לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > מערכות הפעלה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-01-2015, 17:44
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "זיהוי החומרה הראשוני לא מתבצע..."

גם ה bootloader (זה שמותקן על ידי מערכת ההפעלה) מזהה חומרה... וניגש לדיסק, ומזהה מחיצות ומערכות קבצים... וכו'. ת'אכלס אפשר לקרוא גם לקוד ב BIOS/UEFI שאחראי לטעינת ה bootloader שהתקינה מערכת ההפעלה, bootloader בעצמו. הקוד הזה הוא אמנם חלק מה firmware... אבל בעצם הוא עושה את אותן פעולות באופן כללי.

בכל המחשבים שנקנו בשנים האחרונות בכלל כבר אין BIOS, אלא UEFI. מומלץ לקרוא...

יותר מזה, מערכות עם UEFI רציני, מאפשרות לטעון מערכת דיאגנוסטיקה ישירות מתוך הצ'יפ, ללא שום התקן אחסון במחשב, וזאת על ידי מיני-לינוקס שצרוב שם עם כל מיני תוכנות. אז bootloader או לא bootloader?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-01-2015, 09:47
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
מדור בתוכנה סטנדרטית, לעומת הקוד הסגור של הBIOS
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "ככול הידוע לי - bootloader זה..."

שקצת מזכיר את הbootrom במעבדי ARM.
ההבדל הוא שהbootrom רק מזהה את הFLASH/דיסק שעליו צרוב הbootloader ואז קורא לו,
ולעומת זאת הBIOS הוא ערבוב: גם אותה תוכנת bootrom מינימליסטית, וגם bootloader גדול ומורכב.

בסופו של דבר נמאס לאינטל לנהל את המפלצת שנוצרה,
לכן היא פיתחה את EFI כתוכנה כללית, והעבירה את האחריות עליה לפורום המשתף יצרניות חומרה ומערכות הפעלה (פורום UEFI)
ציטוט:
במקור נכתב על ידי קוביבי
כמו שזה נראה - אם המערכת שלך משתמשת במעבדים ממשפחת x86, כנראה שיש לך BIOS אפילו אם יש לך UEFI
UEFI יכול להיות צרוב במעבד ובכך להחליף את הBIOS,
או לחלופין - הBIOS יכול לקרוא לה.
מאוד בדומה לbootloader, גם שם אתה יכול לגרום ליצור כמה רמות.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 27-01-2015 בשעה 10:04.
ישן 27-01-2015, 09:59

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "ככול הידוע לי - bootloader זה..."

איך אתה מגדיר "זיהוי חומרה" ?

זה חלק מקוד המקור (עד כמה שאפשר לקרוא לאסמבלי קוד מקור ) של GRUB:
קוד:
_start: /* * _start is loaded at 0x2000 and is jumped to with * CS:IP 0:0x2000 in kernel. */ /* * we continue to use the stack for boot.img and assume that * some registers are set to correct values. See boot.S * for more information. */ /* save drive reference first thing! */ pushw %dx /* print a notification message on the screen */ pushw %si MSG(notification_string) popw %si /* this sets up for the first run through "bootloop" */ movw $LOCAL(firstlist), %di /* save the sector number of the second sector in %ebp */ movl (%di), %ebp /* this is the loop for reading the rest of the kernel in */ LOCAL(bootloop): /* check the number of sectors to read */ cmpw $0, 8(%di) /* if zero, go to the start function */ je LOCAL(bootit) LOCAL(setup_sectors): /* check if we use LBA or CHS */ cmpb $0, -1(%si) /* use CHS if zero, LBA otherwise */ je LOCAL(chs_mode) /* load logical sector start */ movl (%di), %ebx movl 4(%di), %ecx /* the maximum is limited to 0x7f because of Phoenix EDD */ xorl %eax, %eax movb $0x7f, %al /* how many do we really want to read? */ cmpw %ax, 8(%di) /* compare against total number of sectors */ /* which is greater? */ jg 1f /* if less than, set to total */ movw 8(%di), %ax 1: /* subtract from total */ subw %ax, 8(%di) /* add into logical sector start */ ./grub-core/boot/i386/pc/diskboot.S lines 38-101/378 28%

זה נכון שצריך לקרוא מהדיסק את ה bootloader. אבל ה bootloader הוא תוכנה עצמאית (וכך גם הקרנל עצמו...) - והוא בעצמו צריך לקרוא דברים מהחומרה - הקרנל (ולפעמים איתו - initramfs במערכות שלא עושות את זה בשיטה של מיקרוסופט), דרייברים של הדיסק (בשיטה של מיקרוסופט...), וכו'. נכון שהוא יכול לקבל שירותים מהסביבה כדי לעשות את זה (מאוד לאט, יחסית למערכת הפעלה מלאה עם דרייבר מלא...) - אבל עדיין יש אלמנט של זיהוי חומרה. אולי לא בהכרח בהתבסס על probing באותו פורמט שבו BIOS/UEFI/המקבילה שלהם בסמארטפון שלך עושה את זה - כלומר - דיבור ישיר איתה (ולפעמים כן! תלוי בפלטפורמה...), אבל הוא עדיין צריך לזהות איזו חומרה זמינה לו, למפות אותה להתקנים בהיררכיה שלו, וכל זאת, כדי להחליט מאיפה לעשות boot (=איזה קרנל לטעון, ועוד לפני כן, מאיפה לטעון את קובץ הקונפיגורציה שלו, שלרוב לא embedded בתוך הבינארי של ה bootloader - אא"כ אתה משתמש ב LILO ). אז אתה מבין...

בד"כ היום ה Boot נעשה על ידי UEFI, ולתמיכה לאחור במערכות הפעלה שלא יודעות לעשות Boot מ UEFI, יש את ה CSM שבד"כ UEFI יודעת להפעיל בצורה אוטומטית כשהיא מזהה שאין תמיכה ב UEFI Boot...

ישן 27-01-2015, 10:56
צלמית המשתמש של קוביבי
  משתמש זכר קוביבי מנהל קוביבי אינו מחובר  
מנהל פורום מערכות הפעלה - הרובע המייקרוסופטי.

חבר מתאריך: 07.10.04
LinkedIn profile

ai22:
דיברת על UEFI בכותרת? הוא עושה קצת יותר מלזהות מאיפה להפעיל את המכונה (הוא חייב, שהרי לא יוכל למצוא boot device בלי יכולת לגשת לdevices),
הBIOS לא שונה בהרבה מזה (קונספטואלית), הבעיה איתו היא שהוא פשוט יותר מוגבל, אינטל (לפי מה שאני זוכר שהמרצה שלי סיפר) הוציאה את הx86 כמעבד-ביניים עד שייצא המעבד 32ביט הראשון מטעמם (איטניום) אבל "נתקעו" עם הארכיטקטורה הישנה בגלל פופולריות יוצאת-דופן - אבל זה לא משנה את העובדה שהמטרה שלהם בסופו של דבר לזהות חומרה, לבצע בדיקות בסיסיות ולהעביר את השרביט למערכת ההפעלה.

שימי:
זה לא עניין של הגדרה, הקונטסט של השרשור הוא "מה קורה כשמערכת ההפעלה עולה", בנוסף:
אני דיברתי על הציטוט הנ"ל:
ציטוט:
הbootloader מזהה חלק מהחומרה, שולט על הגדרות מסויימות, ומזהה חומרה שממנה מערכת ההפעלה יכולה לעלות

זיהוי "חלק" מהחומרה (כשלב מעליית המערכת) היתרגם לי לספירת הזכרונות, זיהוי כוננים/רשת וכרטיס מסך - שזה תהליך שמתבצע לפני ה bootloader ולמעשה נעשה ע"מ לקרוא ל bootloader.

אני לא מדבר על דרייברים של מערכת ההפעלה, אני לא מדבר על הקרנל ואני לא מדבר על מחיצות לוגיות בכוננים פיזיים.
כאשר הuefi/bios מסיימים את העבודה שלהם אין להם גישה לחומרה והם אפילו לא רצים ברקע - אבל זה לא חלק מהשאלה וזה בטח לא מה שאני מדבר עליו.
ייתכן שהבנתי את מה שai22 כתב לא נכון ודיברתי על
ציטוט:
ומסייע לו לקרוא את הbootloader

לגבי ההערה בסוף הקוד - אם הוא צריך להשתמש בשירותים של הקרנל/דרייברים - איך אפשר להגיד שהוא מזהה חומרה? הרי בין אם זה efi , MBR ו whatnot - ההגדרות נכתבו לו בזמן ההתקנה של מערכת ההפעלה ושינויי חומרה לא יזוהו ו/או ישפיעו על צורת הפעולה שלו, אפילו יותר מזה - שינוי סדר הכוננים הפיזיים יגרום לזה שהbootloader לא יעבוד (נכון)

ישן 27-01-2015, 11:27

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "ai22: דיברת על UEFI בכותרת?..."

זה שהתהליך נעשה על ידי ה BIOS/UEFI כדי לקרוא את ה bootloader שמקבל שליטה על המעבד, לא אומר שה bootloader לא מבצע תהליכים דומים כדי לקרוא בתורו את ה kernel (שהוא לא חלק מה bootloader; למרות שכעקרון, לינוקס יודעת להיות תוכנת bootloader של EFI החל מקרנל 3.3... ולדלג לחלוטין על הצורך ב bootloader חיצוני כגון GRUB2. אבל אני לא חושב שיותר מדי אנשים משתמשים בזה כיום)

זה יפה שאתה לא מדבר על הקרנל ועל דרייברים, ולכן כביכול ה bootloader לא צריך לדעת לזהות את סביבת החומרה שלו (פלט מסך, מקלדת, דיסקים, USB, RS232, ועוד...!) - אבל אם אנחנו מתעלמים מהמטרה היחידה של ה bootloader בעולם, אז אפשר פשוט להגיד שהוא סתם ליופי ולא באמת עושה משהו, ולמעשה שלב העליה של המערכת נגמר שם, וכולנו חיים בתוך ה bootloader. אני משער שאתה יודע שזה לא המצב בפועל...

זה לא נכון ש UEFI/BIOS מסיימים את העבודה אין גישה והם "לא רצים ברקע". זה firmware... יש שם interrupt-ים שונים כדי לתקשר איתם, ועוד. האמת היא שאם זה היה נכון, אז בהגדרה ה bootloader היה חייב לזהות את כל החומרה בעצמו, על ידי probing זהה לחלוטין לזה שביצע BIOS/UEFI, כדי לקרוא את טבלת המחיצות, לפענח את מבנה מערכת הקבצים, והכל כדי לטעון את הקרנל ולהעביר את השליטה על החומרה אליו (ת'אכלס, בדיוק מה שעושה BIOS/UEFI כלפי ה bootloader. לכן אני טוען שגם הוא בעצם שלב של bootloader, אפילו שהוא צרוב על החומרה...)

שינוי סדר הכוננים הפיזיים יגרום לו לא לעבוד? זו טענה מעניינת שמניחה שהוא לא יודע לזהות חומרה ולא יודע לזהות מאפיינים ייחודיים של התקני boot כגון GUID של מחיצות. מציע לא לבלבל אי יכולות של מערכות מסויימות כאי-יכולת-טכנולוגית-כללית. https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#Dual-booting - https://www.gnu.org/software/grub/m...ode/search.html

שוב, בעיני, "זיהוי חומרה" היא כל פעולה שמאפשרת לתוכנה לבצע enumeration של כל החומרה הזמינה לשימוש, בזמן ריצה. הכלים לכך - לא משנים. אתה כמובן רשאי לא להסכים עם ההגדרה שלי לגבי זיהוי. אם כך, אשאל אותך כיצד אתה קורא לתהליך שבו במערכת ההפעלה שאתה אוהב, קופץ בלון שכותרתו "זוהתה חומרה חדשה" ?

ישן 27-01-2015, 12:49
צלמית המשתמש של ai22

ההבדל העיקרי היה שBIOS היה קוד סגור
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "ai22: דיברת על UEFI בכותרת?..."

אינטל תכננו לכתוב משהו פשוט שהם יתחזקו (גם הbootrom הוא סגור ופשוט, אבל הוא ממש מינימלי).
בפועל הם נאלצו להוסיף יותר ויותר תכנים (יותר מהbootloader הממוצע),
וכל יצרן מחשבים ביקש תוספות מיוחדות, כדי לבדל את עצמו,
ומה שהיה אמור להיות תוכנה קטנה ופשוטה - התגלה כמפלצת.
אז הם כתבו קוד מסודר יותר בשם EFI, שהכיל את כל התכנים שהם רצו, ושחררו אותו לניהול משותף
אותה גירסא סטנדרטית, נקראת UEFI.

נכון שכדי שהbootrom יפעיל תוכנה שכתובה על devices צריך פעולות מסויימות, אבל יש interface ידוע מראש,
דרכו קוראים את המידע (בפורמט raw) ואז מתחילים לבדוק איך בדיוק המידע מקודד,
אחרי שהובן איך הוא מקודד - מייד עוברים אליו.
ולרוב היום כל הדברים האלו צרובים על flash,
כך שלא באמת צריך מידע על הdevice לפני שקוראים לbootloader.

אני עבדתי באינטל, עם אחד מהמפתחים של מוצרי ה86 הראשונים, שדיבר הרבה על ההיסטוריה ההיא.
בהתחלה הם פיתחו מוצר מעולה, במחירים שהציבור היה מסוגל לשלם, והכל היה טוב.
העניין של איטניום - התחיל מאוחר יותר, כשפיתחו את מעבד ה"פנטיום".
הפנטיום היה 32 ביט (מסיבות טובות מאוד), והם תכננו איזה שיפורים הם יכולים לעשות - והבינו שהם יגיעו לקיר, מייד אחרי השיפורים שתכננו להוסיף בפנטיום 4, וכל המעבר ל64 ביט לא שינה כלום.
אז הם תכננו את "מעבד החלומות": מעבד שבו הקומפיילר לועס את כל הקוד, ומביא אותו כך שהמעבד יוכל לבצע אותו במהירות מסחררת. ביצועים מעולים, גם בלי ריבוי ליבות.
ואת המעבד הזה הם לא הצליחו למכור לאף אחד, למרות שהוא היה מעולה.
הם כן הצליחו למכור את הפנטיום 4 (שהיו שראו בו מעבד ביניים עד שהאיטניום יתפוס) וברווח עצום, למרות שהמעבד היה גרוע.

הסיבה שנכשלו למכור את האיטניום - היה חוסר תאימות:
כל מי שרצה להריץ תוכנה על איטניום, היה צריך לקמפל את התוכנה שלו במעבד חדש ובקומפייילר חדש,
ולכן לכתוב מחדש חלקים מהקוד ולהריץ את כל מערך הבדיקות מחדש,
ולא מספיק חברות הסכימו לשתף פעולה עם אינטל, כי לא היו מספיק מחשבים שנמכרו.

נערך לאחרונה ע"י ai22 בתאריך 27-01-2015 בשעה 12:54.
ישן 27-01-2015, 14:33
צלמית המשתמש של קוביבי
  משתמש זכר קוביבי מנהל קוביבי אינו מחובר  
מנהל פורום מערכות הפעלה - הרובע המייקרוסופטי.

חבר מתאריך: 07.10.04
LinkedIn profile

שימי:
מטרת ה bootloader היא הפעלת מערכת ההפעלה, מעולם לא אמרתי שהקרנל הוא חלק ממנו אבל כן רשום לו איפה הקרנל של מערכת ההפעלה (או דרך להגיע אליו - תלוי במערכת ההפעלה, לינק http://wiki.osdev.org/Bootloader) - בשום מקום אין לך זיהוי של רכיבי חומרה (הציטוט שהבאתי לעיל), אפילו לא בקטע הקוד שהדבקת.
לינוקס היא מערכת נפלאה שמסוגלת לגרום לחזירים לעופף ואפשר לדחוס אותה לגודל של 1MB ולצרוב אותה על צ'יפים פיציים ומייתרת בכך את הצורך במערכת הפעלה מלאה - דבר מעולה בשביל מכשירים יעודיים(ועושה דברים מסוימים בצורה שהייתי מקווה שחלונות הייתה מבצעת, לדוגמה ) - אבל בהחלט לא הנושא הנידון כאן.

אני לא מדבר על קרנל ודרייברים בגלל שהם לא חלק מהBootloader - אתה בעצמך אמרת את זה, אז איך אתה אומר שהוא הוא זה שמזהה חומרה בסיסית? ולמה שהוא יזהה חומרה שאינה כוננים מקומיים/חיבורי רשת אם בכלל? ואיך? (אין לו דרייברים, הוא לא קשור לקרנל שכן ניגש לחומרה חיצונית), מעולם לא אמרתי שהוא לא עושה כלום - הוא ניגש למקום מסויים שבו יש לך את מערכת ההפעלה ומפעיל אותו, יש לו יכולות נוספות מעבר לזה - אבל הוא לא מזהה חומרה.

נשמע הגיוני - ציטטתי כתבה שראיתי ואחרי מה שאמרת בהחלט נשמע נכון שהם רצים ברקע ומספקים שירותים למעבד. מעולם לא טענת שuefi/bios הוא שלב של bootloader ובכול מקרה לשמוע אותך מתייחס אליו ככזה טיפה צורם לי כי... לפי הגדרה זה לא זה אפילו אם הפעולות "דומות" (והן לא)

דיסקליימר: אני מכיר BIOS-MBR וכן GRUB (הראשון), לא התעסקתי עם UEFI-GPT ולא עם BCE אז ייתכן שאני טועה פה, אבל מעצם העובדה שאפילו אם היום תחבר כונן חדש שמותקנת עליו מערכת הפעלה לא תראה אותו כאופציה בGRUB אלא אם תתחבר לקונסול שלו ותבצע חיפוש/קינפוג או שתשנה את הקובץ config בעצמך (כנ"ל אם תוריד כונן הוא לא ייעלם מהרשימה) אני בספק אם הGRUB יידע להתגבר על שינויי חומרה (פירוק RAID, העתקת תוכן כונן אחד לחדש וכו'), אולי ההצבעה היא לא ע"י לאיזה חיבור SATA חיברת ובאיזה PARTITION מערכת ההפעלה - אבל GPT די מסגיר את העובדה שלכול partition יש GUID משלו... תשנה partition/כונן - תשנה את הGUID ואז הוא ילך לאיבוד עד הprobe הבא שתיזום בgrub.
BIOS (ואני מניח UEFI) לא מחפש מחיצות, זה לא מעניין אותו, הוא מחפש חומרה - דיסקים, זיכרון, כרטיס מסך, כרטיס רשת. הלינקים לא מעידים שהוא עושה probe בעצמו, בהחלט ייתכן שהוא משתמש בINT של המעבד (שלפי מה שאמרת - הUEFI/BIOS מספקים) כדי לגשת לחומרה ולבצע פעולות אלו.

קוראים לו plug&pray, אתה מחבר חומרה, היא שולחת int כשהיא מחוברת והוא מפעיל פונקציה של מערכת ההפעלה שמחפשת driver מתאים בהתאם למידע שנשלח, זה לא זיהוי חומרה אלא זיהוי דרייבר, וזה לא initiated ממערכת ההפעלה אלא מהחומרה המצורפת, וזה לא כחלק מהפעלת המחשב מחדש (שזה מה שמדברים עליו) אלא בזמן שהמחשב פועל לאחר שמערכת ההפעלה עלתה בין טווח של 2 שניות ועד 2 עשורים ושוב - עדיין לא קשור לנושא הנידון.

ai22:
BIOS היה קוד סגור, של IBM שהונדס לאחור, זה אני יודע.
מה הקשר ל bootloader אני עדיין לא מבין - אשמח להרחבה.
ה efi היה פנימי עוד בשנות ה-90 והוא הופץ החוצה (אם אני לא טועה, וכנראה שכן) כי אינטל לא הצליחו לעשות אותו מספיק widespread.

bootrom קשור לiphone - פחות למחשב אישי והוא מקביל ל bios יותר מאשר לbootloader שההגדרה שלו מאוד ברורה, אבל עלייה של מכשירים ניידים שונה מעלייה של מחשבים אישיים מהסיבה הפשוטה שיש לך פחות שליטה על החומרה הפנימית של המכשיר (בינתיים).
הקריאה של פורמט raw וזיהוי של מערכת הקבצים (אם לזה התכוונת) היא יכולת של ה bootloader - היא לא קשורה לזיהוי חומרה אלא לזיהוי פורמט.

תודה על השיתוף מאינטל, תמיד כיף לי לשמוע מה היה פעם (באמת!), למיטב ידיעתי למרות שהפנטיום היה 32 ביט - היה צריך להעביר אותו לעבוד ב mode של 32 ביט (ממש התחיל לעבוד ב-8, ביצע את השינויים שצריך כדי לעבוד ב-16 ואז את השינויים שצריך כדי לעבוד ב-32), תודה על הפירוט לגבי האיטניום.

ישן 27-01-2015, 15:55
צלמית המשתמש של ai22

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "שימי: מטרת ה bootloader היא..."

בלינוקס יש מן הסתם דרייברים שהם חלק מהbootloader:
הרי צריך לזהות חומרה כמו כל הדיסקים למשל, ואת הרשת במידה ויש צורך,
ורוצים שהביצועים יהיו סבירים.

אם תוסיף דיסק עם מערכת הפעלה לא תראה אותו בGRUB בגלל שצריך להוסיף אותו לGRUB.
אבל אתה תמיד יכול להריץ אותו ידנית, ואז לשנות את שורת הפקודה בGRUB.

bootrom קשור לכל מעבד, ובעיקר אלו שמבוססים על ARM.
זה קוד שעושה רק את המינימום הדרוש, ובהתאם לכך הוא פנימי.
נתקלתי בעניין של פורמט raw בעניין של זיהוי קידוד (מסתבר שפלאש צרוב עם קידוד המגן עליו משגיאות, ואם הקידוד לא נתמך בידי הbootrom - באסה לך)
במעבדי אינטל יש לך "חיים קלים" כי הbootloader צרוב על התקן מסוגים ידועים מראש, ולא על כל התקן איחסון גנרי.

התמיכה המושלמת של הפנטיום בצורות עבודה קודמות, שאיפשרה לקוד שנכתב למעבדים קודמים לרוץ ללא תקלות, נראתה מאוד בזבזנית למהנדסים של אינטל,
ולכן באיטניום לא הכניסו אותה, הם הרי ניסו לבנות "מעבד חלומות", שיתחיל בשרתים ויהפוך לסטנדרט החדש.
בדיוק לכן הכישלון: חוסר תאימות.
ישן 27-01-2015, 18:24

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי קוביבי שמתחילה ב "שימי: מטרת ה bootloader היא..."

מה זאת אומרת "רשום לו איפה" ?

הנה ה grub.conf שלי:
קוד:
# cat /boot/grub/grub.conf default 0 timeout 3 splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz title Gentoo Linux root (hd0,0) kernel /vmlinuz root=/dev/sdb2 raid=noautodetect

איפה רשום איפה נמצא הקרנל?

אתה תענה: hd0,0

ואיפה כתוב מה זה hd0,0 ... ?

ואם נניח שבקונפיג היה כתוב לי גם hd1,0 - ומבלי לגעת בקונפיג, ומבלי לקמפל מחדש, ומבלי כלום, האם יכולתי לעשות ממנו boot, מעצם חיבורו למחשב? אם כן, איך GRUB יודע עליו?

אגב, GRUB אפילו מאפשר לך לצאת ל shell (!) (ממש כמו UEFI...) - ומאפשר לך תוך כדי ריצה לבחור מאיפה לרוץ.

למה שהוא יזהה חומרה? בשביל להציג לי את התצוגה הגרפית ב Framebuffer - שידע במה הוא תומך. בשביל לתקשר עם אמצעי הקלט שלי (עוד אין מערכת הפעלה...), בשביל שיחליט אם אפשר או אי אפשר לכתוב ליציאה הטורית, למקרה שאני רוצה לשלוט על המערכת שלי דרך serial (מה שאני אכן עושה לא פעם ולא פעמיים בתחום העיסוק שלי)... בשביל שיזהה USB כדי לעשות ממנו boot. איך הוא אמור לעשות את כל זה, בלי לזהות מה החומרה שמסביבו, ולתת לה מזהים (כלשהם?). אני לא מבין את השאלה "איך" ואת הטענה "אין לו דרייברים". לא ברור מדוע אתה חושב כך. לקרנל יש דרייברים וזה אפשרי? למה זה שונה? איך הקרנל שונה מה bootloader? כמו שאמרתי, את לינוקס ניתן לטעון גם כ bootloader של EFI. אתה זורק את הטענה הזו ו"לא רוצה לדון בה" - אבל היא טענה מהותית שמסבירה את המיקום של העסק בשרשרת...

אשר להיות ה BIOS חלק משלב ה bootload-ינג... אולי כדאי שנחזור אחורנית למחשבים הראשונים ונחשוב איך אותחל המחשב - כי העיקרון לא שונה למען האמת: http://en.wikipedia.org/wiki/Bootin...loader_examples - הרי כל המושג Bootstrap עם הדימוי לברון מינכהאוזן נובע מהבעייה המפורסמת שבשביל לטעון את מערכת ההפעלה, צריך סוג של מערכת ההפעלה שתדע לטעון את מערכת ההפעלה. בעצם כל השלבים מהגישה הראשונה לבקר הכוננים לצורך קריאה אחרי ה POST (ויש שיגידו שבעצם גם ה POST הוא חלק מהתהליך) ועד למסירת השליטה לקרנל שאתחל את עצמו, הם מה שנקרא תהליך ה boot... שהוא תהליך multi-stage בהגדרתו (אגב, אפילו בתוך GRUB יש יותר מ stage אחד...)

כמובן, תמיד ייתכן ששנינו חושבים אותו דבר אבל מנסחים את זה אחרת במילים

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:16

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר