לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-06-2015, 07:16
  hamedinai hamedinai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.11
לא זוהי הבעייה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "קיים מתח בין מנהגים, מנהגים..."

הבעייה היא שיש 2 סוגי נשים: אלו שאוהבים לנעוד עגילים ואלו שלא אוהבים לנעוד.

אם כן לנעוד עגילים, הכי טוב אם עושים את החור באוזן בגיל הכי צעיר, כי אז יש פחות בעיות בהמשך.

אז איך מנחשים אצל הילדה התינוקת מה יהיה כאשר תגדל, האם היא תרצה לנעוד עגילים או לא?

אם תרצה לנעוד עגילים, ולא יחוררו לה חור מתי שהייתה תינוקת, היא תבוא בדרישות להורים שלה שהם התעללו בה, כי עכשיו זה פחות יעיל לחורר חור.

ואם לא תרצה לנעוד עגילים וכן יחוררו לה בגיל צעיר, היא תבוא בדרישה הפוכה.

https://sites.google.com/site/hamedinai/

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-06-2015, 10:49
  משתמשת נקבה !Pestilence !Pestilence אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.05.15
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי DeepSpace שמתחילה ב ""האם בקרוב עגילים לתינוקות יוצאו מחוץ לחוק?""

אישית, אני באמת לא רואה טעם לנקב את תנוכיה של תינוקת רכה שזה עתה באה לעולם, ואפילו עוד בבית החולים.. יש מספיק שנים לפניה בהם תוכל לעשות עגילים, אם תרצה.
אני הייתה בכיתה א' כאשר נוקבו אוזניי לראשונה.
לגבי ברית מילה... בהחלט מורכב. מצד אחד - כאישה אני חושבת שאיבר המין הזכרי נראה הרבה יותר טוב כאשר הוא נימול (אין מה להשוות בכלל), אבל מצד שני- מוסרית, איזו זכות
יש לנו לבצע בתינוק שלנו, שרק לפני 8 ימים הגיע לעולם, סוג של ניתוח פלסטי, להכאיב לו ולקבוע בשבילו רק בגלל איזו מסורת עתיקת יומין? האם זה נכון לעשות דבר כזה? אני חושבת
שהגיע הזמן להתקדם - ולתת לילד להחליט כשהוא יגדל מה הוא מעדיף, זה הגוף שלו, ורק לו יש זכות עליו.

מעניין אותי לדעת מהו אחוז הגברים המבקשים לבצע ניתוח לשחזור עורלה.
ישן 18-06-2015, 11:47
צלמית המשתמש של cohort
  cohort cohort אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.07.05
אמירה בעייתית משהו
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "אישית, אני באמת לא רואה טעם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי !Pestilence
...זה הגוף שלו, ורק לו יש זכות עליו.

לפי זה לא צריכים לרחוץ את הילד אם הוא לא מעוניין להתקלח. יש לתת לו לאכול פרינגלס כל חייו - כי כך הוא בחר. הוא לא אוהב חגורת בטיחות הוא לא רוצה לקחת תרופות והרשימה נמשכת. איפה עובר הגבול? אמנם נכון הוא כל מה שציינתי הוא לא הסרת חלק באופן בלתי הפיך, אולם ידוע שזה לא גורם לבעיות כי אם להיפך - מונע רבות מהן. להורים יש אחריות לבריאות של ילדם. מה את חושבת יקרה לך אם לא תתני טיפול תרופתי לילד שלך כי הוא לא רצה והוא נפגע בצורה כלשהי בגלל זה? בגלל שילד ערל אינו מצב בו חייו בסכנה - מילה אינה חובה בישראל, אולם גם אינה אסורה. לא רק בגלל מסורת ודת, אלא משום שהוכח כי אם היא מבוצעת כיאות - במקרים רבים היא מועילה והנזק היחיד, הוא לילד שיגדל להיות אנטי-דת ולכן יכעס על כי ביצעו בו טקס דתי ללא רשותו ופגמו בגופו. יש לי הרגשה שכל התנועה של אנטי-מילה החלה בגלל שכמה רדנקים החליטו כי לא די להתגאות בערלותם וחיפשו איך גם לגרום לצד השני להרגיש שהוא לא בסדר, מתוך מטרה להוכיח עליונות. וכל שונאי הדת (כמו יוני.1 לדוגמה) קפצו על העגלה.

ישן 18-06-2015, 16:04

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי cohort שמתחילה ב "אמירה בעייתית משהו"

דברים אשר הם חלק טבעי מן התפקיד ההורי (האכלה, רחיצה, חגירה ברכב, מתן טיפול רפואי בעת הצורך, החתלה, חינוך וכו') זה דבר אחד, ולבצע סוג של ניתוח פלסטי שמצריך החלמה
ברך הילוד שלך בגיל 8 ימים ולגרום לו כאב רק בגלל ש"התנ"ך מצווה זאת", זה משהו אחר לגמרי, וזה הדבר הבעייתי. לא האמירה שלי.

לגבי היתרונות הבריאותיים שמיוחסים להסרת העורלה -סבבה, ולכן אני חוזרת ואומרת: תנו לילד להחליט כשיגדל. אני זוכרת שפעם, לפני הרבה שנים התגנב לאוזניי חלק מדיון ברדיו על הסוגיה
הזו, ואחת מן הדנים אמרה: ואם היינו מחליטים שאנחנו רוצים לבצע בתינוקת שזה עתה נולדה הליך רפואי של קריעת קרום הבתולין כדי שלא יכאב לה כשהיא תשכב בפעם הראשונה עם בחור?
האם זה יהיה בסדר? האם עם זה תסכימו? סביר להניח שלא. אז למה עם ברית מילה אתם מסכימים באוטומטיות וכמובן מאליו?
ישן 18-06-2015, 20:32
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
גם תיקון שפה שסועה הוא ניתוח שעושים בתינוק, ודורש החלמה
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "דברים אשר הם חלק טבעי מן..."

הילד יכול לחיות בכיף ולמות בשיבה טובה ללא הניתוח. גם כל שאר הניתוחים הקוסמטיים הם לא חובה - הפרדת אצבעות בתינוקות שנולדו עם אצבעות מחוברות, תיקון אזניים, פזילה קלה וכו'. מה ההבדל בין זה ולבין מילה? מה, רק כי המילה היא כביכול טקס דתי? אני בטוח שזו הסיבה העיקרית למתנגדים, וכל מה שהם אומרים זה רק תירוץ.
לא רוצים לעשות לילד ברית מילה? תפאדלו - רק אל תתחבאו מאחורי תירוצים מטופשים...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 18-06-2015, 20:50

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "גם תיקון שפה שסועה הוא ניתוח שעושים בתינוק, ודורש החלמה"

אמיתי שאתה משווה את זה לעניין הסרת העורלה? ואמיתי שאתה מגדיר ניתוחים כגון תיקון אצבעות מחוברות, תיקון אוזניים ופזילה (קלה או קשה) לעניין הזה עם החתיכת עור המיותרת
(או לא מיותרת - תלוי את מי שואלים) על איבר המין? רציני?
אנחנו לא "מתחבאים מאחורי תירוצים", אנחנו אומרים ברי"ש גלי: לא מתאים לנו להכאיב לתינוק הקטן שלנו רק בגלל איזה ספר מסורת שמספר שלפני המון המון שנים, דמות ערטיאלית
בשם אלוהים שכביכול קיימת ציוותה לכאורה על אברהם אבינו לקחת סכין ולעשות זאת לעצמו. מי שמעולל זאת לבנו בגיל 8 ימים רק בגלל זה, לוקה בחשיבה עדרית, לטעמי. כהורים (טוב,
למען האמת עדיין אין לי ילדים) אנחנו רוצים למנוע מילדינו כאב, ולא לגרום להם כאב שלא לצורך. זכותנו להאמין כך? בוודאי. שיהיה לך ערב נעים.
ישן 18-06-2015, 21:37
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

כן, בוודאי שאני משווה
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "אמיתי שאתה משווה את..."

ישנם מקרים פחות נוראיים של שפה שסועה - אבל מה שמשותף לשפה שסועה וברית מילה זה איך הגוף נראה ללא אותו הליך רפואי (תיקון שפה/ברית מילה). אמנם אדם שיש לו שפה שסועה רואים זאת עליו מיד, אבל גם כשהילד שלך יהיה בגן ויהיה בשלב שהוא חוקר את הגוף שלו, אז הוא יראה שהוא שונה מהחברים שלו לגן (וגם הם ישימו לב שהוא שונה ויעירו על כך), מה שבוודאי לא יגרום לו להרבה נחת.
וברית מילה יכולה להיות גם לא כואבת כלל - אני, את שני הבנים שלי, לקחתי לכירוג ילדים מומחה שמל אותם עם אלחוש מקומי, אצלו בקליניקה וללא שום טקס כלשהוא. שניהם לא צייצו בכלל בתהליך ולא נגרמה להם שום אי נוחות (מלבד התחבושת שהיתה צריכה להישאר למשך הלילה).
גם בכלל לא חייבים לעשות את זה בתוך 8 ימים - לכירוג לא ממש אכפת מתי תביאי את הילד...

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 18-06-2015, 23:47
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתור אבא לשניים, אני מבטיח לך שהילד יעשה *הכל* כדי לא להיות שונה מחבריו
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "כן, אני באמת הולכת לעשות את..."

לא בדקתי את זה אישית, אבל אני בטוח שלגרום לילד להיות שונה בשנותיו הראשונות דווקא יזיק לו מאוד מבחינה פסיכולוגית. במקרה הזה של ילד לא נימול - עלול לפתח פחד ורתיעה מהגוף של עצמו, לא יסכים ללכת עם הגננת לעשות פיפי בגן (יתאפק, יעשה במכנסיים), יפחד להתקלח שלא בבית וכו'.
תתפלאי איזה תסביכים הילד מפתח בתקופת הגמילה מהחיתולים - זה מתיש ברמות שלא ניתן לתאר.
אני לא מנסה לשכנע אותך - תעשי מה שבראש שלך כמובן - אני סתם נותן דוגמא מצידי, כאתאיסט.

ציטוט:

ישן 23-06-2015, 07:45
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתור אמא (אמנם בינתיים לבנות, אבל זה לא כ"כ משנה)
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "אמיתי שאתה משווה את..."

את רוצה לחסוך מהילד כאב לא רק עכשיו, אלא לאורך כל חייו. לעבור מילה בגיל 5, 13 או 18, זה כואב יותר (יש איזה עניין עם שחרור מוגבר של אנדורפינים בגיל 8 ימים), מצלק יותר נפשית, וההחלמה קשה יותר. זה גם נעשה בהרדמה מלאה, מה שמגביר את הסיכון בהליך. מכיוון שברור לי שילדי יגדלו עם זהות יהודית חזקה ככל שאוכל לתת להם כחילונית, עם מסורת וחיבור לעם ולארץ, ברור לי שאם יהיה לי בן - הוא יעבור מילה (אצל רופא-מוהל, באילחוש). גם מתוך חיבור למסורת ולשורשים, גם מסיבות חברתיות, וגם מהסיבה האסתטית (הדבר האחרון שאני ארצה הוא שהבן התאורטי שלי יגיע למצב אינטימי בגיל העשרה ויקבל איזה "איכס! מה זה?").

מעדויות של כל גבר יהודי שיצא לי לדבר איתו על זה - המילה הוא לא בדיוק תהליך טראומטי. איש מהם לא זכר דבר...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 23-06-2015, 13:34

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "בתור אמא (אמנם בינתיים לבנות, אבל זה לא כ"כ משנה)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
כיוון שברור לי שילדי יגדלו עם זהות יהודית חזקה ככל שאוכל לתת להם כחילונית, עם מסורת וחיבור לעם ולארץ
אז אני לא כמוך. אין לי זיקה לא דתית ולא פטריוטית.

אף פעם לא הייתי אחת שהולכת עם העדר ועם הזרם, ולא אתחיל להיות כזו גם כאמא. אני לא אוהבת ניסיונות לשכנע אותי בדברים שקשורים לדבר הכי פרטי ואישי שלי: הגוף של הילד שלי (העתידי),
וכאילו זה לא מספיק - אז בנושא הקשור לדבר הכי הכי אישי, פרטי ואינטימי שלו: איבר המין שלו. מעניין לאיזה מכבש לחצים אני צפויה מהמשפחה הדתייה מהצד של אבא שלי אם באמת אכנס להריון
עם ילד שככל הנראה אחליט לא למול אותו... :/

אפילו מה שאת אומרת לגבי זה שבגיל מאוחר יותר זה עלול לכאוב יותר ולהצריך יותר זמן החלמה לא יגרום לי לשנות את דעתי בעניין, כי כמו שאמרתי: יגדל הקטן ויהפוך לנער/בחור/גבר - יחליט בשביל
עצמו מה טוב לו. אם כי מחובתי כאמא יהיה לתת לו את המסר הבא: לעולם אל תעשה משהו רק כדי לא להיות שונה, כלומר, אל תעשה אל זה רק כי אתה מפחד שהחבר'ה בצבא (אלוהים, רק המחשבה
על כך שגם הילד שלי ייאלץ ללכת לצבא.. מפחיד) יראו אותך במקלחות ויזרקו לך כל מיני הערות, כי אין להם זכות לעשות את זה. בכלל. ולגבי בחורות? בחורה שתעז להגיד לך "איכס" על איבר המין שלך,
באותו הרגע תגיד לה "ביי", כי היא לא בחורה מתאימה בשבילך, כי אתה הכי נסיך

זו דעתי, כבן אדם, כאישה וכאמא (?) לעתיד.
ישן 28-06-2015, 02:15
  The_Equivocator The_Equivocator אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.04
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "[QUOTE=Tallyco]כיוון שברור לי..."

הרבה פעמים אנשים שתמיד הולכים נגד הזרם הם סתם אנשים מרגיזים, ומציקים.. (ג'אסט סאינג).
עריכה..

אין לי מושג מההיסטוריה שלך בפורום(כמו שאמרת לגבי כל נאום הפקסלים..)), אבל אז ראיתי בתגובות עליך, שאני יכול להיות לא רחוק מהמציאות

ותזכרי משהו..
אומנם הכל כאן זה "פיקסלים", אבל התנהגות שלך כאן דומה למדי להתנהגות שלך במציאות, זכותך לעשות תמיד מה שאתר רוצה(אפילו מאוד רצוי), אבל לצעוק את דעותיך, בטח לקהל שלא בדיוק מעוניין לשמוע אותך, זה לא תמיד הדבר החכם לעשות, לפעמים פשוט עדיף להישאר בשקט. (לא בא להעליב אותך חלילה), הכל נאמר ברוח טובה.

נערך לאחרונה ע"י The_Equivocator בתאריך 28-06-2015 בשעה 02:34.
ישן 29-06-2015, 08:59
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי !Pestilence שמתחילה ב "[QUOTE=Tallyco]כיוון שברור לי..."

אז אני אמא לעידו, בן 7.5 חודשים. אין לי זיקה דתית בשום צורה, יש לי המון זיקה פטריוטית אבל אין לזה קשר לכלום בעניין זה.

כל האמור כאן הוא כמובן דעתי הפרטית. אינך חייבת לקבל/ להסכים איתה והיא כמובן לא עובדה מוגמרת.
הרצון שלא ללכת עם הזרם ברור לי ומובן, אם כי לדעתי מעט ילדותי. יש מצבים בהם המלחמות על האינדיבידואליות של הילדים שלנו הם מוצדקים בעיני- מוזיקה, סגנון לבוש וכו'. גם אז הילד ייטה לעבר מה שחבריו אוהבים, מטבע היותו יצור חברתי והרצון הבסיסי להשתייך לקבוצה.
אינני מכירה גברים שהתרעמו על הוריהם לאחר שאלה בחרו למול אותם בגיל 8 ימים. מנגד, אני מכירה מספר גברים שבחרו לעבור מילה מכיוון שהוריהם בחרו שלא למול אותם. הבחירה הזו נעשתה מתוך שני מניעים עיקריים:
1. מצוקה חברתית אמיתית - תחושת זרות במקום בו יש מעשה רווח כלשהו
2. רצון להשתייך למסורת ולעם

לא אשקר לך- רגע המילה הוא רגע מזעזע בעיני. למרות שאנחנו בחרנו להביא הביתה רופא- מוהל שעשה את המילה תחת אלחוש, התחבאתי מאחורי הקיר וקצת רציתי למות.
מצד שני, אני יודעת שהילד שלי יגדל בשונות מאחרים גם כך. הוא בן לשתי נשים ויאלץ להתמודד עם הרבה שוני. לא בטוחה שהחלטה כמו המנעות ממילה אצלו היתה נכונה, מה גם שאין לי אינטרס שיצטרך להתבייש מחברים.
וכן, גברים שאינם נימולים מרגישים שונים ומתביישים. לצערי אנחנו חיים בחברה בה יש נורמה מסויימת ומי שאינו בנורמה- הוא אחר, שונה. ברור שהייתי שמחה שזה ייראה אחרת, אבל אני לא מוכנה שהבן שלי יסבול כי אני החלטתי להניף את נס המרד.

נסי לחשוב מה יעשה לו עוול גדול יותר- זה שעבר ברית מילה ולא יזכור מזה דבר או זה שילעגו לו בגן, בבית הספר ובצבא, כי הוא מוזר ושונה. את לא יכולה לחנך את העולם שיגיב בתגובות מסוימות. את יכולה לחסוך ממנו סבל. את הברית הוא לא יזכור. את תחושת השונות הוא יזכור ועוד איך.

אגב, מגיע שלב שלגבר חשוב יותר להיות נסיך בעיני האשה/ גבר שמולו ופחות בעיני אמא שלו (כך אני מקווה).

ישן 23-06-2015, 16:50
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
מענין איך ידעו את זה לפני 4000 שנה.
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "בתור אמא (אמנם בינתיים לבנות, אבל זה לא כ"כ משנה)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
(יש איזה עניין עם שחרור מוגבר של אנדורפינים בגיל 8 ימים)

ובכלל איך ידעו לעשות "ניתוח פלסטי" בזמנים ההם.

ובכלל, מי המשוגע שהסכים לחתוך לעצמו ולהנחיל את זה הלאה........

מעורר תהיות לא?

ישן 23-06-2015, 18:08
צלמית המשתמש של רועי AZ

ברור.. ואברהם אבינו חתך לעצמו בגיל 90, אחרי שהוא כבר הפסיק בעבודת האלילים שלו
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "אני לא רוצה לפסול את מה שטלי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Benjamin Willard
אפילו אם יש משהו מיוחד ב8 ימים, הרבה יותר סביר שזה ניסיון וטעייה במשך אלפי שנים, מאשר מסר מאלוהים...

מאיזו סיבה לדעתך?

ואיך בכלל ידעו לעשות ניתוחים פלסטיים לפני נניח 8000 שנה (לפי שיטתך שמדובר בניסוי ותעיה של אלפי שנים)

ולמה זה יוצא כ"כ מוצלח?

ישן 23-06-2015, 17:35
צלמית המשתמש של רועי AZ

זהו שזו איננה ברית..
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "מעניין אם גם כאלה שתומכים..."

ציטוט:
מעניין אם גם כאלה שתומכים במילת נשים מציגים נימוקים כאלה...

אולי ברית עם השטן..

הברית שאנו עושים היא ברית עם הקדוש ברוך הוא! היא לא פוגמת בכלום, אלא שמחקרים מוכיחים ההיפך!

ישן 23-06-2015, 18:03
צלמית המשתמש של רועי AZ

אז אתה בעד להעלים את כל הפאגניזם?
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "[QUOTE=רועי AZ] הברית שאנו..."

ציטוט:
בדיוק.

תראה, אני מסכים שמילת נשים זה מעשה זוועה, וברית מילה זה בסה"כ לא כזה נורא.

מצד שני, בשני המקרים מדובר במעשה פאגני של השחתת אברי מין של תינוקות \ ילדים, ושני המנהגים צריכים להעלם מן העולם.

כולל בודהה ושות'..?

אני כבר לא מדבר על זה שאתה סותר את עצמך..

ישן 23-06-2015, 18:32
צלמית המשתמש של רועי AZ

תערוך את ההודעה כל עוד יש לך זמן, שלא תחליף אותי..
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "תגיד אתה לא חסום לחודש על..."

ציטוט:
תגיד אתה לא חסום לחודש על היותך פסיכוטפט:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...966#post4570731

סיכמתי עם אשר משהו.. זה לא עניינך מעבר.

אני בספק שאברהם הוא יותר מבדייה...

נכון הוא בדיה. אבל בוא וקבל אפשרות אחרת. הוא התחיל את הברית שלנו עם הקדוש ברוך הוא, שבזכות הברית הזו, שרדנו כמה סבבי חורבן ושואות. ובדרך לגאולה הנכספת, בניגוד לכל היגיון חזרנו להתיישב במדיתנו מקץ גלות בת 2000 שנה והאויבים שלך שוחטים אחד את השני..

האם גם זה בדיה? מתי עבורך זה בדיה ומתי מתחילה המציאות?

השחתה עצמית זאת תופעה נפשית מוכרת... לא יודע מה גרם לו... מה גורם לשבטים באפריקה לקעקע עצמם, לשים פירסינגים והרחבות? אצל שבטים אפריקאים היום חיתוך העורלה הוא מין טקס התבגרות...

גם הברית זו השחתה עצמית - שאינספור מחקרים מדעיים מוכיחים כמה היא יעילה וטובה עבור מי שעושה אותה.

והתוצאה שלה פשוט אסטתית... אולי בהזדמנות אעלה פה תמונה של ברית טריה ונראה מה אתה אומר

בודהיזם זאת דת בלתי מזיקה באופן כללי... אבל כן אני מתנגד לדתות בכלל...

אנחנו נראה מי מבין שניכם ישרוד..

ישן 19-06-2015, 02:03
  מצפון מצפון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.01
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "המצב אינו נסבל [-לפחות על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רם אדמון
בארץ מילה זה בסדר,
באירופה פחות בסדר ,כי זה לא מסתדר במושגי עלות -תועלת של המקומיים, כמו חיתוך זנבות/אוזניים של כלבים. הפואנטה היא שזה מרגיש להם אכזרי, ולא משנה מאיזה טעם האכזריות, זה מעורר בהם התנגדות.

זה מרגיש להם אכזרי כי זה אכזרי, אבל אצלנו יש צידוק כלשהו לאכזריות,
אבל תעזוב רגע את הבולבול, חיתוך זנבות/אזניים לכלבים נעשה או לא נעשה משיקולי עלות/תועלת ?
זאת אכזריות לשמה, התעללות וצילוק, למה אתה מתכוון עלות/תועלת ?
ובבקשה בלי לערבב שחיטה, זה לא טיעון רלבנטי לדיון על חיתוך זנבות.

'In the End We Are All Alone, and No One is Coming to Save You''
john reese

ישן 23-06-2015, 21:18
צלמית המשתמש של רועי AZ

אחותי חילונית
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "ידעתי שלא הייתי צריך לכתוב את זה"

כך גם הוריי..

לשלושת בניה היא עשתה ברית בלי לחשוב פעמיים...

סלח לי חבר, אבל בתור אדם דתי, אתה ח-י-י-ב להיות מאושר, מכל גילוי התקרבות/קיום מצווה חד פעמית/ חיבור למסורת ישראל שהוא - שנעשה ע"י חילונים.

חייב.

ישן 25-06-2015, 11:59
צלמית המשתמש של רועי AZ

מוצא את זה מאוד מצחיק שאני מתכתב עם אדם שאני לא יודע איך הוא נראה אפילו
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אל תטרח להגיב אם אתה לא רוצה..."

מכיר אותו?

אבל מהדברים הללו אני אמור להסיק מה בדיוק?

משכנע אחרים לא לעשות ברית?? מה מאחד אותנו..? במה נאמד קירוב לבבות אם לא גם בזה?

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 25-06-2015 בשעה 12:02.
ישן 25-06-2015, 12:07
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מוצא את זה מאוד מצחיק שאני מתכתב עם אדם שאני לא יודע איך הוא נראה אפילו"

האם "קירוב לבבות" בעיניך הוא לגרום להם לעשות מצוות בלי טעם ובלי שיש להם שום נגיעה בזה?
אתה חושב שאנשים שעושים ברית מילה מתקרבים יותר ליהדות? אם ככה 90% מהאנשים בישראל קרובים מאוד ליהדות, ולא מחללי שבת, בועלי נידות ואוכלי טרפות...
אני לא רואה את עצמי כאחראי לעולמם הרוחני של אנשים.
אם חברי בצבא היו אומרים לי שהם רוצים להתקרב ליהדות, הייתי עוזר להם בשמחה.
מה שאמרתי להם היה שאם הם לא מאמינים בזה, מה ההצדקה שלהם לעשות דבר ברברי כזה לתינוקות שלהם?
מאחר ולא הייתה להם תשובה, שאלתי אותם - אז למה אתם בכל זאת עושים את זה? עדיף שלא תפגעו באף אחד.
תראה, אני חושב שעדיף שאדם יחיה בצורה כנה ואמיתית עם עצמו, גם אם זה אומר שהוא לא יהיה דתי.
בעיני, עדיף שתלמיד ישיבה יחזור בשאלה ויחיה חיים טובים ואמיתיים, של אכפתיות ומוסר, מאשר שיכריחו אותו באמצעים שונים להישאר דתי, מה שיגרום לו לשמור מצוות מתוך הכרח וכעס.

ישן 25-06-2015, 12:32
צלמית המשתמש של רועי AZ

לגרום להם?? מי שלא רוצה לא עושה.
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "האם "קירוב לבבות" בעיניך הוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yishain11
האם "קירוב לבבות" בעיניך הוא לגרום להם לעשות מצוות בלי טעם ובלי שיש להם שום נגיעה בזה?
אתה חושב שאנשים שעושים ברית מילה מתקרבים יותר ליהדות? אם ככה 90% מהאנשים בישראל קרובים מאוד ליהדות, ולא מחללי שבת, בועלי נידות ואוכלי טרפות...

אולי לא מתקרבים אבל שומרים על צביון כלשהו.. אפשר להיות בהחלט כמו כמה מחברי הפורום, אבל אפשר גם להידבק בעמ"י במה שאפיין אותם באלפי השנים האחרונות וזה הברית. גם אם לא מושלמים. אבל ברית זה הבסיס.

לא?

אני לא רואה את עצמי כאחראי לעולמם הרוחני של אנשים.

יופי, בניגוד מוחלט לכל ישראל ערבים זה בזה

אם חברי בצבא היו אומרים לי שהם רוצים להתקרב ליהדות, הייתי עוזר להם בשמחה.
מה שאמרתי להם היה שאם הם לא מאמינים בזה, מה ההצדקה שלהם לעשות דבר ברברי כזה לתינוקות שלהם?

תהרוג אותי, איך אפשר להיות מאמין ולומר על ברית מילה שהיא ברברית. אז אתה מאמין בזה ועדיין חושב שזה ברברי?

מאחר ולא הייתה להם תשובה, שאלתי אותם - אז למה אתם בכל זאת עושים את זה? עדיף שלא תפגעו באף אחד.

התשובה נעוצה במה שאינך מכיר בו. המושג בעל המשמעות המאוד כבדה - הניצוץ היהודי - שקיים בכל אחד ונותן לאנשים את האפשרות לחזור בתשובה בשעה אחת .

אולי גם הכבוד לסבא סבתא ..

תראה, אני חושב שעדיף שאדם יחיה בצורה כנה ואמיתית עם עצמו, גם אם זה אומר שהוא לא יהיה דתי.
בעיני, עדיף שתלמיד ישיבה יחזור בשאלה ויחיה חיים טובים ואמיתיים, של אכפתיות ומוסר, מאשר שיכריחו אותו באמצעים שונים להישאר דתי, מה שיגרום לו לשמור מצוות מתוך הכרח וכעס.

אז זה הסיפור שלך?

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 25-06-2015 בשעה 12:34.
ישן 25-06-2015, 13:06

בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "לגרום להם?? מי שלא רוצה לא עושה."

1. רוב האנשים לא עושים ברית מתוך קירבה אמיתית למסורת, אלא מתוך רצון להיות כמו כולם או כי הם לא באמת חושבים על זה לעומק. בעיני כדאי לברר מה הסיבה, ואם היא הסיבה השנייה, אז אני מנסה להבין איתם ביחד מה הם כן חושבים, כשמביאים את הנושא לידיעתם.
2. אני אהיה ערב למי שרוצה שאני אהיה ערב לו. אני לא מסתובב בתחושה שאני צריך לשכנע או להראות את האור לאנשים שלא מעוניינים בזה. אני חושב שכל ישראל ערבים זה לזה נובע ממציאות שבה כולם שומרים מצוות ויש נוכחות אלוהית בעולם, ולא על עולם שרובו חילוני ומיעוטו דתי.
3. הדגשתי, אם מסירים את הזווית הדתית, אין בברית כלום חוץ מהתעללות בתינוקות, כך שזה מעשה ברברי.
4. לא ראיתי שכתוב על "הניצוץ היהודי" בשו"ע או בשאר ספרי ההלכה... איכשהו חמק מהם המושג הזה כשהם דיברו על דברים מעשיים?
כעיקרון פילוסופי זה נחמד, אל תערבב את זה עם ההלכה.

ישן 25-06-2015, 13:59
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
תסביר לי משהו
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "1. רוב האנשים לא עושים ברית..."

נכון שלפי עולם הערכים שלהם מדובר בפגיעה מיותרת בתינוק,אבל כשאני דן על מה צריך לקרות למעשה אני דן לפי ראיית העולם שלי כלומר לפי תורה ומצוות. אני לא מכיר שום דיעה בהלכה שתגיד לומר לחילוני לא לקיים מצווה רק כי הוא לא מאמין בה.
בנוסף,עדיף אדם מחלל שבת,אוכל טרף,עובר על עשרות איסורים מאשר אחד שלא מבין מה הוא עושה? מאיזה בית מדרש זה? מה המקורות לדבריך?
כל התורה כולה נגד העמדה שהצגת עכשיו. הרי אפילו יהודי שאנסו אותו ועשה מצווה היא מועילה ונחשבת (אמנם צריך כוונה לכתחילה אבל בדיעבד לא מעכב) אז רק כדי שאדם יהיה "שלם עם עצמו" תגיד לו לבטל מצוות?
בקיצור,מקורות לדבריך,גלשת פה לקצה מאוד קיצוני.

ישן 25-06-2015, 14:30
צלמית המשתמש של maorhag

אוקי,קיבלתי.
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "הגזמתי אולי בביטוי שהשתמשתי...."

אני מסכים לדיון מהעיניים של האחר-כל עוד הדיון הוא תיאורטי. כשזה מגיע למעשה פשוט לי שאני תמיד אעשה הכל כדי שכן יקיימו את אותה מצווה ואפילו בלי לדעת למה. נק' המבט של הצד השני לא רלוונטית, כשמגיעים להחלטה מעשית השיקול היחיד הוא תורה ומצוות.
מתנצל אם תקפתי לשווא,הבנתי אותך כנראה לא נכון.

ציטוט:
התפיסה שעדיף אדם אמיתי מאדם שומר מצוות מתוך שקר זו תפיסה אישית שלי

ועליה בדיוק אני חולק כרגע. כלומר אני אטען שהתפיסה הזו מנוגדת לתורה וקל מאוד להוכיח את זה,ואז אתה זה שיהיה בסתירה איך יכולה להיות לך תפיסה נגד תורה כשאתה מאמין בה.

אני מסכים שיש צד יותר טוב באדם אמיתי,רק מה לעשות שהראשון ישלח ישירות לגיהנום (מבלי להשמע עכשיו כמו רבנים מפחידים מסוימים) והשני כנראה יגיע לגן עדן...
הקב"ה ציווה עלינו לשמור תורה,עד כמה שהרובד של ההבנה וההזדהות חשוב,הוא שיקול משני.

נערך לאחרונה ע"י maorhag בתאריך 25-06-2015 בשעה 14:41.
ישן 25-06-2015, 21:35

בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "מעניין. לא יודע מה אני חושב..."

ציטוט:
מעניין. לא יודע מה אני חושב על כל העניין הזה של דתיים אורטודוקסים- מודרנים....

1. אתה לא לאומן.
2. לאומית/ לאומנות מנוגדים לרציונאליות ול (פוסט) מודרניות.
3. אי אפשר להיות דתי רציונאלי?
4. איך אפשר לקבל את ההלכה האורטודוקסית, ולהיות רציונאלי? או פחות חשוב אך יותר בולט: איך אפשר להיות מודרני?
5. אני לא חושב שאתה מקבל מספיק מעקרונות היהדות בשביל להקרא "יהודי דתי".

יכול להיות שפשוט נולדת בחברה דתית, יש לך איזה אמונה באלוהים, ומעולם לא בחנת את תפיסת עולמך מעבר?

1. לא אמרתי לאומני.
2. לאומיות לא מנוגדת לרציונליות בהכרח, ולא לפוסטמודניות. זה דווקא מאוד רציונלי להעדיף את בני הקהילה שלך, והפוסטמודרנה מאוד מכירה בזכות של כל קבוצה להכרה בערכיה ואמונותיה, לצד הלגיטימיות של הקיום של קבוצות אחרות.
3. חוקי הדת, להשקפתי, הם ברובם בעלי סיבה רציונלית. על עצם האמונה באלוהים - אני פשוט חי בסתירה.
4. אם אתה מאמין באלוהים אז אתה מאמין בהלכה, גם אם זה לא לחלוטין רציונלי. יחד עם זה, אני אדם מערבי מודרני שמאמין בערכים ליברליים ובתבונה. ברוב הדברים אני לא מוצא סתירה, או שהסתירה אינה מהותית באמת.
5. אני לא יודע מי מחלק את התואר "יהודי דתי" ומה הקריטריונים שצריך לעמוד בהם כדי להרשים אותו. אני קורא לעצמי יהודי דתי כי אני בעיני עצמי יהודי דתי. למרבה המזל, אני לא צריך אישור נוסף מאף אחד.

ישן 25-06-2015, 21:45
צלמית המשתמש של maorhag

הצעה לגבי 5
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "[QUOTE=Benjamin..."

"דתי" יקרא מי שבעולם הערכים שלו מחויב 100 אחוז להלכה בלי להשמיט פסיק אחד ממנה.
אני לא מדבר על מעשה,אפילו אם בעולם המעשה האדם נכשל ונכשל ומקיים 20 אחוז אבל מכיר בזה כטעות,לא מתגאה בזה ומקווה אפילו בסתר ליבו להשתפר אז הוא עונה על ההגדרה,שאם לא כן אין לך צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא.
כמובן שיש גבול גם לפער בין ההצהרה למעשה-לא יכול להיות שאדם ילך ברחוב עם צ'יזבורגר באמצע מאה שערים ויספר לי סיפורים שהוא מתבייש בזה.אם אתה כ"כ מתבייש תאכל בבית,לא מול כולם. רק שאת הגבול הזה אין לי מושג איפה להעביר אז מעדיף לא להכנס אליו בשלב ראשוני.
מקבל/חולק?

ישן 26-06-2015, 07:37

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "ההלכה גם מצווה אותך לא להסית נגד קיום מצוות"

1. בפעם האלף, לא ניסתי לשכנע מישהו לא לעשות משהו.
2. טעות חמורה! מעולם, בכל תקופת עיצוב ההלכה, לא נמנעו המעצבים לשנות דברים בהתאם לכללי ההלכה ולמציאות.
יש לזה אפילו ביטוי במדרש (למרות שהמדרש לא בהכרח רלוונטי לנושא), בו משה רבינו בא ללמוד בבית המדרש של רבי עקיבא ולא מבין שום דבר (!!!!).
השינויים היו החל מהפרוזבול של הלל הזקן ועד לחרם דרבנו גרשום. במסכת עבודה זרה, למשל (אותה אני לומד בימים אלה) אתה ממש רואה איך ממציאות הלכתית של הרחק ואיסור מוחלט של אינטרקציה בין יהודים לגויים, עם השנים האמוראים והראשונים צימצמו את האיסורים כל כך עד שכמעט לא נשאר מהם כלום, כנראה כי במציאות של החיים באותו זמן לא היה אפשר לשרוד עם ניתוק כזה.
וסתם הערת אגב, את הביטוי "הלכה למשה מסיני" בגמרא ממעטים מאוד לשלוף, והוא נאמר על מספר הלכות יחסית מצומצם.

ישן 28-06-2015, 08:47
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "1. בפעם האלף, לא ניסתי לשכנע..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי משה רבנו בבית מדרשו של רבי עקיבא
אמר רב יהודה אמר רב בשעה שעלה משה למרום מצאו להקדוש ברוך הוא שיושב וקושר כתרים לאותיות אמר לפניו רבונו של עולם מי מעכב על ידך
אמר לו אדם אחד יש שעתיד להיות בסוף כמה דורות ועקיבא בן יוסף שמו שעתיד לדרוש על כל קוץ וקוץ תילין תילין של הלכות.
אמר לפניו: רבונו של עולם הראהו לי, אמר לו חזור לאחורך.
הלך וישב בסוף שמונה שורות ולא היה יודע מה הן אומרים תשש כחו. כיון שהגיע לדבר אחד אמרו לו תלמידיו: רבי מנין לך?

אמר להן: הלכה למשה מסיני,
נתיישבה דעתו.
חזר ובא לפני הקדוש ברוך הוא אמר לפניו: רבונו של עולם יש לך אדם כזה ואתה נותן תורה על ידי

אמר לו: שתוק כך עלה במחשבה לפני
לדעתי זו אגדתא יפה.

היא באה ללמד זכות על קושי שלומדי תורה רבים נתקלים בו - שהעומק והיקף הלימוד הנדרשים מהלומדים נראים בלתי אנושיים.
ואפילו משה, שלמד את התורה כולה ב40 יום (והלמדנות שלו - נקראת סיני), התקשה להבינה - עד ששמע את המהלך כולו מתחילתו ועד סופו (מרבי עקיבא שלמדנותו נקראית - עוקר הרים).
השילוב בין השניים הוא מאוד "יהודי".

או במילים אחרות - זה שלא הבנת לא אומר בהכרח שההלכה שגויה.
ישן 29-06-2015, 09:28

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "אתה טוען כל הזמן שאתה דתי."

יודע, ולמדתי לא מעט.
הנה דוגמה לעוד מישהו שחושב כמוני, לפחות ברובד הפשט:
http://www.yhn.co.il/articals/gdh/m...b-hrb-wdd-ysrly
משה מגיע לבית מדרשו של רבי עקיבא, בה לומדים את אותה תורה, והוא לא מבין מה הם אומרים! תושש כוחו, עד שהוא שומע את רבי עקיבא מסביר שזאת "הלכה למשה מסיני". משה בעצם חשש מזה שיש פה אולי תורה אחרת, עד שהבין שההלכה הזאת יסודה מסיני, והדברים הם ענפים מרובים של השורש שבסיני, ואז מתיישבת דעתו של משה.
לא שאני חושב שצריך להביא רב שחושב כמוך כדי לדעת שמה שאתה קורא הוא נכון...
לך יש מושג מהו מדרש אגדה? יש לך מושג כמה פרשנויות נכתבות על כל דבר?

ישן 29-06-2015, 09:53
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
כנראה שלא מספיק
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "יודע, ולמדתי לא מעט. הנה..."

ציטוט:
אני מבין את המדרש הזה שהוא אומר שלומדי התורה, שרואים את עצמם מעמיקים במה שניתן למשה מסיני, מוצאים בתורה פנים ועומקים שמשה בעצמו לא היה מעלה על דעתו.
לפי יכולת הבנת הנקרא שלי, זה אפילו הפשט.

גם הוא כתב "עד שהבין שההלכה הזאת יסודה מסיני".
משמע - בדיוק להפך ממה שכתבת שאנשים המציאו תורה חדשה, שמשה לא היה מעלה על דעתו.
אלה שהעמיקו בתורה שמשה רבנו הביא, .
זה סיני - וזה עוקר הרים,
והדברים ידועים ומוכרים לבני תורה.

משה שאל - למה בעצם כל זה? למה לא להביא את התורה ישר "מושלמת" עם כל המשנה והתלמוד וההלכה כתובים כבר במפורש בפרטי פרטים?
למה בעצם - לשתף את העם באותו בירור וזיכוך התורה עד להלכות המעשיות?
ונענה - שלא זו הדרך,
שדווקא המחשבה האלוקית - היא שכך הדברים יתבצעו.
ישן 29-06-2015, 10:02

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "כנראה שלא מספיק"

אני מזמין אותך להביא לי ציטוט מההודעה שלי (שתי הודעות למעלה, לא קשה), בו כתוב שאני אמרתי שהפרשנים ממציאים תורה חדשה.
אני לוקח את המדרש הזה ואומר בדיוק את אותו הדבר:
אדם יכול לבוא עם העולם הפנימי שלו, ולגלות מתוך התורה פנים חדשות, שהמחבר המקורי שרשם אותה לא היה מעלה על דעתו.
לומר שאני מאמין שמשהו הוא אמיתי ולכן לא יכול להיות שהתורה סותרת אותו, ולכן עלי להבין את התורה מחדש זה בדיוק כמו לומר: אני דורש כתרי אותיות ולומד מהן דברים שמשה לא היה מעלה בדעתו, וזו עדיין הלכה למשה מסיני.
בקיצור - גילוי של דבר חדש שהיה בפנים, לא הכנסה של משהו מבחוץ.
לכן אין מה לפסול פירושים חדשים, אלא להפך - לאמץ אותם! כל עוד יש להם על מה להסתמך בכתוב ובכללי הפסיקה.

ישן 29-06-2015, 11:41

בתגובה להודעה מספר 116 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "להוציא מה שכבר יש בתורה זה יפה"

אני לא אומר שמה שיש בתורה הוא שגוי, אני אומר שאיך שאתה מבין את מה שכתוב בתורה כנראה שגוי, כי הוא מוביל להתנגשות עם מה שאני מכיר כאמת.
כמו לומר "אני לוקח כהנחת יסוד שלקב"ה אין גוף" (למרות שאין לכך אינדיקציה ברורה מהפשט בתורה), ולכן לפרש כל מקרה (מאלפי המקרים) בתנ"ך שבו כתוב במפורש שיש לקב"ה גוף, ולפרש אותו באופן שונה.
לכאורה יכולת לטעון בדיוק אותו דבר - יש כאן הנחת יסוד שהיא לכאורה חיצונית, ובשבילה אתה ממש מעוות את פשט הכתובים!
אבל כנראה שמותר לעשות את זה, במקרים מסוימים, ולא שוללים אוטומטית את הנחות היסוד, אלא להפך - מוצאים אותן ונותנים להן להתגלות מתוך התורה.

ישן 25-06-2015, 21:50
צלמית המשתמש של maorhag

אם אני מבין נכון
בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אשמח אם תתמקד יותר בדברים"

אז הוא גם יתמוך בקריאה מורכבת ולא פשטנית של התורה וערכיה מתוך נק' מוצא שיש דברים שהשכל לא סובל ולכן אין להבין אותם כפשטם. ככה אתה תראה הסתכלות שונה בענייני שדים,מכשפות,יחס לגויים,יחס לנשים ועוד סוגיות שהקונצזוס אוהב להסתכל עליהם מנק' מבט מסוימת ותמיד בא מישהו עם פרספקטיבה אחרת.

ואם הבנתי אותו נכון אז אני גם מסכים איתו בהסתכלות הזו-צריך רק להזהר לא להפוך את כל התורה לשכל אנושי בלבד חסר כל מימד אלוהי. לטעמי הלימוד למורכבות חשוב,אבל אסור לאבד את הרובד העל אנושי שבתורה.

ישן 25-06-2015, 22:28

בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אם תרצה, (גם אתה מאור) אשמח לדיון מעמיק יותר.."

למשל הרציונליות מאפשרת לי לשאול, באופן שאיני יכול להתעלם ממנו:
1. איך אני יכול לקבל את מעמד האישה כפי שהוא מצטייר בהלכה האורתודוכסית היום?
2. איך אני יכול לקבל את זה שההלכה דורשת ממני למחות את עמלק, למרות שזה כולל הרג ילדים?
3. איך אני יכול לקבל את התיאור של הפשט של התורה שאומר שהעולם קיים אלפי שנים, בעוד שהמדע מתאר מליוני שנים?
שאלות מהסוג הזה לא זוכות אצלי לפסילה אוטומטית, כי אני מאמין שהרציונליות היא כלי לגיטימי, שיכול להגיע לדברים אמיתיים.
זה לא אומר שאני בהכרח תמיד אעדיף את הגישה הרציונלית על פני ההלכה, אבל אני חושב שיש התמודדות.

ישן 25-06-2015, 23:07
צלמית המשתמש של רועי AZ

מה שבתורה מופיע כאמת הנפלאה, בדור של היום המציאו מושג מעמד האישה.
בתגובה להודעה מספר 128 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "למשל הרציונליות מאפשרת לי..."

ציטוט:

כשאומרים שאשה היא עקרת בית, ישר חושבים על אותה אישה עם סינר ליד הסירים לעומת נשות הקריירה שבעולם החילוני והמערבי ושהדתיים חושבים ששם מקומה של אשה.. בוא ותסביר לי את מהות השיר שאנחנו שרים לנשותינו כל ערב שבת שבו, אינני רואה לנגד עיני אלא אשה לבושה טייץ כחול וגלימה אדומה והאות S מתנוססת בצהוב.. זה שיר שכול כולו פמניזם מבית מדרשה של זהבה גלאון

2. איך אני יכול לקבל את זה שההלכה דורשת ממני למחות את עמלק, למרות שזה כולל הרג ילדים?

יפה, אלה חשבונות שמיים. אין כסא הכבוד שלם - אלא במחיית זכר עמלק. זה ציווי אלוקי. עמלק זה תמצית הרוע. תמצית השנאה התהומית. ידוע שהגר"א כינה את הגרמנים זרע עמלק, אני חושב שהם הוכיחו זאת, מבחינתי את הנאצים היה צריך להשמיד ללא רחמים

3. איך אני יכול לקבל את התיאור של הפשט של התורה שאומר שהעולם קיים אלפי שנים, בעוד שהמדע מתאר מליוני שנים?

מי תהום רבה שיצאו מפנים כדוה"א וכיסו את העולם בזמן המבול זאת אפשרות אחת.

אפשרות שניה - כדה"א נברא כבן כך וכך שנים. למעשה אדם הראשון לא היה תינוק. יש האומרים שהוא היה בן 20 בהיווצרו.

אפשרות שלישית - ה' בורא עולמות ומחריבן...

זה בכל מקרה ממש לא אמור להעסיק אותנו בבואנו לקיים את מצוותיו

שאלות מהסוג הזה לא זוכות אצלי לפסילה אוטומטית, כי אני מאמין שהרציונליות היא כלי לגיטימי, שיכול להגיע לדברים אמיתיים.
זה לא אומר שאני בהכרח תמיד אעדיף את הגישה הרציונלית על פני ההלכה, אבל אני חושב שיש התמודדות.

ישן 25-06-2015, 23:26
צלמית המשתמש של רועי AZ

אני לא צריך את המדע המודרני כדי ליישב את דברי התנ"ך
בתגובה להודעה מספר 130 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "[QUOTE=רועי AZ]מי תהום רבה..."

שנראים לי תמוהים..

מבחינתי סיפור המבול הוא האמת בדיוק כמו סיפור יציאת מצריים וקריעת ים סוף ושאר אותות ומופתים..

במקום שנגמר ההיגיון שם מתחילה האמונה.

אם תבשל עוף במים רותחים זמן רב, מה יקרה לחתיכה?

ישן 25-06-2015, 23:44
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 131 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אני לא צריך את המדע המודרני כדי ליישב את דברי התנ"ך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רועי AZ
שנראים לי תמוהים..

מבחינתי סיפור המבול הוא האמת בדיוק כמו סיפור יציאת מצריים וקריעת ים סוף ושאר אותות ומופתים..

לרמב"ם למשל לא הסתדר סיפור המלאכים ואברהם לכן הוא תירץ שמדובר במראה הנבואה ולא במציאות.

ציטוט:
במקום שנגמר ההיגיון שם מתחילה האמונה.

משפט מזעזע שמקורו בשדות זרים למיטב ידיעתי. בני ישראל רואים את הים נבקע,ואז מה? "ויאמינו בה' ובמשה עבדו". תגיד לי,יש דבר יותר הגיוני בעולם מלהאמין בקב"ה באחת ההתגלויות הגדולות שלו בהיסטוריה?

ישן 26-06-2015, 07:46

בתגובה להודעה מספר 129 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מה שבתורה מופיע כאמת הנפלאה, בדור של היום המציאו מושג מעמד האישה."

ציטוט:

כשאומרים שאשה היא עקרת בית, ישר חושבים על אותה אישה עם סינר ליד הסירים לעומת נשות הקריירה שבעולם החילוני והמערבי ושהדתיים חושבים ששם מקומה של אשה.. בוא ותסביר לי את מהות השיר שאנחנו שרים לנשותינו כל ערב שבת שבו, אינני רואה לנגד עיני אלא אשה לבושה טייץ כחול וגלימה אדומה והאות S מתנוססת בצהוב.. זה שיר שכול כולו פמניזם מבית מדרשה של זהבה גלאון

יפה, אלה חשבונות שמיים. אין כסא הכבוד שלם - אלא במחיית זכר עמלק. זה ציווי אלוקי. עמלק זה תמצית הרוע. תמצית השנאה התהומית. ידוע שהגר"א כינה את הגרמנים זרע עמלק, אני חושב שהם הוכיחו זאת, מבחינתי את הנאצים היה צריך להשמיד ללא רחמים

מי תהום רבה שיצאו מפנים כדוה"א וכיסו את העולם בזמן המבול זאת אפשרות אחת.

אפשרות שניה - כדה"א נברא כבן כך וכך שנים. למעשה אדם הראשון לא היה תינוק. יש האומרים שהוא היה בן 20 בהיווצרו.

אפשרות שלישית - ה' בורא עולמות ומחריבן...

זה בכל מקרה ממש לא אמור להעסיק אותנו בבואנו לקיים את מצוותיו

1. אישה לא יכולה לשמש כרב/שופט/עד בגלל טיעונים של "דעתן קלה". אני לא מוכן לקבל את זה, ואני לא מכיר נשים שדעתן קלה בצורה אינהרנטית יותר משל גברים.
2. אני מודע לזה שזה ציווי אלוהי, וזה לא אומר שהערכים ההומניים שלי מסוגלים להתמודד איתו. גם עמלק וגם נאצים - אני לא חושב שהייתי מסוגל לרצוח תינוקות בני יומם, או ילדים. לכן עבורי יש כאן התנגשות של שני העולמות, שאי אפשר להתעלם ממנה.
3. יש לזה פתרונות, אני יודע. את הפתרון שלי כבר הצגתי באשכול אחר.

לא באתי לומר שאין לי תשובות ושאני צריך תשובות ממך, באתי לומר שבגלל היותי אדם רציונלי ברוב הדברים, אני לא יכול להתעלם אוטומטית מהשאלות שהדברים האלה מעלים.
זה מזכיר לי, אגב, את היחס לביקורת המקרא. אנשי ישיבות הקו לרוב אומרים "זו כפירה, אני לא קורא את זה". הרב מורדכי ברויאר, ובעקבותיו הישיבה שלמדתי בה, אמר: "אי אפשר להתעלם מכך שהשאלות שהם שואלים הן שאלות טובות ונכונות! אולי לא נקבל את התשובות שאנשי האקדמיה מציעים, אבל אי אפשר להתעלם מהשאלות".

ישן 27-06-2015, 23:10
צלמית המשתמש של רועי AZ

החל מדקה 38 תוכל לקבל את ההסבר לנשים "דעתן קלה" והוא לחלוטין לא מה שאתה מכיר ויודע.
בתגובה להודעה מספר 134 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "[QUOTE]במקור נכתב על ידי..."

ציטוט:

1. אישה לא יכולה לשמש כרב/שופט/עד בגלל טיעונים של "דעתן קלה". אני לא מוכן לקבל את זה, ואני לא מכיר נשים שדעתן קלה בצורה אינהרנטית יותר משל גברים.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

2. אני מודע לזה שזה ציווי אלוהי, וזה לא אומר שהערכים ההומניים שלי מסוגלים להתמודד איתו. גם עמלק וגם נאצים - אני לא חושב שהייתי מסוגל לרצוח תינוקות בני יומם, או ילדים. לכן עבורי יש כאן התנגשות של שני העולמות, שאי אפשר להתעלם ממנה.

אין לי מושג כמה היום כל העניין הזה רלוונטי, ואין לי מושג כמה ה"ערכים ההומניים" שלך נעלים יותר מאלו של זה שהמציא את הערכים הללו ופועל על פיהם וחנן אותך בם

3. יש לזה פתרונות, אני יודע. את הפתרון שלי כבר הצגתי באשכול אחר.

לא באתי לומר שאין לי תשובות ושאני צריך תשובות ממך, באתי לומר שבגלל היותי אדם רציונלי ברוב הדברים, אני לא יכול להתעלם אוטומטית מהשאלות שהדברים האלה מעלים.
זה מזכיר לי, אגב, את היחס לביקורת המקרא. אנשי ישיבות הקו לרוב אומרים "זו כפירה, אני לא קורא את זה". הרב מורדכי ברויאר, ובעקבותיו הישיבה שלמדתי בה, אמר: "אי אפשר להתעלם מכך שהשאלות שהם שואלים הן שאלות טובות ונכונות! אולי לא נקבל את התשובות שאנשי האקדמיה מציעים, אבל אי אפשר להתעלם מהשאלות".

אתה לא יכול להתעלם אבל אתה נשאב לזה.. אני חושב שלא מומלץ שיהיו לך שאלות פתוחות או לפחות מס' מאוד מצומצם שלהם ללא פיתרון, אם אתה בכל מקרה רוצה להמשיך בחיי הדת.

ישן 27-06-2015, 23:28

בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "החל מדקה 38 תוכל לקבל את ההסבר לנשים "דעתן קלה" והוא לחלוטין לא מה שאתה מכיר ויודע."

1. התירוצים של הרב לא משכנעים בכלל. אני לא מקבל את ההנחות שאומרות הנשים הן בעלות תכונות X והגברים בעלי תכונות Y. אני מאמין שכל אדם הוא אדם בפני עצמו, וצריך להישפט בפני עצמו. לכן אני גם לא מוכן לקבל אמירות כמו "התפקיד של הגבר/האישה הוא..." בעיני כל אחד בוחר מה התפקיד שלו לפי מה שמתאים לו.
אני לא מקבל אמירות נחרצות כמו "נשים שיש להן פחות ילדים מוגשמות פחות/שמחות פחות" "ילדים עם פחות אחים הם פחות בריאים נפשית..."
אמירות כאלה צריך לגבות במחקר מדעי.
2. גם אם נניח שאני מקבל את הפרשנות הזו, זה עדיין לא מסביר למה להלכה אסור לאישה לכהן בתפקידים ציבוריים, למה אסור לה להעיד, למה אסור לה לשמש כשופטת/רב.. מעדיפים לצרף למניין קטן מאשר לתת לאישה להצטרף למניין!
לכן, אגב, אני כל כך אוהב את עולם ההלכה. אני מת על רבנים שמתארים דברים שנשמעים נחמד מאוד, על איך היהדות לא מפלה אף אחד, ואיך הביטויים הכי חד משמעיים בעצם אומרים משהו אחר לגמרי, והכל לפי תורת הקבלה, ואפילו להפך - מרוממת את האישה...
אבל, אפעס, כשאתה פותח שו"ע אתה רואה שכל האידיאלים והרוממות שבגרונות אותם רבנים לא מתרגמים בשום צורה לעולם המעשה.
אבל אני בטוח שזה שהאישה פסולה לעדות זה בעצם כי היא כל כך עליונה ומרוממת...

ישן 27-06-2015, 23:42
צלמית המשתמש של רועי AZ

הגישה העכשוית שנוטה לשיוויון ובכלל הגישה הפמניסטית לא בדיוק קשורים לתורה
בתגובה להודעה מספר 136 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "1. התירוצים של הרב לא משכנעים..."

זו המצאה של העשורים האחרונים...אתה יכול לא לקבל, ולחיות בסרט על כביכול איזשהו שיוויון מומצא בין גברים ונשים. זה לא משהו שלבטח ישתנה, כי אדון ישי חושב שצריך לשנות, כי הוא יותר נעלה מערכי התורה. בתורת ישראל מובנים בתוכה הערכים האמיתיים, הנכונים והנעלים ביותר שיש לאנושות והיא לחלוטין לא מושפעת מקפריזות כאלה ואחרות של עולם זר ומוזר.

ביררת עם הרבנים שלך מדוע אסור לאשה להעיד?

האם בכלל אתה יודע שהרב עובדיה זצ"ל נתן לאישה להעיד (ולא פעם אחת) בעניין מסוים?

ישן 27-06-2015, 23:54

בתגובה להודעה מספר 137 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "הגישה העכשוית שנוטה לשיוויון ובכלל הגישה הפמניסטית לא בדיוק קשורים לתורה"

אני לא מוכן לקבל את זה שאוטומטית אני צריך לבטל את דעתי ואת הרגשות האישיים שלי מפני הדעות שנראה שמובעות בתורה.
אני מאמין בזה שהאישה לא בהכרח שווה לגבר, אלא שאין לא לגבר ולא לאישה משהו להשוות אליו. לכל אחד פתוחה הדרך להיות מה שהם רוצים ומי שהם רוצים.
לכן, כשבהלכה כתוב שלאישה אסור לבצע תפקידים ציבוריים שונים, זה מפריע לי, ואני לא מוכן לקבל את זה.
אני בהחלט ביררתי עם רבנים ועם מקורות לגבי עניין מעמד האישה. לא קיבלתי תשובה מספקת. התשובה הכי נורמלית שקיבלתי מרבותי היא שזה באמת נושא שדורש שינוי אבל אין היום מספיק "כוח" הלכתי או קונסנזוס כדי לשנות.
אני יודע שבחלק מהדברים אישה יכולה להעיד, אבל זה בלי ספק היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל.
תחפש רב אורתודוכסי שיתיר לאישה לפסוק הלכה, להעיד בבית דין רבני בענייני דיומא, להיות חזנית ולקרוא בתורה...
אני לא מוכן לקבל את זה שאני "קונה" משהו מאשתי בחופה, והיא לא יכולה לקנות משהו זהה ממני.
אני לא מוכן לקבל את זה שנשים לא יכולות לברך אותי ואת אשתי בחופה בשבע הברכות.
אני לא מוכן לקבל את זה שאשתי, אישה בוגרת ואינטיליגנטית, לא מצטרפת לזימון או למניין, בעוד דרדק בן יג שאינו יודע מימינו ומשמאלו בתורה כן יכול.
ועוד ועוד...
אצלי זו התמודדות. אני לא בהכרח אגיד לבעוט בהכל או לזרוק את ההלכה (למרות שבמקרה הזה אני באמת קצת יותר קרוב להלכה הקונסרבטיבית מאשר לאורתודוכסית, ואני משתדל ללכת למניינים שיוויוניים כשאני יכול), אבל אני לא אגיד גם "זו דעת התורה והיא קיימת אלפי שנים ולכן תקבל את זה בלי שאלות".

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 28-06-2015 בשעה 00:05.
ישן 28-06-2015, 00:18
צלמית המשתמש של maorhag

לא מבין אותך
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אני לא מוכן לקבל את זה..."

אני אישית לא רואה סתירה בין התורה לערכים "שלי" אבל נגיד והיו קיימים,לא פשוט לך שאם זה באמת המסקנה שהתורה הגיעה אליה אז זו האמת המושלמת? אתה יכול תמיד לומר שלא זה מה שלמדת בתורה,לגיטימי,אבל אתה טוען שהגעת לתורה לערך X שמתנגש עם ערך Y שלך (ותהרוג אותי מה זה "שלך", מאיפה בא ה"שלי" הזה? אקדמיה? עולם המערב?) אז אמור להיות לאדם דתי פשוט שX הוא הנכון וY הוא לא נכון,איך אפשר לדחות ערכי תורה בגלל מחשבה אישית שלך?

ואני שמח שציינת את הרב ברויאר למעלה. הרב ברויאר הוא דוגמה מעולה לאדם ירא שמיים שהלך על הגבול,והתלמידים שלו כבר חצו אותו בבוטות. עד כדי כך חצו אותו שהוא בעצמו כתב על דבריהם:
"שאיננה אמונת ישראל, כפי שהיא מקובלת בידינו מידי חכמים, אלא אמונה חדשה שאנשים בדו אותם מלבם" (מגדים ל בטבת תשנט). ככה זה כשהתלמידים באים ללמוד תורה עם "ערכים" שהם קנו בעיקר מהעולם המערבי הנוצרי ואז כשזה לא מסתדר להם פשוט בוחרים במה שלימדו אותם באוניברסיטה במקום בבית המדרש.

ישן 28-06-2015, 00:25

בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "לא מבין אותך"

אז אצלי המצב יותר מורכב.
יש את הערכים שקיבלתי מהחיים שלי - מההורים שלי, מהסביבה שגדלתי בה, ובהשכלה שקיבלתי. יש את עולם התורה, ואת מה שלמדתי ואני מאמין בו. לרוב הם חופפים, לפעמים לא.
הערכים האלה לימדו אותי, בין השאר, שהאישה שווה לי לחלוטין, ושבדיוק כמו שהיא יכולה להיות שופטת מצוינת ולהעיד עדות אמת בבית המשפט, להרצות ולהשתתף בכל קורס או מפגש בין אנשים, אין שום סיבה שהיא לא תוכל לעשות זאת בעולם התורה.
כשאני נתקל בכך שהממסד האורתודוכסי סותר זאת, אני לא אומר "התורה טועה", אני אומר "אני לא יכול לקבל את מה שאתם אומרים, ואני לא יכול לדחות את דברי התורה, אז אני נאלץ להניח שהאופן שבו אתם מבינים את התורה שמוביל לפרשנות כזו, הוא שגוי".
זה קשה, אבל זה עדיף לי מאשר לדחות את אחד הצדדים - הערכים שלי או התורה.
זו הסיבה, במקרה של מעמד האישה בציבור ובטקסים הדתיים, אני באמת קרוב יותר בדעותי לעמדה הקונסרבטיבית מאשר לאורתודוכסית.

ישן 28-06-2015, 01:06

בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אז כנראה שצריך להחליט"

אני לא יודע.
אני קורא על איך חז"ל עיוותו פשט שנראה מובן מאליו כדי להגיע לפירוש מסוים (כמו למשל "עין תחת עין" שהוא ממון) או איך הראשונים עיוותו אמירות פשוטות בגמרא (כמו הרמב"ם בעניין האמונה בשדים ומזיקים, למרות מה שכתוב במפורש בגמרא), כך שאני לא מבין למה אי אפשר להמשיך בקו הזה.
בעיני, פוסק הלכה שאומר שהוא לא מוכן לקבל פירוש של תורה שמוביל אותו לסתירה בעולם הערכים שלו לא מוותר על משהו, אלא להפך - מגלה פן אמיתי חדש בתורה, כפי שהיה בכל הדורות.
כדי שהתורה לא תהפך לבדיחה וכל אחד עודר בה והופך בה כרצונו - אני חושב שקיימת קהילת ההלכה היהודית, ששומרת יחד את המבנה כולו. אם אדם יחיד יחליט על דרך רדיקלית - הקהילה תוקיע אותו והזרם הזה לא ימשיך.
מה שמעודד אותי ספציפית בנושא מעמד האישה הוא שבהחלט נראה שזה הולך להיות נושא שיהיה קונסנזוס בעוד שנים מספר.
בעיני, בנושא הזה, העניין נגזר ברגע שהעולם מסביב, זה שכולנו חיים בו, מכתיב סגנון חיים מסוים שלאף אחד לא מפריע, בעוד העולם ההלכתי דורש סטנדרט אחר.
אני לא רואה איך אדם דתי מודרני כנה יכול ללכת לאוניברסיטה ולשמוע שם הרצאה מאישה ולשבת ליד בנות ולהקשיב ולהתרכז, באווירה מכובדת, ואז לבוא לבית הכנסת ולדרוש בכל תוקף שהאישה לא תשב לידו ולא תישא דברים או תשתתף באופן כלשהו בתפילה.

ישן 28-06-2015, 01:23
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אני לא יודע. אני קורא על איך..."

ציטוט:
אני לא יודע.
אני קורא על איך חז"ל עיוותו פשט שנראה מובן מאליו כדי להגיע לפירוש מסוים (כמו למשל "עין תחת עין" שהוא ממון) או איך הראשונים עיוותו אמירות פשוטות בגמרא (כמו הרמב"ם בעניין האמונה בשדים ומזיקים, למרות מה שכתוב במפורש בגמרא), כך שאני לא מבין למה אי אפשר להמשיך בקו הזה.
בעיני, פוסק הלכה שאומר שהוא לא מוכן לקבל פירוש של תורה שמוביל אותו לסתירה בעולם הערכים שלו לא מוותר על משהו, אלא להפך - מגלה פן אמיתי חדש בתורה, כפי שהיה בכל הדורות.
כדי שהתורה לא תהפך לבדיחה וכל אחד עודר בה והופך בה כרצונו - אני חושב שקיימת קהילת ההלכה היהודית, ששומרת יחד את המבנה כולו. אם אדם יחיד יחליט על דרך רדיקלית - הקהילה תוקיע אותו והזרם הזה לא ימשיך.
מה שמעודד אותי ספציפית בנושא מעמד האישה הוא שבהחלט נראה שזה הולך להיות נושא שיהיה קונסנזוס בעוד שנים מספר.
בעיני, בנושא הזה, העניין נגזר ברגע שהעולם מסביב, זה שכולנו חיים בו, מכתיב סגנון חיים מסוים שלאף אחד לא מפריע, בעוד העולם ההלכתי דורש סטנדרט אחר.
אני לא רואה איך אדם דתי מודרני כנה יכול ללכת לאוניברסיטה ולשמוע שם הרצאה מאישה ולשבת ליד בנות ולהקשיב ולהתרכז, באווירה מכובדת, ואז לבוא לבית הכנסת ולדרוש בכל תוקף שהאישה לא תשב לידו ולא תישא דברים או תשתתף באופן כלשהו בתפילה.

1. רק שהדוגמה שלך לא משהו,עין תחת הלכה למשה מסיני,אחרי שיש הלכה למשה מסיני עשו אסמכתא על פסוק,זה ספיציפית לא נבע מדעתם.
2.מנגנון הביקורת שאתה מציע פה לא רציני-דעת ההמון היא לא מדד לשום דבר-לא לחכמה,לא להלכה,ובטח שלא לאמת. ההמון גם עבד ע"ז במשך דורות,לא יתכן שהוא יהיה השומר על חריגות.
3.גם לפוסקים היו גבולות. ראה מאמרו החשוב של הגרי"ד סולובייציק זצ"ל (כן,אני הרגע הפניתי בוגר גוש למאמר של הרב סולובייצ'יק,הנה משהו שלא חשבתי שאני אעשה אי פעם) "זה סיני" בו הוא מסביר שלמרות הכל יש מקומות שהאדם צריך להוריד את הראש ולומר בכניעה "זה סיני" ולוותר על מה שהוא חושב,בעיני זו מהות כל התורה כולה.
מה גם שהפוסקים עיקמו לפעמים מדרשים כדי לקיים את ערכי התורה שהם למדו במקום אחר,לא כדי לקיים את ערכי עצמם .
4.אתה מתעקש להכנס לדוגמה הספיציפית של נשים,אז נכנס. קל לך לתאר את מה שאתה רואה,הכל בסדר עם בנות והכל,אבל כמה תקלות קורות בעקבות הערבוב בין המינים? כמה הפלות שלא היו צריכות לקרות,כמה עלו אחוזי הגירושין,כמה נפילות בקדושת העיניים היו בגלל זה? אני מניח שב"ה לא קרה אצלך,מאחל לך שגם לא יקרה,אבל חכמים לא לשווא תיקנו את זה.הם ידעו טוב מאוד מה הם אומרים וניתן לראות את זה במציאות.
בכלל,בהיסטוריה היו הרבה חכמים בעיני עצמם שחשבו שטעם של גזירה לא רלוונטי לגביהם,כולם נפלו. אני מניח שאתה מכיר את הדוגמאות לזה מהגמרא.

ישן 29-06-2015, 09:03

בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "[QUOTE=yishain11]אני לא..."

ציטוט:
1. רק שהדוגמה שלך לא משהו,עין תחת הלכה למשה מסיני,אחרי שיש הלכה למשה מסיני עשו אסמכתא על פסוק,זה ספיציפית לא נבע מדעתם.
2.מנגנון הביקורת שאתה מציע פה לא רציני-דעת ההמון היא לא מדד לשום דבר-לא לחכמה,לא להלכה,ובטח שלא לאמת. ההמון גם עבד ע"ז במשך דורות,לא יתכן שהוא יהיה השומר על חריגות.
3.גם לפוסקים היו גבולות. ראה מאמרו החשוב של הגרי"ד סולובייציק זצ"ל (כן,אני הרגע הפניתי בוגר גוש למאמר של הרב סולובייצ'יק,הנה משהו שלא חשבתי שאני אעשה אי פעם) "זה סיני" בו הוא מסביר שלמרות הכל יש מקומות שהאדם צריך להוריד את הראש ולומר בכניעה "זה סיני" ולוותר על מה שהוא חושב,בעיני זו מהות כל התורה כולה.
מה גם שהפוסקים עיקמו לפעמים מדרשים כדי לקיים את ערכי התורה שהם למדו במקום אחר,לא כדי לקיים את ערכי עצמם .
4.אתה מתעקש להכנס לדוגמה הספיציפית של נשים,אז נכנס. קל לך לתאר את מה שאתה רואה,הכל בסדר עם בנות והכל,אבל כמה תקלות קורות בעקבות הערבוב בין המינים? כמה הפלות שלא היו צריכות לקרות,כמה עלו אחוזי הגירושין,כמה נפילות בקדושת העיניים היו בגלל זה? אני מניח שב"ה לא קרה אצלך,מאחל לך שגם לא יקרה,אבל חכמים לא לשווא תיקנו את זה.הם ידעו טוב מאוד מה הם אומרים וניתן לראות את זה במציאות.
בכלל,בהיסטוריה היו הרבה חכמים בעיני עצמם שחשבו שטעם של גזירה לא רלוונטי לגביהם,כולם נפלו. אני מניח שאתה מכיר את הדוגמאות לזה מהגמרא.

1. בסדר, אפשר לבחור דוגמאות נוספות, כמו בן סורר ומורה לא היה ולא עתיד להיות, או הפיכת הוצאה להורג לבלתי אפשרית מעשית.
2. למרות שרואים בהיסטוריה של ההלכה לא מעט מקרים שבהם כן מתבססים על חוכמת ההמון (כל טיעון "אם אינם נביאים הן בני נביאים הן"), אני התכוונתי לקהל ההלכתי, ולא לסתם הקהל. בעיקרון של אחרי רבים להטות ושל עימות בין אנשי קהילת פוסקי ההלכה, אפשר לברר את האמת ולבער דעות שאינן בתוך המגוון דעות האפשרי.
3. תן לי לנסח את דברי אחרת, ותאמר לי אם זה מקובל עליך:
התורה היא אמת. הציווי המוסרי שלא מאפשר לי הרג תינוקות הוא אמת. לא ייתכן שהתורה מצווה על משהו שהוא לא אמת, ולכן לא ייתכן שהתורה מצווה את הציווי הזה כפי שאתה מבין אותו. הבנת את התורה לא נכון.
ההבדל הוא שאני לא אומר שיש התנגשות בין התורה לבין הערכים "שלי", החיצוניים לה, אלא שיש התנגשות לכאורה בין מה שאני מכיר כאמת לבין מה שאני מכיר כפירוש התורה, ולכן עלי להבין שפירוש התורה, כפי שאני מבין אותו כעת באופן שמתנגש עם האמת, אינו נכון.
אני מאמין שזו הגישה שהנחתה את הרמב"ם כשאמר שלא ייתכן שהתורה מראה על דימויי גוף של הקב"ה ולכן הוא הפך כל ביטוי למשהו די רחוק מהמשמעות שלו בפשט, או כשהוא התעלם מכך שכתוב בגמרא בפירוש על שדים ומזיקים, או שהוא טען שסיפור אברהם קרה במראה הנבואה למרות שאין לכך שם רמז.
4. לא חייבים להיתפס לנושא של נשים, זה פשוט הנושא שהכי קל לי להסביר לרועי.
אני כתבתי כבר בעבר שאחד האינדיקטורים לכך שההלכה צריכה להשתנות בעקבות המציאות היא פשוט השוואה למציאות. אם בכל מקום אחר אין לאדם דתי בעיה לשהות בסביבה מעורבת, אז למה שבטקסים הדתיים זה יהיה אחרת?
אדם דתי ממוצע לא ילך ללמוד בקמפוס נפרד או לעבודה של חרדים שיש בה רק גברים, אלא ילך לקמפוס מעורב ולעבודה מעורבת, ויחיה עם זה. נשמע לי מוזר שאדם כזה חוזר ממקום העבודה המעורב שלו, שם הוא ישב בישיבות והקשיב לבוסית שלו קשב רב, ופתאום הוא חוזר לבית הכנסת והוא לא יכול לשאת בדיוק את אותם דברים בלי לפגוע בקדושת עיניו ובצניעות מחשבותיו.
אם זה באמת כל כך פוגע - תימנע מזה עד הסוף. יש היום אפשרויות לעבוד וללמוד בנפרד. אולי במקומות פחות ברמה ואולי תמורת פחות תשלום, אבל אם זה באמת חשוב לך - זה קורבן שעליך להקריב.
מזה שאני לא רואה שההלכה דורשת דברים כאלה מאדם, אני לא מבין למה היא פתאום דורשת את זה בכזו קפדנות במקומות אחרים.

ישן 29-06-2015, 19:31
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "[QUOTE]1. רק שהדוגמה שלך לא..."

1.נכון. לכן כתבתי שהדוגמה שלך לא מוכיחה,לא העיקרון.
2. יש מקומות שבהם נסמכים על הציבור,אבל לא הסמכות שאתה מציע. לא יעלה על הדעת שמי שאין לו את הכלים המקצועיים ומדבר מהלב במקרה הטוב ומהעלון החודשי של הקרן החדשה במקרה הרע יפסוק בעניינים האלו. ואם לפוסקי ההלכה התכוונת,אני חוזר וטוען כבר שנים שלו היו מביאים להצבעה בקרב גדולי הפוסקים את הדיעות שמפיקים בגוש הם היו נדחות ברוב גדול פעם אחר פעם. מה לעשות, בקרב זקני הציונות הדתית היחידים שמייצגים את הדיעות האלה הם הרב ליכטנשטיין זצ"ל והרב רבינוביץ' שליט"א. לעומתם באופן עקבי בהמון נושאים עומדים כמעט כל השאר,ככה שהצבעה זה משהו שאתה לא רוצה,תאמין לי.
שמתי לרגע בצד ארגונים כמו "בית הלל" שלדעתי קופצים מעל הפופיק שלהם ולוקחים בהמון מקרים סמכות לא להם.
3.אני עדיין טוען שיש גבול. יש מקומות שגם אם זה נראה לך הזוי עדיין זה הדין, וכל עוד לא הצעת הסבר אחר מתקבל על הדעת הדין נשאר כפשוטו. כן,קשה לי להבין מה יש בהרג תינוקות,אבל מה רע בהסבר שיגיד שעמלק הם רוע טהור ולכן צריך להשמיד את כולם,הרי התינוקות יגדלו מתישהו...

ועוד צריך להזהר מאיפה בא מה שאתה מכיר כאמת. אני יכול להסכים איתך שיש דברים שלא עולים על הדעת ממוסר בסיסי,רק שהיום מה שמוכר לחלק מהציבור כאמת בסיסית שלא יתכן לסתור אותה לא בא ממוסר כליות אלא בפירוש מעולם ערכים שנוגד את התורה חזיתית. צריך להזהר לא לערבב בין השניים.

4. מי אמר שבכל מקום אחר אין לאדם דתי בעיה? הרי "ההשתדלות למנוע את תערובות המינים בקיבוצים היא חוט חורז במהלך התורה בכללה" (מאמרי הראי")
והתשובה לדבריך-אין הכי נמי. במקום שאפשר ראוי להפריד. אם תתן לי אוניברסיטה ברמה שמפרידה בין המינים פשוט שהיא עדיפה על השאר. רק שהתירו לאדם לצורך פרנסה ועוד צרכים להתערבב בחברה עד גבול מסוים פשוט כי יש גבול כמה אתה יכול להחמיר עליו. אבל המטרה בהחלט מסומנת לכיוון של חברה נפרדת וקדושה.
מה גם שאני לא מקבל את ההשוואה בין העולם שבחוץ לבין בית הכנסת. בשעת עבודת ה' היא תפילה בבית הכנסת האדם צריך להיות שקוע אך ורק בקודש (כאן המקום לומר שגם עלוני השבת היו צריכים לעוף ומזמן מבתי הכנסת) ואין שום מקום שהראש שלו ילך וישקע בנושא אחר של נשים. בעולם בחוץ זה פחות חמור.

ישן 28-06-2015, 21:29
צלמית המשתמש של רועי AZ

מה קשה לך להכריז?
בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "פחות מעניין אותי אם גברים..."

אני רפורמי!

והנה התשובה מדוע יש כ"כ הרבה גדרים בהלכה.

חז"ל או בקיצור חכמים - היו חכמים קודם בגלל עומק ידיעתם את התורה, אבל גם בגלל שהיו חכמים מספיק לדעת, שיהיו אנשים שגם עם גדרים הם פורצים אותם ומבטלים אותם, אז מה היה קורה בלי אלה..

אני לפחות מקווה שאין לכם רמקול פועל בשבת, או "שבת מוזיקלית"..

ישן 29-06-2015, 09:09

בתגובה להודעה מספר 150 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "ברור, אני לא יודע מה זה רפורמי..."

בעצם זה שאני מאמין במערכת הלכתית זה כבר מוציא אותי מכלל הרפורמה, שמגדירים את עצמם כיהודים לא הלכתיים. אתה לכל היותר יכול לכנות אותי קונסרבטיבי.
אם היית טורח לקרוא קצת ולא להזדעק, חיפוש של שתי שניות היה מגלה לך את זה.
אם היית טורח לקרוא קצת, היית מבין שמה שמנחה את המניינים השיוויוניים הוא ממש לא "נגד הדת" אלא פשוט לקרוא מה כתוב בדת ולהבין אותו.
אם כתוב שנשים לא יכולות לקרוא בתורה בגלל "כבוד הציבור", אנו מבינים שזו לא בעיה רצינית, שכנראה נבעה מכך שנשים היו חסרות השכלה ואנאלפבתיות בתקופת הגמרא, ולכן זה באמת ביזוי לתת להן לקרוא לפני הציבור.
היום, כשזה לא כך, מה הסיבה לאסור את זה?
אם לא הייתה מעניינת אותי הדת ואני נגד הדת, למה אני כל הזמן חוזר לקרוא ולהסתכל על מקורות הלכתיים? למה אני לא פשוט אומר "זה מה שבא לי ולא מעניין אותי כלום"? למה בכלל להתייחס להלכה ולדת?
בקיצור, למרבה הצער של רבים מהשמרנים, כולל אותך אולי, אני יודע לקרוא את התורה וההלכה לבד, ואני יודע מה מותר ומה אסור ולמה, ולכן אני יכול לשאול שאלות ולהקשות ולא לקבל דברים כפשוטם, אם אין סיבה לקבל דברים כפשוטם.
ובכלל, כיום יש לא מעט רבנים שתומכים במניינים כאלה, אבל היי, כולם הרי "רפורמים"... מה הם יודעים? בסך הכל הוסמכו לרבנות ולמדו שנים בישיבות, הם לא לומדים בחברותא עם מישהו פעם בשבוע כמוך...

ישן 29-06-2015, 21:33
צלמית המשתמש של ShoobyD
  משתמש זכר ShoobyD ShoobyD אינו מחובר  
מנהל משבראש, בלשנות, תכנות ויהדות

חבר מתאריך: 04.06.06
שלח הודעה דרך MSN אל ShoobyD Facebook profile LinkedIn profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אולי בממלכת הברונים."

ברור, מאז ומתמיד ישראל היו ברונים, בעיקר מאז שאין לעם גוף סמכות עליון לפסיקת הלכה.
כמו שנאמר "ואתם תהיו לי ממלכת ברונים וגוי קדוש" (חזון רועי־עז, שם, שם)

ר׳ יוסי הגלילי ובני עירו שנהגו לאכול עוף בחלב – ברונים
יוצאי מרוקו (ועדות אחרות) שמדליקים חשמל ביו״ט – ברונים
כל התימנים עד לדורנו, אשר המשיכו לשאת מספר נשים למרות חדר״ג – ברונים
[אפשר להמשיך כך על כל מחלוקת, שהרי אין דבר כזה "שוויון כוחות", תמיד יש צד שהרוב נוטה אליו]

אגב, זה משעשע (וגם עצוב; בעיקר עצוב) איך אתה ממשיך להשתמש כנגדי ב"ברוני", למרות שאמרתי לך כבר מספר פעמים שזו בסה״כ שארית מבדיחת 1 באפריל, ושלמעשה מעולם לא צפיתי בתכנית
[לא שאני חושב שיש בה משהו רע..]
אבל מה יש לצפות מאדם שיכולת הבנת הנקרא שלו נתקעה איפשהו בגיל 7. :\

ישן 29-06-2015, 22:17
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 169 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "ברור, מאז ומתמיד ישראל היו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ShoobyD
ברור, מאז ומתמיד ישראל היו ברונים, בעיקר מאז שאין לעם גוף סמכות עליון לפסיקת הלכה.
כמו שנאמר "ואתם תהיו לי ממלכת ברונים וגוי קדוש" (חזון רועי־עז, שם, שם)

ר׳ יוסי הגלילי ובני עירו שנהגו לאכול עוף בחלב – ברונים

וההלכה היום כמותו?
י
וצאי מרוקו (ועדות אחרות) שמדליקים חשמל ביו״ט – ברונים

כידוע אפשר להבעיר אש מאש מצויה ביום טוב, והיו שטעו לחשוב שהאש מצויה בחוטים או שלא מדליקים ממש אלא מסירים גורם המונע.. אין קשר להבנת התורה כי אם לאי הבנה בתורת החשמל..

(תקרא בשו"ת יחווה דעת סימן ל"ב. של רבי עובדיה יוסף זצוק"ל)

כל התימנים עד לדורנו, אשר המשיכו לשאת מספר נשים למרות חדר״ג – ברונים

לא. הם תימנים.

[אפשר להמשיך כך על כל מחלוקת, שהרי אין דבר כזה "שוויון כוחות", תמיד יש צד שהרוב נוטה אליו]

אגב, זה משעשע (וגם עצוב; בעיקר עצוב) איך אתה ממשיך להשתמש כנגדי ב"ברוני", למרות שאמרתי לך כבר מספר פעמים שזו בסה״כ שארית מבדיחת 1 באפריל, ושלמעשה מעולם לא צפיתי בתכנית
[לא שאני חושב שיש בה משהו רע..]
אבל מה יש לצפות מאדם שיכולת הבנת הנקרא שלו נתקעה איפשהו בגיל 7. :\

למה מלכתחילה לא ברור לי.. אבל זה קצת ילדותי. אתה לא חושב?

ישן 30-06-2015, 16:14
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=ShoobyD]ברור, מאז..."

מה זה משנה מה המצב כיום? עובדה היא שבזמנו לא הלכו אחר הזרם המרכזי.
זה אומר שלדעתך ר׳ יוסי הגלילי ובני עירו היו כופרים רפורמים ברונים וטוב שחלפו להם מן העולם..
לו נשארה לה עדה כלשהי שממשיכה עם שיטתו, היית מוקיע אותה?
קהילת ביתא ישראל, למשל, עשו זאת לפחות עד עלייתם ארצה, ויש מצב שחלקם עדיין נוהג כך.

אם אתה מדבר על "הבנה בתורת החשמל", אז מבחינה פיזיקלי אין ממש הבדל בין סגירת מעגל חשמלי לפתיחת ברז מים; בשניהם יש לך בסה״כ זרם של חלקיקים, באחד תנועת אלקטרונים ובשני מולקולות H₂O [ראה סרטון].
כאשר יש לך במכשיר גוף להט, אתה יכול לטעון שמדובר במלאכת מבעיר, וגם זה רק לפי השיטה שאומרת שחימום מתכת עד כדי הפצת אור היא תולדת מבעיר;
אך כאשר אין גוף להט, כמו ברוב המכשירים האלקטרוניים כגון טלפון, אין הבערה (לפחות לדעת הרוב המוחלט של הפוסקים), ומלבד שיטת החזו״א שפוסק שיש מלאכת בונה, השיטה המרכזית היא שמדובר באיסור דרבנן של "הולדת זרם", על משקל "מוליד ריח", כלומר המציאו מונח חדש כדי לאסור.
[את שני הטיעונים היה ניתן כאמור להביא גם על זרם מים בצנרת..]
במילים אחרות, היה ברור להם מראש שדבר כזה צריך לאסור, בהתאם לגישת "חדש אסור מן התורה", ורק צריך למצוא את ה"נימוק ההלכתי", ומספיק שפוסק אחד יעשה זאת כדי שכל השאר "יחששו לדעתו".

אני מבין שלדעתך התימנים מראש אינם בכלל יהודים אורתודוקסים..

---

אתה סתם נכנס לוויכוחים שאינם קשורים; הנקודה היא שמחלוקות הן דבר שבשגרה ביהדות, ולא כולם הולכים באותו קו.
אני מתפלא שאני צריך לספר לך את זה..

נערך לאחרונה ע"י ShoobyD בתאריך 30-06-2015 בשעה 16:18.
ישן 30-06-2015, 16:41
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "מה זה משנה מה המצב כיום?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ShoobyD
מה זה משנה מה המצב כיום? עובדה היא שבזמנו לא הלכו אחר הזרם המרכזי.
זה אומר שלדעתך ר׳ יוסי הגלילי ובני עירו היו כופרים רפורמים ברונים וטוב שחלפו להם מן העולם..
לו נשארה לה עדה כלשהי שממשיכה עם שיטתו, היית מוקיע אותה?
קהילת ביתא ישראל, למשל, עשו זאת לפחות עד עלייתם ארצה, ויש מצב שחלקם עדיין נוהג כך.

עוף בחלב זו תקנת חכמים (כפי הנראה משום מראית עין..) אחרי רבי יוסי ובני עירו.. לא תמצא היום רב אחד שמתיר זאת, אחד!

אך כאשר אין גוף להט, כמו ברוב המכשירים האלקטרוניים כגון טלפון, אין הבערה (לפחות לדעת הרוב המוחלט של הפוסקים), ומלבד שיטת החזו״א שפוסק שיש מלאכת בונה, השיטה המרכזית היא שמדובר באיסור דרבנן של "הולדת זרם", על משקל "מוליד ריח", כלומר המציאו מונח חדש כדי לאסור.
[את שני הטיעונים היה ניתן כאמור להביא גם על זרם מים בצנרת..]

במילים אחרות, היה ברור להם מראש שדבר כזה צריך לאסור, בהתאם לגישת "חדש אסור מן התורה", ורק צריך למצוא את ה"נימוק ההלכתי", ומספיק שפוסק אחד יעשה זאת כדי שכל השאר "יחששו לדעתו".

מי קובע את כל זה? אתה?

אני מבין שלדעתך התימנים מראש אינם בכלל יהודים אורתודוקסים..

לא הם תימנים אולי דרדעים?
אין רב היום שמתיר לעשות זאת..

---

אתה סתם נכנס לוויכוחים שאינם קשורים; הנקודה היא שמחלוקות הן דבר שבשגרה ביהדות, ולא כולם הולכים באותו קו.
אני מתפלא שאני צריך לספר לך את זה..

לא זה אתה שנכנס לויכוחים.. על תפילה מעורבת או שיוויונית אין מחלוקת וכל הרבנים המרכזיים בכל זרם מתנגדים. זה שאתם לא" עושים" לכם רב, אלא מייצרים לכם אחד כזה, כדי שיהיה נוח לשיטתכם, זו בעיה חמורה ויש להוקיע אותה.

ישן 01-07-2015, 01:01
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=ShoobyD]מה זה משנה מה..."

ישי כבר הגיב לך על זה:
ציטוט:
ובכלל, כיום יש לא מעט רבנים שתומכים במניינים כאלה, אבל היי, כולם הרי "רפורמים"... מה הם יודעים? בסך הכל הוסמכו לרבנות ולמדו שנים בישיבות, הם לא לומדים בחברותא עם מישהו פעם בשבוע כמוך...

אתה מראש מניח שרק מי שפוסק לשיטתך ראוי להיקרא "רב", ואז מסיק ששום רב לא מנוגד לשיטתך.
מעגלי משו..

רועי־עז הוא זה שמחליט מיהם רבנים
רועי־עז הוא זה שמחליט מיהם יהודים
רועי־עז הוא זה שמחליט מיהם ברונים
הריעו כולם לרועי־עז!

ישן 01-07-2015, 10:33
צלמית המשתמש של רועי AZ

אני לא בטוח שהיה מסמיך אותו לו ידע..
בתגובה להודעה מספר 178 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "הרב סולובייצ'יק הסמיך אותו..."

למרות שהגרי"ד היה מנושאי הדגל המרכזיים של האורתודוקסיה המודרנית..

ובכל מקרה, כל הסמכה שהיא לא נותנת רשות לאף רב ללכת נגד התורה או גדולי חכמיה בטח לא לשנות סדרי עולם כגון ניסוח מחדש של תפילות.

ישן 01-07-2015, 11:29
צלמית המשתמש של רועי AZ

מתשובה לתשובה אתה מציג עצמך באור נלעג ידידי..
בתגובה להודעה מספר 180 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "[QUOTE=רועי AZ]למרות שהגרי"ד..."

לגבי הגרי"ד זצ"ל - סה"כ אמרתי את דעתי. היא לא מבוססת אבל אני יכול לשער מהתרשמות אישית שלי שכך הדבר, תשובתך רק מחזקת אותה.

ולא, לא התכוונתי לנוסח (אשכנז או ספרד) אלא לניסוח מחדש של ברכות. ויש הבדל משמעותי בין מנהג שמתקבל על דעת כולם להוסיף קטעי תפילה או להתחיל בלי משפט מסוים לבין לשנות ברכות שתיקנו חז"ל.

ואתה לא באמת משווה בין ריסקין לאחד מענקי האחרונים, או שאתה מתחיל לחטוא במגלומניה??

שוב - אתם לא רשאים לשנות כלום!!

לא הלכה, לא ברכות וגם לא מנהגים שיש בהם חשש לחציית גדרי הלכה.

ישן 01-07-2015, 11:38

בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מתשובה לתשובה אתה מציג עצמך באור נלעג ידידי.."

1. אני מעדיף לחשוב שמה שעושה רב שהוסמך ולמד אצל הגרי"ד הוא לגיטימי, מאשר לקבל אמירה של מישהו שמעריך לפי דעתו האישית, בלי שום היכרות ושום ידע שהדבר לא היה נוח לגרי"ד. למרות ששוב, לדעתי אין עניין שהרב ריסקין חייב לפסוק לפי מה שהיה נוח לגרי"ד.
2. שינוי נוסחים ודומיהם הוא, כמו רוב הדברים ביהדות, נתון במחלוקת. לצערך, וזה משהו שאתה כנראה לא מבין עדיין, היהדות נבנית ממחלוקות, ולא מתוך שלילה של הדעות שלא מוצאות חן בעיניך.
הנה דוגמה:
http://www.ybm.org.il/hebrew/Lesson....aspx?item=1702
(לכבוד מאור, שאם אני זוכר נכון למד שם)

ישן 01-07-2015, 22:35
צלמית המשתמש של maorhag

ואולי פה נק' המחלוקת העיקרית
בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "מי אמר שאני צריך "סמכות"? אני..."

מה שמפריע לי בחבורה הצעקנית של כל מיני רבנים ליברלים זו פשוט החוצפה. כן, החוצפה.
יש נושאים שמתאימים לכתפים של פוסקים של דור ויש כאלה שמתאימים לרב עיר ויש כאלה שכל אחד שיודע שיגיד,אדם צריך לדעת את מקומו. לא לגיטימי בעיני שכל רב מתחיל יביע את דעתו להלכה ולמעשה בשאלות של כלל ישראל כמו סירוב פקודה כן או לא, שירות בנות בצבא ועוד נושאים שדנים בהם הפוסקים הגדולים שבכל דור ומורים הלכה לכלל ישראל.

הרי מדובר פה בחוסר יושר בסיסי,בכל תחום אחר בעולם מתמחה צעיר לא היה מעז לצפצף ליד פרופסור ותיק,רק בהלכה הכל הפקרות. כל רבעלך (ואולי הביטוי הזה מוכר לך מאיפשהו) פוסק בנושאים של כלל ישראל נגד כל גדולי הפוסקים הגדולים ממנו בחכמה ובשנים. כמה עגונות התרת? כמה ממזרים באו לפניך? מה הידע ההלכתי שלך בחושן משפט למשל? לא רלוונטי. הוא יודע והוא יפסוק.
לכן כן,אני חושב שצריך סמכות. יכול לבוא הגר"א ליכטנשטיין זצ"ל ולפסוק על פי השקפת עולמו (שהיא בודאי תורה,גם אם אני הקטן הולך אחרי אחרים) ע"פ נסיונו ולמדנותו העצומה,לא לגיטימי שיבוא תלמיד שלו שהוא רב של קהילת שקר כלשהו בגב"ש/רעננה/פ"ת/בחר מקום כרצונך ויביע את דעתו להלכה במקום שיש גדולים ממנו.

ואחרי כל זה,גם אם יש לרב שלך סמכות והחלטת ללכת אחריו,יש מונח שנקרא "דעת יחיד". אתה אולי יכול לסמוך על רבך מדין "רבו מובהק" שהוא איזשהו גלגול מאוחר של "מרא דאתרא",אבל כשיבואו ת"ח ויפסקו הלכה לציבור והם יראו שרבך (שנניח שהוא בעל סמכות כרגע,הגרא"ל למשל) הוא דעת יחיד אז מה לעשות הם ידחו את דעתו ויפסקו כדיעה המקובלת.
ככה למשל פסק הגר"י משאש זצ"ל לנשים במרוקו ללכת בלי כיסוי ראש (אחרי בקשת המחילה,פסק קשה כשלעצמו), מי שהיה בקהילה שלו/תלמיד שלו אולי יכול לסמוך עליו,אבל היום כמעט אף רב רציני לא יגיד לך אפילו את השיטה שלו ואפילו לא לסמוך עליו בדיעבד,זה המונח ההלכתי "דעת יחיד" שהיא דחויה לגמרי,בניגוד ל"דעת מיעוט" שעוד מצרפים אותה במקומות אחרים.

וזה בדיוק למה הציבור הליברלי פשט את הרגל מזמן, ברוב השאלות העומדות על סדר היום יש רוב מוחץ של פוסקי הדור (אפילו אם נתעלם מאלו ה"חרדים" רחמנא לצלן,שהרי ידוע שהלכות צניעות הם מחלוקת בהלכות הגאולה ממש) שעומדים לאסור ולעומתם 1 או 2 שבאים להקל. ואילו בציבור איכשהו רק הצד השני מודגש כל הזמן.
אז נגיד שאתה תלמיד של הרב ריסקין והוא מתיר גיוס לצה"ל לבנות,אז תשלח את בתך לצבא,נגיד.
כל אותן אלפי בנות שמתגיסות,הרב ריסקין מנא להו? האם הן יודעות מי הוא בכלל? הן למדו את הפסק שלו? ואם הרב ריסקין היה אוסר הן לא היו הולכות לצבא? קשקוש. עושים מה שבא להם ואח"כ מחפשים אם יש איזה רב שמתיר,ככה זה עובד,ולא,אני לא שותף לקרקס הזה.

יכול להיות שהארכתי,זה בגלל שלדעתי זה באמת תורף העניין. הרי אין חולק על הלגיטימיות של הגרי"ד וחבריו,רק שהם הפכו (שלא מדעתם כמובן) פלטפורמה לכל מי שמחפש רב מקל ללא שום יושר בסיסי של בירור.

ישן 02-07-2015, 00:02
צלמית המשתמש של maorhag

לא מקטלג כופרים ורפורמים
בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי ShoobyD שמתחילה ב "אגיב בלקוניות, כי נראה לי..."

אני תמיד הולך על המינימום כמו שכתבתי.כופרים כנראה הם לא,גם לא סביר שרפורמים, אבל מי שבמודע מחפש ללכת אחרי המקל רק כי הוא מקל עובר על איסור בהלכה. עליו נאמר "'עמי בעצו ישאל ומקלו יגיד לו'-כל המקל לו,יגיד לו".
אין לך מה לפתוח ויכוח,אני לא בקיא בתחומים אחרים. אבל גם בלי ראיה ממקומות אחרים נראה לי ראוי שמי שחדש בתחום ועוד לא צבר ותק וסמכות לא יקפוץ במקום שיש גדולים וטובים ממנו-סתם שכל אנושי ישר.
ואגב ויכוח,תהרוג אותי מה היה באחרון שגרם לרימון לחסום את כל האשכול (אולי הכותרת) אבל אני מנוע מלהכנס לשם כבר הרבה זמן,עמכם הסליחה,תודה שנסעתם אגד.

ישן 01-07-2015, 09:08
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אני רואה שישי לא מגיב,אז אולי אתה תוכל לענות."

מה זה "מעודדים"? אנא המצא לי רב ש"מעודד" אכילת קטניות בפסח. :\
זו נראית לי בקשה די מגוכחת, שהרי אם האישיו הוא כבוד הציבור, אז זה תלוי בציבור..
במילים אחרות, אין פה עניין של עידוד, כי אם לגיטימיות.

בכל מקרה, אני באופן אישי לא התוודעתי למניינים כאלו, ולא ממש בקיא במי מנהיג אותם
אבל ממה שאני כן מכיר, אחד הידועים שטוענים ללגיטימיותם הוא הרב דניאל שפרבר (למרות שהוא עצמו לא משתייך לכזה עד כמה שידוע לי).

ישן 28-06-2015, 16:15
צלמית המשתמש של ShoobyD

בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "החל מדקה 38 תוכל לקבל את ההסבר לנשים "דעתן קלה" והוא לחלוטין לא מה שאתה מכיר ויודע."

ציטוט:
החל מדקה 38 תוכל לקבל את ההסבר לנשים "דעתן קלה" והוא לחלוטין לא מה שאתה מכיר ויודע.
משעשע איך מתוך שלושת האספקטים השכליים, דווקא השניים שרלוונטיים לדיינות הוא טוען שחזקים יותר אצל נשים..

למי אכפת מהי כמות המידע שהדיין אוגר בכונן הקשיח בראשו? בשביל זה יש ספרים.
מה שאתה כן רוצה זה שיהיה בעל יכולת ניתוח גבוהה תוך ירידה לפרטים, ושיהיה בעל פתיחות מחשבתית.
בקיצור, המסקנה מדבריו היא שנשים לא משמשות בדיינות מכיוון שהן יותר מדי מוכשרות לכך..
אולי אנו רואים פה מקורות ראשוניים לאפליה מתקנת; נעדיף את הגברים הכושלים כי זה לא הוגן לתת לנשים מוכשרות להאפיל עליהם. :\

זה עוד מבלי להתייחס לבולשיט שהזכיר על ה"אונות" במוח (הכוונה בכלל להמיספרות).

ישן 01-07-2015, 16:10
צלמית המשתמש של רועי AZ

אני לא חושב שאתה יכול להשוות בינך או דיפספייס או אני
בתגובה להודעה מספר 219 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אולי במקום לצחוק תסביר למה..."

לאברהם אבינו ו/או ירמיה בכל הקשור לשאלות על אלוהים והקשר שלהם אליו.. אני חושב שאם הם עשו זאת, (ואני מניח שהם קיבלו תשובות, זה גם נועד לדורות הבאים שילמדו מכך, כמו שאנו למדים מכל פרט ואירוע בפרשיות השבוע השונות) הרי שזה נובע מהקשר המיוחד שהיה להם לקב"ה... בניגוד אלינו הקטנים.

אז לא. לא שואלים שאלות.

ישן 25-06-2015, 22:40
צלמית המשתמש של maorhag

אני אישית
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אם תרצה, (גם אתה מאור) אשמח לדיון מעמיק יותר.."

גדלתי על הגישה ש(כמעט) לכל דבר יש טעם וסיבה. היהדות היא לא מיסטיקה להמונים ובעיני מי שמתיחס אליה ככה עושה זילות של התורה. אני לא מכחיש את תורת הקבלה אבל מנסה להעמיד דברים בפרופורציה: יש לך צרה? מי שנותן צדקה בודאי ה' יעזור לו,מי שגומל חסד ליתום ואלמנה פשוט שלא נעלם מעיני ריבונו של עולם,אולי תקבל על עצמך להתחזק במצווה מסוימת,אולי עוד לימוד תורה,אולי שמירה על הדיבור וכו' וכו'
הדרך השניה היא לשים איזה כיפת חוזר בתשובה לחמש דקות,ללכת לאיזה באבא,לשלם לו כמה זוזים נאים ולקבל קמע עם סגולה לפרנסה (של הבאבא,לא שלך).
אז אולי יש 2-3 בדוק שהקמעות שלהם אמיתיים,אולי יש כמה מנהגים ספורים שקשה למצוא להם טעם,אבל יש כאלה שהפכו את כל התורה להארי פוטר להמונים-לא אצלי.
עוד דבר,לכל הלכה יש טעם. תורתנו תורת אמת שנועדה לתקן את האדם והחברה,אם אתה פוגש פרט שלא תואם את השכל הישר והפשוט שהקב"ה נתן בך (אלא אם כן עיוותת אותו,וזה כבר סיפור אחר) אז תחקור שוב ותגלה שיש סיבה ובדר"כ אחת הניתנת להבנה ע"י לימוד.
למשל,קל להתיחס לגויים כתת אדם ולזרוק מקורות הלכתיים מכאן ועד הודעה חדשה,אבל אדם צריך לשאול את עצמו למה התלמוד כותב מה שהוא כותב על גויים והאם יש מקום לשינוי חלק מההנהגות בימינו? אדם בריא ולא מתלהם לא יזרוק ישר "שימותו כולם הם לא יהודים" אלא יבין שהתורה נועדה לתקן את כלל המציאות,ובכללם גם לא יהודים,רק שאולי בשלב מסוים יש מקום לתעדף יהודים עד כדי 100 אחוז מתוך הבנת המצב המוסרי העכשוי שלנו והכרה בהדרגתיות.

עוד דבר,בתורה יש ערכים שמובילים אותה,הפוסקים הגדולים של הדורות ידעו מתי לשנות פרטים הלכתיים כדי לא לסטות מרוח התורה. אני לא אומר שהכוח הזה בידי כל תלמיד שיעור א,אבל לנגד עיני הפוסק תמיד צריכים להיות ערכי התורה שמובילים אותו בפסיקה ולא רק הפרטים הקטנים שעלולים ליצור אבסורד.
הלל למשל ראה ששמיטת כספים משיגה את ההפך הגמור מרצון הקב"ה-עזרה לחלשים והעניים,הלך ועקף את זה ע"י פרוזבול. חשוב מאוד לעשות את זה אך ורק במקום שניתן ורק דרך הכללים ההלכתיים המקובלים,אבל אם נצמדים רק לפשטנות אף אחד בכלל לא יחשוב על זה שפספסנו פה את המטרה.
ועוד ועוד ועוד...

ישן 25-06-2015, 23:21
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 223 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אני אישית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maorhag
גדלתי על הגישה ש(כמעט) לכל דבר יש טעם וסיבה. היהדות היא לא מיסטיקה להמונים ובעיני מי שמתיחס אליה ככה עושה זילות של התורה. אני לא מכחיש את תורת הקבלה אבל מנסה להעמיד דברים בפרופורציה: יש לך צרה? מי שנותן צדקה בודאי ה' יעזור לו,מי שגומל חסד ליתום ואלמנה פשוט שלא נעלם מעיני ריבונו של עולם,אולי תקבל על עצמך להתחזק במצווה מסוימת,אולי עוד לימוד תורה,אולי שמירה על הדיבור וכו' וכו'
הדרך השניה היא לשים איזה כיפת חוזר בתשובה לחמש דקות,ללכת לאיזה באבא,לשלם לו כמה זוזים נאים ולקבל קמע עם סגולה לפרנסה (של הבאבא,לא שלך).
אז אולי יש 2-3 בדוק שהקמעות שלהם אמיתיים,אולי יש כמה מנהגים ספורים שקשה למצוא להם טעם,אבל יש כאלה שהפכו את כל התורה להארי פוטר להמונים-לא אצלי.

מסכים במאת האחוזים.. קמעות זה ממש לא קבלה

עוד דבר,לכל הלכה יש טעם. תורתנו תורת אמת שנועדה לתקן את האדם והחברה,אם אתה פוגש פרט שלא תואם את השכל הישר והפשוט שהקב"ה נתן בך (אלא אם כן עיוותת אותו,וזה כבר סיפור אחר) אז תחקור שוב ותגלה שיש סיבה ובדר"כ אחת הניתנת להבנה ע"י לימוד.
למשל,קל להתיחס לגויים כתת אדם ולזרוק מקורות הלכתיים מכאן ועד הודעה חדשה,אבל אדם צריך לשאול את עצמו למה התלמוד כותב מה שהוא כותב על גויים והאם יש מקום לשינוי חלק מההנהגות בימינו? אדם בריא ולא מתלהם לא יזרוק ישר "שימותו כולם הם לא יהודים" אלא יבין שהתורה נועדה לתקן את כלל המציאות,ובכללם גם לא יהודים,רק שאולי בשלב מסוים יש מקום לתעדף יהודים עד כדי 100 אחוז מתוך הבנת המצב המוסרי העכשוי שלנו והכרה בהדרגתיות.

נכון, אבל יש גם את ישמעאל והנגזרת שלו.. ויש את עשיו והנגזרת שלו. ים של מדרשים בנוגע לעניין המאוד מורכב הזה. ויש גם - חביב אדם שנקרא בצלם. ומושג שנקרא חסידי אומות העולם. אם אני מבין נכון, על הגויים לקבל עליהם את שבע מצוות בני נוח ולהפסיק להציק ליהודים..

עוד דבר,בתורה יש ערכים שמובילים אותה,הפוסקים הגדולים של הדורות ידעו מתי לשנות פרטים הלכתיים כדי לא לסטות מרוח התורה. אני לא אומר שהכוח הזה בידי כל תלמיד שיעור א,אבל לנגד עיני הפוסק תמיד צריכים להיות ערכי התורה שמובילים אותו בפסיקה ולא רק הפרטים הקטנים שעלולים ליצור אבסורד.
הלל למשל ראה ששמיטת כספים משיגה את ההפך הגמור מרצון הקב"ה-עזרה לחלשים והעניים,הלך ועקף את זה ע"י פרוזבול. חשוב מאוד לעשות את זה אך ורק במקום שניתן ורק דרך הכללים ההלכתיים המקובלים,אבל אם נצמדים רק לפשטנות אף אחד בכלל לא יחשוב על זה שפספסנו פה את המטרה.
ועוד ועוד ועוד...

אשמח לדוגמא להצמדות לפשטנות.. ?

ישן 25-06-2015, 23:38
צלמית המשתמש של maorhag

יחס לגויים,יחס לנשים,יחס ליהודים שאינם שומרים תורה במלואה.
בתגובה להודעה מספר 224 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=maorhag]גדלתי על הגישה..."

גויים-כמו שכתבתי,קל לפתוח גמרות ולהסיק שגוי הוא איזה תת אדם,משולל כל צלם אנוש וזכויותיו הם הפקר. אם לא מפעילים את הראש גם אפשר להגיע לפסקים מעשיים על בסיס זה,פירטתי בהודעה הקודמת.
נשים-האם כל מה שנאמר על יחס לאישה שייך גם היום? אולי יש דברים שנאמרו במציאות מסוימת שבה נשים חיו בצורה מסוימת ואם זה כבר לא קורה אז גם הגישה שלנו צריכה להשתנות?
יהודים שלא מקיימים את כל המצוות-אפשר לפתוח חומש,לראות שכתוב "מחלליה מות יומת" ודקה אחרי זה לזרוק אבנים (שהוקצו כמובן מערב שבת) על כל מכונית שלישית בירושלים תוך כדי קריאות "שייגץ" ועוד.
מנגד,אפשר גם לנסות להבין למה התורה גזרה מיתה על מחלל שבת,השכל צועק-הרי לא יכול להיות שנוציא להורג יותר מחצי מהאוכלוסיה! אפשר גם לראות שבפועל כשחכמים ראו שיש יותר מדי מקרים כאלה הם פשוט פיזרו את הסנהדרין כדי לא לדון. מה עומד מאחורי זה? מה כ"כ חמור בחילול שבת למשל? האם המעשה נטו או הניתוק שהוא מבטא מכלל ישראל,ואם התשובה היא האחרונה אז האם זה רלוונטי היום כשרוב הציבור לצערנו כבר לא קושר גרטל לפני תפילות,גם לא ביום כיפור.
ואז אפשר גם ללמוד את "מאמר הדור" של הרב קוק ולקבל גישה קצת יותר מורכבת כלפי יהודים שמצד אחד מחללים שבת ומצד שני מוסרים את נפשם ממש למען כלל ישראל.

עוד דבר-כל מיני דברים שאתה קורא בגמרא ופשוט לא מסתדרים לך עם המציאות. למשל עניין הרפואות-אפשר להסביר בפשטות-ואני מודה,יש שיטה כזו בפוסקים-שהכל אמת אבל אנחנו לא מבינים.
אבל אפשר גם לאחוז בשולי גלימתו של רב שרירא גאון שתירץ בפשטות:
"רבנן לאו אסותא אינון ומילין בעלמא דחזונין בזמניהון וכחד חד קצירא אמרונין ולאו דברי מצוה אינון הילכך לא תסמכון על אילין אסותא"-חכמים אינם רופאים,הם ראו מה שהיה מקובל,כתבו אותו,לא מדובר בעניין של מצווה לכן אין לך מה לסמוך עליהם בזה.

אגב,גם מדרשים לא צריך תמיד לקחת כפשוטם. כבר צעק על זה הרמב"ם בהקדמה לפרק חלק על אלו שמבינים דברי חז"ל כפשוטם ומחייבים את הנמנעות. הרמב"ם מכנה אותם:
"עניי הדעת, יש להצטער עליהם לסכלותם"

אני רק מעלה סימני שאלה,את הבירורים האלה אנחנו צריכים לעשות לפני שהרפורמים יעשו אותם והמסקנה שלהם הרי ידועה מראש. מן הסתם אני לא אסכים עם ישי לגבי המסקנות בסוגית מעמד האישה למשל,אבל את סימן השאלה חובה להעלות בבית המדרש.
לאדם יש מוסר שפועם בקרבו ומקשה לו קושיות על מצוות שונות לפי ההבנה השטחית שלהם,ואם אתה לא תעשה איתו את הבירור הזה מתוך בית המדרש הוא יצא לחפש תשובות בשדות זרים,היו לא מעט כאלה בהיסטוריה.

נערך לאחרונה ע"י maorhag בתאריך 25-06-2015 בשעה 23:47.
ישן 25-06-2015, 23:54
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "יחס לגויים,יחס לנשים,יחס ליהודים שאינם שומרים תורה במלואה."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי maorhag
גויים-כמו שכתבתי,קל לפתוח גמרות ולהסיק שגוי הוא איזה תת אדם,משולל כל צלם אנוש וזכויותיו הם הפקר. אם לא מפעילים את הראש גם אפשר להגיע לפסקים מעשיים על בסיס זה,פירטתי בהודעה הקודמת.
נשים-האם כל מה שנאמר על יחס לאישה שייך גם היום? אולי יש דברים שנאמרו במציאות מסוימת שבה נשים חיו בצורה מסוימת ואם זה כבר לא קורה אז גם הגישה שלנו צריכה להשתנות?

כתבתי את דעתי בנידון בתשובה לשאלות שהעלה ישי...

יהודים שלא מקיימים את כל המצוות-אפשר לפתוח חומש,לראות שכתוב "מחלליה מות יומת" ודקה אחרי זה לזרוק אבנים (שהוקצו כמובן מערב שבת) על כל מכונית שלישית בירושלים תוך כדי קריאות "שייגץ" ועוד.

אלה מחללי שבת ושם שמיים. נשאלת השאלה כמה הם באמת, והאם לא מדובר בניפוח מוגזם של מספרים. מי כמו התקשורת טובה בזה אבל זה בהחלט קיים.

מנגד,אפשר גם לנסות להבין למה התורה גזרה מיתה על מחלל שבת,השכל צועק-הרי לא יכול להיות שנוציא להורג יותר מחצי מהאוכלוסיה! אפשר גם לראות שבפועל כשחכמים ראו שיש יותר מדי מקרים כאלה הם פשוט פיזרו את הסנהדרין כדי לא לדון. מה עומד מאחורי זה? מה כ"כ חמור בחילול שבת למשל?

זו שאלה שעלתה באחת הפרשות הקודמות, שעה שסקלו יהודי שקושש עצים בשבת. ומופיע עליה דיון בספר נלכה עד הרא"ה של הרב אבנר שליו שבו ישנה הערכה כי היה זלזול מצידו בפרטי המצוות לאחר שחשב שאין בהן ממשיות לעומת הרעיון הנשגב עצמו של שמירת השבת.

לא לחינם נקראה סנהדרין שהוציאה אדם להורג בתדירות של אחת לתקופה ארוכה חובלנית.

האם המעשה נטו או הניתוק שהוא מבטא מכלל ישראל,ואם התשובה היא האחרונה אז האם זה רלוונטי היום כשרוב הציבור לצערנו כבר לא קושר גרטל לפני תפילות,גם לא ביום כיפור.

גרטל זה לא חסידים ואנשי מעשה שקושרים אותו? אין לי ממש מושג בעניין..

ואז אפשר גם ללמוד את "מאמר הדור" של הרב קוק ולקבל גישה קצת יותר מורכבת כלפי יהודים שמצד אחד מחללים שבת ומצד שני מוסרים את נפשם ממש למען כלל ישראל.

האם יתכן שלו היו שומרים שבת לא היינו נדרשים למסירת הנפש במלחמות?

אני רק מעלה סימני שאלה,את הבירורים האלה אנחנו צריכים לעשות לפני שהרפורמים יעשו אותם והמסקנה שלהם הרי ידועה מראש. מן הסתם אני לא אסכים עם ישי לגבי המסקנות בסוגית מעמד האישה למשל,אבל את סימן השאלה חובה להעלות בבית המדרש.
לאדם יש מוסר שפועם בקרבו ומקשה לו קושיות על מצוות שונות לפי ההבנה השטחית שלהם,ואם אתה לא תעשה איתו את הבירור הזה מתוך בית המדרש הוא יצא לחפש תשובות בשדות זרים,היו לא מעט כאלה בהיסטוריה.

נשאלת השאלה גם כמה תשקיע בבירור הזה.. ניכר שישי למשל מפליג בבירורים ומחמיץ את הדבר המרכזי. לדעתי.

ישן 26-06-2015, 00:11
צלמית המשתמש של maorhag

בתגובה להודעה מספר 226 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "[QUOTE=maorhag]גויים-כמו..."

ציטוט:
כתבתי את דעתי בנידון בתשובה לשאלות שהעלה ישי...

זה הרבה יותר רחב מזה. על כבוד אין מי שיחלוק איתך,אבל מה למשל עם חלוקת משימות בבית? קראתי לא מזמן פסק של רב שקורא לאנשים "לעזור" לנשותיהם לשטוף כלים. תגיד לי,חזרתי על כל התלמוד (וגם אם לא-יש פרויקט השו"ת) ואיפה לכל הרוחות כתוב שהאישה צריכה לשטוף כלים? מה פירוש "לעזור"? למה שאישה שיוצאת לעבוד תבשל ולא הגבר למשל?
האם יש מקום לשנות את ההגדרות ההלכתיות של "כבוד הציבור" לאור המציאות שנשים מעורות היום בכל תחומי החיים (לענ"ד לא,אבל השאלה צריכה לפחות להבחן)?

ציטוט:
אלה מחללי שבת ושם שמיים. נשאלת השאלה כמה הם באמת, והאם לא מדובר בניפוח מוגזם של מספרים. מי כמו התקשורת טובה בזה אבל זה בהחלט קיים.

הקצנתי בכוונה,השאלה היא מה היחס. מעטים אלה שזורקים אבנים,אבל האם שייך להחיל על רוב עם ישראל את ההגדרה "רשע"? אולי יש תשובות הלכתיות של "תינוק שנשבה" ו"אין בדורינו מי שיודע להוכיח" וכו' וכו' שמנסות ליישב את הסתירה הזו?

ציטוט:
זו שאלה שעלתה באחת הפרשות הקודמות, שעה שסקלו יהודי שקושש עצים בשבת. ומופיע עליה דיון בספר נלכה עד הרא"ה של הרב אבנר שליו שבו ישנה הערכה כי היה זלזול מצידו בפרטי המצוות לאחר שחשב שאין בהן ממשיות לעומת הרעיון הנשגב עצמו של שמירת השבת.

אוקי,ומה עומד בבסיס הרעיון? ומהן ההשלכות של זה לדורנו?

ציטוט:
גרטל זה לא חסידים ואנשי מעשה שקושרים אותו? אין לי ממש מושג בעניין..

אני לא ממש המקור לתשובות לשאלות האלה,מה גם שאני ספרדי בכלל...

ציטוט:
האם יתכן שלו היו שומרים שבת לא היינו נדרשים למסירת הנפש במלחמות?

לא יודע. האם במלחמות דוד לא היו נופלים?
ולהפך,בתקופת אחאב עבדו ע"ז וניצחו במלחמות...

ציטוט:
נשאלת השאלה גם כמה תשקיע בבירור הזה.. ניכר שישי למשל מפליג בבירורים ומחמיץ את הדבר המרכזי. לדעתי.

הבירור הזה הוא בשבילי. עצם הבירור הזה הוא לדעת מה ה' אלוקיך דורש מעמך,מה הערכים העומדים מאחורי המצוות? איך התורה מובילה לבניין העולם? הבירורים האלה הם לימוד תורה ממש.
מבלי להתיחס לישי,או לאישיות ספיציפת אחרת,אני כן מסכים איתך שיש כאלה ששכחו את הבסיס. מרוב "אהבת ישראל" הם שכחו שחילול שבת הוא איסור כרת,מרוב "קדושת המדינה" הם הלכו לפנות יהודים מגוש קטיף בפקודת ממשלת השמד,מרוב ניסיון לברר כל דבר בשכל (שהוא מאוד חשוב כשלעצמו!) הם שכחו את הציווי שלא תלוי בשכל.
יש לי מחלוקת עמוקה עם בית המדרש של הגוש בנוגע למסקנות העולות מכל השאלות הללו ובאיזו נק' מוצא ערכית דנים כששואלים את השאלות,אבל השאלות עצמן,כאמור,חשובות.

ישן 25-06-2015, 14:10
צלמית המשתמש של רועי AZ

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "1. רוב האנשים לא עושים ברית..."

ציטוט:
1. רוב האנשים לא עושים ברית מתוך קירבה אמיתית למסורת, אלא מתוך רצון להיות כמו כולם או כי הם לא באמת חושבים על זה לעומק. בעיני כדאי לברר מה הסיבה, ואם היא הסיבה השנייה, אז אני מנסה להבין איתם ביחד מה הם כן חושבים, כשמביאים את הנושא לידיעתם.

וכשרוב הישראלים צמים בכיפור זה מתוך מה? וכשחברה טובה של אשתי מקבלת "דודה" להדליק נרות שבת.. זה מתוך מה? וכשסלבס רבים בוחרים להתחזק בדרכם.. מה זה? טרנד?

2. אני אהיה ערב למי שרוצה שאני אהיה ערב לו. אני לא מסתובב בתחושה שאני צריך לשכנע או להראות את האור לאנשים שלא מעוניינים בזה. אני חושב שכל ישראל ערבים זה לזה נובע ממציאות שבה כולם שומרים מצוות ויש נוכחות אלוהית בעולם, ולא על עולם שרובו חילוני ומיעוטו דתי.

הרישא שלך מקובלת.. הסיפא היא אנטי יהודית.

ויחן שם ישראל נגד ההר. (!!)

3. הדגשתי, אם מסירים את הזווית הדתית, אין בברית כלום חוץ מהתעללות בתינוקות, כך שזה מעשה ברברי.
4
. לא ראיתי שכתוב על "הניצוץ היהודי" בשו"ע או בשאר ספרי ההלכה... איכשהו חמק מהם המושג הזה כשהם דיברו על דברים מעשיים?

תהרוג אותי, איך יכול יהודי לתת תשובות טכניות, פשטניות מנוכרות וקרות, כמו שאתה עושה ברוב הדיונים בנושאי הדת היהודית לאל הפתרונים.

לא, היהדות איננה מבוססת רק על מה שכתוב בשו"ע או בטור... יש בה הרבה מעבר. ביהודי יש יכולת להתעלות, אם ירצה, אל מעבר לחומריות שהוא שקוע בה. ואם פתאום הוא חש צורך לקיים מצווה אחת
אז כנראה שמדובר באותו ניצוץ.. זה שיכול לגרום ליהודי הרהורי תשובה ומעשים.

כעיקרון פילוסופי זה נחמד, אל תערבב את זה עם ההלכה.

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 25-06-2015 בשעה 14:15.
ישן 24-06-2015, 15:23
צלמית המשתמש של רועי AZ

מה יש לך לחשוב מחשבות או להסכים על כך שהמצוות מפגרות
בתגובה להודעה מספר 246 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אז כנראה שהבנת אותי לא נכון"

לפי הצד השני ולהסכים עימן?

מה שהצד השני חושב על מצוות התורה אמור לא לעניין אותך, או אם כבר להעציב אותך.

לא לנסות להכנס לנעליהם ולהבין אותם.

זו כמו האמירה המטומטמת של אדון אהוד ברדק - אם הייתי פלסטיני הייתי מחבל.

ישן 24-06-2015, 21:04
צלמית המשתמש של maorhag

תשמע
בתגובה להודעה מספר 247 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מה יש לך לחשוב מחשבות או להסכים על כך שהמצוות מפגרות"

ציטוט:

אני יכול להבין מי שמתנגד לתורה,לא מסכים אבל מבין מאיפה זה בא.
אני לא יכול להבין אדם שחי בסתירה עם עצמו,וכאן בסה"כ אני חושף את השקר הזה שהם עושים בנפשם,ממאי נפשך "אם ה' האלוהים לכו אחריו,ואם הבעל לכו אחריו" אבל עד הסוף.
אדם שטועה יכול לחזור לאמת,אדם שאפילו יושרה בסיסית אין לו לבדוק את חייו ולראות אם הוא חי לפי מה שהוא מאמין-הרבה יותר קשה יהיה להוביל אותו לאמת. במובן הזה יותר קל לי לדבר עם אתאיסט גמור מ"מסורתי".
תראה את הסרט של אביחי כהן,סיפור מרתק.

ישן 25-06-2015, 09:25

בתגובה להודעה מספר 247 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מה יש לך לחשוב מחשבות או להסכים על כך שהמצוות מפגרות"

ציטוט:

אתה לא יכול לנהל דיאלוג בלי יכולת לראות את המציאות מנקודת המבט של האחר.
אין לך סיכוי לנהל משא ומתן מוצלח או לנהל אפילו קשר עם בני אדם, בלי שאתה יכול להבין את נקודת המבט שלהם, ולמה היא הגיונית (ואם היא לא - להצביע על כך).
איך זה שאני מסתכל על נקודת המבט של מישהו אחר מפריע לנק' המבט שלי? האם האמונה שלך בצדקתך חלשה עד כדי כך?

ישן 25-06-2015, 12:15
צלמית המשתמש של רועי AZ

האמונה שלי בצדקתי חלשה?
בתגובה להודעה מספר 249 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "[QUOTE=רועי AZ]לפי הצד השני..."

בדיוק ההיפך.. היא מוצקה ומבוססת!

אני לא אהיה דתי מחמד, שאשקול את מילותיו כדי למצוא חן בעיני מי שאיננו דתי.

אנשים אוהבים לשאול שאלות קשות וממני הם יקבלו את התשובות (הקשות עבורם לעיכול) גם אם זה ישמע פנאטי.

היהדות היא אמת.. יש בה את הצדדים היפים ויש בה גם את אלה הפחות יפים שנובעים מדברים לא יפים שאדם עושה - ואני בהחלט מתכוון שלא להסתיר ואולי אף להבליטם.

אבל למי שרוצה רק יופי => עבודה בעיניים - אז שיילך לנצרות.

ישן 25-06-2015, 07:25
צלמית המשתמש של שמולביץ אשר
  משתמש זכר שמולביץ אשר מנהל שמולביץ אשר אינו מחובר  
מנהל פורום: דגמים לבניה עצמית, סקופים וחדשות, צילום ווידאו, וכן.... הצ'קלקה הכחולה של פרש

חבר מתאריך: 01.02.09
Facebook profile
הי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי DeepSpace שמתחילה ב ""האם בקרוב עגילים לתינוקות יוצאו מחוץ לחוק?""

ווידוי אישי.
אני חילוני גמור.
נוסע בשבת.
מבקר בבית כנסת רק ביום כיפור - לתפילת נעילה (מחוץ לבית הכנסת).
לא מקפיד על כשרות מכל סוג שהוא
אודה, לא אוכל פירות ים כי אני שונא דגים (מכל סוג שהוא).
אבל......

יש לי שלושה ילדים גדולים. בת ושני בנים (ועוד 8 נכדים).

בת חילונית גמורה.
ושני הבנים שלי שחזרו בתשובה.
האחד הפך חרדי (לכל המלעיזים, הוא ניהל מסגריה ועבד קשה מאד-כיום עובד במפעל ביטחוני במקצוע המסגרות).
השני הפך לדתי-כיפה סרוגה ועובד כמנהל חנות ברשת מחשבים ידועה.

כאשר חברים שאלו אותי "לא מפריע לך ששני הבנים שלך חזרו בתשובה?", אני עונה להם "מה אתם מאחלים לילדים שלכם?... שיהיה להם טוב בחיים, נכון?, זה עשה להם טוב, זה לא פלילי, זה מעשיר אותם, אז אני מאד שמח על כך"

מאז שהבנים שלי חזרו בתשובה, הקשרים ביני לבינם התחזקו מאד. הם מכבדים אותי ואני מכבד אותם מאד.

אני מאד נהנה לראות את הנכדים שלי לומדים לפי דרכם.
נכון שלפעמים הם שואלים שאלות קצת מביכות "למה לסבא אין כיפה? הוא לא יהודי?" הבן שלי עונה להם "כן, סבא הוא יהודי טוב מאד, אבל הוא יהודי חילוני, שהוא גם יהודי בכל רמח אבריו, ואנחנו אוהבים אותו כמו שהוא".

לסיכום.
אני חושב שתמיד צריך למצוא את "שביל הזהב" כדי לאפשר חיים נורמליים לכולם.

אף אחד לא מנסה לכפות סגנון חיים כזה או אחר על השני.
כל אחד ממשיך בדרכו ורואה ברכה במעשיו.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:10

הדף נוצר ב 0.42 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר