישראל.
כנראה שגם נשיא המדינה לשעבר קצב עשה משהו במהלך שנותיו בשרות המדינה.
אחד בכלא והשני בדרך לשם. לא משנה דעתי או דעתך הפוליטית - בכל מקרה זו בושה גדולה למדינה ואם זאת זה הדבר הנכון ביותר לעשות במדינה מתוקנת.
אפשר להכיר תודה לקצין ועדיין לחקור ולחפש את האמת. אין בין שני הדברים קשר, זה לא לינץ׳, רחוק מכך.
בשני המקרים שהזכרתי היה ועדיין ישנו תפקיד חשוב מאוד לעיתונות בחשיפת המקרים והפניית זרקור עליהם.
קשה מאוד לשים במשוואה את הנזק שנגרם לאנשים שחוו הטרדה מינית אל מול הנזק שנגרם לשמו של אדם באם הוא חף מפשע. זו החלטה מאוד לא פשוטה, לא תמיד היא כל כך ברורה וכמובן שיש לכך השלכות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #65  
ישן 05-01-2015, 10:43
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.05.13
הודעות: 1,421
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "[QUOTE=סיורניק]אני רוצה לראות..."

לא אמרתי שוינטר לא צריך להתייצב אם מזמנים אותו לחקירה - אני אומר שהחקירה הזו מגוחכת וכנראה מונעת משיקולים פוליטיים. בוודאי שצורת הפרסום שלה בתקשורת רק מחזק את תחושתי.

באופן מפתיע, זה שמשהו קבוע בחוק לא תמיד אומר שהוא נכון. זה שהמשטרה חזקה מהפרט לא אומר שהיא צודקת או שלא מונעת מאינטרסים זרים.

אני לא נער גבעות ואין לי כיפה על הראש, ואני עדיין רואה מה שלדעתי הוא רצח אופי המבוסס על אמונתו של וינטר. גם פה בפורום ראיתי את אחד החברים השקולים, המוכרים והחשובים מתפלץ לחלוטין ברגע שהוא ראה שמח"ט בצה"ל כתב טקסט שמשתמש במוטיבציה דתית.

אז יש אנשים שזה לא הטעם שלהם וזה מובן. יש אנשי צבא שיצטטו אמיתות משדה הקרב כמו "There are no atheists in foxholes" אבל ברגע שהם רואים דוגמה לזה זה פתאום דתיים פנאטים שמשתלטים על הצבא.


אתה אמרת שחקירה היא הכרחית והיא תמיד משמשת רק לחקר האמת.
אם כל שבוע היו מזמנים אותך לחקירה (נניח שלא עשית כלום) היית חושב שזה צודק ונכון?
היית אומר שטוב שמוציאים אותך משלוות החיים ומזמנים אותך בחשד שקר כלשהו ומפרסמים בתקשורת שאתה חשוד?
היית אומר שככה מוודאים שאתה לא פושע? אולי נזמן את כל האזרחים במדינה פעם בחודש לחקירה באזהרה כי אולי הם עשו משהו?

אין לי בעיה עם תחקיר פנימי לכל אירוע (וזה קורה בצבא) אבל לחקור אירוע לחימה כמו שהיה בסג'עייה לפי החוק הפלילי? תגיד לי השתגענו?
היית אומר לי שהם אנסו מישהי, גנבו זהב מבתים של ערבים, רצחו שבויים בדם קר, הייתי אומר שיש מקום לחקירה. אבל לחקור פלילית ביצוע של נוהל חניבעל במהלך לחימה קשה? אני מעדיף שטהרנים כאלו לא יהיו בדרג מקבלי ההחלטות.
_____________________________________
"נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת"

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)


נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 05-01-2015 בשעה 10:51.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #66  
ישן 05-01-2015, 11:18
  lior432 lior432 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 14.03.07
הודעות: 4,160
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "לא אמרתי שוינטר לא צריך..."

אל תהייה דמגוג....וינטר זומן נחקר בינתיים בקשר להתנהלות חג'בי והגדוד וטענה מפורשת על טיוח שהעלה סמג"ד בגדוד ולא גורם פוליטי אנונימי.

הוא לא נחקר על פקודת הקרב האומללה שלו, הוא אפילו לא נחקר על התנהלות הגדוד, העניין זה טופל פיקודית על ידי האלוף והרמטכ"ל בהערה שהוא קיבל. הוא אפילו לא נחקר על ההתנהלות ברפיח, וגם אם הוא ייחקר, הוא לא יהיה היחיד וכנראה לא האחרון בשרשרת המזון.

וינטר יודע מצויין שאם כל מה שנטען שהתרחש בגדוד הזה אכן קרה והוא לא היה מודע לכך, אז הוא בבעיה אמיתית. איפה הבקרה שלו? מדובר בגדוד שיצא לחלוטין משליטה.

כיוון שהוא לא טיפש, הוא כנראה מכין לעצמו אסטרטגיית יציאה.
_____________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #67  
ישן 03-04-2015, 09:04
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
תחקיר "הארץ": כך ייעשה לקצין המוערך שחשף את החשדות לפלילים בגבעתי
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אל תהייה דמגוג....וינטר זומן..."

תחקיר "הארץ": כך ייעשה לקצין המוערך שחשף את החשדות לפלילים בגבעתי\ מאת עמוס הראל

https://2015-uploaded.fresh.co.il/2...03/15829687.pdf

תחקיר "הארץ": כך ייעשה לקצין המוערך שחשף את החשדות לפלילים בגבעתי\ מאת עמוס הראל
עד לאחרונה נחשב רס"ן ב' ליקיר המערכת, אלא שאז החליט לדווח על חשדות לעבירות פליליות בגדוד צבר. כך פעל המנגנון שנועד לתייג אותו כמלשין ולמנוע את קידומו, גם לאחר הדחת המג"ד חג'בי
רב־סרן ב', קצין מצטיין שמאחוריו שירות עתיר תשבוחות בחוד החנית של היחידות הקרביות בצה"ל, אמור היה לקבל בקרוב תפקיד בקומנדו הימי. ב' היה בעבר פקודו של מפקד השייטת הנוכחי, בימים של מבצעים מרובי סיכונים ברצועת עזה. כשמפקד השייטת שמע שב' מתקשה להתקדם ביחידת האם שלו, הציע לו מוצא חליפי: ב' ימונה לסגן מפקד פלגת הלוחמים בקומנדו הימי ובהמשך הדרך יוכל לנסות ולחזור לזרוע היבשה, לתפקיד ההולם את כישוריו.
אולם ברגע האחרון התוכנית השתבשה. מישהו כנראה שכנע את בכירי חיל הים שמוטב לא לקלוט קצין מסוכן ובעייתי כמו ב' בין לובשי המדים הלבנים. ב' שובץ בינתיים לתפקיד שולי יחסית, כפרויקטור באוגדת מילואים. באחרונה נרמז לו שאם רק יישב בשקט ויגלה סבלנות, ייתכן שהרוחות יירגעו והמערכת הצבאית תסכים להחזירו בהמשך למסלול הקידום המרכזי, לתפקיד שאליו סומן זה מכבר כמפקד גדוד חי"ר.
מה היה חטאו של ב', שבגללו הקריירה הצבאית המבטיחה שלו נכנסה להקפאה עמוקה? ב' הוא הקצין שבהיותו סגן מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי פוצץ את פרשת החשדות לעבירות פליליות בגדוד. על סמך ממצאי התחקיר הפיקודי החליט לפני כשלושה חודשים הרמטכ"ל הקודם, בני גנץ, להדיח מתפקידו את מפקד הגדוד, סגן־אלוף לירן חג'בי. מח"ט גבעתי, אלוף־משנה עופר וינטר, קיבל הערה פיקודית בשל "אי־הקפדה על נהלים".
השבוע הודיעה הפרקליטות הצבאית שהגיעה להסדר טיעון עם חג'בי, שיוגש לאישור בית הדין הצבאי המיוחד. המג"ד לשעבר יורשע על פי הודאתו בהתנהגות שאינה הולמת, על רקע מעשים כלפי שתי חיילות "ששירתו תחת פיקודו, אשר חרגו מיחסי מפקד־פקוד והיו בחלקם על רקע מיני" ויפרוש משירות פעיל בצה"ל. התביעה תבקש מבית הדין גם להוריד את חג'בי בדרגה; הסניגוריה תתנגד. אחת החיילות המוטרדות הודיעה שתציג התנגדות להסדר הטיעון, בטענה שהוא מקל עם המג"ד.
אבל גם מצבו של ב' אינו מזהיר. כמו מוסדות אזרחיים רבים, גם המערכת הצבאית אינה מחבבת במיוחד חושפי שחיתויות. ב' סומן כעושה צרות כבר בשלב מוקדם של הפרשה. תומכי המג"ד אספו מידע נגדו ואפילו טפלו עליו עלילות שווא בדבר הטרדות מיניות משלו, שאותן ניסו לשווק לתקשורת. הסמג"ד תומרן לפרישה מתפקידו עוד בטרם הודח המג"ד. כעת נותב למסלול שירות צדדי, רחוק מהתפקיד המקורי שאליו יועד. ב' הוא אישיות לא רצויה בגבעתי. את הסנטימנטים שלהם שומרים בכירי החטיבה ופיקוד הדרום למג"ד המודח חג'בי.
איני יכול להתיימר להיכרות של ממש עם ב'. אבל חבריו הרבים מתארים קצין יוצא דופן, בעל כישורים מרשימים. ב', בן למשפחה שעלתה מהקווקז בסוף שנות ה-70, גדל בשכונת מצוקה בעכו והיה מהבודדים מבני מחזורו בשכונה שהשתלבו בשירות משמעותי בצה"ל. הוא התגייס ליחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר, שירת כמפקד צוות שם ואחר כך עבר לחטיבת גבעתי, שבה מילא שלושה תפקידי מ"פ. כמפקד פלוגת ההנדסה של החטיבה זכה בצל"ש מח"ט.
מאוחר יותר נקרא להקים יחידה מובחרת חדשה בגבעתי, סיירת רימון. הוא נטל חלק בפעולות רבות ונפצע בעת לחימה. כבר לפני שנתיים סיים קורס מג"דים. לתפקיד סמג"ד צבר נשלח כתחנה הכרחית אחרונה, בטרם ימונה למפקד גדוד בגבעתי. אבל כאן נתקל בשני מכשולים לא צפויים: מח"ט שהיו לו תוכניות אחרות באשר לזהות המג"דים שלו ומפקד גדוד, שפעל לפי קודים שונים מאלה שב' הורגל אליהם.
קצינים ולוחמים ששירתו עם ב', כמפקדים ופקודים, מתארים איש קשה, ביקורתי ועצמאי. "הצבא התגלה לי כמערכת די בינונית, שלא בהכרח שואפת לקדם את המצטיינים", אומר קצין ששירת תחתיו והשתחרר באחרונה משירות קבע. "ב' היה הבולט במפקדים שפגשתי: מקצוען, מאוד תובעני כלפינו, ישר". קצינים בכירים ששוחחו עם "הארץ" מדברים על "קצין מצוין, איש עם קבלות, לא מהסוג שמחפה בצעקנות וברעש על חוסר עשייה". ב' היה פרפקציוניסט שלא השקיע זמן או מאמץ בהתחבבות על קצינים בכירים ממנו, שלא העריך במיוחד. היו עמיתים שראו בו צדקן ומתנשא.
כשב' שובץ לגדוד צבר, מעט לאחר סיום המלחמה האחרונה בעזה, גילה שם לפי עדותו במצ"ח מציאות שהזכירה ארמון של שייח: המג"ד חג'בי, טען ב', שלט ביד רמה והרשה לעצמו סטנדרטים מתירניים הרחוקים מהדרישות המבצעיות והערכיות המקובלות. סביבו כרכרה חבורה של מלחכי פנכה, מרביתם נגדים בשירות קבע.
לא סתם ארמון, הרמון. חיילת אחת, ששירתה כפקידה, התלוננה על הטרדה מינית, מילולית ופיזית מצד המג"ד. עם חיילת אחרת, נגדת בקבע, החליף המג"ד מסרונים בוטים בסלולרי (החיילת העידה שהדבר היה בהסכמתה, אך זו התכתבות אסורה כיוון שהיא פקודה שלו, הנתונה למרותו). מהעדויות בפרשה עולה כי קצינים וחיילים בגדוד ידעו לאורך זמן רב על החשדות נגד המג"ד. קצין זוטר אפילו ניסה לנצל זאת כדי לסחוט חסינות לעצמו, על עבירות משמעת שבהן נתפס.
במקרה אחר, נפרד, טיפלו מפקדת החטיבה והגדוד באופן לקוי בתלונה של שני לוחמים על הטרדה מינית מצד המ"מ שלהם. המ"מ הועבר מתפקידו, אבל ההליך נעשה באטיות ובתחילה לא הוגשה תלונה למצ"ח, כנראה גם משום שהמפקדים חששו שהפרשה תפגע בסיכויי השידוך של הקצין המטריד. אי-פתיחת החקירה נומקה בסירובם של הנפגעים להתלונן, אף על פי שכל מפקד בצה"ל אמור לדעת, זה שנים, שמתחייבת חקירה גם כשהמוטרד מסרב להגיש תלונה בעצמו.
כל זה היה לכאורה רק קצה הקרחון. בפני חוקרי מצ"ח הועלו חשדות לשורת בעיות חמורות אחרות בגדוד: דיווחי שקר על פעילות מבצעית ועל תאונת דרכים, שידול רס"רים לטיוח וטשטוש של עבירות שנעשו, היעלמות כספי תרומות. בגדוד אירעו בתוך זמן קצר שני מקרי התאבדות. חייל, ממשפחת עולים, התאבד בירייה אחרי שהושפל על רקע מיני בידי חבריו לפלוגה. במקרה אחר התגלתה באיחור היעלמות כלי נשק מהנשקייה הגדודית. כשהרס"ר שהיה אחראי לנשקייה זומן בבהילות לחקירת מצ"ח, האיש התאבד בבליעת רעל.
הפרקליטות הצבאית, משיקוליה, החליטה להתמקד בסוגיית ההטרדות, שלגביה היו ראיות פליליות מוצקות יותר. "ידענו על חלק מהדברים, אבל שתקנו", אומר קצין ששירת בחטיבה. "המג"ד היה כריזמטי וידע לשדר כלפי מעלה אווירה של עשייה מבצעית. כקצין צעיר אתה שם לב לירידה בחלק מהסטנדרטים, אבל המערכת עוטפת אותך בכל מיני הטבות ואתה לא מעז לצאת נגד המפקדים".
ב' ביקש תחילה לברר עם חג'בי עצמו את החשד להטרדת חיילת, פקידת לשכה שברחה מהגדוד משום שלדבריה לא עמדה בלחצי המג"ד. פנייתו לא הניבה התקדמות בבירור האמת, אבל מיד אחר כך גילה ב' שמצרים את צעדיו ושיד נעלמה משגרת נגדים בגדוד לאסוף גם נגדו תלונות מחשידות. בדיוק כך מתפתחת מה שמשה (בוגי) יעלון, כשהיה רמטכ"ל, כינה בזמנו תת-תרבות עבריינית.
אף שמהתלונות הנגדיות לא צמח דבר, נעשה גם ניסיון לשווקן לעיתונות. בכתבה שפרסמה נעמי דרום במוסף "הארץ" על יחידת דובר צה"ל סיפרו עיתונאים שקצינים ביחידה אישרו באוזניהם טענה שקרית, שלפיה גם ב' נחקר באזהרה בפרשה (דובר צה"ל מסר בתגובה לפניית דרום כי "מדובר בטעות"). מטבע הדברים, גרסת המג"ד שונה בתכלית. חג'בי טען בעדותו שהמתיחות בגדוד החלה סביב תקלות ועבירות של ב' וכי סגנו אסף בשיטתיות חומר נגדו.
עד לפרשה האחרונה ב' היה כמעט יקיר המערכת. הוא מעולם לא נחשב לאיש קל, אבל בצבא העריכו את אומץ לבו בקרב ואת כישוריו כמפקד. מרגע שחרג מן השורה, נענש. המכבש הצבאי הענק, שב' היה עד אז חלק ממנו, ביצע פניית פרסה כדי למעוך אותו. קודם הודיעו לו שהוא מודח מתפקידו כסמג"ד. אחר כך, כשהתברר שההדחה אינה חוקית, דאגו לשכנעו לפרוש בעצמו. המח"ט הסביר לב' שאינו לויאלי למפקד הגדוד שלו, שאין בו שפלות הרוח הנדרשת מקצין בצה"ל.
פרשיות צבר נשכחו במהירות יחסית. ההודעה הלקונית של דובר צה"ל, שפורסמה בתום הבירור הפיקודי בעניין, קבעה שהתנהלות מח"ט גבעתי וינטר ומפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, היתה "מקצועית, ערכית וחדה". סא"ל חג'בי עזב את הגדוד בסוף דצמבר ובגבעתי החלו במלאכת השיקום, תחת מג"ד חדש.
חודש מאוחר יותר, כשהגדוד נערך לקראת כניסה לתעסוקת ביטחון שוטף בגבול לבנון, נקלע סיור מוקדם של המפקדים למארב נ"ט של חיזבאללה במורדות הר דב, שממנו נהרגו קצין וחייל. מפקד הפלוגה שנהרג בתקרית, רב־סרן יוחאי קלנגל, היה אחד הקצינים הבודדים שהעזו להתייצב לצד ב' כשפרץ העימות עם חג'בי באוקטובר האחרון. "ב' איש אמת", אמר המ"פ לאלוף תורג'מן.
קיימת מידה של מכנה משותף בין האופן השטחי והמקל שבו טיפל הצבא בפרשת צבר לבין דרך התחקור של המלחמה בעזה. תמיד יותר נעים לחלק ציונים לשבח ולהתרפק על הגבורה והרעות שהפגינו הלוחמים. צה"ל משתבח בתחקירים מפורטים שנעשו בעקבות המלחמה. אבל כיצד התמודד עם הליקויים שהתגלו ומה נעשה מאז כדי לתקנם? אלו סוגיות המחייבות בדיקה מעמיקה, לנוכח ההנחה הסבירה שבשנים הבאות יפרוץ עימות נוסף עם חמאס או חיזבאללה. נדמה שרק בחיל האוויר יכול מפקד החיל, האלוף אמיר אשל (שאיש כבר לא יאשימו בצניעות יתרה), להרגיש מספיק בטוח בעצמו כדי לכלול פרק בתחקיר החילי של המלחמה שכותרתו "השגיאות שלי".
הרמטכ"ל היוצא גנץ, איש ישר והגון לכל הדעות, לא התפנה לבדיקה נוספת של אירועי צבר או למפגש עם רס"ן ב', למרות הפצרות חושפת הפרשה, כתבת קול ישראל כרמלה מנשה. בסביבת הרמטכ"ל הקודם הסבירו שאינו חייב לטפל אישית בכל מקרה של רב סרן במצוקה. אבל אם צה"ל רוצה שקציניו הצעירים יעמדו על שלהם, בשאלות מקצועיות ומוסריות, נדמה ששודר כאן מסר מאוד בעייתי. ב', שהעז לחרוג מהשורה ולהתריע על מה שראה, תויג כמלשין והורחק מגבעתי.
לפני יותר מארבע שנים פרסם אלוף־משנה (כיום תת־אלוף) אמיר אבולעפיה מאמר במגזין הצבאי "מערכות", שעורר הדים רבים. אבולעפיה תיאר שם את הקושי של קצינים, גם בדרגות גבוהות יחסית, למתוח ביקורת ולהביע דעות עצמאיות, המנוגדות לעמדות מפקדיהם. לקצינים רבים, כתב מח"ט הנח"ל אז, חסר אומץ הלב הדרוש לכך לנוכח תגובתה השלילית הצפויה של המערכת. בני דורו של ב' בצבא קראו והתרשמו עמוקות. מפקדיהם הסבירו להם שהדברים השתנו מאז, שהצבא קשוב יותר לביקורת ומוכן להודות בשגיאות מהותיות. ואולי, מתברר עכשיו, השינוי לא היה חד כפי שחשבו תחילה.
צה"ל לא יכול להרשות לעצמו מציאות כמו זאת שנחשפה בגדוד צבר. הדחת המג"ד חג'בי היתה בלתי נמנעת, אך נראה שלא ירדה לשורש הבעיה הנרחבת יותר, שהשתקפה גם בטיפול הצבאי בב'. הרמטכ"ל החדש, גדי איזנקוט, בוודאי עסוק מאוד. אפשר לקוות שאולי בכל זאת יפנה שעה מלוח הזמנים הצפוף שלו כדי לשבת עם הסמג"ד לשעבר ולרדת לעומק העניין. אירועי צבר, גם אם הם חריגים מאוד ביחס לנעשה בשאר היחידות הלוחמות, משקפים תופעה מטרידה.
דובר צה"ל: שיבוץ רס"ן ב' לא הבשיל
דובר צה"ל מסר בתגובה לפניית "הארץ" בשאלת אי־שיבוצו של רס"ן ב' לקומנדו הימי, כי "הקצין זומן לראיון ראשוני לבחינת אפשרויות להגעה והתאמת שירות בשייטת, תהליך שלא הבשיל לידי מימוש". הדובר הוסיף כי "במסגרת חקירת מצ"ח נחקרו חשדות נוספים על אלו המופיעים בכתב האישום נגד סא"ל חג'בי. ביחס לחשדות הנוגעים לקבלת תרומות והעברת דיווחים כוזבים, הוחלט להימנע מהעמדתו לדין לאור היעדר תשתית ראייתית וחוסר אשמה. ביחס לגניבות הנשק בגדוד, הנושא עדיין מצוי בחקירה ולכן לא ניתן למסור פרטים. ביחס להתאבדויות שאירעו בגדוד, החקירה הסתיימה וממצאיה הועברו לפרקליטות הצבאית. סא"ל חג'בי לא נחקר בגין אירועים אלו". מקורות צבאיים הוסיפו, שלאחר האירועים בגדוד חודדו ההנחיות באשר לטיפול בתלונות על הטרדות מיניות ובכספי תרומות.
פרקליטו של חג'בי, הסניגור הצבאי הראשי אלוף־משנה אשר הלפרין, הזכיר כי גדוד צבר זכה לתעודת הערכה מאלוף פיקוד הדרום על תפקודו בלחימה בעזה. לדבריו, "כתב האישום שהוגש נגד סא"ל חג'בי במסגרת הסדר הטיעון אינו מלמד או מרמז על כך שמי מגורמי החקירה או התביעה ביקש לתת לסא"ל חג'בי 'הנחת לוחם אמיץ'. ההפך הוא הנכון. חקירתו של הקצין היתה יסודית ומקיפה, ולא הותירה אבן על אבן. במסגרתה עומת הקצין עם טענות שונות שהעלו נגדו גורמים אינטרסנטיים ממניעים לא ענייניים, טענות שלא היה בהן כל ממש. כתב האישום שהוגש, בסופו של יום, מלמד על מה שיש בתיק, וכל מה שאין בכתב האישום - מלמד על מה שאין בתיק".
("הארץ", 03.04.2015)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #68  
ישן 18-06-2015, 14:59
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.02.07
הודעות: 2,205
מאמר על השאלה האם להוריד את סא"ל חג'בי בדרגה בבלוג "על הכוונת"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

הדרגה יכולה להישאר, הקצין לא\ מאת גל פרל פינקל

https://2015-uploaded.fresh.co.il/2...18/85323949.pdf

הדרגה יכולה להישאר, הקצין לא\ מאת גל פרל פינקל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המח"ט של לירן חג'בי ממליץ כי יותר לו לפרוש בדרגת סא"ל, משום שהוא נענש מספיק. האמת, לאור מדיניות היד הרכה של צה"ל במקרים כאלה הוא לא יכול שלא.


(מתוך הבלוג "על הכוונת", 18.06.2015)
_____________________________________
"לא חוזרים עד שמבצעים"(המוטו של גדוד 890 של הצנחנים, כפי שניסח אותו מפקדו אריק שרון)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)


נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 18-06-2015 בשעה 15:04.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #69  
ישן 27-07-2015, 00:35
  strong1 strong1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.11.04
הודעות: 15,557
מ"פ בצנחנים הואשם ועדיין לא נשפט: "ההילה נותנת לו שכפ"צ"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TOTI שמתחילה ב "מצ"ח חוקרת חשד להטרדות מיניות ועבירות ב"מ של קצינים בכירים"

לפני יותר משנתיים הוגש כתב אישום נגד הקצין שהודה כי תקף מינית 12 מפקודיו. "מתעלמים מהטראומה שלנו ונותנים לו הקלות במקום לעשות צדק", טוענים חיילים שנפגעו. דובר צה"ל: "דרגתו ותפקידו של הנאשם לא השפיעו על ניהול ההליכים בתיק"


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4683840,00.html

הפרשה המקורית מ 2011

חברי הקצין: לא מאמינים שתקף מינית חיילים
קצין הצנחנים פרש מצה"ל, לאחר שהועלו נגדו טענות שתקף 15 לוחמים שישנו. חבריו אמרו ל-ynet: "לפעמים היו נגדו תלונות מצד חיילים או הורים, אבל אף פעם לא במישור מיני"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4108102,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:28

הדף נוצר ב 0.62 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר